Join/Renew Now

Results - USATF Dakotas Association Junior Olympic Cross Country Championships

11/7/09 - Lee Park Golf Course, Aberdeen, South Dakota

Event 1  3k Run CC Bantam - 3K Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women
  1  6808 Schmidt, Nicolette  99 Unattached            14:26.00  
  2  6877 Streff, Cameron     00 Unattached            14:39.00  
  3  6822 Hirsch, Megan       99 Unattached            15:12.00  
  4  6886 Iiams, Alyssa       99 Unattached            15:20.00  
  5  6826 Nelson, Laura       99 Unattached            16:09.00  
  6  6815 Chasing Hawk, Ashl  99 Unattached            16:32.00  
  7  6889 Buffington, Marer   99 Unattached            20:08.00  
  8  6869 Condon, Angel       99 Unattached            22:01.00  
  9  6868 Bobtail Bear, Sier  99 Unattached            22:18.00  
 10  6871 Shaving, Taitlyn    01 Unattached            23:16.00  
 10  6870 Iron Hawk, Brianna  99 Unattached            23:16.00  
 
Event 2  3k Run CC Bantam - 3K Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men
  1  6810 Schopp, Lane        99 Unattached            13:28.00  
  2  6843 Peterson, Dawson    99 Takini Youth Run      14:29.00    1   
  3  6820 Makes Him First, W  00 Unattached            14:32.00  
  4  6840 Fire Cloud, Michae  99 Takini Youth Run      14:49.00    2   
  5  6803 Jordan, Zack        00 Unattached            15:12.00  
  6  6823 Huether, Chase      00 Unattached            16:09.00  
  7  6839 Dupris, Coltyn      99 Takini Youth Run      17:03.00    3   
  8  6819 White Eyes, Hoksil  00 Unattached            17:55.00  
  9  6838 Bobtail Bear, Ceta  99 Takini Youth Run      19:00.00    4   
 10  6842 Iron Hawk, Bradly   99 Takini Youth Run      19:21.00    5   
 11  6817 Weasel, Kidd        99 Unattached            19:55.00  
 12  6841 Hester, Isaiha      99 Takini Youth Run      20:03.00    6   
 13  6845 Two Dogs, Nolan     99 Takini Youth Run      20:53.00    7   
 14  6844 Two Dogs, Nicolas   99 Takini Youth Run      22:08.00    8   
 
Event 3  3k Run CC Midget - 3K Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women
  1  6827 Rodman, Cassidy     97 Unattached            12:17.00  
  2  6805 Kappes, Kaylee      97 Unattached            12:33.00  
  3  6811 Waage, Madison      97 Unattached            12:38.00  
  4  6887 Clark, Genevieve    98 Unattached            12:55.00  
  5  6891 Bell, Ariana        97 Unattached            13:45.00  
  6  6854 Red Bear, Betty     97 Unattached            14:28.00  
  7  6878 Streff, Hailey      98 Unattached            15:31.00  
  8  6837 Gillette, Kate      97 Unattached            15:49.00  
  9  6813 One Feather, Eden   98 Unattached            16:12.00  
 10  6857 Chavez, Allaura     97 Takini Youth Run      17:37.00    1   
 11  6851 Brown, Hope         97 Unattached            18:02.00  
 12  6858 Condon, Carlee      97 Takini Youth Run      20:38.00    2   
 13  6856 Big Eagle, Jeryssa  97 Takini Youth Run      22:36.00    3   
 14  6859 Mexican, Christien  97 Takini Youth Run      24:40.00    4   
 15  6860 Shaving, Tahnee     97 Takini Youth Run      25:11.00    5   
 
Event 4  3k Run CC Midget - 3K Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men
  1  6876 Streff, Hunter      97 Unattached            11:14.00  
  2  6802 Witt, Patrick       97 Unattached            11:26.00  
  3  6801 Keyes, Jebben       97 Unattached            11:35.00  
  4  6855 White Eagle III, A  97 Unattached            13:35.00  
  5  6825 Iiams, Dylan        97 Unattached            13:44.00  
  6  6882 Iwerks, Tucker      97 Unattached            14:08.00  
  7  6821 Boekelheide, Derek  98 Unattached            14:17.00  
  8  6824 Andal, Dylan        98 Unattached            14:30.00  
  9  6866 Iron Hawk, Mathew   97 Unattached            19:39.00  
 10  6816 Marker Him First,   98 Unattached            20:56.00  
 11  6865 Dupris, Cayde       97 Unattached            23:17.00  
 12  6867 Mexican, Christian  97 Unattached            28:02.00  
 
Event 5  4k Run CC Youth - 4K Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women
  1  6804 Volk, Kaitlyn       96 Unattached            16:39.00  
  2  6812 Waage, Morghan      96 Unattached            16:47.00  
  3  6890 Bell, Symbria       96 Unattached            17:26.00  
  5  6832 Johnson, Morgan     96 Unattached            18:19.00  
  6  6888 Barta Vanderkolk,   96 Unattached            19:18.00  
  7  6852 Eagle Pipe, Tessa   96 Unattached            19:37.00  
  8  6892 Fettig, Brooke      95 Unattached            19:44.00  
  9  6883 Propst, Rachel      96 Unattached            20:40.00  
 10  6853 Steele, Danielle    96 Unattached            21:51.00  
 11  6830 Aberle, Mary        96 Unattached            22:42.00  
 12  6879 Lind, Alexandria    96 Unattached            25:58.00  
 13  6861 Belt, Brook         96 Takini Youth Run      26:20.00  
 14  6864 Shaving, Tiffany    96 Takini Youth Run      27:29.00  
 --  6862 Red Fox, Amber      95 Takini Youth Run           DNF  
 --  6875 Rockilynn, Afraid   95 Takini Youth Run           DNF  
 --  6863 Schlecht, Phoenix   96 Takini Youth Run           DNF  
 
Event 6  4k Run CC Youth - 4K Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men
  1  6806 Kraft, Jase         95 Unattached            14:27.00  
  2  6807 Decker, Donnie      96 Unattached            15:33.00  
  3  6833 Barta, Alec         96 Unattached            16:35.00  
  4  6847 Lee, East           95 Takini Youth Run      17:56.00    1   
  5  6846 Fire Cloud, Jacob   95 Takini Youth Run      18:05.00    2   
  6  6814 Spotted Horse, Aus  96 Unattached            18:58.00  
  7  6848 Marrow Bone, Royce  95 Takini Youth Run      20:50.00    3   
  8  6850 Condon, Kameron     95 Takini Youth Run      27:52.00    4   
  9  6849 Peterson, Parker    95 Takini Youth Run      28:51.00    5   
 
Event 7  5k Run CC Intermediate - 5K Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women
  1  6829 Aberle, Rebecca     94 Unattached            23:19.00  
 
Event 8  5k Run CC Intermediate - 5K Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men
  1  6884 Propst, Tyler       94 Unattached            18:25.00  
  2  6809 Monfore, Matthew    94 Unattached            20:17.00  
  3  6834 Rupp, Cole          94 Unattached            20:51.00  
  4  6880 Kuhn, Todd          94 Unattached            22:41.00  
 
Event 10  5k Run CC Young - 5K Men
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1  6835 Monroe, Kristopher  91 Unattached            17:11.00  
  2  6831 Hansen, Marcus      92 Unattached            17:56.00  
  3  6885 Propst, Aaron       92 Unattached            17:58.00  
  4  6873 Kills Crow, Dewey   92 Unattached            23:17.00  
  5  6874 LaClaire, Tyson     92 Unattached            26:57.00  
 
Event 12  2000 Meter Run CC Sub-Bantam - 3K Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1  6818 Farrell, Lex        01 Unattached            14:24.00  
  2  6828 Rodman, Lucas       02 Unattached            15:48.00 
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade Phoenix KT St. Vincent Normatec