Join/Renew Now

Results - USATF Connecticut Association Junior Olympic Cross Country Championships

11/15/09 - Litchfield, CT

Event 1  3k Run CC Bantam Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women
  1 Rivers, Leah              99 New Haven Age Gr      12:02.00  
  2 Hanlon, Brianna           00 Unattached CT         13:50.00  
  3 Davis, De-Janay           01 New Haven Age Gr      13:54.00  
  4 White, Nyia               03 New Haven Age Gr      13:55.00  
  5 Mellin, Nina              99 Unattached CT         14:13.00  
  6 Matthews, Alexandra       99 Bullet Hill Stri      14:28.00  
  7 Sellas, Emma              99 New Haven Age Gr      14:29.00  
  8 Pitts, Lauren             99 Bullet Hill Stri      15:11.00  
  9 Regan, Claire             00 Unattached CT         15:12.00  
 10 Appleton, Emily           99 South Windsor Sp      15:50.00  
 11 McNary, Caitlan           99 New Haven Age Gr      16:20.00  
 12 Robles, Arielle           99 South Windsor Sp      17:10.00  
 13 Brayton, Gelvin           01 Litchfield Track      18:37.00  
 14 DeSiato, Julia            00 Bullet Hill Stri      19:20.00  
 15 Westfield, Mackenzie      01 Litchfield Track      20:12.00  
 16 Scrimgeour, Chloe         03 Unattached CT         20:22.00  
 
Event 2  3k Run CC Bantam Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men
  1 Breene, Aaron             99 Unattached CT         11:45.00  
  2 Labbe, Sean               99 Litchfield Track      12:04.00  
  3 Ray, Jason                00 South Windsor Sp      12:13.00  
  4 Remigino, Matthew         00 Unattached CT         12:16.00  
  5 Gaffney, Scott            99 Bullet Hill Stri      12:43.00  
  6 McGillicudy, Michael      99 Bullet Hill Stri      13:02.00  
  7 Jacobi, Timmy             00 Fairfield County      13:07.00  
  8 Scrimgeour, Jordan        99 Unattached CT         13:10.00  
  9 Nealon, Gavin             99 Bullet Hill Stri      13:31.00  
 10 Sullivan, Tyler           99 Litchfield Track      13:35.00  
 11 Bergbaum, Robert          02 Greenwich Track       13:53.00  
 12 Stephenson, David         00 Unattached CT         13:53.10  
 13 Rautter, Kory             00 Unattached CT         13:54.00  
 14 Nichols, Daniel           00 Unattached CT         13:54.10  
 15 Gibbons, Jack             00 Bullet Hill Stri      14:12.00  
 16 Troy, Jason               00 Bullet Hill Stri      14:18.00  
 17 Staunton, Archer          00 Fairfield County      14:26.00  
 18 Remigino, Tyler           02 Unattached CT         14:38.00  
 19 Satkowski, David          01 Bullet Hill Stri      14:55.00  
 20 Hoivik, Logan             99 Bullet Hill Stri      15:04.00  
 21 O'Day, Cormac             00 Fairfield County      15:13.00  
 22 Gans, Charlie             00 Fairfield County      15:19.00  
 23 Studdery, Connor          00 Bullet Hill Stri      15:25.00  
 24 Zengo, Tyler              01 Unattached CT         15:28.00  
 25 Zoldy, Eric               00 Litchfield Track      15:35.00  
 26 Scrimgeour, John          01 Unattached CT         15:46.00  
 27 Zoldy, Ethan              00 Litchfield Track      16:18.00  
 28 Byers, James              99 Unattached CT         18:17.00  
 29 Mariani, Colin            00 Litchfield Track      18:38.00  
 
Event 3  3k Run CC Midget Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women
  1 Rivers, Danae             98 New Haven Age Gr      11:23.00  
  2 Ambrosecchio, Alison      97 Grass Roots Nort      11:55.00  
  3 Daly, Kiersten            98 Unattached CT         12:03.00  
  4 Springhorn, Hannah        97 Unattached CT         12:03.10  
  5 Consolo, Sara             98 05walshrunningcl      12:15.00  
  6 Rautter, Sabrina          97 Unattached CT         12:19.00  
  7 McAndrew, Megan           97 South Windsor Sp      12:21.00  
  8 Curtis, Gabrielle         97 New Haven Age Gr      12:21.10  
  9 Bishop, Shanna            97 Unattached CT         12:37.00  
 10 Dunleavy, Sara            98 Fairfield County      12:37.10  
 11 Schmitt, Caitlin          98 Bullet Hill Stri      12:39.00  
 12 Binney, Rachel            97 Unattached CT         12:44.00  
 13 Butler, Morgane           97 St.BernardSchool      12:46.00  
 14 White, Jaliyah            97 New Haven Age Gr      12:46.10  
 15 Schatz, Claudia           97 New Haven Age Gr      12:46.20  
 16 Mappa, Raey               97 Fairfield County      12:48.00  
 17 Grimes, Meghan            97 Unattached CT         12:49.00  
 18 Studdert, Kaleigh         98 Bullet Hill Stri      12:50.00  
 19 Swomley, Maggie           98 Litchfield Track      12:57.00  
 20 Jacobi, Catherine         97 Fairfield County      13:10.00  
 21 Gleysteen, Emma           98 Fairfield County      13:11.00  
 22 Begg, Molly               98 05newtownhawks        13:12.00  
 23 Garcia, Ashley            97 Unattached CT         13:21.00  
 24 Duley, Eirinn             97 Bullet Hill Stri      13:27.00  
 25 Booth, Caroline           97 New Haven Age Gr      13:30.00  
 26 Joia, Ashley              97 Unattached CT         13:41.00  
 27 Fideleo, Kaleigh          97 Fairfield County      13:42.00  
 28 Meehan, Corrine           98 St.BernardSchool      13:47.00  
 29 Dougherty, Hannah         98 Fairfield County      13:48.00  
 30 Morse, Caroline           98 South Windsor Sp      13:52.00  
 31 Teskey, Christen          97 St.BernardSchool      13:55.00  
 32 Danay, Kateri             98 Unattached CT         13:56.00  
 33 Longacre, Caroline        97 Unattached CT         14:01.00  
 34 Gebbia-Richards, Daisey   98 Fairfield County      14:01.10  
 35 Kuck, Maggie              97 Bullet Hill Stri      14:06.00  
 36 Farrell, Emily            97 Unattached CT         14:08.00  
 37 King, Allison             98 Litchfield Track      14:20.00  
 38 Coughlin, Mckenzie        97 St.BernardSchool      14:24.00  
 39 Mayeda, Grace             97 St.BernardSchool      14:31.00  
 40 Reininger, Anna           98 St.BernardSchool      14:39.00  
 41 Appleton, Madeline        98 South Windsor Sp      14:56.00  
 42 Westfield, Sophie         97 Litchfield Track      15:06.00  
 43 Walsh, Tilly  (Sophia)    98 Unattached CT         15:07.00  
 44 Burfeind, Claire          97 Unattached CT         15:25.00  
 45 Lipski, Natalie           97 Unattached CT         15:28.00  
 46 Burnes, Julia             98 Fairfield County      16:10.00  
 47 Regan, Catherine          98 Fairfield County      16:19.00  
 48 Kilcullen, Mary Elizabet  98 Fairfield County      16:50.00  
 49 Theleen, Kim              98 Bullet Hill Stri      16:51.00  
 50 Flavin, Kendall           97 Wilton Running C      18:32.00  
 51 Mariani, Lucy             97 Unattached CT         18:46.00  
 52 Reisert, Julia            98 Unattached CT         19:02.00  
 53 Gaston, Sophie            97 Unattached CT         19:06.00  
 
Event 4  3k Run CC Midget Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men
  1 Ostberg, Alex             97 Wilton Running C      10:22.00  
  2 Morrow, Jackson           97 Litchfield Track      10:40.00  
  3 Stoker, Michael           97 South Windsor Sp      10:40.10  
  4 Arnold, Jr, Rodeny        97 New Haven Age Gr      10:49.00  
  5 Brown, Spencer            97 Wilton Running C      10:57.00  
  6 Cheney, Alexander         97 South Windsor Sp      10:58.00  
  7 Corso, Clint              97 Wilton Running C      11:06.00  
  8 Gralton, Connor           98 St.BernardSchool      11:09.00  
  9 Schumacher, Daniel        97 Bullet Hill Stri      11:10.00  
 10 Oe, Sebastian             98 Greenwich Track       11:12.00  
 11 Walsh, Ethan              98 Unattached CT         11:15.00  
 12 Rautter, Michael          98 Unattached CT         11:15.10  
 13 Connell, Ryan             97 New Haven Age Gr      11:28.00  
 14 Roca, Joseph              97 Unattached CT         11:31.00  
 15 Messersmith, Michael      97 South Windsor Sp      11:35.00  
 16 Berczak, William          97 Greenwich Track       11:36.10  
 17 Gibbons, James            98 Bullet Hill Stri      11:36.10  
 18 Conrad, Stephen           97 Unattached CT         11:37.00  
 19 Wolf, Jordan              98 South Windsor Sp      11:37.10  
 20 Levins, Connor            97 Unattached CT         11:38.00  
 21 Saleeby, Caleb            97 Bullet Hill Stri      11:39.00  
 22 Mitchell, Sherman         97 Bullet Hill Stri      11:42.00  
 23 Smith, Grehson            98 Bullet Hill Stri      11:46.00  
 24 Pineda, Elijah            97 Unattached CT         11:47.00  
 25 Cascella, Mitchell        97 Bullet Hill Stri      11:48.00  
 26 Sand, John                97 Wilton Running C      11:53.00  
 27 Bracken, John             97 Unattached CT         12:15.00  
 28 Langley, Ben              97 Greenwich Track       12:21.00  
 29 Opsal, Alec               98 Unattached CT         12:26.00  
 30 Barber, Partick           98 Litchfield Track      12:27.00  
 31 Palumbo, Samuel           98 Bullet Hill Stri      12:27.10  
 32 Damico, Nathan            97 New Haven Age Gr      12:29.00  
 33 Lenczenski, Kevin         97 Bullet Hill Stri      12:30.00  
 34 Kozakiewicz, Sam          98 Wilton Running C      12:35.00  
 35 Biron, Alexander          98 South Windsor Sp      12:36.00  
 36 Zannis, Nick              98 Milford Road Run      12:45.00  
 37 Wise, Darius              98 New Haven Age Gr      12:46.00  
 38 Sahinovic, Kenny          97 Fairfield County      12:47.00  
 39 Phanef, Nicholas          98 Bullet Hill Stri      13:00.00  
 40 Crist, George             97 Greenwich Track       13:12.00  
 41 Scarfori, Kris            97 Greenwich Track       13:16.00  
 42 Otto, Kyle                97 Unattached CT         13:20.00  
 43 Petrecca, Alexander       97 Unattached CT         13:22.00  
 44 Pereira, Shadow           97 Unattached CT         13:24.00  
 45 Santiago, Emilio          97 Litchfield Track      13:27.00  
 46 Greer, Daylan Kendall     97 New Haven Age Gr      13:32.00  
 47 Stone, Peter              98 Wilton Running C      13:33.00  
 48 Hall, Hayden              97 Connecticut Trac      13:33.10  
 49 Ruggles, Neil             98 Unattached CT         14:02.00  
 50 Lewis, Robert             98 Greenwich Track       14:06.00  
 51 Brown, Tim                97 Wilton Running C      14:23.00  
 52 Lewis, Henry              98 Greenwich Track       14:29.00  
 53 Brayton, Thomas           98 Litchfield Track      14:43.00  
 54 Walker, Christopher       98 Wilton Running C      15:40.00  
 55 Yackovetsky, Peter        97 St.BernardSchool      17:48.00  
 56 Satkowski, Thomas         98 Bullet Hill Stri      19:07.00  
 
Event 5  4k Run CC Youth Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women
  1 Allen, Cate               96 Fairfield County      15:40.00  
  2 Olsen, Sabrina            96 Litchfield Track      16:06.00  
  3 Blair, Mackenzie          96 Litchfield Track      16:31.00  
  4 Brehler, Alyssa           96 Secttrack Club        16:37.00  
  5 MacLachuan, Lisa          95 05walshrunningcl      16:50.00  
  6 Ruffo, Kerri              96 Secttrack Club        16:56.00  
  7 Bobinski, Megan           95 Litchfield Track      17:04.00  
  8 Perugini, Rebecca         96 Litchfield Track      17:09.00  
  9 Ambrosecchio, Nicole      95 Grass Roots Nort      17:22.00  
 10 Chapllen, Cameron         95 Litchfield Track      17:27.00  
 11 Iannone, Sara             95 Litchfield Track      17:29.00  
 12 Gibbons, Erin             96 Bullet Hill Stri      17:37.00  
 13 McGrath, Kendall          95 Secttrack Club        17:43.00  
 14 Gaffney, Kelly            96 Bullet Hill Stri      17:51.00  
 15 Price, Madeline           96 Wilton Running C      17:58.00  
 16 Crookston, Tracey         95 05walshrunningcl      17:59.00  
 17 Flay, Sophie              96 Fairfield County      18:08.00  
 18 Keough, Caroline          95 Fairfield County      18:08.10  
 19 Curtis, Whitney           95 New Haven Age Gr      18:11.00  
 20 Wilson, Olivia            96 Wilton Running C      18:12.00  
 21 DeRoberts, Amber          96 Unattached CT         18:14.00  
 22 Brand, Tiffany            96 Unattached CT         18:19.00  
 23 Cerrone, Danielle         95 Unattached CT         18:22.00  
 24 Jacobi, Lauren            96 Fairfield County      18:24.00  
 25 Glass, Samantha           96 Litchfield Track      18:26.00  
 26 Amarello, Shannon         96 Secttrack Club        18:38.00  
 27 Maltz, Rachel             95 Fairfield County      18:46.00  
 28 Michalski, Mariah         95 Secttrack Club        18:58.00  
 29 Simmons, April            96 05walshrunningcl      19:02.00  
 30 Bysiewicz, Sophie         96 05walshrunningcl      19:03.00  
 31 Phillips, Helen           95 Unattached CT         19:07.00  
 32 LaRose, Krystin           95 Secttrack Club        19:39.00  
 33 Iannone, Colleen          96 Litchfield Track      19:45.00  
 34 Callahan, Lauren          96 Wilton Running C      19:57.00  
 35 Palumbo, Julianna         96 Bullet Hill Stri      19:59.00  
 36 Fournier, Kathryn         96 Secttrack Club        20:10.00  
 37 Curtis, Sydney            95 New Haven Age Gr      20:19.00  
 38 Kupersmith, Caroline      95 Wilton Running C      20:28.00  
 39 Silveira, Kathleen        96 Secttrack Club        20:36.00  
 40 DeRoberts, Jassica        95 Unattached CT         20:39.00  
 41 Epstein, Leah             96 Fairfield County      20:53.00  
 42 Zengo, Kailey             96 Wilton Running C      21:21.00  
 43 Reisert, Nicole           96 Unattached CT         21:22.00  
 44 Tracey, Alexandra         95 05walshrunningcl      21:23.00  
 
Event 6  4k Run CC Youth Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men
  1 Plourde, Dustin           95 Mohegan Striders      14:57.00  
  2 Gans, Nicholas            95 Fairfield County      15:13.00  
  3 Anderson, Zach            96 Unattached CT         15:17.00  
  4 Gannon, Ryan              95 Litchfield Track      15:20.00  
  5 Londregan, Ryan           96 St.BernardSchool      15:28.00  
  6 Hoey, Quinton             95 Litchfield Track      15:30.00  
  7 Guerriero, Stefano        96 Litchfield Track      15:33.00  
  8 Greenlaw, Tanner          95 Litchfield Track      15:52.00  
  9 Brown, Garrett            96 South Windsor Sp      15:55.00  
 10 Stitzer, Parker           96 Unattached CT         16:00.00  
 11 O'Day, Connor             95 Fairfield County      16:02.00  
 12 Voelker, Ryan             95 South Windsor Sp      16:04.00  
 13 Ray, Daniel               96 South Windsor Sp      16:06.00  
 14 Goslin, Cooper            96 South Windsor Sp      16:08.00  
 15 Gannon, Tommy             96 Fairfield County      16:08.10  
 16 Satkowski, Matthew        95 Bullet Hill Stri      16:13.00  
 17 Kornacki, Daniel          95 Mohegan Striders      16:16.00  
 18 Ball, Scott               95 Fairfield County      16:18.00  
 19 Lord, Avery               95 Unattached CT         16:23.00  
 20 Esteve, Alex              96 Unattached CT         16:26.00  
 21 Opsal, Evan               96 Unattached CT         16:32.00  
 22 Baldi, Nathaniel          96 Unattached CT         16:33.00  
 23 Halloran, Patrick         96 St.BernardSchool      16:40.00  
 24 Redecki, Tucker           95 Unattached CT         16:49.00  
 25 Carlsen, Nicholas         95 Danbury Area Tra      17:03.00  
 26 DeLeon, Matthew           96 Unattached CT         17:04.00  
 27 Abbott, Seth              95 Litchfield Track      17:19.00  
 28 McMahon, Luke             96 Litchfield Track      17:24.00  
 29 Quigley, Thomas           95 Mohegan Striders      17:26.00  
 30 Perez, Jeremy             96 South Windsor Sp      17:32.00  
 31 Fiol, Aidan               96 Fairfield County      17:42.00  
 32 Pickhardt, Michael        95 Unattached CT         18:05.00  
 33 Adams, Mike               96 Fairfield County      18:10.00  
 34 Levene, Christopher       96 Wilton Running C      18:16.00  
 35 Pascal, Kenneth           95 Unattached CT         18:17.00  
 36 Bourbonniere, Brian       95 Unattached CT         18:18.00  
 37 Sullivan, Gregory         96 Wilton Running C      18:42.00  
 38 Gallagher, Adam           96 Unattached CT         18:45.00  
 39 Richter, Matthew          95 Fairfield County      18:47.00  
 40 O'Connell, Riley          96 Mohegan Striders      18:49.00  
 41 Peters, Stuart            95 Fairfield County      19:29.00  
 42 Levinson, Connor          96 Unattached CT         19:33.00  
 43 Begg, William             95 05newtownhawks        19:42.00  
 44 Benson, Brian             96 Unattached CT         19:58.00  
 45 McHugh, Randy             96 Unattached CT         20:10.00  
 46 Casey, Sean               96 Unattached CT         20:18.00  
 47 Wright, Jeffrey           95 Litchfield Track      20:45.00  
 48 Donath, Justin            96 Mohegan Striders      21:02.00  
 49 Wilson, David             96 Wilton Running C      22:12.00  
 50 Langholm, Kristian        96 Wilton Running C      22:18.00  
 51 DiPanni III, Michael      95 Unattached CT         22:25.00  
 52 Orphanos, James           96 Unattached CT         22:32.00  
 
Event 7  5k Run CC Intermediate Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women
  1 McCartney, Kylie          94 South Windsor Sp      20:03.00  
  2 Earwaker, Andrea          93 South Windsor Sp      20:42.00  
  3 Bishop, Brianna           94 South Windsor Sp      21:04.00  
  4 Wesley, Samantha          94 Unattached CT         21:26.00  
  5 Ravenola, Katie           94 South Windsor Sp      21:44.00  
  6 Runkle, Rebecca           93 South Windsor Sp      22:00.00  
  7 Therriren, Michael        93 Unattached CT         23:15.00  
  8 Normandin, Emily          93 Litchfield Track      23:35.00  
  9 Gaffney, Mefan            94 Unattached CT         23:54.00  
 10 Pakalnis, Erika           94 Litchfield Track      24:02.00  
 
Event 8  5k Run CC Intermediate Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men
  1 Fields, Daniel            93 South Windsor Sp      16:12.00  
  2 Bonazelli, Joseph         93 South Windsor Sp      16:45.00  
  3 Madaffari, Chris          94 Unattached CT         16:55.00  
  4 Woermer, Thomas           93 Litchfield Track      17:15.00  
  5 Shaw, Kyle                93 South Windsor Sp      17:17.00  
  6 Swomley, Calvin           94 Litchfield Track      17:23.00  
  7 Raymond, Tyler            94 Litchfield Track      17:25.00  
  8 Wesolek, Zachary          94 Mohegan Striders      17:33.00  
  9 Tonnesen, Jackson         94 Mohegan Striders      17:38.00  
 10 Almeida, Antone           93 Mohegan Striders      18:22.00  
 11 Hoey, Nathan              93 Litchfield Track      19:08.00  
 12 Stingle, John             94 South Windsor Sp      24:52.00  
 13 Sullivan, Patrick         94 Bullet Hill Stri      25:23.00  
 14 Sweikert, Max             94 Danbury Area Tra      25:40.00  
 
Event 9  5k Run CC Young Women
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women
  1 Piette, Desiree           92 South Windsor Sp      18:55.00  
  2 Soja, Jessica             92 South Windsor Sp      19:08.00  
  3 Bishop, Chelsea           92 South Windsor Sp      19:59.00  
  4 McIntyre, Shallyn         92 Litchfield Track      21:33.00  
  5 Coleman, Fiona            92 South Windsor Sp      21:53.00  
  6 Fauteux, Chantal          92 South Windsor Sp      22:46.00  
 
Event 10  5k Run CC Young Men
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men
  1 Kraus, Zachary            92 Unattached CT         16:22.00  
  2 Anderson, Joel            91 Unattached CT         16:32.00  
  3 Clare, Patrick            92 Unattached CT         17:14.00  
  4 Harris, Mike              91 Fast Track Elite      17:34.00  
  5 Rossiter, Cole            92 Unattached CT         17:34.10  
  6 O'Heron, Daniel           92 Unattached CT         19:06.00  
  7 Florian, Holland          91 Fast Track Elite      19:49.00  
  8 Olsen, Gabe               92 Litchfield Track      19:56.00  
  9 Gravel, Teddy             92 Litchfield Track      20:11.00  
 10 Benson, Cody              92 Unattached CT         21:04.00  
 11 Secore, Brody             91 South Windsor Sp      21:04.00  
 12 Gannon, Sean              92 Litchfield Track      21:04.00  
 13 Velasquez, Matthew        91 South Windsor Sp      21:04.00  
 14 Sudol, John               92 Litchfield Track      21:04.00  
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade Phoenix KT St. Vincent Normatec