Join/Renew Now

Results - USATF Arizona Association Junior Olympic Cross Country Championships

10/31/09 - Horse Lovers Park, Phoenix, AZ

Event 1  3k Run CC Bantam Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Women
  1 Cobbin, Rose              00 Arizbushmast                   13:35.00  
  2 Honanie, Jaeda            01 Tcm Rez Runn                   13:58.00  
  3 Hamilton, Ava             00 Go The Distance                14:05.00  
  4 Smiley, Hannah            99 Tcm Rez Runn                   14:23.00  
  5 Puhuyaoma, Jasmine        00 Tcm Rez Runn                   14:29.00  
  6 Shirley, Kaysinee         99 AZ Flames TC                   14:31.00  
  7 Begaye, Mikaela           00 Tcm Rez Runn                   14:37.00  
  8 Nguyen, Michelle          00 Go The Distance                14:53.00  
  9 Smiley, Rachael           01 Tcm Rez Runn                   14:59.00  
 10 Baca, Celecia             01 Tcm Rez Runn                   15:17.00  
 11 Seckletstewa, Stacy       99 Tcm Rez Runn                   15:24.00  
 12 Taylor, Ashlin            01 Tcm Rez Runn                   16:27.00  
 13 Molvin, Molly             99 Go The Distance                16:44.00  
 14 Bain, Desirae             02 Unattached                     17:02.00  
 15 Pacheco, Tyler            00 Unattached                     17:16.00  
 16 Bain, Randi               00 Unattached                     17:20.00  
 17 Humeyestewa, Cheyenne     99 Tcm Rez Runn                   17:49.00  
 18 Lucero, Maria             00 Tcm Rez Runn                   17:56.00  
 19 Spencer, Ciara            00 Unattached                     18:01.00  
 20 Lane, Kaitlyn             02 Unattached                     18:10.00  
 21 Coochyumptewa, Megan      00 Tcm Rez Runn                   18:38.00  
 22 Reyes, Esperanza          02 Arizbushmast                   24:00.00  
 23 Ramirez, Yesenia          99 Arizbushmast                   24:05.00  
 24 McDonald, Maranda         03 Arizbushmast                   26:30.00  
 25 Riley, Asani              01 Coldwater Ex                   36:09.00  
 
Event 2  3k Run CC Bantam Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Men
  1 Green, Brayden            00 Unattached                     12:55.00  
  2 Gonzales, Gabriel         01 Unattached                     13:07.00  
  3 Gonzales, Adrian          02 Unattached                     13:45.00  
  3 James, Richard            00 Unattached                     13:45.00  
  5 Thain, Keyshawn           00 Feel The Heat                  14:21.00  
  6 Nutumya, Terrell          01 Tcm Rez Runn                   14:26.00  
  7 Dempsey, Colin            02 Arizona Blaze                  14:30.00  
  8 Begay, Mircuttio          00 Unattached                     14:52.00  
  9 Belin, Quintin            00 Unattached                     15:03.00  
 10 Thain, Russ               02 Feel The Heat                  15:16.00  
 11 Long, Latrill             01 Unattached                     15:52.00  
 12 Yellowman, Lathan         99 Tcm Rez Runn                   15:55.00  
 13 Thain, Tommy              00 Feel The Heat                  16:08.00  
 14 Spencer, Dakota           00 Unattached                     16:14.00  
 15 Seckletstewa, Matthew     01 Tcm Rez Runn                   16:16.00  
 16 Yazzie, Trent             02 Tcm Rez Runn                   17:03.00  
 17 Puhuyaoma, JyShawn        01 Tcm Rez Runn                   17:39.00  
 18 Riley, Ivan               00 Coldwater Ex                   17:59.00  
 19 Lopez Jr, Ramiro          02 Arizbushmast                   18:00.00  
 20 Jensen, Jalen             02 Unattached                     18:08.00  
 21 Begaye, Josh              01 Tcm Rez Runn                   19:03.00  
 22 Ramirez, Cristian         01 Arizbushmast                   20:39.00  
 23 Ramirez, Jose             01 Arizbushmast                   22:52.00  
 24 Riley, Deonnay            03 Coldwater Ex                   23:36.00  
 25 Reyes, Issachar           03 Arizbushmast                   23:53.00  
 26 McDonald, Nawganel        01 Arizbushmast                   34:04.00  
 
Event 3  3k Run CC Midget Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Women
  1 Molloy, Jessica           97 Go The Distance                11:34.00  
  2 Kinzle, Lauren            97 Go The Distance                11:53.00  
  3 Hensley, Cayley           98 Go The Distance                12:02.00  
  4 Reniewicki, Megan         98 Unattached                     12:35.00  
  5 Novacek, Alexandra        97 Go The Distance                12:38.00  
  6 Curley, Bnrtiinay         98 Unattached                     12:46.00  
  7 Carter, Sarah             98 Go The Distance                12:59.00  
  8 Thain, Nazhony            98 Feel The Heat                  13:16.00  
  9 Eagleman, Mikaila         98 Unattached                     13:18.00  
 10 Marquez, Conley           97 Go The Distance                13:21.00  
 11 Gonzales, Olivia          98 Unattached                     13:44.00  
 12 Juetten, Madelise         98 Feel The Heat                  14:01.00  
 13 Goetle, Megan             98 Unattached                     14:16.00  
 14 Spencer, Caoaycia         98 Unattached                     18:07.00  
 15 Poole, Nina               98 Arizbushmast                   20:30.00  
 
Event 4  3k Run CC Midget Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Men
  1 Baker, Laim               97 Unattached                     11:28.00  
  2 Burks, Cade               98 Arizona Blaze                  12:33.00    1   
  3 Nguyen, John-Paul         98 Go The Distance                12:36.00  
  4 Clakr, Keaton             98 Unattached                     13:14.00  
  5 Huffman, Christopher      97 Arizona Blaze                  13:29.00    2   
  6 Orrahood, Benjamin        97 Arizona Blaze                  13:31.00    3   
  7 Skacy, Schuyler           98 Tcm Rez Runn                   13:46.00  
  8 Tapaha, Jalen             98 Unattached                     13:56.00  
  9 Abrian, Dickson           97 Tcm Rez Runn                   13:58.00  
 10 Whitechip, Jacob          97 Unattached                     14:36.00  
 11 Martinez, Marc            98 Arizona Blaze                  14:54.00    4   
 12 Carvajal, David           98 Coldwater Ex                   15:41.00  
 13 Martinez, Matthew         98 Arizona Blaze                  15:51.00    5   
 14 Sheber, Drake             98 Pops Track Club                15:53.00  
 
Event 5  4k Run CC Youth Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Women
  1 Tober, Shelby             96 Tucson Elite                   15:43.00  
  2 Molvin, Shannon           96 Go The Distance                16:28.00  
  3 Wiedenheller, Anza        95 Tucson Elite                   16:56.00  
  4 DiVall, Katherine         96 AZ Flames TC                   17:14.00  
  5 Franks, Kaylee            96 Arizona Blaze                  18:31.00  
  6 Roessler, Mary            95 Go The Distance                19:09.00  
  7 Waldvogel, Bethany        96 Arizona Blaze                  20:36.00  
  8 Faker, Erin               95 Go The Distance                20:49.00  
  9 Miles, Kaitlyn            96 Arizona Blaze                  25:24.00  
 10 Molvin, Amanda            95 Go The Distance                27:02.00  
 
Event 6  4k Run CC Youth Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Men
  1 Clark, Dominic            95 Pops Track Club                14:06.00  
  2 Hellebuyck, Jordan        95 Pops Track Club                14:23.00  
  3 Reniewicki, John          95 Unattached                     14:45.00  
  4 Thomas, Millard           96 Unattached                     14:46.00  
  5 Guerrero, Mufasa          96 Coldwater Ex                   14:49.00  
  6 Casillas, Jaime           95 Coldwater Ex                   14:56.00  
  7 Esqueda, Anthony          96 Coldwater Ex                   14:57.00  
  8 Doerr, Brandon            96 Pops Track Club                15:29.00  
  9 Wilkinson, Jacob          95 Pops Track Club                15:30.00  
 10 Williams, Orlando         95 Unattached                     15:39.00  
 11 Mugge, Bryan              96 AZ Flames TC                   15:54.00  
 12 Carvajal, Martin          96 Coldwater Ex                   16:14.00  
 13 Spencer, DeSean           96 Unattached                     16:36.00  
 14 Rascon Jr, Pablo          96 Coldwater Ex                   16:55.00  
 15 Guge, Andrea              95 Unattached                     18:08.00  
 16 Sheber, Dilyn             96 Pops Track Club                18:14.00  
 17 Misquez, Michael          95 Coldwater Ex                   18:19.00  
 18 Spencer, Calvin           95 Pops Track Club                19:02.00  
 19 Yazzie, Shane             95 Pops Track Club                19:52.00  
 20 Chrishille, Jade          95 Unattached                     23:03.00  
 21 Dixon, Corylane           96 Unattached                     24:23.00  
 
Event 7  5k Run CC Intermediate Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Women
 -- Martin, Michelle          93 Tucson Elite                         NT  
 
Event 8  5k Run CC Intermediate Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Men
  1 Foley, Ryan               93 Unattached                     17:34.00  
  2 Gonzalez, Hector          93 Arizbushmast                   21:37.00  
  3 Deputy, Xander            94 Unattached                     25:05.00  
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade Phoenix KT St. Vincent Normatec