Join/Renew Now

Results - USATF South Texas Association Junior Olympic Cross Country Championships

11/7/09 - Camp Champions, Marble Falls, TX

2000 Meter Run CC Sub-Bantam Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women
  1 McCannon, Juliette           Highland Lakes T      10:38.88  
 
3k Run CC Bantam Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Garriques, Lauren            Unattached            12:49.56  
  2 Ashworth, Jamie              Unattached            13:54.70  
  3 Humble, Madison              Yoe Town Harrier      15:04.98  
  4 Jones, Kristen               Unattached            15:21.89  
 
3k Run CC Midget Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Lewis, Sarah                 Highland Lakes T      12:52.94  
  2 Palmes, Michelle             Unattached            13:03.69  
  3 McCannon, Sophie             Highland Lakes T      14:02.49  
  4 McCannon, AnneClaire         Highland Lakes T      14:02.51  
  5 Owens, Claudia               Highland Lakes T      14:54.19  
  6 Cruz, Brianna                Highland Lakes T      15:26.91  
  7 Walker, Kelsey               Highland Lakes T      15:41.29  
  8 Shuffield, Makennah          Yoe Town Harrier      19:42.74  
 
4k Run CC Youth Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Castle, Helena               Unattached            16:46.87  
  2 Watkins, Faith               Yoe Town Harrier      17:47.41  
  3 Kuhlmann, Brandi             Highland Lakes T      18:39.56  
  4 Williams, Marissa            Highland Lakes T      18:52.58  
  5 Johnson, Tess                Highland Lakes T      19:25.57  
  6 Flemings, Sierra             Yoe Town Harrier      19:43.47  
  7 Walker, Kendall              Highland Lakes T      20:02.92  
  8 McCannon, Haley              Highland Lakes T      20:19.48  
  9 Hough, Jenna                 Highland Lakes T      20:31.63  
 10 Johnson, Maddie              Highland Lakes T      21:26.26  
 11 Ormsby, Rachel               Highland Lakes T      22:30.34  
 
5k Run CC Intermediate Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Burford, Katie               Unattached            20:33.46  
 
3k Run CC Bantam Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men
  1 Brown, Ryan                  Unattached            11:49.88  
  2 Stripling, Andrew            Highland Lakes T      15:43.54  
  3 White, Layton                Highland Lakes T      16:40.80  
 
3k Run CC Midget Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Brown, Jeremy                Unattached            10:50.84  
  2 Fyfe, Parker                 Highland Lakes T      11:52.40  
  3 Sauerhoff, Devin             Unattached            12:25.52  
  4 Hurt, Kobe                   Unattached            12:31.83  
  5 Wolleat, Casey               Highland Lakes T      12:48.25  
 
4k Run CC Youth Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Pena, Jose                   Yoe Town Harrier      16:26.00  
  2 Lopez, Matthew               Yoe Town Harrier      17:11.72  
  3 Thompson, Connor             Yoe Town Harrier      17:49.67  
  4 Lopez, Anthony               Yoe Town Harrier      17:51.96  
  5 Humble, Matthew              Yoe Town Harrier      17:55.80  
  6 Fyfe, Cooper                 Highland Lakes T      17:57.73  
  7 Shuffield, Colton            Yoe Town Harrier      18:31.88  
 
5k Run CC Intermediate Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Parades, Montgomery          Unattached            19:03.70
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade Phoenix KT St. Vincent Normatec