Join/Renew Now

Results - USATF New Mexico Association Junior Olympic Cross Country Championships

11/8/09 - Albuquerque, New Mexico

Event 3  3k Run CC Bantam Girls
==================================================================================
    Name                    Year Team                  Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 #3964 CLARE MOOTS            COUGAR TRACK CLUB       7:14.5   13:29.86    1   
  2 #3959 MOLLY KLEIN            COUGAR TRACK CLUB       7:20.4   13:40.89    2   
  3 #3578 TALIA PAYTIAMO         ACOMA RUNNING CLUB      7:34.8   14:07.71    3   
  4 #3745 MARISSA WELDON         ISLETA                  7:39.7   14:16.86    4   
  5 #3598 ZOE VICTORINO          ACOMA RUNNING CLUB      7:42.2   14:21.57    5   
  6 #3503 ESTHER BECK            AAT                     7:43.5   14:23.89    6   
  7 #3518 CAMILA OROZCO          AAT                     7:45.9   14:28.39    7   
  8 #3576 COURTNEY PAYTIAMO      ACOMA RUNNING CLUB      7:54.9   14:45.17    8   
  9 #3957 RACHAEL HENDRICKSO     COUGAR TRACK CLUB       7:56.9   14:48.90    9   
 10 #3535 MAREN BAHE             ANBA                    7:58.6   14:52.14   10   
 11 #3569 DEJA LORENZO           ACOMA RUNNING CLUB      8:00.3   14:55.29   11   
 12 #3793 ANGELA WOOD            UNANM                   8:04.9   15:03.81        
 13 #3587 MAJUANA SARRACINO      ACOMA RUNNING CLUB      8:05.0   15:04.05   12   
 14 #3746 GLORIA ZUNI            ISLETA                  8:06.6   15:06.97   13   
 15 #3517 JESSIE MCQUARIE        AAT                     8:08.5   15:10.47   14   
 16 #3565 JASMINE KIE            ACOMA RUNNING CLUB      8:10.5   15:14.31   15   
 17 #3774 PAIGE DALE             UNANM                   8:17.3   15:26.93        
 18 #3786 DEANNA MAILMAN         UNANM                   8:17.8   15:27.94        
 19 #3571 JAYDA LUCARIO          ACOMA RUNNING CLUB      8:18.1   15:28.45   16   
 20 #3592 RAVEN VARGAS           ARC B                   8:19.5   15:31.13   17   
 21 #3522 KYRA STAFFORD          AAT                     8:21.0   15:33.90   18   
 22 #3743 KEANNA LUCERO          ISLETA                  8:21.4   15:34.65   19   
 23 #3740 TATIANNA JIRON         ISLETA                  8:23.1   15:37.78   20   
 24 #3779 CHAMIQUE DUBOISE       UNANM                   8:23.8   15:39.05        
 25 #3785 JULLIAN LUCERO         UNANM                   8:25.4   15:42.14        
 26 #3541 JAELYNN RILEY          ANBA                    8:27.9   15:46.65   21   
 27 #3970 REINA PAREDES          COUGAR TRACK CLUB       8:30.6   15:51.83   22   
 28 #3965 BRENNA MORA            COUGAR TRACK CLUB       8:32.1   15:54.50   23   
 29 #3556 CAITLIN FELIPE         ACOMA RUNNING CLUB      8:32.5   15:55.30   24   
 30 #3966 ISABEL PADILLA         COUGAR TRACK CLUB       8:47.1   16:22.53   25   
 31 #3821 CHANELL SAM            WINGATE                 9:00.6   16:47.74        
 32 #3969 LIANA PADILLA-NAHE     COUGAR TRACK CLUB       9:04.3   16:54.56   26   
 33 #3955 CHENAE HENDERSON       COUGAR TRACK CLUB       9:05.8   16:57.36   27   
 34 #3566 TAYA KIE               ARC B                   9:06.0   16:57.71   28   
 35 #3817 CHRISTINA NELSON       WINGATE                 9:07.5   17:00.51        
 36 #3629 ISRAEL SWANSON         ATC                     9:13.1   17:10.97        
 37 #3790 MIKAYLA SAIZ           UNANM                   9:16.5   17:17.24        
 38 #3547 TEJA WILLIAMS          ANBA                    9:18.4   17:20.78   29   
 39 #3550 TOMMI BAHE             ARC B                   9:27.2   17:37.33   30   
 40 #3738 MARRISSA CHAVEZ        ISLETA                  9:30.2   17:42.92   31   
 41 #3572 MIA MENDIOLA           ARC B                   9:32.3   17:46.78   32   
 42 #3925 ABBYANN BEDONIE        COUGAR TRACK CLUB B     9:35.9   17:53.39   33   
 43 #3586 SAMANTHA SANCHEZ       ARC B                   9:43.0   18:06.74   34   
 44 #3861 DESTINEE VIGIL         ZIA ROAD RUNNERS        9:44.7   18:09.92        
 45 #3536 JULIANNA CARRILLO      ANBA                    9:58.5   18:35.54   35   
 46 #3543 AKALIA SANCHEZ         ANBA                    9:58.9   18:36.26   36   
 47 #3928 ALIZABETH HARRISON     COUGAR TRACK CLUB B    10:08.8   18:54.84   37   
 48 #3519 MELISSA OROZCO         AAT                    10:23.6   19:22.35   38   
 49 #3504 KAYLA BECK             AAT                    10:28.9   19:32.34   39   
 50 #3502 ASHLEIGH ALLPASS       AAT                    10:30.4   19:35.02   40   
 51 #3800 MELANIE BITSILLY       WINGATE                10:36.5   19:46.40        
 52 #3747 ALLIANE ATENCIO        TORREON DAY SCHOOL     10:40.0   19:53.05   41   
 53 #3829 NEZBAH YOUNG           WINGATE                10:45.2   20:02.69        
 54 #3924 LOARA ANTONE           COUGAR TRACK CLUB B    10:55.2   20:21.29   42   
 55 #3927 ABIGAIL GARCIA         COUGAR TRACK CLUB B    11:00.9   20:31.90   43   
 56 #3926 LAUREN CARLSEN         COUGAR TRACK CLUB B    11:03.3   20:36.46   44   
 57 #3752 MELONEE CHINANA        TORREON DAY SCHOOL     11:26.4   21:19.52   45   
 58 #3897 MERLINA TOSA           WALATOWA TRACK         11:27.9   21:22.16        
 59 #3601 LEISEL BARSUN          ATC                    11:41.5   21:47.67        
 60 #3895 ANNDRIA GACHUPIN       WALATOWA TRACK         12:04.5   22:30.46        
 61 #3616 TYRA MUGGINS           ATC                    12:18.1   22:55.78        
 62 #3754 DANIELLE GONZALES      TORREON DAY SCHOOL     12:27.6   23:13.45   46   
 63 #3590 MACKENZIE VALDO        ARC B                  12:34.0   23:25.38   47   
 64 #3549 HAILY BAHE             ARC B                  13:10.3   24:33.11   48   
 65 #3595 ARIANA VICTORINO       ARC B                  13:11.3   24:34.98   49   
 66 #3761 LACEY SANDOVAL         TORREON DAY SCHOOL     13:29.0   25:08.05   50   
 67 #3758 NAOMI MONTOYA          TORREON DAY SCHOOL     13:41.8   25:31.81   51   
 68 #3539 TAMISHA PATRICIO       ANBA                   14:28.4   26:58.81   52   
                                                                                  
                                   Team Scores                                    
================================================================================= 
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9 
================================================================================= 
   1 ACOMA RUNNING CLUB           39    3    5    8   11   12   15   16   24      
      Total Time:  1:13:13.79                                                     
         Average:    14:38.76                                                     
   2 COUGAR TRACK CLUB            57    1    2    9   22   23   25   26   27      
      Total Time:  1:13:45.98                                                     
         Average:    14:45.20                                                     
   3 ALBUQUERQUE ATHLETICS TRA    83    6    7   14   18   38   39   40           
      Total Time:  1:18:59.00                                                     
         Average:    15:47.80                                                     
   4 ISLETA                       87    4   13   19   20   31                     
      Total Time:  1:18:19.18                                                     
         Average:    15:39.84                                                     
   5 ALL NATIONS BLAZIN' ANGLE   131   10   21   29   35   36   52                
      Total Time:  1:25:11.37                                                     
         Average:    17:02.28                                                     
   6 ACOMA RUNNING CLUB B        141   17   28   30   32   34   47   48   49      
      Total Time:  1:25:59.69                                                     
         Average:    17:11.94                                                     
   7 COUGAR TRACK CLUB B         199   33   37   42   43   44                     
      Total Time:  1:38:17.88                                                     
         Average:    19:39.58                                                     
   8 TORREON DAY SCHOOL          233   41   45   46   50   51                     
      Total Time:  1:55:05.88                                                     
         Average:    23:01.18   
 
 
Event 4  3k Run CC Bantam Boys
==================================================================================
    Name                    Year Team                  Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 #3515 LUCAS JEPSEN           AAT                     6:48.5   12:41.41    1  
  2 #3986 NEILS HANCOCK          COUGAR TRACK CLUB       6:55.0   12:53.50    2  
  3 #3730 THOMAS SALAS           ATC                     6:58.7   13:00.44    3  
  4 #3980 JERICHO CLEVELAND      COUGAR TRACK CLUB       6:59.9   13:02.62    4  
  5 #3736 ISIAH CHAVEZ           ISLETA                  7:03.6   13:09.51       
  6 #3991 CHRISTOPHER HENDRI     COUGAR TRACK CLUB       7:07.9   13:17.61    5  
  7 #3989 JOSHUA HARLAN          COUGAR TRACK CLUB       7:12.8   13:26.63    6  
  8 #3920 JULIAN LOPEZ           COUGAR TRACK CLUB       7:13.4   13:27.87    7  
  9 #3634 MATHEW WEINSTEIN       ATC                     7:20.5   13:41.04    8  
 10 #3768 CAMERON ALLEN          UNANM                   7:21.5   13:42.84       
 11 #3942 HARRISON SMITH         COUGAR TRACK CLUB B     7:23.1   13:45.84    9  
 12 #3610 AJ KEDGE               ATC                     7:26.8   13:52.90   10  
 13 #3529 KENSEY TROY            AAT                     7:30.3   13:59.26   11  
 14 #3992 CHASE HOFFMAN          COUGAR TRACK CLUB       7:30.9   14:00.48   12  
 15 #3508 WESLEY BLIND           AAT                     7:32.1   14:02.68   13  
 16 #3816 ICE MORGAN             WINGATE                 7:33.2   14:04.72   14  
 17 #3939 DEVIN PAREDES          COUGAR TRACK CLUB B     7:34.0   14:06.26   15  
 18 #3936 CHASE KELLER           COUGAR TRACK CLUB B     7:36.0   14:09.98   16  
 19 #3530 ALEX VEDAMANIKAM       AAT                     7:46.5   14:29.61   17  
 20 #3514 ALLEN HEWSON           AAT                     7:50.5   14:36.96   18  
 21 #3602 SOLOMON BARSUN         ATC                     7:51.6   14:38.97   19  
 22 #3899 RAYNALDO GACHUPIN      WALATOWA TRACK          7:52.1   14:40.06       
 23 #3975 ALBE BEDONIE           COUGAR TRACK CLUB       7:53.2   14:41.97   20  
 24 #3940 PAXTON RODWICK         COUGAR TRACK CLUB B     7:55.8   14:46.82   21  
 25 #3570 REYNOLD LOUIS II       ACOMA RUNNING CLUB      7:57.3   14:49.70       
 26 #3978 JACK REMBE             COUGAR TRACK CLUB       8:00.1   14:54.92   22  
 27 #3781 ASA HOLYAN             UNANM                   8:00.5   14:55.70       
 28 #3538 KEVIN MARTIN           ANBA                    8:01.8   14:58.10       
 29 #3916 RANDY GACHUPIN         UNANM                   8:17.9   15:28.08       
 30 #3625 LEVI SHIJE             ATC                     8:19.4   15:30.95   23  
 31 #3932 SEQUOYAH CLEVELAND     COUGAR TRACK CLUB B     8:20.7   15:33.25   24  
 32 #3533 ROLAND ZHANG           AAT                     8:23.8   15:39.05   25  
 33 #3938 SAMUEL MCGINNIS        COUGAR TRACK CLUB B     8:23.9   15:39.28   26  
 34 #3551 KEAGEN CHEE            ACOMA RUNNING CLUB      8:24.2   15:39.85       
 35 #3814 TY ESKEY MARTIN        WINGATE                 8:31.0   15:52.50   27  
 36 #3532 JARED ZHANG            AAT                     8:32.0   15:54.39   28  
 37 #3900 BYRON SABAQUIE         WALATOWA TRACK          8:34.5   15:58.97       
 38 #3769 DAMEYUNE BEGAY         UNANM                   8:37.5   16:04.61       
 39 #3607 JULIAN GARCIA          ATC                     8:39.2   16:07.75   29  
 40 #3808 TYRELL JOHN            WINGATE                 8:47.6   16:23.45   30  
 41 #3797 DANTA BARTON           WINGATE                 8:48.4   16:24.99   31  
 42 #3941 ETHAN SANCHEZ          COUGAR TRACK CLUB B     8:52.6   16:32.80   32  
 43 #3934 LUCAS FUTEY            COUGAR TRACK CLUB B     8:57.6   16:42.10   33  
 44 #3935 CHANDLER HOFFMAN       COUGAR TRACK CLUB B     8:58.1   16:43.03       
 45 #3632 ZAVDIEL TOQUINTO       ATC                     9:00.2   16:46.91   34  
 46 #3594 KAMERON VICTORIANO     ACOMA RUNNING CLUB      9:01.8   16:49.85        
 47 #3805 JARIN HOWE             WINGATE                 9:07.4   17:00.30   35  
 48 #3531 JOEL VEDAMANIKAM       AAT                     9:08.0   17:01.44   36  
 49 #3803 GEREMIAH GOLDTOOTH     WINGATE                 9:19.0   17:21.94   37  
 50 #3818 GALVESTON NELSON       WINGATE                 9:24.9   17:33.00   38  
 51 #3614 CYRUS MADRID           ATC                     9:32.4   17:46.86   39  
 52 #3573 BRYCE MESTETH          ACOMA RUNNING CLUB      9:32.6   17:47.30       
 53 #3631 REMINGTON SWANSON      ATC                     9:33.0   17:48.01       
 54 #3901 ETHAN SMITH            WALATOWA TRACK          9:41.4   18:03.72       
 55 #3728 XAIVER ABEITA          UNANM                   9:42.6   18:05.97       
 56 #3753 EMILIO ESQUIBEL        TORREON DAY SCHOOL     10:03.3   18:44.61   40  
 57 #3505 MILES BECK             AAT                    10:09.5   18:56.03       
 58 #3762 ADRIANO TOLEDO         TORREON DAY SCHOOL     10:11.0   18:58.89   41  
 59 #3937 DOMINIC MANTELLI       COUGAR TRACK CLUB B    10:13.1   19:02.85       
 60 #3766 JOSIAH YAZZIE          TORREON DAY SCHOOL     10:14.7   19:05.83   42  
 61 #3765 ALVIN YAZZIE           TORREON DAY SCHOOL     10:45.5   20:03.14   43  
 62 #3760 MATTHEW OTERO          TORREON DAY SCHOOL     11:01.3   20:32.63   44  
 63 #3507 NEAL BITSIE            AAT                    12:37.5   23:31.93       
 64 #3627 LUIS SOTO              ATC                    12:44.0   23:44.20       
 65 #3944 ARIES WILSON           COUGAR TRACK CLUB B    13:02.5   24:18.52       
 66 #3828 ETHAN YOUNG            WINGATE                13:28.6   25:07.18   45  
 67 #3749 JEREMIAH CASTILLO      TORREON DAY SCHOOL     13:53.4   25:53.55   46  
 68 #3823 HERMAN SPENCER         WINGATE                14:14.7   26:33.26       
 69 #3798 LESTAT BILLIE          WINGATE                19:38.0   36:35.90       
                                                                                 
                                   Team Scores                                    
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 COUGAR TRACK CLUB            24    2    4    5    6    7   12   20   22     
      Total Time:  1:06:08.23                                                    
         Average:    13:13.65                                                     
   2 ALBUQUERQUE ATHLETICS TRA    60    1   11   13   17   18   25   28   36     
      Total Time:  1:09:49.92                                                    
         Average:    13:57.99                                                     
   3 ALBUQUERQUE TRACK CLUB       63    3    8   10   19   23   29   34   39     
      Total Time:  1:10:44.30                                                    
         Average:    14:08.86                                                     
   4 COUGAR TRACK CLUB B          85    9   15   16   21   24   26   32   33     
      Total Time:  1:12:22.15                                                    
         Average:    14:28.43                                                    
   5 WINGATE                     137   14   27   30   31   35   37   38   45     
      Total Time:  1:19:45.96                                                    
         Average:    15:57.20                                                    
   6 TORREON DAY SCHOOL          210   40   41   42   43   44   46               
      Total Time:  1:37:25.10                                                    
         Average:    19:29.02   
 
Event 5  3k Run CC Midget Girls
==================================================================================
    Name                    Year Team                  Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 MORGAN DAVENPORT             UNANM                   6:55.7   12:54.87       
  2 KALEI YEPA                   COUGAR TRACK CLUB       7:02.0   13:06.66    1  
  3 TONI MARIE GONZALES          COUGAR TRACK CLUB       7:14.3   13:29.56    2  
  4 LIA STEFANOVICH              AAT                     7:17.4   13:35.21       
  5 JAZLYN PADILLA-NAHE          COUGAR TRACK CLUB       7:19.6   13:39.45    3  
  6 REBECCA CASTILLO             COUGAR TRACK CLUB       7:21.1   13:42.15    4  
  7 BRYANNA JIRON                ISLETA                  7:27.3   13:53.73       
  8 TANIA OROZCO                 AAT                     7:31.7   14:01.96       
  9 ARENA LEWIS                  ZIA ROAD RUNNERS        7:35.2   14:08.48       
 10 MAKAYLA GARCIA               ACOMA RUNNING CLUB      7:42.8   14:22.58    5  
 11 VICTORIA LOVATO              COUGAR TRACK CLUB       7:43.0   14:23.04    6  
 12 ERRIN HENDRICKSON            COUGAR TRACK CLUB       7:47.4   14:31.20    7  
 13 ALYSSA VALENCIA              ACOMA RUNNING CLUB      7:47.9   14:32.12    8  
 14 RAINA VICTORINO              ACOMA RUNNING CLUB      7:54.1   14:43.78    9  
 15 COLETTE VALDO                ACOMA RUNNING CLUB      7:54.5   14:44.51   10  
 16 MEREDITH YEPA                COUGAR TRACK CLUB       7:58.0   14:50.96   11  
 17 ALEXANDRA TOLEDO             TORREON DAY SCHOOL      8:07.3   15:08.24       
 18 NIZHONI YOUNG                WINGATE                 8:12.3   15:17.57   12  
 19 VICTORIA ABEITA              ISLETA                  8:17.9   15:28.02        
 20 SHANELL DAWES                UNANM                   8:30.5   15:51.63       
 21 SHYNELL DAWES                UNANM                   8:30.6   15:51.79       
 22 DENECIA WANYA                ACOMA RUNNING CLUB      8:36.4   16:02.48   13  
 23 HANNAH CHARLEY               WINGATE                 8:42.0   16:12.99   14  
 24 HALLE GARCIA                 ACOMA RUNNING CLUB      8:53.4   16:34.29   15  
 25 VIVIAN LUERAS                ZIA ROAD RUNNERS        8:56.6   16:40.29       
 26 JOANA FERNANDEZ              COUGAR TRACK CLUB       9:01.9   16:50.14   16  
 27 FEATHER LEE                  WINGATE                 9:13.6   17:11.94   17  
 28 KAITLYN KERCHEVA             WINGATE                 9:16.1   17:16.53   18  
 29 DENISE MAILMAN               UNANM                   9:19.7   17:23.22       
 30 CLARISSA GARCIA              ATC                     9:30.1   17:42.73       
 31 JANAI CAMPOS                 ISLETA                  9:46.2   18:12.69       
 32 ROLANDA YAZZIE               WINGATE                 9:49.1   18:18.04   19  
 33 BRIANNAH MITCHELL            TORREON DAY SCHOOL      9:51.3   18:22.26       
 34 MONISHA SMITH                WINGATE                10:32.7   19:39.42   20  
 35 SHAUNTE PINTO                WINGATE                10:37.3   19:47.99   21  
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 COUGAR TRACK CLUB            16    1    2    3    4    6    7   11   16     
      Total Time:  1:08:20.86                                                    
         Average:    13:40.18                                                    
   2 ACOMA RUNNING CLUB           45    5    8    9   10   13   15               
      Total Time:  1:14:25.47                                                    
         Average:    14:53.10                                                    
   3 WINGATE                      80   12   14   17   18   19   20   21          
      Total Time:  1:24:17.07                                                    
         Average:    16:51.42                                                    
 
Event 6  3k Run CC Midget Boys
==================================================================================
    Name                    Year Team                  Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 #3525 WILLIAM STANOPIEWI     AAT                     6:29.5   12:06.06       
  2 #3546 JACOB SANCHEZ          ANBA                    6:44.9   12:34.69       
  3 #3611 ARIC KEDGE             ATC                     6:57.8   12:58.72    1  
  4 #3998 NOAH KRAMER            COUGAR TRACK CLUB       7:00.5   13:03.73    2  
  5 #3628 AUGUSTUS SWANSON       ATC                     7:00.8   13:04.32    3  
  6 #3512 MATT FORT              AAT                     7:05.0   13:12.11       
  7 #3780 NOAH MASCARENAS        COUGAR TRACK CLUB       7:05.7   13:13.49    4  
  8 #3979 DAKOTA CLEVELAND       COUGAR TRACK CLUB       7:08.8   13:19.30    5  
  9 #3506 BRYCE BITSIE           AAT                     7:09.0   13:19.61       
 10 #3623 CHRISTIAN SCHRECKH     ATC                     7:12.8   13:26.75    6  
 11 #3987 JACOB HARLAN           COUGAR TRACK CLUB       7:15.7   13:32.18    7  
 12 #3792 MATTHEW TOADLENA       UNANM                   7:16.2   13:33.00       
 13 #3560 JOSHUA GARCIA          ACOMA RUNNING CLUB      7:16.5   13:33.61    8  
 14 #3802 KYLE DICK              WINGATE                 7:22.7   13:45.25       
 15 #3737 MARCELLO CHAVEZ        ISLETA                  7:23.3   13:46.37       
 16 #3838 LUCAS CHAVEZ           ZIA ROAD RUNNERS        7:29.3   13:57.41        
 17 #3542 JASON RILEY            ANBA                    7:31.0   14:00.69       
 18 #3585 AUSTIN SANCHEZ         ACOMA RUNNING CLUB      7:32.7   14:03.85    9  
 19 #3619 MIGUEL OTERO           ATC                     7:33.0   14:04.29   10  
 20 #3983 JOSEPH GALLEGOS        COUGAR TRACK CLUB       7:33.3   14:04.85   11  
 21 #3804 DEVIN HOWE             WINGATE                 7:33.4   14:05.07       
 22 #3807 JUSTIN JAMES           WINGATE                 7:36.1   14:10.08       
 23 #3930 TREVOR ARMIJO          COUGAR TRACK CLUB B     7:44.7   14:26.12   12  
 24 #3950 JOEL SMITH             COUGAR TRACK CLUB       7:45.3   14:27.29   13  
 25 #3931 TAYLOR ATENCIO         COUGAR TRACK CLUB B     7:45.7   14:27.99   14  
 26 #3618 JORGE OTERO            ATC                     7:47.5   14:31.38   15  
 27 #3772 TRISTAN PADILLA        COUGAR TRACK CLUB       7:59.0   14:52.92   16  
 28 #3582 AUSTYN SALVADOR        ACOMA RUNNING CLUB      8:01.8   14:58.01   17  
 29 #3906 TERRENCE LUKEE         ANBA                    8:11.5   15:16.13       
 30 #3733 ISSAIAH ABEITA         ISLETA                  8:12.3   15:17.57       
 31 #3562 LORENZEN GONZALES      ACOMA RUNNING CLUB      8:16.7   15:25.89   18  
 32 #3545 HAVEN-ERIK SANCHEZ     ANBA                    8:20.6   15:33.06       
 33 #3843 JARED GARCIA           ZIA ROAD RUNNERS        8:40.4   16:09.92       
 34 #3778 MATOSKA DUBOISE        UNANM                   8:52.0   16:31.72       
 35 #3799 JOSHUA BITSILLY        WINGATE                 8:57.8   16:42.42       
 36 #3744 PHILLIP SANGRE         UNANM                   9:26.4   17:35.85       
 37 #3929 ETHAN ANTONE           COUGAR TRACK CLUB B     9:42.7   18:06.12   19  
 38 #3548 CHARLES ALONZO         ACOMA RUNNING CLUB      9:43.2   18:07.01   20  
 39 #3933 KEVIN DAVIS            COUGAR TRACK CLUB B     9:47.9   18:15.82   21  
 40 #3734 CYRUS LENTE            ISLETA                  9:56.8   18:32.44       
 41 #3943 JORDAN WAQUIE          COUGAR TRACK CLUB B     9:57.5   18:33.64   22  
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 COUGAR TRACK CLUB            29    2    4    5    7   11   13   16          
      Total Time:  1:07:13.55                                                    
         Average:    13:26.71                                                    
   2 ALBUQUERQUE TRACK CLUB       35    1    3    6   10   15                     
      Total Time:  1:08:05.46                                                    
         Average:    13:37.10                                                    
   3 ACOMA RUNNING CLUB           72    8    9   17   18   20                     
      Total Time:  1:16:08.37                                                    
         Average:    15:13.68                                                    
   4 COUGAR TRACK CLUB B          88   12   14   19   21   22                    
      Total Time:  1:23:49.69                                                    
         Average:    16:45.94    
 
Event 7  4k Run CC Youth Girls
==================================================================================
    Name                    Year Team                  Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 #3557 CHLOE FELIPE           ACOMA RUNNING CLUB      7:16.0   18:03.51    1  
  2 #3918 ELIZABETH WATSON       UNANM                   7:19.7   18:12.89       
  3 #3574 LACEY NATESWAY         ACOMA RUNNING CLUB      7:23.0   18:20.89    2  
  4 #3795 HANNAH ANTONE          WINGATE                 7:24.2   18:23.83       
  5 #3809 KARIANNE JONES         WINGATE                 7:40.8   19:05.11       
  6 #3558 ARIANNE GARCIA         ACOMA RUNNING CLUB      7:43.8   19:12.55    3  
  7 #3516 JAMIE MCQUARIE         AAT                     7:44.2   19:13.64       
  8 #3971 KATRINA TOLEDO         COUGAR TRACK CLUB       7:45.7   19:17.49    4  
  9 #3741 BELINDA LUCERO         ISLETA                  7:48.4   19:24.05       
 10 #3826 MATHENEY WILLSON-G     WINGATE                 7:51.6   19:32.17       
 11 #3974 JORDIN AGUILAR         COUGAR TRACK CLUB       8:04.7   20:04.69    5  
 12 #3581 SENECA RILEY           ACOMA RUNNING CLUB      8:05.4   20:06.28    6  
 13 #3945 JACQUELINE AMBER-B     COUGAR TRACK CLUB       8:13.1   20:25.45    7  
 14 #3580 JOCELYN RILEY          ACOMA RUNNING CLUB      8:18.3   20:38.39    8  
 15 #3813 SHANNON MARTIN         WINGATE                 8:35.4   21:20.90       
 16 #3600 HEIDI BARSUN           ATC                     8:35.6   21:21.40       
 17 #3534 MALIKA BAHE            ANBA                    8:47.8   21:51.68       
 18 #3952 KAYLYN CLIFFORD        COUGAR TRACK CLUB       9:31.5   23:40.44    9  
 19 #3896 TIANA GACHUPIN         WALATOWA TRACK          9:56.4   24:42.21       
 20 #3537 ROSLYNN LENTE          ANBA                   10:11.8   25:20.62       
 21 #3963 KARISSA MOLINA         COUGAR TRACK CLUB      11:45.7   29:13.92   10  
                                                                                 
                                   Team Scores                                    
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 ACOMA RUNNING CLUB           20    1    2    3    6    8                    
      Total Time:  1:36:21.62                                                    
         Average:    19:16.33                                                    
   2 COUGAR TRACK CLUB            35    4    5    7    9   10                    
      Total Time:  1:52:41.99                                                    
         Average:    22:32.40                                                     
 
Event 8  4k Run CC Youth Boys
==================================================================================
    Name                    Year Team                  Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 #3583 CHRISTOPHER SALVAD     ACOMA RUNNING CLUB      5:47.4   14:23.33    1   
  2 #3554 AUGUSTUS CUCH          ACOMA RUNNING CLUB      5:48.9   14:26.99    2   
  3 #3862 DONTAE VIGIL           ZIA ROAD RUNNERS        6:03.6   15:03.50        
  4 #3848 COLTON LEWIS           ZIA ROAD RUNNERS        6:06.6   15:11.19        
  5 #3912 CAMERON RIELY          DOG TOWN RACERS         6:12.1   15:24.67        
  6 #3726 ROBERT ABEYTA          DOG TOWN RACERS         6:16.6   15:35.93        
  7 #3579 DATHAN REED            ACOMA RUNNING CLUB      6:17.7   15:38.64    3   
  8 #3863 CORBIN WAQUIE          ZIA ROAD RUNNERS        6:31.0   16:11.75        
  9 #3806 MITCHELL HOWE          WINGATE                 6:40.9   16:36.28        
 10 #3624 MARCOS SERNA           ATC                     6:42.5   16:40.21        
 11 #3990 CHARLES HENDRICKSO     COUGAR TRACK CLUB       6:44.1   16:44.22    4   
 12 #3898 MARIO CHOSA            WALATOWA TRACK          6:49.6   16:57.85        
 13 #3993 COLTER HOFFMAN         COUGAR TRACK CLUB       6:50.8   17:01.00    5   
 14 #3782 TRISTIN JONES          UNANM                   6:51.3   17:02.27        
 15 #3836 MICHAEL BROWN          ZIA ROAD RUNNERS        6:52.2   17:04.34        
 16 #3771 SATYAM PATEL           COUGAR TRACK CLUB       6:54.5   17:10.03    6   
 17 #3824 ANTONIO TOM            WINGATE                 6:57.7   17:18.11        
 18 #3820 ANGEL ROSAS            WINGATE                 7:04.4   17:34.72        
 19 #3788 SEAN MOORE             UNANM                   7:16.3   18:04.20        
 20 #3553 JUSTIN CHINO           ACOMA RUNNING CLUB      7:22.1   18:18.77    7   
 21 #3770 DAVID BOYD             UNANM                   7:37.4   18:56.76        
 22 #3981 PASHEN QUINTANA        COUGAR TRACK CLUB       7:40.6   19:04.62    8   
 23 #3996 QUENTIN JONES          COUGAR TRACK CLUB       7:44.2   19:13.65    9   
 24 #3617 JACOB NOWELL           ATC                     7:47.2   19:21.05        
 25 #3976 FELIX YEPA             COUGAR TRACK CLUB       8:48.2   21:52.81   10   
 26 #3593 DION VICTORIANO        ACOMA RUNNING CLUB      8:57.7   22:16.40   11   
 27 #3796 KYLAS ARMIJO           WINGATE                 9:06.2   22:37.47        
 28 #3767 ASHTON ALLEN           UNANM                   9:08.0   22:41.94        
                                                                                  
                                   Team Scores                                    
================================================================================= 
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9 
================================================================================= 
   1 ACOMA RUNNING CLUB           24    1    2    3    7   11                     
      Total Time:  1:25:04.13                                                     
         Average:    17:00.83                                                     
   2 COUGAR TRACK CLUB            32    4    5    6    8    9   10                
      Total Time:  1:29:13.52                                                     
         Average:    17:50.71     
 
Event 9  5k Run CC Intermediate Girls
==================================================================================
    Name                    Year Team                  Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 #3555 JOLANDA CUCH           ACOMA RUNNING CLUB      7:30.9   23:20.89       
  2 #3894 GENEA BACA             WALATOWA TRACK          7:47.3   24:11.70       
  3 #3851 MEAGAN LUCERO          ZIA ROAD RUNNERS        8:18.7   25:49.31       
  4 #3946 AVA BEDONIE            COUGAR TRACK CLUB       8:34.3   26:37.71       
  5 #3857 NATALIA SEDILLO        ZIA ROAD RUNNERS        8:45.8   27:13.55       
  6 #3540 JUANA PLATERO          ANBA                    9:31.3   29:34.90       
    7 #3544 EILEEN SANCHEZ         ANBA                    9:33.5   29:41.57 
 
Event 10  5k Run CC Intermediate Boys
==================================================================================
    Name                    Year Team                  Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 #3605 JORDAN FARRELL         ATC                     6:03.1   18:48.02       
  2 #3789 KALEB SAIZ             UNANM                   6:13.2   19:19.30       
  3 #3577 JOSH PAYTIAMO          ACOMA RUNNING CLUB      6:13.8   19:21.08       
  4 #3727 ISSAC GUTIERREZ        DOG TOWN RACERS         6:14.9   19:24.72       
  5 #3840 JUSTIN DRISKELL        ZIA ROAD RUNNERS        6:20.4   19:41.58    1  
  6 #3909 CHRIS MOSE             DOG TOWN RACERS         6:23.8   19:52.40       
  7 #3784 REID LONGLEY           UNANM                   6:27.0   20:02.29       
  8 #3604 ANDRES ERAS            ATC                     6:34.0   20:23.85       
  9 #3731 DEXTER RILEY           UNANM                   6:58.8   21:41.06       
 10 #3841 MATT FLEICHER          ZIA ROAD RUNNERS        7:03.7   21:56.34    2  
 11 #3729 AUSTIN DAVENPORT       UNANM                   7:04.3   21:58.00       
 12 #3855 ERNEST MCCREA          ZIA ROAD RUNNERS        7:12.4   22:23.42    3  
 13 #3860 DEAN SPROULE           ZIA ROAD RUNNERS        7:54.6   24:34.35    4  
 14 #3844 ERIC GOMEZ             ZIA ROAD RUNNERS        8:01.2   24:55.04    5  
 15 #3633 TIMMIE VASQUEZ         ATC                     8:15.5   25:39.40       
 16 #3921 KYLE LITTLEMAN         COUGAR TRACK CLUB       8:53.7   27:38.13       
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 ZIA ROAD RUNNERS             15    1    2    3    4    5                    
      Total Time:  1:53:30.73                                                    
         Average:    22:42.15       
 
Event 12  5k Run CC Young Men
==================================================================================
    Name                    Year Team                  Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 #3871 DYLAN VILLESCAS        LCTF                    6:01.5   18:42.98    1  
  2 #3865 ANDREW NOBLE           LCTF                    6:17.5   19:32.63    2  
  3 #3783 JUSTIN KIE             UNANM                   6:18.6   19:36.12       
  4 #3870 RAMON RUEDA            LCTF                    6:23.2   19:50.54    3  
  5 #3864 ANTHONY MARTINEZ       LCTF                    6:32.2   20:18.39    4  
  6 #3866 ANDRES OCHOA           LCTF                    6:43.6   20:53.88    5  
  7 #3867 PABLO ORRANTIA         LCTF                    6:44.0   20:55.16    6  
                                                                                  
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 LAS CRUCES TRACK & FIELD     15    1    2    3    4    5    6               
      Total Time:  1:39:18.42                                                    
         Average:    19:51.69
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade Phoenix KT St. Vincent Normatec