Join/Renew Now

Results - USATF Hawaii Association Junior Olympic Cross Country Championships

9/26/09 - Makawao, Hawaii

Event 1  3k Run CC Bantam Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 
  1	Fahland, Alexander	Haiku			02:52.5
  2	Gibbons, Robert		Haiku			02:57.8
  3	Weber, Julian 		Montessori		02:59.1
  4 	Madrid, Kili-Scot	KSM			03:03.1
  5 	Kirton, Johnny		Carden			03:03.7
  6 	Herrera, Kiva		Haiku			03:07.8
  7 	Spencer, Jeffery	Carden Academy		03:08.7
  8 	Stone, Miles		Carden Academy		03:10.1
  9 	Kaina, Logan		Haiku			03:18.9
  10 	Reynolds, M'Sai		Haiku			03:19.5
  11 	Higashino, Kawelu	Montessori		03:19.9
  12 	Smith, Louie		Montessori		03:22.9
  13 	Carpio, Hunter		Haiku			03:23.5
  14 	Notley, Jake 		Haiku			03:27.5
  15 	Campbell, Jim 		Unattached		03:32.1
  16 	Strand, Nick 		Haiku			03:33.1
  17 	Tremble, Ryder 		Carden Academy		03:37.3
  18 	Newman, Ansel		Carden Academy		03:37.8
  19 	Sandler, Sterling	Carden Academy		03:39.0
  20 	Suarez-Melto, Dnylan 	Carden Academy		03:41.9
  21 	Thomas, Jake		Haiku			03:43.4
  22 	Berg-Snyder, Jamey	Haiku			03:46.2
  23 	Jackman, J.J. 		Haiku			03:49.3
  24 	Ozee, CJ 		Carden Academy		03:50.0
  25 	Brunner, Nicholas	Haiku			03:51.1
  26 	Grossman, Jaxon		Haiku			04:01.7
  27	Kerbox, Kyler		Montessori		04:02.4
  28	Spencer, Finn		Carden Academy		04:03.3
  29	Gerdes, Devin		Makawao			04:04.0
  30 	King, Lucas		Montessori		04:06.2
  31 	Hanks, Greg 		Haiku			04:07.0
  32 	Khristian, O.		IMneastt Kahului	04:08.0
  33 	McGregor, Ethan		Carden Academy		04:12.2
  34 	Wittenberg, Jacob	Carden Academy		04:29.4
  35 	Montague, Noa		Carden Academy		04:32.1
  36 	Grossman, Gavin		Haiku			04:35.1
  37	Manning, Taj		Haiku			04:40.2
  38	Casamajor, Santiago 	Carden Academy		04:47.7


Event 2  3k Run CC Bantam Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Alford, Gabby		Carden Academy		03:24.3
  2 Bland, Nichole		Haiku			03:24.8
  3 Wittenberg, Daniella	Carden Academy		03:29.2
  4 Toscano, Nadia		Haiku			03:30.1
  5 Peiter, Naia		Haiku			03:32.2
  6 Aquarian, Atlantia		Montessori		03:33.2
  7 Buckingham, Cee Cee		Carden Academy		03:35.6
  8 Emory, Viassa		Carden Academy		03:40.6
  9 Mutzenberg, Mona		Haiku			03:44.0
  10 Coflin, Laura		Carden Academy		03:44.5
  11 Montague, Nalani		Carden Academy		03:45.9
  12 Perez, Melina		Kahului			03:46.6
  13 Nelson, Jessica		Haiku			03:47.1
  14 Buckingham, Louisa		Carden Academy		03:49.2
  15 Reusch, Hannah		MaeHaiku		03:53.5
  16 Almeida, Olivia		Unattached		03:56.1
  17 Razo, Courtney		Kahului			04:08.1
  18 Shapiro, Haley		Carden Academy		04:13.7
  19 Arashiro-Gar, Scioahpia 	Carden Academy		04:15.2
  20 Balala, Rochelle		Unattached		04:17.2
  21 Callinan, Joy		Carden Academy		04:17.8
  22 Bowens, Keala		Haiku			04:22.1
  23 Cabrinha, Tahiti		Carden Academy		04:25.8
  24 Laurion, Kate		Haiku			04:33.2
  25 Andrade, Nanea		Lihikai			05:20.6
  26 McGregor, Leah		Carden Academy		05:24.5
  27 Gerdes, Summertime		Makawao			06:08.5
  28 Muller, Jenna		Haiku			6:10.0(?)
  29 Carvalho, Kyla		Haiku			6:12.0(?)
  30 Aquarian, Amira		Montessori		DQ


Event 3  3k Run CC Midget Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Franco, NettoKalani		Montessori		05:31.2
  2 Gibbons, Andrew		Haiku			05:49.7
  3 Supnet, Iokepa		KSM			05:57.3
  4 Hunt, Kekoa			Haiku			06:08.4
  5 Sutton, Gregory		Haiku			06:25.7
  6 Trippel-Grow, Eli		Haiku			06:27.2
  7 Lingenfelder, Owen		Carden Academy		06:29.4
  8 Sobaje, Chris		Montessori		06:30.8
  9 Durkan, Owen		Haiku			06:46.5
  10 Haugaard, Forrest		Montessori		06:47.9
  11 Peacock, Matthew		Haiku			06:49.1
  12 Newbro, Dylan		Montessori		06:50.3
  13 Paredes, Kai		KSM			07:00.3
  14 Leslie, Noa		Haiku			07:02.5
  15 Rohozinski, Aaron		Carden Academy		07:08.7
  16 Reynolds, Hunter		Kahului			07:20.3
  17 Valdez, Brannon		Haiku			07:32.4
  18 Hanks, Justin		Haiku			07:41.2
  19 Strand, Alex		Haiku			07:47.5
  20 Brown, Noah		Kahului			07:56.5
  21 Keanini, Spencer		KSM			08:44.7
  22 Won, Gabriel		KSM			08:53.5
  23 Bates, Harley		Haiku			08:58.7
  24 Metoyer, Trey		Haiku			09:08.9
  25 Fernandez, Kawika		Kahului			09:15.4
  26 Vierra, Charles		Haiku			09:41.6
  27 Kuraya, Brad		Kahului			10:07.4


Event 4  3k Run CC Midget Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Kimura, Mindy		Wailuku			06:50.8
  2 Haynes, Nanea		Montessori		06:51.1
  3 Lickle, Skylar 		Montessori		06:52.5
  4 McDaniel, Jordyn 		Carden Academy		07:01.1
  5 Mallot, Maddy 		Carden Academy		07:05.7
  6 Reynolds, Maya 		Haiku			07:07.0
  7 Mutzenberg, Sara 		Haiku			07:10.4
  8 Anderson, Bailey 		Carden Academy		07:24.0
  9 Calderon-Va, Dldeivsiatiny 	Kahului			07:28.3
  10 Ferrier, Shelby 		Montessori		07:28.6
  11 Jernaill, Erica 		Unattached		07:37.6
  12 Ka`aikala, Shantelle	Haiku			07:45.0
  13 Winham, Veronica 		Montessori		07:46.7
  14 Burns, Kailani 		Haiku			07:53.5
  15 Duarte-Solomon, Shania	Haiku			08:22.0
  16 King, Lia 			Montessori		08:30.7
  17 Carpio, Shannon 		Haiku			08:39.8
  18 Mulligan, Darby 		Haiku			08:58.4
  19 Hema, Kainani 		Kahului			09:15.8
  20 Jackman, Kili 		Haiku			09:17.5
  21 Hauen-Linkilde, Sophia	Haiku			09:34.8
  22 Lapid-Fitzsim, Smhoenrysl 	Kahului			09:42.6
  23 McKinley, Jatina (GiGi) 	Haiku			09:45.5
  24 Kaeo, Kailee 		Haiku			10:00.7
  25 Matillano, Jayzelle	Kahului			10:06.3


Event 5  4k Run CC Young Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Alo, Chandler 		KSM			07:30.1
  2 Jacobs, Jake 		Unattached		07:30.6
  3 Quenga, Daniel 		KSM			07:49.1
  4 Maddela, Isaiah		KSM			07:54.9
  5 Lindsey, Erin 		KSM			08:09.9
  6 Bush, Kyle 			KSM			08:16.9
  7 Armitage, Iain James	KSM			08:17.3
  8 Lenny, Ridge 		Montessori		08:21.1
  9 MacArthur, Austin 		KSM			08:22.0
  10 Rogers, Weston 		Seabury			08:22.8
  11 Kapisi, Jared 		Kalama			08:42.1
  12 Wuthrich, Beni 		Emmanuel		08:46.1
  13 Harrison, Duncan 		Seabury			08:48.3
  14 Cabanting, Reymar		Lokelani		08:56.2
  15 Clark, Tahl 		Seabury			09:00.2
  16 Walsh, Michael		Lokelani		09:02.9
  17 Linuma-Naka, Kaakii 	Seabury			09:09.1
  18 Bal, Derek 		KSM			09:13.2
  19 Beeson, Callen 		Lokelani		09:25.6
  20 Mateaki, Jake 		KSM			09:28.6
  21 Huck, Santana 		Maui Prep		09:31.3
  22 Bermudez, Caleb 		Maui Prep		09:38.8
  23 Vanderpoel, Kauanoeaeh 	Kii SM			09:44.3
  24 Higashino, Lihau 		Montessori 		09:47.9
  25 Garces, Ryan 		KSM 			09:52.0
  26 Herrera, Noa 		Montessori		10:02.9
  27 Domingo, Alan 		Lokelani		10:04.6
  28 Mastrangeto, Nicholas 	Seabury			10:06.7
  29 Bland, Ben 		Seabury			10:07.4
  30 Abut, Chaston 		KSM			10:08.2
  31 Dancil, Konapiliahi 	KSM			10:15.7
  32 Fernandez, Justin 		KSM			10:16.4
  33 Chai, Barrett 		Lokelani		10:19.4
  34 Antonio, Chase		Lokelani		10:20.9
  35 Arguero, Leon 		Lokelani		10:23.5
  36 Elder, Jeremy 		Haleakala Watlhdorf	10:25.0
  37 Shapiro, Sam 		Seabury			10:31.9
  38 Tam, Tevin Jon		KSM			10:35.3
  39 Barbier, Bryce 		Maui Prep		10:39.2
  40 Suzuki, Dustin 		Lokelani		10:44.1
  41 Shimabukuro, Reis 		Lokelani		10:53.1
  42 Keomoungkh, Qouuinnen 	Lokelani		10:59.6
  43 Burger, Joseph 		Lokelani		11:16.4
  44 Alabab-Mose, Jacob		Seabury			11:17.3
  45 Mason, Malcom 		Carden			11:58.0
  46 Arias, Jasper 		Lokelani		12:20.6
  47 Nelson, Bjorn 		Seabury			12:30.6
  48 Casas, Carlos 		Lokelani		13:09.7


Event 6  4k Run CC Young Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Grossman, Dakota		Kalama			07:35.9
  2 Smith, Kiana		Unattached		08:10.4
  3 Armstrong, Sarah		Seabury			08:33.4
  4 Leworthy, Taylor		Seabury			09:03.1
  5 bantilan, Mahina		Kalama			09:33.6
  6 Jernaill, Haley 		Unattached		09:42.6
  7 Hunt, Christina 		St. Anthony		09:46.7
  8 Ozee, Amy 			Seabruy			09:50.1
  9 Janssen, Makena 		Seabury			09:54.0
  10 Walker, Emma 		Seabury			10:07.9
  11 Martin-Del, CaSmepleona 	Lokelani		10:19.1
  12 Janssen, Savy 		Seabury			10:20.2
  13 Neizman, Casey 		KSM			10:32.2
  14 Rudow, Allison 		Seabury			10:35.2
  15 Molina, Kelcie 		KSM			10:36.8
  16 Smith, Rachel 		KSM			10:52.7
  17 Janssen, Sophie 		Seabury			11:00.2
  18 Reed, Miai 		Seabury			11:02.6
  19 Carpenter, Cayley 		Seabury			11:09.1
  20 Benson, Jackie 		Seabury			11:26.5
  21 Lopez, Rachel 		Seabury			11:49.1
  22 Tancayo, Macy 		KSM			11:51.9
  23 Archambeau, Emma 		Maui Prep		11:55.0
  24 Domingo, Alena 		Lokelani		12:23.6
  25 Mulligan, Rowan 		Seabury			13:04.5
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade Phoenix KT St. Vincent Normatec