Join/Renew Now

Results - USATF Oregon Association Junior Olympic Cross Country Championships

11/14/09 - Sandy, Oregon

Event 1  3k Run CC Bantam Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Women
  1  7101 Brooks, Olivia      99 Central Oreg                   13:00.70  
  2  7005 Hartmann, Delaney   99 Bac - A                        13:02.70  
  3  7107 Jeter, Aspen        99 Central Oreg                   13:06.90  
  4  7179 Goodrich, Elisabet  00 Salem Track                    13:07.60    1   
  5  7195 Hutton, Sailor      00 South Oregon                   13:17.80  
  6  7103 Cornett, Megan      99 Central Oreg                   13:23.40  
  7  7180 McGranahan, Vaness  99 Salem Track                    13:26.00    2   
  8  7207 Matschke, Cassidy   00 unattached                     13:37.20  
  9  7016 Morgan, Marycather  99 Bac - A                        13:38.10  
 10  7154 Resch, Hana         99 Emerald Vall                   13:50.20    3   
 11  7197 Teeter, Terra       99 Team Oregon                    13:54.30  
 12  7178 Dulude, Allison     99 Salem Track                    14:02.00    4   
 13  7147 Helvoigt, Dale      99 Emerald Vall                   14:14.60    5   
 14  7144 Dickinson, Maya     99 Emerald Vall                   14:17.00    6   
 15  7132 Schreier, Oceane    99 Dry Side Fly                   14:27.60  
 16  7176 Caprino, Mackenzie  01 Salem Track                    14:44.80    7   
 17  7186 Zagata, Kathryn     00 Seaside Cros                   15:12.20  
 18  7153 Nowatzke, Natalie   99 Emerald Vall                   15:15.40    8   
 19  7184 Spell, Summer       99 Seaside Cros                   15:22.40  
 20  7142 Bloomer, Delaney    00 Emerald Vall                   15:28.40    9   
 21  7143 Ceccanese, Isabell  00 Emerald Vall                   16:22.30   10   
 22  7150 Marvin, Emily       99 Emerald Vall                   16:25.30   11   
 23  7148 Kampen, Amber       99 Emerald Vall                   17:18.20   12   
 24  7177 Dixon, Emily        99 Salem Track                    22:43.70   13   
 
Event 2  3k Run CC Bantam Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Men
  1  7077 Wild, Alan          99 Bac - B                        11:56.90    1   
  2  7050 Whitehead, Hunter   99 Bac - A                        12:12.20    2   
  3  7048 Thompson, Cameron   00 Bac - A                        12:14.00    3   
  4  7166 McKinney, William   00 Evergreen St                   12:23.90  
  5  7111 Anderson, Quinten   99 Central Oreg                   12:24.30  
  6  7035 Hicken, Jackson     99 Bac - A                        12:26.20    4   
  7  7191 Sibony, Rafael      00 Seaside Cros                   12:27.90  
  8  7042 Marvin, Isaac       00 Bac - A                        12:28.10    5   
  9  7038 Humble, Deklan      99 Bac - A                        12:34.40    6   
 10  7157 Ceccanese, Wally    99 Emerald Vall                   13:12.80  
 11  7249 Ballantyne, Jett    00 Central Oreg                   13:34.50  
 12  7039 Landreth, Connor    00 Bac - A                        13:41.70    7   
 13  7181 Dixon, Joshua       01 Salem Track                    14:00.90  
 14  7188 Garvin, William     99 Seaside Cros                   14:02.10  
 15  7161 Mellott, Atticas    99 Emerald Vall                   14:02.70  
 16  7066 Gardner, Chase      99 Bac - B                        14:18.30    8   
 17  7076 Waller, Caleb       00 Bac - B                        14:21.10    9   
 18  7069 Grant, Trevor       00 Bac - B                        14:21.50   10   
 19  7160 MacArthur, Luke     00 Emerald Vall                   14:21.80  
 20  7060 Allison, Andrew     02 Bac - B                        14:32.30   11   
 21  7065 Dyer, Richard       99 Bac - B                        14:35.60   12   
 22  7162 Moll, Nicholas      99 Emerald Vall                   14:35.70  
 23  7032 Dunagan, Philip     00 Bac - A                        14:42.50   13   
 24  7117 Lange, Jack         00 Central Oreg                   15:22.00  
 25  7043 Morgan, Tiernan     01 Bac - B                        15:32.00   14   
 26  7124 Tadjiki, Cyrus      00 Central Oreg                   15:44.20  
 27  7182 Goodrich, Caleb     01 Salem Track                    16:01.80  
 
Event 3  3k Run CC Midget Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Women
  1  7098 Anderson, Hannah    97 Central Oreg                   11:59.80    1   
  2  7022 Todd, Gracie        97 Bac - B                        12:06.96    2   
  3  7004 Griffiths, Nicole   98 Bac - A                        12:08.00    3   
  4  7011 Khaw, Rachel        98 Bac - A                        12:20.10    4   
  5  7128 Clem, Delaney       97 Dry Side Fly                   12:20.40    5   
  6  7170 Stemple, Lela       97 Rogue Valley                   12:23.30  
  7  7210 Moore, Zani         97 Bac - B                        12:27.20    6   
  8  7102 Cornett, Jessica    97 Central Oreg                   12:27.50    7   
  9  7164 McKinney, Cassie    97 Evergreen St                   12:35.00  
 10  7216 Vinecki, Winter     98 unattached                     12:43.70  
 11  7131 Kelm, Maddie        97 Dry Side Fly                   12:52.50    8   
 12  7109 Leapaldt, Madison   97 Central Oreg                   12:56.70    9   
 13  7133 Simons, Charla      97 Dry Side Fly                   12:57.00   10   
 14  7013 MacDonald, Anna     97 Bac - A                        13:11.80   11   
 15  7129 Erikson, Ema        98 Dry Side Fly                   13:12.60   12   
 16  7024 Waller, Makayla     98 Bac - B                        13:14.30   13   
 17  7002 Dunagan, Caela      97 Bac - A                        13:15.00   14   
 18  7003 Gardner, Arielle    98 Bac - A                        13:19.20   15   
 19  7105 Hatton, Tia         97 Central Oreg                   13:34.40   16   
 20  7196 Volk, Madeline      98 Southern Ore                   13:35.30  
 21  7110 Moehl, Olivia       97 Central Oreg                   13:36.50   17   
 22  7172 Watson, Amy         98 Rogue Valley                   13:38.00  
 23  7023 Vaternick, Marissa  98 Bac - B                        13:38.90   18   
 24  7020 Schmidt, Elderkin   97 Bac - B                        13:42.50   19   
 25  7130 Fishel, Zoe         97 Dry Side Fly                   13:43.50   20   
 26  7127 Carey, Chyenne      98 Dry Side Fly                   13:51.40   21   
 27  7001 Doherty, Grace      98 Bac - A                        13:57.80   22   
 28  7017 Morris, Haley       97 Bac - A                        14:02.90   23   
 29  7200 Barnett, Emily      98 Troutdale Tr                   14:10.00  
 30  7018 Osborn, Jennifer    98 Bac - B                        14:11.60   24   
 31  7215 Stobie, Hannah      97 unattached                     14:12.40  
 32  7106 Jarvis, Anne        97 Central Oreg                   14:14.60   25   
 33  7146 Frisella, Kathleen  97 Emerald Vall                   15:49.00  
 34  7141 Bean, Dana          98 Emerald Vall                   16:47.20  
 
Event 4  3k Run CC Midget Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Men
  1  7046 Scott, Hayden       97 Bac - A                        10:50.20    1   
  2  7068 Grant, Spencer      97 Bac - B                        10:50.60    2   
  3  7084 Lomax, Sam          97 Bac - C                        11:10.60    3   
  4  7231 Ollar, Roman        98 unattached                     11:18.30  
  5  7230 Ollar, Grayson      98 unattached                     11:18.70  
  6  7091 Thompson, Daniel    98 Bac - C                        11:19.20    4   
  7  7072 Rae, Truman         98 Bac - B                        11:20.70    5   
  8  7029 Chambers, Wesley    97 Bac - A                        11:24.00    6   
  9  7199 Higgins, Jenner     98 Track City T                   11:30.30  
 10  7189 Januik, Jackson     98 Seaside Cros                   11:34.10  
 11  7140 Porter, Andrew      97 Dry Side Fly                   11:37.20  
 12  7030 Diedrich, Josh      97 Bac - B                        11:41.40    7   
 13  7033 Frank, Jackson      98 Bac - A                        11:41.90    8   
 14  7070 Hillman, Jacob      97 Bac - B                        11:42.20    9   
 15  7082 Larabee, Daniel     98 Bac - C                        11:44.30   10   
 16  7122 Rich, Carlos        97 Central Oreg                   11:44.60   11   
 17  7026 Brim-Edwards, Jack  98 Bac - A                        11:48.00   12   
 18  7120 Mageau, Jake        97 Central Oreg                   11:56.60   13   
 19  7078 Davidson, Benjamin  98 Bac - C                        11:56.90   14   
 20  7136 Alger, Garison      98 Dry Side Fly                   12:02.40  
 21  7085 Ostertag-Hill, Luc  98 Bac - C                        12:07.00   15   
 22  7114 Burdsall, Colin     98 Central Oreg                   12:12.01   16   
 23  7219 Colburn, Andrew     97 unattached                     12:13.00  
 24  7119 Lukens, Leo         98 Central Oreg                   12:15.50   17   
 25  7198 Franklin, Thomas    97 Team Oregon                    12:16.10  
 26  7174 McPherson, Timothy  97 Rogue Valley                   12:17.50  
 27  7116 Hollingsworth, Tri  97 Central Oreg                   12:23.90   18   
 28  7235 Woody, Kody         98 unattached                     12:24.10  
 29  7229 Misfeldt, Jarred    98 unattached                     12:42.00  
 30  7063 Conradt, Alex       98 Bac - B                        12:49.00   19   
 31  7034 Grant, Connor       98 Bac - A                        13:32.30   20   
 32  7156 Bloomer, Reilly     97 Emerald Vall                   13:34.40  
 33  7158 Elder, Ben          98 Emerald Vall                   13:40.40  
 34  7163 Ritchie, Eric       97 Emerald Vall                   13:43.30  
 35  7228 Matschke, Hunter    98 unattached                     14:08.90  
 36  7087 Sharp, Micah        97 Bac - C                        15:07.00   21   
 37  7220 Donnellan, Jacob    98 unattached                     15:40.20  
 38  7067 Gardner, David      98 Bac - B                        15:48.70   22   
 
Event 5  4k Run CC Youth Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Women
  1  7019 Rice, Paige         96 Bac - A                        14:51.40    1   
  2  7015 McDonald, Piper     96 Bac - A                        15:28.60    2   
  3  7014 Martinez, Allison   96 Bac - A                        15:51.10    3   
  4  7151 Mosman, Natalie     95 Emerald Vall                   15:57.90  
  5  7012 Landreth, Samantha  96 Bac - A                        16:03.20    4   
  6  7097 Ambrose, Natalie    96 Central Oreg                   16:14.30  
  7  7173 Watson, Annie       96 Rogue Valley                   16:19.50  
  8  7206 LaChapelle, Kriste  96 unattached                     16:19.60  
  9  7006 Hawkinson, Vivian   96 Bac - A                        16:32.30    5   
 10  7168 Brown, Zoe          96 Rogue Valley                   16:42.80  
 11  7208 McNeely, Morgan     95 unattached                     16:45.80  
 12  7169 Lee, Stephanie      96 Rogue Valley                   16:48.70  
 13  7010 Kearns, Rory        96 Bac - A                        17:01.20    6   
 14  7007 Henningsen, Leah    95 Bac - A                        17:06.50    7   
 15  7008 Herbes, Laura       96 Bac - A                        17:08.20    8   
 16  7052 Holstrom, Annika    96 Bac - B                        17:21.80    9   
 17  7217 Weaver, Nina        95 unattached                     17:29.60  
 18  7054 Pearson, Rebecca    96 Bac - B                        17:39.60   10   
 19  7135 Wanta, Jackie       95 Dry Side Fly                   17:43.90  
 20  7171 Tostenson, Gracie   96 Rogue Valley                   17:45.20  
 21  7212 Nystrom, Jasmine    95 unattached                     17:48.90  
 22  7056 Ryerson, Karolina   96 Bac - B                        17:54.90   11   
 23  7104 Fristoe, Carly      96 Central Oreg                   18:11.10  
 24  7058 Stanton, Savannah   96 Bac - B                        18:15.70   12   
 25  7055 Pia, Irena          95 Bac - B                        18:25.00   13   
 26  7057 Smith, Chantel      96 Bac - B                        18:49.00   14   
 27  7053 Matti, Zia          95 Bac - B                        19:02.00   15   
 28  7051 Benitez, Kennedy    96 Bac - B                        19:37.50   16   
 29  7134 Utter, Keagan       96 Dry Side Fly                   20:13.00  
 
Event 6  4k Run CC Youth Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Men
  1  7027 Butler, Mitchell    95 Bac - A                        13:21.40    1   
  2  7041 Marbas, Mackenzie   95 Bac - A                        13:56.30    2   
  3  7062 Campbell, Matthew   95 Bac - B                        13:57.50    3   
  4  7047 Sealand, Joshua     95 Bac - A                        13:58.20    4   
  5  7049 Thompson, Kyle      96 Bac - A                        14:07.20    5   
  6  7040 Lawson, Samuel      95 Bac - A                        14:20.70    6   
  7  7073 Roberts, Nathaniel  96 Bac - B                        14:36.00    7   
  8  7125 Thornton, Dakota    96 Central Oreg                   14:43.70    8   
  9  7064 Doherty, Patrick    95 Bac - B                        14:44.50    9   
 10  7028 Campbell, Seth      96 Bac - A                        14:48.70   10   
 11  7059 Agritelley, Matt    96 Bac - B                        14:49.90   11   
 12  7075 Truax, Sam          96 Bac - B                        14:59.30   12   
 13  7155 Bean, Cameron       95 Emerald Vall                   15:01.70  
 14  7061 Bergmann, Peter     95 Bac - B                        15:09.00   13   
 15  7071 Rae, Jason          96 Bac - B                        15:11.10   14   
 16  7089 Sussman, Mark       96 Bac - C                        15:12.30   15   
 17  7074 Tooley, Jean Bapti  96 Bac - B                        15:15.50   16   
 18  7044 Motsiff, Timothy    96 Bac - A                        15:19.20   17   
 19  7088 Sims, Zachary       96 Bac - C                        15:19.50   18   
 20  7175 Stemple, Randall    95 Rogue Valley                   15:21.30  
 21  7221 Hallmark, Thomson   95 unattached                     15:21.40  
 22  7031 Dunagan, Mark       95 Bac - A                        15:24.30   19   
 23  7226 Hernandez, Cody     95 unattached                     15:26.20  
 24  7112 Bowlin, James       95 Central Oreg                   15:27.10   20   
 25  7083 Larabee, Drew       95 Bac - C                        15:29.10   21   
 26  7139 Johnson, Mark       95 Dry Side Fly                   15:36.80  
 27  7095 Stevens, Nicholas   96 Bac - D                        15:39.90   22   
 28  7115 Haines, Noah        96 Central Oreg                   15:43.60   23   
 29  7201 Barnett, Jacob      96 Troutdale Tr                   15:56.80  
 30  7079 Hamada, Jordan      96 Bac - C                        15:57.60   24   
 31  7233 Rains, Bradley      96 unattached                     16:00.10  
 32  7081 Kopsa, Benjamin     96 Bac - C                        16:05.40   25   
 33  7090 Teague, Sam         96 Bac - C                        16:08.90   26   
 34  7094 McCammon, Riley     96 Bac - D                        16:10.80   27   
 35  7222 Hammock, Trevor     96 unattached                     16:13.00  
 36  7096 Trepte, Alec        95 Bac - D                        16:23.20   28   
 37  7113 Buehner, Jacob      96 Central Oreg                   16:28.20   29   
 38  7080 Kearns, Gabe        96 Bac - C                        16:40.30   30   
 39  7137 Bailey, Jace        96 Dry Side Fly                   16:49.50  
 40  7123 Stamler, Max        96 Central Oreg                   17:03.30   31   
 41  7092 Hollowell, Conor    96 Bac - D                        17:40.00   32   
 42  7086 Pahl, Jackson       96 Bac - C                        18:01.30   33   
 43  7225 Hernandez, Anthony  96 unattached                     18:02.40  
 44  7093 Larsson, William    96 Bac - D                        18:33.90   34   
 
Event 7  5k Run CC Intermediate Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Women
  1  7202 Anna, Rebecca       94 unattached                     20:46.30  
  2  7209 Miranda, Maegen     94 unattached                     20:56.20  
  3  7165 McKinney, Kaitlyn   94 Evergreen St                   20:59.20  
  4  7250 Ollar, Chelsea      93 West Linn                      21:10.90  
  5  7021 Thalhofer, Kylie    94 Bac - A                        21:34.80  
 
Event 8  5k Run CC Intermediate Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Men
  1  7223 Haselnus, Jackson   94 unattached                     17:11.50  
  2  7036 Holstrom, Andy      93 Bac - A                        17:31.00  
  3  7194 Steele, Taylor      93 Sisters Stri                   17:39.60  
  4  7234 Reay, Josh          94 unattached                     17:46.30  
  5  7045 Schmidt, Trevor     94 Bac - A                        18:31.20  
  6  7227 Johnson, Nils       93 unattached                     18:38.30  
  7  7218 Carpenter, Josh     93 unattached                     18:44.70  
  8  7232 Puentes, Theo       94 unattached                     18:46.40  
  9  7138 Ferder, Alex        94 Dry Side Fly                   21:09.60  
 10  7167 Wallace, Nathan     94 Newport                        23:50.20  
 
Event 9  5k Run CC Young Women
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Women
  1  7204 Green, Carolyn      92 unattached                     20:29.90  
  2  7205 Johnson, Sydnie     91 unattached                     21:28.30  
  3  7203 Barlean, Mary Kath  92 unattached                     21:40.60  
  4  7009 Hollins, Keikoanne  92 Bac - A                        21:49.60  
  6  7253 Flyte, Kasthryn     91 West Linn                      21:52.20  
  8  7252 Morrow, Erin        91 West Linn                      22:53.50  
  9  7213 Rivelli, Katie      92 unattached                     23:03.20  
 10  7251 Solini, Marisa`     91 West Linn                      25:59.40  
 --  7238 Oswald, Morgan      91 Wilsonville HS                X21:51.10  
 --  7236 Crouteau, Jane      91 Wilsonville HS                X21:56.40  
 
Event 10  5k Run CC Young Men
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Men
  1  7255 Donnelly, Tim       91 West Linn                      17:19.90  
  2  7256 Boyd-Helm, Zach     91 West Linn                      17:24.50  
  5  7224 Heineman, Trevor    91 unattached                     19:14.90  
  7  7254 Griffin, Tyler      91 West Linn                      19:45.30  
 --  7248 Tomlinson, Adam     91 Wilsonville HS                X17:39.90  
 --  7247 Thomas, Ben         91 Wilsonville HS                X19:05.60  
 --  7242 Collins, Kruse      91 Wilsonville HS                X19:29.40  
 --  7246 Salgado, Mike       91 Wilsonville HS                X23:20.30  
 
Event 11  2000 Meter Run CC Sub-Bantam Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Women
  1  7152 Nowatzke, Lillian   01 Emerald Vall                    8:57.60  
  2  7185 Ward, Emily         01 Seaside Cros                   10:46.60  
  3  7183 Spell, Kara         02 Seaside Cros                   16:12.50  
 
Event 12  2000 Meter Run CC Sub-Bantam Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Men
  1  7159 Huter, Emilio       01 Emerald Vall                    8:51.80  
  2  7187 Conrad, Parker      01 Seaside Cros                    8:52.40  
  3  7192 Sibony, Samson      01 Seaside Cros                    8:56.80  
  4  7037 House, Cooper       01 Bac - A                         9:38.30  
  5  7193 Ward, Ryan          03 Seaside Cros                   11:59.50  
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade NCSA Phoenix KT St. Vincent Normatec