Join/Renew Now

Results - USATF Inland Northwest Association Junior Olympic Cross Country Championships

11/15/09 - Plantes Ferry Park

3k Run CC Bantam Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women
  1 Thronson, Katherine       00 Spokane Merc          12:26.10  
  2 Swoboda, Bailey           00 North Idaho           13:22.60  
  3 Conway, Caitlin           99 North Idaho           13:45.50  
  4 Barber, Payton            00 North Idaho           13:51.20  
  5 Rieken, Bridget           00 North Idaho           13:58.10  
  6 Whiteley, Jolene          99 Spokane Merc          14:04.80  
  7 Myers, Bethany            99 Spokane Merc          14:15.00  
  8 Armstrong, Emily          00 Spokane Merc          14:38.20  
  9 Pinkerton, Rebekah        99 North Idaho           14:56.20  
 10 Sisco, Abbie              99 North Idaho           14:57.40  
 11 Billingsley, Karen        99 Spokane Merc          15:01.40  
 12 Sisco, Chloe              02 North Idaho           15:37.70  
 13 Dunlap, Margaret          99 Spokane Merc          15:40.80  
 14 Mullin, Kaitlinn          99 Spokane Merc          15:52.70  
 15 Mattson, Molly            99 Club Tieton           16:00.30  
 16 Bunce, Madeline           00 Lewis Clark           17:18.00  
 17 Silver, Cailen            00 Spokane Merc          17:18.40  
 
3k Run CC Midget Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Carlson, Cyra             97 Spokane Merc          12:06.00  
  2 Callahan, Emily           98 North Idaho           12:15.60  
  3 Aquino, Brittany          98 Spokane Merc          12:19.60  
  4 Schwendiman, Kelsey       97 Spokane Merc          12:27.00  
  5 Bare, Meaghan             97 North Idaho           12:30.90  
  6 Hickman, Reilli           98 North Idaho           12:36.70  
  7 Thronson, Chelsea         98 Spokane Merc          12:52.00  
  8 Irwin, Blythe             97 Spokane Merc          12:58.70  
  9 Pardue, Maya              98 Spokane Merc          13:24.10  
 10 TurningRobe, Stephanie    98 UNA                   13:34.10  
 11 Ricks, Alexa              98 North Idaho           13:40.30  
 12 Husband, Melynda          97 Spokane Merc          13:56.80  
 13 Lyle, Lexis               98 Spokane Merc          14:00.60  
 14 Corrigan, Kaelah          97 Spokane Merc          14:30.40  
 15 Roberts, Hayden           98 Spokane Merc          15:07.30  
 -- Diehl, Ainsley            98 Spokane Merc                NT  
 
4k Run CC Youth Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Paton, Kaelani            95 Spokane Merc          16:19.60  
  2 Holland, Sanne            95 Spokane Merc          16:35.90  
  3 Dunn, Kendall             95 Spokane Merc          16:37.00  
  4 Pinkerton, Rachel         95 North Idaho           17:01.90  
  5 Hutter, Chloe             96 North Idaho           17:04.90  
  6 Scharnhorst, Kari         95 UNA                   17:20.00  
  7 Asper, Leanne             95 North Idaho           17:48.10  
  8 Wineinger, Erin           95 North Idaho           18:11.40  
  9 Brenton, Mariah           95 Spokane Merc          18:32.90  
 10 Overbay, Maiah            96 Spokane Merc          18:33.70  
 11 Vernon, Aitana            96 North Idaho           18:35.30  
 12 Tezcan, Dilara            95 North Idaho           18:36.10  
 13 Garcia, Ariel             96 Spokane Merc          19:38.40  
 14 Pardue, Katrin            95 Spokane Merc          19:46.70  
 15 Cook, Madeline            96 Spokane Merc          20:39.70  
 -- Pease, Kinsey             96 Spokane Merc                NT  
 
5k Run CC Intermediate Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Anderson, Christina       94 UNA                   20:23.80  
  2 Ward, Rachel              94 North Idaho           21:11.50  
  3 Hanson, Sarah             93 Spokane Merc          22:20.70  
  4 Inouye, Melissa           94 Spokane Merc          22:42.60  
  5 Ewing, Katelyn            93 North Idaho           23:55.20  
  6 Lyle, Lindsay             94 Spokane Merc          26:13.40  
 -- Hazen, Emily              93 UNA                         NT  
 
5k Run CC Young Women
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Cole, Ariana              92 Club Tieton           20:11.50  
  2 Von Kienast, Sydney       92 UNA                   21:52.60  
 
3k Run CC Sub Bantam Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men
  1 Mattson, Shea             01 Club Tieton           15:20.20  
 
3k Run CC Bantam Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Ricks, Jackson            99 North Idaho           11:46.30  
  2 Steiner, Joshua           00 Spokane Merc          12:17.10  
  3 Swaim, Spencer            99 Spokane Merc          12:26.00  
  4 Kittel, Evan              99 Spokane Merc          12:28.90  
  5 Jeske, Justin             00 UNA                   12:45.60  
  6 English, Luke             00 North Idaho           12:52.20  
  7 Roeber, Samuel            00 Spokane Merc          13:54.20  
  8 Pinkerton, Josiah         02 North Idaho           14:08.10  
  9 Holland, Bas              01 Spokane Merc          14:11.90  
 10 Dixon, Chance             99 UNA                   14:41.30  
 11 Smith, Nicholas           99 Spokane Merc          14:41.90  
 12 Waters, Reid              01 Spokane Merc          14:50.40  
 -- Diehl, Maclane            01 Spokane Merc                NT  
 -- Shults, Logan             99 Spokane Merc                NT  
 
3k Run CC Midget Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Vandine, Andrew           97 Spokane Merc          11:15.00  
  2 Whalen, Aaron             97 Spokane Merc          11:33.60  
  3 Templeton, Nick           98 Spokane Merc          11:44.20  
  4 Waters, Max               97 Spokane Merc          11:45.70  
  5 Wright, Dylan             98 North Idaho           11:53.10  
  6 Pinkerton, Samuel         98 North Idaho           11:56.70  
  7 Shults, Corbin            98 Spokane Merc          11:58.20  
  8 Davies, Levi              97 Spokane Merc          12:06.20  
  9 Evans, Max                97 North Idaho           12:12.20  
 10 Nessen, Ian               98 Spokane Merc          12:13.50  
 11 Janke, Justin             98 UNA                   12:20.50  
 12 Sobotta, Jett             98 Lewis Clark           12:38.30  
 13 Woods, Freedom            97 Spokane Merc          12:42.20  
 14 Bunce, Zach               97 Lewis Clark           13:19.60  
 15 Ford, Brett               98 Spokane Merc          13:29.40  
 
4k Run CC Youth Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Smith, Tye                96 North Idaho           14:44.00  
  2 Sobotta, Kage             95 Lewis Clark           15:11.60  
  3 Sowers, Christopher       95 North Idaho           16:01.30  
  4 Anderson, Tanner          96 North Idaho           16:04.70  
  5 Robb, Matthew             95 North Idaho           16:33.80  
  6 Conway, David             96 North Idaho           16:57.60  
  7 Barnes, Gavin             96 North Idaho           17:04.60  
  8 Nagel, Kendrich           95 North Idaho           18:04.80  
  9 Templeton, Tyler          96 Spokane Merc          18:53.40  
 10 Patzer, Mason             95 North Idaho           19:22.40  
 
5k Run CC Intermediate Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Armstrong, Anthony        93 UNA                   16:00.90  
  2 Johnson, Hunter           94 Spokane Merc          16:23.40  
  3 Haugen, Aaron             93 Comets Track          17:00.00  
  4 Overbay, Collin           94 Spokane Merc          17:11.70  
  5 Cummings, Kyle            94 North Idaho           17:38.20  
  6 McCandless, Conor         94 Spokane Merc          17:50.10  
  7 Thorne, Travis            94 Spokane Merc          17:58.70  
  8 Allen, Scott              94 Spokane Merc          18:23.20  
  9 Weiler, Brad              94 Spokane Merc          18:39.80  
 10 Schmick, Jared            94 Spokane Merc          18:40.80  
 11 Minkler, Douglas          94 Spokane Merc          19:00.50  
 12 Richards, Tucker          93 Spokane Merc          19:04.80  
 13 McNaughton, Sean          94 Spokane Merc          19:14.40  
 14 Haugen, Justin            94 Comets Track          20:50.40  
 
5k Run CC Young Men
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Fiske, Evan               92 UNA                   16:16.70  
  2 Carlson, Zane             91 Spokane Merc          16:22.80  
  3 Yoke, Justin              91 Spokane Merc          16:56.60  
  4 Fechner, Keith            92 Spokane Merc          17:19.20  
  5 Hendricks, Alex           92 North Idaho           17:22.00  
  6 Pinkerton, Daniel         91 North Idaho           17:39.30  
  7 Drapeau, Gregory          92 North Idaho           17:43.30  
  8 Scott, Dan                92 UNA                   17:55.50  
  9 Poorboy, Dylan            92 North Idaho           18:06.30  
 10 Weiser, John              92 Spokane Merc          18:09.80  
 11 Westrope, Ian             91 Spokane Merc          18:25.40  
 12 Ward, Taylor              92 North Idaho           18:42.30  
 13 Hawkins, Thomas           92 Spokane Merc          18:54.70  
 -- Spencer, Rudy             91 Spokane Merc                NT  
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade Phoenix KT St. Vincent Normatec