Join/Renew Now

Results - USATF Adirondack Association Junior Olympic Cross Country Championships

11/15/09 - Saratoga Springs, New York

2000 Meter Run Sub-Bantam Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 8 & Under
  1 Izzo, Jesse               01 03 Lake PlacidA,Lak   10:59.77  
  2 Cook, Kaleb               01 03 Lake PlacidA,Kee   11:06.61  
  3 LaPlante, Nathaniel       01 03 Averill Park,Tro   11:13.63  
  4 Coughlin, Ronan           01 03 unattached AD,Ca   12:31.29  
  5 Moore, Marshal            01 03 Lake PlacidA,Lak   12:35.32  
  6 Fogarty, Sullivan         01 03 Lake PlacidA,Sar   12:37.28  
  7 Cozzy, Anthony            02 03 Averill Park,Ren   13:04.51  
  8 Loomis, Daniel            02 03 unattached AD,Ni   13:12.44  
 
2000 Meter Run Sub-Bantam Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women 8 & Under
  1 Harland, Lauren           02 03 Averill Park,Wes   14:35.84  
  2 Fleck, Mia                03 03 Averill Park,Cas   17:07.52  
 
3000 Meter Run Bantam Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 10 & Under
  1 Paszkowski, Joshua        99 03 unattached AD,Sc   12:57.32  
  2 Everard, John             00 03 unattached AD,Ho   13:04.08  
  3 Sapp, Everett             99 03 Lake PlacidA,Mor   13:23.16    1   
  4 Grossman, Riley           00 03 Delmar Track,Del   13:36.25    2   
  5 Riggins, Rory             99 03 Lake PlacidA,Kee   13:49.12    3   
  6 Darmetko, Connor          99 03 Menands            14:16.67  
  7 Valliere, Austin          99 03 Glencadia Bu,Stu   14:19.99  
  8 Grisi, Teagan             99 03 Lake PlacidA,Sar   14:31.78    4   
  9 Schulz, Scott             00 03 Lake PlacidA,Lak   14:32.97    5   
 10 Swanson, Silas            99 03 Lake PlacidA,Sar   14:33.49    6   
 11 Vrsalovic, Keagen         01 03 Averill Park,Poe   14:37.32    7   
 12 Scott, Aiden              02 03 unattached AD,Ca   14:39.07  
 13 Swanson, Witter           99 03 Lake PlacidA,Sar   14:43.40    8   
 14 Hotaling, Daniel          99 03 Glencadia Bu,Ghe   14:44.75  
 15 Gray, Anderson            00 03 Lake PlacidA,Sar   14:45.81    9   
 16 Empie, Jack               99 03 Delmar Track,Del   14:48.37   10   
 17 Morris, Matthew           99 03 Averill Park,Ren   14:49.92   11   
 18 Wood, Ethan               99 03 Lake PlacidA,Sar   14:50.71   12   
 19 Swanson, Emery            00 03 Lake PlacidA,Sar   14:57.33  
 20 Shoemaker, Cameron        02 03 Averill Park,Poe   15:28.48   13   
 21 Gardella, Eric            99 03 Glencadia Bu,Ghe   15:57.21  
 22 Sage, Connor              02 03 Averill Park       16:16.43   14   
 23 Ferlito, Jack             99 03 Averill Park,Wyn   17:42.44   15   
 24 Fleck, Andrew             99 03 Averill Park,Cas   17:50.18   16   
 25 Quackenbush, William      00 03 Delmar Track,Sli   18:37.46   17   
 26 Riordan, Matthew          99 03 Averill Park,Nas   19:50.44   18   
 27 Sanders, Shakir           00 03 Delmar Track,Tro   19:56.33   19   
 28 Sanders, Qasim            01 03 Delmar Track,Tro   19:57.79   20   
 
3000 Meter Run Bantam Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women 10 & Under
  1 Tesoriero, Molly          99 03 Averill Park,Ren   14:05.38    1   
  2 Garso, Jacquelyn          99 03 Lake PlacidA,Lak   15:14.01    2   
  3 Haworth, Emily            99 03 Averill Park,Wyn   15:21.30    3   
  4 Peer, Maggie              00 03 Lake PlacidA,Sar   15:38.16    4   
  5 Morris, Rachel            00 03 Averill Park,Ren   15:54.64    5   
  6 Crawford, Mary            99 03 Delmar Track,Del   15:58.67  
  7 Werner, Riley             00 03 Glencadia Bu,Stu   16:04.35  
  8 Gardella, Hanna           01 03 Glencadia Bu,Ghe   16:08.22  
  9 Foley, Kylar              02 03 Delmar Track,Sli   16:13.13  
 10 LaPlante, Emily           99 03 Averill Park,Tro   16:27.80    6   
 11 Conway, Emily             00 03 Averill Park,Ave   16:31.89    7   
 12 Fogarty, Aurelle          99 03 Lake PlacidA,Sar   16:49.65    8   
 13 Costanza, Martina         99 03 Lake PlacidA,Sar   17:30.06    9   
 14 Qua, Jade                 00 03 Averill Park,Wes   17:32.67   10   
 15 Slyer, Ruby               03 03 Averill Park,Ave   19:51.80   11   
 16 Zule, Amy                 99 03 Lake PlacidA       19:59.97   12   
 
3000 Meter Run Midget Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 11-12
  1 McKinley, Xavier          98 03 Duanesburg E,Sch   12:29.51  
  1 Mann, Adam                98 03 unattached AD      15:28.72  
  2 Redmond, Nicholas         97 03 Delmar Track,Del   12:37.82  
  3 Schulz, Karl              98 03 Lake PlacidA,Lak   12:49.23  
  4 Zhu, Jiachi               98 03 Delmar Track,Del   13:16.90  
  5 Rogers, Patrick           97 03 Averill Park,Poe   13:19.11    1   
  6 Werner, Chase             98 03 Glencadia Bu,Stu   13:27.51    2   
  7 Gaynor, Joe               98 03 unattached AD      13:38.67  
  8 Hartman, Bryce            98 03 Lake PlacidA,Sar   13:39.54  
  9 Foust, Joshua             97 03 Averill Park,Wes   13:39.82    3   
 10 Carter, Jeremy            98 03 Averill Park,Tro   14:01.64    4   
 11 Moore, Easton             98 03 Lake PlacidA,Lak   14:04.06  
 12 Glanton, Andrew           97 03 Averill Park,Ave   14:11.40    5   
 13 Coughlin, Dermot          98 03 unattached AD,Ca   14:11.74  
 14 Harrington, Sean          98 03 Averill Park,Ave   14:16.81    6   
 15 Gorman, Nate              98 03 Averill Park,Nas   14:23.39    7   
 16 Pezzolla, Salvatore       98 03 Averill Park,Eas   14:59.51    8   
 17 Kinney, Jake              98 03 unattached AD,Ho   15:03.71  
 18 Ledger, Forest            98 03 Lake PlacidA       15:15.58  
 19 Leonard, Austin           98 03 Glencadia Bu,Val   15:27.91    9   
 20 Naegeli, Stephen          97 03 Glencadia Bu,Stu   15:41.65   10   
 21 Cross, Brandon            98 03 Glencadia Bu,Stu   15:49.48   11   
 22 Cohn, Josh                98 03 Glencadia Bu,Stu   17:32.93   12   
 23 Redmond, Christopher      98 03 Delmar Track,Del   18:00.87  
 24 Morizio, Jacob            98 03 Averill Park,Ave   24:22.36   13   
 
3000 Meter Run Midget Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women 11-12
  1 Hurta, Sage               98 03 unattached AD,Ha   12:00.26  
  2 Foley, Shea               97 03 Delmar Track,Sli   12:55.95    1   
  3 Lansing, Maryanna         97 03 Averill Park,Men   13:35.36    2   
  4 Rusak, Gili               97 03 Averill Park,Lou   13:53.04    3   
  5 Armstrong, Nina           97 03 Lake PlacidA,Lak   13:56.34  
  6 Machabee, Hollister       98 03 Delmar Track,Del   14:38.66    4   
  7 Walsh, Gwendolyn          97 03 Delmar Track,Del   15:05.13    5   
  8 Slyer, Caroline           98 03 Averill Park,Ave   15:53.38    6   
  9 Hogan, Keeley             97 03 Delmar Track       16:01.30    7   
 10 Andres, Maddie            98 03 Delmar Track,Del   16:08.69    8   
 11 Hooper, Jillian           98 03 Delmar Track,Del   16:12.82    9   
 12 Armstrong, Gabriella      98 03 Lake PlacidA,Lak   16:16.26  
 13 Hurd, Emily               98 03 Averill Park,Ren   16:23.14   10   
 14 Vrsalovic, Amanda         97 03 Averill Park,Poe   16:40.58   11   
 15 Walsh, Kerry              98 03 Delmar Track,Del   16:50.73   12   
 16 Hogan, Kara               97 03 Delmar Track,Del   17:55.18   13   
 17 Mancino, Emma             97 03 Averill Park       21:07.51   14   
 
4000 Meter Run Youth Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 13-14
  1 Janeczko, Daniel          95 03 Scs Impact,Clift   14:33.01    1   
  2 Johnson, Jordan           95 03 Scs Impact,Alban   14:40.93    2   
  3 Schwenzfeier, Adam        95 03 Scs Impact,Water   14:48.45    3   
  4 Borini, Michael           95 03 Scs Impact,Rexfo   14:48.90    4   
  5 Stefanelli, Anthony       95 03 Scs Impact,Loudo   14:56.34    5   
  6 Morgan, Maxwell           95 03 Scs Impact,Newto   15:21.81    6   
  7 Mulson, Ryan              96 03 Scs Impact,Alban   15:39.57    7   
  8 Becker, Joseph            95 03 unattached AD,Vo   15:54.96  
  9 Machabee, Keith           96 03 Delmar Track,Del   16:46.56  
 10 Quackenbush, Thomas       96 03 Delmar Track,Sli   17:40.45  
 11 Harrington, Ryan          96 03 Averill Park,Ave   18:13.73  
 12 Hooper, Philip            96 03 Delmar Track,Del   18:54.35  
 13 Glanton, Nathan           96 03 Averill Park,Ave   20:01.13  
 14 Chaplin, Ben              96 03 Delmar Track,Del   20:08.66  
 
4000 Meter Run Youth Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women 13-14
  1 Slyer, Julia              96 03 Averill Park,Ave   17:01.96    1   
  2 Libruk, Laura             95 03 Shaker Track,Wat   17:10.56  
  3 Willsey, Jacqueline-Ann   95 03 unattached AD,Ea   17:14.20  
  4 Lavender, Kayleigh        95 03 Shaker Track,Lat   17:51.11  
  5 Skufca, Danielle          96 03 Averill Park       18:05.66    2   
  6 Cooley, MaKenna           96 03 unattached AD,Re   18:22.27  
  7 deVries, Mary             96 03 Delmar Track,Del   18:23.28  
  8 Riordan, Hannah           95 03 Averill Park,Nas   18:44.63    3   
  9 Mueller, Kylee            96 03 Averill Park,Ave   20:17.23    4   
 10 Kolakowski, Julianna      96 03 Averill Park,Ave   20:54.33    5   
 11 McMillen, Jessica         96 03 Averill Park,Wyn   21:28.27    6   
 12 DeVenezia, Emily          96 03 unattached AD,Re   21:37.79  
 13 Mogren, Molly             96 03 unattached AD      21:41.14  
 14 Holland, Allyson          96 03 Averill Park,Tro   21:59.59    7   
 15 Beaudette, Rebecca        96 03 Averill Park,Wes   24:24.78    8   
 
5000 Meter Run Intermediate Men
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 15-16
  1 Libruk, Michael           94 03 Shaker Track,Wat   19:36.50  
 
5000 Meter Run Intermediate Women
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women 15-16
  1 Burke, Blair              93 03 Shaker Track,Lou   19:36.10  
  2 Marino, Danielle          93 03 Kinetic Runn,Sar   20:58.90  
 
5000 Meter Run Young Men
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 17-18
  1 McFadden, Samuel          91 03 Averill Park,Tro   17:36.30  
  2 Holllinger, Robert        92 03 unattached AD      17:44.00  
  3 Pusanen, Jake             92 03 unattached AD      19:12.30  
  4 Pierson, Eric             92 03 unattached AD,Gl   19:35.40  
 
5000 Meter Run Young Women
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women 17-18
  1 Izzo, Elizabeth           92 03 Lake PlacidA,Lak   20:06.60  


Event 14  3k Run CC Bantam Mixed
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
10 & Under Results - Men                                                         
   1 03 Lake Placid Iron KidsA    19    1    3    4    5    6    8    9   12     
      Total Time:  1:10:50.52                                                    
         Average:    14:10.11                                                    
   2 03 Averill Park Road Runn    60    7   11   13   14   15   16   18          
      Total Time:  1:18:54.59                                                    
         Average:    15:46.92                                                    
   3 03 Delmar Track and Field    68    2   10   17   19   20                    
      Total Time:  1:26:56.20                                                    
         Average:    17:23.24                                                    
10 & Under Results - Women                                                       
   1 03 Averill Park Road Runn    22    1    3    5    6    7   10   11          
      Total Time:  1:18:21.01                                                    
         Average:    15:40.21                                                    
   2 03 Lake Placid Iron KidsA    35    2    4    8    9   12                    
      Total Time:  1:25:11.85                                                    
         Average:    17:02.37   

---------------------------------------------------------------------------

Event 15  3k Run CC Midget Mixed
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
11-12 Results - Men                                                              
   1 03 Averill Park Road Runn    19    1    3    4    5    6    7    8   13     
      Total Time:  1:09:28.78                                                    
         Average:    13:53.76                                                    
   2 03 Glencadia Bullets         44    2    9   10   11   12                    
      Total Time:  1:17:59.48                                                    
         Average:    15:35.90                                                    
11-12 Results - Women                                                            
   1 03 Delmar Track and Field    25    1    4    5    7    8    9   12   13     
      Total Time:  1:14:49.73                                                    
         Average:    14:57.95                                                    
   2 03 Averill Park Road Runn    32    2    3    6   10   11   14               
      Total Time:  1:16:25.50                                                    
         Average:    15:17.10



---------------------------------------------------------------------------

Event 16  4k Run CC Youth Mixed
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
13-14 Results - Men                                                              
   1 03 Scs Impact                15    1    2    3    4    5    6    7          
      Total Time:  1:13:47.63                                                    
         Average:    14:45.53                                                    
13-14 Results - Women                                                            
   1 03 Averill Park Road Runn    15    1    2    3    4    5    6    7    8     
      Total Time:  1:35:03.81                                                    
         Average:    19:00.77    
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade Phoenix KT St. Vincent Normatec