Join/Renew Now

Results - USATF Nebraska Association Junior Olympic Cross Country Championships

11/8/09 - Seymour Smith Park

Event 1  3k Run CC Bantam Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Lunzmann, Ally            00 Lytc,Lincoln, NE      13:40.00  
  2 Jerina, Rebecca           99 Lytc,Lincoln, NE      13:42.00  
  3 Macnamara, Laney          99 Racers,Omaha, NE      14:57.00  
 
Event 2  3k Run CC Bantam Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Hirsch, Seth              99 Racers,Omaha, NE      10:48.00  
  2 Bledsoe, Jared            99 Flyers,Blair, NE      12:52.00  
  3 Hajek-Jones, Eamon        99 Unatt,Plattsmouth,    16:08.00  
 
Event 3  3k Run CC Midget Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Ehler, Alli               97 Cyclones,Sidney, NE   11:26.00  
  2 Poe, Jeralyn              97 Lytc,Lincoln, NE      11:39.00  
  3 Ausenbaugh, Maddie        97 Unatt,NE, NE          12:20.00  
  4 Roberts, McKayla          97 Flyers,Omaha, NE      12:21.00  
  5 Frerichs, Emma            97 Racers,Omaha, NE      12:27.00  
  6 Wilkins, Abigail          97 Racers,Elkhorn, NE    12:40.00  
  7 Otte, Molina              98 Flyers,Omaha, NE      13:05.00  
  8 Drews, Elizabeth          97 Flyers,La Vista, NE   14:43.00  
  9 Rall, Madison             97 Unatt,Omaha, NE       15:07.00  
 10 Sharrett, Madden          97 Lytc,Lincoln, NE      15:18.00  
 11 Philo, Emily              97 Unatt,Omaha, NE       16:23.00  
 
Event 4  3k Run CC Midget Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Liedke, Justin            98 Flyers,Papillion, N   10:38.00  
  2 Castillo, Eric            97 Lytc,Lincoln, NE      11:00.00  
  3 Abboud, Brandon           97 Flyers,Omaha, NE      12:02.00  
  4 Krikac, Kennedy           97 Lytc,Lincoln, NE      12:09.00  
  5 Vasquez, Andy             98 Flyers,Omaha, NE      12:39.00  
  6 Castner, William          98 Cyclones,Sidney, NE   13:00.00  
  7 Hallgren, Henry           97 Unatt,Omaha, NE       14:58.00  
  8 Merkley, Jacob            98 Racers,Omaha, NE      16:13.00  
  9 Puls, Xavier              97 Unatt,Omaha, NE       16:23.00  
 
Event 5  4k Run CC Youth Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Topham, Rebekah           96 Flyers,Griswold, IA   16:13.00  
  2 Dam, Jacquelyn            96 Unatt,Arlington, NE   16:56.00  
  3 Spady, Shae               96 Flyers,Omaha, NE      17:54.00  
  4 Schmidt, Hailey           95 Unatt,NE, NE          19:21.00  
 
Event 6  4k Run CC Youth Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Appel, Collin             95 Unatt,Grand Island,   16:36.00  
  2 Shubert, Reid             96 Jets,Lincoln, NE      16:50.00  
  3 Polerecky, Jack           96 Flyers,Omaha, NE      17:09.00  
  4 Sutter, Paul              96 Lytc,Lincoln, NE      17:19.00  
  5 Coyle, Danny              95 Unatt,Omaha, NE       18:01.00  
  6 Stanley, Nathan           96 Lytc,Lincoln, NE      18:58.00  
  7 Stanley, Nicholas         96 Lytc,Lincoln, NE      19:58.00  
  8 Felton, Zach              95 Unatt,NE, NE          22:26.00  
 
Event 7  5k Run CC Intermediate Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Soupir, Samantha          93 Flyers,Omaha, NE      22:58.00  
 
Event 8  5k Run CC Intermediate Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Meharg, Seth              93 Unatt,Grand Island,   19:06.00  
  2 Appel, Austin             93 Unatt,Grand Island,   20:43.00  
  3 McVea, Andrew             94 Flyers,Omaha, NE      20:54.00  
  4 Carlson, Brad             94 Unatt,Lincoln, NE     22:28.00  

Event 9  5k Run CC Young Women
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  0 No entries for this event                                    
 
Event 10  5k Run CC Young Men
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Brockmueller, Bobby       91 Unatt,Brandon, SD    X18:02.00  
  2 Brockmueller, Billy       91 Unatt,Brandon, SD    X18:33.00  
  3 McClaren, Chase           91 Unatt,Grand Island,   19:45.00  
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade NCSA Phoenix KT St. Vincent Normatec