Join/Renew Now

Results - USATF Southern Association Junior Olympic Cross Country Championships

11/21/09 - Ward 9 Sports Plex, Pineville, Louisiana

Event 1  3k Run CC Bantam Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women
  1 Ahrens, Katherine         99 Rapides Jr Runne      13:02.04  
  2 Sims, Brittney            00 Rapides Jr Runne      13:39.01  
  3 Peevy, Coryahnna          99 Unattached            14:37.04  
  4 scallan, theresa          01 Rapides Jr Runne      15:05.07  
  5 Briggs, Temarya           99 Unattached            15:58.07  
  6 Travis, Halley            00 Peak Performance      16:52.04  
  7 Briggs, Tyler             99 Unattached            18:07.04  
  8 gillen, kati              99 Rapides Jr Runne      18:22.07  
 
Event 2  3k Run CC Bantam Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men
  1 smith, e m                99 Rapides Jr Runne      10:43.02  
  2 shbeeb, omar              99 Rapides Jr Runne      10:49.04  
  3 Lee, Michael              00 Rapides Jr Runne      12:20.03  
  4 guirlando, Garrett        99 Peak Performance      12:32.06  
  5 arsenault, andre          00 Rapides Jr Runne      12:39.04  
  6 miller, cooper            01 Rapides Jr Runne      12:54.00  
  7 Peevy, Corvien            00 Unattached            14:08.05  
  8 sigler, jeremy            00 Rapides Jr Runne      14:17.00  
  9 melder, chad              99 Rapides Jr Runne      14:18.04  
 10 Moreau, Cade              02 Rapides Jr Runne      14:41.05  
 11 Daniel, William           01 Rapides Jr Runne      15:32.01  
 12 McMurray, Donterrion      99 Unattached            17:14.09  
 
Event 3  3k Run CC Midget Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women
  1 McKay, Katie              97 Unattached            12:12.09  
  2 Sims, Tia                 98 Rapides Jr Runne      12:28.01  
  3 mcfarlan, taylor          98 Rapides Jr Runne      12:30.09  
  4 Myers, Madlyn             98 Unattached            13:26.70  
  5 cobb, Cheyenne            97 Rapides Jr Runne      13:27.05  
  6 Walker, Jocelyn           98 Unattached            13:50.04  
  7 Davis, MacKenzie          98 Unattached            13:52.02  
  8 Del Rio, Alyssa           98 Unattached            13:53.05  
  9 Vance, Brailey            97 Unattached            14:11.07  
 10 Del Rio, Kelsey           98 Unattached            14:33.09  
 11 eberhart, elizabeth       97 Rapides Jr Runne      14:42.09  
 12 Cottrell, Hannah          97 Unattached            14:52.07  
 13 Walker, Chelsey           97 Unattached            15:13.07  
 14 Smith, Reece              97 Rapides Jr Runne      37:52.00  
 
Event 4  3k Run CC Midget Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men
  1 maggio, scott             97 Rapides Jr Runne      11:16.30  
  2 taylor, spencer           98 Rapides Jr Runne      11:20.05  
  3 Travis, Harrison          98 Peak Performance      12:00.02  
  4 lee, warner               97 Rapides Jr Runne      12:10.07  
  5 Pitts, Johnny             98 Unattached            12:27.90  
  6 Sexton-Davis, Jarod       98 Kingdom Fitness       14:00.04  
  7 thompson, kerry           98 Unattached            18:40.06  
 
Event 5  4k Run CC Youth Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women
  1 Raybourn, Lindsay         96 Unattached            17:21.09  
  2 johnson, dericka          96 US Express TC         22:15.00  
  3 Gamble, Brittney          95 Peak Performance      27:57.20  
 -- hauch, ashley             95 US Express TC              DNF  
 
Event 6  4k Run CC Youth Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men
  1 Jackson, Kraemer          95 Unattached            14:25.70  
  2 shbeeb, izzat             96 Rapides Jr Runne      19:05.30  
  3 turner, daniel            96 Unattached            21:44.90  
 
Event 8  5k Run CC Intermediate Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Studer, Logan             93 Peak Performance      17:14.70  
  2 Thomas, Austin            93 Peak Performance      17:48.50  
  3 Hinchliffe, Will          94 Peak Performance      17:51.20  
  4 Koenck, Aaron             94 Unattached            18:56.20  
  5 Seeseer, Daniel           94 Rapides Jr Runne      22:38.30  
 
Event 10  5k Run CC Young Men
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 McKay, Steven             92 Rapides Jr Runne      18:41.70  
  2 Speed, Empra              92 US Express TC         20:20.20  
 
Event 11  2000 Meter Run CC Sub-Bantam Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women
  1 Slauter, Chloe            01 Rapides Jr Runne       9:44.00  
  2 westbrook, meghan         02 Rapides Jr Runne       9:55.00  
  3 callahan, alia            02 US Express TC         16:38.04  
 
Event 12  2000 Meter Run CC Sub-Bantam Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men
  1 Guirlando, Reid           01 Peak Performance       7:40.06  
  2 johnston, cole            01 Unattached             8:52.04  
  3 roan, christian           02 US Express TC          9:23.01  
  4 roan, daniel              03 US Express TC         10:55.09  
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade NCSA Phoenix KT St. Vincent Normatec