Join/Renew Now

Results - USATF Michigan Association Junior Olympic Cross Country Championships

11/14/09 - Cass Benton Park

3k Run CC Bantam Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Women
  1 Friedrichs, Hannah           Unattached                     12:57.00  
  2 McNair, Bethany              KTO                            13:37.00    1   
  3 Clark, Camryn                Unattached                     13:49.00  
  4 Laprad, Elizabeth            Unattached                     14:26.00  
  5 Durecki, Josephine           KTO                            14:46.00    2   
  6 Duffing, katelyn             KTO                            15:48.00    3   
  7 Richards, Hannah             KTO                            15:52.00    4   
  8 Kerr, Emily                  Unattached                     16:27.00  
  9 King, Remmi                  KTO                            19:55.00    5   
 
3k Run CC Midget Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Dennis, Courtney             Unattached                     12:44.00  
  2 Clark, Charlotte             Unattached                     12:58.00  
  3 Beaver, Heather              Unattached                     13:06.00  
  4 Harris, Hailey               Unattached                     13:25.00  
  5 Charnesky, Grace             Unattached                     13:40.00  
  6 Zawacki, Lindsey             Unattached                     13:44.00  
  7 Martin, Mae                  Unattached                     13:56.00  
  8 Krings, Megan                Unattached                     14:15.00  
  9 Kerr, Megan                  Unattached                     15:06.00  
 10 Tizedes, Maria               Unattached                     15:48.00  
 11 McIntyre, Masha              Unattached                     16:50.00  
 
4k Run CC Youth Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 O'Neil, Megan                Unattached                     16:46.00  
  2 Nichols, Ashley              Unattached                     17:29.00  
  3 Twigg, Julia                 Detroit Ceetah                 18:51.00  
  4 Leonardi, Erica              Unattached                     18:58.00  
  5 McFarlane, Megan             Unattached                     19:09.00  
  6 McMurtry, Maddy              Unattached                     19:13.00  
  7 Lax, Brianna                 Unattached                     20:36.00  
  8 Miles, Jessica               Unattached                     20:45.00  
  9 Kruger, Emma                 Unattached                     20:53.00  
 10 McDonald, Erin               Unattached                     21:52.00  
 11 Nichols, Olivia              Unattached                     36:58.00  
 
5k Run CC Intermediate Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Paganelli, Crysta            Unattached                     22:07.00  
  2 Samon, Maggie                Unattached                     23:31.00  
  3 Swain, Christina             The Edge                       24:35.00  
  4 Millis, Caitlin              The Edge                       27:39.00  
  4 Hoorn, Megan                 The Edge                       27:39.00  
 
5k Run CC Young Women
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mattern, Schuyler            Unattached                     23:28.00  
 
3k Run CC Bantam Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Men
  1 Albaugh, Stuart              Unattached                     14:27.00  
  2 Beaver, Adam                 Unattached                     20:25.00  
 
3k Run CC Midget Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Wells, Andrew                Unattached                     11:43.00  
  2 Jones, Keenan                Unattached                     12:12.00  
  3 Hock, Cameron                Unattached                     12:36.00  
  4 Miller, Dane                 Unattached                     13:00.00  
  5 Zachary, Jenkins             Unattached                     13:01.00  
  6 Bieniak, Warren              Unattached                     13:58.00  
 
4k Run CC Youth Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Dickie, Alexander            Unattached                     15:03.00  
  2 Housel, Christopher          Unattached                     15:23.00  
  3 Duggan, Jareb                Unattached                     15:37.00  
  4 Ruggiero, Patrick            Unattached                     15:49.00  
  5 Miller, Griffin              Unattached                     16:06.00  
  6 Martin, Thomas               Unattached                     17:11.00  
  7 Prange, Justin               KTO                            17:16.00  
  8 Albaugh, Samuel              Unattached                     17:28.00  
  9 Tizedes, James               Unattached                     17:37.00  
 10 Zenner, Dylan                KTO                            17:42.00  
 11 Sleeper, Cameron             Unattached                     18:06.00  
 12 Pearson, Justin              The Edge                       18:15.00  
 13 Albaugh, Simon               Unattached                     18:50.00  
 14 Davis, Aaron                 Detroit Ceetah                 19:23.00  
 15 Murray, Frederick            Unattached                     19:27.00  
 16 Barrmorris, Harry            Unattached                     19:30.00  
 17 Pope, Michael                KTO                            21:21.00  
 18 Walker, Deshawn              Unattached                     33:20.00  
 19 Davis, Austin                Detroit Ceetah                 34:00.00  
 
5k Run CC Intermediate Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Yard, Blake                  The Edge                       18:36.00    1   
  2 Kelly, Sean                  Unattached                     19:03.00  
  3 Lerner, Jason                The Edge                       19:09.00    2   
  4 Garver, Blake                Detroit Ceetah                 19:12.00    3   
  5 Tincher, Patrick             Unattached                     19:17.00  
  6 Sievert, Benjamin            Unattached                     19:20.00  
  7 Webb, John                   Unattached                     19:24.00  
  8 Tizedes, Mark                Unattached                     19:27.00  
  9 Higle-Ralbovsky, Jacob       Unattached                     19:48.00  
 10 Sierra, Matthew              The Edge                       19:55.00    4   
 11 Edmond, Eric                 Unattached                     20:16.00  
 12 Guenther, Christian          The Edge                       20:17.00    5   
 13 Soter, Nicholas              Unattached                     20:31.00  
 14 Jones, Austin                Unattached                     21:00.00  
 15 Mangulahnan, Matthew         Unattached                     21:01.00  
 16 Beckman, Chris               Detroit Ceetah                 21:03.00    6   
 17 Brodowicz, Michael           The Edge                       21:05.00    7   
 18 Ward, Dillon                 Detroit Ceetah                 21:15.00    8   
 19 Dalton, Mike                 Detroit Ceetah                 21:24.00    9   
 20 Lewis, Kevin                 Detroit Ceetah                 22:04.00   10   
 21 Martins, Asanti              Detroit Ceetah                 22:08.00   11   
 22 Smith, Andrew                Unattached                     22:11.00  
 23 Savage, Michael              Unattached                     22:31.00  
 24 Ross, Jacob                  The Edge                       22:40.00   12   
 
5k Run CC Young Men
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Flietstra, Nicholas          Project 8                      18:20.00    1   
  2 Lievense, Ethan              Project 8                      18:21.00    2   
  3 Wynsma, Benjamin             Project 8                      18:22.00    3   
  4 Peacock, Matthew             Project 8                      18:27.00    4   
  5 Dale, Mitchell               Project 8                      18:49.00    5   
  6 Schulist, Christopher        Project 8                      19:00.00    6   
  7 Kafer, Lyle                  Project 8                      19:01.00    7   
  8 Woods, Richard               Unattached                     19:03.00  
  9 Billops, Alex                Detroit Ceetah                 19:15.00  
 10 Zawacki, Ian                 Unattached                     20:20.00  
 11 Rondon, Lucas                The Edge                       20:47.00  
 12 Brisbois, Chase              The Edge                       21:18.00  
 13 Lehr, Alexander              Unattached                     21:32.00  
 14 Mack, Jamal                  Detroit Ceetah                 22:19.00  
 15 Alpers, James                Unattached                     24:03.00  
 16 Griffiths, Frank             Detroit Ceetah                 24:07.00  
 16 Griffiths, Frank             Unattached                     24:07.00  
 18 Norman, Corey                Detroit Ceetah                 25:00.00  
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade Phoenix KT St. Vincent Normatec