Join/Renew Now

Results - USATF Region 8 Junior Olympic Track & Field Championships

7/9-12/09 - Omaha, Nebraska

Event 100  100 Meter Dash Bantam Girls
========================================================================
Top 8 Advance by Time
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Aries Phillips            99 08-29-United,Omaha,      14.37q  0.2  3 
  2 Ellie Bedingham           00 08-30-Northstar,Woo      14.54q  0.1  2 
  3 DeJana Brown              99 08-40-Excalibur          15.10q  0.1  2 
  4 Katelyn Carlson           99 08-52-Dak Unatt          15.13q  0.1  2 
  5 Shechaniah McGhee         99 08-29-Jaguars,Omaha      15.16q +0.0  1 
  6 Amara Lipsey              99 08-40-Ames,Ames          15.16q  0.1  2 
  7 Laesha Brewer             99 08-30-Minn Unatt,Mi      15.28q +0.0  1 
  8 Rebekah Roh               99 08-29-Nebr Unatt,Ab      15.35q +0.0  1 
  9 Lily Campbell             99 08-40-Westside           15.45   0.1  2 
 10 Miche Wilson              00 08-29-Jaguars,Omaha      15.57   0.1  2 
 11 Mia Bonam                 01 08-29-United,Omaha,      15.70  +0.0  1 
 12 Nicolette Schmidt         99 08-52-Aberdeen,Redf      15.74  +0.0  1 
 13 Alexis Riley              99 08-29-Warriors,Omah      15.96   0.2  3 
 14 Evonna Hunt               00 08-20-Silver Spr         15.97  +0.0  1 
 15 Ayona Johnson             01 08-20-Madison E          16.06  +0.0  1 
 16 Destiny Truly             00 08-30-Minn Elite,Mi      16.15  +0.0  1 
 
Event 100  100 Meter Dash Bantam Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Aries Phillips            99 08-29-United,Omaha,      14.19   0.5 
  2 Ellie Bedingham           00 08-30-Northstar,Woo      14.59   0.5 
  3 Shechaniah McGhee         99 08-29-Jaguars,Omaha      15.04   0.5 
  4 Laesha Brewer             99 08-30-Minn Unatt,Mi      15.07   0.5 
  5 Amara Lipsey              99 08-40-Ames,Ames          15.13   0.5 
  6 DeJana Brown              99 08-40-Excalibur          15.18   0.5 
  7 Katelyn Carlson           99 08-52-Dak Unatt          15.22   0.5 
  8 Rebekah Roh               99 08-29-Nebr Unatt,Ab      15.50   0.5 
 
Event 101  200 Meter Dash Bantam Girls
========================================================================
Top 8 Advance by Time
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Aries Phillips            99 08-29-United,Omaha,      29.57q -0.7  1 
  2 Ellie Bedingham           00 08-30-Northstar,Woo      30.50q +0.0  2 
  3 Kailynn Blanchard         99 08-30-Minn Elite,Mi      31.33q  1.0  3 
  4 Amara Lipsey              99 08-40-Ames,Ames          31.72q -0.7  1 
  5 Laesha Brewer             99 08-30-Minn Unatt,Mi      31.79q +0.0  2 
  6 Lily Campbell             99 08-40-Westside           31.93q -0.7  1 
  7 Alexis Riley              99 08-29-Warriors,Omah      32.18q  1.0  3 
  8 Katelyn Carlson           99 08-52-Dak Unatt          32.23q +0.0  2 
  9 Madison Asche             99 08-29-Flyers,Omaha,      32.29  -0.7  1 
 10 Shechaniah McGhee         99 08-29-Jaguars,Omaha      32.60  +0.0  2 
 11 Mia Bonam                 01 08-29-United,Omaha,      32.92  +0.0  2 
 12 Shawn Prater              99 08-29-Warriors,Omah      33.87  -0.7  1 
 13 Destiny Truly             00 08-30-Minn Elite,Mi      34.67  -0.7  1 
 14 Ayona Johnson             01 08-20-Madison E          36.22  +0.0  2 
 
Event 101  200 Meter Dash Bantam Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Aries Phillips            99 08-29-United,Omaha,      29.38   1.8 
  2 Kailynn Blanchard         99 08-30-Minn Elite,Mi      29.96   1.8 
  3 Ellie Bedingham           00 08-30-Northstar,Woo      29.99   1.8 
  4 Laesha Brewer             99 08-30-Minn Unatt,Mi      31.71   1.8 
  5 Katelyn Carlson           99 08-52-Dak Unatt          31.76   1.8 
  6 Alexis Riley              99 08-29-Warriors,Omah      32.05   1.8 
  7 Amara Lipsey              99 08-40-Ames,Ames          32.30   1.8 
  8 Lily Campbell             99 08-40-Westside           32.60   1.8 
 
Event 102  400 Meter Dash Bantam Girls
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Lily Campbell             99 08-40-Westside         1:11.05   1 
  2 Madison Asche             99 08-29-Flyers,Omaha,    1:11.49   1 
  3 Molly Cooke               99 08-30-Northstar,Eag    1:12.15   1 
  4 Rebekah Roh               99 08-29-Nebr Unatt,Ab    1:12.17   1 
  5 Nicolette Schmidt         99 08-52-Aberdeen,Redf    1:14.50   2 
  6 Tess Roorda               99 08-40-Pella            1:14.83   1 
  7 Kailynn Blanchard         99 08-30-Minn Elite,Mi    1:14.85   1 
  8 Maddison Roumph           99 08-29-Fremont,Cedar    1:16.25   2 
  9 Shaylee Scranton          99 08-29-Nebr Unatt,Th    1:17.50   1 
 10 Chaniya Alioth            99 08-29-Jaguars,Omaha    1:18.83   1 
 11 Mia Bonam                 01 08-29-United,Omaha,    1:19.55   2 
 
Event 103  800 Meter Run Bantam Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Madison Scholl            99 08-30-Minn Unatt       2:46.54  
  2 Tess Roorda               99 08-40-Pella            2:48.40  
  3 Shaylee Scranton          99 08-29-Nebr Unatt,Th    2:56.70  
  4 Rebecca Jerina            99 08-29-Lytc,Lincoln,    3:00.36  
  5 Taytem Coleman            99 08-29-Lytc,Lincoln,    3:00.70  
  6 Jaidon Hollingsworth      99 08-29-Jaguars,Omaha    3:02.60  
  7 Alex Schwartz             99 08-29-Lytc,Lincoln,    3:09.00  
  8 Navit Nachmias            99 08-30-Minn Elite,Mi    3:15.46  
 
Event 104  1500 Meter Run Bantam Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Madison Scholl            99 08-30-Minn Unatt       5:54.51  
  2 Ally Lunzmann             00 08-29-Lytc,Lincoln,    6:12.34  
  3 Alex Schwartz             99 08-29-Lytc,Lincoln,    6:40.16  
  4 Alissa Neubauer           00 08-40-Cedar Rapi       7:15.99  
 
Event 105  1500 Meter Race Walk Bantam Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
 -- Destiny Mahers            00 08-40-Excalibur             DQ  
 
Event 106  4x100 Meter Relay Bantam Girls
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 08-29-Boys & Girls Club Jaguar                        59.83  
     1) Chaniya Alioth 99               2) Riley Dailey 00                
     3) Shechaniah McGhee 99            4) Miche Wilson 00                
  2 08-30-Track Minnesota Elite                         1:01.77  
     1) Shavonne Edison 99              2) Destiny Truly 00               
     3) Navit Nachmias 99               4) Kailynn Blanchard 99           
  3 08-29-Nebraska Warriors                             1:03.51  
     1) Alexis Riley 99                 2) Shawn Prater 99                
     3) Lazarria Smith 01               4) Kendall Bonam 00               
  4 08-40-Central Iowa Excalibur                        1:05.68  
     1) Emma Fritzjunker 01             2) DeJana Brown 99                
     3) Ashley Shiber 99                4) Bresage Foster 01              
  5 08-29-Wings Of Omaha                                1:09.18  
     1) Danyelle Walsh 99               2) Tranetta Walker 01             
     3) Erin Davis 01                   4) Taleah Gully 00                
  6 08-40-Des Moines Area Youth TC                      1:14.00  
     1) Toialynn Harris 01              2) Caitlyn Molly 99               
     3) Aaliyah Battle 01               4) Dimaucia Phanfil 02            
 -- 08-29-Nebraska Warriors  'B'                             DQ  
     1) Kristen Prater 02               2) Danell Bonam 00                
     3) Tylesha Jackson 99              4) Jordyn Bonam 01                
 
Event 107  4x400 Meter Relay Bantam Girls
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 08-29-Lincoln Youth Track Club                      5:42.23  
     1) Ally Lunzmann 00                2) Emma Schwartz 99               
     3) Alex Schwartz 99                4) Rebecca Jerina 99              
  2 08-40-Central Iowa Excalibur                        5:50.06  
     1) Ashley Shiber 99                2) Bresage Foster 01              
     3) Destiny Mahers 00               4) DeJana Brown 99                
  3 08-29-North Omaha Bengals                           6:15.75  
     1) Tycee Brown 99                  2) Keziah Moore 04                
     3) Maya Jackson 00                 4) Ceaunie Marks 01               
 
Event 108  High Jump Bantam Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Madison Asche             99 08-29-Flyers,Omaha,      1.15m    3-09.25 
  2 Taytem Coleman            99 08-29-Lytc,Lincoln,      1.10m    3-07.25 
  3 Rachel Packwood           99 08-29-Racers,Omaha,      1.05m    3-05.25 
  4 Josie Medill              00 08-29-Jets,Lincoln,      1.00m    3-03.25 
  5 Aubrey Byrum              99 08-40-Ames,Ames          0.95m    3-01.25 
  6 Nadia Williams            99 08-29-Striders,Omah      0.90m    2-11.50 
 
Event 109  Long Jump Bantam Girls
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Aries Phillips            99 08-29-United,Omaha,      3.93m   NWI  12-10.75 
  2 Laesha Brewer             99 08-30-Minn Unatt,Mi      3.70m   NWI  12-01.75 
  3 Amara Lipsey              99 08-40-Ames,Ames          3.59m   NWI  11-09.50 
  4 Ellie Bedingham           00 08-30-Northstar,Woo      3.57m   NWI  11-08.50 
  5 Maddison Roumph           99 08-29-Fremont,Cedar      3.29m   NWI  10-09.50 
  6 Alexa Blase               99 08-29-Nebr Unatt,Gr      3.16m   NWI  10-04.50 
  7 Navit Nachmias            99 08-30-Minn Elite,Mi      3.12m   NWI  10-03.00 
  8 Olivia McQuerry           99 08-40-Excalibur          2.69m   NWI   8-10.00 
 
Event 110  Shot Put 6 lb. Bantam Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Shaylee Scranton          99 08-29-Nebr Unatt,Th      6.12m   20-01.00 
  2 Kennedy Gochenour         99 08-29-Flyers,Logan,      5.42m   17-09.50 
  3 Caitlyn Molly             99 08-40-Des Moines,De      4.97m   16-03.75 
  4 Mackenzie Goeller         00 08-40-Iowa Unatt,Fa      4.79m   15-08.75 
  5 Mya Mace                  99 08-29-Breeze,Bellev      4.67m   15-04.00 
  6 Tara Djukanovic           99 08-40-Johnston,John      4.47m   14-08.00 
  7 Morghan Mace              00 08-29-Breeze,Bellev      4.44m   14-07.00 
  8 Nicole Clyce              99 08-20-Madison W          4.06m   13-04.00 
  9 Sophie Cordaro            99 08-40-Johnston,John      3.40m   11-02.00 
 
Event 111  Javelin Throw 300g Bantam Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Kennedy Gochenour         99 08-29-Flyers,Logan,     22.62m      74-02 
  2 Morghan Mace              00 08-29-Breeze,Bellev     17.32m      56-10 
  3 Maddie Waltman            00 08-40-Westside,West     15.74m      51-08 
  4 Keondra Whisenhunt        00 08-29-Breeze,Bellev     14.58m      47-10 
  5 Caitlyn Molly             99 08-40-Des Moines,De     13.52m      44-04 
  6 Mya Mace                  99 08-29-Breeze,Bellev     13.04m      42-09 
  7 Mackenzie Goeller         00 08-40-Iowa Unatt,Fa     10.62m      34-10 
  8 Emma Lloyd                02 08-29-West O,Omaha,      9.97m      32-08 
 
Event 112  Triathlon Bantam Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Shaylee Scranton          99 08-29-Nebr Unatt,Th        727  
  2 Madison Asche             99 08-29-Flyers,Omaha,        703  
  3 Taytem Coleman            99 08-29-Lytc,Lincoln,        554  
  4 Maranda Saltzman          00 08-29-Breeze,Bellev        504  
  5 Nadia Williams            99 08-29-Striders,Omah        372  
 
Event 112  Triathlon: #1 Shot Put Bantam Girls Triathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Shaylee Scranton          99 08-29-Nebr Unatt,Th      5.63m   18-05.75    248
  2 Madison Asche             99 08-29-Flyers,Omaha,      4.66m   15-03.50    187
  3 Taytem Coleman            99 08-29-Lytc,Lincoln,      4.32m   14-02.25    166
  4 Maranda Saltzman          00 08-29-Breeze,Bellev      4.16m   13-07.75    156
  5 Nadia Williams            99 08-29-Striders,Omah      4.11m   13-06.00    153
 
Event 112  Triathlon: #2 High Jump Bantam Girls Triathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Shaylee Scranton          99 08-29-Nebr Unatt,Th      1.15m    3-09.25    266
  2 Madison Asche             99 08-29-Flyers,Omaha,      1.10m    3-07.25    222
  3 Taytem Coleman            99 08-29-Lytc,Lincoln,      1.05m    3-05.25    180
  4 Maranda Saltzman          00 08-29-Breeze,Bellev      1.00m    3-03.25    141
  5 Nadia Williams            99 08-29-Striders,Omah      0.95m    3-01.25    104
 
Event 112  Triathlon: #3 200 Meter Dash Bantam Girls Triathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Madison Asche             99 08-29-Flyers,Omaha,      32.98   NWI    294
  2 Shaylee Scranton          99 08-29-Nebr Unatt,Th      34.53   NWI    213
  3 Taytem Coleman            99 08-29-Lytc,Lincoln,      34.64   NWI    208
  4 Maranda Saltzman          00 08-29-Breeze,Bellev      34.66   NWI    207
  5 Nadia Williams            99 08-29-Striders,Omah      36.84   NWI    115
 
Event 150  100 Meter Dash Bantam Boys
========================================================================
Top 8 Advance by Time
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 K.J. Cotton               99 08-29-Nebr Unatt,La      13.71q  1.3  2 
  2 Shannon Brewer            99 08-29-Jaguars,Omaha      13.90q  1.5  1 
  3 Max White                 99 08-29-Lytc,Lincoln,      13.99q  1.3  2 
  4 Kevin Kurth               99 08-40-Mvtc,Davenpor      14.25q  1.5  1 
  5 Lexington Goodwin         99 08-40-Ames,Ames          14.33q  1.5  1 
  6 Tariq Brown               00 08-40-Excalibur          14.34q  1.5  1 
  7 Tavien Gardner            99 08-40-Track Iowa         14.49q  1.3  2 
  8 Trevor Gibson             99 08-29-Racers,Omaha,      14.68q  1.5  1 
  9 John Ford                 00 08-20-Silver Spr         14.79   1.5  1 
 10 Jaylen Perkins            99 08-29-Warriors,Omah      14.85   1.3  2 
 11 Mica Madyun               00 08-30-Minn Elite,Mi      15.51   1.3  2 
 
Event 150  100 Meter Dash Bantam Boys
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 K.J. Cotton               99 08-29-Nebr Unatt,La      13.43   1.5 
  2 Shannon Brewer            99 08-29-Jaguars,Omaha      13.45   1.5 
  3 Kevin Kurth               99 08-40-Mvtc,Davenpor      13.88   1.5 
  4 Tavien Gardner            99 08-40-Track Iowa         13.95   1.5 
  5 Max White                 99 08-29-Lytc,Lincoln,      13.96   1.5 
  6 Tariq Brown               00 08-40-Excalibur          14.15   1.5 
  7 Trevor Gibson             99 08-29-Racers,Omaha,      14.60   1.5 
  8 Lexington Goodwin         99 08-40-Ames,Ames          14.66   1.5 
 
Event 151  200 Meter Dash Bantam Boys
========================================================================
Top 8 Advance by Time
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 K.J. Cotton               99 08-29-Nebr Unatt,La      28.29q  0.4  1 
  2 Shannon Brewer            99 08-29-Jaguars,Omaha      28.48q -0.5  2 
  3 Kevin Kurth               99 08-40-Mvtc,Davenpor      29.07q -0.5  2 
  4 Tariq Brown               00 08-40-Excalibur          29.93q  0.4  1 
  5 Jaylen Perkins            99 08-29-Warriors,Omah      30.00q  0.4  1 
  6 Max White                 99 08-29-Lytc,Lincoln,      30.18q -0.5  2 
  7 John Ford                 00 08-20-Silver Spr         30.77q -0.5  2 
  8 Tavien Gardner            99 08-40-Track Iowa         31.19q  0.4  1 
  9 Mekhi Johnson             99 08-20-Madison E          31.38  -0.5  2 
 10 Lexington Goodwin         99 08-40-Ames,Ames          31.39   0.4  1 
 11 Cole Whitlow              99 08-29-Breeze,Bellev      31.40  -0.5  2 
 
Event 151  200 Meter Dash Bantam Boys
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 K.J. Cotton               99 08-29-Nebr Unatt,La      27.63   0.6 
  2 Shannon Brewer            99 08-29-Jaguars,Omaha      27.79   0.6 
  3 Max White                 99 08-29-Lytc,Lincoln,      28.99   0.6 
  4 Kevin Kurth               99 08-40-Mvtc,Davenpor      29.21   0.6 
  5 Tariq Brown               00 08-40-Excalibur          29.72   0.6 
  6 Jaylen Perkins            99 08-29-Warriors,Omah      29.75   0.6 
  7 Tavien Gardner            99 08-40-Track Iowa         31.29   0.6 
  8 John Ford                 00 08-20-Silver Spr         31.40   0.6 
 
Event 152  400 Meter Dash Bantam Boys
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Kevin Kurth               99 08-40-Mvtc,Davenpor    1:08.35   1 
  2 Mekhi Johnson             99 08-20-Madison E        1:09.94   1 
  3 Chad Alioth               99 08-29-Jaguars,Omaha    1:10.81   1 
  4 Jared Braun               00 08-40-Ames,Ames        1:11.01   1 
  5 Keshaun Baker             00 08-40-Mvtc,Bettendo    1:12.36   1 
  6 Benjamin Olson            00 08-30-Minn Unatt       1:13.46   2 
  7 Matt Fraizer              99 08-40-Westside,West    1:14.82   1 
  8 Reid Houchin              99 08-29-Jets,Omaha, N    1:17.48   1 
  9 Jordan Williams           99 08-29-Lytc,Lincoln,    1:17.61   2 
 
Event 153  800 Meter Run Bantam Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Seth Hirsch               99 08-29-Racers,Omaha,    2:32.52  
  2 Stephen Shuka             99 08-40-Ames,Ames        2:41.54  
  3 Lucas Scherf              99 08-40-Iowa Unatt,Gr    2:42.59  
  4 Jared Bledsoe             99 08-29-Flyers,Blair,    2:43.89  
  5 Cody Samuelson            99 08-40-Cedar Vall       2:46.53  
  6 Jake Hlas                 99 08-40-Iowa Unatt,Tr    2:49.21  
  7 Mitchell McKibbin         99 08-29-Lizards,Minat    2:49.25  
  8 Matt Fraizer              99 08-40-Westside,West    2:53.26  
  9 Kavanaugh FitzPatrick     99 08-20-Thunderbir       2:56.41  
 10 Savion Richardson         01 08-40-Cedar Rapi       2:59.58  
 11 Dejion Smith              00 08-29-United,Omaha,    3:00.41  
 12 Brendon Snyders           00 08-30-Minn Unatt,St    3:14.80  
 
Event 154  1500 Meter Run Bantam Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Seth Hirsch               99 08-29-Racers,Omaha,    5:00.58  
  2 Benjamin Olson            00 08-30-Minn Unatt       5:21.10  
  3 Stephen Shuka             99 08-40-Ames,Ames        5:25.41  
  4 Lucas Scherf              99 08-40-Iowa Unatt,Gr    5:28.68  
  5 Ethan Poulter             99 08-40-Iowa Unatt,Pe    5:29.54  
  6 Cody Samuelson            99 08-40-Cedar Vall       5:30.24  
  7 Mitchell McKibbin         99 08-29-Lizards,Minat    5:30.63  
  8 Jared Bledsoe             99 08-29-Flyers,Blair,    5:31.48  
  9 Matt Fraizer              99 08-40-Westside,West    5:34.22  
 10 Spencer Currie            00 08-20-Wisc Unatt       5:44.34  
 11 Kavanaugh FitzPatrick     99 08-20-Thunderbir       5:49.13  
 12 Jake Hlas                 99 08-40-Iowa Unatt,Tr    5:55.79  
 
Event 155  1500 Meter Race Walk Bantam Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
 -- Jared Bledsoe             99 08-29-Flyers,Blair,         DQ  
 
Event 156  4x100 Meter Relay Bantam Boys
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 08-29-Boys & Girls Club Jaguar                        58.73  
     1) Chad Alioth 99                  2) Shannon Brewer 99              
     3) Jordan Flowers 99               4) Ali Williams 00                
  2 08-20-Silver Springs Spartans                       1:01.50  
     1) John Ford 00                    2) Jared Schneider 00             
     3) Frrank Calvin 01                4) Justice King 99                
  3 08-40-Des Moines Area Youth TC                      1:05.76  
     1) Tyrese Andrews 99               2) Quinton Brown 01               
     3) M.J. Greene 99                  4) Gerald James 99                
  4 08-40-Central Iowa Excalibur                        1:05.81  
     1) Jacob Brechtel 00               2) Brandon Foster 99              
     3) Brian Foster 00                 4) Jonah Larrison 01              
  5 08-29-Boys & Girls Club Jaguar  'B'                 1:10.15  
     1) Roderick Dailey 02              2) Tyreece Wynne 01               
     3) Dinairo Walker 99               4) Lionel Cawthon 01              
  6 08-29-Wings Of Omaha                                1:13.59  
     1) Tariq Douglas 02                2) Tyrese Walker 99               
     3) Tyler White-Welchen 00          4) Jarrett Proby 00               
 -- 08-29-Nebraska Warriors                                  DQ  
     1) Karson Ewing 00                 2) Jason Hartzell 01              
     3) Daron Johnson 99                4) Jaylen Perkins 99              
 
Event 157  4x400 Meter Relay Bantam Boys
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 08-29-Omaha Racers                                  5:11.88  
     1) Trevor Gibson 99                2) Seth Hirsch 99                 
     3) Cole Mingo 00                   4) Ben Wilson 99                  
  2 08-40-Westside Track Club                           5:29.81  
     1) Bryce Hall 99                   2) Cole Manternack 99             
     3) Jordan Potter 00                4) Ryan Williams 99               
  3 08-40-Central Iowa Excalibur                        5:34.06  
     1) Jonah Larrison 01               2) Chantz Minear 02               
     3) Trejahn Manning 02              4) Brain Foster 00                
  4 08-29-Omaha United                                  6:01.94  
     1) Antrell Taylor 04               2) Jelani Ladd 01                 
     3) Imari Agee 00                   4) Dejion Smith 00                
  5 08-29-North Omaha Bengals                           6:50.74  
     1) Jabin Moore 99                  2) Marrion Marks 02               
     3) Jaleo McGuire 01                4) Mekhi Marks 04                 
 
Event 158  High Jump Bantam Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Stephen Shuka             99 08-40-Ames,Ames          1.15m    3-09.25 
  2 Chris Lichti              99 08-29-Nebr Unatt         1.10m    3-07.25 
  3 Cole Mingo                00 08-29-Racers,Omaha,      0.95m    3-01.25 
 
Event 159  Long Jump Bantam Boys
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Tariq Brown               00 08-40-Excalibur          4.20m   NWI  13-09.50 
  2 Max White                 99 08-29-Lytc,Lincoln,      4.15m   NWI  13-07.50 
  3 Trevor Gibson             99 08-29-Racers,Omaha,      3.96m   NWI  13-00.00 
  4 Chad Alioth               99 08-29-Jaguars,Omaha      3.88m   NWI  12-08.75 
  5 Lexington Goodwin         99 08-40-Ames,Ames          3.86m   NWI  12-08.00 
  6 Jared Schneider           00 08-20-Silver Spr         3.72m   NWI  12-02.50 
  7 Evan Salmon               99 08-40-Johnston,John      3.61m   NWI  11-10.25 
  8 Mekhi Johnson             99 08-20-Madison E          3.59m   NWI  11-09.50 
 
Event 160  Shot Put 6 lb. Bantam Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Nick Phelps               99 08-40-Iowa Unatt,Ki      9.89m   32-05.50 
  2 Matthew Webner            99 08-40-Iowa Unatt,Pa      8.10m   26-07.00 
  3 Tyrese Andrews            99 08-40-Des Moines,De      7.66m   25-01.75 
  4 Cyrus Collins             99 08-29-United,Omaha,      7.48m   24-06.50 
  5 Alex Goracke              99 08-29-Nebr Unatt,Ha      7.11m   23-04.00 
  6 Zion Price                00 08-29-Striders,Omah      6.27m   20-07.00 
  7 Brandon Foster            99 08-40-Excalibur          6.04m   19-09.75 
  8 Bryce Keiner              99 08-20-Madison E          5.74m   18-10.00 
  9 Jarrett Proby             00 08-29-Wings,Omaha,       5.63m   18-05.75 
 10 Tyler White-Welchen       00 08-29-Wings,Omaha,       5.36m   17-07.00 
 11 Luke Rodriguez            00 08-29-Saints,Hastin      5.29m   17-04.25 
 12 Josiah Sutton             00 08-30-Eagles             4.89m   16-00.50 
 
Event 161  Javelin Throw 300g Bantam Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Cameron Jarosik           99 08-29-Nebr Unatt,Au     22.72m      74-06 
  2 Jarrett Proby             00 08-29-Wings,Omaha,      20.49m      67-03 
  3 Kavanaugh FitzPatrick     99 08-20-Thunderbir        19.60m      64-04 
  4 Hunter Saltzman           02 08-29-Breeze,Bellev     18.40m      60-04 
  5 Kendell Jackson           00 08-40-Excalibur         17.52m      57-06 
  6 Alec Seiler               99 08-40-Westside          17.29m      56-09 
  7 Nick Vaske                99 08-29-Racers,Omaha,     15.37m      50-05 
  8 Josiah Sutton             00 08-30-Eagles            15.13m      49-08 
  9 Tyler White-Welchen       00 08-29-Wings,Omaha,      13.75m      45-01 
 10 Tajh Simpson              02 08-20-Congress,Milw      7.34m      24-01 
 11 Terry McGlaston           00 08-20-Congress,Milw      6.95m      22-10 
 
Event 162  Triathlon Bantam Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Cole Mingo                00 08-29-Racers,Omaha,        255  
  2 Josiah Sutton             00 08-30-Eagles               242  
  3 Jevyon Ducker             01 08-29-Breeze,NE, NE        208  
 
Event 162  Triathlon: #1 Shot Put Bantam Boys Triathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Josiah Sutton             00 08-30-Eagles             4.99m   16-04.50    190
  2 Cole Mingo                00 08-29-Racers,Omaha,      4.84m   15-10.50    182
  3 Jevyon Ducker             01 08-29-Breeze,NE, NE      4.43m   14-06.50    158
 
Event 162  Triathlon: #2 High Jump Bantam Boys Triathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Cole Mingo                00 08-29-Racers,Omaha,      0.95m    3-01.25     59
  2 Jevyon Ducker             01 08-29-Breeze,NE, NE      0.90m    2-11.50     39
  2 Josiah Sutton             00 08-30-Eagles             0.90m    2-11.50     39
 
Event 162  Triathlon: #3 400 Meter Dash Bantam Boys Triathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Cole Mingo                00 08-29-Racers,Omaha,    1:18.56      14
  2 Josiah Sutton             00 08-30-Eagles           1:18.72      13
  3 Jevyon Ducker             01 08-29-Breeze,NE, NE    1:18.91      11
 
Event 200  100 Meter Dash Midget Girls
========================================================================
Top 8 Advance by Time
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Ahmani Green              97 08-29-Jaguars,Omaha      13.14q -0.5  1 
  2 Maddie Gourley            97 08-30-Minn Unatt,Ea      13.52q  1.6  2 
  3 Aaliyah Turner            97 08-29-United,Omaha,      13.65q  1.6  2 
  4 Katherine Ernste          97 08-30-Minn Unatt,Fa      13.78q  1.6  2 
  5 Mrinalini Manektala       97 08-40-Westside,West      13.99q  0.8  3 
  6 Yadiah Stallworth         98 08-20-Mustangs           14.05q -0.5  1 
  7 Deja Johnson              98 08-29-Warriors,Omah      14.07q  1.6  2 
  8 Cori Bond                 98 08-30-Minn Elite,Mi      14.16q  0.8  3 
  9 Emani Stingley            97 08-29-Jaguars,Omaha      14.17  -0.5  1 
 10 Jade King                 98 08-29-Wings,Omaha,       14.34  -0.5  1 
 11 Ajae Anderson             98 08-40-Excalibur          14.38  -0.5  1 
 12 Erin Hunt                 97 08-20-Silver Spr         14.38   1.6  2 
 13 Syaira Richardson         98 08-40-Cedar Rapi         14.56   1.6  2 
 14 Denesha Brown             97 08-40-Des Moines,De      14.62   1.6  2 
 15 Kacey Kohlhof             98 08-29-Nebr Unatt,Li      14.91  -0.5  1 
 
Event 200  100 Meter Dash Midget Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Ahmani Green              97 08-29-Jaguars,Omaha      13.06   1.5 
  2 Maddie Gourley            97 08-30-Minn Unatt,Ea      13.50   1.5 
  3 Aaliyah Turner            97 08-29-United,Omaha,      13.71   1.5 
  4 Katherine Ernste          97 08-30-Minn Unatt,Fa      13.74   1.5 
  5 Deja Johnson              98 08-29-Warriors,Omah      13.99   1.5 
  6 Mrinalini Manektala       97 08-40-Westside,West      14.09   1.5 
  7 Yadiah Stallworth         98 08-20-Mustangs           14.22   1.5 
  8 Cori Bond                 98 08-30-Minn Elite,Mi      14.30   1.5 
 
Event 201  200 Meter Dash Midget Girls
========================================================================
Top 8 Advance by Time
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Ahmani Green              97 08-29-Jaguars,Omaha      27.01q  0.6  1 
  2 Tiani Reeves              97 08-29-Nebr Unatt,Go      27.32q -0.6  2 
  3 Maddie Gourley            97 08-30-Minn Unatt,Ea      28.45q  0.6  1 
  4 Mrinalini Manektala       97 08-40-Westside,West      29.27q -0.6  2 
  5 Yadiah Stallworth         98 08-20-Mustangs           29.35q  0.6  1 
  6 Aaliyah Turner            97 08-29-United,Omaha,      29.45q +0.0  3 
  7 Katherine Ernste          97 08-30-Minn Unatt,Fa      29.73q -0.6  2 
  8 Syaira Richardson         98 08-40-Cedar Rapi         30.01q  0.6  1 
  9 Erin Hunt                 97 08-20-Silver Spr         30.13   0.6  1 
 10 Deja Johnson              98 08-29-Warriors,Omah      30.20   0.6  1 
 11 Caitlyn Cotton            98 08-29-Jaguars,Omaha      30.32  -0.6  2 
 12 Cori Bond                 98 08-30-Minn Elite,Mi      30.38  -0.6  2 
 13 Marlana Robinson          97 08-40-Des Moines,De      30.45  +0.0  3 
 14 Elizabeth Drews           97 08-29-Flyers,La Vis      30.55  -0.6  2 
 15 Kylee Bergantine          98 08-52-Dak Unatt          32.71  -0.6  2 
 
Event 201  200 Meter Dash Midget Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Ahmani Green              97 08-29-Jaguars,Omaha      26.46   0.1 
  2 Tiani Reeves              97 08-29-Nebr Unatt,Go      26.83   0.1 
  3 Maddie Gourley            97 08-30-Minn Unatt,Ea      28.02   0.1 
  4 Yadiah Stallworth         98 08-20-Mustangs           29.13   0.1 
  5 Katherine Ernste          97 08-30-Minn Unatt,Fa      29.16   0.1 
  6 Mrinalini Manektala       97 08-40-Westside,West      29.39   0.1 
  7 Aaliyah Turner            97 08-29-United,Omaha,      29.67   0.1 
 
Event 202  400 Meter Dash Midget Girls
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Tiani Reeves              97 08-29-Nebr Unatt,Go    1:00.42   1 
  2 Maddie Gourley            97 08-30-Minn Unatt,Ea    1:03.16   1 
  3 Ahmani Green              97 08-29-Jaguars,Omaha    1:04.73   1 
  4 McKayla Roberts           97 08-29-Flyers,Omaha,    1:05.18   1 
  5 Madeleine Simon           97 08-29-Jets,Lincoln,    1:07.29   1 
  6 Najee' Mitchell           97 08-29-Jaguars,Omaha    1:08.40   1 
  7 Sarah Polak               97 08-52-Dak Unatt        1:08.69   1 
  8 Jenna Truedson            97 08-30-Minn Unatt       1:10.11   2 
  9 Syaira Richardson         98 08-40-Cedar Rapi       1:10.18   2 
 10 Elizabeth Drews           97 08-29-Flyers,La Vis    1:10.69   1 
 11 Kelcey Blommers           98 08-40-Pella            1:11.45   2 
 12 Makayla Cox               97 08-40-Excalibur        1:15.84   2 
 13 Tessa Kimbler             98 08-52-Aberdeen         1:19.58   2 
 14 Kadence Feininger         98 08-52-Sodak            1:34.96   2 
 
Event 203  800 Meter Run Midget Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 McKayla Roberts           97 08-29-Flyers,Omaha,    2:30.61  
  2 Jeralyn Poe               97 08-29-Lytc,Lincoln,    2:36.44  
  3 Megan Schott              97 08-40-Excalibur        2:40.95  
  4 Jessi Smith               98 08-29-Nebr Unatt       2:44.87  
  5 Sarah Polak               97 08-52-Dak Unatt        2:46.08  
  6 Kelcey Blommers           98 08-40-Pella            2:46.42  
  7 Najee' Mitchell           97 08-29-Jaguars,Omaha    2:47.51  
  8 Kristen Weber             97 08-40-Ia United,Ear    2:48.33  
  9 Kaylee Kappes             97 08-52-Aberdeen         2:51.19  
 10 Mykal Sadler              98 08-40-Des Moines       3:04.05  
 
Event 204  1500 Meter Run Midget Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Bailey Wolf               97 08-20-Dist Demon       5:04.20  
  2 Jeralyn Poe               97 08-29-Lytc,Lincoln,    5:09.33  
  3 Alli Ehler                97 08-29-Cyclones,Sidn    5:09.46  
  4 Jenna Truedson            97 08-30-Minn Unatt       5:13.07  
  5 Molina Otte               98 08-29-Flyers,Omaha,    5:29.84  
  6 Cassidy Rodman            97 08-52-Dak Unatt        5:30.74  
  7 Brenley Goertzen          97 08-30-Minn Unatt,Wo    5:40.12  
  8 Madisyn Waage             97 08-52-Aberdeen         5:43.15  
  9 Kaylee Kappes             97 08-52-Aberdeen         5:47.96  
 10 Emma Frerichs             97 08-29-Racers,Omaha,    5:59.43  
 11 Abigail Wilkins           97 08-29-Racers,Omaha,    6:01.43  
 12 Sophie Hutson             97 08-29-Flyers,Omaha,    6:03.04  
 13 Kerry McCoy               98 08-20-Wisc Unatt       6:10.61  
 14 Ryan Weiss                98 08-40-Ames,Ames        6:21.06  
 15 Tori Van Velzen           98 08-40-Westside,Des     6:21.08  
 16 Rachel Brush              97 08-40-Westside,Cliv    6:36.07  
 
Event 205  3000 Meter Run Midget Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Bailey Wolf               97 08-20-Dist Demon      11:00.45  
  2 Alli Ehler                97 08-29-Cyclones,Sidn   11:10.74  
  3 Jeralyn Poe               97 08-29-Lytc,Lincoln,   11:15.08  
  4 Molina Otte               98 08-29-Flyers,Omaha,   11:24.41  
  5 Madisyn Waage             97 08-52-Aberdeen        11:58.44  
  6 Cassidy Rodman            97 08-52-Dak Unatt       11:58.52  
  7 Kaylee Kappes             97 08-52-Aberdeen        12:08.67  
  8 Emma Frerichs             97 08-29-Racers,Omaha,   12:58.05  
  9 Abigail Wilkins           97 08-29-Racers,Omaha,   13:05.50  
 10 Kerry McCoy               98 08-20-Wisc Unatt      13:09.13  
 11 Sophie Hutson             97 08-29-Flyers,Omaha,   13:21.42  
 12 Rachel Brush              97 08-40-Westside,Cliv   14:19.54  
 13 Tori Van Velzen           98 08-40-Westside,Des    14:22.79  
 
Event 206  1500 Meter Race Walk Midget Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Tiara Vance               98 08-20-Madison W       11:05.37  
  2 Kailyn Canady             98 08-30-Minn Unatt,Br   12:37.30  
 
Event 207  80 Meter Hurdles Midget Girls
========================================================================
Top 8 Advance by Time
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Ajae Anderson             98 08-40-Excalibur          15.99q  0.6  2 
  2 Nyssa Foster              97 08-40-Excalibur          16.49q  0.8  1 
  3 Kathleen Medill           98 08-29-Jets,Lincoln,      16.52q  0.8  1 
  4 Madden Sharrett           97 08-29-Lytc,Lincoln,      16.62q  0.6  2 
  5 Lexi McGargill            97 08-29-Racers,Omaha,      16.82q  0.8  1 
  6 Kirsten Meyer             98 08-29-Racers,Omaha,      17.31q  0.6  2 
  7 Chelsey Christensen       98 08-52-Dak Unatt          17.41q  0.8  1 
  8 Amelia Cisar              97 08-29-Breeze,Bellev      17.53q  0.6  2 
  9 Kacey Kohlhof             98 08-29-Nebr Unatt,Li      18.29   0.8  1 
 10 Rachel Shepherd           98 08-40-Creston            20.61   0.6  2 
 
Event 207  80 Meter Hurdles Midget Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Ajae Anderson             98 08-40-Excalibur          15.70   1.1 
  2 Nyssa Foster              97 08-40-Excalibur          16.30   1.1 
  3 Kathleen Medill           98 08-29-Jets,Lincoln,      16.35   1.1 
  4 Madden Sharrett           97 08-29-Lytc,Lincoln,      16.45   1.1 
  5 Lexi McGargill            97 08-29-Racers,Omaha,      17.09   1.1 
  6 Chelsey Christensen       98 08-52-Dak Unatt          17.12   1.1 
  7 Kirsten Meyer             98 08-29-Racers,Omaha,      17.16   1.1 
  8 Amelia Cisar              97 08-29-Breeze,Bellev      17.61   1.1 
 
Event 208  4x100 Meter Relay Midget Girls
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 08-29-Boys & Girls Club Jaguar                        57.34  
     1) Caitlyn Cotton 98               2) Destiny Jones 98               
     3) Emani Stingley 97               4) Amari Tyson 98                 
  2 08-20-Silver Springs Spartans                         57.44  
     1) Jada Greer 97                   2) Erin Hunt 97                   
     3) Amazshea Lee 98                 4) Alicia Hines 97                
  3 08-40-Des Moines Area Youth TC                        58.57  
     1) Denesha Brown 97                2) Melissa Olmstead 98            
     3) Nadine Phanfil 98               4) Dajha Robinson 97              
  4 08-29-Wings Of Omaha                                  59.08  
     1) Allison Dmyterko 97             2) Natalie Hayes 97               
     3) Jade King 98                    4) Jordan Walsh 97                
  5 08-29-Omaha Racers                                  1:05.14  
     1) Emily Hart 97                   2) Teryn Koch 98                  
     3) Lexi McGargill 97               4) Kirsten Meyer 98               
 -- 08-40-Central Iowa Excalibur                             DQ  
     1) Ajae Anderson 98                2) Raene Berry 98                 
     3) Nyssa Foster 97                 4) Tiffany Koger 98               
 
Event 209  4x400 Meter Relay Midget Girls
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 08-29-Boys & Girls Club Jaguar                      4:48.45  
     1) Leah Banks 98                   2) Joslyn Brewer 97               
     3) Ajhia Mann 97                   4) Najee' Mitchell 97             
  2 08-40-Central Iowa Excalibur                        5:09.08  
     1) Tiffany Koger 98                2) Megan Schott 97                
     3) Haley Waseskuk 98               4) Makayla Cox 97                 
  3 08-40-Westside Track Club                           5:29.36  
     1) Rachel Brush 97                 2) Cailee Mills 98                
     3) Mrinalini Manektala 97          4) Molly Cline 98                 
 -- 08-29-Bellevue Breeze                                    DQ  
     1) Madison Gaines 98               2) Amelia Cisar 97                
     3) Shakirah Allen 97               4) Viktoreea Cox 98               
 
Event 210  4x800 Meter Relay Midget Girls
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 08-29-Cornhusker Flyers                            11:20.06  
     1) McKayla Roberts 97              2) Elizabeth Drews 97             
     3) Molina Otte 98                  4) Sophie Hutson 97               
  2 08-40-Swi T&F Club                                 12:50.74  
     1) Taylor Burnison 97              2) Mackenzie Daffer 98            
     3) Kennedy Hughes 97               4) Shea-Lynn Sears 97             
 
Event 211  High Jump Midget Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Emilee Shostrom           97 08-29-Jets,Weeping       1.32m    4-04.00 
  2 Amelia Cisar              97 08-29-Breeze,Bellev      1.25m    4-01.25 
  3 Alli Thomsen              97 08-40-Creston            1.20m    3-11.25 
  3 Kathleen Medill           98 08-29-Jets,Lincoln,      1.20m    3-11.25 
  5 Chelsey Christensen       98 08-52-Dak Unatt          1.10m    3-07.25 
  6 Katelyn Moore             98 08-40-Ames,Ames          1.05m    3-05.25 
  6 Tiara Vance               98 08-20-Madison W          1.05m    3-05.25 
  6 Ryan Weiss                98 08-40-Ames,Ames          1.05m    3-05.25 
 
Event 212  Long Jump Midget Girls
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Tiani Reeves              97 08-29-Nebr Unatt,Go      4.56m   NWI  14-11.50 
  2 Katherine Ernste          97 08-30-Minn Unatt,Fa      4.16m   NWI  13-07.75 
  3 Emani Stingley            97 08-29-Jaguars,Omaha      4.12m   NWI  13-06.25 
  4 Jade King                 98 08-29-Wings,Omaha,       4.03m   NWI  13-02.75 
  5 Aaliyah Turner            97 08-29-United,Omaha,      4.02m   NWI  13-02.25 
  6 Madeleine Simon           97 08-29-Jets,Lincoln,      4.01m   NWI  13-02.00 
  7 Alli Thomsen              97 08-40-Creston            3.85m   NWI  12-07.75 
  8 Haley Waseskuk            98 08-40-Excalibur          3.49m   NWI  11-05.50 
  9 Sarah Polak               97 08-52-Dak Unatt          3.48m   NWI  11-05.00 
 10 Maria Brink               97 08-30-Minn Unatt,Sa      3.32m   NWI  10-10.75 
 11 Kylee Bergantine          98 08-52-Dak Unatt          3.19m   NWI  10-05.75 
 12 Tiara Vance               98 08-20-Madison W          3.13m   NWI  10-03.25 
 13 Tessa Kimbler             98 08-52-Aberdeen           3.03m   NWI   9-11.25 
 14 Katelyn Moore             98 08-40-Ames,Ames          2.95m   NWI   9-08.25 
 
Event 213  Shot Put 6 lb. Midget Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Taylor Heim               97 08-29-Flyers,Platts     10.57m   34-08.25 
  2 Kiana Phelps              97 08-40-Iowa Unatt,Ki     10.02m   32-10.50 
  3 Emilee Shostrom           97 08-29-Jets,Weeping       9.71m   31-10.25 
  4 Shelby Brown              97 08-29-Lytc,Lincoln,      9.50m   31-02.00 
  5 Katelyn Gochenour         98 08-29-Flyers,Logan,      9.05m   29-08.25 
  6 Jonae Sutton              97 08-30-Eagles             7.43m   24-04.50 
  7 Shea-Lynn Sears           97 08-40-Switf,Sidney       6.96m   22-10.00 
  8 Alexia Sanchez            97 08-40-Westside,West      6.83m   22-05.00 
  9 Daisha Batey              98 08-20-Congress,Milw      5.26m   17-03.25 
 10 Molly Cline               98 08-40-Westside,West      5.09m   16-08.50 
 
Event 214  Discus Throw 1kg Midget Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Kiana Phelps              97 08-40-Iowa Unatt,Ki     25.06m      82-03 
  2 Taylor Heim               97 08-29-Flyers,Platts     24.58m      80-08 
  3 Anna Novacek              97 08-29-Nebr Unatt,Sh     24.47m      80-03 
  4 Katelyn Gochenour         98 08-29-Flyers,Logan,     22.28m      73-01 
  5 Shea-Lynn Sears           97 08-40-Switf,Sidney      21.32m      69-11 
  6 Shelby Brown              97 08-29-Lytc,Lincoln,     17.96m      58-11 
  7 McKenzie Roberts          97 08-29-Flyers,Omaha,     16.65m      54-07 
  8 Teryn Koch                98 08-29-Racers,Omaha,     15.83m      51-11 
  9 Jonae Sutton              97 08-30-Eagles            15.25m      50-00 
 
Event 215  Javelin Throw 300g Midget Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Katelyn Gochenour         98 08-29-Flyers,Logan,     27.23m      89-04 
  2 Taylor Heim               97 08-29-Flyers,Platts     27.12m      89-00 
  3 McKenzie Roberts          97 08-29-Flyers,Omaha,     23.03m      75-07 
  4 Grace Barry               98 08-29-Jets,Lincoln,     22.34m      73-03 
  5 Shelby Brown              97 08-29-Lytc,Lincoln,    J22.34m      73-03 
  6 Tori Van Velzen           98 08-40-Westside,Des      20.04m      65-09 
  7 Kailyn Canady             98 08-30-Minn Unatt,Br     17.64m      57-10 
  8 Molly Cline               98 08-40-Westside,West     16.08m      52-09 
  9 Jonae Sutton              97 08-30-Eagles            12.36m      40-07 
 
Event 216  Pentathlon Midget Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Emilee Shostrom           97 08-29-Jets,Weeping        1749  
  2 Kathleen Medill           98 08-29-Jets,Lincoln,       1566  
  3 Madisyn Waage             97 08-52-Aberdeen            1300  
  4 Erika Vallier             97 08-20-Wisc Unatt          1104  
  5 McKenzie Roberts          97 08-29-Flyers,Omaha,       1089  
  6 Chelsey Christensen       98 08-52-Dak Unatt           1003  
  7 Maddie Mingo              98 08-29-Racers,Omaha,       1001  
  8 Molly Cline               98 08-40-Westside,West       1000  
  9 Tessa Kimbler             98 08-52-Aberdeen             851  
 
Event 216  Pentathlon: #1 80 Meter Hurdles Midget Girls Pentathlon
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Kathleen Medill           98 08-29-Jets,Lincoln,      16.67   NWI  1    506
  2 Emilee Shostrom           97 08-29-Jets,Weeping       16.79   NWI  3    493
  3 Chelsey Christensen       98 08-52-Dak Unatt          17.56   NWI  1    411
  4 Madisyn Waage             97 08-52-Aberdeen           18.35   NWI  2    334
  5 McKenzie Roberts          97 08-29-Flyers,Omaha,      18.61   NWI  3    310
  6 Erika Vallier             97 08-20-Wisc Unatt         18.68   NWI  1    304
  7 Maddie Mingo              98 08-29-Racers,Omaha,      19.13   NWI  2    265
  8 Molly Cline               98 08-40-Westside,West      19.49   NWI  3    236
  9 Tessa Kimbler             98 08-52-Aberdeen           20.71   NWI  2    148
 
Event 216  Pentathlon: #2 Shot Put Midget Girls Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Emilee Shostrom           97 08-29-Jets,Weeping       8.18m   26-10.00    411
  2 McKenzie Roberts          97 08-29-Flyers,Omaha,      6.59m   21-07.50    309
  3 Kathleen Medill           98 08-29-Jets,Lincoln,      6.18m   20-03.50    283
  4 Erika Vallier             97 08-20-Wisc Unatt         6.16m   20-02.50    281
  5 Madisyn Waage             97 08-52-Aberdeen           5.71m   18-09.00    253
  6 Molly Cline               98 08-40-Westside,West      5.37m   17-07.50    231
  7 Chelsey Christensen       98 08-52-Dak Unatt          4.46m   14-07.75    175
  8 Tessa Kimbler             98 08-52-Aberdeen           4.35m   14-03.25    168
  9 Maddie Mingo              98 08-29-Racers,Omaha,      3.99m   13-01.25    146
 
Event 216  Pentathlon: #3 High Jump Midget Girls Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Kathleen Medill           98 08-29-Jets,Lincoln,      1.30m    4-03.25    409
  1 Emilee Shostrom           97 08-29-Jets,Weeping       1.30m    4-03.25    409
  3 Maddie Mingo              98 08-29-Racers,Omaha,      1.10m    3-07.25    222
  4 Tessa Kimbler             98 08-52-Aberdeen           1.05m    3-05.25    180
  4 Molly Cline               98 08-40-Westside,West      1.05m    3-05.25    180
  4 Erika Vallier             97 08-20-Wisc Unatt         1.05m    3-05.25    180
  4 Chelsey Christensen       98 08-52-Dak Unatt          1.05m    3-05.25    180
  8 Madisyn Waage             97 08-52-Aberdeen           1.00m    3-03.25    141
  8 McKenzie Roberts          97 08-29-Flyers,Omaha,      1.00m    3-03.25    141
 
Event 216  Pentathlon: #4 Long Jump Midget Girls Pentathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Emilee Shostrom           97 08-29-Jets,Weeping       3.56m   NWI  11-08.25    212
  2 Maddie Mingo              98 08-29-Racers,Omaha,      3.48m   NWI  11-05.00    196
  3 Kathleen Medill           98 08-29-Jets,Lincoln,      3.47m   NWI  11-04.75    194
  4 Erika Vallier             97 08-20-Wisc Unatt         3.15m   NWI  10-04.00    133
  5 Madisyn Waage             97 08-52-Aberdeen           3.07m   NWI  10-01.00    119
  6 Molly Cline               98 08-40-Westside,West      2.99m   NWI   9-09.75    105
  7 Tessa Kimbler             98 08-52-Aberdeen           2.93m   NWI   9-07.50     95
  8 McKenzie Roberts          97 08-29-Flyers,Omaha,      2.84m   NWI   9-04.00     81
  9 Chelsey Christensen       98 08-52-Dak Unatt          2.82m   NWI   9-03.00     78
 
Event 216  Pentathlon: #5 800 Meter Run Midget Girls Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Madisyn Waage             97 08-52-Aberdeen         2:51.05     453
  2 Tessa Kimbler             98 08-52-Aberdeen         3:12.26     260
  3 Molly Cline               98 08-40-Westside,West    3:13.73     248
  4 McKenzie Roberts          97 08-29-Flyers,Omaha,    3:13.76     248
  5 Emilee Shostrom           97 08-29-Jets,Weeping     3:16.88     224
  6 Erika Vallier             97 08-20-Wisc Unatt       3:19.37     206
  7 Kathleen Medill           98 08-29-Jets,Lincoln,    3:24.06     174
  8 Maddie Mingo              98 08-29-Racers,Omaha,    3:24.31     172
  9 Chelsey Christensen       98 08-52-Dak Unatt        3:26.44     159
 
Event 250  100 Meter Dash Midget Boys
========================================================================
Top 8 Advance by Time
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Fonta Whitfield-Jones     97 08-29-Jaguars,Omaha      12.75q  0.6  1 
  2 Maurice Simpson           97 08-20-Congress           12.92q  2.2  2 
  3 Anthony Sanders           97 08-29-Warriors,Omah      13.18q  0.6  1 
  4 Tyler Blanchard           97 08-30-Minn Elite,Mi      13.51q  2.2  2 
  5 Jared Prince              97 08-29-Jaguars,Omaha      13.61q  2.2  2 
  6 Malik Zollicoffer         97 08-29-Jaguars,Omaha      13.64q  0.6  1 
  7 Bryant Brown              98 08-20-Silver Spr         13.85q  0.6  1 
  8 Jeremy Brown              97 08-20-Silver Spr         13.87q  2.2  2 
  9 Leland Kaser              98 08-40-Des Moines         14.20   0.6  1 
 10 Terrell Beam              97 08-40-Iowa Unatt,Wa      14.28   0.6  1 
 11 Dashay Moore              98 08-20-Silver Spr         14.35   2.2  2 
 12 Jackson Breen             98 08-40-Ames,Ames          14.53   2.2  2 
 
Event 250  100 Meter Dash Midget Boys
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Maurice Simpson           97 08-20-Congress           12.52   0.6 
  2 Fonta Whitfield-Jones     97 08-29-Jaguars,Omaha      12.60   0.6 
  3 Anthony Sanders           97 08-29-Warriors,Omah      13.14   0.6 
  4 Tyler Blanchard           97 08-30-Minn Elite,Mi      13.53   0.6 
  5 Jared Prince              97 08-29-Jaguars,Omaha      13.72   0.6 
  6 Bryant Brown              98 08-20-Silver Spr         13.82   0.6 
  7 Jeremy Brown              97 08-20-Silver Spr         13.98   0.6 
  8 Malik Zollicoffer         97 08-29-Jaguars,Omaha      13.98   0.6 
 
Event 251  200 Meter Dash Midget Boys
========================================================================
Top 8 Advance by Time
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Fonta Whitfield-Jones     97 08-29-Jaguars,Omaha      25.41q  1.2  2 
  2 Maurice Simpson           97 08-20-Congress           25.42q  1.2  2 
  3 Joe Gorsche               97 08-40-Track Iowa         26.09q  0.2  1 
  4 Anthony Sanders           97 08-29-Warriors,Omah      27.48q  0.2  1 
  5 Mitch Grosserode          97 08-29-Lytc,Lincoln,      27.49q  0.2  1 
  6 Austin Bormann            97 08-52-Dak Unatt          27.68q  1.2  2 
  7 Tyler Blanchard           97 08-30-Minn Elite,Mi      28.25q  1.2  2 
  8 Monte' McGary             98 08-29-Jaguars,Omaha      28.44q  0.2  1 
  9 Jeremy Brown              97 08-20-Silver Spr         28.50   0.2  1 
 10 Jared Prince              97 08-29-Jaguars,Omaha      29.00   0.2  1 
 11 Bryant Brown              98 08-20-Silver Spr         29.83   1.2  2 
 12 Joe Schmitt               97 08-40-Westside,Urba      30.23   1.2  2 
 13 Terrell Beam              97 08-40-Iowa Unatt,Wa      31.34   0.2  1 
 14 Lashay Moore              98 08-20-Silver Spr         34.04   1.2  2 
 15 Dashay Moore              98 08-20-Silver Spr         34.04   1.2  2 
 
Event 251  200 Meter Dash Midget Boys
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Joe Gorsche               97 08-40-Track Iowa         25.30   0.8 
  2 Maurice Simpson           97 08-20-Congress           25.54   0.8 
  3 Fonta Whitfield-Jones     97 08-29-Jaguars,Omaha      26.36   0.8 
  4 Mitch Grosserode          97 08-29-Lytc,Lincoln,      27.48   0.8 
  5 Anthony Sanders           97 08-29-Warriors,Omah      27.75   0.8 
  6 Austin Bormann            97 08-52-Dak Unatt          28.03   0.8 
  7 Monte' McGary             98 08-29-Jaguars,Omaha      28.21   0.8 
  8 Tyler Blanchard           97 08-30-Minn Elite,Mi      28.26   0.8 
 
Event 252  400 Meter Dash Midget Boys
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Joe Gorsche               97 08-40-Track Iowa         56.96   2 
  2 Mitch Grosserode          97 08-29-Lytc,Lincoln,    1:02.20   2 
  3 Austin Bormann            97 08-52-Dak Unatt        1:02.40   2 
  4 Jared Bubak               97 08-29-Lytc,Lincoln,    1:02.61   1 
  5 Trystn Ducker             97 08-29-Breeze,Bellev    1:03.46   2 
  6 Monte' McGary             98 08-29-Jaguars,Omaha    1:04.74   2 
  7 Mitchell Dickerson        97 08-30-Minn Elite,Mi    1:05.21   2 
  8 Miles Whitlow             97 08-29-Breeze,Bellev    1:05.56   2 
  9 Bo Cherry                 97 08-30-Eden Prair,Ch    1:06.57   1 
 10 Kyle Kato                 97 08-40-Westside,West    1:10.17   1 
 11 Camron Howlingwolf        98 08-52-Dak Unatt        1:10.80   1 
 12 Justice Young             98 08-40-Des Moines,De    1:11.49   1 
 13 Gabriel Richey            97 08-40-Iowa Unatt,Pa    1:12.28   1 
 
Event 253  800 Meter Run Midget Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Joe Gorsche               97 08-40-Track Iowa       2:15.31  
  2 Mitch Grosserode          97 08-29-Lytc,Lincoln,    2:22.26  
  3 Mitchell Dickerson        97 08-30-Minn Elite,Mi    2:25.70  
  4 Zach Jackson              97 08-29-Kearney,Kearn    2:35.46  
  5 Bo Cherry                 97 08-30-Eden Prair,Ch    2:35.49  
  6 Brandon Abboud            97 08-29-Flyers,Omaha,    2:35.80  
  7 Dayne Keiner              98 08-20-Madison E        2:36.54  
  8 Camron Howlingwolf        98 08-52-Dak Unatt        2:40.44  
  9 Brady Mulnix              97 08-29-Racers,Omaha,    2:41.56  
 10 Cedrick Henderson-Smith   98 08-29-Jaguars,Omaha    2:43.01  
 11 Andrew Hubbad             98 08-40-Westside,Urba    2:43.47  
 
Event 254  1500 Meter Run Midget Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Justin Liedke             98 08-29-Flyers,Papill    4:44.41  
  2 Thomas Pollard            97 08-40-Ames,Ames        4:51.75  
  3 William Simons            97 08-20-Merton           5:05.48  
  4 Evan Johnson              98 08-29-Lytc,Lincoln,    5:06.01  
  5 Jebben Keyes              97 08-52-Dak Unatt        5:13.13  
  6 Drew Renner               97 08-20-Merton           5:14.94  
  7 Patrick Witt              97 08-52-Dak Unatt        5:18.02  
  8 Brandon Abboud            97 08-29-Flyers,Omaha,    5:24.07  
  9 Tysen VanDraska           97 08-40-Cedar Rapi,Sw    5:29.25  
 10 Zach Jackson              97 08-29-Kearney,Kearn    5:29.25  
 11 Riley Boyce               97 08-20-Madison E        5:32.85  
 12 Camron Howlingwolf        98 08-52-Dak Unatt        5:40.75  
 13 Andrew Hubbad             98 08-40-Westside,Urba    5:44.34  
 14 Josh Waltman              97 08-40-Westside,West    5:52.43  
 15 Ethan Novacek             97 08-29-Racers,Omaha,    6:03.80  
 
Event 255  3000 Meter Run Midget Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Justin Liedke             98 08-29-Flyers,Papill   10:07.89  
  2 Thomas Pollard            97 08-40-Ames,Ames       10:36.64  
  3 Evan Johnson              98 08-29-Lytc,Lincoln,   10:58.56  
  4 Drew Renner               97 08-20-Merton          11:03.70  
  5 William Simons            97 08-20-Merton          11:06.79  
  6 Hayden Johnston           97 08-20-Madison W       11:18.07  
  7 Jebben Keyes              97 08-52-Dak Unatt       11:24.96  
  8 Brandon Abboud            97 08-29-Flyers,Omaha,   11:36.65  
  9 Luke Hummell              97 08-40-Cedar Rapi      11:39.99  
 10 Riley Boyce               97 08-20-Madison E       13:46.62  
 
Event 256  1500 Meter Race Walk Midget Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Gabriel McAndrews         97 08-29-Flyers,Ralsto    9:30.31  
  2 Andy Vasquez              98 08-29-Flyers,Omaha,   10:55.41  
 
Event 257  80 Meter Hurdles Midget Boys
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Gabriel Richey            97 08-40-Iowa Unatt,Pa      14.89   0.7 
  2 Tate Pringle              97 08-29-Elite,Omaha,       15.26   0.7 
  3 Drew Gilliland            98 08-29-Lizards,Scott      15.41   0.7 
  4 Jon Regnier               97 08-29-Flyers,Omaha,      15.82   0.7 
  5 Robert Wright III         97 08-29-Wings,Omaha,       15.88   0.7 
  6 Gabe Swanson              98 08-29-Jets,Lincoln,      16.52   0.7 
  7 Matthew Shuka             97 08-40-Ames,Ames          17.13   0.7 
  8 Taylor Anthony            98 08-40-Johnston           17.24   0.7 
 
Event 258  4x100 Meter Relay Midget Boys
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 08-29-Boys & Girls Club Jaguar                        53.38  
     1) Jared Prince 97                 2) Azeem Williams 98              
     3) Malik Zollicoffer 97            4) Fonta Whitfield-Jones 97       
  2 08-20-Silver Springs Spartans                         53.55  
     1) Lashay Moore 98                 2) Dashay Moore 98                
     3) Alexander Crawford 97           4) Patrick Dixon 98               
  3 08-29-Bellevue Breeze                                 54.23  
     1) Jeramiah Stovall 97             2) Miles Whitlow 97               
     3) Kenny Ligon 97                  4) Trystn Ducker 97               
  4 08-29-Nebraska Warriors                               56.40  
     1) Justin Williams 97              2) Tija Glass 98                  
     3) Terry Thomas 98                 4) Anthony Sanders 97             
  5 08-40-Westside Track Club                             58.33  
     1) Kyle Kato 97                    2) Andrew Hubbad 98               
     3) Joe Schmitt 97                  4) Trevor Bell 97                 
  6 08-40-Des Moines Area Youth TC                        58.70  
     1) Justice Young 98                2) Grayson Smith 97               
     3) Steven Lewis 97                 4) Isaiah Newsom 97               
 
Event 259  4x400 Meter Relay Midget Boys
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 08-29-Boys & Girls Club Jaguar                      4:37.73  
     1) Monte' McGary 98                2) Grant Martin 97                
     3) Markell Vaughn 97               4) Dylon Hollingsworth 97         
  2 08-29-North Omaha Bengals                           5:01.44  
     1) Owen Rush 98                    2) Johnnie Moore 97               
     3) Richard Jackson 98              4) Tre von Johnson 98             
  3 08-29-Omaha Racers                                  5:06.58  
     1) Quin Tarrence 98                2) Tanner Whitaker 98             
     3) Brady Mulnix 97                 4) Ben Paustain 98                
 
Event 260  4x800 Meter Relay Midget Boys
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 08-29-Boys & Girls Club Jaguar                     11:26.48  
     1) Kupre Mitchell 98               2) DaShawn McGary 98              
     3) Cedrick Henderson-Smith 98      4) Grant Martin 97                
  2 08-29-North Omaha Bengals                          11:34.11  
     1) Owen Rush 98                    2) Johnnie Moore 97               
     3) Richard Jackson 98              4) Casey Carmicheal 98            
  3 08-29-Omaha Racers                                 11:56.90  
     1) Chase Kirkpatrick 98            2) Quin Tarrence 98               
     3) Brady Mulnix 97                 4) Ethan Novacek 97               
 
Event 261  High Jump Midget Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Sam Morris                97 08-29-Jets,Lincoln,      1.45m    4-09.00 
  2 Ethan Ferguson            98 08-29-Fremont,Fremo      1.40m    4-07.00 
  3 Jon Regnier               97 08-29-Flyers,Omaha,      1.35m    4-05.00 
  4 Bo Cherry                 97 08-30-Eden Prair,Ch      1.25m    4-01.25 
  5 Paul Hummell              98 08-40-Cedar Rapi,Ce     J1.25m    4-01.25 
  6 Kyle Johnson              97 08-30-Minn Unatt,Mo      1.20m    3-11.25 
  6 Connor Wolford            97 08-29-Breeze,Bellev      1.20m    3-11.25 
  8 Jackson Breen             98 08-40-Ames,Ames          1.15m    3-09.25 
  9 Teral Lee                 97 08-29-Striders,Omah      1.10m    3-07.25 
 
Event 262  Long Jump Midget Boys
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Austin Bormann            97 08-52-Dak Unatt          4.42m   NWI  14-06.00 
  2 Malik Zollicoffer         97 08-29-Jaguars,Omaha      4.31m   NWI  14-01.75 
  3 Micheal Minor             98 08-29-United,Omaha,      4.27m   NWI  14-00.25 
  4 Tyler Blanchard           97 08-30-Minn Elite,Mi      4.22m   NWI  13-10.25 
  5 Maurice Simpson           97 08-20-Congress           4.17m   NWI  13-08.25 
  6 Dayne Keiner              98 08-20-Madison E          4.03m   NWI  13-02.75 
  7 Matthew Shuka             97 08-40-Ames,Ames          4.00m   NWI  13-01.50 
  8 Joe Schmitt               97 08-40-Westside,Urba      3.84m   NWI  12-07.25 
  9 Kenny Ligon               97 08-29-Breeze,Bellev      3.77m   NWI  12-04.50 
 10 Patrick Dixon             98 08-20-Silver Spr         3.76m   NWI  12-04.00 
 11 Drew Gilliland            98 08-29-Lizards,Scott      3.73m   NWI  12-03.00 
 12 Tysen VanDraska           97 08-40-Cedar Rapi,Sw      3.58m   NWI  11-09.00 
 13 Josh Waltman              97 08-40-Westside,West      3.29m   NWI  10-09.50 
 
Event 263  Shot Put 6 lb. Midget Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Eli Zoucha                98 08-29-West O,Omaha,     11.80m   38-08.75 
  2 Travis Hartwig            97 08-29-Titans,Hastin     10.16m   33-04.00 
  3 Macy Foard                97 08-29-Warriors,Omah      9.21m   30-02.75 
  4 Dylan Rutt                98 08-29-Nebr Unatt,Ha      8.91m   29-02.75 
  5 Josh Schneider            97 08-20-Silver Spr         8.89m   29-02.00 
  6 Xaiver Holley             98 08-40-Mvtc,Davenpor      8.74m   28-08.25 
  7 Shawn McClure             97 08-29-Nebr Unatt,Pa      8.70m   28-06.50 
  8 Adrell Taylor             97 08-29-United,Omaha,      8.51m   27-11.00 
  9 Tyler Goeller             98 08-40-Iowa Unatt,Fa      8.45m   27-08.75 
 
Event 264  Discus Throw 1kg Midget Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Kenton Kobza              97 08-29-Jets,Lincoln,     26.39m      86-07 
  2 Lane Kooiker              97 08-40-Iowa Unatt        24.56m      80-07 
  3 Dylan Rutt                98 08-29-Nebr Unatt,Ha     23.99m      78-08 
  4 Josh Schneider            97 08-20-Silver Spr        22.51m      73-10 
  5 Eli Zoucha                98 08-29-West O,Omaha,     21.98m      72-01 
  6 Macy Foard                97 08-29-Warriors,Omah     21.79m      71-06 
  7 Xaiver Holley             98 08-40-Mvtc,Davenpor     19.97m      65-06 
  8 Samuel Lindgren           98 08-29-Wahoo,Wahoo,      19.75m      64-09 
  9 Tyler Goeller             98 08-40-Iowa Unatt,Fa     18.27m      59-11 
 10 Ethan Ruh                 97 08-29-Flyers,Omaha,     15.49m      50-10 
 
Event 265  Javelin Throw 300g Midget Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Sam Morris                97 08-29-Jets,Lincoln,     35.86m     117-08 
  2 Jaheem Jones              98 08-29-Breeze,Bellev     30.73m     100-10 
  3 Preston Cuddy             98 08-29-Lytc,Lincoln,     30.50m     100-01 
  4 Gabriel McAndrews         97 08-29-Flyers,Ralsto     29.29m      96-01 
  5 Xaiver Holley             98 08-40-Mvtc,Davenpor     29.18m      95-09 
  6 Carson VandeVenter        97 08-40-Westside,West     27.65m      90-08 
  7 Eli Zoucha                98 08-29-West O,Omaha,     24.72m      81-01 
  8 Gabe Swanson              98 08-29-Jets,Lincoln,     24.45m      80-02 
  9 Josh Schneider            97 08-20-Silver Spr        24.41m      80-01 
 10 Josh Waltman              97 08-40-Westside,West     22.72m      74-06 
 11 Tyler Goeller             98 08-40-Iowa Unatt,Fa     18.08m      59-04 
 
Event 266  Pentathlon Midget Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Matt Mulholland           97 08-29-Breeze,Bellev        914  
  2 Shakuan Smith             97 08-29-Striders,Omah        872  
 
Event 266  Pentathlon: #1 80 Meter Hurdles Midget Boys Pentathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Shakuan Smith             97 08-29-Striders,Omah      17.40   NWI    377
  2 Matt Mulholland           97 08-29-Breeze,Bellev      17.79   NWI    341
 
Event 266  Pentathlon: #2 Shot Put Midget Boys Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Shakuan Smith             97 08-29-Striders,Omah      6.63m   21-09.00    286
  2 Matt Mulholland           97 08-29-Breeze,Bellev      6.62m   21-08.75    285
 
Event 266  Pentathlon: #3 High Jump Midget Boys Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Matt Mulholland           97 08-29-Breeze,Bellev      1.10m    3-07.25    131
  2 Shakuan Smith             97 08-29-Striders,Omah      1.00m    3-03.25     81
 
Event 266  Pentathlon: #4 Long Jump Midget Boys Pentathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Shakuan Smith             97 08-29-Striders,Omah      3.25m   NWI  10-08.00     96
  2 Matt Mulholland           97 08-29-Breeze,Bellev      3.00m   NWI   9-10.25     66
 
Event 266  Pentathlon: #5 1500 Meter Run Midget Boys Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Matt Mulholland           97 08-29-Breeze,Bellev    6:52.32      91
  2 Shakuan Smith             97 08-29-Striders,Omah    7:21.39      32
 
Event 300  100 Meter Dash Youth Girls
========================================================================
Top 8 Advance by Time
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Elise Anderson            96 08-30-Minn Elite,Mi      12.75q  0.6  1 
  2 Bianca Davis              95 08-20-Silver Spr         12.89q  0.6  1 
  3 Jacquelyn Bedingham       95 08-30-Northstar,Woo      13.19q -0.5  2 
  4 Jayne Bertieri            96 08-20-Mustangs           13.25q  0.6  1 
  5 Kylie Gokie               95 08-29-Lytc,Lincoln,      13.29q -0.5  2 
  6 Anna Wagemann             95 08-29-Flyers,Omaha,      13.31q  0.6  1 
  7 Denise Dantzler           95 08-29-Warriors,Omah      13.32q -0.5  2 
  8 Kalyn Brannagan           95 08-29-Nebr Unatt,Sh      13.37q -0.5  2 
  9 Hannah Miller             95 08-40-Mvtc,Davenpor      13.40   0.6  1 
 10 Jaylynn Roberts-Lewis     96 08-40-Track Iowa         13.44   0.6  1 
 11 Tylana Whitfield          96 08-29-Jaguars,Omaha      13.46  -0.5  2 
 12 Octavia McGraw            95 08-29-Warriors,Omah      13.78  -0.5  2 
 13 Taloria Stiffin           96 08-30-Minn Elite,Mi      14.01   0.6  1 
 14 Sarah Paskach             95 08-40-Excalibur,Des      14.24  -0.5  2 
 15 Madison Blum              96 08-40-Ames,Ames          14.35  -0.5  2 
 
Event 300  100 Meter Dash Youth Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Elise Anderson            96 08-30-Minn Elite,Mi      12.60   0.8 
  2 Bianca Davis              95 08-20-Silver Spr         12.98   0.8 
  3 Jacquelyn Bedingham       95 08-30-Northstar,Woo      13.04   0.8 
  4 Jayne Bertieri            96 08-20-Mustangs           13.11   0.8 
  5 Kylie Gokie               95 08-29-Lytc,Lincoln,      13.24   0.8 
  6 Anna Wagemann             95 08-29-Flyers,Omaha,      13.31   0.8 
  7 Denise Dantzler           95 08-29-Warriors,Omah      13.39   0.8 
  8 Kalyn Brannagan           95 08-29-Nebr Unatt,Sh      13.95   0.8 
 
Event 301  200 Meter Dash Youth Girls
========================================================================
Top 8 Advance by Time
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Elise Anderson            96 08-30-Minn Elite,Mi      26.04q  0.6  3 
  2 Bianca Davis              95 08-20-Silver Spr         26.61q -0.6  1 
  3 Jaia Howard               95 08-20-Mustangs           26.86q  0.6  3 
  4 Kylie Gokie               95 08-29-Lytc,Lincoln,      27.16q  0.6  3 
  5 Jacquelyn Bedingham       95 08-30-Northstar,Woo      27.34q -0.6  1 
  6 Jayne Bertieri            96 08-20-Mustangs           27.50q  0.6  2 
  7 Tylana Whitfield          96 08-29-Jaguars,Omaha      27.58q  0.6  2 
  8 Jaylynn Roberts-Lewis     96 08-40-Track Iowa         27.64q  0.6  2 
  9 Alissa Elwing             95 08-20-Congress,Milw      27.69  -0.6  1 
 10 Octavia McGraw            95 08-29-Warriors,Omah      27.74   0.6  2 
 11 Hannah Miller             95 08-40-Mvtc,Davenpor      27.85  -0.6  1 
 12 Carson Jarrard            96 08-40-Iowa Unatt,Fo      27.88   0.6  3 
 13 Daesha Turnbo             95 08-29-Jaguars,Omaha      28.05  -0.6  1 
 14 Madison Burger            95 08-29-Nebr Unatt,Co      28.17   0.6  3 
 15 Sarah Paskach             95 08-40-Excalibur,Des      28.46   0.6  3 
 16 Madison Hay               95 08-52-Dak Unatt          28.82  -0.6  1 
 17 Taloria Stiffin           96 08-30-Minn Elite,Mi      29.24   0.6  2 
 
Event 301  200 Meter Dash Youth Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Elise Anderson            96 08-30-Minn Elite,Mi      26.04   1.4 
  2 Jaia Howard               95 08-20-Mustangs           26.67   1.4 
  3 Jacquelyn Bedingham       95 08-30-Northstar,Woo      27.28   1.4 
  4 Bianca Davis              95 08-20-Silver Spr         27.39   1.4 
  5 Jaylynn Roberts-Lewis     96 08-40-Track Iowa         27.49   1.4 
  6 Jayne Bertieri            96 08-20-Mustangs           27.55   1.4 
  7 Tylana Whitfield          96 08-29-Jaguars,Omaha      27.85   1.4 
 
Event 302  400 Meter Dash Youth Girls
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Macy Woitzel              95 08-29-Racers,Omaha,    1:00.28   3 
  2 Elise Anderson            96 08-30-Minn Elite,Mi    1:00.83   3 
  3 Amber Williams            95 08-20-Mustangs         1:02.34   3 
  4 Lexi Weisbeck             96 08-52-Aberdeen         1:02.35   2 
  5 Jaia Howard               95 08-20-Mustangs         1:02.53   3 
  6 Carson Jarrard            96 08-40-Iowa Unatt,Fo    1:03.70   3 
  7 A'Leea Smith              95 08-29-Jaguars,Omaha    1:04.32   3 
  8 Ashley Sternhagen         95 08-20-Madison E        1:04.35   3 
  9 Kaija Crowe               95 08-30-Minn Unatt,Pr    1:04.56   2 
 10 Sydney Johnson            96 08-52-Aberdeen         1:06.38   2 
 11 Madison Foust             95 08-40-Westside,Cliv    1:06.48   2 
 12 Rebecca O'Hotto           96 08-30-Minn Unatt       1:07.09   2 
 13 Angela Davis              95 08-40-Excalibur,Alt    1:07.57   2 
 14 Claire Turner             96 08-40-Excalibur        1:10.39   2 
 15 Kaleigha MacDougall       96 08-40-Westside,West    1:14.12   2 
 
Event 303  800 Meter Run Youth Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Melissa Shepherd          95 08-40-Westside,West    2:21.70  
  2 Sydney Waterman           96 08-52-Aberdeen         2:27.17  
  3 Jacquelyn Dam             96 08-29-Nebr Unatt,Ar    2:27.22  
  4 Michaela Randall          95 08-29-Flyers,Omaha,    2:29.06  
  5 Jenny Luksan              95 08-40-Excalibur        2:29.50  
  6 Grace Stiansen            95 08-29-Breeze,Bellev    2:29.53  
  7 Christina Monson          95 08-30-Minn Unatt       2:33.15  
  8 Sydney Johnson            96 08-52-Aberdeen         2:33.98  
  9 Alantris West             95 08-20-Congress,Milw    2:34.30  
 10 Shae Spady                96 08-29-Flyers,Omaha,    2:34.71  
 11 Katie Volk                96 08-52-Aberdeen         2:35.29  
 12 Jackie Dubnicka           96 08-20-Merton           2:35.61  
 13 Taylor Pavich             96 08-29-Flyers,Omaha,    2:35.62  
 14 Rebecca O'Hotto           96 08-30-Minn Unatt       2:35.64  
 15 Abigail Vaughan           96 08-40-Excalibur        2:36.74  
 16 Angela Davis              95 08-40-Excalibur,Alt    2:42.10  
 
Event 304  1500 Meter Run Youth Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Rebekah Topham            96 08-29-Flyers,Griswo    4:57.47  
  2 Christina Monson          95 08-30-Minn Unatt       4:59.42  
  3 Jenny Luksan              95 08-40-Excalibur        5:05.25  
  4 Shae Spady                96 08-29-Flyers,Omaha,    5:09.02  
  5 C.C. Hughes               95 08-40-Excalibur        5:10.89  
  6 Melissa Shepherd          95 08-40-Westside,West    5:12.61  
  7 Morghan Waage             96 08-52-Aberdeen         5:15.76  
  8 Jacquelyn Dam             96 08-29-Nebr Unatt,Ar    5:17.94  
  9 Abigail Vaughan           96 08-40-Excalibur        5:19.73  
 10 Grace Stiansen            95 08-29-Breeze,Bellev    5:20.50  
 11 Jackie Dubnicka           96 08-20-Merton           5:21.20  
 12 Katie Volk                96 08-52-Aberdeen         5:25.38  
 
Event 305  3000 Meter Run Youth Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Rebekah Topham            96 08-29-Flyers,Griswo   10:36.29  
  2 Christina Monson          95 08-30-Minn Unatt      10:39.98  
  3 Jenny Luksan              95 08-40-Excalibur       10:58.15  
  4 Shae Spady                96 08-29-Flyers,Omaha,   11:16.11  
  5 Abigail Vaughan           96 08-40-Excalibur       11:25.55  
  6 Morghan Waage             96 08-52-Aberdeen        11:30.23  
  7 Angela Davis              95 08-40-Excalibur,Alt   12:25.82  
 -- Jacquelyn Dam             96 08-29-Nebr Unatt,Ar        DNF  
 
Event 307  100 Meter Hurdles Youth Girls
========================================================================
Top 8 Advance by Time
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Kalyn Brannagan           95 08-29-Nebr Unatt,Sh      15.49q  0.7  1 
  2 Chloe Matthews            95 08-40-Westside,West      15.88q  0.7  1 
  3 Shaina Burns              96 08-30-Minn Unatt,Pr      16.55q  0.8  2 
  4 Madison Hay               95 08-52-Dak Unatt          17.40q  0.8  2 
  5 Carson Jarrard            96 08-40-Iowa Unatt,Fo      17.47q  0.8  2 
  6 Stephanie Ahrens          95 08-29-Lytc,Lincoln,      17.69q  0.7  1 
  7 Jaidin Ross               95 08-29-Jaguars,Omaha      17.74q  0.7  1 
  8 Lasha Goodwin             96 08-29-Warriors,Omah      19.44q  0.7  1 
  9 Sydney Cline              96 08-40-Westside,West      19.53   0.7  1 
 10 Yamit Nachmias            96 08-30-Minn Elite,Mi      20.58   0.8  2 
 
Event 307  100 Meter Hurdles Youth Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Kalyn Brannagan           95 08-29-Nebr Unatt,Sh      15.40   NWI 
  2 Shaina Burns              96 08-30-Minn Unatt,Pr      16.29   NWI 
  3 Chloe Matthews            95 08-40-Westside,West      16.50   NWI 
  4 Carson Jarrard            96 08-40-Iowa Unatt,Fo      16.88   NWI 
  5 Jaidin Ross               95 08-29-Jaguars,Omaha      17.30   NWI 
  6 Stephanie Ahrens          95 08-29-Lytc,Lincoln,      17.67   NWI 
  7 Madison Hay               95 08-52-Dak Unatt          17.76   NWI 
  8 Lasha Goodwin             96 08-29-Warriors,Omah      19.05   NWI 
 
Event 308  200 Meter Hurdles Youth Girls
========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Chloe Matthews            95 08-40-Westside,West      29.97   0.7  2 
  2 Madison Hay               95 08-52-Dak Unatt          30.81   0.7  2 
  3 Shaina Burns              96 08-30-Minn Unatt,Pr      30.88   0.7  2 
  4 Madison Blum              96 08-40-Ames,Ames          31.56   0.8  1 
  5 Lasha Goodwin             96 08-29-Warriors,Omah      32.00   0.8  1 
  6 Jaidin Ross               95 08-29-Jaguars,Omaha      32.31   0.7  2 
  7 Michaela Randall          95 08-29-Flyers,Omaha,      32.33   0.7  2 
  8 Taylor Gibbons            96 08-40-Ames,Ames          33.39   0.8  1 
  9 Yamit Nachmias            96 08-30-Minn Elite,Mi      33.48   0.8  1 
 10 Sydney Cline              96 08-40-Westside,West      36.08   0.7  2 
 
Event 309  4x100 Meter Relay Youth Girls
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 08-20-Silver Springs Spartans                         50.46  
     1) Victoria Millet 95              2) Tiersa Harrington 95           
     3) Bianca Davis 95                 4) Alina Allen 95                 
  2 08-29-Nebraska Warriors                               52.10  
     1) Taylor Shelton 96               2) Denise Dantzler 95             
     3) Lasha Goodwin 96                4) Octavia McGraw 95              
  3 08-29-Boys & Girls Club Jaguar                        52.98  
     1) Chelsea Cotton 96               2) Jaidin Ross 95                 
     3) Tylana Whitfield 96             4) Daesha Turnbo 95               
  4 08-20-Congress Track Club                             54.07  
     1) Alissa Elwing 95                2) De'ja Hentz 95                 
     3) Cheyenne McGlaston 96           4) Alantris West 95               
  5 08-30-Track Minnesota Elite                           54.74  
     1) Sierra Saulsberry 95            2) Taloria Stiffin 96             
     3) Niara Hill 96                   4) Elise Anderson 96              
  6 08-52-Aberdeen Area Running                           58.48  
     1) Sydney Johnson 96               2) McCamey Kimbler 96             
     3) Morghan Waage 96                4) Sydney Waterman 96             
  7 08-40-Westside Track Club                             58.85  
     1) Chloe Haynes 96                 2) Kaleigha MacDougall 96         
     3) Ashley Joos 96                  4) Lilian Sanchez 95              
 
Event 310  4x400 Meter Relay Youth Girls
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 08-29-Boys & Girls Club Jaguar                      4:16.85  
     1) Jaidin Ross 95                  2) A'Leea Smith 95                
     3) Daesha Turnbo 95                4) Tylana Whitfield 96            
  2 08-29-Cornhusker Flyers                             4:18.46  
     1) Taylor Pavich 96                2) Madeleine Randall 95           
     3) Michaela Randall 95             4) Anna Wagemann 95               
  3 08-29-Omaha Racers                                  4:21.28  
     1) Sydny Harris 96                 2) Reilly Meyer 95                
     3) Cece Ohme 95                    4) Macy Woitzel 95                
  4 08-52-Aberdeen Area Running                         4:29.29  
     1) Sydney Johnson 96               2) McCamey Kimbler 96             
     3) Katie Volk 96                   4) Lexi Weisbeck 96               
  5 08-20-Congress Track Club                           4:31.40  
     1) Alissa Elwing 95                2) De'ja Hentz 95                 
     3) Alantris West 95                4) Antonese Newkirk 96            
  6 08-29-North Omaha Bengals                           4:53.68  
     1) Chandelea Jones 96              2) Alysia Cistrunk 96             
     3) Brianna Mills 96                4) Lacheller Washington 96        
 
Event 311  4x800 Meter Relay Youth Girls
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 08-52-Aberdeen Area Running                        10:13.34  
     1) Sydney Johnson 96               2) McCamey Kimbler 96             
     3) Morghan Waage 96                4) Sydney Waterman 96             
  2 08-40-Central Iowa Excalibur                       10:30.30  
     1) Jenny Luksan 95                 2) Abigail Vaughan 96             
     3) C.C. Hughes 95                  4) Angela Davis 95                
 -- 08-29-Cornhusker Flyers                                  DQ  
     1) Taylor Pavich 96                2) Madeleine Randall 95           
     3) Shae Spady 96                   4) Rebekah Topham 96              
 
Event 312  High Jump Youth Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Kira Larson               95 08-52-Nodak,ND, ND       1.65m    5-05.00 
  2 Shaina Burns              96 08-30-Minn Unatt,Pr      1.55m    5-01.00 
  3 Madison Foust             95 08-40-Westside,Cliv      1.50m    4-11.00 
  4 Delaney FitzPatrick       95 08-20-Thunderbir         1.45m    4-09.00 
  5 Kendra Coslor             95 08-29-Kearney,Kearn      1.40m    4-07.00 
  5 Colette Christensen       96 08-52-Dak Unatt          1.40m    4-07.00 
  7 Madeline Bishop           96 08-29-Breeze,Bellev      1.35m    4-05.00 
  7 Stephanie Ahrens          95 08-29-Lytc,Lincoln,      1.35m    4-05.00 
  9 McCamey Kimbler           96 08-52-Aberdeen           1.25m    4-01.25 
 10 Sydney Cline              96 08-40-Westside,West      1.15m    3-09.25 
 11 Megan Baysinger           96 08-40-Westside,West      1.10m    3-07.25 
 
Event 313  Pole Vault Youth Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Andrea Anderson           96 08-29-Flyers,Omaha,      1.75m    5-08.75 
 
Event 314  Long Jump Youth Girls
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Anna Wagemann             95 08-29-Flyers,Omaha,      4.73m   NWI  15-06.25 
  2 Taloria Stiffin           96 08-30-Minn Elite,Mi      4.65m   NWI  15-03.25 
  3 Kali Schwenke             96 08-29-Lytc,Lincoln,      4.53m   NWI  14-10.50 
  4 Tianna Jenks-Fulton       96 08-30-Minn Unatt,Sa      4.48m   NWI  14-08.50 
  5 Shaina Burns              96 08-30-Minn Unatt,Pr      4.39m   NWI  14-05.00 
  6 Carson Jarrard            96 08-40-Iowa Unatt,Fo      4.37m   NWI  14-04.00 
  7 Colette Christensen       96 08-52-Dak Unatt          4.29m   NWI  14-01.00 
  8 Kendra Coslor             95 08-29-Kearney,Kearn      4.25m   NWI  13-11.50 
  9 Jaylynn Roberts-Lewis     96 08-40-Track Iowa         4.15m   NWI  13-07.50 
 10 Octavia McGraw            95 08-29-Warriors,Omah      4.14m   NWI  13-07.00 
 11 Kaija Crowe               95 08-30-Minn Unatt,Pr      4.10m   NWI  13-05.50 
 12 Hannah Miller             95 08-40-Mvtc,Davenpor      3.99m   NWI  13-01.25 
 13 Madison Hay               95 08-52-Dak Unatt          3.97m   NWI  13-00.25 
 14 Bridget Amoako            95 08-30-Minn Elite,Mi      3.75m   NWI  12-03.75 
 15 Cheyenne McGlaston        96 08-20-Congress           3.45m   NWI  11-04.00 
 16 De'ja Hentz               95 08-20-Congress           3.39m   NWI  11-01.50 
 
Event 315  Triple Jump Youth Girls
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Kali Schwenke             96 08-29-Lytc,Lincoln,      9.84m   NWI  32-03.50 
  2 Ashley Sternhagen         95 08-20-Madison E          9.67m   NWI  31-08.75 
  3 Colette Christensen       96 08-52-Dak Unatt          9.62m   NWI  31-06.75 
  4 Niara Hill                96 08-30-Minn Elite,Mi      9.29m   NWI  30-05.75 
  5 Denise Dantzler           95 08-29-Warriors,Omah      9.27m   NWI  30-05.00 
  6 Delaney FitzPatrick       95 08-20-Thunderbir         9.17m   NWI  30-01.00 
  7 Aisha Yapp                95 08-29-Breeze,Omaha,      9.16m   NWI  30-00.75 
  8 Bridget Amoako            95 08-30-Minn Elite,Mi      8.97m   NWI  29-05.25 
  9 Kylee Vaske               96 08-29-Racers,Elkhor      8.82m   NWI  28-11.25 
 10 Taylor Gibbons            96 08-40-Ames,Ames          8.80m   NWI  28-10.50 
 
Event 316  Shot Put 6 lb. Youth Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Kennedy Blahnik           96 08-20-Wisc Unatt        15.03m   49-03.75 
  2 Aaliyah Pete              95 08-29-Racers,Omaha,     12.73m   41-09.25 
  3 Megan Boatman             95 08-29-Titans,Juniat     11.08m   36-04.25 
  4 Rachel Griffin            95 08-40-Iowa Unatt,El      9.70m   31-10.00 
  5 Emma Wortman              96 08-40-Iowa Unatt,Io      9.48m   31-01.25 
  6 Cheryl Young              96 08-40-Westside,West      9.41m   30-10.50 
  7 Morgan Bath               96 08-29-Jets,Lincoln,      9.34m   30-07.75 
  8 Caprisha Robinson         95 08-40-Des Moines         8.51m   27-11.00 
  9 Lilian Sanchez            95 08-40-Westside,West      8.49m   27-10.25 
 10 Annastajia Stallworth     95 08-20-Mustangs           8.13m   26-08.25 
 11 Alexis Duruji             95 08-30-Minn Elite,Mi      8.02m   26-03.75 
 12 Ariel Rogers              96 08-40-Westside,West      7.09m   23-03.25 
 
Event 317  Discus Throw 1kg Youth Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Kennedy Blahnik           96 08-20-Wisc Unatt        36.52m     119-10 
  2 Megan Boatman             95 08-29-Titans,Juniat     30.41m      99-09 
  3 Aaliyah Pete              95 08-29-Racers,Omaha,     27.08m      88-10 
  4 Lizzie Virgl              96 08-29-Wahoo,Wahoo,      24.91m      81-09 
  5 Morgan Bath               96 08-29-Jets,Lincoln,     21.81m      71-07 
  6 Rachel Griffin            95 08-40-Iowa Unatt,El     21.65m      71-00 
  7 Emma Wortman              96 08-40-Iowa Unatt,Io     17.91m      58-09 
  8 Alexis Duruji             95 08-30-Minn Elite,Mi     16.71m      54-10 
  9 Caprisha Robinson         95 08-40-Des Moines        14.46m      47-05 
 
Event 318  Javelin Throw 600g Youth Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Kylie Gokie               95 08-29-Lytc,Lincoln,     28.58m      93-09 
  2 Morgan Liedke             95 08-29-Flyers,Papill     27.79m      91-02 
  3 Delaney FitzPatrick       95 08-20-Thunderbir        26.25m      86-01 
  4 Lilian Sanchez            95 08-40-Westside,West     20.81m      68-03 
  5 Cheryl Young              96 08-40-Westside,West     19.75m      64-09 
  6 Serenity McAndrews        95 08-29-Nebr Unatt,Ra     18.59m      61-00 
  7 Sarah Paskach             95 08-40-Excalibur,Des     16.56m      54-04 
  8 Ariel Rogers              96 08-40-Westside,West     12.77m      41-11 
 
Event 319  Pentathlon Youth Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Shaina Burns              96 08-30-Minn Unatt,Pr       2816  
  2 Macy Woitzel              95 08-29-Racers,Omaha,       2442  
  3 Madison Foust             95 08-40-Westside,Cliv       2437  
  4 Ashley Sternhagen         95 08-20-Madison E           2383  
  5 Lexi Weisbeck             96 08-52-Aberdeen            2106  
  6 Colette Christensen       96 08-52-Dak Unatt           1927  
  7 McCamey Kimbler           96 08-52-Aberdeen            1787  
  8 Sydney Waterman           96 08-52-Aberdeen            1751  
  9 Sydney Cline              96 08-40-Westside,West       1554  
 10 Megan Baysinger           96 08-40-Westside,West       1138  
 
Event 319  Pentathlon: #1 100 Meter Hurdles Youth Girls Pentathlon
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Shaina Burns              96 08-30-Minn Unatt,Pr      16.22   NWI  1    688
  2 Ashley Sternhagen         95 08-20-Madison E          17.53   NWI  3    538
  3 Madison Foust             95 08-40-Westside,Cliv      18.04   NWI  3    484
  4 Macy Woitzel              95 08-29-Racers,Omaha,      18.07   NWI  3    481
  5 Colette Christensen       96 08-52-Dak Unatt          18.35   NWI  2    453
  6 Lexi Weisbeck             96 08-52-Aberdeen           19.06   NWI  1    385
  7 Sydney Cline              96 08-40-Westside,West      19.52   NWI  2    343
  8 McCamey Kimbler           96 08-52-Aberdeen           20.05   NWI  1    298
  9 Sydney Waterman           96 08-52-Aberdeen           20.21   NWI  2    285
 10 Megan Baysinger           96 08-40-Westside,West      21.00   NWI  1    225
 
Event 319  Pentathlon: #2 Shot Put Youth Girls Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Shaina Burns              96 08-30-Minn Unatt,Pr     10.15m   33-03.75    539
  2 Macy Woitzel              95 08-29-Racers,Omaha,      8.65m   28-04.50    441
  3 Lexi Weisbeck             96 08-52-Aberdeen           7.70m   25-03.25    380
  3 Madison Foust             95 08-40-Westside,Cliv      7.70m   25-03.25    380
  5 Ashley Sternhagen         95 08-20-Madison E          7.30m   23-11.50    354
  5 McCamey Kimbler           96 08-52-Aberdeen           7.30m   23-11.50    354
  7 Colette Christensen       96 08-52-Dak Unatt          7.00m   22-11.75    335
  8 Sydney Waterman           96 08-52-Aberdeen           6.55m   21-06.00    306
  9 Megan Baysinger           96 08-40-Westside,West      6.50m   21-04.00    303
 10 Sydney Cline              96 08-40-Westside,West      5.95m   19-06.25    268
 
Event 319  Pentathlon: #3 High Jump Youth Girls Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Shaina Burns              96 08-30-Minn Unatt,Pr      1.55m    5-01.00    678
  2 Madison Foust             95 08-40-Westside,Cliv      1.50m    4-11.00    621
  3 Macy Woitzel              95 08-29-Racers,Omaha,      1.40m    4-07.00    512
  4 Ashley Sternhagen         95 08-20-Madison E          1.35m    4-05.00    460
  4 McCamey Kimbler           96 08-52-Aberdeen           1.35m    4-05.00    460
  4 Colette Christensen       96 08-52-Dak Unatt          1.35m    4-05.00    460
  7 Lexi Weisbeck             96 08-52-Aberdeen           1.30m    4-03.25    409
  8 Sydney Cline              96 08-40-Westside,West      1.25m    4-01.25    359
  9 Megan Baysinger           96 08-40-Westside,West      1.15m    3-09.25    266
 10 Sydney Waterman           96 08-52-Aberdeen           1.10m    3-07.25    222
 
Event 319  Pentathlon: #4 Long Jump Youth Girls Pentathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Ashley Sternhagen         95 08-20-Madison E          4.56m   NWI  14-11.50    443
  2 Shaina Burns              96 08-30-Minn Unatt,Pr      4.37m   NWI  14-04.00    396
  3 Madison Foust             95 08-40-Westside,Cliv      4.28m   NWI  14-00.50    374
  4 Macy Woitzel              95 08-29-Racers,Omaha,      4.26m   NWI  13-11.75    369
  5 Colette Christensen       96 08-52-Dak Unatt          4.11m   NWI  13-06.00    333
  6 Sydney Cline              96 08-40-Westside,West      3.93m   NWI  12-10.75    292
  7 Sydney Waterman           96 08-52-Aberdeen           3.82m   NWI  12-06.50    267
  8 McCamey Kimbler           96 08-52-Aberdeen           3.80m   NWI  12-05.75    263
  9 Lexi Weisbeck             96 08-52-Aberdeen           3.79m   NWI  12-05.25    261
 10 Megan Baysinger           96 08-40-Westside,West      3.07m   NWI  10-01.00    119
 
Event 319  Pentathlon: #5 800 Meter Run Youth Girls Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Sydney Waterman           96 08-52-Aberdeen         2:31.72     671
  2 Lexi Weisbeck             96 08-52-Aberdeen         2:31.77     671
  3 Macy Woitzel              95 08-29-Racers,Omaha,    2:34.37     639
  4 Ashley Sternhagen         95 08-20-Madison E        2:38.70     588
  5 Madison Foust             95 08-40-Westside,Cliv    2:39.51     578
  6 Shaina Burns              96 08-30-Minn Unatt,Pr    2:45.21     515
  7 McCamey Kimbler           96 08-52-Aberdeen         2:55.08     412
  8 Colette Christensen       96 08-52-Dak Unatt        3:02.04     346
  9 Sydney Cline              96 08-40-Westside,West    3:08.34     292
 10 Megan Baysinger           96 08-40-Westside,West    3:16.83     225
 
Event 350  100 Meter Dash Youth Boys
========================================================================
Top 8 Advance by Time
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Darian Trout-Brown        96 08-29-Elite,Omaha,       11.77q  1.0  2 
  2 Kenzo Cotton              96 08-29-Nebr Unatt,La      11.93q  2.1  3 
  3 Selwyn Kelly              95 08-20-Congress           11.94q  1.2  1 
  4 Luke Worden               95 08-29-Lizards,Scott      12.23q  1.0  2 
  5 Marquette Dixon           96 08-29-Wings,Omaha,       12.25q  1.0  2 
  6 Erick King                96 08-29-Warriors,Omah      12.26q  1.2  1 
  7 James Scott-Jenkins       96 08-29-Jaguars,Omaha      12.31q  1.0  2 
  8 Shon Whitfield            96 08-20-Congress           12.31q  1.2  1 
  9 Kevin Driscoll            96 08-20-Wisc Unatt         12.39   2.1  3 
 10 Scott Andrew              95 08-40-Westside,Cliv      12.70   1.0  2 
 11 Colten Sprenger           95 08-20-Wisc Unatt         12.70   1.2  1 
 12 Yashasvi Manektala        95 08-40-Westside,West      12.70   1.2  1 
 13 Sha'Ron Sims              95 08-20-Congress,Milw      12.73   1.2  1 
 14 Jake Gourley              96 08-30-Minn Unatt,Ea      12.80   2.1  3 
 15 Quinn Lafrentz            95 08-40-Iowa Unatt,Ur      13.07   2.1  3 
 16 Teyrione Harrell          96 08-30-Hosp House         13.27   1.0  2 
 -- DaKarai Jackman           96 08-40-Excalibur             DQ   1.0  2 
 
Event 350  100 Meter Dash Youth Boys
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Kenzo Cotton              96 08-29-Nebr Unatt,La      11.75   0.8 
  2 Darian Trout-Brown        96 08-29-Elite,Omaha,       11.85   0.8 
  3 Selwyn Kelly              95 08-20-Congress           11.94   0.8 
  4 Luke Worden               95 08-29-Lizards,Scott      12.10   0.8 
  5 Erick King                96 08-29-Warriors,Omah      12.12   0.8 
  6 Marquette Dixon           96 08-29-Wings,Omaha,       12.16   0.8 
  7 Shon Whitfield            96 08-20-Congress           12.19   0.8 
  8 James Scott-Jenkins       96 08-29-Jaguars,Omaha      12.20   0.8 
 
Event 351  200 Meter Dash Youth Boys
========================================================================
Top 8 Advance by Time
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Kenzo Cotton              96 08-29-Nebr Unatt,La      24.20q  2.4  2 
  2 Darian Trout-Brown        96 08-29-Elite,Omaha,       24.51q  5.8  1 
  3 Cameron Pugh              95 08-40-Mvtc,Davenpor      24.79q  2.4  2 
  4 Luke Worden               95 08-29-Lizards,Scott      24.97q  5.8  1 
  5 James Scott-Jenkins       96 08-29-Jaguars,Omaha      25.00q  2.4  2 
  6 Justin Rabon              95 08-20-Mustangs           25.25q  5.8  1 
  7 Erick King                96 08-29-Warriors,Omah      25.30q  2.4  2 
  8 Shon Whitfield            96 08-20-Congress           25.43q  2.4  2 
  9 Cody Belding              95 08-20-Higher Gro         25.79   5.8  1 
 10 Sha'Ron Sims              95 08-20-Congress,Milw      25.82   2.4  2 
 11 Yashasvi Manektala        95 08-40-Westside,West      25.89   2.4  2 
 12 Jake Gourley              96 08-30-Minn Unatt,Ea      26.13   5.8  1 
 13 Stephon Moody             95 08-20-Congress,Milw      26.26   5.8  1 
 14 Quinn Lafrentz            95 08-40-Iowa Unatt,Ur      26.73   5.8  1 
 
Event 351  200 Meter Dash Youth Boys
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Darian Trout-Brown        96 08-29-Elite,Omaha,       23.56   1.2 
  2 Kenzo Cotton              96 08-29-Nebr Unatt,La      24.34   1.2 
  3 James Scott-Jenkins       96 08-29-Jaguars,Omaha      24.53   1.2 
  4 Erick King                96 08-29-Warriors,Omah      24.87   1.2 
  5 Cameron Pugh              95 08-40-Mvtc,Davenpor      24.88   1.2 
  6 Justin Rabon              95 08-20-Mustangs           24.99   1.2 
  7 Luke Worden               95 08-29-Lizards,Scott      25.12   1.2 
  8 Shon Whitfield            96 08-20-Congress           25.45   1.2 
 
Event 352  400 Meter Dash Youth Boys
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Selwyn Kelly              95 08-20-Congress           53.53   1 
  2 Kenzo Cotton              96 08-29-Nebr Unatt,La      54.33   1 
  3 Cameron Pugh              95 08-40-Mvtc,Davenpor      54.47   1 
  4 Brennan Witt              95 08-52-Dak Unatt          55.99   1 
  5 Quinn Lafrentz            95 08-40-Iowa Unatt,Ur      56.34   1 
  6 Justin Rabon              95 08-20-Mustangs           56.36   1 
  7 Matthew McGruder          95 08-29-Wings,Omaha,       57.99   1 
  8 Aaron Warren              95 08-30-Minn Elite,Mi      58.17   2 
  9 Cody Belding              95 08-20-Higher Gro         58.36   2 
 10 Kellen Zanders            95 08-40-Excalibur          58.85   2 
 11 Jacob Frodyma             95 08-29-Lytc,Lincoln,      59.64   2 
 12 Amani Richardson          96 08-40-Cedar Rapi         59.70   2 
 13 Tyler Wrice               95 08-29-Breeze,Bellev      59.94   1 
 14 Kale Clay                 95 08-40-Cedar Vall       1:00.61   2 
 15 Teyrione Harrell          96 08-30-Hosp House       1:02.47   2 
 
Event 353  800 Meter Run Youth Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Brennan Witt              95 08-52-Dak Unatt        2:12.79  
  2 Ian Morrison              95 08-29-Racers,Omaha,    2:14.24  
  3 Amani Richardson          96 08-40-Cedar Rapi       2:16.54  
  4 Kellen Zanders            95 08-40-Excalibur        2:18.25  
  5 Coleman Cogswell          95 08-29-Nebr Unatt,Mc    2:19.53  
  6 Mika Kirksey              95 08-29-Jaguars,Omaha    2:19.92  
  7 Nicholas Falcon           96 08-29-Nebr Unatt,Be    2:21.67  
  8 Alexander Hager           96 08-30-Minn Unatt       2:24.79  
  9 Marcuan Cobb              95 08-20-Wisc Runnr       2:26.79  
 10 Jacob Dubnicka            95 08-20-Merton           2:33.18  
 11 Paul Sutter               96 08-29-Lytc,Lincoln,    2:35.49  
 
Event 354  1500 Meter Run Youth Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Ryan McCoy                95 08-20-Wisc Unatt       4:30.64  
  2 Charlie Lawrence          95 08-30-Minn Unatt       4:37.47  
  3 Josh Evans                96 08-40-Cedar Rapi       4:37.83  
  4 Nick Golebiowski          95 08-30-Minn Unatt,St    4:40.78  
  5 Nicholas Falcon           96 08-29-Nebr Unatt,Be    4:45.10  
  6 Reid Shubert              96 08-29-Jets,Lincoln,    5:00.08  
  7 Paul Sutter               96 08-29-Lytc,Lincoln,    5:00.19  
  8 Jacob Dubnicka            95 08-20-Merton           5:02.42  
  9 David Demin               96 08-30-Minn Elite,Mi    5:14.27  
 10 Chance Sauer              95 08-40-Excalibur        5:14.60  
 11 Austin Giitter            95 08-29-Flyers,Omaha,    5:21.33  
 -- Ian Morrison              95 08-29-Racers,Omaha,        DNF  
 
Event 355  3000 Meter Run Youth Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Ryan McCoy                95 08-20-Wisc Unatt       9:43.20  
  2 Charlie Lawrence          95 08-30-Minn Unatt      10:00.82  
  3 Josh Evans                96 08-40-Cedar Rapi      10:01.52  
  4 Nick Golebiowski          95 08-30-Minn Unatt,St   10:02.55  
  5 Nicholas Falcon           96 08-29-Nebr Unatt,Be   10:25.81  
  6 Lucas Keifer              95 08-29-Lytc,Lincoln,   10:31.26  
  7 Reid Shubert              96 08-29-Jets,Lincoln,   10:44.82  
  8 Chance Sauer              95 08-40-Excalibur       11:20.29  
  9 David Demin               96 08-30-Minn Elite,Mi   11:40.08  
 10 Caanan Gassmann           96 08-40-Westside,Des    12:12.51  
 11 Tyler Schwab              96 08-30-Minn Elite,NE   12:35.12  
 
Event 357  100 Meter Hurdles Youth Boys
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Joshua Banderas           95 08-29-Lytc,Lincoln,      14.44   0.6 
  2 Aaron Warren              95 08-30-Minn Elite,Mi      15.89   0.6 
  3 Noah Larrison             96 08-40-Excalibur          16.34   0.6 
  4 Justin Brown              96 08-40-Westside,Urba      17.11   0.6 
  5 Tyson McQuerry            95 08-40-Excalibur          17.16   0.6 
  6 Benjamin Brown            95 08-40-Westside,West      17.86   0.6 
 
Event 358  200 Meter Hurdles Youth Boys
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Joshua Banderas           95 08-29-Lytc,Lincoln,      27.29   0.7 
  2 Brandon Armstrong         95 08-29-Breeze,Bellev      28.80   0.7 
  3 Benjamin Brown            95 08-40-Westside,West      28.88   0.7 
  4 Kellen Zanders            95 08-40-Excalibur          29.31   0.7 
  5 Jacob Melcher             95 08-29-Fremont,Water      30.48   0.7 
  6 Tyson McQuerry            95 08-40-Excalibur          30.95   0.7 
  7 Justin Brown              96 08-40-Westside,Urba      31.46   0.7 
 
Event 359  4x100 Meter Relay Youth Boys
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 08-20-Congress Track Club                             48.13  
     1) Stephon Moody 95                2) Selwyn Kelly 95                
     3) Sha'Ron Sims 95                 4) Shon Whitfield 96              
  2 08-29-Bellevue Breeze                                 49.57  
     1) Tyler Wrice 95                  2) Brandon Armstrong 95           
     3) Clester Johnson 96              4) Michael Cook 96                
  3 08-40-Central Iowa Excalibur                          51.85  
     1) Jack Fritzjunker 95             2) Cameron Williams 96            
     3) DaKarai Jackman 96              4) Tyson McQuerry 95              
 
Event 360  4x400 Meter Relay Youth Boys
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 08-29-North Omaha Bengals                           4:06.86  
     1) Aaron Riley 95                  2) Brian Mills 95                 
     3) Michael Lee 95                  4) Brian Littlejohn 95            
  2 08-40-Central Iowa Excalibur                        4:09.82  
     1) Jack Fritzjunker 95             2) Kellen Zanders 95              
     3) Cameron Williams 96             4) Chance Sauer 95                
 
Event 361  4x800 Meter Relay Youth Boys
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 08-29-North Omaha Bengals                          10:24.75  
     1) Aaron Riley 95                  2) Brian Mills 95                 
     3) Jermaine Suggs 95               4) Michael Lee 95                 
  2 08-29-Cornhusker Flyers                            10:55.59  
     1) Drew Showers 95                 2) Austin Giitter 95              
     3) Jeremy Grundmayer 96            4) Tyler Sanchez 96               
  3 08-40-Westside Track Club                          11:31.14  
     1) Justin Brown 96                 2) Nathan Fulton 96               
     3) Caanan Gassmann 96              4) Colin Skellenger 96            
 
Event 362  High Jump Youth Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Riley Blay                95 08-40-Iowa Unatt,Co      1.85m    6-00.75 
  2 Joshua Banderas           95 08-29-Lytc,Lincoln,      1.80m    5-10.75 
  3 Teyrione Harrell          96 08-30-Hosp House         1.60m    5-03.00 
  4 Cody Belding              95 08-20-Higher Gro         1.50m    4-11.00 
  4 Aaron Warren              95 08-30-Minn Elite,Mi      1.50m    4-11.00 
  6 Luke Webner               96 08-40-Iowa Unatt,Pa      1.40m    4-07.00 
  6 Stephon Moody             95 08-20-Congress,Milw      1.40m    4-07.00 
  8 Jacob Clark               96 08-29-Gothenburg,Br      1.35m    4-05.00 
  8 Jaemal Sullivan           95 08-40-Excalibur          1.35m    4-05.00 
 10 Tyler Sanchez             96 08-29-Flyers,Omaha,      1.30m    4-03.25 
 10 Jacob Melcher             95 08-29-Fremont,Water      1.30m    4-03.25 
 
Event 363  Pole Vault Youth Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Mitchell Valli            95 08-30-Zero Grav,Buf      2.75m    9-00.25 
  2 Michael Scheuermann       95 08-30-Zero Grav          2.60m    8-06.25 
  2 Eli Beachy                96 08-30-Minn Unatt         2.60m    8-06.25 
  4 Andrew Daily              95 08-29-Nebr Unatt,Ho      2.15m    7-00.50 
 
Event 364  Long Jump Youth Boys
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Kevin Driscoll            96 08-20-Wisc Unatt         5.43m   NWI  17-09.75 
  2 Aaron Warren              95 08-30-Minn Elite,Mi      5.39m   NWI  17-08.25 
  3 Yashasvi Manektala        95 08-40-Westside,West      5.26m   NWI  17-03.25 
  4 Colten Sprenger           95 08-20-Wisc Unatt         5.15m   NWI  16-10.75 
  5 Derek Zimmerman           95 08-29-Jets,Omaha, N      5.12m   NWI  16-09.75 
  6 Tyson McQuerry            95 08-40-Excalibur          4.91m   NWI  16-01.50 
  7 Scott Andrew              95 08-40-Westside,Cliv      4.83m   NWI  15-10.25 
  7 Blake Clyce               96 08-20-Madison W          4.83m   NWI  15-10.25 
  9 Cameron Williams          96 08-40-Excalibur          4.81m   NWI  15-09.50 
 10 Cody Belding              95 08-20-Higher Gro         4.70m   NWI  15-05.00 
 11 Lavone Walker             95 08-29-United,Omaha,      4.58m   NWI  15-00.50 
 12 Brian Littlejohn          95 08-29-Bengals,Omaha      4.57m   NWI  15-00.00 
 13 Clester Johnson           96 08-29-Breeze,Bellev      4.54m   NWI  14-10.75 
 14 Alexander Hager           96 08-30-Minn Unatt         4.35m   NWI  14-03.25 
 15 Michael Lee               95 08-29-Bengals,Omaha      4.22m   NWI  13-10.25 
 
Event 365  Triple Jump Youth Boys
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Derek Zimmerman           95 08-29-Jets,Omaha, N     11.47m   NWI  37-07.75 
  2 Kevin Driscoll            96 08-20-Wisc Unatt        10.72m   NWI  35-02.00 
 
Event 366  Shot Put 4kg Youth Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Colton Phelps             95 08-40-Iowa Unatt,Ki     14.09m   46-02.75 
  2 Terrell Brown             95 08-29-Striders,Omah     12.77m   41-10.75 
  3 Caleb Heltenberg          95 08-40-Iowa Unatt        12.35m   40-06.25 
  4 Jerald Foster             95 08-29-Lytc,Lincoln,     11.92m   39-01.25 
  5 Ryan Sanchez              96 08-29-Flyers,Omaha,     10.75m   35-03.25 
  6 Jeremy Deemer             95 08-40-Iowa Unatt,La     10.16m   33-04.00 
  7 Jonathan Sutton           95 08-30-Eagles             9.55m   31-04.00 
  8 Blake Clyce               96 08-20-Madison W          9.33m   30-07.50 
  9 John Henrich              95 08-40-Westside           8.73m   28-07.75 
 10 Michael Cook              96 08-29-Breeze,Bellev      8.58m   28-01.75 
 11 Marcus Boldy              96 08-40-Iowa Unatt,Pa      8.46m   27-09.25 
 12 Earl Johnson              95 08-29-Jaguars,Omaha      8.16m   26-09.25 
 
Event 367  Discus Throw 1kg Youth Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Colton Phelps             95 08-40-Iowa Unatt,Ki     49.48m     162-04 
  2 Seth Lindgren             95 08-29-Wahoo,Wahoo,      37.04m     121-06 
  3 Caleb Heltenberg          95 08-40-Iowa Unatt        36.37m     119-04 
  4 Jerald Foster             95 08-29-Lytc,Lincoln,     32.67m     107-02 
  5 Jeremy Deemer             95 08-40-Iowa Unatt,La     31.18m     102-03 
  6 Jacob Goeller             96 08-40-Iowa Unatt,Fa     31.12m     102-01 
  7 Wiley Nichols             96 08-29-Flyers,Omaha,     29.80m      97-09 
  8 Michael Cook              96 08-29-Breeze,Bellev     28.85m      94-08 
  9 Terrell Brown             95 08-29-Striders,Omah     27.03m      88-08 
 10 John Henrich              95 08-40-Westside          23.32m      76-06 
 11 Jonathan Sutton           95 08-30-Eagles            22.62m      74-02 
 12 Ryan Sanchez              96 08-29-Flyers,Omaha,     21.27m      69-09 
 13 Hunter Downey             96 08-30-Minn Elite,Mi     20.13m      66-00 
 
Event 368  Javelin Throw 600g Youth Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Cameron Pugh              95 08-40-Mvtc,Davenpor     37.93m     124-05 
  2 Wiley Nichols             96 08-29-Flyers,Omaha,     33.92m     111-03 
  3 Seth Lindgren             95 08-29-Wahoo,Wahoo,      33.90m     111-03 
  4 Grant DeVries             95 08-29-Racers,Omaha,     33.00m     108-03 
  5 Jerald Foster             95 08-29-Lytc,Lincoln,     32.96m     108-02 
  6 Jeremy Grundmayer         96 08-29-Flyers,Gretna     31.82m     104-05 
  7 Ryan Sanchez              96 08-29-Flyers,Omaha,     31.67m     103-11 
  8 Judd Trant                96 08-29-Racers,Omaha,     31.52m     103-05 
  9 Jonathan Sutton           95 08-30-Eagles            25.88m      84-11 
 10 Jacob Goeller             96 08-40-Iowa Unatt,Fa     25.54m      83-09 
 11 Scott Andrew              95 08-40-Westside,Cliv     24.62m      80-09 
 12 Nathan Fulton             96 08-40-Westside,Urba     24.35m      79-11 
 
Event 400  100 Meter Dash Intermediate Girls
========================================================================
Top 8 Advance by Time
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Dezerea Bryant            93 08-20-Mustangs           11.99q  2.0  1 
  2 Tahje Whittley            93 08-20-Mustangs           12.00q  1.0  2 
  3 Maia Reynolds             93 08-29-Striders,Omah      12.02q  1.0  2 
  4 Breuanna McCarty          93 08-29-Striders,Omah      12.36q  2.0  1 
  5 Brianna McGhee            93 08-29-Striders,Omah      12.37q  2.5  3 
  6 Chelsea Baker             94 08-29-United,Omaha,      12.58q  2.5  3 
  7 Danielle Barbian          93 08-20-Mustangs           12.62q  2.5  3 
  8 Alexa Whitehall           94 08-29-United,Omaha,      12.63q  2.5  3 
  9 Sidreshia Floyd           93 08-30-Minn Elite,Mi      12.76   2.0  1 
 10 Ashlee Downs              94 08-40-Excalibur          13.23   2.0  1 
 11 Mackenzie Brown           94 08-30-Minn Elite,Mi      13.25   1.0  2 
 12 Brooke Foreman            94 08-40-Cedar Rapi         13.26   2.0  1 
 13 Alysha Waddles            93 08-30-Minn Unatt         13.60   1.0  2 
 14 Alejandra Redwing         94 08-30-Minn Elite,Mi      15.38   1.0  2 
 
Event 400  100 Meter Dash Intermediate Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Dezerea Bryant            93 08-20-Mustangs           11.88   1.4 
  2 Tahje Whittley            93 08-20-Mustangs           11.91   1.4 
  3 Maia Reynolds             93 08-29-Striders,Omah      12.01   1.4 
  4 Brianna McGhee            93 08-29-Striders,Omah      12.32   1.4 
  5 Breuanna McCarty          93 08-29-Striders,Omah      12.42   1.4 
  6 Alexa Whitehall           94 08-29-United,Omaha,      12.44   1.4 
  7 Chelsea Baker             94 08-29-United,Omaha,      12.50   1.4 
  8 Danielle Barbian          93 08-20-Mustangs           12.64   1.4 
 
Event 401  200 Meter Dash Intermediate Girls
========================================================================
Top 8 Advance by Time
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Dezerea Bryant            93 08-20-Mustangs           24.28q -1.4  2 
  2 Maia Reynolds             93 08-29-Striders,Omah      24.98q +0.0  1 
  3 Nakita Brewer             94 08-29-Jaguars,Omaha      25.69q +0.0  1 
  4 Alexa Whitehall           94 08-29-United,Omaha,      25.81q -1.4  2 
  5 Chelsea Baker             94 08-29-United,Omaha,      26.32q +0.0  1 
  6 Danielle Barbian          93 08-20-Mustangs           26.44q -1.4  2 
  7 Sidreshia Floyd           93 08-30-Minn Elite,Mi      26.67q -1.4  2 
  8 Kamara Avant              94 08-29-Jaguars,Omaha      26.76q +0.0  1 
  9 Demetra Camble            93 08-20-Mustangs           27.55  +0.0  1 
 10 Mackenzie Brown           94 08-30-Minn Elite,Mi      27.80  -1.4  2 
 
Event 401  200 Meter Dash Intermediate Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Dezerea Bryant            93 08-20-Mustangs           24.06   2.4 
  2 Maia Reynolds             93 08-29-Striders,Omah      25.08   2.4 
  3 Sidreshia Floyd           93 08-30-Minn Elite,Mi      25.12   2.4 
  4 Nakita Brewer             94 08-29-Jaguars,Omaha      25.37   2.4 
  5 Alexa Whitehall           94 08-29-United,Omaha,      25.65   2.4 
  6 Danielle Barbian          93 08-20-Mustangs           26.72   2.4 
  7 Kamara Avant              94 08-29-Jaguars,Omaha      26.81   2.4 
  8 Chelsea Baker             94 08-29-United,Omaha,      26.84   2.4 
 
Event 402  400 Meter Dash Intermediate Girls
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Nakita Brewer             94 08-29-Jaguars,Omaha      56.51   1 
  2 Morgan Woitzel            93 08-29-Racers,Omaha,      56.84   1 
  3 Clara Nichols             93 08-29-Flyers,Omaha,      57.99   1 
  4 Kari Heck                 93 08-52-Dak Unatt          58.41   1 
  5 Alexa Whitehall           94 08-29-United,Omaha,      59.58   1 
  6 Chelsea Baker             94 08-29-United,Omaha,    1:02.19   1 
  7 Stacey Swatek             93 08-20-Wisc Unatt       1:03.03   2 
  8 Haley Urquhart            93 08-20-Wisc Runnr       1:04.27   2 
  9 Erika Baker               94 08-40-Mvtc,Bettendo    1:08.50   2 
 
Event 403  800 Meter Run Intermediate Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Kristie Mullen            93 08-29-Flyers,Omaha,    2:13.89  
  2 Nicole Criner             94 08-40-Excalibur        2:19.78  
  3 Stacey Swatek             93 08-20-Wisc Unatt       2:20.47  
  4 Destiney Burt             93 08-29-Breeze,Bellev    2:29.82  
  5 Allison Young             94 08-40-Iowa Unatt,El    2:31.23  
  6 Sidney Hirsch             94 08-29-Racers,Omaha,    2:34.83  
  7 Emily Brush               94 08-40-Westside,Cliv    2:38.92  
 
Event 404  1500 Meter Run Intermediate Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Nicole Criner             94 08-40-Excalibur        4:45.98  
  2 Kristie Mullen            93 08-29-Flyers,Omaha,    4:56.50  
  3 Destiney Burt             93 08-29-Breeze,Bellev    4:57.91  
  4 Taylor Scholl             94 08-30-Minn Unatt       5:10.15  
  5 Emily Brush               94 08-40-Westside,Cliv    5:10.24  
  6 Allison Young             94 08-40-Iowa Unatt,El    5:15.80  
  7 Sidney Hirsch             94 08-29-Racers,Omaha,    5:17.31  
  8 Cassidy McCool            94 08-40-Johnston,Des     5:47.60  
  9 Katie Hart                94 08-29-Racers,Omaha,    6:29.33  
 
Event 405  3000 Meter Run Intermediate Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Nicole Criner             94 08-40-Excalibur       10:11.89  
  2 Sidney Hirsch             94 08-29-Racers,Omaha,   11:09.35  
  3 Emily Brush               94 08-40-Westside,Cliv   11:15.43  
  4 Taylor Scholl             94 08-30-Minn Unatt      11:24.71  
  5 Allison Young             94 08-40-Iowa Unatt,El   11:42.56  
  6 Cassidy McCool            94 08-40-Johnston,Des    12:55.81  
  7 Katie Hart                94 08-29-Racers,Omaha,   14:32.91  
 
Event 408  100 Meter Hurdles Intermediate Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Brooke Foreman            94 08-40-Cedar Rapi         17.01  +0.0 
  2 Anne Leners               94 08-40-Mvtc               17.19  +0.0 
  3 Avrie Welton              94 08-29-Breeze,Ralsto      17.71  +0.0 
 
Event 409  400 Meter Hurdles Intermediate Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Madison Bravard           94 08-40-Excalibur        1:07.59  
  2 Danielle Jones            93 08-29-Striders,Omah    1:10.37  
  3 Brooke Foreman            94 08-40-Cedar Rapi       1:10.47  
  4 Anne Leners               94 08-40-Mvtc             1:13.15  
  5 Katie Mullen              93 08-29-Flyers,Omaha,    1:13.42  
 
Event 410  4x100 Meter Relay Intermediate Girls
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 08-20-Milwaukee Mustangs                              47.65  
     1) Dezerea Bryant 93               2) Tahje Whittley 93              
     3) Danielle Barbian 93             4) Demetra Camble 93              
  2 08-29-Midwest Striders                                47.77  
     1) Breuanna McCarty 93             2) Brianna McGhee 93              
     3) LaQue Moen-Davis 93             4) Maia Reynolds 93               
  3 08-29-Boys & Girls Club Jaguar                        50.19  
     1) Kierin Montgomery 94            2) Kamara Avant 94                
     3) Neeia Cooperwood 93             4) Nakita Brewer 94               
 
Event 411  4x400 Meter Relay Intermediate Girls
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 08-29-Boys & Girls Club Jaguar                      4:05.71  
     1) Kierin Montgomery 94            2) Kamara Avant 94                
     3) Neeia Cooperwood 93             4) Nakita Brewer 94               
  2 08-40-Central Iowa Excalibur                        4:09.44  
     1) Ashlee Downs 94                 2) Alex Kock 94                   
     3) Madison Bravard 94              4) Alex Armitage 94               
  3 08-29-Midwest Striders                              4:23.86  
     1) Techira Logan 93                2) Danielle Jones 93              
     3) Breuanna McCarty 93             4) Brianna McGhee 93              
  4 08-29-Bellevue Breeze                               4:30.39  
     1) Destiney Burt 93                2) Taryn Derickson 93             
     3) Taylor Kay Stevens 93           4) Avrie Welton 94                
 
Event 413  High Jump Intermediate Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Taryn Derickson           93 08-29-Breeze,Bellev      1.60m    5-03.00 
  2 Avrie Welton              94 08-29-Breeze,Ralsto      1.55m    5-01.00 
  3 Clara Nichols             93 08-29-Flyers,Omaha,      1.50m    4-11.00 
  3 Anne Leners               94 08-40-Mvtc               1.50m    4-11.00 
  5 Erika Baker               94 08-40-Mvtc,Bettendo      1.30m    4-03.25 
 
Event 414  Pole Vault Intermediate Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Brittany Stangl           94 08-52-Sodak              3.20m   10-06.00 
  2 Abbie Hohman              93 08-52-Dak Unatt         J3.20m   10-06.00 
  3 Sophia Harano             93 08-29-Jets,Lincoln,      3.05m   10-00.00 
  4 Logan Amdahl              94 08-52-Sodak              2.90m    9-06.25 
  5 Courtney Fegter           93 08-29-Nebr Unatt,Ho      2.75m    9-00.25 
  6 Kelsie Ludeke             93 08-29-Nebr Unatt,Ho      2.45m    8-00.50 
  7 Elizabeth Stanton         94 08-29-Flyers,Papill      2.30m    7-06.50 
 
Event 415  Long Jump Intermediate Girls
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Kari Heck                 93 08-52-Dak Unatt          5.16m   NWI  16-11.25 
  2 Ashlee Downs              94 08-40-Excalibur          4.87m   NWI  15-11.75 
  3 Brianna McGhee            93 08-29-Striders,Omah      4.86m   NWI  15-11.50 
  4 Neeia Cooperwood          93 08-29-Jaguars,Omaha      4.70m   NWI  15-05.00 
  5 Taylor Kay Stevens        93 08-29-Breeze,Bellev      4.67m   NWI  15-04.00 
  6 LeaAnndra Minick          93 08-40-Excalibur          4.63m   NWI  15-02.25 
  7 Laura Brink               93 08-30-Minn Unatt,Sa      4.46m   NWI  14-07.75 
  8 Danielle Jones            93 08-29-Striders,Omah      4.42m   NWI  14-06.00 
  9 Desiree Fuller            94 08-20-Congress,Milw      3.65m   NWI  11-11.75 
 
Event 416  Triple Jump Intermediate Girls
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Danielle Jones            93 08-29-Striders,Omah     10.58m   NWI  34-08.50 
  2 Laura Brink               93 08-30-Minn Unatt,Sa      9.71m   NWI  31-10.25 
 
Event 417  Shot Put 4kg Intermediate Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Riley Johnson             94 08-29-Nebr Unatt,Ar     10.93m   35-10.50 
  2 Morgan Stampley           93 08-30-Minn Elite,Mi     10.41m   34-02.00 
  3 Michelle Wallerstedt      94 08-29-West O,Omaha,     10.25m   33-07.50 
  4 Heather Clankie           94 08-20-Wisc Unatt         9.89m   32-05.50 
  5 Kelcy Sorensen            94 08-29-West O,Omaha,      9.09m   29-10.00 
  6 Alejandra Redwing         94 08-30-Minn Elite,Mi      9.02m   29-07.25 
  7 Abbey Christensen         94 08-29-West O,Omaha,      8.73m   28-07.75 
  8 McKenzie Barnette         94 08-30-Minn Unatt,An      7.70m   25-03.25 
  9 Desiree Fuller            94 08-20-Congress,Milw      7.01m   23-00.00 
 10 Cassie Hannah             94 08-29-Jaguars,Omaha      5.85m   19-02.50 
 
Event 418  Discus Throw 1kg Intermediate Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Alexandra Rodriguez       93 08-29-Nebr Unatt,Ha     38.43m     126-01 
  2 Michelle Wallerstedt      94 08-29-West O,Omaha,     37.52m     123-01 
  3 Riley Johnson             94 08-29-Nebr Unatt,Ar     34.59m     113-06 
  4 Heather Clankie           94 08-20-Wisc Unatt        34.26m     112-05 
  5 Abbey Christensen         94 08-29-West O,Omaha,     31.17m     102-03 
  6 Breanna Watts             93 08-40-Mvtc,Davenpor     28.95m      95-00 
  7 Anne Flesher              93 08-29-Jets,Lincoln,     28.84m      94-07 
  8 Kelcy Sorensen            94 08-29-West O,Omaha,     26.72m      87-08 
  9 Alejandra Redwing         94 08-30-Minn Elite,Mi     26.59m      87-03 
 10 Morgan Stampley           93 08-30-Minn Elite,Mi     24.24m      79-06 
 11 McKenzie Barnette         94 08-30-Minn Unatt,An     19.87m      65-02 
 
Event 419  Javelin Throw 600g Intermediate Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Breanna Watts             93 08-40-Mvtc,Davenpor     31.39m     103-00 
  2 Anne Leners               94 08-40-Mvtc              28.68m      94-01 
  3 Anne Flesher              93 08-29-Jets,Lincoln,     28.64m      93-11 
  4 Michelle Wallerstedt      94 08-29-West O,Omaha,     27.48m      90-02 
  5 Kelcy Sorensen            94 08-29-West O,Omaha,     25.50m      83-08 
  6 Amber Long                93 08-29-Flyers,Papill     23.96m      78-07 
  7 Morgan Stampley           93 08-30-Minn Elite,Mi     23.49m      77-01 
  8 Desiree Fuller            94 08-20-Congress,Milw     21.64m      71-00 
  9 Alejandra Redwing         94 08-30-Minn Elite,Mi     18.07m      59-03 
 
Event 420  Hammer Throw Intermediate Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Michelle Wallerstedt      94 08-29-West O,Omaha,     26.29m      86-03 
 
Event 421  Heptathlon Intermediate Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Anne Leners               94 08-40-Mvtc                3701  
  2 Clara Nichols             93 08-29-Flyers,Omaha,       3690  
  3 Kaylien Ogstad            94 08-20-Wisc Unatt          3011  
 
Event 421  Heptathlon: #1 100 Meter Hurdles Intermediate Girls Heptathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Anne Leners               94 08-40-Mvtc               17.18   NWI    576
  2 Kaylien Ogstad            94 08-20-Wisc Unatt         18.13   NWI    475
  3 Clara Nichols             93 08-29-Flyers,Omaha,      18.96   NWI    394
 
Event 421  Heptathlon: #2 High Jump Intermediate Girls Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Anne Leners               94 08-40-Mvtc               1.55m    5-01.00    678
  2 Clara Nichols             93 08-29-Flyers,Omaha,      1.50m    4-11.00    621
  3 Kaylien Ogstad            94 08-20-Wisc Unatt         1.25m    4-01.25    359
 
Event 421  Heptathlon: #3 Shot Put Intermediate Girls Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Kaylien Ogstad            94 08-20-Wisc Unatt         8.85m   29-00.50    454
  2 Anne Leners               94 08-40-Mvtc               8.55m   28-00.75    435
  3 Clara Nichols             93 08-29-Flyers,Omaha,      7.45m   24-05.50    364
 
Event 421  Heptathlon: #4 200 Meter Dash Intermediate Girls Heptathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Clara Nichols             93 08-29-Flyers,Omaha,      26.53   NWI    751
  2 Anne Leners               94 08-40-Mvtc               28.99   NWI    555
  3 Kaylien Ogstad            94 08-20-Wisc Unatt         30.92   NWI    420
 
Event 421  Heptathlon: #5 Long Jump Intermediate Girls Heptathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Kaylien Ogstad            94 08-20-Wisc Unatt         4.55m   NWI  14-11.25    441
  1 Clara Nichols             93 08-29-Flyers,Omaha,      4.55m   NWI  14-11.25    441
  3 Anne Leners               94 08-40-Mvtc               4.31m   NWI  14-01.75    381
 
Event 421  Heptathlon: #6 Javelin Throw Intermediate Girls Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Anne Leners               94 08-40-Mvtc              28.80m      94-06    454
  2 Clara Nichols             93 08-29-Flyers,Omaha,     26.28m      86-03    406
  3 Kaylien Ogstad            94 08-20-Wisc Unatt        24.46m      80-03    372
 
Event 421  Heptathlon: #7 800 Meter Run Intermediate Girls Heptathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Clara Nichols             93 08-29-Flyers,Omaha,    2:28.40     713
  2 Anne Leners               94 08-40-Mvtc             2:35.80     622
  3 Kaylien Ogstad            94 08-20-Wisc Unatt       2:47.50     490
 
Event 450  100 Meter Dash Intermediate Boys
========================================================================
Top 8 Advance by Time
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Devin Barfield            94 08-29-Breeze,Bellev      11.19q  2.3  2 
  2 Jalen Gillie              94 08-20-Silver Spr         11.36q  0.7  1 
  3 Kazimir Hardy             94 08-20-Silver Spr         11.57q  2.3  2 
  4 Matt Brandes              93 08-29-Breeze,Omaha,      11.73q  2.3  2 
  5 Daniel Pilcher            93 08-20-Silver Spr         11.74q  2.3  2 
  6 Aaron Carpenter II        94 08-29-Breeze,Bellev      11.76q  2.3  2 
  7 Caleb Roberts             93 08-20-Congress,Milw      11.79q  0.7  1 
  8 Stephen Bonniwell         93 08-30-Hosp House         11.87q  0.7  1 
  9 Aaron Arment              93 08-40-Iowa Unatt,ma      11.93   2.3  2 
 10 Anthony Lewis             93 08-40-Des Moines         12.06   0.7  1 
 11 Preston Carlisle          93 08-30-Minn Unatt,Mo      12.10   2.3  2 
 12 Ira Allen                 93 08-29-Nebr Unatt         12.27   0.7  1 
 13 Xavier Coleman            93 08-30-Minn Unatt         12.34   0.7  1 
 
Event 450  100 Meter Dash Intermediate Boys
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Jalen Gillie              94 08-20-Silver Spr         11.25   0.4 
  2 Devin Barfield            94 08-29-Breeze,Bellev      11.33   0.4 
  3 Kazimir Hardy             94 08-20-Silver Spr         11.56   0.4 
  4 Matt Brandes              93 08-29-Breeze,Omaha,      11.58   0.4 
  5 Caleb Roberts             93 08-20-Congress,Milw      11.65   0.4 
  6 Aaron Carpenter II        94 08-29-Breeze,Bellev      11.67   0.4 
  7 Daniel Pilcher            93 08-20-Silver Spr         11.71   0.4 
  8 Stephen Bonniwell         93 08-30-Hosp House         11.90   0.4 
 
Event 451  200 Meter Dash Intermediate Boys
========================================================================
Top 8 Advance by Time
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Jalen Gillie              94 08-20-Silver Spr         23.03q -2.5  2 
  2 Devin Barfield            94 08-29-Breeze,Bellev      23.04q -2.5  2 
  3 Darius Dright             94 08-20-Mustangs           23.47q -2.5  2 
  4 Trey Blanchard            94 08-30-Minn Elite,Mi      23.55q -1.0  1 
  5 Aaron Carpenter II        94 08-29-Breeze,Bellev      23.82q -1.0  1 
  6 Anthony Lewis             93 08-40-Des Moines         24.03q -1.0  1 
  7 Brandon Threats           94 08-20-Mustangs           24.40q -1.0  1 
  8 Steven Wilson             94 08-30-Northstar,App      24.82q -2.5  2 
  9 Ronnell Lee               94 08-29-Jaguars,Omaha      24.94  -2.5  2 
 10 Ira Allen                 93 08-29-Nebr Unatt         24.99  -1.0  1 
 11 Arieus Stephens           93 08-29-Breeze,Bellev      25.45  -1.0  1 
 
Event 451  200 Meter Dash Intermediate Boys
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Devin Barfield            94 08-29-Breeze,Bellev      22.60   0.8 
  2 Jalen Gillie              94 08-20-Silver Spr         22.85   0.8 
  3 Trey Blanchard            94 08-30-Minn Elite,Mi      23.50   0.8 
  4 Darius Dright             94 08-20-Mustangs           23.74   0.8 
  5 Aaron Carpenter II        94 08-29-Breeze,Bellev      23.83   0.8 
  6 Brandon Threats           94 08-20-Mustangs           24.13   0.8 
  7 Anthony Lewis             93 08-40-Des Moines         24.38   0.8 
  8 Steven Wilson             94 08-30-Northstar,App      24.61   0.8 
 
Event 452  400 Meter Dash Intermediate Boys
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Darius Dright             94 08-20-Mustangs           51.50   1 
  2 Dennis Barfield           94 08-29-Breeze,Bellev      51.60   1 
  3 L.J. Lipscomb             93 08-40-Excalibur          52.55   1 
  4 Bakari Triggs             93 08-20-Silver Spr         53.07   1 
  5 Christian Bergevin        93 08-30-Northstar          53.71   1 
  6 Anthony Lewis             93 08-40-Des Moines         56.57   2 
  7 Joseph Baum               94 08-29-Racers,Valley      57.21   2 
  8 Jake Zebedee              94 08-30-Minn Unatt,Wi      57.34   1 
  9 Ray Scheelhaase           94 08-40-Ia United,Mov      58.78   2 
 
Event 453  800 Meter Run Intermediate Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Jimmy Olson               93 08-29-Nebr Unatt,Om    2:04.99  
  2 Ben Bierman               94 08-20-Merton           2:05.95  
  3 James Wingerter           94 08-29-Racers,Omaha,    2:07.06  
  4 Jordan Anderson           94 08-40-Ia United        2:07.09  
  5 Ray Scheelhaase           94 08-40-Ia United,Mov    2:08.73  
  6 Timothy Grundmayer        94 08-29-Flyers,Gretna    2:11.95  
  7 Joseph Baum               94 08-29-Racers,Valley    2:13.63  
  8 Christopher Williams-Jor  94 08-40-Iowa Unatt,Em    2:14.17  
  9 Andrew McVea              94 08-29-Flyers,Omaha,    2:21.21  
 
Event 454  1500 Meter Run Intermediate Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Ben Bierman               94 08-20-Merton           4:23.60  
  2 Timothy Grundmayer        94 08-29-Flyers,Gretna    4:24.33  
  3 Quentin Jorgensen         94 08-29-Nebr Unatt,Wa    4:33.64  
  4 Tyson Osborn              93 08-29-Jets,Lincoln,    4:35.85  
  5 Ray Scheelhaase           94 08-40-Ia United,Mov    4:38.89  
  6 Andrew McVea              94 08-29-Flyers,Omaha,    4:45.71  
  7 Kyle Hansen               94 08-29-Racers,Omaha,    5:47.49  
 
Event 455  3000 Meter Run Intermediate Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Donnie Price              93 08-29-Nebr Unatt       9:45.03  
  2 Quentin Jorgensen         94 08-29-Nebr Unatt,Wa    9:50.73  
  3 Timothy Grundmayer        94 08-29-Flyers,Gretna   10:11.12  
  4 Andrew McVea              94 08-29-Flyers,Omaha,   10:13.39  
  5 Tyson Osborn              93 08-29-Jets,Lincoln,   10:17.46  
  6 Chris Reinhold            93 08-20-Wisc Runnr      10:21.66  
 
Event 456  2000 Meter Steeplechase Intermediate Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Britt Jensen              93 08-29-Fremont,Fremo    6:26.42  
  2 Chris Reinhold            93 08-20-Wisc Runnr       7:44.66  
 
Event 458  110 Meter Hurdles Intermediate Boys
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Matt Brandes              93 08-29-Breeze,Omaha,      15.93   0.7 
  2 JB Rodgers                93 08-30-Minn Elite,Mi      16.96   0.7 
  3 Jett Baker                94 08-29-Breeze,Bellev      17.45   0.7 
  4 Rami Amr                  93 08-40-Cedar Rapi         18.09   0.7 
  5 Mitchell Mulholland       94 08-29-Breeze,Bellev      18.38   0.7 
  6 Jonathon Rus              94 08-40-Mvtc,North Sc      19.35   0.7 
 
Event 459  400 Meter Hurdles Intermediate Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 James Wingerter           94 08-29-Racers,Omaha,    1:01.11  
  2 JB Rodgers                93 08-30-Minn Elite,Mi    1:01.42  
  3 Stephen Bonniwell         93 08-30-Hosp House       1:06.87  
  4 Rami Amr                  93 08-40-Cedar Rapi       1:07.80  
  5 Cole Ryan                 94 08-20-Higher Gro       1:07.98  
  6 Kyle Hansen               94 08-29-Racers,Omaha,    1:14.29  
 
Event 460  4x100 Meter Relay Intermediate Boys
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 08-20-Silver Springs Spartans                         43.86  
     1) Jalen Gillie 94                 2) Daniel Pilcher 93              
     3) Bakari Triggs 93                4) Kazimir Hardy 94               
  2 08-29-Bellevue Breeze                                 43.92  
     1) Matt Brandes 93                 2) Dennis Barfield 94             
     3) Aaron Carpenter II 94           4) Devin Barfield 94              
  3 08-30-Track Minnesota Elite                           46.53  
     1) John Jamison 94                 2) JB Rodgers 93                  
     3) Bryan Edison 93                 4) Trey Blanchard 94              
  4 08-40-Des Moines Area Youth TC                        48.18  
     1) Isaac Newsom 93                 2) Anthony Walker 94              
     3) Colton Bingaman 94              4) Anthony Lewis 93               
  5 08-20-Congress Track Club                             48.60  
     1) Caleb Roberts 93                2) Derek Fuller 94                
     3) Taylor Ruffin 93                4) DeAnte Johnson-Walker 93       
 
Event 461  4x400 Meter Relay Intermediate Boys
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 08-30-Track Minnesota Elite                         3:45.53  
     1) Trey Blanchard 94               2) Bryan Edison 93                
     3) JB Rodgers 93                   4) John Jamison 94                
  2 08-29-Omaha Racers                                  3:49.73  
     1) Joseph Baum 94                  2) Kyle Hansen 94                 
     3) Brady Oakey 94                  4) James Wingerter 94             
  3 08-40-Iowa United                                   3:52.47  
     1) Ray Scheelhaase 94              2) Taylor Ashman 94               
     3) Jordan Anderson 94              4) Tylor Audino 94                
  4 08-20-Congress Track Club                           4:04.22  
     1) Martrell Lewis-Wilson 94        2) DeAnte Johnson-Walker 93       
     3) Derek Fuller 94                 4) Caleb Roberts 93               
 
Event 463  High Jump Intermediate Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Mitchell Westbury         93 08-29-Breeze             1.85m    6-00.75 
  2 Jamal Addison             93 08-29-Breeze             1.80m    5-10.75 
  3 Jonathan Bednar           93 08-40-Westside,West      1.75m    5-08.75 
  4 Jett Baker                94 08-29-Breeze,Bellev     J1.75m    5-08.75 
  5 Matthew Anderson          94 08-30-Minn Unatt,Ea      1.60m    5-03.00 
  6 Cole Ryan                 94 08-20-Higher Gro        J1.60m    5-03.00 
  7 Kory Kohlhof              94 08-29-Nebr Unatt,Li     J1.60m    5-03.00 
  7 Steven Wilson             94 08-30-Northstar,App     J1.60m    5-03.00 
  9 Fredrick Krieger          94 08-30-Minn Unatt,Or      1.55m    5-01.00 
  9 Stephen Bonniwell         93 08-30-Hosp House         1.55m    5-01.00 
  9 Jonathan Shuka            94 08-40-Ames               1.55m    5-01.00 
 
Event 464  Pole Vault Intermediate Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Christian Sanderfer       93 08-29-Jets,Lincoln,      3.95m   12-11.50 
  2 Mark Seeba                93 08-29-Breeze,Bellev      3.80m   12-05.50 
  3 Marcus Weber              93 08-52-Sodak              3.65m   11-11.75 
  4 Jake Krueger              93 08-29-Blair              3.50m   11-05.75 
  4 Jake Zebedee              94 08-30-Minn Unatt,Wi      3.50m   11-05.75 
  6 Jason Skallberg           93 08-29-Nebr Unatt         3.20m   10-06.00 
  7 Fredrick Krieger          94 08-30-Minn Unatt,Or      3.02m    9-10.75 
  8 Edward Clifton            94 08-30-Zero Grav,Buf      2.45m    8-00.50 
 
Event 465  Long Jump Intermediate Boys
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Aaron Arment              93 08-40-Iowa Unatt,ma      6.30m   NWI  20-08.00 
  2 Dennis Barfield           94 08-29-Breeze,Bellev      6.24m   NWI  20-05.75 
  3 Aaron Carpenter II        94 08-29-Breeze,Bellev      5.92m   NWI  19-05.25 
  4 Jett Baker                94 08-29-Breeze,Bellev      5.69m   NWI  18-08.00 
  5 Steven Wilson             94 08-30-Northstar,App      5.50m   NWI  18-00.50 
  6 Steven Radeztsky          94 08-20-Merton             5.47m   NWI  17-11.50 
  7 Jonathon Rus              94 08-40-Mvtc,North Sc      5.32m   NWI  17-05.50 
  8 Brady Oakey               94 08-29-Racers,Omaha,      4.96m   NWI  16-03.25 
  9 Derek Fuller              94 08-20-Congress,Milw      4.86m   NWI  15-11.50 
 
Event 466  Triple Jump Intermediate Boys
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Joshua Dixon              93 08-20-Silver Spr        13.33m   NWI  43-09.00 
  2 Tanner Jones              93 08-29-Titans,Hastin     11.97m   NWI  39-03.25 
  3 Mitchell Mulholland       94 08-29-Breeze,Bellev     11.58m   NWI  38-00.00 
  4 James Wingerter           94 08-29-Racers,Omaha,     11.51m   NWI  37-09.25 
  5 Bryan Edison              93 08-30-Minn Elite,Mi     11.00m   NWI  36-01.25 
  6 Cole Ryan                 94 08-20-Higher Gro        10.52m   NWI  34-06.25 
  7 Derek Fuller              94 08-20-Congress,Milw     10.48m   NWI  34-04.75 
  8 Brady Oakey               94 08-29-Racers,Omaha,     10.06m   NWI  33-00.25 
 
Event 467  Shot Put 12 lb. Intermediate Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Tom Anderson              93 08-30-Minn Unatt        15.83m   51-11.25 
  2 Brady Rutt                93 08-29-Nebr Unatt,Ha     14.82m   48-07.50 
  3 Zach Blahnik              93 08-20-Wisc Unatt        14.48m   47-06.25 
  4 Alex Beideck              93 08-29-Flyers,Omaha,     13.32m   43-08.50 
  5 Joshua Bagby              93 08-29-Jaguars,Omaha     12.53m   41-01.50 
  6 Kale Mueller              93 08-29-Nebr Unatt,Hi     12.09m   39-08.00 
  7 Joshua Gawrick            93 08-29-Lytc,Lincoln,     11.63m   38-02.00 
  8 Alex Howard               94 08-29-West O,Omaha,     11.17m   36-07.75 
  9 Andrew McCune             94 08-40-Iowa Unatt        11.12m   36-05.75 
 10 Jessie Williams           93 08-30-Hosp House        10.02m   32-10.50 
 11 Jackson Tolke             94 08-30-Northstar,Eag      6.70m   21-11.75 
 
Event 468  Discus Throw 1.6kg Intermediate Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Brady Rutt                93 08-29-Nebr Unatt,Ha     47.25m     155-00 
  2 Zach Blahnik              93 08-20-Wisc Unatt        42.96m     140-11 
  3 Jake Pinion               94 08-29-West O,Omaha,     41.07m     134-09 
  4 Alexander Goeller         94 08-40-Iowa Unatt,Fa     38.09m     125-00 
  5 Kale Mueller              93 08-29-Nebr Unatt,Hi     37.64m     123-06 
  6 Tom Anderson              93 08-30-Minn Unatt        36.04m     118-03 
  7 Alex Beideck              93 08-29-Flyers,Omaha,     35.80m     117-05 
  8 Alex Howard               94 08-29-West O,Omaha,     34.11m     111-11 
  9 Joshua Gawrick            93 08-29-Lytc,Lincoln,     33.67m     110-05 
 10 Andrew McCune             94 08-40-Iowa Unatt        32.53m     106-09 
 11 Jessie Williams           93 08-30-Hosp House        28.30m      92-10 
 12 Jackson Tolke             94 08-30-Northstar,Eag     21.05m      69-01 
 
Event 469  Javelin Throw 800g Intermediate Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Jonathan Bednar           93 08-40-Westside,West     41.46m     136-00 
  2 Joshua Gawrick            93 08-29-Lytc,Lincoln,     38.83m     127-05 
  3 Oliver Emsick             94 08-29-Nebr Unatt,Om     35.19m     115-05 
  4 Jett Baker                94 08-29-Breeze,Bellev     33.92m     111-03 
  5 Nicholas Hodge            93 08-30-Minn Unatt        33.53m     110-00 
  6 Alexander Goeller         94 08-40-Iowa Unatt,Fa     32.16m     105-06 
  7 Andrew Barry              94 08-29-Jets,Lincoln,     31.68m     103-11 
  8 Jessie Williams           93 08-30-Hosp House        28.53m      93-07 
  9 Trey Foster               94 08-29-Lytc,Lincoln,     27.09m      88-10 
 10 Joseph Sutton III         93 08-30-Eagles            24.07m      79-00 
 
Event 470  Hammer Throw Intermediate Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Jake Pinion               94 08-29-West O,Omaha,     31.92m     104-09 
  2 Alex Howard               94 08-29-West O,Omaha,     24.38m      80-00 
 
Event 471  Decathlon: #1 100 Meter Dash Intermediate Boys Decathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Jett Baker                94 08-29-Breeze,Bellev      11.58   NWI    736
  2 Alex Koppy                93 08-52-Dak Unatt,Man      12.07   NWI    637
  3 Mitchell Mulholland       94 08-29-Breeze,Bellev      12.79   NWI    504
  4 Joseph Sutton III         93 08-30-Eagles             12.80   NWI    502
 
Event 471  Decathlon: #2 Long Jump Intermediate Boys Decathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Jett Baker                94 08-29-Breeze,Bellev      5.88m   NWI  19-03.50    561
  2 Alex Koppy                93 08-52-Dak Unatt,Man      5.52m   NWI  18-01.50    485
  3 Joseph Sutton III         93 08-30-Eagles             5.14m   NWI  16-10.50    409
  4 Mitchell Mulholland       94 08-29-Breeze,Bellev      5.02m   NWI  16-05.75    386
 
Event 471  Decathlon: #3 Shot Put Intermediate Boys Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Joseph Sutton III         93 08-30-Eagles            10.05m   32-11.75    489
  2 Alex Koppy                93 08-52-Dak Unatt,Man      9.15m   30-00.25    435
  3 Jett Baker                94 08-29-Breeze,Bellev      8.80m   28-10.50    414
  4 Mitchell Mulholland       94 08-29-Breeze,Bellev      8.00m   26-03.00    366
 
Event 471  Decathlon: #4 High Jump Intermediate Boys Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Jett Baker                94 08-29-Breeze,Bellev      1.70m    5-07.00    544
  2 Joseph Sutton III         93 08-30-Eagles             1.60m    5-03.00    464
  3 Mitchell Mulholland       94 08-29-Breeze,Bellev      1.55m    5-01.00    426
  4 Alex Koppy                93 08-52-Dak Unatt,Man      1.50m    4-11.00    389
 
Event 471  Decathlon: #5 400 Meter Dash Intermediate Boys Decathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jett Baker                94 08-29-Breeze,Bellev      57.98     484
  2 Alex Koppy                93 08-52-Dak Unatt,Man      58.38     470
  3 Joseph Sutton III         93 08-30-Eagles           1:03.23     310
  4 Mitchell Mulholland       94 08-29-Breeze,Bellev    1:03.55     300
 
Event 471  Decathlon: #7 Discus Throw Intermediate Boys Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Alex Koppy                93 08-52-Dak Unatt,Man     29.87m      98-00    462
  2 Joseph Sutton III         93 08-30-Eagles            26.68m      87-06    400
  3 Mitchell Mulholland       94 08-29-Breeze,Bellev     26.04m      85-05    387
  4 Jett Baker                94 08-29-Breeze,Bellev     23.91m      78-05    346
 
Event 471  Decathlon: #8 Pole Vault Intermediate Boys Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Alex Koppy                93 08-52-Dak Unatt,Man      4.10m   13-05.25    645
  2 Jett Baker                94 08-29-Breeze,Bellev      3.05m   10-00.00    369
  3 Mitchell Mulholland       94 08-29-Breeze,Bellev      2.75m    9-00.25    298
 -- Joseph Sutton III         93 08-30-Eagles                NH            
 
Event 471  Decathlon: #9 Javelin Throw Intermediate Boys Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Alex Koppy                93 08-52-Dak Unatt,Man     43.12m     141-06    487
  2 Mitchell Mulholland       94 08-29-Breeze,Bellev     30.75m     100-11    310
  3 Jett Baker                94 08-29-Breeze,Bellev     30.28m      99-04    303
  4 Joseph Sutton III         93 08-30-Eagles            26.88m      88-02    256
 
Event 471  Decathlon: #10 1500 Meter Run Intermediate Boys Decathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jett Baker                94 08-29-Breeze,Bellev    5:22.96     435
  2 Joseph Sutton III         93 08-30-Eagles           5:28.05     409
  3 Mitchell Mulholland       94 08-29-Breeze,Bellev    5:29.52     402
  4 Alex Koppy                93 08-52-Dak Unatt,Man    5:39.16     355
 
Event 500  100 Meter Dash Young Women
========================================================================
Top 8 Advance by Time
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Kennaye Lewis             91 08-20-Silver Spr         12.05q  1.5  3 
  2 Analisa Huschle           92 08-30-Minn Unatt,Ba      12.20q  1.5  3 
  3 Lindsay Svehla            91 08-29-Breeze,Bellev      12.56q  0.7  1 
  4 Uniqua Taylor             90 08-20-Silver Spr         12.61q  0.7  1 
  5 Ashley Odegaard           92 08-52-Dak Unatt          12.65q  0.7  1 
  6 Marissa Mitchell          91 08-29-Striders,Omah      12.73q  1.1  2 
  7 Destiny Howard            92 08-30-Minn Unatt         12.87q  1.5  3 
  8 Dominique Brewer          92 08-29-Jaguars,Omaha      12.99q  1.1  2 
  9 Janesha McGhee            92 08-29-Striders,Omah      13.03   1.5  3 
 10 Tasia Bobo                92 08-30-Hosp House         13.45   0.7  1 
 11 Mattea Otten              92 08-40-Iowa Unatt         13.74   1.1  2 
 12 Erica Revering            91 08-30-Hosp House         13.75   1.1  2 
 13 Gretchen Anderson         92 08-30-Hosp House         14.27   0.7  1 
 
Event 500  100 Meter Dash Young Women
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Kennaye Lewis             91 08-20-Silver Spr         12.03   1.2 
  2 Analisa Huschle           92 08-30-Minn Unatt,Ba      12.39   1.2 
  3 Lindsay Svehla            91 08-29-Breeze,Bellev      12.44   1.2 
  4 Uniqua Taylor             90 08-20-Silver Spr         12.56   1.2 
  5 Marissa Mitchell          91 08-29-Striders,Omah      12.72   1.2 
  6 Ashley Odegaard           92 08-52-Dak Unatt          12.75   1.2 
  7 Dominique Brewer          92 08-29-Jaguars,Omaha      12.82   1.2 
  8 Destiny Howard            92 08-30-Minn Unatt         12.94   1.2 
 
Event 501  200 Meter Dash Young Women
========================================================================
Top 8 Advance by Time
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Analisa Huschle           92 08-30-Minn Unatt,Ba      25.17q  0.7  2 
  2 Victoria Wilson           92 08-29-Striders,Omah      25.62q  0.7  2 
  3 Kayla Jones               92 08-20-Silver Spr         26.29q  0.7  2 
  4 Lindsay Svehla            91 08-29-Breeze,Bellev      26.51q +0.0  1 
  5 CherRay Dixon             92 08-20-Silver Spr         26.55q +0.0  1 
  6 Dominique Brewer          92 08-29-Jaguars,Omaha      27.06q +0.0  1 
  7 Janesha McGhee            92 08-29-Striders,Omah      27.25q  0.7  2 
  8 Lauren Gaines             91 08-29-Breeze,Bellev      27.29q  0.7  2 
  9 Destiny Howard            92 08-30-Minn Unatt         27.37  +0.0  1 
 10 Tasia Bobo                92 08-30-Hosp House         28.07  +0.0  1 
 11 Mattea Otten              92 08-40-Iowa Unatt         28.46  +0.0  1 
 12 Asia Cook                 92 08-30-Hosp House         28.54   0.7  2 
 
Event 501  200 Meter Dash Young Women
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Analisa Huschle           92 08-30-Minn Unatt,Ba      25.13   0.6 
  2 Victoria Wilson           92 08-29-Striders,Omah      25.54   0.6 
  3 Kayla Jones               92 08-20-Silver Spr         25.94   0.6 
  4 Lindsay Svehla            91 08-29-Breeze,Bellev      26.09   0.6 
  5 Dominique Brewer          92 08-29-Jaguars,Omaha      26.49   0.6 
  6 CherRay Dixon             92 08-20-Silver Spr         26.53   0.6 
  7 Lauren Gaines             91 08-29-Breeze,Bellev      27.53   0.6 
 
Event 502  400 Meter Dash Young Women
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Kiara Giles               92 08-20-Silver Spr         58.56  
  2 Lauren Gaines             91 08-29-Breeze,Bellev    1:01.78  
  3 Melissa Parks             92 08-29-Norfolk,Norfo    1:02.16  
  4 Linda Hannah              91 08-29-Jaguars,Omaha    1:03.58  
  5 Erica Revering            91 08-30-Hosp House       1:06.78  
 
Event 503  800 Meter Run Young Women
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Linda Hannah              91 08-29-Jaguars,Omaha    2:24.71  
  2 Melissa Parks             92 08-29-Norfolk,Norfo    2:26.91  
  3 Brittany Phillips         91 08-29-Flyers,Omaha,    2:31.84  
  4 Gretchen Anderson         92 08-30-Hosp House       2:57.90  
 
Event 504  1500 Meter Run Young Women
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Aubree Worden             92 08-29-Lizards,Scott    5:02.74  
  2 Brittany Phillips         91 08-29-Flyers,Omaha,    5:07.58  
  3 Melissa Parks             92 08-29-Norfolk,Norfo    5:11.93  
 
Event 505  3000 Meter Run Young Women
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Brittany Phillips         91 08-29-Flyers,Omaha,   10:58.39  
 
Event 506  2000 Meter Steeplechase Young Women
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Melissa Parks             92 08-29-Norfolk,Norfo    7:58.40  
  2 Kelsey Doht               92 08-29-Norfolk,Norfo    8:57.00  
  3 Taylor Foust              92 08-40-Westside,Cliv    9:30.60  
 
Event 508  100 Meter Hurdles Young Women
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Nevada Sorenson           91 08-52-Dak Unatt          14.28  +0.0 
  2 Mattea Otten              92 08-40-Iowa Unatt         17.74  +0.0 
  3 Taylor Foust              92 08-40-Westside,Cliv      18.54  +0.0 
 
Event 509  400 Meter Hurdles Young Women
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Nevada Sorenson           91 08-52-Dak Unatt        1:07.77  
  2 Natalie Olberding         92 08-40-Iowa Unatt       1:11.57  
  3 Taylor Foust              92 08-40-Westside,Cliv    1:17.36  
 
Event 510  4x100 Meter Relay Young Women
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 08-20-Silver Springs Spartans                         47.67  
     1) Kennaye Lewis 91                2) Kayla Jones 92                 
     3) Shalesa Smith 90                4) Uniqua Taylor 90               
  2 08-29-Midwest Striders                                48.80  
     1) DaRion Archie 92                2) Marissa Mitchell 91            
     3) Edna Johnson 92                 4) Victoria Wilson 92             
  3 08-30-Hospitality House                               53.23  
     1) Tasia Bobo 92                   2) Asia Cook 92                   
     3) Erica Revering 91               4) Ebony Yates 92                 
 -- 08-20-Silver Springs Spartans  'B'                       DQ  
     1) CherRay Dixon 92                2) Roni Thompson 92               
     3) Chelsea Jordan 91               4) Rebecca Davis 91               
 
Event 511  4x400 Meter Relay Young Women
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 08-29-Midwest Striders                              4:09.50  
     1) Marissa Mitchell 91             2) Rebecca Hammock 92             
     3) DaRion Archie 92                4) Victoria Wilson 92             
  2 08-29-Bellevue Breeze                               4:17.50  
     1) Ebony Carther 91                2) Lauren Gaines 91               
     3) Alexandra Killings 91           4) Lindsay Svehla 91              
  3 08-30-Hospitality House                             4:43.04  
     1) Asia Cook 92                    2) Ebony Yates 92                 
     3) Gretchen Anderson 92            4) Erica Revering 91              
 
Event 513  High Jump Young Women
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Ariel Glissendorf         92 08-52-Dak Unatt          1.55m    5-01.00 
 
Event 514  Pole Vault Young Women
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Maggie Maher              91 08-29-Nebr Unatt,Ke      3.65m   11-11.75 
  2 Kristin Killough          91 08-29-Nebr Unatt,Ho      3.50m   11-05.75 
  3 Jaime Roberts             92 08-20-A P Vault          3.35m   10-11.75 
  4 Laura Schuneman           91 08-30-Minn Unatt         3.20m   10-06.00 
  5 Kellie Fegter             90 08-29-Nebr Unatt,Ho      3.05m   10-00.00 
  6 Katja Martens             91 08-29-Breeze,Bellev      2.90m    9-06.25 
  6 Kamala Moore              91 08-29-Nebr Unatt         2.90m    9-06.25 
  8 Alicia Hendrickson        92 08-30-Minn Unatt,In      2.60m    8-06.25 
  9 Julie Pengilly            92 08-29-Flyers,Omaha,      2.45m    8-00.50 
 
Event 515  Long Jump Young Women
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Analisa Huschle           92 08-30-Minn Unatt,Ba      5.57m   NWI  18-03.25 
  2 Jessica Ripp              91 08-29-Nebr Unatt,Cr      4.98m   NWI  16-04.25 
  3 Ashley Odegaard           92 08-52-Dak Unatt          4.92m   NWI  16-01.75 
  4 Laura McGinnis            92 08-20-Wisc Unatt         4.84m   NWI  15-10.50 
  5 Ebony Carther             91 08-29-Breeze,Bellev      4.80m   NWI  15-09.00 
  6 Alicia Hendrickson        92 08-30-Minn Unatt,In      4.35m   NWI  14-03.25 
  7 Gretchen Anderson         92 08-30-Hosp House         3.61m   NWI  11-10.25 
 
Event 516  Triple Jump Young Women
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Shalesa Smith             90 08-20-Silver Spr        11.78m   NWI  38-07.75 
  2 Analisa Huschle           92 08-30-Minn Unatt,Ba     11.56m   NWI  37-11.25 
  3 Laura McGinnis            92 08-20-Wisc Unatt        11.44m   NWI  37-06.50 
  4 Roni Thompson             92 08-20-Silver Spr        10.86m   NWI  35-07.75 
  5 Alexandra Killings        91 08-29-Breeze,Bellev     10.57m   NWI  34-08.25 
  6 DaRion Archie             92 08-29-Striders,Omah     10.30m   NWI  33-09.50 
  7 Jessica Ripp              91 08-29-Nebr Unatt,Cr     10.20m   NWI  33-05.75 
  8 Taylor Foust              92 08-40-Westside,Cliv      9.27m   NWI  30-05.00 
  9 Dominique Brewer          92 08-29-Jaguars,Omaha      9.08m   NWI  29-09.50 
 -- Ebony Yates               92 08-30-Hosp House           DNF   NWI           
 
Event 517  Shot Put 4kg Young Women
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Sydney Rabon              92 08-40-Excalibur         11.52m   37-09.50 
  2 Janessa Kobza             92 08-29-Jets,Lincoln,     10.74m   35-03.00 
 
Event 518  Discus Throw 1kg Young Women
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Taylor Jensen             91 08-29-Racers,Omaha,     42.24m     138-07 
  2 Janessa Kobza             92 08-29-Jets,Lincoln,     38.00m     124-08 
  3 Sydney Rabon              92 08-40-Excalibur         35.19m     115-05 
  4 Julie Pengilly            92 08-29-Flyers,Omaha,     29.09m      95-05 
  5 Jessica Ripp              91 08-29-Nebr Unatt,Cr     26.94m      88-05 
 
Event 519  Javelin Throw 600g Young Women
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Julie Pengilly            92 08-29-Flyers,Omaha,     32.04m     105-01 
 
Event 520  Hammer Throw Young Women
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Julie Pengilly            92 08-29-Flyers,Omaha,     28.45m      93-04 
 
Event 521  Heptathlon Young Women
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Alicia Hendrickson        92 08-30-Minn Unatt,In       1642  
 
Event 521  Heptathlon: #1 100 Meter Hurdles Young Women Heptathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Alicia Hendrickson        92 08-30-Minn Unatt,In      21.54   NWI    187
 
Event 521  Heptathlon: #2 High Jump Young Women Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Alicia Hendrickson        92 08-30-Minn Unatt,In      1.35m    4-05.00    460
 
Event 521  Heptathlon: #3 Shot Put Young Women Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Alicia Hendrickson        92 08-30-Minn Unatt,In      6.55m   21-06.00    306
 
Event 521  Heptathlon: #4 200 Meter Dash Young Women Heptathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Alicia Hendrickson        92 08-30-Minn Unatt,In      33.01   NWI    293
 
Event 521  Heptathlon: #5 Long Jump Young Women Heptathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Alicia Hendrickson        92 08-30-Minn Unatt,In      4.37m   NWI  14-04.00    396
 
Event 521  Heptathlon: #6 Javelin Throw Young Women Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
 -- Alicia Hendrickson        92 08-30-Minn Unatt,In        DNF            
 
Event 521  Heptathlon: #7 800 Meter Run Young Women Heptathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
 -- Alicia Hendrickson        92 08-30-Minn Unatt,In        DNF  
 
Event 550  100 Meter Dash Young Men
========================================================================
Top 8 Advance by Time
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Thomas Hodges             92 08-29-Jaguars,Omaha      10.74q  3.0  1 
  2 Radell Nared              92 08-29-Jaguars,Omaha      10.97q  3.0  1 
  3 Berevon Wyatt             92 08-20-Mustangs           10.97q -0.9  2 
  4 Washington Farrington     91 08-20-Silver Spr         11.00q -0.9  2 
  5 Isaiah Campbell           92 08-20-Silver Spr         11.08q -0.9  2 
  6 Ira Howard                92 08-20-Mustangs           11.09q  3.0  1 
  7 Kadeem Nehlsen            91 08-29-Breeze,Omaha,      11.17q -0.9  2 
  8 DeMykhal Teague           92 08-40-Mvtc,Silvis        11.33q -0.9  2 
  9 Dominique Hawkins         92 08-29-Breeze,Bellev      11.40   3.0  1 
 10 Camono Lane               91 08-30-Minn Unatt         11.44   3.0  1 
 11 Kendrick Hall             91 08-30-Hosp House         11.52   3.0  1 
 12 Seth Boomsma              92 08-52-Dak Unatt          11.52  -0.9  2 
 13 JaVaun Brown              92 08-29-Jaguars,Omaha      11.55   3.0  1 
 
Event 550  100 Meter Dash Young Men
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Thomas Hodges             92 08-29-Jaguars,Omaha      10.77   0.3 
  2 Washington Farrington     91 08-20-Silver Spr         10.81   0.3 
  3 Berevon Wyatt             92 08-20-Mustangs           10.90   0.3 
  4 Radell Nared              92 08-29-Jaguars,Omaha      10.95   0.3 
  5 Isaiah Campbell           92 08-20-Silver Spr         11.05   0.3 
  6 Ira Howard                92 08-20-Mustangs           11.18   0.3 
  7 Kadeem Nehlsen            91 08-29-Breeze,Omaha,      11.27   0.3 
  8 DeMykhal Teague           92 08-40-Mvtc,Silvis        11.35   0.3 
 
Event 551  200 Meter Dash Young Men
========================================================================
Top 8 Advance by Time
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Thomas Hodges             92 08-29-Jaguars,Omaha      21.81q +0.0  1 
  2 Radell Nared              92 08-29-Jaguars,Omaha      22.00q -0.6  2 
  3 Washington Farrington     91 08-20-Silver Spr         22.04q  0.6  3 
  4 Antwan Hollie             90 08-30-Hosp House         22.62q +0.0  1 
  5 Dominique Hawkins         92 08-29-Breeze,Bellev      22.88q -0.6  2 
  6 Ira Howard                92 08-20-Mustangs           23.02q -0.6  2 
  7 JaVaun Brown              92 08-29-Jaguars,Omaha      23.11q  0.6  3 
  8 Keenen Clerkley           92 08-30-Hosp House         23.14q  0.6  3 
  9 Seth Boomsma              92 08-52-Dak Unatt          23.20  +0.0  1 
 10 Jacob Ostlund             91 08-29-Breeze             23.61  -0.6  2 
 11 Brennan Davey             92 08-40-Track Iowa         23.64  -0.6  2 
 12 Chris Svoboda             91 08-29-Breeze,Bellev      23.71  +0.0  1 
 13 Alexander Nelson          90 08-30-Hosp House         23.78   0.6  3 
 14 Payne Finn                92 08-40-Mvtc,Moline        23.90   0.6  3 
 -- Darius Harris             91 08-20-Silver Spr            DQ  +0.0  1 
 -- DeMykhal Teague           92 08-40-Mvtc,Silvis           DQ  -0.6  2 
 
Event 551  200 Meter Dash Young Men
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Thomas Hodges             92 08-29-Jaguars,Omaha      21.63   1.6 
  2 Radell Nared              92 08-29-Jaguars,Omaha      21.65   1.6 
  3 Washington Farrington     91 08-20-Silver Spr         21.85   1.6 
  4 Antwan Hollie             90 08-30-Hosp House         22.62   1.6 
  5 Dominique Hawkins         92 08-29-Breeze,Bellev      22.73   1.6 
  6 Keenen Clerkley           92 08-30-Hosp House         23.08   1.6 
  7 JaVaun Brown              92 08-29-Jaguars,Omaha      23.45   1.6 
 
Event 552  400 Meter Dash Young Men
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Brandon White             91 08-29-Breeze,Bellev      49.82   2 
  2 Paul Pape                 90 08-29-Jets,Lincoln,      50.76   1 
  3 Brennan Davey             92 08-40-Track Iowa         51.33   1 
  4 Korey Pesek               92 08-29-Breeze,Bellev      51.64   2 
  5 Camono Lane               91 08-30-Minn Unatt         51.95   2 
  6 Keenen Clerkley           92 08-30-Hosp House         52.09   2 
  7 Kadeem Nehlsen            91 08-29-Breeze,Omaha,      52.18   1 
  8 Zachary Fritz             92 08-20-Wisc Runnr         52.44   2 
  9 Lukas Bernard             91 08-52-Dak Unatt,Wat      52.60   1 
 10 Ethan Segura              90 08-20-Wisc Runnr         53.38   2 
 11 Seth Boomsma              92 08-52-Dak Unatt          54.53   1 
 12 Patrick Means             91 08-30-Hosp House         54.55   1 
 -- DeMykhal Teague           92 08-40-Mvtc,Silvis           DQ   1 
 
Event 553  800 Meter Run Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Paul Pape                 90 08-29-Jets,Lincoln,    1:57.94  
  2 Jared Hoffman             91 08-40-Iowa Unatt       1:58.20  
  3 Daniel Blake              91 08-29-Lytc,Lincoln,    1:58.52  
  4 David Gorsche             92 08-40-Track Iowa       2:00.03  
  5 Matthew Holcomb           91 08-29-Flyers,Ralsto    2:01.68  
  6 Spencer Lachnit           92 08-29-Flyers,Omaha,    2:11.10  
 
Event 554  1500 Meter Run Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Daniel Blake              91 08-29-Lytc,Lincoln,    4:08.74  
  2 Matthew Holcomb           91 08-29-Flyers,Ralsto    4:12.12  
  3 Jared Hoffman             91 08-40-Iowa Unatt       4:13.07  
  4 Gus Burnette              92 08-29-Breeze,Bellev    4:28.47  
  5 Paul Greenwood            91 08-30-Minn Unatt       4:30.17  
  6 Robert Bestenlehner       92 08-29-Racers,Omaha,    4:32.44  
  7 Andrew May                91 08-20-Wisc Runnr       4:35.48  
  8 Spencer Lachnit           92 08-29-Flyers,Omaha,    4:40.83  
 
Event 555  5000 Meter Run Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Jonathan Powell           91 08-29-Nebr Unatt,Co   16:19.43  
  2 Simon Falcon              91 08-29-Nebr Unatt,Be   16:28.02  
  3 Gus Burnette              92 08-29-Breeze,Bellev   16:49.18  
  4 Andrew May                91 08-20-Wisc Runnr      17:03.10  
  5 Michael Camilleri         92 08-20-Wisc Unatt      17:12.52  
  6 Robert Bestenlehner       92 08-29-Racers,Omaha,   17:15.42  
 
Event 556  2000 Meter Steeplechase Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Matthew Holcomb           91 08-29-Flyers,Ralsto    6:23.59  
  2 Sean Tyree                91 08-30-Minn Unatt       6:55.18  
  3 Andrew May                91 08-20-Wisc Runnr       6:55.66  
 
Event 558  110 Meter Hurdles Young Men
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Laquone Robinson          90 08-30-Hosp House         14.70  -1.3 
  2 Anthony Lee               91 08-29-Breeze             15.36  -1.3 
  3 Jeremy Duruji             91 08-30-Minn Elite,Mi      15.90  -1.3 
  4 Anthony Henry             90 08-20-Silver Spr         15.99  -1.3 
  5 Jerraco Johnson           92 08-40-Mvtc,Rock Isl      23.71  -1.3 
 
Event 559  400 Meter Hurdles Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Lukas Bernard             91 08-52-Dak Unatt,Wat      57.08  
  2 Jeremy Duruji             91 08-30-Minn Elite,Mi      57.38  
  3 Thomas Filer              91 08-29-Breeze,Bellev      59.23  
  4 Jerraco Johnson           92 08-40-Mvtc,Rock Isl    1:02.88  
 
Event 560  4x100 Meter Relay Young Men
===================================================================
    Team                                                 Finals  H#
===================================================================
  1 08-29-Boys & Girls Club Jaguar                        41.73   2 
     1) Thomas Hodges 92                2) Radell Nared 92                
     3) JaVaun Brown 92                 4) Raecheim Logan-Martin 92       
  2 08-20-Silver Springs Spartans                         42.15   2 
     1) Washington Farrington 91        2) Eddie Davis 92                 
     3) Justin Thompson 91              4) Isaiah Campbell 92             
  3 08-29-Bellevue Breeze                                 42.32   2 
     1) Dominique Hawkins 92            2) Kadeem Nehlsen 91              
     3) LeAndre Ballew 91               4) Brandon White 91               
  4 08-40-Washington Track Club                           43.17   2 
     1) Brian Miller 91                 2) Brad Vogel 91                  
     3) Brett Bogaard 92                4) Jacob Batterson 92             
  5 08-30-Hospitality House                               43.20   1 
     1) Kendrick Hall 91                2) Antwan Hollie 90               
     3) Rumeal Harris 92                4) Laquone Robinson 90            
  6 08-20-Milwaukee Mustangs                              43.29   2 
     1) Lawrence Rabon 92               2) Berevon Wyatt 92               
     3) Ira Howard 92                   4) Nate Nelson 92                 
  7 08-20-Silver Springs Spartans  'B'                    44.13   1 
     1) Darius Harris 91                2) Calvin Caldwell 90             
     3) LaRon Richardson 91             4) Ryen Nelson 91                 
  8 08-30-Track Minnesota Elite                           46.08   1 
     1) Justin Duruji 92                2) Jeremy Duruji 91               
     3) Deandre Adams 91                4) JC Rodgers 91                  
 -- 08-29-Bellevue Breeze  'B'                              DNF   2 
     1) Chris Svoboda 91                2) Korey Pesek 92                 
     3) Thomas Filer 91                 4) Brannon Wallace 90             
 
Event 561  4x400 Meter Relay Young Men
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 08-29-Bellevue Breeze                               3:24.80  
     1) Chris Svoboda 91                2) Kadeem Nehlsen 91              
     3) Korey Pesek 92                  4) Brandon White 91               
  2 08-30-Hospitality House                             3:28.61  
     1) Keenen Clerkley 92              2) Kendrick Hall 91               
     3) Patrick Means 91                4) Alexander Nelson 90            
  3 08-30-Track Minnesota Elite                         3:37.70  
     1) JC Rodgers 91                   2) Deandre Adams 91               
     3) Jeremy Duruji 91                4) Justin Duruji 92               
 
Event 563  High Jump Young Men
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Noah Kittelson            91 08-40-Westside           2.10m    6-10.75 
  2 Austin Dennis             92 08-30-Minn Unatt,Wa      2.00m    6-06.75 
  3 Tommy Larson              92 08-40-Ia United          1.95m    6-04.75 
  4 Deandre Johnson           91 08-40-Ia United          1.80m    5-10.75 
  5 Brandon White             91 08-29-Breeze,Bellev      1.75m    5-08.75 
  6 Jason Combs               91 08-29-Breeze            J1.75m    5-08.75 
  7 Jonathon Clark            92 08-29-Gothenburg,Br      1.65m    5-05.00 
  7 Payne Finn                92 08-40-Mvtc,Moline        1.65m    5-05.00 
 
Event 564  Pole Vault Young Men
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Jay Kilpatrick            91 08-29-Jets,Lincoln,      4.40m   14-05.25 
  2 Macauley Spandl           92 08-30-Minn Unatt        J4.40m   14-05.25 
  3 Drew Danforth             90 08-52-Sodak              4.25m   13-11.25 
  4 Bryan Klister             91 08-20-A P Vault         J4.25m   13-11.25 
  5 Tyler Wagner              90 08-20-A P Vault          4.10m   13-05.25 
  6 Jacob Pedretti            90 08-30-Minn Unatt,Ro      3.95m   12-11.50 
  6 Taylor Knight             90 08-30-Minn Unatt,Wa      3.95m   12-11.50 
  8 Jerrick Backous           91 08-30-Minn Unatt        J3.95m   12-11.50 
  9 Austin Beal               90 08-29-Flyers,Omaha,      3.80m   12-05.50 
 10 Alex Freburg              91 08-29-Nebr Unatt        J3.80m   12-05.50 
 11 Brendan Johnson           92 08-52-Nodak              3.65m   11-11.75 
 12 Michael Peterson          91 08-30-Minn Unatt         3.50m   11-05.75 
 
Event 565  Long Jump Young Men
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Antwan Hollie             90 08-30-Hosp House         6.64m   NWI  21-09.50 
  2 Brannon Wallace           90 08-29-Breeze,Bellev      6.53m   NWI  21-05.25 
  3 Rumeal Harris             92 08-30-Hosp House        J6.53m   NWI  21-05.25 
  4 Jordan Cosby              91 08-20-Congress,Milw      6.48m   NWI  21-03.25 
  5 Creighton Brei            90 08-29-Nebr Unatt,Ju      6.35m   NWI  20-10.00 
  6 Alex Kaster               91 08-29-Flyers,Omaha,      6.23m   NWI  20-05.25 
  7 Tyrell Patterson          91 08-29-Breeze,Bellev      6.01m   NWI  19-08.75 
  8 Nate Havener              92 08-20-Wisc Unatt         5.94m   NWI  19-06.00 
  9 Payne Finn                92 08-40-Mvtc,Moline        5.76m   NWI  18-10.75 
 10 Camono Lane               91 08-30-Minn Unatt         5.73m   NWI  18-09.75 
 11 Mishay Kalan              92 08-30-Minn Unatt,Sh      3.86m   NWI  12-08.00 
 
Event 566  Triple Jump Young Men
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Jordan Cosby              91 08-20-Congress,Milw     13.87m   NWI  45-06.25 
  2 Creighton Brei            90 08-29-Nebr Unatt,Ju     13.75m   NWI  45-01.50 
  3 Alex Kaster               91 08-29-Flyers,Omaha,     13.74m   NWI  45-01.00 
  4 Antwan Hollie             90 08-30-Hosp House        13.62m   NWI  44-08.25 
  5 Laquone Robinson          90 08-30-Hosp House        13.48m   NWI  44-02.75 
  6 Rumeal Harris             92 08-30-Hosp House        12.99m   NWI  42-07.50 
  7 LaRon Falkner             91 08-29-Breeze,Bellev     12.54m   NWI  41-01.75 
 
Event 567  Shot Put 12 lb. Young Men
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Chris Reed                92 08-29-Nebr Unatt,Om     16.42m   53-10.50 
  2 Taylor Shapland           91 08-29-West O,Omaha,     16.25m   53-03.75 
  3 Cody Snyder               92 08-29-Flyers,Lake A     15.79m   51-09.75 
  4 Shawn Johnson             91 08-30-Minn Unatt,Ev     15.76m   51-08.50 
  5 Andy Carmen               91 08-40-Excalibur         15.48m   50-09.50 
  6 Nathan Frakes             91 08-29-West O,Omaha,     14.63m   48-00.00 
  7 Drew Staskiewicz          92 08-29-Nebr Unatt,Om     14.56m   47-09.25 
  8 Henry Kelley IV           91 08-40-Westside          14.10m   46-03.25 
  9 Kevin Drwal               92 08-29-West O,Omaha,     12.90m   42-04.00 
 
Event 568  Discus Throw 1.6kg Young Men
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Jon Higgins               91 08-40-Iowa Unatt        51.26m     168-02 
  2 Shawn Johnson             91 08-30-Minn Unatt,Ev     49.52m     162-06 
  3 Kaleb Henry               90 08-29-Nebr Unatt,Lo     48.39m     158-09 
  4 Nathan Frakes             91 08-29-West O,Omaha,     47.67m     156-05 
  5 Andy Carmen               91 08-40-Excalibur         46.33m     152-00 
  6 Cody Snyder               92 08-29-Flyers,Lake A     46.03m     151-00 
  7 Henry Kelley IV           91 08-40-Westside          45.73m     150-00 
  8 Aaron Kiecker             92 08-20-Wisc Unatt        43.83m     143-09 
  9 Marc Osborn               92 08-40-Iowa Unatt        43.02m     141-02 
 10 Chris Reed                92 08-29-Nebr Unatt,Om     42.87m     140-08 
 11 Kevin Drwal               92 08-29-West O,Omaha,     40.56m     133-01 
 12 Sean Lindgren             92 08-29-Nebr Unatt,Wa     37.89m     124-04 
 
Event 569  Javelin Throw 800g Young Men
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Kaleb Henry               90 08-29-Nebr Unatt,Lo     57.04m     187-02 
  2 Ben Lindaman              92 08-40-Ia United         47.13m     154-07 
  3 Taylor Shapland           91 08-29-West O,Omaha,     45.46m     149-02 
  4 Sean Lindgren             92 08-29-Nebr Unatt,Wa     43.05m     141-03 
  5 Drew Staskiewicz          92 08-29-Nebr Unatt,Om     36.48m     119-08 
 
Event 570  Hammer Throw Young Men
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Drew Staskiewicz          92 08-29-Nebr Unatt,Om     59.83m     196-03 
  2 Kevin Drwal               92 08-29-West O,Omaha,     43.53m     142-10 
  3 Nathan Frakes             91 08-29-West O,Omaha,     41.21m     135-02 
  4 Taylor Shapland           91 08-29-West O,Omaha,     37.90m     124-04 
  5 Sean Lindgren             92 08-29-Nebr Unatt,Wa     26.69m      87-07 
 
Event 571  Decathlon Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Brad Higgins              91 08-29-Norfolk,Norfo       6038  
  2 Ben Lindaman              92 08-40-Ia United           5474  
  3 Macauley Spandl           92 08-30-Minn Unatt          5341  
  4 Johnny Ingold             92 08-29-Breeze,Bellev       4784  
  5 Jake Jensen               92 08-30-Minn Unatt          4621  
  6 Alex Jelich               92 08-20-Congress,Milw       4531  
 
Event 571  Decathlon: #1 100 Meter Dash Young Men Decathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Jake Jensen               92 08-30-Minn Unatt         11.61   NWI    730
  2 Alex Jelich               92 08-20-Congress,Milw      11.69   NWI    713
  3 Brad Higgins              91 08-29-Norfolk,Norfo      11.88   NWI    675
  4 Johnny Ingold             92 08-29-Breeze,Bellev      11.95   NWI    661
  5 Ben Lindaman              92 08-40-Ia United          12.04   NWI    643
  6 Macauley Spandl           92 08-30-Minn Unatt         12.27   NWI    599
 
Event 571  Decathlon: #2 Long Jump Young Men Decathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Brad Higgins              91 08-29-Norfolk,Norfo      6.01m   NWI  19-08.75    589
  2 Johnny Ingold             92 08-29-Breeze,Bellev      5.77m   NWI  18-11.25    537
  3 Macauley Spandl           92 08-30-Minn Unatt         5.63m   NWI  18-05.75    508
  4 Alex Jelich               92 08-20-Congress,Milw      5.39m   NWI  17-08.25    459
  5 Ben Lindaman              92 08-40-Ia United          5.31m   NWI  17-05.25    443
  6 Jake Jensen               92 08-30-Minn Unatt         5.28m   NWI  17-04.00    437
 
Event 571  Decathlon: #3 Shot Put Young Men Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Ben Lindaman              92 08-40-Ia United         13.15m   43-01.75    676
  2 Brad Higgins              91 08-29-Norfolk,Norfo     12.65m   41-06.00    646
  3 Jake Jensen               92 08-30-Minn Unatt        11.25m   36-11.00    561
  4 Johnny Ingold             92 08-29-Breeze,Bellev     10.35m   33-11.50    507
  5 Macauley Spandl           92 08-30-Minn Unatt         9.85m   32-03.75    477
  6 Alex Jelich               92 08-20-Congress,Milw      8.95m   29-04.50    423
 
Event 571  Decathlon: #4 High Jump Young Men Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Brad Higgins              91 08-29-Norfolk,Norfo      1.85m    6-00.75    670
  2 Macauley Spandl           92 08-30-Minn Unatt         1.70m    5-07.00    544
  3 Johnny Ingold             92 08-29-Breeze,Bellev      1.65m    5-05.00    504
  3 Ben Lindaman              92 08-40-Ia United          1.65m    5-05.00    504
  5 Alex Jelich               92 08-20-Congress,Milw      1.55m    5-01.00    426
  6 Jake Jensen               92 08-30-Minn Unatt         1.50m    4-11.00    389
 
Event 571  Decathlon: #5 400 Meter Dash Young Men Decathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Brad Higgins              91 08-29-Norfolk,Norfo      53.28     670
  2 Jake Jensen               92 08-30-Minn Unatt         54.87     604
  3 Macauley Spandl           92 08-30-Minn Unatt         55.75     569
  4 Johnny Ingold             92 08-29-Breeze,Bellev      56.00     559
  5 Ben Lindaman              92 08-40-Ia United          56.94     523
  6 Alex Jelich               92 08-20-Congress,Milw      59.66     425
 
Event 571  Decathlon: #6 110 Meter Hurdles Young Men Decathlon
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Ben Lindaman              92 08-40-Ia United          16.39   NWI  2    689
  2 Brad Higgins              91 08-29-Norfolk,Norfo      17.13   NWI  2    611
  3 Macauley Spandl           92 08-30-Minn Unatt         17.30   NWI  1    593
  4 Alex Jelich               92 08-20-Congress,Milw      17.94   NWI  2    530
  5 Johnny Ingold             92 08-29-Breeze,Bellev      18.56   NWI  1    472
  6 Jake Jensen               92 08-30-Minn Unatt         22.74   NWI  1    165
 
Event 571  Decathlon: #7 Discus Throw Young Men Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Ben Lindaman              92 08-40-Ia United         37.72m     123-09    618
  2 Brad Higgins              91 08-29-Norfolk,Norfo     33.43m     109-08    532
  3 Alex Jelich               92 08-20-Congress,Milw     27.48m      90-02    415
  4 Johnny Ingold             92 08-29-Breeze,Bellev     27.13m      89-00    408
  5 Jake Jensen               92 08-30-Minn Unatt        26.66m      87-06    399
  6 Macauley Spandl           92 08-30-Minn Unatt        24.37m      79-11    355
 
Event 571  Decathlon: #8 Pole Vault Young Men Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Macauley Spandl           92 08-30-Minn Unatt         4.25m   13-11.25    688
  2 Jake Jensen               92 08-30-Minn Unatt         3.95m   12-11.50    603
  3 Alex Jelich               92 08-20-Congress,Milw      3.65m   11-11.75    522
  4 Brad Higgins              91 08-29-Norfolk,Norfo      3.50m   11-05.75    482
  5 Ben Lindaman              92 08-40-Ia United          2.90m    9-06.25    333
  6 Johnny Ingold             92 08-29-Breeze,Bellev      2.45m    8-00.50    231
 
Event 571  Decathlon: #9 Javelin Throw Young Men Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Ben Lindaman              92 08-40-Ia United         47.64m     156-03    554
  2 Macauley Spandl           92 08-30-Minn Unatt        38.49m     126-03    420
  3 Johnny Ingold             92 08-29-Breeze,Bellev     38.20m     125-04    416
  4 Brad Higgins              91 08-29-Norfolk,Norfo     37.43m     122-10    405
  5 Alex Jelich               92 08-20-Congress,Milw     25.93m      85-01    242
  6 Jake Jensen               92 08-30-Minn Unatt        24.78m      81-03    226
 
Event 571  Decathlon: #10 1500 Meter Run Young Men Decathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Brad Higgins              91 08-29-Norfolk,Norfo    4:27.94     758
  2 Macauley Spandl           92 08-30-Minn Unatt       4:55.10     588
  3 Jake Jensen               92 08-30-Minn Unatt       5:09.40     507
  4 Ben Lindaman              92 08-40-Ia United        5:12.24     491
  5 Johnny Ingold             92 08-29-Breeze,Bellev    5:12.70     489
  6 Alex Jelich               92 08-20-Congress,Milw    5:34.87     376