Join/Renew Now

Results - USATF Snake River Association Junior Olympic Track & Field
Championships

6/18-20/09 - Boise, Idaho

Event 50  100 Meter Dash Sub-Bantam Boys
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Peyton Bair               01 unattatched              17.04   NWI 
  2 Magnus Hemingway          02 Team Idaho               17.63   NWI 
 
Event 51  200 Meter Dash Sub-Bantam Boys
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Magnus Hemingway          02 Team Idaho               37.11   NWI 
 
Event 59  Long Jump Sub-Bantam Boys
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Peyton Bair               01 unattatched              3.15m   NWI  10-04.00 
 
Event 109  Long Jump Bantam Girls
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 McKinly Gerlach           99 Team Idaho               2.92m   NWI   9-07.00 
  2 Jayei Fenton              99 unattatched              2.17m   NWI   7-01.50 
 
Event 110  Shot Put 6 lb. Bantam Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Jayei Fenton              99 unattatched              2.83m    9-03.50 
 
Event 150  100 Meter Dash Bantam Boys
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Evan Blodgett             99 unattatched              16.50   NWI 
  2 Cody Brynn                00 Team Idaho               17.71   NWI 
 
Event 152  400 Meter Dash Bantam Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Austin Graves             99 unattatched            1:27.89  
  2 Cody Brynn                00 Team Idaho             1:31.74  
 
Event 153  800 Meter Run Bantam Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Nathaniel Taylor          00 Team Idaho             3:10.34  
 
Event 154  1500 Meter Run Bantam Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Nathaniel Taylor          00 Team Idaho             6:21.38  
  2 Austin Graves             99 unattatched            6:22.82  
  3 Austin Anders             99 Team Idaho             6:27.10  
 
Event 158  High Jump Bantam Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Nathaniel Taylor          00 Team Idaho               0.95m    3-01.25 
  1 Austin Anders             99 Team Idaho               0.95m    3-01.25 
 
Event 159  Long Jump Bantam Boys
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Evan Blodgett             99 unattatched              3.25m   NWI  10-08.00 
 
Event 162  Triathlon Bantam Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Austin Anders             99 Team Idaho                 315  
 
Event 162  Triathlon: #1 Shot Put Bantam Boys Triathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Austin Anders             99 Team Idaho               5.75m   18-10.50    234
 
Event 162  Triathlon: #2 High Jump Bantam Boys Triathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Austin Anders             99 Team Idaho               1.00m    3-03.25     81
 
Event 162  Triathlon: #3 400 Meter Dash Bantam Boys Triathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Austin Anders             99 Team Idaho             1:23.43  
 
Event 207  80 Meter Hurdles Midget Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
 -- Sydney Harris             97 Team Idaho                  NT   NWI 
 
Event 250  100 Meter Dash Midget Boys
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Alec McCreedy             97 Team Idaho               15.10   NWI 
  2 Garrett Calhoun           98 Team Idaho               15.19   NWI 
  3 Joel Lynn                 97 Team Idaho               18.55   NWI 
 
Event 251  200 Meter Dash Midget Boys
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Alec McCreedy             97 Team Idaho               30.70   NWI 
  2 Garrett Calhoun           98 Team Idaho               31.37   NWI 
 
Event 253  800 Meter Run Midget Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Matt Sewall               97 Team Idaho             2:38.20  
 
Event 254  1500 Meter Run Midget Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Matt Sewall               97 Team Idaho             5:22.86  
  2 Daniel Daws               97 Team Idaho             6:30.08  
 
Event 261  High Jump Midget Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Joel Lynn                 97 Team Idaho               1.15m    3-09.25 
 
Event 262  Long Jump Midget Boys
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Mitchell Peirsol          98 unattatched              4.14m   NWI  13-07.00 
 
Event 263  Shot Put 6 lb. Midget Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Joel Lynn                 97 Team Idaho               6.82m   22-04.50 
 
Event 300  100 Meter Dash Youth Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Khadija Khan              95 Team Idaho               14.41   NWI 
  2 Jillian Leis              96 unattatched              16.70   NWI 
 
Event 302  400 Meter Dash Youth Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Kylie Weatherford         95 Team Idaho             1:07.40  
  2 Ruby Somoza               96 Team Idaho             1:09.78  
  3 Sydney Moretto            96 unattatched            1:13.09  
 
Event 303  800 Meter Run Youth Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Sara Powell               96 unattatched            2:40.58  
 
Event 304  1500 Meter Run Youth Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Sara Powell               96 unattatched            5:29.07  
  2 Tatem Fredrickson         96 Team Idaho             6:23.00  
 
Event 307  100 Meter Hurdles Youth Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Melissa Rasmussen         96 unattatched              18.60   NWI 
 
Event 308  200 Meter Hurdles Youth Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Ruby Somoza               96 Team Idaho               33.84   NWI 
  2 Melissa Rasmussen         96 unattatched              34.88   NWI 
 
Event 312  High Jump Youth Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Ruby Somoza               96 Team Idaho               1.35m    4-05.00 
  2 Tatem Fredrickson         96 Team Idaho               1.10m    3-07.25 
 
Event 313  Pole Vault Youth Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Kylie Weatherford         95 Team Idaho               2.89m    9-05.75 
 
Event 314  Long Jump Youth Girls
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Khadija Khan              95 Team Idaho               4.34m   0.3  14-03.00 
  2 Melissa Rasmussen         96 unattatched              4.25m   0.7  13-11.50 
 
Event 315  Triple Jump Youth Girls
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Khadija Khan              95 Team Idaho               9.29m  -0.6  30-05.75 
  2 Melissa Rasmussen         96 unattatched              9.05m   0.6  29-08.25 
  3 Jillian Leis              96 unattatched              6.68m   1.5  21-11.00 
 
Event 316  Shot Put 6 lb. Youth Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Kaylee Moretto            95 unattatched              8.39m   27-06.50 
  2 Britni Brothers           96 unattatched              6.19m   20-03.75 
 
Event 317  Discus Throw 1kg Youth Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Britni Brothers           96 unattatched             16.20m      53-02 
 
Event 318  Javelin Throw 600g Youth Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Britni Brothers           96 unattatched             11.33m      37-02 
 
Event 319  Outdoor Pentathlon Youth Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Melissa Rasmussen         96 unattatched               1662  
 
Event 319  Outdoor Pentathlon: #1 100 Meter Hurdles Youth Girls Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Melissa Rasmussen         96 unattatched              19.26   NWI    366
 
Event 319  Outdoor Pentathlon: #2 Shot Put Youth Girls Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Melissa Rasmussen         96 unattatched              7.60m   24-11.25    374
 
Event 319  Outdoor Pentathlon: #3 High Jump Youth Girls Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Melissa Rasmussen         96 unattatched              1.20m    3-11.25    312
 
Event 319  Outdoor Pentathlon: #4 Long Jump Youth Girls Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Melissa Rasmussen         96 unattatched              4.58m   NWI  15-00.50    448
 
Event 319  Outdoor Pentathlon: #5 800 Meter Run Youth Girls Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Melissa Rasmussen         96 unattatched            3:26.00     162
 
Event 350  100 Meter Dash Youth Boys
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Kade Ready                96 unattatched              13.39   NWI 
  2 Jason Cnimmin             96 Team Idaho               13.52   NWI 
 
Event 351  200 Meter Dash Youth Boys
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Jason Cnimmin             96 Team Idaho               26.66   NWI 
  2 Ryan Dempsey              96 Team Idaho               36.94   NWI 
 
Event 352  400 Meter Dash Youth Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Kade Ready                96 unattatched            1:05.87  
  2 Dominik Huffield          95 Team Idaho             1:08.63  
  3 Ryan Dempsey              96 Team Idaho             1:25.37  
 
Event 353  800 Meter Run Youth Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Nick Moore                95 unattatched            2:26.34  
  2 Jared Melton              95 Team Idaho             3:00.54  
  3 Ryan Dempsey              96 Team Idaho             3:16.41  
 
Event 354  1500 Meter Run Youth Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Brennen Keen              95 Team Idaho             4:54.61  
  2 Ty Bryan                  95 Team Idaho             5:37.65  
  3 Jared Melton              95 Team Idaho             6:18.58  
 
Event 355  3000 Meter Run Youth Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Brennen Keen              95 Team Idaho            10:25.96  
 
Event 357  100 Meter Hurdles Youth Boys
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Joesph Delgado            95 Team Idaho               14.54   NWI 
  2 Dominik Huffield          95 Team Idaho               17.93   NWI 
 
Event 358  200 Meter Hurdles Youth Boys
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Joesph Delgado            95 Team Idaho               26.66   NWI 
 
Event 362  High Jump Youth Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Joesph Delgado            95 Team Idaho               1.70m    5-07.00 
  2 Austin Musgrave           95 unattatched              1.65m    5-05.00 
  3 Dominik Huffield          95 Team Idaho               1.40m    4-07.00 
  4 Justis Clow               95 Team Idaho              J1.40m    4-07.00 
 
Event 364  Long Jump Youth Boys
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Joesph Delgado            95 Team Idaho               5.96m   0.5  19-06.75 
  2 Justis Clow               95 Team Idaho               3.97m   0.7  13-00.25 
 
Event 365  Triple Jump Youth Boys
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Justis Clow               95 Team Idaho               9.39m   1.2  30-09.75 
 
Event 369  Outdoor Pentathlon Youth Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Dominik Huffield          95 Team Idaho                1319  
 
Event 369  Outdoor Pentathlon: #1 100 Meter Hurdles Youth Boys Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Dominik Huffield          95 Team Idaho               19.04   NWI    429
 
Event 369  Outdoor Pentathlon: #2 Shot Put Youth Boys Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Dominik Huffield          95 Team Idaho               6.81m   22-04.25    296
 
Event 369  Outdoor Pentathlon: #3 High Jump Youth Boys Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Dominik Huffield          95 Team Idaho               1.25m    4-01.25    218
 
Event 369  Outdoor Pentathlon: #4 Long Jump Youth Boys Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Dominik Huffield          95 Team Idaho               3.85m   NWI  12-07.75    182
 
Event 369  Outdoor Pentathlon: #5 1500 Meter Run Youth Boys Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Dominik Huffield          95 Team Idaho             6:18.40     194
 
Event 400  100 Meter Dash Intermediate Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Alex Van Halder           94 Team Idaho               13.28   NWI 
  2 Brittany Owens            94 Team Idaho               13.65   NWI 
  3 Alison Silva              94 unattatched              13.96   NWI 
 
Event 401  200 Meter Dash Intermediate Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Alex Van Halder           94 Team Idaho               26.02   NWI 
  2 Alison Silva              94 unattatched              28.68   NWI 
 
Event 403  800 Meter Run Intermediate Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Hailey Huffield           94 Team Idaho             3:08.29  
 
Event 408  100 Meter Hurdles Intermediate Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Maren Loar                94 Team Idaho               17.98   NWI 
 
Event 414  Pole Vault Intermediate Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Alison Silva              94 unattatched              3.04m    9-11.75 
 -- Natalie Callico           93 Team Idaho                  NH            
 
Event 415  Long Jump Intermediate Girls
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Brittany Owens            94 Team Idaho               5.02m  +0.0  16-05.75 
 
Event 416  Triple Jump Intermediate Girls
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Brittany Owens            94 Team Idaho              11.03m  +0.0  36-02.25 
 
Event 417  Shot Put 4kg Intermediate Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Kayle Riley               94 Team Idaho               7.79m   25-06.75 
 
Event 418  Discus Throw 1kg Intermediate Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Kayle Riley               94 Team Idaho              25.07m      82-03 
 
Event 450  100 Meter Dash Intermediate Boys
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Bobby Rios                94 Team Idaho               12.08   NWI 
  2 Matt Walling              93 Team Idaho               12.39   NWI 
  3 Stephen LeDet             93 Team Idaho               12.51   NWI 
  4 Ike Lynn                  93 Team Idaho               12.89   NWI 
 
Event 451  200 Meter Dash Intermediate Boys
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Bobby Rios                94 Team Idaho               24.96   NWI 
  2 Stephen LeDet             93 Team Idaho               25.34   NWI 
  3 Matt Walling              93 Team Idaho               25.73   NWI 
  4 Ike Lynn                  93 Team Idaho               26.18   NWI 
 
Event 452  400 Meter Dash Intermediate Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Ike Lynn                  93 Team Idaho               57.43  
  2 Marcus Barber             93 unattatched            1:04.01  
 
Event 453  800 Meter Run Intermediate Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Jake Powell               94 unattatched            2:21.80  
  2 Ethan Judd                94 unattatched            2:32.70  
 
Event 454  1500 Meter Run Intermediate Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Danti Carter              94 Team Idaho             4:40.39  
  2 Jake Powell               94 unattatched            4:47.14  
  3 Ethan Judd                94 unattatched            4:58.06  
 
Event 455  3000 Meter Run Intermediate Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Ethan Judd                94 unattatched           10:30.65  
  2 Jake Powell               94 unattatched           10:40.43  
 
Event 456  2000 Meter Steeplechase Intermediate Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
 -- Ethan Judd                94 unattatched                 NT  
 
Event 458  110 Meter Hurdles Intermediate Boys
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Marcus Barber             93 unattatched              17.41   NWI 
 
Event 459  400 Meter Hurdles Intermediate Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Marcus Barber             93 unattatched            1:04.01  
 
Event 463  High Jump Intermediate Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Ryan Carlson              94 unattatched              1.75m    5-08.75 
  2 Michael Frey              93 unattatched              1.70m    5-07.00 
 
Event 464  Pole Vault Intermediate Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Emery Holden              93 unattatched              3.53m   11-07.00 
  2 Jeffery McNiel            93 unattatched              3.04m    9-11.75 
  2 Joseph Bolin              94 unattatched              3.04m    9-11.75 
 -- Matt Sullivan             93 unattatched                 NH            
 
Event 465  Long Jump Intermediate Boys
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Stephen LeDet             93 Team Idaho               5.76m   0.4  18-10.75 
  2 Jacob Inman               94 Team Idaho               5.05m  +0.0  16-07.00 
  3 Tyler Baldwin             94 Team Idaho               4.98m  +0.0  16-04.25 
 
Event 466  Triple Jump Intermediate Boys
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Tyler Baldwin             94 Team Idaho              11.54m  +0.0  37-10.50 
  2 Jacob Inman               94 Team Idaho              11.52m   0.6  37-09.50 
 
Event 500  100 Meter Dash Young Women
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Ashley Jensen             92 Team Idaho               13.33   NWI 
  2 Huma Attifi               92 unattatched              14.50   NWI 
 
Event 501  200 Meter Dash Young Women
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
 -- Huma Attifi               92 unattatched                 NT   NWI 
 
Event 502  400 Meter Dash Young Women
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Ashley Jensen             92 Team Idaho             1:00.03  
  2 Brittiney Karl            91 unattatched            1:00.62  
 
Event 513  High Jump Young Women
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
 -- Kaydi Blackstock          92 unattatched                 NH            
 
Event 514  Pole Vault Young Women
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Theresa Waybright         90 Team Idaho               3.04m    9-11.75 
  2 Samantha Mitchell         92 unattatched              2.89m    9-05.75 
  3 Tauny Taylor              92 Team Idaho               2.59m    8-06.00 
 
Event 515  Long Jump Young Women
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Kaydi Blackstock          92 unattatched              5.11m  +0.0  16-09.25 
 -- Jaxlyn Lawrence           91 unattatched               FOUL                 
 
Event 516  Triple Jump Young Women
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Jaxlyn Lawrence           91 unattatched              9.55m   0.3  31-04.00 
 
Event 521  Heptathlon Young Women
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Chari Hawkins             91 unattatched               4496  
  2 Brittiney Karl            91 unattatched               3539  
 
Event 521  Heptathlon: #1 100 Meter Hurdles Young Women Heptathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Chari Hawkins             91 unattatched              15.92   NWI    724
  2 Brittiney Karl            91 unattatched              18.40   NWI    448
 
Event 521  Heptathlon: #2 High Jump Young Women Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Chari Hawkins             91 unattatched              1.67m    5-05.75    818
  2 Brittiney Karl            91 unattatched              1.47m    4-09.75    588
 
Event 521  Heptathlon: #3 Shot Put Young Women Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Chari Hawkins             91 unattatched              8.87m   29-01.25    456
  2 Brittiney Karl            91 unattatched              8.17m   26-09.75    410
 
Event 521  Heptathlon: #4 200 Meter Dash Young Women Heptathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Chari Hawkins             91 unattatched              26.84   NWI    725
  2 Brittiney Karl            91 unattatched              26.87   NWI    723
 
Event 521  Heptathlon: #5 Long Jump Young Women Heptathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Chari Hawkins             91 unattatched              5.47m   NWI  17-11.50    691
  2 Brittiney Karl            91 unattatched              4.39m   NWI  14-05.00    401
 
Event 521  Heptathlon: #6 Javelin Throw Young Women Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Chari Hawkins             91 unattatched             32.10m     105-04    516
  2 Brittiney Karl            91 unattatched             20.15m      66-01    292
 
Event 521  Heptathlon: #7 800 Meter Run Young Women Heptathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Brittiney Karl            91 unattatched            2:31.26     677
  2 Chari Hawkins             91 unattatched            2:40.59     566
 
Event 550  100 Meter Dash Young Men
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Landon Watts              92 Team Idaho               11.17   NWI 
  2 Eric Lopez                92 Team Idaho               11.74   NWI 
  3 Sharif Khan               92 Team Idaho               11.83   NWI 
 
Event 551  200 Meter Dash Young Men
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Landon Watts              92 Team Idaho               22.79   NWI 
  2 Alexander Boully          92 Team Idaho               24.43   NWI 
  3 Eric Lopez                92 Team Idaho               24.83   NWI 
 
Event 553  800 Meter Run Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Chase Caulkins            92 unattatched            2:02.15  
  2 Barak Watson              91 Team Idaho             2:07.49  
 
Event 554  1500 Meter Run Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Carlos Monrray            90 unattatched            4:25.18  
  2 James Paris               92 unattatched            5:37.65  
 
Event 556  2000 Meter Steeplechase Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
 -- James Paris               92 unattatched                 NT  
 -- Chase Caulkins            92 unattatched                 NT  
 
Event 558  110 Meter Hurdles Young Men
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Alexander Boully          92 Team Idaho               15.42   NWI 
  2 Justin Dalme              90 Team Idaho               16.05   NWI 
 
Event 559  400 Meter Hurdles Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Alexander Boully          92 Team Idaho               59.08  
  2 Justin Dalme              90 Team Idaho               59.97  
 
Event 563  High Jump Young Men
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Jason Turnblom            91 Team Idaho               2.00m    6-06.75 
  2 Austin Emry               90 Team Idaho               1.95m    6-04.75 
  3 Alan Turnblom             91 Team Idaho               1.90m    6-02.75 
  3 Alex Ashworth             92 Team Idaho               1.90m    6-02.75 
  5 Jackson Walker            92 unattatched              1.70m    5-07.00 
 
Event 564  Pole Vault Young Men
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Mike Miller               91 unattatched              3.65m   11-11.75 
 -- Quinn Huyentobler         91 Team Idaho                  NH            
 
Event 565  Long Jump Young Men
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Alex Ashworth             92 Team Idaho               6.23m   0.8  20-05.25 
  2 Kasen Covington           92 Team Idaho               6.14m   0.1  20-01.75 
  3 Austin Emry               90 Team Idaho               5.71m  +0.0  18-09.00 
  4 Sharif Khan               92 Team Idaho               5.68m   0.4  18-07.75 
 
Event 566  Triple Jump Young Men
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Kasen Covington           92 Team Idaho              14.15m  +0.0  46-05.25 
  2 Alex Ashworth             92 Team Idaho              13.33m   0.2  43-09.00 
 
Nike Visa BMW Gatorade Gill Athletics St. Vincent Lynx