Join/Renew Now

Results - USATF New Mexico Association Junior Olympic Track & Field
Championships

6/13-14/09 - Albuquerque, New Mexico

 Event 100  100 Meter Dash Bantam Girls
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA                
     JO Meet: J 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA                
    Region X: R 12.27  7/19/1998   Judith Onyepuenuka, Arizona                 
    NM State: S 13.99  6/18/2009   Eryka Robinson, AAT                         
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Robinson, Eryka              10-42-Aat                13.99S  NWI 
  2 Abeyta, Elena                10-42-Rtc                14.58   NWI 
  2 Watson, Nakala               10-42-Brx                14.58   NWI 
  4 Monk, Trevelynn              10-42-Trtc               14.84   NWI 
  5 McCoy, Tajene                10-42-Dct                14.93   NWI 
  6 Crespin, Malakah             10-42-Rrrr               15.49   NWI 
  7 Gonslaves, Kiana             10-42-Atc                15.85   NWI 
  8 Bierly, Mackenzie            10-42-Rrrr               16.10   NWI 
 
Event 101  200 Meter Dash Bantam Girls
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 26.50  7/31/2004   Robin Reynolds, Miami, FL                   
     JO Meet: J 26.70  7/31/2004   Robin Reynolds, Miami, FL                   
    Region X: R 25.71  7/19/1998   Judith Onyepunuka, Arizona                  
    NM State: S 29.91  6/24/2007   Alexa Romano, ATC                           
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Robinson, Eryka              10-42-Aat                30.01   NWI 
  2 Baker, Leilani               10-42-Awsr               30.06   NWI 
  3 Watson, Nakala               10-42-Brx                31.25   NWI 
  4 Avila, Emily                 10-42-Rrrr               31.49   NWI 
  5 McCoy, Tajene                10-42-Dct                32.04   NWI 
  6 Crespin, Esperanza           10-42-Rrrr               33.14   NWI 
 
Event 102  400 Meter Dash Bantam Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N   59.81  8/1/1993    Monique Henderson, SanDiego, CA           
     JO Meet: J   59.81  7/30/1993   Monique Henderson, San Diego, CA          
    Region X: R 1:04.59  7/18/2004   Ginasia Hamilton, Colorado/JGTT/BYU       
    NM State: S 1:05.70  6/24/2007   Alexa Romano, ATC                         
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Truyol, Quinn                10-42-Rrrr             1:08.84  
  2 Baker, Leilani               10-42-Awsr             1:11.58  
  3 Garcia, Brianna              10-42-Rrrr             1:11.67  
  4 Crespin, Esperanza           10-42-Rrrr             1:18.09  
  5 Chavez, Jaylynn              10-42-Dct              1:20.37  
  6 Baca, Lexi                   10-42-Trtc             1:22.08  
  7 Sanchez, Mikayla             10-42-Rrrr             1:23.35  
 
Event 103  800 Meter Run Bantam Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 2:23.98  7/6/1986    Shalynn Carr, LaVerne, CA                 
     JO Meet: J 2:24.70  7/30/1994   Shannon Radarmacher, Houston, TX          
    Region X: R 2:33.22  7/17/2004   Tiana Bonner, Northeast Sh                
    NM State: S 2:38.05  6/23/2007   Alexa Romano, ATC                         
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Truyol, Quinn                10-42-Rrrr             2:43.96  
  2 Gonzalez, Maya               10-42-Rtc              2:47.18  
  3 Challacombe, Zoe             10-42-Nmuna            2:56.36  
  4 Beck, Esther                 10-42-Aat              3:03.73  
  5 Silva, Veronica              10-42-Rtc              3:04.98  
  6 McQuarie, Jessie             10-42-Aat              3:09.88  
  7 Padilla, Isabella            10-42-Nmuna            3:20.11  
  8 Sanchez, Mikayla             10-42-Rrrr             3:26.22  
 
Event 104  1500 Meter Run Bantam Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 4:51.28  6/18/1994   Laura Shannon, Great Barrington, MA       
     JO Meet: J 5:00.72  8/1/1993    Kristin Finch, Marietta, GA               
    Region X: R 5:20.23  7/18/2004   Shannon Luevano, El Paso Wing             
    NM State: S 5:26.00              Julie Brasher, AAT                        
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Beck, Esther                 10-42-Aat              5:53.73  
  2 Orozco, Camila               10-42-Aat              6:16.62  
  3 Padilla, Isabella            10-42-Nmuna            6:18.58  
  4 McQuarie, Jessie             10-42-Aat              6:34.12  
  5 Stafford, Kyra               10-42-Aat              6:47.43  
 
Event 105  1500 Meter Race Walk Bantam Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 7:30.80  7/18/1993   Elizabeth Paxton, Cypress, CA             
     JO Meet: J 7:30.8h  7/18/1993   Elizabeth Paxton, Cypress, CA             
    Region X: R 8:23.84  7/16/1990   Nicole Jenkins, Arizona                   
    NM State: S 7:48.20              Cassie Woodley, ATC                       
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Gonzales, Taylor             10-42-Rtc             10:25.85  
  2 Cionelo, Tabitha             10-42-Trtc            12:42.20  
 
Event 106  4x100 Meter Relay Bantam Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 53.62  7/31/2005   15-Los Angeles Jets, Los Angeles Jets       
                       M George, T Robertson, T Bellows, J Billoups      
     JO Meet: J 53.62  7/31/2005   15-Los Angeles Jets, Los Angeles Jets       
                       M George, T Robertson, T Bellows, J Billoups      
    Region X: R 56.10  7/19/1998   Arizona Cheetahs, Arizona                   
    NM State: S 59.71  6/17/2009   Rio Rancho Running Rams, RRRR               
                       M Crespin, B Garcia, E Avila, Q Truyol            
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 10-42-Rio Rancho Running Rams  'A'                    59.71S 
     1) Crespin, Malakah                2) Garcia, Brianna                
     3) Avila, Emily                    4) Truyol, Quinn                  
  2 10-42-Ravens Track Club  'A'                        1:02.99  
     1) Ramos, Marina                   2) Silva, Veronica                
     3) Gonzalez, Maya                  4) Abeyta, Elena                  
  3 10-42-Taylor Ranch Cougars  'A'                     1:04.66  
     1) Baca, Lexi                      2) Brown, Krystal                 
     3) Madrid, Isabella                4) Monk, Trevelynn                
  4 10-42-Albuq. Athletics Track  'A'                   1:16.72  
     1) Salas, Amanda                   2) Stafford, Kyra                 
     3) Martindale, Jordan              4) Romero, Selena                 
 
Event 107  4x400 Meter Relay Bantam Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 4:19.00  1993        Fast Action                               
     JO Meet: J 4:19.00  7/29/1993   Fast Action TC, Los Angeles, CA           
                         Angel Perkins, LaShinda Demus, Quiana Powell, Niss
    Region X: R 4:43.98  7/13/2003   Do Right, Arizona                         
    NM State: S 4:57.00              ATC                                       
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 10-42-Taylor Ranch Cougars  'A'                     5:37.91  
     1) Baca, Lexi                      2) Brown, Krystal                 
     3) Monk, Trevelynn                 4) Madrid, Isabella               
  2 10-42-Albuq. Athletics Track  'A'                   5:51.57  
     1) Salas, Amanda                   2) Beck, Esther                   
     3) Romero, Selena                  4) Orozco, Camila                 
 
Event 108  High Jump Bantam Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 1.42m  1997        Dorothy Holt                                
     JO Meet: J 1.42m  7/24/1997   Dorothy Holt, Hinesville, GZA               
    Region X: R 1.36m  7/17/2004   Brittany Jones, TUCSON TRACK                
    NM State: S 1.16m              Zoe Meade, LCSD                             
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Challacombe, Zoe             10-42-Nmuna              1.07m    3-06.00 
 
Event 109  Long Jump Bantam Girls
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 4.78m  1972        Ramona Carryl, Infant JESUS TC              
     JO Meet: J 4.45m  7/25/1996   Gayle Hunter, San Bernadino, CA             
    Region X: R 4.49m  7/16/1995   Tiffany McDonald, Colorado                  
    NM State: S 3.84m              Chelsea Powell                              
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Robinson, Eryka              10-42-Aat                3.78m   NWI  12-05.00 
  2 Abeyta, Elena                10-42-Rtc                3.77m   NWI  12-04.50 
  3 Garcia, Brianna              10-42-Rrrr               3.56m   NWI  11-08.25 
  4 Ramos, Marina                10-42-Rtc                3.50m   NWI  11-05.75 
  5 Baker, Leilani               10-42-Awsr               3.25m   NWI  10-08.00 
  6 McCoy, Tajene                10-42-Dct                3.11m   NWI  10-02.50 
  7 Brown, Krystal               10-42-Trtc               3.04m   NWI   9-11.75 
  8 Madrid, Isabella             10-42-Trtc               3.01m   NWI   9-10.50 
  9 Oyinatumba, Teaya            10-42-Trtc               2.78m   NWI   9-01.50 
 10 Askenazy, Lauren             10-42-Aft                2.67m   NWI   8-09.25 
 11 Bierly, Mackenzie            10-42-Rrrr               2.62m   NWI   8-07.25 
 12 Armijo, D Andra              10-42-Vtc                2.57m   NWI   8-05.25 
 13 Ratliffe, Iasia              10-42-Aft                2.18m   NWI   7-02.00 
 14 Barela, Maria                10-42-Vtc                2.11m   NWI   6-11.25 
 15 Martindale, Jordan           10-42-Aat                2.00m   NWI   6-06.75 
 16 Lucero, Erin                 10-42-Aoc                1.96m   NWI   6-05.25 
 17 Herrera, Maricela            10-42-Aoc                1.72m   NWI   5-07.75 
 -- Gleicher, Christine          10-42-Nmuna                 ND   NWI           
 -- Jack, Christiane             10-42-Aoc                   ND   NWI           
 -- Broussard, Ahreliah          10-42-Aoc                   ND   NWI           
 -- Silva, Alessandra            10-42-Rtc                   ND   NWI           
 -- Markley, Ashlyn              10-42-Rrrr                  ND   NWI           
 
Event 110  Shot Put 6 lb. Bantam Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 10.46m  2003        Amber Curtis                               
     JO Meet: J 10.46m  7/28/1995   Amber Curtis, Monroe, WI                   
    Region X: R  8.40m  7/14/1999   C.J. Navarro, Utah                         
    NM State: S  7.09m              Agnes Gallegos, AOC                        
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Challacombe, Zoe             10-42-Nmuna              5.08m   16-08.00 
  2 Cox, Desireigh               10-42-Awsr               3.75m   12-03.75 
  3 Gonzales, Taylor             10-42-Rtc                2.84m    9-04.00 
 
Event 111  Javelin Throw 300g Bantam Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 33.16m  2003        Hannah Carson                              
     JO Meet: J 33.16m  7/31/2003   Hannah Carter, Mesa, AZ                    
    Region X: R 32.01m  7/12/2003   Hannah Carson, Arizona                     
    NM State: S 25.22m              Agnes Gallegos, AOC                        
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Ramos, Marina                10-42-Rtc               19.69m      64-07 
  2 Gonzalez, Maya               10-42-Rtc               18.53m      60-09 
  3 Silva, Veronica              10-42-Rtc               13.13m      43-01 
  4 Gonslaves, Kiana             10-42-Atc               12.79m      41-11 
  5 Cox, Desireigh               10-42-Awsr               9.82m      32-03 
  5 Askenazy, Lauren             10-42-Aft                9.82m      32-03 
  7 Silva, Alessandra            10-42-Rtc                5.52m      18-01 
 -- Sandoval, Tiffany            10-42-Awsr                  ND            
 -- Broussard, Ahreliah          10-42-Aoc                   ND            
 
Event 150  100 Meter Dash Bantam Boys
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 12.71  2003        Rannell Hall                                
     JO Meet: J 12.73  7/28/1991   Richard Washington, Inglewood, CA           
    Region X: R 13.13  7/16/2000   Edryse Kelly, Colorado/BTC                  
    NM State: S 13.67              NA                                          
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Byrd, Jordan                 10-42-Dct                13.96   NWI 
  2 Chavez, Javien               10-42-Dct                14.25   NWI 
  3 Russ, James                  10-42-Dct                14.95   NWI 
  4 McKnight, Elijah             10-42-Atc                15.12   NWI 
  5 Madrid, Cyrus                10-42-Atc                16.83   NWI 
  6 Pineda-Harris, Steven        10-42-Aoc                17.10   NWI 
  7 Johnson, Ty                  10-42-Atc                17.56   NWI 
  8 Cote, Robert                 10-42-Awsr               19.05   NWI 
 
Event 151  200 Meter Dash Bantam Boys
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 25.83  2003        Rannell Hall                                
     JO Meet: J 25.83  8/2/2003    Rannell Hall, Miami, FL                     
    Region X: R 27.32  7/14/2001   Kyle MacIntosh, Colorado/DL/NM              
    NM State: S 27.90              Tyrone Trammell, PAL                        
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Gonzalez, Fabian             10-42-Dct                29.27   NWI 
  2 Chavez, Javien               10-42-Dct                29.34   NWI 
  3 Russ, James                  10-42-Dct                31.07   NWI 
  4 McKnight, Elijah             10-42-Atc                32.29   NWI 
  5 Armendariz, Achilles         10-42-Trtc               34.18   NWI 
  6 Caranfa, Carson              10-42-Rrrr               35.14   NWI 
  7 Cleveland, Sequoyah          10-42-Trtc               36.02   NWI 
 
Event 152  400 Meter Dash Bantam Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N   58.76  1989        William Obea Moore                        
     JO Meet: J   58.74  7/25/1997   Jules Noel, Boynton Beach, FL             
    Region X: R 1:00.61  7/15/2001   Marcus Wheaton, New Mexico                
    NM State: S 1:06.40              NA                                        
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Byrd, Jordan                 10-42-Dct              1:08.88  
  2 Gonzalez, Fabian             10-42-Dct              1:10.32  
  3 Vedamanikam, Alex            10-42-Aat              1:12.50  
  4 Schall, Brycen               10-42-Rrrr             1:14.22  
  5 Caranfa, Carson              10-42-Rrrr             1:20.37  
  6 Chant, Jackson               10-42-Aft              1:22.06  
  7 Beller, Seth                 10-42-Atc              1:22.59  
  8 Allin, Ryan                  10-42-Atc              1:22.70  
 
Event 153  800 Meter Run Bantam Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 2:19.00  1989        WillIam Obea Moore                        
     JO Meet: J 2:19.74  7/30/2005   Robert Amick, unattached-14               
    Region X: R 2:26.23  7/14/1991   Ethan Smith, New Mexico                   
    NM State: S 2:28.10              NA                                        
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Jepsen, Lucas                10-42-Aat              2:38.15  
  2 McClain, Alec                10-42-Aat              2:39.98  
  3 Cleveland, Jericho           10-42-Trtc             2:46.38  
  4 Kedge, AJ                    10-42-Atc              2:46.56  
  5 Schall, Brycen               10-42-Rrrr             2:47.87  
  6 Jenkins, Jacob               10-42-Trtc             2:48.07  
  7 Smith, Harrison              10-42-Trtc             2:57.75  
  8 Swanson, Remington           10-42-Atc              2:58.97  
  9 Cionelo, Nehemiah            10-42-Trtc             3:01.33  
 10 Barsun, Solomon              10-42-Atc              3:02.85  
 11 Rodwick, Paxton              10-42-Trtc             3:04.82  
 12 Jenkins, Jerimah             10-42-Trtc             3:08.29  
 -- Madrid, Cyrus                10-42-Atc                   NT  
 
Event 154  1500 Meter Run Bantam Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 4:43.70  7/31/2005   Robert Amick, unattached-14               
     JO Meet: J 4:43.70  7/31/2005   Robert Amick, unattached-14               
    Region X: R 5:00.05  7/19/1998   Joseph Tennson, Arizona                   
    NM State: S 5:15.90  6/24/2007   William Stanopiewicz, AAT                 
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Jepsen, Lucas                10-42-Aat              5:31.34  
  2 McClain, Alec                10-42-Aat              5:32.71  
  3 Cleveland, Jericho           10-42-Trtc             5:36.48  
  4 Kedge, AJ                    10-42-Atc              5:41.25  
  5 Jenkins, Jacob               10-42-Trtc             5:43.53  
  6 Smith, Harrison              10-42-Trtc             6:05.86  
  7 Cionelo, Nehemiah            10-42-Trtc             6:08.71  
  8 Barsun, Solomon              10-42-Atc              6:09.51  
  9 Blind, Wesley                10-42-Aat              6:21.84  
 
Event 155  1500 Meter Race Walk Bantam Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 7:13.01  1992        Tristan Ruoss                             
     JO Meet: J 7:13.01  7/2/1992    Tristan Ruoss, Fayetteville,  AR          
    Region X: R 7:46.50  7/14/1991   James Magdaleno, New Mexico               
    NM State: S 9:37.70              Mark Wyrick, SFLA                         
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Santistevan, Nicolas         10-42-Aat             10:25.48  
 
Event 156  4x100 Meter Relay Bantam Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 51.63  2003        Metro Dade                                  
     JO Meet: J 51.63  8/3/2003    Miamia Metro-Dade, Miami, FL                
                       Leo Simmons, Darryl Brown, Shaquille Kearse, Ranne
    Region X: R 52.63  7/17/1993   North Valley A., Utah                       
    NM State: S 57.80              NA                                          
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 10-42-Duke City Track  'A'                            58.39  
     1) Byrd, Jordan                    2) Chavez, Javien                 
     3) Gonzalez, Fabian                4) Russ, James                    
  2 10-42-Taylor Ranch Cougars  'A'                     1:06.82  
     1) Cleveland, Sequoyah             2) Armstrong, Ryan                
     3) Pyle, Jared                     4) Rodriguez, Jayden              
  3 10-42-Albuq. Athletics Track  'A'                   1:08.37  
     1) Zhang, Jared                    2) Pompeo, Dominic                
     3) Haynes, Devin                   4)                                
  4 10-42-Albuq. Athletics Track  'B'                   1:16.67  
     1) Schlegel, Cruz                  2) Troy, Kensey                   
     3) Vedamanikam, Joel               4) Zhang, Roland                  
 
Event 157  4x400 Meter Relay Bantam Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 4:11.54  2000        Speed City                                
     JO Meet: J 4:11.54  7/30/2000   Speed City TC                             
                         Kwame Morgan, Anthony Williams, Tariq Adams, Misha
    Region X: R 4:36.50  7/12/1992   Jesse Owens, Texas                        
    NM State: S 4:55.50              NA                                        
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 10-42-Albuq. Athletics Track  'A'                   5:13.47  
     1) Vedamanikam, Alex               2) Woisin, Joshua                 
     3) McClain, Alec                   4) Jepsen, Lucas                  
  2 10-42-Albuq. Track Club  'A'                        5:29.77  
     1) Allin, Ryan                     2) Beller, Seth                   
     3) Kedge, AJ                       4) Swanson, Remington             
  3 10-42-Albuq. Athletics Track  'B'                   6:08.56  
     1) Pompeo, Dominic                 2) Troy, Kensey                   
     3) Haynes, Devin                   4) Santistevan, Nicolas           
  4 10-42-Albuq. Athletics Track  'C'                   6:24.27  
     1) Zhang, Roland                   2) Zhang, Jared                   
     3) Vedamanikam, Joel               4) Schlegel, Cruz                 
 
Event 158  High Jump Bantam Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 1.55m  1977        David Mosley                                
     JO Meet: J 1.55m  1977        David Mosley, Sunnyvale, CA                 
    Region X: R 1.40m  7/15/2001   Erwin Jones, New Mexico                     
    NM State: S 1.32m              D.Gooris/M. Williams                        
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Woisin, Joshua               10-42-Aat                1.02m    3-04.00 
 
Event 159  Long Jump Bantam Boys
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 4.97m  2004        Thomas Johnson                              
     JO Meet: J 4.97m  7/29/2003   Thomas Johnson, Dallas, TX                  
    Region X: R 4.80m              J. Hobson/G. Helekiah, Colorado/Texas       
    NM State: S 4.58m              Patel Satyam, RRRR                          
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Vedamanikam, Alex            10-42-Aat                3.52m   NWI  11-06.75 
  2 Woisin, Joshua               10-42-Aat                3.47m   NWI  11-04.75 
  3 Caranfa, Carson              10-42-Rrrr               3.31m   NWI  10-10.50 
  4 Allin, Ryan                  10-42-Atc                3.30m   NWI  10-10.00 
  5 Madrid, Max                  10-42-Trtc               3.17m   NWI  10-05.00 
  6 Cleveland, Sequoyah          10-42-Trtc               3.16m   NWI  10-04.50 
  7 Armstrong, Ryan              10-42-Trtc               3.13m   NWI  10-03.25 
  7 Armendariz, Achilles         10-42-Trtc               3.13m   NWI  10-03.25 
  9 Crespin, Yashiya             10-42-Rrrr               2.66m   NWI   8-08.75 
 10 Ortega, Davian               10-42-Trtc               2.59m   NWI   8-06.00 
 11 Pyle, Jared                  10-42-Trtc               2.56m   NWI   8-04.75 
 12 Rodriguez, Jayden            10-42-Trtc               2.51m   NWI   8-03.00 
 13 Chant, Jackson               10-42-Aft                2.44m   NWI   8-00.25 
 14 Mascarenas, Michael          10-42-Trtc               2.17m   NWI   7-01.50 
 15 Ybarra, Rito                 10-42-Awsr               1.79m   NWI   5-10.50 
 16 McClain, Cole                10-42-Aat                1.70m   NWI   5-07.00 
 17 Dumas, Josiah                10-42-Aoc                1.66m   NWI   5-05.50 
 -- Pineda-Harris, Steven        10-42-Aoc                   ND   NWI           
 -- Bauer, Mitchell              10-42-Aft                   ND   NWI           
 -- Gonzales, Carlos             10-42-Vtc                   ND   NWI           
 
Event 160  Shot Put 6 lb. Bantam Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 12.44m  2003        Jon Allen                                  
     JO Meet: J 12.44m  8/2/2003    Jon Allen, Houston,TX                      
    Region X: R 10.06m  7/11/1987   Jason Fogel, Texas                         
    NM State: S  8.75m              Miguel Sanchez                             
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Martin, Mark                 10-42-Trtc               6.92m   22-08.50 
  2 Cote, Robert                 10-42-Awsr               6.86m   22-06.25 
  3 Bitsie, Neal                 10-42-Aat                6.24m   20-05.75 
  4 Madrid, Max                  10-42-Trtc               5.97m   19-07.00 
  5 Ybarra, Rito                 10-42-Awsr               5.42m   17-09.50 
  6 Romero, Lorenzo              10-42-Rtc                4.80m   15-09.00 
  7 Cook, Elijah                 10-42-Trtc               4.65m   15-03.25 
 
Event 161  Javelin Throw 300g Bantam Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 39.39m  2003        Ron Baker                                  
     JO Meet: J 39.39m  8/1/2003    Ron Baker, Utica, KS                       
    Region X: R 31.57m  7/12/2003   Brett Hundley, Arizona                     
    NM State: S 27.95m  6/28/2008   Julian Gallegos, AWSR                      
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Cote, Robert                 10-42-Awsr              23.28m      76-04 
  2 Maes, Johnathan              10-42-Rtc               21.43m      70-04 
  3 Swanson, Remington           10-42-Atc               20.82m      68-04 
  4 Cleveland, Jericho           10-42-Trtc              20.80m      68-03 
  5 Beck, Cameron                10-42-Aft               19.64m      64-05 
  6 Jenkins, Jacob               10-42-Trtc              19.09m      62-07 
  7 Saavedra, Adrian             10-42-Trtc              17.80m      58-05 
  8 Cook, Elijah                 10-42-Trtc              17.00m      55-09 
  9 Bitsie, Neal                 10-42-Aat               13.91m      45-08 
 10 Romero, Lorenzo              10-42-Rtc               13.57m      44-06 
 11 Schlegel, Gunnar             10-42-Aat               13.30m      43-08 
 12 Monteith, Dylan              10-42-Atc               11.19m      36-08 
 13 Morgan, Adam                 10-42-Aoc               10.20m      33-05 
 -- Gonzales, Carlos             10-42-Vtc                   ND            
 
Event 162  Triathlon Bantam Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N  1032  2002        Rashad Rainey-Cox                           
     JO Meet: J  1032  7/24/2002   Rashad Rainey-Cox, Moreno Valley, CA        
    Region X: R   991  7/15/1986   T. Tromean, New Mexico                      
    NM State: S   683              Tyrone Trammell, PAL                        
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Woisin, Joshua               10-42-Aat                  306  
  2 Santistevan, Nicolas         10-42-Aat                  210  
 
Event 162  Triathlon: #1 Shot Put Bantam Boys Triathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Woisin, Joshua               10-42-Aat                5.37m   17-07.50    212
  2 Santistevan, Nicolas         10-42-Aat                4.95m   16-03.00    188
 
Event 162  Triathlon: #2 High Jump Bantam Boys Triathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Woisin, Joshua               10-42-Aat                1.00m    3-03.25     81
  2 Santistevan, Nicolas         10-42-Aat                0.85m    2-09.50     22
 
Event 162  Triathlon: #3 400 Meter Dash Bantam Boys Triathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Woisin, Joshua               10-42-Aat              1:18.73      13
  2 Santistevan, Nicolas         10-42-Aat              1:24.25  
 
Event 200  100 Meter Dash Midget Girls
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 12.10  1992        Angela Williams                             
     JO Meet: J 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, Ca                
    Region X: R 12.17  7/19/1998   Jessica Onyepunuka, Arizona                 
    NM State: S 13.49              Jalen McGee, AWSR                           
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Nez, Taylor                  10-42-Trtc               14.76   NWI 
  2 Boyden, Jordan               10-42-Aoc                15.23   NWI 
  3 Acosta, Caitlyn              10-42-Awsr               15.53   NWI 
  4 Alaouieh, Danielle           10-42-Rrrr               15.86   NWI 
  5 Bauer, Gabriella             10-42-Aft                16.58   NWI 
  6 Cruz, Alexandria             10-42-Atc                17.18   NWI 
  7 Crespin, Natazanya           10-42-Rrrr               17.31   NWI 
 
Event 201  200 Meter Dash Midget Girls
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 24.47  1992        Angela Williams                             
     JO Meet: J 24.47  8/1/1992    Angela Williams, Ontario, CA                
    Region X: R 24.15  7/19/1998   Jessica Onyepunuka, Arizona                 
    NM State: S 27.65  6/15/2009   Alexa Romano, AFT                           
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Romano, Alexa                10-42-Aft                27.65S  NWI 
  2 Nez, Taylor                  10-42-Trtc               29.94   NWI 
  3 Boyden, Jordan               10-42-Aoc                30.75   NWI 
  4 Acosta, Caitlyn              10-42-Awsr               31.06   NWI 
  5 Baker, Mariah                10-42-Awsr               31.61   NWI 
  6 Serna, Lanie                 10-42-Atc                33.95   NWI 
  7 Crespin, Natazanya           10-42-Rrrr               36.00   NWI 
  8 Grace, Daniel-Hannah         10-42-Atc                38.41   NWI 
 
Event 202  400 Meter Dash Midget Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N   54.73  7/2/2006    Robin Reynolds, Miami Northwest           
     JO Meet: J   55.01  7/31/2005   Robin Reynolds, Miami Northwest           
    Region X: R   59.40  7/17/2005   Gin Asia Hamilton, 32 JOE GENTRY TR       
    NM State: S 1:00.65  6/18/2009   Alexa Romano, AFT                         
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Romano, Alexa                10-42-Aft              1:00.65S 
  2 Battle, Tatyana              10-42-Atc              1:02.99  
  3 Challacombe, Chelsea         10-42-Nmuna            1:09.92  
  4 Swanson, Mason               10-42-Atc              1:16.17  
  5 Serna, Lanie                 10-42-Atc              1:16.95  
  6 Crespin, Natazanya           10-42-Rrrr             1:21.11  
  7 Cruz, Alexandria             10-42-Atc              1:22.35  
  8 Gonzales, Faith              10-42-Vtc              1:25.27  
 
Event 203  800 Meter Run Midget Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 2:13.56  7/30/2005   Claudia Francis, Team Evolution           
     JO Meet: J 2:13.56  7/30/2005   Claudia Francis, Team Evolution           
    Region X: R 2:21.61  7/16/2005   Tia Gamble, 53 NESS - TX                  
    NM State: S 2:27.98  6/17/2009   Alexa Romano, AFT                         
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Romano, Alexa                10-42-Aft              2:27.98S 
  2 Baker, Mariah                10-42-Awsr             2:48.88  
  3 Gonzales, Toni-Marie         10-42-Dct              2:50.17  
  4 Castillo, Rebecca            10-42-Trtc             2:54.18  
  5 Barnhouse, Alina             10-42-Aoc              3:10.95  
  6 Gonzales, Faith              10-42-Vtc              3:11.55  
  7 Monteith, Haley              10-42-Atc              3:13.25  
 
Event 204  1500 Meter Run Midget Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 4:41.62  7/30/2005   Claudia Francis, Team Evolution           
     JO Meet: J 4:41.62  7/31/2005   Claudia Francis, Team Evolution           
    Region X: R 5:01.04  7/14/1999   Darlisha Jones, Utah                      
    NM State: S 5:06.20              Julia Foster, ATC                         
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Stefanovich, Lia             10-42-Aat              5:39.42  
  2 Castillo, Rebecca            10-42-Trtc             5:47.04  
  3 Gonzales, Toni-Marie         10-42-Dct              5:58.28  
  4 Alaouieh, Danielle           10-42-Rrrr             6:11.07  
  5 Fernandez, Joana             10-42-Rrrr             6:11.27  
  6 Barnhouse, Alina             10-42-Aoc              6:23.41  
  7 Saiz, Grace                  10-42-Awsr             6:27.30  
 
Event 205  3000 Meter Run Midget Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 10:03.54  1988        Heather Burroughs                        
     JO Meet: J 10:12.47  7/29/2005   Claudia Francis, Team Evolution          
    Region X: R 10:55.20  7/13/2002   Precious Lyons, Colorado                 
    NM State: S 11:20.40              Julie Brasher, AAT                       
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Stefanovich, Lia             10-42-Aat             12:24.93  
  2 Fernandez, Joana             10-42-Rrrr            13:39.45  
  3 Alaouieh, Danielle           10-42-Rrrr            14:18.91  
 
Event 206  1500 Meter Race Walk Midget Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 6:53.70  1990        Danielle Safran                           
     JO Meet: J 6:53.70  7/26/1990   Danielle Safran, Brentwood, NY            
    Region X: R 7:43.00  7/16/1994   Brandy Woodly, Arizona                    
    NM State: S 7:48.20              Brandy Woodley, ATC                       
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Lucero, Mercedes             10-42-Rtc             11:02.27  
 
Event 208  4x100 Meter Relay Midget Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 49.17  1996        Texas Heat                                  
     JO Meet: J 49.17  7/28/1996   Texas Heat, Fort Worth, TX                  
                       Chauntae Bayne, Genece Glover, Donette Chambers   
    Region X: R 50.12  7/14/2001   Arizona Cheetahs, New Mexico                
    NM State: S 56.05              ATC 2004, ATC                               
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 10-42-Albuq. Track Club  'A'                        1:06.44  
     1) Cruz, Alexandria                2) Grace, Daniel-Hannah           
     3) Swanson, Mason                  4) Serna, Lanie                   
  2 10-42-Albuq. Athletics Track  'A'                   1:17.35  
     1) Griffith, Kenzey                2) Garcia, Clarissa               
     3) Haynes, Miquela                 4) Livingston-Padilla, Dimee      
 
Event 209  4x400 Meter Relay Midget Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 3:57.26  1996        United Stars                              
     JO Meet: J 3:57.26  7/28/1996   United Stars TC, Philadelphia,PA          
                         Tiffany Abney, Alyce Williams, Evelyn Dwyer       
    Region X: R 4:18.86  7/9/2006    Arizona Rising Sun - AZ, Rising Sun       
                         A Pinkney, J Smith, J Pratt, J Wilson             
    NM State: S 4:42.90              NA                                        
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 10-42-Albuq. Athletics Track  'A'                   6:09.07  
     1) Griffith, Kenzey                2) Stefanovich, Lia               
     3) Garcia, Clarissa                4) Livingston-Padilla, Dimee      
 
Event 211  High Jump Midget Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 1.68m  1996        Jacqueline Johnson                          
     JO Meet: J 1.68m  7/27/1996   Jacquelyn Johnson, Yuma, AZ                 
    Region X: R 1.65m  7/14/1996   Jacquelyn Johnson, New Mexico               
    NM State: S 1.54m              NA                                          
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Challacombe, Chelsea         10-42-Nmuna              1.40m    4-07.00 
 
Event 212  Long Jump Midget Girls
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 5.58m  1998        Gayle Hunter                                
     JO Meet: J 5.52m  7/27/1991   Myra Combs, Lake Charles, LA                
    Region X: R 4.93m  7/14/1996   Jacquelyn Johnson, New Mexico               
    NM State: S 4.84m              Stephanie Burke                             
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Boyden, Jordan               10-42-Aoc                3.92m   NWI  12-10.50 
  2 Maes, Monique                10-42-Rtc                3.89m   NWI  12-09.25 
  3 Nez, Taylor                  10-42-Trtc               3.43m   NWI  11-03.00 
  4 Bauer, Gabriella             10-42-Aft                3.36m   NWI  11-00.25 
  5 Barnhouse, Alina             10-42-Aoc                3.35m   NWI  11-00.00 
  6 Swanson, Mason               10-42-Atc                3.31m   NWI  10-10.50 
  7 Gonzales, Faith              10-42-Vtc                3.14m   NWI  10-03.75 
  8 Grace, Daniel-Hannah         10-42-Atc                2.82m   NWI   9-03.00 
  9 Ybarra, Antionette           10-42-Awsr               2.29m   NWI   7-06.25 
 -- Fernandez, Joana             10-42-Rrrr                  ND   NWI           
 
Event 213  Shot Put 6 lb. Midget Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 13.90m  1997        Johanna Gambill                            
     JO Meet: J 13.39m  7/25/1996   Achi Ukabam, Florissant, MO                
    Region X: R 12.42m  7/14/1979   Carla Garrett, Arizona                     
    NM State: S 11.45m  6/17/2009   Rikki Newland, AAT                         
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Newland, Rikki               10-42-Aat               11.45mS  37-06.75 
  2 Challacombe, Chelsea         10-42-Nmuna              8.59m   28-02.25 
  3 Ybarra, Antionette           10-42-Awsr               6.53m   21-05.25 
  4 Lucero, Mercedes             10-42-Rtc                5.30m   17-04.75 
  5 Gonzales, Alyssa             10-42-Rtc                3.42m   11-02.75 
 
Event 214  Discus Throw 1kg Midget Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 37.46m  1997        Amber Curtis                               
     JO Meet: J 37.46m  7/24/1997   Amber Curtis, Monroe, WI                   
    Region X: R 29.55m  7/14/2001   C.J. Navarro, New Mexico                   
    NM State: S 24.28m              Sara Weber, UNA                            
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Newland, Rikki               10-42-Aat               20.20m      66-03 
  2 Haynes, Miquela              10-42-Aat               11.24m      36-10 
 
Event 215  Javelin Throw 300g Midget Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 45.84m  6/30/2005   Hannah Carson, AZ Cheetahs                 
     JO Meet: J 42.88m  7/28/2005   Hannah Carson, AZ Cheetahs                 
    Region X: R 40.08m  7/16/2005   Hannah Carson, 48AZ Cheetahs               
    NM State: S 34.71m  6/16/2009   Rikki Newland, AAT                         
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Newland, Rikki               10-42-Aat               34.71mS    113-10 
  2 Baker, Mariah                10-42-Awsr              21.21m      69-07 
  3 Castillo, Rebecca            10-42-Trtc              16.79m      55-01 
  4 Acosta, Caitlyn              10-42-Awsr              16.23m      53-03 
  5 Ybarra, Antionette           10-42-Awsr              16.05m      52-08 
  6 Saiz, Grace                  10-42-Awsr              13.93m      45-08 
  7 Gonzales, Alyssa             10-42-Rtc               11.94m      39-02 
 
Event 216  Outdoor Pentathlon Midget Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N  3329  7/28/2004   Shanay Briscoe                              
     JO Meet: J  3121  7/24/2002   Kiani Profit, Pasadena, CA                  
    Region X: R  3168  7/12/1996   Jacquelyn Johnson, New Mexico               
    NM State: S  2467              Zoe Meade, LCSD                             
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Newland, Rikki               10-42-Aat                 2349  
  2 Reid, McKinzie               10-42-Aat                 1406  
 
Event 216  Outdoor Pentathlon: #1 80 Meter Hurdles Midget Girls Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Newland, Rikki               10-42-Aat                14.16   NWI    822
  2 Reid, McKinzie               10-42-Aat                16.88   NWI    482
 
Event 216  Outdoor Pentathlon: #2 Shot Put Midget Girls Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Newland, Rikki               10-42-Aat               10.69m   35-01.00    575
  2 Reid, McKinzie               10-42-Aat                4.63m   15-02.25    185
 
Event 216  Outdoor Pentathlon: #3 High Jump Midget Girls Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Newland, Rikki               10-42-Aat                1.20m    3-11.25    312
  2 Reid, McKinzie               10-42-Aat                1.10m    3-07.25    222
 
Event 216  Outdoor Pentathlon: #4 Long Jump Midget Girls Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Newland, Rikki               10-42-Aat                3.82m   NWI  12-06.50    267
  2 Reid, McKinzie               10-42-Aat                3.45m   NWI  11-04.00    190
 
Event 216  Outdoor Pentathlon: #5 800 Meter Run Midget Girls Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Newland, Rikki               10-42-Aat              2:59.17     373
  2 Reid, McKinzie               10-42-Aat              3:04.27     327
 
Event 250  100 Meter Dash Midget Boys
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 11.70  1998        Michael Grant                               
     JO Meet: J 11.70  8/2/1998    Michael Grant, Decatur, GA                  
    Region X: R 12.16  7/12/2001   Mikhail Barton, New Mexico                  
    NM State: S 12.50              Rocky Lopez, SFLA                           
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Craft, Londyn                10-42-Rrrr               13.64   NWI 
  2 Chant, Dylan                 10-42-Aft                13.92   NWI 
  3 Jones, Javohn                10-42-Dct                14.01   NWI 
  4 Countee, Charles             10-42-Aoc                14.26   NWI 
  5 Baca, Zach                   10-42-Trtc               14.63   NWI 
  6 Askenazy, Alex               10-42-Aft                14.74   NWI 
  7 Brown, Elijah                10-42-Aoc                15.05   NWI 
 
Event 251  200 Meter Dash Midget Boys
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 23.94  1990        Jason Johnson, Malcolm Brown(2006)          
     JO Meet: J 23.94  7/28/1990   Jason Johnson, Malcolm Brown(2006), Shrevepo
    Region X: R 25.00  7/14/2002   Edryse Kelly, Colorado/BTC/Tx               
    NM State: S 26.20              Jerred Theragood, ATC                       
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Craft, Londyn                10-42-Rrrr               28.11   NWI 
  2 Sleeter, Gavin               10-42-Aft                28.76   NWI 
  3 Chant, Dylan                 10-42-Aft                28.79   NWI 
  4 Goldston, Alejandro          10-42-Aoc                28.97   NWI 
  5 Bierly, Alexander            10-42-Rrrr               30.34   NWI 
  6 Garcia, Joshua               10-42-Rrrr               31.18   NWI 
  7 Countee, Charles             10-42-Aoc                32.18   NWI 
 
Event 252  400 Meter Dash Midget Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 53.06  1991        William Obea Moore                          
     JO Meet: J 53.06  7/28/1991   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
    Region X: R 56.45  7/14/2002   Edryse Kelly, Colorado/BTC/Tx               
    NM State: S 58.41              Jerred Theragood, ATC                       
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Casaus, Cisco                10-42-Aft              1:06.42  
  2 Zapata, Nathan               10-42-Rtc              1:07.04  
  3 Baca, Zach                   10-42-Trtc             1:07.62  
  4 Bierly, Alexander            10-42-Rrrr             1:08.02  
  5 Montano, Cameron             10-42-Rrrr             1:09.10  
  6 Armijo, Mike                 10-42-Vtc              1:11.17  
  7 Swanson, Augustus            10-42-Atc              1:11.90  
 
Event 253  800 Meter Run Midget Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 2:07.21  7/29/2001   Reginald Warren, Gazelles                 
     JO Meet: J 2:06.51  7/30/2005   Elias Gedyon, Quiet Fire                  
    Region X: R 2:12.34  7/14/1999   Michael Ricks Jr., Utah                   
    NM State: S 2:12.90              NA                                        
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Stanopiewicz, William        10-42-Aat              2:30.42  
  2 Kedge, Aric                  10-42-Atc              2:33.07  
  3 Zapata, Nathan               10-42-Rtc              2:38.59  
  4 Swanson, Augustus            10-42-Atc              2:42.02  
  5 Cleveland, Dakota            10-42-Trtc             2:45.04  
  6 Bitsie, Bryce                10-42-Aat              2:45.48  
  7 Mascarenas, Noah             10-42-Trtc             2:52.73  
  8 Lopez, Michael               10-42-Trtc             2:53.86  
  9 Gallegos, Joseph             10-42-Trtc             2:58.56  
 10 Tonrey, Noah                 10-42-Trtc             3:01.11  
 11 Garcia, Guy                  10-42-Dct              3:01.28  
 -- Gallegos, Julian             10-42-Awsr                  NT  
 
Event 254  1500 Meter Run Midget Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 4:22.58  1980        Tony Perez                                
     JO Meet: J 4:30.87  7/31/2005   Elias Gedyon, Quiet Fire                  
    Region X: R 4:38.50  7/18/2004   Rublet Muhudin, Colorado/BTC/BYU          
    NM State: S 4:41.00              NA                                        
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Stanopiewicz, William        10-42-Aat              5:06.44  
  2 Kedge, Aric                  10-42-Atc              5:20.24  
  3 Fort, Matt                   10-42-Aat              5:23.30  
  4 Kramer, Noah                 10-42-Rrrr             5:42.26  
  5 Padilla, Tristin             10-42-Trtc             5:49.47  
  6 Otero, Miguel                10-42-Aat              5:53.76  
  7 Tonrey, Noah                 10-42-Trtc             6:11.07  
 
Event 255  3000 Meter Run Midget Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N  9:38.52  1998        Chris Dominic                            
     JO Meet: J  9:38.52  8/1/1998    Chris Dominic, San Lorenzo, CA           
    Region X: R 10:02.61  7/17/2004   Rublet Muhudin, Colorado/BTC/BYU         
    NM State: S 10:33.61  6/17/2009   William Stanopiewicz, AAT                
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Stanopiewicz, William        10-42-Aat             10:33.61S 
  2 Fort, Matt                   10-42-Aat             11:43.87  
  3 Kramer, Noah                 10-42-Rrrr            12:11.69  
  4 Otero, Jorge                 10-42-Aat             12:34.80  
  5 Padilla, Tristin             10-42-Trtc            12:54.89  
 
Event 256  1500 Meter Race Walk Midget Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 6:44.10  1994        Tristin Ruoss                             
     JO Meet: J 6:44.01  7/2/1992    Tristan Ruoss, Fayetteville, AR           
    Region X: R 7:46.50  7/1/1984    Derek West, Arizona                       
    NM State: S 8:59.80  6/28/2008   Hunter Littleford, RRRR                   
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Childress, Josh              10-42-Aat             10:32.00  
 
Event 257  80 Meter Hurdles Midget Boys
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 11.74  1997        Kenny Lambe                                 
     JO Meet: J 11.74  7/26/1997   Kenny Lambe, Hilton Head, SC                
    Region X: R 12.40  7/15/1986   Brian Crow, New Mexico                      
    NM State: S 14.21  6/28/2008   Isaiah McIntyre, DRAGONS                    
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Kedge, Aric                  10-42-Atc                16.68   NWI 
 
Event 258  4x100 Meter Relay Midget Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 47.54  2004        Dallas Blaze                                
     JO Meet: J 47.75  7/31/1994   Glenarden TC, Upper Marlboro, MD            
                       Bruce Haigler, Kenneth Lewis, Howard Jefferson, Ad
    Region X: R 50.33  7/9/2006    Arizona Rising Sun - AZ, Rising Sun         
                       R Pierce, N Simpson                               
    NM State: S 53.05              NA                                          
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 10-42-Rio Rancho Running Rams  'A'                    56.76  
     1) Craft, Londyn                   2) Bierly, Alexander              
     3) Montano, Cameron                4) Lawson, Benjamin               
  2 10-42-Albuq. Olympette Club  'A'                      57.75  
     1) Countee, Charles                2) Brown, Elijah                  
     3) Pineda-Harris, Marcus           4) Goldston, Alejandro            
  3 10-42-Rio Rancho Running Rams  'B'                    58.66  
     1) Foley, Josh                     2) Garcia, Joshua                 
     3) Richards, Aaron                 4) Schall, Brady                  
 
Event 259  4x400 Meter Relay Midget Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 3:47.50  1994        Glenarden TC                              
     JO Meet: J 3:47.50  7/31/1994   Glenarden TC, Upper Marlboro, MD          
                         Bruce Haigler, Kenneth Lewis, Howard Jefferson, Ad
    Region X: R 4:10.98  7/9/2006    Arizona Rising Sun - AZ, Rising Sun       
                         G Pascascio, D Titsworth, N Simpson, C Williford  
    NM State: S 4:25.60  6/28/2008   Rio Rancho Running Rams, RRRR             
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 10-42-Rio Rancho Running Rams  'A'                  4:59.88  
     1) Montano, Cameron                2) Garcia, Joshua                 
     3) Kramer, Noah                    4) Schall, Brady                  
 
Event 260  4x800 Meter Relay Midget Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N  9:20.82  6/27/2006   03 Titans, 03 Titans                     
                          D Hawkins, J Lavender, D Vereen, C Washington     
     JO Meet: J  9:25.90  7/26/2006   03 Titans, 03 Titans                     
                          D Hawkins, J Lavender, D Vereen, C Washington     
    Region X: R 10:01.65  7/17/2004   MERCURY TRACK CLUB OF UTAH, MERCURY TRAC 
                          J Barton, T Howard, S Kirtright, S Larsen         
    NM State: S 10:48.82              AAT, AAT                                 
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 10-42-Albuq. Athletics Track  'A'                  11:26.05  
     1) Bitsie, Bryce                   2) Otero, Miguel                  
     3) Otero, Jorge                    4) Fort, Matt                     
  2 10-42-Taylor Ranch Cougars  'A'                    11:35.57  
     1) Cleveland, Dakota               2) Mascarenas, Noah               
     3) Gallegos, Joseph                4) Marquez, Joshua                
  3 10-42-Taylor Ranch Cougars  'B'                    12:11.09  
     1) Lopez, Michael                  2) Padilla, Tristin               
     3) Baca, Zach                      4) Tonrey, Noah                   
 
Event 261  High Jump Midget Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 1.75m  1979        David Mosley                                
     JO Meet: J 1.75m  1979        David Mosley, Palo Alto, CA                 
    Region X: R 1.61m  7/15/2001   Jameson Harris, New Mexico                  
    NM State: S 1.56m              Marcus Williams                             
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Sleeter, Gavin               10-42-Aft                1.37m    4-06.00 
 
Event 262  Long Jump Midget Boys
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 5.92m  1974        Anthony Green                               
     JO Meet: J 5.51m  7/30/2005   Matthew Green, Mon Valley                   
    Region X: R 5.41m  7/14/1998   Kaybrine Stevenson, Arizona                 
    NM State: S 5.13m              Keith Wooten                                
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Sleeter, Gavin               10-42-Aft                4.08m   NWI  13-04.75 
  2 Goldston, Alejandro          10-42-Aoc                3.99m   NWI  13-01.25 
  3 Askenazy, Alex               10-42-Aft                3.91m   NWI  12-10.00 
  4 Richards, Aaron              10-42-Rrrr               3.89m   NWI  12-09.25 
  5 Chant, Dylan                 10-42-Aft                3.81m   NWI  12-06.00 
  6 Gurule, Nicholas             10-42-Vtc                3.59m   NWI  11-09.50 
  7 Horning, Tanner              10-42-Aft                3.54m   NWI  11-07.50 
  8 Schall, Brady                10-42-Rrrr               3.43m   NWI  11-03.00 
  9 Armijo, Mike                 10-42-Vtc                3.31m   NWI  10-10.50 
 10 Pineda-Harris, Marcus        10-42-Aoc                3.21m   NWI  10-06.50 
 11 Christman, Nicolas           10-42-Aoc                3.06m   NWI  10-00.50 
 -- Whittaker, Miles             10-42-Atc                   ND   NWI           
 -- Bradley, Elijuah             10-42-Awsr                  ND   NWI           
 -- Jones, Javohn                10-42-Dct                   ND   NWI           
 
Event 263  Shot Put 6 lb. Midget Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 16.15m  1980        Troy Fowler                                
     JO Meet: J 14.70m  7/28/2006   Ashton Henderson, 09-Tulsa Exp             
    Region X: R 13.21m  7/15/1986   D. Gansauge, New Mexico                    
    NM State: S 12.19m              Wilton Rogers, BRX                         
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Tobler, Leeiii               10-42-Dct                9.01m   29-06.75 
  2 Tiemann, Shane               10-42-Lctf               8.90m   29-02.50 
  3 Holly, Matthew               10-42-Aft                7.60m   24-11.25 
  4 Lopez, Riley                 10-42-Rtc                7.29m   23-11.00 
  5 Abeyta, Esteban              10-42-Rtc                7.11m   23-04.00 
  6 Russ, Vincent                10-42-Dct                6.96m   22-10.00 
 
Event 264  Discus Throw 1kg Midget Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 48.65m  1982        Michael Stubblefield                       
     JO Meet: J 38.62m  7/28/1994   Phillip Tabor, Ardmore, OK                 
    Region X: R 33.35m  7/15/1986   D. Gansauge, New Mexico                    
    NM State: S 43.30m              NA                                         
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Tobler, Leeiii               10-42-Dct               20.93m      68-08 
  2 Holly, Matthew               10-42-Aft               20.44m      67-01 
  3 Tiemann, Shane               10-42-Lctf              19.55m      64-02 
  4 Russ, Vincent                10-42-Dct               13.90m      45-07 
  5 Lopez, Riley                 10-42-Rtc               13.27m      43-06 
  6 Abeyta, Esteban              10-42-Rtc               10.52m      34-06 
 -- DiGregorio, Steven           10-42-Aat                   ND            
 
Event 265  Javelin Throw 300g Midget Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 54.53m  7/21/2006   Aaron Potter                               
     JO Meet: J 50.58m  7/31/2003   Zachary Ochs, Mahomet, IL                  
    Region X: R 43.19m  7/12/2003   Daniel Fiaseu, Arizona                     
    NM State: S 45.16m              Daniel Fiaseu, BRX                         
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Gurule, Nicholas             10-42-Vtc               38.55m     126-06 
  2 Gallegos, Julian             10-42-Awsr              31.24m     102-06 
  3 Gallegos, Joseph             10-42-Trtc              29.15m      95-08 
  4 Ramos, Antonio               10-42-Rtc               26.95m      88-05 
  5 Cleveland, Dakota            10-42-Trtc              26.46m      86-10 
  6 Zapata, Nathan               10-42-Rtc               24.60m      80-08 
  7 Tiemann, Shane               10-42-Lctf              21.82m      71-07 
  8 Abeyta, Esteban              10-42-Rtc               20.96m      68-09 
  9 Christman, Nicolas           10-42-Aoc               20.19m      66-03 
 10 Jaramillo, Josue             10-42-Awsr              19.89m      65-03 
 11 Askenazy, Alex               10-42-Aft               13.78m      45-02 
 -- Bradley, Elijuah             10-42-Awsr                  ND            
 
Event 266  Outdoor Pentathlon Midget Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N  2802  6/2/2005    Devon Blackmon, Cal Rising Stars            
     JO Meet: J  2730  7/27/2005   James Douglas, Cal Rising Stars             
    Region X: R  2687  7/15/1984   Darren Reid, Arizona                        
    NM State: S  2583              Travis Jones                                
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Sleeter, Gavin               10-42-Aft                 1605  
 
Event 266  Outdoor Pentathlon: #1 80 Meter Hurdles Midget Boys Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Sleeter, Gavin               10-42-Aft                15.99   NWI    518
 
Event 266  Outdoor Pentathlon: #2 Shot Put Midget Boys Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Sleeter, Gavin               10-42-Aft                7.16m   23-06.00    317
 
Event 266  Outdoor Pentathlon: #3 High Jump Midget Boys Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Sleeter, Gavin               10-42-Aft                1.30m    4-03.25    250
 
Event 266  Outdoor Pentathlon: #4 Long Jump Midget Boys Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Sleeter, Gavin               10-42-Aft                4.07m   NWI  13-04.25    217
 
Event 266  Outdoor Pentathlon: #5 1500 Meter Run Midget Boys Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Sleeter, Gavin               10-42-Aft              5:50.74     303
 
Event 300  100 Meter Dash Youth Girls
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 11.74  1997        Joyce Alexis, English Gardner(2006)         
     JO Meet: J 11.61  8/1/1999    Sanya Richards, Pembrooke Pines, FL         
    Region X: R 11.81  7/13/2003   Terra Evans, Arizona                        
    NM State: S 12.52              Isis Wilson, ATC                            
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Puentes, Gabby               10-42-Lctf               13.24   NWI 
  2 Gonzales, Desiree            10-42-Vtc                13.78   NWI 
  3 Lester, Mackenzie            10-42-Rrrr               14.06   NWI 
  4 Nez, Jordyn                  10-42-Trtc               14.64   NWI 
 
Event 301  200 Meter Dash Youth Girls
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 23.81  2003        Bianca Knight, English Gardner(2006)        
     JO Meet: J 23.63  7/31/1999   Sanya Richards, Pembrooke Pines, FL         
    Region X: R 24.35  7/17/2005   Serene Williams, 48 Rising Sun              
    NM State: S 26.26              Isis Wilson, ATC                            
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Browning, Carly              10-42-Aft                27.17   NWI 
  2 Puentes, Gabby               10-42-Lctf               27.92   NWI 
  3 Armijo, Dezirae              10-42-Vtc                28.17   NWI 
  4 Brown, Ashlynn               10-42-Atc                28.34   NWI 
  5 Thompson, Aliyah             10-42-Trtc               29.15   NWI 
  6 Lester, Mackenzie            10-42-Rrrr               29.44   NWI 
 
Event 302  400 Meter Dash Youth Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N   53.40  2002        Brandi Cross                              
     JO Meet: J   53.40  7/28/2002   Brandi Cross, Houston, TX                 
    Region X: R   56.73  7/14/1996   Tish Galloway, New Mexico                 
    NM State: S 1:01.17  6/16/2009   Carly Browning, AFT                       
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Browning, Carly              10-42-Aft              1:01.17S 
  2 Armijo, Dezirae              10-42-Vtc              1:05.18  
  3 Brown, Ashlynn               10-42-Atc              1:08.09  
  4 Thompson, Aliyah             10-42-Trtc             1:09.73  
 
Event 303  800 Meter Run Youth Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 2:09.00  1998        Treani Swain                              
     JO Meet: J 2:09.00  8/1/1998    Treani Swain, Los Angeles, CA             
    Region X: R 2:16.67  7/15/2001   Mackenzie Edwards, New Mexico             
    NM State: S 2:20.59  6/23/2007   Julia Foster, ATC                         
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Browning, Carly              10-42-Aft              2:25.39  
  2 Barsun, Heidi                10-42-Atc              3:16.07  
 -- Montano, Karlene             10-42-Vtc                   NT  
 
Event 304  1500 Meter Run Youth Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 4:28.61  2005        Jordan Hasay                              
     JO Meet: J 4:28.61  7/29/2005   Jordan Hassay, San Luis Distance          
    Region X: R 4:41.91  7/15/2001   Mackenzie Edwards, New Mexico             
    NM State: S 4:49.60  6/24/2007   Julia Foster, ATC                         
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Katzman, Jackie              10-42-Trtc             5:28.53  
  2 McQuarie, Jamie              10-42-Aat              5:41.15  
  3 Cionelo, Moriah              10-42-Trtc             5:53.26  
  4 Barsun, Heidi                10-42-Atc              5:56.43  
  5 Montano, Karlene             10-42-Vtc              6:45.76  
 
Event 305  3000 Meter Run Youth Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N  9:35.12  7/30/2005   Jordan Hasay, San Luis Dstnce            
     JO Meet: J  9:35.12  7/30/2005   Jordan Hasay, San Luis Dstnce            
    Region X: R 10:29.00  7/1/1984    Janis Strickland, Colorado/SS/AZ         
    NM State: S 10:51.00              Geli Marchi                              
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Katzman, Jackie              10-42-Trtc            12:03.03  
  2 McQuarie, Jamie              10-42-Aat             13:05.49  
 
Event 306  3000 Meter Race Walk Youth Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 14:46.46  1992        Anya Marie Ruoss                         
     JO Meet: J 14:46.46  7/30/1992   Anya-Maria Ruoss, Fayetteville,AR        
    Region X: R 16:10.00  7/14/1996   Brandy Woodly, New Mexico                
    NM State: S 16:09.74              Caroline Muraida, ATC                    
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Cionelo, Moriah              10-42-Trtc            17:53.01  
 
Event 307  100 Meter Hurdles Youth Girls
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 14.01  2001        Domenique Manning                           
     JO Meet: J 14.07  7/28/2001   Domenique Manning, Rialto, CA               
    Region X: R 14.47  7/13/1997   Beau Walker, Colorado/MWTC/Tx               
    NM State: S 14.60              Sarah Peterson                              
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Gutierrez, Cecilia           10-42-Vtc                21.51   NWI 
 
Event 309  4x100 Meter Relay Youth Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 46.58  2003        Quiet Fire, Quiet Fire TC                   
                       S. Williams, E. Collins, D. Lewis, C. Black       
     JO Meet: J 46.74  8/1/1999    Young Acheivers                             
                       Sarah Davis, Ashlee Ward, Micaela Simmons, Sanya R
    Region X: R 47.25  7/14/2002   Arizona Rising Suns, Texas                  
    NM State: S 52.86              ATC, ATC                                    
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 10-42-Valley Track Club  'A'                          55.09  
     1) Gonzales, Desiree               2) Gutierrez, Cecilia             
     3) Houdek, Katherine               4) Armijo, Dezirae                
 
Event 314  Long Jump Youth Girls
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 6.07m  1998        Tracee Thomas                               
     JO Meet: J 5.84m  7/29/2005   Karynn Dunn, Inl Emp Sprint                 
    Region X: R 5.71m  7/14/2001   Shawnee Slade, New Mexico                   
    NM State: S 5.15m              Josie Jaramillo, BRX                        
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Puentes, Gabby               10-42-Lctf               4.63m   NWI  15-02.25 
  2 Lester, Mackenzie            10-42-Rrrr               4.61m   NWI  15-01.50 
  3 Armijo, Dezirae              10-42-Vtc                4.42m   NWI  14-06.00 
  4 Gutierrez, Cecilia           10-42-Vtc                4.20m   NWI  13-09.50 
  5 Gonzales, Desiree            10-42-Vtc                4.10m   NWI  13-05.50 
 -- Nez, Jordyn                  10-42-Trtc                  ND   NWI           
 
Event 315  Triple Jump Youth Girls
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 11.92m  1999        Nicole Duhart                              
     JO Meet: J 11.68m  7/28/2006   Nefertiti Smith, 03 Norfolk Real           
    Region X: R 10.95m  7/18/2004   Jessica Ubanyionwu, El Paso Wing           
    NM State: S 10.11m              Brey Cardwell                              
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Houdek, Katherine            10-42-Vtc                8.46m   NWI  27-09.25 
 
Event 316  Shot Put 6 lb. Youth Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 15.88m  1976        Susie Ray                                  
     JO Meet: J 15.59m  7/29/1989   Teri Steer, Crete, NE                      
    Region X: R 13.62m  7/17/2004   Leima Moala, UTAH FLAMES                   
    NM State: S 12.40m  2006        Edwina Peele, TRTC                         
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Ortiz, Jaden                 10-42-Aat               10.26m   33-08.00 
  2 Gurule, Danielle             10-42-Vtc               10.23m   33-06.75 
  3 Barsun, Heidi                10-42-Atc                5.86m   19-02.75 
 
Event 317  Discus Throw 1kg Youth Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 46.32m  1990        Suzy Powell                                
     JO Meet: J 42.92m  7/26/1990   Suzy Powell, Modesto, CA                   
    Region X: R 35.47m  7/12/1992   Shelly Dove, Texas                         
    NM State: S 29.73m              Victoria Dominguez, BBTC                   
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Ortiz, Jaden                 10-42-Aat               27.64m      90-08 
  2 Gurule, Danielle             10-42-Vtc               26.44m      86-09 
 
Event 318  Javelin Throw 600g Youth Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 44.19m  7/28/2006   Hannah Carson, AZ Cheetahs                 
     JO Meet: J 44.19m  7/28/2006   Hannah Carson, AZ Cheetahs                 
    Region X: R 40.00m  7/9/2006    Hannah Carson, AZ Cheetahs                 
    NM State: S 35.34m              Agnes Gallegos, AWSR                       
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Ortiz, Jaden                 10-42-Aat               28.00m      91-10 
 
Event 350  100 Meter Dash Youth Boys
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 10.94  2000        Michael Grant                               
     JO Meet: J 10.94  7/28/2000   Michael Grant, GA                           
    Region X: R 10.98  7/15/2001   Keegan Herring, New Mexico                  
    NM State: S 11.59              Jonathon Ribiero, ATC                       
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Pritchett, Daizhon           10-42-Brx                11.92   NWI 
  2 Alvarado, Sergio             10-42-Trtc               12.16   NWI 
  3 Montoya, JP                  10-42-Rrrr               12.55   NWI 
  4 Ortiz, Rashad                10-42-Brx                12.94   NWI 
  5 Smith, Sy                    10-42-Rrrr               13.16   NWI 
  6 Acosta, Chris                10-42-Awsr               13.34   NWI 
  7 Woodard, Malik               10-42-Aoc                14.97   NWI 
 -- Davis, Camden                10-42-Rrrr                  NT   NWI 
 
Event 351  200 Meter Dash Youth Boys
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 21.84  2000        Michael Grant                               
     JO Meet: J 21.84              Michael Grant, GA                           
    Region X: R 22.85  7/15/2001   Keegan Herring, New Mexico                  
    NM State: S 23.45              Travis Jones, ATC                           
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Alvarado, Sergio             10-42-Trtc               24.26   NWI 
  2 Pritchett, Daizhon           10-42-Brx                24.66   NWI 
  3 Montoya, JP                  10-42-Rrrr               25.68   NWI 
  4 Peele, Robert                10-42-Dct                25.90   NWI 
  5 Foley, Tristen               10-42-Rrrr               26.48   NWI 
  6 Ortiz, Rashad                10-42-Brx                26.68   NWI 
  7 Hollada, Liam                10-42-Aft                27.24   NWI 
 -- Lawrence, Brandon            10-42-Rrrr                  NT   NWI 
 
Event 352  400 Meter Dash Youth Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 47.16  1993        William Obea Moore                          
     JO Meet: J 47.16  8/1/1993    W.Obea Moore, Los Angeles, CA               
    Region X: R 51.10  7/17/2004   Dominick Roberts, M'ZA GREYHOU              
    NM State: S 51.99              Cody Harper, ATC                            
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Ruggles, John Wayne          10-42-Rrrr               55.89  
  2 Alvarado, Sergio             10-42-Trtc               56.24  
  3 McCoy, Elmando               10-42-Dct                58.21  
  4 Hollada, Liam                10-42-Aft                58.64  
  5 Foley, Tristen               10-42-Rrrr             1:00.63  
  6 Harness, Drake               10-42-Rrrr             1:01.51  
  7 Monteith, Tyler              10-42-Atc              1:10.43  
  8 Shortal, Jared               10-42-Lctf             1:16.15  
 
Event 353  800 Meter Run Youth Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 1:56.36  2001        Cody Harper                               
     JO Meet: J 1:56.36  7/1/2001    Cody Harper, Albuquerque, NM              
    Region X: R 2:00.92  7/15/2001   Cody Harper, New Mexico                   
    NM State: S 2:02.30              Cody Harper, ATC                          
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Ruggles, John Wayne          10-42-Rrrr             2:11.73  
  2 Lucero, Levi                 10-42-Aoc              2:22.11  
  3 Hollada, Liam                10-42-Aft              2:22.71  
  4 Lucero, Gabriel              10-42-Aoc              2:33.72  
  5 Beck, Cory                   10-42-Aft              2:39.32  
  6 Serna, Marcos                10-42-Atc              2:41.02  
  7 Lujan, Joshua                10-42-Rtc              2:45.96  
  8 Jenkins, Joshua              10-42-Trtc             2:46.63  
 -- Longenbaugh, William         10-42-Aat                   NT  
 
Event 354  1500 Meter Run Youth Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 4:04.72  1983        Jason Lienau                              
     JO Meet: J 4:10.56  7/31/2005   Nathan Mathabane, Dare to Dream           
    Region X: R 4:19.13  7/9/2006    Roblet Muhudin, BLAZERS                   
    NM State: S 4:29.70              Patrick Gutierrez, ATC                    
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Lucero, Gabriel              10-42-Aoc              5:02.13  
  2 Vigil, Dontae                10-42-Aat              5:04.76  
  3 Longenbaugh, William         10-42-Aat              5:17.41  
  4 Beck, Cory                   10-42-Aft              5:23.33  
  5 Serna, Marcos                10-42-Atc              5:24.11  
  6 Lujan, Joshua                10-42-Rtc              6:00.94  
 
Event 355  3000 Meter Run Youth Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 9:08.86  1993        Tom Caughlan                              
     JO Meet: J 9:08.86  7/31/1993   Tom Caughlan, Mason City, IA              
    Region X: R 9:34.04  7/19/1998   Billy Smith, Arizona                      
    NM State: S 9:59.10              Garren Wacquiu                            
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Vigil, Dontae                10-42-Aat             10:49.71  
  2 Page, Christian              10-42-Rrrr            14:12.19  
 
Event 356  3000 Meter Race Walk Youth Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 14:02.58  7/25/2006   Trevor Barron, South Park                
     JO Meet: J 14:02.58  7/25/2006   Trevor Barron, South Park                
    Region X: R 15:04.69  7/16/1989   Luis Martinez, Arizona                   
    NM State: S 17:49.10              NA                                       
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Littleford, Hunter           10-42-Rrrr            18:08.81  
 
Event 357  100 Meter Hurdles Youth Boys
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 12.94  1991        Tyrone Butterfield                          
     JO Meet: J 12.94  7/28/1991   Tyrone Butterfield, Miami, FL               
    Region X: R 13.53  7/16/2000   Kaybrin Stevenson, Colorado                 
    NM State: S 14.29              NA                                          
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Brown, Kale                  10-42-Trtc               15.68   NWI 
  2 McIntyre, Isaiah             10-42-Lctf               17.51   NWI 
  3 Bassett, Cody                10-42-Trtc               17.53   NWI 
  4 Zamora, Victor               10-42-Brx                18.90   NWI 
 
Event 358  200 Meter Hurdles Youth Boys
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 23.99  2003        Trey Charles                                
     JO Meet: J 23.99  8/3/2003    Trey Charles, Smyrna, GA                    
    Region X: R 25.65  7/15/2001   Brian Stroughter, New Mexico                
    NM State: S 26.85              Travis Jones                                
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Brown, Kale                  10-42-Trtc               28.82   NWI 
  2 Bassett, Cody                10-42-Trtc               30.05   NWI 
  3 Zamora, Victor               10-42-Brx                31.75   NWI 
 
Event 359  4x100 Meter Relay Youth Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 43.25  2003        Florida Elite, Florida Elite TC             
                       J. Wesley, A. Harris, E. Peoples, D. Miller       
     JO Meet: J 43.25  8/3/2003    Florida Elite TC, Orlando, FL               
                       Walter Dix, Michael Dowdell, Joshua Wimbley, David
    Region X: R 44.71  7/14/2001   Arizona Rising Suns, New Mexico             
    NM State: S 48.50              NA                                          
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 10-42-Rio Rancho Running Rams  'A'                    48.53  
     1) Foley, Tristen                  2) Lawrence, Brandon              
     3) Smith, Sy                       4) Montoya, JP                    
  2 10-42-Duke City Track  'A'                            49.74  
     1) Chavez, Dominico                2) Manly, Blair                   
     3) McCoy, Elmando                  4) Peele, Robert                  
 
Event 360  4x400 Meter Relay Youth Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 3:23.96  1993        LA Jets                                   
     JO Meet: J 3:23.96  8/1/1993    Los Angeles Jets, Los Angeles             
                         Lonie Cruel, Aaron Dean, Patrick McCall,Obea Moore
    Region X: R 3:37.89  7/14/1996   Arizona Cheetahs, New Mexico              
    NM State: S 3:58.83  6/18/2009   Rio Rancho Running Rams, RRRR             
                         S Smith, D Harness, B Lawrence, J Ruggles         
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 10-42-Rio Rancho Running Rams  'A'                  3:58.83S 
     1) Smith, Sy                       2) Harness, Drake                 
     3) Lawrence, Brandon               4) Ruggles, John Wayne            
  2 10-42-Duke City Track  'A'                          4:07.57  
     1) Chavez, Dominico                2) Manly, Blair                   
     3) McCoy, Elmando                  4) Peele, Robert                  
  3 10-42-Rio Rancho Running Rams  'B'                  4:51.48  
     1) Foley, Tristen                  2) Montoya, JP                    
     3) Littleford, Hunter              4) Patel, Satyam                  
 
Event 362  High Jump Youth Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 1.94m  1998        Donovan Kilmartin                           
     JO Meet: J 1.94m  7/29/1993   Grayson Galloway, Brevard, NC               
    Region X: R 1.88m  7/18/2004   Aaron Martinez, El Paso Wing                
    NM State: S 1.75m              Adam Mendonco                               
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 McIntyre, Isaiah             10-42-Lctf               1.62m    5-03.75 
  2 Robinson, Courtney           10-42-Aat                1.57m    5-01.75 
  3 Bassett, Cody                10-42-Trtc               1.47m    4-09.75 
  4 Shortal, Jared               10-42-Lctf               1.22m    4-00.00 
 
Event 364  Long Jump Youth Boys
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 7.02m  1976        Anthony Gibson                              
     JO Meet: J 6.59m  7/25/1997   Thomas Mootry, San Diego                    
    Region X: R 6.25m  7/13/1997   Gerren Crochet, Colorado/Flatiron/Tx        
    NM State: S 6.12m  6/23/2007   Jonathan Woods, UNA                         
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Lawrence, Brandon            10-42-Rrrr               5.24m   NWI  17-02.25 
  2 Davis, Camden                10-42-Rrrr               5.15m   NWI  16-10.75 
  3 Robinson, Courtney           10-42-Aat                5.11m   NWI  16-09.25 
  4 Brown, Kale                  10-42-Trtc               5.02m   NWI  16-05.75 
  5 Lucero, Levi                 10-42-Aoc                4.55m   NWI  14-11.25 
  6 Patel, Satyam                10-42-Rrrr               4.18m   NWI  13-08.75 
  7 Lucero, Gabriel              10-42-Aoc                4.07m   NWI  13-04.25 
  8 Ortiz, Rashad                10-42-Brx                3.98m   NWI  13-00.75 
  9 McIntyre, Isaiah             10-42-Lctf               3.95m   NWI  12-11.50 
 10 Countee, Todd                10-42-Aoc                3.55m   NWI  11-07.75 
 11 Maldonado, Lorenzo           10-42-Rtc                3.53m   NWI  11-07.00 
 12 Shortal, Jared               10-42-Lctf               3.42m   NWI  11-02.75 
 13 Lujan, Joshua                10-42-Rtc                3.13m   NWI  10-03.25 
 
Event 365  Triple Jump Youth Boys
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 13.41m  1980        Michael Martin                             
     JO Meet: J 13.19m  7/27/2006   Kason Covington, 11 YMCA TEAM IDA          
    Region X: R 12.90m  7/18/2004   Eric Arce, Unattached                      
    NM State: S 12.12m  6/24/2007   Jonathan Woods, UNA                        
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Brown, Kale                  10-42-Trtc              11.52m   NWI  37-09.50 
  2 Bassett, Cody                10-42-Trtc              10.08m   NWI  33-01.00 
  3 Zamora, Victor               10-42-Brx                9.75m   NWI  32-00.00 
 
Event 366  Shot Put 4kg Youth Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 19.29m  1996        Chris Sprague                              
     JO Meet: J 17.66m  7/30/1994   Van Mounts, Bakersfield, CA                
    Region X: R 15.61m  7/12/1992   Dan Righetti, Texas                        
    NM State: S 14.83m              Wilton Rogers, BRX                         
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Smith, Sy                    10-42-Rrrr              11.51m   37-09.25 
  2 Lucero, Levi                 10-42-Aoc               10.77m   35-04.00 
  3 Woodard, Malik               10-42-Aoc               10.06m   33-00.25 
  4 Budick, Mike                 10-42-Awsr               9.86m   32-04.25 
  5 Lucero, Patrick              10-42-Rtc                9.21m   30-02.75 
  6 Madrid, Noah                 10-42-Dct                9.02m   29-07.25 
  7 McIntyre, Isaiah             10-42-Lctf               6.81m   22-04.25 
  8 Garcia, Alix                 10-42-Rtc                5.31m   17-05.25 
 
Event 367  Discus Throw 1kg Youth Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 61.52m  1995        Joel Armitage                              
     JO Meet: J 56.58m  7/28/1995   Joel Armitage, Omaha, NE                   
    Region X: R 50.08m  7/12/1992   Dan Righetti, Texas                        
    NM State: S 47.26m              Damien O'Campo, UNA                        
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Lucero, Levi                 10-42-Aoc               26.59m      87-03 
  2 Maldonado, Lorenzo           10-42-Rtc               26.57m      87-02 
  3 Lucero, Patrick              10-42-Rtc               25.30m      83-00 
  4 Budick, Mike                 10-42-Awsr              25.05m      82-02 
  5 Madrid, Noah                 10-42-Dct               24.63m      80-10 
  6 Petersen, Dallas             10-42-Aat               19.29m      63-03 
  7 Garcia, Alix                 10-42-Rtc               15.88m      52-01 
 
Event 368  Javelin Throw 600g Youth Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 54.62m  7/29/2005   Matthew Kosecki, Track Houston             
     JO Meet: J 54.62m  7/29/2005   Matthew Kosecki, Track Houston             
    Region X: R 51.51m  7/9/2006    Christopher Rodriquez, T Elite             
    NM State: S 49.98m              Damien O'Campo, UNA                        
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Acosta, Chris                10-42-Awsr              35.59m     116-09 
  2 Lucero, Gabriel              10-42-Aoc               34.23m     112-04 
  3 Budick, Mike                 10-42-Awsr              33.33m     109-04 
  4 Ramos, Abran                 10-42-Rtc               31.65m     103-10 
  5 Maes, Christopher            10-42-Rtc               31.08m     102-00 
  6 Woodard, Malik               10-42-Aoc               24.60m      80-08 
  7 Jenkins, Joshua              10-42-Trtc              23.94m      78-06 
  8 Petersen, Dallas             10-42-Aat               23.45m      76-11 
  9 Woisin, Cory                 10-42-Aat               20.33m      66-08 
 10 Shortal, Jared               10-42-Lctf              15.02m      49-03 
 
Event 400  100 Meter Dash Intermediate Girls
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 11.34  1995        Angela Williams                             
     JO Meet: J 11.34  7/28/1995   Angela Will.iams, Ontario, CA               
    Region X: R 11.47  7/14/2002   Jessica Onyepunuka, Texas                   
    NM State: S 12.05  6/28/2008   Amber Battle, ATC                           
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Banegas, Jenna               10-42-Lctf               12.27   NWI 
  2 Armstead, Krista             10-42-Nmuna              12.42   NWI 
  3 Williams, Elizabeth          10-42-Atc                12.72   NWI 
  4 Jaramillo, Adelaida          10-42-Awsr               13.79   NWI 
  5 Meade, Isshiah               10-42-Brx                13.81   NWI 
  6 Herrera, Louisa              10-42-Aoc                15.02   NWI 
 
Event 401  200 Meter Dash Intermediate Girls
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 23.06  2004        Bianca Knight                               
     JO Meet: J 23.06  7/31/2004   Bianca Knight, Ridgeland, MS                
    Region X: R 23.99  7/13/2003   Judith Onyepunuka, Arizona                  
    NM State: S 25.51  6/15/2009   Jenna Banegas, LCTF                         
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Banegas, Jenna               10-42-Lctf               25.51S  NWI 
  2 Armstead, Krista             10-42-Nmuna              26.04   NWI 
  3 Williams, Elizabeth          10-42-Atc                27.43   NWI 
  4 Meade, Isshiah               10-42-Brx                28.79   NWI 
  5 Jaramillo, Adelaida          10-42-Awsr               29.19   NWI 
  6 Ballou, Cesserie             10-42-Atc                29.84   NWI 
  7 Herrera, Louisa              10-42-Aoc                32.03   NWI 
 
Event 402  400 Meter Dash Intermediate Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 52.11  2004        Stephanie Smith                             
     JO Meet: J 52.11  7/29/2001   Stephanie Smith, Macon, GA                  
    Region X: R 54.65  7/17/2005   Taylor Evans, 48AZ Cheetahs                 
    NM State: S 59.00              NA                                          
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Lalla, Amber                 10-42-Lctf               59.66  
  2 Ballou, Cesserie             10-42-Atc              1:05.40  
  3 Washington, Jasmine          10-42-Atc              1:12.56  
 
Event 403  800 Meter Run Intermediate Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 2:06.64  7/29/2006   Chanelle Price, United Stars              
     JO Meet: J 2:06.64  7/29/2006   Chanelle Price, United Stars              
    Region X: R 2:15.39  7/17/2004   Andrea Menhennet, Arifzona Rising         
    NM State: S 2:20.86              Lyndsay Harper, ATC                       
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Lalla, Amber                 10-42-Lctf             2:37.89  
  2 Stanopiewicz, Jenna          10-42-Aat              3:09.16  
 
Event 405  3000 Meter Run Intermediate Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N  9:37.09  7/30/2005   Caitlin Lane, unattached-1               
     JO Meet: J  9:37.09  7/30/2005   Caitlin Lane, unattached-1               
    Region X: R 10:33.31  7/14/1985   Janis Strickland, Colorado/SS/Co         
    NM State: S 11:18.60              NA                                       
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Stanopiewicz, Jenna          10-42-Aat             13:57.74  
 
Event 407  3000 Meter Race Walk Intermediate Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 13:41.25  7/2/1994    Ana-Maria Ruoss                          
     JO Meet: J 14:29.81  7/30/1996   Lisa Kutzing, Port Jefferson, NY         
    NM State: S 17:41.20  6/24/2007   Caroline Muraida, ATC                    
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Magnus, Abby                 10-42-Trtc            19:01.26  
  2 Scott, Kate                  10-42-Trtc            19:05.68  
 
Event 408  100 Meter Hurdles Intermediate Girls
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 13.81  1984        Yolanda Johnson                             
     JO Meet: J 13.87  7/29/1994   Yolanda Johnson, Denver. CO                 
    Region X: R 14.19  7/16/2000   Jacquelyn Johnson, Colorado                 
    NM State: S 15.65              NA                                          
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Algennissen, Anna            10-42-Brx                17.59   NWI 
  2 Frederick, Taylor            10-42-Atc                20.94   NWI 
  3 Martinez, Cassandra          10-42-Trtc               21.46   NWI 
  4 Herrera, Louisa              10-42-Aoc                21.83   NWI 
 
Event 409  400 Meter Hurdles Intermediate Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N   57.85  7/1/2005    Ebony Collins, Quiet Fire                 
     JO Meet: J   58.26  7/31/2005   Ebony Collins, Quiet Fire                 
    Region X: R 1:02.66  7/17/1993   Patrica Davis, Utah                       
    NM State: S 1:05.25  6/17/2009   Krista Armstead, UNA                      
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Armstead, Krista             10-42-Nmuna            1:05.25S 
  2 Algennissen, Anna            10-42-Brx              1:15.48  
 
Event 410  4x100 Meter Relay Intermediate Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 45.45  7/1/2006    Quiet Fire, Quiet Fire                      
                       N.Nelms B. Atkins T. Thompson Y. Woodruff         
     JO Meet: J 45.57  7/28/1996   Visions Track & Field, Friendswood, TX      
    Region X: R 46.70  7/18/2004   Arizona Rising Suns, Arifzona Rising        
                       A Menhennet, J Onyepunuka, T Robinson, K Wilson   
    NM State: S 51.03              Extreme Track Club, Extreme Track Club      
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 10-42-Albuq. Track Club  'A'                          54.69  
     1) Ballou, Cesserie                2) Frederick, Taylor              
     3) Washington, Jasmine             4) Williams, Elizabeth            
 
Event 413  High Jump Intermediate Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 1.81m  1996        Camee Williams                              
     JO Meet: J 1.81m  7/26/1996   Camee Williams, Dayton. OH                  
    Region X: R 1.80m  7/16/1994   Bianca McKell, Arizona                      
    NM State: S 1.62m              Kelly Myers                                 
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Jenrette, Nicole             10-42-Nmuna              1.47m    4-09.75 
 
Event 415  Long Jump Intermediate Girls
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 6.16m  1999        Jill Bell                                   
     JO Meet: J 6.15m  8/15/1980   Kathy Harrison, East Point, GA              
    Region X: R 5.68m  7/13/1997   Courtney Washington, Texas                  
    NM State: S 5.29m              NA                                          
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Jenrette, Nicole             10-42-Nmuna              4.82m   NWI  15-09.75 
  2 Jaramillo, Adelaida          10-42-Awsr               3.91m   NWI  12-10.00 
  3 Martinez, Cassandra          10-42-Trtc               3.45m   NWI  11-04.00 
  4 Shortal, Sophia              10-42-Lctf               3.26m   NWI  10-08.50 
 -- Frederick, Taylor            10-42-Atc                   ND   NWI           
 -- Turner, Yeshemabet           10-42-Nmuna                 ND   NWI           
 
Event 416  Triple Jump Intermediate Girls
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 12.54m  1993        Deana Simmons                              
     JO Meet: J 12.53m  7/30/1983   Deanna Simmons, Decatur, IL                
    Region X: R 11.76m  7/13/1997   Margaret Ike, Texas                        
    NM State: S 11.07m  6/15/2009   Yeshemabet Turner, UNA                     
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Turner, Yeshemabet           10-42-Nmuna             11.07mS  NWI  36-04.00 
  2 Algennissen, Anna            10-42-Brx                9.12m   NWI  29-11.25 
  3 Jaramillo, Adelaida          10-42-Awsr               8.24m   NWI  27-00.50 
 
Event 417  Shot Put 4kg Intermediate Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 15.20m  2001        Michelle Carter                            
     JO Meet: J 15.19m  7/27/2001   Michelle  Carter, Ovilla, TX               
    Region X: R 13.78m  7/12/1992   Collinus Newsome, Colorado/CF/Tx           
    NM State: S 11.30m              Diedra Brown                               
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 McGee, Vanessa               10-42-Lctf               9.82m   32-02.75 
  2 Shortal, Sophia              10-42-Lctf               7.31m   23-11.75 
  3 Marquez, Devanie             10-42-Aoc                6.96m   22-10.00 
  4 Washington, Jasmine          10-42-Atc                6.88m   22-07.00 
  5 Baldonado, Audrianna         10-42-Lctf               6.47m   21-02.75 
 
Event 418  Discus Throw 1kg Intermediate Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 50.12m  1997        Elizabeth Debartolo                        
     JO Meet: J 46.40m  7/28/2006   Natalie Baird, 03 Loudoun Track            
    Region X: R 40.50m  7/14/1991   Shelly Greathouse, Colorado/Una/NM         
    NM State: S 35.18m              NA                                         
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 McGee, Vanessa               10-42-Lctf              26.75m      87-09 
  2 Shortal, Sophia              10-42-Lctf              22.67m      74-04 
  3 Baldonado, Audrianna         10-42-Lctf              21.39m      70-02 
  4 Marquez, Devanie             10-42-Aoc               17.03m      55-10 
 
Event 419  Javelin Throw 600g Intermediate Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 46.53m  2000        Rachel Walker                              
     JO Meet: J 46.53m  7/29/2000   Rachel Walker                              
    Region X: R 39.98m  7/16/1994   Leathana Alsup, Arizona                    
    NM State: S 54.18m              NA                                         
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Herrera, Louisa              10-42-Aoc               31.32m     102-09 
  2 Baldonado, Audrianna         10-42-Lctf              27.48m      90-02 
  3 Marquez, Devanie             10-42-Aoc               22.73m      74-07 
  4 McGee, Vanessa               10-42-Lctf              21.35m      70-00 
 
Event 421  Heptathlon Intermediate Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N  5052  2004        Shana Woods                                 
     JO Meet: J  5052  7/29/2004   Shana Woods, Long Beach, CA                 
    Region X: R  4825  7/17/1998   Nina Grubbs, Arizona                        
    NM State: S  3922              Amy Merrill, SFLA                           
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Jaramillo, Adelaida          10-42-Awsr                2273  
 
Event 421  Heptathlon: #1 100 Meter Hurdles Intermediate Girls Heptathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Jaramillo, Adelaida          10-42-Awsr               20.31   NWI    277
 
Event 421  Heptathlon: #2 High Jump Intermediate Girls Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Jaramillo, Adelaida          10-42-Awsr               1.25m    4-01.25    359
 
Event 421  Heptathlon: #3 Shot Put Intermediate Girls Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Jaramillo, Adelaida          10-42-Awsr               6.15m   20-02.25    281
 
Event 421  Heptathlon: #4 200 Meter Dash Intermediate Girls Heptathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Jaramillo, Adelaida          10-42-Awsr               28.57   NWI    587
 
Event 421  Heptathlon: #5 Long Jump Intermediate Girls Heptathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Jaramillo, Adelaida          10-42-Awsr               3.55m   NWI  11-07.75    210
 
Event 421  Heptathlon: #6 Javelin Throw Intermediate Girls Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Jaramillo, Adelaida          10-42-Awsr              15.17m      49-09    200
 
Event 421  Heptathlon: #7 800 Meter Run Intermediate Girls Heptathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jaramillo, Adelaida          10-42-Awsr             3:00.63     359
 
Event 450  100 Meter Dash Intermediate Boys
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 10.51  7/28/2006   Jeremy Rankin, Unattached                   
     JO Meet: J 10.51  7/28/2006   Jeremy Rankin, Unattached                   
    Region X: R 10.59  7/9/2006    Jeremy Rankin, Unattached                   
    NM State: S 10.96  6/28/2008   Josh Newsome, New Mexico Unatt              
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Garcia, Benjamin             10-42-Rrrr               11.58   NWI 
  2 Jackson, Jalane              10-42-Rrrr               11.83   NWI 
  3 Sampson-Bell, Chandler       10-42-Rrrr               12.22   NWI 
 
Event 451  200 Meter Dash Intermediate Boys
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 21.10  1995        William Obea Moore                          
     JO Meet: J 21.10  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
    Region X: R 21.43  7/9/2006    Jeremy Rankin, Unattached                   
    NM State: S 22.55  6/24/2007   Matthew Valenzuela, ATC                     
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Garcia, Benjamin             10-42-Rrrr               24.01   NWI 
  2 Brown, Michael               10-42-Atc                24.09   NWI 
  3 Jackson, Jalane              10-42-Rrrr               25.53   NWI 
  4 Vasquez, Timmie              10-42-Atc                27.87   NWI 
 
Event 452  400 Meter Dash Intermediate Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 45.99  1995        William Obea Moore                          
     JO Meet: J 45.99  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
    Region X: R 48.52  7/9/2006    Dominick Roberts, M'Za                      
    NM State: S 50.30              Kurt Henry                                  
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Garcia, Benjamin             10-42-Rrrr               53.79  
  2 Jackson, Jalane              10-42-Rrrr               55.70  
  3 Brown, Michael               10-42-Atc                56.16  
  4 Henderson, Jonathan          10-42-Brx                58.54  
  5 Vasquez, Timmie              10-42-Atc              1:06.49  
  6 Kramer, Jeremy               10-42-Rrrr             1:09.97  
 
Event 453  800 Meter Run Intermediate Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 1:52.25  7/29/2006   Howard Shepard, Texas Stars Trac          
     JO Meet: J 1:52.25  7/29/2006   Howard Shepard, Texas Stars Trac          
    Region X: R 1:55.89  7/15/2000   Matt Burton, Colorado                     
    NM State: S 1:52.78              Cody Harper, ATC                          
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Farrell, Jordan              10-42-Atc              2:11.39  
  2 Henderson, Jonathan          10-42-Brx              2:15.49  
  3 Castillo, Zachary            10-42-Trtc             2:15.68  
  4 Cionelo, Gideon              10-42-Trtc             2:16.38  
  5 Smith, Matthew               10-42-Rrrr             2:24.81  
  6 Kramer, Jeremy               10-42-Rrrr             2:35.75  
  7 Vasquez, Timmie              10-42-Atc              2:38.22  
 
Event 454  1500 Meter Run Intermediate Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 3:56.84  2000        Adam Perkins                              
     JO Meet: J 3:56.88  8/1/1999    Nicvk Schneider, Victoria, MN             
    Region X: R 4:06.70  7/15/1990   Jason Beatty, Colorado                    
    NM State: S 4:02.04              Cody Harper, ATC                          
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Farrell, Jordan              10-42-Atc              4:35.00  
  2 Castillo, Zachary            10-42-Trtc             4:43.89  
  3 Betty, Ryan                  10-42-Rrrr             4:59.03  
 
Event 455  3000 Meter Run Intermediate Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 8:27.00  1993        Billy Harper                              
     JO Meet: J 8:27.00  7/23/1993   Billy Harper, Philomath, OR               
    Region X: R 8:54.49  7/17/2004   Steven Weeks, Colorado/Flatirons/Ut       
    NM State: S 9:28.80              Andres Urbina, ATC                        
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Betty, Ryan                  10-42-Rrrr            10:33.11  
  2 Smith, Matthew               10-42-Rrrr            10:52.22  
 
Event 458  110 Meter Hurdles Intermediate Boys
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 13.82  7/24/2005   Johnny Dutch, Junior Striders               
     JO Meet: J 13.83  7/30/2006   William Wynne, 03 Titans                    
    Region X: R 14.20  7/8/2006    Dion Jordan, AZ Cheetahs                    
    NM State: S 15.41  2006        Curtis Beach, ATC                           
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Valdez, Xavier               10-42-Lctf               17.86   NWI 
  2 Montano, Aaron               10-42-Rrrr               28.25   NWI 
 
Event 459  400 Meter Hurdles Intermediate Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 51.56  7/30/2006   William Wynne, 03 Titans                    
     JO Meet: J 51.56  7/30/2006   William Wynne, 03 Titans                    
    Region X: R 54.46  7/14/1991   Doug Deming, New Mexico                     
    NM State: S 59.13  2006        Curtis Beach, ATC                           
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Valdez, Xavier               10-42-Lctf             1:09.90  
  2 Montano, Aaron               10-42-Rrrr             1:37.47  
 
Event 460  4x100 Meter Relay Intermediate Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 40.90  1996        LA Jets                                     
     JO Meet: J 40.90  7/27/1997   Los Angeles Jets, Los Angeles, CA           
                       Daniel Mentuhotep, Warren Rogers, Dashaun McCullou
    Region X: R 42.59  7/16/2000   Big Red Express, Colorado                   
    NM State: S 42.54              BRX, BRX                                    
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 10-42-Rio Rancho Running Rams  'A'                    47.35  
     1) Garcia, Benjamin                2) Jackson, Jalane                
     3) Sampson-Bell, Chandler          4) Van Bastian, Tyler             
 
Event 463  High Jump Intermediate Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 2.15m  1992        Eric Bishop                                 
     JO Meet: J 2.15m  8/1/1992    Eric Bishop, Chatsworth, GA                 
    Region X: R 2.09m  7/16/1994   Kevin Dotson, Arizona                       
    NM State: S 2.05m              Kevin Dotson                                
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Montano, Aaron               10-42-Rrrr               1.37m    4-06.00 
 
Event 464  Pole Vault Intermediate Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 5.12m  1994        Jacob Davis                                 
     JO Meet: J 4.88m  7/25/1987   Jason Lavender, Wichita Falls, TX           
    Region X: R 4.29m  7/14/2002   Dustin Somerville, Colorado/Zoom/Tx         
    NM State: S 4.08m              Adam Mendonca                               
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Valdez, Xavier               10-42-Lctf               3.66m   12-00.00 
 
Event 465  Long Jump Intermediate Boys
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 7.35m  1979        Steven Hansley                              
     JO Meet: J 7.35m  1979        Steven Hansley, East Orange, NJ             
    Region X: R 7.00m  7/16/1983   Chuck Shepherd, Utah                        
    NM State: S 6.97m              Julius Dickerson, BRX                       
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Van Bastian, Tyler           10-42-Rrrr               5.37m   NWI  17-07.50 
  2 Sampson-Bell, Chandler       10-42-Rrrr               5.21m   NWI  17-01.25 
 
Event 466  Triple Jump Intermediate Boys
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 15.08m  1995        Chris Hercules                             
     JO Meet: J 15.08m  7/29/1995   Chris Hercules, Palatine, IL               
    Region X: R 14.98m  7/9/2006    Bryce Lamb, AZ Cheetahs                    
    NM State: S 13.12m              Kenyatta Carter, UNA                       
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Romano, Isreal               10-42-Aft               10.08m   NWI  33-01.00 
 
Event 467  Shot Put 12 lb. Intermediate Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 19.24m  1975        Larry Rosen                                
     JO Meet: J 19.29m  7/26/1996   Chris Sprague, Eugene OR                   
    Region X: R 16.43m  7/17/2005   Colin Boevers, unattached                  
    NM State: S 14.94m              Jace Rivera                                
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Trujilllo, Adrian            10-42-Nmuna             12.96m   42-06.25 
 
Event 468  Discus Throw 1.6kg Intermediate Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 58.80m  1985        Kammy Keshmiri                             
     JO Meet: J 54.29m  7/28/2005   Geoffrey Tabor, Ardmore TC                 
    Region X: R 50.63m  7/16/2005   Colin Boevers, unattached                  
    NM State: S 42.42m              NA                                         
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Trujilllo, Adrian            10-42-Nmuna             36.88m     121-00 
 
Event 469  Javelin Throw 800g Intermediate Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 61.81m  2001        Dustin Johnson                             
     JO Meet: J 58.66m  7/28/2000   Brandon Racca, Iowa, LA                    
    Region X: R 51.40m  7/18/2004   Dan Haddock, Arizona                       
    NM State: S 54.18m              NA                                         
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Trujilllo, Adrian            10-42-Nmuna             38.16m     125-02 
  2 Valdez, Xavier               10-42-Lctf              34.75m     114-00 
  3 Vasquez, Timmie              10-42-Atc               28.23m      92-07 
  4 Smith, Matthew               10-42-Rrrr              27.54m      90-04 
 
Event 471  Decathlon 800g Intermediate Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N  6896  1998        Tim Morse                                   
     JO Meet: J  6896  7/29/1998   Tim Morse, Shoreline, WA                    
    Region X: R  6013  7/14/1995   Josh Pearson, Colorado                      
    NM State: S  5081              Daniel Gooris, ATC                          
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Hoke, Adam                   10-42-Aat                 2921  
 
Event 471  Decathlon: #1 100 Meter Dash Intermediate Boys Decathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Hoke, Adam                   10-42-Aat                13.13   NWI    446
 
Event 471  Decathlon: #2 Long Jump Intermediate Boys Decathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Hoke, Adam                   10-42-Aat                4.74m   NWI  15-06.75    333
 
Event 471  Decathlon: #3 Shot Put Intermediate Boys Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Hoke, Adam                   10-42-Aat                8.50m   27-10.75    396
 
Event 471  Decathlon: #4 High Jump Intermediate Boys Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Hoke, Adam                   10-42-Aat                1.37m    4-06.00    297
 
Event 471  Decathlon: #5 400 Meter Dash Intermediate Boys Decathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Hoke, Adam                   10-42-Aat              1:00.91     383
 
Event 471  Decathlon: #6 110 Meter Hurdles Intermediate Boys Decathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Hoke, Adam                   10-42-Aat                23.87   NWI    108
 
Event 471  Decathlon: #7 Discus Throw Intermediate Boys Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Hoke, Adam                   10-42-Aat               19.46m      63-10    262
 
Event 471  Decathlon: #8 Pole Vault Intermediate Boys Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Hoke, Adam                   10-42-Aat                1.98m    6-06.00    136
 
Event 471  Decathlon: #9 Javelin Throw Intermediate Boys Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Hoke, Adam                   10-42-Aat               21.89m      71-10    187
 
Event 471  Decathlon: #10 1500 Meter Run Intermediate Boys Decathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Hoke, Adam                   10-42-Aat              5:35.40     373
 
Event 500  100 Meter Dash Young Women
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 11.10  1980        Michelle Glover                             
     JO Meet: J 11.1h  1980        Michelle Glover, Pennsauken, NJ             
    Region X: R 11.30  7/8/2006    Kenyanna Wilson, Rising Sun                 
    NM State: S 12.71              Chevonne Miller, ATC                        
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Waring, Maggie               10-42-Aft                13.75   NWI 
 
Event 501  200 Meter Dash Young Women
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 23.27  7/29/2006   Gabrielle Mayo, 03 Track Easter             
     JO Meet: J 23.27  7/29/2006   Gabrielle Mayo, 03 Track Easter             
    Region X: R 23.45  7/17/2005   Kennyanna Wilson, 48 Rising Sun             
    NM State: S 24.90              Danita Harmon, BRX                          
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Meade, Zoe                   10-42-Lctf               26.84   NWI 
  2 Johnson, Rayanna             10-42-Brx                27.60   NWI 
  3 Waring, Maggie               10-42-Aft                28.43   NWI 
 
Event 503  800 Meter Run Young Women
================================================================
 Nat'l Youth: N 2:05.27  1994        Sarah Bowman, Unattached                  
     JO Meet: J 2:07.73  7/30/1994   Tamieka Grizzle, Bronx. NY                
    Region X: R 2:12.46  7/1/1984    Peg Millican, Colorado/una/AZ             
    NM State: S 2:16.25              Lyndsay Harper, ATC                       
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Oberleas, Jenny              10-42-Lctf             2:35.45  
 
Event 504  1500 Meter Run Young Women
================================================================
 Nat'l Youth: N 4:26.39  1981        Cecilia Hopp                              
     JO Meet: J 4:26.39  8/2/1981    Cecilia Hopp, Cos  Cob, CT                
    Region X: R 4:08.95  7/12/1992   Michelle Rademacher, Colorado/Tx          
    NM State: S 4:55.53              Lyndsay Harper, ATC                       
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Oberleas, Jenny              10-42-Lctf             5:41.77  
 
Event 505  3000 Meter Run Young Women
================================================================
 Nat'l Youth: N  9:37.24  7/30/1998   Dana Boyle, Seattle, Washington          
     JO Meet: J  9:37.24  7/30/1998   Dana Boyle, Carbondale, CO               
    Region X: R  9:44.91  7/19/1998   Dana Boyle, Arizona                      
    NM State: S 10:51.80              Jacque Gallegos                          
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Sayer, Amanda                10-42-Nmuna           12:59.12  
 
Event 508  100 Meter Hurdles Young Women
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 13.35  7/29/2006   April Williams, unattached                  
     JO Meet: J 13.35  7/29/2006   April Williams, unattached                  
    Region X: R 13.60  7/17/2005   Kira Robinson, 32 COLORADO FLYE             
    NM State: S 15.10              Sarah Peterson                              
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Johnson, Rayanna             10-42-Brx                16.06   NWI 
  2 Cordova, Cici                10-42-Rrrr               16.23   NWI 
  3 Meade, Zoe                   10-42-Lctf               17.15   NWI 
 
Event 513  High Jump Young Women
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 1.85m  1997        Adrianne Sims                               
     JO Meet: J 1.85m  7/25/1996   Adrienne Sims, Fayettevile, NC              
    Region X: R 1.75m              T. Olsen/B. Mckell, Utah/Colorado           
    NM State: S 1.62m  6/17/2009   Zoe Meade, LCTF                             
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Meade, Zoe                   10-42-Lctf               1.62mS   5-03.75 
 
Event 514  Pole Vault Young Women
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 4.10m  2003        Kira Costa                                  
     JO Meet: J 3.85m  7/29/2005   Brianna Neumann, Bruin TC                   
    Region X: R 3.97m  7/12/2003   April Kubishta, Arizona                     
    NM State: S 3.33m              Alex Berlin, AAT                            
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Cordova, Cici                10-42-Rrrr               2.83m    9-03.25 
  2 Tapia, Angela                10-42-Awsr               1.98m    6-06.00 
 
Event 515  Long Jump Young Women
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 6.36m  1994        Angee Henry                                 
     JO Meet: J 6.36m  7/23/1994   Angela Henry, Omaha, NE                     
    Region X: R 6.11m  7/14/1991   Lanell Scarbrough, New Mexico               
    NM State: S 5.60m              Olivia Ndyabagye, BRX                       
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Meade, Zoe                   10-42-Lctf               4.51m   NWI  14-09.75 
  2 Oberleas, Jenny              10-42-Lctf               4.29m   NWI  14-01.00 
 -- Johnson, Rayanna             10-42-Brx                   ND   NWI           
 
Event 516  Triple Jump Young Women
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 13.01m  1996        Alicia Broussard                           
     JO Meet: J 13.01m  7/28/1996   Alicia Broussard, Houston, TX              
    Region X: R 11.80m  7/17/2005   Kaile Wilson, 32 COLORADO FLYE             
    NM State: S 11.37m              Fannoy Walters, BRX                        
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Johnson, Rayanna             10-42-Brx               10.93m   NWI  35-10.50 
  2 Williams, Katrina            10-42-Awsr               8.73m   NWI  28-07.75 
 
Event 517  Shot Put 4kg Young Women
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 15.82m  2003        Michelle Carter                            
     JO Meet: J 15.82m  7/31/2003   Michelle Carter, Ovilla, TX                
    Region X: R 14.79m  7/17/1993   Collinus Newsome, Colorado/CF/Ut           
    NM State: S 11.74m              Diedra Brown                               
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Marquez, Chantel             10-42-Aoc                8.18m   26-10.00 
 -- Meade, Zoe                   10-42-Lctf                  ND            
 
Event 518  Discus Throw 1kg Young Women
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 53.42m  1995        Suzy Powell                                
     JO Meet: J 52.49m  8/1/1982    Cindy Johnson, Mesa, AZ                    
    Region X: R 45.50m  7/12/1992   Shelly Greathouse, Colorado/una/Tx         
    NM State: S 38.05m              Kristin Grace                              
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Marquez, Chantel             10-42-Aoc               18.05m      59-03 
 
Event 519  Javelin Throw 600g Young Women
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 48.35m  1999        Sarah Malone                               
     JO Meet: J 43.94m  7/31/1994   Ann Crouse, Old Mystic, CT                 
    Region X: R 45.58m  7/16/1983   Nicki Nye, Utah                            
    NM State: S 39.17m              Kayla Brown                                
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Oberleas, Jenny              10-42-Lctf              31.99m     104-11 
  2 Cordova, Cici                10-42-Rrrr              31.20m     102-04 
  3 Marquez, Chantel             10-42-Aoc               18.37m      60-03 
 
Event 521  Heptathlon Young Women
================================================================
 Nat'l Youth: N  5365  2001        Diana Pickler                               
     JO Meet: J  5365  7/25/2001   Diana Pickler, Sache, TX                    
    Region X: R  5286  7/14/2002   Jacquelyn Johnson, Texas                    
    NM State: S  3961              Amy Merrill, SFLA                           
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  2 Cordova, Cici                10-42-Rrrr                2780  
 
Event 521  Heptathlon: #1 100 Meter Hurdles Young Women Heptathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Cordova, Cici                10-42-Rrrr               17.18   NWI    576
  2 Oberleas, Jenny              10-42-Lctf               21.21   NWI    210
 
Event 521  Heptathlon: #2 High Jump Young Women Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Oberleas, Jenny              10-42-Lctf               1.30m    4-03.25    409
  2 Cordova, Cici                10-42-Rrrr               1.25m    4-01.25    359
 
Event 521  Heptathlon: #3 Shot Put Young Women Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Oberleas, Jenny              10-42-Lctf               7.12m   23-04.50    343
  2 Cordova, Cici                10-42-Rrrr               6.90m   22-07.75    329
 
Event 521  Heptathlon: #4 200 Meter Dash Young Women Heptathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Oberleas, Jenny              10-42-Lctf               27.55   NWI    667
  2 Cordova, Cici                10-42-Rrrr               29.63   NWI    508
 
Event 521  Heptathlon: #5 Long Jump Young Women Heptathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Oberleas, Jenny              10-42-Lctf               4.29m   NWI  14-01.00    376
  2 Cordova, Cici                10-42-Rrrr               4.15m   NWI  13-07.50    343
 
Event 521  Heptathlon: #6 Javelin Throw Young Women Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Oberleas, Jenny              10-42-Lctf              29.34m      96-03    464
  2 Cordova, Cici                10-42-Rrrr              27.57m      90-05    431
 
Event 521  Heptathlon: #7 800 Meter Run Young Women Heptathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Oberleas, Jenny              10-42-Lctf             2:37.11     606
  2 Cordova, Cici                10-42-Rrrr             3:15.55     234
 
Event 550  100 Meter Dash Young Men
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 10.08  2005        J- Mee Samuels, Carolina Mustangs           
     JO Meet: J 10.30  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills, CA            
    Region X: R 10.50  7/8/2006    Allante Battle, AZ Elite                    
    NM State: S 10.60                                                          
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Martin, Marcus               10-42-Brx                11.13   NWI 
  2 El, Wynton                   10-42-Brx                11.20   NWI 
  3 Wilkins, Nathaniel           10-42-Brx                11.39   NWI 
  4 Dominguez, Matthew           10-42-Lctf               11.82   NWI 
  5 Martin, Christopher          10-42-Brx                11.95   NWI 
  6 McCoy, Dakarai               10-42-Brx                12.20   NWI 
 
Event 551  200 Meter Dash Young Men
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 20.50  1987        Quincy Watts                                
     JO Meet: J 20.50  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills                
    Region X: R 20.79  7/17/2005   Jeremy Dodson, 32 DENVER ATHLET             
    NM State: S 21.76  6/15/2009   Rolando Trammel, DCT                        
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Trammel, Rolando             10-42-Dct                21.85   NWI 
  2 Ibanez, Gizeh                10-42-Brx                22.29   NWI 
  3 Montoya, Derek               10-42-Brx                22.34   NWI 
  4 El, Wynton                   10-42-Brx                22.47   NWI 
  5 Wilkins, Nathaniel           10-42-Brx                22.91   NWI 
  6 Nolan, Alexander             10-42-Brx                23.12   NWI 
  7 Martin, Marcus               10-42-Brx                23.41   NWI 
  8 Dominguez, Matthew           10-42-Lctf               27.84   NWI 
 
Event 552  400 Meter Dash Young Men
================================================================
 Nat'l Youth: N 45.58  1996        William Obea Moore                          
     JO Meet: J 45.63  7/30/1995   Jerome Young, Hartford, CT                  
    Region X: R 46.93  7/17/2005   Jacob Schuerman, 32 KRYPTONITE TC           
    NM State: S 48.74  6/28/2008   Matthew Valenzuela, BRX                     
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Trammel, Rolando             10-42-Dct                48.76  
  2 Aragon, Gabe                 10-42-Awsr               48.90  
  3 Ibanez, Gizeh                10-42-Brx                49.92  
  4 Webb, Hamilton               10-42-Dct                52.11  
  5 Dominguez, Matthew           10-42-Lctf               52.65  
 
Event 553  800 Meter Run Young Men
================================================================
 Nat'l Youth: N 1:49.49  2000        Nick Davenport                            
     JO Meet: J 1:49.49  7/27/1999   Nick Davenport, Texas                     
    Region X: R 1:53.68  7/16/1995   Mohammed Yagoub, Colorado                 
    NM State: S 1:54.60              Dash Victor, SFLA                         
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Aragon, Gabe                 10-42-Awsr             1:55.99  
  2 Dominguez, Matthew           10-42-Lctf             2:06.70  
  3 Webb, Hamilton               10-42-Dct              2:07.78  
  4 Fort, Zach                   10-42-Aat              2:10.20  
  5 Villescas, Dylan             10-42-Lctf             2:12.78  
  6 Rueda, Ramon                 10-42-Lctf             2:12.98  
  7 Cionelo, Caleb               10-42-Trtc             2:22.27  
  8 Tapia, Tom                   10-42-Rrrr             2:37.72  
 
Event 554  1500 Meter Run Young Men
================================================================
 Nat'l Youth: N 3:51.21  1985        John Quade                                
     JO Meet: J 3:54.71  7/28/1991   Paul Kinser, Greensboro, NC               
    Region X: R 4:01.27  7/14/2002   Alex Clayton, Texas                       
    NM State: S 4:03.30              NA                                        
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Villescas, Dylan             10-42-Lctf             4:32.68  
  2 Rueda, Ramon                 10-42-Lctf             4:42.38  
  3 Fort, Zach                   10-42-Aat              4:45.04  
  4 Martinez, Anthony            10-42-Lctf             4:58.00  
 
Event 555  5000 Meter Run Young Men
================================================================
 Nat'l Youth: N 14:27.14  2001        Yong-Sung Leal                           
     JO Meet: J 14:27.14  7/28/2001   Yong-Sung Leal, San Leandro, CA          
    Region X: R 15:33.04  7/15/2001   Ben Ortega, New Mexico                   
    NM State: S 15:47.40              Marcus Morillon                          
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Villescas, Dylan             10-42-Lctf            17:23.45  
  2 Rueda, Ramon                 10-42-Lctf            18:53.34  
  3 Martinez, Anthony            10-42-Lctf            19:19.91  
  4 Tapia, Tom                   10-42-Rrrr            20:58.12  
 
Event 558  110 Meter Hurdles Young Men
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 13.40  1978        Rodney Wilson                               
     JO Meet: J 13.42  7/27/1997   Terrance Trammel, Decatur, GA               
    Region X: R 13.81  7/9/2006    Darius Reed, Flyers                         
    NM State: S 14.46  6/17/2009   Charles Lewis, BRX                          
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Lewis, Charles               10-42-Brx                14.46S  NWI 
  2 Romero, Antonio              10-42-Aoc                18.01   NWI 
 
Event 559  400 Meter Hurdles Young Men
================================================================
 Nat'l Youth: N 49.77  2002        Kerron Clement                              
     JO Meet: J 49.77  7/29/2002   Kerron Clement, Missouri City, TX           
    Region X: R 52.88  7/16/2000   Gerren Crochet, Colorado/Flatirons/Co       
    NM State: S 56.00              Justin Macy                                 
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Lewis, Charles               10-42-Brx                56.32  
  2 Nolan, Alexander             10-42-Brx              1:07.15  
  3 Martinez, Anthony            10-42-Lctf             1:09.86  
 
Event 560  4x100 Meter Relay Young Men
================================================================
 Nat'l Youth: N 39.73  1996        Track Houston                               
     JO Meet: J 39.73  8/1/1998    Track Houston, Houston, TX                  
                       R. Beard, B. Gay, J. Harris, T. Williams          
    Region X: R 41.52  7/14/1991   Track Arizona All Stars, New Mexico         
    NM State: S 42.46  6/28/2008   Big Red Express Track Club, BRX             
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 10-42-Big Red Express Track  'A'                      43.59  
     1) Martin, Marcus                  2) El, Wynton                     
     3) Wilkins, Nathaniel              4) Montoya, Derek                 
 
Event 561  4x400 Meter Relay Young Men
================================================================
 Nat'l Youth: N 3:06.55  1996        East Atlanta                              
     JO Meet: J 3:06.55  7/26/1998   East Atlanta TC, Atlanta, GA              
                         A. Partridge, D. Phillips, A. Taylor, K. Williamsq
    Region X: R 3:15.18  7/17/2005   32-KRYPTONITE TC, 32 KRYPTONITE TC        
                         R Friese, J Schuerman, S Cronin, Z ANCELL         
    NM State: S 3:23.30  6/28/2008   Big Red Express Track Club, BRX           
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 10-42-Big Red Express Track  'A'                    3:27.32  
     1) Ibanez, Gizeh                   2) Montoya, Derek                 
     3) Campbell, Warrick               4)                                
 
Event 563  High Jump Young Men
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 2.28m  1983        Dothel Edwards                              
     JO Meet: J 2.23m  7/31/1983   Rick Noji, Maurice Crumby, Seattle, WA      
    Region X: R 2.18m  7/15/1990   Teddy Williams, Colorado                    
    NM State: S 2.05m              Derek Pointer, BRX                          
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Webb, Hamilton               10-42-Dct                1.78m    5-10.00 
  2 Armitage, Xavier             10-42-Lctf               1.68m    5-06.00 
 
Event 564  Pole Vault Young Men
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 5.31m  7/30/2006   Casey Roche, UNA 38                         
     JO Meet: J 5.31m  7/30/2006   Casey Roche, UNA 38                         
    Region X: R 4.75m  7/12/1992   Chris Chancey, Utah                         
    NM State: S 4.58m              Daniel Gooris, ATC                          
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Zorn, Jimmy                  10-42-Rrrr               3.20m   10-06.00 
 
Event 565  Long Jump Young Men
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 7.87m  1977        Lamont King                                 
     JO Meet: J 7.60m  7/25/1991   Sheddric Fields, Dallas, TX                 
    Region X: R 7.31m  7/12/2003   Paul Hubbard, Colorado/Az                   
    NM State: S 6.89m  6/28/2008   Rolando Trammell, BRX                       
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Trammel, Rolando             10-42-Dct                6.63m   NWI  21-09.00 
  2 Campbell, Warrick            10-42-Brx                5.76m   NWI  18-10.75 
  3 McCoy, Dakarai               10-42-Brx                5.72m   NWI  18-09.25 
  4 Armitage, Xavier             10-42-Lctf               5.52m   NWI  18-01.50 
  5 Nolan, Alexander             10-42-Brx                5.44m   NWI  17-10.25 
 
Event 566  Triple Jump Young Men
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 16.72m  2004        Kenneth Hall                               
     JO Meet: J 16.72m  7/29/2004   Kenneth Hall, Baker , LA                   
    Region X: R 15.47m  7/13/2003   Paul Hubbard, Colorado/Az                  
    NM State: S 14.24m              Derek Pointer, BRX                         
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Trammel, Rolando             10-42-Dct               13.86m   NWI  45-05.75 
  2 Campbell, Warrick            10-42-Brx               13.61m   NWI  44-08.00 
  3 Armitage, Xavier             10-42-Lctf              11.92m   NWI  39-01.25 
  4 Martinez, Anthony            10-42-Lctf               9.76m   NWI  32-00.25 
 
Event 567  Shot Put 12 lb. Young Men
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 20.43m  1997        Dwight Johnson                             
     JO Meet: J 20.43m  7/24/1987   Dwight Johnson, Phoenix, AZ                
    Region X: R 18.97m  7/12/1987   Dwight Johnson, Texas                      
    NM State: S 14.63m              Gary Hoodless                              
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Romero, Ralph                10-42-Aoc               13.24m   43-05.25 
  2 Ellis, Aaron Michael         10-42-Lctf              13.08m   42-11.00 
  3 Peterson, Thor               10-42-Nmuna             13.06m   42-10.25 
  4 Landau, Christopher          10-42-Lctf              10.99m   36-00.75 
 
Event 568  Discus Throw 1.6kg Young Men
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 63.02m  1979        Clint Johnson                              
     JO Meet: J 63.20m  1979        Clint Johnson, Overland Park, KS           
    Region X: R 65.33m  7/12/1987   Dwight Johnson, Texas                      
    NM State: S 45.72m  6/28/2008   Carlos Garcia, New Mexico Unatt            
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Ellis, Aaron Michael         10-42-Lctf              35.57m     116-08 
  2 Peterson, Thor               10-42-Nmuna             33.90m     111-03 
  3 Landau, Christopher          10-42-Lctf              26.96m      88-05 
 
Event 569  Javelin Throw 800g Young Men
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 70.94m  1998        Brian Kollar                               
     JO Meet: J 66.94m  7/26/1994   Patrick Ramsey, Simsboro, LA               
    Region X: R 65.02m  7/1/1984    Fred Mondragon, Arizona                    
    NM State: S 63.09m              NA                                         
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Romero, Ralph                10-42-Aoc               49.31m     161-09 
  2 Ellis, Aaron Michael         10-42-Lctf              45.85m     150-05 
  3 Romero, Antonio              10-42-Aoc               44.65m     146-06 
  4 Landau, Christopher          10-42-Lctf              28.94m      94-11 
Licensed to New Mexico USATF - Organization License
                                                HY-TEK's Meet Manager 6/25/2009
           2009 NMUSATF State JO Track Meet - 6/13/2009 to 6/21/2009           
                    Milne Stadium -Albuquerque, New Mexico                     
                                    Results                                    
 
Event 100  100 Meter Dash Bantam Girls
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA                
     JO Meet: J 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA                
    Region X: R 12.27  7/19/1998   Judith Onyepuenuka, Arizona                 
    NM State: S 13.99  6/18/2009   Eryka Robinson, AAT                         
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Robinson, Eryka              10-42-Aat                13.99S  NWI 
  2 Abeyta, Elena                10-42-Rtc                14.58   NWI 
  2 Watson, Nakala               10-42-Brx                14.58   NWI 
  4 Monk, Trevelynn              10-42-Trtc               14.84   NWI 
  5 McCoy, Tajene                10-42-Dct                14.93   NWI 
  6 Crespin, Malakah             10-42-Rrrr               15.49   NWI 
  7 Gonslaves, Kiana             10-42-Atc                15.85   NWI 
  8 Bierly, Mackenzie            10-42-Rrrr               16.10   NWI 
 
Event 101  200 Meter Dash Bantam Girls
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 26.50  7/31/2004   Robin Reynolds, Miami, FL                   
     JO Meet: J 26.70  7/31/2004   Robin Reynolds, Miami, FL                   
    Region X: R 25.71  7/19/1998   Judith Onyepunuka, Arizona                  
    NM State: S 29.91  6/24/2007   Alexa Romano, ATC                           
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Robinson, Eryka              10-42-Aat                30.01   NWI 
  2 Baker, Leilani               10-42-Awsr               30.06   NWI 
  3 Watson, Nakala               10-42-Brx                31.25   NWI 
  4 Avila, Emily                 10-42-Rrrr               31.49   NWI 
  5 McCoy, Tajene                10-42-Dct                32.04   NWI 
  6 Crespin, Esperanza           10-42-Rrrr               33.14   NWI 
 
Event 102  400 Meter Dash Bantam Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N   59.81  8/1/1993    Monique Henderson, SanDiego, CA           
     JO Meet: J   59.81  7/30/1993   Monique Henderson, San Diego, CA          
    Region X: R 1:04.59  7/18/2004   Ginasia Hamilton, Colorado/JGTT/BYU       
    NM State: S 1:05.70  6/24/2007   Alexa Romano, ATC                         
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Truyol, Quinn                10-42-Rrrr             1:08.84  
  2 Baker, Leilani               10-42-Awsr             1:11.58  
  3 Garcia, Brianna              10-42-Rrrr             1:11.67  
  4 Crespin, Esperanza           10-42-Rrrr             1:18.09  
  5 Chavez, Jaylynn              10-42-Dct              1:20.37  
  6 Baca, Lexi                   10-42-Trtc             1:22.08  
  7 Sanchez, Mikayla             10-42-Rrrr             1:23.35  
 
Event 103  800 Meter Run Bantam Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 2:23.98  7/6/1986    Shalynn Carr, LaVerne, CA                 
     JO Meet: J 2:24.70  7/30/1994   Shannon Radarmacher, Houston, TX          
    Region X: R 2:33.22  7/17/2004   Tiana Bonner, Northeast Sh                
    NM State: S 2:38.05  6/23/2007   Alexa Romano, ATC                         
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Truyol, Quinn                10-42-Rrrr             2:43.96  
  2 Gonzalez, Maya               10-42-Rtc              2:47.18  
  3 Challacombe, Zoe             10-42-Nmuna            2:56.36  
  4 Beck, Esther                 10-42-Aat              3:03.73  
  5 Silva, Veronica              10-42-Rtc              3:04.98  
  6 McQuarie, Jessie             10-42-Aat              3:09.88  
  7 Padilla, Isabella            10-42-Nmuna            3:20.11  
  8 Sanchez, Mikayla             10-42-Rrrr             3:26.22  
 
Event 104  1500 Meter Run Bantam Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 4:51.28  6/18/1994   Laura Shannon, Great Barrington, MA       
     JO Meet: J 5:00.72  8/1/1993    Kristin Finch, Marietta, GA               
    Region X: R 5:20.23  7/18/2004   Shannon Luevano, El Paso Wing             
    NM State: S 5:26.00              Julie Brasher, AAT                        
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Beck, Esther                 10-42-Aat              5:53.73  
  2 Orozco, Camila               10-42-Aat              6:16.62  
  3 Padilla, Isabella            10-42-Nmuna            6:18.58  
  4 McQuarie, Jessie             10-42-Aat              6:34.12  
  5 Stafford, Kyra               10-42-Aat              6:47.43  
 
Event 105  1500 Meter Race Walk Bantam Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 7:30.80  7/18/1993   Elizabeth Paxton, Cypress, CA             
     JO Meet: J 7:30.8h  7/18/1993   Elizabeth Paxton, Cypress, CA             
    Region X: R 8:23.84  7/16/1990   Nicole Jenkins, Arizona                   
    NM State: S 7:48.20              Cassie Woodley, ATC                       
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Gonzales, Taylor             10-42-Rtc             10:25.85  
  2 Cionelo, Tabitha             10-42-Trtc            12:42.20  
 
Event 106  4x100 Meter Relay Bantam Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 53.62  7/31/2005   15-Los Angeles Jets, Los Angeles Jets       
                       M George, T Robertson, T Bellows, J Billoups      
     JO Meet: J 53.62  7/31/2005   15-Los Angeles Jets, Los Angeles Jets       
                       M George, T Robertson, T Bellows, J Billoups      
    Region X: R 56.10  7/19/1998   Arizona Cheetahs, Arizona                   
    NM State: S 59.71  6/17/2009   Rio Rancho Running Rams, RRRR               
                       M Crespin, B Garcia, E Avila, Q Truyol            
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 10-42-Rio Rancho Running Rams  'A'                    59.71S 
     1) Crespin, Malakah                2) Garcia, Brianna                
     3) Avila, Emily                    4) Truyol, Quinn                  
  2 10-42-Ravens Track Club  'A'                        1:02.99  
     1) Ramos, Marina                   2) Silva, Veronica                
     3) Gonzalez, Maya                  4) Abeyta, Elena                  
  3 10-42-Taylor Ranch Cougars  'A'                     1:04.66  
     1) Baca, Lexi                      2) Brown, Krystal                 
     3) Madrid, Isabella                4) Monk, Trevelynn                
  4 10-42-Albuq. Athletics Track  'A'                   1:16.72  
     1) Salas, Amanda                   2) Stafford, Kyra                 
     3) Martindale, Jordan              4) Romero, Selena                 
 
Event 107  4x400 Meter Relay Bantam Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 4:19.00  1993        Fast Action                               
     JO Meet: J 4:19.00  7/29/1993   Fast Action TC, Los Angeles, CA           
                         Angel Perkins, LaShinda Demus, Quiana Powell, Niss
    Region X: R 4:43.98  7/13/2003   Do Right, Arizona                         
    NM State: S 4:57.00              ATC                                       
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 10-42-Taylor Ranch Cougars  'A'                     5:37.91  
     1) Baca, Lexi                      2) Brown, Krystal                 
     3) Monk, Trevelynn                 4) Madrid, Isabella               
  2 10-42-Albuq. Athletics Track  'A'                   5:51.57  
     1) Salas, Amanda                   2) Beck, Esther                   
     3) Romero, Selena                  4) Orozco, Camila                 
 
Event 108  High Jump Bantam Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 1.42m  1997        Dorothy Holt                                
     JO Meet: J 1.42m  7/24/1997   Dorothy Holt, Hinesville, GZA               
    Region X: R 1.36m  7/17/2004   Brittany Jones, TUCSON TRACK                
    NM State: S 1.16m              Zoe Meade, LCSD                             
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Challacombe, Zoe             10-42-Nmuna              1.07m    3-06.00 
 
Event 109  Long Jump Bantam Girls
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 4.78m  1972        Ramona Carryl, Infant JESUS TC              
     JO Meet: J 4.45m  7/25/1996   Gayle Hunter, San Bernadino, CA             
    Region X: R 4.49m  7/16/1995   Tiffany McDonald, Colorado                  
    NM State: S 3.84m              Chelsea Powell                              
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Robinson, Eryka              10-42-Aat                3.78m   NWI  12-05.00 
  2 Abeyta, Elena                10-42-Rtc                3.77m   NWI  12-04.50 
  3 Garcia, Brianna              10-42-Rrrr               3.56m   NWI  11-08.25 
  4 Ramos, Marina                10-42-Rtc                3.50m   NWI  11-05.75 
  5 Baker, Leilani               10-42-Awsr               3.25m   NWI  10-08.00 
  6 McCoy, Tajene                10-42-Dct                3.11m   NWI  10-02.50 
  7 Brown, Krystal               10-42-Trtc               3.04m   NWI   9-11.75 
  8 Madrid, Isabella             10-42-Trtc               3.01m   NWI   9-10.50 
  9 Oyinatumba, Teaya            10-42-Trtc               2.78m   NWI   9-01.50 
 10 Askenazy, Lauren             10-42-Aft                2.67m   NWI   8-09.25 
 11 Bierly, Mackenzie            10-42-Rrrr               2.62m   NWI   8-07.25 
 12 Armijo, D Andra              10-42-Vtc                2.57m   NWI   8-05.25 
 13 Ratliffe, Iasia              10-42-Aft                2.18m   NWI   7-02.00 
 14 Barela, Maria                10-42-Vtc                2.11m   NWI   6-11.25 
 15 Martindale, Jordan           10-42-Aat                2.00m   NWI   6-06.75 
 16 Lucero, Erin                 10-42-Aoc                1.96m   NWI   6-05.25 
 17 Herrera, Maricela            10-42-Aoc                1.72m   NWI   5-07.75 
 -- Gleicher, Christine          10-42-Nmuna                 ND   NWI           
 -- Jack, Christiane             10-42-Aoc                   ND   NWI           
 -- Broussard, Ahreliah          10-42-Aoc                   ND   NWI           
 -- Silva, Alessandra            10-42-Rtc                   ND   NWI           
 -- Markley, Ashlyn              10-42-Rrrr                  ND   NWI           
 
Event 110  Shot Put 6 lb. Bantam Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 10.46m  2003        Amber Curtis                               
     JO Meet: J 10.46m  7/28/1995   Amber Curtis, Monroe, WI                   
    Region X: R  8.40m  7/14/1999   C.J. Navarro, Utah                         
    NM State: S  7.09m              Agnes Gallegos, AOC                        
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Challacombe, Zoe             10-42-Nmuna              5.08m   16-08.00 
  2 Cox, Desireigh               10-42-Awsr               3.75m   12-03.75 
  3 Gonzales, Taylor             10-42-Rtc                2.84m    9-04.00 
 
Event 111  Javelin Throw 300g Bantam Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 33.16m  2003        Hannah Carson                              
     JO Meet: J 33.16m  7/31/2003   Hannah Carter, Mesa, AZ                    
    Region X: R 32.01m  7/12/2003   Hannah Carson, Arizona                     
    NM State: S 25.22m              Agnes Gallegos, AOC                        
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Ramos, Marina                10-42-Rtc               19.69m      64-07 
  2 Gonzalez, Maya               10-42-Rtc               18.53m      60-09 
  3 Silva, Veronica              10-42-Rtc               13.13m      43-01 
  4 Gonslaves, Kiana             10-42-Atc               12.79m      41-11 
  5 Cox, Desireigh               10-42-Awsr               9.82m      32-03 
  5 Askenazy, Lauren             10-42-Aft                9.82m      32-03 
  7 Silva, Alessandra            10-42-Rtc                5.52m      18-01 
 -- Sandoval, Tiffany            10-42-Awsr                  ND            
 -- Broussard, Ahreliah          10-42-Aoc                   ND            
 
Event 150  100 Meter Dash Bantam Boys
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 12.71  2003        Rannell Hall                                
     JO Meet: J 12.73  7/28/1991   Richard Washington, Inglewood, CA           
    Region X: R 13.13  7/16/2000   Edryse Kelly, Colorado/BTC                  
    NM State: S 13.67              NA                                          
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Byrd, Jordan                 10-42-Dct                13.96   NWI 
  2 Chavez, Javien               10-42-Dct                14.25   NWI 
  3 Russ, James                  10-42-Dct                14.95   NWI 
  4 McKnight, Elijah             10-42-Atc                15.12   NWI 
  5 Madrid, Cyrus                10-42-Atc                16.83   NWI 
  6 Pineda-Harris, Steven        10-42-Aoc                17.10   NWI 
  7 Johnson, Ty                  10-42-Atc                17.56   NWI 
  8 Cote, Robert                 10-42-Awsr               19.05   NWI 
 
Event 151  200 Meter Dash Bantam Boys
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 25.83  2003        Rannell Hall                                
     JO Meet: J 25.83  8/2/2003    Rannell Hall, Miami, FL                     
    Region X: R 27.32  7/14/2001   Kyle MacIntosh, Colorado/DL/NM              
    NM State: S 27.90              Tyrone Trammell, PAL                        
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Gonzalez, Fabian             10-42-Dct                29.27   NWI 
  2 Chavez, Javien               10-42-Dct                29.34   NWI 
  3 Russ, James                  10-42-Dct                31.07   NWI 
  4 McKnight, Elijah             10-42-Atc                32.29   NWI 
  5 Armendariz, Achilles         10-42-Trtc               34.18   NWI 
  6 Caranfa, Carson              10-42-Rrrr               35.14   NWI 
  7 Cleveland, Sequoyah          10-42-Trtc               36.02   NWI 
 
Event 152  400 Meter Dash Bantam Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N   58.76  1989        William Obea Moore                        
     JO Meet: J   58.74  7/25/1997   Jules Noel, Boynton Beach, FL             
    Region X: R 1:00.61  7/15/2001   Marcus Wheaton, New Mexico                
    NM State: S 1:06.40              NA                                        
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Byrd, Jordan                 10-42-Dct              1:08.88  
  2 Gonzalez, Fabian             10-42-Dct              1:10.32  
  3 Vedamanikam, Alex            10-42-Aat              1:12.50  
  4 Schall, Brycen               10-42-Rrrr             1:14.22  
  5 Caranfa, Carson              10-42-Rrrr             1:20.37  
  6 Chant, Jackson               10-42-Aft              1:22.06  
  7 Beller, Seth                 10-42-Atc              1:22.59  
  8 Allin, Ryan                  10-42-Atc              1:22.70  
 
Event 153  800 Meter Run Bantam Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 2:19.00  1989        WillIam Obea Moore                        
     JO Meet: J 2:19.74  7/30/2005   Robert Amick, unattached-14               
    Region X: R 2:26.23  7/14/1991   Ethan Smith, New Mexico                   
    NM State: S 2:28.10              NA                                        
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Jepsen, Lucas                10-42-Aat              2:38.15  
  2 McClain, Alec                10-42-Aat              2:39.98  
  3 Cleveland, Jericho           10-42-Trtc             2:46.38  
  4 Kedge, AJ                    10-42-Atc              2:46.56  
  5 Schall, Brycen               10-42-Rrrr             2:47.87  
  6 Jenkins, Jacob               10-42-Trtc             2:48.07  
  7 Smith, Harrison              10-42-Trtc             2:57.75  
  8 Swanson, Remington           10-42-Atc              2:58.97  
  9 Cionelo, Nehemiah            10-42-Trtc             3:01.33  
 10 Barsun, Solomon              10-42-Atc              3:02.85  
 11 Rodwick, Paxton              10-42-Trtc             3:04.82  
 12 Jenkins, Jerimah             10-42-Trtc             3:08.29  
 -- Madrid, Cyrus                10-42-Atc                   NT  
 
Event 154  1500 Meter Run Bantam Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 4:43.70  7/31/2005   Robert Amick, unattached-14               
     JO Meet: J 4:43.70  7/31/2005   Robert Amick, unattached-14               
    Region X: R 5:00.05  7/19/1998   Joseph Tennson, Arizona                   
    NM State: S 5:15.90  6/24/2007   William Stanopiewicz, AAT                 
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Jepsen, Lucas                10-42-Aat              5:31.34  
  2 McClain, Alec                10-42-Aat              5:32.71  
  3 Cleveland, Jericho           10-42-Trtc             5:36.48  
  4 Kedge, AJ                    10-42-Atc              5:41.25  
  5 Jenkins, Jacob               10-42-Trtc             5:43.53  
  6 Smith, Harrison              10-42-Trtc             6:05.86  
  7 Cionelo, Nehemiah            10-42-Trtc             6:08.71  
  8 Barsun, Solomon              10-42-Atc              6:09.51  
  9 Blind, Wesley                10-42-Aat              6:21.84  
 
Event 155  1500 Meter Race Walk Bantam Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 7:13.01  1992        Tristan Ruoss                             
     JO Meet: J 7:13.01  7/2/1992    Tristan Ruoss, Fayetteville,  AR          
    Region X: R 7:46.50  7/14/1991   James Magdaleno, New Mexico               
    NM State: S 9:37.70              Mark Wyrick, SFLA                         
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Santistevan, Nicolas         10-42-Aat             10:25.48  
 
Event 156  4x100 Meter Relay Bantam Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 51.63  2003        Metro Dade                                  
     JO Meet: J 51.63  8/3/2003    Miamia Metro-Dade, Miami, FL                
                       Leo Simmons, Darryl Brown, Shaquille Kearse, Ranne
    Region X: R 52.63  7/17/1993   North Valley A., Utah                       
    NM State: S 57.80              NA                                          
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 10-42-Duke City Track  'A'                            58.39  
     1) Byrd, Jordan                    2) Chavez, Javien                 
     3) Gonzalez, Fabian                4) Russ, James                    
  2 10-42-Taylor Ranch Cougars  'A'                     1:06.82  
     1) Cleveland, Sequoyah             2) Armstrong, Ryan                
     3) Pyle, Jared                     4) Rodriguez, Jayden              
  3 10-42-Albuq. Athletics Track  'A'                   1:08.37  
     1) Zhang, Jared                    2) Pompeo, Dominic                
     3) Haynes, Devin                   4)                                
  4 10-42-Albuq. Athletics Track  'B'                   1:16.67  
     1) Schlegel, Cruz                  2) Troy, Kensey                   
     3) Vedamanikam, Joel               4) Zhang, Roland                  
 
Event 157  4x400 Meter Relay Bantam Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 4:11.54  2000        Speed City                                
     JO Meet: J 4:11.54  7/30/2000   Speed City TC                             
                         Kwame Morgan, Anthony Williams, Tariq Adams, Misha
    Region X: R 4:36.50  7/12/1992   Jesse Owens, Texas                        
    NM State: S 4:55.50              NA                                        
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 10-42-Albuq. Athletics Track  'A'                   5:13.47  
     1) Vedamanikam, Alex               2) Woisin, Joshua                 
     3) McClain, Alec                   4) Jepsen, Lucas                  
  2 10-42-Albuq. Track Club  'A'                        5:29.77  
     1) Allin, Ryan                     2) Beller, Seth                   
     3) Kedge, AJ                       4) Swanson, Remington             
  3 10-42-Albuq. Athletics Track  'B'                   6:08.56  
     1) Pompeo, Dominic                 2) Troy, Kensey                   
     3) Haynes, Devin                   4) Santistevan, Nicolas           
  4 10-42-Albuq. Athletics Track  'C'                   6:24.27  
     1) Zhang, Roland                   2) Zhang, Jared                   
     3) Vedamanikam, Joel               4) Schlegel, Cruz                 
 
Event 158  High Jump Bantam Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 1.55m  1977        David Mosley                                
     JO Meet: J 1.55m  1977        David Mosley, Sunnyvale, CA                 
    Region X: R 1.40m  7/15/2001   Erwin Jones, New Mexico                     
    NM State: S 1.32m              D.Gooris/M. Williams                        
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Woisin, Joshua               10-42-Aat                1.02m    3-04.00 
 
Event 159  Long Jump Bantam Boys
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 4.97m  2004        Thomas Johnson                              
     JO Meet: J 4.97m  7/29/2003   Thomas Johnson, Dallas, TX                  
    Region X: R 4.80m              J. Hobson/G. Helekiah, Colorado/Texas       
    NM State: S 4.58m              Patel Satyam, RRRR                          
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Vedamanikam, Alex            10-42-Aat                3.52m   NWI  11-06.75 
  2 Woisin, Joshua               10-42-Aat                3.47m   NWI  11-04.75 
  3 Caranfa, Carson              10-42-Rrrr               3.31m   NWI  10-10.50 
  4 Allin, Ryan                  10-42-Atc                3.30m   NWI  10-10.00 
  5 Madrid, Max                  10-42-Trtc               3.17m   NWI  10-05.00 
  6 Cleveland, Sequoyah          10-42-Trtc               3.16m   NWI  10-04.50 
  7 Armstrong, Ryan              10-42-Trtc               3.13m   NWI  10-03.25 
  7 Armendariz, Achilles         10-42-Trtc               3.13m   NWI  10-03.25 
  9 Crespin, Yashiya             10-42-Rrrr               2.66m   NWI   8-08.75 
 10 Ortega, Davian               10-42-Trtc               2.59m   NWI   8-06.00 
 11 Pyle, Jared                  10-42-Trtc               2.56m   NWI   8-04.75 
 12 Rodriguez, Jayden            10-42-Trtc               2.51m   NWI   8-03.00 
 13 Chant, Jackson               10-42-Aft                2.44m   NWI   8-00.25 
 14 Mascarenas, Michael          10-42-Trtc               2.17m   NWI   7-01.50 
 15 Ybarra, Rito                 10-42-Awsr               1.79m   NWI   5-10.50 
 16 McClain, Cole                10-42-Aat                1.70m   NWI   5-07.00 
 17 Dumas, Josiah                10-42-Aoc                1.66m   NWI   5-05.50 
 -- Pineda-Harris, Steven        10-42-Aoc                   ND   NWI           
 -- Bauer, Mitchell              10-42-Aft                   ND   NWI           
 -- Gonzales, Carlos             10-42-Vtc                   ND   NWI           
 
Event 160  Shot Put 6 lb. Bantam Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 12.44m  2003        Jon Allen                                  
     JO Meet: J 12.44m  8/2/2003    Jon Allen, Houston,TX                      
    Region X: R 10.06m  7/11/1987   Jason Fogel, Texas                         
    NM State: S  8.75m              Miguel Sanchez                             
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Martin, Mark                 10-42-Trtc               6.92m   22-08.50 
  2 Cote, Robert                 10-42-Awsr               6.86m   22-06.25 
  3 Bitsie, Neal                 10-42-Aat                6.24m   20-05.75 
  4 Madrid, Max                  10-42-Trtc               5.97m   19-07.00 
  5 Ybarra, Rito                 10-42-Awsr               5.42m   17-09.50 
  6 Romero, Lorenzo              10-42-Rtc                4.80m   15-09.00 
  7 Cook, Elijah                 10-42-Trtc               4.65m   15-03.25 
 
Event 161  Javelin Throw 300g Bantam Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 39.39m  2003        Ron Baker                                  
     JO Meet: J 39.39m  8/1/2003    Ron Baker, Utica, KS                       
    Region X: R 31.57m  7/12/2003   Brett Hundley, Arizona                     
    NM State: S 27.95m  6/28/2008   Julian Gallegos, AWSR                      
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Cote, Robert                 10-42-Awsr              23.28m      76-04 
  2 Maes, Johnathan              10-42-Rtc               21.43m      70-04 
  3 Swanson, Remington           10-42-Atc               20.82m      68-04 
  4 Cleveland, Jericho           10-42-Trtc              20.80m      68-03 
  5 Beck, Cameron                10-42-Aft               19.64m      64-05 
  6 Jenkins, Jacob               10-42-Trtc              19.09m      62-07 
  7 Saavedra, Adrian             10-42-Trtc              17.80m      58-05 
  8 Cook, Elijah                 10-42-Trtc              17.00m      55-09 
  9 Bitsie, Neal                 10-42-Aat               13.91m      45-08 
 10 Romero, Lorenzo              10-42-Rtc               13.57m      44-06 
 11 Schlegel, Gunnar             10-42-Aat               13.30m      43-08 
 12 Monteith, Dylan              10-42-Atc               11.19m      36-08 
 13 Morgan, Adam                 10-42-Aoc               10.20m      33-05 
 -- Gonzales, Carlos             10-42-Vtc                   ND            
 
Event 162  Triathlon Bantam Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N  1032  2002        Rashad Rainey-Cox                           
     JO Meet: J  1032  7/24/2002   Rashad Rainey-Cox, Moreno Valley, CA        
    Region X: R   991  7/15/1986   T. Tromean, New Mexico                      
    NM State: S   683              Tyrone Trammell, PAL                        
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Woisin, Joshua               10-42-Aat                  306  
  2 Santistevan, Nicolas         10-42-Aat                  210  
 
Event 162  Triathlon: #1 Shot Put Bantam Boys Triathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Woisin, Joshua               10-42-Aat                5.37m   17-07.50    212
  2 Santistevan, Nicolas         10-42-Aat                4.95m   16-03.00    188
 
Event 162  Triathlon: #2 High Jump Bantam Boys Triathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Woisin, Joshua               10-42-Aat                1.00m    3-03.25     81
  2 Santistevan, Nicolas         10-42-Aat                0.85m    2-09.50     22
 
Event 162  Triathlon: #3 400 Meter Dash Bantam Boys Triathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Woisin, Joshua               10-42-Aat              1:18.73      13
  2 Santistevan, Nicolas         10-42-Aat              1:24.25  
 
Event 200  100 Meter Dash Midget Girls
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 12.10  1992        Angela Williams                             
     JO Meet: J 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, Ca                
    Region X: R 12.17  7/19/1998   Jessica Onyepunuka, Arizona                 
    NM State: S 13.49              Jalen McGee, AWSR                           
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Nez, Taylor                  10-42-Trtc               14.76   NWI 
  2 Boyden, Jordan               10-42-Aoc                15.23   NWI 
  3 Acosta, Caitlyn              10-42-Awsr               15.53   NWI 
  4 Alaouieh, Danielle           10-42-Rrrr               15.86   NWI 
  5 Bauer, Gabriella             10-42-Aft                16.58   NWI 
  6 Cruz, Alexandria             10-42-Atc                17.18   NWI 
  7 Crespin, Natazanya           10-42-Rrrr               17.31   NWI 
 
Event 201  200 Meter Dash Midget Girls
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 24.47  1992        Angela Williams                             
     JO Meet: J 24.47  8/1/1992    Angela Williams, Ontario, CA                
    Region X: R 24.15  7/19/1998   Jessica Onyepunuka, Arizona                 
    NM State: S 27.65  6/15/2009   Alexa Romano, AFT                           
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Romano, Alexa                10-42-Aft                27.65S  NWI 
  2 Nez, Taylor                  10-42-Trtc               29.94   NWI 
  3 Boyden, Jordan               10-42-Aoc                30.75   NWI 
  4 Acosta, Caitlyn              10-42-Awsr               31.06   NWI 
  5 Baker, Mariah                10-42-Awsr               31.61   NWI 
  6 Serna, Lanie                 10-42-Atc                33.95   NWI 
  7 Crespin, Natazanya           10-42-Rrrr               36.00   NWI 
  8 Grace, Daniel-Hannah         10-42-Atc                38.41   NWI 
 
Event 202  400 Meter Dash Midget Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N   54.73  7/2/2006    Robin Reynolds, Miami Northwest           
     JO Meet: J   55.01  7/31/2005   Robin Reynolds, Miami Northwest           
    Region X: R   59.40  7/17/2005   Gin Asia Hamilton, 32 JOE GENTRY TR       
    NM State: S 1:00.65  6/18/2009   Alexa Romano, AFT                         
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Romano, Alexa                10-42-Aft              1:00.65S 
  2 Battle, Tatyana              10-42-Atc              1:02.99  
  3 Challacombe, Chelsea         10-42-Nmuna            1:09.92  
  4 Swanson, Mason               10-42-Atc              1:16.17  
  5 Serna, Lanie                 10-42-Atc              1:16.95  
  6 Crespin, Natazanya           10-42-Rrrr             1:21.11  
  7 Cruz, Alexandria             10-42-Atc              1:22.35  
  8 Gonzales, Faith              10-42-Vtc              1:25.27  
 
Event 203  800 Meter Run Midget Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 2:13.56  7/30/2005   Claudia Francis, Team Evolution           
     JO Meet: J 2:13.56  7/30/2005   Claudia Francis, Team Evolution           
    Region X: R 2:21.61  7/16/2005   Tia Gamble, 53 NESS - TX                  
    NM State: S 2:27.98  6/17/2009   Alexa Romano, AFT                         
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Romano, Alexa                10-42-Aft              2:27.98S 
  2 Baker, Mariah                10-42-Awsr             2:48.88  
  3 Gonzales, Toni-Marie         10-42-Dct              2:50.17  
  4 Castillo, Rebecca            10-42-Trtc             2:54.18  
  5 Barnhouse, Alina             10-42-Aoc              3:10.95  
  6 Gonzales, Faith              10-42-Vtc              3:11.55  
  7 Monteith, Haley              10-42-Atc              3:13.25  
 
Event 204  1500 Meter Run Midget Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 4:41.62  7/30/2005   Claudia Francis, Team Evolution           
     JO Meet: J 4:41.62  7/31/2005   Claudia Francis, Team Evolution           
    Region X: R 5:01.04  7/14/1999   Darlisha Jones, Utah                      
    NM State: S 5:06.20              Julia Foster, ATC                         
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Stefanovich, Lia             10-42-Aat              5:39.42  
  2 Castillo, Rebecca            10-42-Trtc             5:47.04  
  3 Gonzales, Toni-Marie         10-42-Dct              5:58.28  
  4 Alaouieh, Danielle           10-42-Rrrr             6:11.07  
  5 Fernandez, Joana             10-42-Rrrr             6:11.27  
  6 Barnhouse, Alina             10-42-Aoc              6:23.41  
  7 Saiz, Grace                  10-42-Awsr             6:27.30  
 
Event 205  3000 Meter Run Midget Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 10:03.54  1988        Heather Burroughs                        
     JO Meet: J 10:12.47  7/29/2005   Claudia Francis, Team Evolution          
    Region X: R 10:55.20  7/13/2002   Precious Lyons, Colorado                 
    NM State: S 11:20.40              Julie Brasher, AAT                       
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Stefanovich, Lia             10-42-Aat             12:24.93  
  2 Fernandez, Joana             10-42-Rrrr            13:39.45  
  3 Alaouieh, Danielle           10-42-Rrrr            14:18.91  
 
Event 206  1500 Meter Race Walk Midget Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 6:53.70  1990        Danielle Safran                           
     JO Meet: J 6:53.70  7/26/1990   Danielle Safran, Brentwood, NY            
    Region X: R 7:43.00  7/16/1994   Brandy Woodly, Arizona                    
    NM State: S 7:48.20              Brandy Woodley, ATC                       
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Lucero, Mercedes             10-42-Rtc             11:02.27  
 
Event 208  4x100 Meter Relay Midget Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 49.17  1996        Texas Heat                                  
     JO Meet: J 49.17  7/28/1996   Texas Heat, Fort Worth, TX                  
                       Chauntae Bayne, Genece Glover, Donette Chambers   
    Region X: R 50.12  7/14/2001   Arizona Cheetahs, New Mexico                
    NM State: S 56.05              ATC 2004, ATC                               
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 10-42-Albuq. Track Club  'A'                        1:06.44  
     1) Cruz, Alexandria                2) Grace, Daniel-Hannah           
     3) Swanson, Mason                  4) Serna, Lanie                   
  2 10-42-Albuq. Athletics Track  'A'                   1:17.35  
     1) Griffith, Kenzey                2) Garcia, Clarissa               
     3) Haynes, Miquela                 4) Livingston-Padilla, Dimee      
 
Event 209  4x400 Meter Relay Midget Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 3:57.26  1996        United Stars                              
     JO Meet: J 3:57.26  7/28/1996   United Stars TC, Philadelphia,PA          
                         Tiffany Abney, Alyce Williams, Evelyn Dwyer       
    Region X: R 4:18.86  7/9/2006    Arizona Rising Sun - AZ, Rising Sun       
                         A Pinkney, J Smith, J Pratt, J Wilson             
    NM State: S 4:42.90              NA                                        
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 10-42-Albuq. Athletics Track  'A'                   6:09.07  
     1) Griffith, Kenzey                2) Stefanovich, Lia               
     3) Garcia, Clarissa                4) Livingston-Padilla, Dimee      
 
Event 211  High Jump Midget Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 1.68m  1996        Jacqueline Johnson                          
     JO Meet: J 1.68m  7/27/1996   Jacquelyn Johnson, Yuma, AZ                 
    Region X: R 1.65m  7/14/1996   Jacquelyn Johnson, New Mexico               
    NM State: S 1.54m              NA                                          
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Challacombe, Chelsea         10-42-Nmuna              1.40m    4-07.00 
 
Event 212  Long Jump Midget Girls
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 5.58m  1998        Gayle Hunter                                
     JO Meet: J 5.52m  7/27/1991   Myra Combs, Lake Charles, LA                
    Region X: R 4.93m  7/14/1996   Jacquelyn Johnson, New Mexico               
    NM State: S 4.84m              Stephanie Burke                             
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Boyden, Jordan               10-42-Aoc                3.92m   NWI  12-10.50 
  2 Maes, Monique                10-42-Rtc                3.89m   NWI  12-09.25 
  3 Nez, Taylor                  10-42-Trtc               3.43m   NWI  11-03.00 
  4 Bauer, Gabriella             10-42-Aft                3.36m   NWI  11-00.25 
  5 Barnhouse, Alina             10-42-Aoc                3.35m   NWI  11-00.00 
  6 Swanson, Mason               10-42-Atc                3.31m   NWI  10-10.50 
  7 Gonzales, Faith              10-42-Vtc                3.14m   NWI  10-03.75 
  8 Grace, Daniel-Hannah         10-42-Atc                2.82m   NWI   9-03.00 
  9 Ybarra, Antionette           10-42-Awsr               2.29m   NWI   7-06.25 
 -- Fernandez, Joana             10-42-Rrrr                  ND   NWI           
 
Event 213  Shot Put 6 lb. Midget Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 13.90m  1997        Johanna Gambill                            
     JO Meet: J 13.39m  7/25/1996   Achi Ukabam, Florissant, MO                
    Region X: R 12.42m  7/14/1979   Carla Garrett, Arizona                     
    NM State: S 11.45m  6/17/2009   Rikki Newland, AAT                         
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Newland, Rikki               10-42-Aat               11.45mS  37-06.75 
  2 Challacombe, Chelsea         10-42-Nmuna              8.59m   28-02.25 
  3 Ybarra, Antionette           10-42-Awsr               6.53m   21-05.25 
  4 Lucero, Mercedes             10-42-Rtc                5.30m   17-04.75 
  5 Gonzales, Alyssa             10-42-Rtc                3.42m   11-02.75 
 
Event 214  Discus Throw 1kg Midget Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 37.46m  1997        Amber Curtis                               
     JO Meet: J 37.46m  7/24/1997   Amber Curtis, Monroe, WI                   
    Region X: R 29.55m  7/14/2001   C.J. Navarro, New Mexico                   
    NM State: S 24.28m              Sara Weber, UNA                            
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Newland, Rikki               10-42-Aat               20.20m      66-03 
  2 Haynes, Miquela              10-42-Aat               11.24m      36-10 
 
Event 215  Javelin Throw 300g Midget Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 45.84m  6/30/2005   Hannah Carson, AZ Cheetahs                 
     JO Meet: J 42.88m  7/28/2005   Hannah Carson, AZ Cheetahs                 
    Region X: R 40.08m  7/16/2005   Hannah Carson, 48AZ Cheetahs               
    NM State: S 34.71m  6/16/2009   Rikki Newland, AAT                         
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Newland, Rikki               10-42-Aat               34.71mS    113-10 
  2 Baker, Mariah                10-42-Awsr              21.21m      69-07 
  3 Castillo, Rebecca            10-42-Trtc              16.79m      55-01 
  4 Acosta, Caitlyn              10-42-Awsr              16.23m      53-03 
  5 Ybarra, Antionette           10-42-Awsr              16.05m      52-08 
  6 Saiz, Grace                  10-42-Awsr              13.93m      45-08 
  7 Gonzales, Alyssa             10-42-Rtc               11.94m      39-02 
 
Event 216  Outdoor Pentathlon Midget Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N  3329  7/28/2004   Shanay Briscoe                              
     JO Meet: J  3121  7/24/2002   Kiani Profit, Pasadena, CA                  
    Region X: R  3168  7/12/1996   Jacquelyn Johnson, New Mexico               
    NM State: S  2467              Zoe Meade, LCSD                             
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Newland, Rikki               10-42-Aat                 2349  
  2 Reid, McKinzie               10-42-Aat                 1406  
 
Event 216  Outdoor Pentathlon: #1 80 Meter Hurdles Midget Girls Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Newland, Rikki               10-42-Aat                14.16   NWI    822
  2 Reid, McKinzie               10-42-Aat                16.88   NWI    482
 
Event 216  Outdoor Pentathlon: #2 Shot Put Midget Girls Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Newland, Rikki               10-42-Aat               10.69m   35-01.00    575
  2 Reid, McKinzie               10-42-Aat                4.63m   15-02.25    185
 
Event 216  Outdoor Pentathlon: #3 High Jump Midget Girls Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Newland, Rikki               10-42-Aat                1.20m    3-11.25    312
  2 Reid, McKinzie               10-42-Aat                1.10m    3-07.25    222
 
Event 216  Outdoor Pentathlon: #4 Long Jump Midget Girls Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Newland, Rikki               10-42-Aat                3.82m   NWI  12-06.50    267
  2 Reid, McKinzie               10-42-Aat                3.45m   NWI  11-04.00    190
 
Event 216  Outdoor Pentathlon: #5 800 Meter Run Midget Girls Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Newland, Rikki               10-42-Aat              2:59.17     373
  2 Reid, McKinzie               10-42-Aat              3:04.27     327
 
Event 250  100 Meter Dash Midget Boys
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 11.70  1998        Michael Grant                               
     JO Meet: J 11.70  8/2/1998    Michael Grant, Decatur, GA                  
    Region X: R 12.16  7/12/2001   Mikhail Barton, New Mexico                  
    NM State: S 12.50              Rocky Lopez, SFLA                           
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Craft, Londyn                10-42-Rrrr               13.64   NWI 
  2 Chant, Dylan                 10-42-Aft                13.92   NWI 
  3 Jones, Javohn                10-42-Dct                14.01   NWI 
  4 Countee, Charles             10-42-Aoc                14.26   NWI 
  5 Baca, Zach                   10-42-Trtc               14.63   NWI 
  6 Askenazy, Alex               10-42-Aft                14.74   NWI 
  7 Brown, Elijah                10-42-Aoc                15.05   NWI 
 
Event 251  200 Meter Dash Midget Boys
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 23.94  1990        Jason Johnson, Malcolm Brown(2006)          
     JO Meet: J 23.94  7/28/1990   Jason Johnson, Malcolm Brown(2006), Shrevepo
    Region X: R 25.00  7/14/2002   Edryse Kelly, Colorado/BTC/Tx               
    NM State: S 26.20              Jerred Theragood, ATC                       
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Craft, Londyn                10-42-Rrrr               28.11   NWI 
  2 Sleeter, Gavin               10-42-Aft                28.76   NWI 
  3 Chant, Dylan                 10-42-Aft                28.79   NWI 
  4 Goldston, Alejandro          10-42-Aoc                28.97   NWI 
  5 Bierly, Alexander            10-42-Rrrr               30.34   NWI 
  6 Garcia, Joshua               10-42-Rrrr               31.18   NWI 
  7 Countee, Charles             10-42-Aoc                32.18   NWI 
 
Event 252  400 Meter Dash Midget Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 53.06  1991        William Obea Moore                          
     JO Meet: J 53.06  7/28/1991   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
    Region X: R 56.45  7/14/2002   Edryse Kelly, Colorado/BTC/Tx               
    NM State: S 58.41              Jerred Theragood, ATC                       
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Casaus, Cisco                10-42-Aft              1:06.42  
  2 Zapata, Nathan               10-42-Rtc              1:07.04  
  3 Baca, Zach                   10-42-Trtc             1:07.62  
  4 Bierly, Alexander            10-42-Rrrr             1:08.02  
  5 Montano, Cameron             10-42-Rrrr             1:09.10  
  6 Armijo, Mike                 10-42-Vtc              1:11.17  
  7 Swanson, Augustus            10-42-Atc              1:11.90  
 
Event 253  800 Meter Run Midget Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 2:07.21  7/29/2001   Reginald Warren, Gazelles                 
     JO Meet: J 2:06.51  7/30/2005   Elias Gedyon, Quiet Fire                  
    Region X: R 2:12.34  7/14/1999   Michael Ricks Jr., Utah                   
    NM State: S 2:12.90              NA                                        
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Stanopiewicz, William        10-42-Aat              2:30.42  
  2 Kedge, Aric                  10-42-Atc              2:33.07  
  3 Zapata, Nathan               10-42-Rtc              2:38.59  
  4 Swanson, Augustus            10-42-Atc              2:42.02  
  5 Cleveland, Dakota            10-42-Trtc             2:45.04  
  6 Bitsie, Bryce                10-42-Aat              2:45.48  
  7 Mascarenas, Noah             10-42-Trtc             2:52.73  
  8 Lopez, Michael               10-42-Trtc             2:53.86  
  9 Gallegos, Joseph             10-42-Trtc             2:58.56  
 10 Tonrey, Noah                 10-42-Trtc             3:01.11  
 11 Garcia, Guy                  10-42-Dct              3:01.28  
 -- Gallegos, Julian             10-42-Awsr                  NT  
 
Event 254  1500 Meter Run Midget Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 4:22.58  1980        Tony Perez                                
     JO Meet: J 4:30.87  7/31/2005   Elias Gedyon, Quiet Fire                  
    Region X: R 4:38.50  7/18/2004   Rublet Muhudin, Colorado/BTC/BYU          
    NM State: S 4:41.00              NA                                        
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Stanopiewicz, William        10-42-Aat              5:06.44  
  2 Kedge, Aric                  10-42-Atc              5:20.24  
  3 Fort, Matt                   10-42-Aat              5:23.30  
  4 Kramer, Noah                 10-42-Rrrr             5:42.26  
  5 Padilla, Tristin             10-42-Trtc             5:49.47  
  6 Otero, Miguel                10-42-Aat              5:53.76  
  7 Tonrey, Noah                 10-42-Trtc             6:11.07  
 
Event 255  3000 Meter Run Midget Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N  9:38.52  1998        Chris Dominic                            
     JO Meet: J  9:38.52  8/1/1998    Chris Dominic, San Lorenzo, CA           
    Region X: R 10:02.61  7/17/2004   Rublet Muhudin, Colorado/BTC/BYU         
    NM State: S 10:33.61  6/17/2009   William Stanopiewicz, AAT                
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Stanopiewicz, William        10-42-Aat             10:33.61S 
  2 Fort, Matt                   10-42-Aat             11:43.87  
  3 Kramer, Noah                 10-42-Rrrr            12:11.69  
  4 Otero, Jorge                 10-42-Aat             12:34.80  
  5 Padilla, Tristin             10-42-Trtc            12:54.89  
 
Event 256  1500 Meter Race Walk Midget Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 6:44.10  1994        Tristin Ruoss                             
     JO Meet: J 6:44.01  7/2/1992    Tristan Ruoss, Fayetteville, AR           
    Region X: R 7:46.50  7/1/1984    Derek West, Arizona                       
    NM State: S 8:59.80  6/28/2008   Hunter Littleford, RRRR                   
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Childress, Josh              10-42-Aat             10:32.00  
 
Event 257  80 Meter Hurdles Midget Boys
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 11.74  1997        Kenny Lambe                                 
     JO Meet: J 11.74  7/26/1997   Kenny Lambe, Hilton Head, SC                
    Region X: R 12.40  7/15/1986   Brian Crow, New Mexico                      
    NM State: S 14.21  6/28/2008   Isaiah McIntyre, DRAGONS                    
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Kedge, Aric                  10-42-Atc                16.68   NWI 
 
Event 258  4x100 Meter Relay Midget Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 47.54  2004        Dallas Blaze                                
     JO Meet: J 47.75  7/31/1994   Glenarden TC, Upper Marlboro, MD            
                       Bruce Haigler, Kenneth Lewis, Howard Jefferson, Ad
    Region X: R 50.33  7/9/2006    Arizona Rising Sun - AZ, Rising Sun         
                       R Pierce, N Simpson                               
    NM State: S 53.05              NA                                          
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 10-42-Rio Rancho Running Rams  'A'                    56.76  
     1) Craft, Londyn                   2) Bierly, Alexander              
     3) Montano, Cameron                4) Lawson, Benjamin               
  2 10-42-Albuq. Olympette Club  'A'                      57.75  
     1) Countee, Charles                2) Brown, Elijah                  
     3) Pineda-Harris, Marcus           4) Goldston, Alejandro            
  3 10-42-Rio Rancho Running Rams  'B'                    58.66  
     1) Foley, Josh                     2) Garcia, Joshua                 
     3) Richards, Aaron                 4) Schall, Brady                  
 
Event 259  4x400 Meter Relay Midget Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 3:47.50  1994        Glenarden TC                              
     JO Meet: J 3:47.50  7/31/1994   Glenarden TC, Upper Marlboro, MD          
                         Bruce Haigler, Kenneth Lewis, Howard Jefferson, Ad
    Region X: R 4:10.98  7/9/2006    Arizona Rising Sun - AZ, Rising Sun       
                         G Pascascio, D Titsworth, N Simpson, C Williford  
    NM State: S 4:25.60  6/28/2008   Rio Rancho Running Rams, RRRR             
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 10-42-Rio Rancho Running Rams  'A'                  4:59.88  
     1) Montano, Cameron                2) Garcia, Joshua                 
     3) Kramer, Noah                    4) Schall, Brady                  
 
Event 260  4x800 Meter Relay Midget Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N  9:20.82  6/27/2006   03 Titans, 03 Titans                     
                          D Hawkins, J Lavender, D Vereen, C Washington     
     JO Meet: J  9:25.90  7/26/2006   03 Titans, 03 Titans                     
                          D Hawkins, J Lavender, D Vereen, C Washington     
    Region X: R 10:01.65  7/17/2004   MERCURY TRACK CLUB OF UTAH, MERCURY TRAC 
                          J Barton, T Howard, S Kirtright, S Larsen         
    NM State: S 10:48.82              AAT, AAT                                 
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 10-42-Albuq. Athletics Track  'A'                  11:26.05  
     1) Bitsie, Bryce                   2) Otero, Miguel                  
     3) Otero, Jorge                    4) Fort, Matt                     
  2 10-42-Taylor Ranch Cougars  'A'                    11:35.57  
     1) Cleveland, Dakota               2) Mascarenas, Noah               
     3) Gallegos, Joseph                4) Marquez, Joshua                
  3 10-42-Taylor Ranch Cougars  'B'                    12:11.09  
     1) Lopez, Michael                  2) Padilla, Tristin               
     3) Baca, Zach                      4) Tonrey, Noah                   
 
Event 261  High Jump Midget Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 1.75m  1979        David Mosley                                
     JO Meet: J 1.75m  1979        David Mosley, Palo Alto, CA                 
    Region X: R 1.61m  7/15/2001   Jameson Harris, New Mexico                  
    NM State: S 1.56m              Marcus Williams                             
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Sleeter, Gavin               10-42-Aft                1.37m    4-06.00 
 
Event 262  Long Jump Midget Boys
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 5.92m  1974        Anthony Green                               
     JO Meet: J 5.51m  7/30/2005   Matthew Green, Mon Valley                   
    Region X: R 5.41m  7/14/1998   Kaybrine Stevenson, Arizona                 
    NM State: S 5.13m              Keith Wooten                                
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Sleeter, Gavin               10-42-Aft                4.08m   NWI  13-04.75 
  2 Goldston, Alejandro          10-42-Aoc                3.99m   NWI  13-01.25 
  3 Askenazy, Alex               10-42-Aft                3.91m   NWI  12-10.00 
  4 Richards, Aaron              10-42-Rrrr               3.89m   NWI  12-09.25 
  5 Chant, Dylan                 10-42-Aft                3.81m   NWI  12-06.00 
  6 Gurule, Nicholas             10-42-Vtc                3.59m   NWI  11-09.50 
  7 Horning, Tanner              10-42-Aft                3.54m   NWI  11-07.50 
  8 Schall, Brady                10-42-Rrrr               3.43m   NWI  11-03.00 
  9 Armijo, Mike                 10-42-Vtc                3.31m   NWI  10-10.50 
 10 Pineda-Harris, Marcus        10-42-Aoc                3.21m   NWI  10-06.50 
 11 Christman, Nicolas           10-42-Aoc                3.06m   NWI  10-00.50 
 -- Whittaker, Miles             10-42-Atc                   ND   NWI           
 -- Bradley, Elijuah             10-42-Awsr                  ND   NWI           
 -- Jones, Javohn                10-42-Dct                   ND   NWI           
 
Event 263  Shot Put 6 lb. Midget Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 16.15m  1980        Troy Fowler                                
     JO Meet: J 14.70m  7/28/2006   Ashton Henderson, 09-Tulsa Exp             
    Region X: R 13.21m  7/15/1986   D. Gansauge, New Mexico                    
    NM State: S 12.19m              Wilton Rogers, BRX                         
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Tobler, Leeiii               10-42-Dct                9.01m   29-06.75 
  2 Tiemann, Shane               10-42-Lctf               8.90m   29-02.50 
  3 Holly, Matthew               10-42-Aft                7.60m   24-11.25 
  4 Lopez, Riley                 10-42-Rtc                7.29m   23-11.00 
  5 Abeyta, Esteban              10-42-Rtc                7.11m   23-04.00 
  6 Russ, Vincent                10-42-Dct                6.96m   22-10.00 
 
Event 264  Discus Throw 1kg Midget Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 48.65m  1982        Michael Stubblefield                       
     JO Meet: J 38.62m  7/28/1994   Phillip Tabor, Ardmore, OK                 
    Region X: R 33.35m  7/15/1986   D. Gansauge, New Mexico                    
    NM State: S 43.30m              NA                                         
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Tobler, Leeiii               10-42-Dct               20.93m      68-08 
  2 Holly, Matthew               10-42-Aft               20.44m      67-01 
  3 Tiemann, Shane               10-42-Lctf              19.55m      64-02 
  4 Russ, Vincent                10-42-Dct               13.90m      45-07 
  5 Lopez, Riley                 10-42-Rtc               13.27m      43-06 
  6 Abeyta, Esteban              10-42-Rtc               10.52m      34-06 
 -- DiGregorio, Steven           10-42-Aat                   ND            
 
Event 265  Javelin Throw 300g Midget Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 54.53m  7/21/2006   Aaron Potter                               
     JO Meet: J 50.58m  7/31/2003   Zachary Ochs, Mahomet, IL                  
    Region X: R 43.19m  7/12/2003   Daniel Fiaseu, Arizona                     
    NM State: S 45.16m              Daniel Fiaseu, BRX                         
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Gurule, Nicholas             10-42-Vtc               38.55m     126-06 
  2 Gallegos, Julian             10-42-Awsr              31.24m     102-06 
  3 Gallegos, Joseph             10-42-Trtc              29.15m      95-08 
  4 Ramos, Antonio               10-42-Rtc               26.95m      88-05 
  5 Cleveland, Dakota            10-42-Trtc              26.46m      86-10 
  6 Zapata, Nathan               10-42-Rtc               24.60m      80-08 
  7 Tiemann, Shane               10-42-Lctf              21.82m      71-07 
  8 Abeyta, Esteban              10-42-Rtc               20.96m      68-09 
  9 Christman, Nicolas           10-42-Aoc               20.19m      66-03 
 10 Jaramillo, Josue             10-42-Awsr              19.89m      65-03 
 11 Askenazy, Alex               10-42-Aft               13.78m      45-02 
 -- Bradley, Elijuah             10-42-Awsr                  ND            
 
Event 266  Outdoor Pentathlon Midget Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N  2802  6/2/2005    Devon Blackmon, Cal Rising Stars            
     JO Meet: J  2730  7/27/2005   James Douglas, Cal Rising Stars             
    Region X: R  2687  7/15/1984   Darren Reid, Arizona                        
    NM State: S  2583              Travis Jones                                
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Sleeter, Gavin               10-42-Aft                 1605  
 
Event 266  Outdoor Pentathlon: #1 80 Meter Hurdles Midget Boys Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Sleeter, Gavin               10-42-Aft                15.99   NWI    518
 
Event 266  Outdoor Pentathlon: #2 Shot Put Midget Boys Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Sleeter, Gavin               10-42-Aft                7.16m   23-06.00    317
 
Event 266  Outdoor Pentathlon: #3 High Jump Midget Boys Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Sleeter, Gavin               10-42-Aft                1.30m    4-03.25    250
 
Event 266  Outdoor Pentathlon: #4 Long Jump Midget Boys Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Sleeter, Gavin               10-42-Aft                4.07m   NWI  13-04.25    217
 
Event 266  Outdoor Pentathlon: #5 1500 Meter Run Midget Boys Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Sleeter, Gavin               10-42-Aft              5:50.74     303
 
Event 300  100 Meter Dash Youth Girls
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 11.74  1997        Joyce Alexis, English Gardner(2006)         
     JO Meet: J 11.61  8/1/1999    Sanya Richards, Pembrooke Pines, FL         
    Region X: R 11.81  7/13/2003   Terra Evans, Arizona                        
    NM State: S 12.52              Isis Wilson, ATC                            
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Puentes, Gabby               10-42-Lctf               13.24   NWI 
  2 Gonzales, Desiree            10-42-Vtc                13.78   NWI 
  3 Lester, Mackenzie            10-42-Rrrr               14.06   NWI 
  4 Nez, Jordyn                  10-42-Trtc               14.64   NWI 
 
Event 301  200 Meter Dash Youth Girls
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 23.81  2003        Bianca Knight, English Gardner(2006)        
     JO Meet: J 23.63  7/31/1999   Sanya Richards, Pembrooke Pines, FL         
    Region X: R 24.35  7/17/2005   Serene Williams, 48 Rising Sun              
    NM State: S 26.26              Isis Wilson, ATC                            
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Browning, Carly              10-42-Aft                27.17   NWI 
  2 Puentes, Gabby               10-42-Lctf               27.92   NWI 
  3 Armijo, Dezirae              10-42-Vtc                28.17   NWI 
  4 Brown, Ashlynn               10-42-Atc                28.34   NWI 
  5 Thompson, Aliyah             10-42-Trtc               29.15   NWI 
  6 Lester, Mackenzie            10-42-Rrrr               29.44   NWI 
 
Event 302  400 Meter Dash Youth Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N   53.40  2002        Brandi Cross                              
     JO Meet: J   53.40  7/28/2002   Brandi Cross, Houston, TX                 
    Region X: R   56.73  7/14/1996   Tish Galloway, New Mexico                 
    NM State: S 1:01.17  6/16/2009   Carly Browning, AFT                       
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Browning, Carly              10-42-Aft              1:01.17S 
  2 Armijo, Dezirae              10-42-Vtc              1:05.18  
  3 Brown, Ashlynn               10-42-Atc              1:08.09  
  4 Thompson, Aliyah             10-42-Trtc             1:09.73  
 
Event 303  800 Meter Run Youth Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 2:09.00  1998        Treani Swain                              
     JO Meet: J 2:09.00  8/1/1998    Treani Swain, Los Angeles, CA             
    Region X: R 2:16.67  7/15/2001   Mackenzie Edwards, New Mexico             
    NM State: S 2:20.59  6/23/2007   Julia Foster, ATC                         
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Browning, Carly              10-42-Aft              2:25.39  
  2 Barsun, Heidi                10-42-Atc              3:16.07  
 -- Montano, Karlene             10-42-Vtc                   NT  
 
Event 304  1500 Meter Run Youth Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 4:28.61  2005        Jordan Hasay                              
     JO Meet: J 4:28.61  7/29/2005   Jordan Hassay, San Luis Distance          
    Region X: R 4:41.91  7/15/2001   Mackenzie Edwards, New Mexico             
    NM State: S 4:49.60  6/24/2007   Julia Foster, ATC                         
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Katzman, Jackie              10-42-Trtc             5:28.53  
  2 McQuarie, Jamie              10-42-Aat              5:41.15  
  3 Cionelo, Moriah              10-42-Trtc             5:53.26  
  4 Barsun, Heidi                10-42-Atc              5:56.43  
  5 Montano, Karlene             10-42-Vtc              6:45.76  
 
Event 305  3000 Meter Run Youth Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N  9:35.12  7/30/2005   Jordan Hasay, San Luis Dstnce            
     JO Meet: J  9:35.12  7/30/2005   Jordan Hasay, San Luis Dstnce            
    Region X: R 10:29.00  7/1/1984    Janis Strickland, Colorado/SS/AZ         
    NM State: S 10:51.00              Geli Marchi                              
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Katzman, Jackie              10-42-Trtc            12:03.03  
  2 McQuarie, Jamie              10-42-Aat             13:05.49  
 
Event 306  3000 Meter Race Walk Youth Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 14:46.46  1992        Anya Marie Ruoss                         
     JO Meet: J 14:46.46  7/30/1992   Anya-Maria Ruoss, Fayetteville,AR        
    Region X: R 16:10.00  7/14/1996   Brandy Woodly, New Mexico                
    NM State: S 16:09.74              Caroline Muraida, ATC                    
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Cionelo, Moriah              10-42-Trtc            17:53.01  
 
Event 307  100 Meter Hurdles Youth Girls
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 14.01  2001        Domenique Manning                           
     JO Meet: J 14.07  7/28/2001   Domenique Manning, Rialto, CA               
    Region X: R 14.47  7/13/1997   Beau Walker, Colorado/MWTC/Tx               
    NM State: S 14.60              Sarah Peterson                              
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Gutierrez, Cecilia           10-42-Vtc                21.51   NWI 
 
Event 309  4x100 Meter Relay Youth Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 46.58  2003        Quiet Fire, Quiet Fire TC                   
                       S. Williams, E. Collins, D. Lewis, C. Black       
     JO Meet: J 46.74  8/1/1999    Young Acheivers                             
                       Sarah Davis, Ashlee Ward, Micaela Simmons, Sanya R
    Region X: R 47.25  7/14/2002   Arizona Rising Suns, Texas                  
    NM State: S 52.86              ATC, ATC                                    
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 10-42-Valley Track Club  'A'                          55.09  
     1) Gonzales, Desiree               2) Gutierrez, Cecilia             
     3) Houdek, Katherine               4) Armijo, Dezirae                
 
Event 314  Long Jump Youth Girls
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 6.07m  1998        Tracee Thomas                               
     JO Meet: J 5.84m  7/29/2005   Karynn Dunn, Inl Emp Sprint                 
    Region X: R 5.71m  7/14/2001   Shawnee Slade, New Mexico                   
    NM State: S 5.15m              Josie Jaramillo, BRX                        
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Puentes, Gabby               10-42-Lctf               4.63m   NWI  15-02.25 
  2 Lester, Mackenzie            10-42-Rrrr               4.61m   NWI  15-01.50 
  3 Armijo, Dezirae              10-42-Vtc                4.42m   NWI  14-06.00 
  4 Gutierrez, Cecilia           10-42-Vtc                4.20m   NWI  13-09.50 
  5 Gonzales, Desiree            10-42-Vtc                4.10m   NWI  13-05.50 
 -- Nez, Jordyn                  10-42-Trtc                  ND   NWI           
 
Event 315  Triple Jump Youth Girls
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 11.92m  1999        Nicole Duhart                              
     JO Meet: J 11.68m  7/28/2006   Nefertiti Smith, 03 Norfolk Real           
    Region X: R 10.95m  7/18/2004   Jessica Ubanyionwu, El Paso Wing           
    NM State: S 10.11m              Brey Cardwell                              
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Houdek, Katherine            10-42-Vtc                8.46m   NWI  27-09.25 
 
Event 316  Shot Put 6 lb. Youth Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 15.88m  1976        Susie Ray                                  
     JO Meet: J 15.59m  7/29/1989   Teri Steer, Crete, NE                      
    Region X: R 13.62m  7/17/2004   Leima Moala, UTAH FLAMES                   
    NM State: S 12.40m  2006        Edwina Peele, TRTC                         
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Ortiz, Jaden                 10-42-Aat               10.26m   33-08.00 
  2 Gurule, Danielle             10-42-Vtc               10.23m   33-06.75 
  3 Barsun, Heidi                10-42-Atc                5.86m   19-02.75 
 
Event 317  Discus Throw 1kg Youth Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 46.32m  1990        Suzy Powell                                
     JO Meet: J 42.92m  7/26/1990   Suzy Powell, Modesto, CA                   
    Region X: R 35.47m  7/12/1992   Shelly Dove, Texas                         
    NM State: S 29.73m              Victoria Dominguez, BBTC                   
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Ortiz, Jaden                 10-42-Aat               27.64m      90-08 
  2 Gurule, Danielle             10-42-Vtc               26.44m      86-09 
 
Event 318  Javelin Throw 600g Youth Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 44.19m  7/28/2006   Hannah Carson, AZ Cheetahs                 
     JO Meet: J 44.19m  7/28/2006   Hannah Carson, AZ Cheetahs                 
    Region X: R 40.00m  7/9/2006    Hannah Carson, AZ Cheetahs                 
    NM State: S 35.34m              Agnes Gallegos, AWSR                       
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Ortiz, Jaden                 10-42-Aat               28.00m      91-10 
 
Event 350  100 Meter Dash Youth Boys
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 10.94  2000        Michael Grant                               
     JO Meet: J 10.94  7/28/2000   Michael Grant, GA                           
    Region X: R 10.98  7/15/2001   Keegan Herring, New Mexico                  
    NM State: S 11.59              Jonathon Ribiero, ATC                       
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Pritchett, Daizhon           10-42-Brx                11.92   NWI 
  2 Alvarado, Sergio             10-42-Trtc               12.16   NWI 
  3 Montoya, JP                  10-42-Rrrr               12.55   NWI 
  4 Ortiz, Rashad                10-42-Brx                12.94   NWI 
  5 Smith, Sy                    10-42-Rrrr               13.16   NWI 
  6 Acosta, Chris                10-42-Awsr               13.34   NWI 
  7 Woodard, Malik               10-42-Aoc                14.97   NWI 
 -- Davis, Camden                10-42-Rrrr                  NT   NWI 
 
Event 351  200 Meter Dash Youth Boys
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 21.84  2000        Michael Grant                               
     JO Meet: J 21.84              Michael Grant, GA                           
    Region X: R 22.85  7/15/2001   Keegan Herring, New Mexico                  
    NM State: S 23.45              Travis Jones, ATC                           
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Alvarado, Sergio             10-42-Trtc               24.26   NWI 
  2 Pritchett, Daizhon           10-42-Brx                24.66   NWI 
  3 Montoya, JP                  10-42-Rrrr               25.68   NWI 
  4 Peele, Robert                10-42-Dct                25.90   NWI 
  5 Foley, Tristen               10-42-Rrrr               26.48   NWI 
  6 Ortiz, Rashad                10-42-Brx                26.68   NWI 
  7 Hollada, Liam                10-42-Aft                27.24   NWI 
 -- Lawrence, Brandon            10-42-Rrrr                  NT   NWI 
 
Event 352  400 Meter Dash Youth Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 47.16  1993        William Obea Moore                          
     JO Meet: J 47.16  8/1/1993    W.Obea Moore, Los Angeles, CA               
    Region X: R 51.10  7/17/2004   Dominick Roberts, M'ZA GREYHOU              
    NM State: S 51.99              Cody Harper, ATC                            
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Ruggles, John Wayne          10-42-Rrrr               55.89  
  2 Alvarado, Sergio             10-42-Trtc               56.24  
  3 McCoy, Elmando               10-42-Dct                58.21  
  4 Hollada, Liam                10-42-Aft                58.64  
  5 Foley, Tristen               10-42-Rrrr             1:00.63  
  6 Harness, Drake               10-42-Rrrr             1:01.51  
  7 Monteith, Tyler              10-42-Atc              1:10.43  
  8 Shortal, Jared               10-42-Lctf             1:16.15  
 
Event 353  800 Meter Run Youth Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 1:56.36  2001        Cody Harper                               
     JO Meet: J 1:56.36  7/1/2001    Cody Harper, Albuquerque, NM              
    Region X: R 2:00.92  7/15/2001   Cody Harper, New Mexico                   
    NM State: S 2:02.30              Cody Harper, ATC                          
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Ruggles, John Wayne          10-42-Rrrr             2:11.73  
  2 Lucero, Levi                 10-42-Aoc              2:22.11  
  3 Hollada, Liam                10-42-Aft              2:22.71  
  4 Lucero, Gabriel              10-42-Aoc              2:33.72  
  5 Beck, Cory                   10-42-Aft              2:39.32  
  6 Serna, Marcos                10-42-Atc              2:41.02  
  7 Lujan, Joshua                10-42-Rtc              2:45.96  
  8 Jenkins, Joshua              10-42-Trtc             2:46.63  
 -- Longenbaugh, William         10-42-Aat                   NT  
 
Event 354  1500 Meter Run Youth Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 4:04.72  1983        Jason Lienau                              
     JO Meet: J 4:10.56  7/31/2005   Nathan Mathabane, Dare to Dream           
    Region X: R 4:19.13  7/9/2006    Roblet Muhudin, BLAZERS                   
    NM State: S 4:29.70              Patrick Gutierrez, ATC                    
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Lucero, Gabriel              10-42-Aoc              5:02.13  
  2 Vigil, Dontae                10-42-Aat              5:04.76  
  3 Longenbaugh, William         10-42-Aat              5:17.41  
  4 Beck, Cory                   10-42-Aft              5:23.33  
  5 Serna, Marcos                10-42-Atc              5:24.11  
  6 Lujan, Joshua                10-42-Rtc              6:00.94  
 
Event 355  3000 Meter Run Youth Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 9:08.86  1993        Tom Caughlan                              
     JO Meet: J 9:08.86  7/31/1993   Tom Caughlan, Mason City, IA              
    Region X: R 9:34.04  7/19/1998   Billy Smith, Arizona                      
    NM State: S 9:59.10              Garren Wacquiu                            
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Vigil, Dontae                10-42-Aat             10:49.71  
  2 Page, Christian              10-42-Rrrr            14:12.19  
 
Event 356  3000 Meter Race Walk Youth Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 14:02.58  7/25/2006   Trevor Barron, South Park                
     JO Meet: J 14:02.58  7/25/2006   Trevor Barron, South Park                
    Region X: R 15:04.69  7/16/1989   Luis Martinez, Arizona                   
    NM State: S 17:49.10              NA                                       
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Littleford, Hunter           10-42-Rrrr            18:08.81  
 
Event 357  100 Meter Hurdles Youth Boys
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 12.94  1991        Tyrone Butterfield                          
     JO Meet: J 12.94  7/28/1991   Tyrone Butterfield, Miami, FL               
    Region X: R 13.53  7/16/2000   Kaybrin Stevenson, Colorado                 
    NM State: S 14.29              NA                                          
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Brown, Kale                  10-42-Trtc               15.68   NWI 
  2 McIntyre, Isaiah             10-42-Lctf               17.51   NWI 
  3 Bassett, Cody                10-42-Trtc               17.53   NWI 
  4 Zamora, Victor               10-42-Brx                18.90   NWI 
 
Event 358  200 Meter Hurdles Youth Boys
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 23.99  2003        Trey Charles                                
     JO Meet: J 23.99  8/3/2003    Trey Charles, Smyrna, GA                    
    Region X: R 25.65  7/15/2001   Brian Stroughter, New Mexico                
    NM State: S 26.85              Travis Jones                                
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Brown, Kale                  10-42-Trtc               28.82   NWI 
  2 Bassett, Cody                10-42-Trtc               30.05   NWI 
  3 Zamora, Victor               10-42-Brx                31.75   NWI 
 
Event 359  4x100 Meter Relay Youth Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 43.25  2003        Florida Elite, Florida Elite TC             
                       J. Wesley, A. Harris, E. Peoples, D. Miller       
     JO Meet: J 43.25  8/3/2003    Florida Elite TC, Orlando, FL               
                       Walter Dix, Michael Dowdell, Joshua Wimbley, David
    Region X: R 44.71  7/14/2001   Arizona Rising Suns, New Mexico             
    NM State: S 48.50              NA                                          
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 10-42-Rio Rancho Running Rams  'A'                    48.53  
     1) Foley, Tristen                  2) Lawrence, Brandon              
     3) Smith, Sy                       4) Montoya, JP                    
  2 10-42-Duke City Track  'A'                            49.74  
     1) Chavez, Dominico                2) Manly, Blair                   
     3) McCoy, Elmando                  4) Peele, Robert                  
 
Event 360  4x400 Meter Relay Youth Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 3:23.96  1993        LA Jets                                   
     JO Meet: J 3:23.96  8/1/1993    Los Angeles Jets, Los Angeles             
                         Lonie Cruel, Aaron Dean, Patrick McCall,Obea Moore
    Region X: R 3:37.89  7/14/1996   Arizona Cheetahs, New Mexico              
    NM State: S 3:58.83  6/18/2009   Rio Rancho Running Rams, RRRR             
                         S Smith, D Harness, B Lawrence, J Ruggles         
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 10-42-Rio Rancho Running Rams  'A'                  3:58.83S 
     1) Smith, Sy                       2) Harness, Drake                 
     3) Lawrence, Brandon               4) Ruggles, John Wayne            
  2 10-42-Duke City Track  'A'                          4:07.57  
     1) Chavez, Dominico                2) Manly, Blair                   
     3) McCoy, Elmando                  4) Peele, Robert                  
  3 10-42-Rio Rancho Running Rams  'B'                  4:51.48  
     1) Foley, Tristen                  2) Montoya, JP                    
     3) Littleford, Hunter              4) Patel, Satyam                  
 
Event 362  High Jump Youth Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 1.94m  1998        Donovan Kilmartin                           
     JO Meet: J 1.94m  7/29/1993   Grayson Galloway, Brevard, NC               
    Region X: R 1.88m  7/18/2004   Aaron Martinez, El Paso Wing                
    NM State: S 1.75m              Adam Mendonco                               
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 McIntyre, Isaiah             10-42-Lctf               1.62m    5-03.75 
  2 Robinson, Courtney           10-42-Aat                1.57m    5-01.75 
  3 Bassett, Cody                10-42-Trtc               1.47m    4-09.75 
  4 Shortal, Jared               10-42-Lctf               1.22m    4-00.00 
 
Event 364  Long Jump Youth Boys
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 7.02m  1976        Anthony Gibson                              
     JO Meet: J 6.59m  7/25/1997   Thomas Mootry, San Diego                    
    Region X: R 6.25m  7/13/1997   Gerren Crochet, Colorado/Flatiron/Tx        
    NM State: S 6.12m  6/23/2007   Jonathan Woods, UNA                         
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Lawrence, Brandon            10-42-Rrrr               5.24m   NWI  17-02.25 
  2 Davis, Camden                10-42-Rrrr               5.15m   NWI  16-10.75 
  3 Robinson, Courtney           10-42-Aat                5.11m   NWI  16-09.25 
  4 Brown, Kale                  10-42-Trtc               5.02m   NWI  16-05.75 
  5 Lucero, Levi                 10-42-Aoc                4.55m   NWI  14-11.25 
  6 Patel, Satyam                10-42-Rrrr               4.18m   NWI  13-08.75 
  7 Lucero, Gabriel              10-42-Aoc                4.07m   NWI  13-04.25 
  8 Ortiz, Rashad                10-42-Brx                3.98m   NWI  13-00.75 
  9 McIntyre, Isaiah             10-42-Lctf               3.95m   NWI  12-11.50 
 10 Countee, Todd                10-42-Aoc                3.55m   NWI  11-07.75 
 11 Maldonado, Lorenzo           10-42-Rtc                3.53m   NWI  11-07.00 
 12 Shortal, Jared               10-42-Lctf               3.42m   NWI  11-02.75 
 13 Lujan, Joshua                10-42-Rtc                3.13m   NWI  10-03.25 
 
Event 365  Triple Jump Youth Boys
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 13.41m  1980        Michael Martin                             
     JO Meet: J 13.19m  7/27/2006   Kason Covington, 11 YMCA TEAM IDA          
    Region X: R 12.90m  7/18/2004   Eric Arce, Unattached                      
    NM State: S 12.12m  6/24/2007   Jonathan Woods, UNA                        
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Brown, Kale                  10-42-Trtc              11.52m   NWI  37-09.50 
  2 Bassett, Cody                10-42-Trtc              10.08m   NWI  33-01.00 
  3 Zamora, Victor               10-42-Brx                9.75m   NWI  32-00.00 
 
Event 366  Shot Put 4kg Youth Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 19.29m  1996        Chris Sprague                              
     JO Meet: J 17.66m  7/30/1994   Van Mounts, Bakersfield, CA                
    Region X: R 15.61m  7/12/1992   Dan Righetti, Texas                        
    NM State: S 14.83m              Wilton Rogers, BRX                         
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Smith, Sy                    10-42-Rrrr              11.51m   37-09.25 
  2 Lucero, Levi                 10-42-Aoc               10.77m   35-04.00 
  3 Woodard, Malik               10-42-Aoc               10.06m   33-00.25 
  4 Budick, Mike                 10-42-Awsr               9.86m   32-04.25 
  5 Lucero, Patrick              10-42-Rtc                9.21m   30-02.75 
  6 Madrid, Noah                 10-42-Dct                9.02m   29-07.25 
  7 McIntyre, Isaiah             10-42-Lctf               6.81m   22-04.25 
  8 Garcia, Alix                 10-42-Rtc                5.31m   17-05.25 
 
Event 367  Discus Throw 1kg Youth Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 61.52m  1995        Joel Armitage                              
     JO Meet: J 56.58m  7/28/1995   Joel Armitage, Omaha, NE                   
    Region X: R 50.08m  7/12/1992   Dan Righetti, Texas                        
    NM State: S 47.26m              Damien O'Campo, UNA                        
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Lucero, Levi                 10-42-Aoc               26.59m      87-03 
  2 Maldonado, Lorenzo           10-42-Rtc               26.57m      87-02 
  3 Lucero, Patrick              10-42-Rtc               25.30m      83-00 
  4 Budick, Mike                 10-42-Awsr              25.05m      82-02 
  5 Madrid, Noah                 10-42-Dct               24.63m      80-10 
  6 Petersen, Dallas             10-42-Aat               19.29m      63-03 
  7 Garcia, Alix                 10-42-Rtc               15.88m      52-01 
 
Event 368  Javelin Throw 600g Youth Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 54.62m  7/29/2005   Matthew Kosecki, Track Houston             
     JO Meet: J 54.62m  7/29/2005   Matthew Kosecki, Track Houston             
    Region X: R 51.51m  7/9/2006    Christopher Rodriquez, T Elite             
    NM State: S 49.98m              Damien O'Campo, UNA                        
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Acosta, Chris                10-42-Awsr              35.59m     116-09 
  2 Lucero, Gabriel              10-42-Aoc               34.23m     112-04 
  3 Budick, Mike                 10-42-Awsr              33.33m     109-04 
  4 Ramos, Abran                 10-42-Rtc               31.65m     103-10 
  5 Maes, Christopher            10-42-Rtc               31.08m     102-00 
  6 Woodard, Malik               10-42-Aoc               24.60m      80-08 
  7 Jenkins, Joshua              10-42-Trtc              23.94m      78-06 
  8 Petersen, Dallas             10-42-Aat               23.45m      76-11 
  9 Woisin, Cory                 10-42-Aat               20.33m      66-08 
 10 Shortal, Jared               10-42-Lctf              15.02m      49-03 
 
Event 400  100 Meter Dash Intermediate Girls
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 11.34  1995        Angela Williams                             
     JO Meet: J 11.34  7/28/1995   Angela Will.iams, Ontario, CA               
    Region X: R 11.47  7/14/2002   Jessica Onyepunuka, Texas                   
    NM State: S 12.05  6/28/2008   Amber Battle, ATC                           
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Banegas, Jenna               10-42-Lctf               12.27   NWI 
  2 Armstead, Krista             10-42-Nmuna              12.42   NWI 
  3 Williams, Elizabeth          10-42-Atc                12.72   NWI 
  4 Jaramillo, Adelaida          10-42-Awsr               13.79   NWI 
  5 Meade, Isshiah               10-42-Brx                13.81   NWI 
  6 Herrera, Louisa              10-42-Aoc                15.02   NWI 
 
Event 401  200 Meter Dash Intermediate Girls
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 23.06  2004        Bianca Knight                               
     JO Meet: J 23.06  7/31/2004   Bianca Knight, Ridgeland, MS                
    Region X: R 23.99  7/13/2003   Judith Onyepunuka, Arizona                  
    NM State: S 25.51  6/15/2009   Jenna Banegas, LCTF                         
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Banegas, Jenna               10-42-Lctf               25.51S  NWI 
  2 Armstead, Krista             10-42-Nmuna              26.04   NWI 
  3 Williams, Elizabeth          10-42-Atc                27.43   NWI 
  4 Meade, Isshiah               10-42-Brx                28.79   NWI 
  5 Jaramillo, Adelaida          10-42-Awsr               29.19   NWI 
  6 Ballou, Cesserie             10-42-Atc                29.84   NWI 
  7 Herrera, Louisa              10-42-Aoc                32.03   NWI 
 
Event 402  400 Meter Dash Intermediate Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 52.11  2004        Stephanie Smith                             
     JO Meet: J 52.11  7/29/2001   Stephanie Smith, Macon, GA                  
    Region X: R 54.65  7/17/2005   Taylor Evans, 48AZ Cheetahs                 
    NM State: S 59.00              NA                                          
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Lalla, Amber                 10-42-Lctf               59.66  
  2 Ballou, Cesserie             10-42-Atc              1:05.40  
  3 Washington, Jasmine          10-42-Atc              1:12.56  
 
Event 403  800 Meter Run Intermediate Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 2:06.64  7/29/2006   Chanelle Price, United Stars              
     JO Meet: J 2:06.64  7/29/2006   Chanelle Price, United Stars              
    Region X: R 2:15.39  7/17/2004   Andrea Menhennet, Arifzona Rising         
    NM State: S 2:20.86              Lyndsay Harper, ATC                       
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Lalla, Amber                 10-42-Lctf             2:37.89  
  2 Stanopiewicz, Jenna          10-42-Aat              3:09.16  
 
Event 405  3000 Meter Run Intermediate Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N  9:37.09  7/30/2005   Caitlin Lane, unattached-1               
     JO Meet: J  9:37.09  7/30/2005   Caitlin Lane, unattached-1               
    Region X: R 10:33.31  7/14/1985   Janis Strickland, Colorado/SS/Co         
    NM State: S 11:18.60              NA                                       
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Stanopiewicz, Jenna          10-42-Aat             13:57.74  
 
Event 407  3000 Meter Race Walk Intermediate Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 13:41.25  7/2/1994    Ana-Maria Ruoss                          
     JO Meet: J 14:29.81  7/30/1996   Lisa Kutzing, Port Jefferson, NY         
    NM State: S 17:41.20  6/24/2007   Caroline Muraida, ATC                    
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Magnus, Abby                 10-42-Trtc            19:01.26  
  2 Scott, Kate                  10-42-Trtc            19:05.68  
 
Event 408  100 Meter Hurdles Intermediate Girls
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 13.81  1984        Yolanda Johnson                             
     JO Meet: J 13.87  7/29/1994   Yolanda Johnson, Denver. CO                 
    Region X: R 14.19  7/16/2000   Jacquelyn Johnson, Colorado                 
    NM State: S 15.65              NA                                          
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Algennissen, Anna            10-42-Brx                17.59   NWI 
  2 Frederick, Taylor            10-42-Atc                20.94   NWI 
  3 Martinez, Cassandra          10-42-Trtc               21.46   NWI 
  4 Herrera, Louisa              10-42-Aoc                21.83   NWI 
 
Event 409  400 Meter Hurdles Intermediate Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N   57.85  7/1/2005    Ebony Collins, Quiet Fire                 
     JO Meet: J   58.26  7/31/2005   Ebony Collins, Quiet Fire                 
    Region X: R 1:02.66  7/17/1993   Patrica Davis, Utah                       
    NM State: S 1:05.25  6/17/2009   Krista Armstead, UNA                      
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Armstead, Krista             10-42-Nmuna            1:05.25S 
  2 Algennissen, Anna            10-42-Brx              1:15.48  
 
Event 410  4x100 Meter Relay Intermediate Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 45.45  7/1/2006    Quiet Fire, Quiet Fire                      
                       N.Nelms B. Atkins T. Thompson Y. Woodruff         
     JO Meet: J 45.57  7/28/1996   Visions Track & Field, Friendswood, TX      
    Region X: R 46.70  7/18/2004   Arizona Rising Suns, Arifzona Rising        
                       A Menhennet, J Onyepunuka, T Robinson, K Wilson   
    NM State: S 51.03              Extreme Track Club, Extreme Track Club      
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 10-42-Albuq. Track Club  'A'                          54.69  
     1) Ballou, Cesserie                2) Frederick, Taylor              
     3) Washington, Jasmine             4) Williams, Elizabeth            
 
Event 413  High Jump Intermediate Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 1.81m  1996        Camee Williams                              
     JO Meet: J 1.81m  7/26/1996   Camee Williams, Dayton. OH                  
    Region X: R 1.80m  7/16/1994   Bianca McKell, Arizona                      
    NM State: S 1.62m              Kelly Myers                                 
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Jenrette, Nicole             10-42-Nmuna              1.47m    4-09.75 
 
Event 415  Long Jump Intermediate Girls
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 6.16m  1999        Jill Bell                                   
     JO Meet: J 6.15m  8/15/1980   Kathy Harrison, East Point, GA              
    Region X: R 5.68m  7/13/1997   Courtney Washington, Texas                  
    NM State: S 5.29m              NA                                          
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Jenrette, Nicole             10-42-Nmuna              4.82m   NWI  15-09.75 
  2 Jaramillo, Adelaida          10-42-Awsr               3.91m   NWI  12-10.00 
  3 Martinez, Cassandra          10-42-Trtc               3.45m   NWI  11-04.00 
  4 Shortal, Sophia              10-42-Lctf               3.26m   NWI  10-08.50 
 -- Frederick, Taylor            10-42-Atc                   ND   NWI           
 -- Turner, Yeshemabet           10-42-Nmuna                 ND   NWI           
 
Event 416  Triple Jump Intermediate Girls
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 12.54m  1993        Deana Simmons                              
     JO Meet: J 12.53m  7/30/1983   Deanna Simmons, Decatur, IL                
    Region X: R 11.76m  7/13/1997   Margaret Ike, Texas                        
    NM State: S 11.07m  6/15/2009   Yeshemabet Turner, UNA                     
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Turner, Yeshemabet           10-42-Nmuna             11.07mS  NWI  36-04.00 
  2 Algennissen, Anna            10-42-Brx                9.12m   NWI  29-11.25 
  3 Jaramillo, Adelaida          10-42-Awsr               8.24m   NWI  27-00.50 
 
Event 417  Shot Put 4kg Intermediate Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 15.20m  2001        Michelle Carter                            
     JO Meet: J 15.19m  7/27/2001   Michelle  Carter, Ovilla, TX               
    Region X: R 13.78m  7/12/1992   Collinus Newsome, Colorado/CF/Tx           
    NM State: S 11.30m              Diedra Brown                               
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 McGee, Vanessa               10-42-Lctf               9.82m   32-02.75 
  2 Shortal, Sophia              10-42-Lctf               7.31m   23-11.75 
  3 Marquez, Devanie             10-42-Aoc                6.96m   22-10.00 
  4 Washington, Jasmine          10-42-Atc                6.88m   22-07.00 
  5 Baldonado, Audrianna         10-42-Lctf               6.47m   21-02.75 
 
Event 418  Discus Throw 1kg Intermediate Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 50.12m  1997        Elizabeth Debartolo                        
     JO Meet: J 46.40m  7/28/2006   Natalie Baird, 03 Loudoun Track            
    Region X: R 40.50m  7/14/1991   Shelly Greathouse, Colorado/Una/NM         
    NM State: S 35.18m              NA                                         
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 McGee, Vanessa               10-42-Lctf              26.75m      87-09 
  2 Shortal, Sophia              10-42-Lctf              22.67m      74-04 
  3 Baldonado, Audrianna         10-42-Lctf              21.39m      70-02 
  4 Marquez, Devanie             10-42-Aoc               17.03m      55-10 
 
Event 419  Javelin Throw 600g Intermediate Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 46.53m  2000        Rachel Walker                              
     JO Meet: J 46.53m  7/29/2000   Rachel Walker                              
    Region X: R 39.98m  7/16/1994   Leathana Alsup, Arizona                    
    NM State: S 54.18m              NA                                         
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Herrera, Louisa              10-42-Aoc               31.32m     102-09 
  2 Baldonado, Audrianna         10-42-Lctf              27.48m      90-02 
  3 Marquez, Devanie             10-42-Aoc               22.73m      74-07 
  4 McGee, Vanessa               10-42-Lctf              21.35m      70-00 
 
Event 421  Heptathlon Intermediate Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N  5052  2004        Shana Woods                                 
     JO Meet: J  5052  7/29/2004   Shana Woods, Long Beach, CA                 
    Region X: R  4825  7/17/1998   Nina Grubbs, Arizona                        
    NM State: S  3922              Amy Merrill, SFLA                           
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Jaramillo, Adelaida          10-42-Awsr                2273  
 
Event 421  Heptathlon: #1 100 Meter Hurdles Intermediate Girls Heptathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Jaramillo, Adelaida          10-42-Awsr               20.31   NWI    277
 
Event 421  Heptathlon: #2 High Jump Intermediate Girls Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Jaramillo, Adelaida          10-42-Awsr               1.25m    4-01.25    359
 
Event 421  Heptathlon: #3 Shot Put Intermediate Girls Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Jaramillo, Adelaida          10-42-Awsr               6.15m   20-02.25    281
 
Event 421  Heptathlon: #4 200 Meter Dash Intermediate Girls Heptathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Jaramillo, Adelaida          10-42-Awsr               28.57   NWI    587
 
Event 421  Heptathlon: #5 Long Jump Intermediate Girls Heptathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Jaramillo, Adelaida          10-42-Awsr               3.55m   NWI  11-07.75    210
 
Event 421  Heptathlon: #6 Javelin Throw Intermediate Girls Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Jaramillo, Adelaida          10-42-Awsr              15.17m      49-09    200
 
Event 421  Heptathlon: #7 800 Meter Run Intermediate Girls Heptathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jaramillo, Adelaida          10-42-Awsr             3:00.63     359
 
Event 450  100 Meter Dash Intermediate Boys
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 10.51  7/28/2006   Jeremy Rankin, Unattached                   
     JO Meet: J 10.51  7/28/2006   Jeremy Rankin, Unattached                   
    Region X: R 10.59  7/9/2006    Jeremy Rankin, Unattached                   
    NM State: S 10.96  6/28/2008   Josh Newsome, New Mexico Unatt              
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Garcia, Benjamin             10-42-Rrrr               11.58   NWI 
  2 Jackson, Jalane              10-42-Rrrr               11.83   NWI 
  3 Sampson-Bell, Chandler       10-42-Rrrr               12.22   NWI 
 
Event 451  200 Meter Dash Intermediate Boys
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 21.10  1995        William Obea Moore                          
     JO Meet: J 21.10  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
    Region X: R 21.43  7/9/2006    Jeremy Rankin, Unattached                   
    NM State: S 22.55  6/24/2007   Matthew Valenzuela, ATC                     
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Garcia, Benjamin             10-42-Rrrr               24.01   NWI 
  2 Brown, Michael               10-42-Atc                24.09   NWI 
  3 Jackson, Jalane              10-42-Rrrr               25.53   NWI 
  4 Vasquez, Timmie              10-42-Atc                27.87   NWI 
 
Event 452  400 Meter Dash Intermediate Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 45.99  1995        William Obea Moore                          
     JO Meet: J 45.99  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
    Region X: R 48.52  7/9/2006    Dominick Roberts, M'Za                      
    NM State: S 50.30              Kurt Henry                                  
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Garcia, Benjamin             10-42-Rrrr               53.79  
  2 Jackson, Jalane              10-42-Rrrr               55.70  
  3 Brown, Michael               10-42-Atc                56.16  
  4 Henderson, Jonathan          10-42-Brx                58.54  
  5 Vasquez, Timmie              10-42-Atc              1:06.49  
  6 Kramer, Jeremy               10-42-Rrrr             1:09.97  
 
Event 453  800 Meter Run Intermediate Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 1:52.25  7/29/2006   Howard Shepard, Texas Stars Trac          
     JO Meet: J 1:52.25  7/29/2006   Howard Shepard, Texas Stars Trac          
    Region X: R 1:55.89  7/15/2000   Matt Burton, Colorado                     
    NM State: S 1:52.78              Cody Harper, ATC                          
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Farrell, Jordan              10-42-Atc              2:11.39  
  2 Henderson, Jonathan          10-42-Brx              2:15.49  
  3 Castillo, Zachary            10-42-Trtc             2:15.68  
  4 Cionelo, Gideon              10-42-Trtc             2:16.38  
  5 Smith, Matthew               10-42-Rrrr             2:24.81  
  6 Kramer, Jeremy               10-42-Rrrr             2:35.75  
  7 Vasquez, Timmie              10-42-Atc              2:38.22  
 
Event 454  1500 Meter Run Intermediate Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 3:56.84  2000        Adam Perkins                              
     JO Meet: J 3:56.88  8/1/1999    Nicvk Schneider, Victoria, MN             
    Region X: R 4:06.70  7/15/1990   Jason Beatty, Colorado                    
    NM State: S 4:02.04              Cody Harper, ATC                          
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Farrell, Jordan              10-42-Atc              4:35.00  
  2 Castillo, Zachary            10-42-Trtc             4:43.89  
  3 Betty, Ryan                  10-42-Rrrr             4:59.03  
 
Event 455  3000 Meter Run Intermediate Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 8:27.00  1993        Billy Harper                              
     JO Meet: J 8:27.00  7/23/1993   Billy Harper, Philomath, OR               
    Region X: R 8:54.49  7/17/2004   Steven Weeks, Colorado/Flatirons/Ut       
    NM State: S 9:28.80              Andres Urbina, ATC                        
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Betty, Ryan                  10-42-Rrrr            10:33.11  
  2 Smith, Matthew               10-42-Rrrr            10:52.22  
 
Event 458  110 Meter Hurdles Intermediate Boys
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 13.82  7/24/2005   Johnny Dutch, Junior Striders               
     JO Meet: J 13.83  7/30/2006   William Wynne, 03 Titans                    
    Region X: R 14.20  7/8/2006    Dion Jordan, AZ Cheetahs                    
    NM State: S 15.41  2006        Curtis Beach, ATC                           
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Valdez, Xavier               10-42-Lctf               17.86   NWI 
  2 Montano, Aaron               10-42-Rrrr               28.25   NWI 
 
Event 459  400 Meter Hurdles Intermediate Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 51.56  7/30/2006   William Wynne, 03 Titans                    
     JO Meet: J 51.56  7/30/2006   William Wynne, 03 Titans                    
    Region X: R 54.46  7/14/1991   Doug Deming, New Mexico                     
    NM State: S 59.13  2006        Curtis Beach, ATC                           
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Valdez, Xavier               10-42-Lctf             1:09.90  
  2 Montano, Aaron               10-42-Rrrr             1:37.47  
 
Event 460  4x100 Meter Relay Intermediate Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 40.90  1996        LA Jets                                     
     JO Meet: J 40.90  7/27/1997   Los Angeles Jets, Los Angeles, CA           
                       Daniel Mentuhotep, Warren Rogers, Dashaun McCullou
    Region X: R 42.59  7/16/2000   Big Red Express, Colorado                   
    NM State: S 42.54              BRX, BRX                                    
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 10-42-Rio Rancho Running Rams  'A'                    47.35  
     1) Garcia, Benjamin                2) Jackson, Jalane                
     3) Sampson-Bell, Chandler          4) Van Bastian, Tyler             
 
Event 463  High Jump Intermediate Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 2.15m  1992        Eric Bishop                                 
     JO Meet: J 2.15m  8/1/1992    Eric Bishop, Chatsworth, GA                 
    Region X: R 2.09m  7/16/1994   Kevin Dotson, Arizona                       
    NM State: S 2.05m              Kevin Dotson                                
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Montano, Aaron               10-42-Rrrr               1.37m    4-06.00 
 
Event 464  Pole Vault Intermediate Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 5.12m  1994        Jacob Davis                                 
     JO Meet: J 4.88m  7/25/1987   Jason Lavender, Wichita Falls, TX           
    Region X: R 4.29m  7/14/2002   Dustin Somerville, Colorado/Zoom/Tx         
    NM State: S 4.08m              Adam Mendonca                               
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Valdez, Xavier               10-42-Lctf               3.66m   12-00.00 
 
Event 465  Long Jump Intermediate Boys
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 7.35m  1979        Steven Hansley                              
     JO Meet: J 7.35m  1979        Steven Hansley, East Orange, NJ             
    Region X: R 7.00m  7/16/1983   Chuck Shepherd, Utah                        
    NM State: S 6.97m              Julius Dickerson, BRX                       
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Van Bastian, Tyler           10-42-Rrrr               5.37m   NWI  17-07.50 
  2 Sampson-Bell, Chandler       10-42-Rrrr               5.21m   NWI  17-01.25 
 
Event 466  Triple Jump Intermediate Boys
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 15.08m  1995        Chris Hercules                             
     JO Meet: J 15.08m  7/29/1995   Chris Hercules, Palatine, IL               
    Region X: R 14.98m  7/9/2006    Bryce Lamb, AZ Cheetahs                    
    NM State: S 13.12m              Kenyatta Carter, UNA                       
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Romano, Isreal               10-42-Aft               10.08m   NWI  33-01.00 
 
Event 467  Shot Put 12 lb. Intermediate Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 19.24m  1975        Larry Rosen                                
     JO Meet: J 19.29m  7/26/1996   Chris Sprague, Eugene OR                   
    Region X: R 16.43m  7/17/2005   Colin Boevers, unattached                  
    NM State: S 14.94m              Jace Rivera                                
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Trujilllo, Adrian            10-42-Nmuna             12.96m   42-06.25 
 
Event 468  Discus Throw 1.6kg Intermediate Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 58.80m  1985        Kammy Keshmiri                             
     JO Meet: J 54.29m  7/28/2005   Geoffrey Tabor, Ardmore TC                 
    Region X: R 50.63m  7/16/2005   Colin Boevers, unattached                  
    NM State: S 42.42m              NA                                         
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Trujilllo, Adrian            10-42-Nmuna             36.88m     121-00 
 
Event 469  Javelin Throw 800g Intermediate Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 61.81m  2001        Dustin Johnson                             
     JO Meet: J 58.66m  7/28/2000   Brandon Racca, Iowa, LA                    
    Region X: R 51.40m  7/18/2004   Dan Haddock, Arizona                       
    NM State: S 54.18m              NA                                         
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Trujilllo, Adrian            10-42-Nmuna             38.16m     125-02 
  2 Valdez, Xavier               10-42-Lctf              34.75m     114-00 
  3 Vasquez, Timmie              10-42-Atc               28.23m      92-07 
  4 Smith, Matthew               10-42-Rrrr              27.54m      90-04 
 
Event 471  Decathlon 800g Intermediate Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N  6896  1998        Tim Morse                                   
     JO Meet: J  6896  7/29/1998   Tim Morse, Shoreline, WA                    
    Region X: R  6013  7/14/1995   Josh Pearson, Colorado                      
    NM State: S  5081              Daniel Gooris, ATC                          
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Hoke, Adam                   10-42-Aat                 2921  
 
Event 471  Decathlon: #1 100 Meter Dash Intermediate Boys Decathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Hoke, Adam                   10-42-Aat                13.13   NWI    446
 
Event 471  Decathlon: #2 Long Jump Intermediate Boys Decathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Hoke, Adam                   10-42-Aat                4.74m   NWI  15-06.75    333
 
Event 471  Decathlon: #3 Shot Put Intermediate Boys Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Hoke, Adam                   10-42-Aat                8.50m   27-10.75    396
 
Event 471  Decathlon: #4 High Jump Intermediate Boys Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Hoke, Adam                   10-42-Aat                1.37m    4-06.00    297
 
Event 471  Decathlon: #5 400 Meter Dash Intermediate Boys Decathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Hoke, Adam                   10-42-Aat              1:00.91     383
 
Event 471  Decathlon: #6 110 Meter Hurdles Intermediate Boys Decathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Hoke, Adam                   10-42-Aat                23.87   NWI    108
 
Event 471  Decathlon: #7 Discus Throw Intermediate Boys Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Hoke, Adam                   10-42-Aat               19.46m      63-10    262
 
Event 471  Decathlon: #8 Pole Vault Intermediate Boys Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Hoke, Adam                   10-42-Aat                1.98m    6-06.00    136
 
Event 471  Decathlon: #9 Javelin Throw Intermediate Boys Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Hoke, Adam                   10-42-Aat               21.89m      71-10    187
 
Event 471  Decathlon: #10 1500 Meter Run Intermediate Boys Decathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Hoke, Adam                   10-42-Aat              5:35.40     373
 
Event 500  100 Meter Dash Young Women
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 11.10  1980        Michelle Glover                             
     JO Meet: J 11.1h  1980        Michelle Glover, Pennsauken, NJ             
    Region X: R 11.30  7/8/2006    Kenyanna Wilson, Rising Sun                 
    NM State: S 12.71              Chevonne Miller, ATC                        
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Waring, Maggie               10-42-Aft                13.75   NWI 
 
Event 501  200 Meter Dash Young Women
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 23.27  7/29/2006   Gabrielle Mayo, 03 Track Easter             
     JO Meet: J 23.27  7/29/2006   Gabrielle Mayo, 03 Track Easter             
    Region X: R 23.45  7/17/2005   Kennyanna Wilson, 48 Rising Sun             
    NM State: S 24.90              Danita Harmon, BRX                          
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Meade, Zoe                   10-42-Lctf               26.84   NWI 
  2 Johnson, Rayanna             10-42-Brx                27.60   NWI 
  3 Waring, Maggie               10-42-Aft                28.43   NWI 
 
Event 503  800 Meter Run Young Women
================================================================
 Nat'l Youth: N 2:05.27  1994        Sarah Bowman, Unattached                  
     JO Meet: J 2:07.73  7/30/1994   Tamieka Grizzle, Bronx. NY                
    Region X: R 2:12.46  7/1/1984    Peg Millican, Colorado/una/AZ             
    NM State: S 2:16.25              Lyndsay Harper, ATC                       
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Oberleas, Jenny              10-42-Lctf             2:35.45  
 
Event 504  1500 Meter Run Young Women
================================================================
 Nat'l Youth: N 4:26.39  1981        Cecilia Hopp                              
     JO Meet: J 4:26.39  8/2/1981    Cecilia Hopp, Cos  Cob, CT                
    Region X: R 4:08.95  7/12/1992   Michelle Rademacher, Colorado/Tx          
    NM State: S 4:55.53              Lyndsay Harper, ATC                       
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Oberleas, Jenny              10-42-Lctf             5:41.77  
 
Event 505  3000 Meter Run Young Women
================================================================
 Nat'l Youth: N  9:37.24  7/30/1998   Dana Boyle, Seattle, Washington          
     JO Meet: J  9:37.24  7/30/1998   Dana Boyle, Carbondale, CO               
    Region X: R  9:44.91  7/19/1998   Dana Boyle, Arizona                      
    NM State: S 10:51.80              Jacque Gallegos                          
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Sayer, Amanda                10-42-Nmuna           12:59.12  
 
Event 508  100 Meter Hurdles Young Women
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 13.35  7/29/2006   April Williams, unattached                  
     JO Meet: J 13.35  7/29/2006   April Williams, unattached                  
    Region X: R 13.60  7/17/2005   Kira Robinson, 32 COLORADO FLYE             
    NM State: S 15.10              Sarah Peterson                              
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Johnson, Rayanna             10-42-Brx                16.06   NWI 
  2 Cordova, Cici                10-42-Rrrr               16.23   NWI 
  3 Meade, Zoe                   10-42-Lctf               17.15   NWI 
 
Event 513  High Jump Young Women
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 1.85m  1997        Adrianne Sims                               
     JO Meet: J 1.85m  7/25/1996   Adrienne Sims, Fayettevile, NC              
    Region X: R 1.75m              T. Olsen/B. Mckell, Utah/Colorado           
    NM State: S 1.62m  6/17/2009   Zoe Meade, LCTF                             
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Meade, Zoe                   10-42-Lctf               1.62mS   5-03.75 
 
Event 514  Pole Vault Young Women
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 4.10m  2003        Kira Costa                                  
     JO Meet: J 3.85m  7/29/2005   Brianna Neumann, Bruin TC                   
    Region X: R 3.97m  7/12/2003   April Kubishta, Arizona                     
    NM State: S 3.33m              Alex Berlin, AAT                            
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Cordova, Cici                10-42-Rrrr               2.83m    9-03.25 
  2 Tapia, Angela                10-42-Awsr               1.98m    6-06.00 
 
Event 515  Long Jump Young Women
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 6.36m  1994        Angee Henry                                 
     JO Meet: J 6.36m  7/23/1994   Angela Henry, Omaha, NE                     
    Region X: R 6.11m  7/14/1991   Lanell Scarbrough, New Mexico               
    NM State: S 5.60m              Olivia Ndyabagye, BRX                       
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Meade, Zoe                   10-42-Lctf               4.51m   NWI  14-09.75 
  2 Oberleas, Jenny              10-42-Lctf               4.29m   NWI  14-01.00 
 -- Johnson, Rayanna             10-42-Brx                   ND   NWI           
 
Event 516  Triple Jump Young Women
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 13.01m  1996        Alicia Broussard                           
     JO Meet: J 13.01m  7/28/1996   Alicia Broussard, Houston, TX              
    Region X: R 11.80m  7/17/2005   Kaile Wilson, 32 COLORADO FLYE             
    NM State: S 11.37m              Fannoy Walters, BRX                        
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Johnson, Rayanna             10-42-Brx               10.93m   NWI  35-10.50 
  2 Williams, Katrina            10-42-Awsr               8.73m   NWI  28-07.75 
 
Event 517  Shot Put 4kg Young Women
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 15.82m  2003        Michelle Carter                            
     JO Meet: J 15.82m  7/31/2003   Michelle Carter, Ovilla, TX                
    Region X: R 14.79m  7/17/1993   Collinus Newsome, Colorado/CF/Ut           
    NM State: S 11.74m              Diedra Brown                               
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Marquez, Chantel             10-42-Aoc                8.18m   26-10.00 
 -- Meade, Zoe                   10-42-Lctf                  ND            
 
Event 518  Discus Throw 1kg Young Women
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 53.42m  1995        Suzy Powell                                
     JO Meet: J 52.49m  8/1/1982    Cindy Johnson, Mesa, AZ                    
    Region X: R 45.50m  7/12/1992   Shelly Greathouse, Colorado/una/Tx         
    NM State: S 38.05m              Kristin Grace                              
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Marquez, Chantel             10-42-Aoc               18.05m      59-03 
 
Event 519  Javelin Throw 600g Young Women
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 48.35m  1999        Sarah Malone                               
     JO Meet: J 43.94m  7/31/1994   Ann Crouse, Old Mystic, CT                 
    Region X: R 45.58m  7/16/1983   Nicki Nye, Utah                            
    NM State: S 39.17m              Kayla Brown                                
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Oberleas, Jenny              10-42-Lctf              31.99m     104-11 
  2 Cordova, Cici                10-42-Rrrr              31.20m     102-04 
  3 Marquez, Chantel             10-42-Aoc               18.37m      60-03 
 
Event 521  Heptathlon Young Women
================================================================
 Nat'l Youth: N  5365  2001        Diana Pickler                               
     JO Meet: J  5365  7/25/2001   Diana Pickler, Sache, TX                    
    Region X: R  5286  7/14/2002   Jacquelyn Johnson, Texas                    
    NM State: S  3961              Amy Merrill, SFLA                           
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  2 Cordova, Cici                10-42-Rrrr                2780  
 
Event 521  Heptathlon: #1 100 Meter Hurdles Young Women Heptathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Cordova, Cici                10-42-Rrrr               17.18   NWI    576
  2 Oberleas, Jenny              10-42-Lctf               21.21   NWI    210
 
Event 521  Heptathlon: #2 High Jump Young Women Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Oberleas, Jenny              10-42-Lctf               1.30m    4-03.25    409
  2 Cordova, Cici                10-42-Rrrr               1.25m    4-01.25    359
 
Event 521  Heptathlon: #3 Shot Put Young Women Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Oberleas, Jenny              10-42-Lctf               7.12m   23-04.50    343
  2 Cordova, Cici                10-42-Rrrr               6.90m   22-07.75    329
 
Event 521  Heptathlon: #4 200 Meter Dash Young Women Heptathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Oberleas, Jenny              10-42-Lctf               27.55   NWI    667
  2 Cordova, Cici                10-42-Rrrr               29.63   NWI    508
 
Event 521  Heptathlon: #5 Long Jump Young Women Heptathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Oberleas, Jenny              10-42-Lctf               4.29m   NWI  14-01.00    376
  2 Cordova, Cici                10-42-Rrrr               4.15m   NWI  13-07.50    343
 
Event 521  Heptathlon: #6 Javelin Throw Young Women Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Oberleas, Jenny              10-42-Lctf              29.34m      96-03    464
  2 Cordova, Cici                10-42-Rrrr              27.57m      90-05    431
 
Event 521  Heptathlon: #7 800 Meter Run Young Women Heptathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Oberleas, Jenny              10-42-Lctf             2:37.11     606
  2 Cordova, Cici                10-42-Rrrr             3:15.55     234
 
Event 550  100 Meter Dash Young Men
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 10.08  2005        J- Mee Samuels, Carolina Mustangs           
     JO Meet: J 10.30  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills, CA            
    Region X: R 10.50  7/8/2006    Allante Battle, AZ Elite                    
    NM State: S 10.60                                                          
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Martin, Marcus               10-42-Brx                11.13   NWI 
  2 El, Wynton                   10-42-Brx                11.20   NWI 
  3 Wilkins, Nathaniel           10-42-Brx                11.39   NWI 
  4 Dominguez, Matthew           10-42-Lctf               11.82   NWI 
  5 Martin, Christopher          10-42-Brx                11.95   NWI 
  6 McCoy, Dakarai               10-42-Brx                12.20   NWI 
 
Event 551  200 Meter Dash Young Men
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 20.50  1987        Quincy Watts                                
     JO Meet: J 20.50  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills                
    Region X: R 20.79  7/17/2005   Jeremy Dodson, 32 DENVER ATHLET             
    NM State: S 21.76  6/15/2009   Rolando Trammel, DCT                        
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Trammel, Rolando             10-42-Dct                21.85   NWI 
  2 Ibanez, Gizeh                10-42-Brx                22.29   NWI 
  3 Montoya, Derek               10-42-Brx                22.34   NWI 
  4 El, Wynton                   10-42-Brx                22.47   NWI 
  5 Wilkins, Nathaniel           10-42-Brx                22.91   NWI 
  6 Nolan, Alexander             10-42-Brx                23.12   NWI 
  7 Martin, Marcus               10-42-Brx                23.41   NWI 
  8 Dominguez, Matthew           10-42-Lctf               27.84   NWI 
 
Event 552  400 Meter Dash Young Men
================================================================
 Nat'l Youth: N 45.58  1996        William Obea Moore                          
     JO Meet: J 45.63  7/30/1995   Jerome Young, Hartford, CT                  
    Region X: R 46.93  7/17/2005   Jacob Schuerman, 32 KRYPTONITE TC           
    NM State: S 48.74  6/28/2008   Matthew Valenzuela, BRX                     
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Trammel, Rolando             10-42-Dct                48.76  
  2 Aragon, Gabe                 10-42-Awsr               48.90  
  3 Ibanez, Gizeh                10-42-Brx                49.92  
  4 Webb, Hamilton               10-42-Dct                52.11  
  5 Dominguez, Matthew           10-42-Lctf               52.65  
 
Event 553  800 Meter Run Young Men
================================================================
 Nat'l Youth: N 1:49.49  2000        Nick Davenport                            
     JO Meet: J 1:49.49  7/27/1999   Nick Davenport, Texas                     
    Region X: R 1:53.68  7/16/1995   Mohammed Yagoub, Colorado                 
    NM State: S 1:54.60              Dash Victor, SFLA                         
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Aragon, Gabe                 10-42-Awsr             1:55.99  
  2 Dominguez, Matthew           10-42-Lctf             2:06.70  
  3 Webb, Hamilton               10-42-Dct              2:07.78  
  4 Fort, Zach                   10-42-Aat              2:10.20  
  5 Villescas, Dylan             10-42-Lctf             2:12.78  
  6 Rueda, Ramon                 10-42-Lctf             2:12.98  
  7 Cionelo, Caleb               10-42-Trtc             2:22.27  
  8 Tapia, Tom                   10-42-Rrrr             2:37.72  
 
Event 554  1500 Meter Run Young Men
================================================================
 Nat'l Youth: N 3:51.21  1985        John Quade                                
     JO Meet: J 3:54.71  7/28/1991   Paul Kinser, Greensboro, NC               
    Region X: R 4:01.27  7/14/2002   Alex Clayton, Texas                       
    NM State: S 4:03.30              NA                                        
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Villescas, Dylan             10-42-Lctf             4:32.68  
  2 Rueda, Ramon                 10-42-Lctf             4:42.38  
  3 Fort, Zach                   10-42-Aat              4:45.04  
  4 Martinez, Anthony            10-42-Lctf             4:58.00  
 
Event 555  5000 Meter Run Young Men
================================================================
 Nat'l Youth: N 14:27.14  2001        Yong-Sung Leal                           
     JO Meet: J 14:27.14  7/28/2001   Yong-Sung Leal, San Leandro, CA          
    Region X: R 15:33.04  7/15/2001   Ben Ortega, New Mexico                   
    NM State: S 15:47.40              Marcus Morillon                          
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Villescas, Dylan             10-42-Lctf            17:23.45  
  2 Rueda, Ramon                 10-42-Lctf            18:53.34  
  3 Martinez, Anthony            10-42-Lctf            19:19.91  
  4 Tapia, Tom                   10-42-Rrrr            20:58.12  
 
Event 558  110 Meter Hurdles Young Men
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 13.40  1978        Rodney Wilson                               
     JO Meet: J 13.42  7/27/1997   Terrance Trammel, Decatur, GA               
    Region X: R 13.81  7/9/2006    Darius Reed, Flyers                         
    NM State: S 14.46  6/17/2009   Charles Lewis, BRX                          
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Lewis, Charles               10-42-Brx                14.46S  NWI 
  2 Romero, Antonio              10-42-Aoc                18.01   NWI 
 
Event 559  400 Meter Hurdles Young Men
================================================================
 Nat'l Youth: N 49.77  2002        Kerron Clement                              
     JO Meet: J 49.77  7/29/2002   Kerron Clement, Missouri City, TX           
    Region X: R 52.88  7/16/2000   Gerren Crochet, Colorado/Flatirons/Co       
    NM State: S 56.00              Justin Macy                                 
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Lewis, Charles               10-42-Brx                56.32  
  2 Nolan, Alexander             10-42-Brx              1:07.15  
  3 Martinez, Anthony            10-42-Lctf             1:09.86  
 
Event 560  4x100 Meter Relay Young Men
================================================================
 Nat'l Youth: N 39.73  1996        Track Houston                               
     JO Meet: J 39.73  8/1/1998    Track Houston, Houston, TX                  
                       R. Beard, B. Gay, J. Harris, T. Williams          
    Region X: R 41.52  7/14/1991   Track Arizona All Stars, New Mexico         
    NM State: S 42.46  6/28/2008   Big Red Express Track Club, BRX             
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 10-42-Big Red Express Track  'A'                      43.59  
     1) Martin, Marcus                  2) El, Wynton                     
     3) Wilkins, Nathaniel              4) Montoya, Derek                 
 
Event 561  4x400 Meter Relay Young Men
================================================================
 Nat'l Youth: N 3:06.55  1996        East Atlanta                              
     JO Meet: J 3:06.55  7/26/1998   East Atlanta TC, Atlanta, GA              
                         A. Partridge, D. Phillips, A. Taylor, K. Williamsq
    Region X: R 3:15.18  7/17/2005   32-KRYPTONITE TC, 32 KRYPTONITE TC        
                         R Friese, J Schuerman, S Cronin, Z ANCELL         
    NM State: S 3:23.30  6/28/2008   Big Red Express Track Club, BRX           
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 10-42-Big Red Express Track  'A'                    3:27.32  
     1) Ibanez, Gizeh                   2) Montoya, Derek                 
     3) Campbell, Warrick               4)                                
 
Event 563  High Jump Young Men
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 2.28m  1983        Dothel Edwards                              
     JO Meet: J 2.23m  7/31/1983   Rick Noji, Maurice Crumby, Seattle, WA      
    Region X: R 2.18m  7/15/1990   Teddy Williams, Colorado                    
    NM State: S 2.05m              Derek Pointer, BRX                          
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Webb, Hamilton               10-42-Dct                1.78m    5-10.00 
  2 Armitage, Xavier             10-42-Lctf               1.68m    5-06.00 
 
Event 564  Pole Vault Young Men
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 5.31m  7/30/2006   Casey Roche, UNA 38                         
     JO Meet: J 5.31m  7/30/2006   Casey Roche, UNA 38                         
    Region X: R 4.75m  7/12/1992   Chris Chancey, Utah                         
    NM State: S 4.58m              Daniel Gooris, ATC                          
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Zorn, Jimmy                  10-42-Rrrr               3.20m   10-06.00 
 
Event 565  Long Jump Young Men
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 7.87m  1977        Lamont King                                 
     JO Meet: J 7.60m  7/25/1991   Sheddric Fields, Dallas, TX                 
    Region X: R 7.31m  7/12/2003   Paul Hubbard, Colorado/Az                   
    NM State: S 6.89m  6/28/2008   Rolando Trammell, BRX                       
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Trammel, Rolando             10-42-Dct                6.63m   NWI  21-09.00 
  2 Campbell, Warrick            10-42-Brx                5.76m   NWI  18-10.75 
  3 McCoy, Dakarai               10-42-Brx                5.72m   NWI  18-09.25 
  4 Armitage, Xavier             10-42-Lctf               5.52m   NWI  18-01.50 
  5 Nolan, Alexander             10-42-Brx                5.44m   NWI  17-10.25 
 
Event 566  Triple Jump Young Men
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 16.72m  2004        Kenneth Hall                               
     JO Meet: J 16.72m  7/29/2004   Kenneth Hall, Baker , LA                   
    Region X: R 15.47m  7/13/2003   Paul Hubbard, Colorado/Az                  
    NM State: S 14.24m              Derek Pointer, BRX                         
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Trammel, Rolando             10-42-Dct               13.86m   NWI  45-05.75 
  2 Campbell, Warrick            10-42-Brx               13.61m   NWI  44-08.00 
  3 Armitage, Xavier             10-42-Lctf              11.92m   NWI  39-01.25 
  4 Martinez, Anthony            10-42-Lctf               9.76m   NWI  32-00.25 
 
Event 567  Shot Put 12 lb. Young Men
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 20.43m  1997        Dwight Johnson                             
     JO Meet: J 20.43m  7/24/1987   Dwight Johnson, Phoenix, AZ                
    Region X: R 18.97m  7/12/1987   Dwight Johnson, Texas                      
    NM State: S 14.63m              Gary Hoodless                              
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Romero, Ralph                10-42-Aoc               13.24m   43-05.25 
  2 Ellis, Aaron Michael         10-42-Lctf              13.08m   42-11.00 
  3 Peterson, Thor               10-42-Nmuna             13.06m   42-10.25 
  4 Landau, Christopher          10-42-Lctf              10.99m   36-00.75 
 
Event 568  Discus Throw 1.6kg Young Men
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 63.02m  1979        Clint Johnson                              
     JO Meet: J 63.20m  1979        Clint Johnson, Overland Park, KS           
    Region X: R 65.33m  7/12/1987   Dwight Johnson, Texas                      
    NM State: S 45.72m  6/28/2008   Carlos Garcia, New Mexico Unatt            
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Ellis, Aaron Michael         10-42-Lctf              35.57m     116-08 
  2 Peterson, Thor               10-42-Nmuna             33.90m     111-03 
  3 Landau, Christopher          10-42-Lctf              26.96m      88-05 
 
Event 569  Javelin Throw 800g Young Men
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 70.94m  1998        Brian Kollar                               
     JO Meet: J 66.94m  7/26/1994   Patrick Ramsey, Simsboro, LA               
    Region X: R 65.02m  7/1/1984    Fred Mondragon, Arizona                    
    NM State: S 63.09m              NA                                         
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Romero, Ralph                10-42-Aoc               49.31m     161-09 
  2 Ellis, Aaron Michael         10-42-Lctf              45.85m     150-05 
  3 Romero, Antonio              10-42-Aoc               44.65m     146-06 
  4 Landau, Christopher          10-42-Lctf              28.94m      94-11 
Licensed to New Mexico USATF - Organization License
                                                HY-TEK's Meet Manager 6/25/2009
           2009 NMUSATF State JO Track Meet - 6/13/2009 to 6/21/2009           
                    Milne Stadium -Albuquerque, New Mexico                     
                                    Results                                    
 
Event 100  100 Meter Dash Bantam Girls
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA                
     JO Meet: J 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA                
    Region X: R 12.27  7/19/1998   Judith Onyepuenuka, Arizona                 
    NM State: S 13.99  6/18/2009   Eryka Robinson, AAT                         
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Robinson, Eryka              10-42-Aat                13.99S  NWI 
  2 Abeyta, Elena                10-42-Rtc                14.58   NWI 
  2 Watson, Nakala               10-42-Brx                14.58   NWI 
  4 Monk, Trevelynn              10-42-Trtc               14.84   NWI 
  5 McCoy, Tajene                10-42-Dct                14.93   NWI 
  6 Crespin, Malakah             10-42-Rrrr               15.49   NWI 
  7 Gonslaves, Kiana             10-42-Atc                15.85   NWI 
  8 Bierly, Mackenzie            10-42-Rrrr               16.10   NWI 
 
Event 101  200 Meter Dash Bantam Girls
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 26.50  7/31/2004   Robin Reynolds, Miami, FL                   
     JO Meet: J 26.70  7/31/2004   Robin Reynolds, Miami, FL                   
    Region X: R 25.71  7/19/1998   Judith Onyepunuka, Arizona                  
    NM State: S 29.91  6/24/2007   Alexa Romano, ATC                           
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Robinson, Eryka              10-42-Aat                30.01   NWI 
  2 Baker, Leilani               10-42-Awsr               30.06   NWI 
  3 Watson, Nakala               10-42-Brx                31.25   NWI 
  4 Avila, Emily                 10-42-Rrrr               31.49   NWI 
  5 McCoy, Tajene                10-42-Dct                32.04   NWI 
  6 Crespin, Esperanza           10-42-Rrrr               33.14   NWI 
 
Event 102  400 Meter Dash Bantam Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N   59.81  8/1/1993    Monique Henderson, SanDiego, CA           
     JO Meet: J   59.81  7/30/1993   Monique Henderson, San Diego, CA          
    Region X: R 1:04.59  7/18/2004   Ginasia Hamilton, Colorado/JGTT/BYU       
    NM State: S 1:05.70  6/24/2007   Alexa Romano, ATC                         
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Truyol, Quinn                10-42-Rrrr             1:08.84  
  2 Baker, Leilani               10-42-Awsr             1:11.58  
  3 Garcia, Brianna              10-42-Rrrr             1:11.67  
  4 Crespin, Esperanza           10-42-Rrrr             1:18.09  
  5 Chavez, Jaylynn              10-42-Dct              1:20.37  
  6 Baca, Lexi                   10-42-Trtc             1:22.08  
  7 Sanchez, Mikayla             10-42-Rrrr             1:23.35  
 
Event 103  800 Meter Run Bantam Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 2:23.98  7/6/1986    Shalynn Carr, LaVerne, CA                 
     JO Meet: J 2:24.70  7/30/1994   Shannon Radarmacher, Houston, TX          
    Region X: R 2:33.22  7/17/2004   Tiana Bonner, Northeast Sh                
    NM State: S 2:38.05  6/23/2007   Alexa Romano, ATC                         
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Truyol, Quinn                10-42-Rrrr             2:43.96  
  2 Gonzalez, Maya               10-42-Rtc              2:47.18  
  3 Challacombe, Zoe             10-42-Nmuna            2:56.36  
  4 Beck, Esther                 10-42-Aat              3:03.73  
  5 Silva, Veronica              10-42-Rtc              3:04.98  
  6 McQuarie, Jessie             10-42-Aat              3:09.88  
  7 Padilla, Isabella            10-42-Nmuna            3:20.11  
  8 Sanchez, Mikayla             10-42-Rrrr             3:26.22  
 
Event 104  1500 Meter Run Bantam Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 4:51.28  6/18/1994   Laura Shannon, Great Barrington, MA       
     JO Meet: J 5:00.72  8/1/1993    Kristin Finch, Marietta, GA               
    Region X: R 5:20.23  7/18/2004   Shannon Luevano, El Paso Wing             
    NM State: S 5:26.00              Julie Brasher, AAT                        
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Beck, Esther                 10-42-Aat              5:53.73  
  2 Orozco, Camila               10-42-Aat              6:16.62  
  3 Padilla, Isabella            10-42-Nmuna            6:18.58  
  4 McQuarie, Jessie             10-42-Aat              6:34.12  
  5 Stafford, Kyra               10-42-Aat              6:47.43  
 
Event 105  1500 Meter Race Walk Bantam Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 7:30.80  7/18/1993   Elizabeth Paxton, Cypress, CA             
     JO Meet: J 7:30.8h  7/18/1993   Elizabeth Paxton, Cypress, CA             
    Region X: R 8:23.84  7/16/1990   Nicole Jenkins, Arizona                   
    NM State: S 7:48.20              Cassie Woodley, ATC                       
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Gonzales, Taylor             10-42-Rtc             10:25.85  
  2 Cionelo, Tabitha             10-42-Trtc            12:42.20  
 
Event 106  4x100 Meter Relay Bantam Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 53.62  7/31/2005   15-Los Angeles Jets, Los Angeles Jets       
                       M George, T Robertson, T Bellows, J Billoups      
     JO Meet: J 53.62  7/31/2005   15-Los Angeles Jets, Los Angeles Jets       
                       M George, T Robertson, T Bellows, J Billoups      
    Region X: R 56.10  7/19/1998   Arizona Cheetahs, Arizona                   
    NM State: S 59.71  6/17/2009   Rio Rancho Running Rams, RRRR               
                       M Crespin, B Garcia, E Avila, Q Truyol            
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 10-42-Rio Rancho Running Rams  'A'                    59.71S 
     1) Crespin, Malakah                2) Garcia, Brianna                
     3) Avila, Emily                    4) Truyol, Quinn                  
  2 10-42-Ravens Track Club  'A'                        1:02.99  
     1) Ramos, Marina                   2) Silva, Veronica                
     3) Gonzalez, Maya                  4) Abeyta, Elena                  
  3 10-42-Taylor Ranch Cougars  'A'                     1:04.66  
     1) Baca, Lexi                      2) Brown, Krystal                 
     3) Madrid, Isabella                4) Monk, Trevelynn                
  4 10-42-Albuq. Athletics Track  'A'                   1:16.72  
     1) Salas, Amanda                   2) Stafford, Kyra                 
     3) Martindale, Jordan              4) Romero, Selena                 
 
Event 107  4x400 Meter Relay Bantam Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 4:19.00  1993        Fast Action                               
     JO Meet: J 4:19.00  7/29/1993   Fast Action TC, Los Angeles, CA           
                         Angel Perkins, LaShinda Demus, Quiana Powell, Niss
    Region X: R 4:43.98  7/13/2003   Do Right, Arizona                         
    NM State: S 4:57.00              ATC                                       
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 10-42-Taylor Ranch Cougars  'A'                     5:37.91  
     1) Baca, Lexi                      2) Brown, Krystal                 
     3) Monk, Trevelynn                 4) Madrid, Isabella               
  2 10-42-Albuq. Athletics Track  'A'                   5:51.57  
     1) Salas, Amanda                   2) Beck, Esther                   
     3) Romero, Selena                  4) Orozco, Camila                 
 
Event 108  High Jump Bantam Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 1.42m  1997        Dorothy Holt                                
     JO Meet: J 1.42m  7/24/1997   Dorothy Holt, Hinesville, GZA               
    Region X: R 1.36m  7/17/2004   Brittany Jones, TUCSON TRACK                
    NM State: S 1.16m              Zoe Meade, LCSD                             
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Challacombe, Zoe             10-42-Nmuna              1.07m    3-06.00 
 
Event 109  Long Jump Bantam Girls
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 4.78m  1972        Ramona Carryl, Infant JESUS TC              
     JO Meet: J 4.45m  7/25/1996   Gayle Hunter, San Bernadino, CA             
    Region X: R 4.49m  7/16/1995   Tiffany McDonald, Colorado                  
    NM State: S 3.84m              Chelsea Powell                              
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Robinson, Eryka              10-42-Aat                3.78m   NWI  12-05.00 
  2 Abeyta, Elena                10-42-Rtc                3.77m   NWI  12-04.50 
  3 Garcia, Brianna              10-42-Rrrr               3.56m   NWI  11-08.25 
  4 Ramos, Marina                10-42-Rtc                3.50m   NWI  11-05.75 
  5 Baker, Leilani               10-42-Awsr               3.25m   NWI  10-08.00 
  6 McCoy, Tajene                10-42-Dct                3.11m   NWI  10-02.50 
  7 Brown, Krystal               10-42-Trtc               3.04m   NWI   9-11.75 
  8 Madrid, Isabella             10-42-Trtc               3.01m   NWI   9-10.50 
  9 Oyinatumba, Teaya            10-42-Trtc               2.78m   NWI   9-01.50 
 10 Askenazy, Lauren             10-42-Aft                2.67m   NWI   8-09.25 
 11 Bierly, Mackenzie            10-42-Rrrr               2.62m   NWI   8-07.25 
 12 Armijo, D Andra              10-42-Vtc                2.57m   NWI   8-05.25 
 13 Ratliffe, Iasia              10-42-Aft                2.18m   NWI   7-02.00 
 14 Barela, Maria                10-42-Vtc                2.11m   NWI   6-11.25 
 15 Martindale, Jordan           10-42-Aat                2.00m   NWI   6-06.75 
 16 Lucero, Erin                 10-42-Aoc                1.96m   NWI   6-05.25 
 17 Herrera, Maricela            10-42-Aoc                1.72m   NWI   5-07.75 
 -- Gleicher, Christine          10-42-Nmuna                 ND   NWI           
 -- Jack, Christiane             10-42-Aoc                   ND   NWI           
 -- Broussard, Ahreliah          10-42-Aoc                   ND   NWI           
 -- Silva, Alessandra            10-42-Rtc                   ND   NWI           
 -- Markley, Ashlyn              10-42-Rrrr                  ND   NWI           
 
Event 110  Shot Put 6 lb. Bantam Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 10.46m  2003        Amber Curtis                               
     JO Meet: J 10.46m  7/28/1995   Amber Curtis, Monroe, WI                   
    Region X: R  8.40m  7/14/1999   C.J. Navarro, Utah                         
    NM State: S  7.09m              Agnes Gallegos, AOC                        
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Challacombe, Zoe             10-42-Nmuna              5.08m   16-08.00 
  2 Cox, Desireigh               10-42-Awsr               3.75m   12-03.75 
  3 Gonzales, Taylor             10-42-Rtc                2.84m    9-04.00 
 
Event 111  Javelin Throw 300g Bantam Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 33.16m  2003        Hannah Carson                              
     JO Meet: J 33.16m  7/31/2003   Hannah Carter, Mesa, AZ                    
    Region X: R 32.01m  7/12/2003   Hannah Carson, Arizona                     
    NM State: S 25.22m              Agnes Gallegos, AOC                        
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Ramos, Marina                10-42-Rtc               19.69m      64-07 
  2 Gonzalez, Maya               10-42-Rtc               18.53m      60-09 
  3 Silva, Veronica              10-42-Rtc               13.13m      43-01 
  4 Gonslaves, Kiana             10-42-Atc               12.79m      41-11 
  5 Cox, Desireigh               10-42-Awsr               9.82m      32-03 
  5 Askenazy, Lauren             10-42-Aft                9.82m      32-03 
  7 Silva, Alessandra            10-42-Rtc                5.52m      18-01 
 -- Sandoval, Tiffany            10-42-Awsr                  ND            
 -- Broussard, Ahreliah          10-42-Aoc                   ND            
 
Event 150  100 Meter Dash Bantam Boys
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 12.71  2003        Rannell Hall                                
     JO Meet: J 12.73  7/28/1991   Richard Washington, Inglewood, CA           
    Region X: R 13.13  7/16/2000   Edryse Kelly, Colorado/BTC                  
    NM State: S 13.67              NA                                          
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Byrd, Jordan                 10-42-Dct                13.96   NWI 
  2 Chavez, Javien               10-42-Dct                14.25   NWI 
  3 Russ, James                  10-42-Dct                14.95   NWI 
  4 McKnight, Elijah             10-42-Atc                15.12   NWI 
  5 Madrid, Cyrus                10-42-Atc                16.83   NWI 
  6 Pineda-Harris, Steven        10-42-Aoc                17.10   NWI 
  7 Johnson, Ty                  10-42-Atc                17.56   NWI 
  8 Cote, Robert                 10-42-Awsr               19.05   NWI 
 
Event 151  200 Meter Dash Bantam Boys
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 25.83  2003        Rannell Hall                                
     JO Meet: J 25.83  8/2/2003    Rannell Hall, Miami, FL                     
    Region X: R 27.32  7/14/2001   Kyle MacIntosh, Colorado/DL/NM              
    NM State: S 27.90              Tyrone Trammell, PAL                        
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Gonzalez, Fabian             10-42-Dct                29.27   NWI 
  2 Chavez, Javien               10-42-Dct                29.34   NWI 
  3 Russ, James                  10-42-Dct                31.07   NWI 
  4 McKnight, Elijah             10-42-Atc                32.29   NWI 
  5 Armendariz, Achilles         10-42-Trtc               34.18   NWI 
  6 Caranfa, Carson              10-42-Rrrr               35.14   NWI 
  7 Cleveland, Sequoyah          10-42-Trtc               36.02   NWI 
 
Event 152  400 Meter Dash Bantam Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N   58.76  1989        William Obea Moore                        
     JO Meet: J   58.74  7/25/1997   Jules Noel, Boynton Beach, FL             
    Region X: R 1:00.61  7/15/2001   Marcus Wheaton, New Mexico                
    NM State: S 1:06.40              NA                                        
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Byrd, Jordan                 10-42-Dct              1:08.88  
  2 Gonzalez, Fabian             10-42-Dct              1:10.32  
  3 Vedamanikam, Alex            10-42-Aat              1:12.50  
  4 Schall, Brycen               10-42-Rrrr             1:14.22  
  5 Caranfa, Carson              10-42-Rrrr             1:20.37  
  6 Chant, Jackson               10-42-Aft              1:22.06  
  7 Beller, Seth                 10-42-Atc              1:22.59  
  8 Allin, Ryan                  10-42-Atc              1:22.70  
 
Event 153  800 Meter Run Bantam Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 2:19.00  1989        WillIam Obea Moore                        
     JO Meet: J 2:19.74  7/30/2005   Robert Amick, unattached-14               
    Region X: R 2:26.23  7/14/1991   Ethan Smith, New Mexico                   
    NM State: S 2:28.10              NA                                        
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Jepsen, Lucas                10-42-Aat              2:38.15  
  2 McClain, Alec                10-42-Aat              2:39.98  
  3 Cleveland, Jericho           10-42-Trtc             2:46.38  
  4 Kedge, AJ                    10-42-Atc              2:46.56  
  5 Schall, Brycen               10-42-Rrrr             2:47.87  
  6 Jenkins, Jacob               10-42-Trtc             2:48.07  
  7 Smith, Harrison              10-42-Trtc             2:57.75  
  8 Swanson, Remington           10-42-Atc              2:58.97  
  9 Cionelo, Nehemiah            10-42-Trtc             3:01.33  
 10 Barsun, Solomon              10-42-Atc              3:02.85  
 11 Rodwick, Paxton              10-42-Trtc             3:04.82  
 12 Jenkins, Jerimah             10-42-Trtc             3:08.29  
 -- Madrid, Cyrus                10-42-Atc                   NT  
 
Event 154  1500 Meter Run Bantam Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 4:43.70  7/31/2005   Robert Amick, unattached-14               
     JO Meet: J 4:43.70  7/31/2005   Robert Amick, unattached-14               
    Region X: R 5:00.05  7/19/1998   Joseph Tennson, Arizona                   
    NM State: S 5:15.90  6/24/2007   William Stanopiewicz, AAT                 
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Jepsen, Lucas                10-42-Aat              5:31.34  
  2 McClain, Alec                10-42-Aat              5:32.71  
  3 Cleveland, Jericho           10-42-Trtc             5:36.48  
  4 Kedge, AJ                    10-42-Atc              5:41.25  
  5 Jenkins, Jacob               10-42-Trtc             5:43.53  
  6 Smith, Harrison              10-42-Trtc             6:05.86  
  7 Cionelo, Nehemiah            10-42-Trtc             6:08.71  
  8 Barsun, Solomon              10-42-Atc              6:09.51  
  9 Blind, Wesley                10-42-Aat              6:21.84  
 
Event 155  1500 Meter Race Walk Bantam Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 7:13.01  1992        Tristan Ruoss                             
     JO Meet: J 7:13.01  7/2/1992    Tristan Ruoss, Fayetteville,  AR          
    Region X: R 7:46.50  7/14/1991   James Magdaleno, New Mexico               
    NM State: S 9:37.70              Mark Wyrick, SFLA                         
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Santistevan, Nicolas         10-42-Aat             10:25.48  
 
Event 156  4x100 Meter Relay Bantam Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 51.63  2003        Metro Dade                                  
     JO Meet: J 51.63  8/3/2003    Miamia Metro-Dade, Miami, FL                
                       Leo Simmons, Darryl Brown, Shaquille Kearse, Ranne
    Region X: R 52.63  7/17/1993   North Valley A., Utah                       
    NM State: S 57.80              NA                                          
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 10-42-Duke City Track  'A'                            58.39  
     1) Byrd, Jordan                    2) Chavez, Javien                 
     3) Gonzalez, Fabian                4) Russ, James                    
  2 10-42-Taylor Ranch Cougars  'A'                     1:06.82  
     1) Cleveland, Sequoyah             2) Armstrong, Ryan                
     3) Pyle, Jared                     4) Rodriguez, Jayden              
  3 10-42-Albuq. Athletics Track  'A'                   1:08.37  
     1) Zhang, Jared                    2) Pompeo, Dominic                
     3) Haynes, Devin                   4)                                
  4 10-42-Albuq. Athletics Track  'B'                   1:16.67  
     1) Schlegel, Cruz                  2) Troy, Kensey                   
     3) Vedamanikam, Joel               4) Zhang, Roland                  
 
Event 157  4x400 Meter Relay Bantam Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 4:11.54  2000        Speed City                                
     JO Meet: J 4:11.54  7/30/2000   Speed City TC                             
                         Kwame Morgan, Anthony Williams, Tariq Adams, Misha
    Region X: R 4:36.50  7/12/1992   Jesse Owens, Texas                        
    NM State: S 4:55.50              NA                                        
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 10-42-Albuq. Athletics Track  'A'                   5:13.47  
     1) Vedamanikam, Alex               2) Woisin, Joshua                 
     3) McClain, Alec                   4) Jepsen, Lucas                  
  2 10-42-Albuq. Track Club  'A'                        5:29.77  
     1) Allin, Ryan                     2) Beller, Seth                   
     3) Kedge, AJ                       4) Swanson, Remington             
  3 10-42-Albuq. Athletics Track  'B'                   6:08.56  
     1) Pompeo, Dominic                 2) Troy, Kensey                   
     3) Haynes, Devin                   4) Santistevan, Nicolas           
  4 10-42-Albuq. Athletics Track  'C'                   6:24.27  
     1) Zhang, Roland                   2) Zhang, Jared                   
     3) Vedamanikam, Joel               4) Schlegel, Cruz                 
 
Event 158  High Jump Bantam Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 1.55m  1977        David Mosley                                
     JO Meet: J 1.55m  1977        David Mosley, Sunnyvale, CA                 
    Region X: R 1.40m  7/15/2001   Erwin Jones, New Mexico                     
    NM State: S 1.32m              D.Gooris/M. Williams                        
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Woisin, Joshua               10-42-Aat                1.02m    3-04.00 
 
Event 159  Long Jump Bantam Boys
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 4.97m  2004        Thomas Johnson                              
     JO Meet: J 4.97m  7/29/2003   Thomas Johnson, Dallas, TX                  
    Region X: R 4.80m              J. Hobson/G. Helekiah, Colorado/Texas       
    NM State: S 4.58m              Patel Satyam, RRRR                          
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Vedamanikam, Alex            10-42-Aat                3.52m   NWI  11-06.75 
  2 Woisin, Joshua               10-42-Aat                3.47m   NWI  11-04.75 
  3 Caranfa, Carson              10-42-Rrrr               3.31m   NWI  10-10.50 
  4 Allin, Ryan                  10-42-Atc                3.30m   NWI  10-10.00 
  5 Madrid, Max                  10-42-Trtc               3.17m   NWI  10-05.00 
  6 Cleveland, Sequoyah          10-42-Trtc               3.16m   NWI  10-04.50 
  7 Armstrong, Ryan              10-42-Trtc               3.13m   NWI  10-03.25 
  7 Armendariz, Achilles         10-42-Trtc               3.13m   NWI  10-03.25 
  9 Crespin, Yashiya             10-42-Rrrr               2.66m   NWI   8-08.75 
 10 Ortega, Davian               10-42-Trtc               2.59m   NWI   8-06.00 
 11 Pyle, Jared                  10-42-Trtc               2.56m   NWI   8-04.75 
 12 Rodriguez, Jayden            10-42-Trtc               2.51m   NWI   8-03.00 
 13 Chant, Jackson               10-42-Aft                2.44m   NWI   8-00.25 
 14 Mascarenas, Michael          10-42-Trtc               2.17m   NWI   7-01.50 
 15 Ybarra, Rito                 10-42-Awsr               1.79m   NWI   5-10.50 
 16 McClain, Cole                10-42-Aat                1.70m   NWI   5-07.00 
 17 Dumas, Josiah                10-42-Aoc                1.66m   NWI   5-05.50 
 -- Pineda-Harris, Steven        10-42-Aoc                   ND   NWI           
 -- Bauer, Mitchell              10-42-Aft                   ND   NWI           
 -- Gonzales, Carlos             10-42-Vtc                   ND   NWI           
 
Event 160  Shot Put 6 lb. Bantam Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 12.44m  2003        Jon Allen                                  
     JO Meet: J 12.44m  8/2/2003    Jon Allen, Houston,TX                      
    Region X: R 10.06m  7/11/1987   Jason Fogel, Texas                         
    NM State: S  8.75m              Miguel Sanchez                             
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Martin, Mark                 10-42-Trtc               6.92m   22-08.50 
  2 Cote, Robert                 10-42-Awsr               6.86m   22-06.25 
  3 Bitsie, Neal                 10-42-Aat                6.24m   20-05.75 
  4 Madrid, Max                  10-42-Trtc               5.97m   19-07.00 
  5 Ybarra, Rito                 10-42-Awsr               5.42m   17-09.50 
  6 Romero, Lorenzo              10-42-Rtc                4.80m   15-09.00 
  7 Cook, Elijah                 10-42-Trtc               4.65m   15-03.25 
 
Event 161  Javelin Throw 300g Bantam Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 39.39m  2003        Ron Baker                                  
     JO Meet: J 39.39m  8/1/2003    Ron Baker, Utica, KS                       
    Region X: R 31.57m  7/12/2003   Brett Hundley, Arizona                     
    NM State: S 27.95m  6/28/2008   Julian Gallegos, AWSR                      
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Cote, Robert                 10-42-Awsr              23.28m      76-04 
  2 Maes, Johnathan              10-42-Rtc               21.43m      70-04 
  3 Swanson, Remington           10-42-Atc               20.82m      68-04 
  4 Cleveland, Jericho           10-42-Trtc              20.80m      68-03 
  5 Beck, Cameron                10-42-Aft               19.64m      64-05 
  6 Jenkins, Jacob               10-42-Trtc              19.09m      62-07 
  7 Saavedra, Adrian             10-42-Trtc              17.80m      58-05 
  8 Cook, Elijah                 10-42-Trtc              17.00m      55-09 
  9 Bitsie, Neal                 10-42-Aat               13.91m      45-08 
 10 Romero, Lorenzo              10-42-Rtc               13.57m      44-06 
 11 Schlegel, Gunnar             10-42-Aat               13.30m      43-08 
 12 Monteith, Dylan              10-42-Atc               11.19m      36-08 
 13 Morgan, Adam                 10-42-Aoc               10.20m      33-05 
 -- Gonzales, Carlos             10-42-Vtc                   ND            
 
Event 162  Triathlon Bantam Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N  1032  2002        Rashad Rainey-Cox                           
     JO Meet: J  1032  7/24/2002   Rashad Rainey-Cox, Moreno Valley, CA        
    Region X: R   991  7/15/1986   T. Tromean, New Mexico                      
    NM State: S   683              Tyrone Trammell, PAL                        
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Woisin, Joshua               10-42-Aat                  306  
  2 Santistevan, Nicolas         10-42-Aat                  210  
 
Event 162  Triathlon: #1 Shot Put Bantam Boys Triathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Woisin, Joshua               10-42-Aat                5.37m   17-07.50    212
  2 Santistevan, Nicolas         10-42-Aat                4.95m   16-03.00    188
 
Event 162  Triathlon: #2 High Jump Bantam Boys Triathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Woisin, Joshua               10-42-Aat                1.00m    3-03.25     81
  2 Santistevan, Nicolas         10-42-Aat                0.85m    2-09.50     22
 
Event 162  Triathlon: #3 400 Meter Dash Bantam Boys Triathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Woisin, Joshua               10-42-Aat              1:18.73      13
  2 Santistevan, Nicolas         10-42-Aat              1:24.25  
 
Event 200  100 Meter Dash Midget Girls
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 12.10  1992        Angela Williams                             
     JO Meet: J 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, Ca                
    Region X: R 12.17  7/19/1998   Jessica Onyepunuka, Arizona                 
    NM State: S 13.49              Jalen McGee, AWSR                           
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Nez, Taylor                  10-42-Trtc               14.76   NWI 
  2 Boyden, Jordan               10-42-Aoc                15.23   NWI 
  3 Acosta, Caitlyn              10-42-Awsr               15.53   NWI 
  4 Alaouieh, Danielle           10-42-Rrrr               15.86   NWI 
  5 Bauer, Gabriella             10-42-Aft                16.58   NWI 
  6 Cruz, Alexandria             10-42-Atc                17.18   NWI 
  7 Crespin, Natazanya           10-42-Rrrr               17.31   NWI 
 
Event 201  200 Meter Dash Midget Girls
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 24.47  1992        Angela Williams                             
     JO Meet: J 24.47  8/1/1992    Angela Williams, Ontario, CA                
    Region X: R 24.15  7/19/1998   Jessica Onyepunuka, Arizona                 
    NM State: S 27.65  6/15/2009   Alexa Romano, AFT                           
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Romano, Alexa                10-42-Aft                27.65S  NWI 
  2 Nez, Taylor                  10-42-Trtc               29.94   NWI 
  3 Boyden, Jordan               10-42-Aoc                30.75   NWI 
  4 Acosta, Caitlyn              10-42-Awsr               31.06   NWI 
  5 Baker, Mariah                10-42-Awsr               31.61   NWI 
  6 Serna, Lanie                 10-42-Atc                33.95   NWI 
  7 Crespin, Natazanya           10-42-Rrrr               36.00   NWI 
  8 Grace, Daniel-Hannah         10-42-Atc                38.41   NWI 
 
Event 202  400 Meter Dash Midget Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N   54.73  7/2/2006    Robin Reynolds, Miami Northwest           
     JO Meet: J   55.01  7/31/2005   Robin Reynolds, Miami Northwest           
    Region X: R   59.40  7/17/2005   Gin Asia Hamilton, 32 JOE GENTRY TR       
    NM State: S 1:00.65  6/18/2009   Alexa Romano, AFT                         
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Romano, Alexa                10-42-Aft              1:00.65S 
  2 Battle, Tatyana              10-42-Atc              1:02.99  
  3 Challacombe, Chelsea         10-42-Nmuna            1:09.92  
  4 Swanson, Mason               10-42-Atc              1:16.17  
  5 Serna, Lanie                 10-42-Atc              1:16.95  
  6 Crespin, Natazanya           10-42-Rrrr             1:21.11  
  7 Cruz, Alexandria             10-42-Atc              1:22.35  
  8 Gonzales, Faith              10-42-Vtc              1:25.27  
 
Event 203  800 Meter Run Midget Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 2:13.56  7/30/2005   Claudia Francis, Team Evolution           
     JO Meet: J 2:13.56  7/30/2005   Claudia Francis, Team Evolution           
    Region X: R 2:21.61  7/16/2005   Tia Gamble, 53 NESS - TX                  
    NM State: S 2:27.98  6/17/2009   Alexa Romano, AFT                         
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Romano, Alexa                10-42-Aft              2:27.98S 
  2 Baker, Mariah                10-42-Awsr             2:48.88  
  3 Gonzales, Toni-Marie         10-42-Dct              2:50.17  
  4 Castillo, Rebecca            10-42-Trtc             2:54.18  
  5 Barnhouse, Alina             10-42-Aoc              3:10.95  
  6 Gonzales, Faith              10-42-Vtc              3:11.55  
  7 Monteith, Haley              10-42-Atc              3:13.25  
 
Event 204  1500 Meter Run Midget Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 4:41.62  7/30/2005   Claudia Francis, Team Evolution           
     JO Meet: J 4:41.62  7/31/2005   Claudia Francis, Team Evolution           
    Region X: R 5:01.04  7/14/1999   Darlisha Jones, Utah                      
    NM State: S 5:06.20              Julia Foster, ATC                         
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Stefanovich, Lia             10-42-Aat              5:39.42  
  2 Castillo, Rebecca            10-42-Trtc             5:47.04  
  3 Gonzales, Toni-Marie         10-42-Dct              5:58.28  
  4 Alaouieh, Danielle           10-42-Rrrr             6:11.07  
  5 Fernandez, Joana             10-42-Rrrr             6:11.27  
  6 Barnhouse, Alina             10-42-Aoc              6:23.41  
  7 Saiz, Grace                  10-42-Awsr             6:27.30  
 
Event 205  3000 Meter Run Midget Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 10:03.54  1988        Heather Burroughs                        
     JO Meet: J 10:12.47  7/29/2005   Claudia Francis, Team Evolution          
    Region X: R 10:55.20  7/13/2002   Precious Lyons, Colorado                 
    NM State: S 11:20.40              Julie Brasher, AAT                       
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Stefanovich, Lia             10-42-Aat             12:24.93  
  2 Fernandez, Joana             10-42-Rrrr            13:39.45  
  3 Alaouieh, Danielle           10-42-Rrrr            14:18.91  
 
Event 206  1500 Meter Race Walk Midget Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 6:53.70  1990        Danielle Safran                           
     JO Meet: J 6:53.70  7/26/1990   Danielle Safran, Brentwood, NY            
    Region X: R 7:43.00  7/16/1994   Brandy Woodly, Arizona                    
    NM State: S 7:48.20              Brandy Woodley, ATC                       
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Lucero, Mercedes             10-42-Rtc             11:02.27  
 
Event 208  4x100 Meter Relay Midget Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 49.17  1996        Texas Heat                                  
     JO Meet: J 49.17  7/28/1996   Texas Heat, Fort Worth, TX                  
                       Chauntae Bayne, Genece Glover, Donette Chambers   
    Region X: R 50.12  7/14/2001   Arizona Cheetahs, New Mexico                
    NM State: S 56.05              ATC 2004, ATC                               
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 10-42-Albuq. Track Club  'A'                        1:06.44  
     1) Cruz, Alexandria                2) Grace, Daniel-Hannah           
     3) Swanson, Mason                  4) Serna, Lanie                   
  2 10-42-Albuq. Athletics Track  'A'                   1:17.35  
     1) Griffith, Kenzey                2) Garcia, Clarissa               
     3) Haynes, Miquela                 4) Livingston-Padilla, Dimee      
 
Event 209  4x400 Meter Relay Midget Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 3:57.26  1996        United Stars                              
     JO Meet: J 3:57.26  7/28/1996   United Stars TC, Philadelphia,PA          
                         Tiffany Abney, Alyce Williams, Evelyn Dwyer       
    Region X: R 4:18.86  7/9/2006    Arizona Rising Sun - AZ, Rising Sun       
                         A Pinkney, J Smith, J Pratt, J Wilson             
    NM State: S 4:42.90              NA                                        
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 10-42-Albuq. Athletics Track  'A'                   6:09.07  
     1) Griffith, Kenzey                2) Stefanovich, Lia               
     3) Garcia, Clarissa                4) Livingston-Padilla, Dimee      
 
Event 211  High Jump Midget Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 1.68m  1996        Jacqueline Johnson                          
     JO Meet: J 1.68m  7/27/1996   Jacquelyn Johnson, Yuma, AZ                 
    Region X: R 1.65m  7/14/1996   Jacquelyn Johnson, New Mexico               
    NM State: S 1.54m              NA                                          
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Challacombe, Chelsea         10-42-Nmuna              1.40m    4-07.00 
 
Event 212  Long Jump Midget Girls
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 5.58m  1998        Gayle Hunter                                
     JO Meet: J 5.52m  7/27/1991   Myra Combs, Lake Charles, LA                
    Region X: R 4.93m  7/14/1996   Jacquelyn Johnson, New Mexico               
    NM State: S 4.84m              Stephanie Burke                             
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Boyden, Jordan               10-42-Aoc                3.92m   NWI  12-10.50 
  2 Maes, Monique                10-42-Rtc                3.89m   NWI  12-09.25 
  3 Nez, Taylor                  10-42-Trtc               3.43m   NWI  11-03.00 
  4 Bauer, Gabriella             10-42-Aft                3.36m   NWI  11-00.25 
  5 Barnhouse, Alina             10-42-Aoc                3.35m   NWI  11-00.00 
  6 Swanson, Mason               10-42-Atc                3.31m   NWI  10-10.50 
  7 Gonzales, Faith              10-42-Vtc                3.14m   NWI  10-03.75 
  8 Grace, Daniel-Hannah         10-42-Atc                2.82m   NWI   9-03.00 
  9 Ybarra, Antionette           10-42-Awsr               2.29m   NWI   7-06.25 
 -- Fernandez, Joana             10-42-Rrrr                  ND   NWI           
 
Event 213  Shot Put 6 lb. Midget Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 13.90m  1997        Johanna Gambill                            
     JO Meet: J 13.39m  7/25/1996   Achi Ukabam, Florissant, MO                
    Region X: R 12.42m  7/14/1979   Carla Garrett, Arizona                     
    NM State: S 11.45m  6/17/2009   Rikki Newland, AAT                         
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Newland, Rikki               10-42-Aat               11.45mS  37-06.75 
  2 Challacombe, Chelsea         10-42-Nmuna              8.59m   28-02.25 
  3 Ybarra, Antionette           10-42-Awsr               6.53m   21-05.25 
  4 Lucero, Mercedes             10-42-Rtc                5.30m   17-04.75 
  5 Gonzales, Alyssa             10-42-Rtc                3.42m   11-02.75 
 
Event 214  Discus Throw 1kg Midget Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 37.46m  1997        Amber Curtis                               
     JO Meet: J 37.46m  7/24/1997   Amber Curtis, Monroe, WI                   
    Region X: R 29.55m  7/14/2001   C.J. Navarro, New Mexico                   
    NM State: S 24.28m              Sara Weber, UNA                            
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Newland, Rikki               10-42-Aat               20.20m      66-03 
  2 Haynes, Miquela              10-42-Aat               11.24m      36-10 
 
Event 215  Javelin Throw 300g Midget Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 45.84m  6/30/2005   Hannah Carson, AZ Cheetahs                 
     JO Meet: J 42.88m  7/28/2005   Hannah Carson, AZ Cheetahs                 
    Region X: R 40.08m  7/16/2005   Hannah Carson, 48AZ Cheetahs               
    NM State: S 34.71m  6/16/2009   Rikki Newland, AAT                         
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Newland, Rikki               10-42-Aat               34.71mS    113-10 
  2 Baker, Mariah                10-42-Awsr              21.21m      69-07 
  3 Castillo, Rebecca            10-42-Trtc              16.79m      55-01 
  4 Acosta, Caitlyn              10-42-Awsr              16.23m      53-03 
  5 Ybarra, Antionette           10-42-Awsr              16.05m      52-08 
  6 Saiz, Grace                  10-42-Awsr              13.93m      45-08 
  7 Gonzales, Alyssa             10-42-Rtc               11.94m      39-02 
 
Event 216  Outdoor Pentathlon Midget Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N  3329  7/28/2004   Shanay Briscoe                              
     JO Meet: J  3121  7/24/2002   Kiani Profit, Pasadena, CA                  
    Region X: R  3168  7/12/1996   Jacquelyn Johnson, New Mexico               
    NM State: S  2467              Zoe Meade, LCSD                             
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Newland, Rikki               10-42-Aat                 2349  
  2 Reid, McKinzie               10-42-Aat                 1406  
 
Event 216  Outdoor Pentathlon: #1 80 Meter Hurdles Midget Girls Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Newland, Rikki               10-42-Aat                14.16   NWI    822
  2 Reid, McKinzie               10-42-Aat                16.88   NWI    482
 
Event 216  Outdoor Pentathlon: #2 Shot Put Midget Girls Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Newland, Rikki               10-42-Aat               10.69m   35-01.00    575
  2 Reid, McKinzie               10-42-Aat                4.63m   15-02.25    185
 
Event 216  Outdoor Pentathlon: #3 High Jump Midget Girls Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Newland, Rikki               10-42-Aat                1.20m    3-11.25    312
  2 Reid, McKinzie               10-42-Aat                1.10m    3-07.25    222
 
Event 216  Outdoor Pentathlon: #4 Long Jump Midget Girls Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Newland, Rikki               10-42-Aat                3.82m   NWI  12-06.50    267
  2 Reid, McKinzie               10-42-Aat                3.45m   NWI  11-04.00    190
 
Event 216  Outdoor Pentathlon: #5 800 Meter Run Midget Girls Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Newland, Rikki               10-42-Aat              2:59.17     373
  2 Reid, McKinzie               10-42-Aat              3:04.27     327
 
Event 250  100 Meter Dash Midget Boys
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 11.70  1998        Michael Grant                               
     JO Meet: J 11.70  8/2/1998    Michael Grant, Decatur, GA                  
    Region X: R 12.16  7/12/2001   Mikhail Barton, New Mexico                  
    NM State: S 12.50              Rocky Lopez, SFLA                           
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Craft, Londyn                10-42-Rrrr               13.64   NWI 
  2 Chant, Dylan                 10-42-Aft                13.92   NWI 
  3 Jones, Javohn                10-42-Dct                14.01   NWI 
  4 Countee, Charles             10-42-Aoc                14.26   NWI 
  5 Baca, Zach                   10-42-Trtc               14.63   NWI 
  6 Askenazy, Alex               10-42-Aft                14.74   NWI 
  7 Brown, Elijah                10-42-Aoc                15.05   NWI 
 
Event 251  200 Meter Dash Midget Boys
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 23.94  1990        Jason Johnson, Malcolm Brown(2006)          
     JO Meet: J 23.94  7/28/1990   Jason Johnson, Malcolm Brown(2006), Shrevepo
    Region X: R 25.00  7/14/2002   Edryse Kelly, Colorado/BTC/Tx               
    NM State: S 26.20              Jerred Theragood, ATC                       
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Craft, Londyn                10-42-Rrrr               28.11   NWI 
  2 Sleeter, Gavin               10-42-Aft                28.76   NWI 
  3 Chant, Dylan                 10-42-Aft                28.79   NWI 
  4 Goldston, Alejandro          10-42-Aoc                28.97   NWI 
  5 Bierly, Alexander            10-42-Rrrr               30.34   NWI 
  6 Garcia, Joshua               10-42-Rrrr               31.18   NWI 
  7 Countee, Charles             10-42-Aoc                32.18   NWI 
 
Event 252  400 Meter Dash Midget Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 53.06  1991        William Obea Moore                          
     JO Meet: J 53.06  7/28/1991   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
    Region X: R 56.45  7/14/2002   Edryse Kelly, Colorado/BTC/Tx               
    NM State: S 58.41              Jerred Theragood, ATC                       
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Casaus, Cisco                10-42-Aft              1:06.42  
  2 Zapata, Nathan               10-42-Rtc              1:07.04  
  3 Baca, Zach                   10-42-Trtc             1:07.62  
  4 Bierly, Alexander            10-42-Rrrr             1:08.02  
  5 Montano, Cameron             10-42-Rrrr             1:09.10  
  6 Armijo, Mike                 10-42-Vtc              1:11.17  
  7 Swanson, Augustus            10-42-Atc              1:11.90  
 
Event 253  800 Meter Run Midget Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 2:07.21  7/29/2001   Reginald Warren, Gazelles                 
     JO Meet: J 2:06.51  7/30/2005   Elias Gedyon, Quiet Fire                  
    Region X: R 2:12.34  7/14/1999   Michael Ricks Jr., Utah                   
    NM State: S 2:12.90              NA                                        
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Stanopiewicz, William        10-42-Aat              2:30.42  
  2 Kedge, Aric                  10-42-Atc              2:33.07  
  3 Zapata, Nathan               10-42-Rtc              2:38.59  
  4 Swanson, Augustus            10-42-Atc              2:42.02  
  5 Cleveland, Dakota            10-42-Trtc             2:45.04  
  6 Bitsie, Bryce                10-42-Aat              2:45.48  
  7 Mascarenas, Noah             10-42-Trtc             2:52.73  
  8 Lopez, Michael               10-42-Trtc             2:53.86  
  9 Gallegos, Joseph             10-42-Trtc             2:58.56  
 10 Tonrey, Noah                 10-42-Trtc             3:01.11  
 11 Garcia, Guy                  10-42-Dct              3:01.28  
 -- Gallegos, Julian             10-42-Awsr                  NT  
 
Event 254  1500 Meter Run Midget Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 4:22.58  1980        Tony Perez                                
     JO Meet: J 4:30.87  7/31/2005   Elias Gedyon, Quiet Fire                  
    Region X: R 4:38.50  7/18/2004   Rublet Muhudin, Colorado/BTC/BYU          
    NM State: S 4:41.00              NA                                        
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Stanopiewicz, William        10-42-Aat              5:06.44  
  2 Kedge, Aric                  10-42-Atc              5:20.24  
  3 Fort, Matt                   10-42-Aat              5:23.30  
  4 Kramer, Noah                 10-42-Rrrr             5:42.26  
  5 Padilla, Tristin             10-42-Trtc             5:49.47  
  6 Otero, Miguel                10-42-Aat              5:53.76  
  7 Tonrey, Noah                 10-42-Trtc             6:11.07  
 
Event 255  3000 Meter Run Midget Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N  9:38.52  1998        Chris Dominic                            
     JO Meet: J  9:38.52  8/1/1998    Chris Dominic, San Lorenzo, CA           
    Region X: R 10:02.61  7/17/2004   Rublet Muhudin, Colorado/BTC/BYU         
    NM State: S 10:33.61  6/17/2009   William Stanopiewicz, AAT                
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Stanopiewicz, William        10-42-Aat             10:33.61S 
  2 Fort, Matt                   10-42-Aat             11:43.87  
  3 Kramer, Noah                 10-42-Rrrr            12:11.69  
  4 Otero, Jorge                 10-42-Aat             12:34.80  
  5 Padilla, Tristin             10-42-Trtc            12:54.89  
 
Event 256  1500 Meter Race Walk Midget Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 6:44.10  1994        Tristin Ruoss                             
     JO Meet: J 6:44.01  7/2/1992    Tristan Ruoss, Fayetteville, AR           
    Region X: R 7:46.50  7/1/1984    Derek West, Arizona                       
    NM State: S 8:59.80  6/28/2008   Hunter Littleford, RRRR                   
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Childress, Josh              10-42-Aat             10:32.00  
 
Event 257  80 Meter Hurdles Midget Boys
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 11.74  1997        Kenny Lambe                                 
     JO Meet: J 11.74  7/26/1997   Kenny Lambe, Hilton Head, SC                
    Region X: R 12.40  7/15/1986   Brian Crow, New Mexico                      
    NM State: S 14.21  6/28/2008   Isaiah McIntyre, DRAGONS                    
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Kedge, Aric                  10-42-Atc                16.68   NWI 
 
Event 258  4x100 Meter Relay Midget Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 47.54  2004        Dallas Blaze                                
     JO Meet: J 47.75  7/31/1994   Glenarden TC, Upper Marlboro, MD            
                       Bruce Haigler, Kenneth Lewis, Howard Jefferson, Ad
    Region X: R 50.33  7/9/2006    Arizona Rising Sun - AZ, Rising Sun         
                       R Pierce, N Simpson                               
    NM State: S 53.05              NA                                          
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 10-42-Rio Rancho Running Rams  'A'                    56.76  
     1) Craft, Londyn                   2) Bierly, Alexander              
     3) Montano, Cameron                4) Lawson, Benjamin               
  2 10-42-Albuq. Olympette Club  'A'                      57.75  
     1) Countee, Charles                2) Brown, Elijah                  
     3) Pineda-Harris, Marcus           4) Goldston, Alejandro            
  3 10-42-Rio Rancho Running Rams  'B'                    58.66  
     1) Foley, Josh                     2) Garcia, Joshua                 
     3) Richards, Aaron                 4) Schall, Brady                  
 
Event 259  4x400 Meter Relay Midget Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 3:47.50  1994        Glenarden TC                              
     JO Meet: J 3:47.50  7/31/1994   Glenarden TC, Upper Marlboro, MD          
                         Bruce Haigler, Kenneth Lewis, Howard Jefferson, Ad
    Region X: R 4:10.98  7/9/2006    Arizona Rising Sun - AZ, Rising Sun       
                         G Pascascio, D Titsworth, N Simpson, C Williford  
    NM State: S 4:25.60  6/28/2008   Rio Rancho Running Rams, RRRR             
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 10-42-Rio Rancho Running Rams  'A'                  4:59.88  
     1) Montano, Cameron                2) Garcia, Joshua                 
     3) Kramer, Noah                    4) Schall, Brady                  
 
Event 260  4x800 Meter Relay Midget Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N  9:20.82  6/27/2006   03 Titans, 03 Titans                     
                          D Hawkins, J Lavender, D Vereen, C Washington     
     JO Meet: J  9:25.90  7/26/2006   03 Titans, 03 Titans                     
                          D Hawkins, J Lavender, D Vereen, C Washington     
    Region X: R 10:01.65  7/17/2004   MERCURY TRACK CLUB OF UTAH, MERCURY TRAC 
                          J Barton, T Howard, S Kirtright, S Larsen         
    NM State: S 10:48.82              AAT, AAT                                 
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 10-42-Albuq. Athletics Track  'A'                  11:26.05  
     1) Bitsie, Bryce                   2) Otero, Miguel                  
     3) Otero, Jorge                    4) Fort, Matt                     
  2 10-42-Taylor Ranch Cougars  'A'                    11:35.57  
     1) Cleveland, Dakota               2) Mascarenas, Noah               
     3) Gallegos, Joseph                4) Marquez, Joshua                
  3 10-42-Taylor Ranch Cougars  'B'                    12:11.09  
     1) Lopez, Michael                  2) Padilla, Tristin               
     3) Baca, Zach                      4) Tonrey, Noah                   
 
Event 261  High Jump Midget Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 1.75m  1979        David Mosley                                
     JO Meet: J 1.75m  1979        David Mosley, Palo Alto, CA                 
    Region X: R 1.61m  7/15/2001   Jameson Harris, New Mexico                  
    NM State: S 1.56m              Marcus Williams                             
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Sleeter, Gavin               10-42-Aft                1.37m    4-06.00 
 
Event 262  Long Jump Midget Boys
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 5.92m  1974        Anthony Green                               
     JO Meet: J 5.51m  7/30/2005   Matthew Green, Mon Valley                   
    Region X: R 5.41m  7/14/1998   Kaybrine Stevenson, Arizona                 
    NM State: S 5.13m              Keith Wooten                                
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Sleeter, Gavin               10-42-Aft                4.08m   NWI  13-04.75 
  2 Goldston, Alejandro          10-42-Aoc                3.99m   NWI  13-01.25 
  3 Askenazy, Alex               10-42-Aft                3.91m   NWI  12-10.00 
  4 Richards, Aaron              10-42-Rrrr               3.89m   NWI  12-09.25 
  5 Chant, Dylan                 10-42-Aft                3.81m   NWI  12-06.00 
  6 Gurule, Nicholas             10-42-Vtc                3.59m   NWI  11-09.50 
  7 Horning, Tanner              10-42-Aft                3.54m   NWI  11-07.50 
  8 Schall, Brady                10-42-Rrrr               3.43m   NWI  11-03.00 
  9 Armijo, Mike                 10-42-Vtc                3.31m   NWI  10-10.50 
 10 Pineda-Harris, Marcus        10-42-Aoc                3.21m   NWI  10-06.50 
 11 Christman, Nicolas           10-42-Aoc                3.06m   NWI  10-00.50 
 -- Whittaker, Miles             10-42-Atc                   ND   NWI           
 -- Bradley, Elijuah             10-42-Awsr                  ND   NWI           
 -- Jones, Javohn                10-42-Dct                   ND   NWI           
 
Event 263  Shot Put 6 lb. Midget Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 16.15m  1980        Troy Fowler                                
     JO Meet: J 14.70m  7/28/2006   Ashton Henderson, 09-Tulsa Exp             
    Region X: R 13.21m  7/15/1986   D. Gansauge, New Mexico                    
    NM State: S 12.19m              Wilton Rogers, BRX                         
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Tobler, Leeiii               10-42-Dct                9.01m   29-06.75 
  2 Tiemann, Shane               10-42-Lctf               8.90m   29-02.50 
  3 Holly, Matthew               10-42-Aft                7.60m   24-11.25 
  4 Lopez, Riley                 10-42-Rtc                7.29m   23-11.00 
  5 Abeyta, Esteban              10-42-Rtc                7.11m   23-04.00 
  6 Russ, Vincent                10-42-Dct                6.96m   22-10.00 
 
Event 264  Discus Throw 1kg Midget Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 48.65m  1982        Michael Stubblefield                       
     JO Meet: J 38.62m  7/28/1994   Phillip Tabor, Ardmore, OK                 
    Region X: R 33.35m  7/15/1986   D. Gansauge, New Mexico                    
    NM State: S 43.30m              NA                                         
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Tobler, Leeiii               10-42-Dct               20.93m      68-08 
  2 Holly, Matthew               10-42-Aft               20.44m      67-01 
  3 Tiemann, Shane               10-42-Lctf              19.55m      64-02 
  4 Russ, Vincent                10-42-Dct               13.90m      45-07 
  5 Lopez, Riley                 10-42-Rtc               13.27m      43-06 
  6 Abeyta, Esteban              10-42-Rtc               10.52m      34-06 
 -- DiGregorio, Steven           10-42-Aat                   ND            
 
Event 265  Javelin Throw 300g Midget Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 54.53m  7/21/2006   Aaron Potter                               
     JO Meet: J 50.58m  7/31/2003   Zachary Ochs, Mahomet, IL                  
    Region X: R 43.19m  7/12/2003   Daniel Fiaseu, Arizona                     
    NM State: S 45.16m              Daniel Fiaseu, BRX                         
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Gurule, Nicholas             10-42-Vtc               38.55m     126-06 
  2 Gallegos, Julian             10-42-Awsr              31.24m     102-06 
  3 Gallegos, Joseph             10-42-Trtc              29.15m      95-08 
  4 Ramos, Antonio               10-42-Rtc               26.95m      88-05 
  5 Cleveland, Dakota            10-42-Trtc              26.46m      86-10 
  6 Zapata, Nathan               10-42-Rtc               24.60m      80-08 
  7 Tiemann, Shane               10-42-Lctf              21.82m      71-07 
  8 Abeyta, Esteban              10-42-Rtc               20.96m      68-09 
  9 Christman, Nicolas           10-42-Aoc               20.19m      66-03 
 10 Jaramillo, Josue             10-42-Awsr              19.89m      65-03 
 11 Askenazy, Alex               10-42-Aft               13.78m      45-02 
 -- Bradley, Elijuah             10-42-Awsr                  ND            
 
Event 266  Outdoor Pentathlon Midget Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N  2802  6/2/2005    Devon Blackmon, Cal Rising Stars            
     JO Meet: J  2730  7/27/2005   James Douglas, Cal Rising Stars             
    Region X: R  2687  7/15/1984   Darren Reid, Arizona                        
    NM State: S  2583              Travis Jones                                
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Sleeter, Gavin               10-42-Aft                 1605  
 
Event 266  Outdoor Pentathlon: #1 80 Meter Hurdles Midget Boys Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Sleeter, Gavin               10-42-Aft                15.99   NWI    518
 
Event 266  Outdoor Pentathlon: #2 Shot Put Midget Boys Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Sleeter, Gavin               10-42-Aft                7.16m   23-06.00    317
 
Event 266  Outdoor Pentathlon: #3 High Jump Midget Boys Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Sleeter, Gavin               10-42-Aft                1.30m    4-03.25    250
 
Event 266  Outdoor Pentathlon: #4 Long Jump Midget Boys Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Sleeter, Gavin               10-42-Aft                4.07m   NWI  13-04.25    217
 
Event 266  Outdoor Pentathlon: #5 1500 Meter Run Midget Boys Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Sleeter, Gavin               10-42-Aft              5:50.74     303
 
Event 300  100 Meter Dash Youth Girls
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 11.74  1997        Joyce Alexis, English Gardner(2006)         
     JO Meet: J 11.61  8/1/1999    Sanya Richards, Pembrooke Pines, FL         
    Region X: R 11.81  7/13/2003   Terra Evans, Arizona                        
    NM State: S 12.52              Isis Wilson, ATC                            
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Puentes, Gabby               10-42-Lctf               13.24   NWI 
  2 Gonzales, Desiree            10-42-Vtc                13.78   NWI 
  3 Lester, Mackenzie            10-42-Rrrr               14.06   NWI 
  4 Nez, Jordyn                  10-42-Trtc               14.64   NWI 
 
Event 301  200 Meter Dash Youth Girls
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 23.81  2003        Bianca Knight, English Gardner(2006)        
     JO Meet: J 23.63  7/31/1999   Sanya Richards, Pembrooke Pines, FL         
    Region X: R 24.35  7/17/2005   Serene Williams, 48 Rising Sun              
    NM State: S 26.26              Isis Wilson, ATC                            
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Browning, Carly              10-42-Aft                27.17   NWI 
  2 Puentes, Gabby               10-42-Lctf               27.92   NWI 
  3 Armijo, Dezirae              10-42-Vtc                28.17   NWI 
  4 Brown, Ashlynn               10-42-Atc                28.34   NWI 
  5 Thompson, Aliyah             10-42-Trtc               29.15   NWI 
  6 Lester, Mackenzie            10-42-Rrrr               29.44   NWI 
 
Event 302  400 Meter Dash Youth Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N   53.40  2002        Brandi Cross                              
     JO Meet: J   53.40  7/28/2002   Brandi Cross, Houston, TX                 
    Region X: R   56.73  7/14/1996   Tish Galloway, New Mexico                 
    NM State: S 1:01.17  6/16/2009   Carly Browning, AFT                       
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Browning, Carly              10-42-Aft              1:01.17S 
  2 Armijo, Dezirae              10-42-Vtc              1:05.18  
  3 Brown, Ashlynn               10-42-Atc              1:08.09  
  4 Thompson, Aliyah             10-42-Trtc             1:09.73  
 
Event 303  800 Meter Run Youth Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 2:09.00  1998        Treani Swain                              
     JO Meet: J 2:09.00  8/1/1998    Treani Swain, Los Angeles, CA             
    Region X: R 2:16.67  7/15/2001   Mackenzie Edwards, New Mexico             
    NM State: S 2:20.59  6/23/2007   Julia Foster, ATC                         
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Browning, Carly              10-42-Aft              2:25.39  
  2 Barsun, Heidi                10-42-Atc              3:16.07  
 -- Montano, Karlene             10-42-Vtc                   NT  
 
Event 304  1500 Meter Run Youth Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 4:28.61  2005        Jordan Hasay                              
     JO Meet: J 4:28.61  7/29/2005   Jordan Hassay, San Luis Distance          
    Region X: R 4:41.91  7/15/2001   Mackenzie Edwards, New Mexico             
    NM State: S 4:49.60  6/24/2007   Julia Foster, ATC                         
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Katzman, Jackie              10-42-Trtc             5:28.53  
  2 McQuarie, Jamie              10-42-Aat              5:41.15  
  3 Cionelo, Moriah              10-42-Trtc             5:53.26  
  4 Barsun, Heidi                10-42-Atc              5:56.43  
  5 Montano, Karlene             10-42-Vtc              6:45.76  
 
Event 305  3000 Meter Run Youth Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N  9:35.12  7/30/2005   Jordan Hasay, San Luis Dstnce            
     JO Meet: J  9:35.12  7/30/2005   Jordan Hasay, San Luis Dstnce            
    Region X: R 10:29.00  7/1/1984    Janis Strickland, Colorado/SS/AZ         
    NM State: S 10:51.00              Geli Marchi                              
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Katzman, Jackie              10-42-Trtc            12:03.03  
  2 McQuarie, Jamie              10-42-Aat             13:05.49  
 
Event 306  3000 Meter Race Walk Youth Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 14:46.46  1992        Anya Marie Ruoss                         
     JO Meet: J 14:46.46  7/30/1992   Anya-Maria Ruoss, Fayetteville,AR        
    Region X: R 16:10.00  7/14/1996   Brandy Woodly, New Mexico                
    NM State: S 16:09.74              Caroline Muraida, ATC                    
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Cionelo, Moriah              10-42-Trtc            17:53.01  
 
Event 307  100 Meter Hurdles Youth Girls
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 14.01  2001        Domenique Manning                           
     JO Meet: J 14.07  7/28/2001   Domenique Manning, Rialto, CA               
    Region X: R 14.47  7/13/1997   Beau Walker, Colorado/MWTC/Tx               
    NM State: S 14.60              Sarah Peterson                              
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Gutierrez, Cecilia           10-42-Vtc                21.51   NWI 
 
Event 309  4x100 Meter Relay Youth Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 46.58  2003        Quiet Fire, Quiet Fire TC                   
                       S. Williams, E. Collins, D. Lewis, C. Black       
     JO Meet: J 46.74  8/1/1999    Young Acheivers                             
                       Sarah Davis, Ashlee Ward, Micaela Simmons, Sanya R
    Region X: R 47.25  7/14/2002   Arizona Rising Suns, Texas                  
    NM State: S 52.86              ATC, ATC                                    
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 10-42-Valley Track Club  'A'                          55.09  
     1) Gonzales, Desiree               2) Gutierrez, Cecilia             
     3) Houdek, Katherine               4) Armijo, Dezirae                
 
Event 314  Long Jump Youth Girls
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 6.07m  1998        Tracee Thomas                               
     JO Meet: J 5.84m  7/29/2005   Karynn Dunn, Inl Emp Sprint                 
    Region X: R 5.71m  7/14/2001   Shawnee Slade, New Mexico                   
    NM State: S 5.15m              Josie Jaramillo, BRX                        
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Puentes, Gabby               10-42-Lctf               4.63m   NWI  15-02.25 
  2 Lester, Mackenzie            10-42-Rrrr               4.61m   NWI  15-01.50 
  3 Armijo, Dezirae              10-42-Vtc                4.42m   NWI  14-06.00 
  4 Gutierrez, Cecilia           10-42-Vtc                4.20m   NWI  13-09.50 
  5 Gonzales, Desiree            10-42-Vtc                4.10m   NWI  13-05.50 
 -- Nez, Jordyn                  10-42-Trtc                  ND   NWI           
 
Event 315  Triple Jump Youth Girls
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 11.92m  1999        Nicole Duhart                              
     JO Meet: J 11.68m  7/28/2006   Nefertiti Smith, 03 Norfolk Real           
    Region X: R 10.95m  7/18/2004   Jessica Ubanyionwu, El Paso Wing           
    NM State: S 10.11m              Brey Cardwell                              
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Houdek, Katherine            10-42-Vtc                8.46m   NWI  27-09.25 
 
Event 316  Shot Put 6 lb. Youth Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 15.88m  1976        Susie Ray                                  
     JO Meet: J 15.59m  7/29/1989   Teri Steer, Crete, NE                      
    Region X: R 13.62m  7/17/2004   Leima Moala, UTAH FLAMES                   
    NM State: S 12.40m  2006        Edwina Peele, TRTC                         
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Ortiz, Jaden                 10-42-Aat               10.26m   33-08.00 
  2 Gurule, Danielle             10-42-Vtc               10.23m   33-06.75 
  3 Barsun, Heidi                10-42-Atc                5.86m   19-02.75 
 
Event 317  Discus Throw 1kg Youth Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 46.32m  1990        Suzy Powell                                
     JO Meet: J 42.92m  7/26/1990   Suzy Powell, Modesto, CA                   
    Region X: R 35.47m  7/12/1992   Shelly Dove, Texas                         
    NM State: S 29.73m              Victoria Dominguez, BBTC                   
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Ortiz, Jaden                 10-42-Aat               27.64m      90-08 
  2 Gurule, Danielle             10-42-Vtc               26.44m      86-09 
 
Event 318  Javelin Throw 600g Youth Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 44.19m  7/28/2006   Hannah Carson, AZ Cheetahs                 
     JO Meet: J 44.19m  7/28/2006   Hannah Carson, AZ Cheetahs                 
    Region X: R 40.00m  7/9/2006    Hannah Carson, AZ Cheetahs                 
    NM State: S 35.34m              Agnes Gallegos, AWSR                       
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Ortiz, Jaden                 10-42-Aat               28.00m      91-10 
 
Event 350  100 Meter Dash Youth Boys
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 10.94  2000        Michael Grant                               
     JO Meet: J 10.94  7/28/2000   Michael Grant, GA                           
    Region X: R 10.98  7/15/2001   Keegan Herring, New Mexico                  
    NM State: S 11.59              Jonathon Ribiero, ATC                       
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Pritchett, Daizhon           10-42-Brx                11.92   NWI 
  2 Alvarado, Sergio             10-42-Trtc               12.16   NWI 
  3 Montoya, JP                  10-42-Rrrr               12.55   NWI 
  4 Ortiz, Rashad                10-42-Brx                12.94   NWI 
  5 Smith, Sy                    10-42-Rrrr               13.16   NWI 
  6 Acosta, Chris                10-42-Awsr               13.34   NWI 
  7 Woodard, Malik               10-42-Aoc                14.97   NWI 
 -- Davis, Camden                10-42-Rrrr                  NT   NWI 
 
Event 351  200 Meter Dash Youth Boys
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 21.84  2000        Michael Grant                               
     JO Meet: J 21.84              Michael Grant, GA                           
    Region X: R 22.85  7/15/2001   Keegan Herring, New Mexico                  
    NM State: S 23.45              Travis Jones, ATC                           
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Alvarado, Sergio             10-42-Trtc               24.26   NWI 
  2 Pritchett, Daizhon           10-42-Brx                24.66   NWI 
  3 Montoya, JP                  10-42-Rrrr               25.68   NWI 
  4 Peele, Robert                10-42-Dct                25.90   NWI 
  5 Foley, Tristen               10-42-Rrrr               26.48   NWI 
  6 Ortiz, Rashad                10-42-Brx                26.68   NWI 
  7 Hollada, Liam                10-42-Aft                27.24   NWI 
 -- Lawrence, Brandon            10-42-Rrrr                  NT   NWI 
 
Event 352  400 Meter Dash Youth Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 47.16  1993        William Obea Moore                          
     JO Meet: J 47.16  8/1/1993    W.Obea Moore, Los Angeles, CA               
    Region X: R 51.10  7/17/2004   Dominick Roberts, M'ZA GREYHOU              
    NM State: S 51.99              Cody Harper, ATC                            
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Ruggles, John Wayne          10-42-Rrrr               55.89  
  2 Alvarado, Sergio             10-42-Trtc               56.24  
  3 McCoy, Elmando               10-42-Dct                58.21  
  4 Hollada, Liam                10-42-Aft                58.64  
  5 Foley, Tristen               10-42-Rrrr             1:00.63  
  6 Harness, Drake               10-42-Rrrr             1:01.51  
  7 Monteith, Tyler              10-42-Atc              1:10.43  
  8 Shortal, Jared               10-42-Lctf             1:16.15  
 
Event 353  800 Meter Run Youth Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 1:56.36  2001        Cody Harper                               
     JO Meet: J 1:56.36  7/1/2001    Cody Harper, Albuquerque, NM              
    Region X: R 2:00.92  7/15/2001   Cody Harper, New Mexico                   
    NM State: S 2:02.30              Cody Harper, ATC                          
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Ruggles, John Wayne          10-42-Rrrr             2:11.73  
  2 Lucero, Levi                 10-42-Aoc              2:22.11  
  3 Hollada, Liam                10-42-Aft              2:22.71  
  4 Lucero, Gabriel              10-42-Aoc              2:33.72  
  5 Beck, Cory                   10-42-Aft              2:39.32  
  6 Serna, Marcos                10-42-Atc              2:41.02  
  7 Lujan, Joshua                10-42-Rtc              2:45.96  
  8 Jenkins, Joshua              10-42-Trtc             2:46.63  
 -- Longenbaugh, William         10-42-Aat                   NT  
 
Event 354  1500 Meter Run Youth Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 4:04.72  1983        Jason Lienau                              
     JO Meet: J 4:10.56  7/31/2005   Nathan Mathabane, Dare to Dream           
    Region X: R 4:19.13  7/9/2006    Roblet Muhudin, BLAZERS                   
    NM State: S 4:29.70              Patrick Gutierrez, ATC                    
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Lucero, Gabriel              10-42-Aoc              5:02.13  
  2 Vigil, Dontae                10-42-Aat              5:04.76  
  3 Longenbaugh, William         10-42-Aat              5:17.41  
  4 Beck, Cory                   10-42-Aft              5:23.33  
  5 Serna, Marcos                10-42-Atc              5:24.11  
  6 Lujan, Joshua                10-42-Rtc              6:00.94  
 
Event 355  3000 Meter Run Youth Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 9:08.86  1993        Tom Caughlan                              
     JO Meet: J 9:08.86  7/31/1993   Tom Caughlan, Mason City, IA              
    Region X: R 9:34.04  7/19/1998   Billy Smith, Arizona                      
    NM State: S 9:59.10              Garren Wacquiu                            
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Vigil, Dontae                10-42-Aat             10:49.71  
  2 Page, Christian              10-42-Rrrr            14:12.19  
 
Event 356  3000 Meter Race Walk Youth Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 14:02.58  7/25/2006   Trevor Barron, South Park                
     JO Meet: J 14:02.58  7/25/2006   Trevor Barron, South Park                
    Region X: R 15:04.69  7/16/1989   Luis Martinez, Arizona                   
    NM State: S 17:49.10              NA                                       
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Littleford, Hunter           10-42-Rrrr            18:08.81  
 
Event 357  100 Meter Hurdles Youth Boys
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 12.94  1991        Tyrone Butterfield                          
     JO Meet: J 12.94  7/28/1991   Tyrone Butterfield, Miami, FL               
    Region X: R 13.53  7/16/2000   Kaybrin Stevenson, Colorado                 
    NM State: S 14.29              NA                                          
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Brown, Kale                  10-42-Trtc               15.68   NWI 
  2 McIntyre, Isaiah             10-42-Lctf               17.51   NWI 
  3 Bassett, Cody                10-42-Trtc               17.53   NWI 
  4 Zamora, Victor               10-42-Brx                18.90   NWI 
 
Event 358  200 Meter Hurdles Youth Boys
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 23.99  2003        Trey Charles                                
     JO Meet: J 23.99  8/3/2003    Trey Charles, Smyrna, GA                    
    Region X: R 25.65  7/15/2001   Brian Stroughter, New Mexico                
    NM State: S 26.85              Travis Jones                                
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Brown, Kale                  10-42-Trtc               28.82   NWI 
  2 Bassett, Cody                10-42-Trtc               30.05   NWI 
  3 Zamora, Victor               10-42-Brx                31.75   NWI 
 
Event 359  4x100 Meter Relay Youth Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 43.25  2003        Florida Elite, Florida Elite TC             
                       J. Wesley, A. Harris, E. Peoples, D. Miller       
     JO Meet: J 43.25  8/3/2003    Florida Elite TC, Orlando, FL               
                       Walter Dix, Michael Dowdell, Joshua Wimbley, David
    Region X: R 44.71  7/14/2001   Arizona Rising Suns, New Mexico             
    NM State: S 48.50              NA                                          
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 10-42-Rio Rancho Running Rams  'A'                    48.53  
     1) Foley, Tristen                  2) Lawrence, Brandon              
     3) Smith, Sy                       4) Montoya, JP                    
  2 10-42-Duke City Track  'A'                            49.74  
     1) Chavez, Dominico                2) Manly, Blair                   
     3) McCoy, Elmando                  4) Peele, Robert                  
 
Event 360  4x400 Meter Relay Youth Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 3:23.96  1993        LA Jets                                   
     JO Meet: J 3:23.96  8/1/1993    Los Angeles Jets, Los Angeles             
                         Lonie Cruel, Aaron Dean, Patrick McCall,Obea Moore
    Region X: R 3:37.89  7/14/1996   Arizona Cheetahs, New Mexico              
    NM State: S 3:58.83  6/18/2009   Rio Rancho Running Rams, RRRR             
                         S Smith, D Harness, B Lawrence, J Ruggles         
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 10-42-Rio Rancho Running Rams  'A'                  3:58.83S 
     1) Smith, Sy                       2) Harness, Drake                 
     3) Lawrence, Brandon               4) Ruggles, John Wayne            
  2 10-42-Duke City Track  'A'                          4:07.57  
     1) Chavez, Dominico                2) Manly, Blair                   
     3) McCoy, Elmando                  4) Peele, Robert                  
  3 10-42-Rio Rancho Running Rams  'B'                  4:51.48  
     1) Foley, Tristen                  2) Montoya, JP                    
     3) Littleford, Hunter              4) Patel, Satyam                  
 
Event 362  High Jump Youth Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 1.94m  1998        Donovan Kilmartin                           
     JO Meet: J 1.94m  7/29/1993   Grayson Galloway, Brevard, NC               
    Region X: R 1.88m  7/18/2004   Aaron Martinez, El Paso Wing                
    NM State: S 1.75m              Adam Mendonco                               
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 McIntyre, Isaiah             10-42-Lctf               1.62m    5-03.75 
  2 Robinson, Courtney           10-42-Aat                1.57m    5-01.75 
  3 Bassett, Cody                10-42-Trtc               1.47m    4-09.75 
  4 Shortal, Jared               10-42-Lctf               1.22m    4-00.00 
 
Event 364  Long Jump Youth Boys
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 7.02m  1976        Anthony Gibson                              
     JO Meet: J 6.59m  7/25/1997   Thomas Mootry, San Diego                    
    Region X: R 6.25m  7/13/1997   Gerren Crochet, Colorado/Flatiron/Tx        
    NM State: S 6.12m  6/23/2007   Jonathan Woods, UNA                         
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Lawrence, Brandon            10-42-Rrrr               5.24m   NWI  17-02.25 
  2 Davis, Camden                10-42-Rrrr               5.15m   NWI  16-10.75 
  3 Robinson, Courtney           10-42-Aat                5.11m   NWI  16-09.25 
  4 Brown, Kale                  10-42-Trtc               5.02m   NWI  16-05.75 
  5 Lucero, Levi                 10-42-Aoc                4.55m   NWI  14-11.25 
  6 Patel, Satyam                10-42-Rrrr               4.18m   NWI  13-08.75 
  7 Lucero, Gabriel              10-42-Aoc                4.07m   NWI  13-04.25 
  8 Ortiz, Rashad                10-42-Brx                3.98m   NWI  13-00.75 
  9 McIntyre, Isaiah             10-42-Lctf               3.95m   NWI  12-11.50 
 10 Countee, Todd                10-42-Aoc                3.55m   NWI  11-07.75 
 11 Maldonado, Lorenzo           10-42-Rtc                3.53m   NWI  11-07.00 
 12 Shortal, Jared               10-42-Lctf               3.42m   NWI  11-02.75 
 13 Lujan, Joshua                10-42-Rtc                3.13m   NWI  10-03.25 
 
Event 365  Triple Jump Youth Boys
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 13.41m  1980        Michael Martin                             
     JO Meet: J 13.19m  7/27/2006   Kason Covington, 11 YMCA TEAM IDA          
    Region X: R 12.90m  7/18/2004   Eric Arce, Unattached                      
    NM State: S 12.12m  6/24/2007   Jonathan Woods, UNA                        
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Brown, Kale                  10-42-Trtc              11.52m   NWI  37-09.50 
  2 Bassett, Cody                10-42-Trtc              10.08m   NWI  33-01.00 
  3 Zamora, Victor               10-42-Brx                9.75m   NWI  32-00.00 
 
Event 366  Shot Put 4kg Youth Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 19.29m  1996        Chris Sprague                              
     JO Meet: J 17.66m  7/30/1994   Van Mounts, Bakersfield, CA                
    Region X: R 15.61m  7/12/1992   Dan Righetti, Texas                        
    NM State: S 14.83m              Wilton Rogers, BRX                         
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Smith, Sy                    10-42-Rrrr              11.51m   37-09.25 
  2 Lucero, Levi                 10-42-Aoc               10.77m   35-04.00 
  3 Woodard, Malik               10-42-Aoc               10.06m   33-00.25 
  4 Budick, Mike                 10-42-Awsr               9.86m   32-04.25 
  5 Lucero, Patrick              10-42-Rtc                9.21m   30-02.75 
  6 Madrid, Noah                 10-42-Dct                9.02m   29-07.25 
  7 McIntyre, Isaiah             10-42-Lctf               6.81m   22-04.25 
  8 Garcia, Alix                 10-42-Rtc                5.31m   17-05.25 
 
Event 367  Discus Throw 1kg Youth Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 61.52m  1995        Joel Armitage                              
     JO Meet: J 56.58m  7/28/1995   Joel Armitage, Omaha, NE                   
    Region X: R 50.08m  7/12/1992   Dan Righetti, Texas                        
    NM State: S 47.26m              Damien O'Campo, UNA                        
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Lucero, Levi                 10-42-Aoc               26.59m      87-03 
  2 Maldonado, Lorenzo           10-42-Rtc               26.57m      87-02 
  3 Lucero, Patrick              10-42-Rtc               25.30m      83-00 
  4 Budick, Mike                 10-42-Awsr              25.05m      82-02 
  5 Madrid, Noah                 10-42-Dct               24.63m      80-10 
  6 Petersen, Dallas             10-42-Aat               19.29m      63-03 
  7 Garcia, Alix                 10-42-Rtc               15.88m      52-01 
 
Event 368  Javelin Throw 600g Youth Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 54.62m  7/29/2005   Matthew Kosecki, Track Houston             
     JO Meet: J 54.62m  7/29/2005   Matthew Kosecki, Track Houston             
    Region X: R 51.51m  7/9/2006    Christopher Rodriquez, T Elite             
    NM State: S 49.98m              Damien O'Campo, UNA                        
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Acosta, Chris                10-42-Awsr              35.59m     116-09 
  2 Lucero, Gabriel              10-42-Aoc               34.23m     112-04 
  3 Budick, Mike                 10-42-Awsr              33.33m     109-04 
  4 Ramos, Abran                 10-42-Rtc               31.65m     103-10 
  5 Maes, Christopher            10-42-Rtc               31.08m     102-00 
  6 Woodard, Malik               10-42-Aoc               24.60m      80-08 
  7 Jenkins, Joshua              10-42-Trtc              23.94m      78-06 
  8 Petersen, Dallas             10-42-Aat               23.45m      76-11 
  9 Woisin, Cory                 10-42-Aat               20.33m      66-08 
 10 Shortal, Jared               10-42-Lctf              15.02m      49-03 
 
Event 400  100 Meter Dash Intermediate Girls
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 11.34  1995        Angela Williams                             
     JO Meet: J 11.34  7/28/1995   Angela Will.iams, Ontario, CA               
    Region X: R 11.47  7/14/2002   Jessica Onyepunuka, Texas                   
    NM State: S 12.05  6/28/2008   Amber Battle, ATC                           
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Banegas, Jenna               10-42-Lctf               12.27   NWI 
  2 Armstead, Krista             10-42-Nmuna              12.42   NWI 
  3 Williams, Elizabeth          10-42-Atc                12.72   NWI 
  4 Jaramillo, Adelaida          10-42-Awsr               13.79   NWI 
  5 Meade, Isshiah               10-42-Brx                13.81   NWI 
  6 Herrera, Louisa              10-42-Aoc                15.02   NWI 
 
Event 401  200 Meter Dash Intermediate Girls
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 23.06  2004        Bianca Knight                               
     JO Meet: J 23.06  7/31/2004   Bianca Knight, Ridgeland, MS                
    Region X: R 23.99  7/13/2003   Judith Onyepunuka, Arizona                  
    NM State: S 25.51  6/15/2009   Jenna Banegas, LCTF                         
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Banegas, Jenna               10-42-Lctf               25.51S  NWI 
  2 Armstead, Krista             10-42-Nmuna              26.04   NWI 
  3 Williams, Elizabeth          10-42-Atc                27.43   NWI 
  4 Meade, Isshiah               10-42-Brx                28.79   NWI 
  5 Jaramillo, Adelaida          10-42-Awsr               29.19   NWI 
  6 Ballou, Cesserie             10-42-Atc                29.84   NWI 
  7 Herrera, Louisa              10-42-Aoc                32.03   NWI 
 
Event 402  400 Meter Dash Intermediate Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 52.11  2004        Stephanie Smith                             
     JO Meet: J 52.11  7/29/2001   Stephanie Smith, Macon, GA                  
    Region X: R 54.65  7/17/2005   Taylor Evans, 48AZ Cheetahs                 
    NM State: S 59.00              NA                                          
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Lalla, Amber                 10-42-Lctf               59.66  
  2 Ballou, Cesserie             10-42-Atc              1:05.40  
  3 Washington, Jasmine          10-42-Atc              1:12.56  
 
Event 403  800 Meter Run Intermediate Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 2:06.64  7/29/2006   Chanelle Price, United Stars              
     JO Meet: J 2:06.64  7/29/2006   Chanelle Price, United Stars              
    Region X: R 2:15.39  7/17/2004   Andrea Menhennet, Arifzona Rising         
    NM State: S 2:20.86              Lyndsay Harper, ATC                       
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Lalla, Amber                 10-42-Lctf             2:37.89  
  2 Stanopiewicz, Jenna          10-42-Aat              3:09.16  
 
Event 405  3000 Meter Run Intermediate Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N  9:37.09  7/30/2005   Caitlin Lane, unattached-1               
     JO Meet: J  9:37.09  7/30/2005   Caitlin Lane, unattached-1               
    Region X: R 10:33.31  7/14/1985   Janis Strickland, Colorado/SS/Co         
    NM State: S 11:18.60              NA                                       
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Stanopiewicz, Jenna          10-42-Aat             13:57.74  
 
Event 407  3000 Meter Race Walk Intermediate Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 13:41.25  7/2/1994    Ana-Maria Ruoss                          
     JO Meet: J 14:29.81  7/30/1996   Lisa Kutzing, Port Jefferson, NY         
    NM State: S 17:41.20  6/24/2007   Caroline Muraida, ATC                    
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Magnus, Abby                 10-42-Trtc            19:01.26  
  2 Scott, Kate                  10-42-Trtc            19:05.68  
 
Event 408  100 Meter Hurdles Intermediate Girls
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 13.81  1984        Yolanda Johnson                             
     JO Meet: J 13.87  7/29/1994   Yolanda Johnson, Denver. CO                 
    Region X: R 14.19  7/16/2000   Jacquelyn Johnson, Colorado                 
    NM State: S 15.65              NA                                          
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Algennissen, Anna            10-42-Brx                17.59   NWI 
  2 Frederick, Taylor            10-42-Atc                20.94   NWI 
  3 Martinez, Cassandra          10-42-Trtc               21.46   NWI 
  4 Herrera, Louisa              10-42-Aoc                21.83   NWI 
 
Event 409  400 Meter Hurdles Intermediate Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N   57.85  7/1/2005    Ebony Collins, Quiet Fire                 
     JO Meet: J   58.26  7/31/2005   Ebony Collins, Quiet Fire                 
    Region X: R 1:02.66  7/17/1993   Patrica Davis, Utah                       
    NM State: S 1:05.25  6/17/2009   Krista Armstead, UNA                      
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Armstead, Krista             10-42-Nmuna            1:05.25S 
  2 Algennissen, Anna            10-42-Brx              1:15.48  
 
Event 410  4x100 Meter Relay Intermediate Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 45.45  7/1/2006    Quiet Fire, Quiet Fire                      
                       N.Nelms B. Atkins T. Thompson Y. Woodruff         
     JO Meet: J 45.57  7/28/1996   Visions Track & Field, Friendswood, TX      
    Region X: R 46.70  7/18/2004   Arizona Rising Suns, Arifzona Rising        
                       A Menhennet, J Onyepunuka, T Robinson, K Wilson   
    NM State: S 51.03              Extreme Track Club, Extreme Track Club      
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 10-42-Albuq. Track Club  'A'                          54.69  
     1) Ballou, Cesserie                2) Frederick, Taylor              
     3) Washington, Jasmine             4) Williams, Elizabeth            
 
Event 413  High Jump Intermediate Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 1.81m  1996        Camee Williams                              
     JO Meet: J 1.81m  7/26/1996   Camee Williams, Dayton. OH                  
    Region X: R 1.80m  7/16/1994   Bianca McKell, Arizona                      
    NM State: S 1.62m              Kelly Myers                                 
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Jenrette, Nicole             10-42-Nmuna              1.47m    4-09.75 
 
Event 415  Long Jump Intermediate Girls
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 6.16m  1999        Jill Bell                                   
     JO Meet: J 6.15m  8/15/1980   Kathy Harrison, East Point, GA              
    Region X: R 5.68m  7/13/1997   Courtney Washington, Texas                  
    NM State: S 5.29m              NA                                          
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Jenrette, Nicole             10-42-Nmuna              4.82m   NWI  15-09.75 
  2 Jaramillo, Adelaida          10-42-Awsr               3.91m   NWI  12-10.00 
  3 Martinez, Cassandra          10-42-Trtc               3.45m   NWI  11-04.00 
  4 Shortal, Sophia              10-42-Lctf               3.26m   NWI  10-08.50 
 -- Frederick, Taylor            10-42-Atc                   ND   NWI           
 -- Turner, Yeshemabet           10-42-Nmuna                 ND   NWI           
 
Event 416  Triple Jump Intermediate Girls
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 12.54m  1993        Deana Simmons                              
     JO Meet: J 12.53m  7/30/1983   Deanna Simmons, Decatur, IL                
    Region X: R 11.76m  7/13/1997   Margaret Ike, Texas                        
    NM State: S 11.07m  6/15/2009   Yeshemabet Turner, UNA                     
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Turner, Yeshemabet           10-42-Nmuna             11.07mS  NWI  36-04.00 
  2 Algennissen, Anna            10-42-Brx                9.12m   NWI  29-11.25 
  3 Jaramillo, Adelaida          10-42-Awsr               8.24m   NWI  27-00.50 
 
Event 417  Shot Put 4kg Intermediate Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 15.20m  2001        Michelle Carter                            
     JO Meet: J 15.19m  7/27/2001   Michelle  Carter, Ovilla, TX               
    Region X: R 13.78m  7/12/1992   Collinus Newsome, Colorado/CF/Tx           
    NM State: S 11.30m              Diedra Brown                               
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 McGee, Vanessa               10-42-Lctf               9.82m   32-02.75 
  2 Shortal, Sophia              10-42-Lctf               7.31m   23-11.75 
  3 Marquez, Devanie             10-42-Aoc                6.96m   22-10.00 
  4 Washington, Jasmine          10-42-Atc                6.88m   22-07.00 
  5 Baldonado, Audrianna         10-42-Lctf               6.47m   21-02.75 
 
Event 418  Discus Throw 1kg Intermediate Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 50.12m  1997        Elizabeth Debartolo                        
     JO Meet: J 46.40m  7/28/2006   Natalie Baird, 03 Loudoun Track            
    Region X: R 40.50m  7/14/1991   Shelly Greathouse, Colorado/Una/NM         
    NM State: S 35.18m              NA                                         
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 McGee, Vanessa               10-42-Lctf              26.75m      87-09 
  2 Shortal, Sophia              10-42-Lctf              22.67m      74-04 
  3 Baldonado, Audrianna         10-42-Lctf              21.39m      70-02 
  4 Marquez, Devanie             10-42-Aoc               17.03m      55-10 
 
Event 419  Javelin Throw 600g Intermediate Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 46.53m  2000        Rachel Walker                              
     JO Meet: J 46.53m  7/29/2000   Rachel Walker                              
    Region X: R 39.98m  7/16/1994   Leathana Alsup, Arizona                    
    NM State: S 54.18m              NA                                         
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Herrera, Louisa              10-42-Aoc               31.32m     102-09 
  2 Baldonado, Audrianna         10-42-Lctf              27.48m      90-02 
  3 Marquez, Devanie             10-42-Aoc               22.73m      74-07 
  4 McGee, Vanessa               10-42-Lctf              21.35m      70-00 
 
Event 421  Heptathlon Intermediate Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N  5052  2004        Shana Woods                                 
     JO Meet: J  5052  7/29/2004   Shana Woods, Long Beach, CA                 
    Region X: R  4825  7/17/1998   Nina Grubbs, Arizona                        
    NM State: S  3922              Amy Merrill, SFLA                           
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Jaramillo, Adelaida          10-42-Awsr                2273  
 
Event 421  Heptathlon: #1 100 Meter Hurdles Intermediate Girls Heptathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Jaramillo, Adelaida          10-42-Awsr               20.31   NWI    277
 
Event 421  Heptathlon: #2 High Jump Intermediate Girls Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Jaramillo, Adelaida          10-42-Awsr               1.25m    4-01.25    359
 
Event 421  Heptathlon: #3 Shot Put Intermediate Girls Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Jaramillo, Adelaida          10-42-Awsr               6.15m   20-02.25    281
 
Event 421  Heptathlon: #4 200 Meter Dash Intermediate Girls Heptathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Jaramillo, Adelaida          10-42-Awsr               28.57   NWI    587
 
Event 421  Heptathlon: #5 Long Jump Intermediate Girls Heptathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Jaramillo, Adelaida          10-42-Awsr               3.55m   NWI  11-07.75    210
 
Event 421  Heptathlon: #6 Javelin Throw Intermediate Girls Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Jaramillo, Adelaida          10-42-Awsr              15.17m      49-09    200
 
Event 421  Heptathlon: #7 800 Meter Run Intermediate Girls Heptathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jaramillo, Adelaida          10-42-Awsr             3:00.63     359
 
Event 450  100 Meter Dash Intermediate Boys
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 10.51  7/28/2006   Jeremy Rankin, Unattached                   
     JO Meet: J 10.51  7/28/2006   Jeremy Rankin, Unattached                   
    Region X: R 10.59  7/9/2006    Jeremy Rankin, Unattached                   
    NM State: S 10.96  6/28/2008   Josh Newsome, New Mexico Unatt              
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Garcia, Benjamin             10-42-Rrrr               11.58   NWI 
  2 Jackson, Jalane              10-42-Rrrr               11.83   NWI 
  3 Sampson-Bell, Chandler       10-42-Rrrr               12.22   NWI 
 
Event 451  200 Meter Dash Intermediate Boys
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 21.10  1995        William Obea Moore                          
     JO Meet: J 21.10  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
    Region X: R 21.43  7/9/2006    Jeremy Rankin, Unattached                   
    NM State: S 22.55  6/24/2007   Matthew Valenzuela, ATC                     
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Garcia, Benjamin             10-42-Rrrr               24.01   NWI 
  2 Brown, Michael               10-42-Atc                24.09   NWI 
  3 Jackson, Jalane              10-42-Rrrr               25.53   NWI 
  4 Vasquez, Timmie              10-42-Atc                27.87   NWI 
 
Event 452  400 Meter Dash Intermediate Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 45.99  1995        William Obea Moore                          
     JO Meet: J 45.99  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
    Region X: R 48.52  7/9/2006    Dominick Roberts, M'Za                      
    NM State: S 50.30              Kurt Henry                                  
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Garcia, Benjamin             10-42-Rrrr               53.79  
  2 Jackson, Jalane              10-42-Rrrr               55.70  
  3 Brown, Michael               10-42-Atc                56.16  
  4 Henderson, Jonathan          10-42-Brx                58.54  
  5 Vasquez, Timmie              10-42-Atc              1:06.49  
  6 Kramer, Jeremy               10-42-Rrrr             1:09.97  
 
Event 453  800 Meter Run Intermediate Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 1:52.25  7/29/2006   Howard Shepard, Texas Stars Trac          
     JO Meet: J 1:52.25  7/29/2006   Howard Shepard, Texas Stars Trac          
    Region X: R 1:55.89  7/15/2000   Matt Burton, Colorado                     
    NM State: S 1:52.78              Cody Harper, ATC                          
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Farrell, Jordan              10-42-Atc              2:11.39  
  2 Henderson, Jonathan          10-42-Brx              2:15.49  
  3 Castillo, Zachary            10-42-Trtc             2:15.68  
  4 Cionelo, Gideon              10-42-Trtc             2:16.38  
  5 Smith, Matthew               10-42-Rrrr             2:24.81  
  6 Kramer, Jeremy               10-42-Rrrr             2:35.75  
  7 Vasquez, Timmie              10-42-Atc              2:38.22  
 
Event 454  1500 Meter Run Intermediate Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 3:56.84  2000        Adam Perkins                              
     JO Meet: J 3:56.88  8/1/1999    Nicvk Schneider, Victoria, MN             
    Region X: R 4:06.70  7/15/1990   Jason Beatty, Colorado                    
    NM State: S 4:02.04              Cody Harper, ATC                          
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Farrell, Jordan              10-42-Atc              4:35.00  
  2 Castillo, Zachary            10-42-Trtc             4:43.89  
  3 Betty, Ryan                  10-42-Rrrr             4:59.03  
 
Event 455  3000 Meter Run Intermediate Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 8:27.00  1993        Billy Harper                              
     JO Meet: J 8:27.00  7/23/1993   Billy Harper, Philomath, OR               
    Region X: R 8:54.49  7/17/2004   Steven Weeks, Colorado/Flatirons/Ut       
    NM State: S 9:28.80              Andres Urbina, ATC                        
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Betty, Ryan                  10-42-Rrrr            10:33.11  
  2 Smith, Matthew               10-42-Rrrr            10:52.22  
 
Event 458  110 Meter Hurdles Intermediate Boys
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 13.82  7/24/2005   Johnny Dutch, Junior Striders               
     JO Meet: J 13.83  7/30/2006   William Wynne, 03 Titans                    
    Region X: R 14.20  7/8/2006    Dion Jordan, AZ Cheetahs                    
    NM State: S 15.41  2006        Curtis Beach, ATC                           
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Valdez, Xavier               10-42-Lctf               17.86   NWI 
  2 Montano, Aaron               10-42-Rrrr               28.25   NWI 
 
Event 459  400 Meter Hurdles Intermediate Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 51.56  7/30/2006   William Wynne, 03 Titans                    
     JO Meet: J 51.56  7/30/2006   William Wynne, 03 Titans                    
    Region X: R 54.46  7/14/1991   Doug Deming, New Mexico                     
    NM State: S 59.13  2006        Curtis Beach, ATC                           
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Valdez, Xavier               10-42-Lctf             1:09.90  
  2 Montano, Aaron               10-42-Rrrr             1:37.47  
 
Event 460  4x100 Meter Relay Intermediate Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 40.90  1996        LA Jets                                     
     JO Meet: J 40.90  7/27/1997   Los Angeles Jets, Los Angeles, CA           
                       Daniel Mentuhotep, Warren Rogers, Dashaun McCullou
    Region X: R 42.59  7/16/2000   Big Red Express, Colorado                   
    NM State: S 42.54              BRX, BRX                                    
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 10-42-Rio Rancho Running Rams  'A'                    47.35  
     1) Garcia, Benjamin                2) Jackson, Jalane                
     3) Sampson-Bell, Chandler          4) Van Bastian, Tyler             
 
Event 463  High Jump Intermediate Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 2.15m  1992        Eric Bishop                                 
     JO Meet: J 2.15m  8/1/1992    Eric Bishop, Chatsworth, GA                 
    Region X: R 2.09m  7/16/1994   Kevin Dotson, Arizona                       
    NM State: S 2.05m              Kevin Dotson                                
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Montano, Aaron               10-42-Rrrr               1.37m    4-06.00 
 
Event 464  Pole Vault Intermediate Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 5.12m  1994        Jacob Davis                                 
     JO Meet: J 4.88m  7/25/1987   Jason Lavender, Wichita Falls, TX           
    Region X: R 4.29m  7/14/2002   Dustin Somerville, Colorado/Zoom/Tx         
    NM State: S 4.08m              Adam Mendonca                               
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Valdez, Xavier               10-42-Lctf               3.66m   12-00.00 
 
Event 465  Long Jump Intermediate Boys
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 7.35m  1979        Steven Hansley                              
     JO Meet: J 7.35m  1979        Steven Hansley, East Orange, NJ             
    Region X: R 7.00m  7/16/1983   Chuck Shepherd, Utah                        
    NM State: S 6.97m              Julius Dickerson, BRX                       
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Van Bastian, Tyler           10-42-Rrrr               5.37m   NWI  17-07.50 
  2 Sampson-Bell, Chandler       10-42-Rrrr               5.21m   NWI  17-01.25 
 
Event 466  Triple Jump Intermediate Boys
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 15.08m  1995        Chris Hercules                             
     JO Meet: J 15.08m  7/29/1995   Chris Hercules, Palatine, IL               
    Region X: R 14.98m  7/9/2006    Bryce Lamb, AZ Cheetahs                    
    NM State: S 13.12m              Kenyatta Carter, UNA                       
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Romano, Isreal               10-42-Aft               10.08m   NWI  33-01.00 
 
Event 467  Shot Put 12 lb. Intermediate Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 19.24m  1975        Larry Rosen                                
     JO Meet: J 19.29m  7/26/1996   Chris Sprague, Eugene OR                   
    Region X: R 16.43m  7/17/2005   Colin Boevers, unattached                  
    NM State: S 14.94m              Jace Rivera                                
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Trujilllo, Adrian            10-42-Nmuna             12.96m   42-06.25 
 
Event 468  Discus Throw 1.6kg Intermediate Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 58.80m  1985        Kammy Keshmiri                             
     JO Meet: J 54.29m  7/28/2005   Geoffrey Tabor, Ardmore TC                 
    Region X: R 50.63m  7/16/2005   Colin Boevers, unattached                  
    NM State: S 42.42m              NA                                         
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Trujilllo, Adrian            10-42-Nmuna             36.88m     121-00 
 
Event 469  Javelin Throw 800g Intermediate Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 61.81m  2001        Dustin Johnson                             
     JO Meet: J 58.66m  7/28/2000   Brandon Racca, Iowa, LA                    
    Region X: R 51.40m  7/18/2004   Dan Haddock, Arizona                       
    NM State: S 54.18m              NA                                         
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Trujilllo, Adrian            10-42-Nmuna             38.16m     125-02 
  2 Valdez, Xavier               10-42-Lctf              34.75m     114-00 
  3 Vasquez, Timmie              10-42-Atc               28.23m      92-07 
  4 Smith, Matthew               10-42-Rrrr              27.54m      90-04 
 
Event 471  Decathlon 800g Intermediate Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N  6896  1998        Tim Morse                                   
     JO Meet: J  6896  7/29/1998   Tim Morse, Shoreline, WA                    
    Region X: R  6013  7/14/1995   Josh Pearson, Colorado                      
    NM State: S  5081              Daniel Gooris, ATC                          
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Hoke, Adam                   10-42-Aat                 2921  
 
Event 471  Decathlon: #1 100 Meter Dash Intermediate Boys Decathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Hoke, Adam                   10-42-Aat                13.13   NWI    446
 
Event 471  Decathlon: #2 Long Jump Intermediate Boys Decathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Hoke, Adam                   10-42-Aat                4.74m   NWI  15-06.75    333
 
Event 471  Decathlon: #3 Shot Put Intermediate Boys Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Hoke, Adam                   10-42-Aat                8.50m   27-10.75    396
 
Event 471  Decathlon: #4 High Jump Intermediate Boys Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Hoke, Adam                   10-42-Aat                1.37m    4-06.00    297
 
Event 471  Decathlon: #5 400 Meter Dash Intermediate Boys Decathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Hoke, Adam                   10-42-Aat              1:00.91     383
 
Event 471  Decathlon: #6 110 Meter Hurdles Intermediate Boys Decathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Hoke, Adam                   10-42-Aat                23.87   NWI    108
 
Event 471  Decathlon: #7 Discus Throw Intermediate Boys Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Hoke, Adam                   10-42-Aat               19.46m      63-10    262
 
Event 471  Decathlon: #8 Pole Vault Intermediate Boys Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Hoke, Adam                   10-42-Aat                1.98m    6-06.00    136
 
Event 471  Decathlon: #9 Javelin Throw Intermediate Boys Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Hoke, Adam                   10-42-Aat               21.89m      71-10    187
 
Event 471  Decathlon: #10 1500 Meter Run Intermediate Boys Decathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Hoke, Adam                   10-42-Aat              5:35.40     373
 
Event 500  100 Meter Dash Young Women
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 11.10  1980        Michelle Glover                             
     JO Meet: J 11.1h  1980        Michelle Glover, Pennsauken, NJ             
    Region X: R 11.30  7/8/2006    Kenyanna Wilson, Rising Sun                 
    NM State: S 12.71              Chevonne Miller, ATC                        
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Waring, Maggie               10-42-Aft                13.75   NWI 
 
Event 501  200 Meter Dash Young Women
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 23.27  7/29/2006   Gabrielle Mayo, 03 Track Easter             
     JO Meet: J 23.27  7/29/2006   Gabrielle Mayo, 03 Track Easter             
    Region X: R 23.45  7/17/2005   Kennyanna Wilson, 48 Rising Sun             
    NM State: S 24.90              Danita Harmon, BRX                          
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Meade, Zoe                   10-42-Lctf               26.84   NWI 
  2 Johnson, Rayanna             10-42-Brx                27.60   NWI 
  3 Waring, Maggie               10-42-Aft                28.43   NWI 
 
Event 503  800 Meter Run Young Women
================================================================
 Nat'l Youth: N 2:05.27  1994        Sarah Bowman, Unattached                  
     JO Meet: J 2:07.73  7/30/1994   Tamieka Grizzle, Bronx. NY                
    Region X: R 2:12.46  7/1/1984    Peg Millican, Colorado/una/AZ             
    NM State: S 2:16.25              Lyndsay Harper, ATC                       
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Oberleas, Jenny              10-42-Lctf             2:35.45  
 
Event 504  1500 Meter Run Young Women
================================================================
 Nat'l Youth: N 4:26.39  1981        Cecilia Hopp                              
     JO Meet: J 4:26.39  8/2/1981    Cecilia Hopp, Cos  Cob, CT                
    Region X: R 4:08.95  7/12/1992   Michelle Rademacher, Colorado/Tx          
    NM State: S 4:55.53              Lyndsay Harper, ATC                       
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Oberleas, Jenny              10-42-Lctf             5:41.77  
 
Event 505  3000 Meter Run Young Women
================================================================
 Nat'l Youth: N  9:37.24  7/30/1998   Dana Boyle, Seattle, Washington          
     JO Meet: J  9:37.24  7/30/1998   Dana Boyle, Carbondale, CO               
    Region X: R  9:44.91  7/19/1998   Dana Boyle, Arizona                      
    NM State: S 10:51.80              Jacque Gallegos                          
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Sayer, Amanda                10-42-Nmuna           12:59.12  
 
Event 508  100 Meter Hurdles Young Women
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 13.35  7/29/2006   April Williams, unattached                  
     JO Meet: J 13.35  7/29/2006   April Williams, unattached                  
    Region X: R 13.60  7/17/2005   Kira Robinson, 32 COLORADO FLYE             
    NM State: S 15.10              Sarah Peterson                              
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Johnson, Rayanna             10-42-Brx                16.06   NWI 
  2 Cordova, Cici                10-42-Rrrr               16.23   NWI 
  3 Meade, Zoe                   10-42-Lctf               17.15   NWI 
 
Event 513  High Jump Young Women
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 1.85m  1997        Adrianne Sims                               
     JO Meet: J 1.85m  7/25/1996   Adrienne Sims, Fayettevile, NC              
    Region X: R 1.75m              T. Olsen/B. Mckell, Utah/Colorado           
    NM State: S 1.62m  6/17/2009   Zoe Meade, LCTF                             
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Meade, Zoe                   10-42-Lctf               1.62mS   5-03.75 
 
Event 514  Pole Vault Young Women
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 4.10m  2003        Kira Costa                                  
     JO Meet: J 3.85m  7/29/2005   Brianna Neumann, Bruin TC                   
    Region X: R 3.97m  7/12/2003   April Kubishta, Arizona                     
    NM State: S 3.33m              Alex Berlin, AAT                            
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Cordova, Cici                10-42-Rrrr               2.83m    9-03.25 
  2 Tapia, Angela                10-42-Awsr               1.98m    6-06.00 
 
Event 515  Long Jump Young Women
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 6.36m  1994        Angee Henry                                 
     JO Meet: J 6.36m  7/23/1994   Angela Henry, Omaha, NE                     
    Region X: R 6.11m  7/14/1991   Lanell Scarbrough, New Mexico               
    NM State: S 5.60m              Olivia Ndyabagye, BRX                       
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Meade, Zoe                   10-42-Lctf               4.51m   NWI  14-09.75 
  2 Oberleas, Jenny              10-42-Lctf               4.29m   NWI  14-01.00 
 -- Johnson, Rayanna             10-42-Brx                   ND   NWI           
 
Event 516  Triple Jump Young Women
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 13.01m  1996        Alicia Broussard                           
     JO Meet: J 13.01m  7/28/1996   Alicia Broussard, Houston, TX              
    Region X: R 11.80m  7/17/2005   Kaile Wilson, 32 COLORADO FLYE             
    NM State: S 11.37m              Fannoy Walters, BRX                        
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Johnson, Rayanna             10-42-Brx               10.93m   NWI  35-10.50 
  2 Williams, Katrina            10-42-Awsr               8.73m   NWI  28-07.75 
 
Event 517  Shot Put 4kg Young Women
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 15.82m  2003        Michelle Carter                            
     JO Meet: J 15.82m  7/31/2003   Michelle Carter, Ovilla, TX                
    Region X: R 14.79m  7/17/1993   Collinus Newsome, Colorado/CF/Ut           
    NM State: S 11.74m              Diedra Brown                               
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Marquez, Chantel             10-42-Aoc                8.18m   26-10.00 
 -- Meade, Zoe                   10-42-Lctf                  ND            
 
Event 518  Discus Throw 1kg Young Women
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 53.42m  1995        Suzy Powell                                
     JO Meet: J 52.49m  8/1/1982    Cindy Johnson, Mesa, AZ                    
    Region X: R 45.50m  7/12/1992   Shelly Greathouse, Colorado/una/Tx         
    NM State: S 38.05m              Kristin Grace                              
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Marquez, Chantel             10-42-Aoc               18.05m      59-03 
 
Event 519  Javelin Throw 600g Young Women
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 48.35m  1999        Sarah Malone                               
     JO Meet: J 43.94m  7/31/1994   Ann Crouse, Old Mystic, CT                 
    Region X: R 45.58m  7/16/1983   Nicki Nye, Utah                            
    NM State: S 39.17m              Kayla Brown                                
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Oberleas, Jenny              10-42-Lctf              31.99m     104-11 
  2 Cordova, Cici                10-42-Rrrr              31.20m     102-04 
  3 Marquez, Chantel             10-42-Aoc               18.37m      60-03 
 
Event 521  Heptathlon Young Women
================================================================
 Nat'l Youth: N  5365  2001        Diana Pickler                               
     JO Meet: J  5365  7/25/2001   Diana Pickler, Sache, TX                    
    Region X: R  5286  7/14/2002   Jacquelyn Johnson, Texas                    
    NM State: S  3961              Amy Merrill, SFLA                           
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  2 Cordova, Cici                10-42-Rrrr                2780  
 
Event 521  Heptathlon: #1 100 Meter Hurdles Young Women Heptathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Cordova, Cici                10-42-Rrrr               17.18   NWI    576
  2 Oberleas, Jenny              10-42-Lctf               21.21   NWI    210
 
Event 521  Heptathlon: #2 High Jump Young Women Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Oberleas, Jenny              10-42-Lctf               1.30m    4-03.25    409
  2 Cordova, Cici                10-42-Rrrr               1.25m    4-01.25    359
 
Event 521  Heptathlon: #3 Shot Put Young Women Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Oberleas, Jenny              10-42-Lctf               7.12m   23-04.50    343
  2 Cordova, Cici                10-42-Rrrr               6.90m   22-07.75    329
 
Event 521  Heptathlon: #4 200 Meter Dash Young Women Heptathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Oberleas, Jenny              10-42-Lctf               27.55   NWI    667
  2 Cordova, Cici                10-42-Rrrr               29.63   NWI    508
 
Event 521  Heptathlon: #5 Long Jump Young Women Heptathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Oberleas, Jenny              10-42-Lctf               4.29m   NWI  14-01.00    376
  2 Cordova, Cici                10-42-Rrrr               4.15m   NWI  13-07.50    343
 
Event 521  Heptathlon: #6 Javelin Throw Young Women Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Oberleas, Jenny              10-42-Lctf              29.34m      96-03    464
  2 Cordova, Cici                10-42-Rrrr              27.57m      90-05    431
 
Event 521  Heptathlon: #7 800 Meter Run Young Women Heptathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Oberleas, Jenny              10-42-Lctf             2:37.11     606
  2 Cordova, Cici                10-42-Rrrr             3:15.55     234
 
Event 550  100 Meter Dash Young Men
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 10.08  2005        J- Mee Samuels, Carolina Mustangs           
     JO Meet: J 10.30  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills, CA            
    Region X: R 10.50  7/8/2006    Allante Battle, AZ Elite                    
    NM State: S 10.60                                                          
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Martin, Marcus               10-42-Brx                11.13   NWI 
  2 El, Wynton                   10-42-Brx                11.20   NWI 
  3 Wilkins, Nathaniel           10-42-Brx                11.39   NWI 
  4 Dominguez, Matthew           10-42-Lctf               11.82   NWI 
  5 Martin, Christopher          10-42-Brx                11.95   NWI 
  6 McCoy, Dakarai               10-42-Brx                12.20   NWI 
 
Event 551  200 Meter Dash Young Men
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 20.50  1987        Quincy Watts                                
     JO Meet: J 20.50  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills                
    Region X: R 20.79  7/17/2005   Jeremy Dodson, 32 DENVER ATHLET             
    NM State: S 21.76  6/15/2009   Rolando Trammel, DCT                        
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Trammel, Rolando             10-42-Dct                21.85   NWI 
  2 Ibanez, Gizeh                10-42-Brx                22.29   NWI 
  3 Montoya, Derek               10-42-Brx                22.34   NWI 
  4 El, Wynton                   10-42-Brx                22.47   NWI 
  5 Wilkins, Nathaniel           10-42-Brx                22.91   NWI 
  6 Nolan, Alexander             10-42-Brx                23.12   NWI 
  7 Martin, Marcus               10-42-Brx                23.41   NWI 
  8 Dominguez, Matthew           10-42-Lctf               27.84   NWI 
 
Event 552  400 Meter Dash Young Men
================================================================
 Nat'l Youth: N 45.58  1996        William Obea Moore                          
     JO Meet: J 45.63  7/30/1995   Jerome Young, Hartford, CT                  
    Region X: R 46.93  7/17/2005   Jacob Schuerman, 32 KRYPTONITE TC           
    NM State: S 48.74  6/28/2008   Matthew Valenzuela, BRX                     
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Trammel, Rolando             10-42-Dct                48.76  
  2 Aragon, Gabe                 10-42-Awsr               48.90  
  3 Ibanez, Gizeh                10-42-Brx                49.92  
  4 Webb, Hamilton               10-42-Dct                52.11  
  5 Dominguez, Matthew           10-42-Lctf               52.65  
 
Event 553  800 Meter Run Young Men
================================================================
 Nat'l Youth: N 1:49.49  2000        Nick Davenport                            
     JO Meet: J 1:49.49  7/27/1999   Nick Davenport, Texas                     
    Region X: R 1:53.68  7/16/1995   Mohammed Yagoub, Colorado                 
    NM State: S 1:54.60              Dash Victor, SFLA                         
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Aragon, Gabe                 10-42-Awsr             1:55.99  
  2 Dominguez, Matthew           10-42-Lctf             2:06.70  
  3 Webb, Hamilton               10-42-Dct              2:07.78  
  4 Fort, Zach                   10-42-Aat              2:10.20  
  5 Villescas, Dylan             10-42-Lctf             2:12.78  
  6 Rueda, Ramon                 10-42-Lctf             2:12.98  
  7 Cionelo, Caleb               10-42-Trtc             2:22.27  
  8 Tapia, Tom                   10-42-Rrrr             2:37.72  
 
Event 554  1500 Meter Run Young Men
================================================================
 Nat'l Youth: N 3:51.21  1985        John Quade                                
     JO Meet: J 3:54.71  7/28/1991   Paul Kinser, Greensboro, NC               
    Region X: R 4:01.27  7/14/2002   Alex Clayton, Texas                       
    NM State: S 4:03.30              NA                                        
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Villescas, Dylan             10-42-Lctf             4:32.68  
  2 Rueda, Ramon                 10-42-Lctf             4:42.38  
  3 Fort, Zach                   10-42-Aat              4:45.04  
  4 Martinez, Anthony            10-42-Lctf             4:58.00  
 
Event 555  5000 Meter Run Young Men
================================================================
 Nat'l Youth: N 14:27.14  2001        Yong-Sung Leal                           
     JO Meet: J 14:27.14  7/28/2001   Yong-Sung Leal, San Leandro, CA          
    Region X: R 15:33.04  7/15/2001   Ben Ortega, New Mexico                   
    NM State: S 15:47.40              Marcus Morillon                          
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Villescas, Dylan             10-42-Lctf            17:23.45  
  2 Rueda, Ramon                 10-42-Lctf            18:53.34  
  3 Martinez, Anthony            10-42-Lctf            19:19.91  
  4 Tapia, Tom                   10-42-Rrrr            20:58.12  
 
Event 558  110 Meter Hurdles Young Men
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 13.40  1978        Rodney Wilson                               
     JO Meet: J 13.42  7/27/1997   Terrance Trammel, Decatur, GA               
    Region X: R 13.81  7/9/2006    Darius Reed, Flyers                         
    NM State: S 14.46  6/17/2009   Charles Lewis, BRX                          
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Lewis, Charles               10-42-Brx                14.46S  NWI 
  2 Romero, Antonio              10-42-Aoc                18.01   NWI 
 
Event 559  400 Meter Hurdles Young Men
================================================================
 Nat'l Youth: N 49.77  2002        Kerron Clement                              
     JO Meet: J 49.77  7/29/2002   Kerron Clement, Missouri City, TX           
    Region X: R 52.88  7/16/2000   Gerren Crochet, Colorado/Flatirons/Co       
    NM State: S 56.00              Justin Macy                                 
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Lewis, Charles               10-42-Brx                56.32  
  2 Nolan, Alexander             10-42-Brx              1:07.15  
  3 Martinez, Anthony            10-42-Lctf             1:09.86  
 
Event 560  4x100 Meter Relay Young Men
================================================================
 Nat'l Youth: N 39.73  1996        Track Houston                               
     JO Meet: J 39.73  8/1/1998    Track Houston, Houston, TX                  
                       R. Beard, B. Gay, J. Harris, T. Williams          
    Region X: R 41.52  7/14/1991   Track Arizona All Stars, New Mexico         
    NM State: S 42.46  6/28/2008   Big Red Express Track Club, BRX             
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 10-42-Big Red Express Track  'A'                      43.59  
     1) Martin, Marcus                  2) El, Wynton                     
     3) Wilkins, Nathaniel              4) Montoya, Derek                 
 
Event 561  4x400 Meter Relay Young Men
================================================================
 Nat'l Youth: N 3:06.55  1996        East Atlanta                              
     JO Meet: J 3:06.55  7/26/1998   East Atlanta TC, Atlanta, GA              
                         A. Partridge, D. Phillips, A. Taylor, K. Williamsq
    Region X: R 3:15.18  7/17/2005   32-KRYPTONITE TC, 32 KRYPTONITE TC        
                         R Friese, J Schuerman, S Cronin, Z ANCELL         
    NM State: S 3:23.30  6/28/2008   Big Red Express Track Club, BRX           
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 10-42-Big Red Express Track  'A'                    3:27.32  
     1) Ibanez, Gizeh                   2) Montoya, Derek                 
     3) Campbell, Warrick               4)                                
 
Event 563  High Jump Young Men
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 2.28m  1983        Dothel Edwards                              
     JO Meet: J 2.23m  7/31/1983   Rick Noji, Maurice Crumby, Seattle, WA      
    Region X: R 2.18m  7/15/1990   Teddy Williams, Colorado                    
    NM State: S 2.05m              Derek Pointer, BRX                          
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Webb, Hamilton               10-42-Dct                1.78m    5-10.00 
  2 Armitage, Xavier             10-42-Lctf               1.68m    5-06.00 
 
Event 564  Pole Vault Young Men
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 5.31m  7/30/2006   Casey Roche, UNA 38                         
     JO Meet: J 5.31m  7/30/2006   Casey Roche, UNA 38                         
    Region X: R 4.75m  7/12/1992   Chris Chancey, Utah                         
    NM State: S 4.58m              Daniel Gooris, ATC                          
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Zorn, Jimmy                  10-42-Rrrr               3.20m   10-06.00 
 
Event 565  Long Jump Young Men
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 7.87m  1977        Lamont King                                 
     JO Meet: J 7.60m  7/25/1991   Sheddric Fields, Dallas, TX                 
    Region X: R 7.31m  7/12/2003   Paul Hubbard, Colorado/Az                   
    NM State: S 6.89m  6/28/2008   Rolando Trammell, BRX                       
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Trammel, Rolando             10-42-Dct                6.63m   NWI  21-09.00 
  2 Campbell, Warrick            10-42-Brx                5.76m   NWI  18-10.75 
  3 McCoy, Dakarai               10-42-Brx                5.72m   NWI  18-09.25 
  4 Armitage, Xavier             10-42-Lctf               5.52m   NWI  18-01.50 
  5 Nolan, Alexander             10-42-Brx                5.44m   NWI  17-10.25 
 
Event 566  Triple Jump Young Men
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 16.72m  2004        Kenneth Hall                               
     JO Meet: J 16.72m  7/29/2004   Kenneth Hall, Baker , LA                   
    Region X: R 15.47m  7/13/2003   Paul Hubbard, Colorado/Az                  
    NM State: S 14.24m              Derek Pointer, BRX                         
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Trammel, Rolando             10-42-Dct               13.86m   NWI  45-05.75 
  2 Campbell, Warrick            10-42-Brx               13.61m   NWI  44-08.00 
  3 Armitage, Xavier             10-42-Lctf              11.92m   NWI  39-01.25 
  4 Martinez, Anthony            10-42-Lctf               9.76m   NWI  32-00.25 
 
Event 567  Shot Put 12 lb. Young Men
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 20.43m  1997        Dwight Johnson                             
     JO Meet: J 20.43m  7/24/1987   Dwight Johnson, Phoenix, AZ                
    Region X: R 18.97m  7/12/1987   Dwight Johnson, Texas                      
    NM State: S 14.63m              Gary Hoodless                              
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Romero, Ralph                10-42-Aoc               13.24m   43-05.25 
  2 Ellis, Aaron Michael         10-42-Lctf              13.08m   42-11.00 
  3 Peterson, Thor               10-42-Nmuna             13.06m   42-10.25 
  4 Landau, Christopher          10-42-Lctf              10.99m   36-00.75 
 
Event 568  Discus Throw 1.6kg Young Men
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 63.02m  1979        Clint Johnson                              
     JO Meet: J 63.20m  1979        Clint Johnson, Overland Park, KS           
    Region X: R 65.33m  7/12/1987   Dwight Johnson, Texas                      
    NM State: S 45.72m  6/28/2008   Carlos Garcia, New Mexico Unatt            
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Ellis, Aaron Michael         10-42-Lctf              35.57m     116-08 
  2 Peterson, Thor               10-42-Nmuna             33.90m     111-03 
  3 Landau, Christopher          10-42-Lctf              26.96m      88-05 
 
Event 569  Javelin Throw 800g Young Men
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 70.94m  1998        Brian Kollar                               
     JO Meet: J 66.94m  7/26/1994   Patrick Ramsey, Simsboro, LA               
    Region X: R 65.02m  7/1/1984    Fred Mondragon, Arizona                    
    NM State: S 63.09m              NA                                         
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Romero, Ralph                10-42-Aoc               49.31m     161-09 
  2 Ellis, Aaron Michael         10-42-Lctf              45.85m     150-05 
  3 Romero, Antonio              10-42-Aoc               44.65m     146-06 
  4 Landau, Christopher          10-42-Lctf              28.94m      94-11 
 
 
Nike Visa BMW Gatorade Gill Athletics University of Phoenix St. Vincent Lynx