Join/Renew Now

Results - USATF Iowa Association Junior Olympic Track & Field
Championships

6/20-21/09 - Johnston, Iowa

Event 1  100 Meter Dash Sub-Bantam Girls
===================================================================
 Iowa Record: I 15.16  2004        Teanna Lewis, Des Moines Velocity           
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 DeArica Pryor                Track IA                 15.76q  1 
  2 Emma Fritzjunker             Excalibur TC             16.10q  3 
  3 Riawna Hunter                Velocity TC              16.27q  3 
  4 Nyana Robinson               Track IA                 17.09q  3 
  5 Toialynn Harris              DM Youth,Des Moines      17.12q  3 
  6 Jenna Nickles                MVTC,Bettendorf          17.25q  2 
  7 Jaden Daffer                 Una,Percival             17.60q  1 
  8 ShyAnne Davis                Excalibur TC             17.72q  1 
  9 Bresage Foster               Excalibur TC             18.06   1 
 10 Kalyx Rogers                 Track IA                 18.23   2 
 11 Aaliyah Battle               DM Youth,Des Moines      18.50   3 
 12 Carly Moore                  Lone Tree TC,Lone T      18.86   2 
 13 Abbagail Evans               Lone Tree TC,Lone T      19.25   2 
 14 Dimaucia Phanfil             DM Youth,Des Moines      20.69   2 
 15 Dajah Baptiste               Track IA                 21.41   1 
 16 Pattanasia Wilson            DM Youth,Des Moines      21.72   1 
 17 Angel Lewis                  DM Youth                 21.95   1 
 18 Claire Moore                 Ames TC,Ames             22.17   2 
 19 Capriel Norton               Creston TC               22.49   3 
 20 Mitzi Evans                  Lone Tree TC,Lone T      23.10   1 
 21 Kassandra Battle             Track IA                 23.94   3 
 
Event 1  100 Meter Dash Sub-Bantam Girls
================================================================
 Iowa Record: I 15.16  2004        Teanna Lewis, Des Moines Velocity           
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 DeArica Pryor                Track IA                 16.27  
  2 Riawna Hunter                Velocity TC              16.86  
  3 Emma Fritzjunker             Excalibur TC             17.14  
  4 Nyana Robinson               Track IA                 17.72  
  5 Toialynn Harris              DM Youth,Des Moines      17.78  
  6 Jenna Nickles                MVTC,Bettendorf          17.87  
  7 Jaden Daffer                 Una,Percival             18.09  
  8 ShyAnne Davis                Excalibur TC             18.37  
Preliminaries
  9 Bresage Foster               Excalibur TC                    
 10 Kalyx Rogers                 Track IA                        
 11 Aaliyah Battle               DM Youth,Des Moines             
 12 Carly Moore                  Lone Tree TC,Lone T             
 13 Abbagail Evans               Lone Tree TC,Lone T             
 14 Dimaucia Phanfil             DM Youth,Des Moines             
 15 Dajah Baptiste               Track IA                        
 16 Pattanasia Wilson            DM Youth,Des Moines             
 17 Angel Lewis                  DM Youth                        
 18 Claire Moore                 Ames TC,Ames                    
 19 Capriel Norton               Creston TC                      
 20 Mitzi Evans                  Lone Tree TC,Lone T             
 21 Kassandra Battle             Track IA                        
 
Event 2  200 Meter Dash Sub-Bantam Girls
===================================================================
 Iowa Record: I 32.80  2004        Carson Jarrard, Fort Dodge Flyers TC        
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
  1 DeArica Pryor                Track IA                 33.76q  3 
  2 Emma Fritzjunker             Excalibur TC             35.10q  1 
  3 Jenna Nickles                MVTC,Bettendorf          35.20q  1 
  4 Riawna Hunter                Velocity TC              36.38q  2 
  5 Jaden Daffer                 Una,Percival             37.00q  1 
  6 ShyAnne Davis                Excalibur TC             38.18q  2 
  7 Nyana Robinson               Track IA                 38.73q  3 
  8 Bresage Foster               Excalibur TC             38.82q  3 
  9 Toialynn Harris              DM Youth,Des Moines      39.70   1 
 10 Angelina Evans               Lone Tree TC,Lone T      41.21   2 
 11 Abbagail Evans               Lone Tree TC,Lone T      41.92   3 
 12 Kalyx Rogers                 Track IA                 42.25   3 
 13 Elle Roorda                  Pella TC                 43.30   1 
 14 Alexia Jackson               Track IA                 44.31   3 
 14 Reagan Weinheimer            Creston TC               44.31   2 
 16 Dimaucia Phanfil             DM Youth,Des Moines      46.43   3 
 17 Pattanasia Wilson            DM Youth,Des Moines      46.49   3 
 18 Dajah Baptiste               Track IA                 47.30   1 
 19 Angel Lewis                  DM Youth                 50.70   1 
 20 Mitzi Evans                  Lone Tree TC,Lone T      52.69   2 
 21 Kassandra Battle             Track IA               1:00.90   2 
 
Event 2  200 Meter Dash Sub-Bantam Girls
================================================================
 Iowa Record: I 32.80  2004        Carson Jarrard, Fort Dodge Flyers TC        
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 DeArica Pryor                Track IA                 34.70  
  2 Riawna Hunter                Velocity TC              36.37  
  3 Jenna Nickles                MVTC,Bettendorf          37.16  
  4 Emma Fritzjunker             Excalibur TC             37.88  
  5 Nyana Robinson               Track IA                 38.32  
  6 ShyAnne Davis                Excalibur TC             38.41  
  7 Bresage Foster               Excalibur TC             38.97  
  8 Jaden Daffer                 Una,Percival             39.24  
Preliminaries
  9 Toialynn Harris              DM Youth,Des Moines             
 10 Angelina Evans               Lone Tree TC,Lone T             
 11 Abbagail Evans               Lone Tree TC,Lone T             
 12 Kalyx Rogers                 Track IA                        
 13 Elle Roorda                  Pella TC                        
 14 Alexia Jackson               Track IA                        
 14 Reagan Weinheimer            Creston TC                      
 16 Dimaucia Phanfil             DM Youth,Des Moines             
 17 Pattanasia Wilson            DM Youth,Des Moines             
 18 Dajah Baptiste               Track IA                        
 19 Angel Lewis                  DM Youth                        
 20 Mitzi Evans                  Lone Tree TC,Lone T             
 21 Kassandra Battle             Track IA                        
 
Event 3  400 Meter Dash Sub-Bantam Girls
===================================================================
 Iowa Record: I 1:21.71  2004        Roichelle Marble, Track Iowa TC           
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
Finals
  1 Kathryn Leighty              Una,Mason City         1:23.14   1 
  2 Riawna Hunter                Velocity TC            1:23.42   1 
  3 Jenna Nickles                MVTC,Bettendorf        1:25.76   2 
  4 DeArica Pryor                Track IA               1:28.44   1 
  5 Carly Moore                  Lone Tree TC,Lone T    1:32.12   2 
  6 Angelina Evans               Lone Tree TC,Lone T    1:32.26   1 
  7 Abbagail Evans               Lone Tree TC,Lone T    1:33.12   2 
  8 Nyana Robinson               Track IA               1:35.91   2 
  9 Dimaucia Phanfil             DM Youth,Des Moines    1:54.77   1 
 10 Mitzi Evans                  Lone Tree TC,Lone T    1:54.79   1 
 
Event 50  100 Meter Dash Sub-Bantam Boys
===================================================================
 Iowa Record: I 14.96  2005        Matthew Goodwin, Ames Impact TC             
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Jonah Larrison               Excalibur TC             16.18q  2 
  2 Josh Miller                  Pella TC                 16.22q  1 
  3 Wraith Dedrick               Creston TC               16.48q  1 
  4 Nathan Polich                Una,Madrid               17.05q  1 
  5 Quinton Brown                DM Youth,Des Moines      17.10q  2 
  6 Gary Hamilton                Johnston TC              17.55q  2 
  7 Aaron Smith                  DM Youth,Des Moines      17.59q  2 
  8 Thomaj Davis                 Track IA                 18.34q  1 
  9 Noah Jorgensen               Una,Sidney               18.72   1 
 10 Jaden Jorgensen              Una,Emerson              19.56   2 
 11 Max VonGries                 MVTC,Bettendorf          19.57   2 
 12 Gary McCall                  Track IA                 22.03   1 
 13 Ameen Vahdat                 DM Youth,Urbandale,      24.04   1 
 14 Caleb Hamby                  Track IA                 25.12   2 
 
Event 50  100 Meter Dash Sub-Bantam Boys
================================================================
 Iowa Record: I 14.96  2005        Matthew Goodwin, Ames Impact TC             
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Wraith Dedrick               Creston TC               16.47  
  2 Jonah Larrison               Excalibur TC             16.48  
  3 Josh Miller                  Pella TC                 16.59  
  4 Quinton Brown                DM Youth,Des Moines      16.91  
  5 Nathan Polich                Una,Madrid               17.69  
  6 Gary Hamilton                Johnston TC              17.88  
  7 Aaron Smith                  DM Youth,Des Moines      18.25  
  8 Thomaj Davis                 Track IA                 18.80  
Preliminaries
  9 Noah Jorgensen               Una,Sidney                      
 10 Jaden Jorgensen              Una,Emerson                     
 11 Max VonGries                 MVTC,Bettendorf                 
 12 Gary McCall                  Track IA                        
 13 Ameen Vahdat                 DM Youth,Urbandale,             
 14 Caleb Hamby                  Track IA                        
 
Event 51  200 Meter Dash Sub-Bantam Boys
===================================================================
 Iowa Record: I 30.87  2005        Matthew Goodwin, Ames Impact TC             
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
  1 Savion Richardson            Cedar Rapids  TC         33.99q  2 
  2 Josh Miller                  Pella TC                 34.43q  1 
  3 Chantz Minear                Excalibur TC             34.76q  2 
  4 Quinton Brown                DM Youth,Des Moines      34.92q  1 
  5 Nathan Polich                Una,Madrid               37.17q  1 
  6 Landon Kooiker               Una                      37.26q  1 
  7 Gary Hamilton                Johnston TC              37.55q  2 
  8 Aaron Smith                  DM Youth,Des Moines      37.72q  2 
  9 Thomaj Davis                 Track IA                 41.26   1 
 10 Noah Jorgensen               Una,Sidney               44.89   2 
 11 Jaden Jorgensen              Una,Emerson              45.44   1 
 12 Ameen Vahdat                 DM Youth,Urbandale,      52.44   2 
 13 Gary McCall                  Track IA                 53.73   1 
 14 Caleb Hamby                  Track IA                 58.71   2 
 
Event 51  200 Meter Dash Sub-Bantam Boys
================================================================
 Iowa Record: I 30.87  2005        Matthew Goodwin, Ames Impact TC             
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Savion Richardson            Cedar Rapids  TC         34.54  
  2 Nathan Polich                Una,Madrid               35.77  
  3 Josh Miller                  Pella TC                 36.03  
  4 Quinton Brown                DM Youth,Des Moines      36.16  
  5 Landon Kooiker               Una                      36.22  
  6 Gary Hamilton                Johnston TC              36.87  
  7 Chantz Minear                Excalibur TC             38.65  
  8 Aaron Smith                  DM Youth,Des Moines      38.78  
Preliminaries
  9 Thomaj Davis                 Track IA                        
 10 Noah Jorgensen               Una,Sidney                      
 11 Jaden Jorgensen              Una,Emerson                     
 12 Ameen Vahdat                 DM Youth,Urbandale,             
 13 Gary McCall                  Track IA                        
 14 Caleb Hamby                  Track IA                        
 
Event 52  400 Meter Dash Sub-Bantam Boys
===================================================================
 Iowa Record: I 1:13.08  2004        Noah Larrison, Des Moines Excalibur TC    
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
Finals
  1 Savion Richardson            Cedar Rapids  TC       1:19.51   2 
  2 Trejahn Manning              Excalibur TC           1:23.84   1 
  3 Khory Nobles                 Cedar Rapids  TC,Ce    1:24.07   2 
  4 Nathan Polich                Una,Madrid             1:25.22   2 
  5 Noah Jorgensen               Una,Sidney             1:34.05   1 
  6 Aaron Smith                  DM Youth,Des Moines    1:38.10   2 
  7 Thomaj Davis                 Track IA               1:40.86   2 
  8 Jaden Jorgensen              Una,Emerson            1:44.76   1 
  9 Gary McCall                  Track IA               1:45.24   1 
 10 Caleb Hamby                  Track IA               2:11.38   1 
 
Event 100  100 Meter Dash Bantam Girls
===================================================================
 Iowa Record: I 14.09  1998        Kaitlyn Peterson, Mississippi Valley TC     
 Nat'l Youth: N 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA                
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Amara Lipsey                 Ames TC,Ames             14.82q  1 
  2 Annika Pingel                Pella TC                 14.94q  2 
  3 DeJana Brown                 Excalibur TC             15.37q  3 
  4 Ja'Nay Robinson              Track IA                 15.39q  2 
  4 Alexandria 'elle Brown       DM Youth,Des Moines      15.39q  2 
  6 Morgan Jackson               Track IA                 15.40q  3 
  7 Lily Campbell                WSTC                     15.57q  4 
  8 Darian Martin                MVTC,Davenport           16.16q  3 
  9 Megan Andrews                MVTC,Davenport           16.25q  3 
 10 Tyciera Wells                Track IA                 16.37q  4 
 11 Jielmy Rivera-Pillot         Ames TC,Ames             16.40q  1 
 12 Ciera Rice                   WSTC,Earlham             16.48q  2 
 13 Danielle Castillo            Creston TC               16.71q  4 
 14 Eriana Brown                 DM Youth,Des Moines      17.05q  1 
 15 Trinity Jones                Ames TC,Ames             17.19q  1 
 16 Kiana Dae                    Track IA                 17.43q  3 
 17 Aleah Johnson                Track IA                 17.66   4 
 18 Gracee Meyer                 Una,Hastings             17.70   4 
 19 Heather Kirkland             Pella TC                 17.99   4 
 20 Caitlyn Molly                DM Youth,Des Moines      18.55   4 
 21 Alexia Jackson               Track IA                 18.88   1 
 22 Aubrey Byrum                 Ames TC,Ames             19.65   3 
 23 Becca Gomez                  Johnston TC,Urbanda      20.34   1 
 
Event 100  100 Meter Dash Bantam Girls
===================================================================
 Iowa Record: I 14.09  1998        Kaitlyn Peterson, Mississippi Valley TC     
 Nat'l Youth: N 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA                
    Name                    Year Team                     Semis  H#
===================================================================
Semi-Finals
  1 Annika Pingel                Pella TC                 15.04q  2 
  2 Amara Lipsey                 Ames TC,Ames             15.32q  1 
  3 Lily Campbell                WSTC                     15.33q  2 
  4 Alexandria 'elle Brown       DM Youth,Des Moines      15.34q  1 
  5 DeJana Brown                 Excalibur TC             15.41q  2 
  6 Morgan Jackson               Track IA                 15.70q  2 
  7 Ja'Nay Robinson              Track IA                 16.11q  1 
  8 Tyciera Wells                Track IA                 16.31q  2 
  9 Jielmy Rivera-Pillot         Ames TC,Ames             16.40   2 
 10 Darian Martin                MVTC,Davenport           16.43   1 
 11 Megan Andrews                MVTC,Davenport           16.55   1 
 12 Danielle Castillo            Creston TC               17.04   1 
 13 Eriana Brown                 DM Youth,Des Moines      17.05   2 
 14 Ciera Rice                   WSTC,Earlham             17.09   1 
 15 Trinity Jones                Ames TC,Ames             17.91   2 
 16 Kiana Dae                    Track IA                 18.21   1 
Preliminaries
 17 Aleah Johnson                Track IA                           
 18 Gracee Meyer                 Una,Hastings                       
 19 Heather Kirkland             Pella TC                           
 20 Caitlyn Molly                DM Youth,Des Moines                
 21 Alexia Jackson               Track IA                           
 22 Aubrey Byrum                 Ames TC,Ames                       
 23 Becca Gomez                  Johnston TC,Urbanda                
 
Event 100  100 Meter Dash Bantam Girls
================================================================
 Iowa Record: I 14.09  1998        Kaitlyn Peterson, Mississippi Valley TC     
 Nat'l Youth: N 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA                
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Amara Lipsey                 Ames TC,Ames             15.31  
  2 Annika Pingel                Pella TC                 15.80  
  3 Alexandria 'elle Brown       DM Youth,Des Moines      15.83  
  4 DeJana Brown                 Excalibur TC             15.84  
  5 Lily Campbell                WSTC                     15.98  
  6 Ja'Nay Robinson              Track IA                 16.24  
  7 Morgan Jackson               Track IA                 16.33  
 -- Tyciera Wells                Track IA                   DNF  
Semi-Finals
  9 Jielmy Rivera-Pillot         Ames TC,Ames                    
 10 Darian Martin                MVTC,Davenport                  
 11 Megan Andrews                MVTC,Davenport                  
 12 Danielle Castillo            Creston TC                      
 13 Eriana Brown                 DM Youth,Des Moines             
 14 Ciera Rice                   WSTC,Earlham                    
 15 Trinity Jones                Ames TC,Ames                    
 16 Kiana Dae                    Track IA                        
 
Event 101  200 Meter Dash Bantam Girls
===================================================================
 Iowa Record: I 29.34  1998        Kaitlyn Peterson, Mississippi Valley TC     
 Nat'l Youth: N 26.70  7/31/2004   Robin Reynolds, Miami, FL                   
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Annika Pingel                Pella TC                 31.81q  4 
  2 Amara Lipsey                 Ames TC,Ames             31.85q  1 
  3 Alexandria 'elle Brown       DM Youth,Des Moines      32.37q  5 
  4 Lily Campbell                WSTC                     32.40q  4 
  5 Ellie Spelhaug               MVTC,Bettendorf          32.62q  3 
  6 Rory Donahue                 MVTC,Bettendorf          33.35q  1 
  7 Darian Martin                MVTC,Davenport           33.61q  2 
  8 Ja'Nay Robinson              Track IA                 33.97q  4 
  9 Morgan Jackson               Track IA                 34.38   5 
 10 Tyciera Wells                Track IA                 34.41   5 
 11 Ashley Shiber                Excalibur TC             34.63   3 
 12 DeJana Brown                 Excalibur TC             34.70   4 
 13 Jielmy Rivera-Pillot         Ames TC,Ames             35.20   1 
 14 Tess Roorda                  Pella TC                 35.38   5 
 15 Megan Andrews                MVTC,Davenport           35.44   4 
 16 Nadine Veasley               Track IA                 35.57   4 
 17 Ciera Rice                   WSTC,Earlham             35.71   2 
 18 Nicole Heims                 Cedar Rapids  TC         36.13   1 
 19 Carli Spelhaug               MVTC,Bettendorf          36.25   2 
 20 Lauren Cramer                MVTC,LeClaire            36.58   3 
 21 McKenna Rieckhoff            Pella TC                 36.73   5 
 22 Eriana Brown                 DM Youth,Des Moines      36.76   1 
 23 Kiana Dae                    Track IA                 36.78   3 
 24 Elsa Wright                  WSTC,West Des Moine      37.86   2 
 25 Trinity Jones                Ames TC,Ames             37.99   1 
 26 Aleah Johnson                Track IA                 38.27   2 
 27 Heather Kirkland             Pella TC                 38.61   2 
 28 Olivia McQuerry              Excalibur TC             39.00   2 
 29 Gracee Meyer                 Una,Hastings             39.02   1 
 30 Emma Jahner                  Una                      39.67   5 
 31 Kennedy Morris               Una,Earlham              40.16   3 
 32 Maddie Waltman               WSTC,West Des Moine      43.31   5 
 
Event 101  200 Meter Dash Bantam Girls
================================================================
 Iowa Record: I 29.34  1998        Kaitlyn Peterson, Mississippi Valley TC     
 Nat'l Youth: N 26.70  7/31/2004   Robin Reynolds, Miami, FL                   
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Amara Lipsey                 Ames TC,Ames             32.04  
  2 Alexandria 'elle Brown       DM Youth,Des Moines      32.33  
  3 Ellie Spelhaug               MVTC,Bettendorf          32.46  
  4 Lily Campbell                WSTC                     32.58  
  5 Rory Donahue                 MVTC,Bettendorf          33.31  
  6 Ja'Nay Robinson              Track IA                 33.89  
  7 Darian Martin                MVTC,Davenport           34.73  
Preliminaries
  1 Annika Pingel                Pella TC                        
  9 Morgan Jackson               Track IA                        
 10 Tyciera Wells                Track IA                        
 11 Ashley Shiber                Excalibur TC                    
 12 DeJana Brown                 Excalibur TC                    
 13 Jielmy Rivera-Pillot         Ames TC,Ames                    
 14 Tess Roorda                  Pella TC                        
 15 Megan Andrews                MVTC,Davenport                  
 16 Nadine Veasley               Track IA                        
 17 Ciera Rice                   WSTC,Earlham                    
 18 Nicole Heims                 Cedar Rapids  TC                
 19 Carli Spelhaug               MVTC,Bettendorf                 
 20 Lauren Cramer                MVTC,LeClaire                   
 21 McKenna Rieckhoff            Pella TC                        
 22 Eriana Brown                 DM Youth,Des Moines             
 23 Kiana Dae                    Track IA                        
 24 Elsa Wright                  WSTC,West Des Moine             
 25 Trinity Jones                Ames TC,Ames                    
 26 Aleah Johnson                Track IA                        
 27 Heather Kirkland             Pella TC                        
 28 Olivia McQuerry              Excalibur TC                    
 29 Gracee Meyer                 Una,Hastings                    
 30 Emma Jahner                  Una                             
 31 Kennedy Morris               Una,Earlham                     
 32 Maddie Waltman               WSTC,West Des Moine             
 
Event 102  400 Meter Dash Bantam Girls
===================================================================
 Iowa Record: I 1:07.84  2002        Katie Flood, Des Moines Excalibur TC      
 Nat'l Youth: N   59.81  7/30/1993   Monique Henderson, San Diego, CA          
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
Finals
  1 Hannah Saville               Cedar Rapids  TC,Ce    1:10.67   2 
  2 Lily Campbell                WSTC                   1:12.49   2 
  3 Ellie Spelhaug               MVTC,Bettendorf        1:13.77   3 
  4 Rory Donahue                 MVTC,Bettendorf        1:15.32   1 
  5 Tess Roorda                  Pella TC               1:17.06   3 
  6 Erin Snell                   Ballard TC,Ames        1:17.75   1 
  7 Megan Andrews                MVTC,Davenport         1:20.49   2 
  8 Morgan Jackson               Track IA               1:21.02   2 
  9 Kate Nus                     Cedar Rapids  TC,Hi    1:21.42   1 
 10 Nadine Veasley               Track IA               1:22.43   2 
 11 Lauren Cramer                MVTC,LeClaire          1:22.96   3 
 12 Carli Spelhaug               MVTC,Bettendorf        1:24.42   2 
 13 McKenna Rieckhoff            Pella TC               1:25.82   3 
 14 Kirstin Skriver              Cedar Rapids  TC       1:29.59   1 
 15 Maddie Waltman               WSTC,West Des Moine    1:37.60   3 
 
Event 103  800 Meter Run Bantam Girls
================================================================
 Iowa Record: I 2:37.14  1993        Michelle Sokol, Westside Track Club       
 Nat'l Youth: N 2:23.86  7/20/2008   Danae Rivers, New Haven AG                
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Hannah Saville               Cedar Rapids  TC,Ce    2:47.54  
  2 Riley Bright                 WSTC,West Des Moine    2:51.16  
  3 Tess Roorda                  Pella TC               2:55.49  
  4 Kate Nus                     Cedar Rapids  TC,Hi    2:55.76  
  5 Piper Mauck                  Excalibur TC,Des Mo    3:03.29  
  6 Kelly Murphy                 Una,Knoxville          3:05.67  
  7 Erin Snell                   Ballard TC,Ames        3:06.64  
  8 Elsa Wright                  WSTC,West Des Moine    3:19.17  
  9 Elena Minor                  Cedar Rapids  TC       3:26.66  
 10 Angelina Evans               Lone Tree TC,Lone T    3:33.09  
 11 Destiny Mahers               Excalibur TC           3:38.68  
 12 Peyton Steva                 Una,Iowa City          3:46.23  
 13 Alissa Neubauer              Cedar Rapids  TC       3:51.44  
 
Event 104  1500 Meter Run Bantam Girls
================================================================
 Iowa Record: I 5:24.40  2002        Katie Flood, Des Moines Excalibur TC      
 Nat'l Youth: N 5:00.72  8/1/1993    Kristin Finch, Marietta, GA               
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Riley Bright                 WSTC,West Des Moine    6:04.47  
  2 Piper Mauck                  Excalibur TC,Des Mo    6:34.97  
  3 Elena Minor                  Cedar Rapids  TC       6:53.18  
  4 Nicole Heims                 Cedar Rapids  TC       7:09.41  
  5 Alissa Neubauer              Cedar Rapids  TC       7:23.92  
 
Event 105  1500 Meter Race Walk Bantam Girls
================================================================
 Iowa Record: I 8:22.91  1988        Christa Dirksen, Mason City               
 Nat'l Youth: N 7:30.8h  7/18/1993   Elizabeth Paxton, Cypress, CA             
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Destiny Mahers               Excalibur TC          10:50.20  
  2 Erin Snell                   Ballard TC,Ames       11:08.40  
 
Event 106  4x100 Meter Relay Bantam Girls
================================================================
 Iowa Record: I 1:02.10  2000        Des Moines Youth TC, Des Moines Youth TC  
 Nat'l Youth: N   53.62  7/31/2005   15-Los Angeles Jets, Los Angeles Jets     
                         M George, T Robertson, T Bellows, J Billoups      
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Mississippi Valley Track Club  'A'                  1:05.69  
     1) Darian Martin                   2) Ellie Spelhaug                 
     3) Carli Spelhaug                  4) Rory Donahue                   
  2 Track Iowa Track Club  'A'                          1:05.90  
     1) Kiana Dae                       2) Tyciera Wells                  
     3) Ja'Nay Robinson                 4) Morgan Jackson                 
  3 Central Iowa Excalibur Track C  'A'                 1:06.04  
     1) Emma Fritzjunker                2) DeJana Brown                   
     3) Ashley Shiber                   4) Bresage Foster                 
  4 Des Moines Area Youth TC  'A'                       1:10.77  
     1) Alexandria 'elle Brown          2) Eriana Brown                   
     3) Toialynn Harris                 4) Aaliyah Battle                 
  5 Creston Track Club  'A'                             1:19.77  
     1) Capriel Norton                  2) Reagan Weinheimer              
     3) Josey Davis                     4) Danielle Castillo              
 
Event 107  4x400 Meter Relay Bantam Girls
================================================================
 Iowa Record: I 4:59.28  2008        Mississippi Valley TC, Mississippi Valley 
 Nat'l Youth: N 4:19.00  7/29/1993   Fast Action TC, Los Angeles, CA           
                         Angel Perkins, LaShinda Demus, Quiana Powell, Niss
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Cedar Rapids Track Club  'A'                        5:47.88  
     1) Nicole Heims                    2) Kirstin Skriver                
     3) Kate Nus                        4) Hannah Saville                 
  2 Central Iowa Excalibur Track C  'A'                 6:13.99  
     1) Ashley Shiber                   2) ShyAnne Davis                  
     3) Bresage Foster                  4) Destiny Mahers                 
 
Event 108  High Jump Bantam Girls
==========================================================================
 Iowa Record: I 4-03.25  2001        Janelle Rollins, Ames Impact TC           
 Nat'l Youth: N   1.42m  7/24/1997   Dorothy Holt, Hinesville, GZA             
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Piper Mauck                  Excalibur TC,Des Mo      1.12m    3-08.00 
  2 Aubrey Byrum                 Ames TC,Ames             0.96m    3-01.75 
  3 Tara Djukanovic              Johnston TC,Johnsto      0.92m    3-00.25 
 -- Zoe Young                    WSTC,West Des Moine         NH            
 
Event 109  Long Jump Bantam Girls
==========================================================================
 Iowa Record: I 13-08  2000        Lindsay Lettow, Westside Track Club         
 Nat'l Youth: N 4.66m  7/28/2007   Tiani Reeves, Gothenburg T C                
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Amara Lipsey                 Ames TC,Ames             3.34m   10-11.50 
  2 Annika Pingel                Pella TC                 3.23m   10-07.25 
  3 Olivia McQuerry              Excalibur TC             2.90m    9-06.25 
  4 Danielle Castillo            Creston TC               2.72m    8-11.25 
  5 Jielmy Rivera-Pillot         Ames TC,Ames             2.70m    8-10.25 
  6 McKenna Rieckhoff            Pella TC                 2.60m    8-06.50 
  7 Peyton Steva                 Una,Iowa City            2.54m    8-04.00 
  8 Ciera Rice                   WSTC,Earlham             2.52m    8-03.25 
  9 Kirstin Skriver              Cedar Rapids  TC         2.51m    8-03.00 
 10 Trinity Jones                Ames TC,Ames             2.31m    7-07.00 
 11 Zoe Young                    WSTC,West Des Moine      2.29m    7-06.25 
 12 Maddie Waltman               WSTC,West Des Moine      2.22m    7-03.50 
 13 Reagan Weinheimer            Creston TC               2.04m    6-08.50 
 14 Becca Gomez                  Johnston TC,Urbanda      1.94m    6-04.50 
 15 Jaden Daffer                 Una,Percival             1.93m    6-04.00 
 -- Eriana Brown                 DM Youth,Des Moines         ND            
 -- Nadine Veasley               Track IA                    ND            
 -- Alexia Jackson               Track IA                    ND            
 -- Jairika Winters              Ames TC,Ames                ND            
 -- Capriel Norton               Creston TC                  ND            
 
Event 110  Shot Put 6 lb. Bantam Girls
==========================================================================
 Iowa Record: I 28-10.25  2007        Kate Birchmier, Bloomfield               
 Nat'l Youth: N   10.46m  7/28/1995   Amber Curtis, Monroe, WI                 
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Carly Moore                  Lone Tree TC,Lone T      4.46m   14-07.75 
  2 Tara Djukanovic              Johnston TC,Johnsto      4.41m   14-05.75 
  3 Caitlyn Molly                DM Youth,Des Moines      4.22m   13-10.25 
  4 Mackenzie Goeller            Una,Fairbank             3.95m   12-11.50 
  5 Josey Davis                  Creston TC               3.30m   10-10.00 
  6 Sophie Cordaro               Johnston TC,Johnsto      3.11m   10-02.50 
  7 Becca Gomez                  Johnston TC,Urbanda      2.38m    7-09.75 
 
Event 111  Javelin Throw 300g Bantam Girls
==========================================================================
 Iowa Record: I  64-10  2008        Tori Van Velzen, Westside Track Club       
 Nat'l Youth: N 37.15m  7/29/2007   Mystasia Alexander, 16 33 LA Jets Gi       
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Maddie Waltman               WSTC,West Des Moine     16.09m      52-09 
  2 Mackenzie Goeller            Una,Fairbank            10.44m      34-03 
  3 Caitlyn Molly                DM Youth,Des Moines     10.29m      33-09 
  4 Josey Davis                  Creston TC               8.14m      26-08 
 -- Kiana Dae                    Track IA                    ND            
 -- Ja'Nay Robinson              Track IA                    ND            
 -- Jaden Daffer                 Una,Percival               DNF            
 
Event 150  100 Meter Dash Bantam Boys
===================================================================
 Iowa Record: I 13.49  2007        Matthew Goodwin, Ames Impact TC             
 Nat'l Youth: N 12.73  7/28/1991   Richard Washington, Inglewood, CA           
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Kevin Kruth                  MVTC,Davenport           13.93q  5 
  2 Tavien Gardner               Track IA                 14.01q  3 
  3 Tariq Brown                  Excalibur TC             14.14q  3 
  4 Gerald Sama                  Track IA                 14.23q  1 
  5 Demetrius (Niko) Gosnell     Lone Tree TC,Lone T      14.37q  2 
  6 John Mahoney                 WSTC,West Des Moine      14.38q  1 
  7 Lexington Goodwin            Ames TC,Ames             14.60q  5 
  8 Keshaun Baker                MVTC,Bettendorf          14.61q  4 
  9 Gerald James                 DM Youth,Des Moines      14.89q  4 
 10 Djuan Jones                  Track IA                 14.94q  5 
 11 MJ Greene                    DM Youth,Des Moines      15.02q  3 
 12 Hunter Wright                Ames TC,Ankeny           15.11q  3 
 13 Chance Gibbons               Ames TC,Ankeny           15.50q  5 
 14 Evan Salmon                  Johnston TC,Johnsto      15.52q  4 
 15 Devonte Thedford             Track IA                 15.53q  2 
 16 Tyler Van Zante              Una,Sully                15.80q  1 
 17 Samuel Ingoli                DM Youth,Des Moines      15.87   4 
 18 Tyrese Andrews               DM Youth,Des Moines      16.32   4 
 19 Brandon Foster               Excalibur TC             16.42   5 
 20 Bryce Hall                   WSTC,Urbandale           16.43   3 
 21 Brian Foster                 Excalibur TC             16.50   5 
 21 Spencer Smith                DM Youth,Des Moines      16.50   3 
 23 Saul Cabrera                 WSTC,Des Moines          16.52   2 
 24 Joesh Shade                  DM Youth,Des Moines      16.63   2 
 25 Donavan Patterson            Track IA                 16.72   1 
 26 Jordan Potter                WSTC,West Des Moine      16.74   1 
 27 Ramaun Ford                  Track IA                 16.82   4 
 28 Logan Walsh                  WSTC,Urbandale           16.96   2 
 29 Landon Kooiker               Una                      17.31   4 
 30 Justice Jackson              Track IA                 17.94   2 
 31 Samuel Jackson               Excalibur TC             18.32   1 
 32 Alec Seiler                  WSTC                     18.48   2 
 33 Alec Benbow                  Creston TC,Creston       18.58   1 
 33 Kendell Jackson              Excalibur TC             18.58   5 
 
Event 150  100 Meter Dash Bantam Boys
===================================================================
 Iowa Record: I 13.49  2007        Matthew Goodwin, Ames Impact TC             
 Nat'l Youth: N 12.73  7/28/1991   Richard Washington, Inglewood, CA           
    Name                    Year Team                     Semis  H#
===================================================================
Semi-Finals
  1 Tavien Gardner               Track IA                 13.99q  1 
  2 Tariq Brown                  Excalibur TC             14.08q  1 
  3 Kevin Kruth                  MVTC,Davenport           14.11q  2 
  4 John Mahoney                 WSTC,West Des Moine      14.20q  1 
  5 Lexington Goodwin            Ames TC,Ames             14.25q  1 
  6 Demetrius (Niko) Gosnell     Lone Tree TC,Lone T      14.45q  2 
  7 Gerald Sama                  Track IA                 14.46q  2 
  8 Keshaun Baker                MVTC,Bettendorf          14.90q  2 
  9 MJ Greene                    DM Youth,Des Moines      15.07   1 
 10 Gerald James                 DM Youth,Des Moines      15.12   2 
 11 Hunter Wright                Ames TC,Ankeny           15.37   2 
 12 Djuan Jones                  Track IA                 15.43   1 
 13 Evan Salmon                  Johnston TC,Johnsto      15.44   1 
 14 Chance Gibbons               Ames TC,Ankeny           15.54   2 
 15 Devonte Thedford             Track IA                 15.64   1 
 16 Tyler Van Zante              Una,Sully                15.90   2 
Preliminaries
 17 Samuel Ingoli                DM Youth,Des Moines                
 18 Tyrese Andrews               DM Youth,Des Moines                
 19 Brandon Foster               Excalibur TC                       
 20 Bryce Hall                   WSTC,Urbandale                     
 21 Brian Foster                 Excalibur TC                       
 21 Spencer Smith                DM Youth,Des Moines                
 23 Saul Cabrera                 WSTC,Des Moines                    
 24 Joesh Shade                  DM Youth,Des Moines                
 25 Donavan Patterson            Track IA                           
 26 Jordan Potter                WSTC,West Des Moine                
 27 Ramaun Ford                  Track IA                           
 28 Logan Walsh                  WSTC,Urbandale                     
 29 Landon Kooiker               Una                                
 30 Justice Jackson              Track IA                           
 31 Samuel Jackson               Excalibur TC                       
 32 Alec Seiler                  WSTC                               
 33 Alec Benbow                  Creston TC,Creston                 
 33 Kendell Jackson              Excalibur TC                       
 
Event 150  100 Meter Dash Bantam Boys
================================================================
 Iowa Record: I 13.49  2007        Matthew Goodwin, Ames Impact TC             
 Nat'l Youth: N 12.73  7/28/1991   Richard Washington, Inglewood, CA           
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Kevin Kruth                  MVTC,Davenport           14.32  
  2 Tavien Gardner               Track IA                 14.45  
  3 Tariq Brown                  Excalibur TC             14.48  
  4 Lexington Goodwin            Ames TC,Ames             14.50  
  5 Demetrius (Niko) Gosnell     Lone Tree TC,Lone T      14.79  
  6 Gerald Sama                  Track IA                 14.80  
  7 John Mahoney                 WSTC,West Des Moine      14.95  
  8 Keshaun Baker                MVTC,Bettendorf          16.66  
Semi-Finals
  9 MJ Greene                    DM Youth,Des Moines             
 10 Gerald James                 DM Youth,Des Moines             
 11 Hunter Wright                Ames TC,Ankeny                  
 12 Djuan Jones                  Track IA                        
 13 Evan Salmon                  Johnston TC,Johnsto             
 14 Chance Gibbons               Ames TC,Ankeny                  
 15 Devonte Thedford             Track IA                        
 16 Tyler Van Zante              Una,Sully                       
 
Event 151  200 Meter Dash Bantam Boys
===================================================================
 Iowa Record: I 27.30  2007        Matthew Goodwin, Ames Impact TC             
 Nat'l Youth: N 25.83  8/2/2003    Rannell Hall, Miami, FL                     
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Tariq Brown                  Excalibur TC             29.67q  5 
  2 Demetrius (Niko) Gosnell     Lone Tree TC,Lone T      30.37q  3 
  3 John Mahoney                 WSTC,West Des Moine      30.43q  5 
  3 Lexington Goodwin            Ames TC,Ames             30.43q  3 
  5 Kevin Kruth                  MVTC,Davenport           30.53q  4 
  6 Tavien Gardner               Track IA                 30.88q  1 
  7 Keshaun Baker                MVTC,Bettendorf          30.91q  5 
  8 MJ Greene                    DM Youth,Des Moines      31.88q  2 
  9 Gerald Sama                  Track IA                 31.99   3 
 10 Jared Braun                  Ames TC,Ames             32.06   4 
 11 Tyler Van Zante              Una,Sully                32.87   1 
 12 Devonte Thedford             Track IA                 32.98   2 
 13 Gerald James                 DM Youth,Des Moines      33.05   4 
 14 Matthew Webner               Una,Panora               33.41   1 
 15 Jacob Brechtel               Excalibur TC             34.48   4 
 16 Samuel Ingoli                DM Youth,Des Moines      35.32   2 
 17 Beau Weinheimer              Creston TC               35.51   5 
 18 Collin Neppl                 Ames TC,Ankeny           36.01   3 
 19 Jordan Potter                WSTC,West Des Moine      36.08   2 
 20 Donavan Patterson            Track IA                 36.11   3 
 21 Logan Walsh                  WSTC,Urbandale           36.39   4 
 22 Brian Foster                 Excalibur TC             37.37   5 
 23 Ramaun Ford                  Track IA                 37.83   2 
 24 Spencer Smith                DM Youth,Des Moines      38.38   1 
 25 Justice Jackson              Track IA                 38.39   1 
 26 Joesh Shade                  DM Youth,Des Moines      40.33   2 
 27 Alec Seiler                  WSTC                     41.32   3 
 28 Samuel Jackson               Excalibur TC             45.32   1 
 
Event 151  200 Meter Dash Bantam Boys
================================================================
 Iowa Record: I 27.30  2007        Matthew Goodwin, Ames Impact TC             
 Nat'l Youth: N 25.83  8/2/2003    Rannell Hall, Miami, FL                     
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Tariq Brown                  Excalibur TC             29.59  
  2 Demetrius (Niko) Gosnell     Lone Tree TC,Lone T      29.92  
  3 Kevin Kruth                  MVTC,Davenport           29.96  
  4 Lexington Goodwin            Ames TC,Ames             30.48  
  5 John Mahoney                 WSTC,West Des Moine      30.76  
  6 MJ Greene                    DM Youth,Des Moines      30.88  
  7 Tavien Gardner               Track IA                 30.94  
  8 Keshaun Baker                MVTC,Bettendorf          37.88  
Preliminaries
  9 Gerald Sama                  Track IA                        
 10 Jared Braun                  Ames TC,Ames                    
 11 Tyler Van Zante              Una,Sully                       
 12 Devonte Thedford             Track IA                        
 13 Gerald James                 DM Youth,Des Moines             
 14 Matthew Webner               Una,Panora                      
 15 Jacob Brechtel               Excalibur TC                    
 16 Samuel Ingoli                DM Youth,Des Moines             
 17 Beau Weinheimer              Creston TC                      
 18 Collin Neppl                 Ames TC,Ankeny                  
 19 Jordan Potter                WSTC,West Des Moine             
 20 Donavan Patterson            Track IA                        
 21 Logan Walsh                  WSTC,Urbandale                  
 22 Brian Foster                 Excalibur TC                    
 23 Ramaun Ford                  Track IA                        
 24 Spencer Smith                DM Youth,Des Moines             
 25 Justice Jackson              Track IA                        
 26 Joesh Shade                  DM Youth,Des Moines             
 27 Alec Seiler                  WSTC                            
 28 Samuel Jackson               Excalibur TC                    
 
Event 152  400 Meter Dash Bantam Boys
===================================================================
 Iowa Record: I 1:05.48  2003        Kourtlin Jackson, Track Iowa TC           
 Nat'l Youth: N   58.74  7/25/1997   Jules Noel, Boynton Beach, FL             
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
Finals
  1 Keshaun Baker                MVTC,Bettendorf        1:10.07   2 
  2 Jared Braun                  Ames TC,Ames           1:11.60   2 
  3 MJ Greene                    DM Youth,Des Moines    1:11.61   2 
  4 Chance Gibbons               Ames TC,Ankeny         1:12.91   1 
  5 Kevin Kruth                  MVTC,Davenport         1:13.03   3 
  6 Matt Fraizer                 WSTC,West Des Moine    1:15.70   1 
  7 Demetrius (Niko) Gosnell     Lone Tree TC,Lone T    1:16.29   3 
  8 Cody Samuelson               CVTC                   1:21.82   3 
  9 Collin Neppl                 Ames TC,Ankeny         1:21.91   3 
 10 Jordan Potter                WSTC,West Des Moine    1:23.57   2 
 11 Brian Foster                 Excalibur TC           1:24.43   2 
 12 Evan Crawford                MVTC,Bettendorf        1:25.31   1 
 13 Jerry Jorgensen              Una,Sidney             1:26.43   2 
 14 Spencer Smith                DM Youth,Des Moines    1:29.00   1 
 15 Jaxson Williams              Johnston TC,Johnsto    1:35.19   3 
 16 Jaden Sears                  Una,Sidney             1:38.13   1 
 
Event 153  800 Meter Run Bantam Boys
================================================================
 Iowa Record: I 2:35.40  2003        Kourtlin Jackson, Track Iowa TC           
 Nat'l Youth: N 2:19.74  7/30/2005   Robert Amick, unattached-14               
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Lucas Scherf                 Una,Grinnell           2:47.17  
  2 Stephen Shuka                Ames TC,Ames           2:48.04  
  3 Cody Samuelson               CVTC                   2:52.22  
  4 Jake Hlas                    Una,Traer              2:52.68  
  5 Savion Richardson            Cedar Rapids  TC       2:53.47  
  6 Matt Fraizer                 WSTC,West Des Moine    2:53.69  
  7 Steven VanArsdale            CVTC                   2:56.86  
  8 Ryan Williams                WSTC,Clive             2:58.79  
  9 Evan Crawford                MVTC,Bettendorf        3:00.44  
 10 Konner Sommer                MVTC,Bettendorf        3:01.03  
 11 Collin Day                   WSTC,West Des Moine    3:03.45  
 12 Collin Neppl                 Ames TC,Ankeny         3:05.34  
 13 Brandon Foster               Excalibur TC           3:08.14  
 14 Floyd Evans                  Lone Tree TC,Lone T    3:08.51  
 15 Khory Nobles                 Cedar Rapids  TC,Ce    3:08.90  
 16 Jerry Jorgensen              Una,Sidney             3:09.73  
 17 Tyler Vaughan                Excalibur TC           3:12.18  
 18 Palmer Schulte               Una,Ankeny             3:17.61  
 19 Brady Lorenz                 Johnston TC,Johnsto    3:20.85  
 20 Jaden Sears                  Una,Sidney             3:37.69  
 
Event 154  1500 Meter Run Bantam Boys
================================================================
 Iowa Record: I 5:14.26  1994        Tyler Roark, Westside Track Club          
 Nat'l Youth: N 4:43.70  7/31/2005   Robert Amick, unattached-14               
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Stephen Shuka                Ames TC,Ames           5:40.16  
  2 Lucas Scherf                 Una,Grinnell           5:40.46  
  3 Ethan Poulter                Una,Pella              5:42.98  
  4 Cody Samuelson               CVTC                   5:43.70  
  5 Matt Fraizer                 WSTC,West Des Moine    5:51.21  
  6 Jake Hlas                    Una,Traer              6:00.75  
  7 Collin Day                   WSTC,West Des Moine    6:04.66  
  8 Steven VanArsdale            CVTC                   6:16.10  
  9 Ryan Williams                WSTC,Clive             6:17.36  
 10 Tyler Vaughan                Excalibur TC           6:18.40  
 11 Cole Manternack              WSTC,West Des Moine    6:22.70  
 12 Floyd Evans                  Lone Tree TC,Lone T    6:23.15  
 13 Khory Nobles                 Cedar Rapids  TC,Ce    6:33.71  
 14 Jerry Jorgensen              Una,Sidney             6:45.89  
 15 Palmer Schulte               Una,Ankeny             7:27.68  
 
Event 156  4x100 Meter Relay Bantam Boys
================================================================
 Iowa Record: I 58.57  2000        Fort Dodge Comets TC, Fort Dodge Comets TC  
 Nat'l Youth: N 51.63  8/3/2003    Miamia Metro-Dade, Miami, FL                
                       Leo Simmons, Darryl Brown, Shaquille Kearse, Ranne
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Des Moines Area Youth TC  'A'                       1:03.88  
     1) Quinton Brown                   2) Spencer Smith                  
     3) Samuel Ingoli                   4) Gerald James                   
  2 Track Iowa Track Club  'A'                          1:04.67  
     1) Donavan Patterson               2) Gerald Sama                    
     3) Djuan Jones                     4) Tavien Gardner                 
  3 Central Iowa Excalibur Track C  'A'                 1:05.75  
     1) Trejahn Manning                 2) Chantz Minear                  
     3) Jacob Brechtel                  4) Jonah Larrison                 
 
Event 157  4x400 Meter Relay Bantam Boys
================================================================
 Iowa Record: I 4:50.14  2002        Des Moines Velocity, Des Moines Velocity  
 Nat'l Youth: N 4:11.54  7/30/2000   Speed City TC                             
                         Kwame Morgan, Anthony Williams, Tariq Adams, Misha
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Central Iowa Excalibur Track C  'A'                 5:33.45  
     1) Trejahn Manning                 2) Chantz Minear                  
     3) Jacob Brechtel                  4) Jonah Larrison                 
  2 Westside Track Club  'A'                            5:45.88  
     1) Bryce Hall                      2) Cole Manternack                
     3) Jordan Potter                   4) Ryan Williams                  
  3 Johnston Track Club  'A'                            5:56.17  
     1) Jaxson Williams                 2) Brady Lorenz                   
     3) Gary Hamilton                   4)                                
 
Event 158  High Jump Bantam Boys
==========================================================================
 Iowa Record: I  4-05  1992        Robert Kampman, Forest City                 
 Nat'l Youth: N 1.55m  1977        David Mosley, Sunnyvale, CA                 
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Stephen Shuka                Ames TC,Ames             1.17m    3-10.00 
  2 Beau Weinheimer              Creston TC               0.99m    3-03.00 
  3 Logan Walsh                  WSTC,Urbandale           0.96m    3-01.75 
 
Event 159  Long Jump Bantam Boys
==========================================================================
 Iowa Record: I 15-06.25  2006        Elijah Young, Des Moines Youth TC        
 Nat'l Youth: N    4.97m  7/29/2003   Thomas Johnson, Dallas, TX               
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Tariq Brown                  Excalibur TC             4.44m   14-07.00 
  2 Lexington Goodwin            Ames TC,Ames             3.93m   12-10.75 
  3 Beau Weinheimer              Creston TC               3.65m   11-11.75 
  4 Evan Salmon                  Johnston TC,Johnsto      3.63m   11-11.00 
  5 Devonte Thedford             Track IA                 3.46m   11-04.25 
  6 Tyler Van Zante              Una,Sully                3.39m   11-01.50 
  7 Donavan Patterson            Track IA                 3.37m   11-00.75 
  8 Konner Sommer                MVTC,Bettendorf          3.26m   10-08.50 
  9 Djuan Jones                  Track IA                 3.18m   10-05.25 
 10 Evan Crawford                MVTC,Bettendorf          3.14m   10-03.75 
 11 Ryan Williams                WSTC,Clive               3.13m   10-03.25 
 11 Saul Cabrera                 WSTC,Des Moines          3.13m   10-03.25 
 13 Wraith Dedrick               Creston TC               3.09m   10-01.75 
 14 Gary Hamilton                Johnston TC              3.04m    9-11.75 
 15 Jake Hlas                    Una,Traer                3.03m    9-11.25 
 16 Cole Manternack              WSTC,West Des Moine      2.92m    9-07.00 
 17 Brady Lorenz                 Johnston TC,Johnsto      2.81m    9-02.75 
 18 Jaxson Williams              Johnston TC,Johnsto      2.58m    8-05.75 
 19 Alec Seiler                  WSTC                     2.46m    8-01.00 
 20 Alec Benbow                  Creston TC,Creston       2.39m    7-10.25 
 21 Samuel Jackson               Excalibur TC             2.12m    6-11.50 
 22 Floyd Evans                  Lone Tree TC,Lone T      1.93m    6-04.00 
 -- Hunter Wright                Ames TC,Ankeny              ND            
 
Event 160  Shot Put 6 lb. Bantam Boys
==========================================================================
 Iowa Record: I  29-06  1988        Aaron Sorenson, Clear Lake                 
 Nat'l Youth: N 12.44m  8/2/2003    Jon Allen, Houston,TX                      
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Nick Phelps                  Una,Kingsley             9.05m   29-08.25 
  2 Tyrese Andrews               DM Youth,Des Moines      7.58m   24-10.50 
  3 Matthew Webner               Una,Panora               7.35m   24-01.50 
  4 Samuel Ingoli                DM Youth,Des Moines      7.06m   23-02.00 
  5 Brandon Foster               Excalibur TC             5.87m   19-03.25 
  6 Carson Crawford              Una,Sigourney            5.51m   18-01.00 
  7 Kendell Jackson              Excalibur TC             5.03m   16-06.00 
  8 Jaden Sears                  Una,Sidney               4.39m   14-05.00 
  9 Landon Kooiker               Una                      3.79m   12-05.25 
 10 Max VonGries                 MVTC,Bettendorf          3.78m   12-05.00 
 11 Wraith Dedrick               Creston TC               3.27m   10-08.75 
 
Event 161  Javelin Throw 300g Bantam Boys
==========================================================================
 Iowa Record: I  85-07  2002        Ben Lindaman, Westside Track Club          
 Nat'l Youth: N 40.47m  7/26/2008   Otis Statum, 38 3M Track Clu               
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 John Mahoney                 WSTC,West Des Moine     19.28m      63-03 
  2 Tyrese Andrews               DM Youth,Des Moines     18.44m      60-06 
  3 Alec Seiler                  WSTC                    17.57m      57-08 
  4 Nick Phelps                  Una,Kingsley            16.93m      55-06 
  5 Brandon Foster               Excalibur TC            15.11m      49-07 
  6 Kendell Jackson              Excalibur TC            14.98m      49-02 
  7 Matthew Webner               Una,Panora              14.46m      47-05 
  8 Jaden Sears                  Una,Sidney              13.18m      43-03 
  9 Alec Benbow                  Creston TC,Creston      12.20m      40-00 
 10 Max VonGries                 MVTC,Bettendorf         11.46m      37-07 
 11 Jake Hlas                    Una,Traer               11.41m      37-05 
 12 Wraith Dedrick               Creston TC               8.53m      28-00 
 
Event 162  Triathlon Bantam Boys
================================================================
 Iowa Record: I   541  1998        Joshua Bradley, Fort Dodge Comets TC        
 Nat'l Youth: N  1032  7/24/2002   Rashad Rainey-Cox, Moreno Valley, CA        
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Logan Walsh                  WSTC,Urbandale             176  
  2 Alec Jessen                  WSTC                        73  
 
Event 162  Triathlon: #1 Shot Put Bantam Boys Triathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Logan Walsh                  WSTC,Urbandale           3.69m   12-01.25    117
  2 Alec Jessen                  WSTC                     2.90m    9-06.25     73
 
Event 162  Triathlon: #2 High Jump Bantam Boys Triathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Logan Walsh                  WSTC,Urbandale           0.95m    3-01.25     59
  2 Alec Jessen                  WSTC                     0.75m    2-05.50 
 
Event 162  Triathlon: #3 400 Meter Dash Bantam Boys Triathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Logan Walsh                  WSTC,Urbandale         1:36.09  
  2 Alec Jessen                  WSTC                   1:45.88  
 
Event 200  100 Meter Dash Midget Girls
===================================================================
 Iowa Record: I 13.00  2005        Allison McBroom, Track Iowa TC              
 Nat'l Youth: N 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, Ca                
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Mrinalini Manektala          WSTC,West Des Moine      13.94q  1 
  2 Marlana Robinson             DM Youth,Des Moines      14.27q  2 
  3 Marquia Everett              Ames TC,Ames             14.57q  5 
  4 Dajha Robinson               DM Youth                 14.61q  4 
  5 Ajae Anderson                Excalibur TC             14.62q  3 
  6 Dimetrea Hamilton            Track IA                 14.69q  2 
  7 Denesha Brown                DM Youth,Des Moines      14.71q  2 
  8 Raegan Nervig                Ames TC,Ames             14.72q  3 
  9 Tiffany Koger                Excalibur TC             14.82q  5 
 10 Syaira Richardson            Cedar Rapids  TC         14.86q  6 
 11 Talia Buss                   WSTC,Clive               14.91q  1 
 12 Kailee Doty                  Grinnell TC              14.92q  5 
 13 Gabi Gaines                  WSTC,Waukee              14.97q  4 
 14 Paige Doerhmann              Lone Tree TC,Lone T      15.04q  2 
 14 Tychais Whitaker             Track IA                 15.04q  4 
 16 Katarina Christopher         Una,Hudson               15.16q  3 
 17 Tyanna Whitaker              Track IA                 15.18   5 
 18 Malia Durr                   Grinnell TC              15.22   2 
 19 Abbey Schwery                WSTC,Clive               15.50   6 
 20 Raene Berry                  Excalibur TC             15.57   4 
 21 Marcasia Jackson             Track IA                 15.64   1 
 22 Mariah Deppe                 Grinnell TC,Grinnel      15.68   6 
 23 Nadine Phanfil               DM Youth,Des Moines      15.77   3 
 23 Jasmin Jabbar                Excalibur TC             15.77   1 
 25 Corin McKinstrey             Pella TC,Pella           15.93   3 
 25 Kelcey Blommers              Pella TC                 15.93   6 
 27 Alexia Sanchez               WSTC,West Des Moine      16.00   6 
 28 Megan Marshall               Johnston TC              16.09   1 
 29 SeAiro Mingo                 CVTC                     16.18   2 
 30 Maria Settimi                Pella TC                 16.24   2 
 31 Natalie Eslinger             Creston TC               16.59   4 
 32 Becca Snyder                 Johnston TC              16.63   1 
 33 Shercea Wilson               DM Youth,Des Moines      16.65   6 
 34 Briley Robertson             WSTC,West Des Moine      16.75   4 
 34 Kjersten Pingel              Pella TC                 16.75   3 
 36 Olivia Griffith              Pirates TC,Cedar Fa      16.97   1 
 37 Caitlin Mills                WSTC,Clive               17.42   5 
 38 Jeslyn Slack                 Track IA                 22.59   5 
 
Event 200  100 Meter Dash Midget Girls
===================================================================
 Iowa Record: I 13.00  2005        Allison McBroom, Track Iowa TC              
 Nat'l Youth: N 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, Ca                
    Name                    Year Team                     Semis  H#
===================================================================
Semi-Finals
  1 Mrinalini Manektala          WSTC,West Des Moine      13.95q  2 
  2 Ajae Anderson                Excalibur TC             14.09q  2 
  3 Syaira Richardson            Cedar Rapids  TC         14.67q  1 
  4 Marquia Everett              Ames TC,Ames             14.74q  1 
  5 Raegan Nervig                Ames TC,Ames             14.81q  2 
  6 Denesha Brown                DM Youth,Des Moines      14.88q  1 
  7 Dimetrea Hamilton            Track IA                 14.93q  1 
  8 Gabi Gaines                  WSTC,Waukee              15.04q  2 
  9 Tiffany Koger                Excalibur TC             15.05q  2 
 10 Kailee Doty                  Grinnell TC              15.06   2 
 11 Dajha Robinson               DM Youth                 15.11   2 
 11 Marlana Robinson             DM Youth,Des Moines      15.11   1 
 13 Talia Buss                   WSTC,Clive               15.18   1 
 14 Katarina Christopher         Una,Hudson               15.36   2 
 15 Paige Doerhmann              Lone Tree TC,Lone T      15.53   1 
 16 Tychais Whitaker             Track IA                 15.61   1 
Preliminaries
 17 Tyanna Whitaker              Track IA                           
 18 Malia Durr                   Grinnell TC                        
 19 Abbey Schwery                WSTC,Clive                         
 20 Raene Berry                  Excalibur TC                       
 21 Marcasia Jackson             Track IA                           
 22 Mariah Deppe                 Grinnell TC,Grinnel                
 23 Jasmin Jabbar                Excalibur TC                       
 23 Nadine Phanfil               DM Youth,Des Moines                
 25 Corin McKinstrey             Pella TC,Pella                     
 25 Kelcey Blommers              Pella TC                           
 27 Alexia Sanchez               WSTC,West Des Moine                
 28 Megan Marshall               Johnston TC                        
 29 SeAiro Mingo                 CVTC                               
 30 Maria Settimi                Pella TC                           
 31 Natalie Eslinger             Creston TC                         
 32 Becca Snyder                 Johnston TC                        
 33 Shercea Wilson               DM Youth,Des Moines                
 34 Briley Robertson             WSTC,West Des Moine                
 34 Kjersten Pingel              Pella TC                           
 36 Olivia Griffith              Pirates TC,Cedar Fa                
 37 Caitlin Mills                WSTC,Clive                         
 38 Jeslyn Slack                 Track IA                           
 
Event 200  100 Meter Dash Midget Girls
================================================================
 Iowa Record: I 13.00  2005        Allison McBroom, Track Iowa TC              
 Nat'l Youth: N 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, Ca                
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Mrinalini Manektala          WSTC,West Des Moine      14.38  
  2 Marquia Everett              Ames TC,Ames             14.45  
  3 Ajae Anderson                Excalibur TC             14.50  
  4 Syaira Richardson            Cedar Rapids  TC         14.74  
  5 Dimetrea Hamilton            Track IA                 14.88  
  6 Denesha Brown                DM Youth,Des Moines      14.90  
  7 Raegan Nervig                Ames TC,Ames             15.02  
  8 Gabi Gaines                  WSTC,Waukee              15.17  
Semi-Finals
  9 Tiffany Koger                Excalibur TC                    
 10 Kailee Doty                  Grinnell TC                     
 11 Dajha Robinson               DM Youth                        
 11 Marlana Robinson             DM Youth,Des Moines             
 13 Talia Buss                   WSTC,Clive                      
 14 Katarina Christopher         Una,Hudson                      
 15 Paige Doerhmann              Lone Tree TC,Lone T             
 16 Tychais Whitaker             Track IA                        
 
Event 201  200 Meter Dash Midget Girls
===================================================================
 Iowa Record: I 27.47  2002        Gretchen Lamar, Des Moines Excalibur TC     
 Nat'l Youth: N 24.47  8/1/1992    Angela Williams, Ontario, CA                
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Mrinalini Manektala          WSTC,West Des Moine      29.40q  3 
  2 Marquia Everett              Ames TC,Ames             29.64q  4 
  3 Carly Donahue                MVTC,Bettendorf          29.91q  5 
  4 Syaira Richardson            Cedar Rapids  TC         30.14q  4 
  5 Marlana Robinson             DM Youth,Des Moines      30.58q  5 
  6 Dimetrea Hamilton            Track IA                 30.66q  5 
  7 Raegan Nervig                Ames TC,Ames             30.94q  2 
  8 Gabi Gaines                  WSTC,Waukee              31.10q  5 
  9 Tyanna Whitaker              Track IA                 31.16   3 
 10 Talia Buss                   WSTC,Clive               31.26   6 
 11 Denesha Brown                DM Youth,Des Moines      31.38   4 
 12 Dajha Robinson               DM Youth                 31.62   5 
 13 Paige Doerhmann              Lone Tree TC,Lone T      31.92   1 
 13 Katarina Christopher         Una,Hudson               31.92   2 
 15 Nyssa Foster                 Excalibur TC             31.94   2 
 16 Cailee Mills                 WSTC,Clive               32.23   6 
 17 Abbey Schwery                WSTC,Clive               32.24   6 
 18 Kelli DeGeorge               MVTC,Bettendorf          32.34   5 
 19 Makayla Cox                  Excalibur TC             32.37   6 
 20 Kailee Doty                  Grinnell TC              32.51   1 
 21 Ciara Norris                 Ames TC,Ames             32.64   1 
 22 Olivia VonGries              MVTC,Bettendorf          33.05   4 
 23 Tychais Whitaker             Track IA                 33.07   1 
 24 Corin McKinstrey             Pella TC,Pella           33.08   6 
 25 Nadine Phanfil               DM Youth,Des Moines      33.44   6 
 27 Tiffany Koger                Excalibur TC             33.78   3 
 28 Marcasia Jackson             Track IA                 34.19   1 
 29 Sydney Smith                 Ballard TC               34.92   2 
 30 Raene Berry                  Excalibur TC             35.10   3 
 31 Olivia Griffith              Pirates TC,Cedar Fa      35.54   1 
 32 Maria Settimi                Pella TC                 35.58   3 
 33 Becca Snyder                 Johnston TC              36.34   6 
 34 Julie Lohman                 MVTC,Bettendorf          36.54   3 
 35 Briley Robertson             WSTC,West Des Moine      36.96   1 
 36 Kjersten Pingel              Pella TC                 37.40   4 
 37 SeAiro Mingo                 CVTC                     37.79   2 
 38 Lindsay Hemphill             WSTC,Urbandale           38.89   2 
 39 Shercea Wilson               DM Youth,Des Moines      39.97   4 
 40 Jessica Heims                Cedar Rapids  TC         41.30   3 
 
Event 201  200 Meter Dash Midget Girls
================================================================
 Iowa Record: I 27.47  2002        Gretchen Lamar, Des Moines Excalibur TC     
 Nat'l Youth: N 24.47  8/1/1992    Angela Williams, Ontario, CA                
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Mrinalini Manektala          WSTC,West Des Moine      29.43  
  2 Marquia Everett              Ames TC,Ames             29.72  
  3 Syaira Richardson            Cedar Rapids  TC         30.24  
  4 Carly Donahue                MVTC,Bettendorf          30.25  
  5 Dimetrea Hamilton            Track IA                 30.25  
  6 Raegan Nervig                Ames TC,Ames             30.90  
  6 Marlana Robinson             DM Youth,Des Moines      30.90  
  8 Gabi Gaines                  WSTC,Waukee              31.34  
Preliminaries
  9 Tyanna Whitaker              Track IA                        
 10 Talia Buss                   WSTC,Clive                      
 11 Denesha Brown                DM Youth,Des Moines             
 12 Dajha Robinson               DM Youth                        
 13 Paige Doerhmann              Lone Tree TC,Lone T             
 13 Katarina Christopher         Una,Hudson                      
 15 Nyssa Foster                 Excalibur TC                    
 16 Cailee Mills                 WSTC,Clive                      
 17 Abbey Schwery                WSTC,Clive                      
 18 Kelli DeGeorge               MVTC,Bettendorf                 
 19 Makayla Cox                  Excalibur TC                    
 20 Kailee Doty                  Grinnell TC                     
 21 Ciara Norris                 Ames TC,Ames                    
 22 Olivia VonGries              MVTC,Bettendorf                 
 23 Tychais Whitaker             Track IA                        
 24 Corin McKinstrey             Pella TC,Pella                  
 25 Nadine Phanfil               DM Youth,Des Moines             
 27 Tiffany Koger                Excalibur TC                    
 28 Marcasia Jackson             Track IA                        
 29 Sydney Smith                 Ballard TC                      
 30 Raene Berry                  Excalibur TC                    
 31 Olivia Griffith              Pirates TC,Cedar Fa             
 32 Maria Settimi                Pella TC                        
 33 Becca Snyder                 Johnston TC                     
 34 Julie Lohman                 MVTC,Bettendorf                 
 35 Briley Robertson             WSTC,West Des Moine             
 36 Kjersten Pingel              Pella TC                        
 37 SeAiro Mingo                 CVTC                            
 38 Lindsay Hemphill             WSTC,Urbandale                  
 39 Shercea Wilson               DM Youth,Des Moines             
 40 Jessica Heims                Cedar Rapids  TC                
 
Event 202  400 Meter Dash Midget Girls
===================================================================
 Iowa Record: I 1:02.03  2006        Alexandra Armitage, Westside Track Club   
 Nat'l Youth: N   55.01  7/31/2005   Robin Reynolds, Miami Northwest           
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
Finals
  1 Carly Donahue                MVTC,Bettendorf        1:08.08   2 
  2 Kelcey Blommers              Pella TC               1:12.06   1 
  3 Syaira Richardson            Cedar Rapids  TC       1:12.69   2 
  4 Makayla Cox                  Excalibur TC           1:13.24   3 
  5 Amber Castillo               Creston TC             1:14.54   1 
  6 Mykal Sadler                 DM Youth               1:14.77   3 
  7 Dajha Robinson               DM Youth               1:15.87   2 
  8 Jill Freeland                Cedar Rapids  TC,IA    1:16.13   2 
  9 Baylee Kivett                Grinnell TC            1:17.83   2 
 10 Cailee Mills                 WSTC,Clive             1:18.32   1 
 11 Katelyn Moore                Ames TC,Ames           1:18.52   3 
 12 Molly Cline                  WSTC,West Des Moine    1:19.50   1 
 13 Sydney Smith                 Ballard TC             1:19.76   3 
 14 Taylor Burnison              SWITF,Emerson          1:20.10   3 
 15 Olivia VonGries              MVTC,Bettendorf        1:20.50   3 
 16 Julie Lohman                 MVTC,Bettendorf        1:21.58   2 
 17 Caitlin Mills                WSTC,Clive             1:22.67   1 
 
Event 203  800 Meter Run Midget Girls
================================================================
 Iowa Record: I 2:22.33  2004        Katie Flood, Des Moines Excalibur TC      
 Nat'l Youth: N 2:13.12  7/26/2008   Raevyn Rogers, 25 Wings                   
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Addie Swanson                MVTC,Bettendorf        2:41.84  
  2 Megan Schott                 Excalibur TC           2:41.96  
  3 Talia Buss                   WSTC,Clive             2:44.36  
  4 Kristen Weber                IA United TC,Earlha    2:49.94  
  5 Kelcey Blommers              Pella TC               2:54.11  
  6 Mykal Sadler                 DM Youth               2:55.37  
  7 Mackenzie Daffer             SWITF,Percival         2:55.70  
  8 Ryan Weiss                   Ames TC,Ames           3:00.15  
  9 Kylie VanArsdale             CVTC                   3:00.24  
 10 Taylor Burnison              SWITF,Emerson          3:05.26  
 11 Jill Freeland                Cedar Rapids  TC,IA    3:07.68  
 12 Meghan Brune                 Cedar Rapids  TC       3:15.99  
 13 Natasha Robertson            CVTC                   3:24.64  
 
Event 204  1500 Meter Run Midget Girls
================================================================
 Iowa Record: I 4:58.57  2004        Katie Flood, Des Moines Excalibur TC      
 Nat'l Youth: N 4:41.62  7/31/2005   Claudia Francis, Team Evolution           
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Addie Swanson                MVTC,Bettendorf        5:35.22  
  2 Megan Schott                 Excalibur TC           5:36.54  
  3 Tori Van Velzen              WSTC,Des Moines        6:18.99  
  4 Kylie VanArsdale             CVTC                   6:22.00  
  5 Ryan Weiss                   Ames TC,Ames           6:23.11  
  6 Rachel Brush                 WSTC,Clive             6:33.90  
  7 Meghan Brune                 Cedar Rapids  TC       6:48.01  
  8 Yudhistira Utomo             Ames TC,Huxley         8:11.29  
 
Event 205  3000 Meter Run Midget Girls
================================================================
 Iowa Record: I 11:23.10  1999        Michelle Jensen, Westside Track Club     
 Nat'l Youth: N 10:12.47  7/29/2005   Claudia Francis, Team Evolution          
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Tori Van Velzen              WSTC,Des Moines       13:58.44  
  2 Rachel Brush                 WSTC,Clive            14:19.37  
 
Event 206  1500 Meter Race Walk Midget Girls
================================================================
 Iowa Record: I 8:13.79  1989        Christa Dirksen, Mason City               
 Nat'l Youth: N 6:53.70  7/26/1990   Danielle Safran, Brentwood, NY            
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Reagan Benbow                Creston TC,Creston    11:58.20  
 
Event 207  80 Meter Hurdles Midget Girls
================================================================
 Iowa Record: I 13.54  2002        Lindsay Lettow, Westside Track Club         
 Nat'l Youth: N 12.25  7/26/2008   Dior Hall, 32 Colorado Flye                 
    Name                    Year Team                   Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Ajae Anderson                Excalibur TC             14.52q 
  2 Marquia Everett              Ames TC,Ames             15.59q 
  3 Nyssa Foster                 Excalibur TC             16.05q 
  4 Ciara Norris                 Ames TC,Ames             17.21q 
  5 Autumn Radig                 Una,Pocahontas           17.25q 
  6 Rachel Shepherd              Creston TC               17.29q 
  7 Mariah Deppe                 Grinnell TC,Grinnel      17.66q 
  8 Malia Durr                   Grinnell TC              17.69q 
 
Event 207  80 Meter Hurdles Midget Girls
================================================================
 Iowa Record: I 13.54  2002        Lindsay Lettow, Westside Track Club         
 Nat'l Youth: N 12.25  7/26/2008   Dior Hall, 32 Colorado Flye                 
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Ajae Anderson                Excalibur TC             14.52  
  2 Marquia Everett              Ames TC,Ames             15.59  
  3 Nyssa Foster                 Excalibur TC             16.05  
  4 Ciara Norris                 Ames TC,Ames             17.21  
  5 Autumn Radig                 Una,Pocahontas           17.25  
  6 Rachel Shepherd              Creston TC               17.29  
  7 Mariah Deppe                 Grinnell TC,Grinnel      17.66  
  8 Malia Durr                   Grinnell TC              17.69  
 
Event 208  4x100 Meter Relay Midget Girls
================================================================
 Iowa Record: I 54.82  1998        Fort Dodge Flyers TC, Fort Dodge Flyers TC  
 Nat'l Youth: N 49.17  7/28/1996   Texas Heat, Fort Worth, TX                  
                       Chauntae Bayne, Genece Glover, Donette Chambers   
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Des Moines Area Youth TC  'A'                         58.61  
     1) Nadine Phanfil                  2) Denesha Brown                  
     3) Marlana Robinson                4) Dajha Robinson                 
  2 Central Iowa Excalibur Track C  'A'                   59.29  
     1) Haley Waseskuk                  2) Ajae Anderson                  
     3) Nyssa Foster                    4) Raene Berry                    
  3 Track Iowa Track Club  'A'                          1:01.05  
     1) Tychais Whitaker                2) Dimetrea Hamilton              
     3) Marcasia Jackson                4) Tyanna Whitaker                
  4 Grinnell Track Club  'A'                            1:01.33  
     1) Kailee Doty                     2) Mariah Deppe                   
     3) Baylee Kivett                   4) Malia Durr                     
  5 Creston Track Club  'A'                             1:02.66  
     1) Alli Thomsen                    2) Natalie Eslinger               
     3) Rachel Shepherd                 4) Amber Castillo                 
  6 Westside Track Club  'A'                            1:05.67  
     1) Gabi Gaines                     2) Lindsay Hemphill               
     3) Caitlin Mills                   4) Abbey Schwery                  
 
Event 209  4x400 Meter Relay Midget Girls
================================================================
 Iowa Record: I 4:33.84  2002        Cedar Valley TC, Cedar Valley TC          
 Nat'l Youth: N 3:57.26  7/28/1996   United Stars TC, Philadelphia,PA          
                         Tiffany Abney, Alyce Williams, Evelyn Dwyer       
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Iowa United Track Club  'A'                         4:49.55  
     1) Kristen Weber                   2) Olivia McAtee                  
     3) Raegan Morris                   4) Bailee Arnburg                 
  2 Mississippi Valley Track Club  'A'                  5:00.96  
     1) Carly Donahue                   2) Kelli DeGeorge                 
     3) Olivia VonGries                 4) Addie Swanson                  
  3 Central Iowa Excalibur Track C  'A'                 5:25.21  
     1) Jasmin Jabbar                   2) Megan Schott                   
     3) Haley Waseskuk                  4) Makayla Cox                    
  4 Westside Track Club  'A'                            5:46.57  
     1) Rachel Brush                    2) Molly Cline                    
     3) Cailee Mills                    4) Tori Van Velzen                
 
Event 210  4x800 Meter Relay Midget Girls
================================================================
 Iowa Record: I 10:34.70  1999        Westside Track Club, Westside Track Club 
 Nat'l Youth: N  9:38.94  7/26/1996   United Stars TC, Philadelphia, PA        
                          Alish Jackson-Bowser, Tiffany Abney, Evelyn D     
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 SWI T&F Club  'A'                                  13:10.15  
     1) Taylor Burnison                 2) Kennedy Hughes                 
     3) Shea-Lynn Sears                 4) Mackenzie Daffer               
 
Event 211  High Jump Midget Girls
==========================================================================
 Iowa Record: I 5-01.25  1988        Sondra Biere, Des Moines YMCA             
 Nat'l Youth: N   1.69m  7/24/2008   Stacey Destin, Unattached                 
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Jill Freeland                Cedar Rapids  TC,IA      1.22m    4-00.00 
  2 Katelyn Moore                Ames TC,Ames             1.12m    3-08.00 
  2 Ryan Weiss                   Ames TC,Ames             1.12m    3-08.00 
  4 Alli Thomsen                 Creston TC              J1.12m    3-08.00 
  5 Autumn Radig                 Una,Pocahontas          J1.12m    3-08.00 
  6 Kristin Hunke                WSTC,Waukee             J1.12m    3-08.00 
  7 Paige Doerhmann              Lone Tree TC,Lone T      1.07m    3-06.00 
  7 Rachel Shepherd              Creston TC               1.07m    3-06.00 
  9 Tori Van Velzen              WSTC,Des Moines          0.96m    3-01.75 
 -- Rachael Busch                Ames TC,Ames                NH            
 
Event 212  Long Jump Midget Girls
==========================================================================
 Iowa Record: I 15-05  1993        Ronni Caldwell, Des Moines Youth            
 Nat'l Youth: N 5.52m  7/27/1991   Myra Combs, Lake Charles, LA                
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Alli Thomsen                 Creston TC               3.82m   12-06.50 
  2 Jordyn Radig                 Una,Pocahontas           3.81m   12-06.00 
  3 Autumn Radig                 Una,Pocahontas           3.66m   12-00.25 
  4 Haley Waseskuk               Excalibur TC             3.59m   11-09.50 
  5 Ciara Norris                 Ames TC,Ames             3.54m   11-07.50 
  6 Katelyn Moore                Ames TC,Ames             3.40m   11-02.00 
  7 Mackenzie Daffer             SWITF,Percival           3.34m   10-11.50 
  8 Katarina Christopher         Una,Hudson               3.32m   10-10.75 
  9 Amber Castillo               Creston TC               3.29m   10-09.50 
  9 Kelli DeGeorge               MVTC,Bettendorf          3.29m   10-09.50 
 11 Kristin Hunke                WSTC,Waukee              3.21m   10-06.50 
 12 Molly Cline                  WSTC,West Des Moine      3.17m   10-05.00 
 13 Corin McKinstrey             Pella TC,Pella           3.14m   10-03.75 
 14 Abbey Schwery                WSTC,Clive               3.10m   10-02.00 
 15 Mrinalini Manektala          WSTC,West Des Moine      3.09m   10-01.75 
 16 Maria Settimi                Pella TC                 3.07m   10-01.00 
 17 Julie Lohman                 MVTC,Bettendorf          3.03m    9-11.25 
 18 Sydney Smith                 Ballard TC               3.00m    9-10.25 
 19 Gabi Gaines                  WSTC,Waukee              2.98m    9-09.50 
 20 Olivia Griffith              Pirates TC,Cedar Fa      2.84m    9-04.00 
 21 Lanee Jung                   WSTC,Clive               2.83m    9-03.50 
 21 SeAiro Mingo                 CVTC                     2.83m    9-03.50 
 23 Alexia Sanchez               WSTC,West Des Moine      2.79m    9-02.00 
 24 Becca Snyder                 Johnston TC              2.67m    8-09.25 
 25 Natasha Robertson            CVTC                     2.64m    8-08.00 
 26 Kjersten Pingel              Pella TC                 2.63m    8-07.50 
 27 Lindsay Hemphill             WSTC,Urbandale           2.61m    8-06.75 
 28 Reagan Benbow                Creston TC,Creston       2.59m    8-06.00 
 28 Megan Marshall               Johnston TC              2.59m    8-06.00 
 30 Jessica Heims                Cedar Rapids  TC         2.54m    8-04.00 
 31 Briley Robertson             WSTC,West Des Moine      2.43m    7-11.75 
 32 Caitlin Mills                WSTC,Clive               2.41m    7-11.00 
 33 Jeslyn Slack                 Track IA                 1.50m    4-11.25 
 -- Natalie Eslinger             Creston TC                  ND            
 -- Melissa Olmstead             DM Youth,Des Moines         ND            
 
Event 213  Shot Put 6 lb. Midget Girls
==========================================================================
 Iowa Record: I 34-09.75  2006        Meaghan Foster, Centerville              
 Nat'l Youth: N   13.51m  7/26/2008   Ashlie Blake, 49 PS Vegas Fly            
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Kate Birchmier               Una,Bloomfield          11.51m   37-09.25 
  2 Kian Phelps                  Una,Kingsley             9.61m   31-06.50 
  3 Jordyn Radig                 Una,Pocahontas           8.92m   29-03.25 
  4 Lanee Jung                   WSTC,Clive               7.70m   25-03.25 
  5 Shea-Lynn Sears              SWITF,Sidney             6.79m   22-03.50 
  6 Alexia Sanchez               WSTC,West Des Moine      5.88m   19-03.50 
  7 Molly Cline                  WSTC,West Des Moine      4.51m   14-09.75 
 
Event 214  Discus Throw 1kg Midget Girls
==========================================================================
 Iowa Record: I  94-02  1995        Abby Emsick, Council Bluffs                
 Nat'l Youth: N 37.46m  7/24/1997   Amber Curtis, Monroe, WI                   
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Kate Birchmier               Una,Bloomfield          26.65m      87-05 
  2 Kian Phelps                  Una,Kingsley            25.71m      84-04 
  3 Shea-Lynn Sears              SWITF,Sidney            17.75m      58-03 
  4 Lanee Jung                   WSTC,Clive              17.13m      56-02 
  5 Jordyn Radig                 Una,Pocahontas          15.74m      51-08 
  6 Kristin Hunke                WSTC,Waukee             14.71m      48-03 
  7 Lindsay Hemphill             WSTC,Urbandale           9.88m      32-05 
 -- Adaira Madden                MVTC,Davenport              ND            
 
Event 215  Javelin Throw 300g Midget Girls
==========================================================================
 Iowa Record: I  77-03  2004        Megan Swensen, Audubon                     
 Nat'l Youth: N 42.88m  7/28/2005   Hannah Carson, AZ Cheetahs                 
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Tori Van Velzen              WSTC,Des Moines         22.00m      72-02 
  2 Molly Cline                  WSTC,West Des Moine     20.24m      66-05 
  3 Kian Phelps                  Una,Kingsley            17.89m      58-08 
  4 Shea-Lynn Sears              SWITF,Sidney            15.23m      50-00 
  5 Amber Castillo               Creston TC              15.07m      49-05 
  6 Lanee Jung                   WSTC,Clive              14.42m      47-04 
  7 Briley Robertson             WSTC,West Des Moine     11.94m      39-02 
  8 Olivia VonGries              MVTC,Bettendorf         11.07m      36-04 
  9 Lindsay Hemphill             WSTC,Urbandale          10.43m      34-03 
 10 Reagan Benbow                Creston TC,Creston       8.93m      29-03 
 -- Caitlin Mills                WSTC,Clive                  ND            
 -- Adaira Madden                MVTC,Davenport              ND            
 
Event 216  Outdoor Pentathlon Midget Girls
================================================================
 Iowa Record: I  2492  2000        Lauren Lindaman, Westside Track Club        
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Autumn Radig                 Una,Pocahontas            1247  
  2 Molly Cline                  WSTC,West Des Moine        699  
 
Event 216  Outdoor Pentathlon: #1 80 Meter Hurdles Midget Girls Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Autumn Radig                 Una,Pocahontas           17.69     398
  2 Molly Cline                  WSTC,West Des Moine      24.26       5
 
Event 216  Outdoor Pentathlon: #2 Shot Put Midget Girls Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Autumn Radig                 Una,Pocahontas           5.99m   19-08.00    271
  2 Molly Cline                  WSTC,West Des Moine      4.60m   15-01.25    183
 
Event 216  Outdoor Pentathlon: #3 High Jump Midget Girls Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Molly Cline                  WSTC,West Des Moine      1.10m    3-07.25    222
  1 Autumn Radig                 Una,Pocahontas           1.10m    3-07.25    222
 
Event 216  Outdoor Pentathlon: #4 Long Jump Midget Girls Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Autumn Radig                 Una,Pocahontas           3.22m   10-06.75    146
  2 Molly Cline                  WSTC,West Des Moine      2.78m    9-01.50     72
 
Event 216  Outdoor Pentathlon: #5 800 Meter Run Midget Girls Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Molly Cline                  WSTC,West Des Moine    3:17.83     217
  2 Autumn Radig                 Una,Pocahontas         3:18.87     210
 
Event 250  100 Meter Dash Midget Boys
===================================================================
 Iowa Record: I 12.40  1990        David Ferguson, Des Moines YMCA             
 Nat'l Youth: N 11.69  6/5/2008    Darian Trout Brown, Midwest Elite           
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Terrance Cheeks              Track IA                 13.77q  3 
  2 Dejorian Thedford            Track IA                 13.80q  3 
  3 Joshua Hawkins               Track IA                 14.14q  2 
  4 Terrell Beam                 Una,Washington           14.34q  3 
  5 Leland Kaser                 DM Youth                 14.56q  1 
  6 Jackson Breen                Ames TC,Ames             14.64q  1 
  7 Max Urban                    WSTC,Clive               15.34q  2 
  8 Isaiah Newsom                DM Youth                 15.35q  3 
  9 Marcel Burrage               Excalibur TC             15.85q  1 
 10 Steven Lewis                 DM Youth                 16.06q  2 
 11 Luke Fritzjunker             Excalibur TC             16.23q  3 
 12 LaShon Winfield              WSTC,Clive               16.36q  2 
 13 Gavin Woods                  Creston TC,Cromwell      16.84q  1 
 14 Jacob Routh                  Creston TC               19.89q  1 
 
Event 250  100 Meter Dash Midget Boys
===================================================================
 Iowa Record: I 12.40  1990        David Ferguson, Des Moines YMCA             
 Nat'l Youth: N 11.69  6/5/2008    Darian Trout Brown, Midwest Elite           
    Name                    Year Team                     Semis  H#
===================================================================
Semi-Finals
  1 Terrance Cheeks              Track IA                 13.77q  2 
  2 Dejorian Thedford            Track IA                 13.80q  1 
  3 Joshua Hawkins               Track IA                 14.14q  1 
  4 Terrell Beam                 Una,Washington           14.34q  2 
  5 Leland Kaser                 DM Youth                 14.56q  2 
  6 Jackson Breen                Ames TC,Ames             14.64q  1 
  7 Max Urban                    WSTC,Clive               15.34q  1 
  8 Isaiah Newsom                DM Youth                 15.35q  2 
  9 Marcel Burrage               Excalibur TC             15.85   2 
 10 Steven Lewis                 DM Youth                 16.06   1 
 11 Luke Fritzjunker             Excalibur TC             16.23   1 
 12 LaShon Winfield              WSTC,Clive               16.36   2 
 13 Gavin Woods                  Creston TC,Cromwell      16.84   2 
 14 Jacob Routh                  Creston TC               19.89   1 
 
Event 250  100 Meter Dash Midget Boys
================================================================
 Iowa Record: I 12.40  1990        David Ferguson, Des Moines YMCA             
 Nat'l Youth: N 11.69  6/5/2008    Darian Trout Brown, Midwest Elite           
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Dejorian Thedford            Track IA                 13.95  
  2 Terrance Cheeks              Track IA                 14.19  
  3 Joshua Hawkins               Track IA                 14.64  
  4 Terrell Beam                 Una,Washington           14.73  
  5 Leland Kaser                 DM Youth                 14.88  
  6 Jackson Breen                Ames TC,Ames             14.95  
  7 Max Urban                    WSTC,Clive               15.90  
  8 Isaiah Newsom                DM Youth                 15.98  
Semi-Finals
  9 Marcel Burrage               Excalibur TC                    
 10 Steven Lewis                 DM Youth                        
 11 Luke Fritzjunker             Excalibur TC                    
 12 LaShon Winfield              WSTC,Clive                      
 13 Gavin Woods                  Creston TC,Cromwell             
 14 Jacob Routh                  Creston TC                      
 
Event 251  200 Meter Dash Midget Boys
===================================================================
 Iowa Record: I 25.06  1996        Javon McGruder, Des Moines Oakridge         
 Nat'l Youth: N 23.74  7/28/2007   Xavier Jones, 13 Blazers                    
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Joe Gorsche                  Track IA                 25.81q  3 
  2 Dejorian Thedford            Track IA                 28.24q  2 
  3 Isaiah Gibbs                 MVTC,Davenport           28.99q  4 
  4 Joe Schmitt                  WSTC,Urbandale           29.76q  2 
  5 Joshua Hawkins               Track IA                 29.78q  4 
  6 Terrance Cheeks              Track IA                 29.90q  3 
  6 Carson Polich                Una,Madrid               29.90q  4 
  8 Terrell Beam                 Una,Washington           29.92q  1 
  9 Jackson Breen                Ames TC,Ames             30.39   2 
 10 Justice Young                DM Youth,Des Moines      30.54   4 
 11 Isaiah Newsom                DM Youth                 31.16   1 
 12 Austin Barrientos            Ames TC                  31.87   2 
 13 Max Urban                    WSTC,Clive               33.14   1 
 13 Ashton Kooiker               Una                      33.14   3 
 15 Luke Fritzjunker             Excalibur TC             33.21   2 
 16 Marcel Burrage               Excalibur TC             33.69   1 
 17 Steven Lewis                 DM Youth                 35.08   3 
 18 Darrian Fischer              Creston TC               36.15   3 
 19 Gavin Woods                  Creston TC,Cromwell      36.24   4 
 
Event 251  200 Meter Dash Midget Boys
================================================================
 Iowa Record: I 25.06  1996        Javon McGruder, Des Moines Oakridge         
 Nat'l Youth: N 23.74  7/28/2007   Xavier Jones, 13 Blazers                    
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Joe Gorsche                  Track IA                 25.75  
  2 Dejorian Thedford            Track IA                 28.16  
  3 Isaiah Gibbs                 MVTC,Davenport           29.21  
  4 Joe Schmitt                  WSTC,Urbandale           30.00  
  5 Carson Polich                Una,Madrid               30.09  
  6 Terrell Beam                 Una,Washington           30.10  
  7 Terrance Cheeks              Track IA                 30.41  
  8 Joshua Hawkins               Track IA                 31.74  
Preliminaries
  9 Jackson Breen                Ames TC,Ames                    
 10 Justice Young                DM Youth,Des Moines             
 11 Isaiah Newsom                DM Youth                        
 12 Austin Barrientos            Ames TC                         
 13 Max Urban                    WSTC,Clive                      
 13 Ashton Kooiker               Una                             
 15 Luke Fritzjunker             Excalibur TC                    
 16 Marcel Burrage               Excalibur TC                    
 17 Steven Lewis                 DM Youth                        
 18 Darrian Fischer              Creston TC                      
 19 Gavin Woods                  Creston TC,Cromwell             
 
Event 252  400 Meter Dash Midget Boys
===================================================================
 Iowa Record: I 59.46  2007        Jared Ganschow, Lone Tree Track Club        
 Nat'l Youth: N 53.06  7/28/1991   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
Finals
  1 Joe Gorsche                  Track IA                 56.52I  1 
  2 Isaiah Gibbs                 MVTC,Davenport         1:07.99   2 
  3 Kyle Kato                    WSTC,West Des Moine    1:09.44   1 
  4 Justice Young                DM Youth,Des Moines    1:10.61   1 
  5 Gabriel (Gabe) Richey        Una,Panora             1:12.27   2 
  6 Carson Polich                Una,Madrid             1:12.42   1 
  7 Reid Smock                   Cedar Rapids  TC,Li    1:13.82   1 
  8 Austin Barrientos            Ames TC                1:14.11   2 
  9 Luke Fritzjunker             Excalibur TC           1:15.16   2 
 10 Ashton Kooiker               Una                    1:20.69   2 
 11 Taylor Anthony               Johnston TC            1:22.90   1 
 
Event 253  800 Meter Run Midget Boys
================================================================
 Iowa Record: I 2:23.31  2003        Ross Lorber, Waukee                       
 Nat'l Youth: N 2:06.51  7/30/2005   Elias Gedyon, Quiet Fire                  
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Joe Gorsche                  Track IA               2:15.10I 
  2 Thomas Pollard               Ames TC,Ames           2:34.67  
  3 Tyler Fugate                 Excalibur TC           2:45.55  
  4 Andrew Hubbad                WSTC,Urbandale         2:49.31  
  5 Carson Polich                Una,Madrid             2:49.68  
  6 Reid Smock                   Cedar Rapids  TC,Li    2:49.97  
  7 Bryce Shonka                 DM Youth               2:50.16  
  8 Carson VandeVenter           WSTC,West Des Moine    2:51.79  
  9 Jackson Schulte              Una,Ankeny             2:52.08  
 10 Karson Sommer                MVTC,Bettendorf        2:54.94  
 11 Josh Waltman                 WSTC,West Des Moine    2:58.63  
 12 Matthew Shuka                Ames TC,Ames           3:01.50  
 13 Paul Hummell                 Cedar Rapids  TC,Ce    3:11.04  
 14 Grant Yersin                 WSTC,Urbandale         3:46.00  
 
Event 254  1500 Meter Run Midget Boys
================================================================
 Iowa Record: I 4:55.33  2005        Mitch Wink, Westside Track Club           
 Nat'l Youth: N 4:30.87  7/31/2005   Elias Gedyon, Quiet Fire                  
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Thomas Pollard               Ames TC,Ames           5:04.51  
  2 Tyler Fugate                 Excalibur TC           5:26.05  
  3 Luke Hummell                 Cedar Rapids  TC       5:30.02  
  4 Tysen VanDraska              Cedar Rapids  TC,Sw    5:32.82  
  5 Andrew Hubbad                WSTC,Urbandale         5:39.60  
  6 Josh Waltman                 WSTC,West Des Moine    5:40.59  
  7 Ryan Murphy                  Una,Marion             5:42.38  
  8 Anders Titus                 Una,Des Moines         5:42.60  
  9 Carson VandeVenter           WSTC,West Des Moine    5:46.46  
 10 Jackson Schulte              Una,Ankeny             5:47.31  
 11 Lane Kooiker                 Una                    6:12.37  
 12 George Reis                  Excalibur TC           6:16.14  
 13 Grant Yersin                 WSTC,Urbandale         7:14.56  
 
Event 255  3000 Meter Run Midget Boys
================================================================
 Iowa Record: I 10:26.14  2005        Mitch Wink, Westside Track Club          
 Nat'l Youth: N  9:38.52  8/1/1998    Chris Dominic, San Lorenzo, CA           
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Thomas Pollard               Ames TC,Ames          11:43.72  
  2 Tyler Fugate                 Excalibur TC          11:56.52  
  3 Luke Hummell                 Cedar Rapids  TC      12:33.58  
  4 Ryan Murphy                  Una,Marion            12:43.45  
  5 George Reis                  Excalibur TC          12:45.32  
 
Event 256  1500 Meter Race Walk Midget Boys
================================================================
 Iowa Record: I 8:31.94  2004        Alex Fagen, Westside Track Club           
 Nat'l Youth: N 6:44.01  7/2/1992    Tristan Ruoss, Fayetteville, AR           
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Johathan Andersen            Cedar Rapids  TC      10:46.50  
  2 Josiah Benbow                Creston TC,Creston    11:38.60  
  3 Kiernan Norton               Creston TC            14:28.00  
 
Event 257  80 Meter Hurdles Midget Boys
================================================================
 Iowa Record: I 12.84  2001        James Conley, Des Moines Excalibur TC       
 Nat'l Youth: N 11.74  7/26/1997   Kenny Lambe, Hilton Head, SC                
    Name                    Year Team                   Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Gabriel (Gabe) Richey        Una,Panora               15.52q 
  2 Jack Hamborg                 WSTC,West Des Moine      15.89q 
  3 Matthew Shuka                Ames TC,Ames             17.34q 
  4 Taylor Anthony               Johnston TC              17.77q 
  5 Bryce Shonka                 DM Youth                 17.78q 
 
Event 257  80 Meter Hurdles Midget Boys
================================================================
 Iowa Record: I 12.84  2001        James Conley, Des Moines Excalibur TC       
 Nat'l Youth: N 11.74  7/26/1997   Kenny Lambe, Hilton Head, SC                
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Gabriel (Gabe) Richey        Una,Panora               15.52  
  2 Jack Hamborg                 WSTC,West Des Moine      15.89  
  3 Matthew Shuka                Ames TC,Ames             17.34  
  4 Taylor Anthony               Johnston TC              17.77  
  5 Bryce Shonka                 DM Youth                 17.78  
 
Event 258  4x100 Meter Relay Midget Boys
================================================================
 Iowa Record: I 52.81  2005        Des Moines Velocity, Des Moines Velocity    
 Nat'l Youth: N 47.75  7/31/1994   Glenarden TC, Upper Marlboro, MD            
                       B Haigler, K Lewis, H Jefferson, A Washington     
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Track Iowa Track Club  'A'                            57.48  
     1) Joshua Hawkins                  2) Dejorian Thedford              
     3) Keenan Jackson                  4) Terrance Cheeks                
  2 Des Moines Area Youth TC  'A'                       1:00.95  
     1) Steven Lewis                    2) Justice Young                  
     3) Isaiah Newsom                   4) Leland Kaser                   
  3 Westside Track Club  'A'                            1:01.96  
     1) Andrew Hubbad                   2) Kyle Kato                      
     3) Joe Schmitt                     4) Max Urban                      
  4 Creston Track Club  'A'                             1:06.77  
     1) Darrian Fischer                 2) Jacob Routh                    
     3) Gavin Woods                     4) Jalen Hunter                   
 
Event 259  4x400 Meter Relay Midget Boys
================================================================
 Iowa Record: I 4:20.32  2005        Des Moines Velocity, Des Moines Velocity  
 Nat'l Youth: N 3:47.50  7/31/1994   Glenarden TC, Upper Marlboro, MD          
                         B Haigler, K Lewis, H Jefferson, A Washington     
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Track Iowa Track Club  'A'                          5:11.92  
     1) Terrance Cheeks                 2) Joshua Hawkins                 
     3) Keenan Jackson                  4) Dejorian Thedford              
 
Event 260  4x800 Meter Relay Midget Boys
================================================================
 Iowa Record: I 10:17.16  2001        Ames Impact TC, Ames Impact TC           
 Nat'l Youth: N  9:25.90  7/26/2006   03 Titans, 03 Titans                     
                          D Hawkins, J Lavender, D Vereen, C Washington     
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Cedar Rapids Track Club  'A'                       11:32.85  
     1) Reid Smock                      2) Paul Hummell                   
     3) Luke Hummell                    4) Tysen VanDraska                
 
Event 261  High Jump Midget Boys
==========================================================================
 Iowa Record: I  5-00  1988        Nathan Ludwig, Forest City                  
 Nat'l Youth: N 1.75m  1979        David Mosley, Palo Alto, CA                 
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Paul Hummell                 Cedar Rapids  TC,Ce      1.17m    3-10.00 
  2 Austin Barrientos            Ames TC                 J1.17m    3-10.00 
  3 Jackson Breen                Ames TC,Ames            J1.17m    3-10.00 
  4 Keller Delpesce              WSTC,West Des Moine      1.12m    3-08.00 
  5 Max Urban                    WSTC,Clive               1.07m    3-06.00 
  5 Karson Sommer                MVTC,Bettendorf          1.07m    3-06.00 
  6 Jalen Hunter                 Creston TC,Milo         J1.07m    3-06.00 
 
Event 262  Long Jump Midget Boys
==========================================================================
 Iowa Record: I 15-05.25  2001        Marshawn Gibbs, Des Moines Excalibur TC  
 Nat'l Youth: N    5.51m  7/30/2005   Matthew Green, Mon Valley                
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Lane Kooiker                 Una                      4.13m   13-06.75 
  2 Tysen VanDraska              Cedar Rapids  TC,Sw      3.97m   13-00.25 
  3 Matthew Shuka                Ames TC,Ames             3.95m   12-11.50 
  4 Joe Schmitt                  WSTC,Urbandale           3.76m   12-04.00 
  5 Isaiah Gibbs                 MVTC,Davenport           3.64m   11-11.50 
  6 Josh Waltman                 WSTC,West Des Moine      3.56m   11-08.25 
  7 Bryce Shonka                 DM Youth                 3.55m   11-07.75 
  8 Jalen Hunter                 Creston TC,Milo          3.48m   11-05.00 
  9 Keller Delpesce              WSTC,West Des Moine      3.31m   10-10.50 
 10 Kyle Kato                    WSTC,West Des Moine      3.27m   10-08.75 
 11 Anthony Taylor               Johnston TC,Johnsto      3.18m   10-05.25 
 12 Darrian Fischer              Creston TC               3.15m   10-04.00 
 13 Johathan Andersen            Cedar Rapids  TC         2.98m    9-09.50 
 14 Josiah Benbow                Creston TC,Creston       2.74m    9-00.00 
 15 Carter Lowe                  Una                      2.64m    8-08.00 
 16 Kiernan Norton               Creston TC               1.60m    5-03.00 
 
Event 263  Shot Put 6 lb. Midget Boys
==========================================================================
 Iowa Record: I 43-04.50  2001        Ryan Lamparek, Fairfax                   
 Nat'l Youth: N   14.70m  7/28/2006   Ashton Henderson, 09-Tulsa Exp           
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Peyton Crawford              Una,Sigourney            9.65m   31-08.00 
  2 Tyler Goeller                Una,Fairbank             8.86m   29-01.00 
  3 Xaiver Holley                MVTC,Davenport           7.28m   23-10.75 
  4 Tavian Rashed                Cedar Rapids  TC         6.11m   20-00.50 
  5 Koby Moore                   Lone Tree TC             6.08m   19-11.50 
  6 LaShon Winfield              WSTC,Clive               5.75m   18-10.50 
  7 Carter Lowe                  Una                      5.62m   18-05.25 
  8 Kiernan Norton               Creston TC               4.23m   13-10.50 
 -- Marcus Gillespie             WSTC,West Des Moine         ND            
 
Event 264  Discus Throw 1kg Midget Boys
==========================================================================
 Iowa Record: I 113-04  1988        Travis Senters, Iowa Falls                 
 Nat'l Youth: N 38.62m  7/28/1994   Phillip Tabor, Ardmore, OK                 
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Peyton Crawford              Una,Sigourney           23.82m      78-02 
  2 Lane Kooiker                 Una                     23.38m      76-08 
  3 Xaiver Holley                MVTC,Davenport          19.80m      64-11 
  4 Ashton Kooiker               Una                     17.49m      57-04 
  5 Tyler Goeller                Una,Fairbank            15.95m      52-04 
  6 Carter Lowe                  Una                     13.76m      45-02 
  7 LaShon Winfield              WSTC,Clive              13.05m      42-10 
  8 Koby Moore                   Lone Tree TC            13.04m      42-09 
  9 Tavian Rashed                Cedar Rapids  TC         9.91m      32-06 
 -- Josiah Benbow                Creston TC,Creston          ND            
 
Event 265  Javelin Throw 300g Midget Boys
==========================================================================
 Iowa Record: I 130-06  2004        Jon Williams, Glenwood                     
 Nat'l Youth: N 50.58m  7/31/2003   Zachary Ochs, Mahomet, IL                  
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Carson VandeVenter           WSTC,West Des Moine     25.64m      84-01 
  2 Tyler Goeller                Una,Fairbank            24.80m      81-04 
  3 Xaiver Holley                MVTC,Davenport          24.58m      80-08 
  4 Max Urban                    WSTC,Clive              19.96m      65-06 
  5 Josh Waltman                 WSTC,West Des Moine     16.89m      55-05 
  6 Josiah Benbow                Creston TC,Creston      15.12m      49-07 
  7 Marcel Burrage               Excalibur TC            13.00m      42-08 
  8 LaShon Winfield              WSTC,Clive              12.54m      41-02 
  8 Gavin Woods                  Creston TC,Cromwell     12.54m      41-02 
 -- Jalen Hunter                 Creston TC,Milo             ND            
 -- Darrian Fischer              Creston TC                  ND            
 -- Tavian Rashed                Cedar Rapids  TC            ND            
 -- Koby Moore                   Lone Tree TC                ND            
 -- Jacob Routh                  Creston TC                  ND            
 
Event 266  Outdoor Pentathlon Midget Boys
================================================================
 Iowa Record: I  1950  2008        Jordan Pingel, Pella Atletieks TC           
 Nat'l Youth: N  2730  7/27/2005   James Douglas, Cal Rising Stars             
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Joe Schmitt                  WSTC,Urbandale            1072  
  2 Max Urban                    WSTC,Clive                 546  
 
Event 266  Outdoor Pentathlon: #1 80 Meter Hurdles Midget Boys Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Joe Schmitt                  WSTC,Urbandale           18.54     278
  2 Max Urban                    WSTC,Clive               21.14     108
 
Event 266  Outdoor Pentathlon: #2 Shot Put Midget Boys Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Joe Schmitt                  WSTC,Urbandale           5.76m   18-10.75    235
  2 Max Urban                    WSTC,Clive               5.55m   18-02.50    223
 
Event 266  Outdoor Pentathlon: #3 High Jump Midget Boys Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Joe Schmitt                  WSTC,Urbandale           1.15m    3-09.25    159
  2 Max Urban                    WSTC,Clive               1.10m    3-07.25    131
 
Event 266  Outdoor Pentathlon: #4 Long Jump Midget Boys Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Joe Schmitt                  WSTC,Urbandale           3.58m   11-09.00    142
  2 Max Urban                    WSTC,Clive               3.15m   10-04.00     84
 
Event 266  Outdoor Pentathlon: #5 1500 Meter Run Midget Boys Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Joe Schmitt                  WSTC,Urbandale         6:01.43     258
  2 Max Urban                    WSTC,Clive             8:10.16  
 
Event 300  100 Meter Dash Youth Girls
===================================================================
 Iowa Record: I 12.32  1990        Tashika Lewis, Des Moines YMCA              
 Nat'l Youth: N 11.61  8/1/1999    Sanya Richards, Pembrooke Pines, FL         
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Hannah Miller                MVTC,Davenport           12.91q  3 
  2 Jaylynn Roberts-Lewis        Track IA                 13.26q  1 
  3 Rhaniesha Claytor            Track IA                 13.50q  4 
  4 Sarah Paskach                Excalibur TC,Des Mo      13.58q  3 
  5 Madison Blum                 Ames TC,Ames             13.97q  1 
  6 Kailyn Israel                Track IA                 14.37q  4 
  7 Katelyn Stanek               CVTC                     14.38q  4 
  8 Emma Konkler                 Una,Audubon              14.40q  4 
  9 Emily Lohman                 MVTC,Bettendorf          14.45q  2 
 10 Emma Davis                   Excalibur TC             14.63q  3 
 11 Sarahann Kolder              Lone Tree TC             14.67q  1 
 12 Lilian Sanchez               WSTC,West Des Moine      14.79q  1 
 13 Tyneicia Wells               Track IA                 14.83q  4 
 14 Claire Turner                Excalibur TC             14.99q  1 
 15 Ashley Joos                  WSTC,West Des Moine      15.14q  2 
 16 Tyrikka Wells                Track IA                 15.15q  2 
 17 Kaitlyn Boyd                 CVTC                     15.17   3 
 18 Tara Combs                   Track IA                 15.39   3 
 19 Jelena Greene                DM Youth,Des Moines      15.45   4 
 20 Ashley Kirkland              Pella TC                 15.80   2 
 21 Ariel Rogers                 WSTC,West Des Moine      16.52   3 
 22 Karmen Kasie                 DM Youth,Des Moines      17.85   1 
 
Event 300  100 Meter Dash Youth Girls
===================================================================
 Iowa Record: I 12.32  1990        Tashika Lewis, Des Moines YMCA              
 Nat'l Youth: N 11.61  8/1/1999    Sanya Richards, Pembrooke Pines, FL         
    Name                    Year Team                     Semis  H#
===================================================================
Semi-Finals
  1 Hannah Miller                MVTC,Davenport           13.21q  2 
  2 Jaylynn Roberts-Lewis        Track IA                 13.49q  1 
  3 Rhaniesha Claytor            Track IA                 13.51q  1 
  4 Madison Blum                 Ames TC,Ames             13.72q  2 
  5 Sarah Paskach                Excalibur TC,Des Mo      13.94q  2 
  6 Sarahann Kolder              Lone Tree TC             14.31q  1 
  7 Katelyn Stanek               CVTC                     14.45q  1 
  8 Emily Lohman                 MVTC,Bettendorf          14.47q  2 
  9 Kailyn Israel                Track IA                 14.52q  1 
 10 Emma Konkler                 Una,Audubon              14.75   2 
 11 Lilian Sanchez               WSTC,West Des Moine      14.78   2 
 12 Emma Davis                   Excalibur TC             14.97   1 
 13 Claire Turner                Excalibur TC             14.98   1 
 14 Tyrikka Wells                Track IA                 15.04   2 
 15 Ashley Joos                  WSTC,West Des Moine      15.21   1 
 16 Tyneicia Wells               Track IA                 15.26   2 
Preliminaries
 17 Kaitlyn Boyd                 CVTC                               
 18 Tara Combs                   Track IA                           
 19 Jelena Greene                DM Youth,Des Moines                
 20 Ashley Kirkland              Pella TC                           
 21 Ariel Rogers                 WSTC,West Des Moine                
 22 Karmen Kasie                 DM Youth,Des Moines                
 
Event 300  100 Meter Dash Youth Girls
================================================================
 Iowa Record: I 12.32  1990        Tashika Lewis, Des Moines YMCA              
 Nat'l Youth: N 11.61  8/1/1999    Sanya Richards, Pembrooke Pines, FL         
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Jaylynn Roberts-Lewis        Track IA                 13.45  
  2 Hannah Miller                MVTC,Davenport           13.71  
  3 Rhaniesha Claytor            Track IA                 13.77  
  4 Madison Blum                 Ames TC,Ames             14.25  
  5 Sarah Paskach                Excalibur TC,Des Mo      14.44  
  6 Emily Lohman                 MVTC,Bettendorf          14.90  
  7 Sarahann Kolder              Lone Tree TC             15.13  
  8 Katelyn Stanek               CVTC                     15.19  
Semi-Finals
  9 Kailyn Israel                Track IA                        
 10 Emma Konkler                 Una,Audubon                     
 11 Lilian Sanchez               WSTC,West Des Moine             
 12 Emma Davis                   Excalibur TC                    
 13 Claire Turner                Excalibur TC                    
 14 Tyrikka Wells                Track IA                        
 15 Ashley Joos                  WSTC,West Des Moine             
 16 Tyneicia Wells               Track IA                        
 
Event 301  200 Meter Dash Youth Girls
===================================================================
 Iowa Record: I 25.77  2003        Kaaydah Nangle, Des Moines Velocity         
 Nat'l Youth: N 23.63  7/31/1999   Sanya Richards, Pembrooke Pines, FL         
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Jaylynn Roberts-Lewis        Track IA                 27.19q  1 
  2 Rhaniesha Claytor            Track IA                 27.39q  3 
  3 Carson Jarrard               Una,Fort Dodge           27.45q  3 
  4 Hannah Miller                MVTC,Davenport           27.60q  1 
  5 Sarah Paskach                Excalibur TC,Des Mo      28.29q  3 
  6 Kailyn Israel                Track IA                 29.66q  3 
  7 Katelyn Stanek               CVTC                     30.25q  3 
  8 Kaleigha MacDougall          WSTC,West Des Moine      30.27q  1 
  9 Chloe Haynes                 WSTC                     30.37   1 
 10 Lilian Sanchez               WSTC,West Des Moine      30.54   3 
 11 Emma Davis                   Excalibur TC             30.62   2 
 12 Claire Turner                Excalibur TC             30.99   2 
 13 Ashley Joos                  WSTC,West Des Moine      31.61   2 
 14 Kaitlyn Boyd                 CVTC                     31.63   2 
 15 Ashley Kirkland              Pella TC                 32.10   1 
 16 Tyneicia Wells               Track IA                 32.31   1 
 17 Tara Combs                   Track IA                 33.65   2 
 18 Hannah Baysinger             WSTC,West Des Moine      36.89   2 
 19 Elena Brechtel               Excalibur TC             42.00   3 
 
Event 301  200 Meter Dash Youth Girls
================================================================
 Iowa Record: I 25.77  2003        Kaaydah Nangle, Des Moines Velocity         
 Nat'l Youth: N 23.63  7/31/1999   Sanya Richards, Pembrooke Pines, FL         
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Jaylynn Roberts-Lewis        Track IA                 27.43  
  2 Rhaniesha Claytor            Track IA                 27.72  
  3 Carson Jarrard               Una,Fort Dodge           27.77  
  4 Hannah Miller                MVTC,Davenport           27.97  
  5 Sarah Paskach                Excalibur TC,Des Mo      28.68  
  6 Kailyn Israel                Track IA                 28.69  
  7 Kaleigha MacDougall          WSTC,West Des Moine      30.20  
  8 Katelyn Stanek               CVTC                     31.20  
Preliminaries
  9 Chloe Haynes                 WSTC                            
 10 Lilian Sanchez               WSTC,West Des Moine             
 11 Emma Davis                   Excalibur TC                    
 12 Claire Turner                Excalibur TC                    
 13 Ashley Joos                  WSTC,West Des Moine             
 14 Kaitlyn Boyd                 CVTC                            
 15 Ashley Kirkland              Pella TC                        
 16 Tyneicia Wells               Track IA                        
 17 Tara Combs                   Track IA                        
 18 Hannah Baysinger             WSTC,West Des Moine             
 19 Elena Brechtel               Excalibur TC                    
 
Event 302  400 Meter Dash Youth Girls
===================================================================
 Iowa Record: I 1:00.37  2006        Ellen Dougherty, Des Moines Excalibur TC  
 Nat'l Youth: N   53.40  7/28/2002   Brandi Cross, Houston, TX                 
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
Finals
  1 Carson Jarrard               Una,Fort Dodge         1:03.87   1 
  2 Claire Schwarz               MVTC,Davenport         1:05.47   1 
  3 Angela Davis                 Excalibur TC,Altoon    1:06.17   1 
  4 Madison Foust                WSTC,Clive             1:07.84   2 
  5 Claire Turner                Excalibur TC           1:10.02   2 
  6 Kaleigha MacDougall          WSTC,West Des Moine    1:10.85   2 
  7 Emily Lohman                 MVTC,Bettendorf        1:10.96   1 
  8 Ashley Kirkland              Pella TC               1:12.49   2 
  9 Emma Davis                   Excalibur TC           1:12.74   1 
 10 Katelyn Stanek               CVTC                   1:13.09   1 
 11 Chloe Haynes                 WSTC                   1:14.14   2 
 
Event 303  800 Meter Run Youth Girls
================================================================
 Iowa Record: I 2:16.06  2006        Ellen Dougherty, Des Moines Excalibur TC  
 Nat'l Youth: N 2:09.00  8/1/1998    Treani Swain, Los Angeles, CA             
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Melissa Shepherd             WSTC,West Des Moine    2:21.87  
  2 Megan Nickles                MVTC,Bettendorf        2:27.23  
  3 Claire Schwarz               MVTC,Davenport         2:32.46  
  4 Jenny Luksan                 Excalibur TC           2:32.85  
  5 Madison Waymire              Una                    2:34.76  
  6 Angela Davis                 Excalibur TC,Altoon    2:38.24  
  7 Madison Foust                WSTC,Clive             2:38.72  
  8 Abigail Vaughan              Excalibur TC           2:40.02  
  9 Taylor Gibbons               Ames TC,Ames           2:50.23  
 10 Ariel Rogers                 WSTC,West Des Moine    3:12.53  
 11 Lexi Kolterman               Una,Hudson             3:14.90  
 12 Natyia Robertson             CVTC                   3:26.29  
 
Event 304  1500 Meter Run Youth Girls
================================================================
 Iowa Record: I 4:51.94  2006        Katie Flood, Des Moines Excalibur TC      
 Nat'l Youth: N 4:28.61  7/29/2005   Jordan Hassay, San Luis Distance          
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Madeline Saville             Cedar Rapids  TC,Ce    5:00.67  
  2 Megan Nickles                MVTC,Bettendorf        5:07.98  
  3 Jenny Luksan                 Excalibur TC           5:14.22  
  4 Melissa Shepherd             WSTC,West Des Moine    5:22.53  
  5 Abigail Vaughan              Excalibur TC           5:30.60  
  6 CC Hughes                    Excalibur TC           5:42.35  
  7 Madison Foust                WSTC,Clive             6:09.47  
  8 Megan Diesslin               Ames TC,Ames           6:38.60  
 
Event 305  3000 Meter Run Youth Girls
================================================================
 Iowa Record: I 10:39.10  2006        Katie Flood, Des Moines Excalibur TC     
 Nat'l Youth: N  9:35.12  7/30/2005   Jordan Hasay, San Luis Dstnce            
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Madeline Saville             Cedar Rapids  TC,Ce   10:56.28  
  2 Jenny Luksan                 Excalibur TC          11:05.63  
  3 Abigail Vaughan              Excalibur TC          11:47.77  
  4 Angela Davis                 Excalibur TC,Altoon   12:57.14  
  5 Megan Diesslin               Ames TC,Ames          14:39.16  
 
Event 306  3000 Meter Race Walk Youth Girls
================================================================
 Iowa Record: I 17:37.60  1994        Katie Rulapaugh, Sheffield               
 Nat'l Youth: N 14:46.46  7/30/1992   Anya-Maria Ruoss, Fayetteville,AR        
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Elena Brechtel               Excalibur TC          25:59.80  
 
Event 307  100 Meter Hurdles Youth Girls
===================================================================
 Iowa Record: I 15.47  1997        Jill Schweibert, Brooklyn                   
 Nat'l Youth: N 13.85  7/27/2008   Trinity Wilson, 38 EOYDC                    
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Chloe Matthews               WSTC,West Des Moine      16.59q  2 
  2 Sarahann Kolder              Lone Tree TC             16.79q  2 
  3 Danielle Rice                WSTC,Earlham             17.42q  1 
  4 Carson Jarrard               Una,Fort Dodge           17.44q  2 
  5 Shanna Welch                 Excalibur TC             18.68q  2 
  6 Sydney Cline                 WSTC,West Des Moine      18.86q  1 
  7 Taylor Gibbons               Ames TC,Ames             18.96q  1 
  8 Emma Konkler                 Una,Audubon              19.67q  2 
  9 Megan Baysinger              WSTC,West Des Moine      21.14q  1 
 
Event 307  100 Meter Hurdles Youth Girls
================================================================
 Iowa Record: I 15.47  1997        Jill Schweibert, Brooklyn                   
 Nat'l Youth: N 13.85  7/27/2008   Trinity Wilson, 38 EOYDC                    
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Chloe Matthews               WSTC,West Des Moine      16.23  
  2 Carson Jarrard               Una,Fort Dodge           16.94  
  3 Sarahann Kolder              Lone Tree TC             16.97  
  4 Danielle Rice                WSTC,Earlham             17.24  
  5 Shanna Welch                 Excalibur TC             18.82  
  6 Sydney Cline                 WSTC,West Des Moine      19.10  
  7 Taylor Gibbons               Ames TC,Ames             19.24  
  8 Emma Konkler                 Una,Audubon              19.37  
Preliminaries
  9 Megan Baysinger              WSTC,West Des Moine             
 
Event 308  200 Meter Hurdles Youth Girls
================================================================
 Iowa Record: I 28.86  1997        Jill Schweibert, Brooklyn                   
 Nat'l Youth: N 26.63  7/31/1994   Char Foster, Clearwater, FL                 
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Danielle Rice                WSTC,Earlham             30.97  
  2 Chloe Matthews               WSTC,West Des Moine      30.98  
  3 Madison Blum                 Ames TC,Ames             32.58  
  4 Taylor Gibbons               Ames TC,Ames             32.84  
  5 Shanna Welch                 Excalibur TC             33.04  
  6 Sydney Cline                 WSTC,West Des Moine      35.13  
  7 Megan Baysinger              WSTC,West Des Moine      37.06  
 
Event 309  4x100 Meter Relay Youth Girls
================================================================
 Iowa Record: I 51.92  1992        Des Moines Model City, Des Moines Model City
 Nat'l Youth: N 46.74  8/1/1999    Young Acheivers                             
                       Sarah Davis, Ashlee Ward, Micaela Simmons, Sanya R
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Westside Track Club  'A'                              56.73  
     1) Chloe Haynes                    2) Kaleigha MacDougall            
     3) Danielle Rice                   4) Lilian Sanchez                 
  2 Central Iowa Excalibur Track C  'A'                   57.01  
     1) Shanna Welch                    2) Claire Turner                  
     3) Emma Davis                      4) Sarah Paskach                  
  3 Westside Track Club  'B'                            1:01.17  
     1) Megan Baysinger                 2) Ashley Joos                    
     3) Chloe Matthews                  4) Ariel Rogers                   
 
Event 310  4x400 Meter Relay Youth Girls
================================================================
 Iowa Record: I 4:18.06  2004        Cedar Valley TC, Cedar Valley TC          
 Nat'l Youth: N 3:45.90  8/1/1993    Southern California SC, Inglewood, CA     
                         Myleik Teele, Regine Caruthers, Malika Edmunson, R
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Mississippi Valley Track Club  'A'                  4:40.90  
     1) Claire Schwarz                  2) Emily Lohman                   
     3) Megan Nickles                   4) Hannah Miller                  
 
Event 311  4x800 Meter Relay Youth Girls
================================================================
 Iowa Record: I 9:54.46  2004        Cedar Valley TC, Cedar Valley TC          
 Nat'l Youth: N 9:15.68  7/29/2003   United Stars TC, Philadelphia, PA         
                         LaVaugh Jones, Kameesha Worthington, Benita Taylor
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Central Iowa Excalibur Track C  'A'                10:58.08  
     1) Shanna Welch                    2) Jenny Luksan                   
     3) Abigail Vaughan                 4) CC Hughes                      
 
Event 312  High Jump Youth Girls
==========================================================================
 Iowa Record: I 5-02.50  2008        Taylor Twedt, Rockwell                    
 Nat'l Youth: N   1.71m  7/27/1990   Sondra Biere, Des Moines, IA              
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Sarahann Kolder              Lone Tree TC             1.47m    4-09.75 
  2 Madison Foust                WSTC,Clive               1.42m    4-07.75 
  3 Sydney Cline                 WSTC,West Des Moine      1.22m    4-00.00 
  4 Megan Baysinger              WSTC,West Des Moine      1.17m    3-10.00 
  4 Claire Schwarz               MVTC,Davenport           1.17m    3-10.00 
 
Event 314  Long Jump Youth Girls
==========================================================================
 Iowa Record: I 17-06  2003        Kiersten Thorgaard, Ames Impact TC          
 Nat'l Youth: N 5.84m  7/29/2005   Karynn Dunn, Inl Emp Sprint                 
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Carson Jarrard               Una,Fort Dodge           4.86m   15-11.50 
  2 Jaylynn Roberts-Lewis        Track IA                 4.43m   14-06.50 
  3 Danielle Rice                WSTC,Earlham             4.30m   14-01.25 
  4 Hannah Miller                MVTC,Davenport          J4.30m   14-01.25 
  5 Shanna Welch                 Excalibur TC             4.02m   13-02.25 
  6 Sarahann Kolder              Lone Tree TC             3.99m   13-01.25 
  7 Sarah Paskach                Excalibur TC,Des Mo      3.89m   12-09.25 
  8 Kaitlyn Boyd                 CVTC                     3.77m   12-04.50 
  9 Emma Konkler                 Una,Audubon              3.71m   12-02.25 
 10 Chloe Haynes                 WSTC                     3.62m   11-10.50 
 11 Katelyn Stanek               CVTC                     3.60m   11-09.75 
 12 Kaleigha MacDougall          WSTC,West Des Moine      3.53m   11-07.00 
 12 Lilian Sanchez               WSTC,West Des Moine      3.53m   11-07.00 
 14 Tyrikka Wells                Track IA                 3.48m   11-05.00 
 15 Lexi Kolterman               Una,Hudson               3.45m   11-04.00 
 16 Emily Lohman                 MVTC,Bettendorf          3.35m   11-00.00 
 17 Natyia Robertson             CVTC                     3.10m   10-02.00 
 18 Hannah Baysinger             WSTC,West Des Moine      2.81m    9-02.75 
 19 Cheryl Young                 WSTC,West Des Moine      2.74m    9-00.00 
 
Event 315  Triple Jump Youth Girls
==========================================================================
 Iowa Record: I 32-10.50  1997        Erica Sheeres, Council Bluffs            
 Nat'l Youth: N   11.68m  7/28/2006   Nefertiti Smith, 03 Norfolk Real         
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Shanna Welch                 Excalibur TC             9.08m   29-09.50 
  2 Danielle Rice                WSTC,Earlham             7.76m   25-05.50 
  3 Chloe Haynes                 WSTC                     7.73m   25-04.50 
  4 Taylor Gibbons               Ames TC,Ames             7.69m   25-02.75 
  5 Hannah Baysinger             WSTC,West Des Moine      6.74m   22-01.50 
  6 Cheryl Young                 WSTC,West Des Moine      6.62m   21-08.75 
 
Event 316  Shot Put 6 lb. Youth Girls
==========================================================================
 Iowa Record: I 41-00.25  2003        Kara Den Herder, Sioux City              
 Nat'l Youth: N   15.59m  7/29/1989   Teri Steer, Crete, NE                    
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Emma Wortman                 Una,Iowa City            9.33m   30-07.50 
  2 Rachel Griffin               Una,Ely                  9.30m   30-06.25 
  3 Caprisha Robinson            DM Youth                 8.85m   29-00.50 
  4 Cheryl Young                 WSTC,West Des Moine      8.67m   28-05.50 
  5 Lilian Sanchez               WSTC,West Des Moine      8.12m   26-07.75 
  6 Ariel Rogers                 WSTC,West Des Moine      6.87m   22-06.50 
  7 Karmen Kasie                 DM Youth,Des Moines      6.70m   21-11.75 
 
Event 317  Discus Throw 1kg Youth Girls
==========================================================================
 Iowa Record: I 104-01  1988        Mellie Thomason, Eagle Grove               
 Nat'l Youth: N 42.92m  7/26/1990   Suzy Powell, Modesto, CA                   
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Rachel Griffin               Una,Ely                 24.13m      79-02 
  2 Emma Wortman                 Una,Iowa City           22.49m      73-09 
  3 Caprisha Robinson            DM Youth                15.52m      50-11 
 
Event 318  Javelin Throw 600g Youth Girls
==========================================================================
 Iowa Record: I  94-10  1995        Samantha Ford, Belle Plaine                
 Nat'l Youth: N 52.90m  7/26/2007   Hannah Carson, 10 48 Arizona Ch            
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Cheryl Young                 WSTC,West Des Moine     18.50m      60-08 
  2 Lilian Sanchez               WSTC,West Des Moine     18.17m      59-07 
  3 Shanna Welch                 Excalibur TC            16.01m      52-06 
  4 Sarah Paskach                Excalibur TC,Des Mo     14.02m      46-00 
  5 Ariel Rogers                 WSTC,West Des Moine     13.21m      43-04 
  6 Hannah Baysinger             WSTC,West Des Moine     12.47m      40-11 
  7 Chloe Haynes                 WSTC                    12.29m      40-04 
  8 Sydney Cline                 WSTC,West Des Moine     11.73m      38-06 
  9 Megan Baysinger              WSTC,West Des Moine     10.62m      34-10 
 
Event 319  Outdoor Pentathlon Youth Girls
================================================================
 Iowa Record: I  2978  2008        Taylor Twedt, Rockwell                      
 Nat'l Youth: N  3521  7/24/2001   Alyssa Hassan, Williamsville, NY            
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Madison Foust                WSTC,Clive                2097  
  2 Danielle Rice                WSTC,Earlham              1938  
  3 Sydney Cline                 WSTC,West Des Moine       1452  
  4 Megan Baysinger              WSTC,West Des Moine       1251  
  5 Ariel Rogers                 WSTC,West Des Moine        836  
 
Event 319  Outdoor Pentathlon: #1 100 Meter Hurdles Youth Girls Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Danielle Rice                WSTC,Earlham             16.86     612
  2 Madison Foust                WSTC,Clive               18.62     426
  3 Sydney Cline                 WSTC,West Des Moine      18.97     393
  4 Megan Baysinger              WSTC,West Des Moine      21.02     223
  5 Ariel Rogers                 WSTC,West Des Moine      23.28      88
 
Event 319  Outdoor Pentathlon: #2 Shot Put Youth Girls Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Danielle Rice                WSTC,Earlham             8.12m   26-07.75    407
  2 Madison Foust                WSTC,Clive               6.74m   22-01.50    318
  3 Ariel Rogers                 WSTC,West Des Moine      6.36m   20-10.50    294
  4 Megan Baysinger              WSTC,West Des Moine      6.29m   20-07.75    290
  5 Sydney Cline                 WSTC,West Des Moine      5.56m   18-03.00    243
 
Event 319  Outdoor Pentathlon: #3 High Jump Youth Girls Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Madison Foust                WSTC,Clive               1.40m    4-07.00    512
  2 Danielle Rice                WSTC,Earlham             1.25m    4-01.25    359
  3 Sydney Cline                 WSTC,West Des Moine      1.20m    3-11.25    312
  3 Megan Baysinger              WSTC,West Des Moine      1.20m    3-11.25    312
  5 Ariel Rogers                 WSTC,West Des Moine      1.00m    3-03.25    141
 
Event 319  Outdoor Pentathlon: #4 Long Jump Youth Girls Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Danielle Rice                WSTC,Earlham             3.99m   13-01.25    306
  2 Madison Foust                WSTC,Clive               3.93m   12-10.75    292
  3 Sydney Cline                 WSTC,West Des Moine      3.40m   11-02.00    180
  4 Megan Baysinger              WSTC,West Des Moine      3.38m   11-01.25    176
  5 Ariel Rogers                 WSTC,West Des Moine      3.09m   10-01.75    122
 
Event 319  Outdoor Pentathlon: #5 800 Meter Run Youth Girls Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Madison Foust                WSTC,Clive             2:42.12     549
  2 Sydney Cline                 WSTC,West Des Moine    3:04.51     324
  3 Danielle Rice                WSTC,Earlham           3:12.95     254
  4 Megan Baysinger              WSTC,West Des Moine    3:13.48     250
  5 Ariel Rogers                 WSTC,West Des Moine    3:21.60     191
 
Event 350  100 Meter Dash Youth Boys
===================================================================
 Iowa Record: I 11.24  1998        Jovon McGruder/Doug Miller, DM Panthers/Mt P
 Nat'l Youth: N 10.94  7/28/2000   Michael Grant, GA                           
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Markell Coleman              Track IA                 12.26q  3 
  2 Yashasvi Manektala           WSTC,West Des Moine      12.45q  1 
  3 Oron Manson                  Una                      12.48q  1 
  4 Scott Andrew                 WSTC,Clive               12.71q  4 
  5 Balah Rushing                Track IA                 12.74q  3 
  6 DaKarai Jackman              Excalibur TC             12.76q  3 
  7 Quinn Lafrentz               Una,Urbandale            12.77q  3 
  8 Kale Clay                    CVTC                     12.94q  3 
  8 Jaquan Patton                Track IA                 12.94q  2 
 10 Elijah Young                 DM Youth,Des Moines      12.99q  4 
 11 MarRico Gafford              Track IA                 13.20q  4 
 12 Taejuane Lewis-Douglas       Track IA                 13.46q  4 
 13 Ethan Willse                 WSTC,West Des Moine      13.48q  2 
 14 Ashan Green                  Track IA                 13.62q  2 
 15 Benjamin Ferguson            DM Youth                 13.73q  1 
 16 Dawon Patterson              Track IA                 14.02q  4 
 17 Trenton Gosnell              Lone Tree TC             14.10   2 
 18 Ronnie Moore                 Track IA                 14.23   3 
 19 Justin Umthun                WSTC,West Des Moine      14.35   1 
 20 Erik Salmon                  Johnston TC,Johnsto      14.49   1 
 21 Rayshone Rushing             Track IA                 15.02   1 
 22 Shauntez Davis               Track IA                 15.21   3 
 23 Dylan Sams                   WSTC,Cumming             15.71   4 
 24 Matt Tanner                  Una,Johnston             15.92   2 
 25 Thomes Rutter                Excalibur TC,Clive       16.02   2 
 26 Shavion Toomey               DM Youth,Des Moines      16.13   3 
 
Event 350  100 Meter Dash Youth Boys
===================================================================
 Iowa Record: I 11.24  1998        Jovon McGruder/Doug Miller, DM Panthers/Mt P
 Nat'l Youth: N 10.94  7/28/2000   Michael Grant, GA                           
    Name                    Year Team                     Semis  H#
===================================================================
Semi-Finals
  1 Markell Coleman              Track IA                 12.15q  2 
  2 Yashasvi Manektala           WSTC,West Des Moine      12.52q  1 
  3 Balah Rushing                Track IA                 12.63q  2 
  4 DaKarai Jackman              Excalibur TC             12.71q  1 
  5 Scott Andrew                 WSTC,Clive               12.73q  2 
  6 Elijah Young                 DM Youth,Des Moines      12.88q  1 
  7 Jaquan Patton                Track IA                 12.90q  2 
  7 Quinn Lafrentz               Una,Urbandale            12.90q  1 
  9 Kale Clay                    CVTC                     13.12   2 
 10 MarRico Gafford              Track IA                 13.33   1 
 11 Taejuane Lewis-Douglas       Track IA                 13.81   2 
 12 Ethan Willse                 WSTC,West Des Moine      13.82   2 
 13 Ashan Green                  Track IA                 13.90   1 
 14 Dawon Patterson              Track IA                 14.03   2 
Preliminaries
  3 Oron Manson                  Una                           q    
 15 Benjamin Ferguson            DM Youth                           
 17 Trenton Gosnell              Lone Tree TC                       
 18 Ronnie Moore                 Track IA                           
 19 Justin Umthun                WSTC,West Des Moine                
 20 Erik Salmon                  Johnston TC,Johnsto                
 21 Rayshone Rushing             Track IA                           
 22 Shauntez Davis               Track IA                           
 23 Dylan Sams                   WSTC,Cumming                       
 24 Matt Tanner                  Una,Johnston                       
 25 Thomes Rutter                Excalibur TC,Clive                 
 26 Shavion Toomey               DM Youth,Des Moines                
 
Event 350  100 Meter Dash Youth Boys
================================================================
 Iowa Record: I 11.24  1998        Jovon McGruder/Doug Miller, DM Panthers/Mt P
 Nat'l Youth: N 10.94  7/28/2000   Michael Grant, GA                           
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Markell Coleman              Track IA                 12.68  
  2 DaKarai Jackman              Excalibur TC             13.01  
  3 Quinn Lafrentz               Una,Urbandale            13.03  
  4 Yashasvi Manektala           WSTC,West Des Moine      13.11  
  5 Scott Andrew                 WSTC,Clive               13.15  
  6 Balah Rushing                Track IA                 13.17  
  7 Elijah Young                 DM Youth,Des Moines      13.39  
  8 Jaquan Patton                Track IA                 13.53  
Semi-Finals
  9 Kale Clay                    CVTC                            
 10 MarRico Gafford              Track IA                        
 11 Taejuane Lewis-Douglas       Track IA                        
 12 Ethan Willse                 WSTC,West Des Moine             
 13 Ashan Green                  Track IA                        
 14 Dawon Patterson              Track IA                        
 
Event 351  200 Meter Dash Youth Boys
===================================================================
 Iowa Record: I 22.59  1998        Jovon McGruder, Des Moines Panthers         
 Nat'l Youth: N 21.84              Michael Grant, GA                           
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Markell Coleman              Track IA                 24.65q  1 
  2 Cameron Pugh                 MVTC,Davenport           25.22q  2 
  3 Yashasvi Manektala           WSTC,West Des Moine      25.70q  2 
  4 Elijah Young                 DM Youth,Des Moines      25.71q  2 
  5 Quinn Lafrentz               Una,Urbandale            25.91q  2 
  6 DaKarai Jackman              Excalibur TC             26.25q  3 
  7 Balah Rushing                Track IA                 26.40q  1 
  8 Scott Andrew                 WSTC,Clive               26.52q  3 
  9 Sydne Davis                  Excalibur TC             26.61   1 
 10 Kale Clay                    CVTC                     26.67   2 
 11 Cameron Williams             Excalibur TC             27.06   3 
 12 MarRico Gafford              Track IA                 27.54   1 
 13 Taejuane Lewis-Douglas       Track IA                 27.60   1 
 14 Amani Richardson             Cedar Rapids  TC         28.22   3 
 15 Ethan Willse                 WSTC,West Des Moine      28.27   2 
 16 Lance Williamson             Una,Fort Dodge           28.48   3 
 17 Dawon Patterson              Track IA                 28.84   2 
 18 Erik Salmon                  Johnston TC,Johnsto      29.91   2 
 19 Nathan Schaffer              Excalibur TC             30.14   1 
 20 Shauntez Davis               Track IA                 30.87   3 
 21 Shavion Toomey               DM Youth,Des Moines      35.99   3 
 
Event 351  200 Meter Dash Youth Boys
================================================================
 Iowa Record: I 22.59  1998        Jovon McGruder, Des Moines Panthers         
 Nat'l Youth: N 21.84              Michael Grant, GA                           
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Markell Coleman              Track IA                 24.47  
  2 Cameron Pugh                 MVTC,Davenport           25.32  
  3 Quinn Lafrentz               Una,Urbandale            25.55  
  4 Elijah Young                 DM Youth,Des Moines      26.15  
  5 Yashasvi Manektala           WSTC,West Des Moine      26.18  
  6 Balah Rushing                Track IA                 26.22  
  7 Scott Andrew                 WSTC,Clive               26.29  
  8 DaKarai Jackman              Excalibur TC             26.50  
Preliminaries
  9 Sydne Davis                  Excalibur TC                    
 10 Kale Clay                    CVTC                            
 11 Cameron Williams             Excalibur TC                    
 12 MarRico Gafford              Track IA                        
 13 Taejuane Lewis-Douglas       Track IA                        
 14 Amani Richardson             Cedar Rapids  TC                
 15 Ethan Willse                 WSTC,West Des Moine             
 16 Lance Williamson             Una,Fort Dodge                  
 17 Dawon Patterson              Track IA                        
 18 Erik Salmon                  Johnston TC,Johnsto             
 19 Nathan Schaffer              Excalibur TC                    
 20 Shauntez Davis               Track IA                        
 21 Shavion Toomey               DM Youth,Des Moines             
 
Event 352  400 Meter Dash Youth Boys
===================================================================
 Iowa Record: I 53.82  2003        Bryan Collins, Westside Track Club          
 Nat'l Youth: N 47.16  8/1/1993    W.Obea Moore, Los Angeles, CA               
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
Finals
  1 Cameron Pugh                 MVTC,Davenport           56.37   2 
  2 Quinn Lafrentz               Una,Urbandale            56.62   2 
  3 William Dougherty            Track IA                 57.05   3 
  4 Kellen Zanders               Excalibur TC             59.16   2 
  5 Amani Richardson             Cedar Rapids  TC       1:00.26   3 
  6 Kale Clay                    CVTC                   1:00.82   3 
  7 Sydne Davis                  Excalibur TC           1:01.18   1 
  8 Taejuane Lewis-Douglas       Track IA               1:02.18   3 
  9 Jack Fritzjunker             Excalibur TC           1:02.51   2 
 10 Benjamin (Jamie) Brown       WSTC,West Des Moine    1:03.34   1 
 10 Luke Webner                  Una,Panora             1:03.34   3 
 12 Jaemal Sullivan              Excalibur TC           1:06.86   1 
 13 Alex VonGries                MVTC,Bettendorf        1:10.07   1 
 14 Noah Meyer                   Una,Hastings           1:10.66   3 
 15 Colin Skellenger             WSTC,West Des Moine    1:11.92   1 
 16 Shauntez Davis               Track IA               1:12.16   1 
 17 Rayshone Rushing             Track IA               1:12.99   2 
 18 John Walsh                   WSTC,Clive             1:13.97   2 
 
Event 353  800 Meter Run Youth Boys
================================================================
 Iowa Record: I 2:06.09  2000        Colin Swaney, Iowa City                   
 Nat'l Youth: N 1:56.36  7/1/2001    Cody Harper, Albuquerque, NM              
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Amani Richardson             Cedar Rapids  TC       2:21.66  
  2 Jonathan Centeno             Lone Tree TC           2:22.73  
  3 Jack Fritzjunker             Excalibur TC           2:22.73  
  4 Daniel Murphy                Una,Marion             2:24.37  
  5 Kellen Zanders               Excalibur TC           2:24.76  
  6 Benjamin Friederichs         MVTC,Walcott           2:25.13  
  7 Colton Cortez                Cedar Rapids  TC,Ce    2:27.08  
  8 Josh Evans                   Cedar Rapids  TC       2:27.56  
  9 Ryan Sievers                 Pella TC               2:29.29  
 10 Daniel Chan                  Excalibur TC           2:36.70  
 11 Chance Sauer                 Excalibur TC           2:36.76  
 12 Alex VonGries                MVTC,Bettendorf        2:41.81  
 13 Blake Worth                  WSTC,West Des Moine    2:42.17  
 14 Matthew Dennis               MVTC,Davenport         2:43.25  
 15 Noah Meyer                   Una,Hastings           2:44.38  
 16 Keegan Cook                  Excalibur TC           2:48.20  
 17 Colin Skellenger             WSTC,West Des Moine    3:00.03  
 18 Cole Neppl                   Ames TC,Ankeny         3:06.31  
 
Event 354  1500 Meter Run Youth Boys
================================================================
 Iowa Record: I 4:31.69  2008        Connor Smock, Cedar Rapids TC             
 Nat'l Youth: N 4:05.25  7/29/2007   Elias Gedyon, 16 33 Quiet Fire            
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Benjamin Friederichs         MVTC,Walcott           4:48.80  
  2 Josh Evans                   Cedar Rapids  TC       4:49.09  
  3 Ben Anderson                 WSTC,Clive             4:54.26  
  4 Daniel Murphy                Una,Marion             4:56.04  
  5 Colton Cortez                Cedar Rapids  TC,Ce    4:56.37  
  6 Chance Sauer                 Excalibur TC           5:17.99  
  7 Daniel Chan                  Excalibur TC           5:21.75  
  8 Matthew Dennis               MVTC,Davenport         5:37.73  
  9 Caanan Gassmann              WSTC,Des Moines        5:45.92  
 10 Thomes Rutter                Excalibur TC,Clive     6:08.26  
 11 Cole Neppl                   Ames TC,Ankeny         6:31.66  
 
Event 355  3000 Meter Run Youth Boys
================================================================
 Iowa Record: I 9:22.52  1993        Tom Caughlan, Mason City                  
 Nat'l Youth: N 9:08.86  7/31/1993   Tom Caughlan, Mason City, IA              
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Benjamin Friederichs         MVTC,Walcott          10:24.27  
  2 Josh Evans                   Cedar Rapids  TC      10:43.76  
  3 Chance Sauer                 Excalibur TC          11:05.25  
  4 Ryan Sievers                 Pella TC              11:15.86  
  5 Colton Cortez                Cedar Rapids  TC,Ce   11:17.90  
  6 Caanan Gassmann              WSTC,Des Moines       12:22.56  
  7 Matthew Dennis               MVTC,Davenport        13:06.75  
 
Event 356  3000 Meter Race Walk Youth Boys
================================================================
 Iowa Record: I 17:27.55  2006        Alex Fagen, Westside Track Club          
 Nat'l Youth: N 13:42.07  7/22/2008   Tyler Sorensen, 38 Pleasanton H          
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Keegan Cook                  Excalibur TC          21:05.30  
 
Event 357  100 Meter Hurdles Youth Boys
===================================================================
 Iowa Record: I 14.32  1995        Cyrus Nichols, Des Moines Youth             
 Nat'l Youth: N 12.94  7/28/1991   Tyrone Butterfield, Miami, FL               
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Kenny Dupre                  Pella TC                 15.16q  2 
  2 Noah Larrison                Excalibur TC             16.81q  1 
  3 Justin Brown                 WSTC,Urbandale           17.06q  2 
  4 Tyson McQuerry               Excalibur TC             17.23q  2 
  5 Justin Umthun                WSTC,West Des Moine      17.68q  1 
  6 Benjamin (Jamie) Brown       WSTC,West Des Moine      18.05q  1 
  7 Trenton Gosnell              Lone Tree TC             18.06q  2 
  8 John Walsh                   WSTC,Clive               18.29q  1 
  9 Jordan Pingel                Pella TC                 18.98   2 
 10 Ashan Green                  Track IA                 19.97   1 
 11 Kolby Whisner                Una,Adel                 20.04   1 
 12 Avery Jackson                Track IA                 20.05   1 
 13 Nathan Fulton                WSTC,Urbandale           20.26   2 
 
Event 357  100 Meter Hurdles Youth Boys
================================================================
 Iowa Record: I 14.32  1995        Cyrus Nichols, Des Moines Youth             
 Nat'l Youth: N 12.94  7/28/1991   Tyrone Butterfield, Miami, FL               
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Kenny Dupre                  Pella TC                 15.56  
  2 Noah Larrison                Excalibur TC             17.16  
  3 Justin Brown                 WSTC,Urbandale           17.49  
  4 Trenton Gosnell              Lone Tree TC             17.56  
  5 Tyson McQuerry               Excalibur TC             18.07  
  6 Benjamin (Jamie) Brown       WSTC,West Des Moine      18.37  
  7 John Walsh                   WSTC,Clive               19.96  
 -- Justin Umthun                WSTC,West Des Moine        DNF  
Preliminaries
  9 Jordan Pingel                Pella TC                        
 10 Ashan Green                  Track IA                        
 11 Kolby Whisner                Una,Adel                        
 12 Avery Jackson                Track IA                        
 13 Nathan Fulton                WSTC,Urbandale                  
 
Event 358  200 Meter Hurdles Youth Boys
===================================================================
 Iowa Record: I 24.91  1987        Doug Dodd, Hampton                          
 Nat'l Youth: N 23.99  8/3/2003    Trey Charles, Smyrna, GA                    
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
Finals
  1 Kenny Dupre                  Pella TC                 27.97   2 
  2 Kellen Zanders               Excalibur TC             28.91   1 
  3 Tyler Hunke                  WSTC,Waukee              30.25   1 
  4 Benjamin (Jamie) Brown       WSTC,West Des Moine      30.30   1 
  5 Tyson McQuerry               Excalibur TC             30.79   2 
  6 Justin Brown                 WSTC,Urbandale           31.34   2 
  7 Noah Larrison                Excalibur TC             32.60   2 
  7 John Walsh                   WSTC,Clive               32.60   2 
  9 Kolby Whisner                Una,Adel                 36.23   1 
 
Event 359  4x100 Meter Relay Youth Boys
================================================================
 Iowa Record: I 47.64  2006        Track Iowa TC, Track Iowa TC                
 Nat'l Youth: N 43.25  8/3/2003    Florida Elite TC, Orlando, FL               
                       Walter Dix, Michael Dowdell, Joshua Wimbley, David
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Central Iowa Excalibur Track C  'A'                   55.24  
     1) DaKarai Jackman                 2) Cameron Williams               
     3) Tyson McQuerry                  4) Sydne Davis                    
 -- Track Iowa Track Club  'B'                               DQ  
     1) Taejuane Lewis-Douglas          2) Dawon Patterson                
     3) Rayshone Rushing                4) Ashan Green                    
 -- Track Iowa Track Club  'A'                               DQ  
     1) MarRico Gafford                 2) Avery Jackson                  
     3) Jaquan Patton                   4) Balah Rushing                  
 
Event 360  4x400 Meter Relay Youth Boys
================================================================
 Iowa Record: I 3:48.85  1986        Ottumwa, Ottumwa                          
 Nat'l Youth: N 3:23.96  8/1/1993    Los Angeles Jets, Los Angeles             
                         Lonie Cruel, Aaron Dean, Patrick McCall,Obea Moore
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Central Iowa Excalibur Track C  'A'                 4:11.60  
     1) Cameron Williams                2) Kellen Zanders                 
     3) Sydne Davis                     4) Chance Sauer                   
  2 Track Iowa Track Club  'A'                          4:21.87  
     1) John Hawkins                    2) Avery Jackson                  
     3) Rayshone Rushing                4) Jaquan Patton                  
  3 Mississippi Valley Track Club  'A'                  4:27.13  
     1) Benjamin Friederichs            2) Matthew Dennis                 
     3) Alex VonGries                   4) Cameron Pugh                   
  4 Westside Track Club  'A'                            4:47.90  
     1) John Walsh                      2) Colin Skellenger               
     3) Ethan Willse                    4) Benjamin (Jamie) Brown         
 
Event 361  4x800 Meter Relay Youth Boys
================================================================
 Iowa Record: I 9:00.26  2002        CVTC/Mason City TC, CVTC/Mason City TC    
 Nat'l Youth: N 8:24.03  7/27/2005   12-Wildcat Youth Sports, Wildcat Youth Sp 
                         T Wilson, S Warren, J Burkley, H Shephard III     
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Cedar Rapids Track Club  'A'                       10:19.85  
     1) Colton Cortez                   2) PJ Rashed                      
     3) Josh Evans                      4) Amani Richardson               
  2 Westside Track Club  'A'                           11:11.49  
     1) Justin Brown                    2) Caanan Gassmann                
     3) Nathan Fulton                   4) Blake Worth                    
 
Event 362  High Jump Youth Boys
==========================================================================
 Iowa Record: I 6-00.50  2000        Jaron Van Maanen, Sully                   
 Nat'l Youth: N   1.94m  7/29/1993   Grayson Galloway, Brevard, NC             
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Riley Blay                   Una,Council Bluffs       1.75m    5-08.75 
  2 Trenton Gosnell              Lone Tree TC             1.45m    4-09.00 
  2 Tyler Hunke                  WSTC,Waukee              1.45m    4-09.00 
  2 Jordan Pingel                Pella TC                 1.45m    4-09.00 
  5 Jonathan Centeno             Lone Tree TC             1.40m    4-07.00 
  6 Jaemal Sullivan              Excalibur TC             1.35m    4-05.00 
  6 Luke Webner                  Una,Panora               1.35m    4-05.00 
  8 Blake Worth                  WSTC,West Des Moine      1.30m    4-03.25 
  8 Colin Skellenger             WSTC,West Des Moine      1.30m    4-03.25 
  8 Nathan Schaffer              Excalibur TC             1.30m    4-03.25 
 11 Keegan Cook                  Excalibur TC             1.15m    3-09.25 
 -- Ray Kreutner                 Cedar Rapids  TC            NH            
 
Event 364  Long Jump Youth Boys
==========================================================================
 Iowa Record: I 19-09.50  1991        Doug Miller, Mt. Pleasant                
 Nat'l Youth: N    6.68m  7/29/2007   Javier Rodriguez, 04 Alpha Omega E       
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Balah Rushing                Track IA                 5.46m   17-11.00 
  2 Tyson McQuerry               Excalibur TC             5.01m   16-05.25 
  3 Cameron Williams             Excalibur TC             4.98m   16-04.25 
  4 Yashasvi Manektala           WSTC,West Des Moine      4.88m   16-00.25 
  5 Tyler Hunke                  WSTC,Waukee              4.68m   15-04.25 
  6 Scott Andrew                 WSTC,Clive               4.67m   15-04.00 
  7 Trenton Gosnell              Lone Tree TC             4.66m   15-03.50 
  8 Jonathan Centeno             Lone Tree TC             4.65m   15-03.25 
  9 Ethan Willse                 WSTC,West Des Moine      4.55m   14-11.25 
 10 Ashan Green                  Track IA                 4.41m   14-05.75 
 11 Justin Umthun                WSTC,West Des Moine      4.16m   13-07.75 
 12 Kale Clay                    CVTC                     3.86m   12-08.00 
 13 Nathan Schaffer              Excalibur TC             3.85m   12-07.75 
 14 Colin Skellenger             WSTC,West Des Moine      3.82m   12-06.50 
 15 Alex VonGries                MVTC,Bettendorf          3.73m   12-03.00 
 16 Erik Salmon                  Johnston TC,Johnsto      3.62m   11-10.50 
 17 Gavin Richey                 Una,Panora               3.60m   11-09.75 
 18 Thomes Rutter                Excalibur TC,Clive       3.50m   11-05.75 
 19 Devin Slack                  Track IA                 2.69m    8-10.00 
 -- Shauntez Davis               Track IA                    ND            
 -- DaKarai Jackman              Excalibur TC                ND            
 -- Cole Ashman                  Una,Granger                 ND            
 -- Lance Williamson             Una,Fort Dodge              ND            
 -- Connor Wang                  WSTC,West Des Moine         ND            
 
Event 365  Triple Jump Youth Boys
==========================================================================
 Iowa Record: I 38-06.75  1994        Tom Kucera, Marne                        
 Nat'l Youth: N   13.19m  7/27/2006   Kason Covington, 11 YMCA TEAM IDA        
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Trenton Gosnell              Lone Tree TC             8.66m   28-05.00 
  2 Alex VonGries                MVTC,Bettendorf          7.51m   24-07.75 
 -- Matthew Dennis               MVTC,Davenport              ND            
 
Event 366  Shot Put 4kg Youth Boys
==========================================================================
 Iowa Record: I  50-00  1992        Cory Bern, Spencer                         
 Nat'l Youth: N 17.66m  7/30/1994   Van Mounts, Bakersfield, CA                
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Colton Phelps                Una,Kingsley            14.15m   46-05.25 
  2 Caleb Heltenberg             Una                     11.46m   37-07.25 
  3 Jeremy Deemer                Una,Lamoni               9.82m   32-02.75 
  4 Michael Lamparek             Una,fairfax              9.79m   32-01.50 
  5 John Henrich                 WSTC                     8.21m   26-11.25 
  6 Marcus Boldy                 Una,Panora               8.00m   26-03.00 
  7 Jacob Goeller                Una,Fairbank             7.88m   25-10.25 
  8 Lance Williamson             Una,Fort Dodge           7.26m   23-10.00 
  9 Devin Slack                  Track IA                 6.28m   20-07.25 
 10 John Hawkins                 Track IA                 6.25m   20-06.25 
 11 Gavin Richey                 Una,Panora               6.08m   19-11.50 
 
Event 367  Discus Throw 1kg Youth Boys
==========================================================================
 Iowa Record: I 161-07  1987        Allan Walz, Bondurant                      
 Nat'l Youth: N 56.58m  7/28/1995   Joel Armitage, Omaha, NE                   
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Colton Phelps                Una,Kingsley            47.32m     155-03 
  2 Caleb Heltenberg             Una                     31.54m     103-06 
  3 Michael Lamparek             Una,fairfax             31.52m     103-05 
  4 Jeremy Deemer                Una,Lamoni              29.52m      96-10 
  5 John Henrich                 WSTC                    28.24m      92-08 
  6 Jacob Goeller                Una,Fairbank            28.19m      92-06 
  7 Blake Worth                  WSTC,West Des Moine     24.65m      80-10 
  8 Cole Ashman                  Una,Granger             23.89m      78-04 
  9 Luke Webner                  Una,Panora              21.52m      70-07 
 10 PJ Rashed                    Cedar Rapids  TC        19.76m      64-10 
 11 Devin Slack                  Track IA                13.29m      43-07 
 
Event 368  Javelin Throw 600g Youth Boys
==========================================================================
 Iowa Record: I 148-01  2006        Ben Lindaman, Westside Track Club          
 Nat'l Youth: N 59.73m  6/5/2008    Adam Sparks, Unatt Tuscalossa, AL          
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 William Dougherty            Track IA                35.64m     116-11 
  2 Cameron Pugh                 MVTC,Davenport          31.94m     104-09 
  3 Scott Andrew                 WSTC,Clive              31.85m     104-06 
  4 Jacob Goeller                Una,Fairbank            29.64m      97-03 
  5 John Walsh                   WSTC,Clive              26.05m      85-05 
  6 Nathan Fulton                WSTC,Urbandale          25.69m      84-03 
  7 Kolby Whisner                Una,Adel                23.06m      75-08 
  8 Lance Williamson             Una,Fort Dodge          18.06m      59-03 
  9 Luke Webner                  Una,Panora              15.01m      49-03 
 10 Yashasvi Manektala           WSTC,West Des Moine     13.36m      43-10 
 11 Dylan Sams                   WSTC,Cumming             9.78m      32-01 
 
Event 369  Outdoor Pentathlon Youth Boys
================================================================
 Iowa Record: I  2737  2004        Tyler Clark, Ames Impact TC                 
 Nat'l Youth: N  3485  7/5/1989    Ryan Theriault, Las Vegas, NV               
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Eric Jessen                  WSTC                      1128  
 
Event 369  Outdoor Pentathlon: #1 100 Meter Hurdles Youth Boys Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Eric Jessen                  WSTC                     26.15      29
 
Event 369  Outdoor Pentathlon: #2 Shot Put Youth Boys Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Eric Jessen                  WSTC                     8.94m   29-04.00    422
 
Event 369  Outdoor Pentathlon: #3 High Jump Youth Boys Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Eric Jessen                  WSTC                     1.30m    4-03.25    250
 
Event 369  Outdoor Pentathlon: #4 Long Jump Youth Boys Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Eric Jessen                  WSTC                     3.71m   12-02.25    161
 
Event 369  Outdoor Pentathlon: #5 1500 Meter Run Youth Boys Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Eric Jessen                  WSTC                   5:59.58     266
 
Event 400  100 Meter Dash Intermediate Girls
===================================================================
 Iowa Record: I 12.11  1984        Lexie Anderson, Pleasant Valley             
 Nat'l Youth: N 11.34  7/28/1995   Angela Will.iams, Ontario, CA               
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Erin Hawkins                 Track IA                 13.04q  2 
  2 Brooke Foreman               Cedar Rapids  TC         13.55q  2 
  3 Ashlee Downs                 Excalibur TC             13.61q  2 
  4 Allison McBroom              Track IA                 13.81q  1 
  5 Candess McCamey              Track IA                 13.85q  2 
  6 Meghan Krausman              CVTC                     14.03q  1 
  7 Reanna Lewis                 DM Youth                 14.13q  1 
  8 Hannah Sinclair              Excalibur TC             14.67q  2 
  9 Erika Baker                  MVTC,Bettendorf          14.80   1 
 10 Courtney Cahalan             Cedar Rapids  TC,Ce      15.26   2 
 11 Rachel Wendt                 Cedar Rapids  TC         15.42   1 
 
Event 400  100 Meter Dash Intermediate Girls
================================================================
 Iowa Record: I 12.11  1984        Lexie Anderson, Pleasant Valley             
 Nat'l Youth: N 11.34  7/28/1995   Angela Will.iams, Ontario, CA               
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Erin Hawkins                 Track IA                 12.79  
  2 Ashlee Downs                 Excalibur TC             13.08  
  3 Brooke Foreman               Cedar Rapids  TC         13.20  
  4 Allison McBroom              Track IA                 13.53  
  5 Candess McCamey              Track IA                 13.90  
  6 Meghan Krausman              CVTC                     14.02  
  7 Reanna Lewis                 DM Youth                 14.06  
Preliminaries
  8 Hannah Sinclair              Excalibur TC                    
  9 Erika Baker                  MVTC,Bettendorf                 
 10 Courtney Cahalan             Cedar Rapids  TC,Ce             
 11 Rachel Wendt                 Cedar Rapids  TC                
 
Event 401  200 Meter Dash Intermediate Girls
===================================================================
 Iowa Record: I 24.79  1984        Lexie Anderson, Pleasant Valley             
 Nat'l Youth: N 23.06  7/31/2004   Bianca Knight, Ridgeland, MS                
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
  1 Erin Hawkins                 Track IA                 26.28q  2 
  2 Allison McBroom              Track IA                 27.27q  2 
  3 Candess McCamey              Track IA                 27.65q  1 
  4 Meghan Krausman              CVTC                     27.68q  1 
  5 LeaAnndra Minick             Excalibur TC             27.86q  1 
  6 Alex Armitage                Excalibur TC             28.01q  2 
  7 Charnise Burrell             Track IA                 29.08q  2 
  8 Reanna Lewis                 DM Youth                 29.34q  1 
  9 Hannah Sinclair              Excalibur TC             29.72   1 
 10 Erika Baker                  MVTC,Bettendorf          29.94   2 
 11 Courtney Cahalan             Cedar Rapids  TC,Ce      30.76   2 
 
Event 401  200 Meter Dash Intermediate Girls
================================================================
 Iowa Record: I 24.79  1984        Lexie Anderson, Pleasant Valley             
 Nat'l Youth: N 23.06  7/31/2004   Bianca Knight, Ridgeland, MS                
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Erin Hawkins                 Track IA                 26.28  
  2 Allison McBroom              Track IA                 27.27  
  3 Candess McCamey              Track IA                 27.65  
  4 Meghan Krausman              CVTC                     27.68  
  5 LeaAnndra Minick             Excalibur TC             27.86  
  6 Alex Armitage                Excalibur TC             28.01  
  7 Charnise Burrell             Track IA                 29.08  
  8 Reanna Lewis                 DM Youth                 29.34  
Preliminaries
  9 Hannah Sinclair              Excalibur TC                    
 10 Erika Baker                  MVTC,Bettendorf                 
 11 Courtney Cahalan             Cedar Rapids  TC,Ce             
 
Event 402  400 Meter Dash Intermediate Girls
================================================================
 Iowa Record: I 58.69  2007        Ellen Dougherty, Iowa United TC             
 Nat'l Youth: N 52.11  7/29/2001   Stephanie Smith, Macon, GA                  
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Allison McBroom              Track IA               1:01.36  
  2 Haley Manning                Una                    1:03.00  
  3 Meghan Krausman              CVTC                   1:03.02  
  4 Alex Armitage                Excalibur TC           1:05.06  
  5 Charnise Burrell             Track IA               1:08.20  
  6 Erika Baker                  MVTC,Bettendorf        1:15.88  
 
Event 403  800 Meter Run Intermediate Girls
================================================================
 Iowa Record: I 2:18.52  2005        Brooke Dinsdale/Alyson Siegrist, CVTC/WSTC
 Nat'l Youth: N 2:04.83  7/26/2008   Phillis Francis, 06-Team Evolutio         
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Nicole Criner                Excalibur TC           2:24.01  
  2 Haley Manning                Una                    2:29.56  
  3 Emily Brush                  WSTC,Clive             2:37.88  
  4 Allison Young                Una,Elliott            2:42.02  
  5 Katie Nelson                 Excalibur TC           3:02.97  
 
Event 404  1500 Meter Run Intermediate Girls
================================================================
 Iowa Record: I 4:51.95  2006        Brooke Dinsdale, Cedar Valley TC          
 Nat'l Youth: N 4:25.57  7/24/1984   Suzy Favor, Stevens Point, WI             
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Nicole Criner                Excalibur TC           4:58.70  
  2 Emily Brush                  WSTC,Clive             5:30.58  
  3 Allison Young                Una,Elliott            5:43.75  
  4 Cassidy McCool               Johnston TC,Des Moi    5:50.53  
 
Event 405  3000 Meter Run Intermediate Girls
================================================================
 Iowa Record: I 10:47.60  2000        Ashley Culp, Red Storm                   
 Nat'l Youth: N  9:37.09  7/30/2005   Caitlin Lane, unattached-1               
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Nicole Criner                Excalibur TC          10:25.97I 
  2 Emily Brush                  WSTC,Clive            11:28.92  
  3 Allison Young                Una,Elliott           12:07.74  
  4 Cassidy McCool               Johnston TC,Des Moi   12:30.86  
  5 Katie Nelson                 Excalibur TC          13:25.96  
 
Event 408  100 Meter Hurdles Intermediate Girls
================================================================
 Iowa Record: I 14.47  1998        Lolo Jones, Des Moines Youth                
 Nat'l Youth: N 13.87  7/29/1994   Yolanda Johnson, Denver. CO                 
    Name                    Year Team                   Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Anne Leners                  MVTC                     17.15q 
  2 Courtney Young               WSTC,West Des Moine      17.30q 
  3 Brooke Foreman               Cedar Rapids  TC         17.96q 
  4 Maleta Montague              Cedar Rapids  TC         18.68q 
 
Event 408  100 Meter Hurdles Intermediate Girls
================================================================
 Iowa Record: I 14.47  1998        Lolo Jones, Des Moines Youth                
 Nat'l Youth: N 13.87  7/29/1994   Yolanda Johnson, Denver. CO                 
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Anne Leners                  MVTC                     17.15  
  2 Courtney Young               WSTC,West Des Moine      17.30  
  3 Brooke Foreman               Cedar Rapids  TC         17.96  
  4 Maleta Montague              Cedar Rapids  TC         18.68  
 
Event 409  400 Meter Hurdles Intermediate Girls
================================================================
 Iowa Record: I 59.78  1989        Kari Hennigan, Altoona                      
 Nat'l Youth: N 58.26  7/31/2005   Ebony Collins, Quiet Fire                   
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Madison Bravard              Excalibur TC           1:07.41  
  2 Anne Leners                  MVTC                   1:10.84  
  3 Brooke Foreman               Cedar Rapids  TC       1:10.89  
 
Event 410  4x100 Meter Relay Intermediate Girls
================================================================
 Iowa Record: I 49.88  1997        Des Moines Youth, Des Moines Youth          
 Nat'l Youth: N 45.51  7/26/2008   26 Dallas Gold TC, 26 Dallas Gold T         
                       K Mallard, T Hines, J Mergerson, A Collier        
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Track Iowa Track Club  'A'                            52.51  
     1) Erin Hawkins                    2) Charnise Burrell               
     3) Candess McCamey                 4) Allison McBroom                
  2 Cedar Rapids Track Club  'A'                          56.38  
     1) Maleta Montague                 2) Rachel Wendt                   
     3) Brooke Foreman                  4) Courtney Cahalan               
 
Event 411  4x400 Meter Relay Intermediate Girls
================================================================
 Iowa Record: I 4:10.70  2006        Des Moines Velocity, Des Moines Velocity  
 Nat'l Youth: N 3:38.37  7/30/2000   United Stars, Philadelphia, PA            
                         Christina Smith, Tiffany Abney, Tiffany Bradley,  
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Central Iowa Excalibur Track C  'A'                 4:14.82  
     1) Ashlee Downs                    2) Alex Kock                      
     3) Madison Bravard                 4) Alex Armitage                  
 
Event 413  High Jump Intermediate Girls
==========================================================================
 Iowa Record: I 5-07.25  2006        Megan Gilsar, Sergeant Bluff              
 Nat'l Youth: N   1.82m  7/29/2007   Shanay Briscoe, 25 Northwest Fly          
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Anne Leners                  MVTC                     1.50m    4-11.00 
  2 Erika Baker                  MVTC,Bettendorf          1.20m    3-11.25 
 
Event 415  Long Jump Intermediate Girls
==========================================================================
 Iowa Record: I 17-08.50  1990        Kim Carson, Des Moines YMCA              
 Nat'l Youth: N    6.15m  8/15/1980   Kathy Harrison, East Point, GA           
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 LeaAnndra Minick             Excalibur TC             4.91m   16-01.50 
  2 Ashlee Downs                 Excalibur TC             4.79m   15-08.75 
  3 Maleta Montague              Cedar Rapids  TC         4.00m   13-01.50 
  4 Rachel Wendt                 Cedar Rapids  TC         3.83m   12-06.75 
 
Event 418  Discus Throw 1kg Intermediate Girls
==========================================================================
 Iowa Record: I 122-08  1989        Sonia Shoelen, Dubuque                     
 Nat'l Youth: N 46.40m  7/28/2006   Natalie Baird, 03 Loudoun Track            
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Breanna Watts                MVTC,Davenport          26.91m      88-03 
 
Event 419  Javelin Throw 600g Intermediate Girls
==========================================================================
 Iowa Record: I 92-08.75  2001        Laura Harringa, Hanlontown               
 Nat'l Youth: N   46.53m  7/29/2000   Rachel Walker                            
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Anne Leners                  MVTC                    25.61m      84-00 
  2 Breanna Watts                MVTC,Davenport          24.08m      79-00 
 
Event 421  Heptathlon Intermediate Girls
================================================================
 Iowa Record: I  4093  2005        Lindsay Lettow, Westside Track Club         
 Nat'l Youth: N  5052  7/29/2004   Shana Woods, Long Beach, CA                 
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Anne Leners                  MVTC                         1  
 
Event 421  Heptathlon: #1 100 Meter Hurdles Intermediate Girls Heptathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
 -- Anne Leners                  MVTC                        NT  
 
Event 421  Heptathlon: #2 High Jump Intermediate Girls Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Anne Leners                  MVTC                     0.76m    2-06.00      1
 
Event 421  Heptathlon: #3 Shot Put Intermediate Girls Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
 -- Anne Leners                  MVTC                        ND            
 
Event 421  Heptathlon: #4 200 Meter Dash Intermediate Girls Heptathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
 -- Anne Leners                  MVTC                        NT  
 
Event 421  Heptathlon: #5 Long Jump Intermediate Girls Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
 -- Anne Leners                  MVTC                        ND            
 
Event 421  Heptathlon: #6 Javelin Throw Intermediate Girls Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
 -- Anne Leners                  MVTC                        ND            
 
Event 421  Heptathlon: #7 800 Meter Run Intermediate Girls Heptathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
 -- Anne Leners                  MVTC                        NT  
 
Event 450  100 Meter Dash Intermediate Boys
===================================================================
 Iowa Record: I 10.95  2002        Terry Gantt, Cedar Rapids                   
 Nat'l Youth: N 10.51  7/28/2006   Jeremy Rankin, Unattached                   
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Joe Koger                    Una                      11.63q  2 
  2 Isaac Newsom                 DM Youth                 11.71q  2 
  3 Raimon Clay                  MVTC                     12.16q  2 
  4 Aaron Arment                 Una,marshalltown         12.18q  2 
  5 Nick Lucas                   Cedar Rapids  TC,Ro      12.23q  1 
  6 Blake Inderski               Una,Urbandale            12.28q  2 
  7 Anthony Lewis                DM Youth                 12.38q  1 
  8 Randy hoang                  Cedar Rapids  TC         12.50q  1 
  9 Kevin Slaughter              Track IA                 13.33   1 
 
Event 450  100 Meter Dash Intermediate Boys
================================================================
 Iowa Record: I 10.95  2002        Terry Gantt, Cedar Rapids                   
 Nat'l Youth: N 10.51  7/28/2006   Jeremy Rankin, Unattached                   
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Joe Koger                    Una                      11.52  
  2 Isaac Newsom                 DM Youth                 11.71  
  3 Raimon Clay                  MVTC                     12.06  
  4 Nick Lucas                   Cedar Rapids  TC,Ro      12.13  
  5 Aaron Arment                 Una,marshalltown         12.16  
  6 Anthony Lewis                DM Youth                 12.19  
  7 Randy hoang                  Cedar Rapids  TC         12.27  
Preliminaries
  6 Blake Inderski               Una,Urbandale                   
  9 Kevin Slaughter              Track IA                        
 
Event 451  200 Meter Dash Intermediate Boys
===================================================================
 Iowa Record: I 22.19  2002        Terry Gantt, Cedar Rapids                   
 Nat'l Youth: N 21.10  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
  1 Eric Toole                   Una,Council Bluffs       22.62q  1 
  2 Kenny Gilmore                MVTC                     22.95q  1 
  3 Joe Koger                    Una                      22.98q  1 
  4 Isaac Newsom                 DM Youth                 23.90q  2 
  5 Nick Lucas                   Cedar Rapids  TC,Ro      23.94q  2 
  6 Raimon Clay                  MVTC                     24.00q  1 
  7 Anthony Lewis                DM Youth                 24.63q  2 
  8 Ryan wendt                   Una,Ankeny               24.66q  2 
  9 Randy hoang                  Cedar Rapids  TC         25.48   2 
 10 Rami Amr                     Cedar Rapids  TC         25.96   1 
 11 Kevin Slaughter              Track IA                 26.95   2 
 
Event 451  200 Meter Dash Intermediate Boys
================================================================
 Iowa Record: I 22.19  2002        Terry Gantt, Cedar Rapids                   
 Nat'l Youth: N 21.10  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Eric Toole                   Una,Council Bluffs       22.62  
  2 Kenny Gilmore                MVTC                     22.95  
  3 Joe Koger                    Una                      22.98  
  4 Isaac Newsom                 DM Youth                 23.90  
  5 Nick Lucas                   Cedar Rapids  TC,Ro      23.94  
  6 Raimon Clay                  MVTC                     24.00  
  7 Anthony Lewis                DM Youth                 24.63  
  8 Ryan wendt                   Una,Ankeny               24.66  
Preliminaries
  9 Randy hoang                  Cedar Rapids  TC                
 10 Rami Amr                     Cedar Rapids  TC                
 11 Kevin Slaughter              Track IA                        
 
Event 452  400 Meter Dash Intermediate Boys
===================================================================
 Iowa Record: I 49.92  2005        Aaron Stockstell, Cedar Valley TC           
 Nat'l Youth: N 45.99  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
Finals
  1 L.J. Ripscomb                Excalibur TC             53.02   2 
  2 Raimon Clay                  MVTC                     54.92   1 
  3 Jordan Anderson              IA United TC             55.64   1 
  4 John McFedries               MVTC,Bettendorf          57.37   2 
  5 Ray Scheelhaase              IA United TC,Movill      58.00   2 
  6 Ryan Wendt                   Cedar Rapids  TC         58.13   1 
  7 Anthony Lewis                DM Youth               1:00.53   2 
  8 Taylor Ashman                IA United TC           1:00.76   1 
  9 Kevin Slaughter              Track IA               1:01.29   1 
 10 Chad Slaymaker               Cedar Rapids  TC       1:01.31   2 
 11 Tylor Audino                 IA United TC           1:05.44   2 
 
Event 453  800 Meter Run Intermediate Boys
================================================================
 Iowa Record: I 1:58.55  2002        Mat Clark, Ames Impact TC                 
 Nat'l Youth: N 1:50.51  7/28/2007   Howard Shepard, 26 Texas Stars T          
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Kourtlin Jackson             Track IA               2:08.12  
  2 John McFedries               MVTC,Bettendorf        2:09.09  
  3 Jordan Anderson              IA United TC           2:09.58  
  4 Ray Scheelhaase              IA United TC,Movill    2:10.79  
  5 Christopher Williams-Jor     Una,Emerson            2:16.71  
  6 Brent Crumpton               Track IA               2:19.44  
  7 Christopher Welch            Una                    2:20.78  
  8 Tylor Audino                 IA United TC           2:21.20  
  9 Trevor Oates                 Cedar Rapids  TC,Hi    2:21.44  
 10 Chad Slaymaker               Cedar Rapids  TC       2:21.64  
 11 Tyler Gosnell                Lone Tree TC           2:27.09  
 
Event 454  1500 Meter Run Intermediate Boys
================================================================
 Iowa Record: I 4:19.91  1996        Robert Atkins, Des Moines Youth           
 Nat'l Youth: N 3:54.02  7/29/2007   Nathan Mathabane, 13 unattached           
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Conner Smock                 Cedar Rapids  TC,Li    4:16.42I 
  2 Zac Wiemers                  Una                    4:33.95  
  3 John McFedries               MVTC,Bettendorf        4:42.50  
  4 Wade Pingel                  Pella TC               4:42.83  
  5 Ray Scheelhaase              IA United TC,Movill    4:44.58  
  6 Christopher Welch            Una                    4:49.09  
  7 Christopher Williams-Jor     Una,Emerson            4:53.03  
  8 Trevor Oates                 Cedar Rapids  TC,Hi    5:01.58  
  9 Chad Slaymaker               Cedar Rapids  TC       5:29.01  
 
Event 455  3000 Meter Run Intermediate Boys
================================================================
 Iowa Record: I 9:16.32  1990        Guy Willey, Ames                          
 Nat'l Youth: N 8:27.00  7/23/1993   Billy Harper, Philomath, OR               
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Conner Smock                 Cedar Rapids  TC,Li    9:16.43  
  2 Zac Wiemers                  Una                    9:51.86  
  3 Christopher Welch            Una                   10:09.52  
  4 Joey Freeland                Cedar Rapids  TC,IA   12:01.52  
 
Event 458  110 Meter Hurdles Intermediate Boys
================================================================
 Iowa Record: I 14.76  2006        Jordan Mullen, Elliott                      
 Nat'l Youth: N 13.74  7/29/2007   Wayne Davis II, 13 Hurdles First            
    Name                    Year Team                   Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Rami Amr                     Cedar Rapids  TC         17.89q 
  2 Jonathon Rus                 MVTC,North Scott         19.96q 
  3 Tyler Gosnell                Lone Tree TC             22.30q 
 
Event 458  110 Meter Hurdles Intermediate Boys
================================================================
 Iowa Record: I 14.76  2006        Jordan Mullen, Elliott                      
 Nat'l Youth: N 13.74  7/29/2007   Wayne Davis II, 13 Hurdles First            
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Rami Amr                     Cedar Rapids  TC         17.89  
  2 Jonathon Rus                 MVTC,North Scott         19.96  
  3 Tyler Gosnell                Lone Tree TC             22.30  
 
Event 459  400 Meter Hurdles Intermediate Boys
================================================================
 Iowa Record: I 56.14  1988        Greg Gaun                                   
 Nat'l Youth: N 51.56  7/30/2006   William Wynne, 03 Titans                    
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Wade Pingel                  Pella TC               1:07.44  
  2 Rami Amr                     Cedar Rapids  TC       1:10.16  
 
Event 460  4x100 Meter Relay Intermediate Boys
================================================================
 Iowa Record: I 44.43  2008        Des Moines Velocity, Des Moines Velocity    
 Nat'l Youth: N 40.90  7/27/1997   Los Angeles Jets, Los Angeles, CA           
                       Daniel Mentuhotep, Warren Rogers, Dashaun McCullou
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Des Moines Area Youth TC  'A'                         45.36  
     1) Isaac Newsom                    2) Anthony Lewis                  
     3) Anthony Walker                  4) Anthony Jolly                  
  2 Mississippi Valley Track Club  'A'                    47.82  
     1) Jonathon Rus                    2) Raimon Clay                    
     3) John McFedries                  4) Kenny Gilmore                  
 
Event 461  4x400 Meter Relay Intermediate Boys
================================================================
 Iowa Record: I 3:33.09  2002        Ames Impact TC, Ames Impact TC            
 Nat'l Youth: N 3:13.40  7/29/2001   New Horizon "A", Georgia                  
                         Lawrence Jackson, Cedric Goodman, Reginald Withers
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Iowa United Track Club  'A'                         4:00.98  
     1) Ray Scheelhaase                 2) Jordan Anderson                
     3) Tylor Audino                    4) Taylor Ashman                  
 
Event 462  4x800 Meter Relay Intermediate Boys
================================================================
 Iowa Record: I 8:47.35  1993        Top of the State, Marshalltown            
 Nat'l Youth: N 7:41.30  7/25/2007   12 26 Texas Stars Track Club,, 26 Texas St
                         E Gosset, J Burkley, H Shepard, K Payne           
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Cedar Rapids Track Club  'A'                       10:44.94  
     1) Jacob Andersen                  2) Conner Smock                   
     3) Chad Slaymaker                  4) Joey Freeland                  
 
Event 463  High Jump Intermediate Boys
==========================================================================
 Iowa Record: I  6-06  2008        Thomas Larson/Jaron Van Maanen, Iowa United/
 Nat'l Youth: N 2.15m  8/1/1992    Eric Bishop, Chatsworth, GA                 
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Jonathan Bednar              WSTC,West Des Moine      1.75m    5-08.75 
  2 Taylor Ashman                IA United TC             1.40m    4-07.00 
  3 Tyler Gosnell                Lone Tree TC            J1.40m    4-07.00 
  4 Jonathan Shuka               Ames TC                  1.35m    4-05.00 
 
Event 465  Long Jump Intermediate Boys
==========================================================================
 Iowa Record: I 20-08.50  2007        Channing Puls, Cedar Valley TC           
 Nat'l Youth: N    7.35m  1979        Steven Hansley, East Orange, NJ          
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Kenny Gilmore                MVTC                     6.36m   20-10.50 
  2 Aaron Arment                 Una,marshalltown         5.67m   18-07.25 
  3 Ryan Wendt                   Cedar Rapids  TC         5.49m   18-00.25 
  4 Jonathon Rus                 MVTC,North Scott         5.21m   17-01.25 
  5 Trevor Elmitt                WSTC,West Des Moine      5.06m   16-07.25 
  6 Tyler Gosnell                Lone Tree TC             4.53m   14-10.50 
 
Event 466  Triple Jump Intermediate Boys
==========================================================================
 Iowa Record: I  42-04  2002        Jaron Van Maanen, Sully                    
 Nat'l Youth: N 15.08m  7/29/1995   Chris Hercules, Palatine, IL               
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Trevor Elmitt                WSTC,West Des Moine      9.67m   31-08.75 
 
Event 467  Shot Put 12 lb. Intermediate Boys
==========================================================================
 Iowa Record: I 51-00.75  2001        Darryl Hunter, Des Moines Youth TC       
 Nat'l Youth: N   19.29m  7/26/1996   Chris Sprague, Eugene OR                 
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Anthony Jolly                DM Youth                12.47m   40-11.00 
  2 Alexander Goeller            Una,Fairbank            11.74m   38-06.25 
  3 Andrew McCune                Una                     11.57m   37-11.50 
  4 Dallas Franks                Una,Thurman             10.64m   34-11.00 
  5 Brett Hall                   Una                     10.36m   34-00.00 
  6 Gbetuwa Johnson              DM Youth,Des Moines      8.47m   27-09.50 
 
Event 468  Discus Throw 1.6kg Intermediate Boys
==========================================================================
 Iowa Record: I 149-02  1987        Bill Hancock/Scott Davis, Council Bluffs/Gl
 Nat'l Youth: N 54.58m  7/26/2007   Daniel Block, 07 21 Unattached             
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Alexander Goeller            Una,Fairbank            40.76m     133-09 
  2 Dallas Franks                Una,Thurman             35.59m     116-09 
  3 Brett Hall                   Una                     32.81m     107-08 
  4 Anthony Jolly                DM Youth                31.71m     104-00 
  5 Andrew McCune                Una                     31.23m     102-05 
  6 Jacob Andersen               Cedar Rapids  TC        29.14m      95-07 
  7 Gbetuwa Johnson              DM Youth,Des Moines     24.57m      80-07 
  8 Tom Pierick                  Track IA                23.09m      75-09 
 
Event 469  Javelin Throw 800g Intermediate Boys
==========================================================================
 Iowa Record: I 158-10.75  2001        Steve Bintz, Dayton                     
 Nat'l Youth: N    60.96m  7/26/2007   Alex Cartwright, 13 Salem Track         
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Jonathan Bednar              WSTC,West Des Moine     40.50m     132-10 
  2 Alexander Goeller            Una,Fairbank            35.32m     115-10 
  3 Dallas Franks                Una,Thurman             22.92m      75-02 
  4 Jacob Andersen               Cedar Rapids  TC        16.00m      52-06 
 
Event 500  100 Meter Dash Young Women
================================================================
 Iowa Record: I 12.34  1985        Nicki Carson, Des Moines YMCA               
 Nat'l Youth: N 11.1h  1980        Michelle Glover, Pennsauken, NJ             
    Name                    Year Team                   Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Megan Clark                  CVTC                     13.99q 
  2 Sydney Vaughn                Una                      14.00q 
  3 Mattea Otten                 Una                      14.19q 
 
Event 500  100 Meter Dash Young Women
================================================================
 Iowa Record: I 12.34  1985        Nicki Carson, Des Moines YMCA               
 Nat'l Youth: N 11.1h  1980        Michelle Glover, Pennsauken, NJ             
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Megan Clark                  CVTC                     13.99  
  2 Sydney Vaughn                Una                      14.00  
  3 Mattea Otten                 Una                      14.19  
 
Event 501  200 Meter Dash Young Women
================================================================
 Iowa Record: I 25.61  2008        Genesis Johnson, Mississippi Valley TC      
 Nat'l Youth: N 23.24  7/26/2007   Victoria Jordan, 26 Dallas Gold T           
    Name                    Year Team                   Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Megan Clark                  CVTC                     27.83q 
  2 Sydney Vaughn                Una                      28.05q 
  3 Mattea Otten                 Una                      28.85q 
 
Event 501  200 Meter Dash Young Women
================================================================
 Iowa Record: I 25.61  2008        Genesis Johnson, Mississippi Valley TC      
 Nat'l Youth: N 23.24  7/26/2007   Victoria Jordan, 26 Dallas Gold T           
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Megan Clark                  CVTC                     27.83  
  2 Sydney Vaughn                Una                      28.05  
  3 Mattea Otten                 Una                      28.85  
 
Event 502  400 Meter Dash Young Women
================================================================
 Iowa Record: I 58.05  2002        Allison Werner, Danville                    
 Nat'l Youth: N 51.45  8/2/1981    Erica Harris, Gig Harbor, WA                
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Ellen Dougherty              IA United TC             58.45  
  2 Mattea Otten                 Una                    1:06.11  
  3 Taylor Foust                 WSTC,Clive             1:06.88  
  4 Sydney Vaughn                Una                    1:10.69  
 
Event 503  800 Meter Run Young Women
================================================================
 Iowa Record: I 2:14.89  2002        Allison Werner, Danville                  
 Nat'l Youth: N 2:07.73  7/30/1994   Tamieka Grizzle, Bronx. NY                
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Ellen Dougherty              IA United TC           2:12.70I 
 
Event 508  100 Meter Hurdles Young Women
================================================================
 Iowa Record: I 14.97  1991        Kim Carson, Des Moines YMCA                 
 Nat'l Youth: N 13.35  7/29/2006   April Williams, unattached                  
    Name                    Year Team                   Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Mattea Otten                 Una                      17.61q 
  2 Taylor Foust                 WSTC,Clive               18.55q 
  3 Kristen Norris               Ames TC,Ames             19.86q 
 
Event 508  100 Meter Hurdles Young Women
================================================================
 Iowa Record: I 14.97  1991        Kim Carson, Des Moines YMCA                 
 Nat'l Youth: N 13.35  7/29/2006   April Williams, unattached                  
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Mattea Otten                 Una                      17.61  
  2 Taylor Foust                 WSTC,Clive               18.55  
  3 Kristen Norris               Ames TC,Ames             19.86  
 
Event 509  400 Meter Hurdles Young Women
================================================================
 Iowa Record: I 1:06.09  2004        Kylie Hoffert, Monona                     
 Nat'l Youth: N   57.67  7/27/2008   Turquoise Thompson, 33 Together Elit      
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Taylor Foust                 WSTC,Clive             1:12.89  
 -- Natalie Olberding            Una                         NT  
 
Event 515  Long Jump Young Women
==========================================================================
 Iowa Record: I 17-09.50  1993        Tashik Lewis, Des Moines Youth           
 Nat'l Youth: N    6.36m  7/23/1994   Angela Henry, Omaha, NE                  
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Kristen Norris               Ames TC,Ames             4.92m   16-01.75 
 
Event 516  Triple Jump Young Women
==========================================================================
 Iowa Record: I 36-01.75  1991        Kim Carson, Des Moines YMCA              
 Nat'l Youth: N   13.01m  7/28/1996   Alicia Broussard, Houston, TX            
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Kristen Norris               Ames TC,Ames             9.44m   30-11.75 
  2 Taylor Foust                 WSTC,Clive               8.69m   28-06.25 
 
Event 517  Shot Put 4kg Young Women
==========================================================================
 Iowa Record: I 42-11.50  1987        Laura Kreiner, Clarion                   
 Nat'l Youth: N   15.82m  7/31/2003   Michelle Carter, Ovilla, TX              
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
 -- Sydney Rabon                 Excalibur TC                ND            
 
Event 518  Discus Throw 1kg Young Women
==========================================================================
 Iowa Record: I 134-00  1997        Stacey Anderson, Palmer                    
 Nat'l Youth: N 52.49m  8/1/1982    Cindy Johnson, Mesa, AZ                    
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Sydney Rabon                 Excalibur TC            32.94m     108-01 
 
Event 519  Javelin Throw 600g Young Women
==========================================================================
 Iowa Record: I 108-03.75  2000        Patricia Dietz, Glenwood                
 Nat'l Youth: N    44.64m  7/29/2007   Brieanna Kennedy, 02 08 Mid-Atl Un      
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Sydney Rabon                 Excalibur TC            23.63m      77-06 
 
Event 521  Heptathlon Young Women
================================================================
 Iowa Record: I  4218  2005        Lauren Lindaman, Westside Track Club        
 Nat'l Youth: N  5365  7/25/2001   Diana Pickler, Sache, TX                    
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Emily Wandling               Excalibur TC              3877  
  2 Taylor Foust                 WSTC,Clive                2693  
 
Event 521  Heptathlon: #1 100 Meter Hurdles Young Women Heptathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Emily Wandling               Excalibur TC             16.53     651
  2 Taylor Foust                 WSTC,Clive               17.30     563
 
Event 521  Heptathlon: #2 High Jump Young Women Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Emily Wandling               Excalibur TC             1.45m    4-09.00    566
  2 Taylor Foust                 WSTC,Clive               1.20m    3-11.25    312
 
Event 521  Heptathlon: #3 Shot Put Young Women Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Emily Wandling               Excalibur TC             8.32m   27-03.75    420
  2 Taylor Foust                 WSTC,Clive               5.68m   18-07.75    251
 
Event 521  Heptathlon: #4 200 Meter Dash Young Women Heptathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Emily Wandling               Excalibur TC             26.94     717
  2 Taylor Foust                 WSTC,Clive               29.58     512
 
Event 521  Heptathlon: #5 Long Jump Young Women Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Emily Wandling               Excalibur TC             5.30m   17-04.75    643
  2 Taylor Foust                 WSTC,Clive               3.82m   12-06.50    267
 
Event 521  Heptathlon: #6 Javelin Throw Young Women Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Emily Wandling               Excalibur TC            21.06m      69-01    309
  2 Taylor Foust                 WSTC,Clive              14.86m      48-09    194
 
Event 521  Heptathlon: #7 800 Meter Run Young Women Heptathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Taylor Foust                 WSTC,Clive             2:38.19     594
  2 Emily Wandling               Excalibur TC           2:40.20     571
 
Event 550  100 Meter Dash Young Men
================================================================
 Iowa Record: I 10.62  2002        Demichole Deeds, Des Moines                 
 Nat'l Youth: N 10.30  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills, CA            
    Name                    Year Team                   Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Brett Bogaard                Washington TC            11.46q 
  2 DeMykhal Teague              MVTC,Silvis              11.52q 
  3 Devin Miller                 MVTC,Colona              12.00q 
  4 Jacob Moore                  Velocity TC              12.09q 
  5 Ryane Fountain               Excalibur TC             12.48q 
 
Event 550  100 Meter Dash Young Men
================================================================
 Iowa Record: I 10.62  2002        Demichole Deeds, Des Moines                 
 Nat'l Youth: N 10.30  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills, CA            
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Brett Bogaard                Washington TC            11.46  
  2 DeMykhal Teague              MVTC,Silvis              11.52  
  3 Devin Miller                 MVTC,Colona              12.00  
  4 Jacob Moore                  Velocity TC              12.09  
  5 Ryane Fountain               Excalibur TC             12.48  
 
Event 551  200 Meter Dash Young Men
================================================================
 Iowa Record: I 21.54  2002        Demichole Deeds, Des Moines                 
 Nat'l Youth: N 20.50  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills                
    Name                    Year Team                   Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 DeMykhal Teague              MVTC,Silvis              22.85q 
  2 Brennan Davey                Track IA                 23.62q 
  3 Payne Finn                   MVTC,Moline              23.80q 
  4 Zach Purdy                   CVTC                     24.24q 
  5 Jacob Moore                  Velocity TC              24.35q 
  6 Devin Miller                 MVTC,Colona              24.51q 
 
Event 551  200 Meter Dash Young Men
================================================================
 Iowa Record: I 21.54  2002        Demichole Deeds, Des Moines                 
 Nat'l Youth: N 20.50  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills                
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 DeMykhal Teague              MVTC,Silvis              22.85  
  2 Brennan Davey                Track IA                 23.62  
  3 Payne Finn                   MVTC,Moline              23.80  
  4 Zach Purdy                   CVTC                     24.24  
  5 Jacob Moore                  Velocity TC              24.35  
  6 Devin Miller                 MVTC,Colona              24.51  
 
Event 552  400 Meter Dash Young Men
================================================================
 Iowa Record: I 49.74  1996        David Huston, Des Moines Youth              
 Nat'l Youth: N 45.63  7/30/1995   Jerome Young, Hartford, CT                  
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 DeMykhal Teague              MVTC,Silvis              50.63  
  2 Brennan Davey                Track IA                 52.08  
  3 David Gorsche                Track IA                 53.53  
  4 Jacob Moore                  Velocity TC              54.22  
  5 Devin Miller                 MVTC,Colona              56.05  
 
Event 553  800 Meter Run Young Men
================================================================
 Iowa Record: I 1:56.14  2006        Aaron Stockstell, Cedar Valley TC         
 Nat'l Youth: N 1:49.49  7/27/1999   Nick Davenport, Texas                     
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Jared Hoffman                Una                    2:01.32  
  2 David Gorsche                Track IA               2:03.42  
 
Event 554  1500 Meter Run Young Men
================================================================
 Iowa Record: I 4:12.50  1986        Darin Rippey, Des Moines YMCA             
 Nat'l Youth: N 3:54.71  7/28/1991   Paul Kinser, Greensboro, NC               
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Cale Brakke                  Ames TC                4:22.62  
  2 Jared Hoffman                Una                    4:31.28  
 
Event 558  110 Meter Hurdles Young Men
================================================================
 Iowa Record: I 14.04  1993        Chris Wycoff, Ames                          
 Nat'l Youth: N 13.41  7/27/2008   Booker Nunley, 13 Track Eastern             
    Name                    Year Team                   Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Jerraco Johnson              MVTC,Rock Island         16.02q 
  2 Ryane Fountain               Excalibur TC             18.03q 
 
Event 558  110 Meter Hurdles Young Men
================================================================
 Iowa Record: I 14.04  1993        Chris Wycoff, Ames                          
 Nat'l Youth: N 13.41  7/27/2008   Booker Nunley, 13 Track Eastern             
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Jerraco Johnson              MVTC,Rock Island         16.02  
  2 Ryane Fountain               Excalibur TC             18.03  
 
Event 559  400 Meter Hurdles Young Men
================================================================
 Iowa Record: I 55.10  1985        Blake Wilkerson                             
 Nat'l Youth: N 49.77  7/29/2002   Kerron Clement, Missouri City, TX           
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Jerraco Johnson              MVTC,Rock Island         58.56  
  2 Zach Purdy                   CVTC                     58.74  
 
Event 560  4x100 Meter Relay Young Men
================================================================
 Iowa Record: I 42.02  2003        Track Iowa TC, Track Iowa TC                
 Nat'l Youth: N 39.73  8/1/1998    Track Houston, Houston, TX                  
                       R. Beard, B. Gay, J. Harris, T. Williams          
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Washington Track Club  'A'                            43.14  
     1) Brian Miller                    2) Brad Vogel                     
     3) Brett Bogaard                   4) Jacob Batterson                
  2 Mississippi Valley Track Club  'A'                    44.74  
     1) Payne Finn                      2) Devin Miller                   
     3) Jerraco Johnson                 4) DeMykhal Teague                
 
Event 563  High Jump Young Men
==========================================================================
 Iowa Record: I  6-09  1986        Pat Conlon, Clarion                         
 Nat'l Youth: N 2.23m  7/31/1983   Rick Noji, Maurice Crumby, Seattle, WA      
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Noah Kittelson               WSTC                     2.00m    6-06.75 
  2 Tommy Larson                 IA United TC            J2.00m    6-06.75 
  3 Deandre Johnson              IA United TC             1.85m    6-00.75 
  4 Payne Finn                   MVTC,Moline              1.60m    5-03.00 
 
Event 565  Long Jump Young Men
==========================================================================
 Iowa Record: I 22-05.75  1985        Mike Anderson, Waterloo                  
 Nat'l Youth: N    7.60m  7/25/1991   Sheddric Fields, Dallas, TX              
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Payne Finn                   MVTC,Moline              5.85m   19-02.50 
  2 Jacob Moore                  Velocity TC              5.82m   19-01.25 
 
Event 566  Triple Jump Young Men
==========================================================================
 Iowa Record: I 43-11.25  2008        Quinton Musgrove, Mississippi Valley TC  
 Nat'l Youth: N   16.72m  7/29/2004   Kenneth Hall, Baker , LA                 
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Noah Kittelson               WSTC                    12.44m   40-09.75 
  2 Tommy Larson                 IA United TC            11.54m   37-10.50 
 
Event 567  Shot Put 12 lb. Young Men
==========================================================================
 Iowa Record: I 55-01.50  2003        Brandon Franklin, Des Moines Youth TC    
 Nat'l Youth: N   20.43m  7/24/1987   Dwight Johnson, Phoenix, AZ              
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Andy Carmen                  Excalibur TC            15.65m   51-04.25 
  2 Henry Kelley IV              WSTC                    11.31m   37-01.25 
 -- Marc Osborn                  Una                         ND            
 -- Jon Higgins                  Una                         ND            
 
Event 568  Discus Throw 1.6kg Young Men
==========================================================================
 Iowa Record: I 190-07  2003        Chase Madison, Newton                      
 Nat'l Youth: N 63.20m  1979        Clint Johnson, Overland Park, KS           
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Jon Higgins                  Una                     53.03m     174-00 
  2 Andy Carmen                  Excalibur TC            50.21m     164-09 
  3 Henry Kelley IV              WSTC                    46.05m     151-01 
  4 Marc Osborn                  Una                     43.70m     143-04 
 
Event 569  Javelin Throw 800g Young Men
==========================================================================
 Iowa Record: I 165-04  2003        Steve Bintz, Dayton                        
 Nat'l Youth: N 66.94m  7/26/1994   Patrick Ramsey, Simsboro, LA               
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Ben Lindaman                 IA United TC            50.50m     165-08 
 
Event 571  Decathlon Young Men
================================================================
 Iowa Record: I  6207  1996        Travis Geopfert, Panora                     
 Nat'l Youth: N  7405  7/25/2001   Donovan Kilmartin, Meridian, ID             
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Ben Lindaman                 IA United TC              4978  
 
Event 571  Decathlon: #1 100 Meter Dash Young Men Decathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Ben Lindaman                 IA United TC             12.29     595
 
Event 571  Decathlon: #2 Long Jump Young Men Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Ben Lindaman                 IA United TC             5.65m   18-06.50    512
 
Event 571  Decathlon: #3 Shot Put Young Men Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Ben Lindaman                 IA United TC            12.62m   41-05.00    644
 
Event 571  Decathlon: #4 High Jump Young Men Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Ben Lindaman                 IA United TC             1.65m    5-05.00    504
 
Event 571  Decathlon: #5 400 Meter Dash Young Men Decathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Ben Lindaman                 IA United TC             58.04     482
 
Event 571  Decathlon: #6 110 Meter Hurdles Young Men Decathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Ben Lindaman                 IA United TC             16.04     728
 
Event 571  Decathlon: #7 Discus Throw Young Men Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Ben Lindaman                 IA United TC            36.00m     118-01    584
 
Event 571  Decathlon: #9 Javelin Throw Young Men Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Ben Lindaman                 IA United TC            47.45m     155-08    551
 
Event 571  Decathlon: #10 1500 Meter Run Young Men Decathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Ben Lindaman                 IA United TC           5:34.39     378
 
 
 
 
 
 
Nike Visa BMW Gatorade Gill Athletics University of Phoenix St. Vincent Lynx