Join/Renew Now

Results - USATF Minnesota Association Junior Olympic Track & Field
Championships

6/20-21/09 - Eagan, Minnesota

Event 1  100 Meter Dash Sub-Bantam Girls
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Cager, J'Ianna             7 Icaa Breeze              15.14   NWI 
  2 Hickman, Alandra           8 Icaa Breeze              16.53   NWI 
  3 Sennes, Marie              8 Unattached               17.46   NWI 
  4 Walgrave, Taynian          7 Unattached               18.12   NWI 
  5 Nachmias, Yasmine          6 Track MN Elite           18.95   NWI 
  6 Snyders, Calista           7 Unattached               22.01   NWI 
 
Event 2  200 Meter Dash Sub-Bantam Girls
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Cager, J'Ianna             7 Icaa Breeze              31.78   NWI 
  2 Hickman, Alandra           8 Icaa Breeze              38.42   NWI 
  3 Sennes, Marie              8 Unattached               38.58   NWI 
  4 Walgrave, Taynian          7 Unattached               40.33   NWI 
  5 Nachmias, Yasmine          6 Track MN Elite           42.79   NWI 
  6 Palmer, Joely              8 Willmar Wing             45.87   NWI 
 
Event 3  400 Meter Dash Sub-Bantam Girls
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Cager, J'Ianna             7 Icaa Breeze            1:14.62  
  2 Hickman, Alandra           8 Icaa Breeze            1:27.37  
  3 Nachmias, Sagit            8 Track MN Elite         1:28.56  
  4 Olson, Sarah               7 Unattached             1:29.48  
  5 Nachmias, Yasmine          6 Track MN Elite         1:39.52  
  6 Redwing, Julia             6 Unattached             1:46.51  
  7 Palmer, Juliana            7 Willmar Wing           1:57.92  
 
Event 4  800 Meter Run Sub-Bantam Girls
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Nachmias, Sagit            8 Track MN Elite         3:36.34  
  2 Snyders, Calista           7 Unattached             3:57.56  
  3 Palmer, Juliana            7 Willmar Wing           4:34.63  
 
Event 10  Long Jump Sub-Bantam Girls
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Sennes, Marie              8 Unattached               2.75m   NWI   9-00.25 
  2 Nachmias, Sagit            8 Track MN Elite           2.55m   NWI   8-04.50 
  3 Olson, Sarah               7 Unattached               2.34m   NWI   7-08.25 
  4 Palmer, Joely              8 Willmar Wing             2.29m   NWI   7-06.25 
 
Event 12  Javelin Throw Sub-Bantam Girls
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Palmer, Juliana            7 Willmar Wing             8.05m      26-05 
  2 Palmer, Joely              8 Willmar Wing             6.72m      22-00 
 
Event 50  100 Meter Dash Sub-Bantam Boys
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Brooks, Tylan              7 Icaa Breeze              15.89   NWI 
  2 Franks, Kobe               7 Track MN Elite           16.47   NWI 
  3 Hill, Ries                 7 Track MN Elite           17.48   NWI 
  4 Paul, Bryce                7 Unattached               17.58   NWI 
  5 Pruitt, Stephen            8 Unattached               18.42   NWI 
  6 Lonzo, Joshua              7 Track MN Elite           18.43   NWI 
  7 Hanssen, Zackari           7 Unattached               18.63   NWI 
 
Event 51  200 Meter Dash Sub-Bantam Boys
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Brooks, Tylan              7 Icaa Breeze              33.33   NWI 
  2 Franks, Kobe               7 Track MN Elite           36.79   NWI 
  3 Pruitt, Stephen            8 Unattached               39.28   NWI 
  4 Paul, Bryce                7 Unattached               39.46   NWI 
  5 Lonzo, Joshua              7 Track MN Elite           39.82   NWI 
  6 Scandura, Zachary          7 Track MN Elite           42.31   NWI 
  7 Hanssen, Zackari           7 Unattached               43.15   NWI 
 
Event 52  400 Meter Dash Sub-Bantam Boys
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Brooks, Tylan              7 Icaa Breeze            1:17.07  
  2 Scandura, Zachary          7 Track MN Elite         1:38.35  
 
Event 53  800 Meter Run Sub-Bantam Boys
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Scandura, Zachary          7 Track MN Elite         3:39.23  
 
Event 59  Long Jump Sub-Bantam Boys
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Paul, Bryce                7 Unattached               2.63m   NWI   8-07.50 
 
Event 60  Shot Put Sub-Bantam Boys
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  2 Pruitt, Stephen            8 Unattached               4.01m   13-02.00 
 
Event 61  Javelin Throw Sub-Bantam Boys
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Pruitt, Stephen            8 Unattached              13.66m      44-10 
 
Event 100  100 Meter Dash Bantam Girls
========================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 6 Best Times
 Nat'l Youth: N 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA                
  State Meet: @ 13.91  6/25/2006   Taloria Stiffin, Track Minnesota            
 2008 Winner:   14.42  6/21/2008   Shaaylarae Troy, ICAA/MN Breeze             
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Bedingham, Ellie           8 Northstar United         14.80Q  NWI  2 
  2 Brewer, Laesha             9 Unattached               15.23Q  NWI  1 
  3 Versaguis, Maria           9 Team Woodbury            15.45q  NWI  2 
  4 Edison, Shavonne          10 Track MN Elite           15.56q  NWI  2 
  5 Truly, Destiny             9 Track MN Elite           15.74q  NWI  1 
  6 Heiting, Grace             9 Team Woodbury            15.85q  NWI  2 
  7 Jones, Shamiah             9 Icaa Breeze              15.91q  NWI  1 
  8 Heitling, Chloe            9 Team Woodbury            16.16q  NWI  2 
  9 Paul, Sally               10 Unattached               16.21   NWI  1 
 10 Cooke, Molly              10 Northstar United         16.22   NWI  2 
 11 Essien, Jordan            10 Track MN Elite           16.71   NWI  2 
 12 McCampbell, Sophia         9 Northstar United         17.82   NWI  2 
 
Event 100  100 Meter Dash Bantam Girls
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA                
  State Meet: @ 13.91  6/25/2006   Taloria Stiffin, Track Minnesota            
 2008 Winner:   14.42  6/21/2008   Shaaylarae Troy, ICAA/MN Breeze             
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Bedingham, Ellie           8 Northstar United         15.06   NWI 
  2 Brewer, Laesha             9 Unattached               15.47   NWI 
  3 Versaguis, Maria           9 Team Woodbury            15.96   NWI 
  4 Edison, Shavonne          10 Track MN Elite           16.01   NWI 
  5 Truly, Destiny             9 Track MN Elite           16.19   NWI 
  6 Jones, Shamiah             9 Icaa Breeze              16.23   NWI 
  7 Heitling, Chloe            9 Team Woodbury            16.31   NWI 
  8 Heiting, Grace             9 Team Woodbury            16.33   NWI 
 
Event 101  200 Meter Dash Bantam Girls
========================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 6 Best Times
 Nat'l Youth: N 26.70  7/31/2004   Robin Reynolds, Miami, FL                   
  State Meet: @ 29.23  2003        Alyssa Warren, Hospitality House Stride     
 2008 Winner:   29.85  6/21/2008   Cori Bond, Track Minnesota                  
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Blanchard, Kailynn         9 Track MN Elite           30.15Q  NWI  1 
  2 Brewer, Laesha             9 Unattached               31.68Q  NWI  2 
  3 Bedingham, Ellie           8 Northstar United         31.25q  NWI  1 
  4 Edison, Shavonne          10 Track MN Elite           32.45q  NWI  2 
  5 Versaguis, Maria           9 Team Woodbury            33.51q  NWI  2 
  6 Heiting, Grace             9 Team Woodbury            33.93q  NWI  1 
  7 Jones, Shamiah             9 Icaa Breeze              34.59q  NWI  2 
  8 Truly, Destiny             9 Track MN Elite           34.96q  NWI  1 
  9 Essien, Jordan            10 Track MN Elite           35.69   NWI  2 
 
Event 101  200 Meter Dash Bantam Girls
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 26.70  7/31/2004   Robin Reynolds, Miami, FL                   
  State Meet: @ 29.23  2003        Alyssa Warren, Hospitality House Stride     
 2008 Winner:   29.85  6/21/2008   Cori Bond, Track Minnesota                  
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Blanchard, Kailynn         9 Track MN Elite           30.37   NWI 
  2 Bedingham, Ellie           8 Northstar United         30.78   NWI 
  3 Brewer, Laesha             9 Unattached               31.87   NWI 
  4 Versaguis, Maria           9 Team Woodbury            34.60   NWI 
  5 Truly, Destiny             9 Track MN Elite           34.61   NWI 
  6 Jones, Shamiah             9 Icaa Breeze              34.67   NWI 
 
Event 102  400 Meter Dash Bantam Girls
===================================================================
 Nat'l Youth: N   59.81  7/30/1993   Monique Henderson, San Diego, CA          
  State Meet: @ 1:07.49  2003        Alyssa Warren, Hospitality House Stride   
 2008 Winner:   1:11.01  6/22/2008   Gabrielle Brown, ICAA/MN Breeze           
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Windels, Natalie           9 Northstar United       1:12.72   2 
  2 Blanchard, Kailynn         9 Track MN Elite         1:14.22   1 
  3 Cooke, Molly              10 Northstar United       1:16.12   1 
  4 Smith, Molly               9 Team Woodbury          1:18.16   1 
  5 Versaguis, Maria           9 Team Woodbury          1:18.65   1 
  6 Jones, Shamiah             9 Icaa Breeze            1:21.75   2 
  7 Heitling, Chloe            9 Team Woodbury          1:21.91   2 
 
Event 103  800 Meter Run Bantam Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 2:23.86  7/20/2008   Danae Rivers, New Haven AG                
  State Meet: @ 2:43.73  2000        Danielle Berndt, Flying Pigs T C          
 2008 Winner:   2:45.73  6/21/2008   Lauren Smith, Woodbury                    
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Williams, Kiana           10 Icaa Breeze            2:48.52  
  2 Scholl, Madison           10 Unattached             2:48.58  
  3 Smith, Molly               9 Team Woodbury          3:08.55  
  4 Nachmias, Navit            9 Track MN Elite         3:13.40  
  5 Heitling, Chloe            9 Team Woodbury          3:16.63  
  6 Paul, Sally               10 Unattached             3:26.22  
 
Event 104  1500 Meter Run Bantam Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 5:00.72  8/1/1993    Kristin Finch, Marietta, GA               
  State Meet: @ 5:24.97  2000        Danielle Berndt, Flying Pigs T C          
 2008 Winner:   5:43.83  6/22/2008   Johnna Patterson, Woodbury                
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Williams, Kiana           10 Icaa Breeze            5:46.52  
  2 Scholl, Madison           10 Unattached             5:58.48  
  3 Smith, Molly               9 Team Woodbury          6:01.25  
 
Event 106  4x100 Meter Relay Bantam Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 53.62  7/31/2005   15-Los Angeles Jets, Los Angeles Jets       
                       M George, T Robertson, T Bellows, J Billoups      
  State Meet: @ 57.23  6/26/2005   Track Minnesota, Track Minnesota            
                       E Anderson, R Michael, S Saulsberry, N Coffey     
    Team                                                 Finals 
================================================================
 -- 30-Track Minnesota Elite  'A'                            DQ   Hand off Before Zone
     1) Edison, Shavonne 10             2) Truly, Destiny 9               
     3) Nachmias, Navit 9               4) Blanchard, Kailynn 9           
 
Event 108  High Jump Bantam Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 1.42m  7/24/1997   Dorothy Holt, Hinesville, GZA               
  State Meet: @ 1.17m  1989        Steph Williams & Christine Jezusko (01), Fly
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 McCampbell, Sophia         9 Northstar United         0.98m    3-02.50 
 
Event 109  Long Jump Bantam Girls
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 4.66m  7/28/2007   Tiani Reeves, Gothenburg T C                
  State Meet: @ 3.93m  2001        Taylor Gerr, Flying Pigs T C                
 2008 Winner:   3.90m  6/21/2008   Candice Fountain, PoliceActivities          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Bedingham, Ellie           8 Northstar United         3.40m   NWI  11-02.00 
  2 Cooke, Molly              10 Northstar United         3.39m   NWI  11-01.50 
  3 Windels, Natalie           9 Northstar United         3.34m   NWI  10-11.50 
  4 Brewer, Laesha             9 Unattached               3.32m   NWI  10-10.75 
  5 Nachmias, Navit            9 Track MN Elite           3.16m   NWI  10-04.50 
  6 Essien, Jordan            10 Track MN Elite           3.15m   NWI  10-04.00 
  7 Paul, Sally               10 Unattached               3.09m   NWI  10-01.75 
  8 Ries, Maddie               9 Icaa Breeze              2.72m   NWI   8-11.25 
  9 McCampbell, Sophia         9 Northstar United         2.68m   NWI   8-09.50 
 
Event 150  100 Meter Dash Bantam Boys
========================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 6 Best Times
 Nat'l Youth: N 12.73  7/28/1991   Richard Washington, Inglewood, CA           
  State Meet: @ 13.67  1998        Renaldo Ulmer, Unknown                      
 2008 Winner:   14.39  6/22/2008   Seth Green, Woodbury                        
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Jackson, Keylan            9 Icaa Breeze              14.03Q  NWI  1 
  2 Coddon, Jeremiah          10 Team Woodbury            14.04Q  NWI  2 
  3 Kleiber, Conner           10 Northstar United         14.60q  NWI  2 
  4 Sobaski, Kellen           10 Icaa Breeze              14.90q  NWI  2 
  5 Carter, Michael           10 Team Woodbury            15.07q  NWI  1 
  6 Madyun, Mica               8 Track MN Elite           15.85q  NWI  1 
  7 Cavin, Julian              8 HospitalityHouse         16.85q  NWI  1 
  8 Jones, Khalil              8 HospitalityHouse         17.10q  NWI  1 
  9 Davis, Payton              8 Icaa Breeze              17.81   NWI  2 
 10 Herrmann, Jack             9 Unattached               18.23   NWI  2 
 11 Burrell, Tyler             9 Unattached               18.46   NWI  1 
 12 Buchanan, Niko             9 Track MN Elite           19.84   NWI  1 
 
Event 150  100 Meter Dash Bantam Boys
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 12.73  7/28/1991   Richard Washington, Inglewood, CA           
  State Meet: @ 13.67  1998        Renaldo Ulmer, Unknown                      
 2008 Winner:   14.39  6/22/2008   Seth Green, Woodbury                        
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Jackson, Keylan            9 Icaa Breeze              14.45   NWI 
  2 Coddon, Jeremiah          10 Team Woodbury            14.48   NWI 
  3 Kleiber, Conner           10 Northstar United         14.83   NWI 
  4 Sobaski, Kellen           10 Icaa Breeze              15.13   NWI 
  5 Carter, Michael           10 Team Woodbury            15.25   NWI 
  6 Madyun, Mica               8 Track MN Elite           15.78   NWI 
  7 Cavin, Julian              8 HospitalityHouse         16.89   NWI 
  8 Jones, Khalil              8 HospitalityHouse         17.12   NWI 
 
Event 151  200 Meter Dash Bantam Boys
========================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 6 Best Times
 Nat'l Youth: N 25.83  8/2/2003    Rannell Hall, Miami, FL                     
  State Meet: @ 28.49  6/25/2006   Judah Castile, ICAA Breeze                  
 2008 Winner:   29.15  6/22/2008   Seth Green, Woodbury                        
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Jackson, Keylan            9 Icaa Breeze              29.16Q  NWI  2 
  2 Sobaski, Kellen           10 Icaa Breeze              31.48Q  NWI  1 
  3 Coddon, Jeremiah          10 Team Woodbury            29.85q  NWI  2 
  4 Carter, Michael           10 Team Woodbury            31.77q  NWI  2 
  5 Jones, Hassan             10 HospitalityHouse         33.45q  NWI  1 
  6 Madyun, Mica               8 Track MN Elite           33.78q  NWI  2 
  7 Cavin, Julian              8 HospitalityHouse         36.16q  NWI  2 
  8 Jones, Khalil              8 HospitalityHouse         37.60q  NWI  1 
  9 Williams, Moses            8 Track MN Elite           38.06   NWI  1 
 10 Snyders, Brendon           8 Unattached               38.14   NWI  2 
 11 Burrell, Tyler             9 Unattached               41.90   NWI  2 
 
Event 151  200 Meter Dash Bantam Boys
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 25.83  8/2/2003    Rannell Hall, Miami, FL                     
  State Meet: @ 28.49  6/25/2006   Judah Castile, ICAA Breeze                  
 2008 Winner:   29.15  6/22/2008   Seth Green, Woodbury                        
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Jackson, Keylan            9 Icaa Breeze              29.54   NWI 
  2 Sobaski, Kellen           10 Icaa Breeze              31.18   NWI 
  3 Coddon, Jeremiah          10 Team Woodbury            32.33   NWI 
  4 Carter, Michael           10 Team Woodbury            32.48   NWI 
  5 Madyun, Mica               8 Track MN Elite           33.24   NWI 
  6 Jones, Hassan             10 HospitalityHouse         36.09   NWI 
  7 Cavin, Julian              8 HospitalityHouse         36.78   NWI 
  8 Jones, Khalil              8 HospitalityHouse         37.82   NWI 
 
Event 152  400 Meter Dash Bantam Boys
===================================================================
 Nat'l Youth: N   58.74  7/25/1997   Jules Noel, Boynton Beach, FL             
  State Meet: @ 1:06.13  6/26/2005   Chris Johnston, Unattached                
 2008 Winner:   1:10.99  6/22/2008   Jeremiah Coddon, Woodbury                 
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Jackson, Keylan            9 Icaa Breeze            1:07.15   1 
  2 Kleiber, Conner           10 Northstar United       1:12.51   1 
  3 Coddon, Jeremiah          10 Team Woodbury          1:14.33   2 
  4 Olson, Benjamin            9 Unattached             1:14.64   1 
  5 Douglas, Demetrius        10 HospitalityHouse       1:16.55   2 
  6 Carter, Michael           10 Team Woodbury          1:17.19   2 
  7 Jones, Hassan             10 HospitalityHouse       1:21.93   1 
  8 Sutton, Josiah             8 Eagles Wings           1:22.97   2 
  9 Williams, Moses            8 Track MN Elite         1:25.41   2 
 10 Davis, Payton              8 Icaa Breeze            1:28.21   1 
 
Event 153  800 Meter Run Bantam Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 2:19.74  7/30/2005   Robert Amick, unattached-14               
  State Meet: @ 2:37.86  2000        Joshua Wiseman, Hospitality House Stride  
 2008 Winner:   2:56.93  6/21/2008   Evan El-Halawani, Woodbury                
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 El-Halawani, Evan         10 Team Woodbury          2:43.39  
  2 Phillips, Parker          10 Track MN Elite         2:56.97  
  3 Snyders, Brendon           8 Unattached             3:09.89  
  4 Herrmann, Jack             9 Unattached             3:28.34  
  5 Brown, Dylan               9 Unattached             3:40.90  
 
Event 154  1500 Meter Run Bantam Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 4:43.70  7/31/2005   Robert Amick, unattached-14               
  State Meet: @ 5:12.1h  6/25/2006   Kristoffer Tanquist, Unattached           
 2008 Winner:   5:47.11  6/22/2008   Cole Streich, Waseca                      
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Olson, Benjamin            9 Unattached             5:24.07  
  2 El-Halawani, Evan         10 Team Woodbury          5:26.62  
  3 Phillips, Parker          10 Track MN Elite         5:44.26  
  4 Herrmann, Jack             9 Unattached             6:48.11  
 
Event 156  4x100 Meter Relay Bantam Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 51.63  8/3/2003    Miamia Metro-Dade, Miami, FL                
                       Leo Simmons, Darryl Brown, Shaquille Kearse, Ranne
  State Meet: @ 57.84  1991        Martin Luther King Jr, Martin Luther King Jr
 2008 Winner:   59.06  6/22/2008   08-Woodbury, Woodbury                       
                       J Coddon, S Green, E El-Halawani, K Cline         
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 30-Track Minnesota Elite  'A'                       1:08.35  
     1) Williams, Moses 8               2) Madyun, Mica 8                 
     3) Hill, Ries 7                    4) Franks, Kobe 7                 
 
Event 159  Long Jump Bantam Boys
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 4.97m  7/29/2003   Thomas Johnson, Dallas, TX                  
  State Meet: @ 4.25m  1989        John Wahlstrom, Unattached                  
 2008 Winner:   3.92m  6/21/2008   Kjetil Cline, Woodbury                      
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Douglas, Demetrius        10 HospitalityHouse         3.45m   NWI  11-04.00 
  2 Sobaski, Kellen           10 Icaa Breeze              3.35m   NWI  11-00.00 
  3 Olson, Benjamin            9 Unattached               3.08m   NWI  10-01.25 
  4 Cavin, Julian              8 HospitalityHouse         2.96m   NWI   9-08.50 
 
Event 160  Shot Put 6 lb. Bantam Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 12.44m  8/2/2003    Jon Allen, Houston,TX                      
  State Meet: @  8.45m  2000        Michael Dralle, Unattached                 
 2008 Winner:    6.78m  6/21/2008   Caleb Dummer, Unattached MN                
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Sutton, Josiah             8 Eagles Wings             5.44m   17-10.25 
  2 Snyders, Brendon           8 Unattached               4.24m   13-11.00 
 
Event 161  Javelin Throw 300g Bantam Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 40.47m  7/26/2008   Otis Statum, 38 3M Track Clu               
  State Meet: @ 20.84m  2004        Jonathan Sutton, Hospitality House Stride  
 2008 Winner:   13.34m  6/22/2008   Josiah Sutton, PoliceActivities            
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Jones, Hassan             10 HospitalityHouse        21.75m@     71-04 
  2 Sutton, Josiah             8 Eagles Wings            20.01m      65-08 
  3 Douglas, Demetrius        10 HospitalityHouse        19.16m      62-10 
  4 Phillips, Parker          10 Track MN Elite          16.42m      53-10 
  5 Jones, Khalil              8 HospitalityHouse        14.67m      48-01 
 
Event 200  100 Meter Dash Midget Girls
========================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 7 Best Times
 Nat'l Youth: N 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, Ca                
  State Meet: @ 12.84  1999        Kadeshia Fortune, Hospitality House Stride  
 2008 Winner:   12.90  6/22/2008   Elise Anderson, Track Minnesota             
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Gourley, Maddie           11 Unattached               13.78Q  NWI  2 
  2 Versaguis, Gina           12 Team Woodbury            14.21Q  NWI  1 
  3 Meyer, Madison            11 Team Woodbury            13.78q  NWI  2 
  4 Ernste, Katherine         12 Unattached               13.91q  NWI  2 
  5 Bond, Cori                10 Track MN Elite           14.28q  NWI  1 
  6 Opsal, Kalli              12 Northstar United         14.64q  NWI  1 
  7 Frechette, Myranda        11 Unattached               14.67q  NWI  1 
  8 Fount-Daniel, Candise     11 Unattached               14.71q  NWI  2 
  9 Francis, Mollie           11 Eden Prairie             14.81   NWI  2 
 10 Brink, Maria              12 Unattached               15.77   NWI  2 
 11 Canady, Kailyn            10 Unattached               15.81   NWI  2 
 12 Woty, Alexandria          10 Team Woodbury            16.06   NWI  1 
 13 Paul, Clara               11 Unattached               16.10   NWI  1 
 14 Cox, Jasmine              11 Track MN Elite           17.15   NWI  2 
 
Event 200  100 Meter Dash Midget Girls
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, Ca                
  State Meet: @ 12.84  1999        Kadeshia Fortune, Hospitality House Stride  
 2008 Winner:   12.90  6/22/2008   Elise Anderson, Track Minnesota             
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Meyer, Madison            11 Team Woodbury            13.74   NWI 
  2 Ernste, Katherine         12 Unattached               13.93   NWI 
  3 Gourley, Maddie           11 Unattached               13.95   NWI 
  4 Versaguis, Gina           12 Team Woodbury            14.24   NWI 
  5 Bond, Cori                10 Track MN Elite           14.44   NWI 
  6 Fount-Daniel, Candise     11 Unattached               14.62   NWI 
  7 Opsal, Kalli              12 Northstar United         14.73   NWI 
  8 Frechette, Myranda        11 Unattached               15.04   NWI 
 
Event 201  200 Meter Dash Midget Girls
========================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 6 Best Times
 Nat'l Youth: N 24.47  8/1/1992    Angela Williams, Ontario, CA                
  State Meet: @ 27.28  1999        Kadeshia Fortune, Hospitality House Stride  
 2008 Winner:   28.24  6/22/2008   Taloria Stiffin, Track Minnesota            
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Gourley, Maddie           11 Unattached               28.01Q  NWI  2 
  2 Versaguis, Gina           12 Team Woodbury            29.43Q  NWI  1 
  3 Ernste, Katherine         12 Unattached               29.33q  NWI  2 
  4 Fount-Daniel, Candise     11 Unattached               29.90q  NWI  2 
  5 Bond, Cori                10 Track MN Elite           30.23q  NWI  2 
  6 Opsal, Kalli              12 Northstar United         30.49q  NWI  1 
  7 Frechette, Myranda        11 Unattached               32.45q  NWI  1 
  8 Paul, Clara               11 Unattached               35.07q  NWI  1  35.0635
  9 Akpan, Sinai              10 Unattached               35.07   NWI  1  35.0693
 10 Cox, Jasmine              11 Track MN Elite           37.65   NWI  2 
 11 Cavin, Alainna            10 HospitalityHouse         39.59   NWI  1 
 
Event 201  200 Meter Dash Midget Girls
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 24.47  8/1/1992    Angela Williams, Ontario, CA                
  State Meet: @ 27.28  1999        Kadeshia Fortune, Hospitality House Stride  
 2008 Winner:   28.24  6/22/2008   Taloria Stiffin, Track Minnesota            
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Gourley, Maddie           11 Unattached               28.47   NWI 
  2 Versaguis, Gina           12 Team Woodbury            29.11   NWI 
  3 Ernste, Katherine         12 Unattached               29.18   NWI 
  4 Fount-Daniel, Candise     11 Unattached               30.08   NWI 
  5 Bond, Cori                10 Track MN Elite           30.32   NWI 
  6 Opsal, Kalli              12 Northstar United         30.44   NWI 
  7 Frechette, Myranda        11 Unattached               31.82   NWI 
 
Event 202  400 Meter Dash Midget Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N   55.01  7/31/2005   Robin Reynolds, Miami Northwest           
  State Meet: @   59.80  1993        Kathryn Chapman, Unknown                  
 2008 Winner:   1:01.23  6/22/2008   Elise Anderson, Track Minnesota           
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Gourley, Maddie           11 Unattached             1:07.95  
  2 Truedson, Jenna           11 Unattached             1:12.62  
  3 Smith, Lauren             11 Team Woodbury          1:15.99  
  4 Stratman, Courtney        12 Unattached             1:25.35  
  5 Cavin, Alainna            10 HospitalityHouse       1:28.26  
 
Event 203  800 Meter Run Midget Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 2:13.12  7/26/2008   Raevyn Rogers, 25 Wings                   
  State Meet: @ 2:30.58  2000        Whitney McClulskey, Unknown               
 2008 Winner:   2:35.75  6/21/2008   Yamit Nachmias, Track Minnesota           
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Smith, Lauren             11 Team Woodbury          2:43.40  
  2 Pool, Sara                12 Team Woodbury          3:01.54  
  3 McVey, Molly              12 Team Woodbury          3:03.30  
  4 Kuik, Marissa             12 Unattached             3:12.00  
 
Event 204  1500 Meter Run Midget Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 4:41.62  7/31/2005   Claudia Francis, Team Evolution           
  State Meet: @ 5:08.6h  1991        Katie Mulally, Unknown                    
 2008 Winner:   5:38.92  6/22/2008   Anna French, Unattached MN                
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Goertzen, Brenley         12 Unattached             5:29.44  
  2 Truedson, Jenna           11 Unattached             5:33.99  
  3 Smith, Lauren             11 Team Woodbury          5:35.33  
  4 Patterson, Johnna         11 Team Woodbury          5:40.54  
  5 Kuik, Marissa             12 Unattached             6:07.03  
  6 McVey, Molly              12 Team Woodbury          6:19.76  
 
Event 205  3000 Meter Run Midget Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 10:12.47  7/29/2005   Claudia Francis, Team Evolution          
  State Meet: @ 10:57.1h  2002        Danielle Berndt, Flying Pigs T C         
 2008 Winner:   14:14.54  6/21/2008   Jennifer Suter, Northstar United         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Patterson, Johnna         11 Team Woodbury         12:45.66  
  2 Lawrence, Abby            12 Unattached            13:47.14  
 
Event 206  1500 Meter Race Walk Midget Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 6:53.70  7/26/1990   Danielle Safran, Brentwood, NY            
  State Meet: @ 9:07.25  6/26/2005   Emily Dallager, Flying Pigs T C           
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Canady, Kailyn            10 Unattached            13:30.30  
 
Event 207  80 Meter Hurdles Midget Girls
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 12.25  7/26/2008   Dior Hall, 32 Colorado Flye                 
  State Meet: @ 14.00  1989        Heidi Lundervold, Unknown                   
 2008 Winner:   17.17  6/21/2008   Ashley Suter, Northstar United              
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Meyer, Madison            11 Team Woodbury            15.24   NWI 
 
Event 211  High Jump Midget Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 1.69m  7/24/2008   Stacey Destin, Unattached                   
  State Meet: @ 1.48m  1996        Jacenta Spandl, Unattached                  
 2008 Winner:   1.22m  6/21/2008   Kelli Praska, Northstar United              
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Praska, Kelli             12 Northstar United         1.22m    4-00.00 
  2 Markell, Elizabeth        12 Unattached               1.07m    3-06.00 
 
Event 212  Long Jump Midget Girls
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 5.52m  7/27/1991   Myra Combs, Lake Charles, LA                
  State Meet: @ 4.42m  1993        Alesha Bowens, Unknown                      
 2008 Winner:   3.96m  6/21/2008   Jessica Broaden, HospitalityHouse           
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Ernste, Katherine         12 Unattached               4.36m   NWI  14-03.75 
  2 Fount-Daniel, Candise     11 Unattached               4.22m   NWI  13-10.25 
  3 Opsal, Kalli              12 Northstar United         4.04m   NWI  13-03.25 
  4 Frechette, Myranda        11 Unattached               3.89m   NWI  12-09.25 
  5 Bond, Cori                10 Track MN Elite           3.48m   NWI  11-05.00 
  6 Brink, Maria              12 Unattached               3.33m   NWI  10-11.25 
  7 Paul, Clara               11 Unattached              J3.33m   NWI  10-11.25 
  8 Stratman, Courtney        12 Unattached               3.01m   NWI   9-10.50 
 
Event 213  Shot Put 6 lb. Midget Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 13.51m  7/26/2008   Ashlie Blake, 49 PS Vegas Fly              
  State Meet: @ 10.53m  1991        Shylla McKibbon, Unknown                   
 2008 Winner:    7.10m  6/21/2008   Cedria Williams, HospitalityHouse          
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Downey, Cameron           10 Track MN Elite           8.61m   28-03.00 
  2 Markell, Elizabeth        12 Unattached               8.30m   27-02.75 
  3 Sutton, Jonae             12 Eagles Wings             7.31m   23-11.75 
 
Event 214  Discus Throw 1kg Midget Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 37.46m  7/24/1997   Amber Curtis, Monroe, WI                   
  State Meet: @ 20.32m  1991        Shylla McKibbon, Unknown                   
 2008 Winner:   12.00m  6/21/2008   Jonae Sutton, Unattached MN                
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Downey, Cameron           10 Track MN Elite          19.89m      65-03 
  2 Markell, Elizabeth        12 Unattached              15.98m      52-05 
  3 Sutton, Jonae             12 Eagles Wings            14.41m      47-03 
 
Event 215  Javelin Throw 300g Midget Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 42.88m  7/28/2005   Hannah Carson, AZ Cheetahs                 
  State Meet: @ 21.14m  6/24/2007   Morgan Jensen, HospitalityHouse            
 2008 Winner:   17.38m  6/22/2008   Cedria Williams, HospitalityHouse          
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Sutton, Jonae             12 Eagles Wings            18.01m      59-01 
  2 Canady, Kailyn            10 Unattached              17.99m      59-00 
  3 Downey, Cameron           10 Track MN Elite          15.07m      49-05 
  4 Cavin, Alainna            10 HospitalityHouse        13.88m      45-06 
 
Event 250  100 Meter Dash Midget Boys
========================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 6 Best Times
 Nat'l Youth: N 11.69  6/5/2008    Darian Trout Brown, Midwest Elite           
  State Meet: @ 12.53  6/23/2007   Casey Lewis, UnattachedMN                   
 2008 Winner:   12.75  6/22/2008   Shaheed Hickman, Track Minnesota            
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Webb, Jonathan            12 East Ridge A             12.94Q  NWI  2 
  2 Jackson, Jakobi           12 Icaa Breeze              13.25Q  NWI  1 
  3 Collins, Jamal            12 Icaa Breeze              13.38q  NWI  2 
  4 Blanchard, Tyler          12 Track MN Elite           13.44q  NWI  2 
  5 Davis, Isaiah             11 Icaa Breeze              13.99q  NWI  2 
  6 Johnson, Alexander        11 East Ridge A             14.12q  NWI  1 
  7 Cline, Kjetil             11 East Ridge A             14.25q  NWI  1 
  8 Almquist, Jordan          11 Unattached               14.33q  NWI  1 
 
Event 250  100 Meter Dash Midget Boys
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 11.69  6/5/2008    Darian Trout Brown, Midwest Elite           
  State Meet: @ 12.53  6/23/2007   Casey Lewis, UnattachedMN                   
 2008 Winner:   12.75  6/22/2008   Shaheed Hickman, Track Minnesota            
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Jackson, Jakobi           12 Icaa Breeze              13.28   NWI 
  2 Webb, Jonathan            12 East Ridge A             13.30   NWI 
  3 Blanchard, Tyler          12 Track MN Elite           13.74   NWI 
  4 Johnson, Alexander        11 East Ridge A             14.12   NWI 
  5 Davis, Isaiah             11 Icaa Breeze              14.48   NWI 
 
Event 251  200 Meter Dash Midget Boys
=====================================================================
Top 8 Advance by Time
 Nat'l Youth: N 23.74  7/28/2007   Xavier Jones, 13 Blazers                    
  State Meet: @ 25.45  1996        Cedric Springfield, Unattached              
 2008 Winner:   26.12  6/21/2008   Shaheed Hickman, Track Minnesota            
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind
=====================================================================
Preliminaries
  1 Webb, Jonathan            12 East Ridge A             26.26q  NWI 
  2 Jackson, Jakobi           12 Icaa Breeze              26.42q  NWI 
  3 Blanchard, Tyler          12 Track MN Elite           28.09q  NWI 
  4 Johnson, Alexander        11 East Ridge A             29.08q  NWI 
  5 Fields, James             11 Icaa Breeze              29.49q  NWI 
  6 Almquist, Jordan          11 Unattached               30.45q  NWI 
 
Event 251  200 Meter Dash Midget Boys
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 23.74  7/28/2007   Xavier Jones, 13 Blazers                    
  State Meet: @ 25.45  1996        Cedric Springfield, Unattached              
 2008 Winner:   26.12  6/21/2008   Shaheed Hickman, Track Minnesota            
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Webb, Jonathan            12 East Ridge A             26.26   NWI 
  2 Jackson, Jakobi           12 Icaa Breeze              26.42   NWI 
  3 Blanchard, Tyler          12 Track MN Elite           28.09   NWI 
  4 Johnson, Alexander        11 East Ridge A             29.08   NWI 
  5 Fields, James             11 Icaa Breeze              29.49   NWI 
  6 Almquist, Jordan          11 Unattached               30.45   NWI 
 
Event 252  400 Meter Dash Midget Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 53.06  7/28/1991   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
  State Meet: @ 59.81  6/22/2008   Shaheed Hickman, Track Minnesota            
 2008 Winner:   59.81  6/22/2008   Shaheed Hickman, Track Minnesota            
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Jackson, Jakobi           12 Icaa Breeze            1:02.47  
  2 Dickerson, Mitchell       12 Track MN Elite         1:06.45  
  3 Cherry, Bo                12 Eden Prairie           1:07.55  
  4 Fields, James             11 Icaa Breeze            1:13.51  
  5 Davis, Isaiah             11 Icaa Breeze            1:19.16  
 
Event 253  800 Meter Run Midget Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 2:06.51  7/30/2005   Elias Gedyon, Quiet Fire                  
  State Meet: @ 2:26.27  6/21/2008   Shane Streich, Waseca                     
 2008 Winner:   2:26.27  6/21/2008   Shane Streich, Waseca                     
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Dickerson, Mitchell       12 Track MN Elite         2:30.57  
  2 Wareham, Nick             12 Team Woodbury          2:31.87  
  3 Cherry, Bo                12 Eden Prairie           2:36.73  
  4 Brooks, Trayton           12 Icaa Breeze            2:46.56  
  5 Streich, Cole             10 Unattached             2:47.44  
  6 Midtlien, Jack            11 Team Woodbury          3:06.18  
  7 Tanquist, Stephen         11 Unattached             3:20.75  
 
Event 254  1500 Meter Run Midget Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 4:30.87  7/31/2005   Elias Gedyon, Quiet Fire                  
  State Meet: @ 4:56.70  6/22/2008   Shane Streich, Waseca                     
 2008 Winner:   4:56.70  6/22/2008   Shane Streich, Waseca                     
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Wareham, Nick             12 Team Woodbury          5:10.51  
  2 Streich, Cole             10 Unattached             5:29.24  
  3 Brooks, Trayton           12 Icaa Breeze            5:39.95  
  4 Midtlien, Jack            11 Team Woodbury          6:10.11  
 
Event 255  3000 Meter Run Midget Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N  9:38.52  8/1/1998    Chris Dominic, San Lorenzo, CA           
  State Meet: @ 10:17.0h  1984        Billy Kelly, Unattached                  
 2008 Winner:   11:21.22  6/21/2008   Matthew Rosen, Unattached MN             
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Mudrak, Cullen            10 Unattached            13:17.99  
  2 Midtlien, Jack            11 Team Woodbury         14:30.92  
 
Event 261  High Jump Midget Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 1.75m  1979        David Mosley, Palo Alto, CA                 
  State Meet: @ 1.48m  2003        Gus Gehlen, Flying Pigs T C                 
 2008 Winner:   1.47m  6/21/2008   Tey Rione Harrell, HospitalityHouse         
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Cherry, Bo                12 Eden Prairie             1.27m    4-02.00 
  2 Streich, Cole             10 Unattached               1.22m    4-00.00 
  3 Johnson, Kyle             11 Unattached               1.12m    3-08.00 
  4 Tanquist, Stephen         11 Unattached               1.02m    3-04.00 
 
Event 262  Long Jump Midget Boys
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 5.51m  7/30/2005   Matthew Green, Mon Valley                   
  State Meet: @ 4.98m  1992        Jesse Reed, Unattached                      
 2008 Winner:   4.40m  6/21/2008   Cole Jalivay, Unattached MN                 
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Webb, Jonathan            12 East Ridge A             4.69m   NWI  15-04.75 
  2 Blanchard, Tyler          12 Track MN Elite           4.15m   NWI  13-07.50 
  3 Cline, Kjetil             11 East Ridge A             4.09m   NWI  13-05.00 
  4 Tanquist, Stephen         11 Unattached               3.17m   NWI  10-05.00 
 
Event 263  Shot Put 6 lb. Midget Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 14.70m  7/28/2006   Ashton Henderson, 09-Tulsa Exp             
  State Meet: @ 10.43m  1994        Timothy Conboy, Unattached                 
 2008 Winner:    6.85m  6/21/2008   Kyslawn Powell, Unattached MN              
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Dummer, Caleb             10 Unattached               8.70m   28-06.50 
  2 Powell, Keshawn           12 Eagles Wings             7.72m   25-04.00 
  3 Palmer, John              11 Willmar Wing             7.29m   23-11.00 
  4 Hedtke, Ben               11 Unattached               6.97m   22-10.50 
  5 Powell, Quintel           10 Eagles Wings             6.28m   20-07.25 
 
Event 264  Discus Throw 1kg Midget Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 38.62m  7/28/1994   Phillip Tabor, Ardmore, OK                 
  State Meet: @ 25.34m  1994        Timothy Conboy, Unattached                 
 2008 Winner:    9.84m  6/21/2008   Kyslawn Powell, Unattached MN              
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Hedtke, Ben               11 Unattached              20.20m      66-03 
  2 Dummer, Caleb             10 Unattached              16.71m      54-10 
  3 Palmer, John              11 Willmar Wing            15.11m      49-07 
  4 Powell, Keshawn           12 Eagles Wings            13.20m      43-04 
 
Event 265  Javelin Throw 300g Midget Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 50.58m  7/31/2003   Zachary Ochs, Mahomet, IL                  
  State Meet: @ 31.50m  6/24/2007   Jonathan Sutton, UnattachedMN              
 2008 Winner:   18.61m  6/22/2008   Kyslawn Powell, Unattached MN              
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Palmer, John              11 Willmar Wing            20.17m      66-02 
 
Event 300  100 Meter Dash Youth Girls
========================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 7 Best Times
 Nat'l Youth: N 11.61  8/1/1999    Sanya Richards, Pembrooke Pines, FL         
  State Meet: @ 12.58  1998        Natasha Holt, Unknown                       
 2008 Winner:   13.19  6/22/2008   Jacquelyn Bedingham, Northstar United       
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Anderson, Elise           13 Track MN Elite         @ 12.56Q  NWI  2 
  2 Kosseh, Erica             13 Unattached               13.52Q  NWI  1 
  3 Bedingham, Jacquelyn      13 Northstar United         13.09q  NWI  2 
  4 Moore, Natasha            14 Icaa Breeze              13.11q  NWI  2 
  5 Stiffin, Taloria          13 Track MN Elite           13.61q  NWI  1 
  6 Torres, Katharine         14 Northstar United         13.82q  NWI  2 
  7 McManus, Beaner           13 Northstar United         13.85q  NWI  2 
  8 Blexrud, Mallory          14 Unattached               14.12q  NWI  1 
  9 Williams, Diamond         13 Unattached               15.83   NWI  2 
 
Event 300  100 Meter Dash Youth Girls
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 11.61  8/1/1999    Sanya Richards, Pembrooke Pines, FL         
  State Meet: @ 12.58  1998        Natasha Holt, Unknown                       
 2008 Winner:   13.19  6/22/2008   Jacquelyn Bedingham, Northstar United       
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Anderson, Elise           13 Track MN Elite           12.94   NWI 
  2 Bedingham, Jacquelyn      13 Northstar United         13.37   NWI 
  3 Moore, Natasha            14 Icaa Breeze              13.67   NWI 
  4 Stiffin, Taloria          13 Track MN Elite           13.86   NWI 
  5 Kosseh, Erica             13 Unattached               14.06   NWI 
  6 Torres, Katharine         14 Northstar United         14.51   NWI 
 
Event 301  200 Meter Dash Youth Girls
========================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 6 Best Times
 Nat'l Youth: N 23.63  7/31/1999   Sanya Richards, Pembrooke Pines, FL         
  State Meet: @ 25.23  1998        Natasha Holt, Unknown                       
 2008 Winner:   27.26  6/22/2008   Jacquelyn Bedingham, Northstar United       
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Anderson, Elise           13 Track MN Elite           26.70Q  NWI  2 
  2 Moore, Natasha            14 Icaa Breeze              27.39Q  NWI  1 
  3 Bedingham, Jacquelyn      13 Northstar United         27.41q  NWI  1 
  4 McManus, Beaner           13 Northstar United         28.76q  NWI  1 
  5 Kosseh, Erica             13 Unattached               29.05q  NWI  1 
  6 Stiffin, Taloria          13 Track MN Elite           29.19q  NWI  2 
  7 Torres, Katharine         14 Northstar United         29.94q  NWI  2 
  8 Williams, Diamond         13 Unattached               33.53q  NWI  2 
  9 Hampton, India            14 Track MN Elite           36.23   NWI  2 
 
Event 301  200 Meter Dash Youth Girls
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 23.63  7/31/1999   Sanya Richards, Pembrooke Pines, FL         
  State Meet: @ 25.23  1998        Natasha Holt, Unknown                       
 2008 Winner:   27.26  6/22/2008   Jacquelyn Bedingham, Northstar United       
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Anderson, Elise           13 Track MN Elite           26.40   NWI 
  2 Bedingham, Jacquelyn      13 Northstar United         27.30   NWI 
  3 Moore, Natasha            14 Icaa Breeze              27.90   NWI 
  4 Stiffin, Taloria          13 Track MN Elite           29.33   NWI 
  5 Torres, Katharine         14 Northstar United         30.20   NWI 
 
Event 302  400 Meter Dash Youth Girls
===================================================================
 Nat'l Youth: N   53.40  7/28/2002   Brandi Cross, Houston, TX                 
  State Meet: @   58.90  2000        Sandra Jorgensen, Unknown                 
 2008 Winner:   1:02.75  6/22/2008   Tamera Curtis, ICAA/MN Breeze             
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Patterson, Jacleen        14 Team Woodbury          1:01.94   1 
  2 Anderson, Elise           13 Track MN Elite         1:03.63   2 
  3 Moore, Natasha            14 Icaa Breeze            1:04.68   1 
  4 Crowe, Kaija              14 Unattached             1:04.77   1 
  5 Joiner, Kiera             13 East Ridge A           1:05.34   1 
  6 O'Hotto, Rebecca          12 Unattached             1:07.85   2 
  7 Amoako, Bridget           14 Track MN Elite         1:15.80   1 
  8 Hampton, India            14 Track MN Elite         1:20.76   1 
  9 Ploog, Aiko               12 Unattached             1:27.77   2 
 
Event 303  800 Meter Run Youth Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 2:09.00  8/1/1998    Treani Swain, Los Angeles, CA             
  State Meet: @ 2:23.82  2000        Sarah Chapman, Unknown                    
 2008 Winner:   2:29.78  6/21/2008   Bailey Opsal, Northstar United            
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Nielsen, Samantha         14 Icaa Breeze            2:30.96  
  2 monson, Christina         14 Unattached             2:32.81  
  3 Patterson, Jacleen        14 Team Woodbury          2:33.18  
  4 Crowe, Kaija              14 Unattached             2:33.62  
  5 O'Hotto, Rebecca          12 Unattached             2:38.66  
  6 Amoako, Bridget           14 Track MN Elite         2:56.42  
 
Event 304  1500 Meter Run Youth Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 4:28.61  7/29/2005   Jordan Hassay, San Luis Distance          
  State Meet: @ 4:31.3h  1982        Kim Kauls, Unknown                        
 2008 Winner:   5:04.90  6/22/2008   Taylor Scholl, Unattached MN              
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 monson, Christina         14 Unattached             5:03.16  
  2 Nielsen, Samantha         14 Icaa Breeze            5:03.18  
  3 French, Anna              12 Unattached             5:23.49  
  4 Ries, Alexa               12 Icaa Breeze            6:40.85  
 
Event 305  3000 Meter Run Youth Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N  9:35.12  7/30/2005   Jordan Hasay, San Luis Dstnce            
  State Meet: @ 10:46.2h  1982        Kim Kauls, Unknown                       
 2008 Winner:   11:01.42  6/21/2008   Sarah Fakler, Unattached MN              
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 monson, Christina         14 Unattached            11:23.24  
  2 Nielsen, Samantha         14 Icaa Breeze           11:53.96  
  3 Ries, Alexa               12 Icaa Breeze           13:54.40  
 
Event 307  100 Meter Hurdles Youth Girls
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 13.85  7/27/2008   Trinity Wilson, 38 EOYDC                    
  State Meet: @ 15.57  1991        Heidi Lundervold, Unknown                   
 2008 Winner:   16.78  6/21/2008   Sierra Saulsberry, Track Minnesota          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Burns, Shaina             13 Unattached               16.68   NWI 
  2 Torres, Katharine         14 Northstar United         18.46   NWI 
  3 Hasleiet, Alexis          13 Unattached               19.22   NWI 
  4 Nachmias, Yamit           13 Track MN Elite           21.67   NWI 
  5 Duruji, Alexis            14 Track MN Elite           24.12   NWI 
 
Event 308  200 Meter Hurdles Youth Girls
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 26.63  7/31/1994   Char Foster, Clearwater, FL                 
  State Meet: @ 30.73  6/21/2008   Kelly Fogelson, Track Minnesota             
 2008 Winner:   30.73  6/21/2008   Kelly Fogelson, Track Minnesota             
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Burns, Shaina             13 Unattached               30.88   NWI 
  2 Hasleiet, Alexis          13 Unattached               35.55   NWI 
  3 Nachmias, Yamit           13 Track MN Elite           36.67   NWI 
 
Event 309  4x100 Meter Relay Youth Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 46.74  8/1/1999    Young Acheivers                             
                       Sarah Davis, Ashlee Ward, Micaela Simmons, Sanya R
  State Meet: @ 50.69  2002        Track Minnesota, Track Minnesota            
                       A Horne, A Beecham, C Zutz, K Hargrow             
 2008 Winner:   52.70  6/22/2008   08-Track Minnesota, Track Minnesota         
                       T ANDERSON, M Brown, M YOUNG-SIMMONS, S SAULSBERRY
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 30-Track Minnesota Elite  'A'                         53.85  
     1) Saulsberry, Sierra 14           2) Stiffin, Taloria 13            
     3) Hill, Niara 12                  4) Anderson, Elise 13             
 
Event 312  High Jump Youth Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 1.71m  7/27/1990   Sondra Biere, Des Moines, IA                
  State Meet: @ 1.63m  1998        Jacenta Spandl, Unattached                  
 2008 Winner:   1.47m  6/21/2008   Tatyana Pashibin, Unattached MN             
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Pieri, Morgan             13 Unattached               1.57m    5-01.75 
  2 Burns, Shaina             13 Unattached               1.52m    4-11.75 
  3 Crowe, Kaija              14 Unattached               1.27m    4-02.00 
 
Event 314  Long Jump Youth Girls
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 5.84m  7/29/2005   Karynn Dunn, Inl Emp Sprint                 
  State Meet: @ 4.99m  2000        Sandra Jorgensen, Unknown                   
 2008 Winner:   4.69m  6/21/2008   Taylor Anderson, Track Minnesota            
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Jenks-Fulton, Tianna      12 Unattached               4.39m   NWI  14-05.00 
  2 Burns, Shaina             13 Unattached               4.36m   NWI  14-03.75 
  3 Crowe, Kaija              14 Unattached               4.28m   NWI  14-00.50 
  4 Stiffin, Taloria          13 Track MN Elite           4.22m   NWI  13-10.25 
  5 Amoako, Bridget           14 Track MN Elite           4.16m   NWI  13-07.75 
  6 Pieri, Morgan             13 Unattached               4.13m   NWI  13-06.75 
  7 Torres, Katharine         14 Northstar United         3.98m   NWI  13-00.75 
  8 Hill, Niara               12 Track MN Elite           3.87m   NWI  12-08.50 
 
Event 315  Triple Jump Youth Girls
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 11.68m  7/28/2006   Nefertiti Smith, 03 Norfolk Real           
  State Meet: @ 11.79m  2001        Emily Ilkka, Unknown                       
 2008 Winner:    8.21m  6/22/2008   Janessa Palmer, WillmarWingedFot           
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Amoako, Bridget           14 Track MN Elite           9.28m   NWI  30-05.50 
  2 Hill, Niara               12 Track MN Elite           8.70m   NWI  28-06.50 
  3 Palmer, Janessa           14 Willmar Wing             7.68m   NWI  25-02.50 
 
Event 316  Shot Put 6 lb. Youth Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 15.59m  7/29/1989   Teri Steer, Crete, NE                      
  State Meet: @ 11.97m  2003        Felisha Willaert, Unattached               
 2008 Winner:   10.03m  6/21/2008   Alejandra Redwing, Track Minnesota         
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Baker, Anntonia           14 Unattached               9.33m   30-07.50 
  2 Duruji, Alexis            14 Track MN Elite           7.29m   23-11.00 
  3 Ploog, Aiko               12 Unattached               6.28m   20-07.25 
  4 Grundstrom, Kelsey        13 Northstar United         4.79m   15-08.75 
 
Event 317  Discus Throw 1kg Youth Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 42.92m  7/26/1990   Suzy Powell, Modesto, CA                   
  State Meet: @ 37.06m  2003        Felisha Willaert, Unattached               
 2008 Winner:   29.90m  6/21/2008   Jocelyn Zajac, Unattached MN               
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Hill, Nailah              14 Track MN Elite          31.78m     104-03 
  2 Palmer, Janessa           14 Willmar Wing            22.26m      73-00 
  3 Baker, Anntonia           14 Unattached              19.19m      62-11 
  4 Duruji, Alexis            14 Track MN Elite          17.51m      57-05 
  5 Grundstrom, Kelsey        13 Northstar United        15.13m      49-08 
  6 Ploog, Aiko               12 Unattached              11.99m      39-04 
  7 Williams, Diamond         13 Unattached               7.77m      25-06 
 
Event 350  100 Meter Dash Youth Boys
========================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 6 Best Times
 Nat'l Youth: N 10.94  7/28/2000   Michael Grant, GA                           
  State Meet: @ 11.64  1991        Jordan Knosalla, Unattached                 
 2008 Winner:   11.83  6/22/2008   Trey Blanchard, Track Minnesota             
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Brokins, Keelon           14 Icaa Breeze              11.92Q  NWI  2 
  2 Hickman, Shaheed          13 Track MN Elite           12.70Q  NWI  1 
  3 Akintade, Paul            14 Icaa Breeze              11.97q  NWI  2 
  4 Gourley, Jake             13 Unattached               12.73q  NWI  1 
  5 Campbell, Elijah          13 Icaa Breeze              12.74q  NWI  2 
  6 Olson, Karl               13 Northstar United         12.97q  NWI  2 
  7 Webb, Preston             14 Icaa Breeze              13.21q  NWI  1 
  8 Harrell, Teyrione         12 HospitalityHouse         13.32q  NWI  2 
  9 Blodgett, Caleb           13 Team Woodbury            13.62   NWI  1 
 10 Castro, Jeffry            14 Willmar Wing             14.43   NWI  1 
 11 Doty, Lafayette           13 Team Woodbury            14.71   NWI  2 
 
Event 350  100 Meter Dash Youth Boys
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 10.94  7/28/2000   Michael Grant, GA                           
  State Meet: @ 11.64  1991        Jordan Knosalla, Unattached                 
 2008 Winner:   11.83  6/22/2008   Trey Blanchard, Track Minnesota             
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Brokins, Keelon           14 Icaa Breeze              11.94   NWI 
  2 Akintade, Paul            14 Icaa Breeze              11.96   NWI 
  3 Gourley, Jake             13 Unattached               12.80   NWI 
  4 Campbell, Elijah          13 Icaa Breeze              12.92   NWI 
  5 Olson, Karl               13 Northstar United         13.06   NWI 
  6 Harrell, Teyrione         12 HospitalityHouse         13.51   NWI 
  7 Webb, Preston             14 Icaa Breeze              13.77   NWI 
  8 Hickman, Shaheed          13 Track MN Elite           14.36   NWI 
 
Event 351  200 Meter Dash Youth Boys
========================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 6 Best Times
 Nat'l Youth: N 21.84              Michael Grant, GA                           
  State Meet: @ 23.70  6/23/2007   Calvin Clark, I.C.A.A                       
 2008 Winner:   24.09  6/21/2008   Trey Blanchard, Track Minnesota             
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Brokins, Keelon           14 Icaa Breeze              24.61Q  NWI  2 
  2 Akintade, Paul            14 Icaa Breeze              25.42Q  NWI  1 
  3 Kruse, James              14 Team Woodbury            25.63q  NWI  2 
  4 Gourley, Jake             13 Unattached               25.83q  NWI  2 
  5 Campbell, Elijah          13 Icaa Breeze              26.04q  NWI  2 
  6 Olson, Karl               13 Northstar United         26.59q  NWI  1 
  7 Harrell, Teyrione         12 HospitalityHouse         26.90q  NWI  2 
  8 Ford, Versell             14 Unattached               27.09q  NWI  1 
  9 Webb, Preston             14 Icaa Breeze              27.40   NWI  2 
 10 Blodgett, Caleb           13 Team Woodbury            28.63   NWI  2 
 11 Gillespie, Joshua         12 Track MN Elite           28.98   NWI  1 
 12 Castro, Jeffry            14 Willmar Wing             29.07   NWI  2 
 13 Gill, Tyrone              13 Track MN Elite           29.80   NWI  1 
 14 Coddon, Isaiah            13 Team Woodbury            29.95   NWI  1 
 15 Doty, Lafayette           13 Team Woodbury            31.04   NWI  1 
 
Event 351  200 Meter Dash Youth Boys
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 21.84              Michael Grant, GA                           
  State Meet: @ 23.70  6/23/2007   Calvin Clark, I.C.A.A                       
 2008 Winner:   24.09  6/21/2008   Trey Blanchard, Track Minnesota             
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Brokins, Keelon           14 Icaa Breeze              24.69   NWI 
  2 Akintade, Paul            14 Icaa Breeze              25.19   NWI 
  3 Kruse, James              14 Team Woodbury            25.24   NWI 
  4 Gourley, Jake             13 Unattached               25.95   NWI 
  5 Olson, Karl               13 Northstar United         26.05   NWI 
  6 Ford, Versell             14 Unattached               27.13   NWI 
  7 Campbell, Elijah          13 Icaa Breeze              27.88   NWI 
  8 Harrell, Teyrione         12 HospitalityHouse         27.93   NWI 
 
Event 352  400 Meter Dash Youth Boys
===================================================================
 Nat'l Youth: N 47.16  8/1/1993    W.Obea Moore, Los Angeles, CA               
  State Meet: @ 53.43  6/24/2007   Calvin Clark, I.C.A.A                       
 2008 Winner:   59.92  6/22/2008   Steven Wilson, Northstar United             
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Brokins, Keelon           14 Icaa Breeze              55.26   2 
  2 Akintade, Paul            14 Icaa Breeze              56.22   1 
  3 Warren, Aaron             14 Track MN Elite           59.47   1 
  4 Ringkob, Shane            13 Track MN Elite           59.76   1 
  5 Webb, Preston             14 Icaa Breeze            1:01.69   2 
  6 Harrell, Teyrione         12 HospitalityHouse       1:02.69   1 
  7 Hager, Alexander          12 Unattached             1:03.25   1 
  8 Ford, Versell             14 Unattached             1:03.85   2 
  9 Campbell, Elijah          13 Icaa Breeze            1:04.08   2 
 10 Blodgett, Caleb           13 Team Woodbury          1:04.20   2 
 11 Gillespie, Joshua         12 Track MN Elite         1:05.13   1 
 12 Coddon, Isaiah            13 Team Woodbury          1:06.22   2 
 13 Gill, Tyrone              13 Track MN Elite         1:15.86   2 
 
Event 353  800 Meter Run Youth Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 1:56.36  7/1/2001    Cody Harper, Albuquerque, NM              
  State Meet: @ 2:10.83  1997        Daniel Knappmiller, Unattached            
 2008 Winner:   2:25.67  6/21/2008   Shane Ringkob, Unattached MN              
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Rosen, Matthew            13 Unattached             2:18.38  
  2 Streich, Shane            12 Unattached             2:20.45  
  3 Hager, Alexander          12 Unattached             2:27.08  
  4 Rudeen, Jacob             13 Unattached             2:28.25  
  5 Slette, Alex              14 Team Woodbury          2:34.01  
  6 Coddon, Isaiah            13 Team Woodbury          2:42.77  
  7 Kleiber, Daniel           12 Northstar United       2:49.84  
 
Event 354  1500 Meter Run Youth Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 4:05.25  7/29/2007   Elias Gedyon, 16 33 Quiet Fire            
  State Meet: @ 4:29.6h  1990        Travis Boland, Unattached                 
 2008 Winner:   4:50.81  6/22/2008   Will Burke, Track Minnesota               
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Lawrence, Charlie         14 Unattached             4:43.56  
  2 Rosen, Matthew            13 Unattached             4:43.60  
  3 Streich, Shane            12 Unattached             4:43.61  
  4 Golebiowski, Nick         13 Unattached             4:47.08  
  5 Rudeen, Jacob             13 Unattached             4:53.80  
  6 Manders, Joe              14 Unattached             4:59.06  
  7 Tanquist, Kristoffer      12 Unattached             5:17.31  
  8 Demin, David              13 Track MN Elite         5:27.22  
  9 Slette, Alex              14 Team Woodbury          5:28.82  
 10 Schwab, Tyler             12 Track MN Elite         6:30.82  
 
Event 355  3000 Meter Run Youth Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N  9:08.86  7/31/1993   Tom Caughlan, Mason City, IA             
  State Meet: @  9:33.0h  1990        Travis Boland, Unattached                
 2008 Winner:   10:29.38  6/21/2008   Zachary Gilfix, Track Minnesota          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Lawrence, Charlie         14 Unattached            10:20.34  
  2 Golebiowski, Nick         13 Unattached            10:24.83  
  3 Rosen, Matthew            13 Unattached            10:47.53  
  4 Rudeen, Jacob             13 Unattached            10:48.84  
  5 Tanquist, Kristoffer      12 Unattached            11:13.50  
  6 Schwab, Tyler             12 Track MN Elite        16:04.58  
 
Event 357  100 Meter Hurdles Youth Boys
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 12.94  7/28/1991   Tyrone Butterfield, Miami, FL               
  State Meet: @ 15.18  6/24/2006   Rumeal Harris, Hospitality Hous             
 2008 Winner:   19.76  6/21/2008   Elijah Ellison, HospitalityHouse            
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Kruse, James              14 Team Woodbury            15.61   NWI 
  2 Warren, Aaron             14 Track MN Elite           15.80   NWI 
  3 Ringkob, Shane            13 Track MN Elite           18.27   NWI 
  4 Markell, Alex             13 Unattached               20.83   NWI 
 
Event 362  High Jump Youth Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 1.94m  7/29/1993   Grayson Galloway, Brevard, NC               
  State Meet: @ 1.77m  1999        Robert Springfield, Unattached              
 2008 Winner:   1.57m  6/21/2008   Ian Wallace, Unattached MN                  
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Cline, Jayden             14 East Ridge A             1.67m    5-05.75 
  2 Kruse, James              14 Team Woodbury            1.62m    5-03.75 
  3 Harrell, Teyrione         12 HospitalityHouse         1.57m    5-01.75 
  4 Ringkob, Shane            13 Track MN Elite           1.47m    4-09.75 
  5 Markell, Alex             13 Unattached              J1.47m    4-09.75 
  6 Warren, Aaron             14 Track MN Elite           1.42m    4-07.75 
  7 Gillespie, Joshua         12 Track MN Elite          J1.42m    4-07.75 
  8 Kleiber, Daniel           12 Northstar United         1.37m    4-06.00 
  9 Streich, Shane            12 Unattached              J1.37m    4-06.00 
 10 Tanquist, Kristoffer      12 Unattached               1.32m    4-04.00 
 
Event 363  Pole Vault Youth Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 4.28m  1977        Bill Lange, Bridgewater,NJ                  
  State Meet: @ 3.36m  6/24/2006   Macauley Spandl, Unattached                 
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Beach, Eli                13 Unattached               2.43m    7-11.50 
  2 Valli, Mitchell           14 Zero Gravity            J2.43m    7-11.50 
  3 Scheuermann, Michael      13 Zero Gravity             2.28m    7-05.75 
  4 Lemp, Max                 13 Zero Gravity             1.83m    6-00.00 
 
Event 364  Long Jump Youth Boys
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 6.68m  7/29/2007   Javier Rodriguez, 04 Alpha Omega E          
  State Meet: @ 6.15m  1999        Jason Mershon, Unattached                   
 2008 Winner:   5.66m  6/21/2008   Rayshawn Fountain, PoliceActivities         
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Warren, Aaron             14 Track MN Elite           5.14m   NWI  16-10.50 
  2 Akintade, Paul            14 Icaa Breeze             J5.14m   NWI  16-10.50 
  3 Kruse, James              14 Team Woodbury            4.94m   NWI  16-02.50 
  4 Ringkob, Shane            13 Track MN Elite           4.76m   NWI  15-07.50 
  5 Ford, Versell             14 Unattached               4.74m   NWI  15-06.75 
  6 Hager, Alexander          12 Unattached               4.23m   NWI  13-10.50 
  7 Markell, Alex             13 Unattached               4.17m   NWI  13-08.25 
  8 Castro, Jeffry            14 Willmar Wing             3.85m   NWI  12-07.75 
 
Event 365  Triple Jump Youth Boys
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 13.19m  7/27/2006   Kason Covington, 11 YMCA TEAM IDA          
  State Meet: @ 11.61m  6/24/2007   Anthony Gustafson, UnattachedMN            
 2008 Winner:    9.80m  6/22/2008   Jayden Cline, Woodbury                     
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Cline, Jayden             14 East Ridge A            10.44m   NWI  34-03.00 
  2 Castro, Jeffry            14 Willmar Wing             8.04m   NWI  26-04.50 
 
Event 366  Shot Put 4kg Youth Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 17.66m  7/30/1994   Van Mounts, Bakersfield, CA                
  State Meet: @ 13.39m  1998        Mark Slinden, Unattached                   
 2008 Winner:   10.55m  6/21/2008   Addison Czeck, Unattached MN               
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Hoops, Jacob              14 Unattached              11.53m   37-10.00 
  2 Hagan, Andrew             13 Unattached              11.29m   37-00.50 
  3 Hoppe, Scott              14 Northstar United         8.97m   29-05.25 
  4 Sutton, Jonathan          14 Eagles Wings             8.49m   27-10.25 
  5 Wilson, Eric              13 Northstar United         8.25m   27-01.00 
  6 O'Brien, Sam              14 Northstar United         8.13m   26-08.25 
  7 Downey, Hunter            13 Track MN Elite           8.09m   26-06.50 
 
Event 367  Discus Throw 1kg Youth Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 56.58m  7/28/1995   Joel Armitage, Omaha, NE                   
  State Meet: @ 48.46m  1989        David Galvan, Unattached                   
 2008 Winner:   31.62m  6/21/2008   Jordan Newhouse, Northstar United          
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Hagan, Andrew             13 Unattached              33.94m     111-04 
  2 Hoops, Jacob              14 Unattached              32.05m     105-02 
  3 Sutton, Jonathan          14 Eagles Wings            29.30m      96-01 
  4 Manders, Joe              14 Unattached              25.49m      83-07 
  5 Markell, Alex             13 Unattached              23.88m      78-04 
  6 Downey, Hunter            13 Track MN Elite          22.33m      73-03 
  7 O'Brien, Sam              14 Northstar United        20.88m      68-06 
  8 Hoppe, Scott              14 Northstar United        17.40m      57-01 
 
Event 368  Javelin Throw 600g Youth Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 59.73m  6/5/2008    Adam Sparks, Unatt Tuscalossa, AL          
  State Meet: @ 35.33m  2000        Bryan Andurs, Flying Pigs                  
 2008 Winner:   21.56m  6/22/2008   Jonathan Sutton, Unattached MN             
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Sutton, Jonathan          14 Eagles Wings            27.44m      90-00 
  2 Downey, Hunter            13 Track MN Elite          25.48m      83-07 
  3 Kopaenaver, Nate          13 Power House T&F         19.68m      64-07 
 
Event 400  100 Meter Dash Intermediate Girls
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 11.34  7/28/1995   Angela Will.iams, Ontario, CA               
  State Meet: @ 12.17  2000        Jennifer Dalhed, Unknown                    
 2008 Winner:   12.65  6/21/2008   Sidrishia Floyd, Track Minnesota            
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Floyd, Sidreshia          16 Track MN Elite           12.55   NWI 
  2 Waddler, Alysha           16 Unattached               12.95   NWI 
  3 Brown, Mackenzie          15 Track MN Elite           13.31   NWI 
  4 Almquist, Tryniti         14 Unattached               13.67   NWI 
  5 Redwing, Alejandra        15 Track MN Elite           15.41   NWI 
 -- Tanoe, Mary               16 Track MN Elite              DQ   NWI  Wrong Age Group
 
Event 401  200 Meter Dash Intermediate Girls
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 23.06  7/31/2004   Bianca Knight, Ridgeland, MS                
  State Meet: @ 25.31  1999        Natasha Holt, Unknown                       
 2008 Winner:   26.30  6/22/2008   Sidrishia Floyd, Track Minnesota            
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Floyd, Sidreshia          16 Track MN Elite           26.46   NWI 
  2 Waddler, Alysha           16 Unattached               27.55   NWI 
  3 Brown, Mackenzie          15 Track MN Elite           28.12   NWI 
  4 Almquist, Tryniti         14 Unattached               28.13   NWI 
  5 McCampbell, Valerie       16 Northstar United         28.75   NWI 
  6 Opsal, Bailey             15 Northstar United         30.11   NWI 
 
Event 402  400 Meter Dash Intermediate Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N   52.11  7/29/2001   Stephanie Smith, Macon, GA                
  State Meet: @   57.37  6/26/2005   Sade Pollard, ICAA                        
 2008 Winner:   1:01.45  6/22/2008   Nicole Murphy, Unattached MN              
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ethier, Nicole            15 Team Woodbury          1:02.89  
  2 Opsal, Bailey             15 Northstar United       1:07.39  
 
Event 403  800 Meter Run Intermediate Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 2:04.83  7/26/2008   Phillis Francis, 06-Team Evolutio         
  State Meet: @ 2:20.37  2003        Megan Lundren, Unattached                 
 2008 Winner:   2:43.80  6/21/2008   Catherine Fakler, Unattached MN           
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Neu, Ainslee              14 Team Woodbury          2:30.47  
  2 Opsal, Bailey             15 Northstar United       2:32.35  
  3 Minsberg, Elana           16 Unattached             2:39.32  
  4 Kleiber, Kaitlyn          16 Northstar United       2:49.19  
 
Event 404  1500 Meter Run Intermediate Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 4:25.57  7/24/1984   Suzy Favor, Stevens Point, WI             
  State Meet: @ 4:51.62  1999        Emily Naslund, Unknown                    
 2008 Winner:   5:27.08  6/22/2008   Catherine Fakler, Unattached MN           
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Scholl, Taylor            15 Unattached             5:08.12  
  2 Neu, Ainslee              14 Team Woodbury          5:16.25  
  3 Minsberg, Elana           16 Unattached             5:38.38  
 
Event 405  3000 Meter Run Intermediate Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N  9:37.09  7/30/2005   Caitlin Lane, unattached-1               
  State Meet: @ 10:37.02  2003        Dana Peters, Unattached                  
 2008 Winner:   12:33.78  6/21/2008   Catherine Fakler, Unattached MN          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Scholl, Taylor            15 Unattached            12:06.62  
  2 Minsberg, Elana           16 Unattached            12:48.47  
 
Event 410  4x100 Meter Relay Intermediate Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 45.51  7/26/2008   26 Dallas Gold TC, 26 Dallas Gold T         
                       K Mallard, T Hines, J Mergerson, A Collier        
  State Meet: @ 49.65  2002        Track Minnesota, Track Minnesota            
                       T Govrik, K Truong, E Govrik, K Fortune           
    Team                                                 Finals 
================================================================
 -- 30-Track Minnesota Elite  'A'                            DQ   Ineligible Athlete
     1) Hill, Melanie 15                2) Tanoe, Mary 16                 
     3) Brown, Mackenzie 15             4) Floyd, Sidreshia 16            
 
Event 413  High Jump Intermediate Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 1.82m  7/29/2007   Shanay Briscoe, 25 Northwest Fly            
  State Meet: @ 1.65m  1984        Linda Barsness, Unknown                     
 2008 Winner:   1.43m  6/21/2008   Valerie McCampbell, Northstar United        
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Brown, Mackenzie          15 Track MN Elite           1.47m    4-09.75 
  2 McCampbell, Valerie       16 Northstar United         1.37m    4-06.00 
 
Event 415  Long Jump Intermediate Girls
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 6.15m  8/15/1980   Kathy Harrison, East Point, GA              
  State Meet: @ 5.21m  1984        Dawn Sollie, Unattached                     
 2008 Winner:   5.09m  6/21/2008   Nicole Murphy, Unattached MN                
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Brink, Laura              16 Unattached               4.40m   NWI  14-05.25 
 
Event 416  Triple Jump Intermediate Girls
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 12.53m  7/30/1983   Deanna Simmons, Decatur, IL                
  State Meet: @ 10.78m  2000        Jacenta Spandl, Unattached                 
 2008 Winner:    9.50m  6/22/2008   Nicole Ethier, Woodbury                    
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Ethier, Nicole            15 Team Woodbury           10.43m   NWI  34-02.75 
  2 Brink, Laura              16 Unattached               9.31m   NWI  30-06.50 
 
Event 417  Shot Put 4kg Intermediate Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 15.19m  7/27/2001   Michelle  Carter, Ovilla, TX               
  State Meet: @ 13.37m  1991        Jamie McKibbon, Unattached                 
 2008 Winner:   10.84m  6/21/2008   Morgan Stampley, Track Minnesota           
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Redwing, Alejandra        15 Track MN Elite           9.74m   31-11.50 
  2 Stampley, Morgan          15 Track MN Elite           9.14m   30-00.00 
  3 Steffens, Kirby           15 Unattached               8.59m   28-02.25 
  4 Barnette, McKenzie        15 Unattached               7.00m   22-11.75 
 
Event 418  Discus Throw 1kg Intermediate Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 46.40m  7/28/2006   Natalie Baird, 03 Loudoun Track            
  State Meet: @ 40.06m  1991        Sandy Fuchs, Unattached                    
 2008 Winner:   34.91m  6/21/2008   Haley Zajac, Unattached MN                 
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Steffens, Kirby           15 Unattached              26.73m      87-08 
  2 Redwing, Alejandra        15 Track MN Elite          26.29m      86-03 
  3 Stampley, Morgan          15 Track MN Elite          25.29m      83-00 
  4 Barnette, McKenzie        15 Unattached              20.21m      66-04 
 
Event 419  Javelin Throw 600g Intermediate Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 46.53m  7/29/2000   Rachel Walker                              
  State Meet: @ 36.32m  1994        Meghan Beck, Unattached                    
 2008 Winner:   10.92m  6/22/2008   Morgan Stampley, Track Minnesota           
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Zobel, Natalie            14 Unattached              24.48m      80-04 
 
Event 450  100 Meter Dash Intermediate Boys
========================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 6 Best Times
 Nat'l Youth: N 10.51  7/28/2006   Jeremy Rankin, Unattached                   
  State Meet: @ 10.98  6/22/2008   Calvin Clark, ICAA/MN Breeze                
 2008 Winner:   10.98  6/22/2008   Calvin Clark, ICAA/MN Breeze                
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Clark, Calvin             16 Icaa Breeze              11.40Q  NWI  1 
  2 Kuester, Ryan             14 Unattached               11.67Q  NWI  2 
  3 Bonniwell, Stephen        15 HospitalityHouse         11.98q  NWI  2 
  4 Wilson, Junius            16 Icaa Breeze              12.07q  NWI  2 
  5 Carlisle, Preston         16 Unattached               12.19q  NWI  1 
  6 Sutton, Jevell            15 Eagles Wings             12.32q  NWI  1 
  7 Swaray, Erwin             14 HospitalityHouse         12.44q  NWI  2 
  8 Coleman, Xavier           16 Unattached               12.54q  NWI  2 
  9 Powell, Patrick           15 Eagles Wings             12.60   NWI  2 
 10 Ferrell, Taijon           16 Icaa Breeze              12.62   NWI  1 
 11 Edison, Bryan             16 Track MN Elite           12.98   NWI  2 
 12 Newhouse, Jordan          14 Northstar United         13.11   NWI  1 
 13 Winters, Dennis           16 Eagles Wings             13.75   NWI  1 
 
Event 450  100 Meter Dash Intermediate Boys
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 10.51  7/28/2006   Jeremy Rankin, Unattached                   
  State Meet: @ 10.98  6/22/2008   Calvin Clark, ICAA/MN Breeze                
 2008 Winner:   10.98  6/22/2008   Calvin Clark, ICAA/MN Breeze                
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Clark, Calvin             16 Icaa Breeze              11.47   NWI 
  2 Kuester, Ryan             14 Unattached               11.65   NWI 
  3 Bonniwell, Stephen        15 HospitalityHouse         11.93   NWI 
  4 Carlisle, Preston         16 Unattached               12.27   NWI 
  5 Coleman, Xavier           16 Unattached               12.36   NWI 
  6 Swaray, Erwin             14 HospitalityHouse         13.23   NWI 
 
Event 451  200 Meter Dash Intermediate Boys
========================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
 Nat'l Youth: N 21.10  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
  State Meet: @ 22.46  6/22/2008   Calvin Clark, ICAA/MN Breeze                
 2008 Winner:   22.46  6/22/2008   Calvin Clark, ICAA/MN Breeze                
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Clark, Calvin             16 Icaa Breeze              22.76Q  NWI  1 
  2 Fountain, Rashawn         15 Unattached               23.08Q  NWI  2 
  3 Kuester, Ryan             14 Unattached               23.69Q  NWI  3 
  4 Blanchard, Trey           15 Track MN Elite           23.74q  NWI  2 
  5 Mergens, Chris            16 Unattached               24.32q  NWI  2 
  6 Wilson, Steven            15 Northstar United         24.52q  NWI  1 
  7 Powell, Patrick           15 Eagles Wings             24.64q  NWI  2 
  8 Wilson, Junius            16 Icaa Breeze              24.68q  NWI  2 
  9 Jamison, John             15 Track MN Elite           24.81   NWI  1 
 10 Ferrell, Taijon           16 Icaa Breeze              25.39   NWI  1 
 11 Sutton, Jevell            15 Eagles Wings             25.41   NWI  1 
 12 Coleman, Xavier           16 Unattached               25.55   NWI  3 
 13 Angelo, Jon               15 Team Woodbury            25.91   NWI  1 
 14 Edison, Bryan             16 Track MN Elite           26.38   NWI  3 
 15 Williams, Deon            14 Eagles Wings             28.49   NWI  3 
 16 Kapsch, Chester           15 Icaa Breeze              28.63   NWI  2 
 
Event 451  200 Meter Dash Intermediate Boys
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 21.10  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
  State Meet: @ 22.46  6/22/2008   Calvin Clark, ICAA/MN Breeze                
 2008 Winner:   22.46  6/22/2008   Calvin Clark, ICAA/MN Breeze                
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Clark, Calvin             16 Icaa Breeze              22.36@  NWI 
  2 Fountain, Rashawn         15 Unattached               23.19   NWI 
  3 Kuester, Ryan             14 Unattached               23.71   NWI 
  4 Blanchard, Trey           15 Track MN Elite           23.93   NWI 
  5 Wilson, Steven            15 Northstar United         24.07   NWI 
  6 Wilson, Junius            16 Icaa Breeze              25.21   NWI 
  7 Powell, Patrick           15 Eagles Wings             25.80   NWI 
 
Event 452  400 Meter Dash Intermediate Boys
===================================================================
 Nat'l Youth: N 45.99  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
  State Meet: @ 51.04  6/22/2008   Calvin Clark, ICAA/MN Breeze                
 2008 Winner:   51.04  6/22/2008   Calvin Clark, ICAA/MN Breeze                
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Clark, Calvin             16 Icaa Breeze              50.21@  1 
  2 Fountain, Rashawn         15 Unattached               51.96   1 
  3 Bergevin, Christian       16 Northstar United         54.15   2 
  4 Zebedee, Jake             15 Unattached               55.72   2 
  5 Powell, Patrick           15 Eagles Wings             57.74   2 
  6 Angelo, Jon               15 Team Woodbury            58.30   2 
  7 Wilson, Junius            16 Icaa Breeze              59.88   2 
  8 Newhouse, Jordan          14 Northstar United       1:01.00   2 
  9 Johnson, Malik            15 Icaa Breeze            1:01.99   2 
 -- Blanchard, Trey           15 Track MN Elite              DQ   1  Too many events
 
Event 453  800 Meter Run Intermediate Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 1:50.51  7/28/2007   Howard Shepard, 26 Texas Stars T          
  State Meet: @ 2:01.0h  1993        James Billings, Unattached                
 2008 Winner:   2:09.21  6/21/2008   Chris Mergens, Unattached MN              
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Mergens, Chris            16 Unattached             2:12.82  
  2 McCann, Jack              14 Team Woodbury          2:29.58  
 
Event 454  1500 Meter Run Intermediate Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 3:54.02  7/29/2007   Nathan Mathabane, 13 unattached           
  State Meet: @ 4:06.93  1999        Nick Schneider, Unattached                
 2008 Winner:   4:27.86  6/22/2008   Wyatt Doop, Unattached MN                 
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Mergens, Chris            16 Unattached             4:25.57  
  2 McCann, Jack              14 Team Woodbury          5:02.78  
 
Event 458  110 Meter Hurdles Intermediate Boys
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 13.74  7/29/2007   Wayne Davis II, 13 Hurdles First            
  State Meet: @ 16.12  6/21/2008   Derrick Mora, Northstar United              
 2008 Winner:   16.12  6/21/2008   Derrick Mora, Northstar United              
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Mora, Derrick             16 Unattached               16.20   NWI 
  2 Ferrell, Taijon           16 Icaa Breeze              17.05   NWI 
  3 Rogers, JB                15 Track MN Elite           17.68   NWI 
  4 Alexander, Rico           15 Track MN Elite           18.28   NWI 
 
Event 459  400 Meter Hurdles Intermediate Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N   51.56  7/30/2006   William Wynne, 03 Titans                  
  State Meet: @   59.88  1998        Jordan Bremer, Unattached                 
 2008 Winner:   1:05.55  6/21/2008   Daniel Vagle, ICAA/MN Breeze              
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Alexander, Rico           15 Track MN Elite         1:06.28  
  2 Rogers, JB                15 Track MN Elite         1:06.47  
  3 Bonniwell, Stephen        15 HospitalityHouse       1:09.45  
 
Event 460  4x100 Meter Relay Intermediate Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 40.90  7/27/1997   Los Angeles Jets, Los Angeles, CA           
                       Daniel Mentuhotep, Warren Rogers, Dashaun McCullou
  State Meet: @ 45.21  2004        Hospitality House Striders, Hospitality Hous
                       C Lemon, B Ratcliff, X Rucker, A Robinson         
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 30-Track Minnesota Elite  'A'                         46.99  
     1) Jamison, John 15                2) Rogers, JB 15                  
     3) Edison, Bryan 16                4) Blanchard, Trey 15             
 
Event 461  4x400 Meter Relay Intermediate Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 3:13.40  7/29/2001   New Horizon "A", Georgia                  
                         Lawrence Jackson, Cedric Goodman, Reginald Withers
  State Meet: @ 3:37.50  2004        Hospitality House Striders, Hospitality Ho
                         C Lemon, B Ratcliff, X Rucker, A Robinson         
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 30-Track Minnesota Elite  'A'                       3:58.74  
     1) Alexander, Rico 15              2) Rogers, JB 15                  
     3) Blanchard, Trey 15              4) Jamison, John 15               
 
Event 463  High Jump Intermediate Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 2.15m  8/1/1992    Eric Bishop, Chatsworth, GA                 
  State Meet: @ 1.88m  6/25/2005   Ryan Boeddeker, Waseca Area                 
 2008 Winner:   1.63m  6/21/2008   Dominic Mugavero, Unattached MN             
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Schirou, Tyler            16 Unattached               1.83m    6-00.00 
  2 Anderson, Matthew         15 Unattached               1.67m    5-05.75 
  2 Sussman, Jack             16 Unattached               1.67m    5-05.75 
  4 Wilson, Steven            15 Northstar United         1.62m    5-03.75 
  5 Krieger, Fredrick         15 Unattached               1.57m    5-01.75 
  6 Ahlfs, Jason              15 Unattached               1.52m    4-11.75 
  6 Bonniwell, Stephen        15 HospitalityHouse         1.52m    4-11.75 
  6 Alexander, Rico           15 Track MN Elite           1.52m    4-11.75 
  9 Sutton III, Joseph        15 Eagles Wings            J1.52m    4-11.75 
 
Event 464  Pole Vault Intermediate Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 4.88m  7/25/1987   Jason Lavender, Wichita Falls, TX           
  State Meet: @ 4.25m  6/21/2008   Christian Kolb, SouthMN Vault               
 2008 Winner:   4.25m  6/21/2008   Christian Kolb, SouthMN Vault               
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Zebedee, Jake             15 Unattached               3.43m   11-03.00 
  2 Krieger, Fredrick         15 Unattached               3.33m   10-11.00 
  3 Clifton, Edward           14 Zero Gravity             2.58m    8-05.50 
  4 Wirkkala, Jonathan        14 Zero Gravity             2.13m    6-11.75 
 
Event 465  Long Jump Intermediate Boys
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 7.35m  1979        Steven Hansley, East Orange, NJ             
  State Meet: @ 6.81m  1984        Steve Bordeau, Unattached                   
 2008 Winner:   6.04m  6/21/2008   Rumeal Harris, HospitalityHouse             
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Mora, Derrick             16 Unattached               6.33m   NWI  20-09.25 
  2 Fountain, Rashawn         15 Unattached               5.91m   NWI  19-04.75 
  3 Blanchard, Trey           15 Track MN Elite           5.65m   NWI  18-06.50 
  4 Sussman, Jack             16 Unattached               5.15m   NWI  16-10.75 
  5 Swaray, Erwin             14 HospitalityHouse         4.89m   NWI  16-00.50 
  6 Wilson, Steven            15 Northstar United         4.86m   NWI  15-11.50 
 
Event 466  Triple Jump Intermediate Boys
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 15.08m  7/29/1995   Chris Hercules, Palatine, IL               
  State Meet: @ 13.42m  6/22/2008   Rumeal Harris, HospitalityHouse            
 2008 Winner:   13.42m  6/22/2008   Rumeal Harris, HospitalityHouse            
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Edison, Bryan             16 Track MN Elite          10.90m   NWI  35-09.25 
  2 Johnson, Malik            15 Icaa Breeze             10.46m   NWI  34-04.00 
 
Event 467  Shot Put 12 lb. Intermediate Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 19.29m  7/26/1996   Chris Sprague, Eugene OR                   
  State Meet: @ 15.44m  2000        Adam Schnaible, Unattached                 
 2008 Winner:   12.38m  6/21/2008   Matt Buschena, Unattached MN               
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Anderson, Tom             16 Unattached              14.56m   47-09.25 
  2 Schofield, Derek          16 Unattached              11.78m   38-07.75 
  3 Newhouse, Jordan          14 Northstar United         9.87m   32-04.75 
  4 Williams, Jessie          15 HospitalityHouse         9.79m   32-01.50 
  5 Kapsch, Chester           15 Icaa Breeze              8.89m   29-02.00 
  6 Tolke, Jackson            14 Northstar United         7.12m   23-04.50 
 
Event 468  Discus Throw 1.6kg Intermediate Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 54.58m  7/26/2007   Daniel Block, 07 21 Unattached             
  State Meet: @ 47.20m  6/25/2005   Michale Shaver, Waseca Area                
 2008 Winner:   36.54m  6/21/2008   Matt Buschena, Unattached MN               
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Schofield, Derek          16 Unattached              41.23m     135-03 
  2 Anderson, Tom             16 Unattached              39.94m     131-00 
  3 Hodge, Nicholas           16 Unattached              31.00m     101-08 
  4 Williams, Jessie          15 HospitalityHouse        29.66m      97-04 
  5 Kapsch, Chester           15 Icaa Breeze             26.00m      85-04 
  6 Newhouse, Jordan          14 Northstar United        24.92m      81-09 
  7 Tolke, Jackson            14 Northstar United        20.23m      66-04 
 
Event 469  Javelin Throw 800g Intermediate Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 60.96m  7/26/2007   Alex Cartwright, 13 Salem Track            
  State Meet: @ 41.20m  1982        Bryan Christensen, Unattached              
 2008 Winner:   34.77m  6/22/2008   Nicholas Hodge, Unattached MN              
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Hodge, Nicholas           16 Unattached              36.85m     120-11 
  2 Sutton III, Joseph        15 Eagles Wings            28.43m      93-03 
 
Event 500  100 Meter Dash Young Women
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 11.1h  1980        Michelle Glover, Pennsauken, NJ             
  State Meet: @ 11.90  2004        Kadeshia Fortune, Track Minnesota           
 2008 Winner:   13.22  6/21/2008   Seryi Thomas, HospitalityHouse              
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Huschle, Analisa          16 Unattached               12.33   NWI 
  2 Howard, Destiny           17 Unattached               12.69   NWI 
  3 Coleman, Colleena         16 Unattached               12.73   NWI 
  4 Bobo, Tasia               17 HospitalityHouse         13.64   NWI 
  5 Revering, Erica           17 HospitalityHouse         14.09   NWI 
  6 Anderson, Gretchen        17 HospitalityHouse         14.21   NWI 
  7 Hendrickson, Alicia       16 Unattached               14.34   NWI 
 
Event 501  200 Meter Dash Young Women
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 23.24  7/26/2007   Victoria Jordan, 26 Dallas Gold T           
  State Meet: @ 24.95  1998        Deborah Cordner, Unknown                    
 2008 Winner:   26.15  6/21/2008   Stormy Nesbit, ICAA/MN Breeze               
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Huschle, Analisa          16 Unattached               25.08   NWI 
  2 Howard, Destiny           17 Unattached               26.40   NWI 
  3 Bobo, Tasia               17 HospitalityHouse         27.82   NWI 
  4 Cook, Asia                17 HospitalityHouse         28.68   NWI 
 
Event 502  400 Meter Dash Young Women
================================================================
 Nat'l Youth: N   51.45  8/2/1981    Erica Harris, Gig Harbor, WA              
  State Meet: @   57.10  6/25/2006   Sade Pollard, ICAA Breeze                 
 2008 Winner:   1:03.12  6/22/2008   Stormy Nesbit, ICAA/MN Breeze             
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Campbell, Brooke          18 Unattached               59.36  
  2 Revering, Erica           17 HospitalityHouse       1:05.70  
  3 Richards, Mai             17 Icaa Breeze            1:07.55  
  4 Cook, Asia                17 HospitalityHouse       1:12.60  
 
Event 503  800 Meter Run Young Women
================================================================
 Nat'l Youth: N 2:07.73  7/30/1994   Tamieka Grizzle, Bronx. NY                
  State Meet: @ 2:16.91  2000        Megan Manthe, Unknown                     
 2008 Winner:   2:26.80  6/21/2008   Alyssa Salava, ICAA/MN Breeze             
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Richards, Mai             17 Icaa Breeze            2:49.22  
  2 Anderson, Gretchen        17 HospitalityHouse       3:03.16  
 
Event 506  2000 Meter Steeplechase Young Women
================================================================
 Nat'l Youth: N 6:54.37  7/22/2008   Alyssa Allison, 22 Team Missouri          
  State Meet: @ 8:24.4h  2000        Jaclyn Peterson, Unattached               
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Nelson, Nara              18 Unattached            10:07.46  
 
Event 508  100 Meter Hurdles Young Women
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 13.35  7/29/2006   April Williams, unattached                  
  State Meet: @ 14.8h  1987        Trend Fields, Unknown                       
 2008 Winner:   17.70  6/21/2008   Maciej Michelle, Unattached MN              
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Coleman, Colleena         16 Unattached               15.69   NWI 
  2 Richards, Mai             17 Icaa Breeze              19.58   NWI 
 
Event 509  400 Meter Hurdles Young Women
================================================================
 Nat'l Youth: N   57.67  7/27/2008   Turquoise Thompson, 33 Together Elit      
  State Meet: @ 1:05.88  6/24/2006   Alison Gamache, Unattached                
 2008 Winner:   1:31.97  6/21/2008   Angel Kamara, HospitalityHouse            
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Richards, Mai             17 Icaa Breeze            1:17.28  
 
Event 510  4x100 Meter Relay Young Women
================================================================
 Nat'l Youth: N 44.43  7/28/2007   12 26 Dallas Gold TC, 26 Dallas Gold T      
                       L Stewart, A Pegram, B Carr, V Jordan             
  State Meet: @ 48.64  6/26/2005   Track Minnesota, Track Minnesota            
                       K Fortune, A Beecham, E Govrick, A Anderson       
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 30-Hospitality House Striders  'A'                    54.64  
     1) Bobo, Tasia 17                  2) Cook, Asia 17                  
     3) Revering, Erica 17              4) Yates, Ebony 16                
 
Event 511  4x400 Meter Relay Young Women
================================================================
 Nat'l Youth: N 3:35.51  7/29/2001   "United Stars "A", Philadelphia,PA        
                         Evelyn Dwyer,Dominique Darden,Danielle Rogers,Tiff
  State Meet: @ 4:22.49  6/25/2005   Track Minnesota, Track Minnesota          
                         K Fortune, A Beecham, E Govrick, A Anderson       
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 30-Hospitality House Striders  'A'                  4:51.71  
     1) Cook, Asia 17                   2) Yates, Ebony 16                
     3) Anderson, Gretchen 17           4) Revering, Erica 17             
 
Event 513  High Jump Young Women
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 1.85m  7/25/1996   Adrienne Sims, Fayettevile, NC              
  State Meet: @ 1.73m  6/25/2005   Tressa Beckel, Unattached                   
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Buehrer, Kelsey           18 Unattached               1.48m    4-10.25 
  2 Hendrickson, Alicia       16 Unattached               1.32m    4-04.00 
 
Event 514  Pole Vault Young Women
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 4.21m  7/25/2008   Natalie Willer, Cornhusker Flyers,NE        
  State Meet: @ 3.69m  6/25/2006   Katelin Rains, Unattached                   
 2008 Winner:   3.18m  6/21/2008   Laura Shuneeman, Unattached MN              
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Schuneman, Laura          18 Unattached               3.04m    9-11.75 
  2 Hendrickson, Alicia       16 Unattached               2.44m    8-00.00 
  3 Huckle, Natalie           17 Unattached              J2.44m    8-00.00 
  4 Cox, Karlee               16 Zero Gravity             2.29m    7-06.00 
 
Event 515  Long Jump Young Women
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 6.36m  7/23/1994   Angela Henry, Omaha, NE                     
  State Meet: @ 5.62m  1991        Cindy Bethany, Unknown                      
 2008 Winner:   5.04m  6/21/2008   Maciej Michelle, Unattached MN              
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Huschle, Analisa          16 Unattached               5.81m@  NWI  19-00.75 
  2 Murphey, Nicole           17 Unattached               5.44m   NWI  17-10.25 
  3 Hendrickson, Alicia       16 Unattached               4.60m   NWI  15-01.25 
  4 Anderson, Gretchen        17 HospitalityHouse         3.45m   NWI  11-04.00 
 
Event 516  Triple Jump Young Women
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 13.01m  7/28/1996   Alicia Broussard, Houston, TX              
  State Meet: @ 11.28m  1996        Carrie Braness, Unattached                 
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Huschle, Analisa          16 Unattached              11.75m@  NWI  38-06.75 
  2 Stratman, Shannon         18 Unattached              10.83m   NWI  35-06.50 
  3 Temte, Alyssa             17 Unattached              10.54m   NWI  34-07.00 
  4 Yates, Ebony              16 HospitalityHouse         8.16m   NWI  26-09.25 
 
Event 517  Shot Put 4kg Young Women
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 15.82m  7/31/2003   Michelle Carter, Ovilla, TX                
  State Meet: @ 14.85m  2003        Brianne Carmichael, Hospitality House Strid
 2008 Winner:   12.40m  6/21/2008   Amy Kubat, Unattached MN                   
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Grundstrom, Katie         16 Northstar United         7.78m   25-06.25 
 
Event 518  Discus Throw 1kg Young Women
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 52.49m  8/1/1982    Cindy Johnson, Mesa, AZ                    
  State Meet: @ 44.98m  1998        Diane Sliniden, Unattached                 
 2008 Winner:   34.65m  6/21/2008   Amy Kubat, Unattached MN                   
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Grundstrom, Katie         16 Northstar United        27.42m      89-11 
 
Event 550  100 Meter Dash Young Men
========================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times
 Nat'l Youth: N 10.30  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills, CA            
  State Meet: @ 10.72  6/22/2008   Sean King, Unattached MN                    
 2008 Winner:   10.72  6/22/2008   Sean King, Unattached MN                    
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Matadi, Emmanuel          18 Icaa Breeze              11.01Q  NWI  1 
  2 Wilhite, Richard          17 Unattached               11.12Q  NWI  2 
  3 Lane, Camono              17 Unattached               11.32q  NWI  1 
  4 Fort, Ibiemonte           17 Unattached               11.56q  NWI  1 
  5 Sharpley, John            18 Icaa Breeze              11.74q  NWI  1 
  6 Hall, Kendrick            18 HospitalityHouse         11.88q  NWI  2 
  7 Clausnitzer, Chad         17 Unattached               11.97q  NWI  2 
  8 Johnson, Shawn            18 Unattached               11.97q  NWI  1 
  9 Means, Patrick            17 HospitalityHouse         11.99   NWI  2 
 10 Inman, Anthony            16 Unattached               12.15   NWI  1 
 
Event 550  100 Meter Dash Young Men
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 10.30  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills, CA            
  State Meet: @ 10.72  6/22/2008   Sean King, Unattached MN                    
 2008 Winner:   10.72  6/22/2008   Sean King, Unattached MN                    
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Matadi, Emmanuel          18 Icaa Breeze              11.22   NWI 
  2 Wilhite, Richard          17 Unattached               11.29   NWI 
  3 Fort, Ibiemonte           17 Unattached               11.47   NWI 
  4 Lane, Camono              17 Unattached               11.58   NWI 
  5 Sharpley, John            18 Icaa Breeze              11.63   NWI 
  9 Means, Patrick            17 HospitalityHouse         11.99       
 10 Inman, Anthony            16 Unattached               12.15       
 
Event 551  200 Meter Dash Young Men
========================================================================
Top 8 Advance by Time
 Nat'l Youth: N 20.50  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills                
  State Meet: @ 21.32  1996        Ricky Thomas, Unattached                    
 2008 Winner:   21.99  6/21/2008   Antwan Hollie, HospitalityHouse             
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Matadi, Emmanuel          18 Icaa Breeze              22.22q  NWI  2 
  2 Hollie, Antwan            18 HospitalityHouse         22.57q  NWI  2 
  3 Wilhite, Richard          17 Unattached               22.92q  NWI  2 
  4 Nelson, Alexander         18 HospitalityHouse         22.99q  NWI  3 
  5 Lane, Camono              17 Unattached               23.18q  NWI  2 
  6 Klinger, Thomas           18 Unattached               23.38q  NWI  1 
  7 Clerkley, Keenen          16 HospitalityHouse         23.43q  NWI  2 
  8 Hall, Kendrick            18 HospitalityHouse         23.46q  NWI  1 
  9 Means, Patrick            17 HospitalityHouse         23.59   NWI  1 
 10 Clark, Everson            17 Icaa Breeze              23.71   NWI  3 
 11 Rogers, JC                17 Track MN Elite           24.23   NWI  1 
 12 Jensen, Jake              16 Unattached               24.44   NWI  3 
 13 McCampbell, Bruce         17 Northstar United         24.60   NWI  1 
 14 Nielsen, Tad              17 Icaa Breeze              25.85   NWI  3 
 15 Duruji, Justin            16 Track MN Elite           27.05   NWI  1 
 
Event 551  200 Meter Dash Young Men
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 20.50  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills                
  State Meet: @ 21.32  1996        Ricky Thomas, Unattached                    
 2008 Winner:   21.99  6/21/2008   Antwan Hollie, HospitalityHouse             
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Wilhite, Richard          17 Unattached               22.17   NWI 
  2 Matadi, Emmanuel          18 Icaa Breeze              22.27   NWI 
  3 Hollie, Antwan            18 HospitalityHouse         22.68   NWI 
  4 Nelson, Alexander         18 HospitalityHouse         22.77   NWI 
  5 Klinger, Thomas           18 Unattached               23.21   NWI 
  6 Clerkley, Keenen          16 HospitalityHouse         23.31   NWI 
  7 Lane, Camono              17 Unattached               23.36   NWI 
  8 Hall, Kendrick            18 HospitalityHouse         23.74   NWI 
 
Event 552  400 Meter Dash Young Men
===================================================================
 Nat'l Youth: N 45.63  7/30/1995   Jerome Young, Hartford, CT                  
  State Meet: @ 49.44  1999        Ryan Noreen, Unattached                     
 2008 Winner:   51.44  6/22/2008   Troy Pollard, ICAA/MN Breeze                
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Pollard, Troy             18 Icaa Breeze              50.05   2 
  2 Lange-Vagle, Daniel       17 Icaa Breeze              52.84   1 
  3 Lane, Camono              17 Unattached               52.95   2 
  4 Clark, Everson            17 Icaa Breeze              53.18   1 
  5 Means, Patrick            17 HospitalityHouse         53.80   1 
  6 Clerkley, Keenen          16 HospitalityHouse         54.16   1 
  7 Sharpley, John            18 Icaa Breeze              55.12   1 
  8 Rogers, JC                17 Track MN Elite           55.44   2 
  9 Schmiel, Brian            18 Unattached               55.95   1 
 10 Koester, Trevor           18 Unattached               56.33   1 
 11 McCampbell, Bruce         17 Northstar United         57.56   1 
 12 Dummer, Joshua            17 Unattached               58.85   2 
 
Event 553  800 Meter Run Young Men
================================================================
 Nat'l Youth: N 1:49.49  7/27/1999   Nick Davenport, Texas                     
  State Meet: @ 1:53.40  2000        Ryan Ford, Unattached                     
 2008 Winner:   2:05.78  6/21/2008   Lou Hughes, Unattached MN                 
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Pollard, Troy             18 Icaa Breeze            1:58.27  
  2 Clark, Everson            17 Icaa Breeze            2:00.43  
  3 Cook, Justin              17 Unattached             2:05.76  
  4 McCampbell, Bruce         17 Northstar United       2:14.64  
  5 Lange-Vagle, Daniel       17 Icaa Breeze            2:15.99  
 
Event 554  1500 Meter Run Young Men
================================================================
 Nat'l Youth: N 3:54.71  7/28/1991   Paul Kinser, Greensboro, NC               
  State Meet: @ 4:04.04  2000        Yonas Seyum, Unattached                   
 2008 Winner:   4:51.19  6/22/2008   Nathan Anderson, HospitalityHouse         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Greenwood, Paul           17 Unattached             4:25.62  
 
Event 556  2000 Meter Steeplechase Young Men
================================================================
 Nat'l Youth: N 5:53.71  7/29/1983   Orla Kastberg, Grantville, NY             
  State Meet: @ 6:14.75  1996        Ryan Kollmann, Unattached                 
 2008 Winner:   7:17.57  6/22/2008   Sean Tyree, Unattached MN                 
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Sandry, Jacob             17 Unattached             6:51.19  
  2 Tyree, Sean               17 Unattached             7:02.72  
  3 Thompson, Paul            16 Unattached             7:16.51  
 
Event 558  110 Meter Hurdles Young Men
========================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times
 Nat'l Youth: N 13.41  7/27/2008   Booker Nunley, 13 Track Eastern             
  State Meet: @ 14.73  1994        Niles Deneen, Unattached                    
 2008 Winner:   14.79  6/21/2008   Laquone Robinson, HospitalityHouse          
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Robinson, Laquone         18 HospitalityHouse       @ 14.61Q  NWI  1 
  2 Duruji, Jeremy            18 Track MN Elite           15.36Q  NWI  2 
  3 Koester, Trevor           18 Unattached               15.92q  NWI  2 
  4 Lange-Vagle, Daniel       17 Icaa Breeze              16.31q  NWI  1 
  5 Probert, James            17 Unattached               16.32q  NWI  1 
  6 Ajibewa, Tiwa             17 Icaa Breeze              16.43q  NWI  2 
  7 Spandl, Macauley          17 Unattached               16.67q  NWI  2 
  8 Adams, Deandre            17 Track MN Elite           17.14q  NWI  1 
  9 Lee, Amani                16 Icaa Breeze              18.85   NWI  1 
 
Event 558  110 Meter Hurdles Young Men
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 13.41  7/27/2008   Booker Nunley, 13 Track Eastern             
  State Meet: @ 14.73  1994        Niles Deneen, Unattached                    
 2008 Winner:   14.79  6/21/2008   Laquone Robinson, HospitalityHouse          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Robinson, Laquone         18 HospitalityHouse         15.45   NWI 
  2 Duruji, Jeremy            18 Track MN Elite           15.99   NWI 
  3 Koester, Trevor           18 Unattached               16.01   NWI 
  4 Lange-Vagle, Daniel       17 Icaa Breeze              16.53   NWI 
  5 Probert, James            17 Unattached               16.74   NWI 
  5 Lee, Amani                16 Icaa Breeze              18.85       
 
Event 559  400 Meter Hurdles Young Men
================================================================
 Nat'l Youth: N 49.77  7/29/2002   Kerron Clement, Missouri City, TX           
  State Meet: @ 55.17  1994        Niles Deneen, Unattached                    
 2008 Winner:   58.47  6/21/2008   Laquone Robinson, HospitalityHouse          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Duruji, Jeremy            18 Track MN Elite           58.26  
  2 Ajibewa, Tiwa             17 Icaa Breeze            1:02.16  
  3 Lange-Vagle, Daniel       17 Icaa Breeze            1:04.55  
  4 Lee, Amani                16 Icaa Breeze            1:10.16  
 
Event 560  4x100 Meter Relay Young Men
================================================================
 Nat'l Youth: N 39.73  8/1/1998    Track Houston, Houston, TX                  
                       R. Beard, B. Gay, J. Harris, T. Williams          
  State Meet: @ 42.50  2000        Hospitality House Stride, Hospitality House 
                       Hicks, Burks, Floyd, Merritt                      
 2008 Winner:   45.38  6/22/2008   08-Hospitality House Striders, HospitalityHo
                       S McKinley, A Hollie, L Robinson, J Westbrook     
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 30-Track Minnesota Elite  'A'                         47.22  
     1) Duruji, Jeremy 18               2) Duruji, Justin 16              
     3) Adams, Deandre 17               4) Rogers, JC 17                  
  2 30-Hospitality House Striders  'A'                  1:00.85  
     1) Hall, Kendrick 18               2) Hollie, Antwan 18              
     3) Harris, Rumeal 17               4) Robinson, Laquone 18           
 
Event 561  4x400 Meter Relay Young Men
================================================================
 Nat'l Youth: N 3:06.22  7/29/2007   16 33 So Cal Running Cougars, 16 33 SCRC  
                         R Wyatt, J Hughes, N Gutteriez, J Anderson        
  State Meet: @ 3:20.52  2000        Hospitality House Striders, Hospitality Ho
                         Ware, Thaden, Shannon, Merritt                    
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 30-Hospitality House Striders  'A'                  3:39.27  
     1) Nelson, Alexander 18            2) Clerkley, Keenen 16            
     3) Means, Patrick 17               4) Robinson, Laquone 18           
  2 30-Track Minnesota Elite  'A'                       3:52.22  
     1) Adams, Deandre 17               2) Duruji, Jeremy 18              
     3) Duruji, Justin 16               4) Rogers, JC 17                  
 
Event 563  High Jump Young Men
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 2.23m  7/31/1983   Rick Noji, Maurice Crumby, Seattle, WA      
  State Meet: @ 1.98m  2004        Julian Morris & Mark Hartung (82), Hospitali
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Dennis, Austin            17 Unattached               1.92m    6-03.50 
  2 Lee, Amani                16 Icaa Breeze              1.72m    5-07.75 
  3 Ahlfs, Jonathan           17 Unattached               1.67m    5-05.75 
  4 Spandl, Macauley          17 Unattached               1.62m    5-03.75 
  5 Wright, Devon             18 Unattached               1.57m    5-01.75 
 
Event 564  Pole Vault Young Men
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 5.31m  7/30/2006   Casey Roche, UNA 38                         
  State Meet: @ 4.61m  1982        Matt Kolb, Unattached                       
 2008 Winner:   4.25m  6/21/2008   Daniel Sandor, Unattached MN                
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Spandl, Macauley          17 Unattached               4.38m   14-04.50 
  2 Knight, Taylor            18 Unattached               4.23m   13-10.50 
  3 Backous, Jerrick          17 Unattached               4.08m   13-04.50 
  4 Ahlfs, Jonathan           17 Unattached               3.93m   12-10.75 
  5 Peterson, Michael         18 Unattached              J3.93m   12-10.75 
  6 Pedretti, Jacob           18 Unattached              J3.93m   12-10.75 
  7 Jensen, Jake              16 Unattached              J3.93m   12-10.75 
  8 Wright, Devon             18 Unattached               3.78m   12-04.75 
  9 Olson, Erik               18 Unattached               3.48m   11-05.00 
 10 Tichy, Jesse              16 Unattached               3.33m   10-11.00 
 11 Patch, Charlie            16 Zero Gravity             3.18m   10-05.25 
 
Event 565  Long Jump Young Men
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 7.60m  7/25/1991   Sheddric Fields, Dallas, TX                 
  State Meet: @ 6.95m  1990        Leonard Jones, Unattached                   
 2008 Winner:   6.26m  6/21/2008   Jarret Westbrook, HospitalityHouse          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Hollie, Antwan            18 HospitalityHouse         6.53m   NWI  21-05.25 
  2 Harris, Rumeal            17 HospitalityHouse         6.29m   NWI  20-07.75 
  3 Weiss, Joey               17 Unattached               5.99m   NWI  19-08.00 
  4 Clausnitzer, Chad         17 Unattached               5.94m   NWI  19-06.00 
  5 Kalan, Mishay             17 Unattached               5.93m   NWI  19-05.50 
  6 Lane, Camono              17 Unattached               5.89m   NWI  19-04.00 
  7 Inman, Anthony            16 Unattached               5.83m   NWI  19-01.50 
  8 Spandl, Macauley          17 Unattached               5.40m   NWI  17-08.75 
  9 Jensen, Jake              16 Unattached               5.30m   NWI  17-04.75 
 10 Cook, Justin              17 Unattached               4.44m   NWI  14-07.00 
 
Event 566  Triple Jump Young Men
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 16.72m  7/29/2004   Kenneth Hall, Baker , LA                   
  State Meet: @ 14.47m  1990        Leonard Jones, Unattached                  
 2008 Winner:   13.17m  6/22/2008   Laquone Robinson, HospitalityHouse         
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Pollard, Troy             18 Icaa Breeze             13.62m   NWI  44-08.25 
  2 Hollie, Antwan            18 HospitalityHouse        12.94m   NWI  42-05.50 
  3 Klinger, Thomas           18 Unattached              12.79m   NWI  41-11.50 
  4 Robinson, Laquone         18 HospitalityHouse        12.69m   NWI  41-07.75 
  5 Kalan, Mishay             17 Unattached              12.52m   NWI  41-01.00 
  6 Harris, Rumeal            17 HospitalityHouse        12.40m   NWI  40-08.25 
  7 Weiss, Joey               17 Unattached              11.80m   NWI  38-08.75 
 
Event 567  Shot Put 12 lb. Young Men
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 20.43m  7/24/1987   Dwight Johnson, Phoenix, AZ                
  State Meet: @ 17.39m  1995        Justin Asher, Unattached                   
 2008 Winner:   12.11m  6/21/2008   Eric Hunt, Unattached MN                   
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Johnson, Shawn            18 Unattached              14.82m   48-07.50 
  2 Hussung, Logan            17 Unattached              14.65m   48-00.75 
  3 Scott, John               17 Unattached              13.60m   44-07.50 
  4 Buschena, Matt            17 Unattached              12.49m   40-11.75 
 
Event 568  Discus Throw 1.6kg Young Men
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 63.20m  1979        Clint Johnson, Overland Park, KS           
  State Meet: @ 51.28m  1992        Robb Hydukovich, Unattached                
 2008 Winner:   40.83m  6/21/2008   Caleb Luby, Unattached MN                  
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Johnson, Shawn            18 Unattached              47.36m     155-04 
  2 Hussung, Logan            17 Unattached              46.09m     151-02 
  3 Scott, John               17 Unattached              38.44m     126-01 
  4 Dummer, Joshua            17 Unattached              36.75m     120-07 
  5 Buschena, Matt            17 Unattached              36.10m     118-05 
 
Event 569  Javelin Throw 800g Young Men
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 66.94m  7/26/1994   Patrick Ramsey, Simsboro, LA               
  State Meet: @ 51.38m  2003        Nathan Englin, Unattached                  
 2008 Winner:   30.89m  6/22/2008   Jon Batres, WillmarWingedFot               
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Sandry, Jacob             17 Unattached              27.88m      91-06 
 
 
 
 
Nike Visa BMW Gatorade Gill Athletics St. Vincent Lynx