Join/Renew Now

Results - USATF Lake Erie Association Junior Olympic Track & Field
Championships

6/27/09 - Canton, Ohio

Event 100  100 Meter Dash Bantam Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1     7 Scott, Taylor          Warren Striders          15.00  
  2     5 Davis, Sidney          Warren Striders          17.00  
  3    14 Morgan, Cameron        United in Flight         17.30  
  4    89 Rathburn, Isabella     Austintown Commu         17.40  
  5    13 Grant, Darryelle       United in Flight         17.80  
  6     6 McKenzie, Trinity      Warren Striders          18.30  
  7    12 Bucha, Samantha        United in Flight         18.80  
 
Event 101  200 Meter Dash Bantam Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1     7 Scott, Taylor          Warren Striders          31.30  
  2    14 Morgan, Cameron        United in Flight         36.90  
  3    89 Rathburn, Isabella     Austintown Commu         38.50  
  4     5 Davis, Sidney          Warren Striders          38.80  
  5     6 McKenzie, Trinity      Warren Striders          40.50  
  6    12 Bucha, Samantha        United in Flight         42.20  
 
Event 105  1500 Meter Race Walk Bantam Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1    16 Bucha, Joslin          United in Flight      12:52.80  
  2    15 Maple, Tamara          United in Flight      12:54.10  
 
Event 106  4x100 Meter Relay Bantam Girls
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Unified- N-Flight  'A'                              1:15.50  
 
Event 109  Long Jump Bantam Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1    14 Morgan, Cameron        United in Flight         2.95m    9-08.25 
  2     6 McKenzie, Trinity      Warren Striders          2.62m    8-07.25 
  3    89 Rathburn, Isabella     Austintown Commu         2.52m    8-03.25 
  4    13 Grant, Darryelle       United in Flight         2.27m    7-05.50 
 
Event 111  Javelin Throw 300g Bantam Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1    15 Maple, Tamara          United in Flight         8.89m      29-02 
  2    16 Bucha, Joslin          United in Flight         5.75m      18-10 
 
Event 150  100 Meter Dash Bantam Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1    41 Waithe, Quincy         United in Flight         14.50  
  2     1 Gonzalez, Geno         Warren Striders          14.70  
  3    38 Gamble, Stephen        Unattached               15.60  
  4    40 Cobb, Cordell          United in Flight         17.40  
  5    39 Gamble, Martin         Unattached               17.60  
 
Event 151  200 Meter Dash Bantam Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1    41 Waithe, Quincy         United in Flight         30.90  
  2     1 Gonzalez, Geno         Warren Striders          32.60  
 
Event 152  400 Meter Dash Bantam Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1    40 Cobb, Cordell          United in Flight       1:32.80  
 
Event 159  Long Jump Bantam Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1     1 Gonzalez, Geno         Warren Striders          3.53m   11-07.00 
  2    40 Cobb, Cordell          United in Flight         2.49m    8-02.00 
 
Event 200  100 Meter Dash Midget Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1    17 Morgan, Corresa        Warren Striders          16.40  
 
Event 201  200 Meter Dash Midget Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1    18 Moore, Katerra         Unattached               32.60  
  2    17 Morgan, Corresa        Warren Striders          34.10  
 
Event 202  400 Meter Dash Midget Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1    18 Moore, Katerra         Unattached             1:14.20  
 
Event 211  High Jump Midget Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1    17 Morgan, Corresa        Warren Striders          1.02m    3-04.00 
 
Event 213  Shot Put 6 lb. Midget Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1     8 Young, Daija           Unattached              10.30m   33-09.50 
 
Event 214  Discus Throw 1kg Midget Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1     8 Young, Daija           Unattached              24.75m      81-02 
 
Event 250  100 Meter Dash Midget Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1    43 Zallow, Chad           Unattached               13.90  
  2     3 Kirkland, Timothy      Warren Striders          15.20  
  3    44 Green, Donald          United in Flight         15.50  
 
Event 251  200 Meter Dash Midget Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1    43 Zallow, Chad           Unattached               29.90  
  2    44 Green, Donald          United in Flight         31.60  
  3     3 Kirkland, Timothy      Warren Striders          32.10  
 
Event 252  400 Meter Dash Midget Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1    42 Bucha, Micheal         United in Flight       1:23.50  
 
Event 253  800 Meter Run Midget Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1    42 Bucha, Micheal         United in Flight       3:26.00  
 
Event 257  80 Meter Hurdles Midget Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1    47 Wicks, Brandon         Maple Leaf T C           16.20  
  2    43 Zallow, Chad           Unattached               16.30  
 
Event 261  High Jump Midget Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1    47 Wicks, Brandon         Maple Leaf T C           1.48m    4-10.25 
  2     3 Kirkland, Timothy      Warren Striders          1.22m    4-00.00 
 
Event 262  Long Jump Midget Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1    47 Wicks, Brandon         Maple Leaf T C           4.54m   14-10.75 
  2    44 Green, Donald          United in Flight         3.49m   11-05.50 
 
Event 263  Shot Put 6 lb. Midget Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1    45 Zedella, Jonathan      Unattached              10.42m   34-02.25 
  2    46 Gallitz, Brad          Unattached               8.24m   27-00.50 
 
Event 264  Discus Throw 1kg Midget Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1    45 Zedella, Jonathan      Unattached              29.97m      98-04 
  2    46 Gallitz, Brad          Unattached              19.57m      64-02 
 
Event 300  100 Meter Dash Youth Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1    21 Johnson, Brianna       United in Flight         13.20  
  2    25 Lightfoot, Kaele       Unattached               13.30  
  3    19 Dwens, Briah           United in Flight         13.90  
 
Event 301  200 Meter Dash Youth Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1    25 Lightfoot, Kaele       Unattached               27.10  
  2    21 Johnson, Brianna       United in Flight         27.20  
  3    19 Dwens, Briah           United in Flight         28.00  
 
Event 302  400 Meter Dash Youth Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1    25 Lightfoot, Kaele       Unattached             1:01.40  
 
Event 303  800 Meter Run Youth Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1    22 Morgan, Brooke         United in Flight       3:14.40  
 
Event 307  100 Meter Hurdles Youth Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1    23 Bohan, Christine       Unattached               19.40  
  2    26 Speicher, Keri         Unattached               20.10  
  3    81 Salkiemicz, Amanda     Unattached               20.60  
 
Event 308  200 Meter Hurdles Youth Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1    81 Salkiemicz, Amanda     Unattached               36.80  
 
Event 312  High Jump Youth Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1    23 Bohan, Christine       Unattached               1.53m    5-00.25 
  2    22 Morgan, Brooke         United in Flight         1.48m    4-10.25 
  3    24 Coleman, Libby         Unattached               1.43m    4-08.25 
  4    26 Speicher, Keri         Unattached               1.32m    4-04.00 
 
Event 314  Long Jump Youth Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1    22 Morgan, Brooke         United in Flight         4.25m   13-11.50 
  2    23 Bohan, Christine       Unattached               4.16m   13-07.75 
 
Event 315  Triple Jump Youth Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1    26 Speicher, Keri         Unattached               8.27m   27-01.75 
 
Event 316  Shot Put 6 lb. Youth Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1    23 Bohan, Christine       Unattached              10.63m   34-10.50 
 
Event 350  100 Meter Dash Youth Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1    52 Durrah, Harry          United in Flight         12.40  
  2    90 Venclauskas, Andre     Unattached               12.60  
  3    51 Nash, Taylor           United in Flight         14.40  
  4    49 Brown, Arrik           United in Flight         17.30  
 
Event 351  200 Meter Dash Youth Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1    52 Durrah, Harry          United in Flight         25.20  
  2    53 Zallow, Carl           Unattached               25.50  
  3    51 Nash, Taylor           United in Flight         29.60  
 
Event 352  400 Meter Dash Youth Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1    53 Zallow, Carl           Unattached               58.10  
 
Event 353  800 Meter Run Youth Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1    50 Sullins, jr., Darr     United in Flight       2:30.10  
  2    54 Bechtel, Mike          Unattached             3:02.00  
 
Event 356  3000 Meter Race Walk Youth Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1    49 Brown, Arrik           United in Flight      25:05.00  
 
Event 357  100 Meter Hurdles Youth Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1    50 Sullins, jr., Darr     United in Flight         16.50  
  2    54 Bechtel, Mike          Unattached               18.60  
 
Event 358  200 Meter Hurdles Youth Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1    54 Bechtel, Mike          Unattached               30.00  
 
Event 362  High Jump Youth Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1    90 Venclauskas, Andre     Unattached               1.65m    5-05.00 
  2    54 Bechtel, Mike          Unattached               1.48m    4-10.25 
 
Event 363  Pole Vault Youth Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1    56 Ball, Lucas            Gtr Medina T C           3.04m    9-11.75 
 
Event 364  Long Jump Youth Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1    90 Venclauskas, Andre     Unattached               5.08m   16-08.00 
 
Event 366  Shot Put 4kg Youth Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1    91 Venclauskas, Thoma     Unattached              12.32m   40-05.00 
  2    55 Zedella, Aaron         Unattached              12.11m   39-08.75 
  3    48 King, Elias            Austintown Commu         8.51m   27-11.00 
 
Event 367  Discus Throw 1kg Youth Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1    55 Zedella, Aaron         Unattached              41.70m     136-10 
  2    91 Venclauskas, Thoma     Unattached              31.16m     102-03 
  3    48 King, Elias            Austintown Commu        30.67m     100-07 
 
Event 368  Javelin Throw 600g Youth Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1    48 King, Elias            Austintown Commu        26.07m      85-06 
 
Event 400  100 Meter Dash Intermediate Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1    29 Schatinger, Lauren     Unattached               12.67  
  2    30 Regor, Nicole          Unattached               13.16  
  3    27 Morrow, Timmyra        Unattached               13.52  
  4     9 Gonzalez, Kiemon       Warren Striders          13.86  
 
Event 401  200 Meter Dash Intermediate Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1    29 Schatinger, Lauren     Unattached               26.50  
  2     9 Gonzalez, Kiemon       Warren Striders          26.80  
  3    27 Morrow, Timmyra        Unattached               27.80  
  4    30 Regor, Nicole          Unattached               28.50  
 
Event 402  400 Meter Dash Intermediate Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1    27 Morrow, Timmyra        Unattached             1:07.10  
 
Event 408  100 Meter Hurdles Intermediate Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1    30 Regor, Nicole          Unattached               16.55  
  2    28 Breckenridge, Leah     Unattached               18.91  
 
Event 409  400 Meter Hurdles Intermediate Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1    80 Peterman, Nichole      Unattached             1:17.70  
 
Event 413  High Jump Intermediate Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1    31 Hartsough, Leanna      Unattached               1.62m    5-03.75 
  2    61 Voss, Erica            Unattached               1.37m    4-06.00 
  2    28 Breckenridge, Leah     Unattached               1.37m    4-06.00 
 
Event 415  Long Jump Intermediate Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1    28 Breckenridge, Leah     Unattached               4.42m   14-06.00 
 
Event 417  Shot Put 4kg Intermediate Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1    37 Menges, Kaitlun        Unattached               9.14m   30-00.00 
  2    61 Voss, Erica            Unattached               7.57m   24-10.00 
 
Event 418  Discus Throw 1kg Intermediate Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1    37 Menges, Kaitlun        Unattached              31.61m     103-08 
 
Event 450  100 Meter Dash Intermediate Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1     4 Gattison, Dominiqu     Warren Striders          12.09  
  2    57 Jones, Corey           United in Flight         12.80  
 
Event 451  200 Meter Dash Intermediate Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1     4 Gattison, Dominiqu     Warren Striders          25.60  
  2    58 Smith, Damien          United in Flight         26.20  
  3    57 Jones, Corey           United in Flight         27.90  
 
Event 463  High Jump Intermediate Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1    60 Parrish, Tyler         Unattached               1.82m    5-11.50 
  2    58 Smith, Damien          United in Flight         1.62m    5-03.75 
 
Event 464  Pole Vault Intermediate Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1    88 Schlitt, Danny         Unattached               2.74m    8-11.75 
 
Event 465  Long Jump Intermediate Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1    58 Smith, Damien          United in Flight         4.73m   15-06.25 
 
Event 466  Triple Jump Intermediate Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1    60 Parrish, Tyler         Unattached              11.17m   36-07.75 
 
Event 467  Shot Put 12 lb. Intermediate Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1    59 Moody, Dan             Austintown Commu        11.61m   38-01.25 
  2    84 Slattery, Nick         Unattached              10.29m   33-09.25 
 
Event 468  Discus Throw 1.6kg Intermediate Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1    59 Moody, Dan             Austintown Commu        35.14m     115-03 
  2    84 Slattery, Nick         Unattached              34.45m     113-00 
 
Event 469  Javelin Throw 800g Intermediate Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1    84 Slattery, Nick         Unattached              21.92m      71-11 
 
Event 500  100 Meter Dash Young Women
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1    34 Wilson, Jasmine        United in Flight         12.91  
 
Event 501  200 Meter Dash Young Women
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1    34 Wilson, Jasmine        United in Flight         27.40  
  2    11 Lett, Tashay           Warren Striders          28.40  
  3    33 Sullins, Torie         United in Flight         32.00  
 
Event 502  400 Meter Dash Young Women
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1    11 Lett, Tashay           Warren Striders        1:03.60  
  2    33 Sullins, Torie         United in Flight       1:12.60  
 
Event 508  100 Meter Hurdles Young Women
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1    36 Basista, Kristen       Unattached               16.15  
 
Event 509  400 Meter Hurdles Young Women
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1    35 Thompson, Jewelisa     Unattached             1:08.40  
  2    36 Basista, Kristen       Unattached             1:12.00  
 
Event 514  Pole Vault Young Women
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1    82 Rodriguez, Serena      Unattached               2.13m    6-11.75 
 
Event 515  Long Jump Young Women
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1    35 Thompson, Jewelisa     Unattached               4.56m   14-11.50 
  2    11 Lett, Tashay           Warren Striders          4.45m   14-07.25 
 
Event 517  Shot Put 4kg Young Women
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1    32 King, Mary Lee         Austintown Commu         7.74m   25-04.75 
 
Event 518  Discus Throw 1kg Young Women
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1    32 King, Mary Lee         Austintown Commu        27.65m      90-08 
 
Event 519  Javelin Throw 600g Young Women
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1    32 King, Mary Lee         Austintown Commu        20.72m      68-00 
 
Event 550  100 Meter Dash Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1    68 Melone, Nicholas       Unattached               11.02  
  2    62 Allen, Dominic         United in Flight         11.22  
  3    73 Brown, Daniel          Unattached               11.72  
 
Event 551  200 Meter Dash Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1    68 Melone, Nicholas       Unattached               23.00  
  2    73 Brown, Daniel          Unattached               24.20  
 
Event 552  400 Meter Dash Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1    65 Kadusky, Chris         United in Flight         55.20  
  2    64 Jordan, Ryan           United in Flight       1:00.30  
 
Event 553  800 Meter Run Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1    78 Derr, Brian            Unattached             2:11.80  
  2    65 Kadusky, Chris         United in Flight       2:17.60  
 
Event 554  1500 Meter Run Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1    77 Hammond, Steve         West Holmes            4:46.10  
  2    83 Salkiewicz, Matthe     Unattached             5:00.90  
 
Event 555  5000 Meter Run Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1    79 Zollars, Jarod         Unattached            19:20.58  
  2    77 Hammond, Steve         West Holmes           19:21.09  
 
Event 558  110 Meter Hurdles Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1    71 Fawley, Justin         Unattached               15.26  
  2    68 Melone, Nicholas       Unattached               15.63  
  3    64 Jordan, Ryan           United in Flight         15.91  
  4    70 Gless, Jason           Unattached               17.12  
 
Event 559  400 Meter Hurdles Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1    71 Fawley, Justin         Unattached             1:00.10  
 
Event 562  4x800 Meter Relay Young Men
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 West Holmes Track Club  'A'                         9:17.10  
 
Event 563  High Jump Young Men
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1    69 Hartsough, Aaron       Unattached               1.92m    6-03.50 
  2    71 Fawley, Justin         Unattached               1.87m    6-01.50 
  3    74 Speicher, Eric         Unattached               1.72m    5-07.75 
 
Event 565  Long Jump Young Men
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1    76 Parrish, Robert        Unattached               5.79m   19-00.00 
 
Event 566  Triple Jump Young Men
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1    74 Speicher, Eric         Unattached              11.56m   37-11.25 
 
Event 567  Shot Put 12 lb. Young Men
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1    66 Brode, Dustin          Austintown Commu        17.57m   57-07.75 
  2    75 Luklan, Richard        Unattached              12.25m   40-02.25 
  3    67 Ball, Zachery          Gtr Medina T C          10.79m   35-05.00 
  4    72 Bohan, Andrew          Unattached              10.57m   34-08.25 
 
Event 568  Discus Throw 1.6kg Young Men
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1    66 Brode, Dustin          Austintown Commu        48.06m     157-08 
  2    75 Luklan, Richard        Unattached              38.30m     125-08 
  3    67 Ball, Zachery          Gtr Medina T C          37.35m     122-06 
  4    72 Bohan, Andrew          Unattached              35.72m     117-02 
  5    85 King, Michael          Unattached              32.01m     105-00 
 
Event 569  Javelin Throw 800g Young Men
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1    85 King, Michael          Unattached              35.15m     115-04 
  2    86 Lemr, Colin            Unattached              32.96m     108-02 
 
Event 571  Hammer Throw Young Men
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1    66 Brode, Dustin          Austintown Commu        52.05m     170-09 
  2    67 Ball, Zachery          Gtr Medina T C          29.21m      95-10 
 
 
 
 
 
Nike Visa BMW Gatorade Rosetta Stone Gill Athletics University of Phoenix St. Vincent Lynx