Join/Renew Now

Results - Thursday All Events

Outdoor Pentathlon: #3 M30-39 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1    Wind: -0.4
  1 Hawkins, Roger           M34 KC Extreme T             22.93   792  
  2 Hogue, Andrew            M36 Nike Central             24.20   753  
  3 Souza, Jeferson          M34 unattached               24.42   656  
  4 Dolezilek, Shawn         M38 Heartland Ma             24.84   698  
  5 Merritt, Jason           M34 unattached               27.03   446  
  6 Pittman, Chris           M37 So Cal Track             29.93   320  
 
Outdoor Pentathlon: #3 M40-49 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1    Wind: -1.4
  1 Parker, Raymond          M47 Greater Phil             25.26   827  
  2 Faulkner, Lee            M40 Delta Multis             26.15   670  
  3 Hill, Reggie             M45 unattached               26.54   718  
  4 Chiles, Michael          M41 unattached               26.94   607  
  5 Cawley, Rick             M47 Waterloo Tra             28.18   591  
  6 Hampton, David           M48 unattached               28.50   567  
 -- Havill, Michael          M45 unattached                  DQ  
Section  2    Wind: -1.6
  1 Wensel, Marek            M40 Fibo Track C             23.68   886  
  2 Causse, Jean             M41 unattached               25.33   739  
  3 Sarsony, Chris           M42 Carolinas Tr             25.74   704  
  4 Barr, James              M41 Potomac Vall             26.15   670  
  5 Anderson, Sherrick       M44 unattached               26.84   614  
  6 Plymale, Greg            M44 unattached               27.40   571  
 
Outdoor Pentathlon: #3 M50-59 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1    Wind: -0.5
  1 Kemp, Steve              M56 unattached               27.38   804  
  2 Ward, Billy              M55 unattached               28.78   697  
  3 Effler, Kenneth          M57 Twilight Thr             29.51   643  
  4 Ripp, Marvin             M59 Wisconsin Tr             30.19   594  
  5 Waltermann, Stefan       M59 Carolinas Tr             30.71   559  
  6 Watson, Richard          M56 unattached               35.48   278  
Section  2    Wind: -3.0
  1 Ricci, Brien             M50 unattached               27.34   732  
  2 Dilley, Lorn             M53 unattached               27.46   723  
  3 Winkel, Stephen          M51 Delta Multis             28.31   657  
  4 Ming, Stacy              M50 unattached               30.09   529  
  5 Wells, Jameson           M52 Carolinas Tr             30.24   519  
  6 Kern, Jack               M50 unattached               30.36   511  
Section  3    Wind: -2.2
  1 Adams, John              M53 unattached               28.05   677  
  2 Watry, Jeffrey           M54 Midwest Mast             28.83   619  
  3 Demetrio, Theodore       M53 unattached               29.40   578  
  4 Dixon, Gary              M51 Manasota Tra             30.76   484  
 
Outdoor Pentathlon: #3 M60-69 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1    Wind: -1.5
  1 Kroodsma, Roger          M65 unattached               28.77   840  
  2 Baker, Robert            M63 unattached               29.21   737  
  3 Weinstock, William       M62 unattached               30.15   668  
  4 Karbens, John(Jack)      M67 Hawaii Maste             33.59   510  
  5 Fulton, Robert           M69 unattached               33.98   486  
Section  2    Wind: -1.7
  1 Green, Bob               M60 unattached               28.82   766  
  2 Decker, Darryl           M62 unattached               29.22   736  
  3 Olson, Randall           M61 unattached               29.50   716  
  4 Howard, Kent             M60 So Cal Track             30.90   616  
  5 Skubic, Paul             M60 unattached               31.05   606  
  6 Harbulak, John           M63 Bohemia Trac             34.38   399  
  7 Schuster, Neal           M61 unattached               35.32   347  
 
Outdoor Pentathlon: #3 M70-89 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1    Wind: -1.5
  1 Hewitt, Robert           M76 Portland Mas             31.87   876  
  2 Pliner, Terry            M71 So Cal Track             40.25   243  
  3 Daprano, William         M82 Atlanta Trac             42.42   451  
  4 Carter, Bill             M86 unattached               42.95   657  
  5 Jankovich, William       M75 unattached             1:28.43  
 
M40 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Mulazim, Khalid          M43 Southwest Sp             51.20Q 
  2 Thomas, Robert           M42 Southwest Sp             53.99Q 
  3 Parish, Rollan           M40 unattached               54.99q 
  4 Miller, Gordon           M41 U.S. Navy                55.82  
  5 Edwards, Kennie          M43 D.C. Capitol             55.83  
  6 Exantus, Ulrick          M43 Tnt Racing I             59.58  
 -- Passmore-Poole, Willie   M40 unattached                 DNF  
Heat  2 Preliminaries
  1 Prince, Eric             M40 unattached               52.70Q 
  2 Potocnik, Ron            M40 unattached               53.88Q 
  3 Williams, Glen           M41 unattached               54.31q 
  4 Grant, Chris             M40 Southwest Sp             55.21q 
  5 Johnson, Keith           M41 Christ Life              55.22q 
  6 Eskin, Benjamin          M43 Minnesota Di             58.28  
 
M50 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Waller, Michael          M50 Christ Life              57.78Q 
  2 Hockersmith, David       M53 So Cal Track             59.42Q 
  3 Carter, Calvin           M52 unattached               59.44q 
  4 Lucas, David             M50 So Cal Track             59.86q 
  5 Scott, Jeff              M50 Arizona Flam           1:00.14q 
  6 Peterson, Rick           M51 Minnesota Di           1:01.21  
  7 Sklar, Howard            M53 Shreveport M           1:06.40  
Heat  2 Preliminaries
  1 Chinn, James             M50 Sprint Force             56.63Q 
  2 Dyer, John               M51 unattached               57.46Q 
  3 Raney, Lindy             M50 unattached               58.80q 
  4 Turpin, Paul             M53 Wisconsin Tr           1:01.93  
  5 Lux, Larry               M53 unattached             1:03.28  
  6 Shufelt, Michael         M54 unattached             1:03.84  
 
M55 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Schoffman, Jim           M56 Mass Velocit             57.04Q 
  2 Smith, Charles           M55 unattached               59.63Q 
  3 Italo, Ed                M55 Pacific Coas             59.78q 
  4 Taft, Tucker             M56 Mass Velocit           1:00.84q 
  5 Rewolinski, Thomas       M55 unattached             1:01.07q 
  6 Murray, William          M55 unattached             1:03.57  
  7 Baker, Anthony           M56 Nike Central           1:06.25  
Heat  2 Preliminaries
  1 Collins, Bill            M58 Houston Elit             56.99Q 
  2 Riddle, Richard          M57 Houston Elit             59.69Q 
  3 Easley, Ricky            M55 So Cal Track           1:01.07q 
  4 Sheehan, Jim             M59 So Cal Track           1:03.08  
  5 Feldhausen, Jerry        M58 Midwest Mast           1:08.10  
  6 Pleasant, Charles        M59 unattached             1:08.43  
 
Outdoor Pentathlon: #5 W40-79 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1 Preliminaries
  1 Senn-Griffiths, Caryl    W47 Bohemia Trac           2:40.31   704  
  2 Wiemer, Susan            W43 unattached             2:41.66   606  
  3 Hanscom, Rita            W55 So Cal Strid           2:46.90   831  
  4 O'Connor, Nadine         W67 unattached             3:32.39   702  
  5 Childs, Ashley           W59 Riadha                 3:32.56   388  
  6 Trotto, Mary             W62 Bohemia Trac           3:49.93   378  
  7 Simpson, Jane            W68 Golden West            4:27.94   292  
  8 Donley, Christel         W74 Colorado Mas           4:28.63   456  
  9 Meiler, Florence         W75 Mass Velocit           4:31.95   663  
 10 Carter, Ann              W67 Atlanta Trac           4:32.52   265  
 
M50 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Gallegos, Steve          M54 Boulder Road           2:09.23Q 
  2 Fragua, Paul             M52 So Cal Track           2:09.94Q 
  3 Duncanson, Rob           M54 Km3d Athleti           2:11.86q 
  4 Dyer, John               M51 unattached             2:12.35q 
  5 Chantry, Stephen         M54 Colonial Roa           2:13.77q 
  6 Peterson, Rick           M51 Minnesota Di           2:19.02  
  7 Cleary, Mark             M50 So Cal Track           2:22.20  
  8 Lux, Larry               M53 unattached             2:35.61  
  9 Comiskey, John           M52 Greater Phil           2:46.81  
Heat  2 Preliminaries
  1 Scotto DiVetta, Crescenz M52 unattached             2:13.88Q 
  2 Shields, Charles         M50 Greater Phil           2:14.49Q 
  3 McCormick, Bill          M53 unattached             2:16.55q 
  4 Lucas, David             M50 So Cal Track           2:18.08  
  5 Scott, Jeff              M50 Arizona Flam           2:18.95  
  6 Patton, Russell          M54 Philadelphia           2:19.78  
  7 Soukup, Steve            M51 unattached             2:28.78  
  8 Kroll, David             M53 unattached             2:30.31  
 
Outdoor Pentathlon: #5 M30-39 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1 Preliminaries
  1 Merritt, Jason           M34 unattached             4:43.01   661  
  2 Hogue, Andrew            M36 Nike Central           4:51.30   633  
  3 Souza, Jeferson          M34 unattached             5:06.01   526  
  4 Dolezilek, Shawn         M38 Heartland Ma           5:54.93   305  
  5 Hawkins, Roger           M34 KC Extreme T           6:06.19   239  
  6 Pittman, Chris           M37 So Cal Track           8:19.40  
 
Outdoor Pentathlon: #5 M50-59 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Winkel, Stephen          M51 Delta Multis           5:13.82   756  
  2 Kemp, Steve              M56 unattached             5:23.19   782  
  3 Wells, Jameson           M52 Carolinas Tr           5:47.71   576  
  4 Ward, Billy              M55 unattached             5:48.82   647  
  5 Watry, Jeffrey           M54 Midwest Mast           5:58.02   526  
  6 Dilley, Lorn             M53 unattached             6:07.82   480  
  7 Ripp, Marvin             M59 Wisconsin Tr           6:18.73   504  
  8 Demetrio, Theodore       M53 unattached             6:28.14   391  
  9 Ricci, Brien             M50 unattached             6:31.85   375  
 10 Effler, Kenneth          M57 Twilight Thr           6:47.45   383  
 11 Dixon, Gary              M51 Manasota Tra           6:49.59   306  
 12 Ming, Stacy              M50 unattached             6:50.76   302  
 13 Waltermann, Stefan       M59 Carolinas Tr           6:51.07   369  
 14 Kern, Jack               M50 unattached             6:52.47   295  
 15 Watson, Richard          M56 unattached             7:37.19   210  
 16 Adams, John              M53 unattached             7:45.61   130  
 
Outdoor Pentathlon: #5 M60-69 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Howard, Kent             M60 So Cal Track           5:43.11   750  
  2 Kroodsma, Roger          M65 unattached             5:51.87   777  
  3 Skubic, Paul             M60 unattached             6:12.65   605  
  4 Green, Bob               M60 unattached             6:45.51   460  
  5 Decker, Darryl           M62 unattached             6:46.31   457  
  6 Baker, Robert            M63 unattached             6:54.50   423  
  7 Olson, Randall           M61 unattached             7:12.75   354  
  8 Schuster, Neal           M61 unattached             7:20.07   327  
  9 Karbens, John(Jack)      M67 Hawaii Maste           7:45.01   304  
 10 Harbulak, John           M63 Bohemia Trac           7:56.29   211  
 11 Weinstock, William       M62 unattached             7:59.67   201  
 12 Fulton, Robert           M69 unattached             8:03.51   247  
 
Outdoor Pentathlon: #5 M70-89 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Hewitt, Robert           M76 Portland Mas           8:11.21   407  
  2 Jankovich, William       M75 unattached             8:27.00   356  
  3 Pliner, Terry            M71 So Cal Track          10:07.14    36  
  4 Carter, Bill             M86 unattached            10:44.84   291  
  5 Daprano, William         M82 Atlanta Trac          12:13.63    11  
 
W30-49 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Willis, Breeda           W39 unattached            16:57.42  
  2 Olen, Christine          W41 Boise River           17:54.54  
  3 Kucera, Shari            W45 unattached            18:25.60  
  4 Lauff, Barb              W40 unattached            19:04.06  
  5 Reaser, Christine        W43 So Cal Track          19:23.29  
  6 *Papworth-Barnum, Carmel W43 unattached            19:47.02  
  7 Snyder, Susan            W47 Westchester           19:58.34  
  8 Ashby, Christina         W46 Club Northwe          20:07.48  
  9 Huff, Kathleen           W39 unattached            20:15.52  
 10 Toro, Wanda              W46 unattached            20:16.71  
 11 Carstensen, Keena        W49 unattached            20:40.93  
 12 Eipper, Valerie          W49 Ric Rojas Ru          20:50.69  
 13 Gregorich, Sandra        W46 The Finger L          21:06.80  
 14 Key, Latashia            W36 unattached            21:27.99  
 15 Davis, Khara             W37 So Cal Track          21:53.70  
 16 Eisnaugle, Julie         W44 unattached            27:10.42  
 17 Baker, Anne              W39 unattached            34:48.51  
 
W50-79 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Martin, Kathryn          W57 Northport Ru          19:46.47  
  2 Harvey, Sabra            W60 unattached            20:02.21  
  3 Harper, Joanna           W52 Team Red Liz          20:24.67  
  4 Lee, Debbie              W52 So Cal Track          20:45.60  
  5 Thompson, Diane          W51 Ric Rojas Ru          20:51.96  
  6 Groesz, Jeanette         W59 Team Red Liz          20:56.24  
  7 Tefft, Jan               W51 unattached            21:06.80  
  8 Rollins, Nancy           W62 unattached            21:36.59  
  9 Miyashiro, Angela        W56 Hawaii Maste          22:10.50  
 10 Moore, Debra             W56 unattached            22:37.20  
 11 Gilmore, Lois            W78 unattached            28:16.01  
 12 Everson, Ruth            W71 unattached            28:27.67  
 13 Kretchmar, Mary          W61 unattached            29:11.18  
 14 Cornell, Carolyn         W69 unattached            35:06.50  
 
M30-39 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Shaughnessy, Wes         M30 unattached            16:02.79  
  2 Karls, Joel              M38 unattached            16:23.38  
  3 Ramirez, Juan            M38 unattached            17:03.23  
  4 Theyerl, Brad            M30 unattached            17:11.75  
  5 Lanier, Kareem           M36 Tnt Racing I          17:41.32  
  6 Huff, Peter              M39 unattached            18:12.78  
  7 Chasse, Craig            M39 Potomac Vall          18:31.54  
 
M40 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Burdett, Francis         M44 Greater Spri          15:26.14  
  2 Smith, David             M43 unattached            16:00.09  
  3 Moss, Kyle               M42 Wisconsin Ru          16:06.72  
  4 Anish, Eric              M40 unattached            16:16.14  
  5 Holappa, Matthew         M41 Tortoise and          16:18.99  
  6 Frericks, Steve          M42 unattached            16:21.88  
  7 Heffron, Michael         M42 Lake Run Clu          16:27.13  
  8 Dent, Chuck              M43 unattached            16:47.77  
  9 Brenner, Steve           M43 unattached            17:17.46  
 10 Valentin, Paul           M43 unattached            18:34.67  
 11 Porte, Eric              M44 Twin Cities           18:51.72  
 
M45 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Egle, Michael            M47 Dick Pond/Sa          16:42.99  
  2 Miller, Kevin            M47 Heartland Ma          16:46.29  
  3 Bussard, Dave            M49 Front Line R          16:46.51  
  4 Smith, Scott             M47 unattached            17:18.76  
  5 Conradt, Robert          M49 Bowerman Ath          17:32.96  
  6 Bogus, James             M46 Ric Rojas Ru          18:01.04  
  7 Lauff, Ken               M47 unattached            18:17.76  
  8 Poulos, Ted              M47 Potomac Vall          20:09.87  
  9 Bunton, Michael          M45 unattached            20:36.82  
 
M50 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ryan, Tom                M53 Dirigo R.C.           16:31.80  
  2 Gallegos, Steve          M54 Boulder Road          16:47.69  
  3 Pilcher, Brian           M52 Tamalpa Runn          16:54.23  
  4 Malander, Mark           M51 unattached            16:56.42  
  5 Chantry, Stephen         M54 Colonial Roa          17:04.99  
  6 McDowell, Randall        M52 Derby City A          17:36.89  
  7 Hansen, Scott            M50 unattached            17:43.51  
  8 Allen, Mac               M51 D.C. Capitol          17:48.10  
  9 Delap, Russell           M52 unattached            18:06.76  
 10 DeCollibus, Angelo       M52 unattached            18:09.64  
 11 Garcia, Robert           M54 unattached            18:26.06  
 
M55-64 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Bernhard, Tom            M58 New Balance           17:06.84  
  2 *Lang, Dennis            M58 unattached            17:50.98  
  3 Setnes, Kevin            M55 unattached            18:17.24  
  4 Wright, James            M60 unattached            18:22.02  
  5 Qualls, Robert           M57 Golden West           18:48.35  
  6 Hansen, Lloyd            M61 unattached            19:31.02  
  7 Patton, Gary             M63 Golden West           19:36.59  
  8 Moser, Clyde             M56 unattached            19:47.05  
  9 Schwartz, Rodger         M55 unattached            22:12.09  
 10 Dickey, John             M55 St. Louis Tr          22:19.17  
 
M65-99 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Frisby, Jan              M65 unattached            19:20.54  
  2 Brault, Ron              M65 unattached            19:51.76  
  3 Burgasser, Joseph        M70 unattached            20:22.93  
  4 Wilcox, Joe              M66 Hawaii Maste          22:14.14  
  5 Bixler, Jon              M71 Over The Hil          23:00.74  
  6 Brawner, Wally           M70 unattached            23:08.91  
  7 Brennand, John           M73 So Cal Track          23:11.75  
  8 Peacock, Wayne           M70 Rhode Island          24:22.97  
  9 Spinner, Paul            M65 unattached            24:32.59  
 10 LeVasseur, Jerry         M71 New England           25:23.69  
 11 Ogden, Ken               M73 unattached            25:33.81  
 12 Shaw, John               M66 unattached            26:12.80  
 13 *Rosa, Luis              M81 unattached            28:04.73  
 14 Ross, Charles            M86 unattached            36:04.47  
 15 Levine, Frank            M95 Philadelphia          50:10.56  
 -- Smartt, Jerry            M77 Florida Athl                NT  
 -- Pratt, Donald            M76 Florida Athl                NT  
 -- Mathes, George           M74 unattached                 DNF  
 -- Weddle, Thom             M70 Run-N-Fun                  DNF  
 
Outdoor Pentathlon: #1 W40-79 80 Short Hurdles
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1 Preliminaries   Wind: +0.0
  1 Meiler, Florence         W75 Mass Velocit             18.63  1257  
  2 Donley, Christel         W74 Colorado Mas             20.02   866  
  3 Trotto, Mary             W62 Bohemia Trac             25.49    48  
Section  2 Preliminaries   Wind: -1.5
  1 O'Connor, Nadine         W67 unattached               14.42  1223  
  2 Carter, Ann              W67 Atlanta Trac             19.58   622  
  3 Simpson, Jane            W68 Golden West              26.69   108  
Section  3 Preliminaries   Wind: -1.7
  1 Hanscom, Rita            W55 So Cal Strid             14.13   976  
  2 Childs, Ashley           W59 Riadha                   18.85   419  
Section  4 Preliminaries   Wind: -1.4
  1 Wiemer, Susan            W43 unattached               14.24   767  
  2 Senn-Griffiths, Caryl    W47 Bohemia Trac             14.46   839  
 
Outdoor Pentathlon: #2 W40-79 High Jump
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Flight  1 Preliminaries
  1 Senn-Griffiths, Caryl    W47 Bohemia Trac             1.42m   795  
  2 Hanscom, Rita            W55 So Cal Strid             1.36m   991  
  3 Wiemer, Susan            W43 unattached               1.33m   577  
  4 O'Connor, Nadine         W67 unattached               1.24m  1119  
  5 Childs, Ashley           W59 Riadha                   1.09m   566  
  6 Donley, Christel         W74 Colorado Mas             1.06m   953  
  7 Carter, Ann              W67 Atlanta Trac             1.03m   724  
  7 Meiler, Florence         W75 Mass Velocit             1.03m  1106  
  7 Trotto, Mary             W62 Bohemia Trac             1.03m   588  
 10 Simpson, Jane            W68 Golden West              0.94m   566  
 
Outdoor Pentathlon: #4 W40-79 Long Jump
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Hanscom, Rita            W55 So Cal Strid             4.46m   3.4  856  
  2 Senn-Griffiths, Caryl    W47 Bohemia Trac             4.28m   3.8  565  
  3 O'Connor, Nadine         W67 unattached               4.18m   2.8 1049  
  4 Wiemer, Susan            W43 unattached               4.09m   0.8  428  
  5 Meiler, Florence         W75 Mass Velocit             3.16m   0.2  877  
  6 Childs, Ashley           W59 Riadha                   2.96m   4.1  306  
  6 Carter, Ann              W67 Atlanta Trac             2.96m   1.3  479  
  8 Donley, Christel         W74 Colorado Mas             2.93m   3.8  587  
  9 Trotto, Mary             W62 Bohemia Trac             2.51m   3.5  233  
 10 Simpson, Jane            W68 Golden West              2.34m   2.9  244  
 
Outdoor Pentathlon: #1 M30-39 Long Jump runway 1
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Hawkins, Roger           M34 KC Extreme T             6.84m  -1.0  776  
  2 Souza, Jeferson          M34 unattached               6.20m  -1.9  630  
  3 Dolezilek, Shawn         M38 Heartland Ma             5.85m  -1.7  617  
  4 Hogue, Andrew            M36 Nike Central             5.41m   0.8  519  
  5 Merritt, Jason           M34 unattached               4.85m  +0.0  354  
  6 Pittman, Chris           M37 So Cal Track             3.86m  -1.9  214  
 
Outdoor Pentathlon: #1 M40-49 Long Jump runway 2
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Wensel, Marek            M40 Fibo Track C             5.82m   0.2  688  
  2 Barr, James              M41 Potomac Vall             5.81m   3.7  686  
  3 Hill, Reggie             M45 unattached               5.79m   5.7  771  
  4 Causse, Jean             M41 unattached               5.57m   5.5  626  
  5 Chiles, Michael          M41 unattached               5.41m   2.2  589  
  6 Anderson, Sherrick       M44 unattached               5.28m   1.8  556  
  7 Brush, Gregory           M41 unattached               5.27m   3.2  554  
  8 Faulkner, Lee            M40 Delta Multis             5.11m   2.9  516  
  9 Plymale, Greg            M44 unattached               5.03m   5.7  498  
 10 Havill, Michael          M45 unattached               5.01m   1.7  565  
 11 Parker, Raymond          M47 Greater Phil             4.96m   3.5  552  
 12 Sarsony, Chris           M42 Carolinas Tr             4.65m   1.3  413  
 13 Cawley, Rick             M47 Waterloo Tra             4.58m   0.2  459  
 14 Hampton, David           M48 unattached               4.36m   4.9  407  
 
Outdoor Pentathlon: #1 M50-59 Long Jump runway 2
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Winkel, Stephen          M51 Delta Multis             5.14m  -1.6  686  
  2 Kemp, Steve              M56 unattached               5.13m  -1.4  785  
  3 Ricci, Brien             M50 unattached               5.03m  -0.8  655  
  4 Ward, Billy              M55 unattached               4.56m  -2.2  610  
  5 Effler, Kenneth          M57 Twilight Thr             4.50m  +0.0  593  
  6 Watry, Jeffrey           M54 Midwest Mast             4.49m  -0.7  508  
  6 Dixon, Gary              M51 Manasota Tra             4.49m  -0.8  508  
  8 Kern, Jack               M50 unattached               4.47m  -2.1  502  
  9 Wells, Jameson           M52 Carolinas Tr             4.35m  -1.7  471  
 10 Adams, John              M53 unattached               4.33m  -0.5  467  
 11 Dilley, Lorn             M53 unattached               4.29m  -1.4  457  
 12 Waltermann, Stefan       M59 Carolinas Tr             4.21m  -0.5  510  
 13 Ming, Stacy              M50 unattached               4.12m  -2.2  415  
 14 Watson, Richard          M56 unattached               4.06m  -1.6  469  
 15 Demetrio, Theodore       M53 unattached               3.76m  -0.7  328  
 16 Ripp, Marvin             M59 Wisconsin Tr             3.63m  -1.7  358  
 
Outdoor Pentathlon: #1 M60-69 Long Jump runway 1
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Kroodsma, Roger          M65 unattached               4.75m  -3.1  908  
  2 Baker, Robert            M63 unattached               4.56m  -0.3  713  
  3 Olson, Randall           M61 unattached               4.31m  -4.4  632  
  4 Weinstock, William       M62 unattached               4.15m  -2.0  582  
  5 Decker, Darryl           M62 unattached               4.09m  -3.9  563  
  6 Howard, Kent             M60 So Cal Track             4.04m  -2.5  548  
  7 Skubic, Paul             M60 unattached               4.03m  -0.8  544  
  8 Green, Bob               M60 unattached               3.59m  -2.3  415  
  8 Schuster, Neal           M61 unattached               3.59m  -2.0  415  
 10 Fulton, Robert           M69 unattached               3.54m  -1.5  483  
 11 Harbulak, John           M63 Bohemia Trac             3.27m  -4.7  328  
 12 Karbens, John(Jack)      M67 Hawaii Maste             3.26m  -3.2  396  
 
Outdoor Pentathlon: #1 M70-89 Long Jump runway 1
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Hewitt, Robert           M76 Portland Mas             4.26m  +0.0 1035  
  2 Jankovich, William       M75 unattached               3.39m  -0.2  648  
  3 Daprano, William         M82 Atlanta Trac             2.83m  -0.8  544  
  4 Pliner, Terry            M71 So Cal Track             2.65m  -0.1  287  
  5 Carter, Bill             M86 unattached               2.35m  -0.7  487  
 
Outdoor Pentathlon: #3 W40-79 Shot Put
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Wiemer, Susan            W43 unattached               9.28m   587  
  2 Hanscom, Rita            W55 So Cal Strid             8.96m   768  
  3 Senn-Griffiths, Caryl    W47 Bohemia Trac             8.86m   639  
  4 O'Connor, Nadine         W67 unattached               7.96m   856  
  5 Donley, Christel         W74 Colorado Mas             7.43m   913  
  6 Trotto, Mary             W62 Bohemia Trac             6.92m   635  
  7 Meiler, Florence         W75 Mass Velocit             6.25m   880  
  8 Childs, Ashley           W59 Riadha                   6.05m   477  
  9 Carter, Ann              W67 Atlanta Trac             5.36m   532  
 10 Simpson, Jane            W68 Golden West              4.79m   462  
 
M30-39 Shot Put 7.26K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Apisa, Andrew            M31 unattached              14.08m  
  2 Hogue, Andrew            M36 Nike Central             9.51m  
  3 Pettes, Alfy             M34 So Cal Track             8.22m  
  4 Pittman, Chris           M37 So Cal Track             7.89m  
  5 Lanier, Kim              M33 Tnt Racing I             5.66m  
 
M40-49 Shot Put 7.26K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Thompson, Glenn          M46 Long & Stron            14.14m  
  2 Koppenhaver, Jeffery     M46 Powerhouse T            13.38m  
  3 Bott, Jeffrey            M45 unattached              13.13m  
  4 Rose, John               M43 unattached              12.86m  
  5 O' Higgins, Robert       M49 unattached              12.62m  
  6 Crawford, Timothy        M49 unattached              12.46m  
  7 Shannon, Tim             M46 unattached              12.45m  
  8 Curry, Mike              M42 unattached              12.42m  
  8 Williams, Kristopher     M43 unattached              12.42m  
 10 Ostrom, Michael          M44 unattached              11.63m  
 11 Barr, James              M41 Potomac Vall            11.55m  
 12 Kramer, Richard          M42 unattached              10.35m  
 13 Eichholtz, John          M43 unattached               8.52m  
 
M50 Shot Put 6K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ossmann, Paul            M52 unattached              15.77m  
  2 Nespoli, John            M54 unattached              15.31m  
  3 Wilson, Randy            M51 unattached              14.06m  
  4 Bailey, Donald           M50 unattached              13.87m  
  5 Rosen, Larry             M50 Potomac Vall            13.52m  
  6 Michaels, James          M52 unattached              12.16m  
  7 Bastien, Gary            M50 unattached              11.91m  
  8 Warner, Mark             M53 unattached              11.71m  
  9 Goudge, Ted              M52 unattached              11.23m  
 
M55 Shot Put 6K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Muller, Tim              M59 unattached              14.77m  
  2 Shiaras, Michael         M58 unattached              14.23m  
  3 Conboy, Roger            M59 Dallas Maste            11.81m  
  4 Matteson, Michael        M56 unattached              11.78m  
 
M60 Shot Put 5K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Goerge, Hilary           M61 unattached              14.43m  
  2 Hiney, Bill              M64 unattached              13.80m  
  3 Mathies, Dennis          M60 unattached              13.65m  
  4 Harvey, William          M63 unattached              13.10m  
  5 Hearn, Edward            M60 unattached              12.61m  
  6 Schroeder, Alan          M62 unattached              11.86m  
  7 Hedendal, Bruce          M61 Florida Athl            11.59m  
  8 Woosencraft, Richard     M62 unattached              10.95m  
  9 Chandler, Dennis         M61 unattached              10.20m  
 
M65 Shot Put 5K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Mathews, George          M65 Seattle Mast            12.48m  
  2 Johnson, LaVane          M66 unattached              11.23m  
  3 Kenney, James            M68 unattached              10.43m  
 
M70-79 Shot Put 4K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Vaughn, Gerald           M73 unattached              13.21m  
  2 Cohen, Stephen           M70 Midwest Mast            11.30m  
  3 Rosen, Leonard           M75 Twilight Thr            10.80m  
  4 Horine, Larry            M78 unattached              10.16m  
  5 Harwood, Jerry           M70 So Cal Track            10.04m  
  6 Hotchkiss, Richard       M70 unattached               9.98m  
  7 Arndt, Dave              M70 unattached               9.56m  
  8 Anderson, Jerry          M72 unattached               9.55m  
  9 Feick, Ray               M77 Philadelphia             9.32m  
 10 Smith, Ernie             M75 unattached               9.30m  
 
M80-99 Shot Put 3K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Brusca, Phillip          M82 unattached              10.70m  
  2 McPhie, Leland           M95 So Cal Track             6.87m  
  3 Monesmith, Joseph        M86 unattached               6.83m  
  4 Roudebush, George        M84 unattached               6.44m  
  5 Snaden, John             M83 unattached               5.98m  
 
Outdoor Pentathlon: #4 M30-39 Discus Throw
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Hawkins, Roger           M34 KC Extreme T            33.48m   533  
  2 Souza, Jeferson          M34 unattached              32.14m   507  
  3 Merritt, Jason           M34 unattached              25.67m   380  
  4 Dolezilek, Shawn         M38 Heartland Ma            24.74m   362  
  5 Hogue, Andrew            M36 Nike Central            23.21m   333  
  6 Pittman, Chris           M37 So Cal Track            15.48m   189  
 
Outdoor Pentathlon: #4 M50-59 Discus Throw
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Ming, Stacy              M50 unattached              37.52m   614  
  2 Winkel, Stephen          M51 Delta Multis            36.41m   592  
  3 Kemp, Steve              M56 unattached              35.75m   650  
  4 Watson, Richard          M56 unattached              35.64m   647  
  5 Dixon, Gary              M51 Manasota Tra            35.29m   569  
  6 Kern, Jack               M50 unattached              34.05m   545  
  7 Wells, Jameson           M52 Carolinas Tr            33.97m   543  
  8 Watry, Jeffrey           M54 Midwest Mast            32.98m   523  
  9 Effler, Kenneth          M57 Twilight Thr            31.83m   563  
 10 Ripp, Marvin             M59 Wisconsin Tr            30.47m   533  
 11 Waltermann, Stefan       M59 Carolinas Tr            29.09m   503  
 12 Adams, John              M53 unattached              28.88m   442  
 13 Demetrio, Theodore       M53 unattached              28.83m   441  
 14 Ricci, Brien             M50 unattached              28.74m   440  
 15 Dilley, Lorn             M53 unattached              28.37m   432  
 16 Ward, Billy              M55 unattached              27.91m   477  
 
Outdoor Pentathlon: #4 M60-69 Discus Throw
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Kroodsma, Roger          M65 unattached              38.41m   830  
  2 Olson, Randall           M61 unattached              36.23m   679  
  3 Green, Bob               M60 unattached              35.57m   664  
  4 Baker, Robert            M63 unattached              33.80m   623  
  5 Weinstock, William       M62 unattached              33.05m   606  
  6 Howard, Kent             M60 So Cal Track            31.11m   562  
  7 Fulton, Robert           M69 unattached              30.49m   627  
  8 Karbens, John(Jack)      M67 Hawaii Maste            29.74m   608  
  9 Decker, Darryl           M62 unattached              27.30m   477  
 10 Skubic, Paul             M60 unattached              26.80m   466  
 11 Harbulak, John           M63 Bohemia Trac            25.20m   431  
 12 Schuster, Neal           M61 unattached              23.37m   391  
 
Outdoor Pentathlon: #4 M70-89 Discus Throw
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jankovich, William       M75 unattached              28.73m   800  
  2 Hewitt, Robert           M76 Portland Mas            27.22m   749  
  3 Pliner, Terry            M71 So Cal Track            23.40m   525  
  4 Daprano, William         M82 Atlanta Trac            20.52m   645  
  5 Carter, Bill             M86 unattached              19.74m   776  
 
W30-49 Hammer Throw circle 1
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Lewis, Oneithea          W49 Shore Athlet            51.20m  
  2 Latham, Cindy            W39 unattached              31.15m  
  3 Moran, Sandra            W36 unattached              21.85m  
  4 Rector, Tiffany          W38 So Cal Track            21.23m  
  5 Ecklund, Deborah         W49 Golden Stars            17.83m  
 
W50-59 Hammer Throw circle 2
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Finsrud, Carol           W52 Waterloo Tra            44.08m  
  2 Welding, Ruth            W53 Midwest Mast            40.16m  
  3 LaRiviere, Martha        W57 unattached              32.36m  
  4 Hallen, Susan            W52 Midwest Mast            29.01m  
  5 Cooper, Janelle          W53 unattached              25.39m  
  6 Anderson, Dinah          W56 unattached              24.87m  
  7 Yaden, Andrea            W52 unattached              24.03m  
  8 Green, Martha            W58 Fibo Track C            21.34m  
  9 Dean, Birgit             W56 unattached              18.53m  
 10 Woods, Lydia             W55 Atlanta Trac            17.01m  
 11 O'Brien, Sandra          W55 unattached              14.91m  
 
W60-84 Hammer Throw circle 1
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Mensey, Myrle            W60 So Cal Strid            37.72m  
  2 Hartzler, Mary           W60 unattached              37.25m  
  3 Cutler, Georgia          W66 Oregon Track            30.51m  
  4 Raham, Sharon            W63 Colorado Mas            25.15m  
  5 Katz, Roslyn             W67 Golden Stars            23.08m  
  6 Roman, Mary              W73 Mass Velocit            22.38m  
  7 Meiler, Florence         W75 Mass Velocit            16.72m  
  8 Krug, Gloria             W78 Philadelphia            16.35m  
  9 Moravecsik, Francesca    W75 Green Mounta            15.89m  
 10 Snaden, Lillian          W80 unattached              11.11m  
 
Outdoor Pentathlon: #2 M30-39 Javelin Throw
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Souza, Jeferson          M34 unattached              41.31m   461  
  2 Hawkins, Roger           M34 KC Extreme T            40.27m   446  
  3 Hogue, Andrew            M36 Nike Central            38.12m   439  
  4 Dolezilek, Shawn         M38 Heartland Ma            32.43m   353  
  5 Merritt, Jason           M34 unattached              28.96m   285  
  6 Pittman, Chris           M37 So Cal Track            21.02m   187  
 
Outdoor Pentathlon: #2 M40-49 Javelin Throw
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Hill, Reggie             M45 unattached              47.20m   707  
  2 Barr, James              M41 Potomac Vall            46.40m   623  
  3 Wensel, Marek            M40 Fibo Track C            45.41m   607  
  4 Plymale, Greg            M44 unattached              40.65m   528  
  5 Parker, Raymond          M47 Greater Phil            39.35m   564  
  6 Sarsony, Chris           M42 Carolinas Tr            38.96m   500  
  7 Cawley, Rick             M47 Waterloo Tra            37.85m   537  
  8 Faulkner, Lee            M40 Delta Multis            36.98m   467  
  9 Causse, Jean             M41 unattached              36.54m   460  
 10 Havill, Michael          M45 unattached              36.11m   505  
 11 Chiles, Michael          M41 unattached              35.97m   451  
 12 Hampton, David           M48 unattached              35.21m   489  
 13 Brush, Gregory           M41 unattached              32.58m   395  
 14 Anderson, Sherrick       M44 unattached              26.46m   297  
 
Outdoor Pentathlon: #2 M50-59 Javelin Throw
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Wells, Jameson           M52 Carolinas Tr            42.68m   657  
  2 Kemp, Steve              M56 unattached              42.44m   733  
  3 Dixon, Gary              M51 Manasota Tra            42.39m   651  
  4 Winkel, Stephen          M51 Delta Multis            41.91m   642  
  5 Watson, Richard          M56 unattached              41.19m   706  
  6 Watry, Jeffrey           M54 Midwest Mast            37.94m   567  
  7 Effler, Kenneth          M57 Twilight Thr            37.46m   628  
  8 Adams, John              M53 unattached              35.55m   522  
  9 Demetrio, Theodore       M53 unattached              35.28m   517  
 10 Ming, Stacy              M50 unattached              35.15m   514  
 11 Dilley, Lorn             M53 unattached              34.41m   500  
 12 Waltermann, Stefan       M59 Carolinas Tr            34.09m   558  
 13 Kern, Jack               M50 unattached              32.31m   461  
 14 Ripp, Marvin             M59 Wisconsin Tr            29.02m   454  
 15 Ward, Billy              M55 unattached              25.92m   391  
 16 Ricci, Brien             M50 unattached              24.11m   311  
 
Outdoor Pentathlon: #2 M60-69 Javelin Throw
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Baker, Robert            M63 unattached              41.54m   760  
  2 Kroodsma, Roger          M65 unattached              39.34m   812  
  3 Weinstock, William       M62 unattached              37.23m   665  
  4 Green, Bob               M60 unattached              36.91m   658  
  5 Decker, Darryl           M62 unattached              32.79m   567  
  6 Olson, Randall           M61 unattached              32.69m   565  
  7 Fulton, Robert           M69 unattached              31.90m   627  
  8 Harbulak, John           M63 Bohemia Trac            31.44m   538  
  9 Howard, Kent             M60 So Cal Track            30.08m   508  
 10 Schuster, Neal           M61 unattached              30.07m   508  
 11 Skubic, Paul             M60 unattached              24.15m   381  
 12 Karbens, John(Jack)      M67 Hawaii Maste            19.62m   333  
 
Outdoor Pentathlon: #2 M70-89 Javelin Throw
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jankovich, William       M75 unattached              27.79m   676  
  2 Hewitt, Robert           M76 Portland Mas            27.02m   652  
  3 Pliner, Terry            M71 So Cal Track            23.64m   461  
  4 Daprano, William         M82 Atlanta Trac            22.06m   522  
  5 Carter, Bill             M86 unattached              18.58m   568  
 
W30-49 Weight Throw circle 2
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Lewis, Oneithea          W49 Shore Athlet            15.68m  
  2 Stephens, Jennifer       W37 Potomac Vall            10.49m  
  3 Latham, Cindy            W39 unattached               8.71m  
  4 Rector, Tiffany          W38 So Cal Track             8.43m  
  5 Ecklund, Deborah         W49 Golden Stars             5.58m  
 
W50-59 Weight Throw circle 2
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Finsrud, Carol           W52 Waterloo Tra            14.82m  
  2 Welding, Ruth            W53 Midwest Mast            13.02m  
  3 Hallen, Susan            W52 Midwest Mast             8.66m  
  4 Cooper, Janelle          W53 unattached               8.37m  
  5 LaRiviere, Martha        W57 unattached               8.12m  
  6 Yaden, Andrea            W52 unattached               8.02m  
  7 Green, Martha            W58 Fibo Track C             7.35m  
  8 Dean, Birgit             W56 unattached               6.87m  
  9 Woods, Lydia             W55 Atlanta Trac             6.84m  
 10 O'Brien, Sandra          W55 unattached               4.87m  
 
W60-84 Weight Throw circle 2
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Mensey, Myrle            W60 So Cal Strid            15.73m  
  2 Hartzler, Mary           W60 unattached              12.41m  
  3 Cutler, Georgia          W66 Oregon Track            11.70m  
  4 Lary, Audrey             W75 Potomac Vall            10.40m  
  5 Raham, Sharon            W63 Colorado Mas            10.29m  
  6 Roman, Mary              W73 Mass Velocit             9.61m  
  7 Katz, Roslyn             W67 Golden Stars             9.17m  
  8 Krug, Gloria             W78 Philadelphia             7.41m  
  9 Snaden, Lillian          W80 unattached               6.92m  
 
W40-79 Outdoor Pentathlon
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Preliminaries
  1 O'Connor, Nadine         W67 unattached                4949  
  1 Meiler, Florence         W75 Mass Velocit              4783  
  1 Hanscom, Rita            W55 So Cal Strid              4422  
  1 Donley, Christel         W74 Colorado Mas              3775  
  1 Senn-Griffiths, Caryl    W47 Bohemia Trac              3542  
  1 Wiemer, Susan            W43 unattached                2965  
  1 Trotto, Mary             W62 Bohemia Trac              1882  
  2 Carter, Ann              W67 Atlanta Trac              2622  
  2 Childs, Ashley           W59 Riadha                    2156  
  3 Simpson, Jane            W68 Golden West               1672  
 
M30-39 Outdoor Pentathlon
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Hawkins, Roger           M34 KC Extreme T              2786  
  1 Hogue, Andrew            M36 Nike Central              2677  
  2 Souza, Jeferson          M34 unattached                2780  
  2 Dolezilek, Shawn         M38 Heartland Ma              2335  
  3 Merritt, Jason           M34 unattached                2126  
  3 Pittman, Chris           M37 So Cal Track               910  
 
M40-49 Outdoor Pentathlon
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Hill, Reggie             M45 unattached                2196  
  1 Wensel, Marek            M40 Fibo Track C              2181  
  2 Barr, James              M41 Potomac Vall              1979  
  2 Parker, Raymond          M47 Greater Phil              1943  
  3 Causse, Jean             M41 unattached                1825  
  3 Cawley, Rick             M47 Waterloo Tra              1587  
  4 Faulkner, Lee            M40 Delta Multis              1653  
  4 Hampton, David           M48 unattached                1463  
  5 Chiles, Michael          M41 unattached                1647  
  5 Havill, Michael          M45 unattached                1070  
  6 Sarsony, Chris           M42 Carolinas Tr              1617  
  7 Plymale, Greg            M44 unattached                1597  
  8 Anderson, Sherrick       M44 unattached                1467  
 
M50-59 Outdoor Pentathlon
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Kemp, Steve              M56 unattached                3754  
  1 Winkel, Stephen          M51 Delta Multis              3333  
  2 Ward, Billy              M55 unattached                2822  
  2 Wells, Jameson           M52 Carolinas Tr              2766  
  3 Effler, Kenneth          M57 Twilight Thr              2810  
  3 Watry, Jeffrey           M54 Midwest Mast              2743  
  4 Dilley, Lorn             M53 unattached                2592  
  4 Waltermann, Stefan       M59 Carolinas Tr              2499  
  5 Dixon, Gary              M51 Manasota Tra              2518  
  5 Ripp, Marvin             M59 Wisconsin Tr              2443  
  6 Ricci, Brien             M50 unattached                2513  
  6 Watson, Richard          M56 unattached                2310  
  7 Ming, Stacy              M50 unattached                2374  
  8 Kern, Jack               M50 unattached                2314  
  9 Demetrio, Theodore       M53 unattached                2255  
 10 Adams, John              M53 unattached                2238  
 
M60-69 Outdoor Pentathlon
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Kroodsma, Roger          M65 unattached                4167  
  1 Baker, Robert            M63 unattached                3256  
  2 Howard, Kent             M60 So Cal Track              2984  
  2 Fulton, Robert           M69 unattached                2470  
  3 Green, Bob               M60 unattached                2963  
  3 Karbens, John(Jack)      M67 Hawaii Maste              2151  
  4 Olson, Randall           M61 unattached                2946  
  5 Decker, Darryl           M62 unattached                2800  
  6 Weinstock, William       M62 unattached                2722  
  7 Skubic, Paul             M60 unattached                2602  
  8 Schuster, Neal           M61 unattached                1988  
  9 Harbulak, John           M63 Bohemia Trac              1907  
 
M70-89 Outdoor Pentathlon
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Hewitt, Robert           M76 Portland Mas              3719  
  1 Carter, Bill             M86 unattached                2779  
  1 Daprano, William         M82 Atlanta Trac              2173  
  1 Pliner, Terry            M71 So Cal Track              1552  
  2 Jankovich, William       M75 unattached                2480  
  
  Licensed to USA Masters TandF -WMA Champ Meet
                                       Hy-Tek's Meet Manager 7/10/2009 02:26 PM
     2009 USATF National Masters T& F Championship - 7/9/2009 to 7/12/2009     
                                  Oshkosh, WI                                  
                                    Results                                    
 
Outdoor Pentathlon: #3 M30-39 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1    Wind: -0.4
  1 Hawkins, Roger           M34 KC Extreme T             22.93   792  
  2 Hogue, Andrew            M36 Nike Central             24.20   753  
  3 Souza, Jeferson          M34 unattached               24.42   656  
  4 Dolezilek, Shawn         M38 Heartland Ma             24.84   698  
  5 Merritt, Jason           M34 unattached               27.03   446  
  6 Pittman, Chris           M37 So Cal Track             29.93   320  
 
Outdoor Pentathlon: #3 M40-49 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1    Wind: -1.4
  1 Parker, Raymond          M47 Greater Phil             25.26   827  
  2 Faulkner, Lee            M40 Delta Multis             26.15   670  
  3 Hill, Reggie             M45 unattached               26.54   718  
  4 Chiles, Michael          M41 unattached               26.94   607  
  5 Cawley, Rick             M47 Waterloo Tra             28.18   591  
  6 Hampton, David           M48 unattached               28.50   567  
 -- Havill, Michael          M45 unattached                  DQ  
Section  2    Wind: -1.6
  1 Wensel, Marek            M40 Fibo Track C             23.68   886  
  2 Causse, Jean             M41 unattached               25.33   739  
  3 Sarsony, Chris           M42 Carolinas Tr             25.74   704  
  4 Barr, James              M41 Potomac Vall             26.15   670  
  5 Anderson, Sherrick       M44 unattached               26.84   614  
  6 Plymale, Greg            M44 unattached               27.40   571  
 
Outdoor Pentathlon: #3 M50-59 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1    Wind: -0.5
  1 Kemp, Steve              M56 unattached               27.38   804  
  2 Ward, Billy              M55 unattached               28.78   697  
  3 Effler, Kenneth          M57 Twilight Thr             29.51   643  
  4 Ripp, Marvin             M59 Wisconsin Tr             30.19   594  
  5 Waltermann, Stefan       M59 Carolinas Tr             30.71   559  
  6 Watson, Richard          M56 unattached               35.48   278  
Section  2    Wind: -3.0
  1 Ricci, Brien             M50 unattached               27.34   732  
  2 Dilley, Lorn             M53 unattached               27.46   723  
  3 Winkel, Stephen          M51 Delta Multis             28.31   657  
  4 Ming, Stacy              M50 unattached               30.09   529  
  5 Wells, Jameson           M52 Carolinas Tr             30.24   519  
  6 Kern, Jack               M50 unattached               30.36   511  
Section  3    Wind: -2.2
  1 Adams, John              M53 unattached               28.05   677  
  2 Watry, Jeffrey           M54 Midwest Mast             28.83   619  
  3 Demetrio, Theodore       M53 unattached               29.40   578  
  4 Dixon, Gary              M51 Manasota Tra             30.76   484  
 
Outdoor Pentathlon: #3 M60-69 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1    Wind: -1.5
  1 Kroodsma, Roger          M65 unattached               28.77   840  
  2 Baker, Robert            M63 unattached               29.21   737  
  3 Weinstock, William       M62 unattached               30.15   668  
  4 Karbens, John(Jack)      M67 Hawaii Maste             33.59   510  
  5 Fulton, Robert           M69 unattached               33.98   486  
Section  2    Wind: -1.7
  1 Green, Bob               M60 unattached               28.82   766  
  2 Decker, Darryl           M62 unattached               29.22   736  
  3 Olson, Randall           M61 unattached               29.50   716  
  4 Howard, Kent             M60 So Cal Track             30.90   616  
  5 Skubic, Paul             M60 unattached               31.05   606  
  6 Harbulak, John           M63 Bohemia Trac             34.38   399  
  7 Schuster, Neal           M61 unattached               35.32   347  
 
Outdoor Pentathlon: #3 M70-89 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1    Wind: -1.5
  1 Hewitt, Robert           M76 Portland Mas             31.87   876  
  2 Pliner, Terry            M71 So Cal Track             40.25   243  
  3 Daprano, William         M82 Atlanta Trac             42.42   451  
  4 Carter, Bill             M86 unattached               42.95   657  
  5 Jankovich, William       M75 unattached             1:28.43  
 
Outdoor Pentathlon: #5 W40-79 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1 
  1 Senn-Griffiths, Caryl    W47 Bohemia Trac           2:40.31   704  
  2 Wiemer, Susan            W43 Mass Velocit           2:41.66   606  
  3 Hanscom, Rita            W55 So Cal Strid           2:46.90   831  
  4 O'Connor, Nadine         W67 unattached             3:32.39   702  
  5 Childs, Ashley           W59 Riadha                 3:32.56   388  
  6 Trotto, Mary             W62 Bohemia Trac           3:49.93   378  
  7 Simpson, Jane            W68 Golden West            4:27.94   292  
  8 Donley, Christel         W74 Colorado Mas           4:28.63   456  
  9 Meiler, Florence         W75 Mass Velocit           4:31.95   663  
 10 Carter, Ann              W67 Atlanta Trac           4:32.52   265  
 
Outdoor Pentathlon: #5 M30-39 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Merritt, Jason           M34 unattached             4:43.01   661  
  2 Hogue, Andrew            M36 Nike Central           4:51.30   633  
  3 Souza, Jeferson          M34 unattached             5:06.01   526  
  4 Dolezilek, Shawn         M38 Heartland Ma           5:54.93   305  
  5 Hawkins, Roger           M34 KC Extreme T           6:06.19   239  
  6 Pittman, Chris           M37 So Cal Track           8:19.40  
 
Outdoor Pentathlon: #5 M40-49 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Wensel, Marek            M40 Fibo Track C           4:35.13   823  
  2 Parker, Raymond          M47 Greater Phil           4:55.93   779  
  3 Causse, Jean             M41 unattached             4:58.82   677  
  4 Sarsony, Chris           M42 Carolinas Tr           5:13.63   592  
  5 Faulkner, Lee            M40 Delta Multis           5:16.42   577  
  6 Cawley, Rick             M47 Waterloo Tra           5:30.11   587  
  7 Hampton, David           M48 unattached             5:30.60   584  
  8 Barr, James              M41 Potomac Vall           5:51.15   401  
  9 Plymale, Greg            M44 unattached             5:53.81   389  
 10 Hill, Reggie             M45 unattached             6:19.21   355  
 11 Chiles, Michael          M41 unattached             7:28.48    71  
 
Outdoor Pentathlon: #5 M50-59 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Winkel, Stephen          M51 Delta Multis           5:13.82   756  
  2 Kemp, Steve              M56 unattached             5:23.19   782  
  3 Wells, Jameson           M52 Carolinas Tr           5:47.71   576  
  4 Ward, Billy              M55 unattached             5:48.82   647  
  5 Watry, Jeffrey           M54 Midwest Mast           5:58.02   526  
  6 Dilley, Lorn             M53 unattached             6:07.82   480  
  7 Ripp, Marvin             M59 Wisconsin Tr           6:18.73   504  
  8 Demetrio, Theodore       M53 unattached             6:28.14   391  
  9 Ricci, Brien             M50 unattached             6:31.85   375  
 10 Effler, Kenneth          M57 Twilight Thr           6:47.45   383  
 11 Dixon, Gary              M51 Manasota Tra           6:49.59   306  
 12 Ming, Stacy              M50 unattached             6:50.76   302  
 13 Waltermann, Stefan       M59 Carolinas Tr           6:51.07   369  
 14 Kern, Jack               M50 unattached             6:52.47   295  
 15 Watson, Richard          M56 unattached             7:37.19   210  
 16 Adams, John              M53 unattached             7:45.61   130  
 
Outdoor Pentathlon: #5 M60-69 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Howard, Kent             M60 So Cal Track           5:43.11   750  
  2 Kroodsma, Roger          M65 unattached             5:51.87   777  
  3 Skubic, Paul             M60 unattached             6:12.65   605  
  4 Green, Bob               M60 unattached             6:45.51   460  
  5 Decker, Darryl           M62 unattached             6:46.31   457  
  6 Baker, Robert            M63 unattached             6:54.50   423  
  7 Olson, Randall           M61 unattached             7:12.75   354  
  8 Schuster, Neal           M61 unattached             7:20.07   327  
  9 Karbens, John(Jack)      M67 Hawaii Maste           7:45.01   304  
 10 Harbulak, John           M63 Bohemia Trac           7:56.29   211  
 11 Weinstock, William       M62 unattached             7:59.67   201  
 12 Fulton, Robert           M69 unattached             8:03.51   247  
 
Outdoor Pentathlon: #5 M70-89 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Hewitt, Robert           M76 Portland Mas           8:11.21   407  
  2 Jankovich, William       M75 unattached             8:27.00   356  
  3 Pliner, Terry            M71 So Cal Track          10:07.14    36  
  4 Carter, Bill             M86 unattached            10:44.84   291  
  5 Daprano, William         M82 Atlanta Trac          12:13.63    11  
 
Outdoor Pentathlon: #1 W40-79 80 Short Hurdles
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1    Wind: +0.0
  1 Meiler, Florence         W75 Mass Velocit             18.63  1257  
  2 Donley, Christel         W74 Colorado Mas             20.02   866  
  3 Trotto, Mary             W62 Bohemia Trac             25.49    48  
Section  2    Wind: -1.5
  1 O'Connor, Nadine         W67 unattached               14.42  1223  
  2 Carter, Ann              W67 Atlanta Trac             19.58   622  
  3 Simpson, Jane            W68 Golden West              26.69   108  
Section  3    Wind: -1.7
  1 Hanscom, Rita            W55 So Cal Strid             14.13   976  
  2 Childs, Ashley           W59 Riadha                   18.85   419  
Section  4    Wind: -1.4
  1 Wiemer, Susan            W43 Mass Velocit             14.24   767  
  2 Senn-Griffiths, Caryl    W47 Bohemia Trac             14.46   839  
 
Outdoor Pentathlon: #2 W40-79 High Jump
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Flight  1 
  1 Senn-Griffiths, Caryl    W47 Bohemia Trac             1.42m   795  
  2 Hanscom, Rita            W55 So Cal Strid             1.36m   991  
  3 Wiemer, Susan            W43 Mass Velocit             1.33m   577  
  4 O'Connor, Nadine         W67 unattached               1.24m  1119  
  5 Childs, Ashley           W59 Riadha                   1.09m   566  
  6 Donley, Christel         W74 Colorado Mas             1.06m   953  
  7 Carter, Ann              W67 Atlanta Trac             1.03m   724  
  7 Meiler, Florence         W75 Mass Velocit             1.03m  1106  
  7 Trotto, Mary             W62 Bohemia Trac             1.03m   588  
 10 Simpson, Jane            W68 Golden West              0.94m   566  
 
Outdoor Pentathlon: #4 W40-79 Long Jump
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Hanscom, Rita            W55 So Cal Strid             4.46m   3.4  856  
  2 Senn-Griffiths, Caryl    W47 Bohemia Trac             4.28m   3.8  565  
  3 O'Connor, Nadine         W67 unattached               4.18m   2.8 1049  
  4 Wiemer, Susan            W43 Mass Velocit             4.09m   0.8  428  
  5 Meiler, Florence         W75 Mass Velocit             3.16m   0.2  877  
  6 Childs, Ashley           W59 Riadha                   2.96m   4.1  306  
  6 Carter, Ann              W67 Atlanta Trac             2.96m   1.3  479  
  8 Donley, Christel         W74 Colorado Mas             2.93m   3.8  587  
  9 Trotto, Mary             W62 Bohemia Trac             2.51m   3.5  233  
 10 Simpson, Jane            W68 Golden West              2.34m   2.9  244  
 
Outdoor Pentathlon: #1 M30-39 Long Jump runway 1
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Hawkins, Roger           M34 KC Extreme T             6.84m  -1.0  776  
  2 Souza, Jeferson          M34 unattached               6.20m  -1.9  630  
  3 Dolezilek, Shawn         M38 Heartland Ma             5.85m  -1.7  617  
  4 Hogue, Andrew            M36 Nike Central             5.41m   0.8  519  
  5 Merritt, Jason           M34 unattached               4.85m  +0.0  354  
  6 Pittman, Chris           M37 So Cal Track             3.86m  -1.9  214  
 
Outdoor Pentathlon: #1 M40-49 Long Jump runway 2
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Wensel, Marek            M40 Fibo Track C             5.82m   0.2  688  
  2 Barr, James              M41 Potomac Vall             5.81m   3.7  686  
  3 Hill, Reggie             M45 unattached               5.79m   5.7  771  
  4 Causse, Jean             M41 unattached               5.57m   5.5  626  
  5 Chiles, Michael          M41 unattached               5.41m   2.2  589  
  6 Anderson, Sherrick       M44 unattached               5.28m   1.8  556  
  7 Brush, Gregory           M41 unattached               5.27m   3.2  554  
  8 Faulkner, Lee            M40 Delta Multis             5.11m   2.9  516  
  9 Plymale, Greg            M44 unattached               5.03m   5.7  498  
 10 Havill, Michael          M45 unattached               5.01m   1.7  565  
 11 Parker, Raymond          M47 Greater Phil             4.96m   3.5  552  
 12 Sarsony, Chris           M42 Carolinas Tr             4.65m   1.3  413  
 13 Cawley, Rick             M47 Waterloo Tra             4.58m   0.2  459  
 14 Hampton, David           M48 unattached               4.36m   4.9  407  
 
Outdoor Pentathlon: #1 M50-59 Long Jump runway 2
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Winkel, Stephen          M51 Delta Multis             5.14m  -1.6  686  
  2 Kemp, Steve              M56 unattached               5.13m  -1.4  785  
  3 Ricci, Brien             M50 unattached               5.03m  -0.8  655  
  4 Ward, Billy              M55 unattached               4.56m  -2.2  610  
  5 Effler, Kenneth          M57 Twilight Thr             4.50m  +0.0  593  
  6 Watry, Jeffrey           M54 Midwest Mast             4.49m  -0.7  508  
  6 Dixon, Gary              M51 Manasota Tra             4.49m  -0.8  508  
  8 Kern, Jack               M50 unattached               4.47m  -2.1  502  
  9 Wells, Jameson           M52 Carolinas Tr             4.35m  -1.7  471  
 10 Adams, John              M53 unattached               4.33m  -0.5  467  
 11 Dilley, Lorn             M53 unattached               4.29m  -1.4  457  
 12 Waltermann, Stefan       M59 Carolinas Tr             4.21m  -0.5  510  
 13 Ming, Stacy              M50 unattached               4.12m  -2.2  415  
 14 Watson, Richard          M56 unattached               4.06m  -1.6  469  
 15 Demetrio, Theodore       M53 unattached               3.76m  -0.7  328  
 16 Ripp, Marvin             M59 Wisconsin Tr             3.63m  -1.7  358  
 
Outdoor Pentathlon: #1 M60-69 Long Jump runway 1
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Kroodsma, Roger          M65 unattached               4.75m  -3.1  908  
  2 Baker, Robert            M63 unattached               4.56m  -0.3  713  
  3 Olson, Randall           M61 unattached               4.31m  -4.4  632  
  4 Weinstock, William       M62 unattached               4.15m  -2.0  582  
  5 Decker, Darryl           M62 unattached               4.09m  -3.9  563  
  6 Howard, Kent             M60 So Cal Track             4.04m  -2.5  548  
  7 Skubic, Paul             M60 unattached               4.03m  -0.8  544  
  8 Green, Bob               M60 unattached               3.59m  -2.3  415  
  8 Schuster, Neal           M61 unattached               3.59m  -2.0  415  
 10 Fulton, Robert           M69 unattached               3.54m  -1.5  483  
 11 Harbulak, John           M63 Bohemia Trac             3.27m  -4.7  328  
 12 Karbens, John(Jack)      M67 Hawaii Maste             3.26m  -3.2  396  
 
Outdoor Pentathlon: #1 M70-89 Long Jump runway 1
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Hewitt, Robert           M76 Portland Mas             4.26m  +0.0 1035  
  2 Jankovich, William       M75 unattached               3.39m  -0.2  648  
  3 Daprano, William         M82 Atlanta Trac             2.83m  -0.8  544  
  4 Pliner, Terry            M71 So Cal Track             2.65m  -0.1  287  
  5 Carter, Bill             M86 unattached               2.35m  -0.7  487  
 
Outdoor Pentathlon: #3 W40-79 Shot Put
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Wiemer, Susan            W43 Mass Velocit             9.28m   587  
  2 Hanscom, Rita            W55 So Cal Strid             8.96m   768  
  3 Senn-Griffiths, Caryl    W47 Bohemia Trac             8.86m   639  
  4 O'Connor, Nadine         W67 unattached               7.96m   856  
  5 Donley, Christel         W74 Colorado Mas             7.43m   913  
  6 Trotto, Mary             W62 Bohemia Trac             6.92m   635  
  7 Meiler, Florence         W75 Mass Velocit             6.25m   880  
  8 Childs, Ashley           W59 Riadha                   6.05m   477  
  9 Carter, Ann              W67 Atlanta Trac             5.36m   532  
 10 Simpson, Jane            W68 Golden West              4.79m   462  
 
Outdoor Pentathlon: #4 M30-39 Discus Throw
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Hawkins, Roger           M34 KC Extreme T            33.48m   533  
  2 Souza, Jeferson          M34 unattached              32.14m   507  
  3 Merritt, Jason           M34 unattached              25.67m   380  
  4 Dolezilek, Shawn         M38 Heartland Ma            24.74m   362  
  5 Hogue, Andrew            M36 Nike Central            23.21m   333  
  6 Pittman, Chris           M37 So Cal Track            15.48m   189  
 
Outdoor Pentathlon: #4 M40-49 Discus Throw
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Barr, James              M41 Potomac Vall            34.03m   544  
  2 Wensel, Marek            M40 Fibo Track C            33.32m   530  
  3 Sarsony, Chris           M42 Carolinas Tr            31.38m   492  
  4 Plymale, Greg            M44 unattached              31.25m   489  
  5 Chiles, Michael          M41 unattached              29.69m   458  
  6 Hampton, David           M48 unattached              28.77m   468  
  7 Havill, Michael          M45 unattached              28.68m   467  
  8 Faulkner, Lee            M40 Delta Multis            28.47m   434  
  9 Hill, Reggie             M45 unattached              26.98m   432  
 10 Parker, Raymond          M47 Greater Phil            25.59m   403  
 11 Cawley, Rick             M47 Waterloo Tra            24.43m   379  
 12 Causse, Jean             M41 unattached              23.34m   335  
 13 Anderson, Sherrick       M44 unattached              20.58m   283  
 
Outdoor Pentathlon: #4 M50-59 Discus Throw
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Ming, Stacy              M50 unattached              37.52m   614  
  2 Winkel, Stephen          M51 Delta Multis            36.41m   592  
  3 Kemp, Steve              M56 unattached              35.75m   650  
  4 Watson, Richard          M56 unattached              35.64m   647  
  5 Dixon, Gary              M51 Manasota Tra            35.29m   569  
  6 Kern, Jack               M50 unattached              34.05m   545  
  7 Wells, Jameson           M52 Carolinas Tr            33.97m   543  
  8 Watry, Jeffrey           M54 Midwest Mast            32.98m   523  
  9 Effler, Kenneth          M57 Twilight Thr            31.83m   563  
 10 Ripp, Marvin             M59 Wisconsin Tr            30.47m   533  
 11 Waltermann, Stefan       M59 Carolinas Tr            29.09m   503  
 12 Adams, John              M53 unattached              28.88m   442  
 13 Demetrio, Theodore       M53 unattached              28.83m   441  
 14 Ricci, Brien             M50 unattached              28.74m   440  
 15 Dilley, Lorn             M53 unattached              28.37m   432  
 16 Ward, Billy              M55 unattached              27.91m   477  
 
Outdoor Pentathlon: #4 M60-69 Discus Throw
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Kroodsma, Roger          M65 unattached              38.41m   830  
  2 Olson, Randall           M61 unattached              36.23m   679  
  3 Green, Bob               M60 unattached              35.57m   664  
  4 Baker, Robert            M63 unattached              33.80m   623  
  5 Weinstock, William       M62 unattached              33.05m   606  
  6 Howard, Kent             M60 So Cal Track            31.11m   562  
  7 Fulton, Robert           M69 unattached              30.49m   627  
  8 Karbens, John(Jack)      M67 Hawaii Maste            29.74m   608  
  9 Decker, Darryl           M62 unattached              27.30m   477  
 10 Skubic, Paul             M60 unattached              26.80m   466  
 11 Harbulak, John           M63 Bohemia Trac            25.20m   431  
 12 Schuster, Neal           M61 unattached              23.37m   391  
 
Outdoor Pentathlon: #4 M70-89 Discus Throw
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jankovich, William       M75 unattached              28.73m   800  
  2 Hewitt, Robert           M76 Portland Mas            27.22m   749  
  3 Pliner, Terry            M71 So Cal Track            23.40m   525  
  4 Daprano, William         M82 Atlanta Trac            20.52m   645  
  5 Carter, Bill             M86 unattached              19.74m   776  
 
Outdoor Pentathlon: #2 M30-39 Javelin Throw
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Souza, Jeferson          M34 unattached              41.31m   461  
  2 Hawkins, Roger           M34 KC Extreme T            40.27m   446  
  3 Hogue, Andrew            M36 Nike Central            38.12m   439  
  4 Dolezilek, Shawn         M38 Heartland Ma            32.43m   353  
  5 Merritt, Jason           M34 unattached              28.96m   285  
  6 Pittman, Chris           M37 So Cal Track            21.02m   187  
 
Outdoor Pentathlon: #2 M40-49 Javelin Throw
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Hill, Reggie             M45 unattached              47.20m   707  
  2 Barr, James              M41 Potomac Vall            46.40m   623  
  3 Wensel, Marek            M40 Fibo Track C            45.41m   607  
  4 Plymale, Greg            M44 unattached              40.65m   528  
  5 Parker, Raymond          M47 Greater Phil            39.35m   564  
  6 Sarsony, Chris           M42 Carolinas Tr            38.96m   500  
  7 Cawley, Rick             M47 Waterloo Tra            37.85m   537  
  8 Faulkner, Lee            M40 Delta Multis            36.98m   467  
  9 Causse, Jean             M41 unattached              36.54m   460  
 10 Havill, Michael          M45 unattached              36.11m   505  
 11 Chiles, Michael          M41 unattached              35.97m   451  
 12 Hampton, David           M48 unattached              35.21m   489  
 13 Brush, Gregory           M41 unattached              32.58m   395  
 14 Anderson, Sherrick       M44 unattached              26.46m   297  
 
Outdoor Pentathlon: #2 M50-59 Javelin Throw
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Wells, Jameson           M52 Carolinas Tr            42.68m   657  
  2 Kemp, Steve              M56 unattached              42.44m   733  
  3 Dixon, Gary              M51 Manasota Tra            42.39m   651  
  4 Winkel, Stephen          M51 Delta Multis            41.91m   642  
  5 Watson, Richard          M56 unattached              41.19m   706  
  6 Watry, Jeffrey           M54 Midwest Mast            37.94m   567  
  7 Effler, Kenneth          M57 Twilight Thr            37.46m   628  
  8 Adams, John              M53 unattached              35.55m   522  
  9 Demetrio, Theodore       M53 unattached              35.28m   517  
 10 Ming, Stacy              M50 unattached              35.15m   514  
 11 Dilley, Lorn             M53 unattached              34.41m   500  
 12 Waltermann, Stefan       M59 Carolinas Tr            34.09m   558  
 13 Kern, Jack               M50 unattached              32.31m   461  
 14 Ripp, Marvin             M59 Wisconsin Tr            29.02m   454  
 15 Ward, Billy              M55 unattached              25.92m   391  
 16 Ricci, Brien             M50 unattached              24.11m   311  
 
Outdoor Pentathlon: #2 M60-69 Javelin Throw
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Baker, Robert            M63 unattached              41.54m   760  
  2 Kroodsma, Roger          M65 unattached              39.34m   812  
  3 Weinstock, William       M62 unattached              37.23m   665  
  4 Green, Bob               M60 unattached              36.91m   658  
  5 Decker, Darryl           M62 unattached              32.79m   567  
  6 Olson, Randall           M61 unattached              32.69m   565  
  7 Fulton, Robert           M69 unattached              31.90m   627  
  8 Harbulak, John           M63 Bohemia Trac            31.44m   538  
  9 Howard, Kent             M60 So Cal Track            30.08m   508  
 10 Schuster, Neal           M61 unattached              30.07m   508  
 11 Skubic, Paul             M60 unattached              24.15m   381  
 12 Karbens, John(Jack)      M67 Hawaii Maste            19.62m   333  
 
Outdoor Pentathlon: #2 M70-89 Javelin Throw
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jankovich, William       M75 unattached              27.79m   676  
  2 Hewitt, Robert           M76 Portland Mas            27.02m   652  
  3 Pliner, Terry            M71 So Cal Track            23.64m   461  
  4 Daprano, William         M82 Atlanta Trac            22.06m   522  
  5 Carter, Bill             M86 unattached              18.58m   568  




Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade NCSA Phoenix KT St. Vincent Normatec