Join/Renew Now
2008 Visa Championship Series - Visa, America's Olympic Team Partner

Results

USA vs. the World at Run for the Dream - January 21, 2008 - Fresno, Calif.

Combined Team Scores
====================
  1 USA        96
  2 WOR        66

Women 55 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1
  1 Carmelita Jeter              USA                       6.84
  2 Angela Daigle                USA                       6.85
  3 Shandria Brown               WORLD,Bahamas             7.06

Women 600 Yard Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Ysanne Williams              WORLD,Jamaica          1:21.75
  2 LaShinda Demus               USA                    1:22.11
  3 Carlene Robinson             WORLD,Jamaica          1:22.94
  4 Jessica Cousins              USA                    1:25.57

Women 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Neisha Bernard-Thomas        WORLD,Grenada          2:08.08
  2 Roseline Agboke              WORLD,Great Britain    2:09.99
  3 Sherron Rhetta               USA                    2:10.75
  4 Kim Gildersleeve             USA                    2:15.58

Women 55 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Priscilla Lopes              WORLD,Canada              7.51
  2 Damu Cherry                  USA                       7.58
  3 Vonette Dixon                WORLD,Jamaica             7.59
  4 Candace Davis                USA                       7.71

Women 4x400 Meter Relay
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 USA                                             3:45.39
     1) Shenna Johnson                  2) Sherron Rhetta
     3) Angel Perkins                   4) Jessica Cousins
  2 WOR                                              3:45.87
     1) Ysanne Williams                 2) Roseline Agboke
     3) Shevon Stoddart                 4) Davita Prendigast

Women High Jump
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
Flight  1
  1 Amy Acuff                    USA                      1.95m    6-04.75
     1.70 1.75 1.80 1.85 1.90 1.95 2.02
        P    O    O   XO    O   XO  XXX
  2 Sharon Day                   USA                      1.90m    6-02.75
     1.70 1.75 1.80 1.85 1.90 1.95
        O    O    O    O  XXO  XXX
  3 Gaelle Niare                 WORLD,France             1.75m    5-08.75
     1.70 1.75 1.80
        O    O  XXX
  4 Mireya Beltran               WORLD,Mexico             1.70m    5-07.00
     1.70 1.75
        O  XXX

Women Pole Vault
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Jillian Schwartz             USA                      4.37m   14-04.00
     3.97 4.12 4.27 4.37 4.47
        P   XO    O    O  XXX
  2 Ikuko Nishikori              WORLD,Japan              4.12m   13-06.25
     3.97 4.12 4.27
       XO    O  XXX
 -- Nikole McEwen                USA                         NH
     3.97 4.12
        P  XXX

Women Long Jump
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Elva Goulbourne              WORLD,Jamaica            6.40m   21-00.00
      6.40m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
  2 Jenny Adams                  USA                      6.33m   20-09.25
      FOUL  6.07m  6.33m  6.15m  6.09m  6.18m
  3 Saeko Okayama                WORLD,Japan              6.03m   19-09.50
      5.76m  5.87m  6.03m  5.78m  FOUL
  4 Tameshia King                USA                      5.69m   18-08.00
      5.69m  PASS  PASS  PASS

Boys 2 Mile Run  HS Invit.
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1
  1 Dylan Shaawhon               Unattached             9:43.22
  2 Diego Estrada                Unattached             9:44.61
  3 David Sanchez                Unattached            x9:57.86
  4 Michael Machado              Unattached            x9:59.89
  5 Jack Leng                    Unattached           x10:10.70
  6 Jesse Arellano               Unattached           x10:20.21
  7 Waldo Jiminez                Unattached           x10:23.94
  8 Alfonso Cisneros             Unattached           x10:32.06
  9 Keller Levy                  Unattached           x10:42.60
 10 Eddie Garcia                 Unattached           x10:45.45
 11 Carson Keller                Unattached           x10:54.59
 12 Jesus Gomez                  Unattached           x10:55.59

Men 55 Meter Dash College Inv.
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Jason Heard                  Unattached                6.25
  2 Mike Mitchell                USA                       6.26
  3 Jeff Laynes                  Unattached                6.37
  4 EJ Jackson                   Unattached               x6.40
  5 Bennie Robinson              Unattached               x6.45
  6 Johny Deryeghian             Unattached               x6.76

Men 55 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Josh Norman                  USA                       6.20
  2 Lerone Clark                 WORLD,Jamaica             6.21
  3 Dwight Phillips              USA                       6.35
  4 Adetoyi Durotoye             WORLD,Nigeria             6.45

Men 1 Mile Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Ryan McKenzie                WORLD,Canada           4:05.52
  2 Said Ahmed                   USA                    4:05.74
  3 Steve Slattery               USA                    4:11.01
  4 Martell Munguia              WORLD,Mexico           4:29.26

Men 600 Yard Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Khadevis Robinson            USA                    1:09.97
  2 Michael Blackwood            WORLD,Jamaica          1:10.58
  3 Bershawn Jackson             USA                    1:10.61
  4 Sherridan Kirk               WORLD,Trinidad/Toba    1:12.09

Men 55 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Allen Johnson                USA                       7.14
  2 Aubrey Herring               USA                       7.27
  3 Charles Allen                WORLD,Canada              7.33
  4 Decosma Wright               WORLD,Jamaica             7.34

Men 4x400 Meter Relay
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 USA  'A'                                            3:21.53
     1) Daryl Terrell                   2) Derrick Brew
     3) Mike Mitchell                   4) Chris Berrian
  2 WOR  'A'                                            3:26.38
     1) Sherridan Kirk                  2) Kashus Perona
     3) Jarrin Solomon                  4)

Men Pole Vault
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
Flight  1
  1 Tommy Skipper                USA                      5.58m   18-03.75
     5.18 5.34 5.49 5.58 5.68
        P    P    O    O  XXX
  1 Russ Buller                  USA                     J5.58m   18-03.75
     5.18 5.34 5.49 5.58 5.68
        P    P    O   XO  XXX
  3 Giovanni Lanaro              WORLD,Mexico             5.34m   17-06.25
     5.18 5.34 5.49
        P   XO  XXX
 -- Taquro Mori                  WORLD,Japan                 NH
     5.18
      XXX

Men Long Jump
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 John Moffit                  USA                      7.69m   25-02.75
      7.21m  7.10m  FOUL  7.69m  FOUL  FOUL
  2 Tyrone Smith                 WORLD,Bermuda            7.31m   23-11.75
      FOUL  7.31m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
  3 Tony Allmond                 USA                      7.17m   23-06.25
      7.02m  6.91m  7.04m  7.17m  6.90m
  4 Narc Narcisse                WORLD,Haiti              6.88m   22-07.00
      FOUL  FOUL  FOUL  6.88m

Men Shot Put
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Reese Hoffa                  USA                     21.06m   69-01.25
      19.83m  20.57m  21.06m  20.79m  20.76m  20.74m
  2 Dan Taylor                   USA                     19.99m   65-07.00
      19.99m  FOUL  19.33m  19.52m  19.46m  19.41m
  3 David Endler                 Unattached             X17.39m   57-00.75
      16.51m  16.85m  17.39m  FOUL  FOUL
  4 Oscar Rodriguez              Unattached             X16.83m   55-02.75
      16.77m  16.26m  16.83m  FOUL

Women - Team Rankings - 8 Events Scored
===============================================================================
    1) USA                         41        2) WOR                        40

Men - Team Rankings - 8 Events Scored
===============================================================================
    1) USA                         55        2) WOR                        26
Nike Toyota Hershey Garden of Life NCSA Gatorade KT Nationwide Normatec St. Vincent UCS