Join/Renew Now

Results - USATF Region 13 Junior Olympic Cross Country Championships

11/22/08 - Woodland Park - Seattle, WA

Bantam Boys - 3 km
=======================================================================          
    Name                    Year Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Thompson, Daniel             Occ-A                 11:36.95    1             
  2 Goldstone, Jesse             Federal Way TC        11:47.45    2             
  3 Woogerd, Moses               Track City T          11:57.94                  
  4 Ricks, Jackson               North Idaho T&F       12:00.33                  
  5 Rae, Truman                  Occ-A                 12:04.66    3             
  6 Harvey, Eric                 Issaquah Gliders      12:12.51                  
  7 Higgins, Jenner              Track City T          12:15.95                  
  8 Frank, Jackson               Occ-A                 12:24.00    4             
  9 Templeton, Nick              Spokane Mercury       12:25.03    5             
 10 Larsen, Massimo              Central Oreg          12:35.11    6             
 11 Woodruff, Alec               Federal Way TC        12:36.76    7             
 12 Haneberg, Mats               Federal Way TC        12:37.26    8             
 13 Bianchini, Christopher       Federal Way TC        12:42.64    9             
 14 Wright, Dylan                North Idaho T&F       12:48.83                  
 15 Shults, Corbin               Spokane Mercury       12:49.33   10             
 16 Silver, Zak                  Spokane Mercury       12:50.71   11             
 17 Sealand, Daniel              Occ-A                 12:51.04   12             
 18 Joseph, Ruben                Cascade Striders      12:52.02                  
 19 Steiner, Joshua              North Idaho T&F       12:53.97                  
 20 Bretherton, Kyle             Rain City Flyers      12:57.92   13             
 21 Blake, Zachary               Federal Way TC        12:58.17   14             
 22 Rathbun, Parker              Rain City Flyers      13:01.48   15             
 23 Ceccanese, Wally             Emerald Vall          13:01.88                  
 24 Burdsall, Colin              Central Oreg          13:11.11   16             
 25 Marvin, Isaac                Salem Track Club      13:11.74                  
 26 Jones, Spencer               Spokane Mercury       13:21.13   17             
 27 Manning, Collin              Rain City Flyers      13:21.37   18             
 28 Goleeke, Nicolas             Federal Way TC        13:27.11   19             
 29 Hirschfeld, Eli              Rain City Flyers      13:27.42   20             
 30 Barrett, Josiah              Unattached            13:27.70                  
 31 Kittel, Evan                 Spokane Mercury       13:30.64   21             
 32 Harrington, Dolan            Spokane Mercury       13:31.86   22             
 33 Clark, Caden                 Emerald Vall          13:36.57                  
 34 Garrett, Ben                 Federal Way TC        13:42.28   23             
 35 Anderson, Quinten            Central Oreg          13:59.13   24             
 36 Landreth, Connor             Occ-A                 14:03.06   25             
 37 Johnson, Tristan             Federal Way TC        14:11.11   26             
 38 Robinson, Aidan              Cascade Striders      14:12.06                  
 39 Stoeger, Josef               Rain City Flyers      14:13.85   27             
 40 Chandler, Kazdyn             Spokane Mercury       14:20.22   28             
 41 Ahearn, Matthew              Cascade Striders      14:30.63                  
 42 Sprague, Jared               Salem Track Club      14:31.76                  
 43 Armstrong, Landon            Cascade Striders      14:38.00                  
 44 Johnson, Kyle                Spokane Mercury       14:46.40   29             
 45 Waters, Reid                 Spokane Mercury       14:56.93   30             
 46 Smiley, Wade                 Occ-A                 15:06.78   31             
 47 Tadjiki, Cyrus               Central Oreg          15:15.35   32             
 48 Whitlock, Henry              Rain City Flyers      15:20.64   33             
 49 Lange, Jack                  Central Oreg          15:40.90   34             
 50 Caprino, Kadin               Salem Track Club      15:44.50                  
 51 Molitor, Ander               Unattached            17:11.65                  
 52 Goodrich, Caleb              Salem Track Club      17:59.31                  
 53 Symmes, Kenneth              Issaquah Gliders      21:08.99                  
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Federal Way TC          A    40    2    7    8    9   14                    
      Total Time:  1:02:42.28                                                    
         Average:    12:32.46                                                    
   2 Oregon Cross Country-A  A    45    1    3    4   12   25                    
      Total Time:  1:02:59.71                                                    
         Average:    12:35.95                                                    
   3 Spokane Mercury         A    64    5   10   11   17   21                    
      Total Time:  1:04:56.84                                                    
         Average:    12:59.37                                                    
   4 Rain City Flyers        A    93   13   15   18   20   27                    
      Total Time:  1:07:02.04                                                    
         Average:    13:24.41                                                    
   5 Central Oregon RC - A       112    6   16   24   32   34                    
      Total Time:  1:10:41.60                                                    
         Average:    14:08.32  



Bantam Girls - 3 km
=======================================================================          
    Name                    Year Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Cantine, Sophie              Issaquah Gliders      12:40.71    1             
  2 Hickman, Reilli              North Idaho T&F       12:45.42    2             
  3 Kyro, Alexi                  Rain City Flyers      12:53.11    3             
  4 Callahan, Emily              North Idaho T&F       12:56.45    4             
  5 Farkas, Paloma               Rain City Flyers      12:59.74    5             
  6 Davis, Flora                 Rain City Flyers      13:10.77    6             
  7 Donnel, Emily                Cascade Striders      13:21.15    7             
  8 Rice, Sydda                  Rain City Flyers      13:21.49    8             
  9 Waller, Makayla              Occ-A                 13:31.11                  
 10 Oviatt, Rebeckah             Unattached            13:32.94    9             
 11 Rodeheffer, Laura            Whidbey Running       13:42.42                  
 12 Clarke, Casey                Unattached            13:45.24   10             
 13 Resch, Hana                  Emerald Vall          13:45.76                  
 14 Ricks, Alexa                 North Idaho T&F       13:46.57   11             
 15 McVay, Marley                Issaquah Gliders      13:46.80   12             
 16 Volk, Madeline               Southern Ore          13:49.07                  
 17 Laidler, Kristiin            Cascade Striders      13:49.90   13             
 18 Flindt, Kirsten              Unattached            13:50.74   14             
 19 Sullivan, Zanna              Rain City Flyers      13:51.31   15             
 20 Pease, Rylie                 Spokane Mercury       13:51.57   16             
 21 Goodrich, Elisabeth          Salem Track Club      13:54.86                  
 22 Chelberg, Kaityn             Whidbey Running       13:56.58                  
 23 Billingsley, Karen           Spokane Mercury       13:59.92   17             
 24 Chandler, Kyana              Spokane Mercury       14:01.84   18             
 25 Doherty, Grace               Occ-A                 14:02.07                  
 26 Swoboda, Bailey              North Idaho T&F       14:07.75   19             
 27 Phillips, Megan              Cascade Striders      14:08.82   20             
 28 Wilhite, Ariel               Barron Park Stri      14:11.14                  
 29 Conway, Caitlin              North Idaho T&F       14:13.46   21             
 30 Pardue, Maya                 Spokane Mercury       14:17.02   22             
 31 Blackmon, Christina          Flanagan Clan TC      14:18.84                  
 32 Thronson, Katherine          Spokane Mercury       14:27.63   23             
 33 Jones, Victory               Spokane Mercury       14:32.55   24             
 34 Chandler, Kalysha            Spokane Mercury       14:34.70   25             
 35 Whiteley, Jolene             Cheney Track Club     14:59.22                  
 36 Nelson, Molly                Rain City Flyers      14:59.95   26             
 37 Fujita-Yuhas, Nora           Rain City Flyers      15:00.17   27             
 38 Mejia, Callie                Issaquah Gliders      15:17.96   28             
 39 Nakamura, Malia              Issaquah Gliders      15:23.83   29             
 40 LaSpada, Katarina            Cascade Striders      15:24.89   30             
 41 Ratshin, Emma                Rain City Flyers      15:29.01   31             
 42 Caprino, Mackenzie           Salem Track Club      15:39.70                  
 43 Bruno, Savanna               Cascade Striders      15:42.24   32             
 44 Beeler, Mikayla              Unattached            15:53.19   33             
 45 Adams, Shay                  Unattached            15:56.54   34             
 46 Haskins, Shelby              Flanagan Clan TC      16:10.08                  
 47 Dickinson, Maya              Emerald Vall          16:16.75                  
 48 Ferguson, Caroline           Unattached            16:24.55   35             
 49 Richardson, Megan            Cascade Striders      16:34.91   36             
 50 Hines, Isabela               Unattached            16:51.80   37             
 51 Silver, Cailen               Spokane Mercury       16:52.85   38             
 52 Wicker, Carolyn              Whidbey Running       17:10.72                  
 53 Keating, Megan               Whidbey Running       17:21.96                  
 54 Adcox, Anna                  Issaquah Gliders      18:13.79   39             
 55 Davies, Erica                Spokane Mercury-Una   18:25.53                  
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Rain City Flyers        A    37    3    5    6    8   15                    
      Total Time:  1:06:16.42                                                    
         Average:    13:15.29                                                    
   2 North Idaho T&F              57    2    4   11   19   21                    
      Total Time:  1:07:49.65                                                    
         Average:    13:33.93                                                    
   3 Spokane Mercury         A    96   16   17   18   22   23                    
      Total Time:  1:10:37.98                                                    
         Average:    14:07.60                                                    
   4 Cascade Striders        A   102    7   13   20   30   32                    
      Total Time:  1:12:27.00                                                    
         Average:    14:29.40                                                    
   5 Issaquah Gliders            109    1   12   28   29   39                    
      Total Time:  1:15:23.09                                                    
         Average:    15:04.62                            




Midget Boys - 3 km
=======================================================================          
    Name                    Year Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Rodeheffer, John             Whidbey Running       10:51.01                  
  2 Thompson, Kyle               Occ-A                 10:56.88    1             
  3 Colbert, Kenneth             North Idaho T&F       11:04.45    2             
  4 Roe, Aaron                   Cascade Striders      11:08.47    3             
  5 Bloomer, Reilly              Emerald Vall          11:14.05                  
  6 Truax, Sam                   Occ-A                 11:14.95    4             
  7 Lomax, Sam                   Occ-A                 11:20.00    5             
  8 Sussman, Mark                Occ-A                 11:29.37    6             
  9 Roberts, Nathaniel           Occ-A                 11:30.04    7             
 10 Lanser, Alexander            Federal Way TC        11:33.73    8             
 11 Fuller, Duncan               Occ-A                 11:36.93    9             
 12 Saunders, Matt               Federal Way TC        11:39.77   10             
 13 Barry, Alexander             Federal Way TC        11:40.00   11             
 14 Smith, Tye                   North Idaho T&F       11:44.59   12             
 15 Maffett, Jeffrey             Occ-A                 11:49.17   13             
 16 Glackin-Coley, Shay          Federal Way TC        11:53.19   14             
 17 Malamud, Jasper              Rain City Flyers      11:57.47   15             
 18 Schrader, Danny              Federal Way TC        12:03.09   16             
 19 Teague, Sam                  Oregon Cross Cou      12:04.11   17             
 20 Rae, Jason                   Occ-A                 12:04.83   18             
 21 Wells, Kyle                  Spokane Mercury       12:05.71   19             
 22 Waters, Max                  Spokane Mercury       12:07.43   20             
 23 Rossom, Samuel               Whidbey Running       12:07.71                  
 24 Boyd, Taryk                  Rain City Flyers      12:09.42   21             
 25 Kearns, Gabe                 Oregon Cross Cou      12:13.28   22             
 26 Mageau, Jake                 Central Oreg          12:19.12                  
 27 Allemann, Wyatt              Rain City Flyers      12:25.29   23             
 28 Vandine, Andrew              Spokane Mercury       12:26.82   24             
 29 Schluter, Ryan               Central Oreg          12:28.40                  
 30 Flindt, Grant                Unattached            12:28.78   25             
 31 Pahl, Jackson                Oregon Cross Cou      12:29.05   26             
 32 Devine, Harrison             Cascade Striders      12:32.93   27             
 33 Kondo, Teruhito              Unattached            12:37.46   28             
 34 Woods, Freedom               Spokane Mercury       12:40.04   29             
 35 Barnett, Jacob               Troutdale Track       12:44.35                  
 36 Packard, Sam                 Rain City Flyers      12:47.21   30             
 37 Bailey, Jace                 Columbia Gor          12:47.53                  
 38 Long, Benjamin               Unattached            12:48.32   31             
 39 Allen, Eric                  Spokane Mercury       12:51.59   32             
 40 Hamada, Jordan               Oregon Cross Cou      12:51.84   33             
 41 McFarland, Gordon            Oregon Cross Cou      12:53.84   34             
 42 Phllips, Tyler               Cascade Striders      12:55.09   35             
 43 Kassa, Mitchell              IN Unattached         12:55.38                  
 44 Franklin, Thomas             Team Oregon Usa       12:59.65                  
 45 Bayley, Brock                IN Unattached         13:03.13                  
 46 Gegoux, Sami                 Federal Way TC        13:03.37   36             
 47 Clark, Danny                 Issaquah Gliders      13:04.12                  
 48 Taylor, Samuel               Central Oreg          13:05.67                  
 49 Templeton, Tyler             Spokane Mercury       13:08.01   37             
 50 Davies, Levi                 Spokane Mercury       13:10.13   38             
 51 Heinen, John Mathew          Rain City Flyers      13:18.63   39             
 52 Cyr, Christopher             Issaquah Gliders      13:24.29                  
 53 Hollingsworth, Tristan       Central Oreg          13:25.49                  
 54 Conway, David                North Idaho T&F       13:31.04   40             
 55 Edmiston, Talon              Rain City Flyers      13:34.28   41             
 56 Lindgren, Thomas             Federal Way TC        13:37.23   42             
 57 Evans, Max                   North Idaho T&F       13:37.76   43             
 58 Barrett, Isaac               Unattached            13:38.47   44             
 59 Hernandez, Anthony           unattached-OR         13:44.94                  
 60 Armstrong, Logan             Cascade Striders      13:46.06   45             
 61 Little, Nigel                Rain City Flyers      13:49.95   46             
 62 McVee, Patrick               Unattached            13:58.23   47             
 63 Price, Hayden                North Idaho T&F       14:02.27   48             
 64 Salsbery, Justin             North Idaho T&F       14:02.88   49             
 65 Richardson, Ben              Cascade Striders      14:15.44   50             
 66 Burns, Nathan                Snohomish Track       14:23.56                  
 67 Bretherton, Ross             Rain City Flyers      14:37.39   51             
 68 Nesbit, Robert Trey          Federay Way - Una     14:37.63                  
 69 Symmes, Samuel               Issaquah Gliders      14:44.09                  
 70 Hope, William                Spokane Mercury       15:02.54   52             
 71 Rayment, Masaki              Cascade Striders      15:30.62   53             
 72 Aras, Rohan                  Cascade Striders      16:24.14   54             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Oregon Cross Country-A  A    23    1    4    5    6    7                    
      Total Time:    56:31.24                                                    
         Average:    11:18.25                                                    
   2 Federal Way TC          A    59    8   10   11   14   16                    
      Total Time:    58:49.78                                                    
         Average:    11:45.96                                                    
   3 Spokane Mercury         A   124   19   20   24   29   32                    
      Total Time:  1:02:11.59                                                    
         Average:    12:26.32                                                    
   4 Rain City Flyers        A   128   15   21   23   30   39                    
      Total Time:  1:02:38.02                                                    
         Average:    12:31.61                                                    
   5 Oregon Cross Country -B     132   17   22   26   33   34                    
      Total Time:  1:02:32.12                                                    
         Average:    12:30.43                                                    
   6 North Idaho T&F         A   145    2   12   40   43   48                    
      Total Time:  1:04:00.11                                                    
         Average:    12:48.03                                                    
   7 Cascade Striders        A   160    3   27   35   45   50                    
      Total Time:  1:04:37.99                                                    
         Average:    12:55.60  



Midget Girls - 3 km
=======================================================================          
    Name                    Year Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Rice, Paige                  Occ-A                 11:14.56    1             
  2 Sharp, Natalie               Oiselle               11:49.05    2             
  3 Bare, Meaghan                North Idaho T&F       11:53.04                  
  4 Hawkinson, Vivian            Occ-A                 11:54.26    3             
  5 Western, Audrey              Oiselle               11:54.66    4             
  6 McDonald, Piper              Occ-A                 11:59.30    5             
  7 Chaffey, Isabella            Cascade Striders      12:08.40    6             
  8 Landreth, Samantha           Occ-A                 12:13.56    7             
  9 McWilliams, Patryce          Federal Way TC        12:14.14                  
 10 Kemper, Kacey                Unattached            12:14.52                  
 11 Manns, Alexis                Cascade Striders      12:16.59    8             
 12 Matora, Katia                Cascade Striders      12:16.95    9             
 13 Carlson, Cyra                Spokane Mercury       12:19.31   10             
 14 Pease, Kinsey                Spokane Mercury       12:20.86   11             
 15 Call, Lindsey                Oiselle               12:22.73   12             
 16 Scott, Bailey                Issaquah Gliders      12:26.18   13             
 17 Krahling, Samantha           Issaquah Gliders      12:27.22   14             
 18 Chandler, Kyandra            Spokane Mercury       12:30.90   15             
 19 Hutter, Chloe                North Idaho T&F       12:34.51                  
 20 Stewart, Elizabeth           Central Oreg          12:38.80   16             
 21 Kearns, Rory                 Occ-A                 12:43.79   17             
 22 Carr, Hazel                  Unattached            12:46.77                  
 23 Spencer, Chloe               Team Ephrata          12:47.01                  
 24 Gibson, Briahna              Oiselle               12:48.93   18             
 25 Bateh, Zabrina               Federal Way TC        12:49.88                  
 26 Lange, Abigail               Central Oreg          12:50.86   19             
 27 Bowlin, Allie                Central Oreg          12:51.16   20             
 28 Best, Amelia                 Oiselle               12:51.43   21             
 29 Larson, Kari                 Federal Way TC        12:55.94                  
 30 Caldwell, Morgan             Central Oreg          13:10.60   22             
 31 Maffett, Sarah               Occ-A                 13:15.41   23             
 32 LaSpada, Natalia             Cascade Striders      13:29.10   24             
 33 Johnson, Kysa                Cascade Striders      13:33.11   25             
 34 Stemple, Lela                Rogue Valley          13:36.43                  
 35 Stinson, Kennedy             Issaquah Gliders      13:38.75   26             
 36 Brown, Kassia                unattached-OR         13:40.58                  
 37 Overbay, Maiah               Spokane Mercury       13:41.57   27             
 38 Doneen, Sydney               Spokane Mercury       13:43.20   28             
 39 Maffett, McKenzie            Occ-A                 13:43.96   29             
 40 Lower, Emma                  Oiselle               13:45.21   30             
 41 Arn, Hannah                  Flanagan Clan TC      13:45.60   31             
 42 Joseph, Elena                Cascade Striders      13:47.59   32             
 43 McKenzie, Hailee             Spokane Mercury       13:49.81   33             
 44 Stout, Antonia               Emerald Vall          13:59.01                  
 45 Teppner, Isabel              Issaquah Gliders      14:01.27   34             
 46 Eakins, Jessica              Flanagan Clan TC      14:02.55   35             
 47 Schmidt, Elderkin            Occ-A                 14:06.38   36             
 48 Ferguson, Anne               Unattached            14:07.91                  
 49 Cook, Madeline               Spokane Mercury       14:17.30   37             
 50 Beauchene, Juliana           Issaquah Gliders      14:21.79   38             
 51 Corrigan, Kaelah             Spokane Mercury       14:27.59   39             
 52 Hungerford, Alexis           Unattached            14:30.87                  
 53 Jarvis, Anne                 Central Oreg          14:33.61   40             
 54 Moehl, Olivia                Central Oreg          14:42.12   41             
 55 Coyle, Meg                   Cascade Striders      15:29.79   42             
 56 Patterson, Megan             Central Oreg          15:57.81   43             
 57 Willson, Rachel              Flanagan Clan TC      16:04.62   44             
 58 Ambrose, Natalie             Central Oreg          16:20.99   45             
 59 Andrews, Megan               Flanagan Clan TC      16:28.78   46             
 60 Swett, Kate                  Flanagan Clan TC      16:52.47   47             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Oregon Cross Country-A  A    33    1    3    5    7   17                    
      Total Time:  1:00:05.47                                                    
         Average:    12:01.10                                                    
   2 Oiselle Running Club    A    57    2    4   12   18   21                    
      Total Time:  1:01:46.80                                                    
         Average:    12:21.36                                                    
   3 Cascade Striders        A    72    6    8    9   24   25                    
      Total Time:  1:03:44.15                                                    
         Average:    12:44.83                                                    
   4 Spokane Mercury         A    91   10   11   15   27   28                    
      Total Time:  1:04:35.84                                                    
         Average:    12:55.17                                                    
   5 Central Oregon RC - A   A   117   16   19   20   22   40                    
      Total Time:  1:06:05.03                                                    
         Average:    13:13.01                                                    
   6 Issaquah Gliders            125   13   14   26   34   38                    
      Total Time:  1:06:55.21                                                    
         Average:    13:23.05                                                    
   7 Flanagan Clan TC            203   31   35   44   46   47                    
      Total Time:  1:17:14.02                                                    
         Average:    15:26.81     




Youth Boys - 4 km
=======================================================================          
    Name                    Year Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Curtis, Cody                 North Idaho T&F       13:28.20                  
  2 Hybl, Taylor                 Occ-A                 13:39.36    1             
  3 Johnson, Hunter              Spokane Mercury       13:40.85    2             
  4 Overbay, Collin              Spokane Mercury       13:41.33    3             
  5 Kavanaugh, Kevin             Occ-A                 13:50.72    4             
  6 Baker, Jackson               Occ-A                 13:56.09    5             
  7 Peone, Grey                  Spokane Mercury       14:07.58    6             
  8 Oekerman, Dan                Occ-A                 14:18.68    7             
  9 Riordan, Ruben               Federal Way TC        14:19.15    8             
 10 Clark, Brandon               Issaquah Gliders      14:19.76    9             
 11 Symmes, Keegan               Issaquah Gliders      14:20.04   10             
 12 Pearce, Jack                 Rain City Flyers      14:20.34   11             
 13 Ralls, Keegan                Spokane Mercury       14:20.66   12             
 14 Butler, Mitchell             unattached-OR         14:21.03                  
 15 Fall, Isaac                  IN Unattached         14:21.36                  
 16 Neuman, Travis               Central Oreg          14:25.54   13             
 17 Bergman, Peter               Occ-A                 14:30.04   14             
 18 Tidball, Kevin               Issaquah Gliders      14:43.63   15             
 19 Sealand, Joshua              Oregon Cross Cou      14:44.95   16             
 20 McBride, Chris               Central Oreg          14:45.65   17             
 21 Beck, Wolfgang               Rain City Flyers      14:49.14   18             
 22 Schmidt, Trevor              Occ-A                 14:54.90   19             
 23 Boyd, Tucker                 Rain City Flyers      14:57.45   20             
 24 Ribich, David                unattached-OR         14:58.34                  
 25 Sharps, Devin                Issaquah Gliders      14:59.95   21             
 26 Allen, Scott                 Spokane Mercury       15:01.14   22             
 27 Brumund, Ryan                Central Oreg          15:04.72   23             
 28 Petterson, Landon            Snohomish Track       15:08.19                  
 29 Bowlin, James                Central Oreg          15:08.44   24             
 30 Meler, Heath                 Unattached            15:17.08                  
 31 Kolpin, Tucker               Emerald Vall          15:20.76                  
 32 Matthews, Drew               Issaquah Gliders      15:24.83   25             
 33 Cummings, Kyle               North Idaho T&F       15:25.05                  
 34 Boileau, Luc                 Central Oreg          15:32.89   26             
 35 Gulliver, Kirk               Occ-A                 15:36.60   27             
 36 Thompson, Matthew            Rain City Flyers      15:37.34   28             
 37 Barrett, Nehemiah            Unattached            15:40.10                  
 38 Jasperson, James             Barron Park Stri      15:40.49                  
 39 Allen, Syd                   Oregon Cross Cou      15:50.31   29             
 40 McConkey, Frank              Unattached            15:51.88                  
 41 Gallimore, Zachary           Rain City Flyers      15:53.34   30             
 42 Doherty, Patrick             Occ-A                 16:00.32   31             
 43 Hernandez, Cody              unattached-OR         16:06.14                  
 44 Eschelbach, Lucas            Central Oreg          16:11.20   32             
 45 Johnson, Mark                Columbia Gor          16:16.93                  
 46 Foren-Self, Aidan            Oregon Cross Cou      16:18.49   33             
 47 Krotzer, Korey               Federal Way TC        16:28.30   34             
 48 Melrose, Marshall            Federal Way TC        16:31.81   35             
 49 Olsen, Hunter                Spokane Mercury       16:36.09   36             
 50 Stewart, Mark                Issaquah Gliders      16:48.81   37             
 51 Ponnay, Mitchell             Oregon Cross Cou      17:03.25   38             
 52 Sessions, Kyle               Spokane Mercury       17:03.64   39             
 53 Gardner, Zachary             Oregon Cross Cou      17:10.03   40             
 54 Stemple, Randall             Rogue Valley          17:10.97                  
 55 Robb, Matthew                North Idaho T&F       17:12.98                  
 56 Howe, Tom                    Issaquah Gliders      17:38.45   41             
 57 Gill, Quincy                 Emerald Vall          17:39.89                  
 58 Cipoletti, Conrad            Federal Way TC        17:52.88   42             
 59 Lonsway, Quinn               Oregon Cross Cou      18:02.00   43             
 60 Peterschmidt, Theodore       Whidbey Running       18:12.78                  
 61 Ingraham, Chad               Spokane Mercury       18:36.18   44             
 62 Bernicchi, Anthony           Federal Way TC        18:41.90   45             
 63 Devine, Cameron              Federal Way TC        18:54.83   46             
 64 Goris, Micah                 Spokane Mercury-Una   19:18.60                  
 65 Wells, Ryan                  Spokane Mercury-Una   20:29.66                  
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Oregon Cross Country-A  A    31    1    4    5    7   14                    
      Total Time:  1:10:14.89                                                    
         Average:    14:02.98                                                    
   2 Spokane Mercury         A    45    2    3    6   12   22                    
      Total Time:  1:10:51.56                                                    
         Average:    14:10.32                                                    
   3 Issaquah Gliders        A    80    9   10   15   21   25                    
      Total Time:  1:13:48.21                                                    
         Average:    14:45.65                                                    
   4 Central Oregon RC - A   A   103   13   17   23   24   26                    
      Total Time:  1:14:57.24                                                    
         Average:    14:59.45                                                    
   5 Rain City Flyers            107   11   18   20   28   30                    
      Total Time:  1:15:37.61                                                    
         Average:    15:07.53                                                    
   6 Oregon Cross Country -B A   156   16   29   33   38   40                    
      Total Time:  1:21:07.03                                                    
         Average:    16:13.41                                                    
   7 Federal Way TC          A   164    8   34   35   42   45                    
      Total Time:  1:23:54.04                                                    
         Average:    16:46.81                                




Youth Girls - 4km
=======================================================================          
    Name                    Year Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Olson, Chandler              Cascade Striders      14:58.80    1             
  2 Neale, Amy-Eloise            Snohomish Track       15:02.84                  
  3 Oliphant, Brit               Central Oreg          15:28.94    2             
  4 Kendrick, Parkes             Occ-A                 15:48.23    3             
  5 Holland, Sanne               Spokane Mercury       15:48.79                  
  6 Asper, Leanne                North Idaho T&F       16:03.18                  
  7 Rice, Eliza                  Rain City Flyers      16:07.51    4             
  8 Mosman, Natalie              Emerald Vall          16:09.68                  
  9 Gourley, Jadyn               Flanagan Clan TC      16:10.12                  
 10 Patton, Anna                 Occ-A                 16:10.51    5             
 11 Mock, Julianna               Issaquah Gliders      16:11.93    6             
 12 Brown, Cassidy               Federal Way TC        16:17.32    7             
 13 Miranda, Maegen              unattached-OR         16:17.89                  
 14 Tacke, Emily                 Federal Way TC        16:19.45    8             
 15 Kelly, Kira                  Central Oreg          16:22.22    9             
 16 Atwood, Rachel               Federal Way TC        16:30.04   10             
 17 Poplawski, Alisa             Issaquah Gliders      16:30.43   11             
 18 Peterson, Krissy             Occ-A                 16:38.54   12             
 19 Davies, Kaily                Issaquah Gliders      16:42.19   13             
 20 Inouye, Melissa              Spokane Mercury       16:54.21                  
 21 Nelson, Tess                 Central Oreg          16:59.80   14             
 22 McGinnis, Terra              Federal Way TC        17:02.21   15             
 23 Lundy, Makeila               Central Oreg          17:03.53   16             
 24 Pletcher, Elise              Issaquah Gliders      17:03.78   17             
 25 Kiyohara, Leah               Federal Way TC        17:18.02   18             
 26 Saunders, Lauren             Federal Way TC        17:22.76   19             
 27 Maldonado, Danielle          IN Unattached         17:32.68                  
 28 Walsh, Shannon               Occ-A                 17:39.52   20             
 29 Lucas, Nadia                 Cascade Striders      17:40.91   21             
 30 Ward, Rachel                 North Idaho T&F       17:48.21                  
 31 Moehl, Keelin                Central Oreg          17:53.02   22             
 32 Rylands, Erin                Issaquah Gliders      17:54.57   23             
 33 Higgins, Iris                unattached-OR         17:54.80                  
 34 Sahl, Kendall                Rain City Flyers      18:04.05   24             
 35 Schluter, Leah               Central Oreg          18:04.33   25             
 36 Ditzhazy, Amanda             Federal Way TC        18:13.86   26             
 37 Helliker, Claire             Cascade Striders      18:22.80   27             
 38 Brown, Jordyn                Federal Way TC        18:29.13   28             
 39 McManus, Ciara               IN Unattached         18:39.69                  
 40 Henningsen, Leah             Occ-A                 18:47.95   29             
 41 Ponnay, Becky                Occ-A                 18:48.31   30             
 42 Omlin, Kaley                 Rain City Flyers      19:09.88   31             
 43 Chittenden, Alexis           Federay Way - Una     19:26.47                  
 44 Bashaw, Emilee               Flanagan Clan TC      19:31.99                  
 45 Harmatta, Kelsey             Rain City Flyers      19:51.92   32             
 46 Ahearn, Kathryn              Cascade Striders      19:56.86   33             
 47 Brasino, Claudia             Issaquah Gliders      20:06.10   34             
 48 Wicker, Christina            Whidbey Running       20:44.26                  
 49 Jewett, Samantha             Rain City Flyers      21:14.57   35             
 50 Rayment, Mizuki              Cascade Striders      21:24.35   36             
 51 Pardue, Katrin               Spokane Mercury       21:38.29                  
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Federal Way TC          A    58    7    8   10   15   18                    
      Total Time:  1:23:27.04                                                    
         Average:    16:41.41                                                    
   2 Central Oregon RC - A   A    63    2    9   14   16   22                    
      Total Time:  1:23:47.51                                                    
         Average:    16:45.51                                                    
   3 Oregon Cross Country-A  A    69    3    5   12   20   29                    
      Total Time:  1:25:04.75                                                    
         Average:    17:00.95                                                    
   4 Issaquah Gliders        A    70    6   11   13   17   23                    
      Total Time:  1:24:22.90                                                    
         Average:    16:52.58                                                    
   5 Cascade Striders            118    1   21   27   33   36                    
      Total Time:  1:32:23.72                                                    
         Average:    18:28.75                                                    
   6 Rain City Flyers            126    4   24   31   32   35                    
      Total Time:  1:34:27.93                                                    
         Average:    18:53.59            




Intermediate Boys - 5 km
=======================================================================          
    Name                    Year Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Bastian, Jeffrey             Fed Way "f"           16:46.52    1             
  2 Parker, Dakota               Barron Park Stri      17:15.25    2             
  3 Matthews, Phillip            Barron Park Stri      17:16.23    3             
  4 Brennand, Nate               Barron Park Stri      17:16.61    4             
  5 Foubert, Benjamin            unattached-OR         17:20.40                  
  6 Peloquin, Casey              Barron Park Stri      17:25.92    5             
  7 Bennison, Andy               unattached-OR         17:30.55                  
  8 Ubben, Robby                 Barron Park Stri      17:35.32    6             
  9 Miles, Jeff                  Fed Way "f"           17:36.25    7             
 10 Robertson, Andy              Barron Park Stri      17:36.64    8             
 11 Bennett, Parker              unattached-OR         17:41.90                  
 12 Lawrence, Nick               Fed Way "f"           17:44.17    9             
 13 Cunningham, Brandon          Rain City Flyers      18:00.96                  
 14 Antsh, Maximilian            Fed Way "f"           18:05.82   10             
 15 Frye, Sterling               Fed Way "f"           18:06.66   11             
 16 Hagan, Bernie                Rain City Flyers      18:12.10                  
 17 Gesell, Nate                 Fed Way "f"           18:19.06   12             
 18 Kriss, Terry                 Fed Way-W             18:22.18                  
 19 Comeaux, Angelo              Mill Town Athlet      18:27.08                  
 20 Berteau-Pavy, Hugo           Occ-A                 18:29.95                  
 21 Penner, Charlie              Barron Park Stri      18:30.45   13             
 22 Fowler, John                 Unattached            18:32.88                  
 23 Cowan, Skylar                Fed Way-W             18:36.97                  
 24 Fall, Nathan                 IN Unattached         18:45.16                  
 25 Campbell, Aaron              Seattle Running       18:46.24                  
 26 Bartee, Alex                 Seattle Running       18:47.59                  
 27 Estelle, Joel                Spokane Mercury       19:02.26                  
 28 Hanson, Keefe                Fed Way-W             19:09.88                  
 29 Krotzer, Korey               Federal Way TC        20:11.54                  
 30 Lovitt, Andrew               Barron Park Stri      20:47.19   14             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Barron Park Striders    A    20    2    3    4    5    6                    
      Total Time:  1:26:49.33                                                    
         Average:    17:21.87                                                    
   2 Fed Way "f" A                38    1    7    9   10   11                    
      Total Time:  1:28:19.42                                                    
         Average:    17:39.89                     




Intermediate Girls - 5 km
=======================================================================          
    Name                    Year Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Nichols, Ashley              Seattle Running       20:22.80                  
  2 Duvenez, Allison             Federal Way TC        20:31.38    1             
  3 Hazen, Emily                 Spokane Mercury       20:42.29                  
  4 Ulland, Kailey               Federal Way TC        20:44.96    2             
  5 Stodel, Cara                 Issaquah Gliders      20:47.90                  
  6 Stinnett, Veronica           Federal Way TC        20:50.20    3             
  7 Royal, Adrianna              Federal Way TC        20:57.94    4             
  8 Whybark, Sarah               Federal Way TC        21:03.80    5             
  9 Johnson, Sarah               Federal Way TC        21:23.44    6             
 10 Hollins, Keikoanne           Occ-A                 21:53.83                  
 11 Rudd, Alex                   Issaquah Gliders      22:24.88                  
 12 Estelle, Danielle            Spokane Mercury       22:40.20                  
 13 Beal, Chloe                  Federal Way TC        22:59.84    7             
 14 Davies, Savanna              Spokane Mercury       23:34.58                  
 15 Rylands, Katie               Issaquah Gliders      23:44.68                  
 16 Tucker, Summer               Cascade Striders      29:12.00                  
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Federal Way TC          A    15    1    2    3    4    5                    
      Total Time:  1:44:08.28                                                    
         Average:    20:49.66              




Young Men - 5 km
=======================================================================          
    Name                    Year Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Friesen, Daniel              Unattached            16:45.96                  
  2 Kelly, Tate                  IN Unattached         16:50.37                  
  3 Ambo, Joel                   Fed Way "f"           16:55.50    1             
  4 Schroll, Chris               Fed Way "f"           16:57.68    2             
  5 Hopper, Dylan                Seattle Running       17:28.45    3             
  6 Snell, Paden                 Training 4 Speed      17:37.29                  
  7 Phillips, Jonathon           Fed Way "f"           17:46.32    4             
  8 Barnes, Clayton II           Unattached            17:52.11                  
  9 Peone, Reggie                IN Unattached         17:52.76                  
 10 Wilkens, Billy               Rain City Flyers      17:56.54                  
 11 Shunski, Brayden             Seattle Running       17:58.95    5             
 12 Hamilton, Daniel             Unattached            18:06.24                  
 13 Borman, Morgan               Fed Way "f"           18:09.37    6             
 14 Settle, Chris                Seattle Running       18:13.69    7             
 15 Cowan, Hunter                Fed Way "f"           18:30.62    8             
 16 DeSilva, Eric                Seattle Running       18:40.70    9             
 17 Richardson, Cory             Fed Way "f"           18:44.54   10             
 18 Berglund, Stephen            Fed Way "f"           19:02.03   11             
 19 Huynh, Paul                  Seattle Running       19:31.10   12             
 20 Westrope, Ian                Team Ephrata          19:53.67                  
 21 Brock, Nathan                Federal Way TC        21:26.04                  
 22 Albertson, Tom               Seattle Running       23:36.15   13             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Fed Way "f" A                21    1    2    4    6    8                    
      Total Time:  1:28:19.49                                                    
         Average:    17:39.90                                                    
   2 Seattle Running Club    A    36    3    5    7    9   12                    
      Total Time:  1:31:52.89                                                    
         Average:    18:22.58                  




Young Women - 5 km
=======================================================================          
    Name                    Year Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Steele, Alanna               Fed Way "f"           20:15.36    1             
  2 Rasmussen, Micaella          Federal Way TC        20:40.94                  
  3 Bergam, Lauren               Greater Spokane       20:52.84                  
  4 Llapitan, Ashley             Fed Way "f"           21:00.70    2             
  5 Bastian, Michelle            Snohomish Track       21:13.17                  
  6 Schick, Kayla                Fed Way "f"           21:21.70    3             
  7 Hungerford, Brittany         Unattached            21:32.76                  
  8 Meler, Holly                 Flanagan Clan TC      21:44.75                  
  9 Bennum, Vanessa              Fed Way "f"           21:56.38    4             
 10 Patrick, Camryn              Fed Way "f"           23:37.97    5             
 11 Krantz, Rita                 unattached-OR         24:16.95                  
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Fed Way "f"                  15    1    2    3    4    5                    
      Total Time:  1:48:12.11                                                    
         Average:    21:38.43  
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade Phoenix KT St. Vincent Normatec