Join/Renew Now

Results - USATF Region 12 Junior Olympic Cross Country Championships

11/22/08 - Cameron, Texas


2 km Run CC Sub-Bantam Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Women
  1 Collins, Liah             01 Rockwall Mustang                 8:54.2     1  
  2 Green1, Addisyn           00 Unattached,Southlak              8:57.4     2  
  3 Weed, Maranatha           00 Northwest Flyers     7:39.00     9:59.0     3  
  4 Beilin, Amanda            00 Rockwall Mustang                10:58.6     4  
  5 Samajli, Edonda           01 Rockwall Mustang                11:03.9     5  
  6 Guerra, Hannah            01 Rio Grand Valley,Mc             12:44.0     6  
 
3 km Run CC Bantam Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Redweik, Lanier           99 Northwest A         12:56.00    12:26.8     1  
  2 Ratliff, Codi             98 Northwest A         13:07.40    12:33.8     2  
  3 Price, Taylor             98 Gulf Unattached     13:07.06    12:36.4     3  
  4 Glaser, Pilar             98 Gulf Unattached     13:30.00    12:46.3     4  
  5 McCannon, Sophie          98 Highland Lakes,Marb 12:34.39    13:02.1     5  
  6 Wicker, Maren             98 Northwest A         13:50.00    13:12.0     6  
  7 Heraty, Emily             99 Unattached                      13:38.3     7  
  8 Martinez, Brittany        98 Rio Grand Valley,Mc 12:26.56    13:43.1     8  
  9 Garcia, Brianna           98 Rio Grand Valley    13:52.04    14:11.9     9  
 10 Guerra, Isha              98 Rio Grand Valley,Mc 13:54.89    14:43.7    10  
 11 Alexander, Caroline       99 Elite Track Club                14:57.2    11  
 12 Elledge, Zoe              99 Rockwall Mustang                15:03.6    12  
 13 Trevino, Jennifer         98 Northwest A         13:08.00    15:16.7    13  
 14 Klinedinst, Madeline      98 Northwest A         16:15.00    15:29.1    14  
 14 Jacobs, Madison           99 Rockwall Mustang                15:29.1    15  
 16 Montoya, Summer           98 Highland Lakes,Marb 16:04.44    15:39.3    16  
 17 Williams, Jordyn          98 Gulf Unattached     18:32.00    16:04.8    17  
 18 Reddock, Madison          01 Highland Lakes,Marb             16:29.3    18  
 19 Clark, Corrie             98 Unattached                      16:32.4    19  
 20 Reeves, Hannah            98 Northwest A         16:53.00   x16:37.3    20  
 21 Herrington, Anna          00 Highland Lakes,Marb             16:46.0    21  
 22 Schwope, Blakely          98 Highland Lakes,Marb 15:51.88    16:57.5    22  
 
3 km Run CC Midget Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Tucker, Molly             96 Unattached                      11:12.1     1  
  2 Rodriguez, Danielle       96 South Texas Unat    11:02.92    11:21.8     2  
  3 Chan, Micaela             97 Northwest B         13:03.00    11:51.3     3  
  4 Croniser, Marisa          97 Unattached                      11:56.2     4  
  5 Collins, Maiya            97 Rockwall Mustang                12:20.3     5  
  6 Johnson, Tess             96 Highland Lakes,Marb             12:27.4     6  
  7 Rodriguez, Rebekah        97 Northwest B         14:58.00    12:31.5     7  
  8 Bohn, Kara                96 Elite Track Club                12:36.2     8  
  9 Mester, Madison           97 Northwest B         13:03.00    12:39.6     9  
 10 Watkins, Faith            96 Yoe Town Harrier,Ca             12:46.7    10  
 11 Lanford, Brenna           96 Yoe Town Harrier,Ca             12:51.5    11  
 12 Cisneros, Valerie         96 Rockwall Mustang                13:01.8    12  
 13 Hooses, Julie             96 Unattached                      13:18.8    13  
 14 Gibbs, Joanna             96 Rockwall Mustang                13:20.6    14  
 15 Parmley, Jamie            97 Northwest B         14:15.00    13:24.0    15  
 16 Hernandez, Anita          97 Rio Grand Valley,Mi 12:30.41    13:41.5    16  
 17 McPeek, Paige             97 Northwest B         15:07.00    13:46.9    17  
 18 Hough, Jenna              96 Highland Lakes,Marb 14:10.68    14:01.2    18  
 19 Beilin, Alisha            97 Rockwall Mustang                14:06.9    19  
 20 Ornsby, Rachel            96 Highland Lakes,Spic 14:20.97    14:12.2    20  
 21 Cruz, Brianna             97 Highland Lakes,Gran 15:57.07    15:00.1    21  
 22 Brackenridge, Taylor      96 Highland Lakes,Hors 15:04.07    15:11.4    22  
 23 Arnsworth, Kristian       97 Northwest B         16:33.00   x15:36.8    23  
 24 Knickerbocker, Tyler      96 Elite Track Club                15:46.4    24  
 25 Levine, Callie            97 Highland Lakes,Spic 16:11.99   x15:57.3    25  
 26 Dalton, Cene              97 Highland Lakes,Marb 16:04.02   x16:04.3    26  
 27 Hunn, Kellie              96 Elite Track Club                16:27.8    27  
 28 McCannon, Anna Claire     97 Highland Lakes,Marb 16:16.78   x16:58.3    28  
 
4 km Run CC Youth Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Banker, Faith             95 Northwest Flyers    15:23.00    15:40.3     1  
  2 Elledge, Hallie           94 Rockwall Mustang                16:33.0     2  
  3 Maberry, Delaney          95 Highland Lakes,Spic 17:20.16    16:58.9     3  
  4 Redweik, Kristen          95 Northwest Flyers    16:50.00    17:18.9     4  
  5 Holden, Sarah             94 Highland Lakes,Marb             17:40.1     5  
  6 Brahimaj, Klleodora       94 Rockwall Mustang                18:56.8     6  
  7 Clark, Devin              94 Unattached                      19:47.9     7  
 
5 km Run CC Intermediate Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Pena, Alisia              93 Yoe Town Harrier,Ca             20:19.7     1  
  2 Bustamante, Martha        93 Yoe Town Harrier,Ca             20:54.5     2  
  3 Hardenbrook, Kelli        93 Rockwall Mustang                21:23.6     3  
  4 Williamson, Kriste        93 Highland Lakes,Burn             22:18.4     4  
  5 Mims, Ashley              93 Unattached                      22:29.7     5  
  6 Pittard, Whitney          93 Highland Lakes,Marb             22:54.4     6  
  7 Ramos, Lucero             93 Yoe Town Harrier                23:35.5     7  
  8 Flores, Veronica          92 Unattached                      23:54.3     8  
  9 Pevehouse, Madison        92 Yoe Town Harrier,Ca             24:43.5     9  
 10 Castro, Susana            92 Unattached                      25:14.0    10  
 11 Barrera, Sara             92 East Texas TC                   25:20.3    11  
 12 Bessler, Kristy           93 Elite Track Club                31:51.2    12  
 
5 km Run CC Young Women
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Stam, Ericka              91 Team Extreme                    19:17.8     1  
  2 Weber, Alexandra          90 Unattached                      19:46.0     2  
  3 Bustamante, Guadalupe     91 Yoe Town Harrier,Ca             19:49.0     3  
  4 Bustamante, Leticia       91 Yoe Town Harrier,Ca             20:02.1     4  
  5 Murphy, Debra             91 Unattached                      20:21.8     5  
  6 Wills, Jayme              91 Highland Lakes,Burn             21:35.8     6  
  7 Gharis, Monica            90 Unattached                      22:30.8     7  
  8 Gibbs, Rebekah            91 Rockwall Mustang                25:59.7     8  
 
2 km Run CC Sub-Bantam Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Men
  1 Brahimaj, Ramsey          02 Rockwall Mustang                 9:59.6     1  
  2 Ramsey, Logan             00 Elite Track Club,Mi             10:11.8     2  
  3 Klinedinst, Jack          00 Northwest Flyers     8:42.00    11:48.3     3  
  4 Long, Lance               02 Highland Lakes,Marb             14:16.7     4  
 
3 km Run CC Bantam Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Brown, Ryan               99 South Texas Unat    12:10.00    10:14.0     1  
  2 Vennard, Aiden            99 Northwest Flyers    13:23.00    12:20.0     2  
  3 Ramsey, Preston           98 Elite Track Club,Mi             12:37.0     3  
  4 Carbajal, Gabriel         98 Woodlands Track     13:27.00    12:49.9     4  
  5 Gilkey, Grayson           98 Rockwall Mustang                13:00.2     5  
  6 Elizondo, Marcos          98 Northwest Flyers    14:05.00    13:25.4     6  
  7 Allen, Cole               98 Gulf Unattached     15:31.00    14:58.5     7  
  8 Allen, Kolton             98 South Texas Unat,Le             14:59.3     8  
  9 Schmidt, Patrick          99 Unattached                      15:21.5     9  
 10 Weed, Gabriel             99 Northwest Flyers    16:33.00    15:54.2    10  
 11 Samajli, Donik            98 Rockwall Mustang                16:13.2    11  
 -- Hinojosa, Santiago        99 Rio Grand Valley,Mi                 DNF  
 
3 km Run CC Midget Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Pena, Jose                96 Yoe Town Harrier,Ca             10:47.5     1  
  2 Brown, Jeremy             97 South Texas Unat    11:56.00    10:51.5     2  
  3 Beaver, Jacob             96 Elite Track Club                11:00.2     3  
  4 Polley, Zachary           96 Elite Track Club                11:03.8     4  
  5 Garcia, Hiram             96 Rio Grand Valley,Mi 11:26.58    11:13.2     5  
  6 Whatley, Shea             97 Unattached                      11:21.7     6  
  7 Parker, Joe               96 Highland Lakes,Burn             11:23.5     7  
  8 Price, Gabriel            96 Gulf Unattached     12:53.00    11:45.2     8  
  9 Humble, Mathew            96 Yoe Town Harrier,Ca             11:46.4     9  
 10 Purvis, Jack              96 Elite Track Club,Mi             12:20.7    10  
 11 Ramsey, Powers            96 Elite Track Club,Mi             12:22.4    11  
 12 Vitiello, Ron             96 Rio Grand Valley,Mc             12:27.0    12  
 13 Mills, Geren              97 Gulf Unattached     12:54.00    12:31.4    13  
 14 Lovin, Robert             96 Unattached                      12:31.9    14  
 15 Jacobs, Austin            97 Rockwall Mustang                12:45.6    15  
 16 Phillips, Tyler           96 Yoe Town Harrier,Ca             12:54.2    16  
 17 Driggers, Clay            96 Elite Track Club                13:44.0    17  
 18 Deer, Jonah               97 Elite Track Club                14:16.5    18  
 19 Alexander, Kyle           96 Elite Track Club                14:31.6    19  
 20 Samajli, Edmond           97 Rockwall Mustang                14:32.8    20  
 21 Painter, Jacob            97 Northwest Flyers    19:49.00    14:44.0    21  
 22 Rooker, Isaac             97 Elite Track Club                18:28.2    22  
 
4 km Run CC Youth Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Gunther, Oliver           94 South Texas Unat                13:46.2     1  
  2 Gibbs, Joel               94 Rockwall Mustang                13:51.0     2  
  3 Stribling, Garrison       94 Gulf Unattached     14:08.00    13:58.7     3  
  4 Walker, Trevor            94 Unattached                      14:00.5     4  
  5 Johnson, Dylan            94 South Texas Unat,Dr             14:06.4     5  
  6 McKenna, Damian           94 Unattached                      14:10.0     6  
  7 Judd, Jacob               94 Unattached                      14:52.9     7  
  8 Parmley, Matthew          94 Northwest Flyers    14:06.00    15:11.0     8  
  9 Martinez, Ryan            94 Rio Grand Valley                15:18.3     9  
 10 Murdock, John             94 Northwest Flyers    14:59.00    15:24.3    10  
 11 Medin, Stephen            95 Northwest Flyers    16:27.00    15:27.3    11  
 12 Autrey, Kevin             95 Elite Track Club                15:47.6    12  
 13 Hair, Tyler               94 Elite Track Club                15:49.2    13  
 14 Berry, Joseph             95 Northwest Flyers    16:30.00    16:02.4    14  
 15 Villanueva, Austin        95 Rio Grand Valley,Sa 16:22.01    16:13.8    15  
 16 Bouck, Tyson              94 Unattached                      17:02.8    16  
 17 Lopez, Anthony            94 Yoe Town Harrier,Ro             17:15.5    17  
 18 Hair, Sheldon             95 Elite Track Club                17:20.8    18  
 19 Thompson, Conner          95 Yoe Town Harrier,Ca             17:23.2    19  
 20 Nunez, Avery              95 Unattached,Plainvie             17:40.0    20  
 21 Alexander, Garrett        95 Elite Track Club                18:08.9    21  
 22 Klenzendorf, Ryan         94 Elite Track Club                18:58.0    22  
 23 Long, Cooper              95 Highland Lakes,Marb             21:58.5    23  
 
5 km Run CC Intermediate Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Vallejo, Marcos           93 Highland Lakes,Llan             16:49.9     1  
  2 Canizales, Victor         93 Yoe Town Harrier,Ca             17:07.7     2  
  3 Neighbor, Logan           92 Highland Lakes,Burn             17:30.4     3  
  4 Frost, Kevin              92 Elite Track Club                17:37.1     4  
  5 Parish, Nathan            92 Elite Track Club                17:42.7     5  
  6 Lanford, Norman           93 Yoe Town Harrier,Ca             17:47.3     6  
  7 Hykel, Steven             93 Rockwall Mustang                18:17.3     7  
  8 Rios, Angel               92 Yoe Town Harrier,Ca             18:36.3     8  
  9 Hale, Joseph              93 Elite Track Club                18:53.9     9  
 10 Baillargeon, Michael      93 Elite Track Club                19:13.7    10  
 11 Walton, Stephen           92 Elite Track Club                19:42.0    11  
 12 Hunn, Dayton              93 Elite Track Club                23:04.3    12  
 
5 km Run CC Young Men
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mettler, Dustin           90 Elite Track Club                16:24.1     1  
  2 Sandoval, Dustin          90 Elite Track Club                16:37.8     2  
  3 Forrister, Erik           91 Highland Lakes,Llan             16:47.7     3  
  4 Manzano, Jesus            91 Highland Lakes,Gran             17:23.4     4  
  5 Davis, Adrian             91 East Texas TC                   17:36.4     5  
  6 Ruhde, Logan              91 Elite Track Club                17:54.4     6  
  7 Winton, Ethan             90 Elite Track Club                18:14.3     7  
  8 Kelly, Tyler              91 Highland Lakes,King             19:00.2     8  
  9 Gonzales, Alex            91 Elite Track Club                19:11.9     9  
 10 Carlton, Thomas           91 South Texas Unat    17:30.00    19:19.0    10  
 11 Goodman, Cody             91 Highland Lakes                  20:47.8    11  
 -- Cook, Louie               90 Elite Track Club                    DNF  


Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade NCSA Phoenix KT St. Vincent Normatec