Join/Renew Now

Results - USATF Region 10 Junior Olympic Cross Country Championships

11/9/08 - Albuquerque Academy

Event 298  3 km Run CC Bantam Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women
  1 Davenport, Morgan            Isleta Runners         12:37.0  
  2 Lopez, Ayla                  El Paso Life Spo       12:40.0  
  3 Ramsay, mcKenna              Landsharks Runni       12:42.0  
  4 Turner, Lauren               Texas Shooting S       12:55.0  
  5 Gonzales, Toni Marie         Trctc                  13:01.0  
  6 Hensley, Cayley              10-Az Blaze            13:02.0  
  7 Terrell, Tianna              Landsharks Runni       13:12.0  
  8 Honyumptewa, Alisa           10-Tcm Rez Runne       13:15.0  
  9 Worthy, Amanda               Ric Rojas Runnin       13:28.0  
 10 Toledo, Alexandria           Tds                    13:34.0  
 11 Jiron, Bryanna               Isleta Runners         13:36.0  
 11 Eagleman, Nekisha            10-Unattached AZ       13:36.0  
 13 Lewis, Arena                 Zia                    13:37.0  
 14 Hamilton, Lilliana           Landsharks Runni       13:44.0  
 15 Thompson, Sophia             Sojourners Track       13:45.0  
 16 Blinzinger, Emily Jo         Penguins Track C       13:46.0  
 16 Paytiamo, Talia              Arc                    13:46.0  
 18 Valencia, Alyssa             Arc                    13:48.0  
 18 Yepa, Meredith               Trctc                  13:48.0  
 20 Carter, Sarah                10-Unattached AZ       13:49.0  
 21 Blackburn, amber             Sojourners Track       13:50.0  
 22 Balman, MacKenna             Zoom Track Club        14:11.0  
 23 Fernandez, Joanna            Rrrr                   14:12.0  
 24 Webster, Natalie             Sojourners Track       14:14.0  
 25 Delira, Elisa                Unnattached            14:18.0  
 26 Pallares, Karen              El Paso Wings Tr       14:19.0  
 27 Victorino, Raina             Arc                    14:25.0  
 28 Bland, Danielle              Sojourners Track       14:26.0  
 29 Young, Nizhoni               Wingate                14:34.0  
 30 Dawes, Shynell               Ch'ooshgai Cross       14:35.0  
 30 Garcia, Makayla              Arc                    14:35.0  
 32 Kie, Jasmine                 Arc                    14:36.0  
 33 Smith, Kailynn               10-Tcm Rez Runne       14:37.0  
 34 Blackburn, Rachel            Sojourners Track       14:38.0  
 35 Todea, Tate-Dine             10-Navajo Elite        14:39.0  
 36 Lorenzo, Deja                Arc                    14:41.0  
 37 Wood, Angela                 Ch'ooshgai Cross       14:42.0  
 38 Saiz, Mikayla                Unanm                  14:43.0  
 39 Hanson, Imani                Texas Shooting S       14:44.0  
 40 Baker, Cailey                Landsharks Runni       14:49.0  
 41 Sarracino, Majuana           Arc                    14:51.0  
 42 James, Melissa               El Paso Ruff Run       14:55.0  
 43 Thompson, Olivia             Sojourners Track       14:56.0  
 43 Swanson, Mason               Atc                    14:56.0  
 45 Lucario, Jayda               Arc                    14:59.0  
 46 Smiley, Hannah               10-Navajo Elite        15:00.0  
 47 Ly, Camaren                  Rrrr                   15:09.0  
 48 Lee, Feather                 Wingate                15:14.0  
 49 Swanson, Israel              Atc                    15:18.0  
 49 Hendrickson, Rachael         Trctc                  15:18.0  
 51 Tait, Olivia                 Sojourners Track       15:20.0  
 52 Beck, Esther                 Aat                    15:32.0  
 53 McQuarie, Jessie             Aat                    15:34.0  
 54 Stafford, Kyra               Aat                    15:35.0  
 55 Victorino, Zoe               Arc                    15:36.0  
 56 Turner, Laci                 Texas Shooting S       15:37.0  
 57 Dale, Paige                  Crownpoint             15:40.0  
 58 Monteith, Haley              Atc                    15:41.0  
 59 Paytiamo, Courtney           Arc                    15:46.0  
 60 Murphy, Halie	               El Paso Lobos          15:47.0  
 61 Copeland, Alexis             Texas Shooting S       15:49.0  
 62 Shirley, Kaysinee            10arizona Flames       15:53.0  
 63 Parr, Cameron                Texas Shooting S       15:55.0  
 64 Reza, Roxanne                El Paso Wings Tr       16:01.0  
 64 Lucero, Jillian              Isleta Runners         16:01.0  
 66 Lucero, Keanna               Isleta Runners         16:09.0  
 67 Mora, Brenna                 Trctc                  16:14.0  
 68 Freirich, Shayla             Aat                    16:18.0  
 69 Pinson, Jordan               El Paso Flames         16:19.0  
 69 Olsen, Sarah                 Team Provo             16:19.0  
 71 Nelson, Christina            Wingate                16:25.0  
 72 Garcia, Halle                Arc                    16:31.0  
 73 Sam, Chanell                 Wingate                16:33.0  
 74 Salas, Amanda                Aat                    16:36.0  
 75 Quigley, Samantha            10-Tcm Rez Runne       16:42.0  
 76 Felipe, Caitlin              Arc                    16:46.0  
 77 McTernan, Kat                Unanm                  16:48.0  
 78 Shroulote, Raquel            Arc                    17:06.0  
 79 Peck, Sydni                  Aat                    17:22.0  
 80 Kie, Marissa                 Arc                    17:32.0  
 81 Mitchell, Briannah           Tds                    17:35.0  
 82 Kie, Taya                    Arc                    17:37.0  
 83 Farrar, Keely                Aat                    17:38.0  
 84 Yazzie, Alyssa               10-Unattached AZ       17:42.0  
 84 Bahe, Tommi                  Arc                    17:42.0  
 86 Fininzio, Erin               Trctc                  17:45.0  
 87 Barclay, Dakota              Texas Shooting S       17:57.0  
 88 Tosa, Merlina                Walatowa Running       18:14.0  
 89 Yazzie, Rolanda              Wingate                18:27.0  
 90 Smith, Monisha               Wingate                18:28.0  
 91 Vallo, Erica                 Hpr                    18:36.0  
 92 Goodwill, Jade               10-Navajo Elite        18:43.0  
 93 Molvin, Molly                10-Phx Bobcats         19:04.0  
 94 Williams, Teja               All Nations Blaz       19:08.0  
 95 Allpass, Ashleigh            Aat                    19:13.0  
 96 Seckletstewa, Stacy          10-Tcm Rez Runne       19:33.0  
 97 Cheromiah, Rebecca           Arc                    19:39.0  
 98 Sanchez, Samantha            Arc                    19:44.0  
 99 Smith, Mya                   Wingate                19:50.0  
100 Beck, Kayla                  Aat                    20:13.0  
 
Event 299  3 km Run CC Bantam Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men
  1 Stanopiewicz, William        Aat                    11:59.0  
  2 Norman, Tanner               Landsharks Runni       12:20.7  
  3 Fuller, Lance                10-Tcm Rez Runne       12:22.3  
  4 School, Tyler                Una Colorado           12:31.2  
  5 Sanchez, Jacob               All Nations Blaz       12:32.5  
  6 Jepsen, Lucas                Aat                    12:40.9  
  7 Blackburn, Jacob             Team Provo             12:41.2  
  8 McDaniel, Casey              Penguins Track C       12:49.1  
  9 Cleveland, Dakota            Trctc                  12:50.4  
 10 Cleveland, Jericho           Trctc                  12:50.9  
 11 Bustamante, Sebastian        Unnattached            12:52.0  
 12 De La Cerda, Isaiah          Penguins Track C       12:52.4  
 13 Chavez, Isiah                Isleta Runners         13:02.2  
 14 Otero, Miguel                Aat                    13:04.7  
 15 Magdalena, Cyrus             Walatowa Running       13:06.8  
 16 Lukee, Terrence              Arc                    13:08.1  
 17 Toadlena, Matthew            Ch'ooshgai Cross       13:09.0  
 18 Troutner, Aidan              Team Provo             13:09.3  
 19 Jarvis, Spencer              Team Provo             13:14.6  
 20 Palmer, Caleb                Penguins Track C       13:17.5  
 21 Burks, Cade                  10-Az Blaze            13:19.1  
 22 Ley, Nathan                  Landsharks Runni       13:25.8  
 23 Sanchez, Austin              Arc                    13:31.1  
 24 blackburn, Joshua            Team Provo             13:31.9  
 25 Smith, Joel                  Walatowa Running       13:34.1  
 26 Hendrickson, Christopher     Trctc                  13:39.2  
 27 Chavez, Marcello             Isleta Runners         13:44.5  
 28 Boroff, Joseph               Texas Shooting S       13:48.3  
 29 Shaw, Mitchell               Landsharks Runni       13:50.1  
 30 Abeita, Zachary              Isleta Runners         13:52.0  
 31 Montoya, James               Zia                    13:52.5  
 32 Blinzinger, Christopher      Penguins Track C       13:53.7  
 33 Allen, Cameron               Ch'ooshgai Cross       13:56.1  
 34 Ballard, Kordell             Aat                    13:56.5  
 35 Armijo, Trevor               Walatowa Running       13:58.0  
 36 Li, Jesse                    The Utah Project       14:08.2  
 37 Padilla, Tristan             Trctc                  14:08.9  
 38 Bullard, Erik                Landsharks Runni       14:13.4  
 39 Sanchez, Haven Erik          All Nations Blaz       14:14.9  
 40 Kedge, Adam                  Atc                    14:15.7  
 41 Barsun, Solomon              Atc                    14:16.0  
 42 Bedonie, Albe                Unanm                  14:17.2  
 43 Houghton, Andrew             El Paso Wildcats       14:18.5  
 44 Swanson, Remington           Atc                    14:21.1  
 45 Buckley, Harrison            Landsharks Runni       14:26.6  
 46 Lorenc, Nathan               Landsharks Runni       14:27.6  
 47 Shije, Levi                  Unanm                  14:28.9  
 48 Sandoval, Jalon              Tds                    14:32.6  
 49 O'Hagan, Joseph              Una Colorado           14:33.1  
 50 Borup, Will                  Penguins Track C       14:33.9  
 51 Martinez, Marc               10-Az Blaze            14:36.0  
 52 Holyan, Asa                  Ch'ooshgai Cross       14:36.5  
 53 Honanie, Nicholas            10-Tcm Rez Runne       14:37.2  
 54 Green, Brayden               10-Phx Bobcats         14:39.2  
 55 Lucero, Thomas               Walatowa Running       14:40.3  
 56 Cionelo, Nehemiah            Trctc                  14:42.4  
 57 De La Cerda, Elijah          Penguins Track C       14:46.7  
 58 Cleveland, Sequoyah          Trctc                  14:47.1  
 59 Thompson, Ethan              Team Provo             14:51.2  
 60 Sabaquie, Byron              Walatowa Running       14:53.8  
 61 Martin, Kevin                All Nations Blaz       14:55.3  
 62 Chee, Keagen                 Arc                    14:57.5  
 63 Barclay, Lucas               Texas Shooting S       14:59.5  
 64 Bitsilly, Joshua             Wingate                15:05.3  
 65 Littleford, Lawson           Rrrr                   15:09.8  
 66 Dennison, Samuel             Aat                    15:12.5  
 67 Gachupin, Okoya              Walatowa Running       15:15.8  
 68 Deeds, Charlie               Landsharks Runni       15:24.8  
 69 Hancock, David               El Paso Lobos          15:28.4  
 70 Patricio, Spencer            Hpr                    15:32.9  
 71 Antone, Ethan                Crownpoint             15:34.8  
 72 Garvin, Lee                  Penguins Track C       15:36.1  
 73 Garcia, Julian               Aat                    15:37.7  
 74 Richardson, Andrew           Landsharks Runni       15:43.9  
 75 Gonzales, Lorenzen           Unanm                  15:54.6  
 76 McGuinnis, Samuel            Rrrr                   15:56.2  
 77 Joe, Zarek                   Arc                    16:11.0  
 78 Gallegos, Anthony            Aat                    16:12.4  
 79 Troy, Kensey                 Aat                    16:13.2  
 80 Delira, Stephen              Unnattached            16:20.6  
 81 Gachupin, Reynaldo           Walatowa Running       16:21.3  
 82 Esquibel, Emilio             Tds                    16:32.6  
 83 Victoriano, Kameron          Arc                    16:36.6  
 84 Shendo, Macaiah              Walatowa Running       17:18.1  
 85 Casias, Jaden                Aat                    17:18.1  
 86 Manzanares, Samuel           Una Colorado           17:19.0  
 87 Martin, Ty                   Wingate                17:42.3  
 88 Thompson, Gideon             Team Provo             17:51.6  
 89 Smith, Ethan                 Walatowa Running       17:54.6  
 90 Seckletstewa, Matthew        10-Tcm Rez Runne       17:55.5  
 91 Whitney, Brandon             10-Az Blaze            18:13.7  
 92 Barton, Danta                Wingate                18:15.2  
 93 Tosa, Eilan                  Walatowa Running       18:25.0  
 94 Gomez, Jose                  El Paso Ruff Run       18:27.9  
 95 Cobler, Sam                  Team Provo             18:30.2  
 96 Matrinez, Matt               10-Az Blaze            18:34.0  
 97 Hicks, Daniel                El Paso Ruff Run       18:35.1  
 98 Seymour, Marcus              All Nations Blaz       18:38.0  
 99 Gachupin, Jalen              Walatowa Running       18:38.2  
100 Carranza, Nathan             El Paso Wings Tr       20:19.3  
 
Event 398  3 km Run CC Midget Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women
  1 McLaughlin, Erin             Fairchild Flyers       11:44.5  
  2 Gerard, Taylor               Zoom Track Club        11:50.2  
  3 Scholl, Tabor                Una Colorado           12:17.2  
  4 Molloy, Jessica              10-Phx Bobcats         12:20.8  
  5 Knapp, sierra                Sojourners Track       12:32.7  
  6 Wankazoo, Sage               Cuba Area Runner       12:36.9  
  7 Padilla-Nahe, Jazlyn         Trctc                  12:37.6  
  8 Bland, Noena                 Sojourners Track       12:38.0  
  9 Sanchez, Emma                Ric Rojas Runnin       12:43.0  
 10 Colter, Jordyn               Zoom Track Club        12:45.6  
 11 Kinzie, Lauren               10-Phx Bobcats         12:47.5  
 12 Onsae, Ashley                10-Tcm Rez Runne       12:49.6  
 13 Loughran, Brianna            10-Tcm Rez Runne       12:52.8  
 14 Blackburn, Angela            Sojourners Track       12:58.4  
 15 Smiley, Danielle             10-Navajo Elite        12:58.9  
 16 Felipe, Chloe                Arc                    12:59.5  
 17 Pino, Lexys                  Trctc                  12:59.8  
 18 Stefanovich, Lia             Aat                    13:02.6  
 19 McQuarie, Jamie              Aat                    13:03.8  
 20 Quigley, Kristen             10-Tcm Rez Runne       13:11.6  
 21 Kasch, Shelby                Zoom Track Club        13:14.6  
 22 Gaffney, Savannah            10-Phx Bobcats         13:15.5  
 23 Griggs, Courtney             Landsharks Runni       13:22.5  
 24 Curley, Brittnay             10-Unattached AZ       13:28.0  
 25 Madalena, Valene             Walatowa Running       13:30.4  
 26 Cionelo, Moriah              Trctc                  13:33.6  
 27 Marquez, Conley              10-Phx Bobcats         13:34.4  
 28 Molvin, Shannon              10-Phx Bobcats         13:35.1  
 29 Yepa, Kalei                  Trctc                  13:37.7  
 30 Walker, Ashley               Landsharks Runni       13:41.6  
 31 Downs, Lydia                 Una Colorado           13:42.5  
 32 Bahe, Malika                 All Nations Blaz       13:44.3  
 33 Patricio, Felisha            Hpr                    13:48.0  
 34 Sam, Vanisha                 Ch'ooshgai Cross       13:48.7  
 35 Jensen, Autumn               El Paso Wildcats       13:49.0  
 36 Mclaughlin, Jessie           Fairchild Flyers       13:52.7  
 37 Crane, Drew                  Sojourners Track       13:57.0  
 38 Toya, Denita                 Walatowa Running       13:57.8  
 39 Dawes, Shanell               Ch'ooshgai Cross       14:00.7  
 40 Hendrickson, Errin           Trctc                  14:01.9  
 41 Ferrin, Mara                 Sojourners Track       14:03.1  
 42 Hunt, Tamra                  Unanm                  14:10.7  
 43 Begay, Sheana                10-Unattached AZ       14:11.9  
 44 Castillo, Rebecca            Trctc                  14:18.3  
 45 Babcock, Caitlyn             Penguins Track C       14:22.2  
 46 Falsetto, Rikki              Una Colorado           14:23.7  
 47 Coolie, Dorshanna            10-Tcm Rez Runne       14:32.8  
 48 Wilson-Garcia, Matheney      Crownpoint             14:35.0  
 49 Mullins, Davalyn             Dine' Runners Ru       14:38.0  
 50 Torbet, Casey                Una Colorado           14:38.3  
 51 Orozco, Tania                Aat                    14:38.5  
 52 Yazzie, Mateja               10-Tcm Rez Runne       14:44.4  
 53 Manning, Madison             Mustang Running        14:47.8  
 54 Mitchell, Terri              10-Tcm Rez Runne       14:49.1  
 55 Ashley, Melissa              10-Unattached AZ       15:01.1  
 56 Slim, Wimberly               10-Navajo Elite        15:02.6  
 57 Pete, Gypsy                  10-Navajo Elite        15:05.5  
 58 Curley, Regual               10-Unattached AZ       15:09.3  
 59 Polacca, Tia                 10-Tcm Rez Runne       15:14.2  
 60 Holyan, Diasha               Ch'ooshgai Cross       15:15.2  
 61 Yazzie, Mariah               10-Unattached AZ       15:16.8  
 62 Campos, Janai                Unanm                  15:26.5  
 63 Belone, Chassity             Wingate                15:30.8  
 64 Martin, Kiana                Arc                    15:32.1  
 65 Chavarillo, Allison          Unanm                  15:38.4  
 66 Goodluck, Teddi              10-Unattached AZ       15:46.9  
 67 Stabler, Carmen              Landsharks Runni       15:50.7  
 68 Grace, Daniel-hannah         Atc                    15:58.9  
 69 Barsun, Heidi                Atc                    16:06.5  
 70 James, Kyra                  10-Unattached AZ       16:26.3  
 71 Lucero, Gabrielle            Isleta Runners         16:32.3  
 72 Chischillie, Tara            10-Unattached AZ       16:40.0  
 73 Vaughan, Corrine             Unanm                  16:43.0  
 74 Dale, Yael                   10-Navajo Elite        16:55.6  
 75 Gomez, Danielle              El Paso Ruff Run       17:15.3  
 76 Charlie, Ernestine           Hpr                    17:39.3  
 77 Kelly, Delaney               10-Az Blaze            18:00.8  
 78 Salas, Mileena               Unanm                  18:45.2  
 79 Toya, RanDee                 Walatowa Running       18:47.2  
 
Event 399  3 km Run CC Midget Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men
  1 Weston, Vance                The Utah Project       11:07.0  
  2 Sanchez, Rich                Ric Rojas Runnin       11:22.0  
  3 O'Hagan, John                Una Colorado           11:32.0  
  4 Zankich, Zeke                10-Pops                11:43.0  
  5 Loughran, Eddie              10-Tcm Rez Runne       11:46.0  
  5 Lewis, Kyle                  Fairchild Flyers       11:46.0  
  7 Mayhew, William              Speed Track and        11:47.0  
  8 Todea, Naat'aanii            Ric Rojas Runnin       11:49.0  
  9 Jeffress, Zane               Ric Rojas Runnin       11:51.0  
 10 Oftedal, Eli                 The Utah Project       11:56.0  
 11 Rex, Kyle                    Landsharks Runni       11:57.0  
 12 Hardy, Kyle                  10-Tcm Rez Runne       12:00.0  
 13 Jean/Nutumya, Latrell        10-Tcm Rez Runne       12:01.0  
 14 Petrie, Zachary              Ric Rojas Runnin       12:07.0  
 15 Alhamra, Zachary             Landsharks Runni       12:08.0  
 16 Fuller, Albert               10-Tcm Rez Runne       12:11.0  
 17 Baretinich, Luke             Unanm                  12:20.0  
 18 Durman, Cameron              The Utah Project       12:21.0  
 19 Duran, Michael               Una Colorado           12:23.0  
 20 Laverty, Cameron             El Paso Flames         12:24.0  
 21 Matzke, Tyler                Landsharks Runni       12:26.0  
 21 Kramer, Noah                 Rrrr                   12:26.0  
 23 Splude, Joseph               10-Tcm Rez Runne       12:31.0  
 24 Blackburn, Adam              The Utah Project       12:33.0  
 25 Sumatzkuku, Kyle             10-Tcm Rez Runne       12:35.0  
 26 Ferguson, Keenan             Zoom Track Club        12:36.0  
 27 Greenbaum, Michael           Landsharks Runni       12:38.0  
 28 Blackburn, Tyler             The Utah Project       12:39.0  
 29 Davidson, Truman             El Paso Wildcats       12:41.0  
 30 Schreckhise, Christian       Unanm                  12:42.0  
 31 Lewis, Colton                Zia                    12:44.0  
 32 Fort, Matt                   Aat                    12:45.0  
 33 Baker, Liam                  10-Unattached AZ       12:52.0  
 34 Guerrero, Mufasa             10-Cold Water Ex       12:57.0  
 34 Carner, Charlie              Ric Rojas Runnin       12:57.0  
 34 Wilkinson, Jacob             10-Pops                12:57.0  
 37 Mugge, Bryan                 10-Unattached AZ       12:58.0  
 38 Powell, William              Mustang Running        12:59.0  
 39 Winn, Zacc                   Una Colorado           13:05.0  
 40 Yellowman, Triston           10-Tcm Rez Runne       13:08.0  
 41 Ornelas, Cristobal           El Paso Wildcats       13:10.0  
 42 Garcia, Joshua               Arc                    13:10.7  
 43 Tom, Antonio                 Wingate                13:11.0  
 44 Blackburn, Michael           The Utah Project       13:12.0  
 45 Otero, Jorge                 Aat                    13:16.0  
 46 Phillips, Parker             10arizona Flames       13:21.0  
 47 Bitsie, Bryce                Aat                    13:23.0  
 48 Swanson, Augustus            Atc                    13:24.0  
 49 Hickam, Zachary              Rrrr                   13:25.0  
 50 Begay, Raydell               10-Unattached AZ       13:27.0  
 51 Mascarenas, Noah             Trctc                  13:28.0  
 52 Patel, Satyam                Rrrr                   13:39.0  
 53 Lavenue, Alex                10-Phx Bobcats         13:40.0  
 54 Li, Andrew                   The Utah Project       13:42.0  
 55 Aleman, Diego                The Utah Project       13:47.0  
 55 Quintana, Pashen             Crownpoint             13:47.0  
 57 Tsoise, Jeremy               10-Unattached AZ       13:48.0  
 58 Riley, Jason                 All Nations Blaz       13:49.0  
 59 Johnson, Mason               The Utah Project       13:51.0  
 60 Richardson, Robert           Landsharks Runni       13:52.0  
 61 Toya, Kolby                  Walatowa Running       13:53.0  
 62 Yazzie, Clayton              10-Unattached AZ       13:55.0  
 63 Sheber, Dilyn                10-Pops                13:57.7  
 64 Van Boeck, Trevor            Landsharks Runni       14:00.0  
 65 Fininzio, Christopher        Trctc                  14:04.0  
 66 Littleford, Hunter           Rrrr                   14:06.0  
 67 Dick, Kyle                   Wingate                14:07.0  
 68 Deeds, Conner                Landsharks Runni       14:10.0  
 69 Victorino, Marcus            Arc                    14:17.0  
 70 Bush, Ryan                   Landsharks Runni       14:19.0  
 71 Wynn, Clay                   Aat                    14:21.0  
 72 Page, Christian              Rrrr                   14:23.0  
 73 Gallegos, Joseph             Trctc                  14:24.0  
 74 Yepa, Felix                  Trctc                  14:43.0  
 75 Lee, Verdell                 10-Unattached AZ       14:44.0  
 76 Melugin, Brice               Rrrr                   14:48.0  
 77 Chavez, Lucas                Zia                    14:53.0  
 78 Javier, Austin               Rrrr                   14:54.0  
 79 Young, Troy                  10-Unattached AZ       14:55.0  
 80 Owens, Ike                   10-Navajo Elite        14:57.0  
 81 Bedonie, Brandon             Wingate                15:10.6  
 82 Alley, Ashton                Ch'ooshgai Cross       15:11.9  
 83 Honyumptewa, Trevor          10-Tcm Rez Runne       15:38.2  
 84 Schafer, David               Aat                    15:46.0  
 85 McTernan, Nathan             Unanm                  16:07.0  
 86 Salvador, Austyn             Arc                    16:08.0  
 87 Garcia, Jared                Zia                    16:10.0  
 88 Edwell, David                Zia                    16:12.0  
 89 Kaneshiro, Thomas            Zia                    16:18.0  
 90 Waquie, Jordan               Trctc                  16:59.0  
 91 Alonzo, Charles              Arc                    17:07.0  
 92 Murphy, Micheal (Brian)      El Paso Lobos          17:16.0  
 93 Barclay, Daniel              Texas Shooting S       17:44.0  
 94 Martin, Terrance             Wingate                17:49.0  
 95 Olsen, Kenyon                Team Provo             20:01.0  
 
Event 498  4 km Run CC Youth Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women
  1 Lewis, Sam                   Fairchild Flyers       16:03.8  
  2 Everson, Hannah              Landsharks Runni       16:23.1  
  3 Littleford, Alana            Rrrr                   16:32.6  
  4 Betoney, Chelena             10-Tcm Rez Runne       16:42.6  
  5 Bates, Heather               Landsharks Runni       16:43.5  
  6 Harper, Summer               Sojourners Track       16:44.4  
  7 Thurman, Jennalee            Unanm                  16:56.7  
  8 DiGiovanna, Sara             Rrrr                   16:57.6  
  9 Kaufman, Caroline            Unanm                  16:58.3  
 10 Morgan, Allie                Una Colorado           17:01.3  
 11 Anderson-Coats, Natalie      Una Colorado           17:05.3  
 12 Matthews, Natalie            Sojourners Track       17:05.8  
 13 Lente, Kendra                Zia                    17:11.1  
 14 Miller, Janelle              10-Tcm Rez Runne       17:12.0  
 15 Belone, Tanya                Wingate                17:23.4  
 16 Clyne, Margot                Fairchild Flyers       17:24.5  
 17 Weston, Jessica              Sojourners Track       17:28.4  
 18 Hood, Farrah                 Unanm                  17:30.0  
 19 Fakler, Sarah                10-Phx Bobcats         17:31.9  
 20 Davidson, Erin               Fairchild Flyers       17:33.5  
 21 Nelson, Alyse                Team Provo             17:35.8  
 22 Lucero, Eliyah               Zia                    17:39.2  
 23 Hudgins, Mikeyla             10-Tcm Rez Runne       17:42.7  
 24 Durkin, Emma                 Zia                    17:50.9  
 25 Trillo, Diana                Landsharks Runni       17:51.1  
 26 Vickers, Gracie              Zia                    17:52.1  
 27 Bedonie, Anjelicia           10-Tcm Rez Runne       18:01.4  
 28 Chavez, Rynelle              Crownpoint             18:02.7  
 29 Vanderhout, Julianna         10arizona Flames       18:08.7  
 30 Slavoski, Elena              Landsharks Runni       18:10.5  
 31 Gaffney, McKenna             10-Phx Bobcats         18:15.0  
 32 Nelson, Jessica              Aat                    18:22.8  
 33 Jones, Karianne              Wingate                18:24.8  
 34 Marquez, Kendell             10-Phx Bobcats         18:26.1  
 35 Shults, Ellyn                10-Az Blaze            18:27.0  
 36 Cuch, Jolanda                Unanm                  18:34.5  
 37 Palumbo, Gianni              Una Colorado           18:36.6  
 38 Garcia, Arianne              Arc                    18:39.5  
 39 Becenti, Lacey               Wingate                18:48.4  
 40 Queener, CheyAnn             Landsharks Runni       18:49.3  
 41 Herrera, Aikiko              Zia                    18:50.2  
 42 Toledo, Katrina              Walatowa Running       18:50.4  
 44 Ferguson, Shannon            Zoom Track Club        18:54.6  
 45 Deeds, Casey                 Landsharks Runni       18:55.9  
 46 Begay, Kailyn                Dine' Runners Ru       19:03.7  
 47 Pike, Haydyn                 Mustang Running        19:05.8  
 48 Hardy, Chassidy              Unanm                  19:11.0  
 49 Chavez, Shynelle             Crownpoint             19:20.0  
 50 Mitchell, Rolanda            10-Tcm Rez Runne       19:22.5  
 51 Currie, Bonnie               Team Usa Colorad       19:25.1  
 52 Swanson, Micah               Atc                    19:28.8  
 53 Slim, Leandra                10-Navajo Elite        19:37.5  
 54 Blackburn, April             Sojourners Track       19:39.2  
 55 Isom, Michelle               Team Provo             19:44.6  
 56 Bedonie, Ava                 Crownpoint             19:50.2  
 57 Crocker, Stephanie           10-Az Blaze            19:50.6  
 58 Waquie, Kalainia             Walatowa Running       20:03.8  
 59 Martin, Shannon              Wingate                20:25.6  
 60 Antone, Hannah               Crownpoint             20:28.1  
 61 Armendariz, Mikal            Las Cruces SunDr       20:31.7  
 62 Goodwill, Dylan              10-Navajo Elite        20:32.9  
 63 June, Robin                  10-Cold Water Ex       20:40.6  
 64 James, Samantha              Crownpoint             20:57.2  
 65 Franklin, Chenoa             Wingate                21:19.5  
 66 Sando, Cassie                Walatowa Running       21:32.0  
 67 Gachupin, Tiana              Walatowa Running       21:43.4  
 68 Morgan, Cheyanne             Wingate                22:11.5  
 69 Washington, Tarryn           10-Tcm Rez Runne       22:23.5  
 70 Baca, Genea                  Walatowa Running       22:48.3  
 71 Fakler, Erin                 10-Phx Bobcats         22:53.6  
 72 Loretto, Jasmine             Walatowa Running       22:54.5  
 73 Russell-Taylor, Ashley       Wingate                23:01.9  
 74 Chee, Stacey                 Wingate                24:18.7  
 75 Walker, Seandeen             10-Navajo Elite        25:34.3  
 76 Cannon, Natalie              Atc                    26:08.2  
 77 Bentley, Jordyn              10-Az Blaze            51:01.3  
 
Event 499  4 km Run CC Youth Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men
  1 Sliva, Ryan                  10-Pops                14:35.5  
  2 Morrison, Mackenzie          Team Provo             14:41.7  
  3 Yazzie, Monte                10-Navajo Elite        14:51.0  
  4 Jenkins, Joshua              Una Colorado           14:58.6  
  5 Shelton, haven               Team Provo             14:59.9  
  6 Olson, David                 10-Pops                15:01.4  
  7 Toledo, Kyle                 Aat                    15:04.9  
  8 Tom, Shamen                  Aat                    15:07.9  
  9 Isom, Russell                Team Provo             15:10.5  
 10 Lopez, Manuel                El Paso Life Spo       15:11.3  
 11 Salvador, Christopher        Arc                    15:11.7  
 12 Shubin, Jackson              Zoom Track Club        15:14.1  
 13 Winfield, John               10-Pops                15:16.4  
 14 Tom, Cody                    Wingate                15:26.3  
 15 Skinner, Andrew              Landsharks Runni       15:33.6  
 16 Hensley, Walter              10-Pops                15:34.2  
 17 Palmer, Gavin                Penguins Track C       15:34.7  
 18 Avischious, Adam             Landsharks Runni       15:40.4  
 19 Betty, Ryan                  Rrrr                   15:43.5  
 20 Quigley, Corey               10-Pops                15:44.5  
 21 Hamilton, Tucker             Landsharks Runni       15:46.2  
 22 Paytiamo, Josh               Arc                    15:53.4  
 23 Blackburn, Joseph            Team Provo             15:55.8  
 24 Cuch, Augustus               Arc                    15:56.9  
 25 Tsosie, Jamal                Ch'ooshgai Cross       15:59.1  
 26 Farrell, Jordan              Atc                    16:01.3  
 27 Desiderio, Nicholas          Zia                    16:04.9  
 28 Castillo, Zachary            Trctc                  16:10.1  
 29 Reed, Dathan                 Arc                    16:10.4  
 30 Morton, Frank                Zoom Track Club        16:12.1  
 31 Longley, Reid                Aat                    16:17.1  
 32 Reynolds, John               Landsharks Runni       16:17.9  
 33 Trujillo, Matthew            Trctc                  16:18.2  
 34 James, Michael               10-Pops                16:19.0  
 35 Hellebuyck, Jordan           10-Pops                16:20.2  
 36 Seanez, Leonard              10-Navajo Elite        16:35.8  
 37 Motes, Zachary               Landsharks Runni       16:38.7  
 38 Leblow, James                Team Provo             16:40.5  
 39 Longenbaugh, William         Aat                    16:43.5  
 40 Gonzales, Patrick            Aat                    16:46.0  
 41 Oesch, Chase                 Team Provo             16:46.3  
 42 Burns, Tyler                 Landsharks Runni       16:47.4  
 43 Shuman, Spencer              Una Colorado           16:50.3  
 44 Baker, Thaimes               10-Unattached AZ       16:51.1  
 45 Luedecke, Zachary            10-Pops                16:53.4  
 46 Ferrin, Zan                  Team Provo             16:54.9  
 47 Orlie, Fred                  10-Phx Bobcats         16:58.5  
 48 Gachupin, Fox                Walatowa Running       16:58.8  
 49 Worthy, Max                  Ric Rojas Runnin       17:01.6  
 50 Toya, Rodney                 Walatowa Running       17:02.7  
 51 Tracy, Searle                10-Navajo Elite        17:09.7  
 52 Cooley, Elton                10-Unattached AZ       17:12.1  
 53 Lee, Colton                  Wingate                17:13.6  
 54 Vavrils, Thomas              Una Colorado           17:15.0  
 55 Baker, Steven                Spartans Track C       17:19.0  
 56 Cano, Kevin                  Spartans Track C       17:31.5  
 57 Blackburn, Trevor            Team Provo             17:41.9  
 58 Sando, Darian                Walatowa Running       17:45.6  
 59 McCrea, Ernest               Zia                    17:48.3  
 60 Loretto, Jordan              Walatowa Running       17:57.5  
 61 Hendrickson, Charles         Trctc                  17:59.2  
 62 Chosa, Mario                 Walatowa Running       18:00.6  
 63 Sandoval, Julius             Cuba Area Runner       18:01.4  
 64 Todd, Micah                  Landsharks Runni       18:16.8  
 65 Griggs, Trevor               Landsharks Runni       18:26.0  
 66 Yazzie, Darrion              Aat                    18:34.2  
 67 Cobler, Dakota               Team Provo             18:57.4  
 68 Salas, Maxwell               Unanm                  18:58.6  
 69 Manygoats, Keifer            10-Unattached AZ       19:02.6  
 70 Metz, Kevin                  Trctc                  19:04.4  
 71 Begay, Lionel                Ch'ooshgai Cross       19:05.8  
 72 Vasquez, Timmie              Atc                    19:22.0  
 73 Chino, Justin                Arc                    19:44.2  
 74 Moore, Sean                  Ch'ooshgai Cross       20:25.5  
 75 Seymour, Augustine           All Nations Blaz       20:28.9  
 76 Chischillie, Cory            10-Unattached AZ       20:32.8  
 77 Gomez, Eric                  Zia                    20:37.4  
 78 Vallo Jr., Toney             Hpr                    20:40.5  
 79 Nowell, Jacob                Atc                    20:56.9  
 80 Fininzio, Alexander          Trctc                  21:02.0  
 81 Victoriano, Dion             Arc                    21:02.5  
 
Event 598  5 km Run CC Intermediate Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women
  1 Menlove, Danielle            Sojourners Track       18:38.5  
  2 Lakowske, Kelsey             Fairchild Flyers       19:07.4  
  3 Lementino, Tamara            Atc                    19:45.9  
  4 Gerard, Dominique            Zoom Track Club        19:58.4  
  5 Hurst, Susannah              Sojourners Track       20:11.9  
  6 Grace, Jordan                Atc                    20:15.1  
  7 Marshall, Anna               Una Colorado           20:17.1  
  8 Vieira, Valerie              Atc                    20:24.3  
  9 Smith, Laycee                Zia                    20:36.5  
 10 DuBoise, Dianna FS           Unanm                  20:40.1  
 11 Lee, Leana                   Dine' Runners Ru       20:41.0  
 12 Cobler, Breanna              Sojourners Track       20:58.7  
 13 Orlie, Laura                 10-Phx Bobcats         21:09.4  
 14 Firebaugh, Erika             Atc                    21:10.1  
 15 Alderete, Allie              Atc                    21:18.4  
 16 Bennally, Myka               Dine' Runners Ru       21:23.1  
 17 Johnson, Janae               Una Colorado           21:30.3  
 18 Gurney, Morgan               Atc                    21:33.2  
 19 Davis, Camille               Atc                    21:40.2  
 20 Rodarte, Amelia              Rrrr                   21:42.0  
 21 Granados, Ally               Atc                    21:47.8  
 22 Reano, Amber                 Dine' Runners Ru       21:54.1  
 23 Chavez, Shaylene             Zia                    22:00.4  
 24 Show, Shelby                 Zia                    22:12.7  
 25 Johnson, Savannah            Arc                    22:39.9  
 26 Stanopiewicz, Jenna          Aat                    22:53.7  
 27 Turner, Carlee               Sojourners Track       22:58.7  
 28 Kresel, Rachel               Dine' Runners Ru       23:39.0  
 29 Scott, Kate                  Atc                    23:51.5  
 30 Burns, Mary                  Landsharks Runni       24:03.5  
 31 McCabe, Martha               Dine' Runners Ru       24:42.8  
 32 Lucero, Megan                Zia                    24:49.4  
 33 Begay, Amanda                Unanm                  25:13.8  
 34 Begaii, Mattea               10-Unattached AZ       26:11.8  
 
Event 599  5 km Run CC Intermediate Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men
  1 Madalena, Troy               Walatowa Running       16:44.0  
  2 Perry, Braden                Utah Unattached        16:48.0  
  3 Kadlec, Nick                 Ric Rojas Runnin       17:03.0  
  4 Cernoia, Michael             Una Colorado           17:08.0  
  5 Rodarte, Larry               Rrrr                   17:11.0  
  6 Ryther, Drew                 Una Colorado           17:27.0  
  7 Biah, Aaron                  Dine' Runners Ru       17:27.8  
  8 Palmer, Chad                 Penguins Track C       17:36.0  
  9 Rankins, Jaden               El Paso Wings Tr       17:37.0  
 10 Boyd, Whittaney              Dine' Runners Ru       17:38.0  
 11 Powell, John                 Mustang Running        17:40.0  
 12 Saiz, Kaleb                  Unanm                  17:43.0  
 13 Lueras, Justin               Zia                    17:47.0  
 14 Finger, Evert                Team Usa Colorad       17:48.0  
 15 McQueen, Cameron             Team Usa Colorad       17:52.0  
 16 Villescas, Dylan             Las Cruces SunDr       17:53.0  
 17 Ormsby, Andrew               Team Usa Colorad       17:57.0  
 18 Glad, Cody                   Team Provo             17:59.0  
 19 Phillips, Dillon             Team Usa Colorad       18:23.0  
 20 Bitsui, Dominic              Dine' Runners Ru       18:27.0  
 21 Fort, Zach                   Aat                    18:31.0  
 22 Martinez, Chase              Aat                    18:37.0  
 23 Toepel, Gabriel              Team Usa Colorad       18:42.0  
 24 Ferguson, Cyrus              Zoom Track Club        18:43.0  
 25 Chavez, Adam                 Zia                    18:44.0  
 26 Sanchez, Juan                Zia                    18:46.0  
 27 Dominguez, Matthew           Las Cruces SunDr       19:03.0  
 28 Nichols, Tyler               Team Usa Colorad       19:05.0  
 29 Bigman, Raymond              Dine' Runners Ru       19:09.0  
 30 Rhodes, Kyle                 Zoom Track Club        19:17.0  
 31 Wehe, Joradan                Penguins Track C       19:19.0  
 32 Smith, Matthew               Rrrr                   19:21.0  
 33 Gomez, Marty                 Zia                    19:31.0  
 34 Howard, Matthew              Team Provo             19:35.0  
 35 Masten, Devon                Unanm                  19:38.0  
 36 Van Damme III, John          Rrrr                   19:59.0  
 37 Jumbo, Wilfred               Dine' Runners Ru       20:00.1  
 38 Fleicher, Matthew            Zia                    20:00.5  
 39 Gentile, Nicholas            Una Colorado           20:01.0  
 40 Blackburn, Samuel            Team Provo             20:02.0  
 41 Tsosie, Reno                 Dine' Runners Ru       20:03.0  
 42 Cionelo, Gideon              Trctc                  20:21.0  
 43 Tom, Casey                   Dine' Runners Ru       20:43.0  
 44 Shendo, Frederick            Walatowa Running       20:43.7  
 45 Tapia, Thomas                Rrrr                   20:50.0  
 46 Cionelo, Caleb               Trctc                  21:14.0  
 47 Marino, Dominic              Aat                    21:18.0  
 48 Rokisky, David               Aat                    21:49.0  
 49 Shije, Daniel                Unanm                  21:50.0  
 50 Pecos, Brandon               Walatowa Running       22:07.0  
 51 Wiebelhaus, Joshua           Rrrr                   24:02.0  
 
Event 698  5 km Run CC Young Women
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women
  1 Saarl, Emma                  Sojourners Track       19:12.0  
  2 Troutner, hilary             Sojourners Track       19:15.0  
  3 Bedonie, Allison             Aat                    19:36.0  
  4 Harper, Krysal               Sojourners Track       19:37.0  
  5 Lovato, Ashley               Zia                    19:40.0  
  6 Blackstone, Latrisha         10-Az Blaze            20:10.0  
  7 Brasher, Julie               Aat                    20:15.0  
  8 Begaye, Marqia               Dine' Runners Ru       20:32.0  
  9 Kerr, Amanda                 Dine' Runners Ru       20:51.0  
 10 Quesada, Nicolette           Rrrr                   20:55.0  
 11 Ashley-Willie, Brianna       Dine' Runners Ru       20:59.0  
 12 Herrera, Mia                 Las Cruces SunDr       21:01.0  
 13 Blackburn, Sarah             Sojourners Track       21:06.0  
 14 Becenti, Ellen               Unanm                  21:15.0  
 15 Torres, Rael                 Unanm                  21:27.0  
 16 Brown, Jordan                Unanm                  21:40.0  
 17 Blackburn, Joanna            Sojourners Track       22:01.0  
 18 Mata, Lizbeth                Aat                    22:37.0  
 
Event 699  5 km Run CC Young Men
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men
  1 Johnson, Benjamin            Team Provo             16:15.0  
  2 Nelson, Chase                Team Provo             16:16.0  
  3 Ruybalid, Jonah              Zia                    16:17.0  
  4 Leach, Kody                  Team Usa Colorad       16:32.0  
  5 Ferrin, Neal                 Team Provo             16:35.0  
  6 Wilson, Garrett              Kryptonite Speed       16:42.0  
  7 Donovan, Jim                 Unanm                  16:46.0  
  8 Heaaton, Jack                Team Provo             16:54.0  
  9 Lueras, Patrick              Zia                    17:01.0  
 10 Williams, Erik               Peak Distance          17:04.0  
 11 Willoughby, Bryan            Team Provo             17:15.0  
 12 Grover, Alex                 Team Usa Colorad       17:23.0  
 13 Martinez, Vernard            Unanm                  17:29.0  
 14 Herrera, Roman               El Paso Wildcats       17:35.0  
 15 Shrewsbury, Josh             Team Provo             17:36.0  
 16 Moxon, Joe                   Team Provo             17:36.4  
 17 Jackson, Taylor              El Paso Wildcats       17:40.0  
 18 Smedley, Tanner              Team Provo             17:55.0  
 19 Neconie, Sean                Unanm                  17:57.0  
 20 Nez, Cole                    Unanm                  17:59.0  
 21 Eatough, Jordan              Team Provo             18:06.0  
 22 Cayatineto, Darrin           Zia                    18:11.0  
 23 Rodriguez, Daniel            Team Provo             18:13.0  
 24 Lovato, Andrew               Zia                    18:20.0  
 25 Lesansee, Jared              Unanm                  18:24.0  
 26 Apodaca, Christopher         Las Cruces SunDr       18:51.0  
 27 Slim, Lathaniel              10-Unattached AZ       19:02.0  
 28 Tommy, Jimmy                 Unanm                  19:04.0  
 29 Hardy, Cedric                Unanm                  20:43.0  


Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade NCSA Phoenix KT St. Vincent Normatec