Join/Renew Now

Results - USATF Region 2 Junior Olympic Cross Country Championships

11/22/08 - Long Branch Park - Liverpool, NY

SUB-BANTAM BOYS - 2 km
--------------------------------------------------------------------------------
PLACE NAME                    AGE  TEAM                             TIME    PACE 
--------------------------------------------------------------------------------
    1 Matthew Russell           8  Unattached-NJ                    9:14.9  7:27 
    2 Jack Stanley              8  Lakeland T&F League 'A'          9:42.0  7:49 
    3 Nazrul Rony               8  AC Rockstar Running              9:50.9  7:56 
    4 Steven Payne              8  Elite Runners Track Club         9:51.6  7:56 
    5 Charles Bakos             7  Elite Runners Track Club         9:57.9  8:02 
    6 Nicholas Lundberg         8  Crimson Knights Track Club       9:58.2  8:02 
    7 Jonathon Anderson         7  Lakeland T&F League 'A'         10:13.1  8:14 
    8 Kaya Sement               8  Lakeland T&F League 'A'         10:18.4  8:18 
    9 Jonah Andres              8  Pacer Track Club                10:27.7  8:26 
   10 Gage Armijo               6  Unattached-NJ                   10:28.0  8:26 
   11 Matthew Costello          8  Crimson Knights Track Club      10:35.5  8:32 
   12 Brandon Sukert            8  Lakeland T&F League 'A'         10:37.8  8:34 
   13 Issac Denbeaux            7  Unattached-NJ                   11:10.3  9:00 
   14 John Lyons                8  Unattached-Niagara              11:14.2  9:03 
   15 Joesph Gibardi            6  Elite Runners Track Club        11:29.8  9:16 
   16 Anthony Tye               7  Lakeland T&F League 'A'         11:33.4  9:18 
   17 Michael Mehalic           8  South Park Track Club           11:33.6  9:19 
   18 Matthew Cawley            8  Crimson Knights Track Club      11:34.6  9:19 
   19 Owen Curry                7  Lakeland T&F League 'A'         11:39.3  9:23 
   20 Justin Palumbo            7  Lakeland T&F League 'A'         11:47.8  9:30 
   21 Ahmad Robinson            6  Lightning Track Club            12:04.6  9:44 
   22 Shane Regan               7  Lakeland T&F League 'A'         12:09.6  9:48 
   23 Tyler St. Jaques          8  Lakeland T&F League 'A'         12:13.4  9:51 

------------------------------------------------------------------------------
                                TEAM SCORES
------------------------------------------------------------------------------

  1.    15  Lakeland T&F League 'A'                  (10:29.0  52:24.7)
=======================================================
  1      1  Jack Stanley            8     9:42.0
  2      2  Jonathon Anderson       7    10:13.1
  3      3  Kaya Sement             8    10:18.4
  4      4  Brandon Sukert          8    10:37.8
  5      5  Anthony Tye             7    11:33.4
  6   (  6) Owen Curry              7    11:39.3
  7   (  7) Shane Regan             7    12:09.6





SUB-BANTAM GIRLS - 2 km
--------------------------------------------------------------------------------
PLACE NAME                    AGE  TEAM                             TIME    PACE 
--------------------------------------------------------------------------------
    1 Faith Dottenweich         7  Unattached-NJ                    9:52.2  7:57 
    2 Maia Henry                8  Syracuse Chargers               10:07.2  8:09 
    3 Kolina Ungar              8  Lakeland T&F League 'A'         10:22.1  8:21 
    4 Indyca Easterling         7  Jersey Heat Track Club          11:18.6  9:06 
    5 Olivia Leonardo           8  Unattached-NJ                   11:45.2  9:28 
    6 Olivia Weintraub          8  Lakeland T&F League 'A'         11:56.1  9:37 
    7 Sydney Tressler           7  Westmoreland Track & XC         11:57.9  9:38 
    8 Elisabeth Brown           7  Lakeland T&F League 'A'         12:26.1 10:01 
    9 Dianna Morganti           8  Unattached-NJ                   13:02.1 10:30 
   10 Logan Rauh                8  Lakeland T&F League 'A'         13:19.8 10:44 
   11 Mackenzie Curtin          8  Unattached-Niagara              14:46.8 11:54 





BANTAM BOYS - 3 km
--------------------------------------------------------------------------------
PLACE NAME                    AGE  TEAM                             TIME    PACE 
--------------------------------------------------------------------------------
    1 Michael Thurston         10  Abbington Track Club            12:15.2  6:35 
    2 Mark Provenzo             9  Westmoreland Track & XC         12:21.4  6:38 
    3 Joey DeFeo               10  Lakeland T&F League 'A'         12:46.9  6:52 
    4 Robert Zisselman         10  Mt. Airy Track Club             12:54.8  6:56 
    5 Nicholas Lopapa          10  Unattached Mid-Atlantic         12:59.4  6:59 
    6 Shaun Hay                10  Pacer Track Club                13:08.5  7:03 
    7 Vincent Borden            9  Finger Lakes Runners Club       13:14.2  7:07 
    8 Chuckie Moses, II         9  Jersey Heat Track Club          13:15.0  7:07 
    9 Owen Long                10  Unattached-NJ                   13:16.9  7:08 
   10 Bayley St. Jacques       10  Lakeland T&F League 'A'         13:17.1  7:08 
   11 Nicholas Wolk            10  Pacer Track Club                13:20.7  7:10 
   12 Nicholas Luzio, Jr.      10  Crimson Knights Track Club      13:37.3  7:19 
   13 Billy Durham             10  QuickSilver Track Club of NJ    13:40.0  7:20 
   14 Emmanuel Key             10  Unattached-Three Rivers         13:42.3  7:22 
   15 Sean Quinn                9  Unattached-NJ                   13:42.9  7:22 
   16 Teax Armijo               9  Unattached-NJ                   13:52.2  7:27 
   17 Adam Parrish              9  Unattached-Three Rivers         13:52.9  7:27 
   18 Andrew Montaperto        10  Crimson Knights Track Club      14:01.5  7:32 
   19 Johnathon Rivera         10  QuickSilver Track Club of NJ    14:01.9  7:32 
   20 David Robinson            9  Lightning Track Club            14:02.1  7:32 
   21 Nicholas Mahon            9  Unattached-NJ                   14:04.0  7:33 
   22 Jenks Hehmeyer           10  Unattached-NJ                   14:28.4  7:46 
   23 William Dietrich         10  QuickSilver Track Club of NJ    14:32.8  7:49 
   24 Paul Kemp                 8  Lakeland T&F League 'A'         14:37.2  7:51 
   25 Brendan Schwear           9  Crimson Knights Track Club      15:08.7  8:08 
   26 Jack McCarthy             9  Lakeland T&F League 'A'         15:13.7  8:11 
   27 Ryan Zosche               9  Lakeland T&F League 'A'         15:18.5  8:13 
   28 George Rauh IV           10  Lakeland T&F League 'A'         15:23.2  8:16 
   29 Keith Gray               10  Elite Runners Track Club        15:33.9  8:21 
   30 Malik Rush                9  Unattached Mid-Atlantic         15:37.2  8:23 
   31 Kenny Burrell            10  AC Rockstar Running             15:57.4  8:34 
   32 Thomas Weir              10  Westmoreland Track & XC         15:59.5  8:35 
   33 Zachary Glaski           10  Syracuse Chargers               16:05.9  8:39 
   34 Brandon Mitchell         10  Lakeland T&F League 'A'         16:11.9  8:42 
   35 Christopher Lanahan       9  Lakeland T&F League 'A'         17:34.8  9:26 
   36 Dominic Caraballo        10  Crimson Knights Track Club      17:52.0  9:36 
   37 Jordan Amrhein            9  South Park Track Club           18:11.3  9:46 
   38 Noel Walkes               8  Elite Runners Track Club        18:36.1  9:59 
   39 Tommy Costello           10  Crimson Knights Track Club      27:09.4 14:35 

------------------------------------------------------------------------------
                                TEAM SCORES
------------------------------------------------------------------------------

  1.    23  Lakeland T&F League 'A'                  (14:14.7  71:13.4)
=======================================================
  1      1  Joey DeFeo             10    12:46.9
  2      2  Bayley St. Jacques     10    13:17.1
  3      5  Paul Kemp               8    14:37.2
  4      7  Jack McCarthy           9    15:13.7
  5      8  Ryan Zosche             9    15:18.5
  6   (  9) George Rauh IV         10    15:23.2
  7   ( 10) Brandon Mitchell       10    16:11.9
  8   ( 11) Christopher Lanahan     9    17:34.8

  2.    38  Crimson Knights Track Club               (17:33.8  87:48.9)
=======================================================
  1      3  Nicholas Luzio, Jr.    10    13:37.3
  2      4  Andrew Montaperto      10    14:01.5
  3      6  Brendan Schwear         9    15:08.7
  4     12  Dominic Caraballo      10    17:52.0
  5     13  Tommy Costello         10    27:09.4




BANTAM GIRLS - 3 km
--------------------------------------------------------------------------------
PLACE NAME                    AGE  TEAM                             TIME    PACE 
--------------------------------------------------------------------------------
    1 Michelle Golowjo         10  Unattached-NJ                   13:16.1  7:08 
    2 Juliet Kohli             10  Unattached-NJ                   13:28.5  7:14 
    3 Audrey Coughenour        10  Unattached Mid-Atlantic         14:13.0  7:38 
    4 Erin Sauerborn            9  Unattached-NJ                   14:18.9  7:41 
    5 Cassandra Collimore       9  Unattached-NJ                   14:22.0  7:43 
    6 Bearett Tarris            9  Pacer Track Club                14:30.5  7:47 
    7 Taylar Dallas            10  Mt. Airy Track Club             14:51.8  7:59 
    8 Defne Sement             10  Lakeland T&F League 'A'         14:58.4  8:02 
    9 Asia Johnson             10  Lightning Track Club            15:00.8  8:04 
   10 Gillian Wadley           10  Lakeland T&F League 'A'         15:04.2  8:06 
   11 Caroline Bullock         10  Unattached Mid-Atlantic         15:07.0  8:07 
   12 Bailey Kessler           10  Unattached-Niagara              15:09.9  8:09 
   13 Madeline Picard          10  Crimson Knights Track Club      15:13.9  8:11 
   14 Meghan Curtin            10  Unattached-Niagara              15:16.1  8:12 
   15 Shelby Piccinic           9  Crimson Knights Track Club      15:30.9  8:20 
   16 Adrianna Leonardo        10  Unattached-NJ                   15:40.8  8:25 
   17 Karina Stotz             10  Unattached-Three Rivers         15:55.1  8:33 
   18 Micaela Robosky          10  Westmoreland Track & XC         15:58.7  8:35 
   19 Alexandra Palumbo        10  Lakeland T&F League 'A'         16:03.6  8:37 
   20 Dominique Tye             9  Lakeland T&F League 'A'         16:26.1  8:49 
   21 Madeline Whaley           9  Unattached-NJ                   16:55.6  9:05 
   22 Morgan Chewning-Kulick   10  Syracuse Chargers               17:20.9  9:19 
   23 Zoe LeGarrec             10  Unattached-Three Rivers         18:15.3  9:48 
   24 Julia Viparina            8  Lakeland T&F League 'A'         18:19.7  9:50 
   25 Erin Lacey               10  Lakeland T&F League 'A'         18:42.9 10:03 
   26 Jaclyn Wallace           10  Unattached-Niagara              18:53.1 10:08 
   27 Juliet Traylor            9  Unattached-NJ                   20:39.5 11:05 
   28 Ashley Glaski            10  Syracuse Chargers               23:55.5 12:51 

------------------------------------------------------------------------------
                                TEAM SCORES
------------------------------------------------------------------------------

  1.    15  Lakeland T&F League 'A'                  (16:10.4  80:52.0)
=======================================================
  1      1  Defne Sement           10    14:58.4
  2      2  Gillian Wadley         10    15:04.2
  3      3  Alexandra Palumbo      10    16:03.6
  4      4  Dominique Tye           9    16:26.1
  5      5  Julia Viparina          8    18:19.7
  6   (  6) Erin Lacey             10    18:42.9





MIDGET BOYS - 3 km
--------------------------------------------------------------------------------
PLACE NAME                    AGE  TEAM                             TIME    PACE 
--------------------------------------------------------------------------------
    1 Paul Ehmann              11  Lakeland T&F League 'A'         11:34.2  6:13 
    2 Michael Higgins          12  Lakeland T&F League 'A'         11:35.6  6:14 
    3 Phillip St. Jacques      12  Lakeland T&F League 'A'         11:59.9  6:27 
    4 Stephen Garrett          12  Unattached Mid-Atlantic         12:08.7  6:31 
    5 Ian Spera                12  Syracuse Chargers               12:22.6  6:39 
    6 Seth Rouse               12  Penn Hills Eagles               12:27.2  6:41 
    7 Patrick Andersen         12  Unattached-NJ                   12:27.7  6:42 
    8 Christian Kildal-Brandt  12  Lakeland T&F League 'A'         12:39.2  6:48 
    9 Robert Farrell           12  Lakeland T&F League 'A'         12:43.9  6:50 
   10 Alexander Knapp          12  Unattached Mid-Atlantic         12:45.0  6:51 
   11 Steven Bergamo           12  QuickSilver Track Club of NJ    12:53.8  6:56 
   12 Grant Hinman             12  Unattached-NJ                   12:55.3  6:56 
   13 Seamus Higgins           12  Lakeland T&F League 'A'         12:57.7  6:58 
   14 Matthew DeShaw           12  Unattached-NJ                   12:59.7  6:59 
   15 Daniel Stanley           12  Lakeland T&F League 'A'         13:01.5  7:00 
   16 Joseph Lundberg          11  Crimson Knights Track Club      13:03.2  7:01 
   17 Christopher Fernandes    12  Crimson Knights Track Club      13:04.5  7:01 
   18 Matthew Levine           11  Lakeland T&F League 'B'         13:07.7  7:03 
   19 Joseph Cawley            11  Crimson Knights Track Club      13:14.5  7:07 
   20 Hunter Hartshorne        11  Finger Lakes Runners Club       13:18.6  7:09 
   21 Jacob Denbeaux           12  Unattached-NJ                   13:26.6  7:13 
   22 Brian Garland            11  Lakeland T&F League 'B'         13:31.6  7:16 
   23 Mitchell Anderson        12  Lakeland T&F League 'B'         13:35.0  7:18 
   24 Daniel Young             11  Unattached-Three Rivers         13:38.6  7:20 
   25 Noah Goding              11  Lakeland T&F League 'B'         13:46.0  7:24 
   26 Colin Puff               12  Crimson Knights Track Club      13:52.8  7:27 
   27 Matthew Wertz            12  Pacer Track Club                13:58.2  7:30 
   28 Joshua Kimes             10  Pacer Track Club                13:59.1  7:31 
   29 Brian Berry              12  Lakeland T&F League 'C'         14:00.5  7:31 
   30 Sean Garland             11  Lakeland T&F League 'B'         14:16.6  7:40 
   31 Sean Gallagher           12  Lakeland T&F League 'C'         14:17.7  7:41 
   32 Chris Adamo              11  Pacer Track Club                14:18.3  7:41 
   33 Daniel Julian            12  Lakeland T&F League 'A'         14:29.8  7:47 
   34 Andrew Rich              11  Crimson Knights Track Club      14:32.2  7:48 
   35 Daniel LaManna           12  Lakeland T&F League 'B'         14:43.8  7:55 
   36 Matthew Weintraub        12  Lakeland T&F League 'B'         14:45.4  7:55 
   37 Jack Creatura            11  Unattached-Niagara              15:03.0  8:05 
   38 Kevin Garland            11  Lakeland T&F League 'C'         15:26.0  8:17 
   39 Eric Ng                  11  Crimson Knights Track Club      16:16.4  8:44 

------------------------------------------------------------------------------
                                TEAM SCORES
------------------------------------------------------------------------------

  1.    15  Lakeland T&F League 'A'                  (12:06.6  60:32.8)
=======================================================
  1      1  Paul Ehmann            11    11:34.2
  2      2  Michael Higgins        12    11:35.6
  3      3  Phillip St. Jacques    12    11:59.9
  4      4  Christian Kildal-Brandt 12    12:39.2
  5      5  Robert Farrell         12    12:43.9
  6   (  6) Seamus Higgins         12    12:57.7
  7   (  7) Daniel Stanley         12    13:01.5
  8   ( 17) Daniel Julian          12    14:29.8

  2.    61  Crimson Knights Track Club               (13:33.5  67:47.2)
=======================================================
  1      8  Joseph Lundberg        11    13:03.2
  2      9  Christopher Fernandes  12    13:04.5
  3     11  Joseph Cawley          11    13:14.5
  4     15  Colin Puff             12    13:52.8
  5     18  Andrew Rich            11    14:32.2
  6   ( 21) Eric Ng                11    16:16.4

  3.    65  Lakeland T&F League 'B'                  (13:39.4  68:16.9)
=======================================================
  1     10  Matthew Levine         11    13:07.7
  2     12  Brian Garland          11    13:31.6
  3     13  Mitchell Anderson      12    13:35.0
  4     14  Noah Goding            11    13:46.0
  5     16  Sean Garland           11    14:16.6
  6   ( 19) Daniel LaManna         12    14:43.8
  7   ( 20) Matthew Weintraub      12    14:45.4



MIDGET GIRLS - 3 km
--------------------------------------------------------------------------------
PLACE NAME                    AGE  TEAM                             TIME    PACE 
--------------------------------------------------------------------------------
    1 Amanda Corbosiero        12  Unattached-NJ                   12:09.4  6:32 
    2 Marta McLauglin          12  Unattached-Niagara              12:16.1  6:35 
    3 MacKenzie Barry          12  Lakeland T&F League 'A'         12:24.7  6:40 
    4 Mary Jaskowak            12  Unattached-Three Rivers         12:28.9  6:42 
    5 Jordan Yaros             11  Lakeland T&F League 'A'         12:31.1  6:43 
    6 Carole Harsch            11  Lakeland T&F League 'A'         12:37.2  6:47 
    7 Erin Allen               11  Mt. Airy Track Club             12:49.0  6:53 
    8 Amy Rome                 12  Unattached Mid-Atlantic         13:00.0  6:59 
    9 Morgan Ansell            11  Westmoreland Track & XC         13:01.3  7:00 
   10 Caroline Haskins         11  Unattached-NJ                   13:03.1  7:01 
   11 Brittany Gasser          11  Elite Runners Track Club        13:08.0  7:03 
   12 Camille Vanasse          12  Unattached-NJ                   13:10.0  7:04 
   13 Charmaine Moore          12  Mt. Airy Track Club             13:10.9  7:05 
   14 Mackenzie Tressler       11  Westmoreland Track & XC         13:11.9  7:05 
   15 Felice St. Angelo        11  Lakeland T&F League 'A'         13:13.0  7:06 
   16 Stephanie Britton        12  Elite Runners Track Club        13:24.2  7:12 
   17 Grace Chang              12  Unattached Mid-Atlantic         13:24.4  7:12 
   18 Sarah Masukewicz         12  Lakeland T&F League 'A'         13:28.2  7:14 
   19 Olivia Viparina          11  Lakeland T&F League 'A'         13:32.3  7:16 
   20 Mary Traylor             11  Unattached-NJ                   13:33.3  7:17 
   21 Cassandra Harasts        10  Lakeland T&F League 'A'         13:33.5  7:17 
   22 Rebeecca Collimore       11  Unattached-NJ                   13:37.1  7:19 
   23 Elizabeth Lansing        11  Lakeland T&F League 'B'         13:43.6  7:22 
   24 Jeanette Cuisana         11  Unattached-NJ                   13:51.7  7:27 
   25 Peyton Lopapa            12  Unattached Mid-Atlantic         14:03.9  7:33 
   26 Elaina Walnoha           11  Pacer Track Club                14:11.3  7:37 
   27 Marisa Lansing           11  Lakeland T&F League 'B'         14:13.0  7:38 
   28 Aliyah Staten            11  Mt. Airy Track Club             14:14.0  7:39 
   29 Amanda Such              11  Crimson Knights Track Club      14:36.6  7:51 
   30 Morgan Mahoney           12  Syracuse Chargers               14:38.4  7:52 
   31 Hanna Dietrich           11  QuickSilver Track Club of NJ    14:43.3  7:54 
   32 Brianna Regan            10  Lakeland T&F League 'B'         14:43.9  7:55 
   33 Emily Shibata            11  Elite Runners Track Club        14:44.2  7:55 
   34 Shardayah Mason          12  Mt. Airy Track Club             14:54.4  8:00 
   35 Paige Garland            11  Lakeland T&F League 'A'         15:01.7  8:04 
   36 Maggie Wadley            11  Lakeland T&F League 'B'         15:02.6  8:05 
   37 Amber Watkins            12  Syracuse Chargers               15:23.7  8:16 
   38 Katie Graham             12  Westmoreland Track & XC         15:27.4  8:18 
   39 Sarah Weir               11  Westmoreland Track & XC         15:31.7  8:20 
   40 Brenna Lyons             11  Unattached-Niagara              15:34.6  8:22 
   41 Rebecca Bussard          11  Unattached Mid-Atlantic         15:38.5  8:24 
   42 Asya Hall                11  Mt. Airy Track Club             16:09.7  8:41 
   43 Leah Dixon               12  Syracuse Chargers               16:11.0  8:41 
   44 Allison Barnes           12  Lakeland T&F League 'B'         16:32.5  8:53 
   45 Kaitlyn Barmore          11  Lakeland T&F League 'B'         16:34.6  8:54 
   46 Carla Gray               12  Elite Runners Track Club        16:42.7  8:58 
   47 Alison Tyler             11  Unattached Mid-Atlantic         16:48.3  9:01 
   48 Danielle Dorogi          11  Unattached-Niagara              16:54.9  9:05 
   49 Erin Lanahan             11  Lakeland T&F League 'B'         17:17.1  9:17 
   50 Emily Kreitsek           11  Syracuse Chargers               18:22.9  9:52 
   51 Emily Pierce             12  Westmoreland Track & XC         18:24.1  9:53 
   52 Shannon Tonra            12  Elite Runners Track Club        18:31.1  9:57 

------------------------------------------------------------------------------
                                TEAM SCORES
------------------------------------------------------------------------------

  1.    26  Lakeland T&F League 'A'                  (12:50.9  64:14.2)
=======================================================
  1      1  MacKenzie Barry        12    12:24.7
  2      2  Jordan Yaros           11    12:31.1
  3      3  Carole Harsch          11    12:37.2
  4      9  Felice St. Angelo      11    13:13.0
  5     11  Sarah Masukewicz       12    13:28.2
  6   ( 12) Olivia Viparina        11    13:32.3
  7   ( 13) Cassandra Harasts      10    13:33.5
  8   ( 20) Paige Garland          11    15:01.7

  2.    70  Mt. Airy Track Club                      (14:15.6  71:18.0)
=======================================================
  1      4  Erin Allen             11    12:49.0
  2      7  Charmaine Moore        12    13:10.9
  3     16  Aliyah Staten          11    14:14.0
  4     19  Shardayah Mason        12    14:54.4
  5     24  Asya Hall              11    16:09.7

  3.    87  Westmoreland Track & XC                  (15:07.3  75:36.4)
=======================================================
  1      5  Morgan Ansell          11    13:01.3
  2      8  Mackenzie Tressler     11    13:11.9
  3     22  Katie Graham           12    15:27.4
  4     23  Sarah Weir             11    15:31.7
  5     29  Emily Pierce           12    18:24.1

  4.    91  Elite Runners Track Club                 (15:18.1  76:30.2)
=======================================================
  1      6  Brittany Gasser        11    13:08.0
  2     10  Stephanie Britton      12    13:24.2
  3     18  Emily Shibata          11    14:44.2
  4     27  Carla Gray             12    16:42.7
  5     30  Shannon Tonra          12    18:31.1

  5.    92  Lakeland T&F League 'B'                  (14:51.2  74:15.6)
=======================================================
  1     14  Elizabeth Lansing      11    13:43.6
  2     15  Marisa Lansing         11    14:13.0
  3     17  Brianna Regan          10    14:43.9
  4     21  Maggie Wadley          11    15:02.6
  5     25  Allison Barnes         12    16:32.5
  6   ( 26) Kaitlyn Barmore        11    16:34.6
  7   ( 28) Erin Lanahan           11    17:17.1





YOUTH BOYS - 4 km
--------------------------------------------------------------------------------
PLACE NAME                    AGE  TEAM                             TIME    PACE 
--------------------------------------------------------------------------------
    1 Barrett Kemp             14  Unattached-Three Rivers         14:24.6  5:48 
    2 Nicholas Costello        13  South Jersey Rising Stars       14:32.0  5:51 
    3 Daniel Jaskowak          14  Unattached-Three Rivers         14:52.2  5:59 
    4 Dylan Capwell            13  Lakeland T&F League 'A'         14:58.3  6:02 
    5 George Kelly             13  River City Elite Track Club     15:02.0  6:03 
    6 Robert Stone             13  Unattached-NJ                   15:04.9  6:05 
    7 Travis Ellis             13  Unattached-NJ                   15:10.7  6:07 
    8 Jess Adams               14  Unattached Mid-Atlantic         15:11.6  6:07 
    9 Brendan Shearn           13  Unattached-NJ                   15:27.0  6:13 
   10 Drew Henry               14  Syracuse Chargers 'A'           15:29.6  6:15 
   11 Christian Labash         13  Westmoreland Track & XC         15:36.9  6:17 
   12 Ryan White               14  West Chester Track Club         15:42.2  6:20 
   13 Ryan Whiteman            13  Unattached-Three Rivers         15:46.9  6:21 
   14 Jaspal Singh             13  Elite Runners Track Club        15:51.4  6:23 
   15 Ian Brown                13  Unattached-Three Rivers         15:55.2  6:25 
   16 Akil Malone              13  Mt. Airy Track Club             16:00.5  6:27 
   17 David Folsom             13  Unattached-NJ                   16:00.8  6:27 
   18 Ryan McGann              13  Crimson Knights Track Club      16:01.5  6:27 
   19 Jack Healy               13  Syracuse Chargers 'A'           16:03.9  6:28 
   20 Daniel Fehrman           13  Syracuse Chargers 'A'           16:04.5  6:29 
   21 Anthony Ostuni           14  Syracuse Chargers 'A'           16:10.5  6:31 
   22 John Peacock             12  QuickSilver Track Club of NJ    16:23.9  6:36 
   23 Daniel Schulz            13  Syracuse Chargers 'A'           16:31.4  6:39 
   24 Robert Downs, Jr.        14  Mt. Airy Track Club             16:39.9  6:43 
   25 Robert Young             13  Syracuse Chargers 'A'           16:41.2  6:43 
   26 Michael Sharpe           14  Mt. Airy Track Club             16:42.1  6:44 
   27 Stephen Duncan           14  Lakeland T&F League 'A'         16:48.6  6:46 
   28 Travis Chewning-Kulick   13  Syracuse Chargers 'A'           16:55.3  6:49 
   29 Scot Laws                13  Syracuse Chargers 'A'           16:59.2  6:51 
   30 Kevin Duda               13  Westmoreland Track & XC         17:13.9  6:56 
   31 Steven Cohen             13  Unattached-NJ                   17:14.6  6:57 
   32 Daniel Jones             14  Crimson Knights Track Club      17:23.4  7:00 
   33 Alex Lekhtman            13  Lakeland T&F League 'A'         17:39.1  7:07 
   34 Franklin Plasencia       13  AC Rockstar Running             17:48.9  7:11 
   35 Richard Marchese         13  QuickSilver Track Club of NJ    17:50.1  7:11 
   36 Johnathan Scull          13  Unattached-NJ                   17:51.4  7:12 
   37 Braden Lindsay           13  Syracuse Chargers 'B'           18:23.4  7:24 
   38 Matthew Crough           13  Syracuse Chargers 'B'           18:24.6  7:25 
   39 Duncan Brown             14  Lakeland T&F League 'A'         18:35.9  7:29 
   40 Garrett Clarke           12  Syracuse Chargers 'B'           18:45.3  7:33 
   41 Allen James              14  Lakeland T&F League 'A'         18:46.5  7:34 
   42 Rahi Nigam               13  Elite Runners Track Club        18:53.3  7:36 
   43 Anthony Romano           14  Syracuse Chargers 'B'           19:09.7  7:43 
   44 William Kenney           13  Crimson Knights Track Club      19:11.2  7:44 
   45 Benjamin Lindsay         13  Syracuse Chargers 'B'           19:23.7  7:49 
   46 Alex Reitz               13  Syracuse Chargers 'B'           19:29.7  7:51 
   47 Addam Knowlson           14  Crimson Knights Track Club      20:08.1  8:07 
   48 Matthew Kunak            13  Crimson Knights Track Club      20:49.4  8:23 
   49 Kevin O'Connor           13  Lakeland T&F League 'A'         21:31.2  8:40 
   50 Abner Moenga             13  Elite Runners Track Club        25:42.9 10:21 

------------------------------------------------------------------------------
                                TEAM SCORES
------------------------------------------------------------------------------

  1.    24  Syracuse Chargers 'A'                    (16:04.0  80:19.9)
=======================================================
  1      2  Drew Henry             14    15:29.6
  2      4  Jack Healy             13    16:03.9
  3      5  Daniel Fehrman         13    16:04.5
  4      6  Anthony Ostuni         14    16:10.5
  5      7  Daniel Schulz          13    16:31.4
  6   (  8) Robert Young           13    16:41.2
  7   ( 10) Travis Chewning-Kulick 13    16:55.3
  8   ( 11) Scot Laws              13    16:59.2

  2.    57  Lakeland T&F League 'A'                  (17:21.7  86:48.4)
=======================================================
  1      1  Dylan Capwell          13    14:58.3
  2      9  Stephen Duncan         14    16:48.6
  3     13  Alex Lekhtman          13    17:39.1
  4     16  Duncan Brown           14    18:35.9
  5     18  Allen James            14    18:46.5
  6   ( 25) Kevin O'Connor         13    21:31.2

  3.    82  Crimson Knights Track Club               (18:42.8  93:33.6)
=======================================================
  1      3  Ryan McGann            13    16:01.5
  2     12  Daniel Jones           14    17:23.4
  3     20  William Kenney         13    19:11.2
  4     23  Addam Knowlson         14    20:08.1
  5     24  Matthew Kunak          13    20:49.4

  4.    86  Syracuse Chargers 'B'                    (18:49.4  94:06.7)
=======================================================
  1     14  Braden Lindsay         13    18:23.4
  2     15  Matthew Crough         13    18:24.6
  3     17  Garrett Clarke         12    18:45.3
  4     19  Anthony Romano         14    19:09.7
  5     21  Benjamin Lindsay       13    19:23.7
  6   ( 22) Alex Reitz             13    19:29.7



YOUTH GIRLS - 4 km
--------------------------------------------------------------------------------
PLACE NAME                    AGE  TEAM                             TIME    PACE 
--------------------------------------------------------------------------------
    1 Brittany Day             13  Unattached-NJ                   16:20.9  6:35 
    2 Bailey Ott               14  QuickSilver Track Club of NJ    16:38.9  6:42 
    3 Reagan Kolakowski        13  Lakeland T&F League 'A'         16:40.1  6:43 
    4 Helena Zatawski          13  Pacer Track Club                17:09.6  6:55 
    5 Bailey Kemp              14  Unattached-Three Rivers         17:30.8  7:03 
    6 Regina Brown             13  West Penn Track Club            17:43.5  7:08 
    7 Ariana Stokes            14  QuickSilver Track Club of NJ    17:51.3  7:11 
    8 Jodi Wrzosek             13  Unattached Mid-Atlantic         17:58.0  7:14 
    9 Nichole Walthour         13  Lakeland T&F League 'A'         18:01.1  7:15 
   10 Brigid Alvarado          13  Crimson Knights Track Club      18:02.9  7:16 
   11 Michaela Mascaro         14  Syracuse Chargers               18:09.8  7:19 
   12 Ashley Collimore         13  Unattached-NJ                   18:11.7  7:20 
   13 Jolie Bartner            13  Unattached-NJ                   18:16.1  7:21 
   14 Taylor MacEwen           13  Lakeland T&F League 'A'         18:25.5  7:25 
   15 Jenna Wallace            13  Unattached-Niagara              18:28.3  7:26 
   16 Amelia Whaley            14  Unattached-NJ                   18:31.0  7:27 
   17 Nisa Cicitta             13  Unattached-NJ                   18:36.7  7:30 
   18 Mariah Treiber           13  Unattached-Three Rivers         18:47.0  7:34 
   19 Catherine Wu             13  Elite Runners Track Club        18:50.5  7:35 
   20 Jorlyn LeGarrec          13  West Penn Track Club            18:53.9  7:37 
   21 Catherine Vann           13  Syracuse Chargers               19:09.5  7:43 
   22 Rosemary Raths           13  Lakeland T&F League 'A'         19:09.8  7:43 
   23 Katrina Miller           13  QuickSilver Track Club of NJ    19:10.6  7:43 
   24 Katlyn Roshsler          13  Unattached-NJ                   19:20.4  7:47 
   25 Kyla Bills               13  Syracuse Chargers               19:22.8  7:48 
   26 Amber Key                14  West Penn Track Club            19:34.7  7:53 
   27 Heather Yaros            13  Lakeland T&F League 'A'         20:00.4  8:03 
   28 Camille Petersen         13  Lakeland T&F League 'A'         20:47.6  8:22 
   29 Connie Yu                13  Elite Runners Track Club        20:54.6  8:25 
   30 Rebecca Murray           13  Syracuse Chargers               20:55.7  8:26 
   31 Heidi Tressler           14  Westmoreland Track & XC         21:02.8  8:29 
   32 Brianna Inman            13  Syracuse Chargers               21:04.6  8:29 
   33 Emily Smith              14  QuickSilver Track Club of NJ    21:43.2  8:45 
   34 Marie Theodore           13  Jersey Heat Track Club          21:58.2  8:51 
   35 Erika Vertigan           13  Syracuse Chargers               22:42.3  9:09 
   36 Asia Moses               13  Jersey Heat Track Club          23:33.6  9:29 

------------------------------------------------------------------------------
                                TEAM SCORES
------------------------------------------------------------------------------

  1.    21  Lakeland T&F League 'A'                  (18:27.4  92:16.9)
=======================================================
  1      1  Reagan Kolakowski      13    16:40.1
  2      2  Nichole Walthour       13    18:01.1
  3      4  Taylor MacEwen         13    18:25.5
  4      6  Rosemary Raths         13    19:09.8
  5      8  Heather Yaros          13    20:00.4
  6   (  9) Camille Petersen       13    20:47.6

  2.    36  Syracuse Chargers                        (19:44.5  98:42.4)
=======================================================
  1      3  Michaela Mascaro       14    18:09.8
  2      5  Catherine Vann         13    19:09.5
  3      7  Kyla Bills             13    19:22.8
  4     10  Rebecca Murray         13    20:55.7
  5     11  Brianna Inman          13    21:04.6
  6   ( 12) Erika Vertigan         13    22:42.3



INTERMEDIATE BOYS - 5 km
--------------------------------------------------------------------------------
PLACE NAME                    AGE  TEAM                             TIME    PACE 
--------------------------------------------------------------------------------
    1 Joey Prestifilippo       15  Lakeland T&F League 'A'         17:58.7  5:48 
    2 Stephen Lewandowski      15  Unattached-NJ                   18:04.8  5:50 
    3 Mychal Ostuni            16  Syracuse Chargers               19:01.7  6:08 
    4 Stephen Rathbun          16  Unattached-Niagara              20:03.5  6:28 
    5 Monte Labash             16  Westmoreland Track & XC         20:21.7  6:34 



INTERMEDIATE GIRLS - 5 KILOMETERS
--------------------------------------------------------------------------------
PLACE NAME                    AGE  TEAM                             TIME    PACE 
--------------------------------------------------------------------------------
    1 Jaime Wallace            16  Unattached-Niagara              19:55.1  6:25 
    2 Kristina Sprague         16  Syracuse Chargers               21:33.1  6:57 
    3 Meleana Spera            15  Syracuse Chargers               21:37.1  6:58 
    4 Angelica Caraballo       16  QuickSilver Track Club of NJ    22:17.7  7:11 
    5 Emily Dooley             16  QuickSilver Track Club of NJ    23:25.7  7:33 
    6 Kasey Chewning-Kulick    16  Syracuse Chargers               30:08.8  9:43 



YOUNG MEN - 5 km
--------------------------------------------------------------------------------
PLACE NAME                    AGE  TEAM                             TIME    PACE 
--------------------------------------------------------------------------------
    1 Kyle Martin              17  Unattached-Niagara              18:39.5  6:01 
    2 Nicholas Miller          17  Westmoreland Track & XC         19:10.7  6:11 
    3 Brenton Lewandowski      17  Unattached-NJ                   19:58.6  6:26 
    4 Nathan Walkes            16  Elite Runners Track Club        20:39.9  6:40 



YOUNG WOMEN - 5 km
--------------------------------------------------------------------------------
PLACE NAME                    AGE  TEAM                             TIME    PACE 
--------------------------------------------------------------------------------
    1 Danae Polsin             17  Syracuse Chargers               20:15.0  6:32 
    2 Janessa Benn             17  Nadia Track Club                21:43.5  7:00 
    3 Esther Hatalla           17  Syracuse Chargers               22:22.8  7:13 
    4 Danielle Reimer          17  Syracuse Chargers               22:52.1  7:22 
    5 April Shultz             18  Westmoreland Track & XC         23:41.6  7:38 
    6 Kayla Booher             17  Westmoreland Track & XC         23:51.7  7:41 
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade NCSA Phoenix KT St. Vincent Normatec