Join/Renew Now

Results - USATF New Jersey Association Junior Olympic Cross Country Championships

11/2/08 - Pomona, NJ

                        
 
Event 1  Girls Sub-Bantam 1500 Meter Run CC
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Dottenweich, Faith         8 Unattached             5:50.00  
  2 Ungar, Kolina              8 Lakeland               5:53.00  
  3 Leonardo, Olivia           8 Unattached             5:58.00  
  4 Guastella, Marlo           8 Unattached             5:59.00  
  5 Tucker, kelly              8 Lakeland               6:07.00  
  6 Herraiz, Julia             7 Lakeland               6:08.00  
  7 Easterling, Indyca         7 Jersey Heat            6:13.00  
  8 Weintraub, Olivia          8 Lakeland               6:17.00  
  9 DeShaw, Alexis             8 Unattached             6:21.00  
 10 Hehmeyer, Blythe           8 Unattached             6:25.00  
 11 Brown, Elisabeth           8 Lakeland               6:27.00  
 12 Hayes, Jaziah              7 Jersey Heat            6:30.00  
 13 Rauh, Logan                8 Lakeland               6:45.00  
 14 Morganti, Dianna           8 Unattached             6:46.00  
 
Event 2  Boys Sub-Bantam 1500 Meter Run CC
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Russell, Matthew           8 Unattached             5:22.00  
  2 Stanley, Jack              8 Lakeland               5:27.00  
  3 Bakos, Charles             7 Elite Runners          5:31.00  
  4 Rony, Nazrul               8 RockStar               5:33.00  
  5 Lundberg, Nicholas         8 Crimson Knights        5:34.00  
  6 Payne, Steven              8 Elite Runners          5:44.00  
  7 Armijo, Gage               6 Unattached             5:45.00  
  8 Jordan, Jeron              7 Transy East            5:46.00  
  9 Anderson, Jonathon         7 Lakeland               5:51.00  
 10 Sement, Kaya               8 Lakeland               5:52.00  
 11 Mulfinger, Maxwell         7 Unattached             5:57.00  
 12 Montilus, Jaden            8 Crimson Knights        6:02.00  
 12 Costello, Matthew          8 Crimson Knights        6:02.00  
 14 Sukert, Brandon            8 Lakeland               6:06.00  
 15 Cumminis, Austin           8 Lakeland               6:07.00  
 16 Gibardi, Joesph            7 Elite Runners          6:08.00  
 17 Robinson, Ahmad            6 Lightning Runner       6:21.00  
 18 Denbeaux, Issac            8 Unattached             6:22.00  
 19 Curry, Owen                7 Lakeland               6:27.00  
 20 Jaromin, Zachary           7 Lakeland               6:30.00  
 21 Chaplin, Clayton           8 Lakeland               6:36.00  
 22 Tye, Anthony               7 Lakeland               6:41.00  
 23 Palumbo, Justin            7 Lakeland               6:44.00  
 24 Cawley, Matthew            8 Crimson Knights        6:46.00  
 25 Regan, Shane               7 Lakeland               6:49.00  
 25 St. Jaques, Tyler          8 Lakeland               6:49.00  
 27 Kraft, Evan                6 Crimson Knights        7:00.00  
 28 Tonra, Sean                7 Elite Runners          7:01.00  
 29 Farber, Josiah             8 Unattached             7:12.00  
 30 Durham, Gage               5 QuickSilver            7:36.00  
 
Event 3  Girls Bantam 3k Run CC
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Golowjo, Michelle         10 Unattached            11:25.00  
  2 Kohli, Juliet             10 Unattached            11:56.00  
  3 Sauerborn, Erin            9 Unattached            12:29.00  
  4 Willoughby, Jocelyn       10 Lightning Runner      12:31.00  
  5 Johnson, Asia             10 Lightning Runner      12:35.00  
  6 Collimore, Cassandra       9 Unattached            12:40.00  
  7 Reimer, Abigail           10 Lakeland              12:47.00  
  8 Tye, Dominique             9 Lakeland              12:49.00  
  9 Timoney, Elizabeth         9 Lakeland              12:50.00  
 10 Gillian, Wadley           10 Lakeland              12:51.00  
 11 Leonardo, Adrianna        10 Unattached            13:00.00  
 12 Sement, Defne             10 Lakeland              13:06.00  
 13 Piccinic, Shelby           9 Crimson Knights       13:29.00  
 14 Picard, Madeline          10 Crimson Knights       13:34.00  
 15 Palumbo, Alexandra        10 Lakeland              13:57.00  
 16 Herraiz, Kristen          10 Lakeland              14:15.00  
 17 Viparina, Julia            9 Lakeland              14:20.00  
 18 Fulton, Moira              9 Lakeland              14:24.00  
 19 Whaley, Madeline           9 Unattached            14:36.00  
 20 Lacey, Erin               10 Lakeland              14:44.00  
 21 Bernt, Julianna            9 Lakeland              14:56.00  
 22 Lichtenberg, Louise        9 Lakeland              14:58.00  
 23 Hayes, Jalissa            10 Jersey Heat           15:31.00  
 24 Traylor, Juliet            9 Unattached            16:55.00  
 
Event 4  Boys Bantam 3 km Run CC
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 DeFeo, Joey               10 Lakeland              11:05.00  
  2 Thurston, Michael         10 Abbington Track       11:13.00  
  3 Long, Owen                10 Unattached            11:16.00  
  4 Rivera, Johnathon         10 QuickSilver           11:33.00  
  5 St. Jacques, Bayley       10 Lakeland              11:44.00  
  6 Quinn, Sean                9 Unattached            11:48.00  
  7 Moses, II, Chuckie         9 Jersey Heat           11:52.00  
  8 Armijo, Teax               9 Unattached            12:00.00  
  9 Durham, Billy             10 QuickSilver           12:12.00  
 10 Luzio, Jr., Nicholas      10 Crimson Knights       12:33.00  
 11 Robinson, David            9 Lightning Runner      12:34.00  
 12 Mahon, Nicholas            9 Unattached            12:42.00  
 13 Kemp, Paul                 9 Lakeland              12:44.00  
 14 Hehmeyer, Jenks           10 Unattached            12:47.00  
 15 Dietrich, William         10 QuickSilver           12:55.00  
 16 Rauh IV, George           10 Lakeland              12:59.00  
 17 Montaperto, Andrew        10 Crimson Knights       13:12.00  
 18 Schwear, Brendan           9 Crimson Knights       13:26.00  
 19 Gray, Keith               10 Elite Runners         13:40.00  
 20 Lanahan, Christopher       9 Lakeland              13:42.00  
 21 McCarthy, Jack             9 Lakeland              14:13.00  
 22 Burrell, Kenny            10 RockStar              14:36.00  
 23 Garawitz, Michael         10 Unattached            14:48.00  
 24 Walkes, Noel               9 Elite Runners         14:52.00  
 25 Caraballo, Dominic        10 Crimson Knights       14:54.00  
 26 Mitchell, Brandon         10 Lakeland              14:55.00  
 27 Costello, Tommy           10 Crimson Knights       15:31.00  
 28 Kemp, John                10 Lakeland              16:04.00  
 
Event 5  Girls Midget 3 km Run CC
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Corbosiero, Amanda        12 Unattached            10:55.00  
  2 Silbert, Cailey           12 Unattached            10:56.00  
  3 Harsch, Carole            11 Lakeland              10:58.00  
  4 Barry, MacKenzie          12 Lakeland              10:59.00  
  5 Gasser, Brittany          11 Elite Runners         11:24.00  
  6 Haskins, Caroline         11 Unattached            11:32.00  
  7 Vanasse, Camille          12 Unattached            11:34.00  
  7 Masukewicz, Sarah         12 Lakeland              11:34.00  
  9 Lansing, Elizabeth        11 Lakeland "b"          11:35.00  
 10 Yaros, Jordan             11 Lakeland              11:36.00  
 11 Collimore, Rebeecca       11 Unattached            11:37.00  
 12 Viparina, Olivia          11 Lakeland              12:00.00  
 13 Britton, Stephanie        12 Elite Runners         12:02.00  
 14 Lansing, Marisa           11 Lakeland "b"          12:04.00  
 15 St. Angelo, Felice        11 Lakeland              12:06.00  
 16 Harasts, Cassandra        11 Lakeland              12:12.00  
 17 Dee, Francesco            12 Unattached            12:18.00  
 18 Traylor, Mary             11 Unattached            12:25.00  
 19 Cuisana, Jeanette         11 Unattached            12:31.00  
 20 Such, Amanda              11 Crimson Knights       12:34.00  
 21 Workman, Sarah            11 Unattached            12:35.00  
 22 Shibata, Emily            11 Elite Runners         12:38.00  
 23 Dietrich, Hanna           11 QuickSilver           12:42.00  
 24 Regan, Brianna            11 Lakeland "b"          12:51.00  
 25 Garland, Paige            11 Lakeland              12:52.00  
 26 Spann, Monique            12 Jersey Heat           13:05.00  
 27 Wadley, Maggie            11 Lakeland "b"          13:19.00  
 28 Greene, Mackenzie         11 Unattached            13:23.00  
 29 Falvey, Brenna            11 Unattached            13:32.00  
 30 Fullerton, Kyler          12 Unattached            13:38.00  
 31 Chandler, Traci Marie     11 Lightning Runner      13:45.00  
 32 Gray, Carla               12 Elite Runners         13:46.00  
 33 Brady, Madeline           11 Unattached            13:47.00  
 34 Tompkins, Krystal         12 RockStar              13:58.00  
 35 Kelley, Colleen           12 Unattached            14:04.00  
 36 Barmore, Kaitlyn          12 Lakeland "b"          14:05.00  
 37 Lanahan, Erin             11 Lakeland "b"          14:49.00  
 37 Barnes, Allison           12 Lakeland "b"          14:49.00  
 39 McDonald, Jacqueline      11 Unattached            15:58.00  
 40 Tonra, Shannon            12 Elite Runners         17:03.00  
 41 DuBois, Jasmine           12 Crimson Knights       17:51.00  
 
Event 6  Boys Midget 3 km Run CC
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Andersen, Patrick         12 Unattached            10:12.00  
  2 Higgins, Michael          12 Lakeland              10:35.00  
  3 St. Jacques, Phillip      12 Lakeland              10:36.00  
  4 Kildal-Brandt, Christian  12 Lakeland              10:48.00  
  5 Ehmann, Paul              12 Lakeland              10:52.00  
  6 Stanley, Daniel           12 Lakeland              11:07.00  
  6 Bruno, Jonathan           12 Unattached            11:07.00  
  8 Bergamo, Steven           12 QuickSilver           11:08.00  
  9 Creamer, Patrick          12 Unattached            11:14.00  
 10 Lundberg, Joseph          11 Crimson Knights       11:15.00  
 11 DeShaw, Matthew           12 Unattached            11:18.00  
 12 LaManna, Daniel           12 Lakeland "b"          11:19.00  
 13 Jones, Leland             11 Unattached            11:21.00  
 14 Julian, Daniel            12 Lakeland              11:22.00  
 14 Vandervalk, Ryan          11 Unattached            11:22.00  
 16 Farrell, Robert           12 Lakeland              11:23.00  
 17 Booth, Mitchell           12 Unattached            11:24.00  
 18 Hinman, Grant             12 Unattached            11:27.00  
 19 Higgins, Seamus           12 Lakeland              11:36.00  
 20 Fernandes, Christopher    12 Crimson Knights       11:38.00  
 21 Denbeaux, Jacob           12 Unattached            11:49.00  
 22 Levine, Matthew           11 Lakeland "b"          11:57.00  
 22 Kubicki, Stephen          12 Lakeland "b"          11:57.00  
 24 Cawley, Joseph            11 Crimson Knights       12:00.00  
 25 Anderson, Mitchell        12 Lakeland "b"          12:03.00  
 26 Singh, Ajay               11 Elite Runners         12:04.00  
 27 Garland, Brian            11 Lakeland "b"          12:13.00  
 28 Goding, Noah              11 Lakeland "b"          12:14.00  
 29 Gallagher, Sean           12 Lakeland C            12:16.00  
 30 Garland, Sean             11 Lakeland "b"          12:25.00  
 31 Berry, Brian              12 Lakeland C            12:28.00  
 32 Ng, Eric                  11 Crimson Knights       12:34.00  
 33 Rumack, Samuel            12 Lakeland C            12:38.00  
 34 Loring, Rameek            12 Jersey Heat           12:44.00  
 35 Kobriger, Michael         12 QuickSilver           12:54.00  
 36 Weintraub, Matthew        12 Lakeland "b"          12:56.00  
 37 Rich, Andrew              11 Crimson Knights       13:00.00  
 38 Sergeant, Marcus          11 Jersey Heat           13:04.00  
 39 Butcher, David            12 Unattached            13:16.00  
 40 Puff, Colin               12 Crimson Knights       13:26.00  
 41 Fulton, Kevin             11 Lakeland C            13:31.00  
 42 Garland, Kevin            11 Lakeland C            13:47.00  
 43 Rodio III, Joseph         12 QuickSilver           13:51.00  
 44 Lopez, Alejandro          11 RockStar              13:55.00  
 45 Falcone, Anthony          11 Elite Runners         14:08.00  
 46 Francis, Malik            11 Jersey Heat           14:56.00  
 47 Sapin, Mohammed           12 RockStar              16:05.00  
 48 Negam, Kavi               11 Elite Runners         16:36.00  
 49 Garawitz, Matthew         12 Unattached            16:56.00  
 
Event 7  Girls Youth 4 km Run CC
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Collimore, Ashley         13 Unattached            15:58.00  
  2 Day, Brittany             13 Unattached            16:05.00  
  3 Kolakowski, Reagan        13 Lakeland              16:16.00  
  4 Ott, Bailey               14 QuickSilver           16:42.00  
  5 Harris, Shayla            13 Unattached            16:49.00  
  6 Cicitta, Nisa             13 Unattached            17:05.00  
  7 Bartner, Jolie            13 Unattached            17:10.00  
  8 Wu, Catherine             13 Elite Runners         17:11.00  
  9 MacEwen, Taylor           13 Lakeland              17:12.00  
  9 Walthour, Nichole         13 Lakeland              17:12.00  
 11 Alvarado, Brigid          13 Crimson Knights       17:14.00  
 12 Stokes, Ariana            14 QuickSilver           17:16.00  
 13 Roshsler, Katlyn          13 Unattached            17:55.00  
 14 Whaley, Amelia            14 Unattached            18:39.00  
 15 Miller, Katrina           13 QuickSilver           18:42.00  
 16 Yu, Connie                13 Elite Runners         19:08.00  
 17 Krekendal, Anna           14 Unattached            19:17.00  
 18 Yarso, Heather            13 Lakeland              19:26.00  
 19 Eberhart, Tiffany         14 Unattached            19:47.00  
 20 Raths, Rosemary           13 Lakeland              19:48.00  
 21 Smith, Emily              14 QuickSilver           20:11.00  
 22 Moses, Asia               13 Jersey Heat           20:52.00  
 23 Theodore, Marie           13 Jersey Heat           20:59.00  
 
Event 8  Boys Youth 4k Run CC
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Capwell, Dylan            13 Lakeland              14:20.00  
  2 Burgess, Nigel            14 Transy East           14:29.00  
  3 Shearn, Brendan           13 Unattached            14:30.00  
  4 Cervino, Joseph           14 Abbington Track       14:43.00  
  5 Stone, Robert             13 Unattached            14:50.00  
  6 Ellis, Travis             13 Unattached            14:53.00  
  7 Peacock, John             13 QuickSilver           15:13.00  
  8 Rivera, Brad              14 Unattached            15:16.00  
  9 Folsom, David             13 Unattached            15:29.00  
 10 Singh, Jaspal             13 Elite Runners         15:38.00  
 11 Duncan, Stephen           14 Lakeland              15:41.00  
 12 Plasencia, Franklin       13 RockStar              15:51.00  
 13 Jones, Daniel             14 Crimson Knights       16:15.00  
 14 McGann, Ryan              13 Crimson Knights       16:39.00  
 15 Rada, Cormac              14 Unattached            16:43.00  
 16 Negam, Rahi               13 Elite Runners         16:50.00  
 17 Cohen, Steven             13 Unattached            16:51.00  
 18 Lekhtman, Alex            14 Lakeland              17:00.00  
 19 Wlazlowski, Brian         13 Lakeland              17:08.00  
 19 Moenga, Abner             13 Elite Runners         17:08.00  
 21 Marchese, Richard         13 QuickSilver           17:11.00  
 22 Knowlson, Addam           14 Crimson Knights       17:28.00  
 23 Woelfel, Shane            13 Unattached            17:29.00  
 24 Brown, Duncan             14 Lakeland              17:32.00  
 25 Scull, Johnathan          13 Unattached            17:38.00  
 26 Thomson, Robert           14 Lakeland              17:42.00  
 27 Allen, James              14 Lakeland              18:10.00  
 28 Jensen, Michael           13 Crimson Knights       18:13.00  
 29 O'Connor, Kevin           13 Lakeland              18:23.00  
 30 Taraska, Steven           13 Crimson Knights       19:01.00  
 31 Kenney, William           13 Crimson Knights       19:07.00  
 32 Kunak, Matthew            14 Crimson Knights       20:08.00  
 
Event 9  Girls Intermediate 5 km Run CC
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Harris, Claudia           15 Unattached            19:30.00  
  2 Caraballo, Angelica       16 QuickSilver           19:47.00  
  3 Dooley, Emily             16 QuickSilver           21:51.00  
 
Event 10  Boys Intermediate 5 km Run CC
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Lewandowski, Stephen      15 Unattached            16:56.00  
  2 Prestfilippo, Joey        15 Lakeland              17:07.00  
  3 Presley, Jason            15 Crimson Knights       18:03.00  
 
Event 11  Young Women 5 km Run CC
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Salih, Samiyah            17 Unattached            22:18.00  
 
Event 12  Young Men 5 km Run CC
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Walkes, Nathan            17 Elite Runners         18:09.00  
  2 Lewandowski, Brenton      17 Unattached            19:07.00  


Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade Phoenix KT St. Vincent Normatec