Join/Renew Now

Results - USATF Long Island Association Junior Olympic Cross Country Championships

11/9/08 - Sunken Meadow State Park

                                                 
 
Event 1  3k Run CC Bantam Girls
=======================================================================          
    Name                    Year Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Gerland, Stephanie        98 Holy Spirit           13:37.60                  
  2 Robinson, Shiseido        98 2nd Wind Track Club   13:40.70                  
  3 Goode, Aviana             98 2nd Wind Track Club   13:50.60                  
  4 Savickis, Samantha        99 2nd Wind Track Club   14:11.10                  
  5 Williams, Courtney        98 Infant Jesus Tra      14:13.40    1             
  6 Bazan, Stephanie          98 ST Patricks           14:28.30                  
  7 Williams, Brittany        98 Infant Jesus Tra      14:47.30    2             
  8 Andrade, Gabriela         98 Long Island Unat      14:50.50                  
  9 Myers, Sophia             00 Elmont Panthers      X14:55.80                  
 10 Winston, Emily            98 Infant Jesus Tra      14:58.40    3             
 11 Blinkoff, Grace           98 ST Patricks           15:05.20                  
 12 Lane, Olivia              98 Infant Jesus Tra      15:23.40    4             
 13 Myers, Phoebe             01 Elmont Panthers      X15:26.40                  
 14 Simeon, Kadreya           00 Unattached Guest     X15:51.00                  
 15 Fiordalisi, Caroline      00 Infant Jesus Tra      15:59.20    5             
 16 Thybulle, Zhanela         00 Elmont Panthers       16:00.00                  
 17 Fealey, Joanna            99 Holy Spirit           17:01.30                  
 18 Bonpietro, Cara           98 Infant Jesus Tra      17:18.60    6             
 19 Skidmore, Roseanna        99 59BP                  17:25.90                  
 20 Shakwi, Sanaa             00 Unattached Guest     X17:29.70                  
 21 Smoak, Meaghan            99 Holy Spirit           17:51.80                  
 22 Shelton, Makayla          01 2nd Wind Track Club   21:29.40                  
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Infant Jesus Track Club      15    1    2    3    4    5    6               
      Total Time:  1:15:21.70                                                    
         Average:    15:04.34                                                    


Event 2  3k Run CC Bantam Boys
=======================================================================          
    Name                    Year Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Jackson, Spencer          98 Unattached Guest     X12:29.40                  
  2 Langer, Christopher       98 ST Patricks           12:45.30    1             
  3 Sullivan, Riley           98 Infant Jesus Tra      13:15.20                  
  4 Stanis, Jack              98 Infant Jesus Tra      13:54.40                  
  5 Hawkins, Ishar            98 ST Patricks           14:04.90    2             
  6 Welch, John Paul          98 Holy Spirit           14:34.60                  
  7 Laderer, William          99 ST Patricks           14:45.70    3             
  8 Laderer, Christian        00 ST Patricks           14:58.10    4             
  9 Perineau, Quinten         02 Unattached Guest     X15:07.40                  
 10 Scott, Ajani              98 Unattached Guest     X15:13.20                  
 11 Gordon, Darius            99 Unattached Guest     X15:19.70                  
 12 Lippe, Matthew            00 2nd Wind Track Club   15:50.70                  
 13 Williams, Cameron         00 Infant Jesus Tra      15:55.00                  
 14 Bazan, Jared              00 ST Patricks           15:58.20    5             
 15 Hawkins, Gyan             01 ST Patricks           16:07.00    6             
 16 Carroll, Edmund           98 2nd Wind Track Club   16:36.60                  
 17 Savickis, Daniel          02 2nd Wind Track Club   17:00.40                  
 18 Carroll, Ian              98 2nd Wind Track Club   17:01.80                  
 19 Cass, Robert              99 Holy Spirit           17:27.90                  
 20 Vella, Brandon            00 Infant Jesus Tra     X17:49.10                  
 21 Raber, Daniel             00 Infant Jesus Tra     X18:50.40                  
 22 Desir, Dylan              99 Elmont Panthers       19:19.00                  
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 ST Patricks                  15    1    2    3    4    5    6               
      Total Time:  1:12:32.20                                                    
         Average:    14:30.44                                                    


Event 3  3k Run CC Midget Girls
=======================================================================          
    Name                    Year Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Gerland, Jennifer         97 Holy Spirit           12:44.99    1             
  2 Fisher, Laurel            97 Holy Spirit           13:25.32    2             
  3 Penny, Faith              97 2nd Wind Track Club   13:32.88                  
  4 Dooley, Julia             96 Long Island Unat      13:48.74                  
  5 O'Hellir, Shannon         96 Long Island Unat      14:12.56                  
  6 Strunkey, Ariel           97 Unattached Guest     X14:14.25                  
  7 Cass, Colleen             97 Holy Spirit           14:18.31    3             
  8 Pittella, Elisa           97 Holy Spirit           15:08.21    4             
  9 Strunkey, Arianne         97 Unattached Guest     X15:21.34                  
 10 Graham, Morgan            97 Infant Jesus Tra      15:41.47                  
 11 Porr, Mikayla             97 2nd Wind Track Club   15:53.98                  
 12 Basel, Emma               97 Holy Spirit           16:34.13    5             
 13 LaRose, Sami              97 Holy Spirit           16:50.21    6             
 14 Ruff, April               97 Holy Spirit           17:21.04    7             
 15 Greblunas, Jessica        97 Holy Spirit           17:23.55    8             
 16 Nieves, Delilah           96 Unattached Guest     X17:48.85                  
 17 McCoy, Eileen             97 Infant Jesus Tra      18:33.35                  
 18 McLeod, Emily             97 59BP                  20:38.89                  
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Holy Spirit                  15    1    2    3    4    5    6    7    8     
      Total Time:  1:12:10.96                                                    
         Average:    14:26.20                                                    


Event 4  3k Run CC Midget Boys
=======================================================================          
    Name                    Year Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Laderer, Travis           96 ST Patricks           11:20.47    1             
  2 Rice, John                97 Unattached Guest     X11:20.98                  
  3 Burke, James              97 Infant Jesus Tra      11:38.83                  
  4 Lane, Zachary             96 Infant Jesus Tra      12:20.75                  
  5 Lostritto, Glenn          96 ST Patricks           12:22.14    2             
  6 Bretschneider, Peter      96 Long Island Unat      12:22.67                  
  7 Clifford, Ryan            96 59BP                  12:24.50                  
  8 Robinson, Brandon         96 2nd Wind Track Club   12:42.84                  
  9 Skidmore, Charles         97 59BP                  12:43.78                  
 10 Hole, Kieran              97 2nd Wind Track Club   12:44.59                  
 11 Searson, Jimmy            97 Holy Spirit           12:56.87                  
 12 Josephs, Tim              96 Holy Spirit           13:02.90                  
 13 Stewart, Bradley          97 Holy Spirit           13:16.88                  
 14 Dallao, Christopher       96 Long Island Unat      13:28.52                  
 15 Inzerillo, Chris          96 ST Patricks           13:43.25    3             
 16 Kollmer, Charles          96 Long Island Unat      13:46.81                  
 17 Martin, Paulie            97 Infant Jesus Tra      13:59.73                  
 18 Nicholson, Osiris         97 Unattached Guest     X14:25.32                  
 19 Patino, Andrew            97 ST Patricks           14:26.58    4             
 20 Goodman, Matt             97 ST Patricks           14:50.84    5             
 21 Moonan, Andrew            96 Holy Spirit           15:00.00                  
 22 Andrade, Daniel           97 Long Island Unat      15:16.28                  
 23 Lippe, Henry              97 2nd Wind Track Club   15:41.23                  
 24 Hill, David               97 Elmont Panthers       16:20.36                  
 25 D'Aulisa, Spencer         96 59BP                  16:24.79                  
 26 Ingram, Tyron             97 Unattached Guest     X16:47.75                  
 27 Koray, Ata                97 ST Patricks           17:10.96    6             
 28 Beers, Eamonn             97 Infant Jesus Tra      17:27.79                  
 29 Balas, Ian                96 59BP                  19:29.27                  
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 ST Patricks                  15    1    2    3    4    5    6               
      Total Time:  1:06:43.28                                                    
         Average:    13:20.66                                                    


Event 5  4k Run CC Youth Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Leddy, Veronica           94 2nd Wind Track Club   15:52.50        
  2 Favilla, Quinn            94 2nd Wind Track Club   17:17.90        
  3 Seignous, Beverly         94 Unattached Guest     X17:39.40        
  4 Velez, Taylor             95 Unattached Guest     X19:33.60        
  5 Pate, Erica               95 Unattached Guest     X21:07.10        
  6 Lugg, Cassidy             95 Unattached Guest     X21:07.70        
  7 Myers, Elizabeth          95 Elmont Panthers      X21:52.50        
  8 Lemke, Sara               95 59BP                  22:09.10        
  9 Gorman, Colleen           95 Holy Spirit           22:09.70        
 10 Merz, Katelyn             95 Holy Spirit           23:51.90        
 11 Dunn, Ethanity            95 Unattached Guest     X25:29.60        
 12 Glymph, Treasure          94 Unattached Guest     X26:10.40 


Event 6  4k Run CC Youth Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Owens, Hunter             95 Infant Jesus Tra      14:40.40        
  2 Nock, Matthew             94 2nd Wind Track Club   14:51.90        
  3 Blinkoff, Eli             94 ST Patricks           17:00.60        
  4 Cass, Marty               95 Holy Spirit           17:14.10        
  5 Houghton, James           94 Long Island Unat      17:33.20        
  6 Messina, Anthony          95 Long Island Unat      17:40.60        
  7 Giordano, Michael         95 Long Island Unat      17:46.20        
  8 Trehy, Kevin              95 Long Island Unat      18:01.40        
  9 Mathis, Kevin             95 Unattached Guest     X18:08.50        
 10 Garcia, Michael           94 Unattached Guest     X19:23.00        



Event 7  5k Run CC Intermediate Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Garry, Kira               93 Long Island Unat      21:11.30        
  2 Elliott, Alicia           93 2nd Wind Track Club   32:29.40       


Event 8  5k Run CC Intermediate Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Valentine, Mark           93 Unattached Guest     X18:29.10        
  2 Mattera, Nick             92 Long Island Unat      19:37.70        
  3 Tantone, Ryan             93 Long Island Unat      20:22.80        
  4 Foppiano, Stephen         93 Long Island Unat      20:23.10        
  5 Ellison, Skylar           93 Long Island Unat      20:45.80        
  6 Collorafi, Matthew        92 2nd Wind Track Club   22:26.90       


Event 9  5k Run CC Young Women
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Thybulle, Nastacia        91 Elmont Panthers       25:41.00        


Event 10  5k Run CC Young Men
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Bordanaro, Chris          90 2nd Wind Track Club  X25:12.50        
  2 Collorafi, Peter          90 2nd Wind Track Club  X30:39.20      



Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade Phoenix KT St. Vincent Normatec