Join/Renew Now

Results - USATF South Carolina Association Junior Olympic Cross Country Championships

11/15/08 - Milliken Research Center

              
2000 Meter Run CC Sub-Bantam Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hall, Carly               00 55mt Pleasant A,Mt              9:09.69    1   
  2 Pizzo, Emma               00 55charleston Rec,Da             9:30.09  
  3 Donoho, Carly             00 55mt Pleasant A,Mt              9:38.65    2   
  4 Boylston, Madeline        00 55mt Pleasant A,Mt              9:41.87    3   
  5 Inman, Caroline           00 55mt Pleasant A,Mt              9:58.32    4   
  6 Hamilton, Elizabeth       01 55 Summerville A,Su             9:59.82  
  7 Bozarth, Brooke           00 55 Summerville A,Su            10:20.70  
  8 Walmet, Rachel            00 55 Mt Pleasant,Mt P            10:51.09  
  9 Taylor, Emme              00 55 Summerville A,Su            11:09.62  
 10 Thompson, Mills           00 55mt Pleasant A,Mt             11:28.75    5   
 11 Gaines, Meghann           01 55 Summerville A,Su            15:02.75  
 12 Doyle, Camille            00 55 Florence,Darling            17:24.87  
 13 Brown, Zakarra            01 55 Florence,Florenc            17:30.14  
 
3k Run CC Bantam Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Gluhosky, Annamarie       98 55 Summerville A,Su            12:51.30    1   
  2 Grant, Amy                98 55mt Pleasant A,Mt             13:11.19    2   
  3 Crosby, Anna Grace        99 55 Summerville A,Su            13:20.31    3   
  4 Satzger, Chloe            98 55mt Pleasant A,Mt             14:28.49    4   
  5 Fairey, Kristin           98 55mt Pleasant A,Mt             14:29.77    5   
  6 McFall, Hannah            98 55 Palmetto,Aiken,             14:36.89  
  7 Taylor, Savannah          99 55 Summerville A,Su            15:07.74    6   
  8 Courville, Grace          99 55mt Pleasant A,Mt             15:10.25    7   
  9 Stribling, Eileen         98 55mt Pleasant A,Mt             15:20.03    8   
 10 Ellenburg, Amanda         99 55 Summerville A,Su            15:43.56    9   
 11 Smith, MacKenna           98 55mt Pleasant A,Mt             15:45.72   10   
 12 Moore, Jordan             99 55 Summerville A,Su            19:13.83   11   
 
3k Run CC Midget Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Stansell, Sara            96 55charleston Rec,Ch            11:43.22  
  2 Blalock, Adele            97 55mt Pleasant A,Mt             12:58.81    1   
  3 DiBona, Elizabeth         96 55mt Pleasant A,Mt             13:16.78    2   
  4 Shuler, Emily             97 55 Summerville A,Su            13:50.93    3   
  5 Rawls, Maya               97 55mt Pleasant A,Fol            14:05.97    4   
  6 Mason, Emily              97 55 Mt Pleasant B,Mt            14:18.31    5   
  7 Bozarth, Abigail          97 55 Summerville A,Su            14:20.01    6   
  8 Lee, Sarah                96 55 Mt Pleasant B,Mt            14:27.81    7   
  9 Cutright, Ellie           96 55mt Pleasant A,Mt             14:39.29    8   
 10 Fairey, Caitlyn           97 55 Mt Pleasant B,Mt            14:42.88    9   
 11 Kassis, Anna              97 55mt Pleasant A,Cha            14:46.68   10   
 12 Gaines, Madison           97 55 Summerville A,Su            14:47.43   11   
 13 Lands, Breanna            96 55 Summerville A,N             14:57.55   12   
 14 Mitchell, Rachel          96 55 Summerville A,Su            15:02.66   13   
 15 Conti, Olivia             96 55 SC Unattached,Ch            15:15.68  
 16 Meis, Caroline            96 55 Mt Pleasant B,Mt            15:47.62   14   
 17 McMahon, Keely            96 55 Mt Pleasant B,Mt            15:50.20   15   
 18 Czech, Abigail            97 55 Summerville A,Su            17:04.05   16   
 19 Edwards, Carolyn          97 55 Summerville A,Su            18:45.47   17   
 20 Munn, Rayne               97 55 Florence,Florenc            20:25.57  
 
4k Run CC Youth Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Lowry, Megan              94 55mt Pleasant A,Mt             17:26.04    1   
  2 Compton, Georgia          94 55mt Pleasant A,Mt             17:38.81    2   
  3 Bruneio, Amanda           95 55cheraw,Cheraw, SC            18:19.26  
  4 Bourgeois, Renee          95 55 Summerville A,Su            19:12.88    3   
  5 Willis, Erin              95 55mt Pleasant A,Mt             19:33.11    4   
  6 Daly, Shannon             95 55charleston Rec,Fo            19:43.26  
  7 Thurmes, Rachel           95 55 Summerville A,Su            19:52.28    5   
  8 Carey, Catherine          95 55mt Pleasant A,Mt             19:52.82    6   
  9 Hawley, Kristen           95 55 Summerville A,Su            19:58.56    7   
 10 Lussier, Michelle         95 55 Summerville A,Su            20:10.37    8   
 11 Fetchen, Courtney         95 55 Summerville A,Su            20:35.12    9   
 12 Mason, Caroline           95 55mt Pleasant A,Mt             22:00.04   10   
 13 Lord, Karra               94 55 Summerville A,Su            22:54.93   11   
 14 Myers, Brooke             95 55 Florence,Florenc            24:52.64  
 15 Doyle, Maggie             95 55 Florence,Darling            26:35.88  
 16 Doyle, Helen              94 55 Florence,Darling            26:54.86  
 
5k Run CC Intermediate Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Davidson, Mary            92 55 SC Unattached,La            21:56.87  
  2 Gilliam, Sarah Katherine  93 55 Mt Pleasant,Mt P            23:40.10  
  3 Griffin, Elizabeth        93 55 Mt Pleasant,Mt P            27:12.99  
 
5k Run CC Young Women
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Wessinger, Micah          91 55 SC Unattached,Ch            22:58.34  
 
2000 Meter Run CC Sub-Bantam Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Spencer, Noah             00 55mt Pleasant A,Mt              7:54.73  
  2 Tulowitzky, Graham        00 55mt Pleasant A,Mt              8:43.74  
  3 Fayssoux, Benjamin        01 55mt Pleasant A,Mt              8:46.93  
  4 Frazier, Juntae           01 55 SC Unattached,No             9:37.24  
  5 Mathis, Zachary           01 55 Summerville,Summ             9:37.75  
  6 Jessup, Will              01 55mt Pleasant A,Mt              9:44.34  
  7 Newman, Morgan            00 55mt Pleasant A,Mt             10:01.58  
  8 McFall, Nathan            00 55 Palmetto,Aiken,             10:13.33  
  9 Wagers, Dylan             00 55 Mt Pleasant B,Mt            10:55.63  
 10 Finch, Durham             01 55 Mt Pleasant B,Mt            11:42.49  
 
3k Run CC Bantam Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Ellenburg, Jackson        99 55 Summerville,Summ            11:54.46  
  2 Sawyer, Glenn             98 55mt Pleasant A,Mt             12:11.78  
  3 Carey, Walter             98 55mt Pleasant A,Mt             12:42.82  
  4 Milton, William           98 55mt Pleasant A,Mt             12:49.88  
  5 Jessup, Michael           99 55mt Pleasant A,Mt             12:50.77  
  6 Martinez, Danny           98 55 SC Unattached,No            13:09.37  
  7 Clarke, Mitchell          98 55mt Pleasant A,Mt             14:03.09  
  8 Allen, Sam                98 55 Florence,Florenc            14:29.79  
  9 Hazel, Jack               98 55 Summerville,Summ            14:37.06  
 10 Campbell, Jalen           99 55 SC Unattached,No            15:09.23  
 11 DiBona, Nicholas          98 55mt Pleasant A,Mt             15:10.72  
 12 Blanco, Ian               98 55 Florence,Florenc            15:43.94  
 13 Stadtmueller, Nicholas    98 55mt Pleasant A,Mt             16:44.84  
 
3k Run CC Midget Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Spencer, Jacob            97 55mt Pleasant A,Mt             11:23.41  
  2 Sterlin, Lamar            97 55 SC Unattached,No            11:34.46  
  3 Kirwan, James             96 55mt Pleasant A,Mt             11:45.51  
  4 Lamont, Hunter            96 55mt Pleasant A,Mt             11:50.74  
  5 Matheny, Richard          96 55 Mt Pleasant B,Mt            11:52.27  
  6 Haigler, Reid             97 55mt Pleasant A,Isl            11:55.77  
  7 Hekker, Aidan             96 55mt Pleasant A,Mt             11:56.56  
  8 Hazel, Mason              96 55 Summerville,Summ            12:01.81  
  9 Haigler, Matthew          97 55mt Pleasant A,Isl            12:02.75  
 10 McFall, Adam              96 55 Palmetto,Aiken,             12:10.28  
 11 Spencer, Logan            97 55mt Pleasant A,Mt             12:19.28  
 12 Baldy, John-Michael       96 55 Palmetto,North A            12:31.14  
 13 Hall, John                96 55 Mt Pleasant B,Mt            12:43.99  
 14 Rainero, Charles          97 55 Mt Pleasant B,Mt            13:00.45  
 15 Greer, Quadre             97 55 SC Unattached,No            13:24.02  
 16 Freels, Bradley           96 55 Florence - A,Flo            13:24.56  
 17 Lawrence, Samuel          97 55charleston Rec,Ch            13:37.52  
 18 Inabinett, Jackson        96 55 Summerville,Summ            13:44.33  
 19 Cady, Joshua              96 55 SC Unattached,Ai            13:55.71  
 20 Cameron, William Sean     97 55 Palmetto,Aiken,             14:00.54  
 21 Jones, Grayson            97 55 Florence - A,Flo            14:15.09  
 22 Turske, Brandon           96 55 Summerville,Lads            14:25.82  
 23 Jones, William            97 55 Florence - A,flo            14:46.05  
 24 Shake, Steven             97 55 Florence - A,Flo            14:54.95  
 25 Truman, Andy              96 55 Florence - A,Flo            15:06.91  
 26 Myers, Skyler             97 55 Florence - A,Flo            15:19.73  
 27 Courville, Ethan          96 55 Mt Pleasant B,Mt            16:05.48  
 
4k Run CC Youth Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 MacPhail, Matthew         94 55 SC Unattached,Sp            14:13.02  
  2 Marshall, Andrew          94 55 SC Unattached,Fo            14:24.42  
  3 Bailey, Denver            94 55 Summerville,Summ            14:56.61  
  4 Christmas, Matthew        94 55 SC Unattached,Ro            15:18.63  

  5 Matheny, Charles          94 55mt Pleasant A,Mt             16:13.65    1   
  6 Wood, Brandon             94 55mt Pleasant A,Mt             16:20.95    2   
  7 Fournier, Scotty          94 55mt Pleasant A,Mt             16:29.97    3   
  8 Clarke, Miles             94 55mt Pleasant A,Mt             16:32.37    4   
  9 Donoho, Cooper            95 55mt Pleasant A,Mt             16:38.24    5   
 10 Lima, Justin              95 55 Summerville,Summ            17:12.08  
 11 Bodeck, Ben               94 55 Mt Pleasant B,Mt            17:14.53    6   
 12 Davidson, Eric            94 55mt Pleasant A,Mt             17:52.25    7   
 13 McFall, Timothy           94 55 Palmetto,Aiken,             18:04.69  
 14 Heindel, Joey             95 55 Mt Pleasant B,Mt            18:13.94    8   
 15 Zeller, Jackson           95 55 SC Unattached,Gr            18:19.24  
 16 Grant, David              94 55 Mt Pleasant B,Mt            18:28.60    9   
 17 Demaree, Andrew           94 55 Mt Pleasant B,Mt            18:51.70   10   
 18 Albrecht, Thomas          94 55 Mt Pleasant B,Mt            20:03.98   11   
 19 Purvis, Alan              95 55 Mt Pleasant B,Mt            20:36.72   12   
 
5k Run CC Intermediate Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Goodnough, Jake           92 55 SC Unattached,Li            17:37.38  
  2 Gaines, Matthew           93 55 Summerville,Summ            17:42.73  
  3 Ruckel, Ethan             92 55 Mt Pleasant,Mt P            17:52.19  
  4 Tennis, Jonathan          92 55 SC Unattached,Fo            17:55.77  
  5 Henderson, Ty             93 55 SC Unattached,Mo            18:03.60  
  6 Ketner, Kevin             92 55 SC Unattached,Fo            18:13.43  
  7 Aune, Tim                 93 55 SC Unattached,Be            18:32.91  
  8 Taylor, Richard           92 55 SC Unattached,Sp            19:06.88  
  9 Scholtens, Michael        92 55 Mt Pleasant,Mt P            19:13.00  
 10 Green, Brandon            93 55 SC Unattached,Ch            19:44.45  
 11 Riggins, Matt             93 55 SC Unattached,Su            19:52.83  
 12 Still, Jr., William Rand  93 55 SC Unattached,Ta            20:04.79  
 13 McFall, Stephen           92 55 Palmetto,Aiken,             20:17.95  
 14 Wilks, Avery              93 55 SC Unattached,Ch            21:17.35  
 15 Jackson, Daniel           92 55 SC Unattached,We            21:19.31  
 16 Lima, Hayden              93 55 Summerville,Summ            22:36.90  
 17 Anthony, Jonathan         92 55 SC Unattached,Ch            23:01.57  
 18 Salley, Ryan              93 55 SC Unattached,Ch            23:48.58  
 
5k Run CC Young Men
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 McFall, Mark              90 55 Palmetto,Aiken,             18:32.00  
  2 Wenger, Quinn             91 55 SC Unattached,Su            18:56.26  
  3 Harp, Donald              90 55 SC Unattached,Be            19:21.75  


Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade Phoenix KT St. Vincent Normatec