Join/Renew Now

Results - USATF Niagara Association Junior Olympic Cross Country Championships

11/16/08 - Long Branch Park


SUB-BANTAM BOYS - 2 km
--------------------------------------------------------------------------------
                                                                     DIVISION
PLACE NAME                 AGE TEAM                  TIME    PACE    PLACE
--------------------------------------------------------------------------------
    1 John Lyons             8 Unattached            9:34.0  7:42  1 SUB-BANTAM 


BANTAM/MIDGET BOYS - 3 km
--------------------------------------------------------------------------------
                                                                     DIVISION
PLACE NAME                 AGE TEAM                  TIME    PACE    PLACE
--------------------------------------------------------------------------------
    1 Ian Spera             12 Syracuse Chargers    10:56.5  5:53  1 MIDGET                    
    2 Jack Creatura         11 Unattached           12:31.9  6:44  2 MIDGET                    
    3 Zachary Glaski        10 Syracuse Chargers    14:33.6  7:49  1 BANTAM      


YOUTH BOYS RACE - 4 km
--------------------------------------------------------------------------------
                                                                     DIVISION
PLACE NAME                 AGE TEAM                  TIME    PACE    PLACE
--------------------------------------------------------------------------------
    1 Drew Henry            14 Syracuse Chargers    17:14.3  6:57  1 YOUTH                     
    2 Anthony Ostuni        14 Syracuse Chargers    17:34.1  7:05  2 YOUTH                     
    3 Daniel Fehrman        13 Syracuse Chargers    17:34.8  7:05  3 YOUTH                     
    4 Jack Healy            13 Syracuse Chargers    17:56.6  7:14  4 YOUTH                     
    5 Daniel Schulz         13 Syracuse Chargers    18:07.7  7:18  5 YOUTH                     
    6 Robert Young          13 Syracuse Chargers    18:20.0  7:23  6 YOUTH                     
    7 Travis Chewning-Kulick13 Syracuse Chargers    18:27.2  7:26  7 YOUTH                     
    8 Scot Laws             13 Syracuse Chargers    18:36.7  7:30  8 YOUTH                     
    9 Braden Lindsay        13 Syracuse Chargers    19:14.4  7:45  9 YOUTH                     
   10 Anthony Romano        14 Syracuse Chargers    19:15.8  7:46 10 YOUTH                     
   11 Garrett Clarke        12 Syracuse Chargers    19:16.9  7:46 11 YOUTH                     
   12 Matthew Crough        13 Syracuse Chargers    19:51.9  8:00 12 YOUTH                     
   13 Benjamin Lindsay      13 Syracuse Chargers    20:48.2  8:23 13 YOUTH                     
   14 Bryan Junod           13 Syracuse Chargers    21:11.1  8:32 14 YOUTH                     
   15 Alex Reitz            13 Syracuse Chargers    22:16.0  8:58 15 YOUTH                     
              

INTERMEDIATE BOYS/YOUNG MEN RACE - 5 km
--------------------------------------------------------------------------------
                                                                     DIVISION
PLACE NAME                 AGE TEAM                  TIME    PACE    PLACE
--------------------------------------------------------------------------------
    1 Kyle Martin           17 Unattached           21:01.7  6:47  1 YOUNG                     
    2 Stephen Rathbun       16 Unattached           21:19.8  6:52  1 INTER. 


SUB-BANTAM GIRLS - 2 km
--------------------------------------------------------------------------------
                                                                     DIVISION
PLACE NAME                 AGE TEAM                  TIME    PACE    PLACE
--------------------------------------------------------------------------------
    1 Maia Henry             8 Syracuse Chargers     9:39.5  7:47  1 SUB-BANTAM                
    2 Mackenzie Curtin       8 Unattached           11:31.1  9:17  2 SUB-BANTAM   


BANTAM/MIDGET GIRLS - 3 km
--------------------------------------------------------------------------------
                                                                     DIVISION
PLACE NAME                 AGE TEAM                  TIME    PACE    PLACE
--------------------------------------------------------------------------------
    1 Morgan Mahoney        12 Syracuse Chargers    12:13.7  6:34  1 MIDGET                    
    2 Bailey Kessler        10 Unattached           12:34.0  6:45  1 BANTAM                    
    3 Danielle Dorogi       11 Unattached           12:49.0  6:53  2 MIDGET                    
    4 Amber Watkins         12 Syracuse Chargers    13:00.6  6:59  3 MIDGET                    
    5 Meghan Curtin         10 Unattached           13:00.9  6:59  2 BANTAM                    
    6 Leah Dixon            12 Syracuse Chargers    13:05.8  7:02  4 MIDGET                    
    7 Brenna Lyons          11 Unattached           13:21.8  7:11  5 MIDGET                    
    8 Abigail McNamara      11 Syracuse Chargers    13:47.1  7:24  6 MIDGET                    
    9 Morgan Chewning-Kulick10 Syracuse Chargers    14:18.3  7:41  3 BANTAM                    
   10 Jane Schaefer         10 Syracuse Chargers    14:24.2  7:44  4 BANTAM                    
   11 Emily Kreitsek        11 Syracuse Chargers    15:35.2  8:22  7 MIDGET                    
   12 Jaclyn Wallace        10 Unattached           15:51.1  8:31  5 BANTAM                    
   13 Ashley Glaski         10 Syracuse Chargers    19:48.2 10:38  6 BANTAM  



YOUTH GIRLS RACE - 4 km
--------------------------------------------------------------------------------
                                                                     DIVISION
PLACE NAME                 AGE TEAM                  TIME    PACE    PLACE
--------------------------------------------------------------------------------
    1 Catherine Vann        13 Syracuse Chargers    19:23.4  7:49  1 YOUTH                     
    2 Jenna Wallace         13 Unattached           19:50.4  7:59  2 YOUTH                     
    3 Michaela Mascaro      14 Syracuse Chargers    19:52.2  8:00  3 YOUTH                     
    4 Rebecca Murray        13 Syracuse Chargers    20:35.9  8:18  4 YOUTH                     
    5 Kyla Bills            13 Syracuse Chargers    20:43.5  8:21  5 YOUTH                     
    6 Kaylah Quilty         13 Syracuse Chargers    20:44.9  8:21  6 YOUTH                     
    7 Brianna Inman         13 Syracuse Chargers    21:44.4  8:45  7 YOUTH                     
    8 Erika Vertigan        13 Syracuse Chargers    24:33.8  9:53  8 YOUTH   



INTERMEDIATE GIRLS/YOUNG WOMEN RACE - 5 km
--------------------------------------------------------------------------------
                                                                     DIVISION
PLACE NAME                 AGE TEAM                  TIME    PACE    PLACE
--------------------------------------------------------------------------------
    1 Kristina Sprague      16 Syracuse Chargers    23:01.4  7:25  1 INTER.                    
    2 Jaime Wallace         16 Unattached           23:03.9  7:26  2 INTER.                    
    3 Meleana Spera         15 Syracuse Chargers    23:11.3  7:28  3 INTER.                    
    4 Rachel Putman         15 Syracuse Chargers    24:08.9  7:47  4 INTER.                    
    5 Danielle Reimer       17 Syracuse Chargers    24:37.0  7:56  1 YOUTH                     
    6 Esther Hatalla        17 Syracuse Chargers    24:38.5  7:56  1 YOUNG                     
    7 Kasey Chewning-Kulick 16 Syracuse Chargers    32:19.3 10:25  5 INTER.           

             
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade Phoenix KT St. Vincent Normatec