Join/Renew Now

Results - USATF Oregon Association Junior Olympic Cross Country Championships

11/8/08 - Crooked River Ranch


Event 1  3k Run CC Bantam Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Women
  1 Resch, Hana               99 Emerald Vall,Eugene            13:00.10  
  2 Waller, Makayla           98 Occ-A,Lebanon, OR              13:28.40  
  3 Goodrich, Elisabeth       00 Salem Track,Salem,             13:40.00  
  4 Doherty, Grace            98 Occ-A,Beaverton, OR            13:52.70  
  5 Morgan, Marycatherine     99 Occ-A,Hillsboro, OR            14:06.50  
  6 Cornett, Megan            99 Central Oreg,Bend,             14:48.10  
  7 Bidwell, Emma             98 Salem Track,Salem,             14:54.10  
  8 Volk, Madeline            98 Southern Ore,Medfor            14:58.40  
  9 Caprino, Mackenzie        01 Salem Track,Salem,             15:36.10  
 10 Dickinson, Maya           99 Emerald Vall,Eugene            16:45.00  
 
Event 2  3k Run CC Bantam Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Men
  1 Woogerd, Moses            98 Track City T,Eugene            11:15.00  
  2 Thompson, Daniel          98 Occ-A,Portland, OR             11:21.10    1   
  3 Rae, Truman               98 Occ-A,Portland, OR             11:32.20    2   
  4 Higgins, Jenner           98 Track City T,Eugene            11:58.00  
  5 Frank, Jackson            98 Occ-A,Portland, OR             12:28.40    3   
  6 Sealand, Daniel           99 Occ-A,Portland, OR             12:31.70    4   
  7 Burdsall, Colin           98 Central Oreg,Bend,             12:42.60    5   
  8 Larabee, Daniel           98 unattached,Beaverto            12:42.80  
  9 Marvin, Isaac             00 Salem Track,Salem,             12:47.40  
 10 Anderson, Quinten         99 Central Oreg,Bend,             12:52.00    6   
 11 Larsen, Massimo           98 Central Oreg,Bend,             12:54.40    7   
 12 Landreth, Connor          00 Occ-A,Happy valley,            12:58.40    8   
 13 Ceccanese, Wally          99 Emerald Vall,Eugene            13:24.40  
 14 Clark, Caden              98 Emerald Vall,Eugene            13:35.60  
 15 Grant, Connor             98 Occ-A,Sherwood, OR             14:00.00    9   
 16 Sprague, Jared            99 Salem Track,Salem,             14:25.30  
 17 Smiley, Wade              98 Occ-A,Portland, OR             14:46.50   10   
 18 Tadjiki, Cyrus            00 Central Oreg,Bend,             15:06.30   11   
 19 Lange, Jack               00 Central Oreg,Bend,             15:07.90   12   
 20 Waters, Ben               99 Columbia Gor,The Da            15:26.70  
 21 Gandy, Gregory            99 Occ-A,Tualatin, OR             15:35.70   13   
 22 Pickhardt, Liam           98 unattached,Powell B            15:43.50  
 23 Caprino, Kadin            01 Salem Track,Salem,             15:49.00  
 24 Pickhardt, Heath          00 unattached,Powell B            16:01.30  
 25 Ryan, Casey               99 unattached,Keizer,             16:10.00  
 26 Goodrich, Caleb           01 Salem Track,Salem,             17:15.10  
 
Event 3  3k Run CC Midget Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Women
  1 Rice, Paige               96 Occ-U,Portland, OR             11:21.20  
  2 McDonald, Piper           96 Occ-A,Bend, OR                 11:44.80    1   
  3 Ambrose, Natalie          96 Central Oreg,Sister            12:00.00    2   
  4 Lange, Abigail            97 Central Oreg,Bend,             12:10.30    3   
  5 Landreth, Samantha        96 Occ-A,Happy Valley,            12:13.80    4   
  6 Hawkinson, Vivian         96 Occ-U,Salem, OR                12:17.90  
  7 Kearns, Rory              96 Occ-A,Portland, OR             12:19.40    5   
  8 Caldwell, Morgan          96 Central Oreg,Bend,             12:21.50    6   
  9 Stewart, Elizabeth        96 Central Oreg,Sister            12:26.00    7   
 10 Cockrum, Hannah           97 Central Oreg,Bend,             12:32.40    8   
 11 Arruda, Cassandra         97 Central Oreg,Sister            12:34.10    9   
 12 Bowlin, Allie             96 Central Oreg,Bend,             12:35.00   10   
 13 Brown, Zoe                96 Rogue Valley,Jackon            12:37.00  
 14 Holstrom, Annika          96 Occ-A,Sherwood, OR             12:37.60   11   
 15 Katter, Briana            96 Central Oreg,Bend,             12:48.60   12   
 16 Stemple, Lela             97 Rogue Valley,Medfor            13:22.80  
 17 Costa, Devon              96 Cork-B,Bend, OR                13:34.60   13   
 18 Khaw, Hannah              96 Occ-A,Hillsboro, OR            13:36.90   14   
 19 Schmidt, Elderkin         97 Occ-A,Portland, OR             13:39.50   15   
 20 Hatton, Tia               97 Cork-B,Bend, OR                13:40.30   16   
 21 Cornett, Jessica          97 Cork-B,Bend, OR                13:40.90   17   
 22 Brown, Kassia             97 unattached,Salem, O            13:41.60  
 23 Maffett, Sarah            96 Occ-A,Grants Pass,             13:59.70   18   
 24 Jarvis, Anne              97 Cork-B,Bend, OR                14:16.40   19   
 25 Stout, Antonia            96 Emerald Vall,Eugene            14:20.10  
 26 Larsen, Clara             96 Columbia Gor,The Da            14:26.00  
 27 Moehl, Olivia             97 Cork-B,Bend, OR                14:30.20   20   
 28 Maffett, McKenzie         96 Occ-A,Grants Pass,             15:24.50   21   
 
Event 4  3k Run CC Midget Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Men
  1 Thompson, Kyle            96 Oregon Cross Cou,Po            11:02.50  
  2 Grant, Spencer            97 Occ-A,Sherwood, OR             11:04.30  
  3 Sussman, Mark             96 Oregon Cross Cou,Po            11:05.50  
  4 Lomax, Sam                97 Occ-A,Portland, OR             11:14.70  
  5 Truax, Sam                96 Oregon Cross Cou,Po            11:19.70  
  6 Roberts, Nathaniel        96 Oregon Cross Cou,Sa            11:21.50  
  7 Bloomer, Reilly           97 Emerald Vall,Eugene            11:23.90  
  8 Fuller, Duncan            96 Occ-A,Grants Pass,             11:25.20  
  9 Keaney, Liam              97 unattached,Portland            11:26.40  
 10 Rae, Jason                96 Oregon Cross Cou,Po            11:34.10  
 11 Maffett, Jeffrey          96 Occ-A,Grants Pass,             11:47.20  
 12 Hollowell, Bronco         97 Central Oreg,Bend,             11:49.70  
 13 Shannon, Casey            96 Central Oreg,Bend,             12:03.50  
 14 Pollard, Brandon          96 Central Oreg,Sister            12:04.40  
 15 Mageau, Jake              97 Central Oreg,Bend,             12:05.30  
 16 Chambers, Wesley          97 Occ-A,Dundee, OR               12:10.30  
 17 Taylor, Samuel            96 Central Oreg,Bend,             12:19.30  
 18 Teague, Sam               96 Occ-A,Beaverton, OR            12:19.90  
 19 Pahl, Jackson             96 Occ-A,Portland, OR             12:29.60  
 20 Kearns, Gabe              96 Occ-C,Portland, OR             12:32.20  
 21 Schluter, Ryan            96 Central Oreg,Bend,             12:36.10  
 22 Thornton, Dakota          96 Central Oreg                   12:37.70  
 23 Barnett, Jacob            96 Troutdale Tr,Troutd            12:42.30  
 24 McFarland, Gordon         96 Oregon Cross Cou,Po            12:44.10  
 25 Bailey, Jace              96 Columbia Gor,The Da            12:49.30  
 26 McPherson, Timothy        97 Rogue Valley                   12:56.90  
 27 Sealand, David            97 Oregon Cross Cou,Po            12:57.80  
 28 Buehner, Jacob            96 Central Oreg,Bend,             12:58.70  
 29 Kopsa, Benjamin           96 Occ-C,Dundee, OR               12:59.30  
 30 Hamada, Jordan            96 Oregon Cross Cou,Be            13:01.00  
 31 Hollingsworth, Tristan    97 Cork-B,Bend, OR                13:05.10  
 32 Franklin, Thomas          97 Team Oregon,Gresham            13:31.30  
 33 Schluter, Larson          96 Cork-B,Bend, OR                13:38.50  
 34 McClennan, Will           96 Columbia Gor,The Da            13:41.00  
 35 Hernandez, Anthony        96 unattached,Myrtle P            13:43.10  
 36 Felderman, Andrew         97 Columbia Gor,The Da            13:43.50  
 37 Waters, Mitchell          97 Columbia Gor,The Da            13:52.80  
 38 Widmer, Teddy             96 Cork-B,Bend, OR                14:06.80  
 39 Stamler, Max              96 Cork-B,Bend, OR                14:13.40  
 40 Bellon, Jordan            96 Occ-C,Grants Pass,             14:36.40  
 41 Sharp, Micah              97 Occ-C,Newberg, OR              14:56.30  
 42 Allen, Zach               97 Occ-C,Lake oswego,             16:01.80  
 43 Woodward, Dayton          97 unattached,Redmond,            16:10.90  
 
Event 5  4k Run CC Youth Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Women
  1 Kendrick, Parkes          94 Occ-A,Portland, OR             15:32.90    1   
  2 Oliphant, Brit            94 Central Oreg,Bend,             15:45.50    2   
  3 Kelly, Kira               94 Central Oreg,Bend,             16:45.10    3   
  4 Miranda, Maegen           94 unattached,Coquille            16:57.70  
  5 Lundy, Makeila            95 Cork-B,Bend, OR                16:58.20  
  6 Patton, Anna              95 Occ-A,Portland, OR             17:00.10    4   
  7 Mosman, Natalie           95 Emerald Vall,Eugene            17:00.60  
  8 Brown, Sierra             94 Rogue Valley,Jackso            17:03.50  
  9 Moehl, Keelin             94 Central Oreg,Bend,             17:20.10    5   
 10 Nelson, Tess              95 Central Oreg,Bend,             17:28.20    6   
 11 Peterson, Krissy          94 Occ-A,Canby, OR                17:45.00    7   
 12 Higgins, Iris             94 unattached,Damascus            18:13.30  
 13 Pia, Irena                95 unattached,Newberg,            18:25.60  
 14 Schluter, Leah            94 Central Oreg,Bend,             18:28.60    8   
 15 Walsh, Shannon            95 Occ-A,Eugene, OR               18:36.10    9   
 16 West, Veronica            94 Central Oreg,Bend,             18:47.90   10   
 17 West, Sarah               94 Central Oreg,Bend,             19:01.90   11   
 18 Henningsen, Leah          95 Occ-A,West Linn, OR            19:10.00   12   
 19 Ponnay, Becky             95 Occ-A,Milwaukie, OR            19:31.50   13   
 20 Hassell, Aspen            94 Cork-B,Bend, OR                19:47.90  
 21 Wierschke, Sadie          94 Gresham Blu,Gresham            19:57.00  
 22 Martinez, Magalie         94 unattached                     20:29.00  
 23 Hatton, Kiersten          95 Cork-B,Bend, OR                20:39.20  
 
Event 6  4k Run CC Youth Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Men
  1 Hybl, Taylor              94 Occ-A,Happy Valley,            13:50.80    1   
  2 Kavanaugh, Kevin          94 Oregon Cross Cou,Po            13:56.30    2   
  3 StClair, Ryan             94 Central Oreg,Bend,             14:25.60    3   
  4 Neuman, Travis            94 Central Oreg,Bend,             14:26.80    4   
  5 Butler, Mitchell          95 unattached,Florence            14:29.40  
  6 McBride, Chris            94 Central Oreg,Bend,             14:34.10    5   
  7 Sealand, Joshua           95 Oregon Cross Cou,Po            14:35.60    6   
  8 Oekerman, Dan             94 Occ-A,Portland, OR             14:48.30    7   
  9 Ribich, David             95 unattached,Enterpri            15:00.00  
 10 Bowlin, James             95 Central Oreg,Bend,             15:03.80    8   
 11 Christensen, Zechariah    94 Rogue Valley,Jackso            15:07.40  
 12 Bergmann, Peter           95 Oregon Cross Cou,Po            15:16.30    9   
 13 Schmidt, Trevor           94 Oregon Cross Cou,Po            15:19.20   10   
 14 Brumund, Ryan             95 Central Oreg,Bend,             15:21.80   11   
 15 Boileau, Luc              94 Central Oreg,Bend,             15:24.00   12   
 16 Settelmeyer, Teagan       94 unattached,Cottage             15:28.10  
 17 Kolpin, Tucker            95 Emerald Vall,Eugene            15:48.20  
 18 Magill, Marshall          94 Oregon Cross Cou,Ne            15:52.90   13   
 19 Hernandez, Cody           95 unattached,Myrtle P            15:55.90  
 20 Eschelbach, Lucas         94 Central Oreg,Bend,             16:00.10   14   
 21 Bennett, Erik             94 Occ-A,Sherwood, OR             16:11.00   15   
 22 Calvin, Devon             95 unattached                     16:12.20  
 23 Bremont, Brandan          95 Training 4 S,Redmon            16:18.90  
 24 Allen, Syd                95 Occ-A,Lake Oswego,             16:26.60   16   
 25 Calmettes, Mason          94 Sisters Stri,Sister            16:30.60  
 26 Doherty, Patrick          95 Occ-A,Beaverton, OR            16:38.00   17   
 27 Johnson, Mark             95 Columbia Gor,The Da            16:38.30  
 28 Larabee, Drew             95 unattached,Beaverto            16:41.60  
 29 Khaw, Nathan              94 Oregon Cross Cou,Hi            16:50.60   18   
 30 Foren-Self, Aidan         95 Occ-A,Portland, OR             17:21.50   19   
 31 Silva, Zachary            95 Emerald Vall,Eugene            17:22.90  
 32 Stemple, Randall          95 Rogue Valley,Medfor            17:23.30  
 33 Ponnay, Mitchell          94 Oregon Cross Cou,Mi            17:35.10   20   
 34 Wright, Evan              95 Rogue Valley,Jackso            17:36.00  
 35 Gill, Quincy              95 Emerald Vall,Eugene            17:47.90  
 36 Gardner, Zachary          95 unattached,Portland            18:35.90  
 37 Bean, Cameron             95 Emerald Vall,Eugene            18:43.20  
 38 Lonsway, Quinn            95 Oregon Cross Cou,Po            18:56.30   21   
 
Event 7  5k Run CC Intermediate Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Women
  1 Guterrez, Patricia        92 unattached,Creswell            21:14.60  
  2 Renie, Lauren             92 unattached,Springfi            21:28.10  
  3 Morgan, Lauren            93 Rogue Valley,Jackso            21:37.10  
  4 Hollins, Keikoanne        92 Occ-A,Tualatin, OR             22:23.70  
  5 Hancock, Rylie            92 unattached,Canyonvi            22:50.30  
 
Event 8  5k Run CC Intermediate Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Men
  1 Foubert, Benjamin         92 unattached,Gresham,            17:20.10  
  2 Bennett, Parker           92 Sisters Stri,Sister            17:30.10  
  3 Faas, Daniel              92 unattached,Myrtle C            17:46.10  
  4 Bennison, Andy            92 unattached                     17:48.20  
  5 Holstrom, Andy            93 Occ-A,Sherwood, OR             18:14.00  
  6 Lambert, Jared            93 Training 4 S,Redmon            18:17.30  
  7 Iremonger, Ben            92 unattached                     18:19.40  
  8 Steele, Taylor            93 Sisters Stri,Bend,             18:21.30  
  9 Berteau-Pavy, Hugo        93 Occ-A,Portland, OR             18:29.10  
 10 Green, Crosby             92 unattached                     18:30.90  
 11 Sanchez, Miguel           93 unattached,Salem, O            18:48.10  
 12 McDonald, Jake            93 Central Oreg,Bend,             19:24.90  
 13 Romero, Manny             93 unattached,Cottage             19:58.20  
 14 Mahler, Jack              92 Training 4 S,Bend,             20:13.30  
 15 Banta, Peter              93 Occ-A,Portland, OR             20:39.10  
 16 Duval, Jason              92 unattached,Roseburg            21:02.40  
 17 Wilson, Ryan              93 Training 4 S,Redmon            21:22.20  
 
Event 9  5k Run CC Young Women
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Women
  1 Krantz, Rita              90 unattached,Culp Cre            21:34.30  
  2 Pettibone, Samantha       91 unattached,Roseburg            21:56.80  
  3 Dittmer, Andrea           91 Occ-A,Portland, OR             24:31.40  
 
Event 10  5k Run CC Young Men
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Men
  1 Snell, Paden              90 Training 4 S,Crooke            18:09.00  
  2 Valean, Jason             91 unattached,Damascus            18:19.00  
  3 Yoss, Brandon             91 unattached,Cottage             22:30.80  
  4 Valentin-Askman, Ludvig   91 unattached,Cottage             23:02.50  
 
Event 11  2000 Meter Run CC Sub-Bantam Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Women
  1 West, Callista            00 Central Oreg,Bend,             10:25.60  
  2 Scherbinske, Carolyn      01 Central Oreg,Bend,             10:26.00  
 
Event 12  2000 Meter Run CC Sub-Bantam Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Men
  1 Thompson, Cameron         00 Occ-A,Portland, OR              8:00.00  
  2 Morgan, Tiernan           01 Occ-A,Hillsboro, OR             9:25.90  
  3 Boen, Ethan               02 unattached,Portland             9:59.00  
  4 Anspach, Chase            01 unattached,Terrebon            10:45.40  


Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade NCSA Phoenix KT St. Vincent Normatec