Join/Renew Now

Results - USATF Pacific Northwest Association Junior Olympic Cross Country Championships

11/15/08 - Woodland Park

   
Event 1  3 km Run CC Bantam Girls
=======================================================================          
    Name                    Year Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1    #88 Sophie Cantine     99 Issaquah Gliders         12:50    1             
  2   #123 Alexi Kyra         99 Rain City Flyers         13:04    2             
  3   #128 Sydda Rice         98 Rain City Flyers         13:18    3             
  4     #6 Emily Donnel       98 Cascade Striders         13:21    4             
  5   #120 Paloma Farkas      98 Rain City Flyers         13:24    5             
  6   #166 Laura Rodeheffer   99 Whidbey Running          13:27    6             
  7   #119 Flora Davis        98 Rain City Flyers         13:46    7             
  8   #232 Kirsten Flindt     98 Unattached               13:50                  
  9   #130 Zanna Sullivan     98 Rain City Flyers         14:05    8             
 10   #150 Casey Clarke       98 Unattached               14:06                  
 11    #91 Marley McVay       99 Issaquah Gliders         14:07    9             
 12   #216 Rebeckah Oviatt    98 Unattached               14:24                  
 13   #178 Kaityn Chelberg    99 Whidbey Running          14:28   10             
 14    #18 Megan Phillips     98 Cascade Striders         14:35   11             
 15     #1 Ariel Wilhite      99 Barron Park Stri         14:37                  
 16    #74 Christina Blackmo  99 Flanagan Clan TC         14:39                  
 17   #124 Molly Nelson       99 Rain City Flyers         14:51   12             
 18    #93 Malia Nakamura     98 Issaquah Gliders         14:52   13             
 19    #92 Callie Meja        00 Issaquah Gliders         15:09   14             
 20    #11 Kristiin Laidler   99 Cascade Striders         15:25   15             
 21   #163 Nora Fujita-Yuhas  98 Rain City Flyers         15:26   16             
 22   #231 Mara Powers        98 Whidbey Running          15:27   17             
 23   #219 Mikayla Beeler     98 Unattached               15:34                  
 24   #153 Caroline Ferguson  99 Unattached               15:44                  
 25    #12 Katarina LaSpada   99 Cascade Striders         15:48   18             
 26   #220 Shay Adams         00 Unattached               15:54                  
 27   #126 Emma Ratshin       98 Rain City Flyers         16:00   19             
 28     #3 Savanna Bruno      00 Cascade Striders         16:09   20             
 29    #78 Shelby Haskins     99 Flanagan Clan TC         16:15                  
 30    #20 Megan Richardson   00 Cascade Striders         17:04   21             
 31   #230 Isabela Hines      01 Unattached               18:03                  
 32   #221 Julia Jones        98 Unattached               18:10                  
 33   #165 Megan Keating      98 Whidbey Running          18:15   22             
 34   #217 Carolyn Wicker     99 Whidbey Running          18:22   23             
 35    #84 Anna Adcox         98 Issaquah Gliders         18:22   24             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Rain City Flyers             25    2    3    5    7    8   12   16   19     
      Total Time:  1:07:37.00                                                    
         Average:    13:31.40                                                    
   2 Issaquah Gliders             61    1    9   13   14   24                    
      Total Time:  1:15:20.00                                                    
         Average:    15:04.00                                                    
   3 Cascade Striders             68    4   11   15   18   20   21               
      Total Time:  1:15:18.00                                                    
         Average:    15:03.60                                                    
   4 Whidbey Island Running Cl    78    6   10   17   22   23                    
      Total Time:  1:19:59.00                                                    
         Average:    15:59.80                                                    
    
    
Event 2  3 km Run CC Bantam Boys
=======================================================================          
    Name                    Year Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1    #69 Jesse Goldstone    99 Federal Way TC           11:57    1             
  2   #103 Eric Harvey        98 Issaquah Gliders         12:19                  
  3    #66 Alec Woodruff      98 Federal Way TC           12:24    2             
  4    #51 Christopher Bianc  99 Federal Way TC           12:52    3             
  5    #52 Zachary Blake      99 Federal Way TC           12:55    4             
  6    #57 Mats Haneberg      98 Federal Way TC           12:58    5             
  7   #140 Collin Manning     98 Rain City Flyers         12:59    6             
  8   #225 Max Boeckert       99 Unattached              X13:00                  
  9    #32 Ruben Joseph       00 Cascade Striders         13:08    7             
 10   #133 Kyle Bretherton    98 Rain City Flyers         13:09    8             
 11   #158 Josiah Barrett     98 Unattached               13:25                  
 12   #138 Eli Hirschfeld     98 Rain City Flyers         13:42    9             
 13   #142 Parker Rathbun     00 Rain City Flyers         13:44   10             
 14    #23 Matthew Ahearn     99 Cascade Striders         13:49   11             
 15   #227 Izaias Ramirez     98 Unattached               13:55                  
 16    #70 Nicolas Goleeke    98 Federal Way TC           13:56   12             
 17    #25 Landon Armstrong   00 Cascade Striders         13:57   13             
 18    #54 Ben Garrett        98 Federal Way TC           14:03   14             
 19   #143 Josef Stoeger      98 Rain City Flyers         14:06   15             
 20    #39 Aidan Robinson     98 Cascade Striders         14:12   16             
 21   #145 Henry Whitlock     99 Rain City Flyers         15:11   17             
 22    #59 Tristan Johnson    98 Federal Way TC           15:14   18             
 23   #211 Ander Molitor      99 Unattached               15:56                  
 24   #238 Elian Joseph       01 Cascade Striders         17:42   19             
 25   #110 Kenneth Symmes     00 Issaquah Gliders         20:27                  
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Federal Way TC               15    1    2    3    4    5   12   14   18     
      Total Time:  1:03:06.00                                                    
         Average:    12:37.20                                                    
   2 Rain City Flyers             48    6    8    9   10   15   17               
      Total Time:  1:07:40.00                                                    
         Average:    13:32.00                                                    
   3 Cascade Striders             66    7   11   13   16   19                    
      Total Time:  1:12:48.00                                                    
         Average:    14:33.60                                                    

Event 3  3k Run CC Midget Girls
=======================================================================          
    Name                    Year Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1   #118 Audrey Western     96 Oiselle                  11:57    1             
  2    #97 Bailey Scott       96 Issaquah Gliders         12:08    2             
  3     #4 Isabella Chaffey   96 Cascade Striders         12:11    3             
  4    #15 Alexis Manns       97 Cascade Striders         12:19    4             
  5   #234 Natalie Sharp      96 Oiselle                  12:20    5             
  6    #16 Katia Matora       97 Cascade Striders         12:25    6             
  7   #154 Alexis Hungerford  97 Unattached               12:30                  
  8   #113 Amelia Best        97 Oiselle                  12:31    7             
  9   #156 Kacey Kemper       96 Unattached               12:33                  
 10    #46 Kari Larson        96 Federal Way TC           12:34                  
 11    #47 Patryce McWilliam  97 Federal Way TC           12:35                  
 12   #114 Lindsey Call       96 Oiselle                  12:38    8             
 13    #90 Samantha Krahling  96 Issaquah Gliders         12:49    9             
 14   #115 Briahna Gibson     97 Oiselle                  12:50   10             
 15   #149 Hazel Carr         97 Unattached               12:55                  
 16   #116 Abigail Haley      96 Oiselle                  13:03   11             
 17     #9 Kysa Johnson       96 Cascade Striders         13:21   12             
 18    #13 Natalia LaSpada    96 Cascade Striders         13:26   13             
 19    #98 Kennedy Stinson    97 Issaquah Gliders         13:28   14             
 20    #42 Zabrina Bateh      97 Federal Way TC           13:29                  
 21    #72 Hannah Arn         97 Flanagan Clan TC         13:37   15             
 22    #10 Elena Joseph       97 Cascade Striders         13:45   16             
 23   #229 Shayla Anderson    96 Unattached               13:58                  
 24   #117 Emma Lower         97 Oiselle                  14:02   17             
 25    #86 Juliana Beauchene  96 Issaquah Gliders         14:03   18             
 26   #152 Anne Ferguson      97 Unattached               14:21                  
 27    #81 Kelsey Newburn     96 Flanagan Clan TC         14:25   19             
 28    #99 Isabel Teppner     97 Issaquah Gliders         14:29   20             
 29     #5 Meg Coyle          96 Cascade Striders         15:18   21             
 30    #82 Kate Swett         96 Flanagan Clan TC         15:27   22             
 31    #75 Jessica Eakins     97 Flanagan Clan TC         15:34   23             
 32   #228 Amy Broska         96 Unattached               15:55                  
 33    #71 Megan Andrews      96 Flanagan Clan TC         16:22   24             
 34    #83 Rachel Willson     97 Flanagan Clan TC         17:13   25             
 35    #80 Erin Newburn       97 Flanagan Clan TC         20:20   26             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Oiselle Running Club         31    1    5    7    8   10   11   17          
      Total Time:  1:02:16.00                                                    
         Average:    12:27.20                                                    
   2 Cascade Striders             38    3    4    6   12   13   16   21          
      Total Time:  1:03:42.00                                                    
         Average:    12:44.40                                                    
   3 Issaquah Gliders             63    2    9   14   18   20                    
      Total Time:  1:06:57.00                                                    
         Average:    13:23.40                                                    
   4 Flanagan Clan TC            103   15   19   22   23   24   25   26          
      Total Time:  1:15:25.00                                                    
         Average:    15:05.00    
              
         
Event 4  3 km Run CC Midget Boys
=======================================================================          
    Name                    Year Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1 John Rodeheffer           96 Whidbey Running       11:00.00                  
  2 Aaron Roe                 96 Cascade Striders      11:21.00    1             
  3 Dakota Powers             97 Whidbey Running       11:36.00                  
  4 Alexander Lanser          97 Federal Way TC        11:46.00    2             
  5 Matt Saunders             96 Federal Way TC        11:58.00    3             
  6 Alexander Barry           97 Federal Way TC        11:59.00    4             
  7 Samuel Rossom             96 Whidbey Running       12:08.00                  
  8 Shay Glackin-Coley        96 Federal Way TC        12:11.00    5             
  9 Jasper Malamud            97 Rain City Flyers      12:17.00    6             
 10 Harrison Devine           96 Cascade Striders      12:23.00    7             
 11 Taryk Boyd                97 Rain City Flyers      12:25.00    8             
 12 Wyatt Allemann            96 Rain City Flyers      12:26.00    9             
 13 Grant Flindt              96 Unattached            12:30.00                  
 14 Teruhito Kondo            96 Unattached            12:32.00                  
 15 Danny Schrader            96 Federal Way TC        12:46.00   10             
 16 Benjamin Long             97 Unattached            12:49.00                  
 17 Tyler Phllips             96 Cascade Striders      12:50.00   11             
 18 Sam Packard               97 Rain City Flyers      13:02.00   12             
 19 John Mathew Heinen        97 Rain City Flyers      13:05.00   13             
 20 Christopher Cyr           96 Issaquah Gliders      13:06.00                  
 21 Gabriel Joseph            96 Cascade Striders      13:18.00   14             
 22 Sami Gegoux               97 Federal Way TC        13:19.00   15             
 23 Danny Clark               96 Issaquah Gliders      13:27.00                  
 24 Isaac Barrett             97 Unattached            13:36.00                  
 25 Thomas Lindgren           97 Federal Way TC        13:37.00   16             
 26 Talon Edmiston            96 Rain City Flyers      13:40.00   17             
 27 Logan Armstrong           97 Cascade Striders      13:41.00   18             
 28 Patrick McVee             96 Unattached            13:45.00                  
 29 Carter Harms              96 Federal Way TC        13:49.00   19             
 30 Nigel Little              96 Rain City Flyers      13:55.00   20             
 31 Ben Richardson            97 Cascade Striders      14:19.00   21             
 32 Samuel Symmes             97 Issaquah Gliders      14:28.00                  
 33 Jamie Clarke              96 Unattached            14:39.00                  
 34 Ross Bretherton           96 Rain City Flyers      14:48.00   22             
 35 Nathan Burns              96 Snohomish Track       15:27.00                  
 36 Robert Trey Nesbit        97 Federal Way TC        15:38.00   23             
 37 Rohan Aras                97 Cascade Striders      15:56.00   24             
 38 Masaki Rayment            97 Cascade Striders      16:34.00   25             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Federal Way TC               24    2    3    4    5   10   15   16   19   23
      Total Time:  1:00:40.00                                                    
         Average:    12:08.00                                                    
   2 Rain City Flyers             48    6    8    9   12   13   17   20   22     
      Total Time:  1:03:15.00                                                    
         Average:    12:39.00                                                    
   3 Cascade Striders             51    1    7   11   14   18   21   24   25     
      Total Time:  1:03:33.00                                                    
         Average:    12:42.60                                                    


Event 5  4 km Run CC Youth Girls
=======================================================================          
    Name                    Year Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1   #147 Amy-Eloise Neale   95 Snohomish Track          14:50                  
  2    #17 Chandler Olson     95 Cascade Striders         15:18    1             
  3   #127 Eliza Rice         95 Rain City Flyers         15:54    2             
  4    #94 Alisa Poplawski    94 Issaquah Gliders         16:06    3             
  5   #257 Charlee Linton     94 Issaquah Gliders         16:11    4             
  6    #89 Kaily Davies       94 Issaquah Gliders         16:29    5             
  7    #77 Jadyn Gourley      94 Flanagan Clan TC         16:39                  
  8    #41 Rachel Atwood      94 Federal Way TC           16:44    6             
  9    #49 Emily Tacke        95 Federal Way TC           16:45    7             
 10    #67 Cassidy Brown      95 Federal Way TC           16:59    8             
 11   #215 Anna Hill          95 Unattached               17:00                  
 12    #68 Terra McGinnis     95 Federal Way TC           17:14    9             
 13   #208 Elise Pietcher     95 Issaquah Gliders         17:24   10             
 14   #235 Olivia Powell      95 Fed Way W                17:35                  
 15    #48 Lauren Saunders    95 Federal Way TC           17:36   11             
 16   #129 Kendall Sahl       95 Rain City Flyers         17:37   12             
 17   #204 Leah Kiyohara      94 Federal Way TC           17:43   13             
 18    #14 Nadia Lucas        95 Cascade Striders         17:44   14             
 19     #7 Claire Helliker    94 Cascade Striders         17:53   15             
 20    #43 Jordyn Brown       94 Federal Way TC           18:12   16             
 21    #45 Amanda Ditzhazy    94 Federal Way TC           18:38   17             
 22    #95 Erin Rylands       95 Issaquah Gliders         19:10   18             
 23   #125 Kaley Omlin        95 Rain City Flyers         19:16   19             
 24    #44 Alexis Chittenden  95 Fed Way W                19:41                  
 25   #247 Maddison Cowan     95 Fed Way W                19:58                  
 26   #121 Kelsey Harmatta    95 Rain City Flyers         20:06   20             
 27    #87 Claudia Brasino    94 Issaquah Gliders         20:11   21             
 28    #73 Emilee Bashaw      95 Flanagan Clan TC         20:30                  
 29   #218 Christina Wicker   95 Whidbey Running          21:00                  
 30   #122 Samantha Jewett    95 Rain City Flyers         21:01   22             
 31     #2 Kathryn Ahearn     95 Cascade Striders         21:03   23             
 32    #19 Mizuki Rayment     94 Cascade Striders         21:04   24             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Issaquah Gliders             40    3    4    5   10   18   21               
      Total Time:  1:25:20.00                                                    
         Average:    17:04.00                                                    
   2 Federal Way TC               41    6    7    8    9   11   13   16   17     
      Total Time:  1:25:18.00                                                    
         Average:    17:03.60                                                    
   3 Rain City Flyers             75    2   12   19   20   22                    
      Total Time:  1:33:54.00                                                    
         Average:    18:46.80                                                    
   4 Cascade Striders             77    1   14   15   23   24                    
      Total Time:  1:33:02.00                                                    
         Average:    18:36.40                                                    

Event 6  4 km Run CC Youth Boys
=======================================================================          
    Name                    Year Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1   #141 Jack Pearce        95 Rain City Flyers         14:24    1             
  2   #100 Brandon Clark      94 Issaquah Gliders         14:26    2             
  3   #109 Keegan Symmes      94 Issaquah Gliders         14:39    3             
  4    #63 Ruben Riordan      95 Federal Way TC           14:40    4             
  5   #112 Kevin Tidball      94 Issaquah Gliders         14:42    5             
  6   #164 Heath Meler        94 Unattached               14:43                  
  7   #137 Noah Heidenreich   94 Rain City Flyers         14:55    6             
  8   #223 Adrian Clifford    94 Unattached               15:09                  
  9   #240 Landon Petterson   94 Snohomish Track          15:10                  
 10   #173 Tucker Boyd        94 Rain City Flyers         15:15    7             
 11   #132 Wolfgang Beck      95 Rain City Flyers         15:16    8             
 12   #253 James Jasperson    95 Barron Park Stri         15:36                  
 13   #167 Caley Powers       95 Whidbey Running          15:37                  
 14   #105 Drew Matthews      94 Issaquah Gliders         15:42    9             
 15   #159 Nehemiah Barrett   94 Unattached               15:47                  
 16   #209 Frank McConkey     94 Unattached               15:51                  
 17   #172 Zachary Gallimore  94 Rain City Flyers         15:57   10             
 18   #144 Matthew Thompson   95 Rain City Flyers         15:58   11             
 19   #104 Brendan Long       95 Issaquah Gliders         16:03   12             
 20    #53 Jack Dimmer        94 Federal Way TC           16:18   13             
 21   #203 Korey Krotzer      94 Federal Way TC           16:19   14             
 22   #107 Mark Stewart       95 Issaquah Gliders         16:29   15             
 23    #34 Marshall Melrose   95 Federal Way TC           17:26   16             
 24   #259 Tom Howe           95 Issaquah Gliders         17:40   17             
 25   #251 Theodore Petersch  95 Whidbey Running          17:57                  
 26    #28 Conrad Cipoletti   95 Federal Way TC           18:09   18             
 27    #29 Cameron Devine     94 Federal Way TC           18:47   19             
 28    #27 Anthony Bernicchi  94 Federal Way TC           19:15   20             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Issaquah Gliders             31    2    3    5    9   12   15   17          
      Total Time:  1:15:32.00                                                    
         Average:    15:06.40                                                    
   2 Rain City Flyers             32    1    6    7    8   10   11               
      Total Time:  1:15:47.00                                                    
         Average:    15:09.40                                                    
   3 Federal Way TC               65    4   13   14   16   18   19   20          
      Total Time:  1:22:52.00                                                    
         Average:    16:34.40                                                    

                         
Event 8  5 km Run CC Intermediate Boys
=======================================================================          
    Name                    Year Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1   #269 Todd Jackson       92 Barron Park Stri         16:54    1             
  2   #180 Kenny Krotzer      92 Federal Way TC           17:00    2             
  3   #281 Jeffrey Bastian    93 Federal Way TC           17:04    3             
  4   #279 Dakota Parker      92 Barron Park Stri         17:07    4             
  5   #264 Nate Brennand      92 Barron Park Stri         17:18    5             
  6   #201 Jeff Miles         92 Federal Way TC           17:37    6             
  7   #179 Maximilian Antsh   92 Fed Way W                17:38    7             
  8   #268 Phillip Matthews   93 Barron Park Stri         17:40    8             
  9   #280 Andy Robertson     92 Barron Park Stri         17:45    9             
 10   #187 Sterling Frye      92 Federal Way TC           17:47   10             
 11   #242 Nick Lawrence      93 Federal Way TC           17:51   11             
 12   #135 Brandon Cunningha  92 Rain City Flyers         18:02                  
 13   #265 Robby Ubben        92 Barron Park Stri         18:04   12             
 14   #270 Cody MacDougall    92 Mill Town Athlet         18:05   13             
 15   #202 Nate Gesell        92 Fed Way W                18:13   14             
 16   #271 Angelo J Comeaux   93 Mill Town Athlet         18:18   15             
 17   #290 Bernie Hagan       92 Rain City Flyers         18:25                  
 18   #278 Charlie Penner     93 Barron Park Stri         18:32   16             
 19   #199 Terry Kriss        93 Fed Way W                18:39   17             
 20   #288 Aaron Campbell     93 Seattle Running          18:40                  
 21   #287 Alex Bartee        92 Seattle Running          18:54                  
 22   #244 Skylar Cowan       92 Fed Way W                19:00   18             
 23   #239 Keefe Hanson       92 Federal Way TC           19:35   19             
 24   #273 Stephen Coombs     92 Mill Town Athlet         19:58   20             
 25   #272 John Fowler        93 Unattached               20:07                  
 26   #274 Nichael Hauck      92 Mill Town Athlet         20:08   21             
 27   #207 Martin Pietcher    92 Issaquah Gliders         20:22                  
 28   #108 Michael Stewart    93 Issaquah Gliders         20:25                  
 29   #177 Cory Brandt        93 Fed Way W                20:32   22             
 30   #282 Ben Dowdle         93 Mill Town Athlet         20:47   23             
 31   #258 Andrew Lovitt      93 Barron Park Stri         20:51   24             
 32   #289 Michael Flindt     93 Fed Way W                21:52   25             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Barron Park Striders         27    1    4    5    8    9   12   16   24     
      Total Time:  1:26:44.00                                                    
         Average:    17:20.80                                                    
   2 Federal Way TC               32    2    3    6   10   11   19               
      Total Time:  1:27:19.00                                                    
         Average:    17:27.80                                                    
   3 Federal Way Track Club W     78    7   14   17   18   22   25               
      Total Time:  1:34:02.00                                                    
         Average:    18:48.40                                                    
   4 Mill Town Athletic Club      92   13   15   20   21   23                    
      Total Time:  1:37:16.00                                                    
         Average:    19:27.20                                                    

Event 10  5 km Run CC Young Men
=======================================================================          
    Name                    Year Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Julian Blake Cowan        90 Federal Way TC        16:29.00    1             
  2 Joel Ambo                 91 Federal Way TC        16:54.00    2             
  3 Daniel Friesen            90 Unattached            17:00.00                  
  4 Billy Wilkens             90 Rain City Flyers      17:08.00                  
  5 Chris Schroll             91 Federal Way TC        17:16.00    3             
  6 Dylan Hoipper             91 Seattle Running       17:19.00    4             
  7 Jonathon Phillips         91 Federal Way TC        17:22.00    5             
  8 Tanner Boyd               90 CamasExpress          17:31.00                  
  9 Daniel Hamilton           90 Unattached            17:51.00                  
 10 Brayden Shumski           90 Seattle Running       17:54.00    6             
 11 Clayton II Barnes         90 Unattached            17:55.00                  
 12 Chris Settle              91 Seattle Running       17:59.00    7             
 13 Hunter Cowan              91 Federal Way TC        18:24.00    8             
 14 Morgan Borman             90 Fed Way W             18:25.00                  
 15 Stephen Berglund          91 Federal Way TC        18:32.00    9             
 16 Colby Peters              90 Federal Way TC        18:43.00   10             
 17 Cory Richardson           91 Federal Way TC        19:30.00   11             
 18 Paul Huynh                91 Seattle Running       19:47.00   12             
 19 Nathan Brock              90 Federal Way TC        21:11.00   13             
 20 Tom Albertson             90 Seattle Running       24:53.00   14             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Federal Way TC               19    1    2    3    5    8    9   10   11   13
      Total Time:  1:26:25.00                                                    
         Average:    17:17.00                                                    
   2 Seattle Running Club         43    4    6    7   12   14                    
      Total Time:  1:37:52.00                                                    
         Average:    19:34.40                                                  


Event 11  5 km Run CC Intermediate Girls 
=======================================================================          
    Name                    Year Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1   #198 Sarah Johnson      92 Federal Way TC           20:16    1             
  2   #255 Ashkey Nichols     92 Seattle Running          20:25                  
  3   #256 Erin Johson        92 Issaquah Gliders         20:27    2             
  4   #212 Allison Duvenez    93 Fed Way W                20:28                  
  5   #186 Adrianna Royal     93 Federal Way TC           20:31    3             
  6   #148 Sarah Whybark      93 Federal Way TC           20:54    4             
  7   #243 Kailey Ulland      93 Federal Way TC           20:55    5             
  8   #248 Cara Stodel        93 Issaquah Gliders         20:57    6             
  9   #185 Ashlee Sincraugh   92 Federal Way TC           21:04    7             
 10   #261 Meagan Governor    92 Flanagan Clan TC         21:17                  
 11   #206 Alex Rudd          92 Issaquah Gliders         21:18    8             
 12   #181 Veronica Stinnett  92 Federal Way TC           21:19    9             
 13    #85 Emily Albrecht     92 Issaquah Gliders         22:03   10             
 14   #224 Chloe Beal         92 Fed Way W                22:09                  
 15   #254 Emma Barr          93 Unattached               22:19                  
 16    #96 Katie Rylands      93 Issaquah Gliders         23:32   11             
 17   #197 Jessica Bush       92 Fed Way W                25:08                  
 18   #252 Rachel Harmatta    92 Unattached               26:27                  
 19   #266 Danielle Rocchi    92 Unattached               27:42                  
 20   #267 Grace Libby        92 Unattached               27:43                  
 21    #22 Summer Tucker      92 Cascade Striders         28:42                  
         
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
1 Federal Way TC               20    1    3    4    5    7    9               
      Total Time:  1:43:40.00                                                    
         Average:    20:44.00                                                    
   2 Issaquah Gliders             37    2    6    8   10   11                    
      Total Time:  1:48:17.00                                                    
         Average:    21:39.40                                                    


Event 11  5 km Run CC Young Women
=======================================================================          
    Name                    Year Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1   #205 Erika Martin       91 Federal Way TC           20:07    1             
  2   #188 Alanna Steele      91 Fed Way W                20:24    2             
  3   #176 Ashley Llapitan    91 Fed Way W                20:59    3             
  4   #276 Kristen Fairb ank  91 Snohomish Track          21:00                  
  5   #182 Kayla Schick       91 Federal Way TC           21:15    4             
  6   #275 Michelle Bastian   90 Snohomish Track          21:25                  
  7   #184 Micaella Rasmusse  91 Fed Way W                21:31    5             
  8   #155 Brittany Hungerfo  91 Unattached               21:41                  
  9    #79 Holly Meler        91 Flanagan Clan TC         21:49                  
 10   #183 Kayley Turner      91 Federal Way TC           21:56    6             
 11   #195 Vanessa Bennum     91 Federal Way TC           22:34    7             
 12   #194 Camryn Patrick     91 Federal Way TC           22:41    8             
 13   #262 Amanda Blankenshi  91 Flanagan Clan TC         22:53                  
 14   #260 Hannah McKenzie    91 Fed Way W                23:05    9             
 15   #193 Jackie Tomlin      91 Fed Way W                24:18   10             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Federal Way TC               26    1    4    6    7    8                    
      Total Time:  1:48:33.00                                                    
         Average:    21:42.60                                                    
   2 Federal Way Track Club W     29    2    3    5    9   10                    
      Total Time:  1:50:17.00                                                    
         Average:    22:03.40          
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade NCSA Phoenix KT St. Vincent Normatec