Join/Renew Now

Results - USATF Inland Northwest Association Junior Olympic Cross Country Championships

11/16/08 - Plantes Ferry Park

3k Run CC Sub-Bantam Girls
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Bunce, Madeline            8 Lewis Clark            16:11.8  
  2 Jones, Nicole              5 Impala TC              21:15.9  
  3 Jones, Madeline            5 Impala TC              21:31.9  
 
3k Run CC Bantam Girls
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Callahan, Emily           10 North Idaho            12:38.1    1   
  2 Hickman, Reilli           10 North Idaho            12:43.7    2   
  3 Thronson, Katherine        8 Mercury                13:07.9    3   
  4 Ricks, Alexa              10 North Idaho            13:14.8    4   
  5 Jones, Victory            10 Mercury                13:20.4    5   
  6 Billingsley, Karen         9 Mercury                13:27.9    6   
  7 Pease, Rylie               9 Mercury                13:29.6    7   
  8 Chandler, Kyana            9 Mercury                13:35.4    8   
  9 Conway, Caitlin            9 North Idaho            13:39.6    9   
 10 Fowler, Riley              8 North Idaho            13:41.2   10   
 11 Swoboda, Bailey            8 North Idaho            13:46.3   11   
 12 Chandler, Kalysha         10 Mercury                13:49.1   12   
 13 Whiteley, Jolene           9 Cheney Track           14:11.4  
 14 Pardue, Maya              10 Mercury                14:28.6   13   
 15 Garcia, Lilli              9 Mercury                16:42.3   14   
 16 Silver, Cailen             8 Mercury                16:44.0  
 17 Davies, Erica              9 Mercury                17:40.4  

3k Run CC Midget Girls
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Bare, Meaghan             11 North Idaho            11:36.6  
  2 Chandler, Kyandra         12 Mercury                11:51.5    1   
  3 Hutter, Chloe             12 North Idaho            11:52.6  
  4 Pease, Kinsey             12 Mercury                12:06.0    2   
  5 Carlson, Cyra             11 Mercury                12:53.1    3   
  6 Overbay, Maiah            12 Mercury                13:16.0    4   
  7 Spencer, Chloe            11 Team Ephrata           13:34.9  
  8 Doneen, Sydney            12 Mercury                13:38.5    5   
  9 Cook, Madeline            12 Mercury                13:43.8    6   
 10 McKenzie, Hailee          12 Mercury                13:52.6    7   
 11 McCaw, Julia              11 North Idaho            14:11.8  
 12 Husband, Melynda          11 IN Unattached          14:55.0  
 13 Garcia, Ariel             12 Mercury                20:27.6    8   
 
4k Run CC Youth Girls
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Holland, Sanne            13 Mercury                15:32.2  
  2 Maldonado, Danielle       14 IN Unattached          16:24.1  
  3 Asper, Leanne             13 North Idaho            16:29.8  
  4 Colvin, Erica             14 IN Unattached          17:11.4  
  5 McManus, Ciara            14 IN Unattached          17:37.8  
  6 Ward, Rachel              14 North Idaho            18:46.6  
  7 Johnston, Kira            14 Cubs                   19:21.3  
  8 Pardue, Katrin            13 Mercury                22:18.4  

5k Run CC Intermediate Girls
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Hazen, Emily              15 IN Unattached          20:36.6  
  2 Rexhs, Stephanie          15 IN Unattached          21:58.5  
  3 Davies, Savanna           15 Mercury                23:15.8  
  4 Estelle, Danielle         16 Mercury                23:30.8  
  5 Valerio, Emily            15 Silver Valley          26:50.8  
 
5k Run CC Young Girls
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Gildehaus, Stevie         17 Mercury                20:33.9  
  2 Bergam, Lauren            17 Greater Spokane        21:25.7  
  3 Valerio, Hannah           17 Silver Valley          23:17.7  
 
3k Run CC Bantam Boys
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Ricks, Jackson             9 North Idaho            11:39.7    1   
  2 Wright, Dylan             10 North Idaho            11:52.8    2   
  3 Shults, Corbin            10 Mercury                11:55.2    3   
  4 Templeton, Nick           10 Mercury                11:56.6    4   
  5 Silver, Zak               10 Mercury                12:21.2    5   
  6 Grinalds, Nathan          10 Greater Spokane        12:31.3  
  7 Harrington, Dolan         10 Mercury                12:32.6    6   
  8 Steiner, Joshua            8 North Idaho            12:34.0    7   
  9 Kittel, Evan               9 Mercury                13:13.1    8   
 10 Johnson, Kyle             10 Mercury                13:36.3    9   
 11 Chandler, Kazdyn           7 Mercury                14:06.3   10   
 12 Waters, Reid               7 North Idaho            14:16.3   11   
 13 Smith, Nicholas            9 North Idaho            14:21.1   12   
 
3k Run CC Midget Boys
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Colbert, Kenneth          12 North Idaho            10:46.5    1   
  2 Smith, Tye                12 North Idaho            10:53.2    2   
  3 Wells, Kyle               12 Mercury                11:25.7    3   
  4 Waters, Max               11 Mercury                11:29.5    4   
  5 Hunter, Corey             12 Mercury                11:47.5    5   
  6 Vandine, Andrew           11 Mercury                11:56.0    6   
  7 Kassa, Mitchell           11 IN Unattached          12:05.4  
  8 Davies, Levi              11 Mercury                12:31.3    7   
  9 Bayley, Brock             12 IN Unattached          12:39.8  
 10 Evans, Max                11 North Idaho            12:42.8    8   
 11 Templeton, Tyler          12 Mercury                12:44.1    9   
 12 Allen, Eric               12 Mercury                12:46.7   10   
 13 Conway, David             12 North Idaho            12:56.9   11   
 14 Woods, Freedom            11 Mercury                12:57.6   12   
 15 Fredericks, Leif          12 North Idaho            13:07.3   13   
 16 Salsbery, Justin          11 North Idaho            13:18.2   14   
 17 Hope, William             11 Mercury                13:50.0  
 18 Price, Hayden             11 North Idaho            14:11.0   15   
 19 Bunce, Zach               11 Lewis Clark            15:06.0  
 
4k Run CC Youth Boys
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Curtis, Cody              14 North Idaho            12:58.4    1   
  2 Johnson, Hunter           14 Mercury                13:19.5    2   
  3 Peone, Grey               14 Mercury                13:27.1    3   
  4 Ralls, Keegan             14 Mercury                13:37.1    4   
  5 Overbay, Collin           14 Mercury                13:45.7    5   
  6 Fall, Isaac               13 IN Unattached          13:54.5  
  7 Allen, Scott              14 Mercury                14:26.2    6   
  8 Cummings, Kyle            14 North Idaho            15:20.3    7   
  9 Goodwin, Robert Sumner    13 Mercury                15:27.0    8   
 10 McCaw, Clyde              13 North Idaho            15:27.7    9   
 11 Robb, Matthew             13 North Idaho            15:50.8   10   
 12 Bosman, Kyle              14 Team Ephrata           16:07.8  
 13 Olsen, Hunter             13 Mercury                16:21.8   11   
 14 Nokes, Isaac              13 IN Unattached          16:38.8  
 15 Sessions, Kyle            13 Mercury                17:17.5   12   
 16 Ingraham, Chad            14 Mercury                18:06.8  
 17 Goris, Micah              13 Mercury                18:16.3  
 18 Wells, Ryan               13 Mercury                19:21.5  
 19 Patzer, Mason             13 North Idaho            21:05.6   13   
 
5k Run CC Intermediate Boys
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Schroeder, Allan          16 IN Unattached          17:02.5  
  2 Fall, Nathan              16 IN Unattached          18:57.3  
  3 Estelle, Joel             15 Mercury                20:10.7  
  4 Vernon, Dax               15 IN Unattached          21:15.7  
  5 Scott, Aaron              16 IN Unattached          26:56.9  
 
5k Run CC Young Boys
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Kelly, Tate               18 IN Unattached          17:15.4  
  2 Peone, Reggie             17 IN Unattached          17:56.0  
  3 Sauer, Michael            17 IN Unattached          18:27.1  
  4 Ginn, Jordan              17 IN Unattached          19:55.5  
  5 Iott, Luke                18 IN Unattached          20:26.5  
  6 Westrope, Ian             17 Team Ephrata           20:29.9  
  7 Slaight, Zacharie         17 IN Unattached          21:49.4  

Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade NCSA Phoenix KT St. Vincent Normatec