Join/Renew Now

Results - USATF Minnesota Association Junior Olympic Cross Country Championships

11/8/08 - Valleywood Golf Course

              
 
Event 2  3k Run CC Bantam Boys
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men
  1 John Flanagan             10 Unattached,Eagan, M   12:47.87  
  2 Ben Olson                  8 Unattached,Coon Rap   13:02.83  
  3 Parker Phillips            9 Hospitality Hous,Pl   13:24.95  
  4 Teddy Raasch              10 Unattached,Maple Gr   13:26.72  
  5 Blake Osborne              8 Unattached,Eagan, M   17:17.01  
 
Event 3  3k Run CC Midget Girls
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women
  1 Grace Foster              12 Unattached            13:01.60  
  2 Mackenzie Schell          14 Unattached            13:15.10  
  3 Kaitlyn Lindaman          12 Unattached,Winona,    13:19.60  
  4 Margie Freed              11 Unattached            13:26.50  
  5 Caroline Degnan           12 Unattached,Sunfish    13:41.40  
  6 Kelly Cammerrer           12 Unattached            13:56.30  
  7 Kaley Hedberg             12 Unattached            14:07.50  
  8 Sydney Hedberg            11 Unattached            14:32.30  
  9 Katie Coyne               12 Unattached,Apple Va   15:00.00  
 
Event 4  3k Run CC Midget Boys
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men
  1 Shane Streich             12 Waseca Area RC        10:45.00  
  2 Mark Trautmann            12 Unattached,Chanhass   11:28.00  
  3 Spencer Urick             11 Unattached,Chaska,    12:28.90  
  4 Alexander Percival        11 Unattached            12:48.00  
  5 Jeremy Leonard            11 Unattached            13:54.50  
  6 Connor Osborne            11 Unattached,Eagan, M   15:36.50  
 
Event 5  4k Run CC Youth Girls
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women
  1 Maria Hauger              14 Unattached            15:14.10  
  2 Erica Seidenkranz         14 Unattached,Monticel   15:42.20  
  3 Emily Stock               13 Unattached,Savage,    16:45.80  
  4 Taylor Gibson             13 Unattached,LaCresce   16:48.80  
  5 Megan Zimmerman           14 Unattached            17:06.10  
  6 Amber Tieman              13 Unattached            17:09.80  
  7 Katie Gavic               14 Unattached            17:33.50  
  8 Alyssa Cowan              13 Unattached            17:33.70  
  9 Kelsee Anderson           14 Unattached,Red Wing   17:38.70  
 10 Lindsay Scribner          13 Unattached,Red Wing   17:39.10  
 11 Erin Anderson             14 Unattached,Blooming   17:52.50  
 12 Sara Lally                14 Unattached,Mendota    18:27.10  
 13 Lauren Bruh               14 Unattached            18:38.90  
 14 Margret Raasch            13 Unattached,Maple Gr   22:33.70  
 15 Summer Freed              13 Unattached            23:28.20  
 
Event 6  4k Run CC Youth Boys
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men
  1 Eric Veglahn              14 Unattached,LaCresce   14:05.60  
  2 Riley Macon               14 Unattached            14:16.90  
  3 Jensen Orlow              14 Unattached,Jordan,    14:50.90  
  4 Henry Hartzler            14 Crazy Buffaloes       15:09.20  
  5 Brandon Franta            14 Crazy Buffaloes,La    15:10.50  
  6 Nick Golebiowski          13 Unattached            15:22.50  
  7 Holger(Quad) Kilander     14 Crazy Buffaloes,Hok   15:25.80  
  8 Cameron Economy           13 Unattached            15:58.30  
  9 Brady Koetting            13 Unattached,Orono, M   16:24.90  
 10 Connor Wernecke           14 Crazy Buffaloes,LaC   16:38.90  
 11 Calway McCormick          14 Crazy Buffaloes       16:42.90  
 12 Joe Manders               13 Unattached,Apple Va   16:47.60  
 13 Stephen Bruha             14 Unattached            16:54.80  
 14 Charlie Raasch            13 Unattached,Maple Gr   17:25.90  
 15 Jack McCormick            14 Crazy Buffaloes       17:27.70  
 
Event 7  5k Run CC Intermediate Girls
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women
  1 Kaila Urick               16 Unattached,Chaska,    19:56.00  
  2 Ali Zimmerman             15 Unattached            22:06.80  
  3 Kelsey Mullen             16 Unattached,Shorewoo   22:16.50  
  4 Emma Krieter              16 Unattached,Edina, M   22:22.40  
  5 Mandy Witschen            16 Unattached,Monticel   22:40.60  
  6 Kathryn Moran             16 Unattached            22:52.80  
  7 Paige Maxwell             15 Unattached,Burnsvil   23:10.50  
  8 Megan Johnston            15 Unattached            24:17.30  
  9 Elana Minsberg            15 Unattached,St. Paul   24:19.30  
 
Event 8  5k Run CC Intermediate Boys
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men
  1 Zach Brintz               16 Unattached,Lino Lak   18:11.80  
  2 Dakota Darkstar           16 Unattached            19:12.90  
  3 Connor Franta             16 Crazy Buffaloes,La    19:22.10  
  4 Andrew Johnson            16 Unattached            19:22.60  
  5 William Schimmel          16 Unattached            19:50.20  
  6 Garret Wernecke           16 Crazy Buffaloes,LaC   20:11.50  
 
Event 9  5k Run CC Young Women
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women
  1 Briana Berthiaume         17 Unattached,Harris,    20:57.60  
  2 Molly Degnan              17 Unattached,Sunfish    21:36.20  
  3 Melanie Rodriguez         18 Unattached            22:03.30  
  4 Martha Evans              17 Unattached            22:37.80  
  5 Grace Lally               17 Unattached,Mendota    24:06.10  
 
Event 10  5k Run CC Young Men
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men
  1 Joel Johnson              17 Unattached,Chisholm   17:47.60  
  2 Michael Rodriguez         18 Unattached            18:29.20  
  3 Clay Thomas               17 Unattached            18:45.60  

Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade NCSA Phoenix KT St. Vincent Normatec