Join/Renew Now

Results - USATF Nebraska Association Junior Olympic Cross Country Championships

11/9/08 - Seymour Smith Park

Event 1  3k Run CC Bantam Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Molina Otte               98 Flyers,Omaha, NE      13:09.60  
  2 Holly Hopson              98 Racers,Omaha, NE      14:05.80  
  3 Ally Lunzmann             00 Lycc,Lincoln, NE      15:12.20  
  4 Laney Macnamara           99 Racers,Omaha, NE      16:00.70  
  5 Rebecca Jerina            99 Lycc,Crete, NE        16:34.10  
  6 Amelia Burkinshaw         98 Lycc,Lincoln, NE      19:03.00  
  7 Teryn Koch                98 Racers,Omaha, NE      19:22.10  
 
Event 2  3k Run CC Bantam Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Justin Liedke             98 Flyers,Papillion, N   11:24.90  
  2 Seth Hirsch               98 Racers,Omaha, NE      12:07.90  
  3 Will Castner              98 Unatt,Omaha, NE       16:52.50  
  4 Andy Vasquez              98 Flyers,Omaha, NE      18:05.20  
  5 Eamon Hajek-Jones         98 Gotc,Plattsmouth, N   19:52.90  
 
Event 3  3k Run CC Midget Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Rebekah Topham            96 Flyers,Griswold, IA   12:18.30    1
  2 Shae Spady                96 Flyers,Omaha, NE      12:41.10    2
  3 Alli Ehler                97 Cyclones,Sidney, NE   13:07.50  
  4 Jeralyn Poe               96 Lycc,Lincoln, NE      13:36.30  
  5 McKayla Roberts           97 Flyers,Omaha, NE      13:45.90    3
  6 Brooklyn Venteicher       96 Racers,Omaha, NE      14:07.80  
  7 Abbie Wilkins             97 Racers,Elkhorn, NE    14:18.20  
  8 Emma Frerichs             97 Racers,Omaha, NE      14:19.50  
  9 Natalie Stanley           96 Lycc,Lincoln, NE      14:59.50  
 10 Sophie Hutson             96 Flyers,Omaha, NE      15:05.10    4
 11 Leah Zimmerman            96 Flyers,Omaha, NE      16:21.70    5
 12 Elizabeth Drews           97 Flyers,La Vista, NE   16:41.20    6
 13 Kelly Ecklund             96 Racers,Omaha, NE      16:51.70  
 14 McKenzie Roberts          97 Flyers,Omaha, NE      17:55.00    7
                                   Team Scores                                   
=======================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7
=======================================================================
   1 Cornhusker Flyers Track C    15    1    2    3    4    5    6    7          
      Total Time:  1:10:12.10                                                    
         Average:    14:02.42   
 
Event 4  3k Run CC Midget Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Eric Castillo             97 Lycc,Lincoln, NE      12:07.10  
  2 Nick Falcon               96 Flyers,Bellevue, NE   13:00.60  
  3 Paul Sutter               96 Lycc,Lincoln, NE      13:18.70  
  4 Nathan Stanley            96 Lycc,Lincoln, NE      13:37.50  
  5 Gabe McAndrews            97 Flyers,Ralston, NE    13:47.70  
  6 Brandon Abboud            97 Flyers,Omaha, NE      13:55.00  
  7 Kennedy Krikac            97 Lycc,Lincoln, NE      13:58.40  
  8 Sam Elhabbal              96 Racers,Omaha, NE      14:25.30  
  9 Nick Stanley              96 Lycc,Lincoln, NE      14:45.70  
 10 Judd Trant                96 Racers,Omaha, NE      14:54.80  
 11 Jonathon Scheerer-Hamm    97 Unatt,McCool Juncti   16:32.40  
                                   Team Scores                                   
=======================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7
=======================================================================
   1 Lincoln Youth Cross Count    15    1    2    3    4    5                    
      Total Time:  1:07:47.40                                                    
         Average:    13:33.48                                                    
 
Event 5  4k Run CC Youth Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Brooklyn Swantek          94 Unatt,McCool Juncti   17:16.70  
  2 Sidney Hirsh              94 Racers,Omaha, NE      18:37.40  
  3 Kellie Phillips           95 Flyers,Papillion, N   18:51.30  
  4 Hannah Hopson             95 Racers,Omaha, NE      19:06.70  
  5 Shelbi Gross              95 Racers,Gretna, NE     19:25.70  
  6 Jordie Trausch            94 Racers,Omaha, NE      19:29.80  
 
Event 6  4k Run CC Youth Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 John Topham               94 Flyers,Griswold, IA   15:30.10  
  2 Coleman Cogswell          95 Unatt,McCool Juncti   16:35.90  
  3 Lucas Keifer              95 Lycc,Lincoln, NE      16:47.10  
  4 Whitton Valentine         94 Flyers,Omaha, NE      16:54.10  
  5 James Wingerter           94 Racers,Omaha, NE      17:08.40  
  6 Bradley Carlson           94 Lycc,Lincoln, NE      17:36.50  
  7 Andrew McVea              94 Flyers,Omaha, NE      17:56.70  
  8 Chris Harris              94 Flyers,Omaha, NE      17:56.80  
  9 Kennedy Campbell          94 Lycc,Lincoln, NE      18:28.90  
 10 Allan Scheerer-Hamm       95 Unatt,McCool Juncti   20:38.60  
 11 Cole Walker               95 Racers,Omaha, NE      22:50.90  
 
Event 7  5k Run CC Intermediate Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jessica Wright            92 Unatt,Bellevue, NE    20:46.00  
  2 Anne McClure              93 Unatt,Omaha, NE       22:06.50  
 
Event 8  5k Run CC Intermediate Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Billy Brockmueller        92 Unatt,Brandon, SD     17:18.00  
  2 Bobby Brockmueller        92 Unatt,Brandon, SD     17:46.40  
  3 Alex Hajek-Jones          93 Gotc,Plattsmouth, N   19:22.70  
  4 Austin Appel              93 Unatt,Grand Island,   20:23.70  
 
Event 9  5k Run CC Young Women
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Kelli Budd                91 Flyers,Omaha, NE      18:45.20  
  2 Sigornie Pfefferle        90 Unatt,Grand Island,   21:00.50  
  3 Caitlyn Diimig            90 Unatt,Omaha, NE       22:47.30  
 
Event 10  5k Run CC Young Men
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Simon Falcon              91 Flyers,Bellevue, NE   17:24.80  
  2 Matthew Holcomb           91 Flyers,Ralston, NE    17:39.30  
  3 Chase McLaren             90 Unatt,Omaha, NE       17:42.10  
  4 Casey Humphrey            90 Unatt,Bellevue, NE    17:55.70  
  5 Erik LeMoine              90 Unatt,Bellevue, NE    20:11.10  


Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade Phoenix KT St. Vincent Normatec