Join/Renew Now

Results - USATF Michigan Association Junior Olympic Cross Country Championships

11/8/08 - Cass Benton Park

   
Event 3  3k Run CC Bantam Girls
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  2304 Dager, Cathy         9 Ann Arbor Track                13:37.00    1   
  2  2263 Beaver, Heather     10 Unattached                     13:43.00    2   
  3  2292 Fredichs, Hannah     9 Unattached                     13:51.00    3   
  4  2271 Fuller, Jody         9 Unattached                     14:38.00    4   
  5  2325 McIntyre, Masha     10 Unattached                     15:00.00    5   
  6  2305 Bodary, Dana         9 Ann Arbor Track                17:09.00    6   
  6  2261 Kerr, Emily          9 Unattached                     17:09.00    7   
 
Event 4  3k Run CC Bantam Boys
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  2257 Hock, Cameron       10 Unattached                     13:03.00    1   
  2  2306 Arrivo, Nicolas      9 Ann Arbor Track                13:06.00    2   
  3  2258 Jenkins, Zachary    10 Unattached                     13:28.00    3   
  4  2291 McIntyre, Kyle       9 Unattached                     14:47.00    4   
  5  2347 Benton, Jared       10 Unattached                     21:42.00    5   
 
Event 5  3k Run CC Midget Girls
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  2272 Fuller, Annie       10 Unattached                     12:10.00    1   
  2  2328 Iocca, Sophia       12 Unattached                     12:39.00    2   
  3  2256 McFarlane, Megan    12 Unattached                     13:30.00    5   
  4  2277 Huttenlocker, Paig  12 Unattached                     13:45.00    6   
  5  2302 Hicks, Alyssa       12 Unattached                     14:14.00    7   
  6  2262 Kerr, Megan         11 Unattached                     15:35.00    9   
 --  2276 Peterson, Hannah    12 Unattached                     13:21.00    3   
 --  2286 McClintock, Dillon  11 Ann Arbor Track                13:28.00    4   
 --  2307 Bodary, Andrea      12 Ann Arbor Track                14:44.00    8   
 
Event 6  3k Run CC Midget Boys
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  2294 Garrow, Marcus      11 Unattached                     11:20.00    1   
  2  2267 Autio, Eric         12 Unattached                     11:59.00    2   
  3  2289 Lorant, Andrew      10 Unattached                     12:03.00    3   
  4  2250 Akpik, Samuel       12 Unattached                     12:57.00    4   
  5  2308 Arrivo, Lucas       11 Ann Arbor Track                13:08.00    5   
  6  2266 Tsivitse, Ryan      11 Unattached                     14:21.00    6   
 
Event 7  4k Run CC Youth Girls
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  2269 Everson, Avery      13 Unattached                     15:25.00    1   
  2  2351 Haas, Miranda       14 B's Team                       17:22.00    2   
  3  2352 Cerullo, Andrea     14 B's Team                       17:28.00    3   
  4  2254 Nichols, Ashley     13 Unattached                     18:31.00    4   
  5  2282 Noone, Alana        14 Unattached                     18:53.00    5   
  6  2348 Becker, Kieren      13 Unattached                     19:24.00    6   
  7  2329 Aubrey, Victoria    13 Unattached                     20:27.00    7   
  8  2303 Gannon, Samantha    14 B's Team                       20:28.00    8   
 
Event 8  4k Run CC Youth Boys
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  2367 Dickie, Lachlan     13 Unattached                     15:38.00    3   
  2  2283 Kettle, Brian       13 B's Team                       16:35.00    9   
  3  2311 Housel, Christophe  13 B's Team                       16:36.00   10   
  4  2360 Clark, Garrett      12 Unattached                     16:40.00   12   
  5  2259 Waltz, Jared        13 Unattached                     17:30.00   16   
  6  2358 Gutierrez, Michael  14 Michigan  Accele               17:47.00   18   
  7  2355 Riha, Nick          13 Michigan  Accele               18:32.00   20   
  8  2316 Morrow, Anthony     13 Unattached                     18:48.00   21   
  1  2315 Welch, Shawn        14 B's Team                       15:24.00    2   
  2  2279 Parker, Jonathan    14 B's Team                       15:41.00    5   
  3  2350 Guenther, Wesley    13 Unattached                     15:56.00    7   
  4  2265 Tsivitse, Christop  14 Unattached                     16:32.00    8   
  5  2363 Gaviatt, Brendan    13 B's Team                       16:37.00   11   
  6  2326 Mangulabnan, Matth  14 Unattached                     16:54.00   13   
  7  2255 Kaminski, John      13 Unattached                     18:16.00   19   
  8  2309 Barrmorris, Harry   13 Ann Arbor Track                19:18.00   23   
  1  2260 Ausum, Paul         14 B's Team                       15:15.00    1   
  2  2278 Duggan, Jareb       12 Unattached                     15:39.00    4   
  3  2268 Biebelhausen, Step  13 Unattached                     15:54.00    6   
  4  2354 Herbert, Kallan     14 B's Team                       17:11.00   14   
  5  2251 Freeland, Ryan      14 Unattached                     17:20.00   15   
  6  2290 Lorant, Nicholas    13 Unattached                     17:31.00   17   
  7  2281 Lightall, Jerrod    14 Unattached                     18:58.00   22   
 
Event 9  5k Run CC Intermediate Girls
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  2285 Kettle, Lauren      15 Unattached                     21:07.00    1   
  2  2362 Clark, Rachel       15 Unattached                     21:24.00    2   
  3  2364 Clark, Callie       15 Unattached                     22:01.00    4   
  4  2372 Boyes, Kayla        16 B's Team                       22:02.00    5   
  5  2310 Kanclerz, Danielle  15 Ann Arbor Track                22:31.00    6   
  6  2284 Lindsay, Christine  16 Unattached                     24:05.00    7   
  7  2343 McWhorter, Zuri     15 Detroit Cheetah                25:00.00    8   
  1  2366 Wines, Jessica      16 B's Team                       22:00.00    3   
 
Event 10  5k Run CC Intermediate Boys
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  2275 Garver, Blake       15 Unattached                     18:40.00    9   
  1  2361 Heath, Taylor       16 Detroit Cheetah               J18:40.00   10   
  3  2374 Wright, Mark        16 B's Team                       19:20.00   20   
  4  2369 Rogers, Marcus      16 B's Team                       19:42.00   24   
  4  2356 Webb, John          15 Michigan  Accele               19:42.00   23   
  6  2293 Towstars, Adam      16 Unattached                     27:28.00   40   
  7  2339 Humfleet, Ben       15 Detroit Cheetah                29:34.00   41   
  1  2287 Minghine, Alexande  16 Team Ivon                      19:09.00   15   
  2  2288 Shove, Shawn        15 B's Team                       19:11.00   16   
  3  2370 Zawacki, Ian        16 Unattached                     19:11.50   17   
  4  2331 Beaber, Ryan        16 Detroit Cheetah                19:42.00   25   
  5  2335 Layson, Spencer     16 Detroit Cheetah                19:44.00   29   
  6  2327 Bologna, Giacomo    16 Unattached                     21:09.00   33   
  7  2332 Swanson, Charlie    16 Detroit Cheetah                21:27.00   36   
  8  2357 Gutierrez, Gabriel  16 Michigan  Accele               29:53.00   42   
  1  2330 Yard, Blake         15 Detroit Cheetah                18:25.00    6   
  2  2373 Lahner, Michael     16 B's Team                      J18:40.00   11   
  3  2312 Danowski, Dylan     15 B's Team                       19:14.00   18   
  4  2337 Schaefer, Jordan    16 Detroit Cheetah                19:26.00   21   
  5  2301 Wright, Eric        16 Detroit Cheetah               J19:44.00   28   
  6  2340 Bullock, Justin     16 Detroit Cheetah                19:55.00   30   
  1  2313 Huff, Nate          16 B's Team                       17:41.00    1   
  2  2338 Griffiths, Frank    16 Detroit Cheetah                18:00.00    4   
  3  2359 Giampa, Brett       15 Team Ivon                      19:38.00   22   
  4  2336 Kulie, Robbie       15 Detroit Cheetah               J19:44.00   26   
  4  2264 Lehr, Alexander     16 Unattached                    J19:44.00   27   
  6  2345 Hansen, David       16 Detroit Cheetah                20:56.00   32   
  7  2341 Lewis, Kevin        15 Detroit Cheetah                21:44.00   37   
  8  2333 Ross, Jacob         15 Detroit Cheetah                23:27.00   38   
  1  2295 Blaszceyk, Michael  16 Team Ivon                      17:44.00    2   
  2  2375 Hord, Jacob         16 B's Team                       17:47.00    3   
  3  2379 Dickie, Jeremy      16 B's Team                       18:07.00    5   
  4  2386 Porcari, Joseph     15 Unattached                     18:35.00    7   
  5  2346 Benton, Nate        15 B's Team                       18:44.00   12   
  6  2296 Egner, Daniel       16 Team Ivon                      18:45.00   13   
  7  2371 Haskins, Lucas      15 B's Team                       20:40.00   31   
  8  2299 Harris, Courtney    15 Unattached                     27:26.00   39   
  1  2376 Giese, Geoffrey     16 Team Ivon                      18:38.00    8   
  2  2384 Buzzard, Warren     16 Unattached                     18:53.00   14   
  3  2385 Neumann, Matt       16 Unattached                     19:15.00   19   
  4  2377 Conrad, Chase       15 Team Ivon                      21:14.00   34   
  5  2378 Murphy, Garrett     16 Team Ivon                      21:16.00   35   
 
Event 11  5k Run CC Young Women
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  2388 Elhammer, Ylva      17 Unattached                     22:38.00    1   
  1  2280 Krug, Winonah       17 Unattached                     22:38.00    2   
  3  2383 Black, Nicole       17 Unattached                     23:41.00    3   
  4  2380 Hofsess, Rachel     16 Ann Arbor Track                23:42.00    4   
  5  2381 Bolvan, Sabrina     17 Unattached                     24:20.00    5   
  6  2349 Pidgeon, Kayla      17 B's Team                       29:40.00    6   
 
Event 12  5k Run CC Young Men
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  2368 Wines, Matthew      18 B's Team                       18:27.00    2   
  2  2353 Latz, Chris         17 B's Team                       18:54.00    4   
  3  2314 Jessup, Darryl      17 B's Team                       18:55.30    5   
  4  2298 Lumley, Joshua      18 Unattached                     19:15.00    6   
  5  2318 Moore, Trevor       17 The Edge                       19:53.00   10   
  6  2324 Smetana, Tom        17 The Edge                       21:02.00   13   
  7  2252 Waltz, Jacob        17 Unattached                     22:18.00   15   
  8  2321 Bougenoy, Houston   17 The Edge                       24:17.00   16   
  1  2389 Pesonen, Tanner     16 Unattached                     18:18.00    1   
  2  2319 Swain, Robert       17 The Edge                       18:31.00    3   
  3  2323 Girbach, Jeff       17 The Edge                       19:27.00    7   
  4  2320 Meyer, Cameron      17 The Edge                       19:35.00    8   
  5  2365 Clark, James        17 Unattached                     20:54.00   12   
  6  2253 Lax, Derek          17 Unattached                     24:18.00   17   
  1  2382 Peck, Jonathan      17 Unattached                     19:50.00    9   
  2  2390 Howse, Shawn        18 Unattached                     20:07.00   11   
  3  2317 Brisbois, Chad      17 The Edge                       21:55.00   14   



Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade Phoenix KT St. Vincent Normatec