Join/Renew Now

Results - USATF Ohio Association Junior Olympic Cross Country Championships

11/8/08 - Belmont Park

                                  
                              
 
Event 1  3k Run CC Bantam Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women
  1 Barbour, Elise            99 Scioto Track          14:07.20  
  2 Lewis, Kelly              00 Capitol C Comets      14:56.40  
  3 Beal, Sydney              98 South Dayton Fly      15:36.40  
  4 Bess, Breyanna            01 Capitol C Comets      16:28.00  
  5 Lewis, Kamyrn             98 Capitol C Comets      17:13.20  
  6 Lakes, Korinna            98 Ohio Unattached       17:40.60  
  7 Dawkins, Jade             00 Capitol C Comets      18:44.80  
 
Event 2  3k Run CC Bantam Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men
  1 Rivers, Josh              98 Maarion               13:00.60  
  2 Gartner, Ryan             99 Ohio Unattached       13:01.30  
  3 McBride, Brady            98 Ohio Unattached       13:36.40  
  4 Wood, Christian           98 Ohio Unattached       15:04.40  
  5 Mangus, Matthew           00 Miami Valley          15:14.20  
  6 Fraylick, Landen          02 Ohio Unattached       15:50.70  
  7 Muterspaw, Colton         98 Miami Valley          15:55.10  
  8 Fraylick, Keenan          98 Ohio Unattached       16:30.10  
 
Event 3  3k Run CC Midget Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women
  1 Kelly, Kmiyah             96 Capitol C Comets      11:52.80  
  2 Groene, Alexandra         96 South Dayton Fly      12:04.90  
  3 Quinn, Maydson            96 Ohio Unattached       12:35.70  
  4 Franks, Sarah             96 Ohio Unattached       13:08.00  
  5 Schroeder, Hannah         96 Ohio Unattached       14:13.10  
  6 Cochran, Alexis           97 Capitol C Comets      16:09.50  
  7 Beard, Kailey             97 Capitol C Comets      16:35.00  
 
Event 4  3k Run CC Midget Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men
  1 Mangus, Michael           96 Miami Valley          10:49.70  
  2 Schutz, Troy              96 Ohio Unattached       10:55.40  
  3 Beal, Calvin              97 South Dayton Fly      11:57.00  
  4 Lantz, Kyle               97 Ohio Unattached       12:13.10  
  5 Matheke, Paul             96 Ohio Unattached       12:31.80  
  6 Brant, Lukas              96 Knight Runners        13:18.20  
  7 Lewis, Quilann            96 Capitol C Comets      13:50.80  
  8 Arestides, Braden         96 South Dayton Fly      14:43.20  
 
Event 5  4k Run CC Youth Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women
  1 White, Mara               94 WW Track              16:07.90  
  2 Wenzell, Mary             94 Miami Valley          17:57.00  
  3 Nolan, Sara               95 Miami Valley          19:21.90  
 
Event 6  4k Run CC Youth Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men
  1 Townsend, Brandon         94 Miami Valley          13:53.40  
  2 Wolfe, Kody               94 Ohio Unattached       14:07.50  
  3 Williams, Taylor          94 WW Track              14:51.20  
  4 Uresti, Wyatt             94 Ohio Unattached       14:59.70  
  5 Braswell, Jacob           94 Ohio Unattached       15:25.70  
  6 Larger, Adam              95 Miami Valley          15:41.00  
  7 Beal, Samual              95 South Dayton Fly      16:01.30  
  8 Ulm, Jerry                95 Ohio Unattached       17:17.20  
 
Event 7  5k Run CC Intermediate Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women
  1 Moon, Christine           92 Ohio Unattached       20:49.50  
  2 Rachmont, Morgan          93 WW Track              21:04.70  
  3 Miller, Aubrey            93 Miami Valley          21:36.90  
  4 Campbell, Catherine       93 Ohio Unattached       21:43.20  
  5 Dade, Maggie              92 Miami Valley          22:33.60  
  6 McKown, Trina             92 Miami Valley          23:03.80  
  7 Beal, Gabrielle           93 South Dayton Fly      24:22.40  
 
Event 8  5k Run CC Intermediate Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men
  1 Redd, Jordan              93 Miami Valley          17:36.80  
  2 Rowland, Richard          92 Ohio Unattached       18:33.10  
  3 Thornhill, Jeff           92 Ohio Unattached       19:04.00  
  4 Brickson, Mitchell        93 Miami Valley          20:46.60  
  5 Randell, John             92 Miami Valley          21:58.30  
 
Event 9  5k Run CC Young Women
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women
  1 Wallenberg, Melanie       90 Miami Valley          20:28.80  
  2 Michel, Karlee            91 Ohio Unattached       21:34.40  
  3 Bromley, Christine        91 Miami Valley          22:45.80  
  4 Cooper, Jessica           91 Miami Valley          23:13.00  
  5 Walser, Karah             91 Miami Valley          23:43.00  
 
Event 10  5k Run CC Young Men
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men
  1 Koksal, Alex              90 Ohio Unattached       16:56.50  
  2 Mogle, Nathaniel          90 Ohio Unattached       17:08.80  
  3 Taylor, Mike              91 WW Track              17:41.10  
  4 Gunderkline, Jacob        90 Miami Valley          17:50.30  
  5 Corcoran, Myles           91 Miami Valley          17:54.50  
  6 Patterson, Richard        91 Ohio Unattached       18:00.10  
  7 Braswell, Nathaniel       91 Ohio Unattached       18:39.60  
  8 Fraylick, Perry           91 Ohio Unattached       19:34.80  



Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade Phoenix KT St. Vincent Normatec