Join/Renew Now

Results - USATF North Carolina Association Junior Olympic Cross Country Championships

11/2/08 - Hogan Stone Park

Bantam Girls - 3 km
Place Name Team Time
1 Boyd Jazzmone' University City Youth Niners 12:07
2 Brown Kayla University City Youth Niners 12:51
3 Crook Marija CC Pacers 13:29
4 Hemming Taylor North Wake Track Club 13:43
5 Palmer Molly CC Pacers 13:53
6 Enderle Halee Junior Striders 13:56
7 Delfino Angela Junior Striders 14:00
8 Dula Destiny University City Youth Niners 15:18
9 Wood Virginia CC Pacers 15:42
10 Bullock Drew Durham Striders 18:08
11 Beasley Myeisha Triangle Champions 20:07
 
Bantam Boys - 3 km
Place Name Team Time
1 Hunt Nijel Durham Striders 11:24
2 Zawanda Joshua Junior Striders 11:32
3 McDonald Connor CC Pacers 12:10
4 Harr Jacob Fayetteville Flyers 12:12
5 Daniel Madison Triangle Champions 12:20
6 Carrington James Durham Striders 12:27
7 Kelly Tyrese Sandhills Track Club 12:27
8 Huffstetler Edward Junior Striders 12:41
9 Hodges Blan 12:43
10 Brown Keyshawn University City Youth Niners 12:50
11 Rose Eli CC Pacers 13:23
12 Foster Garrett 13:30
13 Wells Hudson Junior Striders 13:43
14 Kleissler Dan CC Pacers 13:44
15 Rawllins Chandler Triangle Champions 13:48
16 Moll Thomas Greensboro Pacesetters 13:55
17 Brown Koby University City Youth Niners 13:57
18 Gilland Kevin CC Pacers 13:58
19 Roark Colton 15:15
20 Adams Ryan 15:25
21 Klug Nicholas 22:08
 
Midget Girls - 3 km
Place Name Team Time
1 Dekker Eliza Durham Striders 10:56
2 Mills Tatiana University City Youth Niners 11:43
3 Jenkins Ricole Junior Striders 11:49
4 Kessenich Alden Weddington XC Club 11:59
5 Bibbs Blaike 12:07
6 Mezzatesta Isabella 12:08
7 Vaughn Aziza University City Youth Niners 12:15
8 Sanborn Kate Fayetteville Flyers 12:23
9 Hunt Lauren Durham Striders 12:27
10 Brannigan Megan 12:34
11 Millett Ciarra 12:36
12 Vance Emily 12:47
13 Girmay Adina 12:52.0
14 Stogner Caroline 13:07
15 Murch Elliot Cape Weddington XC Club 13:14
16 Livingston Frances Weddington XC Club 13:16
17 Genna Andrea Junior Striders 13:23
18 Yarbrough Cece 13:26.0
19 Garrett Morgan Weddington XC Club 13:31
20 Helms Taylor Weddington XC Club 13:32
21 VanGurp Kathleen Weddington XC Club 13:41
22 Louis Jenna Weddington XC Club 13:44
23 Joyner Megan CC Pacers 13:47
24 Arnold Mara Weddington XC Club 13:49
25 Ward Alice Durham Striders 13:53
26 Setzer Anna CC Pacers 13:54
27 Shipp Zenethia University City Youth Niners 13:55
28 Richard Katelyn Sandhills Track Club 13:57
29 Reed Mackenzie Sandhills Track Club 13:58
30 Warner Natalie Weddington XC Club 13:59
31 Wood Madeleine CC Pacers 14:00
32 Nichols Elizabeth Weddington XC Club 14:13
33 Mitchell Korynn 14:17
34 Thorpe Kiara 14:21
35 Bullock Loren Durham Striders 14:53
36 Hill Caris CC Pacers 14:55
37 Vilen Leigha CC Pacers 15:43
38 Young Allyson 14:57
Vilen Leigha CC Pacers 15:43
39 Quick Milan 15:52
40 Huntley Tayshondlyn 15:55
41 Klug Sarah 16:48
42 Robinson Daria 18:07
43 Joselyn Abigail 18:47
Team Scores
1 Weddington XC 80
2 Durham Striders 112
3 CC Pacers 154
Midget Boys - 3 km
Place Name Team Time
1 Dunson Sam CC Pacers 10:45
2 Zawanda Jacob Junior Striders 10:55
3 Mitchell Joshua Triangle Champions 11:23
4 Millsaps Peter Junior Striders 11:32
5 Cordell Callum CC Pacers 11:41
6 Gray Evan 11:42
7 Ways Eric Durham Striders 11:45
8 Harmony Jr Matthew Sandhills Track Club 11:57
9 Vilen Collin CC Pacers 12:01
10 Cogdell Cameron Weddington XC Club 12:01
11 Wells Dennis Junior Striders 12:05
12 Braan Grant CC Pacers 12:10
13 Drew Noah Durham Striders 12:14
14 Marcie Shawn 12:22
15 Cordell Keegan CC Pacers 12:47
16 Wilke David CC Pacers 12:53
17 Richardson Clarence 12:54
18 Sankofa Ayinde University City Youth Niners 13:03
19 Kirkland Robert 13:19
20 Bolon Nate CC Pacers 13:25
21 Klinedinst Brendon Weddington XC Club 13:23
22 Huffstettler Dave Junior Striders 13:33
23 Sandin William Junior Striders 13:40
24 Majette Malik Durham Striders 13:43
25 Young Harrison CC Pacers 13:44
26 Parker Aaron 14:00
27 Welsford Aidan Greensboro Pacesetters 14:12
28 Wilberding Keven North Wake Track Club 14:15
29 Foster Collin 15:19
30 Prather John Junior Striders 18:28
Team Scores
1 CC Pacers 44
2 Jr. Striders 62
Youth Girls - 4 km
Place Name Team Time
1 Adkins Katlyn Team Decker 16:36
2 Young Alexa CC Pacers 16:51
3 Phillips Alexa 16:52
4 Yoakum Grace North Wake Track Club 16:53
5 Stephenson Kristen Team Decker 17:05
6 Kamrani Pegah 17:14
7 Yoakum Rebecca North Wake Track Club 17:21
8 Cogdell Kierstin Weddington XC Club 17:45
9 Morgan Mary Kate Team Decker 18:13
10 Shortt Courtney Team Decker 18:23
11 Eckhardt Elizabeth 18:30
12 Wallon Rachel Weddington XC Club 18:37
13 Ellis Tanay Team Decker 19:59
14 Johnson Dana 20:06
15 Jowell Amanda Durham Striders 20:25
16 Poythress Lauren 20:45
17 Joselyn Madison 25:19
18 Laurence Tyler 24:47
Youth Boys - 4 km
Place Name Team Time
1 Graham Thomas 13:11
2 Sherker Chase North Wake Track Club 14:10
3 Coeytaux Alex 14:22
4 Viles Bradley 14:26
5 Swink Justin 14:36
6 Miner Sam CC Pacers 14:42
7 Fried Andrew 14:49
8 Werden Alex CC Pacers 14:50
9 Wurst Christopher Team Decker 14:56
10 Bivens Jonathan Weddington XC Club 15:02
11 Smith Joshua Fayetteville Flyers 15:12
12 Blue Dylan Sandhills Track Club 15:14
13 Wilson Clayton Greensboro Pacesetters 15:25
14 Tucker Andrew 15:36
15 Nichols Joseph Weddington XC Club 15:41
16 Fordham Matt 15:48
17 Hawkins Cody 15:52
18 Roark Hunter Weddington XC Club 15:54
19 McClung Sean Weddington XC Club 16:04
20 Lane Alec Weddington XC Club 16:02
21 Farmer Kiante 16:11
22 Yost Parker Greensboro Pacesetters 16:04
23 Alexander Michael 16:07
24 Thompson Dakota 16:09
25 Sartori Steven 16:10
26 Lawrence Tyler Triangle Champions
27 Clinton Max 16:26
28 Yoakum Alexander 16:27
29 Edwards Terrell Triangle Champions 16:31
30 Bolon Hank CC Pacers 16:34
31 Glackin Tanner Weddington XC Club 16:58
32 Corbett Kendon 17:00
33 Mullen Colton 17:12
34 Proulx William 17:15
35 Sumerford Luke Greensboro Pacesetters 19:19
36 Yoakum James 19:27
37 Crane Spencer Weddington XC Club 19:39
Team Scores
1 Weddington 84
2 West Cary 108
Intermediate Girls - 5 km
Place Name Team Time
1 Riedle Lauren 20:34
2 Stephenson Lauren Team Decker 20:54
3 Enderle Devon 21:04
4 Wilberding Gabriela North Wake Track Club 21:15
5 Lineberger Hollis Twin City Track Club 21:36
6 Holmes Aundrea 21:50
7 Wells Alexandria Junior Striders 22:23
8 Hagan Tiffany 22:29
9 Bunton Mariah 23:14
5k Run CC Intermediate Boys
Place Name Team Time
1 Mintz Robert Team Decker 16:56
2 Maughan Robert Team Decker 17:01
3 Crawford Joshua Team Decker 17:43
4 Hanna Fadi North Wake Track Club 17:55
5 Deucher Peter Sandhills Track Club 17:59
6 Osborne Daniel 17:59
7 Prince Robert Harrison Team Decker 18:21
8 Craigle Matt 18:40
9 Jezioranski Daniel 18:42
10 Morris Joseph Sandhills Track Club 18:49
11 Sartori Thomas 19:17
12 Cones Logan 19:21
13 Hill Silas 19:36
14 Murphy Christopher 19:41
15 Boyd Jared 19:51
16 Richard Marcus Sandhills Track Club 19:53
17 Arneson Evan Team Decker 20:23
18 Lindeke-Myers Aaron 20:42
19 Reaves Lamont Sandhills Track Club 21:02
Young Women - 5 km
Place Name Team Time
1 Whiting Maegan North Wake Track Club 19:34
2 Girodias Ellen 21:07
3 Maughan Caitlin Team Decker 25:18
4 Long Blair Team Decker 27:57
Young Men - 5 km
Place Name Team Time
1 Reynolds Gabriel 17:35
2 Boyd Justin 17:43
3 Perez Landon Team Decker 18:10
4 Dawson James Team Decker 18:14
5 Nance Robert Team Decker 18:28
6 Gilmore Austin 18:29
7 Macpherson David 18:59
8 Bernhardt Chase 19:30
9 Burr Abdul Hanan 19:50
10 Renick Mark 20:10
Sub-Bantam Girls - 2 km
Place Name Team Time
1 Lowery Sierra North Wake Track Club 9:36
2 Petersen Madison Junior Striders 9:48
3 Pederson Claire CC Pacers 9:52
4 Lindley Destiny 9:55
5 Flanders Gabrielle Sandhills Track Club 10:51
6 Bolon Roxane CC Pacers 11:02
7 Crook Lillian CC Pacers 11:02
8 Pardal Isabel 11:15
9 Boney Grace Junior Striders 11:24
10 Martin Christian North Wake Track Club 11:26
11 Hoover Mia CC Pacers 11:26
12 Torain Briona Triangle Champions 11:41
13 Hemming Audrey North Wake Track Club 11:43
14 Lewis Destiny Triangle Champions 12:04
15 Hemming Abigail North Wake Track Club 12:06
16 Yoakum Eleanor North Wake Track Club 12:40
17 Sartori Isabella 12:40
18 Carson Audrey CC Pacers 12:52
19 Murrell Machaela Triangle Champions 13:25
20 Foster Carolinee 14:38
Team Scores
1 North Wake 24
2 CC Pacers 45
2 Triangle Champions 45
Sub-Bantam Boys - 2 km
Place Name Team Time
1 Mitchell Coleman Triangle Champions 8:18
2 Phillips Cole 8:58
3 Joyner Ahmad 9:02
4 Lee Harrison Junior Striders 9:04
5 Sanborn Nathaniel Fayetteville Flyers 9:15
6 Burmester Eleazar Shawn Junior Striders 9:22
7 Boney Leslie Junior Striders 9:24
8 Hunt Ryan Durham Striders 9:28
9 Callahan Chris CC Pacers 9:46
10 Morton Byron North Wake Track Club 10:22
11 Mitchelll Tyler 10:23
12 Hodges Clayton 10:56
13 Goldwater Isaac CC Pacers 11:15
14 Fleming Ryan Sandhills Track Club 11:32
15 Foster Evan 12:27
16 Unah Nathaniel CC Pacers 12:47
17 Arter Tanner St. Ebert's Track Club 12:49
18 Richard Michael 13:53
19 Morton Jacob North Wake Track Club 14:13
20 Martin York North Wake Track Club 14:50
21 Shaw Harrington CC Pacers 14:57
Team Scores
1 North Wake 49
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade Phoenix KT St. Vincent Normatec