Join/Renew Now

Results - USATF Region 11 Junior Olympic Track & Field Championships

6/19-21/08 - Bozeman, MT

Event 1  100 Meter Dash Sub-Bantam Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Isabella Reed             00 Unattached               18.08   NWI
  2 Taylor Leistiko           00 Missoula Track C         18.18   NWI
  3 Maire Ingersoll           01 Butte Track Club         18.97   NWI
  4 Kyra Wisherd              00 Western Montana          21.86   NWI
  5 Lily Hayes                01 Unattached               22.40   NWI

Event 2  200 Meter Dash Sub-Bantam Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Maire Ingersoll           01 Butte Track Club         41.43   NWI

Event 9  High Jump Sub-Bantam Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Isabella Reed             00 Unattached               0.85m    2-09.50
  2 Kyra Wisherd              00 Western Montana          0.75m    2-05.50

Event 10  Long Jump Sub-Bantam Girls
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
===============================================================================
  1 Taylor Leistiko           00 Missoula Track C         2.83m   NWI   9-03.50
  2 Maire Ingersoll           01 Butte Track Club         2.27m   NWI   7-05.50
  3 Kyra Wisherd              00 Western Montana          1.76m   NWI   5-09.25
  4 Lily Hayes                01 Unattached               0.54m   NWI   1-09.25

Event 11  Shot Put Sub-Bantam Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Isabella Reed             00 Unattached               4.12m   13-06.25

Event 12  Javelin Throw Sub-Bantam Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Taylor Leistiko           00 Missoula Track C        11.90m      39-00

Event 50  100 Meter Dash Sub-Bantam Boys
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Matt Ingersoll            00 Butte Track Club         16.12   NWI
  2 Dyllon McDermid           00 Unattached               16.13   NWI
  3 Luke Heaphy               01 Unattached               19.89   NWI
  4 Dawson Osman              00 Unattached               20.96   NWI
  5 Ethan Waterton            02 Bozeman Track Cl         23.49   NWI

Event 51  200 Meter Dash Sub-Bantam Boys
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Matt Ingersoll            00 Butte Track Club         34.59   NWI
  2 Cody Bryan                00 YMCA Team Idaho          41.12   NWI
  3 Luke Heaphy               01 Unattached               42.71   NWI

Event 52  400 Meter Dash Sub-Bantam Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Matt Ingersoll            00 Butte Track Club       1:19.37
  2 Cody Bryan                00 YMCA Team Idaho        1:33.52
  3 Luke Heaphy               01 Unattached             1:35.53
  4 Hawk Sehy                 01 Unattached             2:09.60

Event 53  800 Meter Run Sub-Bantam Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Cody Bryan                00 YMCA Team Idaho        3:48.60

Event 59  Long Jump Sub-Bantam Boys
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
===============================================================================
  1 Dyllon McDermid           00 Unattached               2.79m   NWI   9-02.00

Event 100  100 Meter Dash Bantam Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Lauren Taubert            98 Unattached               14.51   NWI
  2 McKenzie Wingard          98 Missoula Track C         14.96   NWI
  3 Claire Fickler            98 Western Montana          16.02   NWI
  4 Olivia Waterton           99 Bozeman Track Cl         18.14   NWI

Event 101  200 Meter Dash Bantam Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Lauren Taubert            98 Unattached               30.71   NWI
  2 McKenzie Wingard          98 Missoula Track C         31.78   NWI
  3 Claire Fickler            98 Western Montana          34.14   NWI
  4 Macy Hayes                99 Unattached               41.30   NWI

Event 102  400 Meter Dash Bantam Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Andee Wilcox              98 Unattached             1:23.33

Event 103  800 Meter Run Bantam Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Andee Wilcox              98 Unattached             3:10.10
  2 Macy Hayes                99 Unattached             3:43.82

Event 108  High Jump Bantam Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Lauren Taubert            98 Unattached             4-01.00      1.24m
  2 Andee Wilcox              98 Unattached             3-05.00      1.04m
  3 Olivia Waterton           99 Bozeman Track Cl       3-01.00      0.93m

Event 109  Long Jump Bantam Girls
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
===============================================================================
  1 McKenzie Wingard          98 Missoula Track C         3.87m   NWI  12-08.50
  2 Claire Fickler            98 Western Montana          3.10m   NWI  10-02.00
  3 Olivia Waterton           99 Bozeman Track Cl         2.47m   NWI   8-01.25
  4 Macy Hayes                99 Unattached               2.22m   NWI   7-03.50

Event 110  Shot Put 6 lb. Bantam Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Cosette Stellern          98 Unattached               7.10m   23-03.50
  2 Sierra Stellern           98 Unattached               6.75m   22-01.75

Event 111  Javelin Throw 300g Bantam Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Sierra Stellern           98 Unattached              15.63m      51-03

Event 112  Triathlon Bantam Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Kyra Wisherd              00 Western Montana             31

Event 112  Triathlon: #1 Shot Put Bantam Girls Triathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Kyra Wisherd              00 Western Montana          2.07m    6-09.50     31

Event 112  Triathlon: #2 High Jump Bantam Girls Triathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Kyra Wisherd              00 Western Montana          0.73m    2-04.75

Event 112  Triathlon: #3 200 Meter Dash Bantam Girls Triathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Kyra Wisherd              00 Western Montana          48.80   NWI

Event 150  100 Meter Dash Bantam Boys
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Connor Matthews           98 Unattached               13.71   NWI
  2 Simon Petsch              98 Unattached               15.87   NWI
  3 Caden Messer              99 Unattached               16.68   NWI
  4 John Rennie               99 Unattached               17.04   NWI
  5 Bailey Paddock            98 Unattached               17.36   NWI
  6 Cameron Haines            99 Western Montana          18.09   NWI
  7 Zander Fisher             99 Bozeman Track Cl         20.80   NWI

Event 151  200 Meter Dash Bantam Boys
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Connor Matthews           98 Unattached               28.29   NWI
  2 Caden Messer              99 Unattached               35.44   NWI

Event 152  400 Meter Dash Bantam Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Connor Matthews           98 Unattached             1:09.00
  2 Bailey Paddock            98 Unattached             1:20.99
  3 Cade Wessel               98 Unattached             1:35.99

Event 153  800 Meter Run Bantam Boys
================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Preliminaries
  1 Zeb Ruby                  98 Missoula Track C       3:09.90q

Event 154  1500 Meter Run Bantam Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Zeb Ruby                  98 Missoula Track C       6:22.08

Event 158  High Jump Bantam Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Bailey Paddock            98 Unattached               1.15m    3-09.25
  2 Cameron Haines            99 Western Montana          1.10m    3-07.25

Event 159  Long Jump Bantam Boys
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
===============================================================================
  1 John Rennie               99 Unattached               2.98m   NWI   9-09.50
  2 Simon Petsch              98 Unattached               2.88m   NWI   9-05.50
  3 Caden Messer              99 Unattached               2.70m   NWI   8-10.25
  4 Zeb Ruby                  98 Missoula Track C         2.61m   NWI   8-06.75
  5 Cameron Haines            99 Western Montana          2.08m   NWI   6-10.00

Event 160  Shot Put 6 lb. Bantam Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Cade Wessel               98 Unattached            20-04.50      6.21m
  2 Austin Forson             99 Unattached            19-00.50      5.80m
  3 Halen Peterson            99 Unattached            14-08.00      4.47m

Event 161  Javelin Throw 300g Bantam Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Cade Wessel               98 Unattached              24.07m      79-00
  2 Austin Forson             99 Unattached              16.21m      53-02
  3 Dyllon McDermid           00 Unattached              15.96m      52-04
  4 John Rennie               99 Unattached              12.90m      42-04
  5 Ethan Waterton            02 Bozeman Track Cl         7.42m      24-04

Event 162  Triathlon Bantam Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Bailey Paddock            98 Unattached                 424
  2 Cameron Haines            99 Western Montana            236

Event 162  Triathlon: #1 Shot Put Bantam Boys Triathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Bailey Paddock            98 Unattached               6.22m   20-05.00    262
  2 Cameron Haines            99 Western Montana          4.03m   13-02.75    136

Event 162  Triathlon: #2 High Jump Bantam Boys Triathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Bailey Paddock            98 Unattached               1.13m    3-08.50    148
  2 Cameron Haines            99 Western Montana          1.04m    3-05.00    100

Event 162  Triathlon: #3 400 Meter Dash Bantam Boys Triathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Bailey Paddock            98 Unattached             1:18.50      14
  2 Cameron Haines            99 Western Montana        1:54.90

Event 200  100 Meter Dash Midget Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Heather Bach              96 Highlander Track         14.40   NWI
  2 Gabrielle Edeen           97 Unattached               14.54   NWI
  3 Haley Haines              96 Western Montana          15.35   NWI
  4 Megan Ingersoll           96 Butte Track Club         15.60   NWI
  5 Kathryn Jentz             96 Highlander Track         15.62   NWI
  6 Kyra Fisher               97 Bozeman Track Cl         15.87   NWI
  7 Sydney Harris             97 YMCA Team Idaho          15.90   NWI

Event 201  200 Meter Dash Midget Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Gabrielle Edeen           97 Unattached               30.33   NWI
  2 Anna Peter                96 Bozeman Track Cl         30.58   NWI
  3 Paige Fickler             96 Western Montana          31.77   NWI
  4 Megan Ingersoll           96 Butte Track Club         32.37   NWI
  5 Haley Haines              96 Western Montana          33.23   NWI
  6 Sydney Harris             97 YMCA Team Idaho          33.26   NWI
  7 Kyra Fisher               97 Bozeman Track Cl         33.85   NWI
  8 Mackenzie Dougherty       97 Unattached               33.91   NWI
  9 Brianna Pfister           97 Unattached               34.35   NWI

Event 202  400 Meter Dash Midget Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Mackenzie Dougherty       97 Unattached             1:18.67
  2 Madison McLaughlin        96 Unattached             1:28.22

Event 203  800 Meter Run Midget Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Anna Peter                96 Bozeman Track Cl       2:47.87
  2 Gretchen Dougherty        96 Unattached             2:51.51
  3 Kathryn Jentz             96 Highlander Track       3:10.70
  4 Madison McLaughlin        96 Unattached             3:22.34

Event 204  1500 Meter Run Midget Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Kyra Fisher               97 Bozeman Track Cl       6:28.95

Event 207  80 Meter Hurdles Midget Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Paige Fickler             96 Western Montana          16.38   NWI
  2 Brianna Pfister           97 Unattached               19.46   NWI

Event 211  High Jump Midget Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Heather Bach              96 Highlander Track       4-01.00      1.24m
  2 Sasha Stellern            96 Unattached             3-11.00      1.19m
  3 Brianna Pfister           97 Unattached            J3-11.00      1.19m
  4 Megan Ingersoll           96 Butte Track Club      J3-11.00      1.19m
  5 Madison McLaughlin        96 Unattached             3-03.00      0.99m

Event 212  Long Jump Midget Girls
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
===============================================================================
  1 Anna Peter                96 Bozeman Track Cl         3.74m   NWI  12-03.25
  2 Heather Bach              96 Highlander Track         3.68m   NWI  12-01.00
  3 Sydney Harris             97 YMCA Team Idaho          3.60m   NWI  11-09.75
  4 Paige Fickler             96 Western Montana          3.45m   NWI  11-04.00
  5 Haley Haines              96 Western Montana          3.41m   NWI  11-02.25
  6 Kathryn Jentz             96 Highlander Track         2.98m   NWI   9-09.50
  7 Sierra Montanez           97 Unattached               2.16m   NWI   7-01.00

Event 213  Shot Put 6 lb. Midget Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Sasha Stellern            96 Unattached            22-02.00      6.75m
  2 Sierra Montanez           97 Unattached            21-02.50      6.46m
  3 Madison McLaughlin        96 Unattached            17-03.50      5.27m

Event 214  Discus Throw 1kg Midget Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Sasha Stellern            96 Unattached               44-02     13.46m
  2 Elaina Novak              96 Western Montana          44-01     13.43m
  3 Sierra Montanez           97 Unattached            27-10.50      8.49m

Event 215  Javelin Throw 300g Midget Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Kelsey Weed               97 Highlander Track        16.94m      55-07
  2 Elaina Novak              96 Western Montana         15.89m      52-01

Event 216  Outdoor Pentathlon Midget Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Anna Peter                96 Bozeman Track Cl          1600
  2 Amanda Morrison           96 Unattached                1578
  3 Megan Ingersoll           96 Butte Track Club          1229
  4 Madison McLaughlin        96 Unattached                 940

Event 216  Outdoor Pentathlon: #1 80 Meter Hurdles Midget Girls Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Amanda Morrison           96 Unattached               15.90   NWI    595
  2 Anna Peter                96 Bozeman Track Cl         16.60   NWI    513
  3 Megan Ingersoll           96 Butte Track Club         17.50   NWI    417
  4 Madison McLaughlin        96 Unattached               21.20   NWI    118

Event 216  Outdoor Pentathlon: #2 Shot Put Midget Girls Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Megan Ingersoll           96 Butte Track Club         6.22m   20-05.00    285
  2 Anna Peter                96 Bozeman Track Cl         5.78m   18-11.75    257
  3 Madison McLaughlin        96 Unattached               5.01m   16-05.25    209
  4 Amanda Morrison           96 Unattached               4.98m   16-04.25    207

Event 216  Outdoor Pentathlon: #3 High Jump Midget Girls Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Megan Ingersoll           96 Butte Track Club         1.13m    3-08.50    248
  1 Amanda Morrison           96 Unattached               1.13m    3-08.50    248
  3 Anna Peter                96 Bozeman Track Cl         1.03m    3-04.50    164
  3 Madison McLaughlin        96 Unattached               1.03m    3-04.50    164

Event 216  Outdoor Pentathlon: #4 Long Jump Midget Girls Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Anna Peter                96 Bozeman Track Cl         3.92m   NWI  12-10.50    290
  2 Madison McLaughlin        96 Unattached               3.70m   NWI  12-01.75    242
  3 Megan Ingersoll           96 Butte Track Club         3.39m   NWI  11-01.50    178
  4 Amanda Morrison           96 Unattached               3.35m   NWI  11-00.00    170

Event 216  Outdoor Pentathlon: #5 800 Meter Run Midget Girls Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Anna Peter                96 Bozeman Track Cl       2:58.84     376
  2 Amanda Morrison           96 Unattached             3:00.77     358
  3 Madison McLaughlin        96 Unattached             3:19.28     207
  4 Megan Ingersoll           96 Butte Track Club       3:36.62     101

Event 250  100 Meter Dash Midget Boys
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Grant Kido                96 YMCA Team Idaho          14.91   NWI
  2 Michael Wisherd           97 Western Montana          16.64   NWI

Event 251  200 Meter Dash Midget Boys
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Zach Lawson               96 Highlander Track         31.09   NWI
  2 Tanner Smith              96 Western Montana          39.38   NWI

Event 253  800 Meter Run Midget Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Austin Lewis              97 Unattached             2:59.78

Event 254  1500 Meter Run Midget Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Austin Lewis              97 Unattached             6:12.16

Event 257  80 Meter Hurdles Midget Boys
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Peyton Harris             96 YMCA Team Idaho          13.83   NWI
  2 Matthew Quist             96 Unattached               16.71   NWI
  3 Michael Wisherd           97 Western Montana          16.80   NWI
  4 Keaton Brady              97 Unattached               19.33   NWI

Event 261  High Jump Midget Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Peyton Harris             96 YMCA Team Idaho        4-03.00      1.29m
  2 Michael Wisherd           97 Western Montana        3-09.00      1.14m
  3 Grant Kido                96 YMCA Team Idaho        3-07.00      1.09m
 -- Matthew Quist             96 Unattached                  NH

Event 262  Long Jump Midget Boys
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
===============================================================================
  1 Peyton Harris             96 YMCA Team Idaho          4.11m   NWI  13-06.00
  2 Matthew Quist             96 Unattached               4.02m   NWI  13-02.25
  3 Zach Lawson               96 Highlander Track         3.96m   NWI  13-00.00
  4 Grant Kido                96 YMCA Team Idaho          3.44m   NWI  11-03.50

Event 263  Shot Put 6 lb. Midget Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Brady Ostermiller         96 Unattached            34-10.00     10.61m
  2 Chance Wessel             96 Unattached            24-08.00      7.51m
  3 Tanner Smith              96 Western Montana       23-04.00      7.11m

Event 264  Discus Throw 1kg Midget Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Brady Ostermiller         96 Unattached            77-01.50     23.50m
  2 Chance Wessel             96 Unattached               55-06     16.91m
  3 Tanner Smith              96 Western Montana          53-10     16.40m

Event 265  Javelin Throw 300g Midget Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Matthew Quist             96 Unattached              28.20m      92-06
  2 Brady Ostermiller         96 Unattached              27.75m      91-00
  3 Chance Wessel             96 Unattached              23.65m      77-07

Event 266  Outdoor Pentathlon Midget Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Michael Wisherd           97 Western Montana            864

Event 266  Outdoor Pentathlon: #1 80 Meter Hurdles Midget Boys Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Michael Wisherd           97 Western Montana          17.50   NWI    368

Event 266  Outdoor Pentathlon: #2 Shot Put Midget Boys Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Michael Wisherd           97 Western Montana          4.75m   15-07.00    177

Event 266  Outdoor Pentathlon: #3 High Jump Midget Boys Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Michael Wisherd           97 Western Montana          1.13m    3-08.50    148

Event 266  Outdoor Pentathlon: #4 Long Jump Midget Boys Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Michael Wisherd           97 Western Montana          3.52m   NWI  11-06.75    133

Event 266  Outdoor Pentathlon: #5 1500 Meter Run Midget Boys Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Michael Wisherd           97 Western Montana        7:17.70      38

Event 300  100 Meter Dash Youth Girls
========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Alexandria Van Halder     94 YMCA Team Idaho          13.16   NWI  1
  2 Taylor Pfister            95 Unattached               13.54   NWI  1
  3 Rachelle Leseberg         95 Wind River Storm         13.59   NWI  1
  4 Bailie Tullock-Reed       95 YMCA Team Idaho          14.35   NWI  2
  5 Hope Reid                 94 Unattached               14.53   NWI  1
  6 Kaitlin Halle             94 Bozeman Track Cl         14.61   NWI  2
  7 Ashton McLaughlin         95 Unattached               14.74   NWI  2
  8 Karissa Backes            95 Wind River Storm         14.91   NWI  2
  9 Hannah Pope               95 Unattached               15.00   NWI  2

Event 301  200 Meter Dash Youth Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Alexandria Van Halder     94 YMCA Team Idaho          26.67   NWI
  2 Ellen Ruby                95 Missoula Track C         29.58   NWI
  3 Taylor Pfister            95 Unattached               29.90   NWI
  4 Hannah Pope               95 Unattached               30.18   NWI
  5 Ashton McLaughlin         95 Unattached               32.54   NWI

Event 302  400 Meter Dash Youth Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Amber Frankland           95 Unattached             1:05.88
  2 Ellen Ruby                95 Missoula Track C       1:07.24
  3 Bailie Tullock-Reed       95 YMCA Team Idaho        1:08.50
  4 Karissa Backes            95 Wind River Storm       1:15.35

Event 303  800 Meter Run Youth Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Amber Frankland           95 Unattached             2:47.77
  2 Ashton McLaughlin         95 Unattached             3:07.53

Event 304  1500 Meter Run Youth Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Anne Brinegar             95 Unattached             5:39.38
  2 Elizabeth Chmielewski     95 Highlander Track       5:50.95

Event 305  3000 Meter Run Youth Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Olvia Wood                94 Unattached            13:23.94

Event 306  3000 Meter Race Walk Youth Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Gabriella Sullivan        95 Beartooth Track       23:44.50

Event 307  100 Meter Hurdles Youth Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Bailey Brady              94 Unattached               17.81   NWI
  2 Rachelle Leseberg         95 Wind River Storm         17.83   NWI
  3 Kaitlin Halle             94 Bozeman Track Cl         18.22   NWI
  4 Samantha Mohl             95 Beartooth Track          18.58   NWI
  5 Hope Reid                 94 Unattached               18.67   NWI
  6 Taylor Pfister            95 Unattached               19.57   NWI

Event 308  200 Meter Hurdles Youth Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Bailey Brady              94 Unattached               32.88   NWI
  2 Hope Reid                 94 Unattached               33.30   NWI
  3 Kaitlin Halle             94 Bozeman Track Cl         34.80   NWI
  4 Elizabeth Chmielewski     95 Highlander Track         35.29   NWI

Event 312  High Jump Youth Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Rachelle Leseberg         95 Wind River Storm       4-09.00      1.44m
  2 Samantha Mohl             95 Beartooth Track        4-07.00      1.39m
  3 Briana Novak              94 Western Montana        4-03.00      1.29m
  4 Ellen Ruby                95 Missoula Track C       4-01.00      1.24m

Event 313  Pole Vault Youth Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Ashton McLaughlin         95 Unattached               2.15m    7-00.50
  2 Mikela Robinson           95 Unattached               2.00m    6-06.75
  3 Samantha Mohl             95 Beartooth Track          1.85m    6-00.75
 -- Megan Vosbeck             95 Unattached                  NH

Event 314  Long Jump Youth Girls
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
===============================================================================
  1 Hope Reid                 94 Unattached               4.27m   NWI  14-00.25
  2 Bailey Brady              94 Unattached               4.03m   NWI  13-02.75
  3 Kaitlin Halle             94 Bozeman Track Cl        J4.03m   NWI  13-02.75
  4 Elizabeth Chmielewski     95 Highlander Track         3.96m   NWI  13-00.00
  5 Karissa Backes            95 Wind River Storm         3.56m   NWI  11-08.25

Event 316  Shot Put 6 lb. Youth Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Delani Hanley             95 Unattached               9.35m   30-08.25
  2 Gabriella Sullivan        95 Beartooth Track          8.57m   28-01.50
  3 Briana Novak              94 Western Montana          7.99m   26-02.75

Event 317  Discus Throw 1kg Youth Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Delani Hanley             95 Unattached               86-00     26.21m
  2 Malia Estes               94 Western Montana          77-00     23.46m
  3 Gabriella Sullivan        95 Beartooth Track       59-03.50     18.07m
  4 Lindi Stellern            95 Unattached               54-09     16.68m

Event 318  Javelin Throw 600g Youth Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Malia Estes               94 Western Montana         29.65m      97-03
  2 Taylor Pfister            95 Unattached              24.70m      81-00
  3 Gabriella Sullivan        95 Beartooth Track         19.12m      62-09
  4 Katie Weed                95 Highlander Track        18.54m      60-10

Event 319  Outdoor Pentathlon Youth Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Allison Morrison          94 Unattached                2281
  2 Bailey Brady              94 Unattached                2001
  3 Kaitlin Halle             94 Bozeman Track Cl          1636
  4 Ashton McLaughlin         95 Unattached                1397
  5 Gabriella Sullivan        95 Beartooth Track           1272

Event 319  Outdoor Pentathlon: #1 100 Meter Hurdles Youth Girls Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Allison Morrison          94 Unattached               16.90   NWI    608
  2 Bailey Brady              94 Unattached               17.60   NWI    530
  3 Kaitlin Halle             94 Bozeman Track Cl         18.80   NWI    409
  4 Ashton McLaughlin         95 Unattached               20.70   NWI    247
  5 Gabriella Sullivan        95 Beartooth Track          22.40   NWI    134

Event 319  Outdoor Pentathlon: #2 Shot Put Youth Girls Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Gabriella Sullivan        95 Beartooth Track          8.01m   26-03.50    400
  2 Bailey Brady              94 Unattached               7.65m   25-01.25    377
  3 Kaitlin Halle             94 Bozeman Track Cl         7.49m   24-07.00    366
  4 Ashton McLaughlin         95 Unattached               5.96m   19-06.75    269
  5 Allison Morrison          94 Unattached               5.79m   19-00.00    258

Event 319  Outdoor Pentathlon: #3 High Jump Youth Girls Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Allison Morrison          94 Unattached               1.40m    4-07.00    512
  2 Bailey Brady              94 Unattached               1.30m    4-03.25    409
  3 Ashton McLaughlin         95 Unattached               1.20m    3-11.25    312
  4 Kaitlin Halle             94 Bozeman Track Cl         1.15m    3-09.25    266
  5 Gabriella Sullivan        95 Beartooth Track          1.10m    3-07.25    222

Event 319  Outdoor Pentathlon: #4 Long Jump Youth Girls Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Allison Morrison          94 Unattached               4.38m   NWI  14-04.50    398
  2 Bailey Brady              94 Unattached               3.94m   NWI  12-11.25    294
  3 Kaitlin Halle             94 Bozeman Track Cl         3.78m   NWI  12-05.00    259
  4 Ashton McLaughlin         95 Unattached               3.59m   NWI  11-09.50    218
  5 Gabriella Sullivan        95 Beartooth Track          3.34m   NWI  10-11.50    168

Event 319  Outdoor Pentathlon: #5 800 Meter Run Youth Girls Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Allison Morrison          94 Unattached             2:46.09     505
  2 Bailey Brady              94 Unattached             2:57.25     391
  3 Ashton McLaughlin         95 Unattached             3:01.49     351
  4 Gabriella Sullivan        95 Beartooth Track        3:01.89     348
  5 Kaitlin Halle             94 Bozeman Track Cl       3:03.18     336

Event 350  100 Meter Dash Youth Boys
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Benjamin Dixon            94 Unattached               11.56   NWI
  2 Nolan Kemp                94 Bozeman Track Cl         12.18   NWI
  3 Kolby Kester              94 Unattached               12.42   NWI
  4 Jacob Inman               94 YMCA Team Idaho          13.06   NWI
  5 Shaun Benight             94 YMCA Team Idaho          13.28   NWI

Event 351  200 Meter Dash Youth Boys
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Benjamin Dixon            94 Unattached               23.61   NWI
  2 Kolby Kester              94 Unattached               25.70   NWI
  3 Logan Laird               95 Yellowstone Rim          25.86   NWI
  4 Shaun Benight             94 YMCA Team Idaho          28.72   NWI
  5 Ty Bryan                  95 YMCA Team Idaho          30.47   NWI
  6 Matthew Hayes             95 Unattached               30.61   NWI

Event 352  400 Meter Dash Youth Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Nolan Kemp                94 Bozeman Track Cl         57.14
  2 Logan Laird               95 Yellowstone Rim          57.17
  3 Ty Bryan                  95 YMCA Team Idaho        1:04.14

Event 353  800 Meter Run Youth Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Trey Curtiss              94 Unattached             2:31.35

Event 354  1500 Meter Run Youth Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Jake Powell               94 Unattached             4:52.22
  2 Preston Franck            94 Bozeman Track Cl       4:54.18
  3 Trey Curtiss              94 Unattached             4:58.03
  4 Kyle Matthews             94 Unattached             5:03.53
  5 Jonathan Vierra           94 Wind River Storm       5:16.52
  6 Ty Bryan                  95 YMCA Team Idaho        5:37.19
  7 Francis Veland            94 Bozeman Track Cl       7:57.02

Event 355  3000 Meter Run Youth Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Jake Powell               94 Unattached            10:48.68
  2 Preston Franck            94 Bozeman Track Cl      11:28.01
  3 Kyle Matthews             94 Unattached            14:01.84

Event 357  100 Meter Hurdles Youth Boys
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Kolby Kester              94 Unattached               14.79   NWI
  2 Tyler Harris              94 YMCA Team Idaho          15.57   NWI
  3 Shaun Benight             94 YMCA Team Idaho          16.83   NWI
  4 Matthew Hayes             95 Unattached               17.87   NWI
  5 Blue Hayler               94 Missoula Track C         19.45   NWI

Event 358  200 Meter Hurdles Youth Boys
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Shaun Benight             94 YMCA Team Idaho          31.69   NWI
  2 Matthew Hayes             95 Unattached               36.22   NWI

Event 362  High Jump Youth Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Tyler Harris              94 YMCA Team Idaho        5-03.00      1.60m
  2 Matthew Hayes             95 Unattached             5-01.00      1.54m
  3 Blue Hayler               94 Missoula Track C       4-07.00      1.39m
  4 Fredrick Petsch           94 Unattached            J4-07.00      1.39m

Event 364  Long Jump Youth Boys
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
===============================================================================
  1 Tyler Harris              94 YMCA Team Idaho          4.90m   NWI  16-01.00
  2 Jacob Inman               94 YMCA Team Idaho          4.76m   NWI  15-07.50
  3 Nicholas Jackson          94 Unattached               4.33m   NWI  14-02.50
  4 Francis Veland            94 Bozeman Track Cl         2.33m   NWI   7-07.75

Event 365  Triple Jump Youth Boys
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
===============================================================================
  1 Jacob Inman               94 YMCA Team Idaho         10.89m   NWI  35-08.75
  2 Tyler Harris              94 YMCA Team Idaho         10.26m   NWI  33-08.00
  3 Blue Hayler               94 Missoula Track C         7.85m   NWI  25-09.25

Event 366  Shot Put 4kg Youth Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Darby Maier               94 Unattached            37-00.00     11.27m
  2 Nicholas Jackson          94 Unattached            34-08.00     10.56m
  3 Kevin Dennehy             94 Butte Track Club      31-02.00      9.49m
  4 Marcus Choate             95 Canyon Track Clu      22-09.00      6.93m
  5 Francis Veland            94 Bozeman Track Cl      16-11.00      5.15m

Event 367  Discus Throw 1kg Youth Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Darby Maier               94 Unattached              124-06     37.94m
  2 Nicholas Jackson          94 Unattached              111-08     34.03m
  3 Kevin Dennehy             94 Butte Track Club         92-02     28.09m
  4 Marcus Choate             95 Canyon Track Clu         61-00     18.59m
  5 Austin Wilcox             95 Unattached               52-11     16.12m

Event 368  Javelin Throw 600g Youth Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Darby Maier               94 Unattached              35.14m     115-03
  2 Austin Wilcox             95 Unattached              18.16m      59-07

Event 369  Outdoor Pentathlon Youth Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Joseph Delgado            95 YMCA Team Idaho           2950
  2 Tyler Harris              94 YMCA Team Idaho           2012

Event 369  Outdoor Pentathlon: #1 100 Meter Hurdles Youth Boys Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Joseph Delgado            95 YMCA Team Idaho          14.90   NWI    862
  2 Tyler Harris              94 YMCA Team Idaho          23.70   NWI    116

Event 369  Outdoor Pentathlon: #2 Shot Put Youth Boys Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Joseph Delgado            95 YMCA Team Idaho         10.51m   34-05.75    516
  2 Tyler Harris              94 YMCA Team Idaho         10.04m   32-11.25    488

Event 369  Outdoor Pentathlon: #3 High Jump Youth Boys Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Joseph Delgado            95 YMCA Team Idaho          1.65m    5-05.00    504
  2 Tyler Harris              94 YMCA Team Idaho          1.55m    5-01.00    426

Event 369  Outdoor Pentathlon: #4 Long Jump Youth Boys Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Joseph Delgado            95 YMCA Team Idaho          5.60m   NWI  18-04.50    502
  2 Tyler Harris              94 YMCA Team Idaho          5.31m   NWI  17-05.25    443

Event 369  Outdoor Pentathlon: #5 1500 Meter Run Youth Boys Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Joseph Delgado            95 YMCA Team Idaho        4:58.87     566
  2 Tyler Harris              94 YMCA Team Idaho        5:03.71     539

Event 400  100 Meter Dash Intermediate Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Lindsey Trollope          93 Unattached               13.80   NWI
  2 Danielle Lashley          93 Unattached               13.81   NWI

Event 401  200 Meter Dash Intermediate Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Meagan Davis              92 Bozeman Track Cl         26.55   NWI
  2 Lindsey Trollope          93 Unattached               29.09   NWI

Event 402  400 Meter Dash Intermediate Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Meagan Davis              92 Bozeman Track Cl       1:00.71

Event 404  1500 Meter Run Intermediate Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Shelby Hohnholt           93 Unattached             5:15.41
  2 Alicia Leininger          93 Bozeman Track Cl       5:45.45

Event 405  3000 Meter Run Intermediate Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Shelby Hohnholt           93 Unattached            11:34.46
  2 Alicia Leininger          93 Bozeman Track Cl      12:36.40

Event 408  100 Meter Hurdles Intermediate Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Danielle Lashley          93 Unattached               17.10   NWI
  2 Brooke Myers              93 Unattached               17.73   NWI
  3 Lindsey Trollope          93 Unattached               18.54   NWI

Event 414  Pole Vault Intermediate Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Caitlin Maulin            92 YMCA Team Idaho       10-06.00      3.20m
  2 Sara Lubke                92 Unattached             9-06.00      2.89m
  3 Danielle Lashley          93 Unattached             9-02.50      2.80m

Event 415  Long Jump Intermediate Girls
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
===============================================================================
  1 Brooke Myers              93 Unattached               4.79m   NWI  15-08.75
  2 Meagan Davis              92 Bozeman Track Cl         4.67m   NWI  15-04.00
  3 Cassandra Winter          93 Unattached               4.11m   NWI  13-06.00

Event 416  Triple Jump Intermediate Girls
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
===============================================================================
  1 Brooke Myers              93 Unattached               9.92m   NWI  32-06.50
  2 Cassandra Winter          93 Unattached               8.88m   NWI  29-01.75

Event 417  Shot Put 4kg Intermediate Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Taylor McNally            92 Unattached            38-04.00     11.68m
  2 Amy Ostermiller           92 Unattached            31-11.00      9.72m
  3 Brannin Tyler             92 Unattached            28-04.00      8.63m
  4 Kaycee Peterson           93 Unattached            28-02.00      8.58m
  5 Ashley Sedwick            92 Unattached            23-08.00      7.21m

Event 418  Discus Throw 1kg Intermediate Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Taylor McNally            92 Unattached              122-08     37.38m
  2 Amy Ostermiller           92 Unattached              110-04     33.62m
  3 Ashley Sedwick            92 Unattached            79-03.50     24.16m
  4 Kaycee Peterson           93 Unattached               67-07     20.59m
  5 Brannin Tyler             92 Unattached               62-06     19.05m

Event 419  Javelin Throw 600g Intermediate Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Amy Ostermiller           92 Unattached              25.27m      82-11
  2 Ashley Sedwick            92 Unattached              17.87m      58-07

Event 450  100 Meter Dash Intermediate Boys
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Stephen LeDet             93 YMCA Team Idaho          12.27   NWI
  2 Michael Managhan          93 Highlander Track         12.41   NWI
  3 Austin Fratzke            93 Thompson Falls B         12.43   NWI
  4 Ryan Davies               92 Unattached               12.66   NWI
  5 Ryan Hamilton             92 Unattached               12.82   NWI
  6 Ethan Butte               93 Thompson Falls B         12.94   NWI
  7 Madison Managhan          93 Highlander Track         12.99   NWI

Event 451  200 Meter Dash Intermediate Boys
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Quinn Rivera              93 Unattached               24.61   NWI
  2 Stephen LeDet             93 YMCA Team Idaho          24.62   NWI
  3 Michael Managhan          93 Highlander Track         26.45   NWI
  4 Madison Managhan          93 Highlander Track         26.64   NWI
  5 Ethan Butte               93 Thompson Falls B         27.91   NWI
  6 Dalton Groshong           93 Thompson Falls B         28.63   NWI

Event 452  400 Meter Dash Intermediate Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Daniel Jentz              93 Highlander Track       1:04.87

Event 453  800 Meter Run Intermediate Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Caleb Horses              92 Unattached             2:06.54
  2 Morgan Choate             93 Canyon Track Clu       2:11.89
  3 Ryan Hamilton             92 Unattached             2:27.70
  4 Mark Raymond              93 Bozeman Track Cl       2:32.60

Event 454  1500 Meter Run Intermediate Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Caleb Horses              92 Unattached             4:16.30
  2 Morgan Choate             93 Canyon Track Clu       4:29.40
  3 Marlin Medicinehorse      92 Unattached             4:37.60
  4 Mark Raymond              93 Bozeman Track Cl       5:06.30

Event 455  3000 Meter Run Intermediate Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Morgan Choate             93 Canyon Track Clu       9:57.24
  2 Marlin Medicinehorse      92 Unattached            10:15.85
  3 Caleb Horses              92 Unattached            10:47.34

Event 458  110 Meter Hurdles Intermediate Boys
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Damian Reynolds           92 YMCA Team Idaho          15.73   NWI
  2 Shawn Skelton             92 Bozeman Track Cl         17.66   NWI

Event 460  4x100 Meter Relay Intermediate Boys
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 Thompson Falls Blue Hawks  'A'                        52.82

Event 463  High Jump Intermediate Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Kason Covington           92 YMCA Team Idaho        6-03.00      1.90m
  2 Ry Hayler                 92 Missoula Track C       4-11.00      1.49m
  3 Dalton Groshong           93 Thompson Falls B       4-07.00      1.39m
  4 Chris Hart                93 Thompson Falls B      J4-07.00      1.39m

Event 464  Pole Vault Intermediate Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Quinn Rivera              93 Unattached            11-11.50      3.64m
  2 Charlie Kido              92 YMCA Team Idaho       11-05.75      3.49m
  3 Jake Reidelbach           92 Unattached            10-06.00      3.20m
  4 Ryan Kropp                92 Unattached           J10-06.00      3.20m
  5 Tanner Finney             93 Unattached             8-00.25      2.44m

Event 465  Long Jump Intermediate Boys
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
===============================================================================
  1 Kason Covington           92 YMCA Team Idaho          6.33m   NWI  20-09.25
  2 Ryan Davies               92 Unattached               5.15m   NWI  16-10.75
  3 Stephen LeDet             93 YMCA Team Idaho          4.87m   NWI  15-11.75
  4 Austin Fratzke            93 Thompson Falls B         4.79m   NWI  15-08.75
  5 Ry Hayler                 92 Missoula Track C         4.69m   NWI  15-04.75
  6 Daniel Jentz              93 Highlander Track         4.09m   NWI  13-05.00
  7 Tanner Finney             93 Unattached               3.94m   NWI  12-11.25

Event 466  Triple Jump Intermediate Boys
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
===============================================================================
  1 Kason Covington           92 YMCA Team Idaho         14.30m   NWI  46-11.00
  2 Ry Hayler                 92 Missoula Track C        10.63m   NWI  34-10.50
  3 Ryan Davies               92 Unattached              10.54m   NWI  34-07.00
  4 Daniel Jentz              93 Highlander Track         9.65m   NWI  31-08.00
  5 Tanner Finney             93 Unattached               8.58m   NWI  28-01.75

Event 467  Shot Put 12 lb. Intermediate Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Brandon Forson            92 Unattached            41-01.00     12.52m
  2 Gary Bolinger             92 Unattached            39-06.00     12.03m
  3 Anthony Montanez          93 Unattached            38-03.00     11.65m
  4 Michael Managhan          93 Highlander Track      29-11.00      9.11m
  5 Madison Managhan          93 Highlander Track      29-06.00      8.99m
  6 Seth Johnson              93 Bozeman Track Cl      25-11.00      7.89m
  7 Dalton Groshong           93 Thompson Falls B      23-08.00      7.21m

Event 468  Discus Throw 1.6kg Intermediate Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Brandon Forson            92 Unattached              138-11     42.34m
  2 Gary Bolinger             92 Unattached              108-09     33.14m
  3 Anthony Montanez          93 Unattached              108-01     32.94m
  4 Seth Johnson              93 Bozeman Track Cl      73-06.50     22.41m

Event 469  Javelin Throw 800g Intermediate Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Austin Fratzke            93 Thompson Falls B        29.00m      95-02
  2 Ethan Butte               93 Thompson Falls B        18.70m      61-04

Event 470  Hammer Throw Intermediate Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Gary Bolinger             92 Unattached              35.75m     117-03

Event 500  100 Meter Dash Young Women
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Alyssa Covington          90 YMCA Team Idaho          12.84   NWI
  2 Bobbi Furrer              90 Unattached               13.22   NWI
  3 LaDean Richardson         91 Unattached               13.40   NWI

Event 501  200 Meter Dash Young Women
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 LaDean Richardson         91 Unattached               26.96   NWI
  2 Bobbi Furrer              90 Unattached               27.47   NWI

Event 503  800 Meter Run Young Women
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Stephanie Brown           91 Unattached             2:34.70

Event 508  100 Meter Hurdles Young Women
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Lindsey Hall              91 Unattached               14.97   NWI

Event 513  High Jump Young Women
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Brittany Kaelbaerer       89 Bozeman Track Cl       5-03.00      1.60m

Event 514  Pole Vault Young Women
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Theresa Waybright         90 YMCA Team Idaho          3.50m   11-05.75
  2 Chelsea Barr              89 YMCA Team Idaho         J3.50m   11-05.75
  3 Mandy Evanson             91 Helena Track Clu         3.05m   10-00.00
  4 Shelby McNeal             91 YMCA Team Idaho          2.60m    8-06.25
  5 Erika Vosbeck             91 Unattached               2.30m    7-06.50
  6 Katie Olson               91 Unattached               2.00m    6-06.75

Event 515  Long Jump Young Women
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
===============================================================================
  1 Alyssa Covington          90 YMCA Team Idaho          5.39m   NWI  17-08.25
  2 Lindsey Hall              91 Unattached               5.21m   NWI  17-01.25
  3 Sam Nielson               91 YMCA Team Idaho          4.95m   NWI  16-03.00
  4 LaDean Richardson         91 Unattached               4.63m   NWI  15-02.25
  5 Bobbi Furrer              90 Unattached               4.54m   NWI  14-10.75
  6 Katie Olson               91 Unattached               4.31m   NWI  14-01.75

Event 516  Triple Jump Young Women
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
===============================================================================
  1 Sam Nielson               91 YMCA Team Idaho         11.48m   NWI  37-08.00
  2 Lindsey Hall              91 Unattached              11.18m   NWI  36-08.25
  3 Katie Olson               91 Unattached               9.29m   NWI  30-05.75

Event 517  Shot Put 4kg Young Women
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Maria Cress               91 Unattached            32-03.00      9.82m

Event 518  Discus Throw 1kg Young Women
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Maria Cress               91 Unattached              26.46m      86-10

Event 519  Javelin Throw 600g Young Women
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Maria Cress               91 Unattached              38.36m     125-10
  2 Sam Nielson               91 YMCA Team Idaho         32.53m     106-09
  3 Chanell Tobin             90 Unattached              32.49m     106-07

Event 521  Heptathlon Young Women
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Sam Nielson               91 YMCA Team Idaho           3868
  2 Kaycee Brunel             91 YMCA Team Idaho           3796

Event 521  Heptathlon: #1 100 Meter Hurdles Young Women Heptathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Kaycee Brunel             91 YMCA Team Idaho          15.60   NWI    764
  2 Sam Nielson               91 YMCA Team Idaho          16.20   NWI    690

Event 521  Heptathlon: #2 High Jump Young Women Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Kaycee Brunel             91 YMCA Team Idaho          1.50m    4-11.00    621
  2 Sam Nielson               91 YMCA Team Idaho          1.45m    4-09.00    566

Event 521  Heptathlon: #3 Shot Put Young Women Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Kaycee Brunel             91 YMCA Team Idaho          8.42m   27-07.50    427
  2 Sam Nielson               91 YMCA Team Idaho          8.07m   26-05.75    404

Event 521  Heptathlon: #4 200 Meter Dash Young Women Heptathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Sam Nielson               91 YMCA Team Idaho          27.00   NWI    712
  2 Kaycee Brunel             91 YMCA Team Idaho          28.90   NWI    562

Event 521  Heptathlon: #5 Long Jump Young Women Heptathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Sam Nielson               91 YMCA Team Idaho          5.02m   NWI  16-05.75    565
  2 Kaycee Brunel             91 YMCA Team Idaho          4.64m   NWI  15-02.75    464

Event 521  Heptathlon: #6 Javelin Throw Young Women Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Sam Nielson               91 YMCA Team Idaho         28.88m      94-09    455
  2 Kaycee Brunel             91 YMCA Team Idaho         28.00m      91-10    439

Event 521  Heptathlon: #7 800 Meter Run Young Women Heptathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Kaycee Brunel             91 YMCA Team Idaho        2:44.80     519
  2 Sam Nielson               91 YMCA Team Idaho        2:48.80     476

Event 550  100 Meter Dash Young Men
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Jeff Aroson               90 YMCA Team Idaho          11.20   NWI
  2 Justin Clark              90 Western Montana          11.35   NWI
  3 Tanner Burgard            91 Bozeman Track Cl         11.79   NWI
  4 Chris Bybee               90 YMCA Team Idaho          12.08   NWI
  5 Theron Hamilton           91 Unattached               12.78   NWI

Event 551  200 Meter Dash Young Men
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Jeff Aroson               90 YMCA Team Idaho          23.34   NWI

Event 552  400 Meter Dash Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Tanner Burgard            91 Bozeman Track Cl         52.94
  2 Bajin Smith               91 Western Montana          57.17

Event 553  800 Meter Run Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Bajin Smith               91 Western Montana        2:17.35

Event 554  1500 Meter Run Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Caleb Bentley             91 Unattached             4:19.60
  2 Tyler Riggle              90 Unattached             4:32.50

Event 556  2000 Meter Steeplechase Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Caleb Bentley             91 Unattached             6:51.60
  2 Tyler Riggle              90 Unattached             7:07.90

Event 558  110 Meter Hurdles Young Men
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Mitch Simmonds            90 YMCA Team Idaho          14.67   NWI

Event 559  400 Meter Hurdles Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Mitch Simmonds            90 YMCA Team Idaho          58.69

Event 564  Pole Vault Young Men
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Clint Gosack              91 Unattached            13-11.50      4.25m
  1 Sean Robinson             89 Unattached            13-11.50      4.25m
  3 Rory Hawker               89 Unattached            13-05.50      4.10m
 -- Eric Schnelboch           91 Bozeman Track Cl            NH

Event 565  Long Jump Young Men
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
===============================================================================
  1 Tanner Burgard            91 Bozeman Track Cl         5.81m   NWI  19-00.75
  2 Rory Hawker               89 Unattached               5.66m   NWI  18-07.00
  3 Jeff Aroson               90 YMCA Team Idaho          5.56m   NWI  18-03.00
  4 Joe Schutter              91 Bozeman Track Cl         5.39m   NWI  17-08.25
  5 Bajin Smith               91 Western Montana          5.21m   NWI  17-01.25

Event 566  Triple Jump Young Men
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
===============================================================================
  1 Joe Schutter              91 Bozeman Track Cl        11.42m   NWI  37-05.75
  2 Theron Hamilton           91 Unattached              10.06m   NWI  33-00.25

Event 567  Shot Put 12 lb. Young Men
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Matt O'Farrell            91 Unattached            52-05.00     15.97m
  2 Mike O'Farrell            91 Unattached            47-10.00     14.57m
  3 Justin Clark              90 Western Montana       47-08.00     14.52m

Event 568  Discus Throw 1.6kg Young Men
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Mike O'Farrell            91 Unattached           126-07.50     38.59m
  2 Matt O'Farrell            91 Unattached              122-01     37.21m

Event 570  Hammer Throw Young Men
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Matt O'Farrell            91 Unattached              37.15m     121-10
  2 Mike O'Farrell            91 Unattached              32.76m     107-06

Event 571  Decathlon Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Travis Johns              91 Missoula Track C          3277

Event 571  Decathlon: #1 100 Meter Dash Young Men Decathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Travis Johns              91 Missoula Track C         12.90   NWI    485

Event 571  Decathlon: #2 Long Jump Young Men Decathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Travis Johns              91 Missoula Track C         5.14m   NWI  16-10.50    409

Event 571  Decathlon: #3 Shot Put Young Men Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Travis Johns              91 Missoula Track C         8.98m   29-05.50    425

Event 571  Decathlon: #4 High Jump Young Men Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Travis Johns              91 Missoula Track C         1.75m    5-08.75    585

Event 571  Decathlon: #5 400 Meter Dash Young Men Decathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Travis Johns              91 Missoula Track C       1:05.20     253

Event 571  Decathlon: #6 110 Meter Hurdles Young Men Decathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Travis Johns              91 Missoula Track C         19.30   NWI    407

Event 571  Decathlon: #7 Discus Throw Young Men Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Travis Johns              91 Missoula Track C        22.40m      73-06    317

Event 571  Decathlon: #8 Pole Vault Young Men Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Travis Johns              91 Missoula Track C         2.76m    9-00.50    300

Event 571  Decathlon: #9 Javelin Throw Young Men Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Travis Johns              91 Missoula Track C         2.80m       9-02

Event 571  Decathlon: #10 1500 Meter Run Young Men Decathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Travis Johns              91 Missoula Track C       6:50.60      96
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade NCSA Phoenix KT St. Vincent Normatec