Join/Renew Now

Results - USATF Region 6 Junior Olympic Track & Field Championships

7/9-12/08 - Hoover, AL

100 Meter Dash Sub-Bantam Girls
========================================================================
 Nat'l Youth: N 15.08  7/11/2004   Ferrin Coleman, Mobile Parks                
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Howard, Jnae                 Nashvl Illusions         16.30q -1.0  2 
  2 Jackson, Indya               Greater King             16.73q -1.2  1 
  3 Rucker, Deja                 Contintl T-Belle         17.20q -1.2  1 
  4 Brandon, Chloe               TN Cheetahs              17.28q -1.0  2 
  5 Mccain, Morgan               Mobile Parks             17.33q -1.2  1 
  6 Smith, Brittney              Lafayette Yo             18.11q -1.0  2 
  7 Martin, Kayla                Community TC             18.26q -1.0  2 
  8 Wright, Madison              Magic City R             18.28q -1.2  1 
  9 English, Malaysia            Greater King             18.59  -1.2  1 
 10 Kennebrew, Kennedy           Mobile Parks             18.61  -1.0  2 
 11 Goode, Sidney                North Alabam             19.10  -1.0  2 
 
100 Meter Dash Sub-Bantam Girls
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 15.08  7/11/2004   Ferrin Coleman, Mobile Parks                
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Howard, Jnae                 Nashvl Illusions         16.58  -0.4 
  2 Jackson, Indya               Greater King             16.60  -0.4 
  3 Brandon, Chloe               TN Cheetahs              16.77  -0.4 
  4 Smith, Brittney              Lafayette Yo             17.34  -0.4 
  5 Mccain, Morgan               Mobile Parks             17.58  -0.4 
  6 Rucker, Deja                 Contintl T-Belle         17.78  -0.4 
  7 Martin, Kayla                Community TC             17.98  -0.4 
  8 Wright, Madison              Magic City R             18.38  -0.4 
 
200 Meter Dash Sub-Bantam Girls
========================================================================
 Nat'l Youth: N 32.38  7/11/2004   Ferrin Coleman, Mobile Parks                
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Howard, Jnae                 Nashvl Illusions         34.62q  0.6  2 
  2 Brandon, Chloe               TN Cheetahs              35.99q  0.6  2 
  3 Rucker, Deja                 Contintl T-Belle         36.24q  0.6  2 
  4 Miller, Derria               Magic City R             37.57q +0.0  1 
  5 Mccain, Morgan               Mobile Parks             38.91q  0.6  2 
  6 Wright, Madison              Magic City R             40.34q  0.6  2 
  7 Beard, Olivia                Mobile Parks             40.39q +0.0  1 
  8 Goode, Sidney                North Alabam             41.35q +0.0  1 
  9 English, Malaysia            Greater King             42.10  +0.0  1 
 10 Michael, Ashley              South East M             43.67  +0.0  1 
 
200 Meter Dash Sub-Bantam Girls
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 32.38  7/11/2004   Ferrin Coleman, Mobile Parks                
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Howard, Jnae                 Nashvl Illusions         35.29  -0.4 
  2 Miller, Derria               Magic City R             35.52  -0.4 
  3 Rucker, Deja                 Contintl T-Belle         36.52  -0.4 
  4 Brandon, Chloe               TN Cheetahs              36.81  -0.4 
  5 Mccain, Morgan               Mobile Parks             39.92  -0.4 
  6 Goode, Sidney                North Alabam             40.34  -0.4 
  7 Wright, Madison              Magic City R             42.02  -0.4 
  8 Beard, Olivia                Mobile Parks             43.16  -0.4 
 
400 Meter Dash Sub-Bantam Girls
===================================================================
 Nat'l Youth: N 1:08.33  7/11/2004   Courtney Carmichael, Continental T-Be     
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Rucker, Deja                 Contintl T-Belle       1:23.53q  2 
  2 Jackson, Indya               Greater King           1:26.45q  1 
  3 Veal, Paige                  Greater King           1:28.95q  1 
  4 Howard, Jnae                 Nashvl Illusions       1:29.10q  2 
  5 Jones, Leah                  Magic City R           1:34.27q  2 
  6 Taylor, Ashely               Montgomery Y           1:35.53q  1 
  7 Beard, Olivia                Mobile Parks           1:38.15q  1 
  8 Jones, Layla                 Magic City R           1:38.47q  1 
  9 Johnson, Jairelle            Magic City R           1:41.10   2 
 10 English, Malaysia            Greater King           2:33.20   2 
 
400 Meter Dash Sub-Bantam Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 1:08.33  7/11/2004   Courtney Carmichael, Continental T-Be     
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Jackson, Indya               Greater King           1:20.35  
  2 Rucker, Deja                 Contintl T-Belle       1:20.79  
  3 Veal, Paige                  Greater King           1:26.84  
  4 Howard, Jnae                 Nashvl Illusions       1:29.14  
  5 Jones, Leah                  Magic City R           1:31.02  
  6 Taylor, Ashely               Montgomery Y           1:31.72  
  7 Beard, Olivia                Mobile Parks           1:33.29  
  8 Jones, Layla                 Magic City R           1:45.22  
 
800 Meter Run Sub-Bantam Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 3:09.49  7/9/2006    Kennedy Smith, Baton Rougel               
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Veal, Paige                  Greater King           3:17.92  
  2 Jones, Leah                  Magic City R           3:34.97  
  3 Jones, Layla                 Magic City R           4:04.17  
 
Long Jump Sub-Bantam Girls
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 3.15m  7/8/2004    Ferrin Coleman, Mobile Parks                
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Beard, Olivia                Mobile Parks             2.60m   NWI   8-06.50 
  2 Smith, Brittney              Lafayette Yo             2.26m   NWI   7-05.00 
  3 Michael, Ashley              South East M             2.25m   NWI   7-04.75 
  4 Kennebrew, Kennedy           Mobile Parks             2.20m   NWI   7-02.75 
  5 Hughes, Brandi               Lafayette Yo             2.12m   NWI   6-11.50 
  6 Martin, Kayla                Community TC             2.09m   NWI   6-10.25 
  7 Wright, Madison              Magic City R             1.86m   NWI   6-01.25 
  8 Goode, Sidney                North Alabam             1.76m   NWI   5-09.25 
 
Shot Put Sub-Bantam Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 4.25m  7/8/2006    Bresha Houston, Peak Perform                
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Hughes, Brandi               Lafayette Yo             4.18m   13-08.75 
 
Javelin Throw Sub-Bantam Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 7.70m  7/8/2006    Sarah Pierre, Mobile Parks                  
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Aldrege, Katie               Peak Perform            12.12mN     39-09 
  2 Hughes, Brandi               Lafayette Yo            10.19mN     33-05 
  3 Smith, Brittney              Lafayette Yo             9.82mN     32-03 
 
100 Meter Dash Bantam Girls
========================================================================
 Nat'l Youth: N 13.35  6/1992      Natasha Cain                                
     JO Meet: J 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA                
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Horne, Ty                    Unattached               14.04q  1.5  2 
  2 Jackson, Azariah             Magic City R             14.79q  2.6  1 
  3 Amanor, Athina               Mobile Parks             14.96q  2.6  1 
  4 Davis, Lakenya               Faith TC Inc             14.99q  2.6  1 
  5 Johnson, Chante              Faith TC Inc             15.21q  2.6  1 
  6 Huff, Latoria                Mobile Parks             15.37q  1.5  2 
  7 Fields, Latsatsi             Montgomery Y             15.61q  2.6  1 
  8 Alexander, Arieal            Lafayette Yo             15.87q  1.5  2 
  9 Pryor, Kyra                  Track Unlimited          15.90   2.6  1 
 10 Mcspadden, Lauryn            Williamson Youth         16.50   1.5  2 
 
100 Meter Dash Bantam Girls
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 13.35  6/1992      Natasha Cain                                
     JO Meet: J 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA                
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Horne, Ty                    Unattached               14.24  -1.2 
  2 Jackson, Azariah             Magic City R             15.09  -1.2 
  3 Amanor, Athina               Mobile Parks             15.39  -1.2 
  4 Fields, Latsatsi             Montgomery Y             15.55  -1.2 
  5 Davis, Lakenya               Faith TC Inc             15.56  -1.2 
  6 Alexander, Arieal            Lafayette Yo             15.99  -1.2 
  7 Johnson, Chante              Faith TC Inc             16.88  -1.2 
 
200 Meter Dash Bantam Girls
========================================================================
 Nat'l Youth: N 27.60  8/2003      Raven Sims, Baton Rouge YMCA                
     JO Meet: J 26.70  7/31/2004   Robin Reynolds, Miami, FL                   
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Horne, Ty                    Unattached               29.33q  NWI  2 
  2 Cunningham, Lauren           Mobile Parks             30.96q  NWI  1 
  3 Jackson, Azariah             Magic City R             31.83q  NWI  1 
  4 Revish, Nayana               Nashvl Illusions         32.67q  NWI  1 
  5 Davis, Lakenya               Faith TC Inc             32.88q  NWI  1 
  6 Braggs, Jazmin               Mobile Parks             33.05q  NWI  1 
  7 Johnson, Chante              Faith TC Inc             33.81q  NWI  2 
  8 Pryor, Kyra                  Track Unlimited          34.19q  NWI  2 
  9 Mcspadden, Lauryn            Williamson Youth         35.75   NWI  2 
 10 Dennis, Yasmine              Memphis Hurdlers         36.73   NWI  1 
 
200 Meter Dash Bantam Girls
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 27.60  8/2003      Raven Sims, Baton Rouge YMCA                
     JO Meet: J 26.70  7/31/2004   Robin Reynolds, Miami, FL                   
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Horne, Ty                    Unattached               29.05  -1.1 
  2 Cunningham, Lauren           Mobile Parks             30.97  -1.1 
  3 Jackson, Azariah             Magic City R             32.27  -1.1 
  4 Davis, Lakenya               Faith TC Inc             33.60  -1.1 
  5 Johnson, Chante              Faith TC Inc             34.44  -1.1 
  6 Braggs, Jazmin               Mobile Parks             34.96  -1.1 
  7 Pryor, Kyra                  Track Unlimited          35.21  -1.1 
 -- Revish, Nayana               Nashvl Illusions            DQ  -1.1  ran inside lane
 
400 Meter Dash Bantam Girls
===================================================================
 Nat'l Youth: N 1:03.96  7/10/2002   Taurinesha White, Baton Rouge YMCA        
     JO Meet: J   59.81  7/30/1993   Monique Henderson, San Diego, CA          
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Gray, Jazmine                Contintl T-Belle       1:15.37q  1 
  2 Revish, Nayana               Nashvl Illusions       1:16.18q  1 
  3 Williams, Delilah            Nashvl Illusions       1:16.95q  2 
  4 Pryor, Kyra                  Track Unlimited        1:20.70q  2 
  5 Bowen, Jalyn                 Montgomery Y           1:21.84q  2 
  6 Smith, Deandrea              Faith TC Inc           1:22.99q  2 
  7 Cameron, Dezarae             Contintl T-Belle       1:29.74q  1 
  8 Williams, Tia                Club Elite O           1:31.44q  1 
  9 Jackson, Shania              Elm Grove TC           1:39.60   2 
 
400 Meter Dash Bantam Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 1:03.96  7/10/2002   Taurinesha White, Baton Rouge YMCA        
     JO Meet: J   59.81  7/30/1993   Monique Henderson, San Diego, CA          
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Gray, Jazmine                Contintl T-Belle       1:15.55  
  2 Revish, Nayana               Nashvl Illusions       1:17.29  
  3 Bowen, Jalyn                 Montgomery Y           1:17.94  
  4 Williams, Delilah            Nashvl Illusions       1:18.54  
  5 Pryor, Kyra                  Track Unlimited        1:21.63  
  6 Smith, Deandrea              Faith TC Inc           1:21.91  
  7 Cameron, Dezarae             Contintl T-Belle       1:25.57  
  8 Williams, Tia                Club Elite O           1:38.54  
 
800 Meter Run Bantam Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 2:32.70  8/15/2003   Tominique Lewis, NO Stars Express         
     JO Meet: J 2:24.70  7/30/1994   Shannon Radarmacher, Houston, TX          
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Gray, Jazmine                Contintl T-Belle       2:57.50  
  2 Alexander, Arieal            Lafayette Yo           3:01.71  
  3 Kholy, Jana                  Rapides Jr T           3:02.89  
  4 Williams, Delilah            Nashvl Illusions       3:13.46  
  5 Revish, Nayana               Nashvl Illusions       3:14.33  
  6 Smith, Deandrea              Faith TC Inc           3:17.09  
  7 Cameron, Dezarae             Contintl T-Belle       3:22.51  
  8 Malone, Dominique            Memphis Hurdlers       3:27.27  
  9 Moffett, Lydiapaige          Mobile Parks           3:34.40  
 10 Williams, Tia                Club Elite O           3:34.47  
 
1500 Meter Run Bantam Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 5:12.50  8/15/2003   Tominique Lewis, NO Stars Express         
     JO Meet: J 5:00.72  8/1/1993    Kristin Finch, Marietta, GA               
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Gray, Jazmine                Contintl T-Belle       5:58.43  
  2 Kholy, Jana                  Rapides Jr T           6:18.29  
  3 Kozlowski, Alex              Hoover Parks and       6:24.22  
  4 Cameron, Dezarae             Contintl T-Belle       6:33.41  
  5 Williams, Delilah            Nashvl Illusions       6:40.28  
  6 Moffett, Lydiapaige          Mobile Parks           8:07.44  
  7 Blackmun, Dominque           Williamson Youth       8:35.34  
 
4x100 Meter Relay Bantam Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 56.75  7/11/2004   Club Elite of Birmingham, Club Elite Birmi  
                       B Cochran, K Kirkwood, J Marbury, S Charley       
     JO Meet: J 53.62  7/31/2005   15-Los Angeles Jets, Los Angeles Jets       
                       M George, T Robertson, T Bellows, J Billoups      
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Mobile Parks Recreation Dept  'A'                   1:01.06   .
  2 Club Elite Of Birmingham  'A'                       1:16.82  
 
4x400 Meter Relay Bantam Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 4:39.40  8/2003      NO Stars Express, NO Stars Express        
                         Mary Welcome,Tominique Lewis,Diamond Every,Gab Jac
     JO Meet: J 4:19.00  7/29/1993   Fast Action TC, Los Angeles, CA           
                         Angel Perkins, LaShinda Demus, Quiana Powell, Niss
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Faith TC Inc  'A'                                   6:02.11  
 
High Jump Bantam Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N  3-10  7/10/2002   Mary Huston, HTMC                           
     JO Meet: J 1.42m  7/24/1997   Dorothy Holt, Hinesville, GZA               
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Pruitt, Kayla                Unattached               1.20m    3-11.25 
 
Long Jump Bantam Girls
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 15-01.75  7/10/2002   Raven Sims, Baton Rouge YMCA             
     JO Meet: J    4.66m  7/28/2007   Tiani Reeves, Gothenburg T C             
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Braggs, Jazmin               Mobile Parks             3.53m   NWI  11-07.00 
  2 Jackson, Azariah             Magic City R             3.51m   NWI  11-06.25 
  3 Horne, Ty                    Unattached               3.42m   NWI  11-02.75 
  4 Alexander, Arieal            Lafayette Yo             3.38m   NWI  11-01.25 
  5 Davis, Lakenya               Faith TC Inc             3.16m   NWI  10-04.50 
  6 Fields, Latsatsi             Montgomery Y             3.01m   NWI   9-10.50 
  7 Jones, Maya                  South East M             2.89m   NWI   9-05.75 
  8 Blackmun, Dominque           Williamson Youth         2.45m   NWI   8-00.50 
 
Shot Put 6 lb. Bantam Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N  22-01  7/10/2002   Jade Giordano, LAET                        
     JO Meet: J 10.46m  7/28/1995   Amber Curtis, Monroe, WI                   
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Gibson, Breonna              Peak Perform             7.89m   25-10.75 
  2 Key, Cierra                  Montgomery Y             6.60m   21-08.00 
  3 Jackson, Kristian            Greater King             6.35m   20-10.00 
  4 Gamble, Aubrey               Peak Perform             4.91m   16-01.50 
  5 Stancil, August              Sprint South             4.82m   15-09.75 
  6 Toles, Aminah                Memphis Hurdlers         4.19m   13-09.00 
  7 Dennis, Yasmine              Memphis Hurdlers         3.67m   12-00.50 
  8 Davidson, Breanna            Hoover Parks and         3.43m   11-03.00 
 
Javelin Throw 300g Bantam Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N  74-11  7/10/2002   Jade Giordano, LAET                        
     JO Meet: J 37.15m  7/29/2007   Mystasia Alexander, 16 33 LA Jets Gi       
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Pruitt, Kayla                Unattached              20.03m      65-08 
  2 Gibson, Breonna              Peak Perform            16.47m      54-00 
  3 Stancil, August              Sprint South            16.32m      53-06 
  4 Key, Cierra                  Montgomery Y            11.45m      37-07 
  5 Davidson, Breanna            Hoover Parks and        10.62m      34-10 
  6 Graham, Brooke               Huntsville metro        10.23m      33-07 
  7 Toles, Aminah                Memphis Hurdlers         9.84m      32-03 
  8 Toles, Aneesa                Memphis Hurdlers         6.88m      22-07 
 
Triathlon: #3 200 Meter Dash Bantam Girls Triathlon
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Braggs, Jazmin               Mobile Parks             32.30   NWI  2    333
  2 Gray, Jazmine                Contintl T-Belle         32.53   NWI  2    320
  3 Fields, Latsatsi             Montgomery Y             33.39   NWI  2    272
  4 Cameron, Dezarae             Contintl T-Belle         35.03   NWI  2    190
  5 Foster, Madelyn              Hoover Parks and         36.33   NWI  1    134
  6 Williams, Alexandria         Club Elite O             39.64   NWI  2     33
  7 Gamble, Aubrey               Peak Perform             40.06   NWI  2     25
  8 Stancil, August              Sprint South             40.29   NWI  2     20
  9 Childress, Classie           Club Elite O             42.03   NWI  1      1
 10 Childrress, Laureal          Club Elite O             42.24   NWI  1 
 
Triathlon: #2 High Jump Bantam Girls Triathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Braggs, Jazmin               Mobile Parks             1.20m    3-11.25    312
  2 Foster, Madelyn              Hoover Parks and         1.05m    3-05.25    180
  3 Fields, Latsatsi             Montgomery Y             1.00m    3-03.25    141
  3 Gray, Jazmine                Contintl T-Belle         1.00m    3-03.25    141
  5 Williams, Alexandria         Club Elite O             0.95m    3-01.25    104
  6 Childress, Classie           Club Elite O             0.90m    2-11.50     71
  6 Stancil, August              Sprint South             0.90m    2-11.50     71
  6 Cameron, Dezarae             Contintl T-Belle         0.90m    2-11.50     71
  9 Childrress, Laureal          Club Elite O             0.85m    2-09.50     41
 
Triathlon: #1 Shot Put Bantam Girls Triathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Braggs, Jazmin               Mobile Parks             6.05m   19-10.25    274
  2 Stancil, August              Sprint South             4.97m   16-03.75    206
  3 Gamble, Aubrey               Peak Perform             4.86m   15-11.50    199
  4 Cameron, Dezarae             Contintl T-Belle         4.76m   15-07.50    193
  5 Gray, Jazmine                Contintl T-Belle         4.44m   14-07.00    173
  6 Williams, Alexandria         Club Elite O             4.31m   14-01.75    165
  7 Fields, Latsatsi             Montgomery Y             4.30m   14-01.25    165
  8 Childress, Classie           Club Elite O             4.16m   13-07.75    156
  9 Childrress, Laureal          Club Elite O             4.08m   13-04.75    151
 10 Foster, Madelyn              Hoover Parks and         3.23m   10-07.25     99
 
Triathlon Bantam Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N  1373                                                          
     JO Meet: J  1373  7/26/2000   Kiani Profit, Pasadena, CA                  
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Braggs, Jazmin               Mobile Parks               919  
  2 Gray, Jazmine                Contintl T-Belle           634  
  3 Fields, Latsatsi             Montgomery Y               578  
  4 Cameron, Dezarae             Contintl T-Belle           454  
  5 Foster, Madelyn              Hoover Parks and           413  
  6 Williams, Alexandria         Club Elite O               302  
  7 Stancil, August              Sprint South               297  
  8 Childress, Classie           Club Elite O               228  
  9 Gamble, Aubrey               Peak Perform               224  
 10 Childrress, Laureal          Club Elite O               192  
 
1500 Meter Race Walk Bantam Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 10:12.97  7/10/1997   Kasey Cador, POCT                        
     JO Meet: J  7:30.8h  7/18/1993   Elizabeth Paxton, Cypress, CA            
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 King, Kristen                Faith TC Inc          10:54.74  
  2 Fields, Latsatsi             Montgomery Y          11:09.23  
  3 Gamble, Aubrey               Peak Perform          11:49.68  
  4 Toles, Aminah                Memphis Hurdlers      12:41.97  
  5 Cohenour, Grace              Peak Perform          13:03.89  
 
100 Meter Dash Midget Girls
========================================================================
 Nat'l Youth: N 12.45  6/1993      Natasha Cain                                
     JO Meet: J 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, Ca                
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Brisco, Mikiah               Greater King             13.88q -1.6  2 
  2 Samuel, Jacoya               Spar Track T             14.06q -2.3  1 
  3 Craig, Marquandria           Mobile Parks             14.11q -2.3  1 
  4 Jackson, Kate                Unattached               14.22q -1.6  2 
  5 Brown, Latia                 Spar Track T             14.34q -1.6  2 
  6 Carter, Alisa                North Alabam             14.48q -1.6  2 
  7 Alexander, Alexcia           Lafayette Yo             14.50q -1.6  2 
  8 Trotter, Rayvion             Mobile Parks             14.57q -1.6  2 
  9 Johnson, Valencia            Project Spee             14.62q -2.3  1 
 10 Hughes, Jasmine              Lafayette Yo             14.74  -2.3  1 
 11 Porterfield, Amanda          Memphis Hurdlers         15.01  -1.6  2 
 
100 Meter Dash Midget Girls
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 12.45  6/1993      Natasha Cain                                
     JO Meet: J 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, Ca                
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Brisco, Mikiah               Greater King             13.62  -1.3 
  2 Jackson, Kate                Unattached               13.92  -1.3 
  3 Craig, Marquandria           Mobile Parks             13.93  -1.3 
  4 Samuel, Jacoya               Spar Track T             13.95  -1.3 
  5 Carter, Alisa                North Alabam             14.27  -1.3 
  6 Brown, Latia                 Spar Track T             14.28  -1.3 
  7 Trotter, Rayvion             Mobile Parks             16.01  -1.3 
 
200 Meter Dash Midget Girls
========================================================================
 Nat'l Youth: N 25.86  6/1987      Kimberly Dubose                             
     JO Meet: J 24.47  8/1/1992    Angela Williams, Ontario, CA                
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Webb, Naja                   Future TC                28.54q  0.9  2 
  2 Jackson, Kate                Unattached               28.56q  NWI  1 
  3 Knox, Vaneisha               Peak Perform             28.65q  NWI  1 
  4 Brisco, Mikiah               Greater King             29.17q  0.9  2 
  5 Trotter, Rayvion             Mobile Parks             29.36q  NWI  1 
  6 Alexander, Alexcia           Lafayette Yo             29.60q  NWI  1 
  7 Posey, Evelyn                Magic City R             29.83q  0.9  2 
  8 Palmer, Leslie               Memphis Hurdlers         30.46q  NWI  1 
  9 Johnson, Valencia            Project Spee             30.61   0.9  2 
 10 Porterfield, Amanda          Memphis Hurdlers         30.79   0.9  2 
 11 Williams, Taylor             Track Unlimited          31.17   NWI  1 
 12 Robinson, Eshe               Contintl T-Belle         31.81   NWI  1 
 
200 Meter Dash Midget Girls
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 25.86  6/1987      Kimberly Dubose                             
     JO Meet: J 24.47  8/1/1992    Angela Williams, Ontario, CA                
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Webb, Naja                   Future TC                28.05  -1.3 
  2 Knox, Vaneisha               Peak Perform             28.44  -1.3 
  3 Jackson, Kate                Unattached               28.66  -1.3 
  4 Brisco, Mikiah               Greater King             29.37  -1.3 
  5 Palmer, Leslie               Memphis Hurdlers         30.10  -1.3 
  6 Trotter, Rayvion             Mobile Parks             31.08  -1.3 
  7 Posey, Evelyn                Magic City R             32.17  -1.3 
 
400 Meter Dash Midget Girls
===================================================================
 Nat'l Youth: N 1:01.00  7/10/2002   LaShay Payne, Baton Rouge YMCA            
     JO Meet: J   55.01  7/31/2005   Robin Reynolds, Miami Northwest           
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Knox, Vaneisha               Peak Perform           1:04.07q  2 
  2 Webb, Naja                   Future TC              1:04.93q  1 
  3 Allen, Clarke                South East M           1:08.00q  1 
  4 Palmer, Leslie               Memphis Hurdlers       1:08.18q  1 
  5 Tripeaux, Kalaia             Faith TC Inc           1:09.82q  2 
  6 Winans, Teyairra             Spar Track T           1:11.62q  1 
  7 Hall, Erykah                 Magic City R           1:11.85q  1 
  8 Williams, Taylor             Track Unlimited        1:13.17q  2 
  9 Kromfil, Naanlop             Montgomery Y           1:13.58   2 
 10 Robinson, Eshe               Contintl T-Belle       1:14.71   2 
 11 Leonard, Jada                Track Unlimited        1:18.13   1 
 -- Battiste-Newman, Brooke      Mobile Parks                DQ   2  lane violation
 -- Holmes, Christia             Mobile Parks                DQ   1  lane violation
 
400 Meter Dash Midget Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 1:01.00  7/10/2002   LaShay Payne, Baton Rouge YMCA            
     JO Meet: J   55.01  7/31/2005   Robin Reynolds, Miami Northwest           
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Knox, Vaneisha               Peak Perform           1:04.11  
  2 Webb, Naja                   Future TC              1:04.21  
  3 Allen, Clarke                South East M           1:04.86  
  4 Palmer, Leslie               Memphis Hurdlers       1:09.20  
  5 Hall, Erykah                 Magic City R           1:10.34  
  6 Winans, Teyairra             Spar Track T           1:10.45  
  7 Tripeaux, Kalaia             Faith TC Inc           1:12.13  
  8 Williams, Taylor             Track Unlimited        1:13.36  
 
800 Meter Run Midget Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 2:34.99  7/9/2006    Shaina Johnson, Nsh Ilusions              
     JO Meet: J 2:13.56  7/30/2005   Claudia Francis, Team Evolution           
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Raybourn, Lindsay            Unattached             2:31.86N 
  2 Allen, Clarke                South East M           2:35.13  
  3 Byrd, Sydney                 Unattached             2:39.40  
  4 Alexander, Alexcia           Lafayette Yo           2:53.38  
  5 Scott, Elizabeth             Williamson Youth       2:54.92  
  6 Thompson, Judith             Contintl T-Belle       2:59.02  
  7 Webster, Stephanie           Magic City T           3:00.27  
  8 Kromfil, Naanlop             Montgomery Y           3:00.40  
  9 Mcgalliard, Dominque         Elm Grove TC           3:12.32  
 -- Alexander, Heavenly          Contintl T-Belle            DQ  
 
1500 Meter Run Midget Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 5:09.77  7/9/2005    Kaylor Murray, Nash Illusions             
     JO Meet: J 4:41.62  7/31/2005   Claudia Francis, Team Evolution           
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Raybourn, Lindsay            Unattached             5:24.27  
  2 Ellis, Gabrielle             Contintl T-Belle       5:43.68  
  3 Scott, Elizabeth             Williamson Youth       5:49.58  
  4 Webster, Stephanie           Magic City T           6:02.39  
  5 Washington, Mariah           Unattached             6:06.81  
  6 Davidson, Haley              Hoover Parks and       6:11.84  
  7 Nayman, Katherine            Huntsville metro       6:40.11  
  8 Thompson, Judith             Contintl T-Belle       7:03.83  
  9 Green, Alex                  Unattached             8:06.28  
 
3000 Meter Run Midget Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 11:03.60  7/8/2005    Kaylor Murray, Nash Illusions            
     JO Meet: J 10:12.47  7/29/2005   Claudia Francis, Team Evolution          
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Raybourn, Lindsay            Unattached            11:41.48  
  2 Ellis, Gabrielle             Contintl T-Belle      12:40.17  
  3 Nayman, Katherine            Huntsville metro      13:21.58  
 -- Davidson, Haley              Hoover Parks and           DNF  
 
80 Meter Hurdles Midget Girls
========================================================================
 Nat'l Youth: N 12.68  8/1991      Kia Callender, Eagle Express                
     JO Meet: J 12.27  7/31/2005   Chalese Davis, Flying Jaguars               
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Draper, Katie                Contintl T-Belle         14.34q  NWI  2 
  2 Carter, Alisa                North Alabam             15.12q  NWI  1 
  3 Mcghee, Jarrika              Memphis Hurdlers         15.17q  NWI  1 
  4 Brisco, Mikiah               Greater King             15.66q  NWI  1 
  5 Daniel, Meredith             Unattached               16.51q  NWI  1 
  6 Willis, Cydney               South East M             16.66q  NWI  2 
  7 Woods, Stevie                Future TC                17.51q  NWI  2 
  8 Kennebrew, Kristen           Mobile Parks             18.14q  NWI  2 
  9 Irving, Arielle              Memphis Hurdlers         18.54   NWI  2 
 10 Barton, Ashley               Unattached               18.91   NWI  1 
 11 Austin, Christina            Peak Perform             19.58   NWI  2 
 
80 Meter Hurdles Midget Girls
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 12.68  8/1991      Kia Callender, Eagle Express                
     JO Meet: J 12.27  7/31/2005   Chalese Davis, Flying Jaguars               
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Draper, Katie                Contintl T-Belle         14.00   NWI 
  2 Brisco, Mikiah               Greater King             14.72   NWI 
  3 Carter, Alisa                North Alabam             14.77   NWI 
  4 Mcghee, Jarrika              Memphis Hurdlers         15.70   NWI 
  5 Daniel, Meredith             Unattached               16.19   NWI 
  6 Willis, Cydney               South East M             16.53   NWI 
  7 Woods, Stevie                Future TC                17.36   NWI 
  8 Kennebrew, Kristen           Mobile Parks             18.85   NWI 
 
4x100 Meter Relay Midget Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 52.87  7/11/2004   Baton Rouge YMCA, Baton Rouge YMCA          
                       R Sims, C Reed, T White, L Gilmore                
     JO Meet: J 49.17  7/28/1996   Texas Heat, Fort Worth, TX                  
                       Chauntae Bayne, Genece Glover, Donette Chambers   
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Mobile Parks Recreation Dept  'A'                     57.27  
  2 Spar Track Team  'A'                                  57.84  
 
4x400 Meter Relay Midget Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 4:20.26  7/11/2004   New Orleans Stars Express, New Orleans Sta
                         M Welcome, D Every, J Meyers, G Jackson           
     JO Meet: J 3:57.26  7/28/1996   United Stars TC, Philadelphia,PA          
                         Tiffany Abney, Alyce Williams, Evelyn Dwyer       
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Continental T- Belles TC (Tn)  'A'                  4:30.87  
  2 Mobile Parks Recreation Dept  'A'                   5:00.31  
  3 Memphis Hurdlers TC (Tn)  'A'                       5:08.60  
  4 Faith TC Inc  'A'                                   5:31.00  
 
4x800 Meter Relay Midget Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 9:55.00  7/10/2004   New Orleans Stars Express, New Orleans Sta
                         J Meyers                                          
     JO Meet: J 9:38.94  7/26/1996   United Stars TC, Philadelphia, PA         
                         Alish Jackson-Bowser, Tiffany Abney, Evelyn D     
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Magic City TC  'A'                                 13:16.99  
 
High Jump Midget Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 1.42m  7/8/2005    Marjorie Butler, KTC                        
     JO Meet: J 1.68m  7/27/1996   Jacquelyn Johnson, Yuma, AZ                 
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Williams, Elasha             Lafayette Yo             1.33m    4-04.25 
  2 Daniel, Meredith             Unattached               1.25m    4-01.25 
  2 Mcghee, Jarrika              Memphis Hurdlers         1.25m    4-01.25 
  4 Davidson, Haley              Hoover Parks and         1.20m    3-11.25 
  5 Simmons, Bailey              Montgomery Y             1.15m    3-09.25 
  6 Austin, Christina            Peak Perform             1.10m    3-07.25 
  6 Barton, Ashley               Unattached               1.10m    3-07.25 
  6 Thomas, Eva                  Hoover Parks and         1.10m    3-07.25 
 
Long Jump Midget Girls
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 14-10.25  6/1996      Crystal Aguinaga                         
     JO Meet: J    5.52m  7/27/1991   Myra Combs, Lake Charles, LA             
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Walker, Jermyia              South East M             4.21m   NWI  13-09.75 
  2 Alexander, Heavenly          Contintl T-Belle         4.18m   NWI  13-08.75 
  3 Draper, Katie                Contintl T-Belle         4.11m   NWI  13-06.00 
  4 Daniel, Meredith             Unattached               3.91m   NWI  12-10.00 
  5 Carter, Alisa                North Alabam             3.84m   NWI  12-07.25 
  6 Stallworth, Brittany         Montgomery Y             3.79m   NWI  12-05.25 
  7 Battiste-Newman, Brooke      Mobile Parks             3.55m   NWI  11-07.75 
  8 Johnson, Valencia            Project Spee             3.46m   NWI  11-04.25 
  9 Williams, Elasha             Lafayette Yo             3.40m   NWI  11-02.00 
 10 Leonard, Jada                Track Unlimited          2.97m   NWI   9-09.00 
 11 Austin, Christina            Peak Perform             2.93m   NWI   9-07.50 
 -- Willis, Cydney               South East M              FOUL                 
 
Shot Put 6 lb. Midget Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N  32-04  7/10/2002   LaQuoya Kelly, CTBT                        
     JO Meet: J 13.39m  7/25/1996   Achi Ukabam, Florissant, MO                
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Hughes, Jasmine              Lafayette Yo             8.56m   28-01.00 
  2 Rice, Ravin                  Montgomery Y             8.18m   26-10.00 
  3 Caldwell, Ruby               Contintl T-Belle         7.75m   25-05.25 
  4 Simmons, Bailey              Montgomery Y             7.06m   23-02.00 
  5 Davis, Naterria              Spar Track T             6.45m   21-02.00 
  6 Nason, Kayla                 Memphis Hurdlers         5.88m   19-03.50 
  7 Trotter, Erykah              Contintl T-Belle         5.21m   17-01.25 
  8 Addison, Laura               Hoover Parks and         5.10m   16-08.75 
  9 Crapet, Mary                 Hoover Parks and         4.63m   15-02.25 
 10 Brown, Jerrena               Lafayette Yo             4.22m   13-10.25 
 -- Luster, Kyndal               Magic City R                DQ            
 
Discus Throw 1kg Midget Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N  68-05  6/1996      Kathryn Bussey                             
     JO Meet: J 37.46m  7/24/1997   Amber Curtis, Monroe, WI                   
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Phillips, Rodneisha          Mississippi             18.44m      60-06 
  2 Caldwell, Ruby               Contintl T-Belle        17.50m      57-05 
  3 Nason, Kayla                 Memphis Hurdlers        14.48m      47-06 
  4 Addison, Laura               Hoover Parks and        13.75m      45-01 
  5 Thomas, Eva                  Hoover Parks and        13.70m      44-11 
  6 Crapet, Mary                 Hoover Parks and        12.79m      41-11 
  7 Luster, Kyndal               Magic City R            11.37m      37-04 
  8 Trotter, Erykah              Contintl T-Belle         8.92m      29-03 
  9 Wallace, Brittany            Peak Perform             6.93m      22-09 
 
Javelin Throw 300g Midget Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 35.32m  7/26/2001   Leigh Petranoff, Cranston, RI              
     JO Meet: J 42.88m  7/28/2005   Hannah Carson, AZ Cheetahs                 
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Caldwell, Ruby               Contintl T-Belle        20.85m      68-05 
  2 Addison, Laura               Hoover Parks and        16.61m      54-06 
  3 Thibodueax, Kalsey           Lafayette Yo            16.48m      54-01 
  4 Crapet, Mary                 Hoover Parks and        14.65m      48-01 
  5 Brown, Jerrena               Lafayette Yo            13.77m      45-02 
  6 Trotter, Erykah              Contintl T-Belle        13.02m      42-08 
  7 Davis, Naterria              Spar Track T            12.87m      42-03 
  8 Thomas, Eva                  Hoover Parks and        12.80m      42-00 
  9 King, Kelsey                 Faith TC Inc            11.21m      36-09 
 10 Luster, Kyndal               Magic City R             7.68m      25-02 
 
Outdoor Pentathlon: #5 800 Meter Run Midget Girls Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Draper, Katie                Contintl T-Belle       2:42.13     549
  2 Williams, Elasha             Lafayette Yo           3:02.81     340
  3 Davidson, Haley              Hoover Parks and       3:11.56     265
  4 Austin, Christina            Peak Perform           3:40.93      80
 
Outdoor Pentathlon: #1 80 Meter Hurdles Midget Girls Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Draper, Katie                Contintl T-Belle         15.01   1.7    707
  2 Austin, Christina            Peak Perform             18.12   1.7    356
  3 Davidson, Haley              Hoover Parks and         18.45   1.7    324
  4 Williams, Elasha             Lafayette Yo             19.10   1.7    268
 
Outdoor Pentathlon: #3 High Jump Midget Girls Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Draper, Katie                Contintl T-Belle         1.30m    4-03.25    409
  2 Williams, Elasha             Lafayette Yo             1.15m    3-09.25    266
  2 Davidson, Haley              Hoover Parks and         1.15m    3-09.25    266
  4 Austin, Christina            Peak Perform             1.05m    3-05.25    180
 
Outdoor Pentathlon: #4 Long Jump Midget Girls Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Williams, Elasha             Lafayette Yo             3.69m   NWI  12-01.25    239
  2 Draper, Katie                Contintl T-Belle         3.68m   NWI  12-01.00    237
  3 Austin, Christina            Peak Perform             3.28m   NWI  10-09.25    157
  4 Davidson, Haley              Hoover Parks and         2.71m   NWI   8-10.75     62
 
Outdoor Pentathlon: #2 Shot Put Midget Girls Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Williams, Elasha             Lafayette Yo             7.89m   25-10.75    392
  2 Draper, Katie                Contintl T-Belle         5.81m   19-00.75    259
  3 Austin, Christina            Peak Perform             4.70m   15-05.00    190
  4 Davidson, Haley              Hoover Parks and         4.10m   13-05.50    152
 
Outdoor Pentathlon Midget Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N  3346  7/11/1998   Gayle Hunter, Rialto, CA                    
     JO Meet: J  3121  7/24/2002   Kiani Profit, Pasadena, CA                  
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Draper, Katie                Contintl T-Belle          2161  
  2 Williams, Elasha             Lafayette Yo              1505  
  3 Davidson, Haley              Hoover Parks and          1069  
  4 Austin, Christina            Peak Perform               963  
 
1500 Meter Race Walk Midget Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 10:11.45  7/9/2006    Grace Myhand, ArchAngels                 
     JO Meet: J  6:53.70  7/26/1990   Danielle Safran, Brentwood, NY           
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Williams, Elasha             Lafayette Yo          10:14.41  
  2 King, Kelsey                 Faith TC Inc          10:28.66  
  3 Simmons, Bailey              Montgomery Y          10:35.67  
  4 Anderson, Daniele            Future TC             10:45.90  
 
100 Meter Dash Youth Girls
========================================================================
 Nat'l Youth: N 11.90  8/2003      Bianca Knight, Jackson                      
     JO Meet: J 11.61  8/1/1999    Sanya Richards, Pembrooke Pines, FL         
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Marbury, Joy                 Club Elite O             12.31q  1.1  2 
  2 Thompson, Breanca            Mobile Parks             12.43q  0.8  1 
  3 Frye, Darrean                Contintl T-Belle         12.58q  1.1  2 
  4 Crenshaw, Kudezyia           Mobile Parks             12.85q  0.8  1 
  5 Adams, Breozuwalyn           Spar Track T             13.10q  1.1  2 
  6 Hoard, Lauren                Contintl T-Belle         13.22q  1.1  2 
  7 Coleman, Kaylin              Montgomery Y             13.37q  0.8  1 
  8 Pruitt, Brooke               Mobile Parks             13.52q  1.1  2 
  9 Hayes, Rontavia              Contintl T-Belle         13.56q  0.8  1 
 10 Eady, Tyjah                  Contintl T-Belle         13.73   0.8  1 
 11 Leonard, Jasmine             Track Unlimited          13.76   0.8  1 
 12 Walker, Kassdy               Lafayette Yo             14.06   1.1  2 
 
100 Meter Dash Youth Girls
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 11.90  8/2003      Bianca Knight, Jackson                      
     JO Meet: J 11.61  8/1/1999    Sanya Richards, Pembrooke Pines, FL         
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Marbury, Joy                 Club Elite O             12.52  -1.3 
  2 Thompson, Breanca            Mobile Parks             12.53  -1.3 
  3 Frye, Darrean                Contintl T-Belle         12.66  -1.3 
  4 Crenshaw, Kudezyia           Mobile Parks             13.00  -1.3 
  5 Adams, Breozuwalyn           Spar Track T             13.43  -1.3 
  6 Hoard, Lauren                Contintl T-Belle         13.48  -1.3 
  7 Coleman, Kaylin              Montgomery Y             13.51  -1.3 
  8 Pruitt, Brooke               Mobile Parks             13.82  -1.3 
 
200 Meter Dash Youth Girls
========================================================================
 Nat'l Youth: N 23.90  8/2003      Bianca Knight, Jackson                      
     JO Meet: J 23.63  7/31/1999   Sanya Richards, Pembrooke Pines, FL         
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Marbury, Joy                 Club Elite O             25.70q  NWI  2 
  2 Frye, Darrean                Contintl T-Belle         25.78q  NWI  1 
  3 Thompson, Breanca            Mobile Parks             26.76q  NWI  1 
  4 Spencer, Machen              Community TC             26.97q  NWI  2 
  5 Anthony, Precious            Future TC                27.27q  NWI  2 
  6 Howard, Kianna               Nashvl Illusions         27.46q  NWI  1 
  7 Hall, Chantilly              Unattached               28.05q  NWI  2 
  8 Hayes, Rontavia              Contintl T-Belle         28.26q  NWI  1 
  9 Johnson, Shaina              Nashvl Illusions         28.75   NWI  2 
 10 Leonard, Jasmine             Track Unlimited          28.98   NWI  1 
 11 Nelson, Brianna              Contintl T-Belle         32.80   NWI  1 
 
200 Meter Dash Youth Girls
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 23.90  8/2003      Bianca Knight, Jackson                      
     JO Meet: J 23.63  7/31/1999   Sanya Richards, Pembrooke Pines, FL         
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Marbury, Joy                 Club Elite O             25.44  -0.7 
  2 Frye, Darrean                Contintl T-Belle         25.48  -0.7 
  3 Thompson, Breanca            Mobile Parks             26.70  -0.7 
  4 Spencer, Machen              Community TC             26.73  -0.7 
  5 Howard, Kianna               Nashvl Illusions         27.25  -0.7 
  6 Anthony, Precious            Future TC                27.32  -0.7 
  7 Hayes, Rontavia              Contintl T-Belle         28.06  -0.7 
 
400 Meter Dash Youth Girls
===================================================================
 Nat'l Youth: N 54.90  8/2003      Bianca Knight, JJTC                         
     JO Meet: J 53.40  7/28/2002   Brandi Cross, Houston, TX                   
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Murray, Kaylor               Nashvl Illusions       1:00.28q  1 
  2 Frye, Darrean                Contintl T-Belle       1:00.31q  2 
  3 Spencer, Machen              Community TC           1:00.89q  2 
  4 Howard, Kianna               Nashvl Illusions       1:01.45q  1 
  5 Johnson, Shaina              Nashvl Illusions       1:01.85q  2 
  6 Sims, Autumn                 Contintl T-Belle       1:02.31q  1 
  7 Anderson, Jazmyne            Future TC              1:02.46q  1 
  8 Reed, Kendall                Magic City T           1:03.22q  2 
  9 Semien, Precious             Future TC              1:03.38   1 
 10 Hoard, Lauren                Contintl T-Belle       1:04.18   3 
 11 Hayes, Rontavia              Contintl T-Belle       1:04.34   3 
 12 Massey, Kdeidra              Unattached             1:05.14   1 
 13 Hughes, Michelerica          Contintl T-Belle       1:07.02   3 
 14 Hall, Chantilly              Unattached             1:07.65   2 
 15 Watkins, Charity             North Alabam           1:08.09   2 
 16 Anthony, Precious            Future TC              1:09.56   2 
 17 Walker, Kassdy               Lafayette Yo           1:09.90   3 
 18 Long, Paris                  Montgomery Y           1:10.98   2 
 
400 Meter Dash Youth Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 54.90  8/2003      Bianca Knight, JJTC                         
     JO Meet: J 53.40  7/28/2002   Brandi Cross, Houston, TX                   
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Spencer, Machen              Community TC             59.09  
  2 Frye, Darrean                Contintl T-Belle         59.20  
  3 Murray, Kaylor               Nashvl Illusions         59.36  
  4 Howard, Kianna               Nashvl Illusions         59.76  
  5 Sims, Autumn                 Contintl T-Belle       1:01.85  
  6 Anderson, Jazmyne            Future TC              1:02.89  
  7 Johnson, Shaina              Nashvl Illusions       1:05.61  
 
800 Meter Run Youth Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 2:21.31  7/11/2004   DiKenya Wallace, Baton Rouge YMCA         
     JO Meet: J 2:09.00  8/1/1998    Treani Swain, Los Angeles, CA             
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Murray, Kaylor               Nashvl Illusions       2:23.80  
  2 Massey, Kdeidra              Unattached             2:24.96  
  3 Howard, Kianna               Nashvl Illusions       2:24.99  
  4 Reed, Kendall                Magic City T           2:26.17  
  5 Anderson, Jazmyne            Future TC              2:32.06  
  6 Rucker, Braneesha            Contintl T-Belle       2:38.07  
  7 Johnson, Shaina              Nashvl Illusions       2:42.53  
  8 Charley, Simone              Club Elite O           2:46.92  
  9 Coleman, Alexandra           Community TC           2:52.00  
 10 Armstrong, Destiny           Future TC              2:55.13  
 11 Wicks, Keishaun              Faith TC Inc           3:04.23  
 
1500 Meter Run Youth Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 5:04.00  8/2003      Margaret Jorgensen, Unattached            
     JO Meet: J 4:28.61  7/29/2005   Jordan Hassay, San Luis Distance          
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Murray, Kaylor               Nashvl Illusions       5:15.10  
  2 Massey, Kdeidra              Unattached             5:21.35  
  3 Johnson, Shaina              Nashvl Illusions       5:26.86  
  4 Rucker, Braneesha            Contintl T-Belle       6:02.78  
  5 Green, Cori                  Unattached             6:04.87  
  6 Sisson, Ann                  Magic City T           6:21.54  
  7 Foster, Leslie               Montgomery Y           6:33.93  
  8 Wicks, Keishaun              Faith TC Inc           6:44.38  
  9 Turnley, Kristalyn           Faith TC Inc           6:55.45  
 
3000 Meter Run Youth Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 11:04.69  7/8/2005    Autumn Gipson, KTC                       
     JO Meet: J  9:35.12  7/30/2005   Jordan Hasay, San Luis Dstnce            
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Murray, Kaylor               Nashvl Illusions      11:15.40  
  2 Massey, Kdeidra              Unattached            11:33.37  
  3 Washburn, Chandler           Williamson Youth      12:51.61  
  4 Green, Cori                  Unattached            13:05.45  
  5 Bokenfohr, Kristina          Unattached            13:43.54  
  6 Bokenfohr, Katrina           Unattached            13:45.14  
 
100 Meter Hurdles Youth Girls
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 16.10  8/2003      Jazmine Patton, North Alabama Tr            
     JO Meet: J 14.07  7/28/2001   Domenique Manning, Rialto, CA               
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Butler, Amia                 Contintl T-Belle         16.01N -1.5 
  2 Eady, Tyjah                  Contintl T-Belle         16.16  -1.5 
  3 Wallace, Arielle             South East M             17.28  -1.5 
  4 Washington, Jasmine          Unattached               17.34  -1.5 
  5 Wimberly, Shykeya            Community TC             18.68  -1.5 
  6 Abdul-Aziz, Sakinah          Faith TC Inc             19.73  -1.5 
  7 Bagbey, Lacy                 Peak Perform             20.53  -1.5 
  8 Battiste-Newman, Wynter      Mobile Parks             21.71  -1.5 
 
200 Meter Hurdles Youth Girls
========================================================================
 Nat'l Youth: N 29.13  7/9/2005    Amber Jones, NAT                            
     JO Meet: J 26.63  7/31/1994   Char Foster, Clearwater, FL                 
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Dent, Lacey                  Mobile Parks             29.47q  1.1  1 
  2 Sims, Autumn                 Contintl T-Belle         30.60q  1.1  1 
  3 Eady, Tyjah                  Contintl T-Belle         30.94q  0.1  2 
  4 Butler, Adria                Memphis Hurdlers         32.17q  0.1  2 
  5 Curbeam, Jada                Contintl T-Belle         32.31q  0.1  2 
  6 Washington, Jasmine          Unattached               32.38q  1.1  1 
  7 Wallace, Arielle             South East M             32.56q  1.1  1 
  8 Battiste-Newman, Wynter      Mobile Parks             34.45q  0.1  2 
  9 Bagbey, Lacy                 Peak Perform             36.20   1.1  1 
 10 Miller, Brittany             Mobile Parks             37.25   0.1  2 
 
200 Meter Hurdles Youth Girls
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 29.13  7/9/2005    Amber Jones, NAT                            
     JO Meet: J 26.63  7/31/1994   Char Foster, Clearwater, FL                 
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Dent, Lacey                  Mobile Parks             28.87N  1.0 
  2 Sims, Autumn                 Contintl T-Belle         30.29   1.0 
  3 Eady, Tyjah                  Contintl T-Belle         30.37   1.0 
  4 Washington, Jasmine          Unattached               31.80   1.0 
  5 Wallace, Arielle             South East M             31.99   1.0 
  6 Butler, Adria                Memphis Hurdlers         32.02   1.0 
  7 Curbeam, Jada                Contintl T-Belle         33.24   1.0 
  8 Battiste-Newman, Wynter      Mobile Parks             37.48   1.0 
 
4x100 Meter Relay Youth Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 49.12  7/11/2004   Baton Rouge YMCA, Baton Rouge YMCA          
                       R Alexander, L Gilmore, L Payne, D Wallace        
     JO Meet: J 46.74  8/1/1999    Young Acheivers                             
                       Sarah Davis, Ashlee Ward, Micaela Simmons, Sanya R
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Mobile Parks Recreation Dept  'A'                     49.92  
  2 Club Elite Of Birmingham  'A'                         50.97  
  3 Montgomery YMCA Dream Team TC  'A'                    55.73  
 -- Mobile Parks Recreation Dept  'B'                        DQ   late exchange Zone 3
 
4x400 Meter Relay Youth Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 4:02.58  7/11/2004   Baton Rouge YMCA, Baton Rouge YMCA        
                         R Alexander, L Gilmore, L Payne, D Wallace        
     JO Meet: J 3:45.90  8/1/1993    Southern California SC, Inglewood, CA     
                         Myleik Teele, Regine Caruthers, Malika Edmunson, R
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Continental T- Belles TC (Tn)  'A'                  4:07.30  
  2 Community TC  'A'                                   4:16.86  
  3 Future TC  'A'                                      4:30.65  
  4 Mobile Parks Recreation Dept  'A'                   4:40.65  
  5 Club Elite Of Birmingham  'A'                       4:44.88  
 
4x800 Meter Relay Youth Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 10:15.78  7/8/2005    Music City TC, Music City                
                          A Bryant, B Holt, S Levine, C Oconnell            
     JO Meet: J  9:15.68  7/29/2003   United Stars TC, Philadelphia, PA        
                          LaVaugh Jones, Kameesha Worthington, Benita Taylor
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Continental T- Belles TC (Tn)  'A'                 11:18.09  
 
High Jump Youth Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 1.74m  6/8/1986    Chrissy Mills, Tarzana, CA                  
     JO Meet: J 1.71m  7/27/1990   Sondra Biere, Des Moines, IA                
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Butler, Amia                 Contintl T-Belle         1.45m    4-09.00 
  2 Wallace, Arielle             South East M            J1.45m    4-09.00 
  3 Curbeam, Jada                Contintl T-Belle        J1.45m    4-09.00 
  4 Abdul-Aziz, Sakinah          Faith TC Inc             1.35m    4-05.00 
  5 Gamble, Brittney             Peak Perform             1.25m    4-01.25 
 
Pole Vault Youth Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 3.20m  7/30/2006   Morgann Leleux, New Heights Gym Club        
     JO Meet: J 3.41m  7/26/2007   Carissa Culver, 16 33 Unattached            
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Leleux, Kristynn             New Heights              2.60m    8-06.25 
 
Long Jump Youth Girls
===============================================================================
 Nat'l Youth: N     6  6/20/1998   Tracee Thomas, Rialto, CA                   
     JO Meet: J 5.84m  7/29/2005   Karynn Dunn, Inl Emp Sprint                 
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Frye, Darrean                Contintl T-Belle         5.22m   NWI  17-01.50 
  2 Dent, Lacey                  Mobile Parks             5.08m   NWI  16-08.00 
  3 Charley, Simone              Club Elite O             4.98m   NWI  16-04.25 
  4 Washington, Jasmine          Unattached               4.75m   NWI  15-07.00 
  5 Williams, Jade               Club Elite O             4.72m   NWI  15-06.00 
  6 Coleman, Kaylin              Montgomery Y             4.57m   NWI  15-00.00 
  7 Pruitt, Brooke               Mobile Parks             4.35m   NWI  14-03.25 
  8 Abdul-Aziz, Sakinah          Faith TC Inc             4.31m   NWI  14-01.75 
  9 Gamble, Brittney             Peak Perform             3.68m   NWI  12-01.00 
 10 Turnley, Kristalyn           Faith TC Inc             3.64m   NWI  11-11.50 
 11 Leonard, Jasmine             Track Unlimited          3.60m   NWI  11-09.75 
 
Triple Jump Youth Girls
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 11.92m  4/24/1999   Nicole Duhart, Downey, CA                  
     JO Meet: J 11.68m  7/28/2006   Nefertiti Smith, 03 Norfolk Real           
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Dent, Lacey                  Mobile Parks            11.15m   NWI  36-07.00 
  2 Williams, Jade               Club Elite O            10.18m   NWI  33-04.75 
  3 Washington, Jasmine          Unattached               9.74m   NWI  31-11.50 
  4 Butler, Adria                Memphis Hurdlers         9.52m   NWI  31-03.00 
  5 Gamble, Brittney             Peak Perform             7.76m   NWI  25-05.50 
 
Shot Put 6 lb. Youth Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 15.88m              Susie Ray, Orange, CA                      
     JO Meet: J 15.59m  7/29/1989   Teri Steer, Crete, NE                      
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Jones, Tyesha                Contintl T-Belle        12.21m   40-00.75 
  2 Schleimer, Wynn              Steel Throwers          10.00m   32-09.75 
  3 Sudzius, Amber               Steel Throwers           9.43m   30-11.25 
  4 Crenshaw, Kudezyia           Mobile Parks             9.35m   30-08.25 
  5 Curry, Kelli                 Mobile Parks             9.08m   29-09.50 
  6 Suggs, Jasmine               Unattached               8.54m   28-00.25 
  7 Cohenour, Haley              Peak Perform             8.28m   27-02.00 
  8 Johnson, Victoria            Project Spee             7.95m   26-01.00 
  9 Walker, Kassdy               Lafayette Yo             7.65m   25-01.25 
 10 Miles, Trineejia             Community TC             7.44m   24-05.00 
 
Discus Throw 1kg Youth Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 46.32m  6/23/1990   Suzy Powell, Modesto, CA                   
     JO Meet: J 42.92m  7/26/1990   Suzy Powell, Modesto, CA                   
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Jones, Tyesha                Contintl T-Belle        27.03m      88-08 
  2 Sudzius, Amber               Steel Throwers          25.83m      84-09 
  3 Yawn, Robin                  Unattached              24.43m      80-02 
  4 Schleimer, Wynn              Steel Throwers          21.39m      70-02 
  5 Cohenour, Haley              Peak Perform            19.33m      63-05 
  6 Curry, Kelli                 Mobile Parks            19.02m      62-05 
  7 Caldwell, Ashlee             Sprint South            18.74m      61-06 
  8 Suggs, Jasmine               Unattached              15.29m      50-02 
 
Javelin Throw 600g Youth Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 40.10m  7/8/2006    Ashley Aldredge, Peak Perform              
     JO Meet: J 52.90m  7/26/2007   Hannah Carson, 10 48 Arizona Ch            
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Yawn, Robin                  Unattached              26.68m      87-06 
  2 Chaumont, Madalyn            Lake Area Ex            25.53m      83-09 
  3 Jones, Tyesha                Contintl T-Belle        17.07m      56-00 
  4 Cohenour, Haley              Peak Perform            16.75m      54-11 
  5 Turnley, Kristalyn           Faith TC Inc            16.21m      53-02 
  6 Walker, Kassdy               Lafayette Yo            14.60m      47-11 
  7 Nelson, Brianna              Contintl T-Belle        14.48m      47-06 
  8 Caldwell, Ashlee             Sprint South            13.90m      45-07 
  9 Curry, Kelli                 Mobile Parks            13.75m      45-01 
 10 Brock, Temeesha              Club Elite O            12.35m      40-06 
 11 Suggs, Jasmine               Unattached              12.07m      39-07 
 
Outdoor Pentathlon: #5 800 Meter Run Youth Girls Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Butler, Amia                 Contintl T-Belle       2:48.32     481
  2 Curbeam, Jada                Contintl T-Belle       2:55.13     412
  3 Gamble, Brittney             Peak Perform           2:57.93     385
  4 Coleman, Kaylin              Montgomery Y           3:34.04     114
  5 Abdul-Aziz, Sakinah          Faith TC Inc           3:35.57     106
 
Outdoor Pentathlon: #1 100 Meter Hurdles Youth Girls Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Butler, Amia                 Contintl T-Belle         16.28  -0.8    680
  2 Curbeam, Jada                Contintl T-Belle         18.22  -0.8    466
  3 Coleman, Kaylin              Montgomery Y             18.58  -0.8    430
  4 Abdul-Aziz, Sakinah          Faith TC Inc             20.74  -0.8    244
  5 Gamble, Brittney             Peak Perform             22.10  -0.8    151
 
Outdoor Pentathlon: #3 High Jump Youth Girls Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Butler, Amia                 Contintl T-Belle         1.40m    4-07.00    512
  2 Curbeam, Jada                Contintl T-Belle         1.35m    4-05.00    460
  2 Coleman, Kaylin              Montgomery Y             1.35m    4-05.00    460
  4 Gamble, Brittney             Peak Perform             1.30m    4-03.25    409
  4 Abdul-Aziz, Sakinah          Faith TC Inc             1.30m    4-03.25    409
 
Outdoor Pentathlon: #4 Long Jump Youth Girls Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Butler, Amia                 Contintl T-Belle         4.67m   NWI  15-04.00    472
  2 Coleman, Kaylin              Montgomery Y             4.50m   NWI  14-09.25    428
  3 Curbeam, Jada                Contintl T-Belle         4.38m   NWI  14-04.50    398
  4 Abdul-Aziz, Sakinah          Faith TC Inc             3.88m   NWI  12-08.75    281
  5 Gamble, Brittney             Peak Perform             3.56m   NWI  11-08.25    212
 
Outdoor Pentathlon: #2 Shot Put Youth Girls Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Abdul-Aziz, Sakinah          Faith TC Inc             8.96m   29-04.75    462
  2 Coleman, Kaylin              Montgomery Y             8.73m   28-07.75    447
  3 Curbeam, Jada                Contintl T-Belle         7.97m   26-01.75    397
  4 Gamble, Brittney             Peak Perform             6.44m   21-01.50    299
  5 Butler, Amia                 Contintl T-Belle         5.96m   19-06.75    269
 
Outdoor Pentathlon Youth Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N  3521  7/24/2001   Alyissa Hasan, Williamsville, NY            
     JO Meet: J  3521  7/24/2001   Alyssa Hassan, Williamsville, NY            
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Butler, Amia                 Contintl T-Belle          2414  
  2 Curbeam, Jada                Contintl T-Belle          2133  
  3 Coleman, Kaylin              Montgomery Y              1879  
  4 Abdul-Aziz, Sakinah          Faith TC Inc              1502  
  5 Gamble, Brittney             Peak Perform              1456  
 
3000 Meter Race Walk Youth Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 23:22.20  8/2003      Briana Lucas, Memphis Hurd               
     JO Meet: J 14:46.46  7/30/1992   Anya-Maria Ruoss, Fayetteville,AR        
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Brock, Temeesha              Club Elite O          36:34.57  
 
100 Meter Dash Intermediate Girls
========================================================================
 Nat'l Youth: N 11.59  7/8/2005    Danielle Sampley, KTC                       
     JO Meet: J 11.34  7/28/1995   Angela Will.iams, Ontario, CA               
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Hackworth, Kenyattia         Mobile Parks             12.26q  0.7  2 
  2 Cooper, Asia                 Mississippi              12.32q  0.8  1 
  3 Wimley, Alicia               Faith TC Inc             12.42q  0.7  2 
  4 Jordan, Fredrika             Magic City R             12.44q  0.8  1 
  5 Moore, Chyreece              Spar Track T             12.59q  0.8  1 
  6 Montgomery, Alexandria       Mobile Parks             12.84q  0.8  1 
  7 Haynes, Emily                Nashvl Illusions         12.88q  0.7  2 
  8 Smith, Zanquetta             Community TC             13.06q  0.7  2 
  9 Billingsley, Anquinice       Magic City R             13.10   0.8  1 
 10 Zenon, Danielle              Lafayette Yo             13.19   0.7  2 
 11 Bolden, Paige                Soaring Eagles           13.28   0.7  2 
 12 Patchen, Sarah               Soaring Eagles           13.29   0.8  1 
 
100 Meter Dash Intermediate Girls
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 11.59  7/8/2005    Danielle Sampley, KTC                       
     JO Meet: J 11.34  7/28/1995   Angela Will.iams, Ontario, CA               
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Hackworth, Kenyattia         Mobile Parks             12.40  -1.4 
  2 Cooper, Asia                 Mississippi              12.41  -1.4 
  3 Jordan, Fredrika             Magic City R             12.51  -1.4 
  4 Moore, Chyreece              Spar Track T             12.60  -1.4 
  5 Montgomery, Alexandria       Mobile Parks             12.91  -1.4 
  6 Smith, Zanquetta             Community TC             13.00  -1.4 
  7 Wimley, Alicia               Faith TC Inc             13.04  -1.4 
  8 Haynes, Emily                Nashvl Illusions         13.55  -1.4 
 
200 Meter Dash Intermediate Girls
========================================================================
 Nat'l Youth: N 23.65  7/10/2004   Bianca Knight, Jackson Jaguars              
     JO Meet: J 23.06  7/31/2004   Bianca Knight, Ridgeland, MS                
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Hackworth, Kenyattia         Mobile Parks             25.17q -0.4  1 
  2 Cooper, Asia                 Mississippi              25.43q -0.4  1 
  3 Watson, Amiracle             Mobile Parks             25.53q  0.6  2 
  4 Jordan, Fredrika             Magic City R             25.84q -0.4  1 
  5 Wimley, Alicia               Faith TC Inc             25.94q  0.6  2 
  6 Jones, Kirsten               Contintl T-Belle         26.26q  0.6  2 
  7 Montgomery, Alexandria       Mobile Parks             26.27q -0.4  1 
  8 Smith, Zanquetta             Community TC             26.78q -0.4  1 
  9 Perry, Teanna                Nashvl Illusions         26.83  -0.4  1 
 10 Haynes, Emily                Nashvl Illusions         26.98   0.6  2 
 11 Bolden, Paige                Soaring Eagles           27.26   0.6  2 
 12 Patchen, Sarah               Soaring Eagles           27.81   0.6  2 
 13 Brisco, Dominique            Greater King             28.09   0.6  2 
 
200 Meter Dash Intermediate Girls
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 23.65  7/10/2004   Bianca Knight, Jackson Jaguars              
     JO Meet: J 23.06  7/31/2004   Bianca Knight, Ridgeland, MS                
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Hackworth, Kenyattia         Mobile Parks             24.94   NWI 
  2 Watson, Amiracle             Mobile Parks             25.26   NWI 
  3 Jordan, Fredrika             Magic City R             25.28   NWI 
  4 Cooper, Asia                 Mississippi              25.54   NWI 
  5 Jones, Kirsten               Contintl T-Belle         26.37   NWI 
  6 Wimley, Alicia               Faith TC Inc             26.67   NWI 
  7 Montgomery, Alexandria       Mobile Parks             27.02   NWI 
 
400 Meter Dash Intermediate Girls
===================================================================
 Nat'l Youth: N 47.42  8/2003      Trumesa Banks, SWMT                         
     JO Meet: J 52.11  7/29/2001   Stephanie Smith, Macon, GA                  
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Wimley, Alicia               Faith TC Inc             58.67q  2 
  2 Phillips, Morganne           Magic City R             58.84q  1 
  3 Taylor, Yolanda              Community TC             59.44q  2 
  4 Jones, Kirsten               Contintl T-Belle         59.96q  1 
  5 Watson, Amiracle             Mobile Parks           1:00.13q  2 
  6 Anderson, Reyna              Future TC              1:00.62q  1 
  7 English, Asia                Greater King           1:03.09q  1 
  8 Zenon, Danielle              Lafayette Yo           1:04.40q  2 
  9 Usher, Renee                 Community TC           1:04.86   2 
 10 Perry, Teanna                Nashvl Illusions       1:05.11   1 
 11 Georgetown, Mariah           Faith TC Inc           1:06.09   2 
 12 Schober, Leeann              Soaring Eagles         1:06.23   1 
 13 James, Talisha               Mobile Parks           1:06.97   2 
 14 Cooper, Asia                 Mississippi            1:07.14   1 
 15 Strickland, Amber            Track Unlimited        1:10.11   2 
 
400 Meter Dash Intermediate Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 47.42  8/2003      Trumesa Banks, SWMT                         
     JO Meet: J 52.11  7/29/2001   Stephanie Smith, Macon, GA                  
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Phillips, Morganne           Magic City R             56.09  
  2 Taylor, Yolanda              Community TC             57.98  
  3 Anderson, Reyna              Future TC                58.06  
  4 Wimley, Alicia               Faith TC Inc             58.44  
  5 Jones, Kirsten               Contintl T-Belle         59.20  
  6 English, Asia                Greater King           1:01.97  
  7 Zenon, Danielle              Lafayette Yo           1:03.03  
  8 Watson, Amiracle             Mobile Parks           1:03.26  
 
800 Meter Run Intermediate Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 2:16.80                                                        
     JO Meet: J 2:06.64  7/29/2006   Chanelle Price, United Stars              
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Taylor, Yolanda              Community TC           2:25.15  
  2 Kirk, Michaela               Nashvl Illusions       2:26.06  
  3 Usher, Renee                 Community TC           2:32.86  
  4 Poole, Morgan                Magic City R           2:45.13  
  5 Maddox, Sankeia              Community TC           2:45.87  
  6 Brooks, Ashley               Contintl T-Belle       2:46.67  
  7 Sylvester, Margrethe         Peak Perform           2:49.64  
  8 Taylor, Tammy                Faith TC Inc           3:12.96  
 
1500 Meter Run Intermediate Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 4:53.27  7/9/2006    Megan Zeek, Music City                    
     JO Meet: J 4:25.57  7/24/1984   Suzy Favor, Stevens Point, WI             
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Kirk, Michaela               Nashvl Illusions       5:15.87  
  2 Brooks, Ashley               Contintl T-Belle       5:40.79  
  3 Poole, Morgan                Magic City R           5:41.02  
  4 Sylvester, Margrethe         Peak Perform           5:42.01  
  5 Green, Ryan                  Unattached             6:25.47  
  6 Taylor, Tammy                Faith TC Inc           6:58.88  
 
3000 Meter Run Intermediate Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 11:20.60  6/1989      Ashley Patrick                           
     JO Meet: J  9:37.09  7/30/2005   Caitlin Lane, unattached-1               
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Kirk, Michaela               Nashvl Illusions      11:26.74  
  2 Wooten, Rachel               Williamson Youth      11:39.23  
  3 Sylvester, Margrethe         Peak Perform          12:27.51  
  4 Brooks, Ashley               Contintl T-Belle      12:54.43  
 
100 Meter Hurdles Intermediate Girls
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 14.02  7/9/2005    Jacquelyn Coward, KTC                       
     JO Meet: J 13.87  7/29/1994   Yolanda Johnson, Denver. CO                 
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Brisco, Dominique            Greater King             15.97  -1.1 
  2 Tasker, April                Future TC                16.22  -1.1 
  3 Franklin, Amber              Mobile Parks             16.47  -1.1 
  4 Pointer, Savanna             North Alabam             17.52  -1.1 
  5 Turner, Tiasha               Mississippi              18.44  -1.1 
  6 Williams, Caroline           Magic City T             18.72  -1.1 
 
400 Meter Hurdles Intermediate Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 1:03.50  8/2003      Marrissa Harris, Memphis Hurd             
     JO Meet: J   58.26  7/31/2005   Ebony Collins, Quiet Fire                 
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Carney, Kanellar             Contintl T-Belle       1:08.32  
  2 Tasker, April                Future TC              1:09.66  
  3 Pointer, Savanna             North Alabam           1:09.75  
  4 Franklin, Amber              Mobile Parks           1:09.83  
  5 Oladukun, Felicia            Contintl T-Belle       1:13.96  
  6 Poellnitz, Tasia             North Alabam           1:13.99  
  7 Turner, Tiasha               Mississippi            1:14.27  
 -- Kennebrew, Kiara             Mobile Parks                DQ   Around Hurdle
 
4x100 Meter Relay Intermediate Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 47.28  7/9/2006    Music City, Music City                      
                       E Allen, A Bridenbaugh, A Bryant, A Davis         
     JO Meet: J 45.57  7/28/1996   Visions Track & Field, Friendswood, TX      
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Mobile Parks Recreation Dept  'A'                     48.07  
  2 Magic City Runners  'A'                               49.08  
  3 Mobile Parks Recreation Dept  'B'                     51.15  
  4 Mississippi Trackstars  'A'                           51.28  
  5 Nashville Illusions TC (Tn)  'A'                      51.53  
 -- Memphis Hurdlers TC (Tn)  'A'                            DQ   Z2- early exchange
 -- Spar Track Team  'A'                                     DQ   Z3 out of zone
 
4x400 Meter Relay Intermediate Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 3:55.41  7/9/2006    Music City, Music City                    
                         E Allen, A Bridenbaugh, A Bryant, A Davis         
     JO Meet: J 3:38.37  7/30/2000   United Stars, Philadelphia, PA            
                         Christina Smith, Tiffany Abney, Tiffany Bradley,  
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Community TC  'A'                                   4:09.18  
  2 Nashville Illusions TC (Tn)  'A'                    4:15.60  
  3 Mobile Parks Recreation Dept  'A'                   4:30.56  
 
4x800 Meter Relay Intermediate Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 9:44.20  8/2003      Music City TC 'A', Music City TC 'A'      
                         Kristi Ensminger,Mallorie Wms,Lauren Easley,Kali H
     JO Meet: J 8:54.95  2005        United Stars TC, 08-Ced Val               
                         D. Williams C. Price S. Gee B. Taylor             
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Continental T- Belles TC (Tn)  'A'                 11:16.75  
 
High Jump Intermediate Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 1.67m  7/9/2005    Victoria Dunlap, Continental                
     JO Meet: J 1.82m  7/29/2007   Shanay Briscoe, 25 Northwest Fly            
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Carney, Kanellar             Contintl T-Belle         1.60m    5-03.00 
  2 Usher, Renee                 Community TC             1.55m    5-01.00 
  3 Wilson, Kelly                Community TC            J1.55m    5-01.00 
  4 Rice, Bria                   Unattached               1.50m    4-11.00 
  5 Georgetown, Mariah           Faith TC Inc            J1.50m    4-11.00 
  5 Harris, Melanie              Club Elite O            J1.50m    4-11.00 
  7 Williams, Caroline           Magic City T             1.45m    4-09.00 
  8 Zenon, Danielle              Lafayette Yo             1.20m    3-11.25 
 
Pole Vault Intermediate Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 3.20m  7/8/2006    Karley King, New Heights                    
     JO Meet: J 4.00m  7/29/2005   Katie Veith, Bruin TC                       
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Leleux, Morgann              New Heights              4.01mJ  13-01.75 
  2 Van Meter, Merritt           Unattached               3.50mN  11-05.75 
  3 Butler, Colleen              Ruston TC                3.20mN  10-06.00 
  4 Kittredge, Krys              Unattached               3.05m   10-00.00 
  5 Thomas, Amelie               Hoover Parks and         2.60m    8-06.25 
  6 Bertrand, Emily              New Heights              2.15m    7-00.50 
 
Long Jump Intermediate Girls
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 5.44m  7/8/2005    Victoria Dunlap, Continental                
     JO Meet: J 6.15m  8/15/1980   Kathy Harrison, East Point, GA              
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Hackworth, Kenyattia         Mobile Parks             5.61mN  NWI  18-05.00 
  2 Walker, Kyla                 Memphis Hurdlers         5.47mN  NWI  17-11.50 
  3 White, Katherine             Mobile Parks             5.23m   NWI  17-02.00 
  4 Tasker, April                Future TC                5.20m   NWI  17-00.75 
  5 English, Asia                Greater King             4.82m   NWI  15-09.75 
  6 Zenon, Danielle              Lafayette Yo             4.58m   NWI  15-00.50 
  7 Reed, Cartisha               Mobile Parks             4.48m   NWI  14-08.50 
  8 Pointer, Savanna             North Alabam             4.22m   NWI  13-10.25 
  9 Norman, Shicara              Memphis Hurdlers         4.20m   NWI  13-09.50 
 
Triple Jump Intermediate Girls
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 11.71m  7/9/2005    Gabrielle Gioia, Personal Best             
     JO Meet: J 12.53m  7/30/1983   Deanna Simmons, Decatur, IL                
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Tasker, April                Future TC               11.63m   NWI  38-02.00 
  2 White, Katherine             Mobile Parks            11.00m   NWI  36-01.25 
  3 Wimley, Alicia               Faith TC Inc            10.70m   NWI  35-01.25 
  4 Walker, Kyla                 Memphis Hurdlers        10.69m   NWI  35-01.00 
  5 Brisco, Dominique            Greater King            10.30m   NWI  33-09.50 
  6 Harris, Melanie              Club Elite O             9.68m   NWI  31-09.25 
  7 Reed, Cartisha               Mobile Parks             9.36m   NWI  30-08.50 
 
Shot Put 4kg Intermediate Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 12.51m  7/8/2004    Brittany Cox, Nashville Illusi             
     JO Meet: J 15.19m  7/27/2001   Michelle  Carter, Ovilla, TX               
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Crawford, Patrice            Montgomery Y             8.79m   28-10.25 
  2 Tigner, Emmalee              Magic City R             8.65m   28-04.50 
  3 Williams, Tyshona            Club Elite O             8.61m   28-03.00 
  4 Taylor, Kymesha              South East M             8.52m   27-11.50 
  5 Nelson, Amy                  Steel Throwers           8.25m   27-01.00 
  6 Woods, Kayla                 Montgomery Y             7.76m   25-05.50 
  7 Thompson, Liz                Steel Throwers           7.71m   25-03.50 
  8 Cook, Molly                  Hoover Parks and         7.50m   24-07.25 
  9 Moore, Tania                 Memphis Hurdlers         6.71m   22-00.25 
 10 Miller, Arnita               Spar Track T             6.70m   21-11.75 
 11 Taylor, Tammy                Faith TC Inc             6.17m   20-03.00 
 
Discus Throw 1kg Intermediate Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 30.68m  7/8/2004    Aqeulah Jordan, Hattiesburg Flye           
     JO Meet: J 46.40m  7/28/2006   Natalie Baird, 03 Loudoun Track            
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Nelson, Amy                  Steel Throwers          31.60mN    103-08 
  2 Taylor, Kymesha              South East M            28.15m      92-04 
  3 Thompson, Liz                Steel Throwers          23.03m      75-07 
  4 Cook, Molly                  Hoover Parks and        22.53m      73-11 
  5 Tigner, Emmalee              Magic City R            22.45m      73-08 
  6 Phillips, Shandrell          Memphis Hurdlers        21.23m      69-08 
  7 Woods, Kayla                 Montgomery Y            18.76m      61-06 
  8 Crawford, Patrice            Montgomery Y            17.39m      57-01 
  9 Moore, Tania                 Memphis Hurdlers        16.35m      53-08 
 10 Miller, Arnita               Spar Track T            14.86m      48-09 
 
Hammer Throw Intermediate Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 28.55m  7/7/2005    Holly Kane, KTC                            
     JO Meet: J 46.84m  7/28/2007   Lauren Chamers, 45 Throw 1 Deep            
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Thompson, Liz                Steel Throwers          24.96m      81-11 
  2 Nelson, Amy                  Steel Throwers          23.82m      78-02 
  3 Cook, Molly                  Hoover Parks and        21.24m      69-08 
  4 Williams, Tyshona            Club Elite O            19.78m      64-11 
 
Javelin Throw 600g Intermediate Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 36.01m  7/9/2005    Angela McCord, MPRD                        
     JO Meet: J 46.53m  7/29/2000   Rachel Walker                              
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Aldrege, Ashley              Peak Perform            45.74mN    150-01 
  2 Schrimsher, Megan            Hoover Parks and        31.59m     103-08 
  3 Taylor, Kymesha              South East M            25.23m      82-09 
  4 Oladukun, Felicia            Contintl T-Belle        24.65m      80-10 
  5 Crawford, Patrice            Montgomery Y            22.26m      73-00 
  6 Cook, Molly                  Hoover Parks and        19.87m      65-02 
  7 Williams, Tyshona            Club Elite O            16.21m      53-02 
  8 Phillips, Shandrell          Memphis Hurdlers        15.22m      49-11 
  9 Moore, Tania                 Memphis Hurdlers        10.16m      33-04 
 
Heptathlon: #4 200 Meter Dash Intermediate Girls Heptathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Walker, Kyla                 Memphis Hurdlers         27.01  -3.0    711
  2 Shaw, Lashea                 Memphis Hurdlers         27.08  -3.0    705
  3 Carney, Kanellar             Contintl T-Belle         27.58  -3.0    664
  5 Williams, Caroline           Magic City T             31.03  -3.0    413
 
Heptathlon: #7 800 Meter Run Intermediate Girls Heptathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Carney, Kanellar             Contintl T-Belle       2:40.24     570
  2 Williams, Caroline           Magic City T           2:54.60     417
  3 Shaw, Lashea                 Memphis Hurdlers       3:05.60     315
  4 Walker, Kyla                 Memphis Hurdlers       3:17.65     219
 
Heptathlon: #1 100 Meter Hurdles Intermediate Girls Heptathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Shaw, Lashea                 Memphis Hurdlers         15.79  -1.0    740
  2 Carney, Kanellar             Contintl T-Belle         17.15  -1.0    580
  3 Walker, Kyla                 Memphis Hurdlers         17.80  -1.0    509
  4 Williams, Caroline           Magic City T             18.54  -1.0    434
 
Heptathlon: #2 High Jump Intermediate Girls Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Carney, Kanellar             Contintl T-Belle         1.60m    5-03.00    736
  2 Shaw, Lashea                 Memphis Hurdlers         1.50m    4-11.00    621
  3 Williams, Caroline           Magic City T             1.45m    4-09.00    566
  4 Walker, Kyla                 Memphis Hurdlers         1.40m    4-07.00    512
 
Heptathlon: #5 Long Jump Intermediate Girls Heptathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Walker, Kyla                 Memphis Hurdlers         5.18m   NWI  17-00.00    609
  2 Carney, Kanellar             Contintl T-Belle         4.93m   NWI  16-02.25    540
  3 Shaw, Lashea                 Memphis Hurdlers         4.91m   NWI  16-01.50    535
  5 Williams, Caroline           Magic City T             3.93m   NWI  12-10.75    292
 
Heptathlon: #3 Shot Put Intermediate Girls Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Shaw, Lashea                 Memphis Hurdlers         9.27m   30-05.00    482
  2 Carney, Kanellar             Contintl T-Belle         8.45m   27-08.75    428
  3 Williams, Caroline           Magic City T             7.97m   26-01.75    397
  4 Walker, Kyla                 Memphis Hurdlers         6.70m   21-11.75    316
 
Heptathlon: #6 Javelin Throw Intermediate Girls Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Carney, Kanellar             Contintl T-Belle        27.67m      90-09    433
  2 Williams, Caroline           Magic City T            23.40m      76-09    352
  3 Shaw, Lashea                 Memphis Hurdlers        20.10m      65-11    291
  4 Walker, Kyla                 Memphis Hurdlers        14.43m      47-04    186
 
Heptathlon Intermediate Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N  4689  7/6/2005    Victoria Dunlap, Continental                
     JO Meet: J  5052  7/29/2004   Shana Woods, Long Beach, CA                 
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Carney, Kanellar             Contintl T-Belle          3951  
  2 Shaw, Lashea                 Memphis Hurdlers          3689  
  3 Walker, Kyla                 Memphis Hurdlers          3062  
  4 Williams, Caroline           Magic City T              2871  
 
100 Meter Dash Young Women
========================================================================
 Nat'l Youth: N 11.60  8/2003      Latonya Loche, Twin City                    
     JO Meet: J 11.1h  1980        Michelle Glover, Pennsauken, NJ             
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Williams, Lakeshia           Club Elite O             11.96q  1.1  1 
  2 Watson, Angel                Mobile Parks             12.12q  1.3  2 
  3 Patterson, Tandra            Unattached               12.32q  1.1  1 
  4 Saxton, Erika                Club Elite O             12.40q  1.3  2 
  5 Maxwell, Tymyosha            Sonic Boom Elite         12.46q  1.3  2 
  6 Beverly, Mariko              River Cities             12.53q  1.1  1 
  7 Barbee, Anisha               Nashvl Illusions         12.55q  1.1  1 
  8 Jones, Janae                 Mobile Parks             12.58q  1.3  2 
  9 Beavers, Jasmine             Community TC             12.77   1.3  2 
 10 Hudson, Cenita               Track Unlimited          12.86   1.1  1 
 11 Zenon, Shanelle              Lafayette Yo             12.90   1.1  1 
 12 Peters, Tia                  Track Unlimited          12.98   1.3  2 
 13 Bennett, English             Mississippi              13.37   1.1  1 
 
100 Meter Dash Young Women
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 11.60  8/2003      Latonya Loche, Twin City                    
     JO Meet: J 11.1h  1980        Michelle Glover, Pennsauken, NJ             
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Williams, Lakeshia           Club Elite O             12.11  -0.8 
  2 Watson, Angel                Mobile Parks             12.41  -0.8 
  3 Patterson, Tandra            Unattached               12.49  -0.8 
  4 Maxwell, Tymyosha            Sonic Boom Elite         12.73  -0.8 
  5 Saxton, Erika                Club Elite O             12.74  -0.8 
  6 Jones, Janae                 Mobile Parks             12.80  -0.8 
  7 Beverly, Mariko              River Cities             12.88  -0.8 
  8 Barbee, Anisha               Nashvl Illusions         13.21  -0.8 
 
200 Meter Dash Young Women
========================================================================
 Nat'l Youth: N 23.40  8/2003      Latonya Loche, Twin City                    
     JO Meet: J 23.24  7/26/2007   Victoria Jordan, 26 Dallas Gold T           
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Williams, Lakeshia           Club Elite O             24.42q  NWI  2 
  2 Watson, Angel                Mobile Parks             25.24q  1.0  1 
  3 Barbee, Anisha               Nashvl Illusions         25.74q  1.0  1 
  4 Maxwell, Tymyosha            Sonic Boom Elite         26.14q  NWI  2 
  5 Beverly, Mariko              River Cities             26.15q  NWI  2 
  6 Charley, Nicole              Club Elite O             26.35q  1.0  1 
  7 Pryor, Virlisa               Track Unlimited          26.71q  1.0  1 
  8 Wilson, Beonka               Club Elite O             27.02q  1.0  1 
  9 Harrell, Brittany            Unattached               27.32   NWI  2 
 10 Brown, Shanetria             Sonic Boom Elite         27.71   NWI  2 
 -- Hudson, Cenita               Track Unlimited             DQ   1.0  1  lane violation
 
200 Meter Dash Young Women
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 23.40  8/2003      Latonya Loche, Twin City                    
     JO Meet: J 23.24  7/26/2007   Victoria Jordan, 26 Dallas Gold T           
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Williams, Lakeshia           Club Elite O             24.13  -0.7 
  2 Watson, Angel                Mobile Parks             25.36  -0.7 
  3 Barbee, Anisha               Nashvl Illusions         25.76  -0.7 
  4 Maxwell, Tymyosha            Sonic Boom Elite         26.02  -0.7 
  5 Beverly, Mariko              River Cities             26.63  -0.7 
  6 Charley, Nicole              Club Elite O             26.81  -0.7 
  7 Wilson, Beonka               Club Elite O             26.84  -0.7 
  8 Pryor, Virlisa               Track Unlimited          27.06  -0.7 
 
400 Meter Dash Young Women
===================================================================
 Nat'l Youth: N 53.95  7/9/2006    Kamelia Stroy, River Ciites                 
     JO Meet: J 51.45  8/2/1981    Erica Harris, Gig Harbor, WA                
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Barbee, Anisha               Nashvl Illusions         59.28q  1 
  2 Zenon, Shanelle              Lafayette Yo             59.49q  2 
  3 Mcswain, Akira               Contintl T-Belle         59.78q  1 
  4 Hall, Brianna                Nashvl Illusions         59.94q  1 
  5 Byrant, Veronica             Community TC             59.94q  2 
  6 Johnson, Mariah              Sonic Boom Elite       1:00.35q  1 
  7 Beverly, Mariko              River Cities           1:01.10q  2 
  8 Pruitt, Funderlethia         Club Elite O           1:01.74q  1 
  9 Harvell, Breana              Nashvl Illusions       1:02.15   1 
 10 Vaughn, Candice              Huntsville metro       1:02.16   1 
 11 Mitchell, Chrystal           Huntsville metro       1:02.21   2 
 12 Chark, Shirdetra             Unattached             1:04.40   2 
 13 Swafford, Natalie            Unattached             1:04.90   2 
 
400 Meter Dash Young Women
================================================================
 Nat'l Youth: N 53.95  7/9/2006    Kamelia Stroy, River Ciites                 
     JO Meet: J 51.45  8/2/1981    Erica Harris, Gig Harbor, WA                
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Mcswain, Akira               Contintl T-Belle         56.99  
  2 Byrant, Veronica             Community TC             57.90  
  3 Hall, Brianna                Nashvl Illusions         58.70  
  4 Barbee, Anisha               Nashvl Illusions         58.74  
  5 Johnson, Mariah              Sonic Boom Elite         58.92  
  6 Zenon, Shanelle              Lafayette Yo             59.60  
  7 Pruitt, Funderlethia         Club Elite O           1:01.92  
  8 Beverly, Mariko              River Cities           1:03.36  
 
800 Meter Run Young Women
================================================================
 Nat'l Youth: N 2:12.55  7/11/2004   Krishna Curry, Music City Track           
     JO Meet: J 2:07.73  7/30/1994   Tamieka Grizzle, Bronx. NY                
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Garcia, Jasmine              Community TC           2:22.99  
  2 Hall, Brianna                Nashvl Illusions       2:27.53  
  3 Stancil, Chalyce             Sprint South           2:30.02  
  4 Emory, Sarah                 River Cities           2:30.34  
  5 Moore, Taylor                Soaring Eagles         2:31.32  
  6 Sumerall, Angela             Contintl T-Belle       2:42.99  
  7 Swafford, Natalie            Unattached             2:44.79  
  8 Woods, Kara                  Montgomery Y           2:53.59  
 
1500 Meter Run Young Women
================================================================
 Nat'l Youth: N 4:50.65  7/2002      Kristin McKinght, MCTC                    
     JO Meet: J 4:26.39  8/2/1981    Cecilia Hopp, Cos  Cob, CT                
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Stancil, Chalyce             Sprint South           5:27.91  
  2 Sumerall, Angela             Contintl T-Belle       5:32.93  
  3 Carter, Kierston             Mobile Parks           6:42.08  
 
3000 Meter Run Young Women
================================================================
 Nat'l Youth: N 11:09.60  8/2003      Nettie Holcomb, Continental              
     JO Meet: J  9:37.24  7/30/1998   Dana Boyle, Carbondale, CO               
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Stancil, Chalyce             Sprint South          12:08.79  
  2 Sumerall, Angela             Contintl T-Belle      12:46.56  
 
100 Meter Hurdles Young Women
========================================================================
 Nat'l Youth: N 13.59  7/8/2006    Jacquelyn1 Coward, Music City               
     JO Meet: J 13.35  7/29/2006   April Williams, unattached                  
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Harrell, Brittany            Unattached               14.63q  NWI  1 
  2 Patton, Jasmine              North Alabam             15.06q  NWI  2 
  3 Daniels, Amanda              Community TC             15.20q  NWI  2 
  4 Mcswain, Akira               Contintl T-Belle         15.27q  NWI  1 
  5 Beckett, Nefertiti           Memphis Hurdlers         15.34q  NWI  2 
  6 Pruitt, Funderlethia         Club Elite O             16.06q  NWI  1 
  7 McDonald, Julie              Project Spee             16.07q  NWI  1 
  8 Johnson, Kimaya              Community TC             16.23q  NWI  1 
  9 Harvell, Breana              Nashvl Illusions         17.53   NWI  2 
 10 Cash, Danielle               Track Unlimited          17.59   NWI  2 
 
100 Meter Hurdles Young Women
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 13.59  7/8/2006    Jacquelyn1 Coward, Music City               
     JO Meet: J 13.35  7/29/2006   April Williams, unattached                  
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Harrell, Brittany            Unattached               14.67   NWI 
  2 Patton, Jasmine              North Alabam             15.20   NWI 
  3 Daniels, Amanda              Community TC             15.35   NWI 
  4 Mcswain, Akira               Contintl T-Belle         15.41   NWI 
  5 Beckett, Nefertiti           Memphis Hurdlers         15.85   NWI 
  6 McDonald, Julie              Project Spee             16.15   NWI 
  7 Pruitt, Funderlethia         Club Elite O             16.53   NWI 
  8 Johnson, Kimaya              Community TC             16.66   NWI 
 
400 Meter Hurdles Young Women
===================================================================
 Nat'l Youth: N 1:01.29  7/8/2005    Heather Trimiew, Music City               
     JO Meet: J   57.78  7/30/2006   Ebony Collins, Quiet Fire Track           
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Houston, Erina               Mobile Parks           1:04.93q  2 
  2 Anderson, Maya               Future TC              1:06.55q  1 
  3 Mcswain, Akira               Contintl T-Belle       1:06.83q  1 
  4 Watts, Stacia                North Alabam           1:08.44q  1 
  5 McDonald, Julie              Project Spee           1:08.78q  1 
  6 Harvell, Breana              Nashvl Illusions       1:09.77q  2 
  6 Pruitt, Funderlethia         Club Elite O           1:09.77q  2 
  8 Hall, Brianna                Nashvl Illusions       1:11.01q  2 
  9 Baldwin, Victoria            Club Elite O           1:16.32   1 
 
400 Meter Hurdles Young Women
================================================================
 Nat'l Youth: N 1:01.29  7/8/2005    Heather Trimiew, Music City               
     JO Meet: J   57.78  7/30/2006   Ebony Collins, Quiet Fire Track           
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Mcswain, Akira               Contintl T-Belle       1:04.21  
  2 Watts, Stacia                North Alabam           1:06.25  
  3 Anderson, Maya               Future TC              1:06.28  
  4 Houston, Erina               Mobile Parks           1:06.86  
  5 Harvell, Breana              Nashvl Illusions       1:08.05  
  6 McDonald, Julie              Project Spee           1:10.76  
  7 Pruitt, Funderlethia         Club Elite O           1:12.89  
 
4x100 Meter Relay Young Women
================================================================
 Nat'l Youth: N 47.00  8/2003      Road Runners Track Club, Road Runners Track 
                       Ashanti Duckworth,ShelanderEarly,DionneJoseph,Quin
     JO Meet: J 44.43  7/28/2007   12 26 Dallas Gold TC, 26 Dallas Gold T      
                       L Stewart, A Pegram, B Carr, V Jordan             
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Club Elite Of Birmingham  'A'                         47.31  
  2 Mobile Parks Recreation Dept  'A'                     48.14  
  3 Track Unlimited (Tn)  'A'                             49.88  
  4 Community TC  'A'                                     50.30  
 
4x400 Meter Relay Young Women
================================================================
 Nat'l Youth: N 3:48.74  7/9/2006    Music City, Music City                    
                         J Coward, K Curry, A Dance, K Forbes              
     JO Meet: J 3:35.51  7/29/2001   "United Stars "A", Philadelphia,PA        
                         Evelyn Dwyer,Dominique Darden,Danielle Rogers,Tiff
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Club Elite Of Birmingham  'A'                       4:03.04  
  2 Nashville Illusions TC (Tn)  'A'                    4:06.70  
  3 Mobile Parks Recreation Dept  'A'                   4:11.05  
  4 Community TC  'A'                                   4:23.30  
 
High Jump Young Women
==========================================================================
 Nat'l Youth: N  5-06  7/2002      Reanna Townsend, Unattached                 
     JO Meet: J 1.85m  7/25/1996   Adrienne Sims, Fayettevile, NC              
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Harrell, Brittany            Unattached               1.60m    5-03.00 
  2 Byrant, Veronica             Community TC             1.55m    5-01.00 
  2 Davis, Petra                 Future TC                1.55m    5-01.00 
  4 Cross, Sterling              Montgomery Y             1.50m    4-11.00 
  5 King, Catedria               North Alabam             1.35m    4-05.00 
 
Pole Vault Young Women
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 3.20m  7/8/2004    Mallory Thompson, Unattached                
     JO Meet: J 3.90m  7/27/2007   Melissa Gergel, 07 21 LV's Cheet            
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Tisher, Neal                 Unattached               3.50mN  11-05.75 
  2 Sanchez, Lacey               New Heights              3.35mN  10-11.75 
  3 Bedsole, Laura               Hoover Parks and        J3.35mN  10-11.75 
  4 Logan, Claire                Project Spee             3.20mN  10-06.00 
  5 Pfantz, Brittany             New Heights             J3.20mN  10-06.00 
  6 Lauchner, Ashley             New Heights             J3.20mN  10-06.00 
 
Long Jump Young Women
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 6.00m  7/8/2004    Kenyatta Brooks, SOUTHWEST MISSIS           
     JO Meet: J 6.36m  7/23/1994   Angela Henry, Omaha, NE                     
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Taylor, Shekinah             South East M             5.45m   NWI  17-10.75 
  2 Charley, Nicole              Club Elite O             5.32m   NWI  17-05.50 
  3 Wilson, Beonka               Club Elite O             5.12m   NWI  16-09.75 
  4 Zenon, Shanelle              Lafayette Yo            J5.12m   NWI  16-09.75 
  5 Pugh, Simone                 Mobile Parks             5.11m   NWI  16-09.25 
  6 Byrd, Devan                  Unattached               4.98m   NWI  16-04.25 
  7 Daniels, Amanda              Community TC             4.90m   NWI  16-01.00 
  8 Perkins, Lashunda            Mississippi              4.30m   NWI  14-01.25 
 
Triple Jump Young Women
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 12.31m  7/8/2004    Nedra Gross, Future Track Clu              
     JO Meet: J 13.01m  7/28/1996   Alicia Broussard, Houston, TX              
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Daniels, Amanda              Community TC            11.35m   NWI  37-03.00 
  2 Charley, Nicole              Club Elite O            11.14m   NWI  36-06.75 
  3 Taylor, Shekinah             South East M            10.88m   NWI  35-08.50 
  4 Patton, Jasmine              North Alabam            10.76m   NWI  35-03.75 
  5 Beckett, Nefertiti           Memphis Hurdlers        10.54m   NWI  34-07.00 
  6 Saxton, Erika                Club Elite O            10.47m   NWI  34-04.25 
  7 King, Catedria               North Alabam            10.08m   NWI  33-01.00 
  8 Hudson, Cenita               Track Unlimited          9.58m   NWI  31-05.25 
  9 Perkins, Lashunda            Mississippi              9.29m   NWI  30-05.75 
 
Shot Put 4kg Young Women
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 13.21m  7/9/2005    Brittany Cox, Nash Illusions               
     JO Meet: J 15.82m  7/31/2003   Michelle Carter, Ovilla, TX                
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Browning, Caitlin            Hoover Parks and         9.89m   32-05.50 
  2 Goss, Jennifer               Peak Perform             9.35m   30-08.25 
  3 Hoppis, Rebekah              Hoover Parks and         9.10m   29-10.25 
  4 Cross, Sterling              Montgomery Y             8.70m   28-06.50 
  5 Lewis, Terrica               Mobile Parks             8.58m   28-01.75 
  6 Clinton, Shantell            Spar Track T             8.38m   27-06.00 
 
Discus Throw 1kg Young Women
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 40.50m  7/8/2004    Amara mcKell, Nashville Illusi             
     JO Meet: J 52.49m  8/1/1982    Cindy Johnson, Mesa, AZ                    
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Hoppis, Rebekah              Hoover Parks and        34.43m     112-11 
  2 Goss, Jennifer               Peak Perform            32.28m     105-11 
  3 Browning, Caitlin            Hoover Parks and        24.89m      81-08 
  4 Clinton, Shantell            Spar Track T            22.65m      74-04 
 
Hammer Throw Young Women
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 40.05m  7/7/2006    Brittany Cox, Nsh Ilusions                 
     JO Meet: J 49.60m  7/29/2006   Gabriella Midles, 13 Camas Hammer          
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Goss, Jennifer               Peak Perform            25.20m      82-08 
  2 Browning, Caitlin            Hoover Parks and        22.64m      74-03 
  3 Hoppis, Rebekah              Hoover Parks and        21.57m      70-09 
 
Javelin Throw 600g Young Women
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 36.22m  7/8/2006    Megan Young, Unattached                    
     JO Meet: J 44.64m  7/29/2007   Brieanna Kennedy, 02 08 Mid-Atl Un         
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Hoppis, Rebekah              Hoover Parks and        41.16mN    135-00 
  2 Chaumont, Mckenzie           Lake Area Ex            40.31mN    132-03 
  3 Goss, Jennifer               Peak Perform            34.70m     113-10 
  4 Spear, Lakin                 Hoover Parks and        33.77m     110-09 
  5 Browning, Caitlin            Hoover Parks and        19.96m      65-06 
  6 Lewis, Terrica               Mobile Parks            19.87m      65-02 
 
Heptathlon: #4 200 Meter Dash Young Women Heptathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Mcswain, Akira               Contintl T-Belle         27.21  -3.1    694
  2 Beckett, Nefertiti           Memphis Hurdlers         28.88  -3.1    563
  3 Woods, Kara                  Montgomery Y             29.99  -3.1    483
 
Heptathlon: #7 800 Meter Run Young Women Heptathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Mcswain, Akira               Contintl T-Belle       2:36.50     614
  2 Beckett, Nefertiti           Memphis Hurdlers       2:54.25     420
  3 Woods, Kara                  Montgomery Y           2:55.89     404
 
Heptathlon: #1 100 Meter Hurdles Young Women Heptathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Mcswain, Akira               Contintl T-Belle         15.65  -2.7    758
  2 Beckett, Nefertiti           Memphis Hurdlers         16.48  -2.7    657
  3 Woods, Kara                  Montgomery Y             22.97  -2.7    103
 
Heptathlon: #2 High Jump Young Women Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Beckett, Nefertiti           Memphis Hurdlers         1.55m    5-01.00    678
  2 Mcswain, Akira               Contintl T-Belle         1.50m    4-11.00    621
  3 Woods, Kara                  Montgomery Y             1.35m    4-05.00    460
 
Heptathlon: #5 Long Jump Young Women Heptathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Mcswain, Akira               Contintl T-Belle         4.89m   NWI  16-00.50    530
  2 Beckett, Nefertiti           Memphis Hurdlers         4.74m   NWI  15-06.75    490
  3 Woods, Kara                  Montgomery Y             4.26m   NWI  13-11.75    369
 
Heptathlon: #3 Shot Put Young Women Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Mcswain, Akira               Contintl T-Belle         9.15m   30-00.25    474
  2 Beckett, Nefertiti           Memphis Hurdlers         8.45m   27-08.75    428
  3 Woods, Kara                  Montgomery Y             6.19m   20-03.75    283
 
Heptathlon: #6 Javelin Throw Young Women Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Mcswain, Akira               Contintl T-Belle        21.53m      70-08    317
  2 Beckett, Nefertiti           Memphis Hurdlers        19.62m      64-04    282
  3 Woods, Kara                  Montgomery Y            15.79m      51-10    211
 
Heptathlon Young Women
================================================================
 Nat'l Youth: N  4302  7/6/2005    Marrissa Harris, Mem Hurdlers               
     JO Meet: J  5365  7/25/2001   Diana Pickler, Sache, TX                    
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Mcswain, Akira               Contintl T-Belle          4008  
  2 Beckett, Nefertiti           Memphis Hurdlers          3518  
  3 Woods, Kara                  Montgomery Y              2313  
 
100 Meter Dash Sub-Bantam Boys
========================================================================
 Nat'l Youth: N 14.54  7/10/2002   Samuel Washington, PCTC                     
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Woods, Collins               Mobile Parks             14.81q -1.1  2 
  2 Johnson, Jarious             TN Cheetahs              15.41q -0.9  1 
  3 Watkins, Jacob               Faith TC Inc             15.46q -1.1  2 
  4 Beard, Daniel                Mobile Parks             15.71q -0.9  1 
  5 Foster, Mason                Montgomery Y             15.82q -1.1  2 
  6 Johnson, Donald              Future TC                15.98q -1.1  2 
  7 Evans, Shane                 Elm Grove TC             16.32q -0.9  1 
  8 Pryor, Virgil                Track Unlimited          16.77q -1.1  2 
  9 Davis, Richard               Faith TC Inc             17.04  -0.9  1 
 10 Brooks, Billy                Unattached-T             17.07  -0.9  1 
 11 Norwood, Tyreik              TN Cheetahs              17.40  -0.9  1 
 
100 Meter Dash Sub-Bantam Boys
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 14.54  7/10/2002   Samuel Washington, PCTC                     
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Johnson, Jarious             TN Cheetahs              14.70  -1.4 
  2 Woods, Collins               Mobile Parks             14.75  -1.4 
  3 Beard, Daniel                Mobile Parks             15.56  -1.4 
  4 Watkins, Jacob               Faith TC Inc             15.72  -1.4 
  5 Foster, Mason                Montgomery Y             15.90  -1.4 
  6 Evans, Shane                 Elm Grove TC             16.23  -1.4 
  7 Johnson, Donald              Future TC                16.45  -1.4 
  8 Pryor, Virgil                Track Unlimited          16.94  -1.4 
 
200 Meter Dash Sub-Bantam Boys
========================================================================
 Nat'l Youth: N 32.04  7/9/2005    Robert Charlton, Club Elite                 
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Woods, Collins               Mobile Parks           N 30.27q  0.7  1 
  2 Johnson, Jarious             TN Cheetahs            N 31.27q  NWI  2 
  3 Beard, Daniel                Mobile Parks           N 31.88q  NWI  2 
  4 Watkins, Jacob               Faith TC Inc             33.35q  0.7  1 
  5 Foster, Mason                Montgomery Y             34.36q  NWI  2 
  6 Davis, Richard               Faith TC Inc             34.88q  0.7  1 
  7 Pryor, Virgil                Track Unlimited          35.20q  0.7  1 
  8 Brooks, Billy                Unattached-T             36.35q  0.7  1 
  9 Norwood, Tyreik              TN Cheetahs              36.59   0.7  1 
 10 Allen, Christian             South East M             37.42   NWI  2 
 11 Simmons, Byron               Montgomery Y             38.23   NWI  2 
 
200 Meter Dash Sub-Bantam Boys
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 32.04  7/9/2005    Robert Charlton, Club Elite                 
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Woods, Collins               Mobile Parks             30.42N  NWI 
  2 Johnson, Jarious             TN Cheetahs              31.87N  NWI 
  3 Beard, Daniel                Mobile Parks             32.30   NWI 
  4 Watkins, Jacob               Faith TC Inc             33.67   NWI 
  5 Foster, Mason                Montgomery Y             34.38   NWI 
  6 Davis, Richard               Faith TC Inc             34.44   NWI 
  7 Pryor, Virgil                Track Unlimited          35.54   NWI 
 
400 Meter Dash Sub-Bantam Boys
===================================================================
 Nat'l Youth: N 1:00.41  7/8/1992    LeDaniel Mitchell, HOTC                   
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Woods, Collins               Mobile Parks           1:14.07q  2 
  2 Allen, Christian             South East M           1:16.38q  1 
  3 Watkins, Jacob               Faith TC Inc           1:19.76q  1 
  4 Pryor, Virgil                Track Unlimited        1:19.84q  1 
  5 Davis, Richard               Faith TC Inc           1:20.11q  2 
  6 Foster, Mason                Montgomery Y           1:20.18q  2 
  7 Anderson, Terrence           Magic City R           1:25.09q  1 
  8 Tuckeriv, Willie             Elm Grove TC           1:27.59q  1 
  9 Stephens, Cordell            Magic City R           1:32.09   2 
 10 Brooks, Billy                Unattached-T           2:17.11   1 
 -- Crenshawii, Darryl           Mobile Parks                DQ   2  lane violation
 
400 Meter Dash Sub-Bantam Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 1:00.41  7/8/1992    LeDaniel Mitchell, HOTC                   
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Woods, Collins               Mobile Parks           1:11.41  
  2 Allen, Christian             South East M           1:17.52  
  3 Watkins, Jacob               Faith TC Inc           1:19.75  
  4 Pryor, Virgil                Track Unlimited        1:21.03  
  5 Davis, Richard               Faith TC Inc           1:21.15  
  6 Tuckeriv, Willie             Elm Grove TC           1:23.39  
  7 Foster, Mason                Montgomery Y           1:25.40  
  8 Anderson, Terrence           Magic City R           1:25.79  
 
800 Meter Run Sub-Bantam Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 3:04.58  7/9/2005    Walter Mixon, MPRD                        
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Anderson, Terrence           Magic City R           3:19.45  
  2 Malone, Kevin                Memphis Hurdlers       4:13.84  
 
1500 Meter Run Sub-Bantam Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Lee, Michael                 YMCA Baton R           6:26.41  
 
Long Jump Sub-Bantam Boys
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 3.63m  7/8/2005    Robert Charlton, Club Elite                 
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Beard, Daniel                Mobile Parks             3.66mN  NWI  12-00.25 
  2 Jones, Nathan                Unattached               2.92m   NWI   9-07.00 
  3 Allen, Christian             South East M             2.85m   NWI   9-04.25 
  4 Simmons, Byron               Montgomery Y             2.76m   NWI   9-00.75 
  5 Thibodeaux, Kyle             Lafayette Yo             2.27m   NWI   7-05.50 
  6 Brooks, Jamirous             Memphis Hurdlers         1.66m   NWI   5-05.50 
 -- Haynes, Rashawn              Memphis Hurdlers          FOUL                 
 -- Johnson, Jaylon              Memphis Hurdlers          FOUL                 
 -- Brooks, Jeremiah             Lafayette Yo              FOUL                 
 -- Brooks Jr., Torrus           Memphis Hurdlers          FOUL                 
 
Shot Put Sub-Bantam Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 5.29m  7/8/2005    Nigel Despinasse, Future Track Clu          
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Jones, Nathan                Unattached               6.43mN  21-01.25 
  2 Mccrary, Joshua              Greater King             5.54mN  18-02.25 
  3 Brooks, Jeremiah             Lafayette Yo             3.08m   10-01.25 
 
Javelin Throw Sub-Bantam Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 18.05m  7/8/2006    Rashad Haynes, Memphis Hurd                
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Jones, Nathan                Unattached              16.05m      52-08 
  2 Thibodeaux, Kyle             Lafayette Yo            15.94m      52-03 
  3 Mccrary, Joshua              Greater King            14.58m      47-10 
  4 Haynes, Rashawn              Memphis Hurdlers        12.33m      40-05 
  5 Brooks Jr., Torrus           Memphis Hurdlers         9.87m      32-04 
  6 Brooks, Jamirous             Memphis Hurdlers         7.31m      24-00 
  7 Brooks, Jeremiah             Lafayette Yo             5.21m      17-01 
  8 Jenkins, Dontavious          Montgomery Y             4.70m      15-05 
 
100 Meter Dash Bantam Boys
========================================================================
 Nat'l Youth: N 13.20  7/10/2004   Eddie Thompson, Mobile Parks                
     JO Meet: J 12.73  7/28/1991   Richard Washington, Inglewood, CA           
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Charles, Julian              Spar Track T             13.52q  0.9  1 
  2 Jackson, Ramonte             Unattached               14.09q -2.0  2 
  3 Williams, Tyson              Magic City R             14.24q -2.0  2 
  4 Dupre, Raekwon               Lafayette Yo             14.36q  0.9  1 
  5 Mcghee, London               Memphis Hurdlers         14.45q  0.9  1 
  6 Constantine, Braylon         Lafayette Yo             14.81q -2.0  2 
  7 Parker, Anthony              Mobile Parks             14.84q -2.0  2 
  8 Jones, Jarius                Mobile Parks             14.92q  0.9  1 
  9 Ledet, Keylon                Lafayette Yo             14.94  -2.0  2 
 10 Underwood, Tyus              Magic City R             14.95   0.9  1 
 11 Boler, Brennen               Track Unlimited          14.96  -2.0  2 
 12 Stephens, Carlos             Magic City R             15.15  -2.0  2 
 13 Hudson, Ty                   Track Unlimited          15.45   0.9  1 
 14 Porterfield, Adrian          Memphis Hurdlers         16.17   0.9  1 
 
100 Meter Dash Bantam Boys
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 13.20  7/10/2004   Eddie Thompson, Mobile Parks                
     JO Meet: J 12.73  7/28/1991   Richard Washington, Inglewood, CA           
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Charles, Julian              Spar Track T             13.78  -0.5 
  2 Jackson, Ramonte             Unattached               14.03  -0.5 
  3 Williams, Tyson              Magic City R             14.11  -0.5 
  4 Dupre, Raekwon               Lafayette Yo             14.48  -0.5 
  5 Mcghee, London               Memphis Hurdlers         14.73  -0.5 
  6 Constantine, Braylon         Lafayette Yo             14.77  -0.5 
  7 Jones, Jarius                Mobile Parks             14.95  -0.5 
  8 Parker, Anthony              Mobile Parks             15.00  -0.5 
 
200 Meter Dash Bantam Boys
========================================================================
 Nat'l Youth: N 27.30  7/8/2005    Jessie Cole, B.R. Raiders Tra               
     JO Meet: J 25.83  8/2/2003    Rannell Hall, Miami, FL                     
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Murphy, Winston              Track Unlimited          28.85q  0.4  1 
  2 Williams, Tyson              Magic City R             29.02q  0.9  2 
  3 Dupre, Raekwon               Lafayette Yo             29.71q  0.4  1 
  4 Parker, Anthony              Mobile Parks             31.06q  0.9  2 
  5 Jones, Jarius                Mobile Parks             31.88q  0.9  2 
  6 Stephens, Carlos             Magic City R             31.90q  0.4  1 
  7 Porter, Thaddeus             Montgomery Y             32.60q  0.4  1 
  8 Hardnett, Trevon             Faith TC Inc             32.88q  0.9  2 
  9 Tripeauxjr, Kevin            Faith TC Inc             33.38   0.4  1 
 10 Boler, Brennen               Track Unlimited          34.74   0.4  1 
 11 Smithjr, Nelson              Faith TC Inc             35.08   0.9  2 
 12 Nelson, Graeme               Williamson Youth         37.51   0.9  2 
 13 Hudson, Ty                   Track Unlimited          39.74   0.9  2 
 
200 Meter Dash Bantam Boys
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 27.30  7/8/2005    Jessie Cole, B.R. Raiders Tra               
     JO Meet: J 25.83  8/2/2003    Rannell Hall, Miami, FL                     
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Murphy, Winston              Track Unlimited          28.68  -0.4 
  2 Williams, Tyson              Magic City R             29.02  -0.4 
  3 Dupre, Raekwon               Lafayette Yo             29.57  -0.4 
  4 Parker, Anthony              Mobile Parks             30.92  -0.4 
  5 Jones, Jarius                Mobile Parks             31.30  -0.4 
  6 Stephens, Carlos             Magic City R             31.86  -0.4 
  7 Hardnett, Trevon             Faith TC Inc             31.91  -0.4 
  8 Porter, Thaddeus             Montgomery Y             32.67  -0.4 
 
400 Meter Dash Bantam Boys
===================================================================
 Nat'l Youth: N 1:02.45  7/10/2004   William Carroll, Mobile Parks             
     JO Meet: J   58.74  7/25/1997   Jules Noel, Boynton Beach, FL             
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Jaspierre, Brennon           Unattached             1:06.51q  1 
  2 Murphy, Winston              Track Unlimited        1:06.69q  2 
  3 Powell, Andrew               Williamson Youth       1:08.20q  1 
  4 Newby, Kenje                 Spar Track T           1:10.15q  2 
  5 Parker, Anthony              Mobile Parks           1:10.17q  1 
  6 Jones, Willie                Elm Grove TC           1:11.66q  1 
  7 Jones, Cedrick               Unattached             1:14.03q  2 
  8 Tripeauxjr, Kevin            Faith TC Inc           1:16.05q  1 
  9 Porter, Thaddeus             Montgomery Y           1:19.96   2 
 10 Moten, Calvin                Huntsville metro       1:25.11   1 
 11 Hudson, Ty                   Track Unlimited        1:31.33   2 
 
400 Meter Dash Bantam Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 1:02.45  7/10/2004   William Carroll, Mobile Parks             
     JO Meet: J   58.74  7/25/1997   Jules Noel, Boynton Beach, FL             
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Murphy, Winston              Track Unlimited        1:04.25  
  2 Jaspierre, Brennon           Unattached             1:05.49  
  3 Powell, Andrew               Williamson Youth       1:08.29  
  4 Newby, Kenje                 Spar Track T           1:11.33  
  5 Parker, Anthony              Mobile Parks           1:12.83  
  6 Jones, Willie                Elm Grove TC           1:13.03  
  7 Jones, Cedrick               Unattached             1:15.44  
  8 Tripeauxjr, Kevin            Faith TC Inc           1:20.18  
 
800 Meter Run Bantam Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 2:36.74  7/9/2005    Johnathan Holmes, MPRD                    
     JO Meet: J 2:19.74  7/30/2005   Robert Amick, unattached-14               
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Jaspierre, Brennon           Unattached             2:35.46N 
  2 Powell, Andrew               Williamson Youth       2:37.58  
  3 Taylor, Spencer              Rapides Jr T           2:45.92  
  4 Jones, Cedrick               Unattached             2:46.11  
  5 Smith, Em                    Rapides Jr T           3:07.54  
  6 Bell, Jase                   Unattached             3:18.23  
  7 Shull, Drake                 TN Cheetahs            3:32.83  
  8 Carpenter, Kordell           Faith TC Inc           3:56.29  
 
1500 Meter Run Bantam Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 4:48.04  7/29/2001   Connor Revord, Joliet, IL                 
     JO Meet: J 4:43.70  7/31/2005   Robert Amick, unattached-14               
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Taylor, Spencer              Rapides Jr T           5:57.78  
  2 Smith, Em                    Rapides Jr T           6:03.52  
  3 Heard, Orlando               Unattached             6:08.19  
  4 Bell, Jase                   Unattached             6:57.38  
  5 Shull, Drake                 TN Cheetahs            7:30.91  
 
4x100 Meter Relay Bantam Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 55.23  7/11/2004   Port City TC, Port City                     
                       S Washington, C Hutcherson, S Dixon, D Tinsley    
     JO Meet: J 51.63  8/3/2003    Miamia Metro-Dade, Miami, FL                
                       Leo Simmons, Darryl Brown, Shaquille Kearse, Ranne
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Magic City Runners  'A'                               57.78  
  2 Faith TC Inc  'A'                                     59.04  
  3 Memphis Hurdlers TC (Tn)  'A'                       1:02.67  
 -- Memphis Hurdlers TC (Tn)  'B'                            DQ   Early exchange Z2
 -- Lafayette Youth Track  'A'                               DQ   Out of lane Zone 2
 
4x400 Meter Relay Bantam Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 4:43.10  8/2003      Twin City Athletic Assoc'A', Twin City Ath
                         JamesGrayson,AhkeemHenderson,JustinJemison,MarkPay
     JO Meet: J 4:11.54  7/30/2000   Speed City TC                             
                         Kwame Morgan, Anthony Williams, Tariq Adams, Misha
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Elm Grove TC  'A'                                   5:09.08  
  2 Memphis Hurdlers TC (Tn)  'A'                       5:41.61  
  3 Faith TC Inc  'A'                                   5:46.13  
  4 Memphis Hurdlers TC (Tn)  'B'                       7:42.96  
 
High Jump Bantam Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 1.55m  1977        David Mosley, Sunnyvale, CA                 
     JO Meet: J 1.55m  1977        David Mosley, Sunnyvale, CA                 
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Charles, Julian              Spar Track T             1.20m    3-11.25 
  2 Jackson, Ramonte             Unattached               1.00m    3-03.25 
  3 Newby, Kenje                 Spar Track T             0.90m    2-11.50 
 
Long Jump Bantam Boys
===============================================================================
 Nat'l Youth: N  4.75  7/26/1980   Terry Simpson, Norman, OK                   
     JO Meet: J 4.97m  7/29/2003   Thomas Johnson, Dallas, TX                  
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Jackson, Ramonte             Unattached               4.54m   NWI  14-10.75 
  2 Jones, Jarius                Mobile Parks             3.75m   NWI  12-03.75 
  3 Constantine, Braylon         Lafayette Yo             3.67m   NWI  12-00.50 
  4 Murphy, Winston              Track Unlimited          3.66m   NWI  12-00.25 
  5 Haynesjr, Rashad             Memphis Hurdlers         3.64m   NWI  11-11.50 
  6 Moten, Calvin                Huntsville metro         3.55m   NWI  11-07.75 
  7 Heard, Orlando               Unattached              J3.55m   NWI  11-07.75 
  8 Mcghee, London               Memphis Hurdlers         3.37m   NWI  11-00.75 
  9 Hardnett, Trevon             Faith TC Inc             3.14m   NWI  10-03.75 
 10 Griffin, Holland             Lafayette Yo             3.04m   NWI   9-11.75 
 11 Holmes, Samuel               Magic City R             2.86m   NWI   9-04.75 
 -- Booker, Keikrick             Greater King              FOUL                 
 
Shot Put 6 lb. Bantam Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 12.44m  8/3/2003    Jon Allen, Houston, TX                     
     JO Meet: J 12.44m  8/2/2003    Jon Allen, Houston,TX                      
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Griffin, Holland             Lafayette Yo             8.00m   26-03.00 
  2 Stewart, Phillip             Spar Track T             6.81m   22-04.25 
  3 Burks, Jalen                 Memphis Hurdlers         5.94m   19-06.00 
  4 Hill, Hunter                 Huntsville metro         5.47m   17-11.50 
  5 Booker, Keikrick             Greater King             4.52m   14-10.00 
 
Javelin Throw 300g Bantam Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 39.39m  8/1/2003    Ron Baker, Utica, KS                       
     JO Meet: J 39.39m  8/1/2003    Ron Baker, Utica, KS                       
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Haynesjr, Rashad             Memphis Hurdlers        27.07m      88-10 
  2 Stewart, Phillip             Spar Track T            19.13m      62-09 
  3 Isom, Brock                  Speed City S            18.28m      60-00 
  4 Harris, Samuel               Memphis Hurdlers        18.03m      59-02 
  5 Jenkins, Brandon             Montgomery Y            17.84m      58-06 
  6 Ledet, Keylon                Lafayette Yo            17.11m      56-02 
  7 Booker, Keikrick             Greater King            15.03m      49-04 
  8 Perkins, Cory                Memphis Hurdlers        14.06m      46-01 
  9 Wallacejr, Michael           South East M             5.41m      17-09 
 
Triathlon: #3 400 Meter Dash Bantam Boys Triathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Porter, Thaddeus             Montgomery Y           1:13.72      70
  2 Tripeauxjr, Kevin            Faith TC Inc           1:14.03      65
  3 Mcgarnerjr, Clarence         Faith TC Inc           1:16.99      28
  4 Smithjr, Nelson              Faith TC Inc           1:19.03      11
  5 Jones, Justin                Montgomery Y           1:20.53       3
  6 Bell, Jase                   Unattached             1:28.19  
 
Triathlon: #2 High Jump Bantam Boys Triathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Porter, Thaddeus             Montgomery Y             1.15m    3-09.25    159
  1 Tripeauxjr, Kevin            Faith TC Inc             1.15m    3-09.25    159
  3 Smithjr, Nelson              Faith TC Inc             1.05m    3-05.25    105
  3 Mcgarnerjr, Clarence         Faith TC Inc             1.05m    3-05.25    105
  5 Jones, Justin                Montgomery Y             1.00m    3-03.25     81
  6 Hines, Clark                 Magic City T             0.95m    3-01.25     59
  6 Bell, Jase                   Unattached               0.95m    3-01.25     59
 
Triathlon: #1 Shot Put Bantam Boys Triathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Mcgarnerjr, Clarence         Faith TC Inc             6.31m   20-08.50    267
  2 Smithjr, Nelson              Faith TC Inc             6.26m   20-06.50    264
  3 Tripeauxjr, Kevin            Faith TC Inc             6.06m   19-10.75    252
  4 Porter, Thaddeus             Montgomery Y             5.87m   19-03.25    241
  5 Jones, Justin                Montgomery Y             5.30m   17-04.75    208
  6 Bell, Jase                   Unattached               4.80m   15-09.00    180
  7 Hines, Clark                 Magic City T             4.32m   14-02.25    152
 
Triathlon Bantam Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N  1032                                                          
     JO Meet: J  1032  7/24/2002   Rashad Rainey-Cox, Moreno Valley, CA        
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Tripeauxjr, Kevin            Faith TC Inc               476  
  2 Porter, Thaddeus             Montgomery Y               470  
  3 Mcgarnerjr, Clarence         Faith TC Inc               400  
  4 Smithjr, Nelson              Faith TC Inc               380  
  5 Jones, Justin                Montgomery Y               292  
  6 Bell, Jase                   Unattached                 239  
  7 Hines, Clark                 Magic City T               211  
 
100 Meter Dash Midget Boys
========================================================================
 Nat'l Youth: N 12.31  6/1992      Cordell Davis                               
     JO Meet: J 11.70  8/2/1998    Michael Grant, Decatur, GA                  
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Key, Kelvin                  Montgomery Y           N 12.16q  NWI  1 
  2 Chark, Darrell               Unattached               13.18q  1.0  2 
  3 Blackwell, Alonzo            TN Cheetahs              13.25q  1.0  2 
  4 Housley, Nicholas            River Cities             13.60q  1.0  2 
  5 Tilley, Rico                 Club Elite O             13.78q  NWI  1 
  6 Rudolph, Taylor              Track Unlimited          13.81q  1.0  2 
  7 Stewart, Dangelo             Mobile Parks             13.97q  1.0  2 
  8 Weaver, Gerald               Nashvl Illusions         14.36q  NWI  1 
  9 Moten, Cedric                Huntsville metro         14.44   NWI  1 
 
100 Meter Dash Midget Boys
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 12.31  6/1992      Cordell Davis                               
     JO Meet: J 11.70  8/2/1998    Michael Grant, Decatur, GA                  
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Key, Kelvin                  Montgomery Y             12.42  -1.2 
  2 Blackwell, Alonzo            TN Cheetahs              13.35  -1.2 
  3 Chark, Darrell               Unattached               13.36  -1.2 
  4 Tilley, Rico                 Club Elite O             13.54  -1.2 
  5 Housley, Nicholas            River Cities             13.79  -1.2 
  6 Rudolph, Taylor              Track Unlimited          14.30  -1.2 
  7 Weaver, Gerald               Nashvl Illusions         14.40  -1.2 
 
200 Meter Dash Midget Boys
========================================================================
 Nat'l Youth: N 25.20  7/9/2005    Bart Satterfield, KTC                       
     JO Meet: J 23.74  7/28/2007   Xavier Jones, 13 Blazers                    
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Key, Kelvin                  Montgomery Y             25.40q  0.9  2 
  2 Chark, Darrell               Unattached               27.02q  0.9  2 
  3 Blackwell, Alonzo            TN Cheetahs              27.80q  1.1  1 
  4 Tilley, Rico                 Club Elite O             28.19q  1.1  1 
  5 Keyton, Xavier               Unattached               28.39q  0.9  2 
  6 Rudolph, Taylor              Track Unlimited          28.51q  0.9  2 
  7 Breaux, William              Williamson Youth         29.14q  1.1  1 
  8 Weaver, Gerald               Nashvl Illusions         29.75q  0.9  2 
  9 Norwood, Zack                TN Cheetahs              32.85   1.1  1 
 -- Daniels, Tristan             Mobile Parks                DQ   1.1  1 
 
200 Meter Dash Midget Boys
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 25.20  7/9/2005    Bart Satterfield, KTC                       
     JO Meet: J 23.74  7/28/2007   Xavier Jones, 13 Blazers                    
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Key, Kelvin                  Montgomery Y             25.59  -0.8 
  2 Chark, Darrell               Unattached               26.90  -0.8 
  3 Tilley, Rico                 Club Elite O             27.61  -0.8 
  4 Blackwell, Alonzo            TN Cheetahs              27.89  -0.8 
  5 Keyton, Xavier               Unattached               28.64  -0.8 
  6 Rudolph, Taylor              Track Unlimited          28.80  -0.8 
  7 Breaux, William              Williamson Youth         29.54  -0.8 
 
400 Meter Dash Midget Boys
===================================================================
 Nat'l Youth: N 58.17  7/11/2004   Bryson Lillard, Nashville Illusi            
     JO Meet: J 53.06  7/28/1991   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Keyton, Xavier               Unattached             1:04.14q  2 
  2 Mcdowell, Jawon              Mobile Parks           1:04.22q  1 
  3 Griffin, Jequan              Nashvl Illusions       1:06.55q  1 
  4 Robinson, Renard             River Cities           1:06.96q  2 
  5 Breaux, William              Williamson Youth       1:06.99q  1 
  6 Lyman, Matthew               Montgomery Y           1:10.59q  1 
  7 Wright, Erskine              Mobile Parks           1:10.92q  2 
  8 Booker, Chaunsi              Greater King           1:11.30q  2 
  9 Simmons, Brian               Magic City R           1:12.22   2 
 10 Foster, Madison              Montgomery Y           1:12.51   2 
 11 Washington, Joshua           Future TC              1:15.14   1 
 12 Weaver, Gerald               Nashvl Illusions       1:15.85   1 
 13 Roddy, Myles                 Track Unlimited        1:30.72   1 
 
400 Meter Dash Midget Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 58.17  7/11/2004   Bryson Lillard, Nashville Illusi            
     JO Meet: J 53.06  7/28/1991   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Keyton, Xavier               Unattached             1:01.16  
  2 Mcdowell, Jawon              Mobile Parks           1:01.24  
  3 Breaux, William              Williamson Youth       1:04.05  
  4 Robinson, Renard             River Cities           1:07.09  
  5 Griffin, Jequan              Nashvl Illusions       1:08.66  
  6 Lyman, Matthew               Montgomery Y           1:10.09  
  7 Booker, Chaunsi              Greater King           1:10.26  
  8 Wright, Erskine              Mobile Parks           1:10.43  
 
800 Meter Run Midget Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 2:19.91  7/11/2004   Gehrig Nelson, Unattached                 
     JO Meet: J 2:06.51  7/30/2005   Elias Gedyon, Quiet Fire                  
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Williams, Antonio            Montgomery Y           2:37.56  
  2 Washington, Joshua           Future TC              2:40.06  
  3 Robinson, Renard             River Cities           2:40.64  
  4 Griffin, Jequan              Nashvl Illusions       2:44.66  
  5 Shull, Eric                  TN Cheetahs            2:49.38  
  6 Lee, Micah                   Faith TC Inc           2:49.86  
  7 Evans, Melvin                Elm Grove TC           3:04.99  
 
1500 Meter Run Midget Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 4:48.91  7/9/2006    Will Hinchliffe, Peak Perform             
     JO Meet: J 4:30.87  7/31/2005   Elias Gedyon, Quiet Fire                  
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Williams, Antonio            Montgomery Y           5:18.56  
  2 Stevens, Reece               Alabama Spee           5:22.85  
  3 Griffin, Jequan              Nashvl Illusions       5:25.15  
  4 Perkins, Nicholas            Elm Grove TC           5:39.38  
  5 Whaley, Cole                 Alabama Spee           5:52.88  
  6 Foster, Peyton               Williamson Youth       5:53.05  
  7 Shull, Eric                  TN Cheetahs            6:05.19  
  8 Turner, Nathan               Faith TC Inc           6:14.25  
  9 Hines, Emory                 Magic City T           6:30.17  
 -- Turner, Jeremiah             Faith TC Inc               DNF  
 -- Brettelle, Eason             Hoover Parks and            DQ   lane violation
 
3000 Meter Run Midget Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 10:45.06  7/8/2006    Will Hinchliffe, Peak Perform            
     JO Meet: J  9:38.52  8/1/1998    Chris Dominic, San Lorenzo, CA           
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Williams, Antonio            Montgomery Y          11:33.14  
  2 Stevens, Reece               Alabama Spee          11:33.70  
  3 Whaley, Cole                 Alabama Spee          12:28.20  
  4 Foster, Peyton               Williamson Youth      12:36.42  
  5 Cheek, Bradley               Williamson Youth      13:03.17  
 
80 Meter Hurdles Midget Boys
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 13.36  7/9/2005    Aaron Simon, B.R. Raiders Tra               
     JO Meet: J 11.74  7/26/1997   Kenny Lambe, Hilton Head, SC                
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Nelsonii, Picasso            South East M             13.63  -2.5 
  2 Montgomery, Victor           Unattached               14.60  -2.5 
  3 Butler, Khristopher          Memphis Hurdlers         15.33  -2.5 
  4 Sample, Jaquarius            Memphis Hurdlers         16.13  -2.5 
  5 Thomas, Brian                Memphis Hurdlers         16.53  -2.5 
  6 Glynn, Peyton                Peak Perform             18.01  -2.5 
 
4x100 Meter Relay Midget Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 50.49  7/9/2005    Knoxville Track Club, KTC                   
     JO Meet: J 47.75  7/31/1994   Glenarden TC, Upper Marlboro, MD            
                       Bruce Haigler, Kenneth Lewis, Howard Jefferson, Ad
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Mobile Parks Recreation Dept  'A'                     54.43  
  2 Montgomery YMCA Dream Team TC  'A'                    55.63  
  3 Spar Track Team  'A'                                  59.25  
  4 Club Elite Of Birmingham  'A'                       1:03.76  
 
High Jump Midget Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N  1.75  1979        David Mosley, Palo Alto,CA                  
     JO Meet: J 1.75m  1979        David Mosley, Palo Alto, CA                 
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Breaux, William              Williamson Youth         1.15m    3-09.25 
  2 Murphy, Darien               Unattached               1.10m    3-07.25 
 
Long Jump Midget Boys
===============================================================================
 Nat'l Youth: N  5.75  1974        Anthony Gibson, San Fernando,CA             
     JO Meet: J 5.51m  7/30/2005   Matthew Green, Mon Valley                   
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Chark, Darrell               Unattached               5.32m   NWI  17-05.50 
  2 Jones, Gralyn                South East M             4.44m   NWI  14-07.00 
  3 Nelsonii, Picasso            South East M             4.40m   NWI  14-05.25 
  4 Moten, Cedric                Huntsville metro         4.09m   NWI  13-05.00 
  5 Mcdowell, Jawon              Mobile Parks             4.06m   NWI  13-04.00 
  6 Daniels, Tristan             Mobile Parks             3.92m   NWI  12-10.50 
  7 Smith, Jamarion              Spar Track T             3.78m   NWI  12-05.00 
  8 Sample, Jaquarius            Memphis Hurdlers         3.60m   NWI  11-09.75 
  9 Madonia, Nicholas            Williamson Youth         3.49m   NWI  11-05.50 
 10 Thomas, Brian                Memphis Hurdlers         3.18m   NWI  10-05.25 
 -- Norwood, Zack                TN Cheetahs               FOUL                 
 
Shot Put 6 lb. Midget Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 16.15m  6/28/1980   Troy Fowler, Eureka, KS                    
     JO Meet: J 14.70m  7/28/2006   Ashton Henderson, 09-Tulsa Exp             
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Despinasse, Nigel            Unattached              10.16m   33-04.00 
  2 Williams, Curtis             Montgomery Y             9.04m   29-08.00 
  3 Wallace, Courtney            Peak Perform             8.64m   28-04.25 
  4 Brown, Caleb                 Steel Throwers           8.36m   27-05.25 
  5 Malone, James                Peak Perform             8.09m   26-06.50 
  6 Jones, Gralyn                South East M             7.04m   23-01.25 
  7 Gilliam, Jonathan            CC Flyers                6.94m   22-09.25 
  8 Lewis, Charleston            Montgomery Y             5.56m   18-03.00 
  9 Jones, Evan                  Magic City R             5.42m   17-09.50 
 10 Simmons, Thomar              Magic City R             5.41m   17-09.00 
 
Discus Throw 1kg Midget Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 48.65m  6/19/1982   Micheal Stubblefield, Bakersfield,CA       
     JO Meet: J 38.62m  7/28/1994   Phillip Tabor, Ardmore, OK                 
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Despinasse, Nigel            Unattached              23.49m      77-01 
  2 Wallace, Courtney            Peak Perform            21.75m      71-04 
  3 Williams, Curtis             Montgomery Y            18.53m      60-09 
  4 Jones, Gralyn                South East M            17.80m      58-05 
  5 Brown, Caleb                 Steel Throwers          17.41m      57-01 
  6 Malone, James                Peak Perform            16.51m      54-02 
  7 Simmons, Thomar              Magic City R            12.46m      40-10 
  8 Jones, Evan                  Magic City R            11.68m      38-04 
 
Javelin Throw 300g Midget Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 50.58m  7/31/2003   Zachary Ochs, Mahonmet,IL                  
     JO Meet: J 50.58m  7/31/2003   Zachary Ochs, Mahomet, IL                  
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Wallace, Courtney            Peak Perform            28.45m      93-04 
  2 Despinasse, Nigel            Unattached              27.33m      89-08 
  3 Williams, Curtis             Montgomery Y            25.94m      85-01 
  4 Glynn, Peyton                Peak Perform            25.53m      83-09 
  5 Malone, James                Peak Perform            21.58m      70-10 
  6 Murphy, Darien               Unattached              17.06m      56-00 
  7 Brettelle, Eason             Hoover Parks and        11.96m      39-03 
  8 Bowman, Taylor               Memphis Hurdlers        10.55m      34-07 
  9 Jones, Evan                  Magic City R             9.81m      32-02 
 10 Simmons, Thomar              Magic City R             9.22m      30-03 
 
Outdoor Pentathlon: #5 1500 Meter Run Midget Boys Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Butler, Khristopher          Memphis Hurdlers       5:47.79     316
  2 Dunn, Darien                 Unattached             6:07.29     235
  3 Wincowski, Joel              Unattached-T           6:07.68     234
  4 Jones, Cody                  Magic City T           6:08.47     231
  5 Brettelle, Eason             Hoover Parks and       6:29.41     157
  6 Hines, Emory                 Magic City T           6:56.30      81
  7 Glynn, Peyton                Peak Perform           7:35.65      13
 
Outdoor Pentathlon: #1 80 Meter Hurdles Midget Boys Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Dunn, Darien                 Unattached               14.22  -1.3    726
  2 Butler, Khristopher          Memphis Hurdlers         15.66  -1.3    554
  3 Hines, Emory                 Magic City T             16.49  -1.3    465
  4 Wincowski, Joel              Unattached-T             16.64  -1.3    450
  5 Jones, Cody                  Magic City T             17.84  -1.3    337
  6 Glynn, Peyton                Peak Perform             18.18  -1.3    308
  7 Brettelle, Eason             Hoover Parks and         21.30  -1.3    100
 
Outdoor Pentathlon: #3 High Jump Midget Boys Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Dunn, Darien                 Unattached               1.30m    4-03.25    250
  1 Wincowski, Joel              Unattached-T             1.30m    4-03.25    250
  3 Glynn, Peyton                Peak Perform             1.25m    4-01.25    218
  4 Butler, Khristopher          Memphis Hurdlers         1.20m    3-11.25    188
  5 Jones, Cody                  Magic City T             1.10m    3-07.25    131
  5 Hines, Emory                 Magic City T             1.10m    3-07.25    131
  7 Brettelle, Eason             Hoover Parks and         1.00m    3-03.25     81
 
Outdoor Pentathlon: #4 Long Jump Midget Boys Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Dunn, Darien                 Unattached               3.81m   NWI  12-06.00    176
  2 Brettelle, Eason             Hoover Parks and         3.80m   NWI  12-05.75    174
  3 Wincowski, Joel              Unattached-T             3.70m   NWI  12-01.75    159
  4 Butler, Khristopher          Memphis Hurdlers         3.69m   NWI  12-01.25    158
  5 Jones, Cody                  Magic City T             3.28m   NWI  10-09.25    100
  6 Glynn, Peyton                Peak Perform             3.13m   NWI  10-03.25     81
  7 Hines, Emory                 Magic City T             3.02m   NWI   9-11.00     68
 
Outdoor Pentathlon: #2 Shot Put Midget Boys Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Dunn, Darien                 Unattached               8.13m   26-08.25    374
  2 Wincowski, Joel              Unattached-T             7.93m   26-00.25    362
  3 Glynn, Peyton                Peak Perform             6.92m   22-08.50    303
  4 Butler, Khristopher          Memphis Hurdlers         6.86m   22-06.25    299
  5 Jones, Cody                  Magic City T             6.31m   20-08.50    267
  6 Hines, Emory                 Magic City T             5.82m   19-01.25    238
  7 Brettelle, Eason             Hoover Parks and         4.95m   16-03.00    188
 
Outdoor Pentathlon Midget Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N  3120  7/29/1992   Bradley Rupsis, Downers grove, IL           
     JO Meet: J  2730  7/27/2005   James Douglas, Cal Rising Stars             
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Dunn, Darien                 Unattached                1761  
  2 Butler, Khristopher          Memphis Hurdlers          1515  
  3 Wincowski, Joel              Unattached-T              1455  
  4 Jones, Cody                  Magic City T              1066  
  5 Hines, Emory                 Magic City T               983  
  6 Glynn, Peyton                Peak Perform               923  
  7 Brettelle, Eason             Hoover Parks and           700  
 
1500 Meter Race Walk Midget Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 10:27.00  8/2003      Caleb Chapman, GKD                       
     JO Meet: J  6:44.01  7/2/1992    Tristan Ruoss, Fayetteville, AR          
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Turner, Daniel               Faith TC Inc          10:28.69  
  2 Bowman, Taylor               Memphis Hurdlers      12:44.31  
 
100 Meter Dash Youth Boys
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 11.16  6/1993      Cordell Davis                               
     JO Meet: J 10.94  7/28/2000   Michael Grant, GA                           
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 James, Jalen                 Lake Area Ex             11.67  -0.8 
  2 Scruggs, Justin              Nashvl Illusions         12.17  -0.8 
  3 Henry, Jamicheal             Spar Track T             12.29  -0.8 
  4 Bogdanovic, Veljko           Track Unlimited          12.81  -0.8 
  5 Parker, Zephanie             Track Unlimited          12.93  -0.8 
  6 Mccullum, Jersail            Mobile Parks             12.98  -0.8 
  7 Harris, Connor               Track Unlimited          13.11  -0.8 
  8 Shaw, Branford               Nashvl Illusions         13.84  -0.8 
 
200 Meter Dash Youth Boys
========================================================================
 Nat'l Youth: N 23.10  8/2003      Keith Johnson, Jr., Road Runners            
     JO Meet: J 21.84              Michael Grant, GA                           
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 James, Jalen                 Lake Area Ex             23.35q -0.4  2 
  2 Adams, Irving                North Alabam             24.85q -0.8  1 
  3 Scruggs, Justin              Nashvl Illusions         25.02q -0.8  1 
  4 Parker, Zephanie             Track Unlimited          25.19q -0.4  2 
  5 Bogdanovic, Veljko           Track Unlimited          25.96q -0.8  1 
  6 Henderson, Ahkeem            Peak Perform             26.30q -0.8  1 
  7 Mccullum, Jersail            Mobile Parks             26.53q -0.4  2 
  8 Kinstley, David              Magic City T             26.56q -0.4  2 
  9 Harris, Connor               Track Unlimited          27.15  -0.4  2 
 10 Shaw, Branford               Nashvl Illusions         27.84  -0.8  1 
 
200 Meter Dash Youth Boys
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 23.10  8/2003      Keith Johnson, Jr., Road Runners            
     JO Meet: J 21.84              Michael Grant, GA                           
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 James, Jalen                 Lake Area Ex             23.36  -1.0 
  2 Scruggs, Justin              Nashvl Illusions         24.88  -1.0 
  3 Adams, Irving                North Alabam             25.27  -1.0 
  4 Parker, Zephanie             Track Unlimited          25.37  -1.0 
  5 Bogdanovic, Veljko           Track Unlimited          26.26  -1.0 
  6 Kinstley, David              Magic City T             26.44  -1.0 
  7 Henderson, Ahkeem            Peak Perform             26.59  -1.0 
  8 Mccullum, Jersail            Mobile Parks             26.72  -1.0 
 
400 Meter Dash Youth Boys
===================================================================
 Nat'l Youth: N 51.65  7/8/2005    Julian Parker, Baton Rouge YMCA             
     JO Meet: J 47.16  8/1/1993    W.Obea Moore, Los Angeles, CA               
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 James, Jalen                 Lake Area Ex             54.14q  1 
  2 Parker, Zephanie             Track Unlimited          55.44q  2 
  3 Scruggs, Justin              Nashvl Illusions         56.25q  2 
  4 Carroll, William             Mobile Parks             57.15q  1 
  5 Shepard, Jared               Spar Track T             58.30q  2 
  6 Griffin, Jason               Nashvl Illusions         58.73q  2 
  7 Jamison, William             Mobile Parks             59.18q  1 
  8 Martinez, Aaron              Williamson Youth         59.39q  1 
  9 Henderson, Jonathan          Huntsville metro       1:00.01   1 
 10 Lockettiv, Eugene            Nashvl Illusions       1:00.33   2 
 11 Henderson, Ahkeem            Peak Perform           1:00.36   2 
 12 Watkins, DeAndre             Mobile Parks           1:01.46   1 
 
400 Meter Dash Youth Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 51.65  7/8/2005    Julian Parker, Baton Rouge YMCA             
     JO Meet: J 47.16  8/1/1993    W.Obea Moore, Los Angeles, CA               
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 James, Jalen                 Lake Area Ex             52.53  
  2 Scruggs, Justin              Nashvl Illusions         56.10  
  3 Carroll, William             Mobile Parks             56.13  
  4 Parker, Zephanie             Track Unlimited          56.14  
  5 Shepard, Jared               Spar Track T             56.20  
  6 Griffin, Jason               Nashvl Illusions         59.06  
  7 Martinez, Aaron              Williamson Youth         59.28  
 
800 Meter Run Youth Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 2:04.76  7/9/2005    Corneilous Dixon, Nash Illusions          
     JO Meet: J 1:56.36  7/1/2001    Cody Harper, Albuquerque, NM              
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Carroll, William             Mobile Parks           2:15.57  
  2 Martinez, Aaron              Williamson Youth       2:18.46  
  3 Henderson, Jonathan          Huntsville metro       2:18.65  
  4 Griffin, Jason               Nashvl Illusions       2:20.57  
  5 Pitts, Wesley                Montgomery Y           2:27.40  
  6 Williams, Derwin             Track Unlimited        2:30.77  
  7 Leahman, Darius              Future TC              2:40.08  
  8 Newby, Bakeem                Spar Track T           2:40.24  
  9 Karney, Brandon              Memphis Hurdlers       2:44.07  
 10 Torbert, Zontavious          Montgomery Y           2:46.47  
 11 Walker, Joshua               Elm Grove TC           2:54.01  
 12 Thomas, Tyus                 Elm Grove TC           2:57.78  
 13 Maye, Jesse                  Montgomery Y           3:02.65  
 
1500 Meter Run Youth Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 4:40.69  8/2003      Brandon Steward, Hattiesburg              
     JO Meet: J 4:05.25  7/29/2007   Elias Gedyon, 16 33 Quiet Fire            
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Carter, Marquis              Memphis Hurdlers       4:55.75  
  2 Torbert, Zontavious          Montgomery Y           5:02.91  
  3 Maye, Jesse                  Montgomery Y           5:03.59  
  4 Pitts, Wesley                Montgomery Y           5:05.94  
  5 Newby, Bakeem                Spar Track T           5:33.32  
  6 Thomas, Tyus                 Elm Grove TC           6:21.21  
  7 Jefferson, Robert            Future TC              6:56.45  
 
3000 Meter Run Youth Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 10:20.12  7/8/2006    David Hudman, Magic City R               
     JO Meet: J  9:08.86  7/31/1993   Tom Caughlan, Mason City, IA             
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Carter, Marquis              Memphis Hurdlers      11:18.58  
  2 Thomas, Tyus                 Elm Grove TC          12:45.36  
  3 Jefferson, Robert            Future TC             14:47.58  
 
100 Meter Hurdles Youth Boys
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 14.78  7/9/2005    Erick Williams, Mem Hurdlers                
     JO Meet: J 12.94  7/28/1991   Tyrone Butterfield, Miami, FL               
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Lockettiv, Eugene            Nashvl Illusions         17.34  -1.8 
  2 Nelson, Delwin               Peak Perform             18.21  -1.8 
  3 Kinstley, David              Magic City T             19.18  -1.8 
  4 Oshields, Andy               Magic City T             19.34  -1.8 
  5 Karney, Brandon              Memphis Hurdlers         20.37  -1.8 
 
200 Meter Hurdles Youth Boys
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 27.37  7/9/2006    Joshua Davies, Personal Bes                 
     JO Meet: J 23.99  8/3/2003    Trey Charles, Smyrna, GA                    
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Crenshaw, Jonte              Mobile Parks             28.84  -0.5 
  2 Griffin, Jason               Nashvl Illusions         29.63  -0.5 
  3 Lockettiv, Eugene            Nashvl Illusions         29.95  -0.5 
  4 Watkins, DeAndre             Mobile Parks             30.54  -0.5 
  5 Kinstley, David              Magic City T             31.67  -0.5 
  6 Karney, Brandon              Memphis Hurdlers         33.13  -0.5 
  7 Oshields, Andy               Magic City T             34.78  -0.5 
 
4x100 Meter Relay Youth Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 44.90  8/2003      Road Runners Track Club, Road Runners Track 
                       RashadFoley,ScottGibson,ChantzStevenson,KeithJohns
     JO Meet: J 43.25  8/3/2003    Florida Elite TC, Orlando, FL               
                       Walter Dix, Michael Dowdell, Joshua Wimbley, David
    Team                                                 Finals 
================================================================
 -- Spar Track Team  'A'                                     DQ   exchange before zone
 
4x400 Meter Relay Youth Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 3:38.90  8/2003      Road Runners Track Club, Road Runners trac
                         ChantzStevenson,RashadFoley,ScottGibson,KeithJohns
     JO Meet: J 3:23.96  8/1/1993    Los Angeles Jets, Los Angeles             
                         Lonie Cruel, Aaron Dean, Patrick McCall,Obea Moore
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Mobile Parks Recreation Dept  'A'                   3:54.27  
  2 Nashville Illusions TC (Tn)  'A'                    3:56.71  
  3 Track Unlimited (Tn)  'A'                           4:02.39  
  4 Spar Track Team  'A'                                4:16.30  
 
4x800 Meter Relay Youth Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 9:15.27  7/8/2005    Nashville Illusions Track, Nash Illusions 
                         C Ceciljr, C Dixon, R Franklin, B Lillard         
     JO Meet: J 8:24.03  7/27/2005   12-Wildcat Youth Sports, Wildcat Youth Sp 
                         T Wilson, S Warren, J Burkley, H Shephard III     
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Mobile Parks Recreation Dept  'A'                  10:56.98  
 
High Jump Youth Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 1.72m  7/8/2005    David Strong, KTC                           
     JO Meet: J 1.94m  7/29/1993   Grayson Galloway, Brevard, NC               
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Eaton, Sean                  Magic City T             1.55m    5-01.00 
  2 Bell, Savon                  Spar Track T             1.50m    4-11.00 
 
Pole Vault Youth Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 3.20m  7/8/2006    Mitchell Carr, Hoover Parks                 
     JO Meet: J 4.28m  1977        Bill Lange, Bridgewater,NJ                  
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Bertrand, Caleb              New Heights              3.20mN  10-06.00 
  2 Bertrand, Austin             New Heights              2.60m    8-06.25 
  3 Lopez, Bailey                New Heights              2.45m    8-00.50 
 
Long Jump Youth Boys
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 5.74m  7/8/2004    Wayne Jacobs, New Orleans Heat              
     JO Meet: J 6.68m  7/29/2007   Javier Rodriguez, 04 Alpha Omega E          
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Adams, Irving                North Alabam             5.54m   NWI  18-02.25 
  2 Henry, Jamicheal             Spar Track T             5.05m   NWI  16-07.00 
  3 Crenshaw, Dapree             Mobile Parks             4.79m   NWI  15-08.75 
  4 Brown, Juwan                 Spar Track T             4.73m   NWI  15-06.25 
  5 Crenshaw, Jonte              Mobile Parks             4.72m   NWI  15-06.00 
  6 Nelson, Delwin               Peak Perform             4.52m   NWI  14-10.00 
  7 Jameel, Ali                  Mississippi              4.21m   NWI  13-09.75 
  8 Martinez, Issac              Williamson Youth         4.20m   NWI  13-09.50 
 
Triple Jump Youth Boys
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 11.40m  7/8/2004    Philip Thomas, Greater King Dav            
     JO Meet: J 13.19m  7/27/2006   Kason Covington, 11 YMCA TEAM IDA          
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Adams, Irving                North Alabam            11.47mN  NWI  37-07.75 
  2 Bertrand, Austin             New Heights             10.39m   NWI  34-01.25 
  3 Karney, Brandon              Memphis Hurdlers         8.51m   NWI  27-11.00 
  4 Hines, Christian             Magic City T             8.31m   NWI  27-03.25 
 
Shot Put 4kg Youth Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 13.64m  7/9/2005    Xavier Jordan, Hattiesburg Flye            
     JO Meet: J 17.66m  7/30/1994   Van Mounts, Bakersfield, CA                
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Hopson, Martavius            Memphis Hurdlers        13.84mN  45-05.00 
  2 Brown, Cameron               Steel Throwers          11.19m   36-08.50 
  3 Sparks, Adam                 Unattached              10.57m   34-08.25 
  4 Williams, Omar               Spar Track T            10.31m   33-10.00 
  5 Evans, Julian                Elm Grove TC            10.20m   33-05.75 
  6 Lyman, Brandon               Montgomery Y             8.94m   29-04.00 
  7 Blackman, Mitchell           Mobile Parks             8.74m   28-08.25 
  8 Garnerii, Darryl             Faith TC Inc             7.24m   23-09.00 
  9 Beasley-Tompkins, Andre      Mobile Parks             7.16m   23-06.00 
 10 Armstrong, Aaron             Faith TC Inc             6.04m   19-09.75 
 
Discus Throw 1kg Youth Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 42.48m  7/8/2005    Xavier Jordan, Hattiesburg Flye            
     JO Meet: J 56.58m  7/28/1995   Joel Armitage, Omaha, NE                   
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Hill, Grant                  Huntsville metro        47.85mN    157-00 
  2 Hopson, Martavius            Memphis Hurdlers        40.05m     131-05 
  3 Brown, Cameron               Steel Throwers          39.53m     129-08 
  4 Gremillion, Ethan            Peak Perform            27.78m      91-02 
  5 Williams, Omar               Spar Track T            27.59m      90-06 
  6 Howardiv, George             Nashvl Illusions        23.47m      77-00 
  7 Beasley-Tompkins, Andre      Mobile Parks            20.49m      67-03 
  8 Isom, Trent                  Speed City S            13.48m      44-03 
 
Javelin Throw 600g Youth Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 38.07m  7/8/2006    Joshua Davies, Personal Bes                
     JO Meet: J 55.04m  7/27/2007   Devin Bogert, 25 Northwest Fly             
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Sparks, Adam                 Unattached              50.07mN    164-03 
  2 Bertrand, Austin             New Heights             32.77m     107-06 
  3 Crenshaw, Dapree             Mobile Parks            31.25m     102-06 
  4 Braswell, Michael            Hoover Parks and        30.70m     100-09 
  5 Hopson, Martavius            Memphis Hurdlers        27.00m      88-07 
  6 Gremillion, Ethan            Peak Perform            26.30m      86-03 
  7 Beasley-Tompkins, Andre      Mobile Parks            25.30m      83-00 
  8 Nelson, Delwin               Peak Perform            22.36m      73-04 
  9 Howardiv, George             Nashvl Illusions        21.54m      70-08 
 
Outdoor Pentathlon: #5 1500 Meter Run Youth Boys Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Hines, Christian             Magic City T           5:52.83     294
  2 Eaton, Sean                  Magic City T           5:55.80     281
  3 Smith, David                 Hoover Parks and       5:57.57     274
  4 Oshields, Andy               Magic City T           6:02.91     252
 
Outdoor Pentathlon: #1 100 Meter Hurdles Youth Boys Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Oshields, Andy               Magic City T             20.38  -2.2    320
  2 Eaton, Sean                  Magic City T             21.54  -2.2    238
  3 Hines, Christian             Magic City T             22.37  -2.2    186
  4 Smith, David                 Hoover Parks and         22.53  -2.2    177
 
Outdoor Pentathlon: #3 High Jump Youth Boys Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Eaton, Sean                  Magic City T             1.50m    4-11.00    389
  2 Oshields, Andy               Magic City T             1.30m    4-03.25    250
  2 Hines, Christian             Magic City T             1.30m    4-03.25    250
  4 Smith, David                 Hoover Parks and         1.25m    4-01.25    218
 
Outdoor Pentathlon: #4 Long Jump Youth Boys Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Oshields, Andy               Magic City T             4.03m   NWI  13-02.75    211
  2 Hines, Christian             Magic City T             3.82m   NWI  12-06.50    177
  3 Smith, David                 Hoover Parks and         3.76m   NWI  12-04.00    168
  4 Eaton, Sean                  Magic City T             3.53m   NWI  11-07.00    135
 
Outdoor Pentathlon: #2 Shot Put Youth Boys Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Eaton, Sean                  Magic City T             8.93m   29-03.75    422
  2 Hines, Christian             Magic City T             6.21m   20-04.50    261
  3 Oshields, Andy               Magic City T             5.55m   18-02.50    223
  4 Smith, David                 Hoover Parks and         5.30m   17-04.75    208
 
Outdoor Pentathlon Youth Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N  3485  7/5/1989    Ryan Theriault, las Vegas, NV               
     JO Meet: J  3485  7/5/1989    Ryan Theriault, Las Vegas, NV               
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Eaton, Sean                  Magic City T              1465  
  2 Oshields, Andy               Magic City T              1256  
  3 Hines, Christian             Magic City T              1168  
  4 Smith, David                 Hoover Parks and          1045  
 
3000 Meter Race Walk Youth Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 14:48.30  8/2003      Ronnie Anderson, Faith Track Club        
     JO Meet: J 14:02.58  7/25/2006   Trevor Barron, South Park                
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
 -- Armstrong, Aaron             Faith TC Inc                DQ  
 
100 Meter Dash Intermediate Boys
========================================================================
 Nat'l Youth: N 10.77  6/1987      Thomas Barnes                               
     JO Meet: J 10.51  7/28/2006   Jeremy Rankin, Unattached                   
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Brock, Keenan                Club Elite O             10.79q  1.3  2 
  2 Morse, Favion                Montgomery Y             10.92q  1.3  2 
  3 Freeman, Siddell             Club Elite O             10.95q  0.7  1 
  4 Collins, Grayson             River Cities             11.23q  1.3  2 
  5 Lee, Trey                    Club Elite O             11.33q  1.3  2 
  6 Neive, Jareal                Track Unlimited          11.39q  0.7  1 
  7 Kelly, Shabrodric            Peak Perform             11.40q  0.7  1 
  8 Willis, Christian            Spar Track T             11.91q  0.7  1 
  9 Sparks, Donterrius           Memphis Hurdlers         12.02   1.3  2 
 10 Lewis, Desmond               Williamson Youth         12.09   1.3  2 
 11 Lee, Martavious              Memphis Hurdlers         12.33   1.3  2 
 12 Harmon, Azrell               Memphis Hurdlers         12.34   0.7  1 
 -- Hill, Demetrius              Community TC                FS   1.3  2 
 -- Jarvis, Jarmarcus            Future TC                  DNF   0.7  1 
 
100 Meter Dash Intermediate Boys
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 10.77  6/1987      Thomas Barnes                               
     JO Meet: J 10.51  7/28/2006   Jeremy Rankin, Unattached                   
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Brock, Keenan                Club Elite O             10.95   NWI 
  2 Morse, Favion                Montgomery Y             11.12   NWI 
  3 Freeman, Siddell             Club Elite O             11.17   NWI 
  4 Collins, Grayson             River Cities             11.40   NWI 
  5 Neive, Jareal                Track Unlimited          11.41   NWI 
  6 Lee, Trey                    Club Elite O             11.52   NWI 
  7 Kelly, Shabrodric            Peak Perform             11.61   NWI 
  8 Willis, Christian            Spar Track T             11.91   NWI 
 
200 Meter Dash Intermediate Boys
========================================================================
 Nat'l Youth: N 21.64  7/9/2006    Christopher Vaughn, Unattached              
     JO Meet: J 21.10  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Brock, Keenan                Club Elite O             22.18q  0.9  1 
  2 Freeman, Siddell             Club Elite O             22.51q  0.4  2 
  3 Morse, Favion                Montgomery Y             22.52q  0.4  2 
  4 Neive, Jareal                Track Unlimited          22.88q  0.9  1 
  5 Collins, Grayson             River Cities             23.46q  0.4  2 
  6 Kelly, Shabrodric            Peak Perform             23.56q  0.4  2 
  7 Madison-Adams, James         North Alabam             23.57q  0.4  2 
  8 Lee, Trey                    Club Elite O             23.59q  0.9  1 
  9 Rougeau, Jarreth             Lake Area Ex             24.09   0.4  2 
 10 Sandersjr, Shannon           Nashvl Illusions         24.43   0.9  1 
 11 Babbii, Dale                 Nashvl Illusions         24.61   0.9  1 
 12 Blake, Miles                 Memphis Hurdlers         26.20   0.4  2 
 
200 Meter Dash Intermediate Boys
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 21.64  7/9/2006    Christopher Vaughn, Unattached              
     JO Meet: J 21.10  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Brock, Keenan                Club Elite O             22.02  -1.2 
  2 Morse, Favion                Montgomery Y             22.18  -1.2 
  3 Neive, Jareal                Track Unlimited          22.80  -1.2 
  4 Lee, Trey                    Club Elite O             23.14  -1.2 
  5 Freeman, Siddell             Club Elite O             23.15  -1.2 
  6 Kelly, Shabrodric            Peak Perform             23.76  -1.2 
  7 Madison-Adams, James         North Alabam             24.05  -1.2 
 
400 Meter Dash Intermediate Boys
===================================================================
 Nat'l Youth: N 48.27  7/9/2006    Christopher Vaughn, Unattached              
     JO Meet: J 45.99  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Morse, Favion                Montgomery Y             51.29q  1 
  2 Lillard, Bryson              Nashvl Illusions         51.36q  2 
  3 Lee, Trey                    Club Elite O             52.71q  1 
  4 Anderson, Matthew            Unattached               52.89q  1 
  5 Madison-Adams, James         North Alabam             53.22q  2 
  6 Babbii, Dale                 Nashvl Illusions         53.44q  1 
  7 Sandersjr, Shannon           Nashvl Illusions         53.85q  2 
  8 Lang, Jeffery                River Cities             54.29q  2 
  9 Thomas, Eugene               Mississippi              54.31   1 
 10 Rougeau, Jarreth             Lake Area Ex             54.85   2 
 11 Conish, Quinten              Future TC              1:03.87   1 
 
400 Meter Dash Intermediate Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 48.27  7/9/2006    Christopher Vaughn, Unattached              
     JO Meet: J 45.99  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Morse, Favion                Montgomery Y             50.23  
  2 Lee, Trey                    Club Elite O             51.26  
  3 Lillard, Bryson              Nashvl Illusions         51.75  
  4 Babbii, Dale                 Nashvl Illusions         52.54  
  5 Anderson, Matthew            Unattached               52.98  
  6 Lang, Jeffery                River Cities             53.49  
  7 Sandersjr, Shannon           Nashvl Illusions         54.60  
  8 Madison-Adams, James         North Alabam             54.74  
 
800 Meter Run Intermediate Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 1:58.10  7/10/2002   Anthony Bushnell, LAET                    
     JO Meet: J 1:50.51  7/28/2007   Howard Shepard, 26 Texas Stars T          
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Nelson, Gehrig               Nashvl Illusions       2:03.89  
  2 Thomas, Eugene               Mississippi            2:05.64  
  3 Babbii, Dale                 Nashvl Illusions       2:06.80  
  4 Gladney, Albert              Spar Track T           2:07.44  
  5 Leonard, Christopher         Track Unlimited        2:14.28  
  6 Austin, Eric                 River Cities           2:17.90  
  7 Denson, Jeffrey              Mobile Parks           2:20.26  
  8 Mardis, Sean                 Club Elite O           2:20.61  
  9 Blake, Miles                 Memphis Hurdlers       2:24.05  
 10 Ridgley, Torrian             Faith TC Inc           2:43.46  
 
1500 Meter Run Intermediate Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 4:23.02  7/9/2005    Matthew Sonnenfeldt, KTC                  
     JO Meet: J 3:54.02  7/29/2007   Nathan Mathabane, 13 unattached           
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Nelson, Gehrig               Nashvl Illusions       4:27.28  
  2 Gladney, Albert              Spar Track T           4:27.69  
  3 Denson, Jeffrey              Mobile Parks           4:50.18  
  4 Porter, Adam                 Montgomery Y           4:58.67  
  5 Blake, Miles                 Memphis Hurdlers       5:07.64  
  6 Ridgley, Torrian             Faith TC Inc           5:34.09  
 
3000 Meter Run Intermediate Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 9:31.40  8/2003      David Conerly, Hattiesburg                
     JO Meet: J 8:27.00  7/23/1993   Billy Harper, Philomath, OR               
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Porter, Adam                 Montgomery Y          11:36.60  
  2 Denson, Jeffrey              Mobile Parks          12:46.59  
 
110 Meter Hurdles Intermediate Boys
========================================================================
 Nat'l Youth: N 15.20  6/1996      Errol Hickenbottom                          
     JO Meet: J 13.74  7/29/2007   Wayne Davis II, 13 Hurdles First            
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Lillard, Bryson              Nashvl Illusions         15.64q  0.4  2 
  2 Nevels, Michael              Mobile Parks             16.08q  0.4  1 
  3 Arnett, Maarifa              Memphis Hurdlers         16.10q  0.4  1 
  4 Smith, Carson                North Alabam             16.21q  0.4  2 
  5 Green, Deonta                Mississippi              16.74q  0.4  2 
  6 Harris, Shawn                Memphis Hurdlers         16.80q  0.4  1 
  7 Lewis, Tavarius              Club Elite O             16.95q  0.4  1 
  8 Dowell  IV, Clifton          Memphis Hurdlers         17.00q  0.4  1 
  9 Hunter, Reginald             Montgomery Y             17.93   0.4  2 
 10 Sparks, Donterrius           Memphis Hurdlers         18.25   0.4  1 
 11 Russell, Adam                Magic City T             18.79   0.4  2 
 12 Swafford, Fredarion          Unattached               20.56   0.4  2 
 13 Carter, Kaymin               Spar Track T             21.86   0.4  2 
 
110 Meter Hurdles Intermediate Boys
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 15.20  6/1996      Errol Hickenbottom                          
     JO Meet: J 13.74  7/29/2007   Wayne Davis II, 13 Hurdles First            
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Lillard, Bryson              Nashvl Illusions         15.66  -0.8 
  2 Smith, Carson                North Alabam             16.00  -0.8 
  3 Nevels, Michael              Mobile Parks             16.08  -0.8 
  4 Arnett, Maarifa              Memphis Hurdlers         16.42  -0.8 
  5 Lewis, Tavarius              Club Elite O             17.07  -0.8 
  6 Dowell  IV, Clifton          Memphis Hurdlers         17.42  -0.8 
  7 Harris, Shawn                Memphis Hurdlers         17.45  -0.8 
  8 Green, Deonta                Mississippi              18.32  -0.8 
 
400 Meter Hurdles Intermediate Boys
===================================================================
 Nat'l Youth: N 57.20  7/10/2002   Simeon Harris, CVTC                         
     JO Meet: J 51.56  7/30/2006   William Wynne, 03 Titans                    
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Lillard, Bryson              Nashvl Illusions         57.73q  1 
  2 Barnett, Tevin               North Alabam           1:00.22q  2 
  3 Beasley-Tompkins, Steven     Mobile Parks           1:00.39q  2 
  4 Harris, Levoris              Montgomery Y           1:02.12q  2 
  5 Green, Deonta                Mississippi            1:02.45q  1 
  6 Cox, James                   Project Spee           1:03.57q  1 
  7 Lewis, Tavarius              Club Elite O           1:06.22q  2 
  8 Swafford, Fredarion          Unattached             1:08.17q  1 
  9 Carter, Kaymin               Spar Track T           1:18.64   2 
 
400 Meter Hurdles Intermediate Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 57.20  7/10/2002   Simeon Harris, CVTC                         
     JO Meet: J 51.56  7/30/2006   William Wynne, 03 Titans                    
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Lillard, Bryson              Nashvl Illusions         57.74  
  2 Barnett, Tevin               North Alabam             59.64  
  3 Beasley-Tompkins, Steven     Mobile Parks           1:00.11  
  4 Harris, Levoris              Montgomery Y           1:00.82  
  5 Green, Deonta                Mississippi            1:00.89  
  6 Cox, James                   Project Spee           1:03.62  
  7 Lewis, Tavarius              Club Elite O           1:06.98  
  8 Swafford, Fredarion          Unattached             1:07.13  
 
2000 Meter Steeplechase Intermediate Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 6:20.42  8/2000      Jamie Oliver, Hoover Track Club           
     JO Meet: J 6:02.84  7/31/1988   Jason Brown, Provo, UT                    
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Dove, Jacoby                 Unattached             7:09.86  
 
4x100 Meter Relay Intermediate Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 42.26  7/10/2002   Road Runners Track Club, Road Runners Track 
     JO Meet: J 40.90  7/27/1997   Los Angeles Jets, Los Angeles, CA           
                       Daniel Mentuhotep, Warren Rogers, Dashaun McCullou
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Club Elite Of Birmingham  'A'                         43.15  
  2 Mobile Parks Recreation Dept  'A'                     44.66  
  3 North Alabama Trackers  'A'                           45.28  
  4 Mississippi Trackstars  'A'                           46.28  
 -- Spar Track Team  'A'                                     DQ   Z2 out of zone
 
4x400 Meter Relay Intermediate Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 3:21.12  7/11/2004   Port City TC, Port City                   
                         L Watkins, B Spradley, B Spivey, J Johnson        
     JO Meet: J 3:13.40  7/29/2001   New Horizon "A", Georgia                  
                         Lawrence Jackson, Cedric Goodman, Reginald Withers
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Mobile Parks Recreation Dept  'A'                   3:36.75  
  2 Community TC  'A'                                   3:39.39  
  3 Club Elite Of Birmingham  'A'                       3:44.23  
  4 Track Unlimited (Tn)  'A'                           3:47.81  
 
4x800 Meter Relay Intermediate Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 8:29.99  6/1989      Mobile Parks Department, Mobile Parks Depa
     JO Meet: J 7:41.30  7/25/2007   12 26 Texas Stars Track Club,, 26 Texas St
                         E Gosset, J Burkley, H Shepard, K Payne           
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Nashville Illusions TC (Tn)  'A'                    9:07.80  
 
High Jump Intermediate Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 2.00m  7/8/2004    Adrian Taylor, Cordova Track Cl             
     JO Meet: J 2.15m  8/1/1992    Eric Bishop, Chatsworth, GA                 
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Thomas, Eugene               Mississippi              1.83m    6-00.00 
  2 Golston, William             Mobile Parks             1.75m    5-08.75 
  3 Harris, Fenikin              Mississippi              1.65m    5-05.00 
  3 Hunter, Reginald             Montgomery Y             1.65m    5-05.00 
  5 Norris, Tysean               Track Unlimited         J1.65m    5-05.00 
  5 Dowell  IV, Clifton          Memphis Hurdlers        J1.65m    5-05.00 
  7 Carr, Landon                 Sprint South             1.60m    5-03.00 
 -- Carter, Kaymin               Spar Track T                NH            
 -- Roddy, Marsalis              Track Unlimited             NH            
 
Pole Vault Intermediate Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 4.25m  7/8/2004    Christopher Spear, Hoover Track Clu         
     JO Meet: J 4.88m  7/25/1987   Jason Lavender, Wichita Falls, TX           
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Greer, Stephen               Unattached               4.25mN  13-11.25 
  2 Greer, Michael               Unattached               3.80m   12-05.50 
  3 Ballard, Hank                Hoover Parks and         3.65m   11-11.75 
  4 Toups, Jonathan              New Heights              3.35m   10-11.75 
  5 Renard, Jake                 New Heights             J3.35m   10-11.75 
  6 Russell, Adam                Magic City T             3.05m   10-00.00 
  7 Carr, Landon                 Sprint South             2.75m    9-00.25 
 
Long Jump Intermediate Boys
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 6.86m  7/8/2004    Phelon Jones, Port City                     
     JO Meet: J 7.35m  1979        Steven Hansley, East Orange, NJ             
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Golston, William             Mobile Parks             5.88m   NWI  19-03.50 
  2 Miles, Trent                 Community TC            J5.88m   NWI  19-03.50 
  3 Harris, Shawn                Memphis Hurdlers         5.87m   NWI  19-03.25 
  4 Johnsonjr, Glenn             Mobile Parks             5.80m   NWI  19-00.50 
  5 Willis, Christian            Spar Track T             5.67m   NWI  18-07.25 
  6 Jones, Lester                Mobile Parks             5.65m   NWI  18-06.50 
  7 Harmon, Azrell               Memphis Hurdlers         5.58m   NWI  18-03.75 
  8 Lee, Martavious              Memphis Hurdlers         5.50m   NWI  18-00.50 
 
Triple Jump Intermediate Boys
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 14.58m  7/8/2004    Phelon Jones, Port City                    
     JO Meet: J 15.08m  7/29/1995   Chris Hercules, Palatine, IL               
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Aaron, Javorris              Montgomery Y            12.56m   NWI  41-02.50 
  2 Beckwith, Zachary            North Alabam            12.33m   NWI  40-05.50 
  3 Golston, William             Mobile Parks            12.02m   NWI  39-05.25 
  3 Kendall, Semaje              Huntsville metro        12.02m   NWI  39-05.25 
 
Shot Put 12 lb. Intermediate Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 13.55m  7/8/2006    Marshall Tasker, Future TC                 
     JO Meet: J 19.29m  7/26/1996   Chris Sprague, Eugene OR                   
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Sipe, Matthew                Track Unlimited         14.32mN  46-11.75 
  2 Wade, Steve                  Unattached-T            13.64mN  44-09.00 
  3 Burn, Walter                 Steel Throwers          12.12m   39-09.25 
  4 Jordan, Donovan              Steel Throwers          11.94m   39-02.25 
  5 King, Judge                  Hoover Parks and        11.02m   36-02.00 
  6 Richardson, Stephaun         Mobile Parks            10.98m   36-00.25 
  7 Walker, Benjamin             Faith TC Inc            10.53m   34-06.75 
  8 Blake, Dominique             Spar Track T            10.00m   32-09.75 
  9 Turner, Brandon              Faith TC Inc             9.66m   31-08.50 
 10 Logan, Marvin                Magic City R             8.63m   28-03.75 
 
Discus Throw 1.6kg Intermediate Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 41.19m  7/8/2004    Walter(Ryan) Bell, Hoover Track Clu        
     JO Meet: J 54.58m  7/26/2007   Daniel Block, 07 21 Unattached             
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Sipe, Matthew                Track Unlimited         39.82m     130-08 
  2 Wade, Steve                  Unattached-T            39.77m     130-06 
  3 King, Judge                  Hoover Parks and        31.65m     103-10 
  4 Richardson, Stephaun         Mobile Parks            31.17m     102-03 
  5 Hill, Brian                  Huntsville metro        30.53m     100-02 
  6 Ekstra, David                Hoover Parks and        29.58m      97-00 
  7 Jordan, Donovan              Steel Throwers          28.26m      92-08 
  8 Turner, Brandon              Faith TC Inc            26.18m      85-11 
  9 Burn, Walter                 Steel Throwers          24.19m      79-04 
 10 Cardwell, Christian          Unattached-T            23.18m      76-00 
 11 Walker, Benjamin             Faith TC Inc            18.92m      62-01 
 12 Jenkins, Trevelyan           Montgomery Y            14.36m      47-01 
 
Hammer Throw Intermediate Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 20.09m  7/7/2006    Nicholas Johnson, Hoover Parks             
     JO Meet: J 60.27m  2005        Walter Henning, Unattached                 
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Jordan, Donovan              Steel Throwers          29.35mN     96-03 
  2 Ekstra, David                Hoover Parks and        26.70mN     87-07 
  3 King, Judge                  Hoover Parks and        26.26mN     86-02 
  4 Walker, Benjamin             Faith TC Inc            21.24mN     69-08 
  5 Turner, Brandon              Faith TC Inc            21.04mN     69-00 
  6 Hill, Brian                  Huntsville metro        19.90m      65-03 
 
Javelin Throw 800g Intermediate Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 58.29m  7/9/2005    Benjamin Davies, Personal Best             
     JO Meet: J 60.96m  7/26/2007   Alex Cartwright, 13 Salem Track            
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Cox, Joshua                  Peak Perform            52.69m     172-10 
  2 Harrison, Joseph             Hoover Parks and        44.08m     144-07 
  3 James, Carlos                Mobile Parks            39.50m     129-07 
  4 Hampton, Cory                Sprint South            38.50m     126-04 
  5 Westry, Cameron              Mobile Parks            31.58m     103-07 
  6 Walker, Benjamin             Faith TC Inc            28.64m      93-11 
  7 Weatherby, Bobby             Memphis Hurdlers        16.72m      54-10 
  8 Turner, Brandon              Faith TC Inc            16.12m      52-11 
 
Decathlon: #1 100 Meter Dash Intermediate Boys Decathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Sparks, Donterrius           Memphis Hurdlers         12.38  -1.3    578
  2 Harrison, Aken               Memphis Hurdlers         12.39  -1.3    576
  3 Harris, Shawn                Memphis Hurdlers         12.69  -1.3    522
  4 Henley, Jonathan             Hoover Parks and         12.82  -1.3    499
  5 Arnett, Maarifa              Memphis Hurdlers         13.01  -1.3    466
  6 O' Shields, Jake             Magic City T             13.29  -1.3    420
  7 Dowell  IV, Clifton          Memphis Hurdlers         13.55  -1.3    379
 
Decathlon: #5 400 Meter Dash Intermediate Boys Decathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Sparks, Donterrius           Memphis Hurdlers         57.92     487
  2 Henley, Jonathan             Hoover Parks and         58.75     457
  3 Arnett, Maarifa              Memphis Hurdlers       1:00.10     410
  4 Harris, Shawn                Memphis Hurdlers       1:00.35     401
  5 Dowell  IV, Clifton          Memphis Hurdlers       1:03.39     305
  6 O' Shields, Jake             Magic City T           1:04.81     264
  7 Harrison, Aken               Memphis Hurdlers       1:05.66     241
 
Decathlon: #10 1500 Meter Run Intermediate Boys Decathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Dowell  IV, Clifton          Memphis Hurdlers       5:18.95     456
  2 Arnett, Maarifa              Memphis Hurdlers       5:30.02     399
  3 Sparks, Donterrius           Memphis Hurdlers       5:42.00     342
  4 Harris, Shawn                Memphis Hurdlers       5:42.12     342
 
Decathlon: #6 110 Meter Hurdles Intermediate Boys Decathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Arnett, Maarifa              Memphis Hurdlers         16.87  -1.0    638
  2 Dowell  IV, Clifton          Memphis Hurdlers         17.43  -1.0    580
  3 Sparks, Donterrius           Memphis Hurdlers         18.64  -1.0    464
  4 Harris, Shawn                Memphis Hurdlers         19.06  -1.0    427
  5 Harrison, Aken               Memphis Hurdlers         21.05  -1.0    271
 
Decathlon: #4 High Jump Intermediate Boys Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Dowell  IV, Clifton          Memphis Hurdlers         1.70m    5-07.00    544
  2 O' Shields, Jake             Magic City T             1.60m    5-03.00    464
  2 Arnett, Maarifa              Memphis Hurdlers         1.60m    5-03.00    464
  4 Henley, Jonathan             Hoover Parks and         1.55m    5-01.00    426
  5 Harrison, Aken               Memphis Hurdlers         1.40m    4-07.00    317
  5 Sparks, Donterrius           Memphis Hurdlers         1.40m    4-07.00    317
  7 Harris, Shawn                Memphis Hurdlers         1.35m    4-05.00    283
 
Decathlon: #8 Pole Vault Intermediate Boys Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Henley, Jonathan             Hoover Parks and         2.57m    8-05.25    257
  2 Arnett, Maarifa              Memphis Hurdlers         2.28m    7-05.75    195
  3 Harris, Shawn                Memphis Hurdlers         2.13m    6-11.75    165
  4 Sparks, Donterrius           Memphis Hurdlers         2.03m    6-08.00    145
  5 Dowell  IV, Clifton          Memphis Hurdlers         1.68m    5-06.00     83
 -- Harrison, Aken               Memphis Hurdlers            NH            
 
Decathlon: #2 Long Jump Intermediate Boys Decathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Arnett, Maarifa              Memphis Hurdlers         5.63m   NWI  18-05.75    508
  2 Harris, Shawn                Memphis Hurdlers         5.46m   NWI  17-11.00    473
  3 Henley, Jonathan             Hoover Parks and         5.31m   NWI  17-05.25    443
  4 Dowell  IV, Clifton          Memphis Hurdlers         5.26m   NWI  17-03.25    433
  5 Sparks, Donterrius           Memphis Hurdlers         4.85m   NWI  15-11.00    354
  6 Harrison, Aken               Memphis Hurdlers         4.69m   NWI  15-04.75    324
  7 O' Shields, Jake             Magic City T             4.46m   NWI  14-07.75    283
 
Decathlon: #3 Shot Put Intermediate Boys Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Dowell  IV, Clifton          Memphis Hurdlers         9.36m   30-08.50    447
  2 Arnett, Maarifa              Memphis Hurdlers         8.64m   28-04.25    404
  3 Henley, Jonathan             Hoover Parks and         8.40m   27-06.75    390
  4 Harrison, Aken               Memphis Hurdlers         8.03m   26-04.25    368
  5 O' Shields, Jake             Magic City T             7.92m   26-00.00    362
  6 Sparks, Donterrius           Memphis Hurdlers         6.58m   21-07.25    283
  7 Harris, Shawn                Memphis Hurdlers         6.49m   21-03.50    277
 
Decathlon: #7 Discus Throw Intermediate Boys Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Dowell  IV, Clifton          Memphis Hurdlers        22.39m      73-05    317
  2 Arnett, Maarifa              Memphis Hurdlers        21.25m      69-09    296
  3 Harris, Shawn                Memphis Hurdlers        18.33m      60-02    241
  4 Sparks, Donterrius           Memphis Hurdlers        14.63m      48-00    173
  5 Harrison, Aken               Memphis Hurdlers        10.44m      34-03    100
 
Decathlon: #9 Javelin Throw Intermediate Boys Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Arnett, Maarifa              Memphis Hurdlers        24.20m      79-05    218
  2 Sparks, Donterrius           Memphis Hurdlers        18.56m      60-11    142
  3 Harris, Shawn                Memphis Hurdlers        18.09m      59-04    136
  4 Dowell  IV, Clifton          Memphis Hurdlers        16.46m      54-00    114
  5 Harrison, Aken               Memphis Hurdlers        16.20m      53-02    111
 
Decathlon Intermediate Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N  4792  7/6/2006    Seth Bamburg, Peak Perform                  
     JO Meet: J  6896  7/29/1998   Tim Morse, Shoreline, WA                    
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Arnett, Maarifa              Memphis Hurdlers          3998  
  2 Dowell  IV, Clifton          Memphis Hurdlers          3658  
  3 Sparks, Donterrius           Memphis Hurdlers          3285  
  4 Harris, Shawn                Memphis Hurdlers          3267  
 
100 Meter Dash Young Men
========================================================================
 Nat'l Youth: N 10.31  6/1989      Thomas Barnes                               
     JO Meet: J 10.30  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills, CA            
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Moore, Tyrell                Mobile Parks             10.79q  2.5  1 
  2 Breaux, Justin               Future TC                10.87q  1.6  2 
  3 Maxey, Marlon                Unattached               10.93q  2.5  1 
  4 Williams, Victor             Project Spee             10.97q  2.5  1 
  5 Askew, Randall               Magic City R             10.98q  2.5  1 
  6 Assad, Mujahid               Mobile Parks             11.00q  1.6  2 
  7 Manning, Mychal              Peak Perform             11.04q  1.6  2 
  8 Keyes, Jacoby                Lake Area Ex             11.13q  1.6  2 
  9 Livingston, Alexander        Faith TC Inc             11.14   1.6  2 
 10 Hobson, Samuel               Mobile Parks             11.22   1.6  2 
 11 Coleman, Erwin Jemarcus      Club Elite O             11.29   1.6  2 
 12 Patchen, David               Soaring Eagles           11.50   2.5  1 
 13 Sparksjr, Timothy            Memphis Hurdlers         11.88   2.5  1 
 
100 Meter Dash Young Men
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 10.31  6/1989      Thomas Barnes                               
     JO Meet: J 10.30  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills, CA            
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Assad, Mujahid               Mobile Parks             11.02  -1.9 
  2 Breaux, Justin               Future TC                11.12  -1.9 
  3 Williams, Victor             Project Spee             11.20  -1.9 
  4 Moore, Tyrell                Mobile Parks             11.21  -1.9 
  5 Manning, Mychal              Peak Perform             11.21  -1.9 
  6 Maxey, Marlon                Unattached               11.26  -1.9 
  7 Askew, Randall               Magic City R             11.29  -1.9 
  8 Keyes, Jacoby                Lake Area Ex             11.35  -1.9 
 
200 Meter Dash Young Men
========================================================================
 Nat'l Youth: N 21.10  7/9/2005    Trey Harts, River Cities Tra                
     JO Meet: J 20.50  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills                
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Moore, Nathaniel             Sonic Boom Elite         22.15q  NWI  2 
  2 Breaux, Justin               Future TC                22.20q  0.4  1 
  3 Ezell, Robert                Sonic Boom Elite         22.22q  0.4  1 
  4 Assad, Mujahid               Mobile Parks             22.23q  NWI  2 
  5 Rogers, Angelo               Montgomery Y             22.40q  NWI  2 
  6 Moore, Tyrell                Mobile Parks             22.46q  0.4  1 
  7 Wilson, Jeremy               South East M             22.49q  NWI  2 
  8 Askew, Randall               Magic City R             22.55q  0.4  1 
  9 Williams, Victor             Project Spee             22.60   NWI  2 
 10 Keyes, Jacoby                Lake Area Ex             22.72   NWI  2 
 11 Maxey, Marlon                Unattached               22.79   0.4  1 
 12 Tyson, Jonas                 Peak Perform             23.25   0.4  1 
 13 Coleman, Erwin Jemarcus      Club Elite O             23.29   NWI  2 
 14 Hobson, Samuel               Mobile Parks             23.49   0.4  1 
 15 Gilley, Sean                 Track Unlimited          25.26   NWI  2 
 
200 Meter Dash Young Men
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 21.10  7/9/2005    Trey Harts, River Cities Tra                
     JO Meet: J 20.50  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills                
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Assad, Mujahid               Mobile Parks             22.19  -1.3 
  2 Breaux, Justin               Future TC                22.32  -1.3 
  3 Moore, Tyrell                Mobile Parks             22.35  -1.3 
  4 Ezell, Robert                Sonic Boom Elite         22.36  -1.3 
  5 Moore, Nathaniel             Sonic Boom Elite         22.65  -1.3 
  6 Askew, Randall               Magic City R             22.72  -1.3 
  7 Wilson, Jeremy               South East M             22.72  -1.3 
  8 Rogers, Angelo               Montgomery Y             23.21  -1.3 
 
400 Meter Dash Young Men
===================================================================
 Nat'l Youth: N 47.03  7/9/2006    Mychal Word, River Ciites                   
     JO Meet: J 45.63  7/30/1995   Jerome Young, Hartford, CT                  
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
 -- Gibbs, Dee                   Montgomery Y               SCR   1 
  1 Moore, Nathaniel             Sonic Boom Elite         48.95q  2 
  2 Moore, Tyrell                Mobile Parks             49.72q  1 
  3 Wilson, Jeremy               South East M             49.83q  2 
  4 Hampton, Dimitri             Peak Perform             50.30q  1 
  5 Ray, Robert                  Sonic Boom Elite         50.37q  1 
  6 Rogers, Angelo               Montgomery Y             50.79q  2 
  7 Rayford, Jaion               Project Spee             50.93q  2 
  8 Collins, Damien              Faith TC Inc             51.84q  1 
  9 Hunter, Devontay             Memphis Hurdlers         52.46   2 
 10 Askew, Randall               Magic City R             52.56   2 
 
400 Meter Dash Young Men
================================================================
 Nat'l Youth: N 47.03  7/9/2006    Mychal Word, River Ciites                   
     JO Meet: J 45.63  7/30/1995   Jerome Young, Hartford, CT                  
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Moore, Nathaniel             Sonic Boom Elite         48.43  
  2 Moore, Tyrell                Mobile Parks             48.86  
  3 Hampton, Dimitri             Peak Perform             49.14  
  4 Rogers, Angelo               Montgomery Y             49.24  
  5 Wilson, Jeremy               South East M             49.29  
  6 Rayford, Jaion               Project Spee             50.29  
  7 Ray, Robert                  Sonic Boom Elite         50.30  
  8 Collins, Damien              Faith TC Inc             50.46  
 
800 Meter Run Young Men
================================================================
 Nat'l Youth: N 1:52.79  7/11/2004   Karjuan Williams, New Orleans Come        
     JO Meet: J 1:49.49  7/27/1999   Nick Davenport, Texas                     
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Mickens, Terrel              Project Spee           1:55.86  
  2 Ferguson, Spencer            Community TC           1:56.94  
  3 Parker, Julian               Unattached             1:59.37  
  4 Cooper, Matt                 Magic City T           2:02.31  
  5 Hunter, Devontay             Memphis Hurdlers       2:03.32  
  6 Perkins, Kenneth             Mississippi            2:03.51  
  7 Buford, Chris                Spar Track T           2:05.22  
  8 Adams, Terrance              Nashvl Illusions       2:05.49  
  9 Liddell, Eugene              Mississippi            2:05.91  
 10 Moore, Lamont                Nashvl Illusions       2:06.50  
 11 Murray, Michael              Nashvl Illusions       2:06.89  
 12 Miles, Nickolaus             Unattached             2:09.16  
 13 Price, Nick                  Project Spee           2:09.16  
 14 Hoyne, Curtis                Community TC           2:11.34  
 
1500 Meter Run Young Men
================================================================
 Nat'l Youth: N 4:07.40  7/10/2002   Cody Savage, LAET                         
     JO Meet: J 3:54.71  7/28/1991   Paul Kinser, Greensboro, NC               
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Dodson, Mark                 Unattached             4:22.03  
  2 Adams, Terrance              Nashvl Illusions       4:22.38  
  3 Liddell, Eugene              Mississippi            4:26.25  
  4 Hoyne, Curtis                Community TC           4:30.37  
  5 Fleming, Terrance            Mobile Parks           4:31.85  
  6 Murray, Michael              Nashvl Illusions       4:35.88  
  7 Bowlesjr, Roosevelt          Memphis Hurdlers       4:46.16  
  8 Freeman, Jason               Future TC              4:52.23  
  9 Almo, Dante                  South East M           4:54.24  
 10 Johnson, Leburia             Mobile Parks           5:08.87  
 
5000 Meter Run Young Men
================================================================
 Nat'l Youth: N 16:25.95  7/10/2002   Wade Martin, SSTC                        
     JO Meet: J 14:27.14  7/28/2001   Yong-Sung Leal, San Leandro, CA          
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Dodson, Mark                 Unattached            15:25.79N 
  2 Almo, Dante                  South East M          18:42.34  
  3 Wilson, Jamus                South East M          21:43.74  
 
110 Meter Hurdles Young Men
========================================================================
 Nat'l Youth: N 13.83  7/11/2004   Juan walker, Music City Track               
     JO Meet: J 13.42  7/27/1997   Terrance Trammel, Decatur, GA               
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Swinton, Deonte              Community TC             14.76q -0.5  2 
  2 Howard, Phillip              Mobile Parks             14.81q -0.5  2 
  3 Cecil, Corey                 Nashvl Illusions         15.07q  0.8  1 
  4 Tankard, Benjamin            Nashvl Illusions         15.29q  0.8  1 
  5 Kelly, Richard               Mississippi              15.44q -0.5  2 
  6 Curtis, Thaddeus             Mobile Parks             16.08q -0.5  2 
  7 Mccants, Jamichael           Mobile Parks             16.55q -0.5  2 
  8 Wilemon, Jace                Hoover Parks and         16.78q  0.8  1 
  9 Alexander, Thomas            Faith TC Inc             17.01   0.8  1 
 10 Hall-Pride, Keith            Nashvl Illusions         20.29  -0.5  2 
 
110 Meter Hurdles Young Men
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 13.83  7/11/2004   Juan walker, Music City Track               
     JO Meet: J 13.42  7/27/1997   Terrance Trammel, Decatur, GA               
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Swinton, Deonte              Community TC             14.59  -1.0 
  2 Howard, Phillip              Mobile Parks             14.69  -1.0 
  3 Tankard, Benjamin            Nashvl Illusions         14.89  -1.0 
  4 Kelly, Richard               Mississippi              15.02  -1.0 
  5 Cecil, Corey                 Nashvl Illusions         15.04  -1.0 
  6 Curtis, Thaddeus             Mobile Parks             16.13  -1.0 
  7 Wilemon, Jace                Hoover Parks and         16.45  -1.0 
  8 Mccants, Jamichael           Mobile Parks             20.24  -1.0 
 
400 Meter Hurdles Young Men
===================================================================
 Nat'l Youth: N 52.66  7/11/2004   Juan walker, Music City Track               
     JO Meet: J 49.77  7/29/2002   Kerron Clement, Missouri City, TX           
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Fulco, Chase                 River Cities             57.04q  1 
  2 Moore, Lamont                Nashvl Illusions         57.66q  1 
  3 Cecil, Corey                 Nashvl Illusions         57.66q  2 
  4 Wilemon, Jace                Hoover Parks and         57.76q  1 
  5 Tankard, Benjamin            Nashvl Illusions         58.28q  2 
  6 Manning, Eric                Peak Perform             59.46q  2 
  7 Curtis, Thaddeus             Mobile Parks           1:01.15q  1 
  8 Howard, Phillip              Mobile Parks           1:01.46q  2 
  9 Watkins, Neil                Peak Perform           1:01.57   1 
 10 Alexander, Thomas            Faith TC Inc           1:02.11   1 
 11 Mccants, Jamichael           Mobile Parks           1:03.69   2 
 12 Howard, Robert               Mobile Parks           1:05.90   2 
 13 Bowlesjr, Roosevelt          Memphis Hurdlers       1:06.12   1 
 -- Kelly, Richard               Mississippi                 DQ   2  hooked a hurdle
 
400 Meter Hurdles Young Men
================================================================
 Nat'l Youth: N 52.66  7/11/2004   Juan walker, Music City Track               
     JO Meet: J 49.77  7/29/2002   Kerron Clement, Missouri City, TX           
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Wilemon, Jace                Hoover Parks and         56.09  
  2 Cecil, Corey                 Nashvl Illusions         56.10  
  3 Fulco, Chase                 River Cities             56.92  
  4 Tankard, Benjamin            Nashvl Illusions         57.92  
  5 Moore, Lamont                Nashvl Illusions         58.48  
  6 Manning, Eric                Peak Perform             58.61  
  7 Howard, Phillip              Mobile Parks             59.50  
  8 Curtis, Thaddeus             Mobile Parks           1:04.37  
 
2000 Meter Steeplechase Young Men
================================================================
 Nat'l Youth: N 6:39.90  7/11/2004   Timothy Johnson, Cordova Track Cl         
     JO Meet: J 5:53.71  7/29/1983   Orla Kastberg, Grantville, NY             
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Murray, Michael              Nashvl Illusions       7:42.11  
 
4x100 Meter Relay Young Men
================================================================
 Nat'l Youth: N 40.92  7/9/2005    River Cities Track Club, River Cities Tra   
     JO Meet: J 39.73  8/1/1998    Track Houston, Houston, TX                  
                       R. Beard, B. Gay, J. Harris, T. Williams          
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Project Speed TC  'A'                                 41.71  
  2 Mobile Parks Recreation Dept  'A'                     43.09  
  3 Community TC  'A'                                     43.32  
  4 Mobile Parks Recreation Dept  'B'                     44.23  
  5 Faith TC Inc  'A'                                     44.64  
  6 Mississippi Trackstars  'A'                           45.03  
  7 Peak Performance TC  'A'                              51.90  
 -- South East Mississippi Track C  'A'                      DQ   Z-2 before acc zone
 
4x400 Meter Relay Young Men
================================================================
 Nat'l Youth: N 3:12.29  7/9/2006    River Ciites TC, River Ciites             
                         R Alexander, M Fayard, J Harrison, T Harts        
     JO Meet: J 3:06.22  7/29/2007   16 33 So Cal Running Cougars, 16 33 SCRC  
                         R Wyatt, J Hughes, N Gutteriez, J Anderson        
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Mobile Parks Recreation Dept  'A'                   3:19.81  
  2 Project Speed TC  'A'                               3:21.95  
  3 Community TC  'A'                                   3:23.08  
  4 Nashville Illusions TC (Tn)  'A'                    3:24.46  
  5 South East Mississippi Track C  'A'                 3:27.02  
  6 Peak Performance TC  'A'                            3:33.92  
  7 Mobile Parks Recreation Dept  'B'                   3:39.30  
 
4x800 Meter Relay Young Men
================================================================
 Nat'l Youth: N 8:15.81  6/1991      Mobile Parks Department, Mobile Parks Depa
     JO Meet: J 7:35.27  8/2/1981    East Coast Classics, Lincoln, NE          
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Nashville Illusions TC (Tn)  'A'                    8:31.27  
  2 Mobile Parks Recreation Dept  'A'                   9:15.67  
 
High Jump Young Men
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 2.05m  7/8/2004    Antonio Winston, Mobile Parks               
     JO Meet: J 2.23m  7/31/1983   Rick Noji, Maurice Crumby, Seattle, WA      
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Campbell, Tyler              Hoover Parks and         2.14mN   7-00.25 
  2 Lindsey, Steven              Unattached               2.00m    6-06.75 
  3 Mcculloch, Micah             North Alabam             1.95m    6-04.75 
  4 Doughty, Destin              Hoover Parks and         1.80m    5-10.75 
  5 Price, Nick                  Project Spee            J1.80m    5-10.75 
  5 Smith, George                South East M            J1.80m    5-10.75 
  5 Bowers, Robert               Unattached              J1.80m    5-10.75 
 -- Collins, Damien              Faith TC Inc                NH            
 
Pole Vault Young Men
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 4.75m  7/9/2005    Chris Spear, Hoover Track                   
     JO Meet: J 5.31m  7/30/2006   Casey Roche, UNA 38                         
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Caraway, Joseph              Lake Area Ex             4.73m   15-06.25 
  2 Simmons, Kovey               New Heights              4.55m   14-11.00 
  3 Hebert, Cade                 New Heights              4.40m   14-05.25 
  4 Daurbiny, Jevon              New Heights              4.10m   13-05.25 
  4 Ardoin, Lance                New Heights              4.10m   13-05.25 
 
Long Jump Young Men
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 7.33m  7/8/2004    Kenneth Hall, Future Track Clu              
     JO Meet: J 7.60m  7/25/1991   Sheddric Fields, Dallas, TX                 
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Thibodeaux, Jamal            YMCA Baton R             6.78m   NWI  22-03.00 
  2 Tankard, Benjamin            Nashvl Illusions         6.60m   NWI  21-08.00 
  3 Edwards, Quinton             Montgomery Y             6.58m   NWI  21-07.25 
  4 Mcculloch, Micah             North Alabam             6.55m   NWI  21-06.00 
  5 Cason, Cameron               Mobile Parks             6.41m   NWI  21-00.50 
  6 Robertson, Joshua            South East M             6.39m   NWI  20-11.75 
  7 Fields, Davinelle            Montgomery Y             6.31m   NWI  20-08.50 
  8 Livingston, Alexander        Faith TC Inc             6.19m   NWI  20-03.75 
  9 Davis, Curtis                Faith TC Inc             5.88m   NWI  19-03.50 
 10 Sigler, Joshua               Mobile Parks             5.86m   NWI  19-02.75 
 11 Williams, Winston            South East M             5.85m   NWI  19-02.50 
 12 Miles, Nickolaus             Unattached               5.81m   NWI  19-00.75 
 13 Patchen, David               Soaring Eagles           5.67m   NWI  18-07.25 
 14 Sparksjr, Timothy            Memphis Hurdlers         5.48m   NWI  17-11.75 
 
Triple Jump Young Men
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 14.89m  7/8/2006    Zedric Chatman-Thomas, Lafayette           
     JO Meet: J 16.72m  7/29/2004   Kenneth Hall, Baker , LA                   
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Mcculloch, Micah             North Alabam            13.82m   NWI  45-04.25 
  2 Manning, Mychal              Peak Perform            13.80m   NWI  45-03.50 
  3 Sigler, Joshua               Mobile Parks            12.94m   NWI  42-05.50 
  4 Fields, Davinelle            Montgomery Y           J12.94m   NWI  42-05.50 
  5 Edwards, Quinton             Montgomery Y            12.75m   NWI  41-10.00 
  6 Williams, Winston            South East M            12.59m   NWI  41-03.75 
  7 Price, Nick                  Project Spee           J12.59m   NWI  41-03.75 
  8 Miles, Nickolaus             Unattached              11.92m   NWI  39-01.25 
  9 Alexander, Thomas            Faith TC Inc            11.90m   NWI  39-00.50 
 
Shot Put 12 lb. Young Men
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 17.65m  7/8/2005    James Lavin, KTC                           
     JO Meet: J 20.43m  7/24/1987   Dwight Johnson, Phoenix, AZ                
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Solujich, George             Hoover Parks and        16.75m   54-11.50 
  2 Howell, Mack                 Hoover Parks and        14.30m   46-11.00 
  3 Andrews, Charles             South East M            12.90m   42-04.00 
 
Discus Throw 1.6kg Young Men
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 54.68m  7/8/2004    Tommy Killen, Unattached                   
     JO Meet: J 63.20m  1979        Clint Johnson, Overland Park, KS           
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Andrews, Charles             South East M            48.59m     159-05 
  2 Kennedy, Tyler               Unattached              43.23m     141-10 
  3 Solujich, George             Hoover Parks and        41.44m     135-11 
 
Hammer Throw Young Men
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 44.29m  7/7/2006    Ryan Bell, Hoover Parks                    
     JO Meet: J 67.64m  7/28/2007   Jordan Stray, 13 Unattached                
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Solujich, George             Hoover Parks and        35.23m     115-07 
  2 Howell, Mack                 Hoover Parks and        30.92m     101-05 
  3 Wilemon, Jace                Hoover Parks and        21.63m      70-11 
 
Javelin Throw 800g Young Men
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 58.19m  7/8/2006    Benjamin Davies, Personal Bes              
     JO Meet: J 66.94m  7/26/1994   Patrick Ramsey, Simsboro, LA               
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Braswell, Matthew            Hoover Parks and        54.84m     179-11 
  2 Howell, Mack                 Hoover Parks and        54.24m     177-11 
  3 Dekich, Milan                Unattached              53.80m     176-06 
  4 Patterson, Patrick           Hoover Parks and        48.56m     159-04 
  5 Kennedy, Tyler               Unattached              45.44m     149-01 
 
Decathlon: #1 100 Meter Dash Young Men Decathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Henley, Will                 Hoover Parks and         11.70  -1.2    711
  2 Hughes, Collin               Hoover Parks and         11.79  -1.2    693
  3 Williams, Winston            South East M             12.37  -1.2    580
 
Decathlon: #5 400 Meter Dash Young Men Decathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Hughes, Collin               Hoover Parks and         54.08     636
  2 Henley, Will                 Hoover Parks and         54.60     615
  3 Williams, Winston            South East M           1:00.53     395
 
Decathlon: #10 1500 Meter Run Young Men Decathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Henley, Will                 Hoover Parks and       5:24.79     425
  2 Williams, Winston            South East M           5:35.12     374
  3 Hughes, Collin               Hoover Parks and       5:47.72     316
 
Decathlon: #6 110 Meter Hurdles Young Men Decathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Hughes, Collin               Hoover Parks and         17.04  -1.1    620
  2 Williams, Winston            South East M             17.06  -1.1    618
 
Decathlon: #4 High Jump Young Men Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 O' Shields, Jake             Magic City T             1.70m    5-07.00    544
  1 Hughes, Collin               Hoover Parks and         1.70m    5-07.00    544
  3 Henley, Will                 Hoover Parks and         1.65m    5-05.00    504
  4 Williams, Winston            South East M             1.55m    5-01.00    426
 -- Russell, Forrest             Soaring Eagles             DNF            
 
Decathlon: #8 Pole Vault Young Men Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Henley, Will                 Hoover Parks and         4.29m   14-00.75    699
  2 Hughes, Collin               Hoover Parks and         2.59m    8-06.00    262
  3 Williams, Winston            South East M             2.13m    6-11.75    165
 
Decathlon: #2 Long Jump Young Men Decathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Henley, Will                 Hoover Parks and         6.17m   NWI  20-03.00    624
  2 Williams, Winston            South East M             6.06m   NWI  19-10.75    600
  3 Hughes, Collin               Hoover Parks and         5.66m   NWI  18-07.00    514
 
Decathlon: #3 Shot Put Young Men Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Hughes, Collin               Hoover Parks and        12.61m   41-04.50    643
  2 Henley, Will                 Hoover Parks and        10.77m   35-04.00    532
  3 Williams, Winston            South East M             7.92m   26-00.00    362
 
Decathlon: #7 Discus Throw Young Men Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Hughes, Collin               Hoover Parks and        30.36m      99-07    472
  2 Williams, Winston            South East M            21.42m      70-03    299
 
Decathlon: #9 Javelin Throw Young Men Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Henley, Will                 Hoover Parks and        44.04m     144-06    501
  2 Hughes, Collin               Hoover Parks and        25.24m      82-10    233
  3 Williams, Winston            South East M            11.50m      37-09     51
 
Decathlon Young Men
================================================================
 Nat'l Youth: N  6113  7/6/2005    Cory Roberts, southeast la roa              
     JO Meet: J  7405  7/25/2001   Donovan Kilmartin, Meridian, ID             
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Hughes, Collin               Hoover Parks and          4933  
  2 Williams, Winston            South East M              3870  

Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade Phoenix KT St. Vincent Normatec