Join/Renew Now

Full Results - Young

100 Meter Dash Young Women
=================================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times
 Nat'l Youth: N 11.10  1980        Michelle Glover
     JO Meet: J 11.1h  1980        Michelle Glover, Pennsauken, NJ
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Chalonda Goodman             45 New Horizon,Newn    11.57      11.55Q  1.1  4
  2 Victoria Jordan              Dallas Gold TC,Fort    11.38      11.86Q  0.9  3
  3 Amber Purvis                 Flying Jagua,Antioc    11.99      11.96Q -0.6  1
  4 Brittany McCord              NW Exp,Miami, FL       12.20      12.07Q  0.5  5
  5 Veronica Jones               Dallas Gold TC,Dall    11.60      12.22Q +0.0  2
  6 Breanna Hubbard              45 Running Pant,Jon    12.05      11.84q  1.1  4
  7 Lakeshia Williams            Club Elite O           12.11      12.09q  0.9  3
  8 Natasha Gay                  D.A.T.A.C.,Denver,     12.01      12.17q  0.5  5
  9 Candace Jackson              Dallas Gold TC,Dall    11.72      12.17   0.5  5
 10 Angel Watson                 Mobile Parks           12.41      12.20   0.5  5
 11 Nijah Nelms                  Quiet Fire,Los Ange    12.10      12.23   1.1  4
 12 Kelly Jacka                  High Voltage Tra       12.25      12.24   0.5  5
 13 Cindy Robinson               Together Elite,Norw    12.12      12.30   0.9  3
 14 Jasmine Williams             Texas Mvp              12.36      12.32  +0.0  2
 15 Breionna Jackson             Flying Jagua,Antioc    12.23      12.33   0.5  5
 16 Raequel Jacobs               Team Missouri,St. L    12.35      12.35   1.1  4
 17 Monikkia White               Flying Jagua,Antioc    12.18      12.36  +0.0  2
 18 Tondra Patterson             Unattached Missi                  12.42  -0.6  1
 19 Amber White                  W Park Flye,Orlando    12.50      12.43   0.9  3
 20 Johanna Carr                 Seatown Express,WA,    12.31      12.43   1.1  4
 21 Sonnisha Williams            Dominion Track C,Ja    12.28      12.51  -0.6  1
 22 Ariele Reeves                Seatown Express        12.51      12.52   0.9  3
 23 Eileen Moran                 Flight TC              12.46      12.58  +0.0  2
 24 Idia Omogiate                Zephyrs TC             12.56      12.59   1.1  4
 25 Tamia Ingram                 Pacesetters Trk,OH,    12.33      12.64   0.9  3
 26 Katie Duchow                 Unatt Wisconsin        12.38      12.70  -0.6  1
 27 Serene Williams              Rising Suns            11.84      12.71  -0.6  1
 28 Kelcey McKinney              Northwest Track        12.34      12.72   0.9  3
 29 aronica payne                3D                     12.39      12.72  -0.6  1
 30 Brianna Martin               Illinois Storm         12.60      12.81  +0.0  2
 31 Lorrena Dejurnett            Quiet Fire,Los Ange    12.13      12.83  +0.0  2
 32 Kawanna Brooks               Chicago Striders,Ch    12.23      12.87  -0.6  1
 33 Kimberly Haberman            Hays Strider           12.48      12.88   1.1  4
 34 Ebony Carther                Breeze,NE, NE          13.35      13.47   0.5  5
 35 Renee Bergeron               Wca,Omaha, NE          13.60      13.53  +0.0  2
 36 Jacinta Reining              Titans,Hastings, NE    13.99      14.41  -0.6  1

100 Meter Dash Young Women
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 11.10  1980        Michelle Glover
     JO Meet: J 11.1h  1980        Michelle Glover, Pennsauken, NJ
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Chalonda Goodman             45 New Horizon,Newn    11.55      11.36   1.3
  2 Victoria Jordan              Dallas Gold TC,Fort    11.86      11.71   1.3
  3 Lakeshia Williams            Club Elite O           12.09      11.82   1.3
  4 Amber Purvis                 Flying Jagua,Antioc    11.96      11.89   1.3
  5 Breanna Hubbard              45 Running Pant,Jon    11.84      11.95   1.3
  6 Veronica Jones               Dallas Gold TC,Dall    12.22      11.97   1.3
  7 Brittany McCord              NW Exp,Miami, FL       12.07      12.02   1.3
  8 Natasha Gay                  D.A.T.A.C.,Denver,     12.17      12.09   1.3

200 Meter Dash Young Women
=================================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times
 Nat'l Youth: N 23.24  7/26/2007   Victoria Jordan, 26 Dallas Gold T
     JO Meet: J 23.24  7/26/2007   Victoria Jordan, 26 Dallas Gold T
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Lakeshia Williams            Club Elite O           24.13      23.83Q  1.0  2
  2 Victoria Jordan              Dallas Gold TC,Fort    23.73      24.11Q  1.3  5
  3 Chalonda Goodman             45 New Horizon,Newn    23.86      24.22Q  2.1  3
  4 Ericka Alexander             Texas Storm Trac,Ho               24.30Q  1.9  4
  5 Jawanda King                 45 Sapphire Tra,Atl    24.46      24.58Q  1.3  1
  6 Candace Jackson              Dallas Gold TC,Dall    24.97      24.38q  2.1  3
  7 Amber Purvis                 Flying Jagua,Antioc    24.58      24.42q  1.9  4
  8 Serene Williams              Rising Suns            24.50      24.43q  1.9  4
  9 Angel Watson                 Mobile Parks           25.36      24.63   1.3  5
 10 Richanda Hall                Dallas Gold TC,Dall    25.09      24.66   1.9  4
 11 Kelly Jacka                  High Voltage Tra       25.25      24.74   1.0  2
 12 Quinterra Charles            Texas Storm Trac,Ho    24.60      24.78   1.3  1
 13 Natasha Gay                  D.A.T.A.C.,Denver,     24.71      24.89   1.0  2
 14 Brittany McCord              NW Exp,Miami, FL       24.90      24.98   1.3  5
 15 Teegan Hill                  North Texas Chee,La               25.07   1.3  1
 16 Jerika Lewis                 Flight TC              25.89      25.19   1.3  1
 17 Sonnisha Williams            Dominion Track C,Ja    24.79      25.22   1.3  5
 18 Breionna Jackson             Flying Jagua,Antioc    25.02      25.23   1.3  1
 19 Charnay Combs                Seatown Express        25.81      25.34   1.0  2
 20 Eileen Moran                 Flight TC              25.91      25.49   1.9  4
 21 Idia Omogiate                Zephyrs TC             26.12      25.53   2.1  3
 22 Tamia Ingram                 Pacesetters Trk,OH,    25.66      25.63   2.1  3
 23 Johanna Carr                 Seatown Express,WA,    26.12      25.64   1.3  1
 24 Kawanna Brooks               Chicago Striders,Ch    25.34      25.71   1.3  5
 25 Raequel Jacobs               Team Missouri,St. L    26.05      25.79   1.0  2
 26 Amber White                  W Park Flye,Orlando    26.50      25.87   1.3  5
 27 Amber Rozier                 Texas Storm Trac,Ho    25.01      26.00   2.1  3
 28 Yasmin Woodruff              Quiet Fire,Los Ange    25.01      26.05   1.0  2
 29 Miana Lee                    Team Missouri,St. L    26.02      26.17   1.9  4
 30 Lorrena Dejurnett            Quiet Fire,Los Ange    25.10      26.33   1.3  1
 31 Erin Klein                   Unatt Nebr,Papillio    27.87      27.08   1.0  2
 32 Tabia Yapp                   Breeze                 27.21      27.53   2.1  3
 33 Christina Roberts            Unatt Nebr,Omaha, N    26.85      27.70   1.3  5

200 Meter Dash Young Women
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 23.24  7/26/2007   Victoria Jordan, 26 Dallas Gold T
     JO Meet: J 23.24  7/26/2007   Victoria Jordan, 26 Dallas Gold T
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Chalonda Goodman             45 New Horizon,Newn    24.22      23.29  -1.1
  2 Ericka Alexander             Texas Storm Trac,Ho    24.30      24.10  -1.1
  3 Lakeshia Williams            Club Elite O           23.83      24.15  -1.1
  4 Victoria Jordan              Dallas Gold TC,Fort    24.11      24.16  -1.1
  5 Amber Purvis                 Flying Jagua,Antioc    24.42      24.33  -1.1
  6 Jawanda King                 45 Sapphire Tra,Atl    24.58      24.41  -1.1
  7 Candace Jackson              Dallas Gold TC,Dall    24.38      24.79  -1.1
  8 Serene Williams              Rising Suns            24.43      34.49  -1.1

400 Meter Dash Young Women
============================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times
 Nat'l Youth: N 51.31  2000        Monique Henderson
     JO Meet: J 51.45  8/2/1981    Erica Harris, Gig Harbor, WA
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Turquoise Thompson           Together Elite,Lake    56.95      54.52Q  1
  2 Brittany Pringley            Unattached,Miami, F    56.78      54.73Q  4
  3 Teegan Hill                  North Texas Chee,La    56.16      55.99Q  5
  4 Adrienne Thomas              Unatt Dakotas          58.53      56.39Q  3
  5 Briyanni Thomas              Texas Storm Trac,Ho    56.43      56.54Q  2
  6 Clarrisa Toomer              Lancaster Lightn,La    55.16      54.97q  4
  7 Kendra Chambers              Unatt Gulf,missouri    55.06      55.04q  1
  8 Lynette Atkinson             Team Missouri,St. L    57.04      56.31q  1
  9 Jessica Farr                 13 Greensboro Ch,Mc    56.04      56.48   3
 10 Victoria Gocht               United Stars,Dreshe    56.77      56.58   3
 11 Regina George                Zephyrs TC             57.32      57.20   3
 12 Genesis Johnson              Mvtc                   58.09      57.47   4
 13 Brandy Swann                 13 Track Eastern       56.62      57.52   5
 14 Leslie Reed                  Flying Jagua,Antioc    59.26      57.55   3
 15 Danielle Glaeser             Flying Jagua,Antioc    57.47      58.08   5
 16 Ashly Lester                 Fort Collins TC,For    57.58      58.13   2
 17 Samantha Cameron             Mvtc                   57.99      58.29   1
 18 Veronica Byrant              Unattached             57.90      58.38   3
 19 Chantesean White             Tall City Ch           57.60      58.96   2
 20 Brianna Hall                 Nashvl Illusions       58.70      58.99   2
 21 Mariah Bowers                AZ Elete               57.63      59.01   5
 22 Dora Baldwin                 Inland Empire,Coron    59.38      59.02   5
 23 Shannon Franklin             Unattached OH,OH, O    58.64      59.07   5
 24 Brianna Dekine               Quiet Fire,Los Ange    58.16      59.10   1
 25 Ryan McMurtry                N Shore Breeze         59.54      59.14   4
 26 Trishawn Battiste            Blazers                57.28      59.21   4
 27 Unique Connor                Vegas Valley           57.96      59.82   4
 28 Kya Riley                    Pacesetters Trk,OH,  1:00.18    1:00.05   4
 29 Miana Lee                    Team Missouri,St. L    58.89    1:00.23   2
 30 Becky Caywood                Detroit Chee           59.66    1:00.63   1
 31 Erin Klein                   Unatt Nebr,Papillio  1:00.50    1:00.63   3
 32 Abby Keane                   Flight TC            1:00.17    1:01.13   1
 33 Lauren Gaines                Breeze,NE, NE        1:01.57    1:02.63   5
 34 Chinyere Onwudiegwu          W Park Flye,Orlando  1:09.67    1:08.28   2
 -- Danielle Brock               10 The 747 Track       56.44         DQ   2

400 Meter Dash Young Women
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 51.31  2000        Monique Henderson
     JO Meet: J 51.45  8/2/1981    Erica Harris, Gig Harbor, WA
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Brittany Pringley            Unattached,Miami, F    54.73      54.13
  2 Turquoise Thompson           Together Elite,Lake    54.52      54.18
  3 Kendra Chambers              Unatt Gulf,missouri    55.04      54.90
  4 Teegan Hill                  North Texas Chee,La    55.99      55.18
  5 Clarrisa Toomer              Lancaster Lightn,La    54.97      55.32
  6 Lynette Atkinson             Team Missouri,St. L    56.31      55.52
  7 Adrienne Thomas              Unatt Dakotas          56.39      55.91
  8 Briyanni Thomas              Texas Storm Trac,Ho    56.54      57.17

800 Meter Run Young Women
============================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
 Nat'l Youth: N 2:05.27  1994        Sarah Bowman, Unattached
     JO Meet: J 2:07.73  7/30/1994   Tamieka Grizzle, Bronx. NY
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Victoria Gocht               United Stars,Dreshe  2:20.00    2:16.55Q  2
  2 Regina George                Zephyrs TC           2:10.20    2:17.17Q  3
  3 Trishawn Battiste            Blazers              2:16.82    2:18.94Q  1
  4 Ashley Seymour               10 Mach Los TC,Wash  2:16.78    2:17.60Q  2
  5 Elizabeth Whitney            Track Houston Tr     2:18.29    2:17.90Q  3
  6 Amber Key-Murphy             Lancaster Lightn,La  2:17.49    2:19.62Q  1
  7 Landon Wachter               Team Missouri,Jacks  2:22.01    2:19.59q  2
  8 Ansherae Devine              Vegas Valley         2:18.80    2:19.79q  2
  9 Kelsey Wiliamson             Real Training,Highl  2:21.03    2:20.00   3
 10 Samantha Thompson            CS Striders,Colorad  2:17.90    2:20.69   2
 11 Shanae Porter                Kansas Flyer         2:22.63    2:21.20   1
 12 Brianna Dekine               Quiet Fire,Los Ange  2:25.56    2:21.66   1
 13 Ryanna Henderson             13 Track Eastern     2:18.04    2:21.76   3
 14 Brianna Hall                 Nashvl Illusions     2:27.53    2:22.02   2
 15 Kathryn Zebrowski            Unatt Oklahoma       2:22.74    2:22.18   2
 16 Amanda Stevens               Roseville Expres,lo  2:20.78    2:22.50   3
 17 Holly Rhode                  Zephyrs TC           2:23.35    2:23.17   2
 18 Jennifer Abercrumbie         Lv's Cheetahs        2:28.63    2:23.95   3
 19 Jasmine Garcia               Community TC         2:22.99    2:24.06   3
 20 Rubeneisha Cooper            Texas Storm Trac,Ho  2:18.81    2:25.11   1
 21 Brittany Phillips            Flyers,Omaha, NE     2:26.22    2:26.34   1
 22 Chalyce Stancil              Sprint South         2:30.02    2:28.00   2
 23 Molly Cashman                IA United TC         2:19.80    2:28.15   1
 24 Ali Gress                    Flyers,Bellevue, NE  2:28.24    2:30.96   3
 25 Sami Henke                   IA United TC         2:31.38    2:33.15   1
 26 Janessa Benn                 Nadia,Pittsburgh, P  2:23.67    2:33.35   3
 27 Joelle Slater                Pacific Unit,sacram  2:30.30    2:36.04   1
 -- Kkemdilim Okwumabua          Golden Eagles        2:22.54         DQ   1

800 Meter Run Young Women
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:05.27  1994        Sarah Bowman, Unattached
     JO Meet: J 2:07.73  7/30/1994   Tamieka Grizzle, Bronx. NY
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Victoria Gocht               United Stars,Dreshe  2:16.55    2:12.59
  2 Trishawn Battiste            Blazers              2:18.94    2:14.14
  3 Regina George                Zephyrs TC           2:17.17    2:15.04
  4 Elizabeth Whitney            Track Houston Tr     2:17.90    2:17.91
  5 Amber Key-Murphy             Lancaster Lightn,La  2:19.62    2:17.92
  6 Landon Wachter               Team Missouri,Jacks  2:19.59    2:18.13
  7 Ashley Seymour               10 Mach Los TC,Wash  2:17.60    2:21.11
  8 Ansherae Devine              Vegas Valley         2:19.79    2:30.13

1500 Meter Run Young Women
=========================================================================
12 Advance:  Top 4 Each Heat plus Next 4 Best Times
 Nat'l Youth: N 4:26.39  1981        Cecilia Hopp
     JO Meet: J 4:26.39  8/2/1981    Cecilia Hopp, Cos  Cob, CT
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims
=========================================================================
Preliminaries
  1 Samantha Thompson            CS Striders,Colorad  4:50.34    4:44.61Q
  2 Katharine Showalter          45 Quicksilver,Atla  4:48.94    4:51.31Q
  3 Kelli Budd                   Flyers,Omaha, NE     4:52.34    4:50.19Q
  4 Brittany Phillips            Flyers,Omaha, NE     4:56.24    4:52.11Q
  5 Chelsea Pettit               Startan              5:01.45    4:51.21Q
  6 Kathryn Zebrowski            Unatt Oklahoma       4:57.66    4:53.35Q
  7 Gloria Sosa                  Reno Tahoe A,Carson  4:56.20    4:52.52Q
  8 Brissia Montalvo             Life Sports,TX, TX   4:55.31    4:54.22Q
  9 Janessa Benn                 Nadia,Pittsburgh, P  4:59.30    4:55.23q
 10 Kylie Fitzgerald             Track Houston Tr,Ho  5:14.67    4:58.98q
 11 Allison Bedonie              Aat,Albuquerque, NM  4:59.75    5:03.30q
 12 Jessica Stewart              Track Houston Tr,Ho  5:13.53    5:06.75q
 13 Jennifer Abercrumbie         Lv's Cheetahs        5:36.54    5:08.02
 14 Ashley Wolkomir              Kansas Flyer         5:14.76    5:08.17
 15 Chalyce Stancil              Sprint South         5:27.91    5:13.19
 16 Ali Gress                    Flyers,Bellevue, NE  4:57.48    5:16.30
 17 Molly Cashman                IA United TC         5:12.82    5:22.26
 18 Ericka Stam                  Team Xtreme          5:14.19    5:26.07
 19 Angela Sumerall              Contintl T-Belle     5:32.93    5:34.34
 20 Katie Mullican               Terre Haute          6:00.25    5:54.04

1500 Meter Run Young Women
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:26.39  1981        Cecilia Hopp
     JO Meet: J 4:26.39  8/2/1981    Cecilia Hopp, Cos  Cob, CT
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Samantha Thompson            CS Striders,Colorad  4:44.61    4:41.84
  2 Chelsea Pettit               Startan              4:51.21    4:49.45
  3 Brittany Phillips            Flyers,Omaha, NE     4:52.11    4:53.10
  4 Kelli Budd                   Flyers,Omaha, NE     4:50.19    4:53.79
  5 Allison Bedonie              Aat,Albuquerque, NM  5:03.30    4:53.82
  6 Katharine Showalter          45 Quicksilver,Atla  4:51.31    4:54.10
  7 Brissia Montalvo             Life Sports,TX, TX   4:54.22    4:54.40
  8 Janessa Benn                 Nadia,Pittsburgh, P  4:55.23    4:54.41
  9 Gloria Sosa                  Reno Tahoe A,Carson  4:52.52    4:54.45
 10 Kathryn Zebrowski            Unatt Oklahoma       4:53.35    5:04.21
 11 Kylie Fitzgerald             Track Houston Tr,Ho  4:58.98    5:06.25
 12 Jessica Stewart              Track Houston Tr,Ho  5:06.75    5:14.34

3000 Meter Run Young Women
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 9:37.24  7/30/1998   Dana Boyle, Seattle, Washington
     JO Meet: J 9:37.24  7/30/1998   Dana Boyle, Carbondale, CO
    Name                    Year Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Katharine Showalter          45 Quicksilver,Atla 10:37.14   10:34.35
  2 Brittany Phillips            Flyers,Omaha, NE    11:09.06   10:43.04
  3 BreAnna Briggs               Kansas Flyer        11:11.54   10:48.06
  4 Allison Bedonie              Aat,Albuquerque, NM 11:14.51   10:53.27
  5 Gloria Sosa                  Reno Tahoe A,Carson 10:50.73   10:54.61
  6 Maegan Whiting               13 North Wake,Wake  11:14.49   10:55.02
  7 Ashley Wolkomir              Kansas Flyer        11:27.38   10:55.19
  8 Kylie Fitzgerald             Track Houston Tr,Ho 11:31.63   10:56.50
  9 Brandi Schumacher            12 Asheville,Waynes 11:32.14   11:35.87
 10 Dana Dolejsi                 Northwest Flyers,Ho 12:03.88   11:43.04
 11 Elizabeth Vega               Rising Stars Tra,Di 11:54.30   11:52.84
 12 Chalyce Stancil              Sprint South        12:08.79   11:54.49
 13 Angela Sumerall              Contintl T-Belle    12:46.56   12:07.98
 14 Reyna Gutierrez              Corona Panth,Corona 12:05.57   12:24.83

100 Meter Hurdles Young Women
=================================================================================
16 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
 Nat'l Youth: N 13.35  7/29/2006   April Williams, unattached
     JO Meet: J 13.35  7/29/2006   April Williams, unattached
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Jasmin Stowers               55 QuickStriders,Li    13.98      13.46Q  2.2  4
  2 Donique' Flemings            Sacs,Ft.Worth, TX      13.92      13.87Q  2.3  3
  3 Christina Manning            10 The 747 Track       14.15      14.02Q  2.4  1
  4 London Finley                Quiet Fire,Los Ange    14.07      14.43Q  1.4  2
  5 Jessica Flax                 Texas Storm Trac,Ho               14.20q  2.4  1
  6 Karynn Dunn                  Inland Empire,Diamo    14.15      14.23q  2.4  1
  7 Nevada Sorenson              Unatt Dakotas          15.19      14.65q  2.4  1
  8 April Pate                   Inland Empire,Rialt    14.47      14.65q  2.2  4
  9 Sherice Walker               13 Durham Stride,NC    14.47      15.95q  2.3  3  by appeal
 10 Brianna Patton               Colorado Flyers,Aur    14.16      14.69   1.4  2
 11 Monisha Davis                Inland Empire,Fonta    14.54      14.81   2.3  3
 12 Nia Muhammad                 Zephyrs TC             15.21      14.87   2.3  3
 13 Erin Morris                  Team Xtreme            15.06      14.91   1.4  2
 14 Jasmine Patton               North Alabam           15.20      14.92   2.2  4
 15 Kala Stepter                 Pops                   14.90      14.92   2.2  4
 16 Kaitlyne Perrill             Pacesetters Trk,OH,    15.21      15.05   2.3  3
 17 DanHeisha Harding            Northwest Track        15.28      15.10   2.2  4
 18 Lauren Jackson               Flying Jagua,Antioc    15.89      15.36   2.4  1
 19 Courtney McKibben            Rockford Fire          15.54      15.38   2.4  1
 20 Dakota McCoy                 River City Elite,We    15.12      15.41   2.4  1
 21 Maya Pressley                City of Lauderhi,No    15.50      15.58   2.2  4
 22 Amanda Daniels               Community TC           15.35      15.58   1.4  2
 23 Cailine Andrews              Ardmore Track Cl       16.31      15.70   1.4  2
 24 Danielle Hill                North Texas Chee,Ce               15.71   1.4  2
 25 Celeste Robinson             Breeze,Omaha, NE       16.77      15.87   2.2  4
 26 LaQuona Lee                  Dominion Track C,Ja    16.82      16.02   2.3  3
 27 Kendria Burton               Mesquite Friends,Me    15.20      18.20   1.4  2
 28 Kayla Grafel                 Unatt Mo Valley        18.47      18.42   2.3  3
 29 Ashley Shaw                  Draft Pick A           19.04      18.75   2.2  4

100 Meter Hurdles Young Women
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 13.35  7/29/2006   April Williams, unattached
     JO Meet: J 13.35  7/29/2006   April Williams, unattached
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind H#
=================================================================================
Finals
  1 Donique' Flemings            Sacs,Ft.Worth, TX      13.87      13.58   1.2  2
  2 Jasmin Stowers               55 QuickStriders,Li    13.46      13.74   1.2  2
  3 Christina Manning            10 The 747 Track       14.02      13.86   1.2  2
  4 Jessica Flax                 Texas Storm Trac,Ho    14.20      13.99   1.2  2
  5 Karynn Dunn                  Inland Empire,Diamo    14.23      14.06   1.2  2
  6 Sherice Walker               13 Durham Stride,NC    15.95      14.14   0.6  1
  7 London Finley                Quiet Fire,Los Ange    14.43      14.39   0.6  1
  8 April Pate                   Inland Empire,Rialt    14.65      14.57   0.6  1
  9 Nevada Sorenson              Unatt Dakotas          14.65      14.67   0.6  1

400 Meter Hurdles Young Women
============================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times
 Nat'l Youth: N 57.78  7/30/2006   Ebony Collins, Quiet Fire Track
     JO Meet: J 57.78  7/30/2006   Ebony Collins, Quiet Fire Track
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Turquoise Thompson           Together Elite,Lake  1:01.48      59.58Q  4
  2 Ashley Starks                Lancaster Lightn,La  1:03.48    1:01.38Q  3
  3 Doris Anyanwu                10 Hummingbird T       59.75    1:01.64Q  1
  4 Sonni Austin                 45 D.C. Express,Dec  1:02.22    1:02.32Q  2
  5 Sara Benson                  Speed T&F,Colorado   1:02.58    1:04.72Q  5
  6 Jasmin Stowers               55 QuickStriders,Li  1:01.17    1:02.21q  3
  7 London Finley                Quiet Fire,Los Ange  1:02.29    1:02.49q  4
  8 Kala Stepter                 Pops                 1:02.69    1:02.74q  1
  9 Brittnay Crabb               Inland Empire,Fonta  1:02.43    1:02.80   3
 10 Sophia Treakle               12 Asheville         1:02.98    1:02.98   1
 11 Danielle Hill                North Texas Chee,Ce  1:01.65    1:03.19   2
 12 Alexandria Smith             IL Bombers           1:04.92    1:03.23   3
 13 Markeisha Dudley             Lancaster Lightn,La  1:03.99    1:03.40   2
 14 Dakota McCoy                 River City Elite,We  1:04.12    1:03.48   4
 15 Amber Rozier                 Texas Storm Trac,Ho  1:03.66    1:05.48   4
 16 Christine Ristow             Fox Athletics,Campb  1:07.64    1:06.02   5
 17 Jenny Zahn                   Unatt Wisconsin      1:06.02    1:06.03   5
 18 Nia Muhammad                 Zephyrs TC           1:08.39    1:06.77   4
 19 Ashley Miknis                Real Training,Broom  1:03.48    1:06.95   5
 20 Stacia Watts                 North Alabam         1:06.25    1:07.43   1
 21 Becca Fagerlind              IA United TC         1:11.91    1:07.51   5
 22 Cailine Andrews              Ardmore Track Cl     1:10.00    1:08.59   3
 23 Lenette Battle               Vegas Valley         1:03.97    1:08.96   2
 24 Kylie Brown                  Roseville Expres,an  1:08.27    1:09.18   3
 25 Jillian Ourada               Flyers,Omaha, NE     1:10.39    1:09.44   5
 26 Takieshyanna Banks           Zephyrs TC           1:08.93    1:09.86   2
 27 Nevada Sorenson              Unatt Dakotas        1:10.82    1:10.73   1
 28 Rochaline Francois           One Shot TC,Homeste  1:09.15    1:10.74   2
 29 Mara Hood                    Breeze               1:09.79    1:11.87   4
 30 Chelsey Hall                 Michigan Accel       1:12.53    1:12.18   3
 31 Jarie Smoot                  Pacesetters Trk,OH,  1:10.58    1:12.47   1
 32 DanHeisha Harding            Northwest Track      1:13.59    1:14.34   2
 33 Jasmine Jackson              Dashers TC,East Sai  1:13.07    1:14.65   4
 34 Maya Anderson                Future TC            1:06.28    1:14.87   1
 35 Chinyere Onwudiegwu          W Park Flye,Orlando  1:16.24    1:17.48   2
 -- Donique' Flemings            Sacs,Ft.Worth, TX    1:00.42         DQ   5

400 Meter Hurdles Young Women
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 57.78  7/30/2006   Ebony Collins, Quiet Fire Track
     JO Meet: J 57.78  7/30/2006   Ebony Collins, Quiet Fire Track
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Turquoise Thompson           Together Elite,Lake    59.58      57.67J
  2 Doris Anyanwu                10 Hummingbird T     1:01.64    1:00.66
  3 Ashley Starks                Lancaster Lightn,La  1:01.38    1:01.04
  4 Sonni Austin                 45 D.C. Express,Dec  1:02.32    1:01.95
  5 Jasmin Stowers               55 QuickStriders,Li  1:02.21    1:02.71
  6 Kala Stepter                 Pops                 1:02.74    1:02.96
  7 London Finley                Quiet Fire,Los Ange  1:02.49    1:03.38
  8 Sara Benson                  Speed T&F,Colorado   1:04.72    1:05.09

2000 Meter Steeplechase Young Women
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 7:05.14  7/8/2006    Nefeteri Williams, Chicago Zephyrs
     JO Meet: J 7:10.47  7/25/2006   Nefeteri Williams, Chicago Zephyrs
    Name                    Year Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Alyssa Allison               Team Missouri,Huc,   6:56.00    6:54.37N
  2 Sarah Higgens                Fast Feat,Greenwood             7:06.36J
  3 Amanda Whowell               Unatt Illinois       7:05.48    7:15.92
  4 Kelli Budd                   Flyers,Omaha, NE     7:39.41    7:21.59
  5 Lynnea Sjoerdsma             CS Gold Rush,Colora  7:35.20    7:25.35
  6 Kylie Fitzgerald             Track Houston Tr,Ho  7:56.20    7:31.50
  7 Raquel Lemire                Unatt Oregon,Beaver  7:58.89    7:53.90
  8 Becca Fagerlind              IA United TC         8:29.52    7:56.31
  9 Dana Dolejsi                 Northwest Flyers,Ho  8:19.60    8:00.68
 10 Jillian Ourada               Flyers,Omaha, NE     8:33.20    8:10.84
 11 Alison Motor                 Pacific Unit,sacram  7:53.43    8:13.43
 12 Frances Dougherty            13 G'Boro Pacese,Gr  8:13.30    8:19.75
 13 Jordan Williams              Flyers,Glenwood, IA  8:41.15    8:35.11
 14 Megan Bennett                13 NC Unattached,Ca  8:28.60    8:51.22
 15 Chelsea Sites                Wilmington Flyer    10:50.48   10:20.11

4x100 Meter Relay Young Women
============================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
 Nat'l Youth: N 44.43  7/28/2007   12 26 Dallas Gold TC, 26 Dallas Gold T
                       L Stewart, A Pegram, B Carr, V Jordan
     JO Meet: J 44.43  7/28/2007   12 26 Dallas Gold TC, 26 Dallas Gold T
                       L Stewart, A Pegram, B Carr, V Jordan
    Team                                                 Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Dallas Gold TC                                      45.28      45.76Q  4
     1) Richanda Hall                   2) Veronica Jones
     3) Candace Jackson                 4) Victoria Jordan
  2 Track Houston Track                                 46.69      46.16Q  3
     1) Brittan'e Gaines                2) Whitney Harris
     3) Tramisha McGrew                 4) Candance Springer
  3 13 Durham Striders TC                               46.55      46.58Q  2
     1) Sherice Walker                  2) Jacinda Evans
     3) Brittany Wilkins                4) Montrece Jordan
  4 Quiet Fire                                          47.05      47.63Q  1
     1) Yasmin Woodruff                 2) Lorrena Dejurnett
     3) London Finley                   4) Nijah Nelms
  5 55 Quick Striders                                   46.99      46.95q  2
     1) Jasmin Stowers                  2) Raquel Sullivan
     3) Antavia Owens                   4) Da'Kera Rever-Streater
  6 Lancaster Lightning                                 46.87      47.04q  3
     1) Markeisha Dudley                2) Ashley Starks
     3) Clarrisa Toomer                 4) Alicia Peterson
  7 Seatown Express                                     48.22      47.24q  3
     1) Ariele Reeves                   2) Ariana Jones
     3) Charnay Combs                   4) Johanna Carr
  8 45 Sapphire                                         47.37      47.60q  4
     1) Kennisha Holden                 2) Shay Marks
     3) Santeria Moses                  4) Jawanda King
  9 Silver Springs Spartans Track                       48.82      47.76   1
     1) Kennaye Lewis                   2) Uniqua Taylor
     3) Kaya Senaya                     4) Amber Leazer
 10 Valley United Track Club                            48.41      48.18   2
     1) Taryn Campos                    2) Catherine Ray
     3) Angela Liou                     4) Lindsay Cooper
 11 Flight TC                                           48.22      48.19   3
     1) Molly Chlum                     2) Eileen Moran
     3) Jerika Lewis                    4) Joyce Otuwa
 12 Club Elite Of Birmingham                            47.31      48.23   4
     1) Beonka Wilson                   2) Lakeshia Williams
     3) Nicole Charley                  4) Erika Saxton
 13 Mobile Parks Recreation Dept                        48.14      48.30   1
     1) Erina Houston                   2) Janae Jones
     3) Simone Pugh                     4) Angel Watson
 14 Pacesetters Track Club                              50.02      48.40   2
     1) Zakirah James                   2) Tamia Ingram
     3) Kaitlyne Perrill                4) Kya Riley
 15 Flying Jaguars  'B'                                 48.18      48.59   2
     1) Lauryn Newson                   2) Lauren Jackson
     3) Kathleen Hitchens               4) Danielle Glaeser
 16 Dominion Track Club                                 49.91      48.81   1
     1) LaQuona Lee                     2) Tomika Story
     3) Sonnisha Williams               4) Tralanda Todd
 17 Zephyrs TC                                          49.17      48.95   4
     1) Brittany Robbins                2) Kristal Gordon
     3) Idia Omogiate                   4) Nia Muhammad
 18 Okc Sprinters                                       50.30      49.86   3
     1) Jasmere Love                    2) Takoya Simpkins
     3) Ivory Dantzler                  4) Shanee Harris
 19 North Shore Breeze                                  50.80      50.54   2
     1) Taelor Lanier                   2) Candice Magee
     3) Tiffany Wynn                    4) Ryan McMurtry
 20 Flying Jaguars                                      46.31      50.80   1
     1) Leslie Reed                     2) Amber Purvis
     3) Monikkia White                  4) Breionna Jackson
 21 Fort Collins Track Club                             50.27      51.26   3
     1) Jessie Evitt                    2) Alyssa Guy
     3) Ashly Lester                    4) Kylie Hauer
 22 Bellevue Breeze                                     51.58      51.74   4
     1) Tabia Yapp                      2) Celeste Robinson
     3) Saidah Yapp                     4) Lauren Gaines
 23 Allegiance Athletic Club, Inc.                      56.12      52.84   1
     1) Monique Shellmire               2) Alexandria Strong
     3) Michelle Davis                  4) Anaiah Rhodes
 -- Roseville Express Track Club                        51.30        DNF   1
     1) Alicia Chambers                 2) Arianna Dixon
     3) Jennifer Morrison               4) Kylie Brown
 -- 3-D Elite                                           51.86         DQ   4
     1) janae johnson                   2) shaniqua jones
     3) aireka shaw                     4) aronica payne

4x100 Meter Relay Young Women
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 44.43  7/28/2007   12 26 Dallas Gold TC, 26 Dallas Gold T
                       L Stewart, A Pegram, B Carr, V Jordan
     JO Meet: J 44.43  7/28/2007   12 26 Dallas Gold TC, 26 Dallas Gold T
                       L Stewart, A Pegram, B Carr, V Jordan
    Team                                              Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Dallas Gold TC                                      45.76      44.91
     1) Richanda Hall                   2) Veronica Jones
     3) Candace Jackson                 4) Victoria Jordan
  2 Track Houston Track                                 46.16      46.17
     1) Brittan'e Gaines                2) Whitney Harris
     3) Tramisha McGrew                 4) Candance Springer
  3 13 Durham Striders TC                               46.58      46.33
     1) Sherice Walker                  2) Jacinda Evans
     3) Brittany Wilkins                4) Montrece Jordan
  4 Lancaster Lightning                                 47.04      46.76
     1) Markeisha Dudley                2) Ashley Starks
     3) Clarrisa Toomer                 4) Alicia Peterson
  5 55 Quick Striders                                   46.95      46.82
     1) Jasmin Stowers                  2) Raquel Sullivan
     3) Antavia Owens                   4) Da'Kera Rever-Streater
  6 45 Sapphire                                         47.60      47.42
     1) Kennisha Holden                 2) Shay Marks
     3) Santeria Moses                  4) Jawanda King
  7 Quiet Fire                                          47.63      47.97
     1) Yasmin Woodruff                 2) Lorrena Dejurnett
     3) London Finley                   4) Nijah Nelms
  8 Seatown Express                                     47.24      53.24
     1) Ariele Reeves                   2) Ariana Jones
     3) Charnay Combs                   4) Johanna Carr

4x400 Meter Relay Young Women
============================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
 Nat'l Youth: N 3:35.51  2001        United Stars
     JO Meet: J 3:35.51  7/29/2001   "United Stars "A", Philadelphia,PA
                         Evelyn Dwyer,Dominique Darden,Danielle Rogers,Tiff
    Team                                                 Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Lancaster Lightning                               3:47.88    3:42.60Q  1
     1) Markeisha Dudley                2) Clarrisa Toomer
     3) Alicia Peterson                 4) Ashley Starks
  2 Dallas Gold TC                                    3:47.20    3:46.08Q  3
     1) Alexandria Pegram               2) Candace Jackson
     3) LaKeidra Stewart                4) Victoria Jordan
  3 Inland Empire Sprinters                           3:52.05    3:50.89Q  2
     1) April Pate                      2) Brittnay Crabb
     3) Karynn Dunn                     4) Dora Baldwin
  4 Flying Jaguars                                    3:54.23    3:45.91Q  1
     1) Danielle Glaeser                2) Leslie Reed
     3) Lindsay Roach                   4) Amber Purvis
  5 Texas Storm Track Club                            3:48.48    3:46.28Q  3
     1) Jessica Flax                    2) Quinterra Charles
     3) Ericka Alexander                4) Alexia Frank
  6 10 Hummingbird T&F Club                           3:46.50    3:51.50Q  2
     1) Vanessa Jules                   2) Brittany Hyter
     3) Arielle Statham                 4) Bethany Htyer
  7 Team Missouri                                     3:56.85    3:50.56q  3
     1) Landon Wachter                  2) Lynette Atkinson
     3) Lauren Atkinson                 4) Miana Lee
  8 Flight TC                                         3:54.26    3:51.94q  3
     1) Molly Chlum                     2) Jerika Lewis
     3) Eileen Moran                    4) Joyce Otuwa
  9 Zephyrs TC                                        3:56.70    3:52.12   2
     1) Idia Omogiate                   2) Brittany Robbins
     3) Angela Thomas                   4) Kristal Gordon
 10 Mississippi Valley Track Club                     3:55.63    3:52.12   2
     1) Samantha Cameron                2) Genesis Johnson
     3) Brianna Runge                   4) AG Bradford
 11 13 Greensboro Champions                           3:48.18    3:52.83   1
     1) Crystal Webley                  2) Kaneisha Williams
     3) Radiance Basden                 4) Jessica Farr
 12 13 Track Eastern Carolina                         3:51.94    3:57.44   2
     1) Brandy Swann                    2) Kelsey McKorkle
     3) Elizabeth White                 4) Ryanna Henderson
 13 Quiet Fire                                        3:53.93    3:57.85   1
     1) London Finley                   2) Yasmin Woodruff
     3) Brianna Dekine                  4) Lorrena Dejurnett
 14 Vegas Valley TC                                   3:52.84    3:58.85   3
     1) Unique Connor                   2) Jessica Osteen
     3) Sharonte Marshall               4) Lenette Battle
 15 Club Elite Of Birmingham                          4:03.04    3:59.66   3
     1) Nicole Charley                  2) Lakeshia Williams
     3) Erika Saxton                    4) Funderlethia Pruitt
 16 Fort Collins Track Club                           4:00.27    3:59.93   1
     1) Jessie Evitt                    2) Alyssa Guy
     3) Ashly Lester                    4) Kylie Hauer
 17 Roseville Express Track Club                      4:02.55    4:04.82   1
     1) Alicia Chambers                 2) Arianna Dixon
     3) Jennifer Morrison               4) Amanda Stevens
 18 Okc Sprinters                                     4:22.67    4:08.90   1
     1) Jasmere Love                    2) Iasha Keller
     3) Shanee Harris                   4) Takoya Simpkins
 19 Iowa United Track Club                            4:08.32    4:09.28   2
     1) Becca Fagerlind                 2) Molly Cashman
     3) Sami Henke                      4) Deanna Flood
 20 Zephyrs TC  'B'                                   4:06.84    4:10.32   3
     1) Catia Cooper                    2) Kristal Gordon
     3) Margaret Mysz                   4) Holly Rhode
 21 Bellevue Breeze                                   4:10.16    4:11.48   2
     1) Lauren Gaines                   2) Mara Hood
     3) Saidah Yapp                     4) Celeste Robinson
 22 02 Y Speed TC                                     4:53.45    4:52.96   1
     1) Brittany Mitchell               2) Kaitlyn Morell
     3) Jamila Van Norden               4) Karen Dowe

4x400 Meter Relay Young Women
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:35.51  2001        United Stars
     JO Meet: J 3:35.51  7/29/2001   "United Stars "A", Philadelphia,PA
                         Evelyn Dwyer,Dominique Darden,Danielle Rogers,Tiff
    Team                                              Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Texas Storm Track Club                            3:46.28    3:38.90
     1) Jessica Flax                    2) Quinterra Charles
     3) Ericka Alexander                4) Briyanni Thomas
  2 Lancaster Lightning                               3:42.60    3:40.50
     1) Markeisha Dudley                2) Clarrisa Toomer
     3) Alicia Peterson                 4) Ashley Starks
  3 Dallas Gold TC                                    3:46.08    3:42.26
     1) Veronica Jones                  2) Candace Jackson
     3) Richanda Hall                   4) Victoria Jordan
  4 Flying Jaguars                                    3:45.91    3:46.57
     1) Danielle Glaeser                2) Leslie Reed
     3) Monikkia White                  4) Amber Purvis
  5 10 Hummingbird T&F Club                           3:51.50    3:48.06
     1) Doris Anyanwu                   2) Brittany Hyter
     3) Arielle Statham                 4) Bethany Htyer
  6 Flight TC                                         3:51.94    3:49.15
     1) Molly Chlum                     2) Jerika Lewis
     3) Eileen Moran                    4) Joyce Otuwa
  7 Inland Empire Sprinters                           3:50.89    3:50.80
     1) April Pate                      2) Brittnay Crabb
     3) Karynn Dunn                     4) Dora Baldwin
  8 Team Missouri                                     3:50.56    3:53.93
     1) Landon Wachter                  2) Lynette Atkinson
     3) Lauren Atkinson                 4) Miana Lee

4x800 Meter Relay Young Women
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 8:50.72  7/25/2007   02 08 United Stars, 02 08 United Sta
                         S Gee, I Iheoma, C Price, B Taylor
     JO Meet: J 8:50.72  7/25/2007   02 08 United Stars, 02 08 United Sta
                         S Gee, I Iheoma, C Price, B Taylor
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 Team Missouri                                     9:42.64    9:17.48
     1) Lauren Atkinson                 2) Lynette Atkinson
     3) Lauren Johnson                  4) Landon Wachter
  2 Texas Storm Track Club                            9:29.16    9:32.30
     1) Briyanni Thomas                 2) Denisha Hardeman
     3) Rubeneisha Cooper               4) Meiah Tellison
  3 Kansas Flyers Track Team                          9:45.34    9:33.98
     1) Faith Miller                    2) Shanae Porter
     3) Amanda Callaway                 4) BreAnna Briggs
  4 Track Houston Track                               9:42.79    9:37.63
     1) Kylie Fitzgerald                2) Cassandra Skinner
     3) Jessica Stewart                 4) Elizabeth Whitney
  5 Iowa United Track Club                            9:58.26    9:40.02
     1) Becca Fagerlind                 2) Molly Cashman
     3) Sami Henke                      4) Deanna Flood
  6 Houston Heat Track Team                          10:02.37    9:44.49
     1) Sojourner Brown                 2) Chelsea Jackson
     3) Lauren Reese                    4) Monaye Turner
  7 13 Track Eastern Carolina                        10:33.61    9:48.29
     1) Brandy Swann                    2) Allie Johnson
     3) Ashley Ferrell                  4) Ryanna Henderson
  8 Cornhusker Flyers                                10:15.60    9:53.38
     1) Kelli Budd                      2) Jessica Dexter
     3) Ali Gress                       4) Brittany Phillips
  9 Zephyrs TC                                       10:14.06   10:05.54
     1) Emily Reavis                    2) Holly Rhode
     3) Kylie Ziolkowski                4) Lizzy Lusk
 10 Kansas Flyers Track Team  'B'                    10:19.99   10:07.23
     1) Katy File                       2) Briana Bruna
     3) Ashley Wolkomir                 4) Hillary Dickey
 11 Lv's Cheetahs                                    10:17.50   10:42.55
     1) Jennifer Abercrumbie            2) Kristen Clark
     3) Rachel Luehrs                   4) Jordan Porter
 12 Vegas Valley TC                                  11:41.62   10:50.80
     1) Ansherae Devine                 2) Delvonya Johnson
     3) Jessica Osteen                  4) Marica King
 13 Chicago Striders TC                              11:32.28   11:36.69
     1) Porschia Gatewood               2) Imari Mason
     3) Iisszzttaaddaa Snoddy           4) Monet Washington

High Jump Young Women
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.85m  1997        Adrianne Sims
     JO Meet: J 1.85m  7/25/1996   Adrienne Sims, Fayettevile, NC
    Name                    Year Team                    Seed     Finals
===================================================================================
  1 Maya Pressley                City of Lauderhi,No    1.77m      1.75m    5-08.75
  2 Krystle Schade               City of Lauderhi,Su    1.77m      1.70m    5-07.00
  3 Janelle Clayton              06-Unatt MAC           1.72m     J1.70m    5-07.00
  4 Anne Martin                  Unatt Nebr,Davey, N    1.62m      1.65m    5-05.00
  4 Veronica Byrant              Unattached             1.55m      1.65m    5-05.00
  6 Janet Plonka                 Zephyrs TC             1.55m     J1.65m    5-05.00
  7 Lauryn Newson                Flying Jagua,Antioc    1.57m      1.60m    5-03.00
  7 Ashley Henry                 Inland Empire,Fonta    1.62m      1.60m    5-03.00
  9 Victoria Claytor             Heat,TX, TX            1.65m     J1.60m    5-03.00
 10 Frances Pavao                Robin Hood T,Sherwo    1.55m     J1.60m    5-03.00
 11 Tyler Burke                  Angelic Flyers         1.55m     J1.60m    5-03.00
 11 Vanessa Jules                10 Hummingbird T,MD    1.62m     J1.60m    5-03.00
 13 Renee Anderson               Northwest Track        1.62m      1.55m    5-01.00
 13 Jillanna Scanlan             Unatt Nebr,Platsmou    1.52m      1.55m    5-01.00
 15 Summer Winters               Unatt Colorado,Colo    1.60m     J1.55m    5-01.00
 15 Lauren Laszczak              Tucson Elite           1.60m     J1.55m    5-01.00
 15 Joelle Slater                Pacific Unit,sacram    1.52m     J1.55m    5-01.00
 15 Salena Weekly                10 DC Parks and,Was    1.57m     J1.55m    5-01.00
 19 Andrea Richardson            Warrior Trac,Beaver    1.50m     J1.55m    5-01.00
 20 Jennifer Stutland            Unattached KY          1.62m     J1.55m    5-01.00
 20 Samantha Collins             Arizona Flames,Mesa    1.65m     J1.55m    5-01.00
 22 Jessica Sargeson             Flying Jagua,Antioc    1.52m      1.50m    4-11.00
 22 Kelli Massengale             Unatt Iowa             1.50m      1.50m    4-11.00
 22 Haley Vaughn                 45 Carrollton P,Car    1.52m      1.50m    4-11.00
 25 McKenna Slack                Jets,Lincoln, NE       1.52m     J1.50m    4-11.00
 26 Tramisha McGrew              Track Houston Tr,Ho    1.48m      1.45m    4-09.00
 26 Kayla Grafel                 Unatt Mo Valley        1.47m      1.45m    4-09.00
 28 Amy Bramlett                 Track Houston Tr,Ho    1.48m      1.40m    4-07.00
 -- Victoria Tench               Ndtfc,Sewell, NJ       1.45m         NH
 -- Petra Davis                  Future TC              1.55m         NH
 -- LaQuona Lee                  Dominion Track C,Ja    1.40m         NH

Pole Vault Young Women
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 4.10m  2003        Kira Costa
     JO Meet: J 3.90m  7/27/2007   Melissa Gergel, 07 21 LV's Cheet
    Name                    Year Team                    Seed     Finals
===================================================================================
  1 Natalie Willer               Flyers,Elkhorn, NE     4.05m      4.21mN  13-09.75
  2 Rachel Fisher                Club Vaultitue,Lavo    3.65m      3.90mJ  12-09.50
  3 Karlye Marshall              CS Striders,Colorad    3.51m      3.75m   12-03.50
  4 Shelby Kennard               Club Vaultitue,Lavo    3.50m     J3.75m   12-03.50
  5 Kelli Ehardt                 CS Striders            3.98m      3.60m   11-09.75
  6 Demi Payne                   Unatt South Texa,Ne    3.65m     J3.60m   11-09.75
  7 Theresa Waybright            YMCA Team Idaho,Boi    3.50m     J3.60m   11-09.75
  8 Lacey Sanchez                New Heights            3.35m      3.45m   11-03.75
  8 Chelsea Barr                 YMCA Team Idaho,Nam    3.50m      3.45m   11-03.75
 10 Alex Weatherly               Ultimate High,AZ, A    3.66m     J3.45m   11-03.75
 11 Samantha Stenzel             Unattached KY          3.35m      3.30m   10-10.00
 12 Laura Bedsole                Hoover Parks and       3.35m     J3.30m   10-10.00
 12 Gianna Mirabelli             Unatt Indiana          3.35m     J3.30m   10-10.00
 12 Kayla Kamaka                 Roseville Expres,ro    3.35m     J3.30m   10-10.00
 12 Morgan Dunning               Greater Spokane,Oti    3.35m     J3.30m   10-10.00
 16 Pia Goodman                  Unatt Illinois         3.35m     J3.30m   10-10.00
 17 Kellie Fegter                Unatt Nebr,Holdrege    3.35m      3.15m   10-04.00
 18 Laura Schuneman              Unatt Minnesota        3.25m     J3.15m   10-04.00
 18 Rachel Leuthold              Unatt Mo Valley        3.20m     J3.15m   10-04.00
 18 Megan Weller                 Flight TC              3.35m     J3.15m   10-04.00
 18 Kristin Killough             Unatt Nebr,Holdrege    3.20m     J3.15m   10-04.00
 22 Katja Mastens                Breeze,Bellevue, NE    2.89m      3.00m    9-10.00
 23 Chelsea Taylor               55 SC Unattached,Sa    3.05m     J3.00m    9-10.00
 24 Amanda Herrera               Roseville Expres,ro    2.90m      2.85m    9-04.25
 24 Kylee Clement                Unatt Oklahoma         3.04m      2.85m    9-04.25
 26 Hali Hodge                   Wilmington Flyer,OH    2.74m      2.70m    8-10.25
 -- Aubrie Bowers                Unatt Minnesota        3.25m         NH
 -- Melissa Sandoval             Sierra Foothill,hol    3.05m         NH

Long Jump Young Women
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 6.36m  1994        Angee Henry
     JO Meet: J 6.36m  7/23/1994   Angela Henry, Omaha, NE
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
========================================================================================
  1 Andrea Geubelle              Flying Aj's,Univers    5.91m      6.00m   3.5  19-08.25
  2 Karynn Dunn                  Inland Empire,Diamo    6.19m      5.91m   2.8  19-04.75
  3 Alitta Boyd                  Oakland Pal,Union C    5.89m      5.90m   3.4  19-04.25
  4 Sonnisha Williams            Dominion Track C,Ja    5.97m      5.82m   4.1  19-01.25
  5 Lauryn Newson                Flying Jagua,Antioc    6.16m      5.72m   3.7  18-09.25
  6 Brittany Porter              45 Triple Action       6.17m      5.64m   2.3  18-06.00
  7 Precious Selmon              Unatt Ozark,MO, MO                5.62m   1.4  18-05.25
  8 Sherice Walker               13 Durham Stride,NC    5.61m      5.57m   3.4  18-03.25
  9 Kimberly Haberman            Hays Strider           5.81m      5.54m   4.5  18-02.25
 10 Pearline Walker              45 Baldwin Coun,Mil    5.80m      5.50m   3.1  18-00.50
 11 Kawanna Brooks               Chicago Striders,Ch    5.58m      5.45m   3.8  17-10.75
 12 Charde Mayne                 Tucson Elite           5.31m     J5.45m   1.2  17-10.75
 13 Samantha Collins             Arizona Flames,Mesa    5.98m      5.44m   3.0  17-10.25
 14 Olivia Koehler               Unatt Ozark,O'Fallo    5.48m      5.35m   3.0  17-06.75
 15 Kelcey McKinney              Northwest Track        5.68m      5.34m   4.0  17-06.25
 16 Ambra McCuin                 Lancaster Lightn,La    5.40m      5.29m   2.6  17-04.25
 16 Shekinah Taylor              South East M           5.45m      5.29m   3.1  17-04.25
 18 Erin Reid                    Long Beach Sprin,Lo    5.64m      5.28m   1.5  17-04.00
 19 Racheal Mack                 Heat,TX, TX            5.41m      5.21m   2.7  17-01.25
 20 Melanie Woods                W Park Flye,Orlando    5.32m      5.14m   2.1  16-10.50
 21 Sarah Jones                  After Burner Tra       5.23m      5.13m   1.5  16-10.00
 22 Teryni Buckner               Southern Eagles,Hou    5.16m     J5.13m  +0.0  16-10.00
 23 Kayla Greer                  Allegiance A,Portla    5.20m      5.12m   2.3  16-09.75
 24 Diane Lindsey                IL Bombers             5.13m      5.09m   0.8  16-08.50
 25 Olivia Ward                  High Voltage Tra       5.29m      5.08m   2.2  16-08.00
 26 Joyce Otuwa                  Flight TC              5.02m      5.00m  +0.0  16-05.00
 27 Nicole Charley               Club Elite O           5.32m     J5.00m   1.0  16-05.00
 28 Adrienne Thomas              Unatt Dakotas          5.52m      4.99m   2.8  16-04.50
 29 Tomika Story                 Dominion Track C,Ja    5.34m      4.98m   3.1  16-04.25
 30 Krystle Schade               City of Lauderhi,Su    5.33m      4.90m   0.7  16-01.00
 31 Krystina Muhammad            Wltc,Newark, DE        5.09m      4.88m   0.3  16-00.25
 32 Shalesa Smith                SS Spartans            5.19m      4.84m   2.3  15-10.50
 33 Kristen Clark                Lv's Cheetahs          4.98m      4.82m   1.6  15-09.75
 34 Sharonte Marshall            Vegas Valley           5.48m     J4.82m   2.7  15-09.75
 35 Jarie Smoot                  Pacesetters Trk,OH,    4.74m      4.74m   0.4  15-06.75
 36 Janelle Campbell             Beaver YMCA,Beaver     5.28m      4.65m   1.3  15-03.25
 37 Christina Roberts            Unatt Nebr,Omaha, N    4.95m      4.64m   1.1  15-02.75
 38 Beonka Wilson                Club Elite O           5.12m      4.61m  -0.2  15-01.50
 39 Sanerica Davis               Track Houston Tr       5.09m      4.49m   0.4  14-08.75
 40 Reva Mobley                  Dayton Gems-Elit,OH    4.97m      4.36m  -0.1  14-03.75
 41 Tricia Prososki              Unattached             4.80m      4.30m   0.6  14-01.25
 42 Jacinta Reining              Titans,Hastings, NE    4.37m      3.79m  -0.3  12-05.25

Triple Jump Young Women
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 13.01m  1996        Alicia Broussard
     JO Meet: J 13.01m  7/28/1996   Alicia Broussard, Houston, TX
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
========================================================================================
  1 Alitta Boyd                  Oakland Pal,Union C   12.76m     12.81m   0.7  42-00.50
  2 Dallas Whitney Rose          Texas Storm Trac      12.30m     12.43m  +0.0  40-09.50
  3 Jacinda Evans                13 Durham Stride,Du   12.25m     12.21m  +0.0  40-00.75
  4 Olivia Ward                  High Voltage Tra      11.73m     12.14m   0.9  39-10.00
  5 Brittany Porter              45 Triple Action      12.24m     11.87m  +0.0  38-11.50
  6 Andrea Geubelle              Flying Aj's,Univers   12.29m     11.77m  -0.6  38-07.50
  7 Alexandria Evans             Rising Stars Tra,Di   11.31m     11.65m   1.1  38-02.75
  8 Radiance Basden              13 Greensboro Ch      11.75m     11.64m  +0.0  38-02.25
  9 Krystina Muhammad            Wltc,Newark, DE       11.39m     11.60m  +0.0  38-00.75
 10 Alexandria Smith             IL Bombers            11.45m    J11.60m   1.0  38-00.75
 11 Shalesa Smith                SS Spartans           11.25m     11.40m  +0.0  37-05.00
 12 Ambra McCuin                 Lancaster Lightn,La   11.11m     11.25m   0.3  36-11.00
 13 Sam Nielson                  YMCA Team Idaho,Boi   11.48m     11.19m   0.2  36-08.50
 14 Kayla Jackson                13 Track Eastern      11.55m     11.17m  +0.0  36-07.75
 15 Kelcey McKinney              Northwest Track       11.19m     11.12m  +0.0  36-05.75
 16 Tomika Story                 Dominion Track C,Ja   12.03m     11.08m   0.3  36-04.25
 17 Samantha Collins             Arizona Flames,Mesa   11.50m    J11.08m   1.2  36-04.25
 18 Kawanna Brooks               Chicago Striders,Ch   11.64m     11.03m  +0.0  36-02.25
 19 Amanda Daniels               Community TC          11.35m     10.94m  +0.0  35-10.75
 20 Kiara Anderson               Zephyrs TC            10.94m    J10.94m  +0.0  35-10.75
 21 Kimberly Haberman            Hays Strider          11.18m     10.89m   1.1  35-08.75
 22 Anna Weigandt                Breeze,Gretna, NE     10.94m     10.68m  +0.0  35-00.50
 23 Shekinah Taylor              South East M          10.88m     10.63m  +0.0  34-10.50
 24 Rachael Butenko              Unatt Pacific NW,Sa   11.02m    J10.63m   0.7  34-10.50
 25 Emily Wilkensen              Tachyon,NE, NE        10.65m     10.58m  +0.0  34-08.50
 26 Nicole Charley               Club Elite O          11.14m     10.55m  -0.1  34-07.50
 27 Patricia McNish              Vhp                              10.52m  +0.0  34-06.25
 28 Bria Bryant                  Southern Eagles,Hou   10.83m     10.50m  +0.0  34-05.50
 29 Champagne Houston            SC Running Couga,Lo   10.58m     10.48m  +0.0  34-04.75
 30 Ashli Dryden                 Hays Strider          10.19m     10.38m   0.3  34-00.75
 31 Racheal Mack                 Heat,TX, TX           10.55m     10.29m   0.3  33-09.25
 32 Melanie Woods                W Park Flye,Orlando   11.00m     10.11m   1.4  33-02.00
 33 Kristen Carson               Unatt Oklahoma         9.81m      9.96m  +0.0  32-08.25
 34 Krystle Schade               City of Lauderhi,Su   10.51m      9.95m  +0.0  32-07.75
 35 Alexandra Killings           Breeze                10.00m      9.94m  +0.0  32-07.50
 36 Kristin Gallow               C.L. Athletic St,Ho   10.31m      9.80m   1.0  32-02.00
 -- Rochaline Francois           One Shot TC,Homeste   10.28m       FOUL
 -- Erika Cho                    Unatt Pacific,Stock    9.73m       FOUL

Shot Put 4kg Young Women
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 15.82m  2003        Michelle Carter
     JO Meet: J 15.82m  7/31/2003   Michelle Carter, Ovilla, TX
    Name                    Year Team                    Seed     Finals
===================================================================================
  1 Alyssa Hasslen               McMinnville,Sherida   13.23m     14.68m   48-02.00
  2 Michelle Anumba              Inland Empire         13.19m     14.07m   46-02.00
  3 Kearsten Peoples             Unatt Mo Valley       13.56m     14.03m   46-00.50
  4 Samantha Gable               Unatt Indiana         13.06m     13.36m   43-10.00
  5 Anna Albrecht                Comets,Pullman, WA    13.05m     13.14m   43-01.50
  6 Stacia Newton                Heavenly TC,Arlingt   12.67m     12.99m   42-07.50
  7 Jillian Rushin               Team Missouri,Jacks   12.74m     12.92m   42-04.75
  8 Brittney Waller              55 QuickStriders,Gr   12.94m     12.85m   42-02.00
  9 Kelsey Samuels               Texas Throwbacks,Ov   12.33m     12.64m   41-05.75
 10 Amy Kubat                    Unatt Minnesota       12.03m     12.60m   41-04.25
 11 Breanna Radford              45 Throw 1 Deep,Alp   12.49m     12.38m   40-07.50
 12 Genevieve Rybicki            Worlds Longe,Willia   12.36m     12.21m   40-00.75
 13 Aunjanae Stovall             Unatt So Califor,No   12.45m     12.17m   39-11.25
 14 Lauren Eickemeyer            Northwest Flyers      11.65m     12.01m   39-05.00
 15 Hannah Wilkins               Illini Heat           11.68m     11.87m   38-11.50
 16 Amber Lutmer                 West O,Omaha, NE      11.06m     11.81m   38-09.00
 17 Adriana Oliva                Flying Jagua,Antioc   11.07m     11.72m   38-05.50
 18 Caitlin Gannaway             Unatt Indiana         11.82m     11.60m   38-00.75
 19 Lachel Milander              Unatt Nebr,Pierce,    11.84m     11.32m   37-01.75
 20 Naomi Atkins                 55 QuickStriders,Gr   11.76m     11.30m   37-01.00
 21 Jennifer Hamilton            Unatt Pacific NW      11.78m     11.27m   36-11.75
 22 Lauren McCullough            Falcon Track Clu,OH   10.80m     11.12m   36-05.75
 23 Ashley Clasen                59 Unatt LI           12.30m     11.10m   36-05.00
 24 Adrienne Lettow              Platte River TC,Arv   10.55m     10.98m   36-00.25
 25 Kourtney Chism               Dashers TC,East Sai   10.92m     10.50m   34-05.50
 26 Zuri Moraga                  Quiet Fire            10.70m     10.47m   34-04.25
 27 Breanna Shupe                West O,Omaha, NE      10.97m     10.37m   34-00.25
 28 Takiah Helton                02 Y Speed TC,Sprin   10.16m     10.14m   33-03.25
 29 Jennifer Goss                Peak Perform           9.35m     10.05m   32-11.75
 30 Anna Avila                   Fort Collins TC,Lov   10.72m     10.01m   32-10.25
 31 Maria Cress                  Unatt Montana,Darby    9.82m      9.86m   32-04.25
 32 Caitlin Browning             Hoover Parks and       9.89m      9.74m   31-11.50
 33 Taylor Stitt                 New World Track,OH,    9.89m      9.63m   31-07.25
 34 Rebekah Hoppis               Hoover Parks and       9.10m      9.62m   31-06.75
 35 Lynette Rincon               Heat,TX, TX            9.60m      9.31m   30-06.50
 36 Cierra Newman                W Park Flye,Orlando   10.16m      9.29m   30-05.75

Discus Throw 1kg Young Women
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 53.42m  1995        Suzy Powell
     JO Meet: J 52.49m  8/1/1982    Cindy Johnson, Mesa, AZ
    Name                    Year Team                    Seed     Finals
===================================================================================
  1 Brittney Waller              55 QuickStriders,Gr   45.43m     45.39m     148-11
  2 Erin Pendleton               Unattached OH         50.20m     43.72m     143-05
  3 Morgan Wilken                Unatt Nebr,Bloomfie   44.09m     41.73m     136-11
  4 Ashley Kenney                Greater Spokane,Spo   41.84m     41.61m     136-06
  5 Raivyn Chancellor            55 QuickStriders,An   42.97m     40.71m     133-07
  6 Anna Albrecht                Comets,Pullman, WA    39.29m     40.67m     133-05
  7 Elyssia Johson               Ardmore Track Cl      37.67m     39.84m     130-08
  8 Ashley Clasen                59 Unatt LI           40.90m     39.05m     128-01
  9 Alix Richards                Unatt Mo Valley       38.88m     38.91m     127-08
 10 Kristian Trent               Unatt Nebr,Omaha, N   40.25m     38.55m     126-06
 11 Kari Prena                   Unattached MI         37.17m     37.18m     122-00
 12 Anna Avila                   Fort Collins TC,Lov   38.08m     36.69m     120-04
 13 Stacia Newton                Heavenly TC,Arlingt   40.80m     36.67m     120-04
 14 Naomi Atkins                 55 QuickStriders,Gr   36.32m     36.06m     118-04
 15 Genevieve Rybicki            Worlds Longe,Willia   35.89m     35.84m     117-07
 16 Samantha Gable               Unatt Indiana         37.91m     35.66m     117-00
 17 Kelsey Samuels               Texas Throwbacks,Ov   35.90m     35.58m     116-09
 18 Victoria Dominguez           Unatt New Mexico      34.64m     34.42m     112-11
 19 Krystle Howard               Let It Fly T          36.35m     33.66m     110-05
 20 Rebekah Hoppis               Hoover Parks and      34.43m     32.94m     108-01
 21 Amber Lutmer                 West O,Omaha, NE      35.38m     32.29m     105-11
 22 Jennifer Goss                Peak Perform          32.28m     32.05m     105-02
 23 Amy Kubat                    Unatt Minnesota       35.78m     31.39m     103-00
 24 Kelsey Prena                 Unattached MI         34.50m     31.28m     102-07
 25 Adriana Oliva                Flying Jagua,Antioc   33.39m     31.26m     102-07
 26 Lynette Rincon               Heat,TX, TX           31.76m     30.58m     100-04
 27 Katie Finck                  Let It Fly T          34.46m     30.23m      99-02
 28 Linda Rueff                  Chino Pumas,Chino,    37.22m     28.65m      94-00
 29 Maria Cress                  Unatt Montana,Darby   26.46m     28.06m      92-01
 30 Myshauna Alexander           LA Jets Girls,Los A   31.94m     27.43m      90-00
 31 Rita Mobley                  Wltc,Middletown, DE   30.73m     26.69m      87-07

Hammer Throw Young Women
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 49.60m  7/29/2006   Gabriella Midles, 13 Camas Hammer
     JO Meet: J 49.60m  7/29/2006   Gabriella Midles, 13 Camas Hammer
    Name                    Year Team                    Seed     Finals
===================================================================================
  1 Ashley Clasen                59 Unatt LI           43.29m     44.42m     145-09
  2 Katherine Bragg              45 Throw 1 Deep,Pea   42.75m     40.09m     131-06
  3 Breanna Radford              45 Throw 1 Deep,Alp   41.49m     39.23m     128-08
  4 Katie Finck                  Let It Fly T          38.63m     38.26m     125-06
  5 Amber Lutmer                 West O,Omaha, NE      32.66m     36.47m     119-08
  6 Victoria Tench               Ndtfc,Sewell, NJ      33.13m     35.47m     116-04
  7 Jillian Rushin               Team Missouri,Jacks              35.25m     115-08
  8 Courtney Atkinson            West O,Omaha, NE      33.65m     34.58m     113-05
  9 Brittany Myers               Peak Perform,Sublim   28.35m     33.83m     111-00
 10 Emily Keene                  Let It Fly T          34.50m     31.34m     102-10
 11 Jessie Gerdes                Unatt Oregon,Dallas   24.17m     31.23m     102-05
 12 Jessica Bell                 Unatt Oregon,Clacka   31.29m     31.21m     102-05
 13 Molly Pengilly               West O,Omaha, NE      34.41m     30.79m     101-00
 14 Alix Richards                Unatt Mo Valley                  30.56m     100-03
 15 Chelsea Hedenland            Sierra Foothill,gra   29.16m     30.06m      98-07
 16 Jennifer Goss                Peak Perform          25.20m     27.50m      90-03
 17 Evalina Baker                Wings,missouri city   27.81m     26.60m      87-03
 18 Kalie Rover                  Northwest Flyers,Ho   26.09m     25.33m      83-01
 19 Ashley Parker                Wings,missouri city   19.50m     22.05m      72-04
 20 Gabrielle Menser             Unatt Oklahoma                   21.80m      71-06
 -- Krystle Howard               Let It Fly T          35.93m       FOUL

Javelin Throw 600g Young Women
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 48.35m  1999        Sarah Malone
     JO Meet: J 44.64m  7/29/2007   Brieanna Kennedy, 02 08 Mid-Atl Un
    Name                    Year Team                    Seed     Finals
===================================================================================
  1 Rebekah Hoppis               Hoover Parks and      41.16m     41.87m     137-04
  2 Andrea Hopkins               Unatt Oregon          40.69m    J41.87m     137-04
  3 Lauren McCullough            Falcon Track Clu,OH   36.39m     40.17m     131-09
  4 Mckenzie Chaumont            Lake Area Ex          40.31m     40.15m     131-09
  5 Myshauna Alexander           LA Jets Girls,Los A   36.96m     40.02m     131-03
  6 Emily Kersting               McMinnville,McMinnv   39.34m     37.63m     123-05
  7 Amelia Mtchell               Club Olympia,Laredo   37.20m     37.42m     122-09
  8 Jennifer Goss                Peak Perform          34.70m     36.20m     118-09
  9 Maria Cress                  Unatt Montana,Darby   38.36m     35.90m     117-09
 10 Kristian Trent               Unatt Nebr,Omaha, N   37.08m     34.27m     112-05
 11 Bianca Mata                  Flyers,Omaha, NE      35.10m     33.85m     111-01
 12 Patricia Damron              45 Sequoyah,Woodsto   33.57m     33.46m     109-09
 13 Adriana Oliva                Flying Jagua,Antioc   25.38m     32.17m     105-06
 14 Sam Nielson                  YMCA Team Idaho,Boi   32.53m     31.28m     102-07
 15 Lynette Rincon               Heat,TX, TX           30.70m     31.02m     101-09
 16 Gabrielle Menser             Unatt Oklahoma        28.36m     29.70m      97-05
 17 Christa Cwiek                Dynamo                28.19m     29.20m      95-10
 18 Kalie Rover                  Northwest Flyers,Ho   25.64m     28.42m      93-03
 19 Jasmine Baskerville          13 Greensboro Ch,Gr   28.76m     27.80m      91-02
 20 Nicole Honeman               West O,Omaha, NE      32.86m     27.61m      90-07
 21 Victoria Tench               Ndtfc,Sewell, NJ      25.47m     26.36m      86-06
 22 Lauren Jackson               Flying Jagua,Antioc   24.19m     26.03m      85-05
 23 Evalina Baker                Wings,missouri city   24.15m     26.00m      85-04
 24 Liana Pitman                 Team San Die          26.77m     24.74m      81-02
 25 Ardie Williams               Tucson Elite          22.84m     23.13m      75-11
 26 Krystle Howard               Let It Fly T          26.50m     22.20m      72-10

Heptathlon: #4 200 Meter Dash Young Women Heptathlon
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Precious Selmon              Unatt Ozark,MO, MO       25.43   0.3  2    848
  2 Gwendolyn Ricco              Texas Express TC,Pl      25.55   0.3  2    837
  3 Kawanna Brooks               Chicago Striders,Ch      25.75  -0.5  1    819
  4 Michelle Anumba              Inland Empire            26.23  -0.5  1    777
  5 Samantha Collins             Arizona Flames,Mesa      26.24  -0.3  3    776
  6 Madelyn Ricco                Texas Express TC,Pl      26.30  -0.3  3    771
  7 Nia Muhammad                 Zephyrs TC               26.56  -0.3  3    749
  8 Victoria Robinson            45 Ruff Riders,Alba      26.68  -0.3  3    739
  9 Sam Nielson                  YMCA Team Idaho,Boi      26.87  -0.5  1    723
 10 Amanda Stevens               Roseville Expres,lo      26.91  -0.5  1    719
 11 Nefertiti Beckett            Memphis Hurdlers         27.22   0.3  2    694
 12 Elizabeth Wilson             Unatt Minnesota          27.37  -0.5  1    681
 13 Jessica Bragg                Wildcats TC,Aliso V      27.83   0.3  2    644
 14 Annie Huyler                 02 Sugarloaf Mt          27.99  -0.5  1    632
 15 Kiara Anderson               Zephyrs TC               28.04   0.3  2    628
 16 Katie O'Grady                KC Flyers                28.16  -0.3  3    618
 17 Shannon Reachard             CS Striders,Colorad      28.40  -0.3  3    600
 18 Nicole Emborski              Chautauqua Strid,Ja      29.49  -0.3  3    518
 19 Mallory Muckenstrum          Bell Athletics           30.15  -0.5  1    472
 20 McKenna Slack                Jets,Lincoln, NE         31.32   0.3  2    394

Heptathlon: #7 800 Meter Run Young Women Heptathlon
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Amanda Stevens               Roseville Expres,lo    2:25.02   1    757
  2 Gwendolyn Ricco              Texas Express TC,Pl    2:32.42   2    663
  3 Madelyn Ricco                Texas Express TC,Pl    2:32.69   2    660
  4 Annie Huyler                 02 Sugarloaf Mt        2:35.43   2    626
  5 Nia Muhammad                 Zephyrs TC             2:36.96   1    608
  6 Nicole Emborski              Chautauqua Strid,Ja    2:37.43   1    603
  7 Jessica Bragg                Wildcats TC,Aliso V    2:37.65   1    600
  8 Elizabeth Wilson             Unatt Minnesota        2:41.00   2    561
  9 Nefertiti Beckett            Memphis Hurdlers       2:42.62   2    543
 10 Sam Nielson                  YMCA Team Idaho,Boi    2:42.72   2    542
 11 Kawanna Brooks               Chicago Striders,Ch    2:43.36   2    535
 12 Victoria Robinson            45 Ruff Riders,Alba    2:44.01   2    528
 13 Mallory Muckenstrum          Bell Athletics         2:49.05   1    473
 14 Precious Selmon              Unatt Ozark,MO, MO     2:49.40   2    470
 15 Michelle Anumba              Inland Empire          2:49.48   2    469
 16 Shannon Reachard             CS Striders,Colorad    2:56.97   1    394
 17 Samantha Collins             Arizona Flames,Mesa    3:00.56   2    360
 18 McKenna Slack                Jets,Lincoln, NE       3:04.22   1    327
 19 Katie O'Grady                KC Flyers              3:04.35   2    326
 20 Kiara Anderson               Zephyrs TC             3:26.61   1    158

Heptathlon: #1 100 Meter Hurdles Young Women Heptathlon
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Precious Selmon              Unatt Ozark,MO, MO       14.72  -0.6  1    879
  2 Nia Muhammad                 Zephyrs TC               15.24   1.8  3    810
  3 Kawanna Brooks               Chicago Striders,Ch      15.42   1.8  3    787
  4 Nefertiti Beckett            Memphis Hurdlers         15.52   0.1  5    774
  5 Samantha Collins             Arizona Flames,Mesa      15.64   0.1  5    759
  6 Victoria Robinson            45 Ruff Riders,Alba      16.10   1.3  2    702
  7 Michelle Anumba              Inland Empire            16.13   1.8  3    698
  8 Kiara Anderson               Zephyrs TC               16.39   0.1  5    667
  9 Jessica Bragg                Wildcats TC,Aliso V      16.40   0.1  5    666
 10 Sam Nielson                  YMCA Team Idaho,Boi      16.58  -0.6  1    645
 11 Gwendolyn Ricco              Texas Express TC,Pl      16.68   0.8  4    633
 12 Katie O'Grady                KC Flyers                16.75   0.8  4    625
 13 Elizabeth Wilson             Unatt Minnesota          17.04   0.8  4    592
 14 Annie Huyler                 02 Sugarloaf Mt          17.76  -0.6  1    513
 15 Amanda Stevens               Roseville Expres,lo      17.82   1.3  2    507
 16 Nicole Emborski              Chautauqua Strid,Ja      17.94   1.3  2    495
 17 Madelyn Ricco                Texas Express TC,Pl      17.97   1.3  2    492
 18 McKenna Slack                Jets,Lincoln, NE         18.97   0.8  4    393
 19 Shannon Reachard             CS Striders,Colorad      20.69  -0.6  1    248
 20 Mallory Muckenstrum          Bell Athletics           21.50   1.8  3    190

Heptathlon: #2 High Jump Young Women Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Samantha Collins             Arizona Flames,Mesa      1.60m    5-03.00    736
  2 Elizabeth Wilson             Unatt Minnesota          1.55m    5-01.00    678
  3 Precious Selmon              Unatt Ozark,MO, MO       1.50m    4-11.00    621
  3 Jessica Bragg                Wildcats TC,Aliso V      1.50m    4-11.00    621
  3 Nicole Emborski              Chautauqua Strid,Ja      1.50m    4-11.00    621
  3 Kawanna Brooks               Chicago Striders,Ch      1.50m    4-11.00    621
  3 Sam Nielson                  YMCA Team Idaho,Boi      1.50m    4-11.00    621
  8 Victoria Robinson            45 Ruff Riders,Alba      1.45m    4-09.00    566
  8 Gwendolyn Ricco              Texas Express TC,Pl      1.45m    4-09.00    566
  8 McKenna Slack                Jets,Lincoln, NE         1.45m    4-09.00    566
  8 Katie O'Grady                KC Flyers                1.45m    4-09.00    566
  8 Amanda Stevens               Roseville Expres,lo      1.45m    4-09.00    566
  8 Nefertiti Beckett            Memphis Hurdlers         1.45m    4-09.00    566
  8 Annie Huyler                 02 Sugarloaf Mt          1.45m    4-09.00    566
 15 Kiara Anderson               Zephyrs TC               1.40m    4-07.00    512
 16 Madelyn Ricco                Texas Express TC,Pl      1.35m    4-05.00    460
 16 Mallory Muckenstrum          Bell Athletics           1.35m    4-05.00    460
 18 Michelle Anumba              Inland Empire            1.30m    4-03.25    409
 19 Shannon Reachard             CS Striders,Colorad      1.20m    3-11.25    312
 -- Nia Muhammad                 Zephyrs TC                  NH

Heptathlon: #5 Long Jump Young Women Heptathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Precious Selmon              Unatt Ozark,MO, MO       5.70m   1.5  18-08.50    759
  2 Samantha Collins             Arizona Flames,Mesa      5.52m   2.8  18-01.50    706
  3 Kawanna Brooks               Chicago Striders,Ch      5.30m   1.5  17-04.75    643
  4 Gwendolyn Ricco              Texas Express TC,Pl      5.09m   1.2  16-08.50    584
  5 Katie O'Grady                KC Flyers                4.88m   0.3  16-00.25    527
  5 Madelyn Ricco                Texas Express TC,Pl      4.88m   0.6  16-00.25    527
  7 Sam Nielson                  YMCA Team Idaho,Boi      4.85m   3.2  15-11.00    519
  8 Michelle Anumba              Inland Empire            4.82m   0.6  15-09.75    511
  9 Elizabeth Wilson             Unatt Minnesota          4.80m   2.0  15-09.00    506
 10 Annie Huyler                 02 Sugarloaf Mt          4.76m   1.2  15-07.50    495
 11 Nefertiti Beckett            Memphis Hurdlers         4.60m   0.5  15-01.25    454
 12 Jessica Bragg                Wildcats TC,Aliso V      4.57m   0.8  15-00.00    446
 13 Kiara Anderson               Zephyrs TC               4.48m  +0.0  14-08.50    423
 14 Nia Muhammad                 Zephyrs TC               4.43m   1.1  14-06.50    411
 15 Victoria Robinson            45 Ruff Riders,Alba      4.26m   2.5  13-11.75    369
 16 McKenna Slack                Jets,Lincoln, NE         4.06m   0.8  13-04.00    322
 16 Shannon Reachard             CS Striders,Colorad      4.06m   1.3  13-04.00    322
 18 Mallory Muckenstrum          Bell Athletics           4.03m   0.6  13-02.75    315
 19 Amanda Stevens               Roseville Expres,lo      4.00m   1.1  13-01.50    308
 20 Nicole Emborski              Chautauqua Strid,Ja      3.89m   0.6  12-09.25    283

Heptathlon: #3 Shot Put Young Women Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Michelle Anumba              Inland Empire           13.26m   43-06.00    745
  2 Annie Huyler                 02 Sugarloaf Mt          9.73m   31-11.25    512
  3 Precious Selmon              Unatt Ozark,MO, MO       9.50m   31-02.00    497
  4 Samantha Collins             Arizona Flames,Mesa      9.30m   30-06.25    484
  5 Kawanna Brooks               Chicago Striders,Ch      9.21m   30-02.75    478
  6 Sam Nielson                  YMCA Team Idaho,Boi      8.74m   28-08.25    447
  7 Elizabeth Wilson             Unatt Minnesota          8.69m   28-06.25    444
  8 Madelyn Ricco                Texas Express TC,Pl      8.63m   28-03.75    440
  9 Mallory Muckenstrum          Bell Athletics           8.05m   26-05.00    403
 10 Shannon Reachard             CS Striders,Colorad      7.98m   26-02.25    398
 11 Nefertiti Beckett            Memphis Hurdlers         7.95m   26-01.00    396
 12 Nia Muhammad                 Zephyrs TC               7.93m   26-00.25    395
 13 Gwendolyn Ricco              Texas Express TC,Pl      7.37m   24-02.25    359
 14 Katie O'Grady                KC Flyers                7.26m   23-10.00    352
 15 Amanda Stevens               Roseville Expres,lo      7.16m   23-06.00    345
 16 Kiara Anderson               Zephyrs TC               7.00m   22-11.75    335
 17 Nicole Emborski              Chautauqua Strid,Ja      6.70m   21-11.75    316
 18 McKenna Slack                Jets,Lincoln, NE         6.66m   21-10.25    313
 19 Victoria Robinson            45 Ruff Riders,Alba      6.36m   20-10.50    294
 20 Jessica Bragg                Wildcats TC,Aliso V      6.03m   19-09.50    273

Heptathlon: #6 Javelin Throw Young Women Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Sam Nielson                  YMCA Team Idaho,Boi     32.28m     105-11    520
  2 Samantha Collins             Arizona Flames,Mesa     31.38m     102-11    503
  3 Elizabeth Wilson             Unatt Minnesota         31.00m     101-08    496
  4 Annie Huyler                 02 Sugarloaf Mt         27.35m      89-09    427
  5 Michelle Anumba              Inland Empire           27.10m      88-11    422
  6 Kawanna Brooks               Chicago Striders,Ch     26.90m      88-03    418
  7 Katie O'Grady                KC Flyers               26.13m      85-09    404
  8 Precious Selmon              Unatt Ozark,MO, MO      24.67m      80-11    376
  9 Madelyn Ricco                Texas Express TC,Pl     24.65m      80-10    376
 10 Nicole Emborski              Chautauqua Strid,Ja     24.05m      78-11    364
 11 Mallory Muckenstrum          Bell Athletics          23.72m      77-10    358
 12 Gwendolyn Ricco              Texas Express TC,Pl     23.15m      75-11    348
 13 Kiara Anderson               Zephyrs TC              21.39m      70-02    315
 14 Shannon Reachard             CS Striders,Colorad     20.91m      68-07    306
 15 Nia Muhammad                 Zephyrs TC              18.76m      61-06    266
 16 Jessica Bragg                Wildcats TC,Aliso V     18.45m      60-06    260
 17 Nefertiti Beckett            Memphis Hurdlers        17.76m      58-03    247
 18 Victoria Robinson            45 Ruff Riders,Alba     17.66m      57-11    246
 19 Amanda Stevens               Roseville Expres,lo     16.82m      55-02    230
 20 McKenna Slack                Jets,Lincoln, NE        15.54m      51-00    207

Heptathlon Young Women
=========================================================================
 Nat'l Youth: N  5365  2001        Diana Pickler
     JO Meet: J  5365  7/25/2001   Diana Pickler, Sache, TX
    Name                    Year Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Precious Selmon              Unatt Ozark,MO, MO                 4450
  2 Samantha Collins             Arizona Flames,Mesa     4704       4324
  3 Kawanna Brooks               Chicago Striders,Ch     4468       4301
  4 Michelle Anumba              Inland Empire           4150       4031
  5 Sam Nielson                  YMCA Team Idaho,Boi     3868       4017
  6 Gwendolyn Ricco              Texas Express TC,Pl     3496       3990
  7 Elizabeth Wilson             Unatt Minnesota         4029       3958
  8 Annie Huyler                 02 Sugarloaf Mt         3863       3771
  9 Madelyn Ricco                Texas Express TC,Pl     3568       3726
 10 Nefertiti Beckett            Memphis Hurdlers        3518       3674
 11 Jessica Bragg                Wildcats TC,Aliso V     3600       3510
 12 Victoria Robinson            45 Ruff Riders,Alba     3623       3444
 13 Amanda Stevens               Roseville Expres,lo     2945       3432
 14 Katie O'Grady                KC Flyers               3070       3418
 15 Nia Muhammad                 Zephyrs TC              3594       3239
 16 Nicole Emborski              Chautauqua Strid,Ja     3103       3200
 17 Kiara Anderson               Zephyrs TC              3468       3038
 18 Mallory Muckenstrum          Bell Athletics          2796       2671
 19 Shannon Reachard             CS Striders,Colorad     2599       2580
 20 McKenna Slack                Jets,Lincoln, NE        2817       2522

3000 Meter Race Walk Young Women
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 14:20.80  6/17/1993   Lisa Chumbley
     JO Meet: J 14:49.26  7/27/2000   Robyn Stevens, Westwind Flyers
    Name                    Year Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Mercedes Mancha              Elgin Sharks        17:13.90   16:33.65
  2 Rebecca Katz                 06-Park Racewalk    17:48.64   16:53.49
  3 Reini Brickson               Miami Valley,OH, OH 19:09.23   18:39.22
  4 Ashley Ott                   Shooting Stars      20:42.09   20:04.64
  5 Jamia Perry                  10 Full Speed At,Bo 20:07.49   20:20.51


100 Meter Dash Young Men
=================================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times
 Nat'l Youth: N 10.08  2005        J- Mee Samuels, Carolina Mustangs
     JO Meet: J 10.30  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills, CA
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 D'Angelo Cherry              45 Worldwide Tr,Cov    10.71      10.48Q  1.0  4
  2 Devon Smith                  10 New Wave TC,Whit    10.41      10.58Q  0.5  5
  3 Charles Silmom               Hallmark TC,Fort Wo    10.47      10.62Q  1.7  3
  4 Darryl Williams              13 Track Eastern       10.98      10.72Q  0.8  2
  5 Jonathan Majors              Angelic Flyers         10.91      10.76Q  0.9  1
  6 Dominique Hubert             45 Worldwide Tr,Cov    10.93      10.74q  0.5  5
  7 Matthew Terrell              Indiana Stor           10.82      10.78q  1.0  4
  8 Quinton Dodson               D.A.T.A.C.,Denver,     10.78      10.81q  0.5  5
  9 Sean Lange                   City of Lauderhi,Pl    10.50      10.83   0.8  2
 10 Sean King                    Unatt Minnesota        10.83      10.85   1.7  3
 11 Brijesh Lawrence             Bengals                10.92      10.88   1.7  3
 12 Robert Gianni Vernon-Rey     Roseville Expres,fo    11.07      10.89   1.7  3
 13 Christopher Mcswain          Vegas Valley           10.87      10.89   0.8  2
 14 Isaac Provitt                O.F.F.                 10.69      10.89   0.9  1
 15 Kevin Hobson                 Hallmark TC,Fort Wo    10.50      10.89   0.9  1
 16 Toylan Clark                 Hallmark TC,Fort Wo    10.56      10.91   0.8  2
 17 Ryan Jones                   Dayton Gems-Elit,OH    10.95      10.92   1.7  3
 18 Matt Bellay                  Stallions,Coraopoli    11.00      10.92   0.8  2
 19 Fred Taylor                  Team Missouri,St. L    10.70      10.94   1.7  3
 20 Isiah Young                  T&F United             10.94      10.96   1.0  4
 21 Thomas Hopkins               Una Mid-Atlantic,Br    10.86      11.00   0.9  1
 22 Washington Farrington        SS Spartans            10.96      11.02   0.9  1
 23 Victor Chin                  W Park Flye,Orlando    11.35      11.07   0.9  1
 24 William English              SC Cheetahs            10.88      11.08   0.8  2
 25 Mujahid Assad                Mobile Parks           11.02      11.11   0.9  1
 26 Marquis Brookins             Cincinnati Allst       11.14      11.12   0.5  5
 26 Colton Dunn                  Psa Youth Ru,Brush     11.11      11.12   1.0  4
 28 William Heriot               Pacesetters Trk        10.43      11.14   1.0  4
 29 Justin Breaux                Future TC              11.12      11.19   0.5  5
 30 Juron Woods                  Okc Sprinters          11.17      11.28   1.0  4
 31 Amechie Egbe                 59 Unatt LI            10.76      11.29   0.5  5
 32 Chrystopher Malone           02 Y Speed TC          10.94      11.29   1.0  4
 33 Steven Louis                 TrackBoys Club,West    11.19      11.32   0.9  1
 34 Jeff Aroson                  YMCA Team Idaho,Mer    11.20      11.34   0.8  2
 35 Christian Crain              Seatown Express,WA,    11.17      11.34   1.7  3
 36 Victor Williams              Project Spee           11.20      11.45   0.8  2
 37 Lee Morris III               W Park Flye,Orlando    11.47      11.55   1.7  3

100 Meter Dash Young Men
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 10.08  2005        J- Mee Samuels, Carolina Mustangs
     JO Meet: J 10.30  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills, CA
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 D'Angelo Cherry              45 Worldwide Tr,Cov    10.48      10.34   1.0
  2 Devon Smith                  10 New Wave TC,Whit    10.58      10.50   1.0
  3 Charles Silmom               Hallmark TC,Fort Wo    10.62      10.56   1.0
  4 Darryl Williams              13 Track Eastern       10.72      10.58   1.0
  5 Dominique Hubert             45 Worldwide Tr,Cov    10.74      10.66   1.0
  6 Jonathan Majors              Angelic Flyers         10.76      10.70   1.0
  7 Quinton Dodson               D.A.T.A.C.,Denver,     10.81      10.81   1.0
  8 Matthew Terrell              Indiana Stor           10.78      14.54   1.0

200 Meter Dash Young Men
=================================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times
 Nat'l Youth: N 20.50  1987        Quincy Watts
     JO Meet: J 20.50  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Fuquan Greene                13 Track Eastern       21.94      21.08Q  1.7  1
  2 Isaac Provitt                O.F.F.                 21.86      21.42Q  2.2  4
  3 Kevin Hobson                 Hallmark TC,Fort Wo    21.98      21.69Q  1.7  2
  4 Sean Lange                   City of Lauderhi,Pl    21.23      21.82Q  1.6  5
  5 Colton Dunn                  Psa Youth Ru,Brush     22.05      21.83Q  2.7  3
  6 Matthew Terrell              Indiana Stor           21.23      21.65q  2.2  4
  7 Christopher Herring          13 Track Eastern                  21.66q  2.2  4
  8 Gavin Banks                  Oakland Pal            21.87      21.80q  2.2  4
  9 Raymon Parker                SW Suburban            22.36      21.84   1.6  5
 10 Brijesh Lawrence             Bengals                22.24      21.84   2.7  3
 11 Fred Taylor                  Team Missouri,St. L    21.83      21.85   1.7  1
 12 Robert Gianni Vernon-Rey     Roseville Expres,fo    21.68      21.85   2.7  3
 13 Thomas Hopkins               Una Mid-Atlantic,Br    22.05      21.86   1.7  1
 14 Christopher Mcswain          Vegas Valley           21.86      21.91   1.6  5
 15 Mujahid Assad                Mobile Parks           22.19      21.93   2.2  4
 16 Rainis Fowler                Tri County E,Readin    22.02      21.94   2.7  3
 17 Devon Smith                  10 New Wave TC,Whit    21.40      21.97   1.7  2
 18 Nicholas Johnson             Jaguars,omaha, NE      22.17      21.98   1.6  5
 19 Kameron Horace               Track Houston Tr,Ho    22.21      22.04   1.7  1
 20 Michael Berry                Seatown Express        22.45      22.06   1.7  1
 21 Sean King                    Unatt Minnesota        22.12      22.12   2.2  4
 22 Toylan Clark                 Hallmark TC,Fort Wo    22.28      22.14   1.7  1
 23 William Heriot               Pacesetters Trk        21.27      22.17   1.7  1
 24 Laron Taylor                 Quiet Fire,Los Ange    21.86      22.23   1.6  5
 25 Matthew Valenzuela           Brx,NM, NM             22.05      22.26   1.7  2
 26 Amechie Egbe                 59 Unatt LI            22.21      22.31   1.7  2
 27 Zachary Stanfield            LC Track Club          22.66      22.33   2.7  3
 28 Antwan Hollie                HospitalityHouse       22.42      22.41   2.2  4
 29 Tyrell Moore                 Mobile Parks           22.35      22.44   1.6  5
 30 Victor Chin                  W Park Flye,Orlando    22.51      22.45   1.7  2
 31 Isiah Young                  T&F United             22.21      22.50   2.7  3
 32 Justin Breaux                Future TC              22.32      22.51   2.2  4
 33 DeMario Johnson              T&F United             21.81      22.51   1.7  2
 34 Ryan Butts                   Antelope Valley,Pal    22.14      23.02   1.6  5
 35 Lee Morris III               W Park Flye,Orlando    23.31      23.07   1.7  1
 36 Kadeem Nehlsen               Breeze,NE, NE          22.96      23.08   2.7  3
 -- Jeff Aroson                  YMCA Team Idaho,Mer    23.34         DQ   1.7  2
 -- Markus Henderson             Team Xtreme            21.46         DQ   2.7  3
 -- Vernon George                N Shore Breeze         22.27         DQ   1.7  2

200 Meter Dash Young Men
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 20.50  1987        Quincy Watts
     JO Meet: J 20.50  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Fuquan Greene                13 Track Eastern       21.08      21.52  -1.5
  2 Matthew Terrell              Indiana Stor           21.65      21.70  -1.5
  3 Isaac Provitt                O.F.F.                 21.42      21.79  -1.5
  4 Kevin Hobson                 Hallmark TC,Fort Wo    21.69      21.81  -1.5
  5 Christopher Herring          13 Track Eastern       21.66      21.88  -1.5
  6 Colton Dunn                  Psa Youth Ru,Brush     21.83      22.14  -1.5
  7 Sean Lange                   City of Lauderhi,Pl    21.82      22.30  -1.5

400 Meter Dash Young Men
============================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
 Nat'l Youth: N 45.58  1996        William Obea Moore
     JO Meet: J 45.63  7/30/1995   Jerome Young, Hartford, CT
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Danzell Fortson              Team Xtreme            47.57      46.74Q  1
  2 Wayne Henry                  10 The 747 Track       47.50      47.75Q  4
  3 Trent Huling                 45 Xing Xing,Elbert    48.27      48.36Q  2
  4 Dantwan Spreads              45 D.C. Express,Sto    48.13      48.39Q  3
  5 Michael Berry                Seatown Express        48.47      48.10q  1
  6 Rainis Fowler                Tri County E,Readin    48.58      48.31q  4
  7 Colton Dunn                  Psa Youth Ru,Brush     48.55      48.61q  4
  8 Aaron Nadolsky               Unatt Three Riv,Alt    48.85      48.88q  3
  9 Xavier Boyd                  Track Houston Tr,Ho    48.33      48.89   2
 10 Laron Taylor                 Quiet Fire,Los Ange    48.47      48.96   3
 11 Tyrell Moore                 Mobile Parks           48.86      49.19   2
 12 Michael Preble               After Burner Tra,Mi    48.80      49.22   1
 13 Thomas Hopkins               Una Mid-Atlantic,Br    49.34      49.30   3
 14 Christopher Watts            Zephyrs TC             49.55      49.41   1
 15 Josh Winfield                Oakland Pal,antioch    51.86      49.42   3
 16 Tauaris Thomas               N Shore Breeze         49.79      49.85   4
 17 Laron Brown                  Northwest Track        49.86      49.97   1
 18 Robin Baisden                W W Track Club,OH,     49.68      50.17   4
 19 Armand Rhone                 Zephyrs TC             49.95      50.21   3
 20 Justin Brewton               Flying Js,OH, OH       50.20      50.23   2
 21 Matthew Bedford              Valley United                     50.31   2
 22 Branden Shimada              Allegiance A,Portla    50.12      50.57   2
 23 Paul Pape                    Jets,Lincoln, NE       50.53      51.26   1
 24 Ryan Weir                    Unatt Wisconsin        51.01      51.57   4
 25 Nicholas Johnson             Jaguars,omaha, NE      50.33      51.57   3
 26 Manuel Escanciano            Alpha Omega Elit       52.70      52.81   2
 27 Bashir Ahmed                 Stride TC,FL, FL       51.07      54.88   4
 -- kelvin musgrove              W Park Flye,Orlando    51.37         DQ   1

400 Meter Dash Young Men
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 45.58  1996        William Obea Moore
     JO Meet: J 45.63  7/30/1995   Jerome Young, Hartford, CT
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Danzell Fortson              Team Xtreme            46.74      46.36
  2 Wayne Henry                  10 The 747 Track       47.75      47.58
  3 Trent Huling                 45 Xing Xing,Elbert    48.36      47.95
  4 Michael Berry                Seatown Express        48.10      48.02
  5 Dantwan Spreads              45 D.C. Express,Sto    48.39      48.07
  6 Rainis Fowler                Tri County E,Readin    48.31      48.56
  7 Colton Dunn                  Psa Youth Ru,Brush     48.61      48.66
  8 Aaron Nadolsky               Unatt Three Riv,Alt    48.88      49.74

800 Meter Run Young Men
============================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
 Nat'l Youth: N 1:49.49  2000        Nick Davenport
     JO Meet: J 1:49.49  7/27/1999   Nick Davenport, Texas
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Julian Parker                Unattached           1:59.37    1:55.14Q  2
  2 Jodale Burkley               Texas Stars, Inc     1:56.08    1:56.97Q  3
  3 Anthony Hendrix              13 Track Eastern     1:53.71    1:57.28Q  1
  4 Eric Gosset                  Texas Stars, Inc     1:56.77    1:55.24Q  2
  5 Moe Frisch                   Unattached OH,OH, O  1:52.35    1:57.36Q  3
  6 Bradley Whitley              Unatt Inland NW,Lib  1:59.83    1:57.57Q  1
  7 Antonio Palmer               10 Firebirds Ath,Mo  1:54.43    1:55.26q  2
  8 Benjamin Schmitz             KC Flyers            1:57.68    1:56.71q  2
  9 Jeremy Webber                Zephyrs TC           1:58.04    1:56.88   2
 10 Terrence Lee                 Juv,Philadelphia, P  1:53.00    1:58.05   2
 11 Aaron Taylor                 10 Hummingbird T     1:54.27    1:58.35   1
 12 Sadiki White                 Una New Jersey       1:55.64    1:58.59   3
 13 Alex Muntefering             Unatt Dakotas        1:57.71    1:58.85   1
 14 Matt Mackowiak               Flight TC            1:58.98    1:58.99   2
 15 John Darmody                 South Central At     1:59.26    1:59.19   1
 16 Aaron Adkins                 Vegas Lightn         1:56.75    2:00.18   1
 17 Bryce Van Boxtel             Above The Gr,San Mi  2:00.17    2:00.24   1
 18 Paul Pape                    Jets,Lincoln, NE     1:58.83    2:00.24   3
 19 Matthew Holcomb              Flyers,Ralston, NE   1:59.48    2:00.44   3
 20 Kyle Slaymaker               Cedar Rapids,Cedar   1:57.12    2:00.83   3
 21 Elliot Barney                IL Bombers           1:59.26    2:00.85   1
 22 Chadwick Nickson             Northwest Track      2:00.32    2:01.04   2
 23 Joseph Dixon                 SS Spartans          1:57.92    2:01.08   1
 24 kelvin musgrove              W Park Flye,Orlando  2:00.51    2:01.21   3
 25 Edryse Kelly                 D.A.T.A.C.,Aurora,   1:59.37    2:01.75   3
 26 Brady Jacobs                 Unatt Mo Valley      2:01.22    2:01.95   3
 27 Spencer Ferguson             Community TC         1:56.94    2:01.95   3
 28 Alexander Stone              Umoja Track Club,Sa  2:01.97    2:02.25   2
 29 Donte Holland                West Coast Gazel,Ra  1:56.14    2:02.74   2
 30 Dain Kahn                    RicRojas Running,Bo  1:59.61    2:03.17   2
 31 Wesley Washington            Fast Fit Yac,Lancas  1:56.36    2:05.07   1
 32 Giovanni Piccone             Sierra Foothill,ros  1:58.77    2:06.50   3
 33 Anthony Covington            Northwest Track      2:06.73    2:07.57   1
 34 Drew Jacklitch               Unattached OH,OH, O  2:03.37    2:33.22   1

800 Meter Run Young Men
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 1:49.49  2000        Nick Davenport
     JO Meet: J 1:49.49  7/27/1999   Nick Davenport, Texas
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Anthony Hendrix              13 Track Eastern     1:57.28    1:52.69
  2 Moe Frisch                   Unattached OH,OH, O  1:57.36    1:52.95
  3 Eric Gosset                  Texas Stars, Inc     1:55.24    1:53.00
  4 Jodale Burkley               Texas Stars, Inc     1:56.97    1:53.61
  5 Bradley Whitley              Unatt Inland NW,Lib  1:57.57    1:54.72
  6 Antonio Palmer               10 Firebirds Ath,Mo  1:55.26    1:55.48
  7 Benjamin Schmitz             KC Flyers            1:56.71    1:57.73
  8 Julian Parker                Unattached           1:55.14    1:59.82

1500 Meter Run Young Men
=========================================================================
12 Advance:  Top 4 Each Heat plus Next 4 Best Times
 Nat'l Youth: N 3:51.21  1985        John Quade
     JO Meet: J 3:54.71  7/28/1991   Paul Kinser, Greensboro, NC
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims
=========================================================================
Preliminaries
  1 Sadiki White                 Una New Jersey       4:08.35    4:01.84Q
  2 Terrence Lee                 Juv,Philadelphia, P  3:56.88    4:07.64Q
  3 Michael Williams             Peak Distance,Color  4:00.65    4:03.86Q
  4 Richard Zarazua              Valley United        4:12.36    4:07.66Q
  5 Jonathan Harris              Jenks America        4:11.77    4:04.54Q
  6 Kouri Falconer               59 Unatt LI          4:14.93    4:09.75Q
  7 Michael Burke                Unattached,Boca Rat  4:19.31    4:04.61Q
  8 Shawn Dubbs                  Peak Distance,Cripp  4:09.19    4:09.84Q
  9 John Darmody                 South Central At     4:09.12    4:05.23q
 10 Vermond Walker, III          45 Quicksilver,Doug  4:10.64    4:05.28q
 11 Joshua Morris                12 Team VA           4:12.48    4:09.93q
 12 Daniel Blake                 Lytc,Lincoln, NE     4:17.37    4:11.05q
 13 Garth DeBlasio               Juv,Millstone Towns  4:11.04    4:11.24
 14 Matthew Holcomb              Flyers,Ralston, NE   4:12.95    4:13.12
 15 Steven Kutsch                Spokane Mercury,Spo  4:14.91    4:13.72
 16 Cale Brakke                  Ames TC              4:19.10    4:14.10
 17 Charles Douglas              Mesquite Friends,Me  4:11.25    4:14.55
 18 Jorge Ziesk                  Texas Titans,Rockwa  4:11.29    4:16.91
 19 Bashir Ahmed                 Stride TC,FL, FL     4:23.79    4:17.11
 20 Elliot Barney                IL Bombers           4:23.33    4:17.22
 21 Blake Kennedy                45 NS Red Runner,Al  4:12.26    4:17.28
 22 Victor Montoya               Unatt Colorado,Rock  4:08.88    4:17.39
 23 Samuel Lewis                 Jamerican Flyers,fo  4:14.95    4:18.68
 24 Jared Hoffman                Unatt Iowa           4:23.82    4:18.95
 25 Alexander Stone              Umoja Track Club,Sa  4:21.85    4:20.16
 26 Mark Dodson                  Unattached           4:22.03    4:21.20
 27 Karsen Green                 N Shore Breeze       4:17.44    4:21.94
 28 Stephen Avila                Cent Valley Road,Mo  4:22.10    4:22.35
 29 Sanjay Gajiwaia              Napa Track Club,Nap  4:25.43    4:23.75
 30 Rick Poppe                   Unatt Nebr,North Pl  4:29.16    4:26.86
 31 Chadwick Nickson             Northwest Track      4:25.19    4:30.49
 32 Terrence Adams               Nashvl Illusions     4:22.38    4:32.41

1500 Meter Run Young Men
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:51.21  1985        John Quade
     JO Meet: J 3:54.71  7/28/1991   Paul Kinser, Greensboro, NC
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Sadiki White                 Una New Jersey       4:01.84    3:57.56
  2 Michael Williams             Peak Distance,Color  4:03.86    4:00.57
  3 John Darmody                 South Central At     4:05.23    4:03.17
  4 Terrence Lee                 Juv,Philadelphia, P  4:07.64    4:05.23
  5 Vermond Walker, III          45 Quicksilver,Doug  4:05.28    4:06.67
  6 Shawn Dubbs                  Peak Distance,Cripp  4:09.84    4:09.27
  7 Richard Zarazua              Valley United        4:07.66    4:10.78
  8 Jonathan Harris              Jenks America        4:04.54    4:11.18
  9 Kouri Falconer               59 Unatt LI          4:09.75    4:14.03
 10 Daniel Blake                 Lytc,Lincoln, NE     4:11.05    4:14.41
 11 Joshua Morris                12 Team VA           4:09.93    4:15.51
 -- Michael Burke                Unattached,Boca Rat  4:04.61        DNF

5000 Meter Run Young Men
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 14:27.14  2001        Yong-Sung Leal
     JO Meet: J 14:27.14  7/28/2001   Yong-Sung Leal, San Leandro, CA
    Name                    Year Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Michael Williams             Peak Distance,Color 15:33.91   15:10.31
  2 Peter Falcon                 Unatt Nebr,Bellevue 16:31.78   15:17.49
  3 Kevin Johnson                CS Striders,Falcon, 15:29.31   15:33.76
  4 Joshua Morris                12 Team VA          15:55.75   15:39.43
  5 Vermond Walker, III          45 Quicksilver,Doug 16:28.46   15:56.04
  6 Asher Delmott                Emporia Trac        16:42.46   16:00.16
  7 Savantuay Boyette            Chautauqua Strid,Ja 16:22.44   16:02.15
  8 Wais Mazary                  Tucson Elite        17:18.15   16:02.16
  9 John Darmody                 South Central At    16:56.04   16:08.32
 10 Jorge Ziesk                  Texas Titans,Rockwa 17:05.62   16:13.78
 11 Casey Humphrey               Unatt Nebr,Bellevue 17:17.42   16:14.26
 12 Charles Douglas              Mesquite Friends,Me 16:43.19   16:18.78
 13 Garth DeBlasio               Juv,Millstone Towns 16:28.76   16:21.46
 14 Nathan Jackson               Cent Valley Road,Tr 16:45.35   16:28.35
 15 Dalton Worley                Northwest Flyers,Ho 16:48.25   16:50.32
 16 Josiah Downer                Unatt So Califor,Pa 17:26.09   16:58.29
 17 Brice Dodds                  Illini Heat         17:42.99   16:59.06
 18 Ricky Harm                   Unatt Indiana       17:20.50   17:02.22
 19 Ian Shiach                   South Central At    17:56.66   17:28.41
 20 Nick Kirisits                North Stars,N Tonow 17:04.74   17:33.46
 21 D'Ante Almo                  South East M        18:42.34   17:35.89
 22 Jamus Wilson                 South East M        21:43.74   20:47.14
 -- Mark Allen                   Alpha Omega Elit,Mi 17:07.09        DNF

110 Meter Hurdles Young Men
=================================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times
 Nat'l Youth: N 13.40  1978        Rodney Wilson
     JO Meet: J 13.42  7/27/1997   Terrance Trammel, Decatur, GA
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Cameron LaCour               Track Houston Tr,Ho    13.74      14.12Q -1.7  1
  2 Steve Emere                  45 Worldwide Tr,Cov    14.10      14.40Q -2.4  4
  3 Trayvion Jones               Wings,missouri city    13.98      14.41Q -1.7  2
  4 Chance Casey                 Track Houston Tr,Da               14.43Q -1.9  3
  5 Booker Nunley                13 Track Eastern,Ga    13.80      14.74Q -2.8  5
  6 Cedrique Smith               AZ Puma                13.97      14.47q -1.9  3
  7 William Lindsey              IL Bombers             14.22      14.49q -2.4  4
  8 Marchello Sinkfield          45 Quicksilver,Atla    14.25      14.55q -1.7  2
  9 Lawson Montgomery            Unatt Mo Valley        14.43      14.55  -1.7  1
 10 Brice Myers                  Erie Exclusive,Erie    14.27      14.57  -1.9  3
 11 Deonte Swinton               Community TC           14.59      14.64  -1.7  2
 12 Prentice Ivy                 St Louis Express,Fl    14.99      14.77  -2.4  4
 13 Maurice Valentine            Oakland Pal,Castro     14.45      14.80  -2.8  5
 14 Laquone Robinson             HospitalityHouse       14.63      14.84  -2.4  4
 15 Syteek Farrington            Willis Camden,Camde    14.35      14.86  -1.7  1
 16 Lamarr Pottinger             N Shore Breeze         14.74      14.87  -1.7  1
 17 Chaning Puls                 Cvtc                   15.02      14.91  -2.4  4
 18 Demetrius Addison            Detroit Chee           14.65      14.92  -2.4  4
 19 DiJan Johnson                Track Houston Tr,Ho    14.37      14.94  -2.8  5
 20 Chad Jones                   Oakland Pal,Union C    15.03      14.98  -1.7  2
 21 Tony Crutchfield             West Coast Gazel,Ra    14.59      15.13  -1.9  3
 22 Manny Morris                 Wctc,Coatesville, P    14.89      15.23  -1.7  2
 23 Malcolm Harrison             Colorado Flyers        14.65      15.35  -1.7  1
 24 Phillip Howard               Mobile Parks           14.69      15.37  -2.8  5
 25 Mitch Simmonds               YMCA Team Idaho,Eag    14.67      15.41  -1.9  3
 26 Marvin Gordon                Eastside Stepper       14.83      15.43  -2.8  5
 27 Terry Benson                 Vegas Valley           14.88      15.50  -1.9  3
 28 Nolan McFarland              City of Lauderhi,La    15.70      15.51  -1.7  1
 29 Courtney Thompson            Miami NW Express,Mi    15.35      15.52  -1.9  3
 30 Peter Colesworthy            01-Cumberland          15.84      15.60  -1.7  1
 31 Marcell Kirkman              N Shore Breeze         14.70      15.78  -1.7  2
 32 Gregory Barnes               Unatt Inland NW,Spo    15.69      16.67  -2.8  5
 33 Richard Hunt                 Dayton Gems-Elit,OH    16.00      17.94  -2.8  5

110 Meter Hurdles Young Men
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 13.40  1978        Rodney Wilson
     JO Meet: J 13.42  7/27/1997   Terrance Trammel, Decatur, GA
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Booker Nunley                13 Track Eastern,Ga    14.74      13.41J  1.4
  2 Chance Casey                 Track Houston Tr,Da    14.43      13.80   1.4
  3 Marchello Sinkfield          45 Quicksilver,Atla    14.55      13.96   1.4
  4 Steve Emere                  45 Worldwide Tr,Cov    14.40      14.02   1.4
  5 Cedrique Smith               AZ Puma                14.47      14.12   1.4
  6 Trayvion Jones               Wings,missouri city    14.41      14.12   1.4
  7 William Lindsey              IL Bombers             14.49      14.19   1.4
  8 Cameron LaCour               Track Houston Tr,Ho    14.12      18.33   1.4

400 Meter Hurdles Young Men
============================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
 Nat'l Youth: N 49.77  2002        Kerron Clement
     JO Meet: J 49.77  7/29/2002   Kerron Clement, Missouri City, TX
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Amaechi Morton               45 Quicksilver,Atla    52.58      52.06Q  1
  2 William Wynne                45 Titans              50.42      52.44Q  2
  3 Sherroid Evans               Wings,missouri city    52.96      53.29Q  3
  4 Kennedy Daughtery            Junior Speedster,Da    53.40      54.33Q  4
  5 Chance Casey                 Track Houston Tr,Da               52.88q  1
  6 Marchello Sinkfield          45 Quicksilver,Atla    53.98      53.54q  3
  7 Demetrius Addison            Detroit Chee           56.65      53.90q  2
  8 Jordan Frazier               45 Running Pant        53.73      55.02q  4
  9 William Lindsey              IL Bombers             54.74      55.47   1
 10 Branden Shimada              Allegiance A,Portla    55.63      55.57   3
 11 Prentice Ivy                 St Louis Express,Fl    56.90      55.70   2
 12 Avery Patterson              Oakland Pal,Pittsbu    58.43      56.31   1
 13 Chase Fulco                  River Cities           56.92      56.45   1
 14 Manny Morris                 Wctc,Coatesville, P    56.09      56.53   4
 15 Rolando Trammell             Brx,NM, NM             55.25      56.55   2
 16 Robert Shelby                Seatown Express        55.54      57.11   1
 17 Lawson Montgomery            Unatt Mo Valley        57.06      57.18   3
 18 Jeffery Jones                C.L. Athletic St,Ho    55.37      57.20   2
 19 Brandon Harris-Johnson       Oakland Pal,Pleasan    56.59      57.57   3
 20 Jeffrey Campbell             Unatt Pacific,santa    57.75      57.58   4
 21 Christian Jemison            Quiet Fire,Los Ange    58.01      57.71   3
 22 Jace Wilemon                 Hoover Parks and       56.09      57.85   4
 23 Nathan Kelly                 A P Vaulting           57.85      58.06   4
 24 Jonathan DeGrave             N Shore Breeze         58.50      58.36   2
 25 Laquone Robinson             HospitalityHouse       58.93      59.12   3
 26 Mitch Simmonds               YMCA Team Idaho,Eag    58.69      59.16   2
 27 Brayden Kelly                Unatt Nebr,Papillio  1:01.00      59.86   4
 28 Micah Diaz                   Unatt Oregon,Medfor    58.72      59.99   1
 29 Jared Griffin                Stride TC,Miramar,   1:01.51    1:00.18   4
 30 Terry Benson                 Vegas Valley           56.60    1:01.02   1
 31 Nolan McFarland              City of Lauderhi,La  1:03.86    1:06.03   3

400 Meter Hurdles Young Men
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 49.77  2002        Kerron Clement
     JO Meet: J 49.77  7/29/2002   Kerron Clement, Missouri City, TX
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 William Wynne                45 Titans              52.44      49.84
  2 Amaechi Morton               45 Quicksilver,Atla    52.06      50.83
  3 Chance Casey                 Track Houston Tr,Da    52.88      51.44
  4 Marchello Sinkfield          45 Quicksilver,Atla    53.54      52.60
  5 Kennedy Daughtery            Junior Speedster,Da    54.33      53.39
  6 Jordan Frazier               45 Running Pant        55.02      53.97
  7 Demetrius Addison            Detroit Chee           53.90      53.97
  8 Sherroid Evans               Wings,missouri city    53.29      54.79

2000 Meter Steeplechase Young Men
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 5:53.17  1983        Orla Kastberg
     JO Meet: J 5:53.71  7/29/1983   Orla Kastberg, Grantville, NY
    Name                    Year Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Michael Williams             Peak Distance,Color  6:17.37    5:57.63
  2 Jonathan Harris              Jenks America        6:05.66    6:04.64
  3 Joshua Morris                12 Team VA           6:20.00    6:13.14
  4 David Smith                  Texas Storm Trac,Ho  6:28.80    6:18.29
  5 Asher Delmott                Emporia Trac         6:37.12    6:19.12
  6 Blake Kennedy                45 NS Red Runner,Al  6:22.50    6:19.61
  7 Garrett Wilson               Kryptonite,Highland  6:31.37    6:19.76
  8 Karlton Mitchell             Texas Storm Trac,Ho  6:28.20    6:19.77
  9 Matthew Holcomb              Flyers,Ralston, NE   6:32.20    6:19.97
 10 Steven Kutsch                Spokane Mercury,Spo  6:42.78    6:27.92
 11 Rory McLeod                  Santa Rosa E,santa   6:23.32    6:28.43
 12 Thiennam To                  Go Bananas,Cerritos  6:45.70    6:31.54
 13 Dalton Worley                Northwest Flyers,Ho  6:33.60    6:42.30
 14 Andy Peters                  Miami Valley         7:06.05    6:43.37
 15 Jon Mascote                  Huskie TC            6:57.14    6:47.30
 16 Ian Shiach                   South Central At     7:28.90    6:50.57
 17 Mark Allen                   Alpha Omega Elit,Mi  6:41.97    6:51.08
 18 Alexander Stone              Umoja Track Club,Sa  6:53.00    7:01.00
 19 Chris Vacanti                Flyers,Omaha, NE     7:38.22    7:06.22

4x100 Meter Relay Young Men
============================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
 Nat'l Youth: N 39.73  1996        Track Houston
     JO Meet: J 39.73  8/1/1998    Track Houston, Houston, TX
                       R. Beard, B. Gay, J. Harris, T. Williams
    Team                                                 Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 13 Track Eastern Carolina                           40.79      40.38Q  4
     1) Christopher Herring             2) Darryl Williams
     3) Demetrius David                 4) Fuquan Greene
  2 45 Worldwide                                        40.74      40.63Q  2
     1) D'Angelo Cherry                 2) Malcolm Beyah
     3) Dominique Hubert                4) Steve Emere
  3 Hallmark Track Club                                 40.74      41.16Q  1
     1) Toylan Clark                    2) Kevin Hobson
     3) Everett Walker                  4) Charles Silmom
  4 10 New Wave TC                                      41.12      41.21Q  3
     1) Ernest Cooper                   2) Devon Smith
     3) Kenard Harris                   4) Jesse Mitchell
  5 Angelic Flyers TC                                   41.98      41.50q  2
     1) Daniel Fleming                  2) Phillip Jones
     3) Darien Orr                      4) Jonathan Majors
  6 Team Xtreme                                         40.88      41.71q  3
     1) Markus Henderson                2) Christopher High
     3) Isaac Murphy                    4) Danzell Fortson
  7 Silver Springs Spartans Track                       43.53      41.97q  4
     1) Ryen Nelson                     2) Justin Thomas
     3) Washington Farrington           4) Darius Harris
  8 Hallmark Track Club  'B'                            41.76      42.10q  2
     1) Mitch Hobson                    2) O.J. Stoneham
     3) Scott Akarolo                   4) Scotti Akarolo
  9 Illinois Stealth Bombers                            42.12      42.15   1
     1) Salahudin Abdullah              2) Imani Carey
     3) William Lindsey                 4) Sean Martin
 10 Mobile Parks Recreation Dept                        43.09      42.37   1
     1) Mujahid Assad                   2) Jarannie Brown
     3) Tyrell Moore                    4) Samuel Hobson
 11 Track & Field United                                43.65      42.41   4
     1) DeMario Johnson                 2) Forika McDougald
     3) Isiah Young                     4) Christopher Toombs
 12 Stallions                                           43.62      42.46   3
     1) Devon Polzot                    2) Antwon Burton
     3) Matt Bellay                     4) Ray Fisher
 13 Oakland Pal Track Club                              41.69      42.51   4
     1) Chad Jones                      2) Josh Winfield
     3) Chase Wheeler                   4) Avery Patterson
 14 Okc Sprinters                                       43.42      42.91   1
     1) Kaelon Walker                   2) Douglas Parker
     3) Juron Woods                     4) Sam Bryant
 15 Dayton Gems-Elite Track Club                        42.29      42.96   4
     1) Richard Hunt                    2) Robert Johnson III
     3) Thuron Ham                      4) Ryan Jones
 16 Allegiance Athletic Club, Inc.                      42.34      43.07   3
     1) Robert Gram                     2) Branden Shimada
     3) Micah Strong                    4) Jameille Parrish
 17 Community TC                                        43.32      43.22   2
     1) Cordary Clark                   2) Montrel Crawford
     3) Dante' Devouse                  4) Deonte Swinton
 18 Pacesetters Track Club                              45.19      43.26   3
     1) William Heriot                  2) Lawerence Gauthney
     3) Siante' Lockridge               4) Christopher Payne
 19 Winter Park Flyers                                  46.05      43.34   3
     1) Chacie Cauthen                  2) Lee Morris III
     3) Victor Chin                     4) Nester Pacheco
 20 Big Red Express Track Club                          42.56      43.39   3
     1) Rolando Trammell                2) Phillip Martin
     3) Derek Montoya                   4) Matthew Valenzuela
 21 Village Hempstaead Pal                                         43.46   1
     1) Donte Faulk                     2) Chikie Agu
     3) Denzel Dandresspo               4) Tyrek Barney
 22 Colorado Springs Striders TC                        44.05      43.64   1
     1) Corey Breeden                   2) David Bush
     3) James McAlister                 4) Johnny Pennington
 23 Roseville Express Track Club                        43.62      43.69   3
     1) Adam Richards                   2) Michael Starr
     3) Robert Gianni Vernon-Reynolds   4) R. Blair Wallingford, III
 24 02 Y Speed TC                                       44.17      43.82   4
     1) Chrystopher Malone              2) Marquis Chase
     3) Toussaint Paskins               4) Anthony Christie
 25 3-D Elite                                           43.91      43.90   2
     1) mikeal devonshire               2) Alonzo Adams
     3) darion durant                   4) gary newton
 26 Bellevue Breeze                                     43.98      43.93   2
     1) Collin Murray                   2) Kadeem Nehlsen
     3) Chris Svoboda                   4) Ramone Washington
 27 A P Vaulting                                        43.80      44.08   1
     1) Ben Newhouse                    2) Tom Gannon
     3) Dean Jensen                     4) Kevin Holly
 28 North Omaha Bengals                                 46.17      44.37   4
     1) Chris Bradford                  2) Ramone Mosley
     3) Brijesh Lawrence                4) Rickie Cartwright
 -- West Coast Gazelle TC                               43.08         DQ   4
     1) Tony Crutchfield                2) Jerome Ridaeux
     3) Jalen Mabry                     4) Karl Palmer
 -- Flying Aj's                                         43.25         DQ   2
     1) Jerhime Sanders                 2) Zach Smith
     3) Ronald Duddley II               4) Stephan Scott-Ellis
 -- Project Speed TC                                    41.71         DQ   1
     1) Terrence Smith                  2) Clay Porter
     3) Jaion Rayford                   4) Victor Williams

4x100 Meter Relay Young Men
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 39.73  1996        Track Houston
     JO Meet: J 39.73  8/1/1998    Track Houston, Houston, TX
                       R. Beard, B. Gay, J. Harris, T. Williams
    Team                                              Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 45 Worldwide                                        40.63      40.32
     1) D'Angelo Cherry                 2) Malcolm Beyah
     3) Dominique Hubert                4) Steve Emere
  2 Hallmark Track Club                                 41.16      40.46
     1) Toylan Clark                    2) Kevin Hobson
     3) Everett Walker                  4) Charles Silmom
  3 13 Track Eastern Carolina                           40.38      40.76
     1) Christopher Herring             2) Darryl Williams
     3) Demetrius David                 4) Fuquan Greene
  4 10 New Wave TC                                      41.21      41.14
     1) Jovon Edwards                   2) Devon Smith
     3) Kenard Harris                   4) Jesse Mitchell
  5 Angelic Flyers TC                                   41.50      41.66
     1) Daniel Fleming                  2) Phillip Jones
     3) Darien Orr                      4) Jonathan Majors
  6 Hallmark Track Club  'B'                            42.10      41.96
     1) Mitch Hobson                    2) O.J. Stoneham
     3) Scott Akarolo                   4) Scotti Akarolo
  7 Silver Springs Spartans Track                       41.97      42.47
     1) Ryen Nelson                     2) Justin Thomas
     3) Washington Farrington           4) Darius Harris
  8 Team Xtreme                                         41.71      42.64
     1) DeAndre Hicks                   2) Christopher High
     3) Isaac Murphy                    4) Danzell Fortson

4x400 Meter Relay Young Men
============================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
 Nat'l Youth: N 3:06.22  7/29/2007   So. Ca. Running Cougars, So. Ca. Running C
                         J. Hughes, N. Gutteriez, J. Anderson, R. Wyatts
     JO Meet: J 3:06.22  7/29/2007   16 33 So Cal Running Cougars, 16 33 SCRC
                         R Wyatt, J Hughes, N Gutteriez, J Anderson
    Team                                                 Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Track Houston Track                               3:14.31    3:12.59Q  2
     1) DeAndre Thompson                2) Kameron Horace
     3) Xavier Boyd                     4) Myles Smith
  2 45 Quicksilver                                    3:13.23    3:12.68Q  1
     1) Vincent Butler                  2) Deaundra Dailey
     3) Charles Robinson                4) Amaechi Morton
  3 Team Xtreme                                       3:11.86    3:14.07Q  3
     1) Markus Henderson                2) Danzell Fortson
     3) Christopher High                4) Isaac Murphy
  4 13 Track Eastern Carolina                         3:13.29    3:13.32Q  2
     1) Christopher Herring             2) Fuquan Greene
     3) Anthony Hendrix                 4) Robett Horton
  5 Zephyrs TC                                        3:18.93    3:16.11Q  1
     1) Christopher Watts               2) Jeremy Webber
     3) Brandon Minor                   4) Armand Rhone
  6 Big Red Express Track Club                        3:22.42    3:16.98Q  3
     1) Derek Montoya                   2) Rolando Trammell
     3) Matthew Valenzuela              4) Michael Flores
  7 Mobile Parks Recreation Dept                      3:19.81    3:17.27q  1
     1) Mujahid Assad                   2) Terrance Fleming
     3) Joshua Johnson                  4) Tyrell Moore
  8 Junior Speedster                                  3:19.70    3:17.54q  3
     1) Reginald Reed Jr                2) Akeem Banks
     3) Kennedy Daughtery               4) Christian Rolls
  9 Illinois Stealth Bombers                          3:20.32    3:19.47   2
     1) Salahudin Abdullah              2) Imani Carey
     3) Joshua Moore                    4) William Lindsey
 10 Colorado Springs Striders TC                      3:23.65    3:19.90   1
     1) Corey Breeden                   2) Ryan Marshall
     3) James McAlister                 4) Johnny Pennington
 11 West Coast Gazelle TC                             3:19.24    3:20.70   3
     1) Karl Palmer                     2) Donte Holland
     3) Jerome Ridaeux                  4) Jalen Mabry
 12 Oakland Pal Track Club                            3:27.19    3:21.03   1
     1) Josh Winfield                   2) Avery Patterson
     3) Gavin Banks                     4) Chase Wheeler
 13 Okc Sprinters                                     3:25.43    3:21.75   2
     1) Ashton Cochran                  2) Marcus Smith
     3) Douglas Parker                  4) Sam Bryant
 14 North Shore Breeze                                3:22.21    3:21.90   1
     1) Pere Willhite                   2) Jonathan DeGrave
     3) Vernon George                   4) Tauaris Thomas
 15 Project Speed TC                                  3:21.95    3:24.17   2
     1) Clay Porter                     2) Terrence Smith
     3) Jaion Rayford                   4) Victor Williams
 16 Dayton Gems-Elite Track Club                      3:28.15    3:24.79   3
     1) Thuron Ham                      2) Robert Johnson III
     3) Devin Bibbs                     4) Kamal Shafeek
 17 Community TC                                      3:23.08    3:26.78   3
     1) Cordary Clark                   2) Spencer Ferguson
     3) Curtis Hoyne                    4) Ardell Wheeler
 18 Winter Park Flyers                                           3:29.45   1
     1) Nester Pacheco                  2) Victor Chin
     3) kelvin musgrove                 4) Lee Morris III
 19 Real Training                                     3:27.88    3:29.98   3
     1) Greg Campbell                   2) Benjamin Bosunga
     3) Vincent Valdez                  4) Devon Acker
 19 Vegas Valley TC                                   3:24.64    3:29.98   2
     1) Terry Benson                    2) ronald manning
     3) John Mccoy                      4) Christopher Mcswain
 21 Silver Springs Spartans Track                     3:28.17    3:30.06   1
     1) Joseph Dixon                    2) Cecil Kahill
     3) Jeffery Pugh                    4) Zackery Sharkey
 22 3-D Elite                                         3:32.11    3:34.89   2
     1) Demond Roland                   2) Cameron Belcher
     3) Matt Silen                      4) gary newton
 23 Warriors of Christ Athletic                       3:39.26    3:36.21   2
     1) Dave Caskey                     2) Shane Bystrom
     3) Donny Schrack                   4) John Larsen

4x400 Meter Relay Young Men
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:06.22  7/29/2007   So. Ca. Running Cougars, So. Ca. Running C
                         J. Hughes, N. Gutteriez, J. Anderson, R. Wyatts
     JO Meet: J 3:06.22  7/29/2007   16 33 So Cal Running Cougars, 16 33 SCRC
                         R Wyatt, J Hughes, N Gutteriez, J Anderson
    Team                                              Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Track Houston Track                               3:12.59    3:12.76
     1) DeAndre Thompson                2) Kameron Horace
     3) Xavier Boyd                     4) Myles Smith
  2 Team Xtreme                                       3:14.07    3:16.24
     1) DeAndre Hicks                   2) Danzell Fortson
     3) Christopher High                4) Isaac Murphy
  3 Junior Speedster                                  3:17.54    3:17.01
     1) Reginald Reed Jr                2) Akeem Banks
     3) Kennedy Daughtery               4) Isacc Ogunlade
  4 Zephyrs TC                                        3:16.11    3:19.45
     1) Christopher Watts               2) Jeremy Webber
     3) Brandon Minor                   4) Armand Rhone
  5 Mobile Parks Recreation Dept                      3:17.27    3:21.58
     1) Mujahid Assad                   2) Terrance Fleming
     3) Joshua Johnson                  4) Tyrell Moore
 -- 13 Track Eastern Carolina                         3:13.32         DQ   Unsportsmanlike
     1) Christopher Herring             2) Fuquan Greene
     3) Anthony Hendrix                 4) Robett Horton
 -- 45 Quicksilver                                    3:12.68         DQ   Unsportsmanlike
     1) Vincent Butler                  2) Deaundra Dailey
     3) Charles Robinson                4) Amaechi Morton

4x800 Meter Relay Young Men
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 7:35.27  1981        East Coast Classic
     JO Meet: J 7:35.27  8/2/1981    East Coast Classics, Lincoln, NE
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 Texas Stars, Inc.                                 7:52.95    7:37.58
     1) Howard Shepard III              2) Jodale Burkley
     3) Eric Gosset                     4) Sirron Warren
  2 After Burner Track Club                           7:58.20    7:54.59
     1) Jeffery Herron                  2) Michael Preble
     3) Blake Shaw                      4) Nick Darby
  3 Track Houston Track                               8:01.40    7:59.07
     1) Weston Kennedy                  2) Jess Williams
     3) Jordan Hmaidan                  4) DeAndre Thompson
  4 45 Quicksilver                                    8:20.34    8:07.47
     1) Vincent Butler                  2) Deaundra Dailey
     3) Amaechi Morton                  4) Marchello Sinkfield
  5 Nashville Illusions TC (Tn)                       8:31.27    8:08.86
     1) Terrence Adams                  2) Breon Dixon
     3) Lamont Moore                    4) Michael Murray
  6 45 White Lightning                                8:25.32    8:14.84
     1) Bobby Poole                     2) Eric Meredith
     3) Michael Vinson                  4) Demarkis Willis
  7 North Shore Breeze                                8:32.09    8:15.10
     1) Jonathan DeGrave                2) Karsen Green
     3) Tauaris Thomas                  4) Pere Willhite
  8 Peak Distance                                     8:20.93    8:16.04
     1) Shawn Dubbs                     2) Daniel Hunt
     3) Sergio Logan                    4) Erik Williams
  9 Chicago Striders TC                               8:35.57    8:28.59
     1) Marsalis Barber                 2) Jaiyvohn Davis
     3) Chris Radford                   4) Maris Smith
 10 Okc Sprinters                                     8:36.89    8:33.12
     1) Ashton Cochran                  2) Marcus Smith
     3) Douglas Parker                  4) Evan Walter
 11 Warriors of Christ Athletic                       8:36.46    8:43.86
     1) Dave Caskey                     2) Shane Bystrom
     3) Donny Schrack                   4) John Larsen
 12 Central Valley Roadrunners                        8:37.08    8:49.18
     1) Nathan Jackson                  2) Stephen Bryant
     3) Stephen Avila                   4) Martin Muse-Amiel
 13 Arizona Puma Youth                                8:42.36    8:56.35
     1) Taylor Denvich                  2) Paul Provost
     3) Tobias Redmond                  4) Orlando Soto
 14 El Paso Wings Track Club                          8:55.34    8:56.95
     1) Antonio Loya                    2) Ivan Ulloa
     3) Alex Smith                      4) Fernando Roque, Jr.

High Jump Young Men
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 2.28m  1983        Dothel Edwards
     JO Meet: J 2.23m  7/31/1983   Rick Noji, Maurice Crumby, Seattle, WA
    Name                    Year Team                    Seed     Finals
===================================================================================
  1 Marquis Mack                 Fl Express,Palmetto    1.93m      2.10m    6-10.75
  2 Maurice Valentine            Oakland Pal,Castro     2.09m     J2.10m    6-10.75
  3 Tyler Campbell               Hoover Parks and       2.14m     J2.10m    6-10.75
  4 Brandon Childs               Emporia Trac           2.03m     J2.10m    6-10.75
  5 Jeron Robinson               After Burner Tra,Mi    2.03m      2.05m    6-08.75
  6 Jeffery Herron               After Burner Tra       2.03m      2.00m    6-06.75
  6 Mykhail Chambers             Unatt Illinois         2.00m      2.00m    6-06.75
  8 Tyler Lee                    Northwest Flyers,Ho    1.98m     J2.00m    6-06.75
  9 Micah Mcculloch              North Alabam           1.95m      1.95m    6-04.75
 10 Calvin Williams              Speed T&F,Fountain,    2.05m     J1.95m    6-04.75
 11 Carl Ponder                  Olathe Express         1.93m      1.90m    6-02.75
 12 David Eads                   Breeze,NE, NE          1.77m     J1.90m    6-02.75
 12 David Charleston             Bakerfield Greyh,ba    1.98m     J1.90m    6-02.75
 14 Michael Bolligar             AZ Puma                1.95m     J1.90m    6-02.75
 15 Jakob Leon                   Unattached LE          1.98m      1.85m    6-00.75
 16 Andrew Reigstad              02-Ne Unatt,Greenvi    1.77m     J1.85m    6-00.75
 17 Nick Vance                   IA United TC           1.90m     J1.85m    6-00.75
 18 Steven Lindsey               Unattached             2.00m      1.80m    5-10.75
 18 Ryan Watts                   Cincinnati Allst       1.87m      1.80m    5-10.75
 18 Scott Matheson               Mercury                1.95m      1.80m    5-10.75
 21 Maxwell Dunne                Unatt Minnesota        1.90m     J1.80m    5-10.75
 22 Cameron Belcher              3D                                1.75m    5-08.75
 22 eric searcy                  Tulsa Twista           1.78m      1.75m    5-08.75
 -- Isaiah Thompson              13 Greensboro Ch,As    1.93m         NH
 -- Samuel Beckwith              Finger Lakes,Ouid,     1.65m         NH

Pole Vault Young Men
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 5.31m  7/30/2006   Casey Roche, UNA 38
     JO Meet: J 5.31m  7/30/2006   Casey Roche, UNA 38
    Name                    Year Team                    Seed     Finals
===================================================================================
  1 Jack Whitt                   McMichaels             5.02m      5.10m   16-08.75
  2 Jeffrey Rodriguez            Texas Pole Vault       4.85m      4.95m   16-02.75
  2 Cody Doerflein               Marion Swamp Fox       4.90m      4.95m   16-02.75
  4 R. Blair Wallingford, II     Roseville Expres,ro    5.21m     J4.95m   16-02.75
  5 Logan Cunningham             Unatt South Texa,Bu    5.00m     J4.95m   16-02.75
  6 Michael Arnold               Reno Tahoe A,carson    4.70m      4.80m   15-09.00
  7 Joseph Caraway               Lake Area Ex           4.73m     J4.80m   15-09.00
  8 David Slovenski              01-Unatt-Maine         4.57m     J4.80m   15-09.00
  9 Daniel Gooris                Atc,Albuquerque, NM    5.05m     J4.80m   15-09.00
  9 dustin gehrke                Unatt Oklahoma         4.72m     J4.80m   15-09.00
 11 Logan Pflibsen               Unatt Illinois         4.56m     J4.80m   15-09.00
 12 Erik Sutterfield             Unatt Colorado,High    4.55m      4.65m   15-03.00
 13 Elliott Beski                Colorado Flyers,Ind    4.40m     J4.65m   15-03.00
 14 Bryce Borer                  Unatt Pacific NW       4.72m     J4.65m   15-03.00
 15 Mick Viken                   Unatt Illinois,Arli    5.02m     J4.65m   15-03.00
 15 Kyle Tomasini                Lone Star Pole V       4.70m     J4.65m   15-03.00
 17 Kovey Simmons                New Heights            4.55m     J4.65m   15-03.00
 18 Nicolas Bogenreif            Unatt Nebr,Goehner,    4.57m      4.50m   14-09.00
 18 Wyatt Metzger                Unattached                        4.50m   14-09.00
 20 Austin Hicks                 Unattached OH,OH, O    4.41m     J4.50m   14-09.00
 21 Charles Snipes               55 A-Head-A-U TC,Ro    4.55m      4.35m   14-03.25
 22 Jordan Minnick               Unattached OH,OH, O    4.41m     J4.35m   14-03.25
 23 Michael Starr                Roseville Expres,fo    4.40m      4.20m   13-09.25
 24 Darwin Gibbons               Npalts,Bear, DE        4.40m      4.05m   13-03.50
 24 Maxwell Dunne                Unatt Minnesota        3.95m      4.05m   13-03.50
 24 Cade Hebert                  New Heights            4.40m      4.05m   13-03.50
 27 Andrew Fuller                Unatt Minnesota        4.10m     J4.05m   13-03.50
 -- Nate Polacek                 Unatt Nebr,Kearney,    4.41m         NH
 -- Dan Krause                   SS Spartans,Milwauk    3.95m         NH
 -- Stuart Bailey                Unatt So Califor,Up    4.42m         NH
 -- derick hinch                 Unatt Pacific,aubur    4.40m         NH
 -- Jay Kilpatrick               Jets,Lincoln, NE       3.96m         NH

Long Jump Young Men
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 7.87m  1977        Lamont King
     JO Meet: J 7.60m  7/25/1991   Sheddric Fields, Dallas, TX
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
========================================================================================
  1 Demar Forbes                 45 Sprint Athle,Atl    7.39m      7.52m   2.0  24-08.25
  2 Zach Smith                   Flying Aj's            7.05m      7.27m   1.0  23-10.25
  3 Vernon George                N Shore Breeze         6.21m      7.26m   0.5  23-10.00
  4 Lincoln Carr                 13 Fay. Flyers,Faye    6.99m      7.15m   0.9  23-05.50
  5 Raymon Parker                SW Suburban            7.13m      7.13m   0.6  23-04.75
  6 William Clay                 Do Right TC            7.26m      7.12m   1.1  23-04.50
  7 Christian Crain              Seatown Express,WA,    7.09m      7.10m  -1.2  23-03.50
  8 Mitch Hobson                 Hallmark TC,Fort Wo    6.83m      7.09m   1.3  23-03.25
  9 Kristen Joseph               Unatt So Califor       7.04m      7.06m   1.7  23-02.00
 10 Zachery Hasty                55 Carolina Rock,Ho    7.04m      7.02m  +0.0  23-00.50
 11 Ryan Butts                   Antelope Valley,Pal    7.29m      7.01m   0.4  23-00.00
 12 Christopher Toombs           T&F United             7.10m      7.00m   0.2  22-11.75
 13 Japheth Cato                 Chicago Striders       6.89m      6.97m   2.1  22-10.50
 14 Jamal Thibodeaux             YMCA Baton R           6.78m      6.88m   1.6  22-07.00
 15 Quentin Hayes                Junior Speedster,Da    6.88m      6.83m   1.7  22-05.00
 16 William Robinson             Una Mid-Atlantic       7.06m      6.76m  -0.4  22-02.25
 17 Daniel Fleming               Angelic Flyers         6.84m      6.75m   1.7  22-01.75
 18 Joeal Hotchkins              Vegas Lightn           6.61m      6.68m   0.5  21-11.00
 19 Justin Sutter                Golden West Athl,Gr    6.91m      6.65m   1.1  21-10.00
 20 David Charleston             Bakerfield Greyh,ba    7.01m      6.51m  -0.2  21-04.25
 21 Jarrod Thomas                Detroit Chee           6.88m      6.50m   1.6  21-04.00
 22 Donva Adkism                 3D                     6.90m      6.48m   1.9  21-03.25
 23 Syteek Farrington            Willis Camden,Camde    6.89m      6.47m   2.1  21-02.75
 24 Jack Chalelain               Unatt Nebr,Kearney,    6.54m      6.40m   0.4  21-00.00
 25 Gregory Barnes               Unatt Inland NW,Spo    6.99m      6.37m   1.0  20-10.75
 26 Quinton Edwards              Montgomery Y           6.58m      6.33m   1.7  20-09.25
 27 John Kersenbrock             Unatt Nebr,O'Neill,    6.36m      6.31m   1.6  20-08.50
 28 Jeff Aroson                  YMCA Team Idaho,Mer    5.56m      6.26m   1.0  20-06.50
 29 Creighton Brei               Titans,Juniata, NE     6.22m      6.22m   0.4  20-05.00
 30 Robert Gianni Vernon-Rey     Roseville Expres,fo    6.99m     J6.22m   2.4  20-05.00
 31 Chaning Puls                 Cvtc                   6.57m      6.21m   1.5  20-04.50
 32 Marquis Brookins             Cincinnati Allst       6.62m      6.18m   1.9  20-03.50
 33 Antwan Hollie                HospitalityHouse       6.41m      6.03m   1.1  19-09.50
 34 Christopher Payne            Pacesetters Trk,OH,    6.00m      5.87m   1.2  19-03.25
 -- Emerson Sanders              Track Houston Tr,Ho    6.85m       FOUL

Triple Jump Young Men
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 16.72m  2004        Kenneth Hall
     JO Meet: J 16.72m  7/29/2004   Kenneth Hall, Baker , LA
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
========================================================================================
  1 William Clay                 Do Right TC           15.86m     15.71m   1.7  51-06.50
  2 Omar Craddock                Jump Corps            15.45m     15.53m   1.7  50-11.50
  3 Lincoln Carr                 13 Fay. Flyers,Faye   15.05m     15.18m   2.4  49-09.75
  4 Brian Schaudt                Timberhill H,Philom   14.42m     14.61m   3.6  47-11.25
  5 Chad Jones                   Oakland Pal,Union C   14.69m     14.57m   2.7  47-09.75
  6 DeAndre Thompson             Track Houston Tr      13.96m     14.29m   4.3  46-10.75
  7 Kenith Roseman               Texas Faces,Desoto,   14.22m     14.27m   1.6  46-10.00
  8 Bruce Mccall                 Unatt So Califor,No   14.09m     14.19m   4.7  46-06.75
  9 Christopher Oyeku            Houston Heat Tra      14.18m     13.95m   2.2  45-09.25
 10 Jerome Prescod               Team Ephrata,Ephrat   13.79m     13.72m   2.9  45-00.25
 11 Micah Mcculloch              North Alabam          13.82m     13.71m   1.5  44-11.75
 12 Thomas Kmett                 Unatt So Califor,Sa   13.98m     13.64m   3.3  44-09.00
 13 Demar Forbes                 45 Sprint Athle,Atl   14.16m     13.62m   3.2  44-08.25
 14 Calvin Williams              Speed T&F,Fountain,   13.89m     13.57m   3.3  44-06.25
 15 Jamel Bradford               Bengals               13.56m     13.47m   2.7  44-02.50
 16 John Kersenbrock             Unatt Nebr,O'Neill,   13.39m     13.40m   3.9  43-11.75
 17 Ben Pratt                    Unatt Illinois        13.50m     13.36m   1.2  43-10.00
 18 Richmond Richter             SW Suburban           13.37m     13.25m   5.0  43-05.75
 19 Antwan Hollie                HospitalityHouse      13.46m     13.17m   4.0  43-02.50
 20 Jack Chalelain               Unatt Nebr,Kearney,   13.71m     13.11m   2.4  43-00.25
 21 Joshua Sigler                Mobile Parks          12.94m     12.90m   2.8  42-04.00
 22 Marquis Chase                02 Y Speed TC         13.26m     12.78m   1.8  41-11.25
 23 Donva Adkism                 3D                    12.33m     12.66m   3.1  41-06.50
 24 Ronald James                 Oakland Pal,San Lea   13.15m     12.58m   2.3  41-03.25
 25 Michael Wheelwright          El Paso Wings,TX, T   13.77m     12.37m   3.1  40-07.00
 -- Stephan Scott-Ellis          Flying Aj's           14.62m       FOUL
 -- Nester Pacheco               W Park Flye,Orlando   11.58m       FOUL

Shot Put 12 lb. Young Men
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 20.43m  1997        Dwight Johnson
     JO Meet: J 20.43m  7/24/1987   Dwight Johnson, Phoenix, AZ
    Name                    Year Team                    Seed     Finals
===================================================================================
  1 Corey Jones                  T&F United            19.25m     19.35m   63-06.00
  2 Sean Tabor                   Unatt Oklahoma        18.42m     18.35m   60-02.50
  3 Daniel Block                 Unatt Illinois,Hano   18.79m     18.22m   59-09.50
  4 Kenneth Rowland              13 Jacksonville,Jac   17.00m     16.62m   54-06.50
  5 Quinn Dawson                 Unattached MI         16.82m     16.38m   53-09.00
  6 Andrey Levkiv                Seatown Express       16.75m     16.33m   53-07.00
  7 Alex Mcdonald                Unatt Ozark,Wentzvi   17.00m     16.00m   52-06.00
  8 Brandon Haynes               Texas Throwbacks,Ov   16.61m     15.65m   51-04.25
  9 Ryan Hawley                  West O,Omaha, NE      16.68m     15.40m   50-06.25
 10 Marcus Popenfoose            Unatt Illinois        16.65m     15.20m   49-10.50
 11 Robert Kennedy               Una Mid-Atlantic,Ne   15.82m     15.13m   49-07.75
 12 Corwin Pace                  Texas Throwbacks,Ov   16.21m     14.74m   48-04.50
 13 Josh Kage                    Flyers,La Vista, NE   16.05m     14.63m   48-00.00
 14 Austin Lopez                 Unatt Pacific,sunny   15.10m     14.37m   47-01.75
 15 Benjamin Watson              Unatt Wisconsin       14.02m     14.15m   46-05.25
 16 Steven Reinhardt             Unatt Three Riv,Bra   15.49m     14.13m   46-04.25
 17 Cody Bahrke                  Flyers,Neola, IA      15.55m     14.10m   46-03.25
 18 John Rudd                    03 AD Unattached,Av   14.68m     14.02m   46-00.00
 19 Daniel Perez                 Alpha Omega Elit,Mi   13.23m     13.98m   45-10.50
 20 Eric Roberson                Long Beach Sprin,Lo   13.85m     13.51m   44-04.00
 21 Henry Kelley                 Wstc                  13.93m     13.33m   43-09.00
 22 Max Goldberg                 SC Running Couga,Lo   13.56m     13.18m   43-03.00
 23 Justin Welch                 Unattached OH         17.61m     13.02m   42-08.75
 24 Charles Andrews              South East M          12.90m     12.63m   41-05.25
 25 Mason Simmons                Unatt Arizona         13.94m     12.26m   40-02.75
 26 Patrick Dela llana           NW Exp,Miami, FL      10.33m      9.90m   32-05.75
 -- Marcus Brown                 10 Glenarden TC,Lau   15.98m       FOUL
 -- Matthew Post                 Sierra Foothill,roc   13.41m       FOUL

Discus Throw 1.6kg Young Men
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 63.02m  1979        Clint Johnson
     JO Meet: J 63.20m  1979        Clint Johnson, Overland Park, KS
    Name                    Year Team                    Seed     Finals
===================================================================================
  1 Matthew Kosecki              Track Houston Tr      57.69m     58.95m     193-05
  2 Sean Tabor                   Unatt Oklahoma        56.04m     53.95m     177-00
  3 Brayden Anderson             45 Throw 1 Deep       48.61m     53.14m     174-04
  4 Justin Welch                 Unattached OH         49.23m     52.80m     173-03
  5 Corwin Pace                  Texas Throwbacks,Ov   53.67m     52.51m     172-03
  6 Daniel Block                 Unatt Illinois,Hano   50.29m     52.38m     171-10
  7 Cody Bahrke                  Flyers,Neola, IA      50.77m     50.64m     166-02
  8 Marcus Popenfoose            Unatt Illinois        51.76m     49.46m     162-03
  9 Quinn Dawson                 Unattached MI         50.17m     48.85m     160-03
 10 Justin Siekierski            02 Worlds Longes,Wi   48.38m     47.86m     157-00
 11 Cornelius Watkins            LC Lightning          54.67m     47.26m     155-01
 12 Benjamin Boettcher           Unatt Wisconsin       46.51m     46.09m     151-02
 13 Charles Andrews              South East M          48.59m     45.82m     150-04
 14 Montrell Morrow              13 Durham Stride,Gr   46.86m     45.14m     148-01
 15 Ryan Minkley                 Ardmore Track Cl      48.68m     45.08m     147-11
 16 Robert Kennedy               Una Mid-Atlantic,Ne   48.40m     44.76m     146-10
 17 Jacob Bullinger              Unatt Ozark,Jackson   50.17m     44.41m     145-08
 18 Lucas Hadden                 02-Ne Unatt,Waitsfi   44.50m     43.83m     143-09
 19 Brandon Haynes               Texas Throwbacks,Ov   47.64m     42.85m     140-07
 20 Bradley Foote                Unatt Illinois        45.08m     42.33m     138-10
 21 Jacob Bambenek               Unatt Wisconsin       44.94m     42.07m     138-00
 22 Ryan Hawley                  West O,Omaha, NE      48.03m     41.57m     136-05
 23 Marcus Adame-Hill            Unatt So Califor,Ha   44.32m     41.51m     136-02
 24 Austin Lopez                 Unatt Pacific,sunny   42.41m     41.22m     135-03
 25 Andrey Levkiv                Seatown Express       43.73m     41.13m     134-11
 26 Alex Smyth                   Arizona Flames        44.82m     40.51m     132-11
 27 Gabe Acero                   SC Cheetahs           45.36m     38.98m     127-11
 28 Mason Simmons                Unatt Arizona         41.33m     38.83m     127-05
 29 Brandon Meckelberg           Unatt Wisconsin       43.75m     38.74m     127-01
 30 Daniel Perez                 Alpha Omega Elit,Mi   38.25m     38.17m     125-03
 31 Caleb Cartright              Sierra Foothill,aub   40.63m     37.53m     123-01
 32 Max Goldberg                 SC Running Couga,Lo   44.20m     36.71m     120-05
 33 Matthew Post                 Sierra Foothill,roc   38.65m     35.83m     117-07
 -- Carlos Garcia                Unatt New Mexico      42.90m       FOUL
 -- Guy Bauermeister             West O,Elkhorn, NE    42.49m       FOUL

Hammer Throw Young Men
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 67.64m  7/28/2007   Jordan Stray, 13 Unattached
     JO Meet: J 67.64m  7/28/2007   Jordan Stray, 13 Unattached
    Name                    Year Team                    Seed     Finals
===================================================================================
  1 Justin Welch                 Unattached OH         59.97m     59.41m     194-11
  2 Anthony Hernandez            Unattached OH,OH, O   42.93m     57.63m     189-01
  3 Miles Freberg                45 Throw 1 Deep,Mar   54.02m     54.93m     180-02
  4 Brett Ramirez                Unatt Illinois        53.78m     52.99m     173-10
  5 Marcus Adame-Hill            Unatt So Califor,Ha              52.68m     172-10
  6 Cody Bahrke                  Flyers,Neola, IA      48.53m     51.70m     169-07
  7 Bradley Lindholme            12 Asheville,Weaver   46.46m     50.13m     164-06
  8 Quinn Dawson                 Unattached MI         42.80m     49.33m     161-10
  9 Mark Passine                 Let It Fly T          50.55m     48.24m     158-03
 10 Robert Kennedy               Una Mid-Atlantic,Ne   48.58m     47.72m     156-07
 11 Andrew Burkhart              W W Track Club        47.06m     47.62m     156-03
 12 Michael Cartwright           Unatt Arizona                    46.96m     154-01
 13 Nathan Wichert               Unatt Wisconsin       45.33m     45.78m     150-02
 14 Mike Salley                  Unatt Arizona         44.74m     43.88m     143-11
 15 Bradley Foote                Unatt Illinois        43.85m     40.60m     133-02
 16 Donovan Buttram              Sierra Foothill,aub   36.91m     37.56m     123-03
 17 Anthony Mangino              Sierra Foothill,aub   37.80m     33.87m     111-01
 18 C.J. Lehnherr                NE Kansas,Holton, K              27.08m      88-10
 19 Dillon Bonnet                Track Houston Tr,Ho   23.38m     25.33m      83-01
 -- Jace Wilemon                 Hoover Parks and      21.63m       FOUL
 -- Ryan Hawley                  West O,Omaha, NE      51.40m       FOUL
 -- Matthew Post                 Sierra Foothill,roc   51.97m       FOUL

Javelin Throw 800g Young Men
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 70.94m  1998        Brian Kollar
     JO Meet: J 66.94m  7/26/1994   Patrick Ramsey, Simsboro, LA
    Name                    Year Team                    Seed     Finals
===================================================================================
  1 Sam Humphreys                Club Olympia,Laredo   62.92m     64.52m     211-08
  2 Matt Byers                   Unatt Mo Valley,Wic   66.95m     61.75m     202-07
  3 Dan Newhouse                 Unatt Illinois,Auro   55.96m     57.86m     189-10
  4 Brayden Anderson             45 Throw 1 Deep       55.37m     57.39m     188-03
  5 Justin Siekierski            02 Worlds Longes,Wi   54.14m     55.22m     181-02
  6 Lucas Hadden                 02-Ne Unatt,Waitsfi   53.85m     55.05m     180-07
  7 Milan Dekich                 Unattached            53.80m     54.19m     177-09
  8 Benjamin Lincoln             02-Ne Unatt           50.93m     53.95m     177-00
  9 Joseph Zimmerman             Unatt Inland NW,Spo   61.93m     52.23m     171-04
 10 Christopher Smith            Unatt Mo Valley       50.30m     51.81m     170-00
 11 Mike Salley                  Unatt Arizona         48.62m     51.68m     169-07
 12 Derek Base                   Andover Trac          50.34m     51.05m     167-06
 13 Miles Freberg                45 Throw 1 Deep,Mar   53.19m     49.67m     162-11
 14 Anthony Debarrows            Unatt San Diego       48.29m     49.21m     161-05
 15 Robert Kennedy               Una Mid-Atlantic,Ne   44.25m     49.18m     161-04
 16 Jake Malm                    Unatt Dakotas         52.46m     48.52m     159-02
 17 Shawn Wilson                 Finger Lakes,Seneca   49.03m     47.45m     155-08
 18 Austin Muench                West O,Omaha, NE      49.98m     47.00m     154-02
 19 Guy Bauermeister             West O,Elkhorn, NE    42.62m     46.59m     152-10
 20 Tony Mosher                  Wstc                  47.22m     46.41m     152-03
 21 Donovan Buttram              Sierra Foothill,aub   44.73m     45.10m     147-11
 22 R. Blair Wallingford, II     Roseville Expres,ro   42.37m     44.67m     146-07
 23 Michael Ellis                Unatt New Mexico      46.23m     44.58m     146-03
 24 Nicholas Soefje              Club Olympia,Laredo   44.63m     43.81m     143-09
 25 Max Goldberg                 SC Running Couga,Lo   39.96m     43.76m     143-07
 26 Miles Gay                    Texas Storm Trac,Ho   45.25m     42.99m     141-00
 27 Cody Armstrong               Dynamo                37.78m     39.42m     129-04
 28 Zachary Milroy               Huskie TC             38.06m     39.31m     129-00
 29 Caleb Cartright              Sierra Foothill,aub   38.39m     36.77m     120-08
 30 Taylor Shapland              West O,Waterloo, NE   42.79m     34.02m     111-07

Decathlon: #1 100 Meter Dash Young Men Decathlon
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Daniel Fleming               Angelic Flyers           11.38   NWI  4    778
  2 Michael McPherson            Real Training,Parke      11.42   0.6  3    769
  3 Curtis Beach                 Atc,Albuquerque, NM      11.57   0.6  3    738
  4 Dakotah Keys                 Unatt Oregon,Sweet       11.64   NWI  4    723
  5 Cory Beenken                 Draft Pick A             11.79   NWI  4    693
  6 Thomas Filer                 Breeze,Bellevue, NE      11.80  -0.7  2    691
  7 Grayson Culbreth             Cerritos Blaze,Long      11.86   NWI  4    679
  8 Collin Hughes                Hoover Parks and         11.88   0.6  3    675
  9 Richard York                 Team Missouri,St Cl      11.88  -1.7  1    675
 10 Alexander Sementelli         Texas Express TC,Pl      11.93   NWI  4    665
 11 Mark Horist                  Unatt So Califor,An      11.95  -1.7  1    661
 12 Samuel Beckwith              Finger Lakes,Ouid,       12.01   0.6  3    649
 13 Michael Bolligar             AZ Puma                  12.03   NWI  4    645
 14 Daniel Gooris                Atc,Albuquerque, NM      12.06  -0.7  2    639
 15 Zachary Milroy               Huskie TC                12.10  -0.7  2    631
 16 Robert Perez                 Victory Atl,Viller       12.15  -0.7  2    622
 17 Taylor Short                 Texas Express TC,Pl      12.28  -0.7  2    597
 18 Taylor Schmidt               Unatt Pacific NW         12.28   0.6  3    597
 19 Tyler Clark                  Ames TC                  12.53  -1.7  1    551
 20 Shawn Wilson                 Finger Lakes,Seneca      12.74  -1.7  1    513
 21 Brad Higgins                 Norfolk,Norfolk, NE      12.79  -0.7  2    504
 22 Winston Williams             South East M             12.80   0.6  3    502

Decathlon: #5 400 Meter Dash Young Men Decathlon
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Michael McPherson            Real Training,Parke      50.84   3    776
  2 Robert Perez                 Victory Atl,Viller       51.10   2    765
  3 Daniel Gooris                Atc,Albuquerque, NM      51.44   3    749
  4 Curtis Beach                 Atc,Albuquerque, NM      51.50   2    747
  5 Daniel Fleming               Angelic Flyers           51.79   2    734
  6 Dakotah Keys                 Unatt Oregon,Sweet       51.91   2    729
  7 Alexander Sementelli         Texas Express TC,Pl      52.02   1    724
  8 Richard York                 Team Missouri,St Cl      52.54   3    701
  9 Zachary Milroy               Huskie TC                52.98   1    682
 10 Michael Bolligar             AZ Puma                  53.18   1    674
 11 Thomas Filer                 Breeze,Bellevue, NE      53.23   1    672
 12 Mark Horist                  Unatt So Califor,An      53.45   2    663
 13 Taylor Schmidt               Unatt Pacific NW         54.46   1    621
 14 Grayson Culbreth             Cerritos Blaze,Long      54.51   3    619
 15 Cory Beenken                 Draft Pick A             54.62   2    614
 16 Taylor Short                 Texas Express TC,Pl      54.74   2    609
 17 Collin Hughes                Hoover Parks and         54.93   3    602
 18 Tyler Clark                  Ames TC                  55.28   3    588
 19 Brad Higgins                 Norfolk,Norfolk, NE      56.33   1    546
 20 Samuel Beckwith              Finger Lakes,Ouid,       56.81   1    528
 21 Shawn Wilson                 Finger Lakes,Seneca      59.15   2    443
 22 Winston Williams             South East M             59.97   3    414

Decathlon: #10 1500 Meter Run Young Men Decathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Daniel Gooris                Atc,Albuquerque, NM    4:34.58     715
  2 Robert Perez                 Victory Atl,Viller     4:35.10     711
  3 Zachary Milroy               Huskie TC              4:37.11     699
  4 Curtis Beach                 Atc,Albuquerque, NM    4:42.23     666
  5 Dakotah Keys                 Unatt Oregon,Sweet     4:42.35     666
  6 Richard York                 Team Missouri,St Cl    4:43.57     658
  7 Brad Higgins                 Norfolk,Norfolk, NE    4:44.72     651
  8 Michael McPherson            Real Training,Parke    4:46.66     639
  9 Tyler Clark                  Ames TC                4:46.69     639
 10 Mark Horist                  Unatt So Califor,An    4:46.80     638
 11 Alexander Sementelli         Texas Express TC,Pl    4:49.05     624
 12 Taylor Schmidt               Unatt Pacific NW       4:49.52     622
 13 Michael Bolligar             AZ Puma                5:04.16     536
 14 Cory Beenken                 Draft Pick A           5:04.68     533
 15 Thomas Filer                 Breeze,Bellevue, NE    5:08.79     510
 16 Daniel Fleming               Angelic Flyers         5:08.88     510
 17 Taylor Short                 Texas Express TC,Pl    5:13.57     484
 18 Grayson Culbreth             Cerritos Blaze,Long    5:19.20     454
 19 Shawn Wilson                 Finger Lakes,Seneca    5:23.25     433
 20 Samuel Beckwith              Finger Lakes,Ouid,     5:25.06     424
 21 Winston Williams             South East M           5:25.26     423
 22 Collin Hughes                Hoover Parks and       5:42.83     338

Decathlon: #6 110 Meter Hurdles Young Men Decathlon
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Dakotah Keys                 Unatt Oregon,Sweet       15.33   1.1  4    810
  2 Alexander Sementelli         Texas Express TC,Pl      15.59   0.7  3    780
  3 Michael McPherson            Real Training,Parke      15.68   NWI  1    769
  4 Taylor Schmidt               Unatt Pacific NW         15.69   0.4  5    768
  5 Daniel Gooris                Atc,Albuquerque, NM      15.72   0.4  5    765
  6 Curtis Beach                 Atc,Albuquerque, NM      15.83   1.1  4    752
  7 Tyler Clark                  Ames TC                  15.87   1.1  4    747
  8 Cory Beenken                 Draft Pick A             15.94   0.9  6    740
  9 Collin Hughes                Hoover Parks and         16.04   0.7  3    728
 10 Mark Horist                  Unatt So Califor,An      16.16   0.7  3    715
 11 Taylor Short                 Texas Express TC,Pl      16.17   NWI  2    714
 12 Daniel Fleming               Angelic Flyers           16.38   0.9  6    691
 13 Richard York                 Team Missouri,St Cl      16.43   NWI  1    685
 14 Thomas Filer                 Breeze,Bellevue, NE      16.70   0.7  3    656
 15 Robert Perez                 Victory Atl,Viller       16.73   NWI  2    653
 16 Shawn Wilson                 Finger Lakes,Seneca      17.41   0.9  6    582
 17 Winston Williams             South East M             17.56   NWI  2    567
 17 Grayson Culbreth             Cerritos Blaze,Long      17.56   1.1  4    567
 19 Michael Bolligar             AZ Puma                  18.46   NWI  1    481
 20 Brad Higgins                 Norfolk,Norfolk, NE      18.85   0.9  6    446
 21 Zachary Milroy               Huskie TC                19.42   0.4  5    396
 22 Samuel Beckwith              Finger Lakes,Ouid,       20.47   0.4  5    313

Decathlon: #4 High Jump Young Men Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Curtis Beach                 Atc,Albuquerque, NM      1.95m    6-04.75    758
  1 Michael Bolligar             AZ Puma                  1.95m    6-04.75    758
  3 Dakotah Keys                 Unatt Oregon,Sweet       1.90m    6-02.75    714
  3 Daniel Gooris                Atc,Albuquerque, NM      1.90m    6-02.75    714
  5 Richard York                 Team Missouri,St Cl      1.85m    6-00.75    670
  5 Grayson Culbreth             Cerritos Blaze,Long      1.85m    6-00.75    670
  7 Tyler Clark                  Ames TC                  1.80m    5-10.75    627
  7 Michael McPherson            Real Training,Parke      1.80m    5-10.75    627
  7 Robert Perez                 Victory Atl,Viller       1.80m    5-10.75    627
  7 Daniel Fleming               Angelic Flyers           1.80m    5-10.75    627
 11 Mark Horist                  Unatt So Califor,An      1.75m    5-08.75    585
 11 Taylor Schmidt               Unatt Pacific NW         1.75m    5-08.75    585
 11 Brad Higgins                 Norfolk,Norfolk, NE      1.75m    5-08.75    585
 11 Taylor Short                 Texas Express TC,Pl      1.75m    5-08.75    585
 15 Cory Beenken                 Draft Pick A             1.70m    5-07.00    544
 15 Zachary Milroy               Huskie TC                1.70m    5-07.00    544
 15 Alexander Sementelli         Texas Express TC,Pl      1.70m    5-07.00    544
 15 Thomas Filer                 Breeze,Bellevue, NE      1.70m    5-07.00    544
 19 Shawn Wilson                 Finger Lakes,Seneca      1.65m    5-05.00    504
 20 Samuel Beckwith              Finger Lakes,Ouid,       1.60m    5-03.00    464
 21 Collin Hughes                Hoover Parks and         1.55m    5-01.00    426
 -- Winston Williams             South East M                NH

Decathlon: #8 Pole Vault Young Men Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Daniel Gooris                Atc,Albuquerque, NM      4.70m   15-05.00    819
  2 Dakotah Keys                 Unatt Oregon,Sweet       4.55m   14-11.00    775
  3 Robert Perez                 Victory Atl,Viller       4.40m   14-05.25    731
  4 Curtis Beach                 Atc,Albuquerque, NM      4.25m   13-11.25    688
  5 Richard York                 Team Missouri,St Cl      4.10m   13-05.25    645
  6 Taylor Schmidt               Unatt Pacific NW         3.95m   12-11.50    603
  7 Mark Horist                  Unatt So Califor,An      3.80m   12-05.50    562
  8 Brad Higgins                 Norfolk,Norfolk, NE      3.50m   11-05.75    482
  8 Michael McPherson            Real Training,Parke      3.50m   11-05.75    482
  8 Taylor Short                 Texas Express TC,Pl      3.50m   11-05.75    482
  8 Daniel Fleming               Angelic Flyers           3.50m   11-05.75    482
  8 Tyler Clark                  Ames TC                  3.50m   11-05.75    482
 13 Alexander Sementelli         Texas Express TC,Pl      3.35m   10-11.75    444
 14 Michael Bolligar             AZ Puma                  3.20m   10-06.00    406
 15 Thomas Filer                 Breeze,Bellevue, NE      3.05m   10-00.00    369
 16 Grayson Culbreth             Cerritos Blaze,Long      2.60m    8-06.25    264
 16 Shawn Wilson                 Finger Lakes,Seneca      2.60m    8-06.25    264
 18 Cory Beenken                 Draft Pick A             2.45m    8-00.50    231
 19 Samuel Beckwith              Finger Lakes,Ouid,       2.30m    7-06.50    199
 19 Collin Hughes                Hoover Parks and         2.30m    7-06.50    199
 21 Winston Williams             South East M             2.00m    6-06.75    140
 -- Zachary Milroy               Huskie TC                   NH

Decathlon: #2 Long Jump Young Men Decathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Daniel Fleming               Angelic Flyers           6.76m   0.9  22-02.25    757
  2 Michael McPherson            Real Training,Parke      6.73m   1.6  22-01.00    750
  3 Dakotah Keys                 Unatt Oregon,Sweet       6.62m   0.6  21-08.75    725
  4 Taylor Short                 Texas Express TC,Pl      6.58m   1.3  21-07.25    716
  5 Mark Horist                  Unatt So Califor,An      6.53m  -0.3  21-05.25    704
  6 Daniel Gooris                Atc,Albuquerque, NM      6.46m   0.9  21-02.50    688
  7 Grayson Culbreth             Cerritos Blaze,Long      6.36m   1.7  20-10.50    666
  8 Richard York                 Team Missouri,St Cl      6.15m   1.2  20-02.25    619
  9 Curtis Beach                 Atc,Albuquerque, NM      6.04m   1.5  19-09.75    595
 10 Zachary Milroy               Huskie TC                6.03m   1.5  19-09.50    593
 10 Michael Bolligar             AZ Puma                  6.03m   1.8  19-09.50    593
 12 Alexander Sementelli         Texas Express TC,Pl      6.01m  -0.4  19-08.75    589
 13 Thomas Filer                 Breeze,Bellevue, NE      5.98m   2.9  19-07.50    582
 14 Robert Perez                 Victory Atl,Viller       5.96m   0.6  19-06.75    578
 15 Taylor Schmidt               Unatt Pacific NW         5.92m   0.5  19-05.25    569
 16 Samuel Beckwith              Finger Lakes,Ouid,       5.82m   1.1  19-01.25    548
 17 Brad Higgins                 Norfolk,Norfolk, NE      5.79m   1.1  19-00.00    542
 18 Tyler Clark                  Ames TC                  5.77m  -0.4  18-11.25    537
 19 Winston Williams             South East M             5.56m   2.4  18-03.00    494
 20 Collin Hughes                Hoover Parks and         5.52m   0.8  18-01.50    485
 20 Cory Beenken                 Draft Pick A             5.52m   1.0  18-01.50    485
 22 Shawn Wilson                 Finger Lakes,Seneca      5.04m   1.0  16-06.50    390

Decathlon: #3 Shot Put Young Men Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Shawn Wilson                 Finger Lakes,Seneca     13.51m   44-04.00    698
  2 Daniel Gooris                Atc,Albuquerque, NM     13.46m   44-02.00    695
  3 Dakotah Keys                 Unatt Oregon,Sweet      12.99m   42-07.50    667
  4 Tyler Clark                  Ames TC                 12.75m   41-10.00    652
  5 Grayson Culbreth             Cerritos Blaze,Long     12.57m   41-03.00    641
  6 Taylor Short                 Texas Express TC,Pl     12.06m   39-07.00    610
  7 Collin Hughes                Hoover Parks and        11.91m   39-01.00    601
  8 Taylor Schmidt               Unatt Pacific NW        11.80m   38-08.75    594
  9 Daniel Fleming               Angelic Flyers          11.74m   38-06.25    591
 10 Mark Horist                  Unatt So Califor,An     11.68m   38-04.00    587
 11 Zachary Milroy               Huskie TC               11.63m   38-02.00    584
 12 Brad Higgins                 Norfolk,Norfolk, NE     11.49m   37-08.50    575
 13 Cory Beenken                 Draft Pick A            11.47m   37-07.75    574
 14 Richard York                 Team Missouri,St Cl     11.30m   37-01.00    564
 15 Curtis Beach                 Atc,Albuquerque, NM     11.23m   36-10.25    560
 16 Thomas Filer                 Breeze,Bellevue, NE     10.59m   34-09.00    521
 17 Alexander Sementelli         Texas Express TC,Pl     10.48m   34-04.75    515
 18 Michael McPherson            Real Training,Parke     10.16m   33-04.00    495
 19 Michael Bolligar             AZ Puma                 10.07m   33-00.50    490
 20 Samuel Beckwith              Finger Lakes,Ouid,       9.83m   32-03.00    475
 21 Robert Perez                 Victory Atl,Viller       9.32m   30-07.00    445
 22 Winston Williams             South East M             6.61m   21-08.25    284

Decathlon: #7 Discus Throw Young Men Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Dakotah Keys                 Unatt Oregon,Sweet      40.85m     134-00    682
  2 Daniel Gooris                Atc,Albuquerque, NM     39.06m     128-02    645
  3 Shawn Wilson                 Finger Lakes,Seneca     37.80m     124-00    620
  4 Brad Higgins                 Norfolk,Norfolk, NE     35.63m     116-11    576
  5 Mark Horist                  Unatt So Califor,An     35.40m     116-02    572
  6 Taylor Short                 Texas Express TC,Pl     35.29m     115-09    569
  7 Tyler Clark                  Ames TC                 33.63m     110-04    536
  8 Collin Hughes                Hoover Parks and        32.69m     107-03    518
  9 Taylor Schmidt               Unatt Pacific NW        32.54m     106-09    515
 10 Michael McPherson            Real Training,Parke     32.28m     105-11    509
 11 Curtis Beach                 Atc,Albuquerque, NM     31.84m     104-05    501
 12 Richard York                 Team Missouri,St Cl     31.00m     101-08    484
 13 Alexander Sementelli         Texas Express TC,Pl     30.95m     101-06    483
 14 Grayson Culbreth             Cerritos Blaze,Long     29.78m      97-08    460
 15 Thomas Filer                 Breeze,Bellevue, NE     29.25m      95-11    450
 16 Daniel Fleming               Angelic Flyers          28.21m      92-07    429
 17 Cory Beenken                 Draft Pick A            27.16m      89-01    409
 18 Samuel Beckwith              Finger Lakes,Ouid,      24.84m      81-06    364
 19 Michael Bolligar             AZ Puma                 24.44m      80-02    356
 20 Robert Perez                 Victory Atl,Viller      23.62m      77-06    341
 21 Winston Williams             South East M            22.29m      73-01    315
 22 Zachary Milroy               Huskie TC               21.21m      69-07    295

Decathlon: #9 Javelin Throw Young Men Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Dakotah Keys                 Unatt Oregon,Sweet      58.37m     191-06    713
  2 Daniel Gooris                Atc,Albuquerque, NM     49.17m     161-04    576
  3 Shawn Wilson                 Finger Lakes,Seneca     48.69m     159-09    569
  4 Richard York                 Team Missouri,St Cl     48.14m     157-11    561
  5 Tyler Clark                  Ames TC                 46.69m     153-02    540
  6 Taylor Schmidt               Unatt Pacific NW        42.53m     139-06    479
  7 Mark Horist                  Unatt So Califor,An     42.11m     138-02    473
  8 Alexander Sementelli         Texas Express TC,Pl     39.33m     129-00    432
  9 Brad Higgins                 Norfolk,Norfolk, NE     38.31m     125-08    418
 10 Michael McPherson            Real Training,Parke     37.58m     123-03    407
 11 Zachary Milroy               Huskie TC               37.55m     123-02    407
 12 Robert Perez                 Victory Atl,Viller      36.71m     120-05    395
 13 Daniel Fleming               Angelic Flyers          36.59m     120-00    393
 14 Thomas Filer                 Breeze,Bellevue, NE     35.37m     116-00    375
 15 Curtis Beach                 Atc,Albuquerque, NM     35.04m     114-11    371
 16 Grayson Culbreth             Cerritos Blaze,Long     34.47m     113-01    363
 17 Taylor Short                 Texas Express TC,Pl     33.83m     111-00    353
 18 Cory Beenken                 Draft Pick A            33.26m     109-01    345
 19 Michael Bolligar             AZ Puma                 32.92m     108-00    341
 20 Collin Hughes                Hoover Parks and        32.69m     107-03    337
 21 Samuel Beckwith              Finger Lakes,Ouid,      31.58m     103-07    322
 22 Winston Williams             South East M            18.97m      62-03    148

Decathlon Young Men
=========================================================================
 Nat'l Youth: N  7405  2001        Donovan Martin
     JO Meet: J  7405  7/25/2001   Donovan Kilmartin, Meridian, ID
    Name                    Year Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Dakotah Keys                 Unatt Oregon,Sweet      6767       7204
  2 Daniel Gooris                Atc,Albuquerque, NM     7067       7005
  3 Curtis Beach                 Atc,Albuquerque, NM     7026       6376
  4 Richard York                 Team Missouri,St Cl     6509       6262
  5 Michael McPherson            Real Training,Parke     5955       6223
  6 Mark Horist                  Unatt So Califor,An     6315       6160
  7 Daniel Fleming               Angelic Flyers          5644       5992
  8 Taylor Schmidt               Unatt Pacific NW        5098       5953
  9 Tyler Clark                  Ames TC                 5883       5899
 10 Robert Perez                 Victory Atl,Viller      5853       5868
 11 Alexander Sementelli         Texas Express TC,Pl     5434       5800
 12 Taylor Short                 Texas Express TC,Pl     5412       5719
 13 Grayson Culbreth             Cerritos Blaze,Long     5774       5383
 14 Thomas Filer                 Breeze,Bellevue, NE     5170       5370
 15 Brad Higgins                 Norfolk,Norfolk, NE     5449       5325
 16 Michael Bolligar             AZ Puma                 5662       5280
 17 Cory Beenken                 Draft Pick A            5027       5168
 18 Shawn Wilson                 Finger Lakes,Seneca     5285       5016
 19 Collin Hughes                Hoover Parks and        4933       4909
 20 Zachary Milroy               Huskie TC               5564       4831
 21 Samuel Beckwith              Finger Lakes,Ouid,      4352       4286
 22 Winston Williams             South East M            3870       3287

3000 Meter Race Walk Young Men
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 12:54.88  7/31/1994   Kevin Eastler
     JO Meet: J 12:54.88  7/31/1994   Kevin Eastler, Farmington, ME
    Name                    Year Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Jacob Gunderkline            Miami Valley        16:51.32   15:02.56
  2 Jaydeep Bhatia               Team Olympians T,tu 16:30.42   15:49.44
  3 Jonathan Brown               10 Hummingbird T    16:54.75   18:02.60
  4 Ben Holkeboer                Breeze              20:40.33   22:05.06
 -- Richard Whitted              13 Triangle Cham,Du 20:01.02         DQ
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade NCSA Phoenix KT St. Vincent Normatec