Join/Renew Now

Full Results - Midget

100 Meter Dash Midget Girls
=================================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
 Nat'l Youth: N 12.10  1992        Angela Williams
     JO Meet: J 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, Ca
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Dior Hall                    Colorado Flyers,Den    12.64      12.75Q +0.0  2
  2 Christeen Anyanwu            10 Hummingbird T,Be    12.94      12.92Q +0.0  1
  3 Asia Watts                   Valley United,Canyo    12.90      13.04Q +0.0  4
  4 NyErin Buckley               3M Track Clu,Castro    12.95      13.15Q +0.0  3
  5 Audriana Holloway            Murrieta Maveric,Mu    12.89      13.00q +0.0  1
  6 Victoria Bolden              West Coast Gazel,Ra    12.89      13.21q +0.0  4
  7 Chyna Ries                   Colorado Flyers,Den    13.19      13.22q +0.0  1
  8 Tera Hurley                  City Track Track,Sa    13.21      13.30q +0.0  4
  9 Jennifer Waldo               Roseville Expres,pl    13.14      13.36  +0.0  2
 10 Ky Westbrook                 AZ Cheetas             13.15      13.38  +0.0  2
 11 Monica White                 Jaguars                13.59      13.47  +0.0  4
 12 Christin Salley              IL Bombers             13.52      13.50  +0.0  2
 13 Courtney Crawford            13 Greensboro Ch,St    13.20      13.51  +0.0  4
 14 Tiara Miles                  Allegiance A,Portla    13.55      13.52  +0.0  2
 15 Al-Driequa Stewart           Unattached LE,OH, O    13.29      13.53  +0.0  3
 16 Mikiah Brisco                Greater King           13.62      13.61  +0.0  4
 17 Morgyn Bennett               Wltc,Wilmington, DE    13.28      13.66  +0.0  1
 18 Tope Williams                AZ Cheetas             13.19      13.71  +0.0  3
 19 Shalon Conley                New World Track,OH,    13.64      13.71  +0.0  1
 20 Tiara Castille               Wings,missouri city    12.71      13.76  +0.0  3
 21 Taryn Springfield            Allegiance A,Portla    13.57      13.77  +0.0  3
 22 Ariana Pumpelly              Tigard Youth,Sherwo    13.58      13.89  +0.0  1
 23 Ashley Benson                Lytc,Lincoln, NE       14.04      13.95  +0.0  1
 24 Marquandria Craig            Mobile Parks           13.93      14.06  +0.0  2
 25 Katie Jackson                Unattached             13.92      14.14  +0.0  2
 26 Pacesha Birge                Striders,Omaha, NE     13.85      14.20  +0.0  3
 27 Tamera Carter                New World Track,OH,    14.30      14.70  +0.0  3
 28 Chandler Foreman             Wings,missouri city               14.88  +0.0  4

100 Meter Dash Midget Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 12.10  1992        Angela Williams
     JO Meet: J 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, Ca
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Dior Hall                    Colorado Flyers,Den    12.75      12.33   1.5
  2 Christeen Anyanwu            10 Hummingbird T,Be    12.92      12.81   1.5
  3 Audriana Holloway            Murrieta Maveric,Mu    13.00      12.88   1.5
  4 NyErin Buckley               3M Track Clu,Castro    13.15      12.95   1.5
  5 Asia Watts                   Valley United,Canyo    13.04      12.95   1.5
  6 Tera Hurley                  City Track Track,Sa    13.30      13.12   1.5
  7 Victoria Bolden              West Coast Gazel,Ra    13.21      13.16   1.5
  8 Chyna Ries                   Colorado Flyers,Den    13.22      13.17   1.5

200 Meter Dash Midget Girls
=================================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
 Nat'l Youth: N 24.47  1992        Angela Williams
     JO Meet: J 24.47  8/1/1992    Angela Williams, Ontario, CA
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Dior Hall                    Colorado Flyers,Den    25.93      25.93Q  1.6  3
  2 Taisyn Crutchfield           CA Rising Stars,Mor    26.41      26.10Q  1.7  2
  3 Farrin Davis                 Track Houston Tr,Ho    26.19      26.23Q  1.4  1
  4 Christeen Anyanwu            10 Hummingbird T,Be    26.13      26.55Q  2.6  4
  5 Darielle Oliver              45 Titans,Lilburn,     26.71      26.72q  1.7  2
  6 NyErin Buckley               3M Track Clu,Castro    26.89      26.86q  1.4  1
  7 Taylor Bennett               Track Houston Tr,Ho    27.33      27.31q  2.6  4
  8 Chyna Ries                   Colorado Flyers,Den    27.28      27.36q  1.7  2
  9 Tera Hurley                  City Track Track,Sa    27.88      27.41   1.6  3
 10 Victoria Bolden              West Coast Gazel,Ra    27.16      27.44   1.6  3
 11 Deja Parrish                 Unattached             27.66      27.44   1.4  1
 12 Christin Salley              IL Bombers             27.96      27.67   1.6  3
 13 Tiani Reeves                 Goth,Gothenburg, NE    27.60      27.76   1.7  2
 14 Justice Maze                 Quiet Fire,Los Ange    26.94      27.84   2.6  4
 15 Morgyn Bennett               Wltc,Wilmington, DE    28.43      28.05   1.4  1
 16 Al-Driequa Stewart           Unattached LE,OH, O    27.82      28.13   2.6  4
 17 Jada Williams                Columbus Jaguar,OH,    27.57      28.23   1.7  2
 18 Sandreka Bancroft            06-Ruff Kutz Tr        28.27      28.27   1.6  3
 19 Monica White                 Jaguars                28.82      28.30   1.6  3
 20 Ariana Pumpelly              Tigard Youth,Sherwo    28.01      28.31   2.6  4
 21 Naja Webb                    Future TC              28.05      28.37   1.4  1
 22 Ashley Benson                Lytc,Lincoln, NE       29.84      28.52   1.4  1
 23 Tiara Miles                  Allegiance A,Portla    28.21      28.56   1.7  2
 24 Kyrah Jones                  Pacesetters Trk,OH,    27.55      28.63   1.4  1
 25 Katie Jackson                Unattached             28.66      29.28   2.6  4
 26 shanetta hill                Express                29.33      29.52   1.6  3
 27 Pacesha Birge                Striders,Omaha, NE     29.66      31.98   2.6  4

200 Meter Dash Midget Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 24.47  1992        Angela Williams
     JO Meet: J 24.47  8/1/1992    Angela Williams, Ontario, CA
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Dior Hall                    Colorado Flyers,Den    25.93      25.33  -0.4
  2 Taisyn Crutchfield           CA Rising Stars,Mor    26.10      25.58  -0.4
  3 Farrin Davis                 Track Houston Tr,Ho    26.23      25.69  -0.4
  4 Christeen Anyanwu            10 Hummingbird T,Be    26.55      26.19  -0.4
  5 Darielle Oliver              45 Titans,Lilburn,     26.72      26.51  -0.4
  6 NyErin Buckley               3M Track Clu,Castro    26.86      26.79  -0.4
  7 Taylor Bennett               Track Houston Tr,Ho    27.31      27.19  -0.4
  8 Chyna Ries                   Colorado Flyers,Den    27.36      27.26  -0.4

400 Meter Dash Midget Girls
============================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times
 Nat'l Youth: N 54.73  7/2/2006    Robin Reynolds, Miami Northwest
     JO Meet: J 55.01  7/31/2005   Robin Reynolds, Miami Northwest
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Alaysha Johnson              Track Houston Tr,Ho    57.95      57.25Q  2
  2 DeJah Jones                  13 NC Unattached,Ga    59.24      59.56Q  5
  3 Darielle Oliver              45 Titans,Lilburn,     58.62      59.83Q  1
  4 London Freeland              10 New Wave TC,Wash    59.15      59.91Q  4
  5 Janice Lane                  Bay Cities Unlea,Ca    58.94    1:00.17Q  3
  6 Zuri Henderson               LA Jets Girls,Los A  1:00.92    1:00.93q  4
  7 Tiani Reeves                 Goth,Gothenburg, NE  1:01.69    1:01.01q  2
  8 Ashanti Hutton               Unatt Mo Valley        59.77    1:01.19q  5
  9 Shaniqua Kirkpatrick         06-Ruff Kutz Tr      1:03.27    1:01.24   2
 10 Deja Parrish                 Unattached           1:01.06    1:01.45   3
 11 Tiara McDuffie               Willis Camden,Penns  1:01.14    1:01.66   1
 12 Celestina Rameriez           High Voltage Tra     1:03.12    1:01.79   1
 13 Olu-Bunmi Okunade            Track Houston Tr,Ho  1:02.67    1:02.07   4
 14 Imani Adams                  AZ Cheetas           1:01.87    1:02.63   1
 15 Christin Salley              IL Bombers           1:02.28    1:03.48   5
 16 Alexis Bennett               Houston Heat Tra,Ho  1:02.17    1:03.50   3
 17 Christina Chenault           3M Track Clu,Castro  1:02.62    1:03.51   5
 18 Brianne Kunkle               Roseville Expres,yu  1:04.35    1:03.69   5
 19 Olivia Vincent               Rainier Beach        1:03.48    1:03.80   2
 20 Bria Ransom                  United Stars,Philad  1:03.56    1:04.40   3
 21 Braxton Spriggs              United Stars,Philad  1:02.24    1:04.61   4
 22 Naja Webb                    Future TC            1:04.21    1:04.99   4
 23 Shelby Hafner                Unatt Colorado,High  1:03.54    1:05.04   1
 24 Clarke Allen                 South East M         1:04.86    1:05.06   5
 25 Lexi Weisbeck                Aberdeen Area RC     1:05.21    1:05.44   3
 26 Mia Williams                 LA Jets Girls,Los A  1:01.56    1:05.49   2
 27 Keiteyana Parks              Elite,Lincoln, NE    1:06.68    1:06.97   2
 28 Chandelea Jones              Bengals              1:06.25    1:07.22   1
 29 Jada Williams                Columbus Jaguar,OH,  1:04.88    1:08.32   4
 30 Preyuanna Bryant             Northwest Track      1:07.93    1:08.93   3
 31 Sandreka Bancroft            06-Ruff Kutz Tr      1:07.45    1:09.96   1
 32 Taryn Chapman                Unattached OH,OH, O  1:07.15    1:10.77   2
 -- Jasmine Berry                Dashers TC,East Sai  1:03.04         DQ   3

400 Meter Dash Midget Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 54.73  7/2/2006    Robin Reynolds, Miami Northwest
     JO Meet: J 55.01  7/31/2005   Robin Reynolds, Miami Northwest
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Alaysha Johnson              Track Houston Tr,Ho    57.25      57.11
  2 Darielle Oliver              45 Titans,Lilburn,     59.83      58.97
  3 DeJah Jones                  13 NC Unattached,Ga    59.56      59.47
  4 Ashanti Hutton               Unatt Mo Valley      1:01.19    1:00.06
  5 London Freeland              10 New Wave TC,Wash    59.91    1:00.38
  6 Zuri Henderson               LA Jets Girls,Los A  1:00.93    1:00.53
  7 Tiani Reeves                 Goth,Gothenburg, NE  1:01.01    1:00.73
  8 Janice Lane                  Bay Cities Unlea,Ca  1:00.17    1:02.32

800 Meter Run Midget Girls
============================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
 Nat'l Youth: N 2:13.56  7/30/2005   Claudia Francis, Team Evolution
     JO Meet: J 2:13.56  7/30/2005   Claudia Francis, Team Evolution
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Raevyn Rogers                Wings,missouri city  2:20.16    2:19.76Q  3
  2 Janice Lane                  Bay Cities Unlea,Ca  2:24.18    2:22.91Q  1
  3 Paige Rice                   Psa Youth Ru,Portla  2:20.40    2:25.49Q  2
  4 DeJah Jones                  13 NC Unattached,Ga  2:25.98    2:25.68Q  1
  5 Shaniqua Kirkpatrick         06-Ruff Kutz Tr      2:31.78    2:28.04Q  3
  6 Summer Buckley               LA Jets Girls,Los A  2:28.04    2:28.88Q  2
  7 Celestina Rameriez           High Voltage Tra     2:28.85    2:26.64q  1
  8 Eliza Dekker                 13 Durham Stride,Du  2:27.17    2:28.53q  3
  9 Aida Julien                  3M Track Clu,Castro  2:26.92    2:29.35   2
 10 Jasmine Hardy                3M Track Clu,Castro  2:27.59    2:30.66   3
 11 Madeline Saville             Cedar Rapids,Cedar   2:30.66    2:30.67   3
 12 Taylor Gerard                Zoom,Highlands Ranc  2:32.89    2:31.14   2
 13 Audrey Western               Wings of Eagles      2:30.81    2:31.70   2
 14 London Freeland              10 New Wave TC,Wash  2:29.12    2:31.92   1
 15 Tyler Hardge                 CA Rising Stars,Col  2:30.83    2:32.06   1
 16 Sydney Waterman              Aberdeen Area RC     2:31.59    2:34.03   1
 17 Alexandra Groene             South Dayton Fly,OH  2:32.82    2:34.83   3
 18 Sierra McJunkin              Shooting Stars       2:29.38    2:35.09   2
 19 Dariya Smith                 Palo Alto Lightn,mo  2:38.15    2:37.00   2
 20 Michaela Kirkland            Shooting Stars       2:33.31    2:37.39   1
 21 Siani Steward                United Stars,Phila.  2:34.55    2:39.67   3
 22 Kiana Horton                 Track Houston Tr,Ho  2:34.29    2:40.85   2
 23 McKayla Roberts              Flyers,Omaha, NE     2:34.40    2:41.56   3
 24 Lindsay Welker               Terre Haute          2:45.23    2:41.95   1
 25 Tiara McDuffie               Willis Camden,Penns  2:31.77    2:42.35   2
 26 Clarke Allen                 South East M         2:35.13    2:42.44   2
 27 grace barber                 Jenks America        2:41.37    2:42.48   2
 28 roxy eddington               Personal Best        2:40.91    2:43.90   3
 29 Alysse Grogan                Track Houston Tr,Ho  2:36.24    2:44.88   1
 30 Chandelea Jones              Bengals              2:40.06    2:46.66   3
 31 Olivia McCoy                 Excalibur TC,Ankeny  2:33.03    2:47.61   1
 32 Kayla Key                    Future Stars         2:37.89    2:50.75   1
 33 Deja Parrish                 Unattached           2:30.25    3:11.48   3
 34 Kathryn Jentz                Highlander Track,Ka  3:10.70    3:18.57   1

800 Meter Run Midget Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:13.56  7/30/2005   Claudia Francis, Team Evolution
     JO Meet: J 2:13.56  7/30/2005   Claudia Francis, Team Evolution
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Raevyn Rogers                Wings,missouri city  2:19.76    2:13.12J
  2 Paige Rice                   Psa Youth Ru,Portla  2:25.49    2:17.04
  3 Janice Lane                  Bay Cities Unlea,Ca  2:22.91    2:18.56
  4 DeJah Jones                  13 NC Unattached,Ga  2:25.68    2:20.45
  5 Celestina Rameriez           High Voltage Tra     2:26.64    2:22.99
  6 Summer Buckley               LA Jets Girls,Los A  2:28.88    2:25.41
  7 Eliza Dekker                 13 Durham Stride,Du  2:28.53    2:26.09
  8 Shaniqua Kirkpatrick         06-Ruff Kutz Tr      2:28.04    2:26.16

1500 Meter Run Midget Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:41.62  7/30/2005   Claudia Francis, Team Evolution
     JO Meet: J 4:41.62  7/31/2005   Claudia Francis, Team Evolution
    Name                    Year Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Paige Rice                   Psa Youth Ru,Portla  4:59.22    4:48.24
  2 Janice Lane                  Bay Cities Unlea,Ca  4:55.30    4:52.05
  3 Eliza Dekker                 13 Durham Stride,Du  5:01.20    4:53.95
  4 DeJah Jones                  13 NC Unattached,Ga  5:00.13    5:00.39
  5 Taylor Welker                Valley United,Steve  4:57.97    5:02.25
  6 Audrey Western               Wings of Eagles      5:07.82    5:02.27
  7 Carly Lee                    Corona Panth,Corona  5:01.29    5:02.51
  8 Shaniqua Kirkpatrick         06-Ruff Kutz Tr      5:11.23    5:02.97
  9 Jasmine Hardy                3M Track Clu,Castro  5:01.93    5:04.17
 10 Taryn Drouet-Rawlings        Psa Youth Ru,Wilson  5:09.53    5:08.79
 11 Jordan Davis                 10 New Wave TC,Fort  5:06.79    5:08.91
 12 Danae Colston                United Stars,Philad  5:12.31    5:09.69
 13 Vanessa Williams             Athlete Track Cl,Gr  5:29.82    5:11.16
 14 Taylor Gerard                Zoom,Highlands Ranc  5:16.82    5:12.74
 15 Alexandra Groene             South Dayton Fly,OH  5:13.33    5:13.54
 16 Aida Julien                  3M Track Clu,Castro  5:08.75    5:14.41
 17 Sierra McJunkin              Shooting Stars       5:13.24    5:15.43
 18 Kanae' Taylor                Juv,Philadelphia, P  5:22.58    5:20.28
 19 Amihan Agustin               Unatt Pacific,Union  5:20.52    5:21.92
 20 Brianna Loughran             Tcm Rez Runn         5:29.15    5:22.10
 21 Jada Pollard                 Track Houston Tr,Ho  5:35.40    5:23.62
 22 grace barber                 Jenks America        5:28.00    5:23.85
 23 Tami Cardenas                Damascus Paceset,Ca  5:33.94    5:27.10
 24 Quinlan Ward                 Spikes               5:36.93    5:27.20
 25 McKayla Roberts              Flyers,Omaha, NE     5:23.72    5:31.18
 26 Alli Ehler                   Cyclones,Sidney, NE  5:21.53    5:33.27
 27 Aubrey Olandt                Flying V's TC        5:26.63    5:34.75
 28 Megan Schott                 Excalibur TC,Des Mo  5:28.82    5:35.63
 29 Micaela Chan                 Northwest Flyers,Ho  5:37.23    5:37.79
 30 Ngozi Fisher                 06-Halls Expres      5:47.76    5:39.31
 31 Elizabeth Scott              Williamson Youth     5:49.58    5:43.47
 32 Gabrielle Ellis              Contintl T-Belle     5:43.68    5:46.95
 33 Amber Mensik                 IL Bombers           7:24.44    7:51.49

3000 Meter Run Midget Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 10:03.54  1988        Heather Burroughs
     JO Meet: J 10:12.47  7/29/2005   Claudia Francis, Team Evolution
    Name                    Year Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Rebekah Topham               Flyers,Griswold, IA 11:41.21   10:37.69
  2 Eliza Dekker                 13 Durham Stride,Du 10:55.51   10:39.00
  3 Taylor Welker                Valley United,Steve 10:51.76   10:55.77
  4 Emma Abrahamson              San Diego So        11:04.78   11:05.35
  5 Audrey Western               Wings of Eagles     11:15.06   11:08.27
  6 Kanae' Taylor                Juv,Philadelphia, P 11:24.68   11:16.60
  7 Grace Chang                  Una Mid-Atlantic    11:42.50   11:17.51
  8 Samantha Landreth            Psa Youth Ru,Happy  11:25.35   11:18.86
  9 Taylor Gerard                Zoom,Highlands Ranc 11:37.08   11:25.90
 10 Quinlan Ward                 Spikes              11:56.00   11:32.24
 11 Jocelyn Vides                Pacific Unit,sacram 11:25.31   11:36.29
 12 Eriana Henderson             Track Houston Tr,Ho 12:06.26   11:37.14
 13 Micaela Chan                 Northwest Flyers,Ho 11:53.81   11:37.49
 14 Abigail Vaughan              Excalibur TC,Des Mo 12:09.32   11:46.88
 15 Jordyn Colter                Zoom,Centennial, CO 11:49.33   11:52.40
 16 Tami Cardenas                Damascus Paceset,Ca 11:54.80   11:53.89
 17 Amihan Agustin               Unatt Pacific,Union 11:33.69   11:54.04
 18 Aubrey Olandt                Flying V's TC       11:54.31   11:54.44
 19 Alli Ehler                   Cyclones,Sidney, NE 11:45.66   11:58.17
 20 Morgan Ansell                Westmoreland,Greens 12:04.35   12:02.97
 21 Reaghan Emrick               Roseville Expres    12:02.00   12:03.49
 22 Reilly Smith                 Unatt Gulf          12:01.09   12:04.05
 23 Madison Waage                Aberdeen Area RC    12:18.22   12:13.54
 24 Sarah McCleskey              10 Southwestern,Cli 11:43.48   12:15.59
 25 Grace Iaquinta               Jets                12:45.34   12:27.74
 26 Lauren Hunt                  13 Durham Stride,Du 11:42.69   12:29.28
 27 Kendra Scotti                05 Greenwich Tra    13:59.65   12:31.15
 28 Gabrielle Ellis              Contintl T-Belle    12:40.17   12:39.12
 29 Kaylee Shanley               Olathe Express      12:10.50   12:45.32
 30 Vivian Hawkinson             Psa Youth Ru,Salem, 11:44.44   12:58.96

80 Meter Hurdles Midget Girls
=================================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
 Nat'l Youth: N 11.85  2002        Jasmine Isley
     JO Meet: J 12.27  7/31/2005   Chalese Davis, Flying Jaguars
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Dior Hall                    Colorado Flyers,Den    11.88    J 12.25Q  0.8  4
  2 Jennifer Waldo               Roseville Expres,pl    13.11      12.78Q  2.1  3
  3 Khayla Doublin               Colorado Flyers,Den    13.70      13.05Q  0.5  1
  4 Olivia Vincent               Rainier Beach          13.57      13.62Q  1.5  2
  5 Sandreka Bancroft            06-Ruff Kutz Tr        14.01      12.92q  2.1  3
  6 Brittany McGee               T Brandon,Brandon,     14.25      13.73q  0.8  4
  7 Tyler Hardge                 CA Rising Stars,Col    14.44      13.79q  2.1  3
  8 Tierney Russell              LA Jets Girls,Los A    13.81      13.82q  0.5  1
  9 Savannah Lawrence            PS Vegas Fly           14.58      13.94   0.5  1
 10 Alisa Carter                 North Alabam           14.77      14.05   0.8  4
 11 Katie Draper                 Contintl T-Belle       14.00      14.07   1.5  2
 12 Jasmine Berry                Dashers TC,East Sai    14.11      14.11   0.8  4
 13 Aerial Smith                 Mainland Jaguars,La    15.40      14.42   0.5  1
 14 Carly Lester                 Fort Collins TC,For    15.99      14.68   0.8  4
 15 Candace Thomas               Track Houston Tr,Ho    14.72      14.77   2.1  3
 16 Mikiah Brisco                Greater King           14.72      14.92   1.5  2
 17 charity barton               3D                     14.55      15.03   1.5  2
 18 Teresa Reiter                Wing of Moon,Sewick    15.02      15.12   1.5  2
 19 Taryn Chapman                Unattached OH,OH, O    14.89      15.30   0.8  4
 20 Moriah DeChicchis            Greensburg YMCA,Gre    14.93      15.46   2.1  3
 21 Jordan Nash                  Unatt South Texa,Ca    15.41      15.89   1.5  2
 22 Annika Sisson                Flyers,Omaha, NE       16.56      15.97   1.5  2
 23 Valerie Jones                Madison Westside       15.77      16.10   2.1  3
 24 Stephanie Ahrens             Lytc,NE, NE            16.38      16.12   2.1  3
 25 Sydney Cline                 Wstc,West Des Moine    16.14      16.49   0.8  4
 26 Kelsey Newburn               Flanagan  Clan,Wood    14.65      17.03   0.5  1
 27 Raven Fulkerson              Wings,Omaha, NE        17.67      17.66   0.5  1
 28 Lilia Edwards                Huskie TC              15.36      17.79   0.5  1

80 Meter Hurdles Midget Girls
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 11.85  2002        Jasmine Isley
     JO Meet: J 12.27  7/31/2005   Chalese Davis, Flying Jaguars
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Dior Hall                    Colorado Flyers,Den    12.25      11.81   2.1
  2 Jennifer Waldo               Roseville Expres,pl    12.78      12.87   2.1
  3 Khayla Doublin               Colorado Flyers,Den    13.05      13.05   2.1
  4 Brittany McGee               T Brandon,Brandon,     13.73      13.32   2.1
  5 Olivia Vincent               Rainier Beach          13.62      13.64   2.1
  6 Tyler Hardge                 CA Rising Stars,Col    13.79      13.81   2.1
  7 Tierney Russell              LA Jets Girls,Los A    13.82      13.89   2.1
  8 Sandreka Bancroft            06-Ruff Kutz Tr        12.92      15.29   2.1

4x100 Meter Relay Midget Girls
============================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
 Nat'l Youth: N 49.17  1996        Texas Heat
     JO Meet: J 49.17  7/28/1996   Texas Heat, Fort Worth, TX
                       Chauntae Bayne, Genece Glover, Donette Chambers
    Team                                                 Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Cal Rising Stars TC                                 50.30      50.46Q  3
     1) Taisyn Crutchfield              2) Jasmyne Graham
     3) Margaux Jones                   4) Jaela Williams
  2 Valley United Track Club  'B'                       51.36      51.09Q  1
     1) Summer Gilliam                  2) Cyena Jaque
     3) Sadea DeWalt                    4) Asia Watts
  3 Track Houston Track  'B'                            52.28      51.99Q  2
     1) Olu-Bunmi Okunade               2) Jaslyn Perrodin
     3) Jasmine Grace                   4) Finest Smith
  4 Track Houston Track                                 51.34      52.28Q  3
     1) Taylor Bennett                  2) Farrin Davis
     3) Tyana Davis                     4) Kirsten Ball
  5 Arizona Cheetahs                                    51.58      52.46Q  1
     1) Imani Adams                     2) Takerra Waters
     3) Tope Williams                   4) Ky Westbrook
  6 Wings of Eagles                                     57.90      56.45Q  2
     1) Arbrianna Rodriquez             2) Yupasha Muleka
     3) Kauyasha Walker                 4) Ayanna Ford
  7 13 Durham Striders TC                               51.85      52.54q  3
     1) Sydney Holland                  2) Daria Robinson
     3) Jordyn Brown                    4) Tamilia Wright-Bigelow
  8 Boys & Girls Club Jaguars                           57.31      54.57q  3  54.562
     1) Kylee Askew                     2) Chelsea Cotton
     3) Ahmani Green                    4) Emani Stingley
  9 Pacesetters Track Club                              54.40      54.57   1  54.564
     1) Cheyanne Carter                 2) Kyrah Jones
     3) Cherese Nimmons                 4) Marissa Avery
 10 Village Hempstaead Pal                                         55.24   1
     1) Emani Drayton                   2) Eyavonne Drayton
     3) Shekinah Pettway                4) Monique Richards
 11 Dashers Track Club                                  57.65      56.45   1
     1) Jasmine Berry                   2) JaNique Brown
     3) Fantasia Howard                 4) Imani Berry
 12 New World Track Club                                56.40      56.55   1
     1) Tamera Carter                   2) Shalon Conley
     3) Mariah Nevels                   4) Erin Taylor
 13 Mobile Parks Recreation Dept                        57.27      56.83   2
     1) Marquandria Craig               2) Christia Holmes
     3) Kristen Kennebrew               4) Rayvion Trotter
 14 Ardmore Track Club                                  57.65      57.54   2
     1) Ah'ykara Lee                    2) Christian Russell
     3) Hailey Frazier                  4) Shamise McGee
 15 Allegiance Athletic Club, Inc.                      57.34      57.56   3
     1) Kinnah Rhodes                   2) Sakari Martin
     3) Princess Ward                   4) Tiara Miles
 16 Cascade Striders                                  1:00.02      59.33   3
     1) Bridget Daugherty               2) Lauren Eagan
     3) LaTrevian Saunders              4) Marissa Therriault
 17 Midwest Striders                                  1:01.27    1:01.45   2
     1) Natara Foster                   2) Denia Benjamin
     3) Jatayah Johnson                 4) Pacesha Birge
 18 Fremont Track Club                                1:02.39    1:01.65   1
     1) Allie Beran                     2) Callie Miller
     3) Gessica Gdowski                 4) Brenna Schmidt
 19 The Wings Track Club                                51.59    1:04.07   2
     1) Regan Barkley                   2) Tiara Castille
     3) Raevyn Rogers                   4) Chandler Foreman
 -- Dayton Gems-Elite Track Club                        58.44         DQ   3
     1) Lexis Lowery                    2) Aneesa Blanchard
     3) Destinye Arnold                 4) Ja'lyn Underwood
 -- Spar Track Team                                     57.84         DQ   1
     1) Devin Carr                      2) Jacoya Samuel
     3) Tiara James                     4) Teyairra Winans
 -- 13 Charlotte Flights TC                             51.71         DQ   2
     1) Taylor Weaver                   2) Jada Wallace
     3) Maya Grier                      4) Paris Arrington

4x100 Meter Relay Midget Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 49.17  1996        Texas Heat
     JO Meet: J 49.17  7/28/1996   Texas Heat, Fort Worth, TX
                       Chauntae Bayne, Genece Glover, Donette Chambers
    Team                                              Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Cal Rising Stars TC                                 50.46      50.28
     1) Taisyn Crutchfield              2) Jasmyne Graham
     3) Margaux Jones                   4) Jaela Williams
  2 Valley United Track Club  'B'                       51.09      50.66
     1) Summer Gilliam                  2) Cyena Jaque
     3) Sadea DeWalt                    4) Asia Watts
  3 Arizona Cheetahs                                    52.46      51.37
     1) Imani Adams                     2) Takerra Waters
     3) Tope Williams                   4) Ky Westbrook
  4 Track Houston Track  'B'                            51.99      51.68
     1) Olu-Bunmi Okunade               2) Jaslyn Perrodin
     3) Kirsten Ball                    4) Finest Smith
  5 13 Durham Striders TC                               52.54      52.42
     1) Sydney Holland                  2) Daria Robinson
     3) Jordyn Brown                    4) Tamilia Wright-Bigelow
  6 Track Houston Track                                 52.28      52.56
     1) Taylor Bennett                  2) Farrin Davis
     3) Tyana Davis                     4) Kirsten Ball
  7 Boys & Girls Club Jaguars                           54.57      55.59
     1) Kylee Askew                     2) Chelsea Cotton
     3) Ahmani Green                    4) Emani Stingley
  8 Wings of Eagles                                     56.45      56.59
     1) Arbrianna Rodriquez             2) Yupasha Muleka
     3) Kauyasha Walker                 4) Ayanna Ford

4x400 Meter Relay Midget Girls
============================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
 Nat'l Youth: N 3:57.26  1996        United Stars
     JO Meet: J 3:57.26  7/28/1996   United Stars TC, Philadelphia,PA
                         Tiffany Abney, Alyce Williams, Evelyn Dwyer
    Team                                                 Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Track Houston Track                               4:04.68    4:06.05Q  2
     1) Farrin Davis                    2) Alaysha Johnson
     3) Taylor Bennett                  4) Olu-Bunmi Okunade
  2 Cal Rising Stars TC                               4:08.84    4:07.70Q  1
     1) Taisyn Crutchfield              2) Jasmyne Graham
     3) Tyler Hardge                    4) Margaux Jones
  3 The Wings Track Club                              4:11.24    4:09.09Q  3
     1) Raevyn Rogers                   2) Daphney Campbell
     3) Tiara Castille                  4) Regan Barkley
  4 Los Angeles Jets Girls                            4:12.82    4:07.96Q  1
     1) Summer Buckley                  2) Aliyah Hale
     3) Zuri Henderson                  4) Mia Williams
  5 3M Track Club                                     4:09.20    4:13.99Q  3
     1) Aida Julien                     2) NyErin Buckley
     3) Christina Chenault              4) Jasmine Hardy
  6 10 New Wave TC                                    4:20.30    4:22.33Q  2
     1) Briona Shorter                  2) Jordan Davis
     3) London Freeland                 4) Jimmica Yarbrough
  7 Track Houston Track  'B'                          4:23.38    4:19.69q  1
     1) Tyana Davis                     2) Jasmine Grace
     3) Finest Smith                    4) Kiana Horton
  8 United Stars Track Club  'B'                      4:21.23    4:20.04q  3
     1) Braxton Spriggs                 2) Bria Ransom
     3) Lyric Debro                     4) Siani Steward
  9 10 Hummingbird T&F Club                           4:16.94    4:22.47   2
     1) Javonne Antoine                 2) Christeen Anyanwu
     3) Lisa-anne Barrow                4) Jasmine Robinson
 10 Continental T- Belles TC (Tn)                     4:30.87    4:28.58   2
     1) Heavenly Alexander              2) Katie Draper
     3) Eshe Robinson                   4) Gabrielle Ellis
 11 13 Charlotte Flights TC                           4:20.55    4:30.34   1
     1) Olivia Walker                   2) Khalia Boulware
     3) Paris Arrington                 4) Taylor Weaver
 12 Quiet Fire                                        4:22.27    4:31.30   3
     1) Amber Gore                      2) Maya Powell
     3) Justice Maze                    4) Leslie Walker
 13 Pacesetters Track Club                            4:49.70    4:32.05   2
     1) Kyrah Jones                     2) Cherese Nimmons
     3) Sydney Williams                 4) Cheyanne Carter
 14 Arizona Cheetahs                                  4:37.33    4:34.76   3
     1) Imani Adams                     2) Takerra Waters
     3) Ky Westbrook                    4) Tope Williams
 15 Aberdeen Area Running Club                        4:35.14    4:35.10   3
     1) Sydney Johnson                  2) Morghan Waage
     3) Sydney Waterman                 4) Lexi Weisbeck
 16 Texas Shooting Stars                              4:31.26    4:36.38   2
     1) Adeola Akomolafe                2) Stephanie Diaz
     3) Michaela Kirkland               4) Dalia Tamayo
 17 Zoom Track Club                                   4:41.83    4:38.38   1
     1) Jamie Williams                  2) Kathryn Hall
     3) Julia Hall                      4) Alexandra Weil
 18 Woodbury                                          4:34.25    4:38.55   1
     1) Gina Versaguis                  2) Madison Meyer
     3) Raven Tittle                    4) Kiera Joiner
 19 Lincoln Jets                                      5:08.48    4:47.00   1
     1) Madeleine Simon                 2) Caroline Janike
     3) Marissa Haynes                  4) Grace Iaquinta
 20 Cedar Rapids Track Club                           4:43.07    4:49.54   2
     1) Victoria Bartelt                2) Jill Freeland
     3) Kelsey Hall                     4) Madeline Saville
 21 Boys & Girls Club Jaguars                         4:57.45    4:56.33   1
     1) Jackie Beaugard                 2) Joslyn Brewer
     3) Chelsea Cotton                  4) Najee' Mitchell
 22 Mobile Parks Recreation Dept                      5:00.31    5:09.70   3
     1) Marquandria Craig               2) Kaelyn Cunningham
     3) Kristen Kennebrew               4) Christia Holmes
 23 Allegiance Athletic Club, Inc.                    5:04.08    5:23.36   3
     1) Sakari Martin                   2) Tori Sibley
     3) Kamaria West                    4) Princess Ward
 -- Memphis Hurdlers TC (Tn)                          5:08.60         DQ   2
     1) Cristal Brown                   2) Kennedi Dean
     3) Amanda Porterfield              4) Leslie Palmer

4x400 Meter Relay Midget Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:57.26  1996        United Stars
     JO Meet: J 3:57.26  7/28/1996   United Stars TC, Philadelphia,PA
                         Tiffany Abney, Alyce Williams, Evelyn Dwyer
    Team                                              Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Track Houston Track                               4:06.05    3:58.24
     1) Farrin Davis                    2) Alaysha Johnson
     3) Taylor Bennett                  4) Olu-Bunmi Okunade
  2 The Wings Track Club                              4:09.09    3:59.74
     1) Raevyn Rogers                   2) Daphney Campbell
     3) Tiara Castille                  4) Regan Barkley
  3 Cal Rising Stars TC                               4:07.70    4:02.51
     1) Taisyn Crutchfield              2) Jasmyne Graham
     3) Tyler Hardge                    4) Margaux Jones
  4 3M Track Club                                     4:13.99    4:08.67
     1) Aida Julien                     2) NyErin Buckley
     3) Christina Chenault              4) Jasmine Hardy
  5 Los Angeles Jets Girls                            4:07.96    4:09.46
     1) Summer Buckley                  2) Aliyah Hale
     3) Zuri Henderson                  4) Mia Williams
  6 Track Houston Track  'B'                          4:19.69    4:11.07
     1) Tyana Davis                     2) Jasmine Grace
     3) Finest Smith                    4) Kiana Horton
  7 United Stars Track Club  'B'                      4:20.04    4:19.78
     1) Braxton Spriggs                 2) Bria Ransom
     3) Lyric Debro                     4) Siani Steward
  8 10 New Wave TC                                    4:22.33    4:25.58
     1) Briona Shorter                  2) Jordan Davis
     3) London Freeland                 4) Jimmica Yarbrough

4x800 Meter Relay Midget Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 9:30.72  1997        LA Jets, Los Angeles Jets
                         T. Swain, S. Salomon, S Mc Kinney, K. Delemenea
     JO Meet: J 9:38.94  7/26/1996   United Stars TC, Philadelphia, PA
                         Alish Jackson-Bowser, Tiffany Abney, Evelyn D
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 Psa Youth Running Club                           10:27.54   10:13.13
     1) Paige Rice                      2) Vivian Hawkinson
     3) Samantha Landreth               4) Taryn Drouet-Rawlings
  2 Los Angeles Jets Girls                           10:06.43   10:24.64
     1) Zuri Henderson                  2) Summer Buckley
     3) Kayla Haywood                   4) Mia Williams
  3 Track Houston Track                              10:35.52   10:33.28
     1) Alaysha Johnson                 2) Kiana Horton
     3) Tyana Davis                     4) Eriana Henderson
  4 United Stars Track Club  'B'                     10:35.30   10:34.98
     1) Siani Steward                   2) Braxton Spriggs
     3) Bria Ransom                     4) Danae Colston
  5 Cornhusker Flyers                                11:27.72   10:35.35
     1) Taylor Pavich                   2) McKayla Roberts
     3) Shae Spady                      4) Rebekah Topham
  6 Texas Shooting Stars                             10:50.73   10:38.65
     1) Stephanie Diaz                  2) Michaela Kirkland
     3) Sierra McJunkin                 4) Dalia Tamayo
  7 Valley United Track Club                         10:28.16   10:39.82
     1) Taylor Welker                   2) Tendai Savage
     3) Tse'lani Francis                4) Tylnn Carter
  8 Aberdeen Area Running Club                       10:49.12   10:42.01
     1) Sydney Johnson                  2) Morghan Waage
     3) Lexi Weisbeck                   4) Sydney Waterman
  9 Quiet Fire                                       10:45.19   10:56.37
     1) Amber Gore                      2) Maya Powell
     3) Kalani Rose                     4) Leslie Walker
 10 Cascade Striders                                 11:17.02   10:58.87
     1) Isabella Chaffey                2) Natalia LaSpada
     3) Alexis Manns                    4) Katia Matora
 11 The Wings Track Club                             10:31.01   11:02.46
     1) Regan Barkley                   2) Daphney Campbell
     3) Maddison Glass                  4) Kaelan Temple
 12 Arizona Flames Youth TC                          11:20.65   11:20.22
     1) Alysoune Coleman                2) Taylor Frick
     3) Mary Strong                     4) Jessica Williams
 13 Central Iowa Excalibur Track C                   11:28.53   11:21.55
     1) Olivia McCoy                    2) Mailee Hall
     3) Megan Schott                    4) Abigail Vaughan
 14 10 Glenarden TC                                  11:39.20   11:27.71
     1) Ashley Bason                    2) Deja Johnson
     3) Imani Matthews                  4) Talia Wheeler
 15 Track Houston Track  'B'                         10:50.90   11:31.55
     1) Jada Pollard                    2) Alysse Grogan
     3) Kore Frazier                    4) Shawniecia Gray
 16 Spokane Mercury Athletic Club                    12:02.98   11:41.73
     1) Cyra Carlson                    2) Sydney Doneen
     3) Hailee McKenzie                 4) Maiah Overbay
 17 Omaha Racers                                     12:54.11   12:55.76
     1) Emma Frerichs                   2) KaLynn Wood
     3) Emily Hart                      4) Abigail Wilkins
 18 10 Full Speed Athletics                          13:39.97   13:34.36
     1) Jyra Perry                      2) Niyah Hamilton
     3) Jeryne Fish                     4) Christyana Wood

High Jump Midget Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.68m  1996        Jacqueline Johnson
     JO Meet: J 1.68m  7/27/1996   Jacquelyn Johnson, Yuma, AZ
    Name                    Year Team                    Seed     Finals
===================================================================================
  1 Stacey Destin                Unattached,Boynton     1.52m      1.69mN   5-06.50
  2 Alexa Harmon-Thomas          Draft Pick A           1.52m      1.55m    5-01.00
  3 Brittany McGee               T Brandon,Brandon,     1.37m      1.45m    4-09.00
  4 Asia Chesley                 Team Raw Track C,ba    1.39m     J1.45m    4-09.00
  5 Jasmine White                05 Unatt CT            1.45m     J1.45m    4-09.00
  6 Lauren McCluskey             Comets,Pullman, WA     1.40m     J1.45m    4-09.00
  7 Tabitha Pyatt                10 Woodlawn Trac,Ba    1.37m      1.40m    4-07.00
  7 Jordyn Brown                 13 Durham Stride,Du    1.42m      1.40m    4-07.00
  9 Claire Kazen                 Club Olympia,Laredo    1.47m     J1.40m    4-07.00
 10 Emily Richardson             Team Raw Track C,ba    1.39m     J1.40m    4-07.00
 11 Taylor Reiter                Tucson Elite           1.40m      1.35m    4-05.00
 12 Caitlin Corgill              55 Mt Pleasant,Mt.     1.32m      1.30m    4-03.25
 12 Samantha Lee                 Wildcats TC,Aliso V    1.27m      1.30m    4-03.25
 14 Paige Kochka-Puskar          Pacer,Bethel Park,     1.27m     J1.30m    4-03.25
 15 Kelsey Newburn               Flanagan  Clan,Wood    1.40m     J1.30m    4-03.25
 15 Hannah Gantt                 Track Houston Tr,Ho    1.27m     J1.30m    4-03.25
 17 Jamie Williams               Zoom,Littleton, CO     1.25m      1.25m    4-01.25
 17 Alexandria Florent           Valley United          1.32m      1.25m    4-01.25
 19 Annika Sisson                Flyers,Omaha, NE       1.27m     J1.25m    4-01.25
 19 Madison Grewe                Racers,Omaha, NE       1.32m     J1.25m    4-01.25
 19 Delaney Smith                Sierra Foothill,gra    1.29m     J1.25m    4-01.25
 19 Kourtney Grafel              Unatt Mo Valley        1.22m     J1.25m    4-01.25
 19 Hailey Frazier               Ardmore Track Cl       1.32m     J1.25m    4-01.25
 24 Cheyenne Williams            Running Roses,Pasad    1.32m     J1.25m    4-01.25
 25 Tori Merritt                 Excel Track Club,OH    1.17m     J1.25m    4-01.25
 26 Lilia Edwards                Huskie TC              1.15m      1.20m    3-11.25
 26 Madison Stolley              Fremont,Fremont, NE    1.16m      1.20m    3-11.25
 26 Meredith Daniel              Unattached             1.25m      1.20m    3-11.25
 29 Kamaria Bush                 Zephyrs TC             1.10m     J1.20m    3-11.25
 30 Jill Freeland                Cedar Rapids,IA, IA    1.15m     J1.20m    3-11.25
 -- Kathryn Hall                 Zoom,Greenwood Vill    1.25m         NH
 -- Chloe' Cunningham            NW Exp,Miami, FL       1.21m         NH
 -- Mailee Hall                  Excalibur TC,Des Mo    1.05m         NH

Long Jump Midget Girls
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 5.58m  1998        Gayle Hunter
     JO Meet: J 5.52m  7/27/1991   Myra Combs, Lake Charles, LA
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
========================================================================================
  1 Margaux Jones                CA Rising Stars,Red    5.03m      4.66m   0.2  15-03.50
  2 Jasmyne Graham               CA Rising Stars,Mor    5.02m      4.61m   2.3  15-01.50
  3 Tiani Reeves                 Goth,Gothenburg, NE    4.30m      4.59m   1.4  15-00.75
  4 Brittany McGee               T Brandon,Brandon,     4.81m      4.57m   0.8  15-00.00
  5 Asia Chesley                 Team Raw Track C,ba    4.37m      4.56m   0.4  14-11.50
  6 Randi Bohler                 45 Cheetahs,Lithoni    4.31m     J4.56m   0.6  14-11.50
  7 Chyna Ries                   Colorado Flyers,Den    4.76m      4.55m   1.7  14-11.25
  8 Olivia Vincent               Rainier Beach          4.50m      4.51m  -0.1  14-09.75
  9 Summer Gilliam               Valley United,Sherm    4.93m      4.41m  +0.0  14-05.75
 10 Heavenly Alexander           Contintl T-Belle       4.89m     J4.41m   0.5  14-05.75
 11 Briana Burke                 Illusions Track,Gle    4.18m      4.28m   0.5  14-00.50
 12 Christina Chenault           3M Track Clu,Castro    4.39m     J4.28m   1.1  14-00.50
 13 Ashley Benson                Lytc,Lincoln, NE       3.98m      4.20m  +0.0  13-09.50
 14 Sh'Naiya Chapman             13 Carolina Eagl,Ra    4.61m      4.17m   0.2  13-08.25
 15 Caitlin Corgill              55 Mt Pleasant,Mt.     4.22m      4.15m   0.6  13-07.50
 16 Kelsey Newburn               Flanagan  Clan,Wood    4.45m      4.13m   1.5  13-06.75
 17 Samia Adam                   Umoja Track Club,sa    4.81m      4.09m   1.2  13-05.00
 18 Jessica Broaden              HospitalityHouse       4.03m      4.06m   0.7  13-04.00
 19 Katherine Higgins            Zoom,Highlands Ranc    4.16m      3.95m  -1.3  12-11.50
 20 Marissa Haynes               Jets,Lincoln, NE       4.05m      3.91m   0.3  12-10.00
 21 Jermyia Walker               South East M           4.21m      3.88m   1.2  12-08.75
 22 Ah'ykara Lee                 Ardmore Track Cl       4.15m      3.68m   0.8  12-01.00
 23 Katie Draper                 Contintl T-Belle       4.11m      3.43m  +0.0  11-03.00

Shot Put 6 lb. Midget Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 13.90m  1997        Johanna Gambill
     JO Meet: J 13.39m  7/25/1996   Achi Ukabam, Florissant, MO
    Name                    Year Team                    Seed     Finals
===================================================================================
  1 Ashlie Blake                 PS Vegas Fly          13.48m     13.51mJ  44-04.00
  2 Kyra Canty                   3M Track Clu,Castro   11.25m     11.59m   38-00.25
  3 christina harris             Texas Throwbacks,Ov    9.95m     11.10m   36-05.00
  4 Seana Rayta                  Valley United         10.33m     11.03m   36-02.25
  5 Destiny Parker               CA Rising Stars,Ria   10.90m     10.75m   35-03.25
  6 Kate Birchmier               Unatt Iowa,Bloomfie    9.77m     10.63m   34-10.50
  7 Delisha Lawrence             Texas Throwbacks,Ov   10.55m     10.14m   33-03.25
  8 Kambre Major                 Eastside Stepper       9.39m     10.12m   33-02.50
  9 Unique Finley                Wings,missouri city    9.93m      9.93m   32-07.00
 10 Taylor Heim                  Flyers,Plattsmouth,    9.22m      9.43m   30-11.25
 11 Imani Abraham                13 G'Boro Blazer,Gr   10.05m      9.32m   30-07.00
 12 Morgan Bath                  Jets                   8.92m      9.09m   29-10.00
 13 Alexandra Stevenson          Pacer,Bethel Park,     9.14m      8.84m   29-00.00
 14 Jordan Raso                  Washington TC,Washi    8.59m      8.76m   28-09.00
 15 Elizabeth Virgl              Wahoo,Wahoo, NE        8.66m      8.72m   28-07.50
 16 Erin King                    New Jersey S,Fairla    8.51m      8.52m   27-11.50
 17 Taleisha Thompson            Do Right TC            8.88m      8.44m   27-08.25
 18 Kourtney Grafel              Unatt Mo Valley        8.25m      8.22m   26-11.75
 19 Ravin Rice                   Montgomery Y           8.18m      8.15m   26-09.00
 20 Kaitlyn Cronemeyer           Ardmore Track Cl       9.11m      8.10m   26-07.00
 21 Taylor Pate                  Zephyrs TC             8.59m      8.01m   26-03.50
 22 Ruby Caldwell                Contintl T-Belle       7.75m      7.96m   26-01.50
 23 Rikki Newland                Aat,Aztec, NM          8.55m      7.78m   25-06.25
 24 LaTrevian Saunders           Cascade Striders       7.64m      7.20m   23-07.50
 25 Emma Fitzgerald              02 Waltham TC,Wayla    6.80m      6.63m   21-09.00
 26 Brianna Tuttle               Unatt Indiana          7.33m      6.53m   21-05.25

Discus Throw 1kg Midget Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 37.46m  1997        Amber Curtis
     JO Meet: J 37.46m  7/24/1997   Amber Curtis, Monroe, WI
    Name                    Year Team                    Seed     Finals
===================================================================================
  1 Ashlie Blake                 PS Vegas Fly          30.73m     31.48m     103-03
  2 Destiny Parker               CA Rising Stars,Ria   25.40m     25.66m      84-02
  3 Kyra Canty                   3M Track Clu,Castro   27.27m     24.52m      80-05
  4 Taleisha Thompson            Do Right TC           23.19m     24.14m      79-02
  5 Kate Birchmier               Unatt Iowa,Bloomfie   22.61m     23.37m      76-08
  6 Stephanie Gemar              Unatt Dakotas         22.29m     21.94m      72-00
  7 Alexandra Stevenson          Pacer,Bethel Park,    16.33m     21.88m      71-09
  8 Unique Finley                Wings,missouri city   23.52m     21.58m      70-10
  9 christina harris             Texas Throwbacks,Ov   24.62m     21.40m      70-02
 10 Ashley Harrell               45 Ruff Riders,Alba   22.33m     20.96m      68-09
 11 Jessica Hanks                Unatt Nebr,Kimball,   21.89m     20.72m      68-00
 12 Kambre Major                 Eastside Stepper      20.26m     20.55m      67-05
 13 Kourtney Grafel              Unatt Mo Valley       20.71m     20.53m      67-04
 14 Anna Novacek                 Unatt Nebr,Shickley   20.14m     20.22m      66-04
 15 Cherokee Davis               Eternal Flame         21.51m     19.90m      65-03
 16 Emily Vanscoy                Temecula Valley,Tem   19.90m     19.54m      64-01
 17 Taylor Pate                  Zephyrs TC            18.57m     19.19m      62-11
 18 Furqani al-Amin              Mainland Jaguars,La   22.40m     18.84m      61-10
 19 Morgan Bath                  Jets                  19.48m     17.60m      57-09
 20 Lauren Sims                  Unatt Indiana         18.30m     17.59m      57-08
 21 Brianna Tuttle               Unatt Indiana         16.05m     17.46m      57-03
 22 Kayla Nason                  Memphis Hurdlers      14.48m     16.77m      55-00
 23 Jaden Ortiz                  Aat,Albuquerque, NM   23.17m     16.51m      54-02
 24 Regan Grube                  Unatt Oregon          16.93m     15.76m      51-08
 25 Ruby Caldwell                Contintl T-Belle      17.50m     14.69m      48-02

Javelin Throw 300g Midget Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 45.84m  6/30/2005   Hannah Carson, AZ Cheetahs
     JO Meet: J 42.88m  7/28/2005   Hannah Carson, AZ Cheetahs
    Name                    Year Team                    Seed     Finals
===================================================================================
  1 Mystasia Alexander           LA Jets Girls,Los A   36.96m     34.57m     113-05
  2 Ashlie Blake                 PS Vegas Fly          36.46m     33.85m     111-01
  3 christina harris             Texas Throwbacks,Ov   28.76m     33.67m     110-05
  4 Courtney Taybron             13 Wilson Track,Wil   31.01m     31.37m     102-11
  5 Jaden Ortiz                  Aat,Albuquerque, NM   28.81m     30.52m     100-01
  6 Sarah Stanley                South Park,South Pa   29.54m     30.33m      99-06
  7 Emma Fitzgerald              02 Waltham TC,Wayla   31.33m     30.12m      98-10
  8 Samantha Waldron             Flyers,Omaha, NE      28.82m     29.91m      98-01
  9 Rikki Newland                Aat,Aztec, NM         30.65m     29.23m      95-11
 10 Kyra Canty                   3M Track Clu,Castro   31.69m     28.98m      95-01
 11 Jacqui Knight                Pacific Unit,sacram   28.87m     27.16m      89-01
 12 Cassidy Stephenson           13 Cape Fear,Wilmin   25.83m     26.70m      87-07
 13 Kore Frazier                 Track Houston Tr,Ho   23.06m     25.57m      83-11
 14 Ruby Caldwell                Contintl T-Belle      20.85m     25.42m      83-05
 15 Jessica Hanks                Unatt Nebr,Kimball,   23.92m     25.28m      82-11
 16 Taylor Heim                  Flyers,Plattsmouth,   26.03m     24.68m      81-00
 17 Amanda Pasko                 02 NeedhamTC,Welles   26.65m     23.64m      77-07
 18 Lauren Eagan                 Cascade Striders      25.90m     23.47m      77-00
 19 Brenna Rice                  Wstc,Earlham, IA      18.81m     22.30m      73-02
 20 Victoria Holloway            Journey TC,Highland   20.90m     22.23m      72-11
 21 Kynese Davis                 Track Dynamite,mesq   22.61m     20.02m      65-08
 22 Alexandra Stevenson          Pacer,Bethel Park,    20.79m     18.96m      62-02
 23 Kambre Major                 Eastside Stepper      14.87m     16.28m      53-05
 24 Cedria Williams              HospitalityHouse      16.26m     14.71m      48-03
 25 roxy eddington               Personal Best         15.78m     14.66m      48-01
 26 Kaylin Simmons               Golden Eagles         14.02m     11.57m      37-11
 27 Taylor Pate                  Zephyrs TC            12.82m     10.96m      35-11

Pentathlon: #5 800 Meter Run Midget Girls Pentathlon
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Stacey Destin                Unattached,Boynton     2:23.91   2    771
  2 Tyler Hardge                 CA Rising Stars,Col    2:31.39   2    676
  3 Brooke Feldmeier             Barron Park Stri       2:31.56   2    673
  4 Katie Draper                 Contintl T-Belle       2:31.66   2    672
  5 Jasmyne Graham               CA Rising Stars,Mor    2:33.15   2    654
  6 Olivia Vincent               Rainier Beach          2:34.32   2    640
  7 Valerie Jones                Madison Westside       2:35.95   1    620
  8 Taylor Bennett               Track Houston Tr,Ho    2:42.01   1    550
  9 Emily Richardson             Team Raw Track C,ba    2:42.48   1    545
 10 Alexa Harmon-Thomas          Draft Pick A           2:44.21   2    526
 11 Brittany McGee               T Brandon,Brandon,     2:50.17   2    462
 12 Sh'Naiya Chapman             13 Carolina Eagl,Ra    2:51.96   2    443
 13 Javonne Antoine              10 Hummingbird T,Be    2:57.75   2    386
 14 Sandreka Bancroft            06-Ruff Kutz Tr        3:01.52   2    351
 15 Candace Thomas               Track Houston Tr,Ho    3:02.44   1    343
 16 Sydney Cline                 Wstc,West Des Moine    3:05.78   1    313
 17 Paige Kochka-Puskar          Pacer,Bethel Park,     3:06.14   1    310
 18 Samantha Waldron             Flyers,Omaha, NE       3:09.62   1    281
 19 Mackenzie Arnold             Roseville Expres,yu    3:10.38   2    275
 20 Shay LaFollette              Unattached OH,OH, O    3:13.71   1    248
 21 Lilia Edwards                Huskie TC              3:20.81   1    196
 22 Domonique Menser             Unatt Oklahoma         3:21.73   1    190

Pentathlon: #1 80 Meter Hurdles Midget Girls Pentathlon
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Jasmyne Graham               CA Rising Stars,Mor      12.55   2.7  1   1062
  2 Sandreka Bancroft            06-Ruff Kutz Tr          12.80   2.7  1   1023
  3 Alexa Harmon-Thomas          Draft Pick A             12.96   1.8  5    998
  4 Stacey Destin                Unattached,Boynton       13.28   1.8  5    950
  5 Olivia Vincent               Rainier Beach            13.78   NWI  4    876
  6 Tyler Hardge                 CA Rising Stars,Col      14.05   NWI  4    838
  7 Katie Draper                 Contintl T-Belle         14.25   2.7  1    810
  8 Brittany McGee               T Brandon,Brandon,       14.28   0.4  6    806
  9 Javonne Antoine              10 Hummingbird T,Be      14.31   0.3  2    801
 10 Sh'Naiya Chapman             13 Carolina Eagl,Ra      14.36   NWI  3    795
 11 Mackenzie Arnold             Roseville Expres,yu      15.21   1.8  5    682
 12 Brooke Feldmeier             Barron Park Stri         15.24   0.3  2    678
 13 Candace Thomas               Track Houston Tr,Ho      15.34   0.3  2    665
 14 Shay LaFollette              Unattached OH,OH, O      15.60   NWI  3    632
 15 Taylor Bennett               Track Houston Tr,Ho      15.87   0.4  6    599
 16 Lilia Edwards                Huskie TC                16.28   NWI  3    551
 17 Sydney Cline                 Wstc,West Des Moine      16.53   NWI  3    522
 18 Valerie Jones                Madison Westside         16.77   0.4  6    495
 19 Emily Richardson             Team Raw Track C,ba      17.08   NWI  4    461
 20 Paige Kochka-Puskar          Pacer,Bethel Park,       17.11   0.3  2    458
 21 Domonique Menser             Unatt Oklahoma           18.01   0.8  7    366
 22 Samantha Waldron             Flyers,Omaha, NE         19.15   0.8  7    263

Pentathlon: #3 High Jump Midget Girls Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Stacey Destin                Unattached,Boynton       1.65m    5-05.00    795
  2 Alexa Harmon-Thomas          Draft Pick A             1.55m    5-01.00    678
  3 Brittany McGee               T Brandon,Brandon,       1.40m    4-07.00    512
  4 Katie Draper                 Contintl T-Belle         1.35m    4-05.00    460
  4 Olivia Vincent               Rainier Beach            1.35m    4-05.00    460
  4 Tyler Hardge                 CA Rising Stars,Col      1.35m    4-05.00    460
  4 Emily Richardson             Team Raw Track C,ba      1.35m    4-05.00    460
  4 Javonne Antoine              10 Hummingbird T,Be      1.35m    4-05.00    460
  4 Jasmyne Graham               CA Rising Stars,Mor      1.35m    4-05.00    460
 10 Sandreka Bancroft            06-Ruff Kutz Tr          1.30m    4-03.25    409
 10 Valerie Jones                Madison Westside         1.30m    4-03.25    409
 10 Paige Kochka-Puskar          Pacer,Bethel Park,       1.30m    4-03.25    409
 10 Brooke Feldmeier             Barron Park Stri         1.30m    4-03.25    409
 14 Sh'Naiya Chapman             13 Carolina Eagl,Ra      1.25m    4-01.25    359
 14 Mackenzie Arnold             Roseville Expres,yu      1.25m    4-01.25    359
 16 Shay LaFollette              Unattached OH,OH, O      1.20m    3-11.25    312
 16 Domonique Menser             Unatt Oklahoma           1.20m    3-11.25    312
 18 Samantha Waldron             Flyers,Omaha, NE         1.15m    3-09.25    266
 18 Lilia Edwards                Huskie TC                1.15m    3-09.25    266
 18 Taylor Bennett               Track Houston Tr,Ho      1.15m    3-09.25    266
 18 Candace Thomas               Track Houston Tr,Ho      1.15m    3-09.25    266
 22 Sydney Cline                 Wstc,West Des Moine      1.10m    3-07.25    222

Pentathlon: #4 Long Jump Midget Girls Pentathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Stacey Destin                Unattached,Boynton       4.63m   NWI  15-02.25    461
  2 Brittany McGee               T Brandon,Brandon,       4.48m   NWI  14-08.50    423
  3 Sh'Naiya Chapman             13 Carolina Eagl,Ra      4.43m   NWI  14-06.50    411
  4 Jasmyne Graham               CA Rising Stars,Mor      4.42m   NWI  14-06.00    408
  5 Olivia Vincent               Rainier Beach            4.40m   NWI  14-05.25    403
  6 Katie Draper                 Contintl T-Belle         4.34m   NWI  14-03.00    388
  7 Mackenzie Arnold             Roseville Expres,yu      4.25m   NWI  13-11.50    367
  8 Alexa Harmon-Thomas          Draft Pick A             4.24m   NWI  13-11.00    364
  9 Tyler Hardge                 CA Rising Stars,Col      4.16m   NWI  13-07.75    345
 10 Sandreka Bancroft            06-Ruff Kutz Tr          4.11m   NWI  13-06.00    333
 11 Javonne Antoine              10 Hummingbird T,Be      3.85m   NWI  12-07.75    274
 12 Brooke Feldmeier             Barron Park Stri         3.82m   NWI  12-06.50    267
 13 Emily Richardson             Team Raw Track C,ba      3.74m   NWI  12-03.25    250
 14 Paige Kochka-Puskar          Pacer,Bethel Park,       3.62m   NWI  11-10.50    225
 15 Shay LaFollette              Unattached OH,OH, O      3.59m   NWI  11-09.50    218
 16 Taylor Bennett               Track Houston Tr,Ho      3.46m   NWI  11-04.25    192
 17 Valerie Jones                Madison Westside         3.44m   NWI  11-03.50    188
 18 Candace Thomas               Track Houston Tr,Ho      3.34m   NWI  10-11.50    168
 19 Lilia Edwards                Huskie TC                3.32m   NWI  10-10.75    165
 20 Sydney Cline                 Wstc,West Des Moine      3.04m   NWI   9-11.75    114
 21 Samantha Waldron             Flyers,Omaha, NE         2.98m   NWI   9-09.50    104
 22 Domonique Menser             Unatt Oklahoma           2.54m   NWI   8-04.00     39

Pentathlon: #2 Shot Put Midget Girls Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Olivia Vincent               Rainier Beach            9.13m   29-11.50    473
  2 Alexa Harmon-Thomas          Draft Pick A             8.90m   29-02.50    458
  3 Stacey Destin                Unattached,Boynton       8.55m   28-00.75    435
  4 Samantha Waldron             Flyers,Omaha, NE         8.24m   27-00.50    415
  5 Candace Thomas               Track Houston Tr,Ho      7.97m   26-01.75    397
  6 Brooke Feldmeier             Barron Park Stri         7.62m   25-00.00    375
  7 Shay LaFollette              Unattached OH,OH, O      7.42m   24-04.25    362
  8 Brittany McGee               T Brandon,Brandon,       7.32m   24-00.25    356
  9 Sh'Naiya Chapman             13 Carolina Eagl,Ra      7.26m   23-10.00    352
 10 Emily Richardson             Team Raw Track C,ba      7.20m   23-07.50    348
 11 Jasmyne Graham               CA Rising Stars,Mor      7.01m   23-00.00    336
 12 Taylor Bennett               Track Houston Tr,Ho      6.84m   22-05.25    325
 13 Paige Kochka-Puskar          Pacer,Bethel Park,       6.70m   21-11.75    316
 14 Javonne Antoine              10 Hummingbird T,Be      6.68m   21-11.00    315
 15 Lilia Edwards                Huskie TC                6.61m   21-08.25    310
 16 Domonique Menser             Unatt Oklahoma           6.29m   20-07.75    290
 17 Tyler Hardge                 CA Rising Stars,Col      6.22m   20-05.00    285
 18 Mackenzie Arnold             Roseville Expres,yu      5.73m   18-09.75    254
 19 Sandreka Bancroft            06-Ruff Kutz Tr          5.67m   18-07.25    250
 20 Valerie Jones                Madison Westside         5.54m   18-02.25    242
 21 Katie Draper                 Contintl T-Belle         5.43m   17-09.75    235
 22 Sydney Cline                 Wstc,West Des Moine      5.26m   17-03.25    225

Pentathlon Midget Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N  3329  7/28/2004   Shanay Briscoe
     JO Meet: J  3121  7/24/2002   Kiani Profit, Pasadena, CA
    Name                    Year Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Stacey Destin                Unattached,Boynton      3169       3412N
  2 Alexa Harmon-Thomas          Draft Pick A            2938       3024
  3 Jasmyne Graham               CA Rising Stars,Mor     2928       2920
  4 Olivia Vincent               Rainier Beach           2709       2852
  5 Tyler Hardge                 CA Rising Stars,Col     2629       2604
  6 Katie Draper                 Contintl T-Belle        2161       2565
  7 Brittany McGee               T Brandon,Brandon,      2634       2559
  8 Brooke Feldmeier             Barron Park Stri        2368       2402
  9 Sandreka Bancroft            06-Ruff Kutz Tr         2183       2366
 10 Sh'Naiya Chapman             13 Carolina Eagl,Ra     2414       2360
 11 Javonne Antoine              10 Hummingbird T,Be     2156       2236
 12 Emily Richardson             Team Raw Track C,ba     2006       2064
 13 Valerie Jones                Madison Westside        1769       1954
 14 Mackenzie Arnold             Roseville Expres,yu     1949       1937
 15 Taylor Bennett               Track Houston Tr,Ho     1688       1932
 16 Candace Thomas               Track Houston Tr,Ho     1833       1839
 17 Shay LaFollette              Unattached OH,OH, O     1559       1772
 18 Paige Kochka-Puskar          Pacer,Bethel Park,      1594       1718
 19 Lilia Edwards                Huskie TC               1882       1488
 20 Sydney Cline                 Wstc,West Des Moine     1425       1396
 21 Samantha Waldron             Flyers,Omaha, NE        1087       1329
 22 Domonique Menser             Unatt Oklahoma          1025       1197

1500 Meter Race Walk Midget Girls
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 6:53.70  1990        Danielle Safran
     JO Meet: J 6:53.70  7/26/1990   Danielle Safran, Brentwood, NY
    Name                    Year Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Ashley Jacobs                Athlete Track Cl,Ar  8:09.63    8:02.11
  2 Jennifer Vargas              S. Tex Walking       8:58.26    9:13.34
  3 Hannah Gantt                 Track Houston Tr,Ho  8:58.92    9:37.35
  4 Keira Romanello              New Jersey S,East R  9:54.30    9:48.73
  5 Carolina Manco               New Jersey S,Hacken 10:29.10    9:54.97
  6 Destiney O'Kane              No Limits,TX, TX     9:47.97   10:01.06
  7 Jennifer Moran               New Jersey S,Hacken 10:23.40   10:07.79
  8 Leah Zimmerman               Flyers,Omaha, NE    12:09.64   11:30.86
 -- Kelsey King                  Faith TC Inc        10:28.66         DQ
 -- Faith Logan                  10 DC Parks and,Was 10:49.27         DQ
 -- Brenna Rice                  Wstc,Earlham, IA    11:45.93         DQ
 -- Bailey Simmons               Montgomery Y        10:35.67         DQ


100 Meter Dash Midget Boys
=================================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
 Nat'l Youth: N 11.70  1998        Michael Grant
     JO Meet: J 11.70  8/2/1998    Michael Grant, Decatur, GA
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Darian Trout-Brown           Elite                  11.69      11.99Q +0.0  1
  2 Kimani Hoffman               13 Track Xplosio,Ra    12.41      12.29Q +0.0  2
  3 Christopher Hardeman         C.L. Athletic St,Ho    12.16      12.33Q +0.0  3
  4 Marquette Dixon              Wings,Omaha, NE        12.27      12.45Q +0.0  4
  5 Kelvin Key                   Montgomery Y           12.42      12.11q +0.0  1
  6 DaJai Stewart                Unlv Elite,Las Vega    13.82      12.39q +0.0  3
  7 Kenzo Cotton                 Unatt Nebr,La Vista    12.38      12.40q +0.0  3
  8 Davon Anderson               55 Summerville,Summ    12.55      12.41q +0.0  2
  9 Isaiah Franklin              A. W. Brown,DeSoto,    12.06      12.46  +0.0  2
 10 Yima Asom                    Unatt Southweste,fa    12.22      12.50  +0.0  4
 11 Paul Lucas                   Do Right TC            12.51      12.72  +0.0  1
 12 Cody Darling                 Active Pulse,Penngr    12.96      12.75  +0.0  2
 13 Dominican Waynewood          D.A.T.A.C.,Denver,     12.69      12.76  +0.0  3
 14 Jalen Washington             Hub City Rockets,Be    12.71      12.80  +0.0  4
 15 Marc Raye-Redmond            Dayton Gems-Elit,OH    13.01      12.81  +0.0  3
 16 Mykeal Ham                   Dayton Gems-Elit,OH    13.02      12.84  +0.0  4
 17 Jae'Len Means                East Allegheny,McKe    12.78      13.01  +0.0  4
 18 Brandon James                LA Jets Boys,Los An    12.81      13.04  +0.0  3
 19 Shon Whitfield               Congress TC            12.95      13.05  +0.0  1
 20 Jalen Williams               Unatt Colorado,Park    12.91      13.16  +0.0  2
 21 Kirk Johnson                 Umoja Track Club,Sa    12.93      13.21  +0.0  1
 22 colliin caesar               Express                13.21      13.25  +0.0  3
 23 Ryan Price                   IL Bombers             13.19      13.29  +0.0  4
 24 Darrell Chark                Unattached             13.36      13.35  +0.0  2
 25 Terrell Hayes                Eastside Stepper       13.49      13.68  +0.0  1
 26 danny jones                  Express                13.61      14.02  +0.0  1
 27 Alan McDonald                Vhp                               14.19  +0.0  4
 28 Mecca Gonzalez               02 Y Speed TC          13.75      14.51  +0.0  2
 29 Grant Kido                   YMCA Team Idaho,Nam    14.91      14.56  +0.0  4

100 Meter Dash Midget Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 11.70  1998        Michael Grant
     JO Meet: J 11.70  8/2/1998    Michael Grant, Decatur, GA
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Darian Trout-Brown           Elite                  11.99      11.70J  1.9
  2 Kelvin Key                   Montgomery Y           12.11      11.96   1.9
  3 Kimani Hoffman               13 Track Xplosio,Ra    12.29      12.05   1.9
  4 Davon Anderson               55 Summerville,Summ    12.41      12.15   1.9
  5 DaJai Stewart                Unlv Elite,Las Vega    12.39      12.30   1.9
  6 Christopher Hardeman         C.L. Athletic St,Ho    12.33      12.38   1.9
  7 Kenzo Cotton                 Unatt Nebr,La Vista    12.40      12.48   1.9
  8 Marquette Dixon              Wings,Omaha, NE        12.45      12.89   1.9

200 Meter Dash Midget Boys
=================================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
 Nat'l Youth: N 23.74  7/28/2007   Xavier Jones, Grensboro Blazers
     JO Meet: J 23.74  7/28/2007   Xavier Jones, 13 Blazers
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Darian Trout-Brown           Elite                  24.63      24.46Q  1.7  2
  2 DaJai Stewart                Unlv Elite,Las Vega    25.09      25.05Q  1.8  1
  3 Antwoine Hardy               Willis Camden,Moore    24.48      25.20Q  1.7  4
  4 Chase Nelson                 45 Alpharetta Y,Alp    25.93      25.40Q  2.3  3
  5 Kenzo Cotton                 Unatt Nebr,La Vista    25.59      25.25q  1.8  1
  6 Jalen Washington             Hub City Rockets,Be    25.90      25.36q  1.7  2
  7 Paul Lucas                   Do Right TC            25.79      25.49q  1.7  2
  8 Isaiah Franklin              A. W. Brown,DeSoto,    25.48      25.54q  2.3  3
  9 Kalir Joseph                 Mesquite Friends,Me    26.19      25.60   2.3  3
 10 Davon Anderson               55 Summerville,Summ    25.83      25.69   1.7  4
 11 J Bryce Love                 13 Carolina Elit,Wa    25.80      26.10   1.7  4
 12 Cody Darling                 Active Pulse,Penngr    26.31      26.10   1.7  2
 13 Mykeal Ham                   Dayton Gems-Elit,OH    26.72      26.32   1.8  1
 14 Dominican Waynewood          D.A.T.A.C.,Denver,     26.60      26.34   1.7  4
 15 Shon Whitfield               Congress TC            25.91      26.72   1.8  1
 16 Jalen Williams               Unatt Colorado,Park    26.93      26.77   2.3  3
 17 Darrell Chark                Unattached             26.90      26.89   2.3  3
 18 Ryan Price                   IL Bombers             27.73      27.01   2.3  3
 19 Jae'Len Means                East Allegheny,McKe    26.96      27.04   1.8  1
 20 colliin caesar               Express                27.24      27.20   1.8  1
 21 Theo White                   New World Track,OH,    27.12      27.27   1.7  2
 22 Christopher Byers            West Coast Gazel,Ra    26.19      27.32   1.8  1
 23 Ian Franz                    Barron Park Stri       27.20      27.44   1.7  2
 24 Tey Rione Harrell            HospitalityHouse       26.63      27.58   1.7  2
 25 Patrick Chavis V             Indiana Stor           27.96      27.64   1.8  1
 26 DaKarai Jackman              DM Youth,Des Moines    26.50      27.66   1.7  4
 27 Nicholas Gray                Pacesetters Trk,OH,    27.18      27.74   1.7  4
 28 Jeremiah Grieser             Unatt Oregon,Jeffer    27.14      28.17   1.7  4
 29 danny jones                  Express                27.55      28.87   2.3  3
 30 Kelvin Key                   Montgomery Y           25.59      50.47   2.3  3

200 Meter Dash Midget Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 23.74  7/28/2007   Xavier Jones, Grensboro Blazers
     JO Meet: J 23.74  7/28/2007   Xavier Jones, 13 Blazers
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Darian Trout-Brown           Elite                  24.46      24.16  -1.5
  2 Antwoine Hardy               Willis Camden,Moore    25.20      24.42  -1.5
  3 Kenzo Cotton                 Unatt Nebr,La Vista    25.25      24.80  -1.5
  4 DaJai Stewart                Unlv Elite,Las Vega    25.05      24.99  -1.5
  5 Jalen Washington             Hub City Rockets,Be    25.36      25.20  -1.5
  6 Isaiah Franklin              A. W. Brown,DeSoto,    25.54      25.51  -1.5
  7 Paul Lucas                   Do Right TC            25.49      25.59  -1.5
  8 Chase Nelson                 45 Alpharetta Y,Alp    25.40      25.82  -1.5

400 Meter Dash Midget Boys
============================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
 Nat'l Youth: N 52.90  7/22/2007   Xavier Jones, Grensboro Blazers
     JO Meet: J 53.06  7/28/1991   W. Obea Moore, Los Angeles, CA
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Antwoine Hardy               Willis Camden,Moore    55.36      56.22Q  2
  2 J Bryce Love                 13 Carolina Elit,Wa    55.38      57.25Q  3
  3 Paul Lucas                   Do Right TC            57.77      57.35Q  1
  4 Chu Oguejiofor               Valley United          57.13      58.04Q  4
  5 Robert Williams              13 Carolina Alls,Fu    57.39      58.12q  1
  6 Joel Latson                  Texas Storm Trac       59.14      58.35q  4
  7 Jamal Frazier                13 Carolina Eagl,Ra    58.61      58.49q  3
  8 Ivy Smith                    Houston Heat Tra,Ho    58.83      58.50q  3
  9 Cody Darling                 Active Pulse,Penngr  1:00.49      58.88   3
 10 Tre' Taylor                  Unatt Southweste,Me    58.81      59.43   2
 11 Felix Navarrete              Allegiance A,Portla  1:00.90      59.63   3
 12 Nicholas Coleman             South Dayton Fly,OH    59.58      59.76   1
 13 Elijah Young                 DM Youth,Des Moines  1:02.58    1:00.36   2
 14 Joseph Gorsche               Track IA,Des Moines  1:02.56    1:00.37   3
 15 Chris Wilcox                 Speed City T,Reseda    59.31    1:00.51   1
 16 Jalen Washington             Hub City Rockets,Be    58.83    1:00.80   2
 17 Theo White                   New World Track,OH,  1:03.98    1:00.80   2
 18 Eric Schulz                  Cascade Striders     1:00.28    1:00.96   4
 19 Dominican Waynewood          D.A.T.A.C.,Denver,     58.41    1:01.42   4
 20 Jake Paulsen                 Cozad,Cozad, NE      1:00.83    1:01.98   2
 21 Jawon Mcdowell               Mobile Parks         1:01.24    1:02.53   1
 22 Gabriel Joseph               Cascade Striders     1:01.79    1:02.54   1
 23 Delshawn Mitchell            Umoja Track Club,Sa  1:01.04    1:04.57   4
 24 paul hornaday                3D                   1:04.79    1:05.20   3
 25 Taylor Mort                  Elite                1:06.01    1:06.66   4
 26 Ryan Price                   IL Bombers           1:01.66    1:06.66   4
 27 samuel akem                  3D                   1:06.43    1:07.08   1
 28 troiree pierce               Express              1:06.71    1:07.17   1
 -- Cecil Williams               MP Striders,elk gro  1:00.65         DQ   2

400 Meter Dash Midget Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 52.90  7/22/2007   Xavier Jones, Grensboro Blazers
     JO Meet: J 53.06  7/28/1991   W. Obea Moore, Los Angeles, CA
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Antwoine Hardy               Willis Camden,Moore    56.22      55.18
  2 J Bryce Love                 13 Carolina Elit,Wa    57.25      55.31
  3 Chu Oguejiofor               Valley United          58.04      56.28
  4 Paul Lucas                   Do Right TC            57.35      56.80
  5 Jamal Frazier                13 Carolina Eagl,Ra    58.49      57.98
  6 Ivy Smith                    Houston Heat Tra,Ho    58.50      58.08
  7 Robert Williams              13 Carolina Alls,Fu    58.12    1:01.67
  8 Joel Latson                  Texas Storm Trac       58.35    1:09.29

800 Meter Run Midget Boys
============================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
 Nat'l Youth: N 2:07.21  7/29/2001   Reginald Warren, Gazelles
     JO Meet: J 2:06.51  7/30/2005   Elias Gedyon, Quiet Fire
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Michael Shelton              13 Track Xplosio,Wi  2:17.62    2:18.90Q  1
  2 Nicholas Coleman             South Dayton Fly,OH  2:18.13    2:19.07Q  2
  3 Eric Schulz                  Cascade Striders     2:25.24    2:21.38Q  3
  4 Jedrek Higgins               45 New Horizon,Ston  2:18.04    2:18.91Q  1
  5 Gabriel Joseph               Cascade Striders     2:25.84    2:21.09Q  2
  6 Ivy Smith                    Houston Heat Tra,Ho  2:24.75    2:23.16Q  3
  7 Brenden Scott                Speed City T,Reseda  2:16.53    2:22.60q  2
  8 Matthew Rosen                Unatt Minnesota      2:22.88    2:22.99q  2
  9 Zahir Nobles                 Track Houston Tr,Ho  2:23.86    2:24.91   1
 10 Shane Streich                Waseca               2:21.87    2:25.28   3
 11 Charles Simmons              Texas Storm Trac,Ho  2:25.02    2:25.33   2
 12 Joseph Gorsche               Track IA,Des Moines  2:22.88    2:26.50   1
 13 Daniel Lawson                LA Jets Boys,Los An  2:15.65    2:26.68   3
 14 Austin Williams              Central Illinois     2:29.43    2:28.21   1
 15 Cameron Murphy               Vegas Lightn         2:25.55    2:28.84   1
 16 Seth Rouse                   Penn Hills,Pittsbur  2:27.21    2:28.97   2
 17 Nicholas Falcon              Unatt Nebr,Bellevue  2:31.57    2:30.21   2
 18 Roc Johnson                  Diablo Valley Tr,Wa  2:25.32    2:30.73   1
 19 zack mccorkle                Jenks America        2:30.48    2:31.77   3
 20 Alvin Warren                 Shooting Stars       2:24.73    2:33.20   2
 21 Llanteo Okamura-Culpeppe     Wings of Eagles      2:33.89    2:35.38   1
 22 Zachary Petrie               Colorado Flyers,Arv  2:26.71    2:36.56   3
 23 Zane Jeffress                RicRojas Running,Su  2:26.11    2:37.06   3
 24 Amani Richardson             Eastside Stepper     2:30.00    2:38.63   1
 25 Alexander Kofskey            New World Track,OH,  2:30.48    2:39.04   2
 26 Shmad Marshall               Jersey City,Jersey   2:35.37    2:42.40   1
 27 noah soap                    Jenks America        2:40.30    2:42.43   2
 28 Jeremy Grundmayer            Flyers,Gretna, NE    2:37.24    2:43.65   3
 29 Kenneth Session, Jr.         3M Track Clu,Castro  2:30.62    2:43.87   3
 30 Robert Williams              13 Carolina Alls,Fu  2:20.60    2:44.68   3
 31 Taylor Mort                  Elite                2:36.89    2:44.85   2
 32 Joshua Washington            Future TC            2:40.06    3:06.80   3

800 Meter Run Midget Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 2:07.21  7/29/2001   Reginald Warren, Gazelles
     JO Meet: J 2:06.51  7/30/2005   Elias Gedyon, Quiet Fire
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Michael Shelton              13 Track Xplosio,Wi  2:18.90    2:13.01
  2 Nicholas Coleman             South Dayton Fly,OH  2:19.07    2:15.38
  3 Brenden Scott                Speed City T,Reseda  2:22.60    2:16.19
  4 Eric Schulz                  Cascade Striders     2:21.38    2:16.96
  5 Jedrek Higgins               45 New Horizon,Ston  2:18.91    2:19.25
  6 Ivy Smith                    Houston Heat Tra,Ho  2:23.16    2:19.48
  7 Gabriel Joseph               Cascade Striders     2:21.09    2:19.61
  8 Matthew Rosen                Unatt Minnesota      2:22.99    2:26.53

1500 Meter Run Midget Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 4:22.58  1980        Tony Perez
     JO Meet: J 4:30.87  7/31/2005   Elias Gedyon, Quiet Fire
    Name                    Year Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Bailey Roth                  45 Track Monkey,Atl  4:47.16    4:44.25
  2 Shane Streich                Waseca               4:50.63    4:46.97
  3 Seth Rouse                   Penn Hills,Pittsbur  4:55.77    4:49.92
  4 Michael Oramas               Northwest Flyers,Ho  4:59.79    4:50.73
  5 Roc Johnson                  Diablo Valley Tr,Wa  4:54.77    4:51.01
  6 Brian King                   Central Illinois     5:02.03    4:51.87
  7 Phillip Hall                 13 Fay. Flyers,Faye  4:58.75    4:52.87
  8 Jeremy Beck                  Corona Panth,Corona  4:55.80    4:52.92
  9 Robert DeSisto               02-Ne Unatt,William  5:09.12    4:56.70
 10 Brandon Dorr                 Tucson Elite         4:57.43    4:56.97
 11 Paris Vaughan                10 New Wave TC,Uppe  5:01.95    4:58.88
 12 Daniel Murphy                Unatt Iowa,Marion,   5:01.44    4:59.60
 13 Miguel Wagner-Bagues         Quiet Fire,Los Ange  4:57.69    5:01.48
 14 David Torres                 Shooting Stars       5:01.28    5:03.04
 15 Amos Cariati                 02 Providence Co     5:19.87    5:03.76
 16 Cameron Murphy               Vegas Lightn         4:56.79    5:04.66
 17 zack mccorkle                Jenks America        5:12.46    5:04.92
 18 Nathaniel Roberts            Salem Track,Salem,   5:04.54    5:05.16
 19 Larry Payton                 Houston Heat Tra,Ho  5:00.77    5:05.76
 20 Nicholas Falcon              Unatt Nebr,Bellevue  5:15.35    5:07.11
 21 Henry Brown                  Wltc,Wilmington, DE  5:08.66    5:08.50
 22 Ryan Colaco                  Pleasanton H,danvil  5:03.35    5:10.16
 23 Cory Mose                    Texas Storm Trac,Ho  5:08.36    5:10.64
 24 Michael Mangus               Miami Valley         5:10.20    5:13.53
 25 Antonio Williams             Montgomery Y         5:18.56    5:16.25
 26 Carter Mackey                Castro Valley Tr,Ca  4:58.42    5:16.68
 27 noah soap                    Jenks America        5:16.94    5:16.86
 28 Paul Sutter                  Lytc,Lincoln, NE     5:03.95    5:18.11
 29 Markius Anthony              Kankakee TC          5:25.31    5:18.31
 30 Eli Oftedal                  Unatt Utah           4:58.33    5:23.18
 31 Clifford Crawford            Penn Hills,Pittsbur  5:32.06    5:51.84

3000 Meter Run Midget Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 9:38.52  1998        Chris Dominic
     JO Meet: J 9:38.52  8/1/1998    Chris Dominic, San Lorenzo, CA
    Name                    Year Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Bailey Roth                  45 Track Monkey,Atl 10:27.35    9:58.41
  2 Jeremy Beck                  Corona Panth,Corona 10:42.66   10:25.09
  3 Michael Oramas               Northwest Flyers,Ho 11:01.59   10:27.44
  4 Austin Williams              Central Illinois    10:41.55   10:28.98
  5 Nathaniel Roberts            Salem Track,Salem,  10:51.15   10:32.66
  6 Nick Godsell                 Illini Heat         10:52.05   10:33.63
  7 Brandon Dorr                 Tucson Elite        10:51.18   10:42.31
  8 Demond Brunache              Juv,Philadelphia, P 10:42.55   10:46.48
  9 Joshua Mitchell              13 Triangle Cham,Du 10:54.91   10:47.47
 10 Aaron Roe                    Cascade Striders    11:06.04   10:49.10
 11 William Mayhew               Speed T&F,Colorado  10:51.61   10:50.73
 12 David Torres                 Shooting Stars      11:05.03   10:51.91
 13 Nicholas Falcon              Unatt Nebr,Bellevue 11:20.51   10:57.77
 14 Ryan Colaco                  Pleasanton H,danvil 10:46.25   11:00.19
 15 Henry Brown                  Wltc,Wilmington, DE 10:51.75   11:00.87
 16 Matthew Smith                Northwest Flyers,Ho 11:19.61   11:01.11
 17 John Nichols                 San Luis Dis,Arroyo 10:55.59   11:04.24
 18 Tom Nobles                   13 NC Unattached,Ca 10:54.34   11:05.09
 19 Antonio Williams             Montgomery Y        11:33.14   11:16.58
 20 Matthew Rosen                Unatt Minnesota     11:11.10   11:17.58
 21 Drew Renner                  Merton Area Runn    11:21.41   11:24.44
 22 Jeffrey Sanders              Texas Storm Trac,Ho 11:30.24   11:28.71
 23 Eric Castillo                Lytc,Lincoln, NE    11:01.16   11:30.81
 24 Kyle Lantz                   Unattached OH,OH, O 11:19.64   11:31.07
 25 Neal Clark                   San Luis Dis,Los Os 11:01.82   11:34.19
 26 Jebben Keyes                 Unatt Dakotas       11:48.72   11:50.40
 27 james ashford                Steam               12:18.80   11:59.11
 28 Paul Sutter                  Lytc,Lincoln, NE    11:36.16   12:16.01
 29 Alexander Duprey             03 AD Unattached,Ch 12:43.48   13:07.10
 30 Kris Scarfone                05 Greenwich Tra    13:21.67   13:23.34

80 Meter Hurdles Midget Boys
=================================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
 Nat'l Youth: N 11.74  1997        Kenny Lambe
     JO Meet: J 11.74  7/26/1997   Kenny Lambe, Hilton Head, SC
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Nyheim Miller                13 Upper Room,Ralei    12.25      12.29Q  1.1  4
  2 Isaiah Moore                 13 Durham Stride,Bu    13.05      12.60Q  1.1  3
  3 Isaiah Oliver                AZ Panthes             13.16      12.84Q  1.0  2
  4 Cameron Snellings            13 Carolina Alls,Ra    13.04      13.32Q  0.9  1
  5 Clay Austin                  Gladiator TC,East O    13.44      12.69q  1.1  4
  6 Picasso Nelsonii             South East M           13.63      12.93q  1.0  2
  7 Bryce Perkins                AZ Cheetas             13.37      13.03q  1.1  3
  8 Jordan Frisby                CA Rising Stars,Ria    13.62      13.16q  1.1  3
  9 Peyton Harris                YMCA Team Idaho,Boi    13.83      13.21   1.1  3
 10 Cody Hall                    Texas Storm Trac,Ho    13.52      13.45   0.9  1
 11 Wesley Huff                  Wings,missouri city    13.30      13.47   1.0  2
 12 Artuz Manning                CA Rising Stars,Fon    13.63      13.77   1.0  2
 12 Khristopher Butler           Memphis Hurdlers       15.33      13.77   1.1  4
 14 Jacob Robante                Salinas Valley T,Sa    13.48      13.79   1.1  4
 15 Jacob Harms                  Lytc,Crete, NE         14.04      13.98   1.1  4
 16 Elliot Hudson                NW Exp,Miami, FL       14.99      14.03   1.1  3
 17 Jordan Jones                 Dayton Gems-Elit,OH    13.98      14.13   0.9  1
 18 Sam Strong                   Club West Yo,Santa     13.39      14.23   0.9  1
 19 Donte Schifino               Penn Hills,Pittsbur    14.12      14.37   1.1  4
 20 Noah Larrison                Excalibur TC,Clive,    15.35      14.43   1.1  4
 21 John Walsh                   Wstc,Clive, IA         15.06      14.50   0.9  1
 22 Victor Montgomery            Unattached             14.60      14.93   1.1  3
 23 Sir Rameo Howard             Dashers TC                        14.94   1.1  3
 24 Parker Bowden                Unatt Inland NW,Gre    14.34      15.33   0.9  1
 25 Jake Kingsley                Kearney,Kearney, NE    14.72      15.61   1.0  2
 26 Jalen Beverly                Dashers TC,East Sai    17.15      15.72   0.9  1
 27 Justin Brown                 Wstc,Urbandale, IA     14.90      16.60   1.0  2

80 Meter Hurdles Midget Boys
==============================================================================
 Nat'l Youth: N 11.74  1997        Kenny Lambe
     JO Meet: J 11.74  7/26/1997   Kenny Lambe, Hilton Head, SC
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Nyheim Miller                13 Upper Room,Ralei    12.29      12.02   1.5
  2 Cameron Snellings            13 Carolina Alls,Ra    13.32      12.80   1.5
  3 Picasso Nelsonii             South East M           12.93      12.96   1.5
  4 Isaiah Oliver                AZ Panthes             12.84      12.99   1.5
  5 Isaiah Moore                 13 Durham Stride,Bu    12.60      13.00   1.5
  6 Clay Austin                  Gladiator TC,East O    12.69      13.07   1.5
  7 Bryce Perkins                AZ Cheetas             13.03      13.19   1.5
  8 Jordan Frisby                CA Rising Stars,Ria    13.16      13.31   1.5

4x100 Meter Relay Midget Boys
============================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
 Nat'l Youth: N 47.54  2004        Dallas Blaze
     JO Meet: J 47.75  7/31/1994   Glenarden TC, Upper Marlboro, MD
                       Bruce Haigler, Kenneth Lewis, Howard Jefferson, Ad
    Team                                                 Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Unlv Elite                                          50.12      49.63Q  1
     1) Kelvin Dexter                   2) Diamante Luna
     3) Marques Williams                4) DaJai Stewart
  2 C.L. Athletic Stars                                 50.24      49.71Q  2
     1) Ifeanyi Amushie                 2) Sydney Washington
     3) Darrell Colbert                 4) Christopher Hardeman
  3 A. W. Brown                                         51.30      50.69Q  3
     1) David Davis                     2) Isaiah Franklin
     3) Marwin Taylor                   4) Byron Kirk
  4 Track Houston Track                                 51.25      51.01Q  1
     1) Bryce Deadmon                   2) Dedric Johnson
     3) Romerian Phillips               4) Yakemah Siverand
  5 13 Durham Striders TC                               50.65      51.22Q  2
     1) Noah Drew                       2) Isaiah Moore
     3) Jeremy Griffis                  4) Marcus Krah
  6 10 Glenarden TC                                     51.49      51.25Q  3
     1) Devan Abercrombie               2) Darryl Turner
     3) Malik Landry                    4) Nicolas Nelson
  7 Speed City TC                                       51.78      51.50q  2
     1) Malik Harris                    2) Chris Wilcox
     3) Clifford Scott                  4) Brenden Scott
  8 Dayton Gems-Elite Track Club                        52.73      52.05q  1
     1) Isaac Renner                    2) Mykeal Ham
     3) Justus Ruby                     4) Marc Raye-Redmond
  9 Quiet Fire                                          51.76      52.10   1
     1) Jordan Gutierrez                2) Hasani Barrett
     3) Christian Pabico                4) Jonathan Reed
 10 Tigard Youth Track                                  53.68      52.65   3
     1) Sean McManamon                  2) Clemon (Chase) Morrison
     3) Bryan Berg                      4) Landon Floyd
 11 Boys & Girls Club Jaguars                           54.20      52.80   2
     1) James Scott-Jenkins             2) Malik Zollicoffer
     3) DeVante Vaughn                  4) Jaaron Warren
 12 Umoja Track Club                                    52.34      53.15   2
     1) Blajon Lux                      2) Kirk Johnson
     3) Delshawn Mitchell               4) DaShan Rideway
 13 Mobile Parks Recreation Dept                        54.43      53.84   1
     1) Tristan Daniels                 2) Jawon Mcdowell
     3) Dangelo Stewart                 4) Erskine Wright
 14 Allegiance Athletic Club, Inc.                      54.73      54.12   3
     1) Cornelius Berry                 2) Felix Navarrete
     3) Brandon Brown                   4) Julius Shellmire
 15 Northwest Xpress                                    53.56      54.86   3
     1) Kory Wilson                     2) Bryce Cheney
     3) Brandon Ruiz                    4) Jett Robertson
 16 Cozad Youth Track Club                              54.93      54.93   3
     1) Jake Paulsen                    2) Colin Wetovick
     3) Nate Bubak                      4) Conor Young
 17 Kfm International/Youth Sports                      54.07      54.94   1
     1) Collin Bailey                   2) Daniel Gutierrez
     3) Estevan Whipple                 4) Chiedoziem Chukwu
 18 Des Moines Area Youth TC                            54.40      55.87   2
     1) Maison Johnson                  2) DaKarai Jackman
     3) Shavion Toomey                  4) Elijah Young
 19 13 Charlotte Flights TC                             49.63      56.79   3
     1) Ralph Prestwood-Summers         2) Jalen Moore
     3) Joel Tindall                    4) Quashawn Cunningham
 20 Wings of Eagles                                     56.36      57.31   2
     1) Llanteo Okamura-Culpepper       2) Jesse Batie
     3) Jamari Bovan                    4) Darrion Manago
 21 Spar Track Team                                     59.25      57.40   1
     1) Cody Griffin                    2) Kyon Canna
     3) Ryan York                       4) Jamarion Smith
 22 Boys & Girls Club Jaguars  'B'                      57.95      57.64   1
     1) Jared Payne                     2) Dylon Hollingsworth
     3) Nick Bouda                      4) Grant Martin
 23 3-D Elite                                           56.73      58.98   2
     1) xaver bledsoe                   2) paul hornaday
     3) Deion Gillespie                 4) samuel akem

4x100 Meter Relay Midget Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 47.54  2004        Dallas Blaze
     JO Meet: J 47.75  7/31/1994   Glenarden TC, Upper Marlboro, MD
                       Bruce Haigler, Kenneth Lewis, Howard Jefferson, Ad
    Team                                              Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 C.L. Athletic Stars                                 49.71      49.20
     1) Ifeanyi Amushie                 2) Sydney Washington
     3) Darrell Colbert                 4) Christopher Hardeman
  2 Unlv Elite                                          49.63      49.34
     1) Kelvin Dexter                   2) Diamante Luna
     3) Marques Williams                4) DaJai Stewart
  3 A. W. Brown                                         50.69      50.31
     1) David Davis                     2) Isaiah Franklin
     3) Marwin Taylor                   4) Byron Kirk
  4 Track Houston Track                                 51.01      50.73
     1) Bryce Deadmon                   2) Dedric Johnson
     3) Romerian Phillips               4) Yakemah Siverand
  5 13 Durham Striders TC                               51.22      51.04
     1) Noah Drew                       2) Isaiah Moore
     3) Jeremy Griffis                  4) Marcus Krah
  6 Speed City TC                                       51.50      51.54
     1) Malik Harris                    2) Chris Wilcox
     3) Clifford Scott                  4) Brenden Scott
  7 10 Glenarden TC                                     51.25      51.57
     1) Devan Abercrombie               2) Darryl Turner
     3) Malik Landry                    4) Nicolas Nelson
  8 Dayton Gems-Elite Track Club                        52.05      51.94
     1) Isaac Renner                    2) Mykeal Ham
     3) Justus Ruby                     4) Marc Raye-Redmond

4x400 Meter Relay Midget Boys
============================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
 Nat'l Youth: N 3:47.50  1994        Glenarden TC
     JO Meet: J 3:47.50  7/31/1994   Glenarden TC, Upper Marlboro, MD
                         Bruce Haigler, Kenneth Lewis, Howard Jefferson, Ad
    Team                                                 Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Speed City TC                                     3:59.73    4:01.89Q  3
     1) Malik Harris                    2) Brenden Scott
     3) Chris Wilcox                    4) Jayson Levias
  2 13 Track Xplosion                                 4:03.80    4:02.45Q  2
     1) Dominick Patterson              2) Kimani Hoffman
     3) Kelton Whitehead                4) Michael Shelton
  3 Los Angeles Jets Boys                             4:04.33    4:07.95Q  1
     1) Donovan Allen                   2) Daniel Lawson
     3) Noah Stewart                    4) Brandon James
  4 Track Houston Track                               4:08.09    4:06.48Q  2
     1) Montria Brown Jr.               2) Zahir Nobles
     3) Romerian Phillips               4) Malik Wilson
  5 C.L. Athletic Stars                               4:08.54    4:08.05Q  3
     1) Torin Marks                     2) Sydney Washington
     3) Christopher Hardeman            4) Fredrick Carr
  6 Umoja Track Club                                  4:15.62    4:21.24Q  1
     1) Blajon Lux                      2) Kirk Johnson
     3) Delshawn Mitchell               4) Collin Johnson
  7 Texas Storm Track Club                            4:08.88    4:10.67q  3
     1) Joel Latson                     2) Holton Hill
     3) Justus Ross                     4) William Lockett
  8 10 Glenarden TC                                   4:13.68    4:13.75q  2
     1) Devan Abercrombie               2) Malik Landry
     3) Jonathan Brown                  4) Darryl Turner
  9 Pleasanton Heat                                   4:16.47    4:25.12   2
     1) Eugene Chen                     2) Ryan Colaco
     3) Nicholas Hasjim                 4) Michael White
 10 10 Glenarden TC  'B'                              4:14.49    4:25.65   1
     1) Amir Edgerton                   2) Booker Napoleon
     3) Diamond Johnson                 4) Nicolas Nelson
 11 Eastside Steppers                                 4:22.09    4:25.79   3
     1) Terrell Hayes                   2) Dupree Millhouse
     3) Trayvion Simpkins               4) Amani Richardson
 12 Mustangs TC                                       4:20.10    4:27.25   3
     1) Domanick Page-Whitaker          2) Adam Turner
     3) Michael Gibson                  4) Archie Rice
 13 Valley United Track Club                          4:07.90    4:30.43   1
     1) Tucker Welker                   2) Joshua (Koa) Farmer
     3) Chu Oguejiofor                  4) Ricardo Gamboa Jr.
 14 Boys & Girls Club Jaguars                         4:52.73    4:40.17   1
     1) Dylon Hollingsworth             2) James Scott-Jenkins
     3) Nick Bouda                      4) Grant Martin
 15 Dayton Gems-Elite Track Club                      4:47.21    4:43.43   1
     1) Marc Raye-Redmond               2) Kyrell Williams
     3) D'Angelo Philpot                4) Jordan Jones
 16 Allegiance Athletic Club, Inc.                    4:29.07    4:44.52   2
     1) Cornelius Berry                 2) Felix Navarrete
     3) Julius Shellmire                4) Brandon Brown
 17 Tigard Youth Track                                           4:45.72   3
     1) Sean McManamon                  2) Robert Mitchell
     3) Bryan Berg                      4) Clemon (Chase) Morrison
 18 Westside Track Club                               5:02.26    4:53.48   3
     1) John Walsh                      2) Carson VandeVenter
     3) Nathan Fulton                   4) Justin Brown
 19 Ardmore Track Club  'B'                           5:01.16    4:54.60   2
     1) Orrin Walker                    2) Keeton Conway
     3) Landon Heartsill                4) Quentin Herbert

4x400 Meter Relay Midget Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 3:47.50  1994        Glenarden TC
     JO Meet: J 3:47.50  7/31/1994   Glenarden TC, Upper Marlboro, MD
                         Bruce Haigler, Kenneth Lewis, Howard Jefferson, Ad
    Team                                              Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 13 Track Xplosion                                 4:02.45    3:56.71
     1) Dominick Patterson              2) Kimani Hoffman
     3) Kelton Whitehead                4) Michael Shelton
  2 Speed City TC                                     4:01.89    3:57.94
     1) Malik Harris                    2) Brenden Scott
     3) Chris Wilcox                    4) Jayson Levias
  3 Los Angeles Jets Boys                             4:07.95    4:01.51
     1) Donovan Allen                   2) Daniel Lawson
     3) Noah Stewart                    4) Brandon James
  4 Track Houston Track                               4:06.48    4:02.48
     1) Montria Brown Jr.               2) Zahir Nobles
     3) Romerian Phillips               4) Malik Wilson
  5 Texas Storm Track Club                            4:10.67    4:08.26
     1) Cody Hall                       2) Holton Hill
     3) Justus Ross                     4) William Lockett
  6 10 Glenarden TC                                   4:13.75    4:09.45
     1) Devan Abercrombie               2) Malik Landry
     3) Jonathan Brown                  4) Darryl Turner
  7 C.L. Athletic Stars                               4:08.05    4:12.79
     1) Torin Marks                     2) Sydney Washington
     3) Christopher Hardeman            4) Fredrick Carr
  8 Umoja Track Club                                  4:21.24    4:26.80
     1) Blajon Lux                      2) Kirk Johnson
     3) Delshawn Mitchell               4) Collin Johnson

4x800 Meter Relay Midget Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 9:20.82  6/27/2006   03 Titans, 03 Titans
                         D Hawkins, J Lavender, D Vereen, C Washington
     JO Meet: J 9:25.90  7/26/2006   03 Titans, 03 Titans
                         D Hawkins, J Lavender, D Vereen, C Washington
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 Los Angeles Jets Boys                             9:52.16    9:50.89
     1) Javion Francis                  2) Noah Stewart
     3) Brandon James                   4) Daniel Lawson
  2 Texas Storm Track Club                            9:57.39    9:53.91
     1) Charles Simmons                 2) Cody Hall
     3) William Lockett                 4) Justus Ross
  3 Track Houston Track                              10:04.24   10:05.41
     1) Charlie Booker III              2) Montria Brown Jr.
     3) Zahir Nobles                    4) Malik Wilson
  4 Quiet Fire                                        9:54.63   10:09.91
     1) Hasani Barrett                  2) Miguel Wagner-Bagues
     3) Jordan Gutierrez                4) Christian Pabico
  5 10 Glenarden TC                                  10:25.14   10:17.52
     1) Jonathan Brown                  2) Amir Edgerton
     3) Malik Landry                    4) Charles Robinson
  6 Texas Storm Track Club  'B'                      10:26.99   10:19.40
     1) Christopher Mosley, Jr.         2) Kevin Owens
     3) Cory Mose                       4) Joel Latson
  7 Valley United Track Club                         10:01.68   10:21.42
     1) Joshua (Koa) Farmer             2) Tucker Welker
     3) Ricardo Gamboa Jr.              4) Chu Oguejiofor
  8 Texas Shooting Stars                             10:28.37   10:23.92
     1) Eldridge Patterson              2) Jayden Rodriguez
     3) David Torres                    4) Alvin Warren
  9 Cascade Striders                                 10:38.97   10:28.68
     1) Campbell Addington              2) Eric Schulz
     3) Gabriel Joseph                  4) Aaron Roe
 10 Mustangs TC                                      11:04.99   10:32.60
     1) Archie Rice                     2) Kendrick Felix
     3) Domanick Page-Whitaker          4) Michael Gibson
 11 Northwest Xpress                                 10:29.53   10:34.16
     1) Rudy Ayala                      2) Justin Ashley
     3) Seth Ashley                     4) Bryce Cheney
 12 Lincoln Youth Track Club                         11:33.38   10:44.21
     1) Eric Castillo                   2) Trey Yelling
     3) Paul Sutter                     4) Mitchell Grosserode
 13 Castro Valley Track Club                         11:06.27   10:57.08
     1) Tomas Rozsa                     2) Dane Clemensen
     3) Carter Mackey                   4) Caleb Olivarez
 14 Madison Eastside Track Club                      11:19.87   11:03.47
     1) Sven Marnauzs                   2) Alex Wehrli
     3) Jacob Asbjornson                4) Riley Boyce
 15 Westside Track Club                              11:52.85   11:28.67
     1) Nathan Fulton                   2) Justin Brown
     3) Blake Worth                     4) Carson VandeVenter
 16 Omaha Racers                                     12:10.63   11:32.51
     1) Thomas Hanusek                  2) Tim Kerkhove
     3) Brady Mulnix                    4) Judd Trant
 17 Kearney Track Club                               11:46.18   11:32.60
     1) Zachary Miller                  2) Josiah Adamson
     3) Justus Hanson                   4) Jake Kingsley
 18 Cedar Rapids Track Club                          12:20.51   11:56.42
     1) Luke Hummel                     2) Reid Smock
     3) Tysen VanDraska                 4) Corey Duncan

High Jump Midget Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.75m  1979        David Mosley
     JO Meet: J 1.75m  1979        David Mosley, Palo Alto, CA
    Name                    Year Team                    Seed     Finals
===================================================================================
  1 Jake Paulsen                 Cozad,Cozad, NE        1.52m      1.55m    5-01.00
  2 Timothy Duckworth            Diablo Valley Tr,Or    1.44m     J1.55m    5-01.00
  3 Charles Simmons              Texas Storm Trac,Ho    1.47m      1.50m    4-11.00
  4 Clay Austin                  Gladiator TC,East O    1.45m     J1.50m    4-11.00
  5 Jalen Thayer                 SC Running Wild,Lon    1.50m     J1.50m    4-11.00
  6 Quetin Bates                 Troutdale Tr,Troutd    1.40m      1.45m    4-09.00
  6 Tey Rione Harrell            HospitalityHouse       1.45m      1.45m    4-09.00
  8 Bailey Roth                  45 Track Monkey,Atl    1.57m     J1.45m    4-09.00
  9 Tyler Hunke                  Wstc,Waukee, IA        1.45m     J1.45m    4-09.00
 10 Courtney Robinson            Aat,Albuquerque, NM    1.45m      1.40m    4-07.00
 10 Shane Streich                Waseca                 1.40m      1.40m    4-07.00
 10 Draque Penaflor              Unatt Illinois         1.40m      1.40m    4-07.00
 13 Jacob Harms                  Lytc,Crete, NE         1.42m     J1.40m    4-07.00
 14 Carter Radke                 Northwest Xp           1.45m     J1.40m    4-07.00
 15 Holton Hill                  Texas Storm Trac,Ho    1.37m      1.35m    4-05.00
 16 Sam Morris                   Jets,Lincoln, NE       1.32m      1.30m    4-03.25
 17 Wilkins Stanley              NW Exp,Miami, FL       1.37m      1.25m    4-01.25
 18 Peyton Harris                YMCA Team Idaho,Boi    1.29m     J1.25m    4-01.25
 -- Quentin Herbert              Ardmore Track Cl       1.07m         NH
 -- Markius Anthony              Kankakee TC            1.20m         NH

Long Jump Midget Boys
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 5.92m  1974        Anthony Green
     JO Meet: J 5.51m  7/30/2005   Matthew Green, Mon Valley
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
========================================================================================
  1 Kimani Hoffman               13 Track Xplosio,Ra    5.23m      5.66m   2.3  18-07.00
  2 Marcus Krah                  13 Durham Stride,Du    5.10m      5.22m   1.5  17-01.50
  3 Diamante Luna                Unlv Elite             5.38m      5.18m   3.1  17-00.00
  4 Darrell Chark                Unattached             5.32m      5.08m   3.6  16-08.00
  5 Tre' Taylor                  Unatt Southweste,Me    4.95m      5.01m   2.1  16-05.25
  6 Nyheim Miller                13 Upper Room,Ralei    5.11m     J5.01m   2.1  16-05.25
  7 Peyton Harris                YMCA Team Idaho,Boi    4.11m      4.86m   4.3  15-11.50
  8 Tyler Burns                  Unatt Mo Valley        5.10m      4.84m   1.7  15-10.50
  9 Robert Norman                PA Striders,Moon Tw    4.81m      4.82m   4.3  15-09.75
 10 Jalen Williams               Unatt Colorado,Park    4.92m      4.77m   2.3  15-07.75
 11 Isaiah Oliver                AZ Panthes             4.40m      4.73m   4.1  15-06.25
 12 Gregory Hines III            New World Track,OH,    4.33m      4.61m   2.1  15-01.50
 13 Blayde Moore                 Tru Speed Track,Mes    4.61m      4.58m   3.5  15-00.50
 14 Jalen Thayer                 SC Running Wild,Lon    4.91m     J4.58m   3.7  15-00.50
 15 Joshua Burnett               God's Speed                       4.54m   2.1  14-10.75
 16 Dwight Alexander             City Track Track,Sa    4.98m     J4.54m   0.8  14-10.75
 17 Kyle McKinney                Northwest Track,OH,    4.52m      4.51m   2.9  14-09.75
 18 Blake Clyce                  Madison Westside       4.60m      4.48m   1.2  14-08.50
 19 Marwin Taylor                A. W. Brown,DeSoto,    4.72m      4.47m   2.2  14-08.00
 20 Carter Radke                 Northwest Xp           4.64m      4.46m   3.1  14-07.75
 21 Jake Kingsley                Kearney,Kearney, NE    4.19m      4.35m   3.5  14-03.25
 22 Jacob Harms                  Lytc,Crete, NE         4.48m      4.31m   2.9  14-01.75
 23 Nicholas Gray                Pacesetters Trk,OH,    4.48m      4.20m   1.5  13-09.50
 24 Picasso Nelsonii             South East M           4.40m      4.09m   3.3  13-05.00
 25 Sam Sage                     Phillipsburg           4.38m      4.07m   2.0  13-04.25
 26 Luke Halberstadt             02 Waltham TC,Frami    4.40m      3.93m   1.5  12-10.75
 27 Wilkins Stanley              NW Exp,Miami, FL       3.97m      3.85m   2.8  12-07.75

Shot Put 6 lb. Midget Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 16.15m  1980        Troy Fowler
     JO Meet: J 14.70m  7/28/2006   Ashton Henderson, 09-Tulsa Exp
    Name                    Year Team                    Seed     Finals
===================================================================================
  1 Brandon Ruiz                 Northwest Xp          13.36m     13.45m   44-01.50
  2 Josh Brady                   Cougars               13.15m     13.19m   43-03.25
  3 Amir Patterson               Valley United,Winne   13.19m     12.96m   42-06.25
  4 Keenan Smith                 Umoja Track Club,sa   12.79m    J12.96m   42-06.25
  5 Clayton Walderzak            Unattached MI         11.66m     12.49m   40-11.75
  6 Elijah Mallory               13 Carolina Elit,Wa   12.70m     12.07m   39-07.25
  7 Adam Zimmerman               Barron Park Stri      11.27m     12.01m   39-05.00
  8 Nikaeus Mercer               Do Right TC           11.80m     11.47m   37-07.75
  9 Joshua Burrell               C.L. Athletic St,Ho   12.88m     11.46m   37-07.25
 10 Armand Shyne                 3M Track Clu,Castro   11.57m     11.39m   37-04.50
 11 Jeremy Franklin              Bay Cities Unlea,Ca   11.08m     11.25m   36-11.00
 12 Jared McGinn                 Norfolk,Norfolk, NE   10.64m     10.90m   35-09.25
 13 Edward Purifoy               Mercury San           10.81m     10.85m   35-07.25
 14 Alan Galloway                Wings,missouri city   11.28m     10.71m   35-01.75
 15 Alvin Deveaux                55 Summerville,Goos   11.13m     10.62m   34-10.25
 16 Tewodros Craig               13 Charlotte Fli      11.23m     10.48m   34-04.75
 17 Patrick Chavis V             Indiana Stor          11.12m     10.37m   34-00.25
 18 Jimmy Dixon                  Unatt Mo Valley       11.46m     10.19m   33-05.25
 19 Nigel Despinasse             Unattached            10.16m      9.55m   31-04.00
 20 Travis Hartwig               Titans,Hastings, NE    9.85m      9.50m   31-02.00
 21 James Daniels                Huskie TC             10.71m      9.42m   30-11.00
 22 Elliot Hudson                NW Exp,Miami, FL       9.32m      9.41m   30-10.50
 23 Michael Lamparek             Unatt Iowa,Fairfax,    9.55m      9.33m   30-07.50
 24 Curtis Williams              Montgomery Y           9.04m      8.92m   29-03.25
 25 Michael Cook                 Breeze,Bellevue, NE    9.24m      8.36m   27-05.25
 26 James Suhr                   Unattached OH,OH, O    8.67m      8.03m   26-04.25
 27 Isaiah Smith                 Unatt Mo Valley        8.48m      7.34m   24-01.00

Discus Throw 1kg Midget Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 48.65m  1982        Michael Stubblefield
     JO Meet: J 38.62m  7/28/1994   Phillip Tabor, Ardmore, OK
    Name                    Year Team                    Seed     Finals
===================================================================================
  1 Josh Brady                   Cougars               30.37m     34.20m     112-02
  2 Brandon Ruiz                 Northwest Xp          33.51m     33.31m     109-03
  3 Matthew Thomas               Diablo Valley Tr,La   30.62m     30.58m     100-04
  4 Clayton Walderzak            Unattached MI         28.66m     29.93m      98-02
  5 Jimmy Dixon                  Unatt Mo Valley       24.97m     29.02m      95-02
  6 Joshua Burrell               C.L. Athletic St,Ho   29.91m     28.78m      94-05
  7 Dylan Holborn-Welsh          City Track Track,Da   28.59m     28.08m      92-01
  8 Adam Zimmerman               Barron Park Stri      26.99m     27.79m      91-02
  9 Michael Hardeman             Mainland Jaguars,La   25.78m     27.59m      90-06
 10 Issac Walls                  Unatt Indiana         26.76m     26.63m      87-04
 11 Tewodros Craig               13 Charlotte Fli      25.81m     26.25m      86-01
 12 Wiley Nichols                Flyers,Omaha, NE      22.73m     25.87m      84-10
 13 Austin Walashek              AZ Puma               24.86m     25.57m      83-11
 14 Michael Lamparek             Unatt Iowa,Fairfax,   23.97m     25.13m      82-05
 15 Ron Cain                     Madison Eastside      20.73m     23.88m      78-04
 16 James Suhr                   Unattached OH,OH, O   21.29m     23.52m      77-02
 17 Dominic Farronato            Una Mid-Atlantic,Co   23.61m     23.39m      76-09
 18 James Daniels                Huskie TC             24.99m     23.19m      76-01
 19 Nigel Despinasse             Unattached            23.49m     21.77m      71-05
 20 nicholas hocking             Lawrence              21.80m     21.64m      71-00
 21 Kyle Danielson               Jets                  21.38m     20.91m      68-07
 22 Akinnyele Turner             LA Jets Boys,Los An   26.79m     20.60m      67-07
 23 Chandler Ector               45 Jaguar Track,Dec   24.47m     19.52m      64-00
 24 Blake Worth                  Wstc,West Des Moine   19.40m     19.34m      63-05
 25 Kenton Kobza                 Jets,Lincoln, NE      23.31m     19.17m      62-11
 26 Elliot Hudson                NW Exp,Miami, FL      20.56m     18.55m      60-10
 27 Andrew Cirillo               New Jersey S,Washin   22.46m     17.92m      58-09
 28 Isaiah Smith                 Unatt Mo Valley       22.98m     17.70m      58-01

Javelin Throw 300g Midget Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 54.53m  7/21/2006   Aaron Potter
     JO Meet: J 50.58m  7/31/2003   Zachary Ochs, Mahomet, IL
    Name                    Year Team                    Seed     Finals
===================================================================================
  1 Armand Shyne                 3M Track Clu,Castro   51.53m     41.87m     137-04
  2 Justin Spivey                Equalizers T,Santa    40.46m     41.70m     136-10
  3 Jett Robertson               Northwest Xp          39.96m     40.51m     132-11
  4 Dylan Holborn-Welsh          City Track Track,Da   40.48m     40.45m     132-08
  5 Brandon Weigand              Mountain Top,Altoon   34.43m     40.21m     131-11
  6 Clayton Walderzak            Unattached MI         39.08m     39.29m     128-11
  7 Alex Luera                   Seattle Speed Tr      38.38m     38.98m     127-11
  8 dante brooks                 NE Kansas             35.67m     37.59m     123-04
  9 Cameron Hubbard              Track Houston Tr,Ho   39.27m     36.43m     119-06
 10 Kyle Kochka-Puskar           Pacer,Bethel Park,    37.42m     36.31m     119-01
 11 Willie Clifton               East Palo Al,East P   38.42m     36.28m     119-00
 12 Kyle Danielson               Jets                  33.22m     35.87m     117-08
 13 Dwan Seaton                  Track Houston Tr,Ho   32.70m     34.82m     114-03
 14 Jeremy Grundmayer            Flyers,Gretna, NE     31.29m     34.61m     113-06
 15 Draque Penaflor              Unatt Illinois        33.07m     34.44m     113-00
 16 Sam Morris                   Jets,Lincoln, NE      33.68m     33.75m     110-09
 17 Marcus Marshall              13 Carolina Elit,Ra   37.78m     33.56m     110-01
 18 John Walsh                   Wstc,Clive, IA        29.53m     33.02m     108-04
 19 Nathan Fulton                Wstc,Urbandale, IA    27.11m     32.09m     105-03
 20 Michael Hardeman             Mainland Jaguars,La   33.99m     31.71m     104-00
 21 Will Warwick                 13 G'Boro Pacese,Gr   37.32m     31.34m     102-10
 22 Anthony Cook                 Unattached MI         28.62m     30.48m     100-00
 23 E. Gordon Dudley             45 Walton Youth,Mar   40.57m     29.78m      97-08
 24 Malcolm Fincher              Cascade Striders      36.82m     29.47m      96-08
 25 Jimmy Dixon                  Unatt Mo Valley       28.70m     28.76m      94-04
 26 Nigel Despinasse             Unattached            27.33m     25.99m      85-03
 27 Scott Bernard                05 Connecticut T      27.95m     23.15m      75-11
 -- DeVonte Thompson             Huskie TC             18.68m       FOUL

Pentathlon: #5 1500 Meter Run Midget Boys Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Bailey Roth                  45 Track Monkey,Atl    4:44.93     650
  2 Sam Strong                   Club West Yo,Santa     5:18.88     456
  3 Timothy Duckworth            Diablo Valley Tr,Or    5:22.76     436
  4 Dylan Holborn-Welsh          City Track Track,Da    5:29.01     404
  5 Tyus Kuykendall              Track City T,Eugene    5:29.27     403
  6 Kordell Williams             10 New Wave TC,Uppe    5:36.64     367
  7 Darius Strambler             Elite TC               5:36.94     366
  8 Jordan Birch                 Unatt Mo Valley        5:40.87     347
  9 Marcus Ross                  D & B Fury,grandpra    5:46.37     322
 10 Jalen Thayer                 SC Running Wild,Lon    5:47.69     316
 11 Conner Diedrich              Illini Heat            5:51.90     298
 12 Noah Larrison                Excalibur TC,Clive,    5:54.54     287
 13 Courtney Robinson            Aat,Albuquerque, NM    6:06.30     239
 14 Jacob Harms                  Lytc,Crete, NE         6:20.65     186
 15 Luke Halberstadt             02 Waltham TC,Frami    6:25.95     168
 16 Jacob Wayda                  Unatt Illinois         6:26.92     165
 17 Khristopher Butler           Memphis Hurdlers       7:08.46      55

Pentathlon: #1 80 Meter Hurdles Midget Boys Pentathlon
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Jordan Birch                 Unatt Mo Valley          13.37   0.4  2    837
  2 Tyus Kuykendall              Track City T,Eugene      13.38   1.2  3    836
  3 Sam Strong                   Club West Yo,Santa       13.52   NWI  4    817
  4 Timothy Duckworth            Diablo Valley Tr,Or      13.56   0.4  2    811
  5 Jalen Thayer                 SC Running Wild,Lon      14.12   1.2  3    738
  6 Conner Diedrich              Illini Heat              14.35   NWI  1    709
  7 Dylan Holborn-Welsh          City Track Track,Da      14.39   1.2  3    704
  8 Jacob Harms                  Lytc,Crete, NE           14.52   3.3  5    688
  9 Noah Larrison                Excalibur TC,Clive,      14.98   3.3  5    633
 10 Bailey Roth                  45 Track Monkey,Atl      15.00   0.4  2    629
 11 Luke Halberstadt             02 Waltham TC,Frami      15.04   NWI  1    625
 12 Marcus Ross                  D & B Fury,grandpra      15.18   3.3  5    609
 13 Khristopher Butler           Memphis Hurdlers         15.20   NWI  4    607
 14 Kordell Williams             10 New Wave TC,Uppe      15.24   1.2  3    602
 15 Courtney Robinson            Aat,Albuquerque, NM      15.54   3.3  5    567
 16 Jacob Wayda                  Unatt Illinois           15.92   NWI  4    526
 17 Isaiah Oliver                AZ Panthes               16.89   NWI  4    425
 18 Darius Strambler             Elite TC                 17.04   NWI  1    411

Pentathlon: #3 High Jump Midget Boys Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Bailey Roth                  45 Track Monkey,Atl      1.55m    5-01.00    426
  2 Jalen Thayer                 SC Running Wild,Lon      1.50m    4-11.00    389
  2 Timothy Duckworth            Diablo Valley Tr,Or      1.50m    4-11.00    389
  4 Darius Strambler             Elite TC                 1.45m    4-09.00    352
  4 Courtney Robinson            Aat,Albuquerque, NM      1.45m    4-09.00    352
  6 Jacob Harms                  Lytc,Crete, NE           1.40m    4-07.00    317
  6 Isaiah Oliver                AZ Panthes               1.40m    4-07.00    317
  6 Sam Strong                   Club West Yo,Santa       1.40m    4-07.00    317
  9 Jordan Birch                 Unatt Mo Valley          1.35m    4-05.00    283
  9 Tyus Kuykendall              Track City T,Eugene      1.35m    4-05.00    283
  9 Kordell Williams             10 New Wave TC,Uppe      1.35m    4-05.00    283
 12 Dylan Holborn-Welsh          City Track Track,Da      1.30m    4-03.25    250
 12 Jacob Wayda                  Unatt Illinois           1.30m    4-03.25    250
 12 Conner Diedrich              Illini Heat              1.30m    4-03.25    250
 15 Noah Larrison                Excalibur TC,Clive,      1.25m    4-01.25    218
 16 Luke Halberstadt             02 Waltham TC,Frami      1.15m    3-09.25    159
 16 Marcus Ross                  D & B Fury,grandpra      1.15m    3-09.25    159
 18 Khristopher Butler           Memphis Hurdlers         1.00m    3-03.25     81

Pentathlon: #4 Long Jump Midget Boys Pentathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Jordan Birch                 Unatt Mo Valley          4.86m   3.2  15-11.50    356
  2 Timothy Duckworth            Diablo Valley Tr,Or      4.62m   3.5  15-02.00    312
  3 Darius Strambler             Elite TC                 4.45m   3.5  14-07.25    281
  4 Kordell Williams             10 New Wave TC,Uppe      4.44m   4.7  14-07.00    280
  5 Jacob Harms                  Lytc,Crete, NE           4.41m   2.0  14-05.75    274
  6 Sam Strong                   Club West Yo,Santa       4.37m   1.9  14-04.00    267
  7 Bailey Roth                  45 Track Monkey,Atl      4.35m   2.3  14-03.25    264
  8 Dylan Holborn-Welsh          City Track Track,Da      4.34m   2.8  14-03.00    262
  9 Jalen Thayer                 SC Running Wild,Lon      4.28m   3.4  14-00.50    252
 10 Isaiah Oliver                AZ Panthes               4.15m   3.1  13-07.50    230
 11 Courtney Robinson            Aat,Albuquerque, NM      4.13m   1.8  13-06.75    227
 12 Jacob Wayda                  Unatt Illinois           4.07m   2.1  13-04.25    217
 13 Tyus Kuykendall              Track City T,Eugene      3.99m   2.1  13-01.25    204
 14 Conner Diedrich              Illini Heat              3.84m   2.2  12-07.25    181
 15 Luke Halberstadt             02 Waltham TC,Frami      3.64m   3.1  11-11.50    150
 16 Marcus Ross                  D & B Fury,grandpra      3.63m   2.7  11-11.00    149
 17 Khristopher Butler           Memphis Hurdlers         3.16m   2.6  10-04.50     85
 -- Noah Larrison                Excalibur TC,Clive,       FOUL

Pentathlon: #2 Shot Put Midget Boys Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Sam Strong                   Club West Yo,Santa      10.17m   33-04.50    496
  2 Dylan Holborn-Welsh          City Track Track,Da      9.43m   30-11.25    451
  3 Jalen Thayer                 SC Running Wild,Lon      9.36m   30-08.50    447
  4 Jacob Harms                  Lytc,Crete, NE           8.77m   28-09.25    412
  5 Jordan Birch                 Unatt Mo Valley          8.73m   28-07.75    410
  6 Bailey Roth                  45 Track Monkey,Atl      8.64m   28-04.25    404
  7 Isaiah Oliver                AZ Panthes               8.48m   27-10.00    395
  8 Conner Diedrich              Illini Heat              8.24m   27-00.50    381
  9 Marcus Ross                  D & B Fury,grandpra      8.00m   26-03.00    366
 10 Tyus Kuykendall              Track City T,Eugene      7.87m   25-10.00    359
 11 Jacob Wayda                  Unatt Illinois           7.48m   24-06.50    336
 12 Courtney Robinson            Aat,Albuquerque, NM      7.43m   24-04.50    333
 13 Kordell Williams             10 New Wave TC,Uppe      7.37m   24-02.25    329
 14 Noah Larrison                Excalibur TC,Clive,      7.35m   24-01.50    328
 15 Khristopher Butler           Memphis Hurdlers         7.21m   23-08.00    320
 16 Timothy Duckworth            Diablo Valley Tr,Or      7.16m   23-06.00    317
 17 Darius Strambler             Elite TC                 6.78m   22-03.00    294
 18 Luke Halberstadt             02 Waltham TC,Frami      5.83m   19-01.50    239

Pentathlon Midget Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N  2802  6/2/2005    Devon Blackmon, Cal Rising Stars
     JO Meet: J  2730  7/27/2005   James Douglas, Cal Rising Stars
    Name                    Year Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Bailey Roth                  45 Track Monkey,Atl     2194       2373
  2 Sam Strong                   Club West Yo,Santa      2355       2353
  3 Timothy Duckworth            Diablo Valley Tr,Or     2142       2265
  4 Jordan Birch                 Unatt Mo Valley         1978       2233
  5 Jalen Thayer                 SC Running Wild,Lon     2255       2142
  6 Tyus Kuykendall              Track City T,Eugene     1967       2085
  7 Dylan Holborn-Welsh          City Track Track,Da     2184       2071
  8 Jacob Harms                  Lytc,Crete, NE          1922       1877
  9 Kordell Williams             10 New Wave TC,Uppe     1913       1861
 10 Conner Diedrich              Illini Heat             1809       1819
 11 Courtney Robinson            Aat,Albuquerque, NM     1981       1718
 12 Darius Strambler             Elite TC                1626       1704
 13 Marcus Ross                  D & B Fury,grandpra     1455       1605
 14 Jacob Wayda                  Unatt Illinois          1469       1494
 15 Noah Larrison                Excalibur TC,Clive,     1581       1466
 16 Luke Halberstadt             02 Waltham TC,Frami     1674       1341
 17 Khristopher Butler           Memphis Hurdlers        1515       1148

1500 Meter Race Walk Midget Boys
=========================================================================
 Nat'l Youth: N 6:44.10  1994        Tristin Ruoss
     JO Meet: J 6:44.01  7/2/1992    Tristan Ruoss, Fayetteville, AR
    Name                    Year Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Nathaniel Roberts            Salem Track,Salem,   8:25.05    7:22.25
  2 Emilio Mancha                Elgin Sharks         9:24.95    8:14.92
  3 Daimon Todd                  Umoja Track Club,Sa  9:14.57    8:23.77
  4 Geraldo Flores               S. Tex Walking      10:00.69    9:11.95
  5 Gabriel McAndrews            Flyers,Omaha, NE    13:13.95    9:29.87
  6 Elijah Micheaux              Texas Storm Trac,Ho 10:20.04    9:44.44
  7 Tyler Headley                Cascade Striders     9:48.43   10:01.47
  8 Rohan Aras                   Cascade Striders     9:50.67   10:07.73
  9 Ryan Hudson                  Mainland Jaguars,La 10:21.61   10:13.70
 10 Spencer Jordan               13 Track Xplosio,Ra 10:40.09   10:19.19
 11 Isisah Ard                   Topeka Spiri        13:01.98   11:31.47
 12 Jonathan Andersen            Cedar Rapids        11:37.75   12:14.54
 -- Taylor Bowman                Memphis Hurdlers    12:44.31         DQ
 -- Josh Childress               Atc                 10:54.91         DQ
 -- Daniel Turner                Faith TC Inc        10:28.69         DQ
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade Phoenix KT St. Vincent Normatec