Join/Renew Now

Results - USATF Kentucky Association Junior Olympic Track & Field Championships

6/7/08 - Bardstown, KY

Event 100  100 Meter Dash Bantam Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 McHaney, Mykia               Paducah Track Cl         16.17   NWI
  2 Wood, Tashanique             Paducah Track Cl         16.56   NWI
  3 Renick, Saralee              Unattached               17.77   NWI

Event 101  200 Meter Dash Bantam Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 McHaney, Mykia               Paducah Track Cl         39.11   NWI
  2 Wood, Tashanique             Paducah Track Cl         40.43   NWI
  3 Renick, Saralee              Unattached               40.64   NWI
  4 Abbott, Lillie               Unattached               42.33   NWI

Event 102  400 Meter Dash Bantam Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Wood, Tashanique             Paducah Track Cl       1:37.00
  2 Abbott, Lillie               Unattached             1:39.11

Event 109  Long Jump Bantam Girls
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
===============================================================================
  1 Wood, Tashanique             Paducah Track Cl         2.70m   NWI   8-10.25
  2 Renick, Saralee              Unattached               2.39m   NWI   7-10.25
  3 Abbott, Lillie               Unattached               2.27m   NWI   7-05.50

Event 200  100 Meter Dash Midget Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Wood, TasheAirra             Paducah Track Cl         15.61   NWI
  2 Horne, Gabriel               Paducah Track Cl         16.52   NWI

Event 201  200 Meter Dash Midget Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Horne, Gabriel               Paducah Track Cl         38.17   NWI
  2 Wood, TasheAirra             Paducah Track Cl         40.51   NWI

Event 202  400 Meter Dash Midget Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Wood, TasheAirra             Paducah Track Cl       1:28.57
  2 Horne, Gabriel               Paducah Track Cl       1:38.60

Event 203  800 Meter Run Midget Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Wood, TasheAirra             Paducah Track Cl       4:07.38

Event 212  Long Jump Midget Girls
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
===============================================================================
  1 Horne, Gabriel               Paducah Track Cl         2.78m   NWI   9-01.50

Event 251  200 Meter Dash Midget Boys
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Messer, William (Conner)     Unattached               32.47   NWI

Event 257  80 Meter Hurdles Midget Boys
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Messer, William (Conner)     Unattached               15.74   NWI

Event 262  Long Jump Midget Boys
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
===============================================================================
  1 Messer, William (Conner)     Unattached               3.78m   NWI  12-05.00

Event 263  Shot Put 6 lb. Midget Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Beckerson, Nick              Unattached               7.92m   26-00.00

Event 264  Discus Throw 1kg Midget Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Beckerson, Nick              Unattached              14.50m      47-07

Event 300  100 Meter Dash Youth Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Skinner, Destiny             Paducah Track Cl         15.46   NWI
  2 McHaney, Ro'tasha            Paducah Track Cl         15.87   NWI

Event 301  200 Meter Dash Youth Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Gabhart, Jessica             Unattached               30.17   NWI
  2 Skinner, Destiny             Paducah Track Cl         34.95   NWI
  3 McHaney, Ro'tasha            Paducah Track Cl         35.07   NWI

Event 302  400 Meter Dash Youth Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Gabhart, Jessica             Unattached             1:06.94

Event 304  1500 Meter Run Youth Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Mauer, Whitney               Unattached             6:06.00

Event 305  3000 Meter Run Youth Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Mauer, Whitney               Unattached            12:46.47

Event 307  100 Meter Hurdles Youth Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Franke, Hannah               Unattached               19.06   NWI

Event 308  200 Meter Hurdles Youth Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Gabhart, Jessica             Unattached               32.74   NWI

Event 314  Long Jump Youth Girls
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
===============================================================================
  1 Skinner, Destiny             Paducah Track Cl         3.91m   NWI  12-10.00
  2 Sullivan, Caitlin            Unattached**             3.73m   NWI  12-03.00

Event 315  Triple Jump Youth Girls
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
===============================================================================
  1 Sullivan, Caitlin            Unattached**             7.97m   NWI  26-01.75

Event 353  800 Meter Run Youth Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Beckerson, Alex              Unattached             2:35.60

Event 354  1500 Meter Run Youth Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Beckerson, Alex              Unattached             5:15.17

Event 355  3000 Meter Run Youth Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Beckerson, Alex              Unattached            10:58.67

Event 366  Shot Put 4kg Youth Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Teegarden, Aaron             Unattached              10.22m   33-06.50

Event 367  Discus Throw 1kg Youth Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Teegarden, Aaron             Unattached              23.00m      75-05

Event 368  Javelin Throw 600g Youth Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Teegarden, Aaron             Unattached              18.00m      59-01

Event 413  High Jump Intermediate Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Leachman, Allison            Unattached               1.32m    4-04.00

Event 452  400 Meter Dash Intermediate Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Lyvers, Ben                  Unattached               55.64

Event 453  800 Meter Run Intermediate Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Lutz, Patrick                Unattached             2:36.44

Event 454  1500 Meter Run Intermediate Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Lutz, Patrick                Unattached             5:23.57

Event 463  High Jump Intermediate Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Buckles, Daniel              Unattached               1.67m    5-05.75

Event 464  Pole Vault Intermediate Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Ellison, Jordan              Unattached               3.35m   10-11.75

Event 467  Shot Put 12 lb. Intermediate Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Shrewsbury, Luke             Unattached               7.23m   23-08.75

Event 468  Discus Throw 1.6kg Intermediate Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Shrewsbury, Luke             Unattached              20.30m      66-07

Event 469  Javelin Throw 800g Intermediate Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Buckles, Daniel              Unattached              34.50m     113-02

Event 500  100 Meter Dash Young Women
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Horne, DeAudre               Paducah Track Cl         13.37   NWI

Event 501  200 Meter Dash Young Women
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Horne, DeAudre               Paducah Track Cl         26.56   NWI
  2 Prather, Brittany            Spottsville Mons         27.41   NWI

Event 502  400 Meter Dash Young Women
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Poindexter, Keisha           Spottsville Mons       1:05.85

Event 503  800 Meter Run Young Women
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Lutz, Margaret               Unattached             2:46.50

Event 508  100 Meter Hurdles Young Women
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Crowe, Kotey                 Unattached               23.73   NWI

Event 513  High Jump Young Women
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Stutland, Jennifer           Unattached               1.47m    4-09.75

Event 514  Pole Vault Young Women
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Allin, Leigh                 Unattached               3.04m    9-11.75
  2 Crowe, Kotey                 Unattached               2.43m    7-11.50
  3 Gabhart, Kaylee              Unattached               2.28m    7-05.75
  4 Ahern, Brooke                Unattached               2.13m    6-11.75
  5 Stenzel, Samantha            Unattached               2.00m    6-06.75

Event 516  Triple Jump Young Women
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
===============================================================================
  1 Prather, Brittany            Spottsville Mons        10.19m   NWI  33-05.25
  2 Allin, Leigh                 Unattached               9.67m   NWI  31-08.75

Event 519  Javelin Throw 600g Young Women
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Crowe, Kotey                 Unattached              23.00m      75-05
  2 Gabhart, Kaylee              Unattached              14.20m      46-07

Event 550  100 Meter Dash Young Men
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Marigny, Benquil             Spottsville Mons         11.56   NWI
  2 Hall, Scott                  Paducah Track Cl         12.02   NWI
  3 Windquist, Nicholas          Unattached               12.95   NWI

Event 551  200 Meter Dash Young Men
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Marigny, Benquil             Spottsville Mons         23.34   NWI
  2 Hall, Scott                  Paducah Track Cl         25.17   NWI

Event 552  400 Meter Dash Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Milley, Jonathan             Unattached               54.18
  2 Windquist, Nicholas          Unattached               56.19

Event 553  800 Meter Run Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Canary, Thomas               Unattached             1:59.28
  2 Perry, Derek                 Paducah Track Cl       2:14.86

Event 554  1500 Meter Run Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Thurston, Daniel             Unattached             4:24.94
  2 Perry, Derek                 Paducah Track Cl       4:33.38

Event 558  110 Meter Hurdles Young Men
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Denson, Caric                Paducah Track Cl         16.85   NWI
  2 Miller, Steve                Paducah Track Cl         17.22   NWI

Event 559  400 Meter Hurdles Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Miller, Steve                Paducah Track Cl       1:20.10

Event 563  High Jump Young Men
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Millett, Ralph               Pacers Track Clu         1.85m    6-00.75
  2 Hatfield, Jordan             Unattached               1.62m    5-03.75

Event 564  Pole Vault Young Men
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Gettler, Brian               Unattached               3.83m   12-06.75
  2 Hiles, Evan                  Unattached               3.50m   11-05.75
  3 Hempel, Byron                Unattached               3.35m   10-11.75
  4 Carney, James                Unattached**             3.20m   10-06.00
  5 Jones, Ethan                 Unattached               3.04m    9-11.75
  6 Shrewsbury, John             Unattached               2.89m    9-05.75
 -- Pitt, Evan                   Spottsville Mons            NH

Event 565  Long Jump Young Men
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
===============================================================================
  1 Milley, Jonathan             Unattached               6.54m   NWI  21-05.50
  2 Thomas, Sean                 Paducah Track Cl         5.46m   NWI  17-11.00
  3 Hall, Scott                  Paducah Track Cl         4.58m   NWI  15-00.50

Event 566  Triple Jump Young Men
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
===============================================================================
  1 Thomas, Sean                 Paducah Track Cl        10.48m   NWI  34-04.75

Event 567  Shot Put 12 lb. Young Men
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Pogue, Anthony               Unattached              14.78m   48-06.00
  2 Fehrenbacher, Wes            Unattached              13.12m   43-00.50
  3 Hatfield, Jordan             Unattached              11.72m   38-05.50

Event 568  Discus Throw 1.6kg Young Men
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Fehrenbacher, Wes            Unattached              39.40m     129-03
  2 Seay, Richard                Unattached              38.30m     125-08
  3 Hatfield, Jordan             Unattached              37.40m     122-08
  4 Pogue, Anthony               Unattached              37.00m     121-05

Event 569  Javelin Throw 800g Young Men
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Fehrenbacher, Wes            Unattached              40.90m     134-02
  2 Hatfield, Jordan             Unattached              27.70m      90-10
  3 Hiles, Evan                  Unattached              23.20m      76-01
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade Phoenix KT St. Vincent Normatec