Join/Renew Now

Results - USATF Lake Erie Association Junior Olympic Track & Field Championships

6/28/08 - Youngstown State University

Event 100  100 Meter Dash Bantam Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 18 Morales, Yesenia          Unattached                17.3   17.3
  2 16 Thomas, Ta'Neil           Austintown Commu          18.4

Event 101  200 Meter Dash Bantam Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 18 Morales, Yesenia          Unattached                37.6
  2 16 Thomas, Ta'Neil           Austintown Commu          45.6

Event 102  400 Meter Dash Bantam Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 18 Morales, Yesenia          Unattached              1:33.6
  2 16 Thomas, Ta'Neil           Austintown Commu        1:47.5

Event 152  400 Meter Dash Bantam Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 36 McCallum, Elijah          Unattached              1:28.4

Event 158  High Jump Bantam Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 36 McCallum, Elijah          Unattached               0.99m    3-03.00

Event 160  Shot Put 6 lb. Bantam Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 36 McCallum, Elijah          Unattached               5.69m   18-08.00

Event 200  100 Meter Dash Midget Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 14 Stewart, Al-priequa       Unattached                14.1
  2 42 Weil, Ashlee              Unattached                18.5

Event 201  200 Meter Dash Midget Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 14 Stewart, Al-priequa       Unattached                32.5
  2 42 Weil, Ashlee              Unattached                43.5

Event 211  High Jump Midget Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 38 Harper, Brooke            Unattached               1.22m    4-00.00

Event 212  Long Jump Midget Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 38 Harper, Brooke            Unattached               3.61m   11-10.25

Event 214  Discus Throw 1kg Midget Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 38 Harper, Brooke            Unattached              14.70m      48-03

Event 263  Shot Put 6 lb. Midget Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 24 Gallitz, Brad             Gtr Medina T C           7.40m   24-03.50

Event 264  Discus Throw 1kg Midget Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 24 Gallitz, Brad             Gtr Medina T C          17.30m      56-09

Event 302  400 Meter Dash Youth Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 6 Bohan, Christine           Unattached              1:10.5

Event 312  High Jump Youth Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 4 Kinch, Sarah               Gtr Medina T C           1.42m    4-07.75
  2 6 Bohan, Christine           Unattached              J1.42m    4-07.75

Event 313  Pole Vault Youth Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
 -- 6 Bohan, Christine           Unattached                  NH

Event 316  Shot Put 6 lb. Youth Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 1 Amelinaite, Berta          United in Flight         8.49m   27-10.25
  2 5 Pallini, Cari              Gtr Medina T C           7.77m   25-06.00

Event 317  Discus Throw 1kg Youth Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 1 Amelinaite, Berta          United in Flight        30.15m      98-11
  2 3 Grendze, Emili             Unattached              27.94m      91-08
  3 5 Pallini, Cari              Gtr Medina T C          25.32m      83-01

Event 366  Shot Put 4kg Youth Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 37 Harper, Jeff              Unattached              12.05m   39-06.50

Event 367  Discus Throw 1kg Youth Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 37 Harper, Jeff              Unattached              36.86m     120-11

Event 400  100 Meter Dash Intermediate Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 13 Cunningham, Emily         Gtr Medina T C            12.9

Event 401  200 Meter Dash Intermediate Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 13 Cunningham, Emily         Gtr Medina T C            27.2

Event 408  100 Meter Hurdles Intermediate Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 17 Toporowsky, Katelin       Gtr Medina T C            17.5

Event 409  400 Meter Hurdles Intermediate Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 17 Toporowsky, Katelin       Gtr Medina T C          1:20.5

Event 415  Long Jump Intermediate Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 13 Cunningham, Emily         Gtr Medina T C           4.30m   14-01.25

Event 417  Shot Put 4kg Intermediate Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 10 Menges, Kaitlyn           Unattached              10.29m   33-09.25
  2 2 Hight, Lauren              Unattached               8.73m   28-07.75

Event 418  Discus Throw 1kg Intermediate Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 10 Menges, Kaitlyn           Unattached              33.48m     109-10
  2 2 Hight, Lauren              Unattached              31.68m     103-11

Event 450  100 Meter Dash Intermediate Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 32 Betts, Warnsley           Unattached                12.0

Event 451  200 Meter Dash Intermediate Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 32 Betts, Warnsley           Unattached                24.9

Event 463  High Jump Intermediate Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 25 Bohan, Andrew             Unattached               1.53m    5-00.25

Event 467  Shot Put 12 lb. Intermediate Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 28 Terry, Joshua             Gtr Medina T C          11.12m   36-05.75
  2 21 Wuensch, Matt             Gtr Medina T C          11.05m   36-03.00
  3 23 Ball, Zachery             Gtr Medina T C          10.57m   34-08.25

Event 468  Discus Throw 1.6kg Intermediate Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 28 Terry, Joshua             Gtr Medina T C          41.14m     135-00
  2 21 Wuensch, Matt             Gtr Medina T C          40.47m     132-09
  3 23 Ball, Zachery             Gtr Medina T C          34.26m     112-05
  4 25 Bohan, Andrew             Unattached              28.59m      93-09

Event 500  100 Meter Dash Young Women
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 41 Miller, Torri             Unattached                13.0
  2 12 Jerek, Katie              Unattached                13.9

Event 501  200 Meter Dash Young Women
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 12 Jerek, Katie              Unattached                28.8

Event 504  1500 Meter Run Young Women
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 19 Cross, Amber              Unattached              5:47.5
  2 20 Lee-Maher, Susan          Unattached              6:53.6

Event 505  3000 Meter Run Young Women
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 19 Cross, Amber              Unattached             12:32.6

Event 508  100 Meter Hurdles Young Women
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 15 Harbour, Tamica           Unattached                14.8

Event 509  400 Meter Hurdles Young Women
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 15 Harbour, Tamica           Unattached              1:14.0

Event 515  Long Jump Young Women
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 15 Harbour, Tamica           Unattached               5.39m   17-08.25

Event 517  Shot Put 4kg Young Women
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 7 McNeill, Bridget           Gtr Medina T C           9.81m   32-02.25
  2 20 Lee-Maher, Susan          Unattached               7.98m   26-02.25

Event 518  Discus Throw 1kg Young Women
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 7 McNeill, Bridget           Gtr Medina T C          39.87m     130-10
  2 8 Handwork, Lauren           Unattached              35.19m     115-05
  3 20 Lee-Maher, Susan          Unattached              23.32m      76-06

Event 550  100 Meter Dash Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 34 Craig, Michael            Unattached                11.3
  2 40 Rodriguez, Nathan         Unattached                12.3

Event 551  200 Meter Dash Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 34 Craig, Michael            Unattached                23.0
  2 33 Miller, Cody              Unattached                27.2

Event 552  400 Meter Dash Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 33 Miller, Cody              Unattached                51.4
  2 34 Craig, Michael            Unattached                54.0

Event 554  1500 Meter Run Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 40 Rodriguez, Nathan         Unattached              4:53.6

Event 558  110 Meter Hurdles Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 39 Collins, Jermaine         Unattached                15.3
  2 31 Speicher, Eric            Unattached                20.6

Event 563  High Jump Young Men
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 27 Leon, Jakob               Unattached               1.88m    6-02.00
  2 31 Speicher, Eric            Unattached               1.62m    5-03.75

Event 566  Triple Jump Young Men
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 31 Speicher, Eric            Unattached              11.38m   37-04.00

Event 567  Shot Put 12 lb. Young Men
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 26 Brode, Dustin             Austintown Commu        16.22m   53-02.75
  2 29 Grace, Bobby              Gtr Medina T C          12.97m   42-06.75
  3 40 Rodriguez, Nathan         Unattached              10.87m   35-08.00

Event 568  Discus Throw 1.6kg Young Men
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 26 Brode, Dustin             Austintown Commu        46.12m     151-04
  2 29 Grace, Bobby              Gtr Medina T C          43.00m     141-01
  3 30 Lord, Zachary             Unattached              41.95m     137-07
  4 35 Zakrajsek, Michael        Austintown Commu        36.49m     119-09
  5 22 Kreatsonlas, Jacob        Austintown Commu        29.90m      98-01

Event 569  Javelin Throw 800g Young Men
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 40 Rodriguez, Nathan         Unattached              41.67m     136-08
  2 35 Zakrajsek, Michael        Austintown Commu        37.46m     122-11
  3 22 Kreatsonlas, Jacob        Austintown Commu        25.44m      83-05

Event 573  Hammer Throw Young Men
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 26 Brode, Dustin             Austintown Commu        48.18m     158-01
  2 30 Lord, Zachary             Unattached              34.75m     114-00
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade Phoenix KT St. Vincent Normatec