Join/Renew Now

Results - USATF Maine Association Junior Olympic Track & Field Championships

6/21/08 - Scarborough, ME

Event 100  100 Meter Dash Bantam Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 14 JAMIE KEISMAN             01POLAND PANTHER         17.06   NWI 
  2 45 ROSALIE WHITE             01-LEWISTON TRAC         22.49   NWI 
 
Event 101  200 Meter Dash Bantam Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 14 JAMIE KEISMAN             01POLAND PANTHER         36.55   NWI 
 
Event 102  400 Meter Dash Bantam Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 14 JAMIE KEISMAN             01POLAND PANTHER       1:24.12  
 
Event 104  1500 Meter Run Bantam Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 64 Adrianna White            01-LEWISTON TRAC       6:42.22  
 
Event 105  1500 Meter Race Walk Bantam Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 19 MADELYN CHILDS            01unatt-MAINE         10:13.05  
 
Event 109  Long Jump Bantam Girls
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 45 ROSALIE WHITE             01-LEWISTON TRAC         2.04m   NWI   6-08.50 
 
Event 150  100 Meter Dash Bantam Boys
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 44 TRAVIS SNYDER             01-Saco Bay              21.10   NWI 
 
Event 159  Long Jump Bantam Boys
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 44 TRAVIS SNYDER             01-Saco Bay              2.47m   NWI   8-01.25 
 
Event 161  Javelin Throw 300g Bantam Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 44 TRAVIS SNYDER             01-Saco Bay             10.44m      34-03 
 
Event 200  100 Meter Dash Midget Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 13 HANNAH KEISMAN            01POLAND PANTHER         15.20   NWI 
 
Event 201  200 Meter Dash Midget Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 13 HANNAH KEISMAN            01POLAND PANTHER         32.19   NWI 
 
Event 202  400 Meter Dash Midget Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 13 HANNAH KEISMAN            01POLAND PANTHER       1:15.10  
 
Event 212  Long Jump Midget Girls
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 64 Adrianna White            01-LEWISTON TRAC         3.08m   NWI  10-01.25 
 
Event 253  800 Meter Run Midget Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 22 NIGEL WILLIAMS            01POLAND PANTHER       2:48.55  
 
Event 254  1500 Meter Run Midget Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 22 NIGEL WILLIAMS            01POLAND PANTHER       5:26.53  
  2 58 NICHOLAS DUMAS            01-AUGUSTA TRACK       5:43.22  
 
Event 262  Long Jump Midget Boys
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 22 NIGEL WILLIAMS            01POLAND PANTHER         3.71m   NWI  12-02.25 
 
Event 300  100 Meter Dash Youth Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 63 AMBER ZOHOLI              01-AUGUSTA TRACK         13.86   NWI 
  2 11 EMMA-JANE TURTON          01POLAND PANTHER         14.30   NWI 
 
Event 301  200 Meter Dash Youth Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 63 AMBER ZOHOLI              01-AUGUSTA TRACK         28.75   NWI 
  2 48 LINDSEY FOLSOM            01unatt-MAINE            28.81   NWI 
  3 11 EMMA-JANE TURTON          01POLAND PANTHER         28.95   NWI 
 
Event 302  400 Meter Dash Youth Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 11 EMMA-JANE TURTON          01POLAND PANTHER       1:06.07  
 
Event 303  800 Meter Run Youth Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 40 ABBEY LEONARDI            01-KENNEBUNK TRA       2:27.78  
 
Event 304  1500 Meter Run Youth Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 40 ABBEY LEONARDI            01-KENNEBUNK TRA       4:49.33  
 
Event 306  3000 Meter Race Walk Youth Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 28 NICOLE COURT-MENENDEZ     01-AURBURN RUNNI      18:20.53  
 
Event 307  100 Meter Hurdles Youth Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 48 LINDSEY FOLSOM            01unatt-MAINE            17.36   NWI 
 
Event 313  Pole Vault Youth Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 48 LINDSEY FOLSOM            01unatt-MAINE            2.74m    8-11.75 
 
Event 316  Shot Put 6 lb. Youth Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 57 JENNA SERUNIAN            01unatt-MAINE            8.74m   28-08.25 
 
Event 317  Discus Throw 1kg Youth Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 57 JENNA SERUNIAN            01unatt-MAINE           33.99m     111-06 
  2 65 Hannes Niedbala           01unatt-MAINE           23.08m      75-09 
 
Event 318  Javelin Throw 600g Youth Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 1 HAELA BOOTH-HOWE           01-Scarborough          27.13m      89-00 
 
Event 352  400 Meter Dash Youth Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 5 ROBERT HALL                01-Scarborough         1:05.76  
 
Event 354  1500 Meter Run Youth Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 5 ROBERT HALL                01-Scarborough         5:16.24  
 
Event 357  100 Meter Hurdles Youth Boys
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 39 SAMUEL HOPKINS            01-AUGUSTA TRACK         19.06   NWI 
 
Event 363  Pole Vault Youth Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 39 SAMUEL HOPKINS            01-AUGUSTA TRACK         2.74m    8-11.75 
 
Event 365  Triple Jump Youth Boys
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 39 SAMUEL HOPKINS            01-AUGUSTA TRACK         9.94m   NWI  32-07.50 
 
Event 368  Javelin Throw 600g Youth Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 39 SAMUEL HOPKINS            01-AUGUSTA TRACK        33.43m     109-08 
 
Event 400  100 Meter Dash Intermediate Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 62 MELISSA CARRIER           01unatt-MAINE            13.21   NWI 
  2 16 MORGAN COSTA              01unatt-MAINE            13.23   NWI 
  3 2 JENNY SNYDER               01-Scarborough           13.65   NWI 
  4 10 LOURINE WELLER            01unatt-MAINE            14.34   NWI 
 
Event 401  200 Meter Dash Intermediate Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 16 MORGAN COSTA              01unatt-MAINE            27.48   NWI 
  2 10 LOURINE WELLER            01unatt-MAINE            31.44   NWI 
 
Event 403  800 Meter Run Intermediate Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 3 KELSEY SCHILD              01-Scarborough         2:53.09  
  2 54 KATIE NELLIGAN            01unatt-MAINE          3:19.21  
 
Event 408  100 Meter Hurdles Intermediate Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 2 JENNY SNYDER               01-Scarborough           18.17   NWI 
 
Event 409  400 Meter Hurdles Intermediate Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 18 REILLY SULLIVAN           01WINDHAM RECREA       1:14.63  
 
Event 410  4x100 Meter Relay Intermediate Girls
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 01-Scarborough Track Club  'A'                        54.08  
 
Event 411  4x400 Meter Relay Intermediate Girls
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 01-Scarborough Track Club  'A'                      4:57.47  
 
Event 414  Pole Vault Intermediate Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
 -- 54 KATIE NELLIGAN            01unatt-MAINE               NH            
 
Event 415  Long Jump Intermediate Girls
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 49 EMILIA SCHEEMAKER         01-Scarborough           4.91m   NWI  16-01.50 
 
Event 416  Triple Jump Intermediate Girls
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 49 EMILIA SCHEEMAKER         01-Scarborough          10.75m   NWI  35-03.25 
 -- 18 REILLY SULLIVAN           01WINDHAM RECREA          FOUL                 
 
Event 417  Shot Put 4kg Intermediate Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 34 ALEXANDER OREILLY         01unatt-MAINE            8.95m   29-04.50 
  2 36 KATHERINE HANNINGTON      01unatt-MAINE            8.78m   28-09.75 
  3 51 AUDREY COBB               01unatt-MAINE            8.66m   28-05.00 
 
Event 418  Discus Throw 1kg Intermediate Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 36 KATHERINE HANNINGTON      01unatt-MAINE           29.42m      96-06 
  2 51 AUDREY COBB               01unatt-MAINE           27.90m      91-06 
 
Event 419  Javelin Throw 600g Intermediate Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 34 ALEXANDER OREILLY         01unatt-MAINE           26.47m      86-10 
 
Event 450  100 Meter Dash Intermediate Boys
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 17 RENALDO LOWRY             01unatt-MAINE            12.96   NWI 
 
Event 451  200 Meter Dash Intermediate Boys
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 17 RENALDO LOWRY             01unatt-MAINE            26.26   NWI 
 
Event 453  800 Meter Run Intermediate Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 4 WILL GEOGHEGAN             01-LAKERS TRACK        2:01.84  
  2 12 LUKE FONTAINE             01-AUGUSTA TRACK       2:04.45  
  3 50 BRIAR BEEDE               01-AUGUSTA TRACK       2:22.36  
  4 8 NOLAN DUMONT               01unatt-MAINE          2:29.97  
 
Event 454  1500 Meter Run Intermediate Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 33 EVN PICCIRILLO            01unatt-MAINE          4:36.93  
  2 31 CHARLIE JONES             01unatt-MAINE          4:43.40  
  3 8 NOLAN DUMONT               01unatt-MAINE          5:06.14  
 
Event 455  3000 Meter Run Intermediate Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 31 CHARLIE JONES             01unatt-MAINE          9:56.29  
  2 50 BRIAR BEEDE               01-AUGUSTA TRACK       9:57.08  
  3 8 NOLAN DUMONT               01unatt-MAINE         10:50.95  
 
Event 458  110 Meter Hurdles Intermediate Boys
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 38 NICK PLANTE               01-AUGUSTA TRACK         19.53   NWI 
 
Event 465  Long Jump Intermediate Boys
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 38 NICK PLANTE               01-AUGUSTA TRACK         5.08m   NWI  16-08.00 
 
Event 466  Triple Jump Intermediate Boys
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 8 NOLAN DUMONT               01unatt-MAINE           10.47m   NWI  34-04.25 
 
Event 501  200 Meter Dash Young Women
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 21 MADELINE PURCELL          01unatt-MAINE            30.21   NWI 
  2 55 ANGEL NELLIGAN            01unatt-MAINE            30.35   NWI 
 
Event 514  Pole Vault Young Women
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 59 BETHANY DUMAS             01-AUGUSTA TRACK         3.04m    9-11.75 
  2 55 ANGEL NELLIGAN            01unatt-MAINE            2.74m    8-11.75 
  3 21 MADELINE PURCELL          01unatt-MAINE            2.43m    7-11.50 
 
Event 515  Long Jump Young Women
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 55 ANGEL NELLIGAN            01unatt-MAINE            4.39m   NWI  14-05.00 
 
Event 517  Shot Put 4kg Young Women
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 37 HANNAH WERNETH            01unatt-MAINE           10.20m   33-05.75 
  2 27 SIOBHAN BOLINGER          01-GORHAM TRACK          8.95m   29-04.50 
 
Event 518  Discus Throw 1kg Young Women
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 21 MADELINE PURCELL          01unatt-MAINE           28.80m      94-06 
  2 37 HANNAH WERNETH            01unatt-MAINE           23.17m      76-00 
 
Event 519  Javelin Throw 600g Young Women
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 30 NICOLE BELHUMER           01-GORHAM TRACK         29.90m      98-01 
 
Event 550  100 Meter Dash Young Men
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 29 GREG JACKSON              01unatt-MAINE            12.55   NWI 
 
Event 551  200 Meter Dash Young Men
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 29 GREG JACKSON              01unatt-MAINE            25.25   NWI 
  2 66 Brian Huynh               01unatt-MAINE            26.31   NWI 
 
Event 552  400 Meter Dash Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 26 PARKER CHIPMAN            01unatt-MAINE            52.17  
  2 29 GREG JACKSON              01unatt-MAINE            56.30  
 
Event 553  800 Meter Run Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 60 JOSHUA MAHONEY            01unatt-MAINE          2:06.76  
  2 24 HENRY STERLING            01unatt-MAINE          2:07.41  
  3 66 Brian Huynh               01unatt-MAINE          2:07.43  
  4 6 SHIQUAN JAMES              01unatt-MAINE          2:16.35  
 
Event 554  1500 Meter Run Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 24 HENRY STERLING            01unatt-MAINE          4:26.81  
 
Event 555  5000 Meter Run Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 52 TAYLOR DUNDAS             01unatt-MAINE         16:41.84  
 
Event 558  110 Meter Hurdles Young Men
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 9 PETER COLESWORTHY          01-CUMBERLAND            16.32   NWI 
  2 41 BRAD NAKANISHI            01-Scarborough           18.20   NWI 
  3 35 RICK ORIO                 01-AUGUSTA TRACK         18.69   NWI 
 
Event 559  400 Meter Hurdles Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 35 RICK ORIO                 01-AUGUSTA TRACK       1:03.55  
 
Event 563  High Jump Young Men
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 42 092690 FEAR               01-AUGUSTA TRACK         1.82m    5-11.50 
 
Event 564  Pole Vault Young Men
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 47 JOSHUA CLARK              01-AURBURN RUNNI         3.96m   12-11.75 
 -- 41 BRAD NAKANISHI            01-Scarborough              NH            
 
Event 565  Long Jump Young Men
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 56 TOMMY WINGER              01unatt-MAINE            5.96m   NWI  19-06.75 
  2 35 RICK ORIO                 01-AUGUSTA TRACK         5.46m   NWI  17-11.00 
 
Event 567  Shot Put 12 lb. Young Men
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 42 092690 FEAR               01-AUGUSTA TRACK        13.43m   44-00.75 
 
Event 569  Javelin Throw 800g Young Men
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 42 092690 FEAR               01-AUGUSTA TRACK        46.56m     152-09 
  2 61 FRANK MYATT               01unatt-MAINE           35.20m     115-06 
 
Event 571  Decathlon Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 23 NICK WILLIAMS             01POLAND PANTHER          5160  
 
Event 571  Decathlon: #1 100 Meter Dash Young Men Decathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 23 NICK WILLIAMS             01POLAND PANTHER         11.71   NWI    709
 
Event 571  Decathlon: #2 Long Jump Young Men Decathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 23 NICK WILLIAMS             01POLAND PANTHER         5.97m   NWI  19-07.00    580
 
Event 571  Decathlon: #3 Shot Put Young Men Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 23 NICK WILLIAMS             01POLAND PANTHER         9.62m   31-06.75    463
 
Event 571  Decathlon: #4 High Jump Young Men Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 23 NICK WILLIAMS             01POLAND PANTHER         1.62m    5-03.75    480
 
Event 571  Decathlon: #5 400 Meter Dash Young Men Decathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 23 NICK WILLIAMS             01POLAND PANTHER         53.8h     648
 
Event 571  Decathlon: #6 110 Meter Hurdles Young Men Decathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 23 NICK WILLIAMS             01POLAND PANTHER         16.88   NWI    637
 
Event 571  Decathlon: #7 Discus Throw Young Men Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 23 NICK WILLIAMS             01POLAND PANTHER        23.39m      76-09    336
 
Event 571  Decathlon: #8 Pole Vault Young Men Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 23 NICK WILLIAMS             01POLAND PANTHER         2.74m    8-11.75    296
 
Event 571  Decathlon: #9 Javelin Throw Young Men Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 23 NICK WILLIAMS             01POLAND PANTHER        32.25m     105-10    331
 
Event 571  Decathlon: #10 1500 Meter Run Young Men Decathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 23 NICK WILLIAMS             01POLAND PANTHER       4:40.00     680

Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade NCSA Phoenix KT St. Vincent Normatec