Join/Renew Now

Day 1 Results

M45 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Darnell Gatling          M48 Bronx, NY                53.29Q  1
  2 Saladin Allah            M48 Piscataway, NJ           54.14Q  2
  3 Dr. Marcus Shute         M45 Conyers, GA              53.83Q  1
  4 Courtney Muhammad        M45 Mesa, AZ                 54.23Q  2
  5 James Chinn              M49 San Marcos, CA           53.85q  1
  6 Duke Ota                 M45 Kapolei, HI              54.58q  2
  7 Corey Moody              M47 Las Vegas, NV            54.98q  2
  8 Jim Watts                M46 Beverly, MA              55.21q  1
  9 David Lucas              M49 Santa Jose, CA           57.34   1
 10 Eric Parker              M47 Waterford, WI            57.47   1
 11 Kerry Sloan              M45 Harker Heights, TX       58.36   2
 12 Lonnie Davis             M47 Mullins, SC            1:34.78   2

M50 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
  1 Henry James              M50 Bellingham, WA           55.94Q  3
  2 Michael Waller           M50 Federal Way, WA          56.66Q  1
  3 Steven Cummings          M52 Corona, CA               59.37Q  2
  4 *Dave Brown              M50 Canada                   56.34Q  3
  5 Brent Cottong            M51 Belmont, CA              57.07Q  1
  6 Rick Peterson            M50 Maple Grove, MN          59.75Q  2
  7 Kenneth Thomas           M51 Houston, TX              57.38q  3
  8 David Hockersmith        M52 Scottsdale, AZ           57.47q  1
  9 Mike Andrews             M51 Damascus, OR             57.65   3
 10 Paul Gorden              M54 Bloomington, IL          58.45   3
 11 Edric Morgan             M52 Virginia Beach, VA       59.84   1
 12 Lawrence Finley          M50 Danville, KY             59.87   1
 13 Ricky Easley             M54 Greenville, TX         1:00.09   2
 14 David Albo               M52 Boulder, CO            1:00.14   3
 15 Dan Weiser               M50 Sacramnto, CA          1:03.10   3
 16 Michael Lapointe         M53 Everett, WA            1:04.55   1
 17 Lamar Galloway           M54 Austin, TX             1:05.28   2
 18 Edward Diaz              M54 Seattle, WA            1:14.50   2

M60 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
  1 Charles Allie            M60 Pittsburgh, PA           56.73Q  1
  2 Larry Barnum             M64 Reno, NV                 59.48Q  2
  3 David Parke              M62 San Bernardino, CA     1:00.19Q  1
  4 Rich Tucker              M63 Fox Island, WA         1:02.36Q  2
  5 *Bruce Mintz             M61 Canada                 1:03.24q  2
  6 Joel Liles               M63 Garner, NC             1:04.46q  2
  7 Ozzie Binion             M60 Bowdon, GA             1:04.90q  1
  8 Gary Hall                M61 Fresno, CA             1:06.10q  2
  9 Graeme Shirley           M62 San Diego, CA          1:06.27   1
 10 David Williams           M61 St. Helens, OR         1:06.68   1
 11 William Boggs            M61 Coeur D'Alene, ID      1:16.97   2

M45 800 Meter Run
===================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
  1 McDuffrie Allen          M47 Chula Vista, CA        2:06.02Q  1
  2 Jeff Mann                M45 Reno, NV               2:06.81Q  2
  3 Saladin Allah            M48 Piscataway, NJ         2:06.17Q  1
  4 Kevin Paulk              M48 Portland, OR           2:07.89Q  2
  5 Jim Watts                M46 Beverly, MA            2:06.20q  1
  6 Eric Parker              M47 Waterford, WI          2:08.64q  2
  7 Michael Wolfe            M48 Colorado Springs, C    2:08.92q  1
  8 Steven Connell           M49 Honolulu, HI           2:10.95q  1
  9 David Lucas              M49 Santa Jose, CA         2:13.14   2
 10 Ian Brown                M45 Ellensburg, WA         2:13.83   2
 11 Richard Sherman          M45 Jefferson, OR          2:19.17   2
 12 Mike Davis               M49 Talent, OR             2:19.37   1
 13 Ricardo Troncoso         M49 Austin, TX             2:19.74   2
 14 Peter Heidbreder         M48 Dunwoody, GA           2:26.46   1
 15 Lonnie Davis             M47 Mullins, SC            3:29.75   1

M50 800 Meter Run
===================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
  1 Rob Duncanson            M53 Trabuco Canyon, CA     2:11.65Q  1
  2 James Morton             M53 Springfield, MA        2:11.80Q  2
  3 Joseph Burno             M54 Mitchellville, MD      2:11.86Q  1
  4 Terry Howell             M52 Santa Barbara, CA      2:11.98Q  2
  5 David Cannon             M52 Seattle, WA            2:12.28q  1
  6 Dave Clingan             M54 Portland, OR           2:13.25q  2
  7 *Dave Reed               M54 Canada                 2:13.85q  1
  8 Paul Fragua              M51 Albuquerque, NM        2:13.94q  2
  9 Rick Peterson            M50 Maple Grove, MN        2:15.54   1
 10 *Brian Martinson         M50 Canada                 2:19.41   2
 11 Dan Weiser               M50 Sacramnto, CA          2:21.97   2
 12 Robert Garcia            M53 LaVista, NE            2:23.22   2
 13 Jerone Edwards           M54 Sacramento, CA         2:29.56   1
 14 Michael Lapointe         M53 Everett, WA            2:29.78   2

W35 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Wendy Johnson            W39 Oregon City, OR       20:04.75
  2 Lori Buratto             W38 Spokane Valley, WA    20:33.98

W40 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Susan Empey              W40 Mercer Island, WA     18:17.47
  2 *Carmel Papworth-Barnum  W42 Reno, NV              18:56.29
  3 Sanya Syrstad            W43 Glen Ellyn, IL        19:28.60
  4 *Nicola Everton          W43 Canada                19:59.80
  5 Rae Whitten              W41 Folsom, CA            20:03.40
  6 Ashley Grosse            W40 Palo Alto, CA         20:54.98
  7 Angela Weaver            W42 Gresham, OR           23:52.55
  8 Karen Duncanson          W43 Trabuco Canyon, CA    24:19.95
  9 Lauriea Blume-Michels    W41 Spokane, WA           25:02.14

W45 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Lisa Tylor               W45 Puyallup, WA          19:44.06
  2 Wanda Toro               W45 Lompoc, CA            20:22.73
  3 Kelly Kruell             W48 Portland, OR          20:29.00
  4 Theresa Kollars          W48 Sacramento, CA        21:14.63
  5 Margot Sheehan           W49 New York, NY          22:01.24

W50 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Joanna Harper            W51 Portland, OR          20:39.17
  2 Debbie Lee               W51 Trabuco Canyon, CA    21:37.56
  3 Jill Miller              W52 Elizabeth, CO         21:42.00
  4 Terrell Barry            W51 Dixon, CA             23:49.09

W55 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Kathryn Martin           W56 Northport, NY         19:09.20
  2 Sabra Harvey             W59 Houston, TX           21:00.53

W60 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Laurie Rugenstein        W60 Boulder, CO           21:16.74
  2 Phyllis Nelson           W61 Edmonds, WA           23:09.21

W70 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Essie Faria              W73 N. Miami, FL          32:26.12

M30 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Clint Santoro            M33 Surprise, AZ          17:01.91
  2 Barry Givens             M34 Laguna Hills, CA      17:43.40

M35 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Juan Ramirez             M37 Orange, CA            16:18.97
  2 Aaron Goodall            M38 Yorba Linda, CA       17:34.01

M40 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Francis Burdett          M43 Worcester, MA         16:35.41
  2 Scott Pesch              M41 Eureka, CA            16:35.50
  3 Darryl Genest            M44 Federal Way, WA       16:52.38
  4 Mark Calhoun             M43 Moscow, ID            17:13.48
  5 Gerard Semien            M40 Sulphur, LA           17:16.69
  6 John Hill                M41 Kingwood, TX          17:20.06
  7 Carl Winter              M41 Seattle, WA           17:23.02
  8 Robert Grove             M40 Folsom, CA            17:26.35
  9 Mark Thibault            M41 Henderson, NV         17:30.46
 10 Bill Newsham             M43 Brookline, NH         17:54.52
 11 Don Young                M44 Port Townsend, WA     18:02.66
 12 Dale Righter             M41 Charleston, IL        18:34.72

M45 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Mark Stickley            M46 Winchester, VA        16:10.70
  2 Iain Mickle              M47 Sacramento, CA        16:19.77
  3 David White-Espin        M47 Seattle, WA           17:39.33
  4 Randy Meyle              M46 Oswego, IL            17:54.12
  5 Ted Poulos               M46 McLean, VA            18:39.30
  6 Mark Cleary              M49 Rancho Santa Margar   18:58.76
 -- David Harding            M48 Lake Oswego, OR            DNF

M50 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 David Cannon             M52 Seattle, WA           17:16.67
  2 Kyle Hubbart             M52 Broomfield, CO        17:41.56
  3 Robert Garcia            M53 LaVista, NE           17:44.03
  4 Mac Allen                M51 Austin, TX            17:53.18
  5 David Elger              M54 Coupeville, WA        18:02.77
  6 Frank Tai                M53 Playa del Rey, CA     18:16.14
  7 Tim Minor                M50 Reno, NV              18:19.16
  8 Angelo DeCollibus        M51 Orange, CA            19:19.14
  9 Lynn Walker              M51 Scotts Valley, CA     19:22.40
 -- *Ed Bickley              M50 Canada                     DNF
 -- Emil Magallanes          M52 Boise, ID                  DNF
 -- Michael Cassella-Blackbu M50 Port Townsend, WA          DNF
 -- Michael Houar            M52 Forest Ranch, CA           DNF

M55 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Nolan Shaheed            M59 Pasadena, CA          17:00.60
  2 Perry Forrester          M55 Topanga, CA           17:33.39
  3 Michael Allison          M56 Seattle, WA           18:06.72
  4 *Ross Munro              M55 Canada                18:30.24
  5 Gary Grobman             M55 Harrisburg, PA        18:32.08
  6 Reid Harter              M57 Boise, ID             18:39.58
 -- Leonard Hill             M55 Klamath Falls, OR          DNF
 -- Roger Price              M59 Piscataway, NJ             DNF

M60 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Ronald Wells             M62 Alpine, CA            18:35.73
  2 Gary Patton              M62 Rock Rapids, IA       19:31.14
  3 Paul Muto                M60 Seattle, WA           19:36.68
  4 Frederick Lindsley       M63 Grand Terrace, CA     19:54.10
  5 *Peter O'Neil            M62 Union, WA             20:14.58
  6 Michael Hazilla          M62 Germantown, MD        20:17.63
  7 William Greene           M64 Spokane, WA           21:47.72
  8 Stephen Conroy           M63 Manhasset, NY         22:00.17
  9 Neil Felgenhauer         M62 Spokane, WA           22:31.81
 10 Edward Christy           M62 Salt Lake City, UT    25:16.13
 -- Gary Hall                M61 Fresno, CA                 DNF
 -- Ronald Pate              M61 Honolulu, HI               DNF

M65 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Don Coffman              M65 Stamping Ground, KY   19:10.26
  2 Charles Day              M66 Bozeman, MT           21:33.42
  3 Joe Wilcox               M65 Kailua Kona, HI       24:07.30
  4 John Shaw                M66 Davison, MI           27:11.61

M70 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Jon Bixler               M70 Painesville, OH       21:19.88
  2 Bill Iffrig              M74 Everett, WA           21:20.06
  3 *Roger Davies            M73 Canada                21:46.41
  4 Joe Cordero              M70 Islip Terrace, NY     22:07.69
  5 Jerry LeVasseur          M70 Brunswick, ME         23:19.10
  6 Larry Wright             M72 Surprise, AZ          23:24.91
  7 Ken Ogden                M72 Salem, OR             24:49.81

M75 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Jerry Smartt             M76 Warsaw, MO            25:00.68
  2 Donald Pratt             M75 Monticello, IL        26:41.10

M80 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Bob Koch                 M81 Yorba Linda, CA       29:23.21
  2 Craig McMicken           M82 Florence, OR          32:38.02

M30 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
Finals
  1 Joshua Scott             M34 Van Nuys, CA             1.85m    6-00.75
  2 Luke Syverson            M34 Tacoma, WA               1.50m    4-11.00

M35 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1 Marc Syverson            M35 Hayden Lake, ID          1.60m    5-03.00

M40 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1 Andrew Boyce             M43 West Dundee, IL          1.85m    6-00.75
  2 Edward Proctor           M44 Framingham, MA           1.80m    5-10.75
  3 Brian Coushay            M44 Beaverton, OR            1.75m    5-08.75
  4 Andrew Jannsen           M40 Portland, OR             1.75m    5-08.75
  5 Johnny Watson            M41 Bakersfield, CA          1.75m    5-08.75
  6 Rod Wilcox               M42 Edmonds, WA              1.55m    5-01.00
  7 Reggie Hill              M44 Montgomery, AL           1.55m    5-01.00

M45 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1 Thomas VanZandt          M46 Redondo Beach, CA        1.92m    6-03.50
  2 John Forier              M46 Tacoma, WA               1.90m    6-02.75
  3 Gregg Mercier            M46 Marble Falls, TX         1.75m    5-08.75
  4 Scot Anderson            M45 Albany, OR               1.70m    5-07.00
  5 Thomas Foley             M49 Chesterfield, MO         1.65m    5-05.00
  6 James Kallfelz           M45 Milford, NH              1.65m    5-05.00
  7 Scott Casone             M48 VA, VA                   1.55m    5-01.00
  8 Paul Bridge              M48 Veradale, WA             1.55m    5-01.00
  9 Michael Jaqua            M45 Clackamas, OR            1.50m    4-11.00
 -- Alan Wardsworth          M47 Spokane Valley, WA          NH

M65 Pole Vault
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1 Ron Colliver             M65 Hominy, OK               3.10m   10-02.00
  2 Don Isett                M69 Dallas, TX               2.95m    9-08.00
  2 Arthur Ribbel            M66 Novato, CA               2.95m    9-08.00
  4 Larry Holmes             M66 Portland, OR             2.95m    9-08.00
  5 Steven Warr              M67 Hockley, TX              2.50m    8-02.50

M70 Pole Vault
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1 Terry Cannon             M70 Springfield, OR          3.10m   10-02.00
  2 Edward Oleata            M71 La Jolla, CA             2.70m    8-10.25
  3 William Jankovich        M74 Racine, WI               2.10m    6-10.75

M75 Pole Vault
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1 Jerry Donley             M78 Colorado Springs, C      2.20m    7-02.50
  2 Jose Cesteros            M75 Leon, IA                 1.20m    3-11.25

M80 Pole Vault
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1 Franklin (Bud) Held      M80 Del Mar, CA              2.65m    8-08.25

W30 Shot Put 4K
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1 Tressa Thompson          W33 Irvine, CA              14.10m   46-03.25
  2 Julie Albertson          W33 Topeka, KS               6.62m   21-08.75

W35 Shot Put 4K
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1 Cindy Latham             W38 West Haven, CT           6.74m   22-01.50

W40 Shot Put 4K
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1 Patty Purpur             W41 Los Gatos, CA           11.18m   36-08.25
  2 Kam Johnson              W44 Walla Walla, WA          9.85m   32-03.75
  3 Carla Kehoe              W44 Granite Bay, CA          6.33m   20-09.25

W45 Shot Put 4K
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1 Oneithea Lewis           W48 Oakland Gardens, NY     13.46m   44-02.00
  2 Karen Miller             W47 Spokane, WA              9.72m   31-10.75
  3 Leigh Young              W47 Tempe, AZ                9.17m   30-01.00
  4 *Jovette Jolicoeur       W48 Canada                   8.30m   27-02.75
  5 Barbara Doty             W46 Stapleton, NE            7.64m   25-00.75
  6 Linda Butler             W45 Milwaukie, OR            7.12m   23-04.50
  7 Liz Wardsworth           W47 Spokane Valley, WA       7.07m   23-02.50
  8 *Anne Murfitt            W48 Canada                   6.46m   21-02.50

M30 Shot Put 7.26K
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1 John Fitzgerald          M31 Edmond, OK              13.58m   44-06.75
  2 Alfy Pettes              M33 Omaha, NE                8.56m   28-01.00

M35 Shot Put 7.26K
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1 Christian Salas          M37 Seattle, WA             12.70m   41-08.00

M40 Shot Put 7.26K
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1 Nate Barnreiter          M44 Rio Rancho, NM          14.83m   48-08.00
  2 Muse Muse                M42 Pocatello, ID           14.47m   47-05.75
  3 Timothy Edwards          M44 Scottsdale, AZ          13.57m   44-06.25
  4 John Rose                M42 Plover, WI              13.55m   44-05.50
  5 Mike Curry               M41 Elk Grove, CA           12.53m   41-01.50
  6 John Ryer                M40 Scottsdale, AZ          12.48m   40-11.50
  7 Michael Ostrom           M43 Walnut Creek, CA        12.14m   39-10.00
  8 Michael Bennett          M42 Valdosta, GA            11.89m   39-00.25
  9 David Bickel             M42 Scottsdale, AZ          10.81m   35-05.75

M45 Shot Put 7.26K
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1 Tim Shannon              M45 Seattle, WA             14.00m   45-11.25
  2 Donald Bailey            M49 Traverse City, MI       13.70m   44-11.50
  3 Timothy Crawford         M48 Naperville, IL          13.11m   43-00.25
  4 Nathan Emery             M46 Spartanburg, SC         12.51m   41-00.50
  5 Troy Rux                 M47 Colbert, WA             12.46m   40-10.50

M65 Discus Throw 1K
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1 Larry Pratt              M67 Newark, DE              48.63m     159-06
  2 Roger Busch              M67 Greenwich, CT           45.98m     150-10
  3 Robert Ward              M69 Portland, OR            40.27m     132-01
  4 Jerry Huhn               M67 Salem, OR               39.29m     128-11
  5 John Burns               M67 Lafayette, CA           37.97m     124-07
  6 Mark Chapman             M65 Cat Spring, TX          36.02m     118-02
  7 Emil Pawlik              M69 Jackson, MS             35.26m     115-08
  8 John King                M69 Portland, OR            34.36m     112-09
  9 Gary Peterson            M67 Spokane, WA             33.79m     110-10

M70 Discus Throw 1K
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1 Richard Cochran          M70 Lake St. Louis, MO      47.02m     154-03
  2 Neil Saling              M72 Portland, OR            38.48m     126-03

M75 Discus Throw 1K
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1 Bob Ward                 M75 Dallas, TX              39.44m     129-05
  2 Doug Tomlinson           M76 Fallbrook, CA           35.74m     117-03
  3 Edward Van Pelt          M75 Kailua Kona, HI         34.30m     112-06
  4 Wayne Sabin              M75 Milwaukie, OR           30.69m     100-08

M80 Discus Throw 1K
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1 Franklin (Bud) Held      M80 Del Mar, CA             32.16m     105-06

M85 Discus Throw 1K
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1 Charles Pistorino        M85 McLean, VA              19.66m      64-06

M90 Discus Throw 1K
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1 Leland McPhie            M94 San Diego, CA           14.31m      46-11

M50 Hammer Throw 6K
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1 Ken Jansson              M50 Wichita, KS             54.69m     179-05
  2 Daniel John              M50 Murray, UT              53.61m     175-11
  3 Michael Venning          M50 Cupertino, CA           47.33m     155-03
  4 Jeffrey Brown            M51 Ooltewah, TN            43.78m     143-08
  5 Randy Wilson             M50 Martinez, CA            42.55m     139-07

M55 Hammer Throw 6K
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1 Ronald Summers           M55 Jacksonville, IL        50.20m     164-08
  2 T.  Carl Reichard        M55 Noank, CT               39.53m     129-08
  3 Richard Watson           M55 Yuma, AZ                37.79m     124-00
  4 *William Pearson         M56 Canada                  29.19m      95-09

M60 Hammer Throw 5K
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1 Todd Taylor              M61 Molalla, OR             54.05m     177-04
  2 Tim Edwards              M60 Commerce City, CO       43.52m     142-09
  3 Bob Sager                M60 Wilsall, MT             40.45m     132-08
  4 Jerry Bookin-Weiner      M62 Columbia, MD            39.78m     130-06
  5 Howie Kellogg            M60 Seattle, WA             34.47m     113-01
  6 David Kolva              M61 Pullman, WA             27.70m      90-10
  7 Neal Schuster            M60 Shorewood, WI           25.41m      83-04
  8 Jeffrey Gerson           M61 Lyndhurst, OH           16.58m      54-05

W50 Javelin Throw 500G
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1 Kimmie Valyou            W53 Salem, OR               32.78m     107-06
  2 *Barbara Dabrowski       W51 Canada                  32.60m     106-11
  3 Carol Finsrud            W51 Lockhart, TX            29.78m      97-08
  4 Rita Hanscom             W54 San Diego, CA           26.22m      86-00
  5 Allison McCormick        W50 Bend, OR                25.55m      83-10
  6 Ruth Welding             W52 Elk Grove Village,      24.55m      80-06
  7 Cathleen Warmerdam       W52 Reedley, CA             21.55m      70-08
  8 Karen Vaughn             W51 Santa Ana, CA           20.55m      67-05
  9 Yvonne Kirkpatrick       W53 Kuna, ID                17.38m      57-00
 10 Cheryl Mellenthin        W52 Cat Spring, TX          15.34m      50-04
 11 Susan Hallen             W51 Elk Grove Village,      14.37m      47-02
 12 Deborah Romero           W52 Austin, TX              14.19m      46-07
 13 Valerie St James         W51 Sacramento, CA          11.67m      38-03

W55 Javelin Throw 500G
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1 Linda Cohn               W55 Northridge, CA          40.23m     132-00
  2 Linda Rowe               W56 Bloomfield, IA          26.54m      87-01
  3 Kay Glynn                W55 Hastings, IA            25.20m      82-08
  4 Susan Nesbihal-Cordero   W59 Islip Terrace, NY       17.53m      57-06

W60 Javelin Throw 400G
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1 Sharon Raham             W62 Wellington, CO          27.29m      89-06
  2 Dorothy Vander Cruyssen  W62 Houston, TX             24.65m      80-10
  3 Linda Douglass           W63 Rosenberg, TX           18.40m      60-04
  4 *Liz McBlain             W60 Canada                  16.63m      54-07

W65 Javelin Throw 400G
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1 Becky Sisley             W69 Eugene, OR              27.78m      91-02
  2 *Marg Radcliffe          W66 Canada                  24.88m      81-07
  3 *Sandy Anderson          W68 Canada                  23.40m      76-09
  4 Georgia Cutler           W65 Eugene, OR              23.29m      76-05
  5 Nadine O'Connor          W66 Del Mar, CA             21.33m      70-00
  6 Karen Huff-Pawlik        W66 Jackson, MS             20.65m      67-09
  7 Roslyn Katz              W66 Flushing, NY            17.34m      56-11
  8 Jane Van Eeuwen          W67 NJ, NJ                   9.52m      31-03

W70 Javelin Throw 400G
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1 Christel Donley          W73 Colorado Springs, C     21.24m      69-08
  2 Janice Bradley           W70 Battle Ground, WA       14.77m      48-05

W75 Javelin Throw 400G
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1 Magdalena Kuehne         W77 Tujunga, CA             12.79m      41-11
  2 Edythe Leek              W77 Sacramento, CA          10.78m      35-04

W80 Javelin Throw 400G
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1 Johnnye Valien           W83 CA, CA                  13.79m      45-03

W85 Javelin Throw 400G
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1 *Olga Kotelko            W89 Canada                  13.38m      43-11

M30 200 Meter Dash Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  1 Travis Schuh             M32 Odessa, WA               25.17  -0.4  592
  2 Joshua Scott             M34 Van Nuys, CA             26.21  -0.4  508

M35 200 Meter Dash Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Shawn Dolezilek          M37 Topeka, KS               23.95  -0.4  776
  2 Lee Faulkner             M39 Marion, AR               25.79  -0.4  617
  3 *Kier Wilson             M36 Canada                   27.26  -0.4  501

M40 200 Meter Dash Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Chris Sarsony            M41 Apex, NC                 25.50  -0.1  2  725
  2 Anthony (Tony) Pollard   M42 San Diego, CA            25.95  -0.1  2  687
  3 Rod Wilcox               M42 Edmonds, WA              26.00  -0.1  2  682
  4 Reggie Hill              M44 Montgomery, AL           26.20  -0.1  2  666
  5 Clark Whitten            M44 Folsom, CA               28.33  -0.1  2  502

Outdoor Pentathlon: #3 M45 200 Meter Dash Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Scott Williams           M45 Lame Deer, MT            24.91   1.4  2  857
  2 Raymond Parker           M46 New Hope, PA             24.99  +0.0  1  850
  3 George Patterson         M47 Granite Bay, CA          25.48  +0.0  1  807
  4 Kerry Sloan              M45 Harker Heights, TX       25.94   1.4  2  768
  5 Mark Phillips            M45 Jennings Lodge, OR       26.98  +0.0  1  683
  6 Mark Murdock             M48 Boise, ID                28.27  +0.0  1  584
  7 David Hampton            M47 Los Alamos, NM           28.47  +0.0  1  569
  8 David DeWeese            M49 Tucson, AZ               29.35   1.4  2  506

M50 200 Meter Dash Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Stephen Winkel           M50 Germantown, TN           26.93  -0.9  2  765
  2 Michael Janusey          M50 Venetia, PA              27.55  -0.9  2  716
  3 Theodore Demetrio        M52 Olympia, WA              28.59  -0.9  1  636
  4 Rick Neidhardt           M51 Olympia, WA              28.74  -0.9  2  625
  5 Jeffery Davison          M50 Laguna Hills, CA         28.93  -0.9  1  611
  6 Donald Danielson         M53 Eugene, OR               29.50  +0.0  3  570
  7 Jameson Wells            M51 Charlotte, NC            30.08  +0.0  3  530
  8 Bob Saul                 M50 Amherst, MA              30.11  -0.9  2  527
  9 Bob Prather              M53 Oak Harbor, WA           30.54  -0.9  2  498
 10 Elliott Drumright        M51 Evergreen, CO            31.25  -0.9  1  452
 -- Greg Canfield            M52 San Ramon, CA               DQ  -0.9  1  928

M55 200 Meter Dash Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Steve Kemp               M55 Campbell, CA             25.33  +0.0  3  976
  2 David Ortman             M55 Seattle, WA              25.34  +0.0  4  975
  3 Russell Jacquet-Acea     M55 Seattle, WA              26.41  +0.0  4  884
  4 David Salazar            M57 Cedar Crest, NM          26.77  +0.0  4  854
  5 Stefan Waltermann        M58 Hickory, NC              29.65  +0.0  3  632
  6 Jim Fallen               M57 Albuquerque, NM          30.11  +0.0  3  600
  7 Mike Tipping             M55 Irvine, CA               35.01  -0.9  1  302
  8 Richard Watson           M55 Yuma, AZ                 35.67  +0.0  4  269

M60 200 Meter Dash Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Vance Jacobson           M60 Bainbridge Island,       27.57  -0.5  863
  2 William Weinstock        M61 Sierra Madre, CA         29.28  -0.5  731
  3 Robert Rice              M62 Corvallis, OR            30.72  -0.5  629
  4 Paul Skubic              M60 Oak Forest, IL           31.27  -0.5  591
  5 Neal Schuster            M60 Shorewood, WI            34.91  -0.5  369
  6 Daniel O'Haver           M63 Grass Valley, CA         42.13  -0.5   74

M65 200 Meter Dash Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Ron Colliver             M65 Hominy, OK               28.82  +0.0  2  837
  2 *Merv Armstrong          M69 Canada                   30.30  +0.0  2  728
  3 *Barry Adams             M66 Canada                   30.32  +0.0  2  727
  4 Peter La Barge           M69 Dallas, TX               33.86  +0.0  2  494
  5 William Wuth             M67 Woodstock, GA            34.42  +0.0  2  460
  6 Tyrone Nelson            M66 Dixon, CA                37.75  +0.0  2  285
  7 Roger Dean               M69 Poulsbo, WA              38.24  +0.0  2  262

M70 200 Meter Dash Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Edward Oleata            M71 La Jolla, CA             31.63   0.6  3  721
  2 William Jankovich        M74 Racine, WI               34.49   0.6  3  538
  3 Terry Pliner             M70 Green Bay, WI            41.06   0.6  3  210

M75 200 Meter Dash Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Robert Hewitt            M75 Gresham, OR              30.43   0.6  3  977
  2 *Don Benson              M75 Canada                   36.67   0.6  3  573

M80 200 Meter Dash Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 William Daprano          M81 Fayetteville, GA         40.54   0.6  3  543

M85 200 Meter Dash Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Bill Carter              M85 Marlow, OK               45.68   0.6  3  527

W45 800 Meter Run Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Caryl Senn-Griffiths     W46 Massapequa Park, NY    2:36.51   749
  2 Caren Ware               W46 Twin Peaks, CA         2:43.34   669
  3 Linda Butler             W45 Milwaukie, OR          2:57.95   511
  4 *Anne Murfitt            W48 Canada                 3:39.81   171
  5 Christine Long           W49 Tustin, CA             3:56.03    86

W50 800 Meter Run Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Karen Blackmore          W54 Sandia Park, NM        3:44.69   199

W55 800 Meter Run Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Kay Glynn                W55 Hastings, IA           3:27.89   426

W65 800 Meter Run Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 *Sandy Anderson          W68 Canada                 4:06.02   434
  2 Becky Sisley             W69 Eugene, OR             4:24.25   314
  3 Jane Van Eeuwen          W67 NJ, NJ                 4:29.94   280
  4 Ann Carter               W66 Aiken, SC              4:45.22   199

W70 800 Meter Run Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Essie Faria              W73 N. Miami, FL           4:23.27   492

M30 1500 Meter Run Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Travis Schuh             M32 Odessa, WA             5:09.89   504
  2 Joshua Scott             M34 Van Nuys, CA           6:49.40    99

M35 1500 Meter Run Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Lee Faulkner             M39 Marion, AR             5:10.95   520
  2 Shawn Dolezilek          M37 Topeka, KS             6:12.43   234
  3 *Kier Wilson             M36 Canada                 6:31.30   167

M40 1500 Meter Run Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Chris Sarsony            M41 Apex, NC               5:12.74   597
  2 Clark Whitten            M44 Folsom, CA             5:33.20   488
  3 Rod Wilcox               M42 Edmonds, WA            6:16.45   292
  4 Reggie Hill              M44 Montgomery, AL         6:30.84   237
  5 Anthony (Tony) Pollard   M42 San Diego, CA          8:07.67    11

Outdoor Pentathlon: #5 M45 1500 Meter Run Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Raymond Parker           M46 New Hope, PA           4:59.11   760
  2 Mark Murdock             M48 Boise, ID              5:05.95   720
  3 Kerry Sloan              M45 Harker Heights, TX     5:09.29   701
  4 David Hampton            M47 Los Alamos, NM         5:41.15   530
  5 Mark Phillips            M45 Jennings Lodge, OR     5:42.26   524
  6 Scott Williams           M45 Lame Deer, MT          5:45.40   509
  7 David DeWeese            M49 Tucson, AZ             6:14.62   374

M50 1500 Meter Run Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Bob Prather              M53 Oak Harbor, WA         4:53.19   877
  2 Stephen Winkel           M50 Germantown, TN         5:07.25   794
  3 Elliott Drumright        M51 Evergreen, CO          5:15.30   748
  4 Greg Canfield            M52 San Ramon, CA          5:39.50   618
  5 Jameson Wells            M51 Charlotte, NC          5:44.21   594
  6 Michael Janusey          M50 Venetia, PA            5:57.37   529
  7 Donald Danielson         M53 Eugene, OR             6:17.49   436
  8 Jeffery Davison          M50 Laguna Hills, CA       6:17.61   436
  9 Bob Saul                 M50 Amherst, MA            6:20.15   425
 10 Theodore Demetrio        M52 Olympia, WA            6:20.64   423
 11 Rick Neidhardt           M51 Olympia, WA            6:30.01   383

M55 1500 Meter Run Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 David Salazar            M57 Cedar Crest, NM        5:03.03   896
  2 David Ortman             M55 Seattle, WA            5:28.58   752
  3 Russell Jacquet-Acea     M55 Seattle, WA            5:36.71   709
  4 Jim Fallen               M57 Albuquerque, NM        5:39.18   696
  5 Steve Kemp               M55 Campbell, CA           5:40.22   691
  6 Stefan Waltermann        M58 Hickory, NC            6:43.47   399
  7 Richard Watson           M55 Yuma, AZ               6:44.71   394
 -- Mike Tipping             M55 Irvine, CA                 DNF

M60 1500 Meter Run Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Paul Skubic              M60 Oak Forest, IL         6:20.97   566
  2 Robert Rice              M62 Corvallis, OR          7:15.60   343
  3 William Weinstock        M61 Sierra Madre, CA       7:23.51   315
  4 Daniel O'Haver           M63 Grass Valley, CA       7:36.88   271
  5 Neal Schuster            M60 Shorewood, WI          7:39.04   264
  6 Vance Jacobson           M60 Bainbridge Island,     7:51.17   226

M65 1500 Meter Run Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 *Barry Adams             M66 Canada                 6:04.08   716
  2 William Wuth             M67 Woodstock, GA          7:02.39   459
  3 *Merv Armstrong          M69 Canada                 7:28.80   360
  4 Roger Dean               M69 Poulsbo, WA            7:29.31   358
  5 Peter La Barge           M69 Dallas, TX             8:39.81   149
  6 Tyrone Nelson            M66 Dixon, CA              9:06.22    93
  7 Ron Colliver             M65 Hominy, OK            11:12.66

M70 1500 Meter Run Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Edward Oleata            M71 La Jolla, CA           7:23.99   445
  2 William Jankovich        M74 Racine, WI             7:54.85   336
  3 Terry Pliner             M70 Green Bay, WI          8:25.55   242

M75 1500 Meter Run Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Robert Hewitt            M75 Gresham, OR            8:05.07   428
  2 *Don Benson              M75 Canada                 8:36.19   328

M80 1500 Meter Run Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 William Daprano          M81 Fayetteville, GA      10:35.99   134

M85 1500 Meter Run Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Bill Carter              M85 Marlow, OK            10:35.99   312

W45 100 Short Hurdles Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Caryl Senn-Griffiths     W46 Massapequa Park, NY      13.22  +0.0  3 1017
  2 Linda Butler             W45 Milwaukie, OR            14.40  +0.0  3  847
  3 Caren Ware               W46 Twin Peaks, CA           15.06  +0.0  3  759
  4 *Anne Murfitt            W48 Canada                   19.67  +0.0  3  268
  5 Christine Long           W49 Tustin, CA               22.66  +0.0  3   76

W50 100 Short Hurdles Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Karen Blackmore          W54 Sandia Park, NM          22.45  -0.1  2   72

W55 100 Short Hurdles Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Kay Glynn                W55 Hastings, IA             18.25  -0.1  2  477

W65 100 Short Hurdles Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Becky Sisley             W69 Eugene, OR               17.21  +0.0  875
  2 *Sandy Anderson          W68 Canada                   18.81  +0.0  700
  3 Ann Carter               W66 Aiken, SC                19.79  +0.0  601
  4 Jane Van Eeuwen          W67 NJ, NJ                   27.68  +0.0   68

W70 100 Short Hurdles Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
 -- Essie Faria              W73 N. Miami, FL                DQ  -0.1  2  118

W45 High Jump Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Caryl Senn-Griffiths     W46 Massapequa Park, NY      1.49m    4-10.50  903
  2 Caren Ware               W46 Twin Peaks, CA           1.34m    4-04.75  689
  3 Linda Butler             W45 Milwaukie, OR            1.25m    4-01.25  577
  4 *Anne Murfitt            W48 Canada                   1.16m    3-09.50  460
  5 Christine Long           W49 Tustin, CA               0.98m    3-02.50  257

W50 High Jump Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Karen Blackmore          W54 Sandia Park, NM          1.10m    3-07.25  470

W55 High Jump Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Kay Glynn                W55 Hastings, IA             1.37m    4-06.00 1003

W65 High Jump Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 *Sandy Anderson          W68 Canada                   1.19m    3-10.75 1029
  2 Becky Sisley             W69 Eugene, OR               1.13m    3-08.50  903
  3 Ann Carter               W66 Aiken, SC                1.04m    3-05.00  736
  4 Jane Van Eeuwen          W67 NJ, NJ                   0.95m    3-01.25  577

W70 High Jump Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Essie Faria              W73 N. Miami, FL             0.95m    3-01.25  724

W45 Long Jump Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Caryl Senn-Griffiths     W46 Massapequa Park, NY      4.47m   1.2  14-08.00  626
  2 Caren Ware               W46 Twin Peaks, CA           4.26m  -2.4  13-11.75  559
  3 Linda Butler             W45 Milwaukie, OR            4.10m  -1.4  13-05.50  508
  4 Christine Long           W49 Tustin, CA               2.61m  -0.8   8-06.75  117
  5 *Anne Murfitt            W48 Canada                   2.37m   2.6   7-09.50   72

W50 Long Jump Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Karen Blackmore          W54 Sandia Park, NM          2.63m   2.0   8-07.50  161

W55 Long Jump Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Kay Glynn                W55 Hastings, IA             4.30m   2.6  14-01.25  789

W65 Long Jump Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Becky Sisley             W69 Eugene, OR               3.53m  +0.0  11-07.00  729
  2 *Sandy Anderson          W68 Canada                   2.81m   2.1   9-02.75  418
  3 Ann Carter               W66 Aiken, SC                2.80m  -2.8   9-02.25  413
  4 Jane Van Eeuwen          W67 NJ, NJ                   2.38m  -0.3   7-09.75  259

W70 Long Jump Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Essie Faria              W73 N. Miami, FL             2.51m  -2.8   8-03.00  396

M30 Long Jump Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Joshua Scott             M34 Van Nuys, CA             6.04m   0.6  19-09.75  595
  2 Travis Schuh             M32 Odessa, WA               5.55m   0.6  18-02.50  492

M35 Long Jump Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Shawn Dolezilek          M37 Topeka, KS               6.02m   1.4  19-09.00  657
  2 Lee Faulkner             M39 Marion, AR               5.09m  +0.0  16-08.50  449
  3 *Kier Wilson             M36 Canada                   4.38m   0.7  14-04.50  308

M40 Long Jump Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Reggie Hill              M44 Montgomery, AL           5.90m   0.8  19-04.25  709
  2 Rod Wilcox               M42 Edmonds, WA              5.56m  -0.5  18-03.00  624
  3 Anthony (Tony) Pollard   M42 San Diego, CA            5.46m   1.6  17-11.00  600
  4 Jim Boles                M40 Evanton, WY              5.03m   0.8  16-06.00  498
  5 Chris Sarsony            M41 Apex, NC                 4.91m   1.4  16-01.50  471
  6 Clark Whitten            M44 Folsom, CA               4.63m  +0.0  15-02.25  409

Outdoor Pentathlon: #1 M45 Long Jump Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Scott Williams           M45 Lame Deer, MT            5.72m   0.7  18-09.25  753
  2 Kerry Sloan              M45 Harker Heights, TX       5.17m   0.8  16-11.50  606
  3 George Patterson         M47 Granite Bay, CA          5.08m   3.5  16-08.00  582
  4 Raymond Parker           M46 New Hope, PA             5.04m   2.2  16-06.50  574
  5 Rick Cawley              M46 Kyle, TX                 4.75m  -1.3  15-07.00  500
  6 David Hampton            M47 Los Alamos, NM           4.62m   0.3  15-02.00  469
  7 David DeWeese            M49 Tucson, AZ               4.61m   1.0  15-01.50  467
  8 Mark Phillips            M45 Jennings Lodge, OR       4.51m   0.2  14-09.75  443
  9 Mark Murdock             M48 Boise, ID                4.50m  -0.4  14-09.25  441

M50 Long Jump Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Greg Canfield            M52 San Ramon, CA            5.31m   NWI  17-05.25  734
  2 Stephen Winkel           M50 Germantown, TN           5.06m   NWI  16-07.25  661
  3 Michael Janusey          M50 Venetia, PA              4.98m   NWI  16-04.25  639
  4 Donald Danielson         M53 Eugene, OR               4.70m  -0.2  15-05.00  563
  5 Theodore Demetrio        M52 Olympia, WA              4.43m   NWI  14-06.50  492
  6 Jeffery Davison          M50 Laguna Hills, CA         4.41m  -0.8  14-05.75  487
  7 Bob Prather              M53 Oak Harbor, WA           4.25m  -0.2  13-11.50  447
  8 Rick Neidhardt           M51 Olympia, WA              3.94m   NWI  12-11.25  371
  9 Jameson Wells            M51 Charlotte, NC            3.88m  -0.5  12-08.75  356
 10 Elliott Drumright        M51 Evergreen, CO            3.77m   NWI  12-04.50  332
 -- Bob Saul                 M50 Amherst, MA               FOUL

M55 Long Jump Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 David Ortman             M55 Seattle, WA              5.25m  -0.2  17-02.75  823
  2 Steve Kemp               M55 Campbell, CA             4.92m  +0.0  16-01.75  720
  3 Russell Jacquet-Acea     M55 Seattle, WA              4.88m  -0.1  16-00.25  707
  4 David Salazar            M57 Cedar Crest, NM          4.86m  +0.0  15-11.50  702
  5 Mike Tipping             M55 Irvine, CA               4.46m  -0.2  14-07.75  582
  6 Stefan Waltermann        M58 Hickory, NC              4.24m  +0.0  13-11.00  519
  7 Jim Fallen               M57 Albuquerque, NM          3.86m  -0.8  12-08.00  415
  8 Richard Watson           M55 Yuma, AZ                 3.82m  -0.6  12-06.50  405

M60 Long Jump Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 William Weinstock        M61 Sierra Madre, CA         4.28m   1.7  14-00.50  621
  2 Vance Jacobson           M60 Bainbridge Island,       4.26m   1.6  13-11.75  617
  3 Paul Skubic              M60 Oak Forest, IL           3.97m   1.4  13-00.25  527
  3 Robert Rice              M62 Corvallis, OR            3.97m   2.0  13-00.25  527
  5 Neal Schuster            M60 Shorewood, WI            3.47m   1.3  11-04.75  382
  6 Daniel O'Haver           M63 Grass Valley, CA         3.05m   2.6  10-00.25  271

M65 Long Jump Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Ron Colliver             M65 Hominy, OK               4.61m  -1.6  15-01.50  854
  2 *Merv Armstrong          M69 Canada                   4.31m   0.2  14-01.75  746
  3 *Barry Adams             M66 Canada                   3.86m   2.2  12-08.00  589
  4 William Wuth             M67 Woodstock, GA            3.81m   0.5  12-06.00  571
  5 Peter La Barge           M69 Dallas, TX               3.78m   2.8  12-05.00  561
  6 Roger Dean               M69 Poulsbo, WA              3.13m   2.0  10-03.25  358
  7 Tyrone Nelson            M66 Dixon, CA                3.02m   1.8   9-11.00  326

M70 Long Jump Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Edward Oleata            M71 La Jolla, CA             3.68m   1.6  12-01.00  635
  2 William Jankovich        M74 Racine, WI               3.38m   2.5  11-01.25  527
  3 Terry Pliner             M70 Green Bay, WI            3.25m   1.3  10-08.00  481

M75 Long Jump Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Robert Hewitt            M75 Gresham, OR              4.36m   1.5  14-03.75 1081
  2 *Don Benson              M75 Canada                   2.98m   1.4   9-09.50  485

M80 Long Jump Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 William Daprano          M81 Fayetteville, GA         3.22m   1.5  10-06.75  720

M85 Long Jump Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Bill Carter              M85 Marlow, OK               2.63m   1.8   8-07.50  628

W45 Shot Put Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Linda Butler             W45 Milwaukie, OR            8.89m   29-02.00  642
  2 Caryl Senn-Griffiths     W46 Massapequa Park, NY      8.14m   26-08.50  577
  3 Caren Ware               W46 Twin Peaks, CA           6.95m   22-09.75  474
  4 *Anne Murfitt            W48 Canada                   6.10m   20-00.25  401
  5 Christine Long           W49 Tustin, CA               5.34m   17-06.25  337

W50 Shot Put Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Karen Blackmore          W54 Sandia Park, NM          6.44m   21-01.50  460

W55 Shot Put Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Kay Glynn                W55 Hastings, IA             8.56m   28-01.00  727

W65 Shot Put Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 *Sandy Anderson          W68 Canada                   8.17m   26-09.75  882
  2 Becky Sisley             W69 Eugene, OR               6.27m   20-07.00  645
  3 Ann Carter               W66 Aiken, SC                5.63m   18-05.75  566
  4 Jane Van Eeuwen          W67 NJ, NJ                   5.16m   16-11.25  508

W70 Shot Put Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Essie Faria              W73 N. Miami, FL             5.34m   17-06.25  617

M30 Discus Throw Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Joshua Scott             M34 Van Nuys, CA            29.48m      96-09  454
  2 Travis Schuh             M32 Odessa, WA              26.15m      85-09  389

M35 Discus Throw Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 *Kier Wilson             M36 Canada                  31.10m     102-00  486
  2 Lee Faulkner             M39 Marion, AR              26.86m      88-01  403
  3 Shawn Dolezilek          M37 Topeka, KS              25.55m      83-10  378

M40 Discus Throw Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Chris Sarsony            M41 Apex, NC                32.53m     106-09  514
  2 Anthony (Tony) Pollard   M42 San Diego, CA           29.47m      96-08  454
  3 Rod Wilcox               M42 Edmonds, WA             27.99m      91-10  425
  4 Reggie Hill              M44 Montgomery, AL          25.59m      83-11  378
  5 Clark Whitten            M44 Folsom, CA              23.28m      76-04  334

Outdoor Pentathlon: #4 M45 Discus Throw Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 David DeWeese            M49 Tucson, AZ              34.09m     111-10  580
  2 Mark Murdock             M48 Boise, ID               29.60m      97-01  486
  3 David Hampton            M47 Los Alamos, NM          26.25m      86-01  416
  4 Scott Williams           M45 Lame Deer, MT           25.89m      84-11  409
  5 Mark Phillips            M45 Jennings Lodge, OR      24.49m      80-04  381
  6 Raymond Parker           M46 New Hope, PA            23.10m      75-09  353
  7 Kerry Sloan              M45 Harker Heights, TX      20.64m      67-08  303
 -- George Patterson         M47 Granite Bay, CA           FOUL

M50 Discus Throw Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Stephen Winkel           M50 Germantown, TN          36.53m     119-10  594
  2 Michael Janusey          M50 Venetia, PA             35.02m     114-11  564
  3 Greg Canfield            M52 San Ramon, CA           34.78m     114-01  559
  4 Jameson Wells            M51 Charlotte, NC           34.17m     112-01  547
  5 Theodore Demetrio        M52 Olympia, WA             28.32m      92-11  432
  6 Rick Neidhardt           M51 Olympia, WA             25.92m      85-00  385
  7 Elliott Drumright        M51 Evergreen, CO           25.59m      83-11  378
  8 Bob Saul                 M50 Amherst, MA             25.15m      82-06  370
  9 Donald Danielson         M53 Eugene, OR              20.24m      66-05  277
 10 Jeffery Davison          M50 Laguna Hills, CA        18.47m      60-07  244
 11 Bob Prather              M53 Oak Harbor, WA          18.38m      60-04  242

M55 Discus Throw Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Richard Watson           M55 Yuma, AZ                34.86m     114-04  630
  2 Steve Kemp               M55 Campbell, CA            33.91m     111-03  609
  3 Stefan Waltermann        M58 Hickory, NC             30.51m     100-01  534
  4 Mike Tipping             M55 Irvine, CA              27.54m      90-04  469
  5 David Ortman             M55 Seattle, WA             27.52m      90-03  469
  6 Russell Jacquet-Acea     M55 Seattle, WA             27.44m      90-00  467
  7 David Salazar            M57 Cedar Crest, NM         25.85m      84-10  433
  8 Jim Fallen               M57 Albuquerque, NM         23.22m      76-02  377

M60 Discus Throw Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 William Weinstock        M61 Sierra Madre, CA        32.33m     106-01  590
  2 Vance Jacobson           M60 Bainbridge Island,      27.04m      88-08  472
  3 Robert Rice              M62 Corvallis, OR           25.85m      84-10  445
  4 Neal Schuster            M60 Shorewood, WI           25.82m      84-08  445
  5 Daniel O'Haver           M63 Grass Valley, CA        18.01m      59-01  276
 -- Paul Skubic              M60 Oak Forest, IL            FOUL

M65 Discus Throw Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Ron Colliver             M65 Hominy, OK              37.88m     124-03  816
  2 Peter La Barge           M69 Dallas, TX              36.36m     119-03  777
  3 *Merv Armstrong          M69 Canada                  32.09m     105-03  668
  4 *Barry Adams             M66 Canada                  29.46m      96-08  601
  5 Roger Dean               M69 Poulsbo, WA             25.55m      83-10  503
  6 William Wuth             M67 Woodstock, GA           24.90m      81-08  487
  7 Tyrone Nelson            M66 Dixon, CA               17.28m      56-08  303

M70 Discus Throw Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Edward Oleata            M71 La Jolla, CA            34.61m     113-06  847
  2 William Jankovich        M74 Racine, WI              28.76m      94-04  677
  3 Terry Pliner             M70 Green Bay, WI           24.10m      79-01  544

M75 Discus Throw Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Robert Hewitt            M75 Gresham, OR             24.92m      81-09  673
  2 *Don Benson              M75 Canada                  18.47m      60-07  463

M80 Discus Throw Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 William Daprano          M81 Fayetteville, GA        20.00m      65-07  625

M85 Discus Throw Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Bill Carter              M85 Marlow, OK              22.33m      73-03  900

M30 Javelin Throw Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Joshua Scott             M34 Van Nuys, CA            41.85m     137-04  469
  2 Travis Schuh             M32 Odessa, WA              40.37m     132-05  447

M35 Javelin Throw Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 *Kier Wilson             M36 Canada                  44.49m     145-11  536
  2 Shawn Dolezilek          M37 Topeka, KS              36.78m     120-08  419
  3 Lee Faulkner             M39 Marion, AR              35.40m     116-02  398

M40 Javelin Throw Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Reggie Hill              M44 Montgomery, AL          45.92m     150-08  615
  2 Anthony (Tony) Pollard   M42 San Diego, CA           38.75m     127-01  496
  3 Rod Wilcox               M42 Edmonds, WA             36.08m     118-04  452
  4 Jim Boles                M40 Evanton, WY             35.65m     116-11  445
  5 Clark Whitten            M44 Folsom, CA              34.59m     113-06  428
  6 Chris Sarsony            M41 Apex, NC                29.85m      97-11  351

Outdoor Pentathlon: #2 M45 Javelin Throw Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 David DeWeese            M49 Tucson, AZ              47.03m     154-03  704
  2 Scott Williams           M45 Lame Deer, MT           43.25m     141-11  635
  3 Mark Murdock             M48 Boise, ID               43.13m     141-06  633
  4 Raymond Parker           M46 New Hope, PA            39.32m     129-00  563
  5 George Patterson         M47 Granite Bay, CA         38.62m     126-08  551
  6 Mark Phillips            M45 Jennings Lodge, OR      37.97m     124-07  539
  7 Rick Cawley              M46 Kyle, TX                37.47m     122-11  530
  8 David Hampton            M47 Los Alamos, NM          37.35m     122-06  528
  9 Kerry Sloan              M45 Harker Heights, TX      29.40m      96-05  386

M50 Javelin Throw Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Michael Janusey          M50 Venetia, PA             56.97m     186-11  933
  2 Greg Canfield            M52 San Ramon, CA           46.36m     152-01  727
  3 Stephen Winkel           M50 Germantown, TN          45.64m     149-09  713
  4 Jameson Wells            M51 Charlotte, NC           41.19m     135-02  628
  5 Rick Neidhardt           M51 Olympia, WA             35.31m     115-10  517
  6 Theodore Demetrio        M52 Olympia, WA             34.86m     114-04  509
  7 Bob Saul                 M50 Amherst, MA             34.31m     112-07  499
  8 Elliott Drumright        M51 Evergreen, CO           29.90m      98-01  417
  9 Bob Prather              M53 Oak Harbor, WA          25.96m      85-02  344
 10 Donald Danielson         M53 Eugene, OR              23.28m      76-04  296
 11 Jeffery Davison          M50 Laguna Hills, CA        17.70m      58-01  197

M55 Javelin Throw Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Richard Watson           M55 Yuma, AZ                43.39m     142-04  753
  2 Steve Kemp               M55 Campbell, CA            40.88m     134-01  700
  3 Mike Tipping             M55 Irvine, CA              38.31m     125-08  646
  4 David Salazar            M57 Cedar Crest, NM         34.92m     114-07  575
  5 Stefan Waltermann        M58 Hickory, NC             34.76m     114-00  572
  6 David Ortman             M55 Seattle, WA             33.22m     109-00  540
  7 Russell Jacquet-Acea     M55 Seattle, WA             33.15m     108-09  538
  8 Jim Fallen               M57 Albuquerque, NM         26.56m      87-02  404

M60 Javelin Throw Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Robert Rice              M62 Corvallis, OR           38.29m     125-07  688
  2 William Weinstock        M61 Sierra Madre, CA        35.63m     116-11  629
  3 Vance Jacobson           M60 Bainbridge Island,      32.25m     105-10  555
  4 Neal Schuster            M60 Shorewood, WI           31.87m     104-07  547
  5 Paul Skubic              M60 Oak Forest, IL          26.81m      87-11  437
  6 Daniel O'Haver           M63 Grass Valley, CA        19.26m      63-02  278

M65 Javelin Throw Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Ron Colliver             M65 Hominy, OK              39.46m     129-05  815
  2 Peter La Barge           M69 Dallas, TX              38.03m     124-09  779
  3 *Merv Armstrong          M69 Canada                  31.97m     104-11  629
  4 *Barry Adams             M66 Canada                  30.86m     101-03  602
  5 William Wuth             M67 Woodstock, GA           26.71m      87-07  501
  6 Roger Dean               M69 Poulsbo, WA             26.48m      86-10  496
  7 Tyrone Nelson            M66 Dixon, CA               24.76m      81-03  454

M70 Javelin Throw Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Edward Oleata            M71 La Jolla, CA            30.67m     100-07  641
  2 William Jankovich        M74 Racine, WI              30.05m      98-07  625
  3 Terry Pliner             M70 Green Bay, WI           22.60m      74-02  434

M75 Javelin Throw Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Robert Hewitt            M75 Gresham, OR             25.51m      83-08  607
  2 *Don Benson              M75 Canada                  22.42m      73-07  516

M80 Javelin Throw Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 William Daprano          M81 Fayetteville, GA        26.05m      85-05  643

M85 Javelin Throw Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Bill Carter              M85 Marlow, OK              19.15m      62-10  590
Nike Toyota Hershey Garden of Life NCSA Gatorade KT Nationwide Normatec St. Vincent UCS