Join/Renew Now

Results

 

View: by division | age-graded

 
--------------------------------------------------------------------------------
PLACE O'All NAME              AGE   TIME   RESIDENCE            ST
--------------------------------------------------------------------------------
 
Men 40-44
 1     5 Dan Franek            42   15:07  South Portland       ME                                          
 2     7 Kent Lemme            41   15:23  Williamstown         MA GREATER SPRINGFIELD HARRIERS, INC.       
 3    13 Chris Mattingly       42   15:36  Orchard Park         NY GENESEE VALLEY HARRIERS                  
 4    15 James Derick          43   15:39  Big Flats            NY ITHACA ENCLAVE                           
 5    17 Francis Burdett       43   15:44  Worcester            MA GREATER SPRINGFIELD HARRIERS, INC.       
 6    21 Ron Lombardi          44   16:13  Brimfield            MA GREATER SPRINGFIELD HARRIERS, INC.       
 7    27 Kevin Stover          41   16:27  York                 PA YORK ROAD RUNNERS CLUB                   
 8    30 Earl Steinbrecher     44   16:32  Willseyville         NY ITHACA ENCLAVE                           
 9    33 Jeffrey Brison        44   16:51  Schenectady          NY                                          
10    40 Carl Johnston         43   17:02  Ontario              NY GENESEE VALLEY HARRIERS                  
11    49 Scott Bickham         42   17:32  Corning              NY ITHACA ENCLAVE                           
12    78 Thomas Mullins        41   18:37  Cortland             NY ITHACA ENCLAVE                           
13    82 Paul Cianfrocca       44   18:42  Camillus             NY SYRACUSE CHARGERS TRACK CLUB             


Men 45-49
 1    36 John Van Kerkhove     46   16:58  Rochester            NY GENESEE VALLEY HARRIERS                  
 2    38 Tim Dwyer             48   17:01  Rochester            NY GENESEE VALLEY HARRIERS                  
 3    42 Bob Nugent            48   17:04  Binghamton           NY SYRACUSE CHARGERS TRACK CLUB             
 4    46 Edward Lindo          47   17:26  Fulton               NY GENESEE VALLEY HARRIERS                  
 5    48 James VanderMolen     48   17:30  Tully                NY SYRACUSE CHARGERS TRACK CLUB             
 6    59 Michael Fitzpatrick   46   17:55  Syracuse             NY SYRACUSE CHARGERS TRACK CLUB             
 7    60 Eric Maki             47   17:56  Cortland             NY ITHACA ENCLAVE                           
 8    86 Robert Mozo           45   19:04  Clay                 NY SYRACUSE CHARGERS TRACK CLUB             


Men 50-54
 1    23 David Cannon          52   16:17  Seattle              WA CLUB NORTHWEST                           
 2    29 Tom Ryan              52   16:28  Cape Elizabeth       ME DIRIGO R.C.                              
 3    34 Stephen Chantry       53   16:55  Williamsburg         VA COLONIAL ROAD RUNNERS                    
 4    37 Terry Permar          54   17:00  Perkasie             PA GREATER PHILADELPHIA TRACK CLUB          
 5    39 Kevin McMahon         54   17:02  Essex Junction       VT GREEN MOUNTAIN ATHLETIC ASSOCIATION      
 6    45 Mark Rybinski         53   17:22  Manlius              NY GENESEE VALLEY HARRIERS                  
 7    58 Gary Radford          51   17:52  Cicero               NY GENESEE VALLEY HARRIERS                  
 8    62 Andre Chandonnet      52   18:01  Lowell               MA GREATER LOWELL ROAD RUNNERS              
 9    67 Stephen Fry           51   18:16  Charlotte            NC CAROLINAS TRACK & FIELD CLUB             
10    80 Mark Blaisdell        50   18:38  Wilmington           MA GREATER LOWELL ROAD RUNNERS              
11   129 Gary Burak            50   20:15  New Hartford         NY UTICA ROADRUNNERS                        
12   143 Bruce Palmer          50   20:46  Rome                 NY UTICA ROADRUNNERS                        
13   230 Joseph Rizzo          54   23:24  Clinton              NY UTICA ROADRUNNERS                        
14   241 Mark Corbett          53   23:38  Pelham               NH GREATER LOWELL ROAD RUNNERS              

Men 55-59
 1    54 Roger Price           59   17:45  Piscataway           NJ RARITAN VALLEY ROAD RUNNERS              
 2    65 Sam Torres            56   18:10  Toledo               OH                                          
 3    75 Patrick Gaughan       55   18:28  River Vale           NJ                                          
 4    90 David Bowen           56   19:08  Port Byron           NY GENESEE VALLEY HARRIERS                  
 5    91 Tim McMullen          55   19:09  Churchville          NY GENESEE VALLEY HARRIERS                  
 6   101 Carl Franck           56   19:35  Ithaca               NY THE FINGER LAKES RUNNERS CLUB            
 7   104 Kevin Kelly           57   19:40  Waleska              GA ATLANTA TRACK CLUB                       
 8   107 Glenn Stewart         58   19:44  N. Chelmsford        MA GREATER LOWELL ROAD RUNNERS              
 9   144 Ron Blackmore         55   20:47  Madison              NY GENESEE VALLEY HARRIERS                  
10   150 Thomas Bick           57   20:53  Frankfort            NY UTICA ROADRUNNERS                        

Men 60-64
 1    51 William Dixon         61   17:37  Brattleboro          VT GREATER LOWELL ROAD RUNNERS              
 2    70 JL Seymore            63   18:20  North Brunswick      NJ                                          
 3    98 Thomas Lamme          61   19:30  Penfield             NY GENESEE VALLEY HARRIERS                  
 4   103 Jim May               62   19:39  Williamson           NY GENESEE VALLEY HARRIERS                  
 5   106 Michael Hazilla       62   19:43  Germantown           MD                                          
 6   147 David Young           63   20:49  Rochester            NY GENESEE VALLEY HARRIERS                  
 7   187 Larry Badger          61   22:07  New York Mills       NY UTICA ROADRUNNERS                        


Men 65-69
 1    68 Doug Goodhue          66   18:18  Milford              MI FRONT LINE RACING TEAM                   
 2   115 James Lombardi        65   20:01  Meadville            PA WESTERN PENNSYLVANIA TRACK CLUB          
 3   152 Carl Grimm            69   21:00  Rochester            NY GENESEE VALLEY HARRIERS                  
 4   153 John Pelton           69   21:03  West Rupert          VT GCS TRIAD RACING TEAM                    

Men 70-74
 1   195 Jon Bixler            70   22:24  Painesville          OH OVER THE HILL TC                         
 2   220 Kermit Cadrette       70   23:09  Rome                 NY SYRACUSE CHARGERS TRACK CLUB "A"         
 3   278 Sam Graceffo          72   24:42  Fayetteville         NY SYRACUSE CHARGERS TRACK CLUB "A"         
 4   326 Ron Herrgesell        70   27:31  Liverpool            NY SYRACUSE CHARGERS TRACK CLUB "A"         
 5   379 Donald Baum           71   35:36  Utica                NY SYRACUSE CHARGERS TRACK CLUB "B"         


Men 75-79
 1   343 Jerrold Bisson        77   28:27  Manlius              NY SYRACUSE CHARGERS TRACK CLUB "B"         
 2   359 Fritz Schlereth       75   29:43  Syracuse             NY SYRACUSE CHARGERS TRACK CLUB "B"         

Men 80-84
 1   386 Clifford Auth         82   45:08  Syracuse             NY SYRACUSE CHARGERS TRACK CLUB             
 2   387 Joseph Familo         84   54:58  Oswego               NY SYRACUSE CHARGERS TRACK CLUB             


Men 85-89
 1   388 L. Russell More       86   57:57  Jamesville           NY SYRACUSE CHARGERS TRACK CLUB             


Men 90-94
 1   375 Henry Sypniewski      90   33:46  Cheektowaga          NY CHECKERS ATHLETIC CLUB


Women 40-44
 1     4 Patty Murray          43   17:20  Boulder              CO ATHENA TRACK                             
 2     7 Emily Bryans          41   17:47  Schenectady          NY WILLOW STREET AC                         
 3    10 Lori Kingsley         42   18:03  Wysox                PA                                          
 4    16 Anne Benson           43   18:24  Clifton Park         NY WILLOW STREET AC                         
 5    24 Amy Fakterowitz       40   19:09  Williamsville        NY CHECKERS ATHLETIC CLUB                   
 6    28 Brenda Spillman       40   19:35  Buffalo              NY CHECKERS ATHLETIC CLUB                   
 7    31 Katherine Stettler    43   19:55  Ithaca               NY THE FINGER LAKES RUNNERS CLUB            
 8    34 Judy Arlington        42   20:18  Lockport             NY CHECKERS ATHLETIC CLUB                   


Women 45-49
 1     6 Marisa Hanson         45   17:41  Pleasant Vly         NY ATHENA TRACK                             
 2    12 Zofia Wieciorkowska   45   18:13  Stratford            CT                                          
 3    19 Kelly Dworak          46   18:48  Brewerton            NY SYRACUSE CHARGERS TRACK CLUB             
 4    26 Mary Buck             45   19:26  Altamont             NY WILLOW STREET AC                         
 5    27 Lorraine Jasper       46   19:35  Birchrunville        PA ATHENA TRACK                             
 6    65 Kerry Monahan         45   22:22  River Vale           NJ                                          


Women 50-54
 1    33 Suzanne Myette        51   20:04  Binghamton           NY THE FINGER LAKES RUNNERS CLUB            
 2    46 Audrey Balander       52   21:31  Cortland             NY THE FINGER LAKES RUNNERS CLUB            
 3    92 Debra Corbett         51   23:48  Pelham               NH GREATER LOWELL ROAD RUNNERS              
 4   106 Mickey Piscitelli     51   24:09  Baldwinsville        NY SYRACUSE CHARGERS TRACK CLUB             
 5   107 Eileen Clinton        50   24:13  Syracuse             NY SYRACUSE CHARGERS TRACK CLUB             
 6   298 Cindy Daly            50   34:04  Weedsport            NY SYRACUSE CHARGERS TRACK CLUB             


Women 55-59
 1    17 Kathryn Martin        57   18:42  Northport            NY NORTHPORT RUNNING CLUB                   
 2    35 Coreen Steinbach      57   20:19  Pompey               NY SYRACUSE TRACK CLUB                      
 3    51 Zsofia Franck         55   21:42  Ithaca               NY THE FINGER LAKES RUNNERS CLUB            
 4    82 Nancy Smith           55   23:16  Syracuse             NY SYRACUSE CHARGERS TRACK CLUB             


Women 60-64
 1   140 Ruth Thelen           64   25:55  St. Johns            MI                                          
 2   147 Ruth Ripley           61   26:13  Pennellville         NY SYRACUSE CHARGERS TRACK CLUB             


Women 65-69
 1    52 Sharon Dolan          66   21:44  Westphalia           MI                                          
 2   105 Faith Gardinier       66   24:09  Verona               NY SYRACUSE CHARGERS TRACK CLUB             
 3   119 Linda Eberly          68   24:51  Cortland             NY SYRACUSE CHARGERS TRACK CLUB             
 4   164 Carol Rider           66   26:47  Bridgeport           NY SYRACUSE CHARGERS TRACK CLUB             
 5   267 Madeline Bost         69   31:20  Randolph             NJ MORRIS COUNTY STRIDERS                   


Women 70-74
 1   142 Helen Botti           71   26:01  Kenmore              NY                                          
 2   314 Edna Hyer             74   36:12  South Wales          NY CHECKERS ATHLETIC CLUB      

             

Women 75-79
                  No Competitors


Women 80-84
 1   325 Nancy Auster          82   43:12  Canton               NY     

                                     

Women 85-89
 1   328 Marsha Tillson        87   55:37  Canandaigua          NY GREATER ROCHESTER TRACK CLUB  
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade NCSA Phoenix KT St. Vincent Normatec