Join/Renew Now

Team USA Roster

Men

100m
Tyson Gay (Clermont, Fla.)
Walter Dix (Ft. Lauderdale, Fla.)
Darvis Patton (Ft. Worth, Texas)

200m
Walter Dix (Ft. Lauderdale, Fla.)
Shawn Crawford (Los Angeles, Calif.)
Wallace Spearmon (Fayetteville, Ark.)

400m
LaShawn Merritt (Suffolk, Va.)
Jeremy Wariner (Waco, Texas)
David Neville (Valencia, Calif.)

800m
Nick Symmonds (Springfield, Ore.)
Andrew Wheating (Eugene, Ore.)
Christian Smith (Eugene, Ore.)

1,500m
Bernard Lagat (Tucson, Ariz.)
Lopez Lomong (Colorado Springs, Colo.)
Leonel Manzano (Austin, Texas)

5,000m
Bernard Lagat (Tucson, Ariz.)
Matt Tegenkamp (Madison, Wis.)
Ian Dobson (Mammoth Lakes, Calif.)

10,000m
Abdi Abdirahman (Tucson, Ariz.)
Galen Rupp (Portland, Ore.)
Jorge Torres (Boulder, Colo.)

Marathon
Ryan Hall (Mammoth Lakes, Calif.)
Dathan Ritzenhein (Eugene, Ore.)
Brian Sell (Rochester Hills, Mich.)

110m Hurdles
David Oliver (Kissimmee, Fla.)
Terrence Trammell (Atlanta, Ga.)
David Payne (Hampton, Va.)

400m Hurdles
Bershawn Jackson (Raleigh, N.C.)
Kerron Clement (Gainesville, Fla.)
Angelo Taylor (Decatur, Ga.)

3,000m Steeplechase
Anthony Famiglietti (Knoxville, Tenn.)
William Nelson (Longmont, Colo.)
Joshua McAdams (Orem, Utah)

20 km Race Walk
Kevin Eastler (Aurora, Colo.)

50 km Race Walk
Philip Dunn (San Diego, Calif.)

4x100m Relay Pool
Tyson Gay (Clermont, Fla.)
Walter Dix (Ft. Lauderdale, Fla.)
Darvis Patton (Ft. Worth, Texas)
Travis Padgett (Shelby, N.C.)
Rodney Martin (Raleigh, N.C.)
Leroy Dixon (Los Angeles, Calif.)
plus anyone already on the roster in an individual event

4x400m Relay Pool
LaShawn Merritt (Suffolk, Va.)
Jeremy Wariner (Waco, Texas)
David Neville (Valencia, Calif.)
Reggie Witherspoon (Baltimore, Md.)
Calvin Smith (Gainesville, Fla.)
Darold Williamson (Waco, Texas)
plus anyone already on the roster in an individual event

High Jump
Jesse Williams (Eugene, Ore.)
Andra Manson (Austin, Texas)
Dustin Jonas (Lincoln, Neb.)

Pole Vault
Derek Miles (Tea, S.D.)
Jeff Hartwig (Jonesboro, Ark.)
Brad Walker (Mountlake Terrace, Wash.)

Long Jump
Trevell Quinley (Chula Vista, Calif.)
Brian Johnson (Baton Rouge, La.)
Miguel Pate (St. Francisville, La.)

Triple Jump
Aarik Wilson (Lawrence, Kan.)
Kenta Bell (Decatur, Ga.)
Rafeeq Curry (Tallahassee, Fla.)

Shot Put
Reese Hoffa (Athens, Ga.)
Christian Cantwell (Columbia, Mo.)
Adam Nelson (Charlottesville, Va.)

Discus Throw
Ian Waltz (Chula Vista, Calif.)
Michael Robertson (Beebe, Ark.)
Casey Malone (Fort Collins, Colo.)

Hammer Throw
A.G. Kruger (Ashland, Ohio)

Javelin Throw
Leigh Smith (Destrehan, La.)
Mike Hazle (Chula Vista, Calif.)
Breaux Greer (Scottsdale, Ariz.)

Decathlon
Bryan Clay (Glendora, Calif.)
Trey Hardee (Austin, Texas)
Tom Pappas (Manhattan, Kan.)

Women

100m
Muna Lee (College Station, Texas)
Torri Edwards (Irvine, Calif.)
Lauryn Williams (Miami, Fla.)

200m
Allyson Felix (Los Angeles, Calif.)
Muna Lee (College Station, Texas)
Marshevet Hooker (Pfugerville, Texas)

400m
Sanya Richards (Austin, Texas)
Mary Wineberg (Cincinnati, Ohio)
Dee Dee Trotter (Knoxville, Tenn.)

800m
Hazel Clark (Knoxville, Tenn.)
Alice Schmidt (Chula Vista, Calif.)
Nicole Teter (Eugene, Ore.)

1,500m
Shannon Rowbury (San Francisco, Calif.)
Erin Donohue (Haddonfield, N.J.)
Christin Wurth-Thomas (Springdale, Ark.)

5,000m
Kara Goucher (Portland, Ore.)
Jennifer Rhines (Mammoth Lakes, Calif.)
Shalane Flanagan (Pittsboro, N.C.)

10,000m
Shalane Flanagan (Pittsboro, N.C.)
Kara Goucher (Portland, Ore.)
Amy Begley (Beaverton, Ore.)

Marathon
Deena Kastor (Mammoth Lakes, Calif.)
Magdalena Lewy Boulet (Oakland, Calif.)
Blake Russell (Pacific Grove, Calif.)

100m Hurdles
Lolo Jones (Baton Rouge, La.)
Damu Cherry (Winter Garden, Fla.)
Dawn Harper (Los Angeles, Calif.)

400m Hurdles
Tiffany Ross-Williams (Kissimmee, Fla.)
Queen Harrison (Mechanicsville, Va.)
Sheena Tosta (Chula Vista, Calif.)

3,000m Steeplechase
Anna Willard (Ann Arbor, Mich.)
Lindsey Anderson (Ogden, Utah)
Jennifer Barringer (Boulder, Colo.)

20 km Race Walk
Joanne Dow (Manchester, N.H.)

4x100m Relay Pool
Muna Lee (College Station, Texas)
Torri Edwards (Irvine, Calif.)
Lauryn Williams (Miami, Fla.)
Angela Williams (Ontario, Calif.)
Mechelle Lewis (Cary, N.C.)
LaShaunte'a Moore (Fayetteville, Ark.)
plus anyone already on the roster in an individual event

4x400m Relay Pool
Sanya Richards (Austin, Texas)
Mary Wineberg (Cincinnati, Ohio)
Dee Dee Trotter (Knoxville, Tenn.)
Monique Henderson (Chula Vista, Calif.)
Natasha Hastings (Clermont, Fla.)
Ebonie Floyd (Fresno, Texas)
anyone already on the roster in an individual event

High Jump
Chaunte Howard (Snellville, Ga.)
Amy Acuff (Isleton, Calif.)
Sharon Day (Costa Mesa, Calif.)

Pole Vault
Jennifer Stuczynski (Churchville, N.Y.)
April Steiner (Springdale, Ark.)
Erica Bartolina (Hammond, La.)

Long Jump
Brittney Reese (University, Miss.)
Grace Upshaw (Los Altos Hills, Calif.)
Funmi Jimoh (Stafford, Texas)

Triple Jump
Shani Marks (Brooklyn Park, Minn.)
Erica McLain (Plano, Texas)

Shot Put
Michelle Carter (Ovilla, Texas)
Kristin Heaston (Opelika, Ala.)
Jillian Camarena (Tucson, Ariz.)

Discus Throw
Aretha Thurmond (Federal Way, Wash.)
Suzy Powell-Roos (Modesto, Calif.)
Stephanie Brown Trafton (Galt, Calif.)

Hammer Throw
Jessica Cosby (Mission Hills, Calif.)
Amber Campbell (Myrtle Beach, S.C.)
Loree Smith (Eugene, Ore.)

Javelin Throw
Kara Patterson (West Lafayette, Ind.)
Kim Kreiner (Fresno, Calif.)

Heptathlon
Hyleas Fountain (Kettering, Ohio)
Jacquelyn Johnson (Tempe, Ariz.)
Diana Pickler (Sachse, Texas)

Nike Visa BMW Gatorade Gill Athletics University of Phoenix St. Vincent Lynx