Join/Renew Now


Finish Line logo

Results - USATF Region 13 Junior Olympic Cross Country Championships

11/17/07 - Sandy, OR

Event 11  2000 Meter Run CC Sub-Bantam Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Conway, Caitlin           99 N. Idaho T&F           8:54.60
  2 Teeter, Terra             99 Team Oregon, Usa       9:12.70    1
  3 Morgan, Marycatherine     99 Oregon CC "a"          9:28.10
  4 Bodle, Tiffany            99 Team Oregon, Usa       9:42.80    2
  5 Richardson, Megan         00 Cascade Striders      10:17.70
  6 LaSpada, Katarina         99 Cascade Striders      10:21.30
  7 Veselik, Shaylee          99 Team Oregon, Usa      10:53.50    3
  8 Bodle, Taylor             00 Team Oregon, Usa      12:12.90    4
  9 Black, Melinda            99 Team Oregon, Usa      14:48.90    5
 10 Davies, Erica             99 Spokane Mercury       15:32.50

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Team Oregon, Usa             15    1    2    3    4    5
      Total Time:    56:50.80
         Average:    11:22.16

Event 1  3k Run CC Bantam Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 McWilliams, Patryce       97 Cascade Stri "a"      12:10.20    1
  2 Bare, Meaghan             97 N. Idaho T&F          12:24.80
  3 Matora, Katia             97 Cascade Stri "a"      12:39.30    2
  4 Carlson, Cyra             97 Spokane Mercury       12:44.20    3
  5 Gibson, Briahna           97 Cascade Stri "a"      12:47.90    4
  6 Manns, Alexis             97 Cascade Stri "a"      13:13.40    5
  7 Bateh, Zabrina            97 Cascade Stri "a"      13:13.90    6
  8 Dunagan, Caela            97 Oregon CC "a"         13:14.20
  9 Rice, Sydda               98 Rain City Flyers      13:18.10
 10 Waller, Makayla           98 Unattached Oregon     13:38.20
 11 Ferguson, Anne            97 Unattached Pna        13:48.30
 12 Schmidt, Elderkin         97 Oregon CC "a"         14:11.70
 13 Cai, Scout                98 Spokane Mercury       14:19.60    7
 14 Fruehauf, Sascha          98 Team Oregon, Usa      14:22.50
 15 Doherty, Grace            98 Oregon CC "a"         14:32.20
 16 Johnson, Ella (Daisy)     97 Rain City Flyers      14:38.00
 17 Teppner, Isabel           97 Issaquah Glid "a      14:43.80
 18 Jones, Victory            98 Spokane Mercury       14:44.60    8
 19 Mauss, Chayla             97 Spokane Mercury       14:52.50    9
 20 Phillips, Megan           98 Cascade Stri "a"      14:55.20   10
 21 Briggs-Mineart, Grace     97 Emerald Valley        15:09.00
 22 Joseph, Elena             97 Cascade Stri "a"      15:11.10   11
 23 Ricks, Alexa              98 N. Idaho T&F          15:49.20
 24 Volk, Madeline            98 Southern Oregon       16:04.80
 25 Beeler, Mikayla           98 Unattached Pna        17:00.70
 26 Cai, Piper                99 Spokane Mercury       17:27.80   12
 27 Moses, Shianna            98 Unattached Pna        18:53.00
 28 Cox, Kareena              98 Unattached Pna        20:43.70
 29 Hunter, Jenel             96 Unattached Pna        31:55.00
 30 Miller, Cheyenne Starr    97 Unattached Pna        38:54.00
 31 Daniels, Patience         97 Unattached Pna        39:05.00

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Cascade Striders "a"         18    1    2    4    5    6   10   11
      Total Time:  1:04:04.70
         Average:    12:48.94
   2 Spokane Mercury              39    3    7    8    9   12
      Total Time:  1:14:08.70
         Average:    14:49.74

Event 3  3k Run CC Midget Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Rice, Paige               96 Oregon CC "a"         11:06.60    1
  2 Neale, Amy-Eloise         95 Snohomish Track       11:16.20
  3 Rice, Eliza               95 Rain City Flyers      11:29.90    2
  4 Olson, Chandler           95 Cascade Stri "a"      11:42.20    3
  5 Hawkinson, Vivian         96 Oregon CC "a"         12:02.60    4
  6 Brown, Cassidy            95 Federal Way "a"       12:25.20    5
  7 Asper, Leanne             95 N. Idaho T&F          12:31.90
  8 Carr, Christine           96 Federal Way "a"       12:32.60    6
  9 McGinnis, Terra           95 Federal Way "a"       12:36.30    7
 10 Holland, Sanne            95 Spokane Mercury       12:40.20    8
 11 Hutter, Chloe             96 N. Idaho T&F          12:44.90
 12 Krahlng, Samantha         96 Issaquah Glid "a      12:55.20
 13 Saunders, Lauren          95 Federal Way "a"       12:55.70    9
 14 Chaffey, Isabella         96 Cascade Stri "a"      12:57.30   10
 15 Pease, Kinsey             96 Spokane Mercury       12:57.70   11
 16 Heringer, Abigail         95 Salem Track Club      12:58.00
 17 Barnes, Joy               95 Rain City Flyers      12:58.20   12
 18 Kearns, Rory              96 Oregon CC "b"         13:03.10
 19 Mosman, Natalie           95 Emerald Valley        13:03.50
 20 Landreth, Samantha        96 Oregon CC "a"         13:03.80   13
 21 Walsh, Shannon            95 Oregon CC "a"         13:12.40   14
 22 Nelson, Tess              95 Central Oregon        13:15.50
 23 Maffett, Sarah            96 Oregon CC "a"         13:20.90   15
 24 Morrison, Savannah        95 Issaquah Glid "a      13:27.20
 25 Engelbrekt, Lily          95 Rain City Flyers      13:27.90   16
 26 Sahl, Kendall             95 Rain City Flyers      13:30.10   17
 27 Richardson, Dalen         95 Unattached Oregon     13:33.60
 28 Call, Lindsey             96 Seattle Running       13:34.00
 29 Holstrom, Annika          96 Oregon CC "a"         13:37.30   18
 30 Maffett, McKenzie         96 Oregon CC "b"         13:38.10
 31 Roberts, Cassidy          95 Track City            13:41.00
 32 Pfohman, Xiao             96 Oregon CC "a"         13:47.40   19
 33 Johnson, Kysa             96 Cascade Stri "a"      13:53.40   20
 34 Dalzell, Dorie            96 Issaquah Glid "a      13:59.20
 35 LaSpada, Natalia          96 Cascade Stri "a"      13:59.60   21
 36 Patton, Anna              95 Oregon CC "a"         14:00.00   22
 37 Henningsen, Leah          95 Oregon CC "b"         14:02.70
 38 Wilson, Samantha          95 Flan Clan             14:05.80
 39 Bailey, Katie             95 N. Idaho T&F          14:11.90
 40 Overbay, Maiah            96 Spokane Mercury       14:17.60   23
 41 McKenzie, Hailee          96 Spokane Mercury       14:18.10   24
 42 Omlin, Kaley              95 Rain City Flyers      14:18.60   25
 43 Doneen, Sydney            96 Spokane Mercury       14:19.10   26
 44 Cowan, Maddison           95 Federal Way "a"       14:23.50   27
 45 Savage, Sierra            96 Oregon CC "b"         14:34.00
 46 Beauchene, Juliana        96 Issaquah Glid "a      14:41.50
 47 Stout, Antonia            96 Emerald Valley        15:07.70
 48 Wanta, Jackie             95 Dry Side Flyers       15:15.50
 49 Argyle, Jackie            95 Federal Way "a"       15:16.70   28
 50 Ahearn, Kathryn           95 Cascade Stri "a"      15:54.30   29
 51 Forster, Megan            96 N. Idaho T&F          16:10.00
 52 Jewett, Samantha          95 Rain City Flyers      16:32.30   30
 53 Burgeson, Keira           95 Barlow Youth          17:02.40
 54 Rust, Rebekah             95 Track City            17:09.30

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Oregon Cross Country "a"     47    1    4   13   14   15   18   19   22
      Total Time:  1:02:46.30
         Average:    12:33.26
   2 Federal Way Track Club  "    54    5    6    7    9   27   28
      Total Time:  1:04:53.30
         Average:    12:58.66
   3 Rain City Flyers             72    2   12   16   17   25   30
      Total Time:  1:05:44.70
         Average:    13:08.94
   4 Cascade Striders "a"         83    3   10   20   21   29
      Total Time:  1:08:26.80
         Average:    13:41.36
   5 Spokane Mercury              92    8   11   23   24   26
      Total Time:  1:08:32.70
         Average:    13:42.54

Event 5  4k Run CC Youth Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Oliphant, Brit            94 Central Oregon        15:33.90    1
  2 Benster, Lindsay          93 Issaquah Glid "a      15:44.80
  3 Coffman, Kristin          93 Oregon CC "a"         15:48.50    2
  4 Snook, Sydney             93 Prefontaine           15:57.50
  5 Brauer, Ali               94 Oregon CC "a"         16:05.10    3
  6 Johnson, Jasmine          93 Federal Way "a"       16:11.40    4
  7 Meyers, Madeleine         94 Rain City Flyers      16:11.80
  8 Timmons, Priscilla        93 Flan Clan             16:12.20
  9 Wolfe, Jessica            94 Central Oregon        16:18.60    5
 10 Moe-Lange, Yina           93 Issaquah Glid "a      16:21.20
 11 Royal, Adrianna           93 Federal Way "a"       16:22.40    6
 12 Fristoe, Megan            93 Central Oregon        16:26.20    7
 13 Wahlman, Renee            94 Federal Way "a"       16:30.50    8
 14 Demaree, Adrienne         93 Oregon CC "a"         16:31.20    9
 15 Eddy, Becca               93 Emerald Valley        16:34.20
 16 Kelly, Kira               94 Central Oregon        16:34.70   10
 17 Friedrich, Kellen         94 Salem Track Club      16:37.70
 18 Gourley, Jadyn            94 Flan Clan             16:40.90
 19 Ward, Rachel              94 N. Idaho T&F          16:42.50
 20 Duvenez, Allison          93 Federal Way "a"       16:43.90   11
 21 Fristoe, Sara             93 Central Oregon        16:45.20   12
 22 Hazen, Emily              93 Spokane Mercury       16:49.50   13
 23 Atwood, Rachel            94 Federal Way "a"       17:02.90   14
 24 West, Sarah               94 Central Oregon        17:05.00   15
 25 Poplawsk, Alisa           94 Issaquah Glid "a      17:05.80
 26 LaCroix, Alia             94 N. Idaho T&F          17:08.40
 27 Fall, Abigail             93 Spokane Mercury       17:13.50   16
 28 Inovye, Melissa           94 Spokane Mercury       17:18.40   17
 29 McDevitt, Sami            94 Unattached Pna        17:29.60
 30 West, Veronica            94 Central Oregon        17:33.80   18
 31 Mull, Alexa               94 Oregon CC "a"         17:35.40   19
 32 Anderson, Christina       94 Oregon CC "a"         17:36.00   20
 33 Peterson, Krissy          94 Oregon CC "a"         17:44.50   21
 34 Bingham, Leanne           93 Oregon CC "a"         17:46.60   22
 35 Sisson, Morgan            94 Spokane Mercury       18:02.90   23
 36 Taylor, Hannah            93 Issaquah Glid "a      18:03.00
 37 Stolz, Tracey             94 Rain City Flyers      18:22.20
 38 Fall, Hannah              93 Spokane Mercury       18:25.50   24
 39 Kepten, Omer              94 Oregon CC "a"         18:26.00   25
 40 Ditzhazy, Amanda          94 Federal Way "a"       18:28.50   26
 41 Davies, Savanna           93 Spokane Mercury       18:29.60   27
 42 Helliker, Claire          94 Federal Way "a"       18:30.40   28
 43 Brown, Jordyn             94 Federal Way "a"       18:31.00   29
 44 Moehl, Keelin             94 Central Oregon        19:10.20   30
 45 Higgins, Iris             94 Barlow Youth          19:11.70   31
 46 Pruitt, Sierra            94 Oregon CC             19:18.40
 47 Mulvania, Lexie           94 Spokane Mercury       19:24.20   32
 48 Knorr, Adrian             93 Emerald Valley        19:43.20
 49 Wierschke, Sadie          94 Barlow Youth          20:04.80   33
 50 Menashe, Rachel           93 Oregon CC             20:11.10
 51 Burgeson, Lindi           94 Barlow Youth          20:18.30   34
 52 Mariman, Rianna           94 Oregon CC             20:26.60
 53 Nock, Katie               94 Barlow Youth          20:54.20   35
 54 Stevens, Michaela         94 Barlow Youth          22:56.00   36

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Central Oregon Running Kl    35    1    5    7   10   12   15   18   30
      Total Time:  1:21:38.60
         Average:    16:19.72
   2 Federal Way Track Club  "    43    4    6    8   11   14   26   28   29
      Total Time:  1:22:51.10
         Average:    16:34.22
   3 Oregon Cross Country "a"     53    2    3    9   19   20   21   22   25
      Total Time:  1:23:36.20
         Average:    16:43.24
   4 Spokane Mercury              93   13   16   17   23   24   27   32
      Total Time:  1:27:49.80
         Average:    17:33.96
   5 Barlow Youth                169   31   33   34   35   36
      Total Time:  1:43:25.00
         Average:    20:41.00

Event 7  5k Run CC Intermediate Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Cutting, Allison          92 Issaquah Glid "a      19:52.50    1
  2 Sincraugh, Ashlee         92 Federal Way "a"       20:04.50    2
  3 Porter, Shannon           91 Flan Clan             20:15.20
  4 Stinnett, Veronica        92 Federal Way "a"       20:15.80    3
  5 Gildehaus, Stevie         91 Spokane Mercury       20:20.90
  6 Rudd, Alex                92 Issaquah Glid "a      20:24.30    4
  7 Cipra, Kalee              91 Federal Way "a"       20:38.00    5
  8 Nichols, Ashley           92 Seattle Running       20:44.50
  9 Huschka, Breanna          91 Seattle Running       21:01.70
 10 Hollins, Keikoanne        92 Oregon CC "a"         21:04.20
 11 Lundin, Austin            92 Oregon CC "a"         21:08.40
 12 Fall, Elizabeth           92 Una Inland NW         21:11.00
 13 Schick, Kayla             91 Federal Way "a"       21:32.50    6
 14 Turner, Kayley            91 Federal Way "a"       21:43.80    7
 15 Steele, Alanna            91 Federal Way "a"       21:45.30    8
 16 Piper, Haley              91 Issaquah Glid "a      21:51.40    9
 17 Lemire, Raquel            91 Oregon CC "a"         21:57.60
 18 McKenzie, Hannah          91 Federal Way "a"       21:58.70   10
 19 Davis, Lauren             91 Issaquah Glid "a      22:13.90   11
 20 Rasmussen, Micalla        91 Unattached Pna        22:32.20
 21 Beal, Chloe               92 Federal Way "a"       22:51.40   12
 22 Past, Megan               92 Issaquah Glid "a      23:09.90   13
 23 Tucker, Summer            92 Cascade Stri "a"      28:04.00

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Federal Way Track Club  "    23    2    3    5    6    7    8   10   12
      Total Time:  1:44:14.60
         Average:    20:50.92
   2 Issaquah Gliders "a"         38    1    4    9   11   13
      Total Time:  1:47:32.00
         Average:    21:30.40

Event 9  5k Run CC Young Women
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Treleven, Chloe           90 Unattached Pna        21:02.60
  2 Inovye, Stephanie         90 Spokane Mercury       21:32.00
  3 Lundin, Jessica           89 Oregon CC "a"         21:43.00
  4 Steinbacher, Alexandra    90 Oregon CC "a"         22:03.30
  5 Jensen, Shannon           90 Unattached Oregon     22:42.80
  6 Klein, Leah               90 Unattached Oregon     22:54.30
  7 Allan, Ellie              90 Issaquah Glid "a      23:00.50
  8 Heermann, Constance       89 Federal Way           23:40.90
  9 Bluhm, Jennifer           89 Seattle Running       23:53.80
 10 Krantz, Rita              90 Unattached Oregon     24:07.00
 11 Dowdy, Jessica            89 Emerald Valley        24:07.70
 12 Cnossen, Natalie          90 Oregon CC "a"         24:38.80
 13 Garrison, April           90 Rain City Flyers      28:38.90

Event 12  2000 Meter Run CC Sub-Bantam Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Ricks, Jackson            99 N. Idaho T&F           8:49.70
  2 Richmond, Jackson         00 Cascade Striders       9:45.20
  3 Forster, Michael          99 N. Idaho T&F           9:53.30
  4 Helliker, Marcus          00 Cascade Stri "a"      10:08.50

Event 2  3k Run CC Bantam Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Goldstone, Jesse          99 Federal Way "a"       11:50.60    1
  2 Whalen, Aaron             97 Team Ephrata          11:57.00    2
  3 Lomax, Sam                97 Oregon CC "a"         11:57.30    3
  4 Lanser, Alexander         97 Federal Way "a"       12:11.60    4
  5 Keaney, Liam              97 Oregon CC "a"         12:27.90    5
  6 Vandine, Andrew           97 Spokane Mercury       12:35.10
  7 Templeton, Nick           98 Spokane Mercury       12:41.30
  8 Felsher, James            97 Track City            12:42.60
  9 Waters, Max               97 Team Ephrata          12:45.00    6
 10 Davies, Levi              97 Team Ephrata          12:45.80    7
 11 Higgins, Jenner           98 Track City            12:51.70
 12 O'Donnell, Tyler          98 Oregon CC "a"         12:53.40    8
 13 Gegoux, Sami              97 Federal Way "a"       12:57.50    9
 14 Sealand, David            97 Oregon CC "a"         13:19.00   10
 15 Frank, Jackson            98 Oregon CC "a"         13:19.90   11
 16 Sealand, Daniel           99 Oregon CC "a"         13:24.70   12
 17 Kronberger, Gage          97 Track City            13:40.90
 18 Newberry, Matthew         98 Federal Way "a"       13:48.00   13
 19 Jones, Spencer            00 Spokane Mercury       13:49.30
 20 Goleeke, Nicolas          98 Federal Way "a"       14:09.00   14
 21 Sanders, Mathew           97 Unattached Oregon     14:15.70
 22 England, Taylor           97 Oregon CC "a"         14:18.30   15
 23 Steiner, Joshua           00 Team Ephrata          14:18.90   16
 24 Miller, John              98 Unattached Oregon     14:34.60
 25 Richardson, Ben           97 Federal Way "a"       14:48.80   17
 26 Franklin, Thomas          97 Barlow Youth          15:23.70
 27 Lucas, Danny              97 Federal Way "a"       15:31.30   18
 28 Perone, Dante             97 Oregon CC "a"         15:33.50   19
 29 Stolz, Nathan             97 Unattached Pna        15:55.10
 30 Smiley, Wade              98 Dry Side Flyers       16:01.50
 31 Forster, Jeffrey          98 N. Idaho T&F          16:25.90
 32 Daniels, Jesse            98 Unattached Pna        16:42.70
 33 Waters, Reid              01 Team Ephrata          16:53.10   20
 34 Symmes, Samuel            97 Issaquah Glid "a      17:02.40
 35 Symmes, Kenneth           00 Issaquah Glid "a      19:47.00

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Oregon Cross Country "a"     37    3    5    8   10   11   12   15   19
      Total Time:  1:03:57.50
         Average:    12:47.50
   2 Federal Way Track Club  "    41    1    4    9   13   14   17   18
      Total Time:  1:04:56.70
         Average:    12:59.34
   3 Team Ephrata                 51    2    6    7   16   20
      Total Time:  1:08:39.80
         Average:    13:43.96

Event 4  3k Run CC Midget Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Goldstone, David          95 Federal Way "a"       10:43.70
  2 Fall, Isaac               95 Una Inland NW         11:00.40
  3 Pearce, Jack              95 Rain City Flyers      11:12.00
  4 Sealand, Joshua           95 Oregon CC "a"         11:20.50    1
  5 Riordan, Ruben            95 Federal Way "a"       11:27.70
  6 Thompson, Kyle            96 Unattached Oregon     11:41.90
  7 Bowlin, James             95 Central Oregon        11:42.90
  8 Roberts, Nathaniel        96 Oregon CC "a"         11:48.80    2
  9 Maffett, Jeffrey          96 Oregon CC "a"         11:50.50    3
 10 McCaw, Clyde              95 N. Idaho T&F          11:51.50
 11 Rickards, Evan Rickards   95 Unattached Oregon     11:52.80
 12 Bogaert, Daniel           95 Spokane Mercury       11:57.00    4
 13 Estrellado, Trevan        96 Spokane Mercury       11:58.80    5
 14 Middleton, Austin         95 N. Idaho T&F          11:59.60
 15 Wells, Kyle               96 Spokane Mercury       11:59.80    6
 16 Fuller, Duncan            96 Oregon CC "b"         12:00.30    7
 17 Beck, Wolfgang            95 Rain City Flyers      12:03.40
 18 Doherty, Patrick          95 Oregon CC "a"         12:04.10    8
 19 Truax, Sam                96 Oregon CC "a"         12:04.40    9
 20 Trepte, Alec              95 Oregon CC "a"         12:09.00   10
 21 Thompson, Matthew         95 Rain City Flyers      12:10.00
 22 Glackin-Coley, Shay       96 Federal Way "a"       12:14.80
 23 Sussman, Mark             96 Oregon CC "b"         12:17.50   11
 24 Reynoso, Robert           95 Unattached Oregon     12:29.60
 25 Roach, Cooper             96 Oregon CC "b"         12:30.80   12
 26 Sampson, Angelo           96 Oregon CC "b"         12:36.00   13
 27 Kondo, Teruhito           96 Federal Way "a"       12:38.10
 28 Dunagan, Mark             95 Oregon CC "a"         12:40.60   14
 29 Darland, Jackson          95 Emerald Valley        12:41.60
 30 Howe, Tom                 95 Issaquah Glid "a      12:43.60
 31 Pahl, Jackson             96 Oregon CC             12:49.70   15
 32 Johnson, Mark             95 Friends of CC         12:51.60
 33 Kearns, Gabe              96 Oregon CC "b"         12:52.10   16
 34 Lawson, Samuel            95 Oregon CC "a"         12:56.70   17
 35 Tokarski, Quinten         95 Oregon CC "b"         13:00.70   18
 36 Clark, Danny              96 Issaquah Glid "a      13:09.70
 37 Teague, Sam               96 Oregon CC "b"         13:10.40   19
 38 Templeton, Tyler          96 Spokane Mercury       13:13.80   20
 39 Cipoletti, Conrad         95 Cascade Stri "a"      13:20.70   21
 40 Devine, Harrison          96 Cascade Stri "a"      13:25.30   22
 41 Stout, Alex               95 Issaquah Glid "a      13:29.00
 42 Muhlestein, Ethan         96 Cascade Stri "a"      13:55.00   23
 43 Fought, Jake              95 Oregon CC             14:09.50   24
 44 Lonsway, Quinn            95 Oregon CC             14:12.10   25
 45 Swoboda, Andrew           96 N. Idaho T&F          14:13.30
 46 Bailey, Jace              96 Friends of CC         14:14.70
 47 Conway, David             96 N. Idaho T&F          14:18.80
 48 Short, Sean               95 Spokane Mercury       14:21.90   26
 49 Phllips, Tyler            96 Cascade Stri "a"      14:26.90   27
 50 McGuigan, Kyle            95 Oregon CC             14:37.10   28
 51 Bellon, Jordan            96 Oregon CC             14:37.60   29
 52 Melrose, Marshall         95 Cascade Stri "a"      14:40.70   30
 53 Lanphear, Mason           95 Rain City Flyers      14:44.30
 54 Allen, Eric               96 Spokane Mercury       15:07.30   31
 55 Wells, Ryan               95 Spokane Mercury       16:08.50   32

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Oregon Cross Country "a"     23    1    2    3    8    9   10   14   17
      Total Time:    59:08.30
         Average:    11:49.66
   2 Oregon Cross Country "b"     59    7   11   12   13   16   18   19
      Total Time:  1:02:16.70
         Average:    12:27.34
   3 Spokane Mercury              61    4    5    6   20   26   31   32
      Total Time:  1:03:31.30
         Average:    12:42.26
   4 Oregon Cross Country        121   15   24   25   28   29
      Total Time:  1:10:26.00
         Average:    14:05.20
   5 Cascade Striders "a"        123   21   22   23   27   30
      Total Time:  1:09:48.60
         Average:    13:57.72

Event 6  4k Run CC Youth Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Curtis, Cody              94 N. Idaho T&F          14:05.90    1
  2 Leep, Harrison            94 Southern Oregon       14:13.80    2
  3 Overbay, Collin           94 Spokane Mercury       14:16.80    3
  4 Elefson, Aaron            93 Issaquah Glid "a      14:19.10    4
  5 Richards, Austin          93 Una Inland NW         14:27.40
  6 Armstrong, Anthony        93 Highland Harriers     14:42.50
  7 Normo, Nate               94 Oregon CC "a"         14:46.50    5
  8 Mandl, Maximo             93 Federal Way "a"       14:54.40    6
  9 Adams, Aaron              93 Southern Oregon       15:00.00    7
 10 Hedenrech, Noah           94 Rain City Flyers      15:00.90
 11 Seibert, Neil             93 Southern Oregon       15:01.50    8
 12 Brown, Nathaniel          94 Oregon CC "a"         15:04.10    9
 13 Chasan, Joshua            93 Issaquah Glid "a      15:04.60   10
 14 Allen, Scott              94 Spokane Mercury       15:05.00   11
 15 Keating, Erik             93 Oregon CC "a"         15:06.20   12
 16 Henry, Marcus             93 Oregon CC "a"         15:09.00   13
 17 Pfaff, Jordan             93 Oregon CC "a"         15:11.40   14
 18 Smith, Aaron              93 Highland Harriers     15:12.10
 19 Symmes, Keegan            94 Issaquah Glid "a      15:14.10   15
 20 Schaaf, Isaac             93 Southern Oregon       15:16.30   16
 21 Holstrom, Andy            93 Oregon CC "b"         15:18.00   17
 22 England, Ryan             94 Oregon CC "a"         15:22.80   18
 23 Hermo, Troy               94 Oregon CC "b"         15:23.80   19
 24 Clark, Brandon            94 Issaquah Glid "a      15:26.40   20
 25 Ray, Brandon              93 Una Inland NW         15:27.00
 26 Engle, Blake              93 N. Idaho T&F          15:29.90   21
 27 Soberanis, Alexander      94 CamasExpress          15:30.30
 28 Stevens, Ryan             94 Oregon CC "b"         15:34.50   22
 29 Polkinghorn, Brian        93 Federal Way "a"       15:38.60   23
 30 Mendenhall, Michael       94 Seattle Running       15:39.80
 31 Berteau-Pavy, Hugo        93 Oregon CC "a"         15:40.30   24
 32 Stewart, Michael          93 Issaquah Glid "a      15:46.20   25
 33 DeBow, Isaac              93 Southern Oregon       15:49.80   26
 34 Sharps, Devn              94 Unattached Pna        15:51.80
 35 Marin, Gael               93 Oregon CC "b"         15:56.20   27
 36 Valentine, Michael        94 Federal Way "a"       15:57.40   28
 37 Minor, Dylan              94 Southern Oregon       16:00.60   29
 38 Cummings, Kyle            94 N. Idaho T&F          16:04.10   30
 39 Boyd, Tucker              94 CamasExpress          16:11.00
 40 Johnson, Camden           94 Spokane Mercury       16:11.80   31
 41 Rogers, Jamon             94 Issaquah Glid "a      16:16.40   32
 42 Peone, Grey               94 Una Inland NW         16:17.90
 43 Cyra, Aide                93 Unattached Pna        16:19.70
 44 Fruehauf, Christopher     94 Team Oregon, Usa      16:23.40
 45 Joseph, Alex              94 Oregon CC "b"         16:29.30   33
 46 Lambert, Jared            93 Training 4 Speed      16:35.60
 47 Clark, Caleb              93 Oregon CC "b"         16:39.80   34
 48 Brandt, Cory              93 Federal Way "a"       16:46.10   35
 49 Settelmeyer, Teagan       94 Unattached Oregon     16:46.90
 50 Whalen, Andrew            94 Spokane Mercury       16:48.90   36
 51 Sanchez, Armando          93 Training 4 Speed      16:53.10
 52 Puffinburger, Mark        94 Emerald Valley        16:57.60
 53 Wilson, Ryan              93 Training 4 Speed      17:01.30
 54 Patrick, Eli              93 Dry Side Flyers       17:09.10
 55 Dimmer, Jack              94 Federal Way "a"       17:11.40   37
 56 Pearce, Jack              95 Rain City Flyers      17:18.40
 57 LaCroix, Rio              93 N. Idaho T&F          17:19.10   38
 58 Doerr, Tanner             94 N. Idaho T&F          17:21.10   39
 59 Sanders, Isaac            94 Federal Way "a"       17:35.30   40
 60 Bales, Christian          94 Training 4 Speed      17:35.70
 61 Beck, Dirk                93 Rain City Flyers      17:46.00
 62 Seno, Sam                 94 Track City            17:53.00
 63 Newberry, Mark            94 Federal Way "a"       17:55.10   41
 64 Susz, Nick                94 Spokane Mercury       18:35.10   42
 65 Ingraham, Chad            94 Spokane Mercury       18:42.90   43
 66 Monroe, Travis            94 N. Idaho T&F          18:50.00   44
 67 Mundell, Christian        94 Southern Oregon       19:26.60   45

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Oregon Cross Country "a"     53    5    9   12   13   14   18   24
      Total Time:  1:15:17.20
         Average:    15:03.44
   2 Southern Oregon Sizzlers     59    2    7    8   16   26   29   45
      Total Time:  1:15:21.40
         Average:    15:04.28
   3 Issaquah Gliders "a"         74    4   10   15   20   25   32
      Total Time:  1:15:50.40
         Average:    15:10.08
   4 Oregon Cross Country "b"    118   17   19   22   27   33   34
      Total Time:  1:18:41.80
         Average:    15:44.36
   5 Spokane Mercury             123    3   11   31   36   42   43
      Total Time:  1:20:57.60
         Average:    16:11.52
   6 Federal Way Track Club  "   129    6   23   28   35   37   40   41
      Total Time:  1:20:27.90
         Average:    16:05.58
   7 North Idaho Track & Field   129    1   21   30   38   39   44
      Total Time:  1:20:20.10
         Average:    16:04.02

Event 8  5k Run CC Intermediate Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Russell, Kenneth          91 Unattached Pna        16:53.80
  2 Brasino, Christopher      92 Issaquah Glid "a      17:03.30    1
  3 Paden, John               92 Oregon CC "a"         17:13.80    2
  4 Kohler, Brandon           91 Oregon CC "a"         17:16.90    3
  5 Kupcis, Paul              92 Issaquah Glid "a      17:18.90    4
  6 Kutsch, Steven            91 Spokane Mercury       17:25.00
  7 Porter, Matthew           91 Unattached Pna        17:36.00
  8 Reiter, Josh              91 CamasExpress          17:37.50
  9 Parker, Dakota            92 Seattle Running       17:50.20    5
 10 Krotzer, Kenny            92 Federal Way "a"       17:50.60    6
 11 Wallis, Jonathan          92 Issaquah Glid "a      17:52.00    7
 12 Sherwood, Josiah          92 Issaquah Glid "a      17:52.60    8
 13 Hopper, Dylan             91 Seattle Running       17:55.30    9
 14 Jackson, Todd             92 Seattle Running       17:56.90   10
 15 Frye, Sterling            92 Federal Way "a"       17:59.80   11
 16 McDevitt, Max             91 Issaquah Glid "a      18:00.30   12
 17 Garrison, Ethan           92 Rain City Flyers      18:01.80
 18 Settelmeyer, Samuel       91 Unattached Oregon     18:02.10
 19 Bingham, Craig            91 Oregon CC "a"         18:05.20   13
 20 Walsh, Eric               92 Federal Way "a"       18:10.00   14
 21 Branch, Kyle              92 Issaquah Glid "a      18:15.30   15
 22 Cross, Michael            91 Federal Way "a"       18:17.80   16
 23 Yoke, Justin              91 Una Inland NW         18:20.10
 24 Landstrom, Andrew         92 Oregon CC "a"         18:22.60   17
 25 Peone, Reggie             91 Una Inland NW         18:26.80
 26 Lintelmann, Brock         91 Federal Way "a"       18:32.10   18
 27 Martinez, Anthony         91 Seattle Running       18:33.20   19
 28 Green, Crosby             92 Unattached Oregon     19:03.50
 29 Sauer, Michael            91 Una Inland NW         19:13.90
 30 Duncan, Brett             92 Issaquah Glid "a      19:17.50   20
 31 Asper, Andrew             91 N. Idaho T&F          19:17.90
 32 Antsh, Maximilian         92 Federal Way "a"       19:18.50   21
 33 Iremonger, Ben            92 Unattached Oregon     19:30.20
 34 Huyrh, Paul               91 Seattle Running       19:35.10   22
 35 Menashe, Mitchell         92 Oregon CC "a"         19:36.70   23
 36 Campbell, Conor           91 Oregon CC "a"         19:38.00   24
 37 Fall, Nathan              92 Una Inland NW         20:06.80
 38 Ward, Taylor              92 N. Idaho T&F          20:16.10
 39 Titus, Nick               92 N. Idaho T&F          20:20.60
 40 Wall, Jeff                92 Oregon CC             20:27.00
 41 Cruz, Gregory             92 Oregon CC             20:33.50
 42 Degroot, Stephen          92 Una Inland NW         22:01.20

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Issaquah Gliders "a"         32    1    4    7    8   12   15   20
      Total Time:  1:28:07.10
         Average:    17:37.42
   2 Oregon Cross Country "a"     58    2    3   13   17   23   24
      Total Time:  1:30:35.20
         Average:    18:07.04
   3 Federal Way Track Club  "    65    6   11   14   16   18   21
      Total Time:  1:30:50.30
         Average:    18:10.06
   4 Seattle Running Club         65    5    9   10   19   22
      Total Time:  1:31:50.70
         Average:    18:22.14

Event 10  5k Run CC Young Men
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Rose, Justin              90 Una Inland NW         16:41.40
  2 Bridges, Seth             90 Federal Way"b"        16:47.80    1
  3 Peters, Colby             90 Federal Way"b"        17:05.00    2
  4 Letendre, Joshua          90 CamasExpress          17:20.70
  5 Helm, Justin              90 Federal Way"b"        17:22.30    3
  6 Sadler, Evan              90 Issaquah Glid "a      17:31.70    4
  7 daPonte, Drake            90 Issaquah Glid "a      17:35.40    5
  8 Wilkens, Billy            90 Rain City Flyers      17:36.10
  9 Boyd, Tanner              90 CamasExpress          17:37.30
 10 DeSilva, Erik             90 Seattle Running       17:39.50    6
 11 Darmody, John             90 Unattached Pna        17:40.90
 12 Vest, Michael             90 Seattle Running       17:41.90    7
 13 Smith, Matthew            89 Federal Way"b"        17:42.50    8
 14 Caldwell, Christopher     90 Oregon CC "a"         17:43.20    9
 15 Hamilton, Andrew          89 Seattle Running       17:51.90   10
 16 Jones, Alex               89 Eugene Run Co         17:58.30
 17 Strom, Owen               90 Issaquah Glid "a      17:59.10   11
 18 Seal, Cameron             89 Seattle Running       18:04.10   12
 19 Joselyn, Benjamin         89 Issaquah Glid "a      18:04.70   13
 20 Martin, Alex              89 Oregon CC "a"         18:05.10   14
 21 Shiach, Ian               90 Unattached Pna        18:05.60
 22 Barnes, Clayton           90 Unattached Pna        18:08.10
 23 Smith, Nicholas           89 Federal Way"b"        18:13.00   15
 24 MacDougall, Ross          90 Oregon CC "a"         18:15.60   16
 25 Borman, Morgan            90 Federal Way "a"       18:17.20   17
 26 Tylor, Kyle               90 Federal Way "a"       18:18.70   18
 27 Falconer, Michael         89 Oregon CC "a"         18:19.20   19
 28 Wall, Casey               89 Oregon CC "a"         18:27.60   20
 29 Clancy, Kevin             89 Federal Way "a"       18:37.20   21
 30 Gillem, John              89 Unattached Oregon     18:43.40
 31 Chasan, Quinn             90 Issaquah Glid "a      18:44.20   22
 32 Albertson, Thomas         90 Seattle Running       18:44.80   23
 33 Shumski, Brayden          90 Seattle Running       18:46.00   24
 34 Hoard, Paul               90 Oregon CC "a"         19:02.50   25
 35 Chi, Timothy              89 Federal Way "a"       19:22.80   26
 36 Deatherage, James         89 Unattached Oregon     19:23.20
 37 Fisher, Pete              90 Issaquah Glid "a      19:34.00   27
 38 Holmes, Matthew           90 Oregon CC "a"         19:58.40   28
 39 Brock, Nathan             90 Federal Way "a"       20:09.80   29
 40 Duchscherer, Ryan         89 Federal Way "a"       21:31.60   30

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Federal Way Track Club"b"    29    1    2    3    8   15
      Total Time:  1:27:10.60
         Average:    17:26.12
   2 Issaquah Gliders "a"         55    4    5   11   13   22   27
      Total Time:  1:29:55.11
         Average:    17:59.02
   3 Seattle Running Club         58    6    7   10   12   23   24
      Total Time:  1:30:02.20
         Average:    18:00.44
   4 Oregon Cross Country "a"     78    9   14   16   19   20   25   28
      Total Time:  1:30:50.70
         Average:    18:10.14
   5 Federal Way Track Club  "   111   17   18   21   26   29   30
      Total Time:  1:34:45.70
         Average:    18:57.14
Nike Visa BMW Gatorade Gill Athletics University of Phoenix St. Vincent Lynx