Join/Renew Now


Finish Line logo

Results - USATF Region 12 Junior Olympic Cross Country Championships

11/17/07 - Brenham, TX

Event 1  3k Run CC Bantam Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Brown, Payton             98 Lake Cities "a"       12:29.58
  2 Natividad, Gairy          97 Lake Cities "a"       13:05.75
  3 Collins, Maiya            97 Mustangs Track        13:35.77
  4 MC Cannon, Sophie         98 Higland Lakes A       13:52.18
  5 Pope, Lauren              97 Lake Cities "a"       13:57.54
  6 McKnight, Mallory         98 Lake Cities "a"       14:13.17
  7 Martinez, Brittany        98 ST Unattached         14:51.66
  8 Glaser, Pilar             98 G Unattached          14:52.49
  9 Walker, Kelsey            98 Higland Lakes A       15:11.55
 10 Terry, Morgan             97 Lake Cities "a"       15:20.47
 11 Johnsen, Margrethe        97 Lake Cities "a"       15:28.44
 12 Guerra, Isha              98 ST Unattached         15:43.44
 13 Loader, Lauren            99 Higland Lakes A       15:53.91
 14 Stone, Sarah              97 Lake Cities "a"       16:13.72
 15 Beilin, Alisha            97 Mustangs Track        16:32.35
 16 Garcia, Brianna           98 ST Unattached         16:44.84
 17 MC Cannon, Anne Claire    97 Higland Lakes A       17:01.18
 18 Jenkins, Madeline         97 Harriers Club         17:30.97
 19 Reeves, Hannah            99 Brenham Track         17:42.53
 20 McAlpin, Kate             97 Higland Lakes A       19:18.54
 21 Zavala, Kaylin            99 Higland Lakes A       20:05.09
 22 McAlpin, Libby            99 Higland Lakes A       21:44.09
 23 Veteto, Brittany          97 Higland Lakes A       22:20.05

Event 2  3k Run CC Bantam Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Babbidge, Max             97 Lake Cities "b"       12:15.87
  2 Jacobs, Austin            97 Mustangs Track        12:54.61
  3 Beyer, Ean                97 Mustangs Track        13:07.12
  4 vineyard, zach            98 Lake Cities "b"       13:11.38
  5 Duffy, Andrew             98 Lake Cities "b"       13:19.45
  6 Mills, Geren-Michael      97 MS Track              13:41.68
  7 Rutledge, Michael         97 G Unattached          14:16.54
  8 Reeves, Caleb             97 Brenham Track         14:37.40
  9 Wilde, Mason              97 Elite Track Club      14:40.34
 10 Babbidge, Samuel          99 Lake Cities "b"       14:41.32
 11 Carmichael, William       98 NW Flyers             14:51.98
 12 Jones, Marques            98 Lake Cities "b"       15:02.26
 13 Wieder, Christian         99 Elite Track Club      15:13.41
 14 Allen, Kolton             98 ST Unattached         15:15.07
 15 Fuller, Peter             97 Elite Track Club      16:13.71
 16 Mathis, Christopher       97 NW Flyers             16:56.72
 17 Badeaux, Alexander        97 G Unattached          18:28.40

Event 3  3k Run CC Midget Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Banker, Faith             95 NW Flyers "a"         11:46.67
  2 Brown, Sydney             96 Lake Cities "c"       11:57.76
  3 Schattle, Elizabeth       96 Lake Cities "c"       12:29.53
  4 Schattle, Kathryn         95 Lake Cities "c"       12:41.75
  5 Cisneros, Valeri          96 Mustangs Track        12:43.75
  6 Nelson, Molly             95 Mustangs Track        13:08.94
  7 Manchester, Audrey        96 Woodlands Track       13:20.54
  8 Dunlap, Jennifer          96 NW Flyers "a"         13:23.53
  9 Denwood, Kayla            96 Lake Cities "c"       13:33.16
 10 Rodriguez, Brianna        96 Lake Cities "c"       13:45.69
 11 Redweik, Kirsten          95 NW Flyers "a"         13:54.05
 12 Lanford, Brenna           96 Harriers Club         13:54.43
 13 Martinez, Crystal         96 Harriers Club         13:55.57
 14 Bohn, Kara                96 Elite Track Club      13:55.99
 15 Creel, Ashton             95 G Unattached          14:08.30
 16 Hammond, Cree             96 NW Flyers "a"         14:20.83
 17 Flemings, Sierra          96 Harriers Club         14:24.73
 18 Johnson, Tess             96 Highland Lakes        14:36.12
 19 Weber, Julia              96 Higland Lakes B       15:27.34
 20 Long, Hannah              95 Higland Lakes B       15:27.94
 21 Christopher, Aleyh        96 Elite Mesquite        15:51.79
 22 Barron, Katherine         95 G Unattached          16:02.66
 23 Greenwell, Leah           96 Higland Lakes B       16:09.74
 24 Stickley, Morgan          96 Brenham Track         16:30.55
 25 Terry, Corynne            95 Lake Cities "c"       16:56.09
 26 Long, Lyndsie             95 Higland Lakes B       18:40.75
 27 Kirby, Katy               95 Higland Lakes B       20:01.68

Event 4  3k Run CC Midget Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Hendrix, Luke             96 Lake Cities "d"       11:00.24
  2 Hendrix, Logan            96 Lake Cities "d"       11:06.33
  3 Mcrae, Drew               95 Lake Cities "d"       11:20.21
  4 Babbidge, Jacob           95 Lake Cities "d"       11:20.57
  5 Hedges, Brigham           95 G Unattached          11:46.70
  6 Vickroy, Carson           96 Lake Cities "d"       11:55.50
  7 Branigan, John            95 G Unattached          11:56.63
  8 Fairbanks, Hayden         96 ST Unattached         12:06.90
  9 Humble, Matthew           96 Harriers "a"          12:25.34
 10 Autrey, Kevin             95 Elite Track Club      12:26.82
 11 Martinez, Aaron           95 ST Unattached         12:30.22
 12 Nelson, Dylan             96 Mustangs Track        12:37.76
 13 Shuffield, Colton         95 Harriers "a"          12:42.65
 14 Garcia, Hiram             96 ST Unattached         12:44.76
 15 Farrell, Denman           96 G Unattached          12:47.53
 16 Griffin, Douglas          95 G Unattached          12:48.90
 17 Lopez, Anthony            95 Harriers "a"          12:58.29
 18 Medrano, Daniel           95 NW Flyers             13:00.36
 19 Carter, David             96 ST Unattached         13:00.86
 20 McKnight, Mason           95 Lake Cities "d"       13:04.22
 21 Gibbs, Wilson             95 MS Track              13:04.79
 22 Gunderson, Tristan        96 G Unattached          13:05.69
 23 Berry, Joseph             95 Wings Track           13:17.82
 24 Klinker, Jeremy           96 Brenham Track         13:36.16
 25 Connor, Meaux             96 Woodlands Track       13:41.43
 26 Thompson, Connor          95 Harriers "a"          13:50.28
 27 Metcalf, Alex             95 G Unattached          13:52.70
 28 Brown, Cedrick            96 Harriers Club         14:01.35
 29 Tyrone, Christopher       96 Elite Track Club      14:02.53
 30 Warren, Rashaad           96 Mustangs Track        14:12.53
 31 MC Kinney, Samuel         95 Harriers "a"          14:50.96
 32 Nunez, Avery              95 W T Unattached        15:33.97
 33 Lovin, Robert             96 SW Unattached         15:54.06
 -- Sears, Michael            96 SW Unattached              DNF
 -- Smith, Matthew            96 NW Flyers                  DNF

Event 5  4k Run CC Youth Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Bustamante, Martha        93 Harriers Club         15:45.64
  2 Canavin, Kathleen         93 Lake Cities "e"       16:04.73
  3 Norris, Shelby            93 Lake Cities "e"       16:17.81
  4 Legg, Alex                94 Lake Cities "e"       16:37.75
  5 Pena, Alisa               93 Harriers Club         16:44.95
  6 Walton, Haley             93 Lake Cities "e"       16:47.44
  7 Babbidge, Holly           93 Lake Cities "e"       16:53.17
  8 Reese, Sheray             94 G Unattached          17:16.98
  9 Hardenbrook, Kelli        93 Mustangs Track        17:24.66
 10 LE Duc, Tiffany           93 NW Flyers             17:35.60
 11 Yerkes, Mikaela           94 Lake Cities "e"       17:39.80
 12 Stautner, Danielle        93 Lake Cities "e"       17:40.78
 13 Pevehouse, Madison        93 Harriers Club          No Data
 14 Elledge, Hallie           94 Mustangs Track        18:16.09
 15 Carmichael, Susan         93 NW Flyers             18:40.40
 16 Campbell, Emily           93 SW Unattached         19:08.56
 17 Ramos, Lucero             93 Harriers Club         19:34.38

Event 6  4k Run CC Youth Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Clark, Ryan               93 ST Unattached         13:52.42
  2 Ochstein, Schaffer        94 SW Unattached         13:55.14
  3 miller, austin            93 Lake Cities "f"       14:00.15
  4 Kaelin, Brennym           93 NW Flyers             14:04.21
  5 Chavez, Jordan            94 SW Unattached         14:16.49
  6 Hunt, Peter               94 Woodlands Track       14:21.68
  7 Duffy, Sean               93 Lake Cities "f"       14:27.50
  8 Walker, Trevor            94 SW Unattached         14:38.70
  9 Brown, Chase              93 Lake Cities "f"       14:42.12
 10 Rogers, Mark              93 Lake Cities "f"       14:44.37
 11 Pilgrim, Cole             94 G Unattached          14:47.12
 12 Fitzgerald, Austin        93 Track Houston         14:49.97
 13 Gaskamp, Ryan             93 Brenham"A"            14:52.95
 14 O'Hara, Shaun             93 G Unattached          14:53.88
 15 Vierus, John              93 Brenham"A"            14:57.40
 16 Ramsey, Ben               94 Heavenly TC           14:59.87
 17 Taylor, Nathaniel         93 Brenham"A"            15:02.78
 18 Hutto, Joshua             94 G Unattached          15:03.06
 19 Clark, Matthew            93 G Unattached          15:06.91
 20 Duban, Nathaniel          93 Lake Cities "f"       15:12.20
 21 Hendrick, Jake            94 G Unattached          15:13.88
 22 Hale, Joseph              93 Elite "a"             15:20.49
 23 Lanford, Norman           93 Harriers Club         15:24.21
 24 Moncrief, Conner          94 G Unattached          15:28.93
 25 Gibbs, Joel               94 Mustangs Track        15:37.43
 26 Cohen, Reid               93 SW Unattached         15:39.91
 27 Kubeczka, Kyle            93 Brenham"A"            15:54.87
 28 Burmeister, Nathan        94 Lake Cities "f"       16:00.79
 29 Swate, Jordan             94 ST Unattached         16:16.16
 30 Leon, Alex                94 Lake Cities "f"       16:21.13
 31 De La Puente, Jose        94 G Unattached          16:21.99
 32 Halbach, Nick             94 G Unattached          16:34.15
 33 MACKAY, Jonathan          93 G Unattached          16:36.02
 34 Goodall, James            93 Elite "a"             16:44.24
 35 Sanderson, Drake          94 Lake Cities "f"       17:01.43
 36 Barton, Taylor            94 Woodlands Track       17:14.70
 37 Ashley, Lee               93 Elite "a"             18:08.83
 38 Wieder, Collin            93 Elite "a"             18:15.42
 39 Combs, Jacob              94 ST Unattached         30:33.55

Event 7  5k Run CC Intermediate Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Bustamante, Guadalupe     91 Harriers Club         20:57.53
  2 Bustamane, Leticia        91 Harriers Club         21:45.28
  3 Stam, Ericka              91 Team Xtreme           22:17.65
  4 Sundberg, Kurstyn         92 Harriers Club         22:54.36
  5 Church, Michelle          91 NW Flyers             24:31.60
  6 Keen, Natalie             92 Harriers Club         25:23.30
  7 Gibbs, Rebecca            91 Mustangs Track        26:54.02

Event 8  5k Run CC Intermediate Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Wells, David              91 Brenham Track         17:28.06
  2 Mitchell, Karlton         91 Texas Storm           17:43.44
  3 Smith, David              91 G Unattached          17:47.74
  4 Montou, Eric              91 Team Xtreme           17:57.92
  5 Dixon, De Juna            91 Texas Storm           18:07.53
  6 Canizales, Victor         92 Harriers Club         18:08.68
  7 Hutchison, Cameron        91 Elite"b"              19:16.22
  8 Ruhde, Logan              91 Elite"b"              19:24.11
  9 Clark, Chris              91 G Unattached          19:52.22
 10 Martin, Lucas             91 G Unattached          20:03.88
 11 Martinez, Diego           92 Harriers Club         20:33.84
 12 Gonzales, Alex            91 Elite"b"              20:39.05
 13 Walton, Stephen           92 Elite"b"              20:47.10
 14 Keck, William             91 Elite"b"              22:37.45
 15 Rios, Angel               92 Harriers Club         24:13.08
 16 Hohlt, Dylan              91 Brenham Track         24:24.59

Event 9  5k Run CC Young Women
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Pena, Brenda              90 Harriers Club         21:36.69
  2 Howell, Caylin            90 G Unattached          21:54.16
  3 Aylor, Kourtney           90 Highland Lakes        23:24.51
  4 Gharis, Monica            90 Metro Striders        24:36.01

Event 10  5k Run CC Young Men
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Bohn, Frank               90 G Unattached          17:14.86
  2 Cooke, Louie              90 Elite Track Club      17:50.36
  3 Young, Pierce             90 Brenham Track         17:55.51
  4 Ramos, Uriel              90 Harriers Club         18:01.25
  5 Sandoval, Dustin          90 Elite Track Club      18:10.28
  6 Willford, Zack            90 G Unattached          18:39.61
  7 Shotwell, Jeremy          89 G Unattached          18:46.19
  8 Rios, Nestor              90 Harriers Club         19:27.69
  9 Winton, Ethan             90 Elite Track Club      20:16.66

Event 11  2000 Meter Run CC Sub-Bantam Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Redweik, Lanier           99 NW Flyers              9:06.57
  2 Harris, Sydney            99 N Tex Cheetas          9:36.74
  3 Harris, Alyssa            02 N Tex Cheetas          9:44.85
  4 Garza, Amanda             00 NW Flyers              9:45.02
  5 Alexander, Caroline       99 Elite Track Club       9:52.47
  6 Jacobs, Madison           99 Mustangs Track         9:55.83
  7 Blanchard, Emily          00 G Unattached          10:16.59
  8 Manchester, Chloe         99 Woodlands Track       10:24.73
  9 Meaux, Camille            99 Woodlands Track       10:28.90
 10 Beilin, Amanda            00 Mustangs Track        11:58.01
 11 Parks, MiKayla            99 N Tex Cheetas         13:17.36

Event 12  2000 Meter Run CC Sub-Bantam Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Barron, Lane              99 Woodlands Track        9:42.05
  2 Babbidge, John            01 Lake Cities TC         9:44.10
  3 Blalock, Ryan 'chase'     99 G Unattached          10:22.38
  4 Mac Ewan, Steven          99 Woodlands Track       10:35.63
  5 Blanchard, Noah           01 G Unattached          13:53.47
Nike Visa BMW Gatorade Gill Athletics University of Phoenix St. Vincent Lynx