Join/Renew Now


Finish Line logo

Results - USATF Region 5 Junior Olympic Cross Country Championships

11/17/07 - Clark State College, Springfield, OH

Event 1  3k Run CC Bantam Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Finley, Jessica              Unattached Lake       12:05.00
  2 Heaton, Lauren               17-Oh Unattach        13:21.00
  3 Barbour, Elise               Scioto Track          13:48.00
  4 Russ, Kati                   17-Oh Unattach        14:57.00
  5 Collier, Lauren              17-Oh Unattach        17:10.00
  6 Reed, Ciara                  17-Oh Unattach        18:49.00

Event 2  3k Run CC Bantam Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Beal, Calvin                 South Dayton Fly      11:09.00
  2 Minch, Drew                  Unattached Kentu      12:09.00
  3 Parsons, Chris               Miami Valley          12:26.00
  4 Profitt, Alex                Miami Valley          12:45.00
  5 Swain, Glavin                Unattached Kentu      12:45.00
  6 Rivers, Josh                 Marion Track Clu      13:52.00
  7 Rose, Isaiah                 17-Oh Unattach        17:36.00
  8 Collier, Brian               17-Oh Unattach        18:20.00
 -- Gehrs, Joshua                17-Oh Unattach              NT
 -- Wells, Andrew                Fleet Feet                  NT
 -- Andrew, Mark                 Miami Valley                NT

Event 3  3k Run CC Midget Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Evenson, Avery               Unattached MI         10:52.00
  2 Groene, Alexandra            South Dayton Fly      11:26.00
  3 Kelly, Emiyah                Capitol City Com      11:28.00
  4 Fausey, Natalie              Miami Valley          11:29.00
  5 Lunder, Lauren               Unattached MI         11:32.00
  6 Ball, Megan                  Miami Valley          11:37.00
  7 Wagh, Daya                   Unattached MI         11:54.00
  8 Nichols, Ashley              Unattached MI         12:07.00
  9 Franks, Sarah                17-Oh Unattach        12:14.00
 10 Arnold, Taylor               Miami Valley          12:23.00
 11 Arce, Katie                  Miami Valley          12:44.00

Event 4  3k Run CC Midget Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Schultz, Troy                17-Oh Unattach        10:44.00
  2 Wells, Zachery               Fleet Feet            10:54.00
  3 Johnson, Dustyn              Kentucky Runners      11:21.00
  4 Larger, Adam                 Miami Valley          11:24.00
  5 Murphy, Clayton              17-Oh Unattach        11:24.00
  6 Hopwood, Daniel              Scioto Track          11:38.00
  7 Mangus, Michael              Miami Valley          11:44.00
  8 Harlan, Grant                South Dayton Fly      11:45.00
  9 Beal, Samual                 South Dayton Fly      11:48.00
 10 Katona, Austin               Unattached MI         12:08.00
 11 Porter, Ridge                Unattached Kentu      12:13.00
 12 Waltz, Jared                 Unattached MI         12:25.00
 13 Kaminski, John               Unattached MI         12:33.00
 14 Parsons, Will                Miami Valley          12:40.00
 15 Durkin, Michael              Unattached Lake       12:46.00
 16 Ising, Noah                  17-Oh Unattach        12:58.00
 17 Ulm III, Jerry               17-Oh Unattach        13:15.00
 18 Henry, Tyler                 Miami Valley          13:26.00
 19 Shatley, Brenden             Unattached MI         13:27.00
 20 Davie, Zack                  17-Oh Unattach        13:45.00
 21 Phillips, Braedon            17-Oh Unattach        14:36.00
 22 Arestudes, Braden            South Dayton Fly      14:48.00
 23 Riley, Mason                 Miami Valley          16:26.00
 24 Boehner, Christopher         South Dayton Fly      21:26.00

Event 5  4k Run CC Youth Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Wenzell, Mary Ellen          Miami Valley          16:05.00
  2 Landwehr, Katie              Miami Valley          16:42.00
  3 Wiggins, Paloma              Miami Valley          17:09.00
  4 Krause, Samantha             Unattached MI         17:22.00
  5 Ulery, Ally                  17-Oh Unattach        17:27.00
  6 Miller, Lois                 Miami Valley          17:29.00
  7 Beal, Gabrielle              South Dayton Fly      17:32.00
  8 Lewis, Sydney                Miami Valley          18:06.00
  9 Wolford, Amanda              17-Oh Unattach        19:20.00
 10 Zanders, Vorri               Motor City            19:45.00
 11 Graham, Kaitlyn              Miami Valley          19:52.00
 12 Lindsey-Heard, Destiny       Motor City            22:55.00
 13 Davis, Meghan                South Dayton Fly      29:19.00

Event 6  4k Run CC Youth Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Yard, Blake                  Unattached MI         13:44.00
  2 Redd, Jordan                 Miami Valley          13:50.00
  3 Lanning, Michael             Speed Demons          14:06.00
  3 Albaugh, Scott               Unattached MI         14:06.00
  5 Parker, Johnathan            Unattached MI         14:13.00
  6 McCormack, Keenan            Speed Demons          14:24.00
  7 Townsend, Brandon            Miami Valley          14:36.00
  8 Latray, Mitchell             Unattached MI         14:48.00
  9 Fox, Cody                    17-Oh Unattach        14:49.00
 10 Carson, Brandon              Unattached MI         14:53.00
 11 Foley, Tyler                 Unattached MI         15:03.00
 12 Thompson, Nick               Miami Valley          15:09.00
 13 Willfong, Cody               Speed Demons          15:15.00
 14 McHugh, Zachary              Miami Valley          15:17.00
 15 Madill, Lucas                Fleet Feet            15:18.00
 16 Trombley, Zack               Speed Demons          15:25.00
 17 Stonehouse, Raleigh          Speed Demons          15:26.00
 18 Pentecost, Justyn            Unattached Kentu      15:30.00
 19 Wisniewski, Joe              Miami Valley          15:32.00
 20 Braswell, Jacob              17-Oh Unattach        15:55.00
 21 Freeland, Ryan               Unattached MI         15:57.00
 22 Reed, Nathaniel              Miami Valley          16:06.00
 23 Amrhein, Gabe                Miami Valley          16:52.00
 24 Leo Jr., Mark                Unattached MI         16:58.00
 25 Handler, Robert              Unattached MI         17:25.00
 26 Lighthall, Jerrod            Unattached MI         17:32.00
 27 Green, Kyle                  Miami Valley          17:59.00
 28 Thompson, John               Miami Valley          18:25.00

Event 7  5k Run CC Intermediate Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Steinbrunner, Alison         Miami Valley          19:02.00
  2 Heaton, Sierra               Miami Valley          20:29.00
  3 Elhammer, Ylva               Unattached MI         20:34.00
  4 Chin, Allison                Miami Valley          20:45.00
  5 Brown, Kelly                 Unattached MI         20:52.00
  6 Krug, Winonah                Unattached MI         21:00.00
  7 McGowan, Kathleen            Unattached MI         21:30.00
  8 Jones, Corrie                Miami Valley          21:30.00
  9 Townsend, Jessica            Miami Valley          22:46.00

Event 8  5k Run CC Intermediate Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Dukes, Shaka                 Motor City            16:11.00
  2 Dukes, Ramses                Motor City            16:15.00
  3 Poore, Aaron                 Unattached Kentu      16:17.00
  4 Swain, Robert                Edge                  16:25.00
  5 Hampshire, Cory              Unattached West       16:28.00
  6 Katona, Alexander            Unattached MI         16:39.00
  7 Griffiths, Frank             Detroit Cheetahs      16:46.00
  8 Lillard, Derrick             Miami Valley          16:47.00
  9 Lax, Derek                   Unattached MI         16:54.00
 10 Blaszczyk, Michael           Detroit Cheetahs      16:55.00
 11 Harris, Timothy              Motor City            17:00.00
 12 Giese, Geoffrey              Edge                  17:06.00
 13 Chandler, Lamont             Motor City            17:07.00
 14 Washington, Kristopher       Motor City            17:09.00
 15 Egner, Daniel                Edge                  17:11.00
 16 Minghine, Alex               Detroit Cheetahs      17:15.00
 17 Ross, Tyler                  17-Oh Unattach        17:17.00
 18 Brisbois, Chad               Edge                  17:25.00
 19 Kulie, Robert                Edge                  17:26.00
 20 Ratliff, Thomas              Motor City            17:29.00
 21 Layson, Spencer              Edge                  17:29.00
 22 Heath, Taylor                Motor City            17:32.00
 23 Riley, Colin                 Detroit Cheetahs      17:39.00
 24 Berns, Mike                  Motor City            17:40.00
 25 Schaefer, Jordan             Edge                  17:42.00
 26 Newmann, Matt                Unattached MI         17:43.00
 27 Dukes, Menachem              Motor City            17:52.00
 28 Girbach, Jeff                Detroit Cheetahs      17:55.00
 29 Fraylick, Perry              17-Oh Unattach        17:58.00
 30 Bullock, Justin              Detroit Cheetahs      18:02.00
 31 Hansen, David                Edge                  18:09.00
 32 Wolcott, Christopher         South Dayton Fly      18:20.00
 33 Hatcher, Willie              Motor City            18:33.00
 34 Petry, John                  Miami Valley          18:34.00
 35 Kanya, Alex                  Detroit Cheetahs      18:38.00
 36 Braswell, Nathaniel          17-Oh Unattach        18:39.00
 37 Waltz, Jacob                 Motor City            18:54.00
 38 Schultz, Jeremy              Unattached West       19:01.00
 39 Precek, Nick                 Miami Valley          19:33.00
 40 Sigler, Matthew              Miami Valley          19:44.00
 41 Randall, John                Miami Valley          20:21.00

Event 9  5k Run CC Young Women
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Miller, Megan                Unattached MI         19:28.00
  2 Holbrook, Audrey             Miami Valley          19:47.00
  3 Rietkerk, Katie              Unattached MI         20:13.00
  4 Savage, Chelsea              Unattached MI         21:02.00
  5 Belino, Margaret             Unattached MI         21:17.00
  6 Hoover, Brooke               17-Oh Unattach        21:27.00
  7 Boyd, Jessica                17-Oh Unattach        22:34.00

Event 10  5k Run CC Young Men
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Spears, Nathaniel            Miami Valley          16:10.00
  2 Lumley, Joshua               Unattached MI         16:19.00
  3 Ziolko, Ryan                 Detroit Cheetahs      16:27.00
  4 Huey, Justin                 Unattached MI         16:35.00
  5 Ubbing, Dustin               17-Oh Unattach        16:45.00
  6 McCarty, Chad                Miami Valley          16:52.00
  7 Mogle, Nathaniel             17-Oh Unattach        16:58.00
  8 Brooks, Corey                W W Track Club        17:15.00
  9 Peters, Andy                 Miami Valley          17:15.00
 10 Carroll, Patrick             17-Oh Unattach        17:23.00
 11 Petry, Bryan                 Miami Valley          17:33.00
 12 Szalejko, Scott              Miami Valley          17:37.00
 13 Dugan, Bradley               Unattached West       17:39.00
 14 Noble, Alexander             Unattached MI         17:47.00
 15 Farmer, Kory                 Unattached West       17:50.00
 16 Charlus, Antonio             W W Track Club        18:03.00
 17 Svobodny, Gabe               17-Oh Unattach        18:04.00
 18 Phillips, Garrett            Miami Valley          18:17.00
 19 Nickell, Jeremy              Miami Valley          18:26.00
 20 Walker, John                 Unattached Kentu      18:35.00
Nike Visa BMW Gatorade Gill Athletics St. Vincent Lynx