Join/Renew Now


Finish Line logo

Results - USATF Region 2 Junior Olympic Cross Country Championships

11/18/07 - Daniel Boone Homestead, Birdsboro, PA

Event 11  2000 Meter Run CC Sub-Bantam Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Sauerborn, Erin           99 Lakeland               7:50.00
  2 Dotterweich, Faith        00 Lakeland               8:42.00
  3 Shirey, Summer            99 Nittany Track          8:52.00
  4 Tye, Dominique            99 Lakeland               9:06.00
  5 Shirey, Amber             01 Nittany Track          9:24.00
  6 Abdulanad, Ayanna         99 Elite Runners          9:28.00
  7 Morganti, Dianna          00 NJ Striders            9:44.00

Event 12  2000 Meter Run CC Sub-Bantam Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Provenzo, Mark            99 Westmoreland           7:05.00
  2 Stanley, Jack             00 Lakeland "a"           7:27.00
  3 Mahon, Nicholas           99 NJ Unattached          7:30.00
  4 Bagley, Markus            00 Elite Runners "A       7:35.00
  5 Moses, Chuckie            99 Jersey Heat            7:37.00
  6 McCarthy, John            99 Lakeland "a"           7:51.00
  7 Kemp, Paul                99 Lakeland "a"           7:51.00
  8 Payne, Steven             00 Elite Runners "A       7:52.00
  9 Seger, Elijah             99 Mid-Atl Unattach       7:56.00
 10 Costello, Matthew         00 Crimson Knights        8:00.00
 11 Lanahan, Christopher      99 Lakeland "a"           8:12.00
 12 Tulloch, Amiri            99 Elite Runners "A       8:22.00
 13 Rush, Malik               99 Mid-Atl Unattach       8:23.00
 14 Rivera, Angel             00 Quicksilver            8:25.00
 15 Cawley, Matthew           00 Crimson Knights        8:30.00
 16 Soto, Ryan                99 Elite Runners "A       8:33.00
 17 Curry, Owen               99 Lakeland "a"           8:45.00
 18 Montilus, Jaden           00 Crimson Knights        8:48.00
 19 Shibata, Avery            00 Elite Runners "A       9:09.00
 20 Farber, Josiah            00 NJ Unattached          9:18.00
 21 Walkes, Noel              99 Elite Runners "A       9:42.00

Event 1  3k Run CC Bantam Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Harsch, Carole            97 Lakeland "a"          13:14.00
  2 Fedkina, Natasha          98 Nittany Track         13:18.00
  3 Ansell, Morgan            97 Westmoreland          13:19.00
  4 Harasts, Cassandra        97 Lakeland "a"          13:20.00
  5 Hurta, Sage               98 NJ Unattached         13:24.00
  6 Kohli, Juliet             98 Fast Feet             13:25.00
  7 Lansing, Elizabeth        97 Lakeland "a"          13:38.00
  8 Gasser, Brittany          97 Elite Runners "A      13:51.00
  9 Lansing, Marisa           97 Lakeland "a"          14:00.00
 10 Tressler, Mackenzie       97 Westmoreland          14:07.00
 11 Kochka-Puskar, Paige      97 Pacer Track Club      15:00.00
 12 Tarris, Bearett           98 Westmoreland          15:13.00
 13 Such, Amanda              97 Crimson Knights       15:18.00
 14 Walnoha, Elaina           97 Pacer Track Club      15:23.00
 15 Tavares, Liliana          99 Sport Benefica        15:28.00
 16 Shibata, Emily            97 Elite Runners "A      15:33.00
 17 Brown, Kimari             98 Elite Runners "A      15:41.00
 18 Palumbo, Alexandra        98 Lakeland "a"          15:42.00
 19 Dobel, Brittany           98 Elite Runners "A      16:01.00
 20 Muccilli, Francesca       97 Elite Runners "A      16:09.00
 21 Curtin, Meghan            98 Niag. Unattached      16:38.00
 22 Falvey, Brenna            97 NJ Striders           16:39.00
 23 Lanahan, Erin             97 Lakeland "a"          17:02.00
 24 Shirey, Brooke            97 Nittany Track         17:08.00
 25 McNamara, Abigail         97 Syr. Chargers         17:27.00
 26 Chewning-Kulick, Morgan   98 Syr. Chargers         17:29.00

Event 2  3k Run CC Bantam Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Kochka-Puskar, Logan      97 Pacer Track Club      13:08.00
  2 Mulligan, Colin           97 NJ Unattached         13:17.00
  3 Vandervalk, Ryan          97 NJ Unattached         13:19.00
  4 Borden, Vincent           99 Flrc                  13:20.00
  5 Rivera, Jonathan          98 Quicksilver           13:23.00
  6 Hartshorne, Hunter        97 Flrc                  13:26.00
  7 Lopapa, Nicholas          98 Mid-Atl Unattach      13:27.00
  8 Goding, Noah              97 Lakeland              13:32.00
  9 St. Jacques, Bayley       98 Lakeland              13:32.00
 10 Levine, Matthew           97 Lakeland              13:45.00
 11 Morris, Harrison          97 NJ Unattached         14:02.00
 12 Ng, Eric                  97 Crimson KnightsA      14:12.00
 13 Vaughn, Conor             97 Syr. Chargers         14:14.00
 14 Sergeant, Marcus          97 Jersey Heat           14:16.00
 15 Durham, Billy             98 Quicksilver           14:23.00
 16 Dias, Marcos              97 Sport Benefica        14:28.00
 17 Lundberg, Joseph          97 NJ Unattached         14:28.00
 18 Luzio, Nicholas           98 Crimson KnightsA      14:30.00
 19 Rich, Andrew              97 Crimson KnightsA      14:33.00
 20 Nieves, Andrew            98 Sport Benefica        14:33.00
 21 Johnston, David           98 Three Rivers Una      14:33.00
 22 Cawley, Joseph            97 Crimson KnightsA      14:49.00
 23 Taylor, Macauley          97 NJ Unattached         15:14.00
 24 Taraska, Christopher      98 Crimson KnightsA      15:19.00
 25 Burns, Samuel             97 Lakeland              15:34.00
 26 McLaughlin, Sean          97 River City Elite      15:56.00
 27 Okwiya, Nicholas          97 West Penn             16:31.00
 28 Caraballo, Dominic        98 Crimson KnightsA      16:33.00
 29 Costello, Thomas          98 Crimson KnightsA      17:41.00
 30 Granger, Timothy          98 Mid-Atl Unattach      18:44.00
 31 Akers, Ben                97 Three Rivers Una      22:30.00

Event 3  3k Run CC Midget Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Tarrantino, Julia         95 Green Streakers       12:25.00
  2 Kolakowski, Reagan        95 Lakeland "a"          12:44.00
  3 Mills, Sarah              95 NJ Striders           12:54.00
  4 Barry, Mackenzie          96 Lakeland "a"          13:07.00
  5 Corbosiero, Amanda        96 Fast Feet             13:21.00
  6 Collimore, Ashley         95 NJ Unattached         13:31.00
  7 Dee, Francesca            96 NJ Unattached         13:48.00
  8 Brown, Regina             95 West Penn "a"         13:51.00
  9 Miller, Emily             95 Tri County Exp        14:06.00
 10 Miller, Katrina           95 Quicksilver           14:13.00
 11 Alvarado, Brigid          95 Crimson Knights       14:15.00
 12 Zatawski, Helena          95 Pacer Track Club      14:22.00
 13 Gingerelli, Antionette    95 Howell N Hornets      14:25.00
 14 MacEwen, Taylor           95 Lakeland "a"          14:27.00
 15 Towey, Alexis             95 Howell N Hornets      14:30.00
 16 Cicitta, Nisa             95 Hunterdon Hawks       14:34.00
 17 Seitz, Nicole             95 Howell N Hornets      14:38.00
 18 Knight, Morgan            95 Niag. Unattached      14:45.00
 19 Lopapa, Peyton            96 Mid-Atl Unattach      14:48.00
 20 Mahoney, Morgan           96 Syr. Chargers         15:12.00
 21 Wagner, Kaitlyn           95 Tri County Exp        15:17.00
 22 McMichael, Kirsten        96 Mon Valley            15:17.00
 23 Whiting, Melissa          96 Syr. Chargers         15:39.00
 24 Fullerton, Kyler          96 NJ Unattached         15:43.00
 25 LeGarrec, Jorlyn          95 West Penn "a"         15:57.00
 26 Costello, Hannah          95 Tri County Exp        16:17.00
 27 Pierce, Emily             96 Westmoreland          16:20.00
 28 Longinetti, Shulynn       95 Lakeland "a"          16:49.00
 29 Reiling, Megan            95 Lakeland "a"          17:07.00
 30 Thorne, Tyler             95 Tri County Exp        17:10.00
 31 Barnes, Allison           96 Lakeland "a"          17:20.00
 32 Eberly, Megan             96 Lakeland "a"          17:22.00

Event 4  3k Run CC Midget Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Kerr, Colin               95 Niag. Unattached      11:34.00
  2 Costello, Nicholas        95 SJ Rising Stars       12:05.00
  3 Folsom, David             95 NJ Unattached         12:09.00
  4 Ehmann, Paul              96 Lakeland "a"          12:12.00
  5 St. Jacques, Philip       96 Lakeland "a"          12:14.00
  6 Labash, Christian         95 Westmoreland          12:22.00
  7 Terreri, Nicholas         95 NJ Striders           12:31.00
  8 Kildar-Brandy, Christian  96 Lakeland "a"          12:40.00
  9 Stone, Robert             95 NJ Unattached         12:43.00
 10 Wagner, Seamus            95 Nittany Track         12:47.00
 11 Higgins, Michael          96 Lakeland "a"          12:47.00
 12 Higgins, Semus            96 Lakeland "a"          12:48.00
 13 Bergamo, Steven           96 Quicksilver           12:56.00
 14 Butko, Chris              95 NJ Unattached         12:58.00
 15 Martins, Joshua           96 Sport Benefica        12:59.00
 16 Fernandes, Christopher    96 Crimson KnightsA      13:04.00
 17 Weinert, Jeffrey          95 NJ Unattached         13:06.00
 18 Mattioli, Ray             95 PA Striders           13:12.00
 19 Leskowicz, Daniel         96 Mid-Atl Unattach      13:15.00
 20 Stanley, Daniel           96 Lakeland "a"          13:16.00
 21 Chewning-Kulick, Travis   95 Syr. Chargers         13:20.00
 22 Logue, Tyler              95 PA Striders           13:23.00
 23 Lamanna, Daniel           96 Lakeland "a"          13:32.00
 24 Taraska, Steven           95 Crimson KnightsA      13:40.00
 25 Rumack, Aaron             95 Lakeland              13:52.00
 26 Anderson, Mitchell        96 Lakeland "a"          13:55.00
 27 Puff, Colin               96 Crimson KnightsA      14:04.00
 28 Pires, Alex               95 Crimson KnightsA      14:12.00
 29 Agosto, Shawn             96 Quicksilver           14:12.00
 30 Kenney, William           95 Crimson KnightsA      17:50.00

Event 5  4k Run CC Youth Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Traub, Kristen            94 NJ Unattached         16:02.00
  2 Kalaitzidis, Natalie      94 Howell N Hornets      17:38.00
  3 Cody, Jema                94 NJ Unattached         17:45.00
  4 Quaglia, Amanda           94 Mid-Atl Unattach      17:53.00
  5 Nalepka, Nora             94 Fast Feet             18:04.00
  6 Kerkendall, Anna          94 NJ Unattached         18:08.00
  7 Fonseca, Jessica          94 Sport Benefica        18:12.00
  8 Spadola, Heather          94 Howell N Hornets      18:12.00
  9 Leskowicz, Nicole         94 Mid-Atl Unattach      18:21.00
 10 McNamara, Katlyn          94 Syr. Chargers         18:22.00
 11 St. John, Natalie         94 Lakeland              18:30.00
 12 Liu, Farrah               94 Lakeland              19:27.00
 13 Loughnane, Meagan         94 Tri County Exp        19:28.00
 14 Torres, Connie            94 Syr. Chargers         19:28.00
 15 Ng, Kristine              94 Crimson Knights       19:48.00
 16 Greenwood, Kristin        93 Ambler OC             19:53.00
 17 Whiting, Alexandra        93 Syr. Chargers         19:53.00
 18 Enion, Alexandra          94 West Penn             20:07.00
 19 LaManna, Ashleigh         94 Lakeland              20:38.00
 20 Mann, Jesse               94 Lakeland              21:31.00
 21 Arzeno, Laishka           93 Elite Runners         23:14.00
 22 Miller, Emilie Claire     94 Crimson Knights       26:20.00

Event 6  4k Run CC Youth Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Herr, Connor              94 Medford "a"           14:41.00
  2 Ehmann, Peter             94 Lakeland "a"          14:46.00
  3 Deckert, Brady            93 SJ Rising Stars       15:22.00
  4 Ward, John                94 Howell N Hornets      15:27.00
  5 Murray, Peter             93 Medford "a"           15:35.00
  6 Barry, Christopher        94 Lakeland "a"          15:36.00
  7 Lucarini, Adam            93 West Penn             15:37.00
  8 Gorman, Gerald            94 Lakeland "a"          16:00.00
  9 Gaspar, Daniel            94 Sport Benefica        16:11.00
 10 Nugent, Connor            93 Syr. Chargers         16:12.00
 11 McCullum, Steven          93 Medford "a"           16:17.00
 12 Duffy, Kevin              93 Lakeland "a"          16:26.00
 13 Ilnitzki, Stephen         94 Lakeland "a"          16:33.00
 14 Kelly, George             94 River City Elite      16:40.00
 15 Gilligan, John            93 Medford "a"           16:45.00
 16 McDonough, Brian          93 Rosemont Running      17:07.00
 17 Knipper, Sammy            94 Lakeland "a"          17:10.00
 18 Presley, Jason            93 Crimson Knights       17:15.00
 19 Fedkin, Nikita            93 Nittany Track         17:18.00
 20 Delancy, Brian            93 Medford "a"           17:25.00
 21 Sullivan, Adam            94 Lakeland "a"          17:39.00
 22 Dotterweich, Daniel       94 Lakeland              17:42.00
 23 Ostuni, Anthony           94 Syr. Chargers         17:46.00
 24 Knipper, Jonathan         94 Lakeland "a"          17:52.00
 25 Granger, Methodios        93 Mid-Atl Unattach      18:21.00
 26 Knowlson, Addam           94 Crimson Knights       22:07.00
 27 Terreri, Nicholas         95 NJ Striders           22:08.00
 28 Holsinger, Nick           94 Niag. Unattached      23:40.00

Event 7  5k Run CC Intermediate Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Caraballo, Angelica       92 Quicksilver           18:52.00
  2 Silva, Vanessa            91 Sport Benefica        24:27.00
  3 Booher, Kayla             91 Westmoreland          25:18.00
  4 Chewning-Kulick, Kasey    92 Syr. Chargers         27:40.00
  5 Marques, Joana            92 Sport Benefica        28:06.00

Event 8  5k Run CC Intermediate Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Lucarini, Andrew          91 West Penn             15:14.00
  2 O'Donnell, Daniel         91 Quicksilver           15:52.00
  3 Dalzell, Dakota           91 Quicksilver           16:24.00
  4 Fanz, Philip              91 Quicksilver           16:28.00
  5 Weiner, Jordan            91 Quicksilver           17:06.00
  6 Labash, Monte             92 Three Rivers Una      17:33.00
  7 DeLena, Andrew            92 Mid-Atl Unattach      17:38.00
  8 Steele, Matthew           91 Niag. Unattached      17:41.00

Event 9  5k Run CC Young Women
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Shultz, April             90 Westmoreland          23:20.00

Event 10  5k Run CC Young Men
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Hedges, Thomas            90 NJ Unattached         15:11.00
  2 Johnson, Raymond          90 Quicksilver           15:52.00
  2 Ardelean, Matthew         90 Quicksilver           15:52.00
  4 Arentz, Edward            90 Quicksilver           16:25.00
  5 Discianni, AJ             90 Mid-Atl Unattach      16:43.00
  6 Miller, Timothy James     90 Crimson Knights       16:58.00
  7 DaTorre, Miguel           90 Sport Benefica        17:44.00
Nike Visa BMW Gatorade Rosetta Stone Gill Athletics University of Phoenix St. Vincent Lynx